Page 1

WRZESIEŃ 2 012

O smakowaniu życia Wywiad z Marysią Jurowską, s. 4

Minerały z głębi ziemi , s. 10

Woda a zdrowie...

Wywiad z dr Urszulą Zdanowicz, s.16

Góralska filozofia saunowania w Terma Bania, s.22

KINGTAJLE

, s. 26


O

Oddajemy w Wasze ręce kolejne wydanie magazynu Kingi Pienińskiej. Znalazły się w nim treści o wodzie i jej znaczeniu dla zdrowia człowieka. Piszemy o tym co to znaczy naturalna woda mineralna i ile rzeczywiście powinno się jej wypijać. Poruszamy często podnoszony temat minerałów zawartych w wodach oraz ich znaczenia dla organizmu. Polecamy Waszej lekturze dwa wywiady numeru. Pierwszy z Marysią Jurowską, psychologiem i psychoterapeutą w pełnej ciepła i zdrowego dystansu rozmowie o smakowaniu życia, chodzeniu po trawie i szukaniu w sobie dziecka. Drugi z dr Urszulą Zdanowicz, otwartą i nie szablonowo myślącą młodą lekarką, specjalistą ortopedii, która zdradziła nam jak nie popaść w błędne koło zdrowego stylu życia. Do obecnego wydania długo wybieraliśmy zdjęcia z Pienin. Musimy się przy okazji pochwalić, że ani jedno z nich nie pochodzi z tzw. stocków. Zrobili je prawdziwi miłośnicy krainy pochodzenia Kingi Pienińskiej, pan Maciej Szajowski, na co dzień pracujący w Pienińskim Parku Narodowym oraz pan Jan Włodarczyk, którego poznaliśmy na jednym ze szlaków w drodze na Trzy Korony. Zdjęcia do wywiadu z Marysią Jurowską oraz na okładkę wykonał pan Arkadiusz Fraj, zwycięzca z 2010 roku w konkursie „Na rower z Kingą Pienińską”. Jak nam powiedział: od tamtej wygranej wszystko się dla niego zmieniło, na lepsze. Nasza Kinga kocha naturalność i lubi odpoczywać na łonie natury, zwłaszcza jeśli są to łąki i szlaki pienińskie. Ale potrafi też docenić uroki góralskiego saunowania z widokiem na panoramę Tatr. W drugiej części wydania znajdziecie więc artykuł o zaletach takiej formy dbania o swoje ciało i ducha. To wydanie magazynu kończymy przepisami na apetyczne Kingtajle, małym konkursem z nagrodami oraz zaproszeniem na nową stronę internetową i Fun Page Kingi Pienińskiej na Facebooku. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii, dlatego prosimy o kontakt z nami Redakcja magazynu Kingi Pienińskiej redakcja@kingapieninska.pl

2• MAGAZYN


S P I S

T R E Ś C I

O smakowaniu życia, chodzeniu boso po trawie - wywiad z psychologiem i psychoterapeutą Marysią Jurowską . . . Minerały z głębi ziemi Kraina pochodzeniaa

4 10 12

...

...

Woda a zdrowie - wywiad z dr Urszulą Zdanowicz Naturalne właściwości

...

20

Góralska filozofia saunowania

...

...

16

22

Kingtajle - Miksujemy, rozdajemy, nagradzamy Towarzystwo w dobrym smaku

...

27

.. .

26

KIM ONA JEST?

Kinga Pienińska to dziewczyna z gór, która kocha miejskie życie.

Jest pogodna, otwarta, czasem refleksyjna. Ma dystans do siebie i świata. Jej serce pozostało w pięknych Pieninach i tam zawsze wraca, aby ładować akumulatory. Dzięki temu jej życie ma dobry smak. Nikogo nie naśladuje, nikomu nie zazdrości, z nikim nie musi się ścigać. Uwielbia francuską komedię, smooth jazz & soul i dobrą lekturę na wieczór. Zdarza się jej podjadać słodycze, chociaż lubi dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Konsekwentnie dąży do celu. Akceptuje rzeczywistość, ale lubi poznawać nowe obszary i stara się doskonalić świat wokół siebie. Lubi być tam gdzie Wy. Poza tym chciałaby, abyście ją poznali.

Kinga Pienińska, dziewczyna z charakterem MAGAZYN

•3


O smakowaniu życia,

chodzeniu po trawie i szukaniu w sobie dziecka czyli równowadze w prostych rzeczach Rozmowa z Marysią Jurowską Czy to nie banał mówić, że w naszym zagonionym świecie człowiek musi poszukiwać równowagi ducha i ciała?

KP:

MJ: Ten banał nie jest przypadkowy i nie jest bezsensowny. Ludzie zaczęli szukać czegoś co pozwoli im zwolnić.

Ale są teorie mówiące o tym, że współczesny człowiek jest skazany na pęd, że nie ma możliwości spowolnienia tempa życia. Tylko trzeba się dopasować. - Można się „dopasować”, tylko trzeba sobie zadać pytanie jakim kosztem? Przykład 20-latków odnoszących sukcesy w szkole i mocno zmęczonych, a potem szukających pomocy u terapeuty, pokazuje, że nie podoła. A w każdym razie nie bez konsekwencji. Nasz organizm też się zużywa. Pytanie jak szybko. Mam przekonanie obserwując swoich pacjentów, że coraz szybciej. 4• MAGAZYN

Co spowodowało tak zawrotne tempo życia? - Pęd jest konsekwencją rozwoju cywilizacyjnego. Świat zewnętrzny, który nas otacza ma bardzo bogatą ofertę. Podniosła się także stopa życiowa, co zwiększa dostępność przeróżnych bodźców, atrakcji i zajęć. Współczesny człowiek chce wszystkiego spróbować. Nie tylko po to żeby się dowiedzieć co mu się podoba, ale też dlatego, że pojawiają się nowe możliwości i aktywności. I coraz częściej człowiekowi jest mało. Dochodzi do tego, że nie mogąc się zatrzymać, nie ma szansy zobaczyć czy mu się coś naprawdę podoba.

Może dzisiejsze pokolenie bardzo młodych ludzi za szybko chce osiągnąć, to co kiedyś było dostępne dopiero np. 30-latkom? - 20, 30 lat temu nie mieliśmy dostępu do tak wielu rzeczy. Nie mieliśmy tak dzisiaj częstego poczucia ulatujących okazji, albo przegapionych możliwości. Moim zmartwieniem w wieku szkolnym było to, czy chłopak,


Maria Jurowska jest psychologiem i psychoterapeutą z wieloletnim doświadczeniem w zakresie systemowej terapii rodzin oraz psychoterapii indywidualnej i grupowej w nurcie Gestalt. Ukończyła psychologię kliniczną oraz Szkołę Psychoterapeutów i Trenerów Grupowych w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie mającym akredytację European Association for Gestalt Therapy. Prywatnie ma mama trójki wspaniałych smyków i żona nie mniej wspaniałego Andrzeja.

Nasz organizm też się zużywa. Pytanie jak szybko. Mam przekonanie obserwując swoich pacjentów, że coraz szybciej

Jak się ma odnaleźć rodzic, który zanim w ogóle nim zostanie już zaczyna przeżywać dylematy czy rezygnując z dostępnych możliwości nie pozbawi swojego dziecka lepszego rozwoju i edukacji? - Też nie jestem wolna od takich problemów. Z pewnością warto się głęboko zastanowić, czy np.

ale umiejąca odnaleźć równowagę.

znajomość drugiego języka obcego jest z konieczna? Czy bardzo dobrze wyedukok wanie dziecko będzie szczęśliwe? Też nie w mam patentu, ani wiedzy absolutnej jak m to rozwiązać. Dzisiaj spotykam w gabinecie pacjentów niespełna 20-letnich, którzy są b blisko uzyskania certyfikatów czyniących z nich specjalistów na poziomie kiedyś prawie 30-latków. 30-latkó Ale oni już są zmęczeni i przytłoczeni życiem. 20 lat temu znacznie dłużej zdobywało się kwalifikacje. Był B czas na beztroskie dzieciństwo i radosną młodość.

Gdzie się zaczęło to „szybciej i więcej”? - Jest taki próg przyjemności, który można łatwo zaspokoić. Im więcej w naszym życiu zaspokajania tzw. zachcianek wynikających tylko z dostępności przeróżnych atrakcji, tym mniej zaspokojenia prawdziwych potrzeb. To jest tylko łapanie w biegu, czasem zachłyMAGAZYN

•5

  

który mi się podoba będzie dzisiaj w szkole. Kiedy chodziłam do szkoły, zupełnie czymś innym się martwiłam, np. gdy byłam chora, że mnie tyle fajnych rzeczy ominie. Bo o w szkole dużo się działo.. To było miejsce przede wszystkim ystkim spotkań towarzyskich.

Tak sa samo zagoniona jak my wszyscy,


stywanie się. W efekcie człowiek nadal pozostaje niezaspokojony, jakby głodny wrażeń, odczuć.

dobrego deseru. Albo cierpkiego owocu, gdy rozmowa jest trudna. Ale smakowanie.

Mówiłyśmy o młodzieży. A jak sobie z pędem radzą ludzie dorośli?

Doszłyśmy w ten sposób do pierwszej wskazówki, smakowania…

- Często spotykam mocno przeciążonych pracowników. Mają za dużo zadań i celów, ale także możliwości i tak zwanych okazji. Zobacz jak często myślimy: Jak się spotkam z tym i tym kontrahentem to przy okazji załatwię jeszcze to i tamto. A potem jeszcze…. Itp. Itd.

- Nie obrócimy koła historii. Pęd jest wpisany w nasze życie. Ale mamy wpływ na tempo. Od nas zależy jakich wyborów dokonujemy. Kiedy w naszym codziennym życiu i zabieganiu potrafimy wygospodarować czas dla siebie, swoich bliskich i przyjaciół, i właśnie w takiej kolejności… to powiedziałabym, że jesteśmy uratowani.

Dobry pracownik nik musi mieć oczy szeroko otwarte e i być w stałej gotowości do o łapania okazji. Inaczej firma traci, a tym samym mym jest i on.

Niektórzy odnajdują swój ratu-

nek w powrocie do prostych Pęd zajęć, niemal pierwotnych. zajęć wpisany - Czasem ludzie szukają swow nasze życie. Ale jej drogi ucieczki po omacku. Ale bywa i tak, że w swoich A mamy wpływ na tempo. poszukiwaniach odpowiedzi Od nas zależy jakich wyborów na pytanie czy mój osobisty pęd ma sens, trafiają na ciedokonujemy. Kiedy w naszym płe wspomnienia twórców codziennym życiu i zabieganiu godzinami wykonujących jedną pracę, całkowicie popotrafimy wygospodarować chłoniętych tylko tą czynnoczas dla siebie, swoich ścią i szczęśliwych na koniec dnia z powodu jej efektów. d bliskich i przyjaciół, zdarza się, że w przypadkach I z i właśnie w takiej wypalenia zawodowego lub po wyp latach życia w jakimś trudnym kolejności…

- To jest względne dne pojęcie, kto i co traci. i. Ja też jako terapeuta a nie jestem oderwana od rzeczywistości, staram się o pacjentów i też mam konkurencję. Ale czy to oznacza, że muszę pomócc wszystkim? Nie. e. Muszę dokonywać wać wyboru. Tym bardziej, dziej, że każda skuteczna terapia zaczyna się od chemii. mii. Jak w miłości. Przychodzi osoba szukająca pomocy, czy y wsparcia i albo już od pierwszej chwili czuje się nić porozumienia między terapeutą a pacjentem albo nie. Jeśli tak, to mamy zaczyn pod dobrą terapię.

To ciekawe, że psycholog mówi o chemii w kontaktach z pacjentami. - Bo tak jest. Kontakt z drugim człowiekiem, nawet takim któremu mam pomóc rozwiązać jego problemy też może być bardzo ważnym spotkaniem w moim życiu. Ważnym z ludzkiego punktu widzenia. Jak z pieczeniem chleba. Potrzebne są odpowiednie miejsce, chwila, czas na rozmowę, chemia uczuć czy odczuć i wola. To jest zaczyn pod dobrą terapię. Ale muszę być w swojej świadomości tu i teraz czyli zatrzymać się.

To podstawa teorii Gestalt… - … która, właśnie mówi: bądź tu i teraz. Skup myśli na osobie z którą rozmawiasz. To jak smakowanie 6• MAGAZYN

układzie, ludzie decydują się na ucieczkę w całkowicie skrajne rozwiązania. Pocałkow rzucają stanowiska, prestiż, wysokie zarobki, stanowis pozycję społeczną dla zajęć, których prostota i efekt układają się harmonijnie. Bo to im daje poczucie spełnienia i szczęścia.

Jaki rodzaj przeżycia może pchnąć np. aktywnego zawodowo człowieka do takiej decyzji? - Bardzo często wspomniane wypalenie zawodowe, które jest skutkiem ciągłego pędu bez możliwości okresowych spowolnień intensywności pracy. Drugi problem to taki, że mimo ogromnego wysiłku, energii, zaangażowania wkładanych w realizację zadań dzisiejszym super pracownikom towarzyszy poczucie braku możliwości nadążenia za kolejnymi zadaniami i możliwościami jakie się pojawiają po drodze. Poczucie nieskończenia zadania, zawieszenia, nie daje szansy odczucia zadowolenia garncarza, który u schyłku dnia może z satysfakcją ocenić efekt swojej pracy. Co się wówczas dzieje? Pracownik zabiera niedokończoną pracę do domu. A tym


w klubie sportowym podnoszący wydajność naszego organizmu i zdolność do jeszcze bardziej wytężonej pracy, bo szybko wpadniemy w kolejną pułapkę. To mają być hedonistyczne przyjemności. Takie, po których nic nie musimy.

A z czego rezygnować? - Czasem z kolejnego zadania, nowej rzeczy, spotkania na które nie mamy ochoty. Czasem warto pobyć tylko ze sobą. My rozmawiamy ze sobą teraz i osoby czytające ten wywiad też będą miały wrażenie, że biorą udział w rozmowie, która właśnie się toczy. To daje poczucie, że się człowiek nasyca i że wszystko co jest możliwe jest teraz. To jedna z fundamentalnych zasad nurtu Gestalt.

samym przenosi ją na ten obszar i czas życia w którym powinien się od niej całkowicie oderwać.

Kto dzisiaj przychodzi na terapię?

- Nie namawiam nikogo do porzucania dotychczasowego życia. Ci, którzy np. osiągnęli wysoką pozycję zawodową często konsekwentnie nsekwentnie i świadomie ją przez lata budowali. dowali. Namawiam do zatrzymania się, refleksji i próby oceny, co tak ak naprawdę jest mi potrzebne? Z czego mogę zrezygnować. Co by mnie uszczęśliwiło? Bo człowiek żyje po to, by być szczęśliwym. Tu i teraz. A nie za 5 lat, jak się bardziej dorobi. Stacja życie jest tylko jedna. Stąd powtarzam moim pacjentom, smakujcie swoje życie, chwile, których wam dostarcza. Nie reezygnujcie z siebie.

- Jeszcze 10 lat temu to był wstyd, przyznanie się do słabości, do tego że coś mi się nie udaje w życiu. Przychodzą ci, którzy faktycznie szukają pomocy. I nie jest to wynik mody, ale rzeczywista potrzeba. Przez pierwsze 3 miesiące przychod przychodzą tu dlatego, że się na godzinę w tygodniu zatr zatrzymują. Nikt niczego od nich nie chce. Przez godzinę zajmują się tylko sobą i są skupieni skupien tylko na sobie. Od tego zaczynają osobistą przemianę. osobi

Pytanie o sens jest domeną ludzi dojrzałych. Pojawia się w późniejszym wieku, rzadko wcześniej. I zawsze jest wynikiem sumy doświadczeń życiowych

Py Pytają o sens swojego pędu? p

- Pytanie o sens jest domeną ludzi d dojrzałych. Pojawia się w późniejszym wieku, rzadko wcześniej. n I zawsze jest wynikiem sumy doświadczeń życiowych. Przychodzi, św gdy człowiek już zdobędzie te kolejne szczyty, czyli zaspokoi pragnienia sz i potrzeby. Aż w końcu dochodzi do mopotrz mentu kiedy pyta po co tam biegnie, albo ki po co zdobywał zdobyw tę kolejną górkę życiową?

Nie rezygnować z siebie, bie, czyli…?

Gdzie szukać wskazówek?

- Wpisać na stałe do swojego kalendarza pozycje związane z pielęgnowaniem młodzieńczych pasji, „marnotrawieniem” czasu na przebywanie z innymi ludźmi, czy najbliższą rodziną. Zwykłe przyjemności. Ciacho z koleżanką na mieście? Oczywiście. Mecz piłki nożnej z kolegami? Jak najbardziej. Ale, to nie może być trening

- Wystarczy słuchać siebie i innych. Prawda jest ukryta w naszym organizmie. Zatrzymują nas dolegliwości. Kiedy nas coś boli, to się w końcu zatrzymujemy i skupiamy na sobie. I wtedy potrzebujemy, oczekujemy zauważenia, dopieszczenia. Organizm bardzo dużo mówi, podpowiada.

MAGAZYN

•7

  

Niemniej nie wszyscy możemy czy nawet chcemy porzucać nasze wypracowane pozycje.


Pewna mądra kobieta wymyśliła teorię głasków, mówiącą, że człowiek musi dostać każdego dnia pewną ilość czułości i dotyku, aby dobrze funkcjonować. - To była bardzo mądra kobieta. Znam rozwinięcie tej teorii: mało głasków to jest śmierć, średnio głasków to jest przeżycie, a dużo głasków to jest motor do życia. Człowiek, każdy, bez względu na wiek i pozycję potrzebuje dobrego dotyku i czułości. To jest także powód powstania przeróżnych szkół masażu. One się wzięły z faktycznego zapotrzebowania współczesnego człowieka.

Czy dotykiem można uleczyć ciało? - Dotykiem można jeszcze więcej. Dotyk, dobry, kochany, szczery może uleczyć chorą duszę. Ciało i duch są integralnymi częściami człowieka. Dzisiaj znowu stało się aktualne pytanie o poczucie szczęścia. Czym ono jest i jak go zaznać. I nie chodzi o szczęście polegające na zwiedzeniu połowy ołowy kuli ziemskiej, czy spełnieniu większoiększości zachcianek. Tylko o poczucie zucie szczęścia, w relacji z samym m sobą i najbliższym otocze-niem.

Czym jest szczęście?

go. Na przykład celebrując wspólne śniadania czy kolacje. Nawet jeśli trzeba wstać nieco wcześniej, albo wyjść o odpowiedniej porze z pracy skutecznie zamykając za nią drzwi. Albo zamieniając samochód na komunikację miejską, czy autobus na rower, po to, żeby przyjrzeć się światu, innym ludziom.

Ja bym powiedziała, żeby codziennie rano wypić szklankę wody z zamkniętymi oczami… - Też dobry pomysł, zwłaszcza jak sobie przy tym wyobrazisz coś przyjemnego albo pięknego. Smakowanie życia jest powrotem do pierwotnych potrzeb człowieka. Kiedy zatrzymujemy słodką truskawkę w ustach i celebrujemy jej smak.

Ale jak sobie pomóc wsłuchać się w siebie? - Pamiętasz film Pretty Woman? Jest w nim taka scena kiedy Vivi Vivian podczas spaceru w parku zdejmuje Edwardowi buty, potem zdejmuje mu Edwa skarpety, skarpety a następnie stawia jego nogi na trawie i skłania, aby się po tej tratra wie przeszedł. Te gołe stopy stają się niejako symbolem uwolnienia od nie usztywniającego go kołnierzyka zaus sad, sa bezpiecznej i wysokiej pozycji zawodowej. z

Nic nie zastąpi człowiekowi mocnego uścisku ręki, głębokiego spojrzenia w oczy, przytulenia, fizycznego oparcia się o drugiego

- Szczęście to umiejętność odczuwania radości z drobnych rzeczy i chwil. To także umiejętność realnego a nie wirtualnego korzystania ze zmysłów jakimi obdarzyła nas natura, wzroku, powonienia, a, dotyku. Wreszcie umiejętność budowania udowania głębokich relacji z innymi ludźmi, dźmi, opartych na realnym kontakcie. Nic nie zastąpi człowiekowi mocnego uścisku ręki, głębokiego spojrzenia w oczy, przytulenia, fizycznego oparcia się o drugiego.

Czy łapania równowagi można się nauczyć? - Można. Z pewnością łatwiej z wiekiem, bo z doświadczeniem przychodzi wiedza czego nam naprawdę potrzeba do szczęścia. Brak umiejętności zamykania za sobą drzwi pracy, jest prostą drogą do permanentnego zmęczenia. Trzeba sobie uczciwie wytłumaczyć, że nie za wszystko odpowiadamy i nie na wszystko mamy wpływ i, że jest to normalne.

Taka stopo terapia? T

- Nie pozbawiona sensu, bo na stopach mamy zakończenia nerwosto we, receptory. Uciskanie ich, masowanie pozwala dotrzeć do ognisk zapalnych bólu w naszym ciele, pozwala się rozluźnić. Jest Je nawet cały dział wiedzy na ten temat, więc chodzenie po trawie może być pewną chod formą leczenia, terapii.

Zwłaszcza chodzenie po trawie świeżo przystrzyżonej. - O tak, sama uwielbiam po takiej stąpać. Krótko przystrzyżona trawa naprawdę może wymasować stopy, a jeśli jeszcze pachnie to już mamy niezły seans terapeutyczny. To jest podologia. Wielką wagę przykuwam do sygnałów wysyłanych przez ciało. Często kiedy pacjent przychodzi po raz pierwszy, nie mam dostępu do jego uczuć, ale do tego co mówi jego ciało. Od ciała zaczynamy terapię. Czasem potrzeba 1,5 roku terapii aby pacjent się nauczył mówić co czuje. A to już daleko później niż moment w którym udało mu się zatrzymać.

Jak na nowo otworzyć własne zmysły? - Zaczynając od smakowania własnego życia, po kawałku, nie łapczywie. W rytuałach dnia codzienne8• MAGAZYN

Wiele osób ma prawdziwe opory, żeby zdjąć te przysłowiowe buty i przejść się


po trawie. Ludzie się wstydzą swojej fizyczności, boją się wyjść z roli wypracowanej przez lata. - Bo czują się ię bezpieczniej ku. Ale na w swoim mundurku. szczęście, z drugiej strony, zakładają teatry rodziach ców w przedszkolach ją i przy okazji fundują sobie terapię w po-staci wchodzenia w role krasnali, czerwonych kapturków, wróżek czy księżniczek. Bawią się przy tym cudownie. Cofają w okres za-cej pomnianej dziecięcej erzy. beztroski. I to się szerzy. rdzam, Z radością stwierdzam, że ta choroba jest zakaźna. To dowodzi, że takii rodzaj przemiany jest potrzebny. Wyobraźmy sobie mamę, panią menedżer czy tatę, pana menedżera, którzy malują sobie nosy i nie bacząc na niedoskonałości figury przebierają się za postaci z bajek, deklamują pełnym głosem, śpiewają przed najbardziej wymagającą, a jednocześnie najbliższą publicznością, czyli własnymi dziećmi. Jaki ogromny ładunek więzi może wyzwolić takie wydarzenie? Jaki rodzaj dystansu do siebie samego i tym kim jestem w pracy? A przede wszystkim jak bardzo to może pozwolić zbliżyć się do własnego dziecka i do innych ludzi?

Innymi słowy jeśli tylko zachcemy, możemy znaleźć proste rozwiązania na to jak się i jak sprawić, aby być szczęę zatrzymać y śliwym. - Polecam zdejmowanie masek, mundurków, butów i chodzenie po trawie. Powrót but do korzeni własnej radości i dzieciństwa. kor Polecam spotykanie się z innymi ludźmi Polec i zatracanie w prostych czynnościach. za Polecam odnajdywanie w sobie dziecPo ka k i dopieszczanie go.

To dziecko w sobie trzeba po prostu kochać, karmić je dobrymi rzeczami, przytulać, pielęgnować. Chodzenie po trawie może nas uzdrowić? Nie wolno go zaniedbywać. - To może być pierwszy krok Ono daje prawdziwą, do otwarcia psychiki. Trzeba uwold nić stopy, poczuć trawę, zroszon głęboką radość ną rosą, otworzyć szeroko ramiona z rzeczy najwziąć kilka głębokich oddechów. Poi w zornie proste, ale ubrani w buty, czyli zorni prostszych cywilizacyjne zdobycze, czasem boimy się cywiliza odkryć to co c jest w nas środku, naszą wrażliwość, marzenia a może lęki? Zachęcam do wyjścia dziecka na zewnątrz, do powrotu małej księżniczki, czy małego księcia. Tych, którymi byliśmy jako dzieci. Wtedy też kochaliśmy bieganie boso po trawie czy po piachu. To dziecko w sobie trzeba po prostu kochać, karmić je dobrymi rzeczami, przytulać, pielęgnować. Nie wolno go zaniedbywać. Ono daje prawdziwą, głęboką radość z rzeczy najprostszych. Bez względu na wiek, pozycję społeczną czy zawodową, bez względu na wszystko co nas otacza. Wszystkim życzę dobrego życia tu i teraz.

Dziękuję za rozmowę.

MAGAZYN

•9


BYŁO SOBIE ŻYCIE… Fani tej serii bajek edukacyjnych pamiętają sympatyczne ludziki, które ciągle coś przenosiły na plecach do różnych zakamarków ludzkiego organizmu. Podobnie jest z wodą, która transportuje składniki odżywcze z jedzenia do komórek i przyczynia się do wydalania z nich produktów przemiany materii, w tym związków toksycznych. Woda transportuje także inne substancje, jak hormony czy enzymy. Jest podstawą życia… A organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje rozpuszczonych w wodzie substancji… W tym wydaniu magazynu opowiemy tylko o trzech z nich…

Z GŁĘBI ZIEMI ••• TRÓJKA WSPANIAŁYCH Wapń ń Wapń jestt piątym p pierwiastkiem ierw ie wia i st stki kiem em pod w względem zględem m wy występowania w ludzkim ciele.

Dlaczego taki ważny? • jest budulcem zdrowych zębów i kości, • wpływa na pracę mięśni i przesyłanie sygnałów nerwowych oraz informacji między komórkami, • reguluje pracę serca, • wpływa na wiele funkcji dodatkowych w organizmie

Dieta bogata w wapń: to mocne kości i sprawne serce.

Najlepszym źródłem wapnia

jest mleko i produkty mleczne, które dostarczają około 45 do 70% spożywanego wapnia w dietach europejskich.

Czy wiecie, że naturalna woda mineralna i niektóre rośliny także stanowią dobre źródło łatwo przyswajalnego wapnia? 10 • M A G A Z Y N

występuje w naturalnej wodzie mineralnej Kinga Pienińska, w proporcjach, które pozwalają ją pić bez ograniczeń

•••


Krzemionkaa Krzem jest pierwiastkiem tkiem mn niedocenianym i doce ie ceni nian ni anym ym i często ślad śladoadoowym.

Jak działa? • przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, • wpływa regulująco na przemianę materii, • bierze udział w budowaniu kośćca, tkanek chrzęstnych oraz zębów, • utrudnia odkładanie blaszek lipidowych w ścianach naczyń krwionośnych zapobiegając w ten sposób powstawaniu miażdżycy, • przeciwdziała krystalizacji mineralnych składników w drogach moczowych, • utrzymuje prawidłową elastyczność naskórka i włókien kolagenowych oraz elastynowych w skórze, • zwiększa krzepliwość krwi i pobudza wzrost mięśni oraz gojenie ran, • przedłuża jędrność skóry i błon śluzowych

Dieta bogata w krzemionkę to: mocne włosy, twarde paznokcie, gładka skóra i zdrowe dziąsła. Gdzie ją znaleźć? W owocach moreli, w kaszy jaglanej, ziołach, np. w skrzypie polnym, rybach i owocach morza, w niektórych wodach mineralnych

Sód d Jest niezbędny nie iezb będ ędny n do o prawidłowego prrawid p aw widłłowego funkcjonowania fun unkccjo jono n wa ania np. mózgu i mięśni. Jednak dieta współczesnego człowieka zawiera znacznie więcej sodu niż powinna. Zwłaszcza ze względu na powszechność żywności wysoko przetworzonej i konserwowanej.

Nadmiar sodu powoduje m.in. wzrost ciśnienia krwi i niekorzystne zatrzymywanie wody w komórkach. Z tego powodu zaleca się picie wody niskosodowej, tym bardziej, że coraz trudniej kontrolować ilość spożywanego sodu w pokarmach stałych. Dieta bogata w sód: zdecydowanie nie polecamy! MAGAZYN

• 11


Unikatowy układ geologiczny Unikalna struktura geologiczna Pienin z często występującym pionowym układem warstw geologicznych sprawia, że stanowią naturalny filtr dla obfitych złóż wód mineralnych, źródlanych i leczniczych, charakteryzujących się wyjątkową czystością pierwotną i wspaniałym górskim smakiem. Obszar Pienin był zawsze wolny od zanieczyszczeń cywilizacyjnych. A ochrona prawna Parku Narodowego, obejmująca całe niemal Pieniny, gwarantuje, że jest to prawdziwie ekologiczna enklawa Europy.

Wprost ze zródła do butelki Wprost z podziemnych ujęć Kinga Pienińska trafia do butelek pod ścisłą kontrolą mikrobiologiczną. Dzięki wyjątkowości geologicznej Pienin wyróżnia ją unikatowa czystość. Taka woda zachowuje w stopniu maksymalnym naturalne właściwości. Kinga Pienińska jest właśnie tym doskonałym darem natury, który nie wymaga żadnej ingerencji człowieka na drodze od źródła do konsumenta. - Rozlewanie wody bezpośrednio ze źródła, z wykluczeniem stosowania jakichkolwiek procedur przygotowawczych – jak: filtracja, odgazowanie czy nasycenie wtórne CO2, oznacza zminimalizowanie czasu pomiędzy wypływem wody z ziemi i rozlaniem jej do butelek – mówi dr Teresa Latour, kierownik Katedry Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Poznaniu. 12 • M A G A Z Y N


Rozlewnia Wody Mineralnej

J

Jest w Polsce takie miejsce, które wszystkich zachwyca – z bujną przyrodą, przepięknymi widokami. Powietrze i woda są tu tak krystaliczne, jak nigdzie indziej. To Pieniny – jedne z najczystszych gór Europy. Przecina je bardzo krętym i wąskim przełomem Dunajec, który doliną pomiędzy Sromowcami a Szczawnicą i Krościenkiem pokonuje 7 wielkich zakrętów. Wzdłuż niego wznoszą się niezwykle strome i urwiste zbocza skalne oraz granie nad którymi dominuje Sokolica, tak jak nad całymi Pieninami Trzy Korony. Stąd pochodzi naturalna woda mineralna Kinga Pienińska. Zapraszam w moje rodzinne strony

MAGAZYN

• 13


14 • M A G A Z Y N


MAGAZYN

• 15


a zdrowie dr Urszula Zdanowicz jest ortopedą i traumatologiem, specjalistą w leczeniu patologii narządu ruchu, głównie urazów sportowych i patologii stawów. Od 2001 roku pracuje w Carolina Medical Center. Ma za sobą bogate doświadczenie zawodowe. M.in. współtworzyła i pracowała w Centrum Leczenia Urazów Kolana

Jak wpływać na dobre funkcjonowanie naszego organizmu i jego sprawność od dzieciństwa do późnej dojrzałości wiekowej rozmowa z dr Urszulą Zdanowicz

w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci. Była członkiem zespołu lekarzy opiekujących się Kadrą Narodową Polskiego Związku Pływackiego oraz Zarządu Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Kierowała Zespołem ds. Zwalczania Dopingu i Promocji Czystego Sportu Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Była także członkiem Ekipy Medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich Turyn 2006. Należy do kilku organizacji międzynarodowych specjalizujących się w traumatologii i ortopedii sportowej, i artroskopii. Jest licencjonowanym lekarzem PZPN oraz ekspertem specjalnym Maratonu Warszawskiego i akcji „Polska Biega” oraz „Biegam, bo lubię” Radiowej Trójki. Prywatnie mama dwóch wesołych chłopców, pasjonatka sportu oraz zdrowego rozsądku w stosowaniu jakichkolwiek diet. 16 • M A G A Z Y N

KP: Pani doktor, współczesny człowiek dąży do tego, aby jak najdłużej zachować młodość i sprawność. O czym powinien pamiętać? UZ: : Walka o młodość obejmuje coraz więcej aspektów. Już nie tylko kremy, zabiegi kosmetyczne czy nawet operacje, ale przede wszystkim szeroko rozumiany zdrowy styl życia. Jednak trzeba mieć świadomość, że jeśli sylwetka nie będzie wysportowana i szczupła to, i tak efekt nie zostanie osiągnięty. A wpływ diety na nasz wygląd i zdrowie jest ciągle niedoceniany. Ruch i zdrowa dieta to najlepsza inwestycja w siebie. KP: Jaką dietę pani poleca czy preferuje? - Nie jestem zwolenniczką żadnej konkretnej diety. Najlepiej gdy jest różnorodna i urozmaicona. Wtedy mamy największą szansę, że dostarczymy organizmowi wszystkiego czego potrzebuje, w tym również mikroelementów, błonnika i witamin. Nie bez znaczenia jest także jakość spożywanych produktów. Jestem przeciwniczką przyjmowania garści leków z potrzebny-


wpływ diety na nasz jest wygląd i zdrowie ny. ciągle niedocenia eta to Ruch i zdrowa di cja najlepsza inwesty w siebie

KP: Jaki udział ma woda w zdrowym dbaniu o siebie?

ku fizycznego. Pozwala osiągnąć więcej i lepiej. A także gwarantuje, że umysł pracuje sprawniej, a mięśnie są lepiej ukrwione i odżywione.

Czy osoby uprawiające sport powinny się nawadniać w jakiś określony sposób?

KP:

- Ogromny! Woda jest głównym środowiskiem, w którym zachodzą wszelkie procesy metaboliczne w naszym organizmie. Jest nośnikiem składników odżywczych do komórek, odprowadza rozpuszczone uboczne produkty przemiany materii, utrzymuje prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi. Umożliwia zachodzenie wymiany gazowej w płucach utrzymując stałe odpowiednie nawilżenie płuc. Ponadto bierze udział w termoregulacji. Woda stanowi ok. 50% masy naszego ciała w wieku dojrzałym, a ok. 70% u dzieci. A zatem prawidłowo nawodniony organizm dużo sprawniej funkcjonuje.

- Najczęstszym błędem podczas uprawiania sportu jest niepicie, picie za mało, bądź nie tego co trzeba. Na piciu możemy najwięcej zyskać lub stracić. Uczucie pragnienia pojawia się przy odwodnieniu na poziomie 2-3%. Czekanie na ten sygnał jest jednak bardzo ryzykowne. Przy odwodnieniu na poziomie 4%, nasza wydolność spada aż o 40%. Tym samym, jeżeli za mało pijemy, to zmniejszamy gwałtownie nasze szanse na dobry wynik. W trakcie wysiłku fizycznego odwadniamy się, tracąc wodę z oddechem i potem. W efekcie krew się zagęszcza i przestaje docierać do najdrobniejszych naczynek krwionośnych, tzw. naczyń włosowatych. To powoduje niedotlenienie mózgu i mięśni, które mają za mało materiału energetycznego. Spadają motywacja i koncentracja.

KP:

A jaki wpływ ma woda na wydajność i kondycję mięśni, stawów, i kości?

KP: Ile należy wypijać płynów w trakcie np. biegu?

- Jeśli rozmawiamy o wodzie w kontekście sportu, to można spokojnie powiedzieć, że prawidłowe nawodnienie stawów ma podstawowe znaczenie w trakcie wysił-

- Aby określić nasze zapotrzebowanie na płyny w trakcie danego wysiłku fizycznego najlepiej jest zrobić test. Zważyć się przed np. treningiem i zaraz po nim. MAGAZYN

• 17

  

mi składnikami. Moim zdaniem ma to niewiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Oczywiście z wyjątkiem sytuacji, gdy ktoś jest chory lub pewnych rzeczy z jakichś powodów nie może jeść.


Do powstałej różnicy należy dodać objętość wydalonych podczas biegu płynów, pamiętając, że nie tylko się pocimy. Wynik jaki uzyskamy wraz z ilością płynów, które przyjęliśmy po drodze da nam informację o zapotrzebowaniu naszego organizmu na płyny podczas danego rodzaju wysiłku fizycznego. Może się okazać, że podczas półmaratonu tracimy np. 2 litry wody pocąc się i oddychając. Należy dążyć do pełnego zaspokojenia indywidualnych potrzeb. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić w czasie samego biegu, brakującą objętość płynu należy uzupełnić bezpośrednio po biegu.

nia, sytości. W rzeczywistości jednak to tylko pozory i w rezultacie pijemy mniej niż potrzebujemy. A przy napojach typu kawa, także alkohol trzeba pamiętać, że działają one również moczopędnie, a więc w pewnym sensie odwadniają. I końcowy bilans może się okazać ujemny. Obrazowo, można powiedzieć, że więcej wydalamy niż rzeczywiście wypijamy. Przy okazji kawa i alkohol wypłukują magnez.

Czy nasze zapotrzebowanie na wodę zmniejsza się z wiekiem?

KP:

- Absolutnie nie. Chociaż jest taka obiegowa opinia. Problem tkwi gdzie indziej. W starszym wieku zaczyna szwankować ośrodek pragnienia w mózgu i stąd poczucie, że nie chce się pić. Warto by pamiętali o tym najbliżsi i nie tylko przypominali starszym rodzicom czy dziadkom o systematycznym piciu wody w ciągu dnia, ale żeby po prostu tego pilnowali. Proszę sobie wyobrazić, że prawie połowa pacjentów ze stwierdzonymi objawami otępienia starczego (zaniki pamięci, dezorientacja, a nawet agresja wobec najbliższych) trafiających do szpitala, po odpowiednim nawodnieniu wraca do domu jako zupełnie inni ludzie. j ia is z D Dodatkowo, zdarza się, że starsze osoby zystko s w e c celowo nie chcą pić, aby uniknąć koh c człowiek nie. w ty k fe nieczności częstych wizyt w toalecie. e zybko

KP: Co należy pić? - W odniesieniu do osób uprawiających sport najlepiej jeżeli to co piją jest izotoniczne i zawiera łatwo przyswajalne substancje energetyczne (węglowodany). Ewentualne braki węglowodanowe po zakończeniu wysiłku powinno sę uzupełnić w ciągu pierwszych 15 minut. Szacuje się, że do około 30 minut po biegu przyswajalność węglowodanów jest zwiększona, dzięki czemu mięśnie szybciej się regenerują do następnego wysiłku.

A co z osobami nie uprawiającymi sportów?

KP:

- Jeśli planują jakiś duży osiągnąć s wysiłek fizyczny, np. prace hodzi zcza jeśli c s ła w Z na KP: To zatrważające, że odw ogrodzie, dotyczą ich te same ek potrzeb ił s y w i tę zalecenia. Szklanka wody przed wodnienie może doprowao die ć atycznoś pracami, dopajanie w trakcie prac dzić do otępienia. jest system i szklanka wody lub jakiegoś na- Może nie doprowadzić, ale znacząco poju, np. kompotu po zakończeniu się przyczynić, nasilić objawy. Zwłaszcza, pracy. Na pewno ważny jest nawyk poże starsi ludzie mają mniejsze rezerwy. Nie chcę pijania małymi łykami przez cały dzień. Zreszstraszyć, ale naprawdę nawodnienie, tak samo jak tą woda jest bezcenna w wielu sytuacjach i jeśli tylko zbilansowana dieta mają kluczowe znaczenie dla prawinie ma przeciwskazań zdrowotnych (np. chorych nerek) dłowości funkcjonowania naszego organizmu i tego, co warto nosić ze sobą butelkę z wodą i popijać ją systemadeterminuje chyba kim jesteśmy, czyli do funkcjonowatycznie. W niektórych chorobach wręcz zaleca się szczenia naszego mózgu. gólnie duże spożycie wody, jak np. w ostrym ataku dny moczanowej, gdy wypijanie nawet kilku litrów wody KP: Kiedy powinniśmy zacząć uczyć się z cytryną pomaga „wypłukać” nadmiar szkodliwych tego nawyku popijania wody? substancji. Na prawidłowym nawodnieniu zyska również - Od najmłodszych lat. Maluszki w wieku od uronasza skóra, która stanie się bardziej elastyczna i jędrna. dzenia do mniej więcej 3 lat powinny pić tylko wodę Zyskają także paznokcie i włosy. Po prostu warto pić. przegotowaną, najlepiej butelkowaną, nie wodociągową. Starsze dzieci mogą już pić wody źródlane i mineralne, za KP: Co się dzieje w organizmie gdy pijemy wyjątkiem tych o wysokiej mineralizacji, ponieważ ich nerki jeszcze sobie nie radzą z przetwarzaniem dużej ilości słodkie napoje lub kawę? minerałów. Ważne by były to wody biologicznie czyste, - Łatwo nimi ugasić pragnienie. Jeśli dodatkowo są pochodzące z jednego źródła. I oczywiście bez słodzików gazowane to bardzo szybko mamy uczucie napełnie18 • M A G A Z Y N


i sztucznych aromatów udających smaki owocowe. Myślę, że dorośli trochę na wyrost zakładają, że dziecko nie będzie chciało pić wody. Dają mocno słodkie soki, nektary lub nawet napoje typu Cola. Takie maluchy z czasem coraz trudniej namówić na wodę. Jeśli jednak w naturalny sposób będziemy podawać dziecku wodę to nie będzie z tym problemów.

Czy można się nawodnić na zapas?

KP:

przebywającej w tropikach osobie. Przy upałach 30 stopniowych Manasze zapotrzebowanie na luszki w wie k u wodę znacznie wzrasta. od urodzen ia do mniej Bezpiecznie jest wtedy więcej 3 lat powinny pić wypić dodatkowy litr tylko wodę przeg otowaną, n płynów, aby organizm ajlepiej butelkowan ą, nie wodo poradził sobie z szybszą ciągową. Starsze dzie ich utratą. ci mog

ą już pić wo źródlane i m dy ineralne, za w y ją tkiem tych o wysokiej mineralizac ji

- Chyba tylko wielbłądy mają taką umiejętność. Człowiek nie. Musimy pić codziennie, systematycznie i małymi łykami. Bilans dobowy musi wyjść na zero. Czyli jeśli tracimy w ciągu doby około 2 litrów wody, to co najmniej tyle samo musimy wypić.

A jak obliczyć ile płynów powinniśmy wypijać dziennie?

KP:

- Przyjmując proste założenia. Jeśli nasz organizm w ciągu godziny traci na każdy kilogram ciała od 30 do 50 ml wody, to oznacza, że tyle samo musimy mu dostarczyć. Jeśli ktoś waży 65 kilogramów, to powinien wypijać minimum 30 ml razy 65, co daje akurat 2 litry. Oczywiście przy założeniu, że mówimy o średnio zdrowej, nie

Pani doktor z naszej rozmowy wynika, że musimy z kalkulatorem w ręku wyliczać każdy wypity mililitr wody czy każdą spożytą kalorię. To dosyć męczące założenie. KP:

- Dzisiaj człowiek chce wszystko osiągnąć szybko i efektywnie. Zwłaszcza jeśli chodzi o dietę i wysiłek potrzebna jest systematyczność. Na pewno sporadyczny ruch fizyczny przynosi mniejsze efekty niż systematyczne ćwiczenia fizyczne, które nie przeciążają organizmu. Podobnie jak wieczorne przejadanie się i nadrabianie braków pożywienia w ciągu dnia zamiast dostarczanie organizmowi energii w postaci zdrowego jedzenia w zaplanowanych odstępach kilkugodzinnych.

Jakie nawyki warto w sobie pielęgnować?

KP:

- Jeśli chodzi o zdrowie, to oczywiście umiejętność rezygnacji z wygody i zdobyczy cywilizacyjnych na rzecz zdrowego ruchu, czyli np. spacerów. W zakresie diety, chociażby zabieranie ze sobą paczuszki mieszanki orzechów, migdałów i suszonych owoców w razie napadu głodu i małej butelki wody do popijania w ciągu dnia. A wtedy z pewnością będziemy się czuli zdrowi i młodzi. Zalecam umiar i życzę zdrowia.

Dziękuję za rozmowę. MAGAZYN

• 19


Nawet niewielkie obniżenie ilości płynów w organizmie może skutkować spadkiem energii, problemami z trawieniem, złą pracą mózgu oraz nadmiernym wysuszeniem skóry i włosów

Organizm dorosłego człowieka składa się w prawie 2/3 z wody, a mięśnie i mózg zawierają jej aż po 75%.

Zaletą naturalnej wody mineralnej Kinga Pienińska, zasługującą na szczególne podkreślenie, jest mineralizacja ogólna, czyli zawartość rozpuszczonych składników w ilości średnio 512 mg/dm3, przy równoczesnej

niskiej zawartości sodu

(poniżej 20 mg/dm3). Woda o takich właściwościach jest uniwersalna, nadaje się do picia bez konieczności ograniczania wypijanej ilości. Kinga Pienińska

Codziennie z organizmu tracimy około 2,5 l wody, a podczas upałów oraz intensywnego wysiłku fizycznego nawet do kilku litrów. Powstałe braki trzeba uzupełniać i najlepiej robić to naturalną wodą mineralną. Zazwyczaj zaleca się picie dwóch litrów wody dziennie. W lecie tę ilość powinniśmy zwiększyć nawet do 3-4 litrów

Śladowa zawartość żelaza umożliwia rozlewanie jej bez stosowania jakichkolwiek procedur przygotowawczych. Dzięki temu zachowuje w stopniu maksymalnym swoje naturalne właściwości. Znaczna zaś ilość wodorowęglanów ułatwia przyswajanie innych składników mineralnych w niej występujących, zwłaszcza wapnia i magnezu

20 • M A G A Z Y N

www.kingapieninska.pl Zrównoważony zapach z nutami delikatnie piżmowymi. Bardzo ładnie wyważone usta z ledwie dostrzegalnym musowaniem, smak lekkozasadowy, dobra długość. Apetyczna, gasi pragnienie, a przy tym nie jest wodą bezsmakową. Naprawdę świetnie „zrobiona” woda. www.magazynwino.pl kwiecień 2010

Do dziennej normy płynów nie wliczamy czarnej herbaty, kawy, kakao, napojów alkoholowych, słodzonych lub/i pasteryzowanych soków, a także słodkich napojów gazowanych, które odwadniają organizm i mogą powodować utratę korzystnych składników pokarmowych

Do spo dzien puli mo życ neg rów żna ia w o her nie zal ody ż ic b zio aty, zielozyć ło n n sok we oapar e rzy i wa raz y wn e

Gdy niedobór wody sięga poziomu 10%, pojawiają się zauważalne nieprawidłowości w metabolizmie i funkcjonowaniu narządów – skóra staje się sucha, pojawia się ból i sztywnienie szyi, odczuwalne są zaburzenia pracy jelit i upośledzenie trawienia


A WOD UCZO

L MA K ACZENIE N IA WE Z ZDROW DLA BREGO I DO OPOSAM CIA CZU•

Kinga Pienińska jest laureatką licznych nagród Niezwykle prestiżowy Międzynarodowy Instytut Smaku i Jakości w Brukseli (iTQi – International Taste & Quality Institute) zrzeszający szefów kuchni i sommelierów, uhonorował Kingę Pienińską nagrodą Superior Taste Award (Nagroda za Wyśmienity smak). MAGAZYN

• 21


GÓRALSKA FILOZOFIA SAUNOWANIA czyli

filozofia termalnego wypoczynku na Podhalu Istnieją różne formy relaksu. Kinga Pienińska preferuje te związane z wodą w każdej formie. Niedaleko Pienin, u podnóża Tatr znalazła miejsce, w którym woda nabiera innego znaczenia. Wykorzystując jej dobroczynne działanie stworzono tu miejsce gdzie ciało i umysł mogą odpocząć, zregenerować się i uwolnić od stresu odnajdując wewnętrzną harmonię i radość życia. Saunarium.

22 • M A G A Z Y N


Przyjemności i korzyści

1.

Usuwanie toksyn: najczęściej przytaczany argument, ale prawdziwy. Około ¾ toksyn jest wydalanych z naszego organizmu wraz z potem. Zatem wzmocnienie efektu wypacania przyspiesza ten proces.

2.

Oczyszczenie porów skórnych: stąd tak ważne przygotowanie skóry przez seansem. Głęboko oczyszczone pory lepiej wydalają toksyny i znacznie efektywniej przyjmują składniki odżywcze.

3.

Dotlenienie organizmu: kąpiel parowa powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co usprawnia transport tlenu do komórek. Efektem dodatkowym jest dotlenienie skóry, która staje się bardziej jędrna i napięta, a przez to młodzieńcza.

4.

Relaks i odprężenie: rozluźnienie mięśni jakie towarzyszy korzystaniu z sauny można porównać do osiągania stanu błogości. To najlepszy sposób na odciążenie organizmu i łagodzenie różnych dolegliwości bólowych będących konsekwencją np. dużego stresu.

5.

Odporność: kąpiele w saunie dają tzw. zabezpieczenie przeziębieniowe na okres 7 dni. W celu utrzymania odporności organizmu zaleca się stosowanie kąpieli w saunie min. raz w tygodniu.

Mały, ciepły domek… Dla laików sauna to po prostu drewniane pomieszczenie z bardzo wysoką temperaturą wewnątrz. I rzeczywiście zazwyczaj jest nią niewielkie pomieszczenie, kilka piętrowo umieszczonych ławek, kominek z rozgrzanymi kamieniami, czerpak z wodą. A wszystko otulone kameralnym oświetleniem i aromatem olejków eterycznych. I bardzo gorące powietrze, zapierające dech w piersiach. Trudniej rozróżnić dlaczego czasem w środku jest sucho, a czasem wilgotność przypomina klimat u wybrzeży Kaliforni o których z rozrzewnieniem śpiewał kiedyś Roy Orbison.

Aklimatyzacja:

Nasz organizm ma prawo stopniowo się przyzwyczajać do wysokiej temperatury panującej w saunie. Dlatego najpierw siadamy na niższych ławkach i zawsze na ręczniku w trosce o własną higienę oraz z powodu wysokiej temperatury panującej wewnątrz. Rodzajów saun jest co najmniej kilka. Nic dziwnego, skoro nawet w starożytnym Rzymie istniały termy w których rzymscy wojownicy oddawali się błogiej regeneracji sił. Kinga Pienińska, w drodze powrotnej ze swoich ukochanych Pienin czasem zatrzymuje się w termach na Podhalu, gdzie znajduje wszystko co w zdrowym saunowaniu najlepsze. I coś wyjątkowo wyróżniającego, piękno panoramy Tatr Wysokich w tle. Znajomym mówi, że warto tu zajrzeć.

Dla każdego coś… Sauna, którą kochają jej amatorzy, a której obawiają się ci którzy nigdy w niej nie byli, ma już 2000 lat. Spór o to czy narodziła się w Finlandii czy w Szwecji trwa. Jednak jest miejsce w którym nikt się nie spiera o pochodzenie, bo łączy w sobie zalety wszystkich typów saunowania i dodaje coś więcej… góralską nutę. To Terma Bania na Podhalu, miejsce gdzie Kinga Pienińska może wyjątkowo wypocząć…

Prysznic na początku: Przed kąpielą parową, ze względów higienicznych, należy obowiązkowo dokładnie obmyć ciało. Chodzi o odblokowanie porów skóry i ułatwienie wydalania potu. Zawsze należy pamiętać o wytarciu skóry do sucha po wyjściu spod prysznica.

MAGAZYN

• 23

  

Dlaczego tu?

Amatorzy takiej formy relaksu na pewno by docenili słynną Starą Saunę Góralską o temperaturze do 70 °C i wilgotności powietrza do 35%. Dlaczego góralską? Bo to niezwykła fuzja folkloru z tradycyjną funkcją sauny. Połączenie góralskiej chaty wykończonej drewnem i kamieniem z naparami ziołowymi, i siennymi o właściwościach oczyszczających. Jest też Grota Kamienna z dozownikiem solanki, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 45%, a temperatura sięga maksymalnie 50 °C. Naturalny kamień na ścianach stanowi oczywiste nawiązanie do wyglądu grot występujących w przyrodzie. Dzięki solance powietrze wewnątrz sauny jest wysycone szeregiem dobroczynnych dla organizmu mikroelementów. Do wyboru jest także Łaźnia Parowa o temperaturze do 45 °C i wilgotności powietrza, bliskiej uwaga! 100%. To już nie Kalifornia, to prawdziwy tropik. Ci, którzy się na nią decydują mówią, że podczas seansów w łaźni parowej, pot wypływa każdym porem skóry.


1.

Ciekawostki

Na początku swojego istnienia sauna pełniła rolę ciepłego schronienia przez mrozem. Wraz z nastaniem zimy mieszkańcy północy przenosili się do domków ogrzewanych ciepłem kamieni wcześniej trzymanych w żarze ognisk. Dla podniesienia efektu nagrzania ciepłe kamienie mieli zwyczaj polewać wodą, która parując wzmagała efekt odczuwania ciepła. Sauna szybko stała się miejscem, które nabrało dodatkowego znaczenia. Przebywanie w niej uznano za doskonały zabieg higieniczny, oczyszczający ciało i dający poprawę samopoczucia oraz ogólnej kondycji ciała. Zaobserwowano, że systematyczność w zażywaniu parowych kąpieli ma niebagatelny wpływ na efekt dobrego samopoczucia. Nic dziwnego, że sauna na stałe zagościła w fińskich chatach i przeniosła się w prawie niezmienionej formie do dzisiejszych ekskluzywnych hoteli na całym świecie.

2.

Aufaguss, czyli naparzanie, to inaczej seanse aromaterapeutyczne w saunie fińskiej. Prowadzone przez sauna majstrów, którzy przygotowują różnorodne kompozycje zapachowe, proponują podczas seansu maseczki, peelingi, bazujące na naturalnych składnikach. Sposób w jaki rozprowadzają wonną parę unoszącą się z kamieni po saunie może przypominać taniec szamański, bo cała sztuka polega na wyczuciu temperatury i zrozumieniu jak para rozchodzi się po saunie. Są w niej bowiem miejsca cieplejsze i chłodniejsze… i nie zawsze zależy to od wysokości. Punktem kulminacyjnym naparzania jest tzw. oddech smoka, kiedy to mistrz podchodzi do każdej osoby po kolei i zgarniając ręcznikiem najgorętsze powietrze spod sufitu wysyła je prosto w tę osobę. To uczucie porównywalne z gorącym podmuchem z eksplozji. Dodatkowo po całej saunie rozchodzi się aromat mikstury.

Koloroterapia: od dawna wiadomo, że kolory jakimi się otaczamy mają wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości. Koloroterapia jest więc leczeniem przy pomocy światła o różnych barwach.

24 • M A G A Z Y N

Pozostaje jeszcze tradycyjna Sauna Fińska. To kabina o charakterze suchej sauny skandynawskiej wykończona drewnem i kamieniem - prawdziwe wyzwanie dla fanów wysokiej temperatury i ekstremalnych doznań. Zakładana wilgotność wewnątrz sauny fińskiej nie przekracza 20%, a temperatura sięga 100 °C. Na koniec propozycja z kraju, w którym gorące kąpiele też mają długą tradycję. Ruska Bania, o temperaturze do 60 °C i wilgotności powietrza do 65%. Ten rodzaj sauny buduje się na zewnątrz obiektów. W przypadku Termy Bania korzystanie z Ruskiej Bani daje poczucie, że góry są na wyciagnięcie ręki.

Magia relaksu i głębokiego oczyszczania ciała, i umysłu. Można sobie wyobrazić jak leżąc w tej mieszance ciepła, pary i woni czuć, jak z każdą kroplą potu organizm się oczyszcza, a zmęczenie gdzieś ulatuje. Jest błogo i przyjemnie... A potem relaksujący masaż. Wieczorem może spacer i dodatkowa porcja górskiego powietrza. Saunarium może być idealnym miejscem na wzmocnienie i zrelaksowanie całego organizmu, o ile przełamiemy stereotypy i pozwolimy sobie na odrobinę swobody.


Na raz, dwa, trzy Nie za szybko. Wszystko w swoim tempie. Kąpiel w saunie składa się z 2, 3 cykli. Najpierw faza nagrzania ciała, następnie schłodzenia i na koniec faza wypoczynku. Dobrze jeśli seans w saunie jest ostatnim punktem dziennego planu zajęć. To naprawdę cudowny sposób na zdjęcie napięć z naszego ciała. Trzeba się tylko zagłębić w odczuwanie błogiego ciepła rozchodzącego się po organizmie. Odsunąć wszelkie rozmowy. Pozwolić, by sauna była miejscem wyciszenia i swoistej medytacji. Otworzyć wszystkie zmysły. Węchu, który nas przeniesie do krainy woni olejków eterycznych. A także dotyku. Wyobraźmy sobie, że nasze ciało masujemy witkami zanurzonymi w zimnej wodzie. Poprawia się krążenie, skóra przyjemnie pachnie. A kiedy już nadejdzie faza schłodzenia, nie spieszmy się. Wszak sauna ma być miejscem relaksu i uspokojenia. Każde szanujące się saunarium podaje jak zgodnie ze sztuką należy przejść każdą z faz. Naszym zadaniem odczucie przyjemności podnosi towarzystwo muzyki relaksacyjnej. Sauna to swoista „filozofia kąpieli”, która poprzez swoje dobroczynne działanie wyzwala siły życiowe. Może być uzupełnieniem leczenia farmakologicznego i naturalnym środkiem zapobiegającym wielu chorobom. Hartuje organizm człowieka. Czy potrzebne są dodatkowe argumenty? Sauna jako łagodne i ciepłe wejście w jesienne pluchy oraz przygotowanie do zimy? Polecam, Kinga Pienińska Dziękujemy Termie Bania za udostępnienie zdjęć i materiałów do artykułu. www.termabania.pl

Nawadnianie przed i po: Podczas korzystania z sauny nasz organizm wraz z potem traci sporo wody. Odpowiednie nawodnienie przed seansem oraz tuż po, sprawi, że nie zostanie zachwiana równowaga płynów ustrojowych oraz, że nasza skóra nie straci elastyczności. A tym samym lepiej wchłonie dobroczynne składniki zawarte w olejkach.

Aromaterapia: wpływa kojąco na nasze zmysły. Jednakże wpływ aromaterapii może być znacznie szerszy aniżeli tylko relaksacyjny. Tak się stanie, jeśli sauna majster zastosuje zapachy, które wspomagają leczenie przeróżnych dolegliwości, m.in. przeziębień, depresji, obniżonego ciśnienia, apatii. Jej zwolennicy podkreślają, że łagodzi objawy stresu i przepracowania. Rada dla wstydliwych:

dla osób, które nigdy nie były w saunie i mają opory przed całkowitym odsłonięciem ciała, mamy radę: przepaska z ręcznika frotte w kolorze białym (uwaga na sztuczne barwniki!). Należy pamiętać, że podczas saunowania z jednej strony wraz z potem usuwamy toksyny, a z drugiej strony pobieramy całą powierzchnią skóry powietrze z zewnątrz. Okrywanie się czymkolwiek zawsze zaburzy ową dwustronną wymianę oraz spowoduje nierównomierne ogrzewanie ciała. Są sauny, takie jak prawdziwa sauna fińska, w której nagość jest obowiązkowa, a ręcznik służy jedynie do tego, aby położyć go na ławie i na nim usiąść. Dlaczego? Ponieważ, ciało nagrzewa się w innym tempie niż materiał kostiumu czy ręcznika. A zatem sama wysoka temperatura może spowodować oparzenia.

MAGAZYN

• 25


kania towarzyskie… t o p s e Ao sienn e j to nas a n za propozycja rozgrzewające według przepisów Jurka Czapli, miksologa z zamiłowania i mistrza sztuki barmańskiej, prekursora polskiego flairu zimne czy gorące? bezalkoholowe czy z alkoholem? to zależy od okazji… i towarzystwa…

26 • M A G A Z Y N

Zaproście przyjaciół, znajomych, rodzinę! Zabawcie się w barmanów i specjalistów miksologii, czyli sztuki mieszania składników…

Do dzieła!… mieszamy, miksujemy, zakręcamy, dolewamy… Nie zapomnijcie o bazie! naturalnej wodzie mineralnej Kinga Pienińska Dlaczego? bo ma wyśmienity smak i podkręci Wasze pomysły do nieskończoności.


Z A G A D K A z inspiracji Jurka Czapli celowo nie podajemy proporcji… wszak chodzi o przyjemność z mieszania!...

DLA KAŻDEGO

·· ·· ·· PO 20:00 ·· ·· ··

Kinga Pienińska naturalna świeżo wyciśnięty sok z limonki lub cytryny cukier trzcinowy gałązka świeżej mięty kilka kostek lodu dla koloru czerwony owoc, np. wiśnia

Kinga Pienińska naturalna świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy syrop Orange Herbapol likier pomarańczowy plasterki limonki kostki lodu

Czy wiecie co to jest miechunka ? I co ma wspólnego z Peru ? Poszukajcie , napiszcie . Spośród wszystkich nadesłanych do 30 października odpowiedzi rozlosujemy przepiękne tuniki uszyte z materiałów w pienińskie kwiaty. 5 z nich już czeka na zwyciężczynie. Jeśli chcecie je zobaczyć zajrzyjcie na profil Kingi Pienińskiej na Facebooku i poszukajcie hasła:

She`s Fashion! Na Wasze odpowiedzi czekamy pod adresem redakcji: redakcja@kingapieninska.pl

Jest takie miejsce, gdzie ludzie cenią naturalność, aktywność jest nagradzana, towarzystwo zawsze w dobrym smaku. Jest całkiem blisko… …www.facebook.com/KingaPieninska Zapraszam na

Redakcja magazynu Kingi Pienińskiej: e-mail: redakcja@kingapieninska.pl Kontakt w sprawach handlowych i marketingowych: e-mail: handel@kingapieninska.pl Biuro Obsługi Klienta: tel./fax 018/262 39 29, 262 39 30 Redaktor wydania: Katarzyna Glibowska Projekt graficzny: Maciej Koński www.kingapieninska.pl www.facebook.com/KingaPieninska MAGAZYN

• 27


N A T U R A L N A

W O D A

M I N E R A L N A

naturalna Kinga Pienińska naturalna to woda o wyśmienitym smaku, który tworzą zawarte w niej minerały. Niepokojąco wyrazista delikatnie pobudza kubki smakowe. Kropla limonki może podkręcić jej smak do nieskończoności. Dla wytrawnych smakoszy

Wyśmienity smak

www.kingapieninska.pl Zapraszam na

www.facebook.com/KingaPieninska

Magazyn Kingi Pienińskiej wrzesień 2012  

Magazyn Kingi Pienińskiej naturalnej wody mineralnej

Magazyn Kingi Pienińskiej wrzesień 2012  

Magazyn Kingi Pienińskiej naturalnej wody mineralnej

Advertisement