2 minute read

Concept store

Koncept w butiku – pewny sukces czy o jeden krok za dużo?

W drugiej dekadzie XXI wieku ekstrawagancja tak w wystroju butików, jak i świadczonych przez nie usługach dla nikogo nie jest niczym osobliwym. Nie zawsze jednak ekscentryzm prowadzi do sukcesu. Prezentujemy subiektywny przegląd niesztampowych rozwiązań dla sklepów odzieżowych, które jednym butikom przyniosły sławę, a inne zatrzymały w drodze po laur sklepu przyszłości.

Rudolf & Volf Showroom

Zdjęcie: https://pl.pinterest.com/pin/328340629054198002/?lp=true, dostęp dnia 24.05.2018

Choć Rudolf & Volf Showroom konceptem wybiegał mocno w przyszłość, dziś można o nim mówić wyłącznie jako o „sklepie przeszłości”. W 2008 r. bowiem Wiktor Horsting i Rolf Snoeren zmuszeni byli zamknąć zlokalizowany w samym centrum Mediolanu butik, którego aranżację – stylem nawiązującą do buduarowej Francji XIX w. – zamontowano do góry nogami. Sufit wypełniono drewnianym parkietem, do którego przykręcono krzesła. Miejsce spoczynku stanowiły obite suknem gzymsy. Dla projektantów istny szał, dla klientów – szaleństwo zmysłów.

Darklands 5.0

Źródła zdjęć: www.darklandsberlin.com, dostęp dnia 24.05.2018

Wizyta w Darklands przy berlińskiej Lindower Strasse 22 nigdy nie jest dziełem przypadku. Wizyta w Darklands musi być zaplanowana z wyprzedzeniem, by obsługa zdążyła przypisać klientowi osobistego doradcę. Poza surowym klimatem wnętrz w Darklands panują także surowe zasady: wizyta w sklepie trwa minimum 2 godziny – jeśli nie dysponujesz takim czasem, zrezygnuj. Wewnątrz panuje absolutny zakaz rozmawiania przez telefon i fotografowania ekspozycji. Parking? Owszem, jeśli samodzielnie otworzysz i zamkniesz za sobą metalową bramę. W garderobie przeważa oczywiście czerń, choć pojawiają się wyjątki w kolekcji. Sklep czynny jest w godz. 12–19 od poniedziałku do soboty. www.darklandsberlin.com

Eobuwie.pl stacjonarnie

Źródło zdjęć: https://www.magnoliapark.pl/sklepy/eobuwiepl#&gid=1&pid=7, dostęp dnia 24.05.2018

Pierwszy w Polsce interaktywny sklep z obuwiem, pokazujący, że mimo sukcesu w kanale online, oczekiwania klientów co do otwarcia punktu stacjonarnego okazały się silniejsze. Mimo dużej przestrzeni, asortyment nie jest w niej eksponowany. Buty i torebki zamawia się poprzez specjalny tablet. W ciągu kilku minut wybrany towar przynosi obsługa. Można go zmierzyć, a jeśli klient zdecydował się na jego zakup, może za niego zapłacić i wyjść z zakupami. Sklep eobuwie funkcjonuje od lutego 2018 r. we wrocławskim centrum handlowym Magnolia.

LN’CC

Źródło zdjęcia: https://www.ln-cc.com/en/, dostęp dnia 24.05.2018

Forma ośmiokąta sprawia, że niejeden londyńczyk stracił orientację, przemierzając ten ekscentryczny butik. LN’CC to concept store hołdujący progresywnej koncepcji handlu. Poza kolekcjami największych domów mody można tam nabyć książki oraz płyty. Łączy unikalną londyńską przestrzeń sklepową ze strategią wszechobecności online. www.ln-cc.com

This story is from: