Page 1

Informacja prasowa Warszawa, 18.12.2013

Studiować w Holandii Holenderskie Maastricht położone w południowej Limburgii to tętniące życiem miasto zapewniające swoim studentom nowoczesne zaplecze naukowe. Tutejsza uczelnia zaprasza młodzież z całego świata, oferując studia z wykładowym językiem angielskim. Polscy studenci Uniwersytetu w Maastricht doceniają nie tylko międzynarodowy klimat szkoły, ale również jej wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach, autorskie metody kształcenia, a także nowocześnie zaprojektowane otoczenie, które sprzyja zarówno nauce, jak i nawiązywaniu nowych znajomości. Blisko 130-tysięczne holenderskie miasteczko Maastricht jest międzynarodowym ośrodkiem naukowym przyciągającym ludzi z całego świata. Widoczna tu wielokulturowość wiąże się z działalnością uniwersytetu, który rozwija się w południowej Limburgii od lat 70-tych. Połowa pracowników uczelni oraz studentów pochodzi spoza Holandii i reprezentuje ponad 100 różnych narodowości. Największą grupę stanowią mieszkańcy krajów europejskich, w drugiej kolejności Azji, a następnie Ameryki Środkowej i Południowej. Misją uniwersytetu jest stworzenie przestrzeni dla wymiany wiedzy i doświadczeń na poziomie międzynarodowym oraz przygotowanie młodych ludzi do życia w globalnym społeczeństwie. Uczelnia oferuje wiele nowatorskich kierunków, których większość prowadzona jest w języku angielskim.

- W Maastricht poznałam otwartych ludzi, którzy różnią się od siebie, np. sposobem spędzania wolnego czasu. Największą wartość ma dla mnie możliwość przebywania w wielokulturowym środowisku. Uważam, że stymuluje to mój rozwój i poszerza horyzonty – powiedziała Aleksandra Gracjasz z Wadowic, studentka III roku.

Maastricht wśród najlepszych uczelni świata Uniwersytet w Maastricht z roku na rok umacnia swoją pozycję w światowych rankingach szkolnictwa wyższego. W najnowszej edycji prestiżowej klasyfikacji Times Higher Education holenderska uczelnia znalazła się wśród 1 100 najlepszych uniwersytetów świata . Na jej kwalifikację do czołówki szkół wyższych wpływ miały m.in. wskaźniki dotyczące liczby międzynarodowych studentów i pracowników oraz prowadzone badania naukowe. Uniwersytet w Maastricht od lat zajmuje wysokie pozycje w klasyfikacjach uczelni młodszych niż 50 lat: ostatnio 1 2 6. miejsce w rankingu Times Higher Education Top 100 under 50 oraz 7. miejsce w QS top 50 under 50 . Dziennik Financial Times przyznał również 4. miejsce kierunkowi International Business, porównując wysokość 1 czesnego i średnią zarobków absolwentów 3 lata po studiach . Nowoczesne metody nauczania Wysoka jakość nauczania na Uniwersytecie w Maastricht to jeden z głównych powodów, dla których przyjeżdżają tu studenci z całego świata. Większość zajęć prowadzona jest metodą Problem Based Learning w małych, kilkunastoosobowych grupach. Każdy temat jest poprzedzony krótkim wprowadzeniem, a następnie studenci samodzielnie przygotowują się do uczestniczenia w dyskusji na podstawie wskazanych materiałów. Prowadzący (nazywany tutorem) ma funkcję moderatora oraz tłumaczy trudniejsze zagadnienia. Poprzez duże zaangażowanie studenta materiał jest lepiej zapamiętywany. Metoda dodatkowo kształci inne umiejętności, jak przemawianie w grupie i przekonywanie do własnej opinii. Uniwersytet w Maastricht jest pionierem w rozwijaniu tego podejścia w Europie i ciągle pracuje nad jego udoskonaleniem. Holenderska uczelnia stara się jak najlepiej wspierać rozwój naukowy i zawodowy każdego studenta indywidualnie. W wyborze zajęć dodatkowych, tak by tworzyły przemyślaną, spójną ścieżkę edukacyjną, pomaga doradca. W zależności od predyspozycji danej osoby zachęca on do uczęszczania na kursy z różnych dziedzin 1 2

Źródło: http://www.timeshighereducation.co.uk/ Źródło: http://www.topuniversities.com/


(np. z negocjacji, pisania prac dyplomowych), podjęcia stażu w jednej z renomowanych firm (np. Daimler Chrysler, Bosch, Capgemini, PwC czy Mercedes Benz), nauki w ramach programów wymiany międzynarodowej albo zaangażowania w działalność stowarzyszeń studenckich. Nowoczesny system nauczania, wsparty indywidualnym podejściem do studenta, skutkuje wysokim współczynnikiem zatrudnienia wśród absolwentów. Zgodnie z wynikami badań prowadzonych przez uczelnię 3 blisko 100% osób z dyplomem Uniwersytetu w Maastricht posiada płatną pracę . Większość absolwentów znajduje ją w rok po ukończeniu studiów. Ponadto są oni doceniani przez międzynarodowych pracodawców, m.in. za cenne na obecnym rynku umiejętności, takie jak asertywność, niezależność, kreatywność. Absolwenci Uniwersytetu w Maastricht deklarują również satysfakcję z życia zawodowego.

- Na Uniwersytecie w Maastricht podoba mi się praktyczne podejście do nauczania i dobry kontakt studentów z prowadzącymi zajęcia. Na początku miałam bardzo dużo dodatkowej pracy ze względu na wykładowy język angielski i nowy dla mnie system nauczania, ale to tylko kwestia przyzwyczajenia – mówi Monika Kramarczyk z Brzeszcz, studentka III roku.

- System PBL wymaga dużej aktywności studentów. Początkowo było to dla mnie dość trudne, ale z czasem coraz aktywniej uczestniczyłam w zajęciach– mówi Michalina Brachaczek z Pszczyny, studentka III roku.

Otoczenie, które inspiruje Większość wydziałów znajduje się w średniowiecznym centrum miasta położonym nad rzeką Mozą. Mury zabytkowych kamienic uzupełnia wysmakowany styl architektoniczny wnętrz, w którym dominuje metal i szkło. Wszystkie zabudowania należące do uczelni zostały zaprojektowane tak, by zapewniały przestrzeń zarówno do nauki, jak i spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi. Wśród ulubionych miejsc polskich studentów znajdują się np. biblioteka z pomieszczeniami do nauki indywidualnej i w grupach, przystępna cenowo restauracja w gmachu wydziału ekonomicznego (tzw. „Mensa”), kawiarnia przypominająca salon „Bandito”, aula w starym kościele czy liczne i dobrze wyposażone pracownie komputerowe.

- Maastricht jest typowym studenckim miastem, bardzo żywiołowym. Na uczelni jest dużo miejsc do spędzania czasu ze znajomymi, a w mieście wiele kawiarni, restauracji i klubów. Można tu fajnie spędzić czas. Poza tym Maastricht jest świetną bazą wypadową. Łatwo dostać się np. do Amsterdamu, Brukseli, Aachen czy Paryża – powiedział Jakub Podliński z Olsztyna, student II roku.

3

Źródło: http://www.roa.unimaas.nl/


Przystępne koszty studiowania W Maastricht studia po angielsku dla obywateli krajów Unii Europejskiej będą kosztować w roku akademickim 2014/2015 1 906 euro, czyli niecałe 8 000 zł. Jest to znacznie mniej niż np. w Wielkiej Brytanii, gdzie czesne dla 4 studentów rozpoczynających studia w 2014 r. wyniesie średnio ok. 8 650 funtów (czyli ponad 43 500 zł). Ponadto Polacy uczący się na Uniwersytecie w Maastricht mogą ubiegać się o stypendium rządu holenderskiego. Począwszy od stycznia 2014 r. takie dofinansowanie będzie wynosić 272 euro miesięcznie (ok. 1 150 zł). Będą mogły się o nie starać osoby, które jednocześnie uczą się i pracują np. w lokalnej restauracji czy hotelu. W ramach stypendium studenci otrzymują dodatkowo kartę, która uprawnia do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji na terenie całego kraju.

- Zawsze chciałem wyjechać na studia za granicę. Rozważałem podjęcie nauki na kierunkach ekonomicznych w Wielkiej Brytanii i w Maastricht. Porównanie kosztów życia i studiowania na wyspach z tymi w Holandii przekonały mnie do uczelni w Maastricht – powiedział Mateusz Marciniak z Poznania, student I roku.

Kontakt dla mediów: Urszula Jurkowska, 00 48 22 616 41 44 w. 30, u.jurkowska@lh-c.pl Kontakt dla studentów: Information Desk, (+31) 43 388 5388, info-poland@maastrichtuniversity.nl, Maastricht University na Facebooku

Zdjęcia studentów: Nadia Hagen

4

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/education/educationnews/10172015/Cost-of-a-degree-to-rise-to-26000-aftertuition-fee-hike.html

2013 12 (studiować w holandii informacja prasowa)  
2013 12 (studiować w holandii informacja prasowa)  
Advertisement