Page 1

a

LITHIAN RICCI 14/09 - 12/10/2013

L R I T H I A N

P E R C E Z I O N I N C C I I R I C H H A YA L L E R R UY A L A R


Lithian Ricci’yi çok kesimli bir taş gibi algılamak gerekir.

Ressam ve heykeltraş olan, aynı zamanda tekstil ve seramik gibi farklı disiplinlerle çalışan Lithian, ilginç malzemelerle eserlerine ayrı bir ruh katmaktadır. Tılsımlı dünyasının içine girdiğinizde, İtalya’da 80’li yıllarda ortaya çıkan Pittura Colta sanat akımının postmodern maniyerist olgularına rastlıyoruz. Her daim yeni tecrübeler peşinde, gerçek bir seyyah ruhu taşıyan Lithian’ ın sergisinde, hayat yolculuğunda farklı kültürlerden edindiği güzellik, bilgi ve duyularla ilgili derin gözlemlere tanık oluyoruz. İtalyan sanatçının resimlerinde Barok ve hatta Pre-Raphaelite etkiler sezilmekte. Masalsı hayvanlar, Rönesans renkleri ve sürrealist anlatımla aktarılan portreler, labirent ve bahçeler klasik formatlarda karşımıza çıkmaktadır. Roma, Bizans ve Osmanlı’nın gizemli bir alaşımı olan İstanbul’un yüzyıllar ötesinden gelen mirasının büyüsüyle bu şehirde bir süre yaşamaya da karar veren sanatçı, bu hevesle şehrin şifresini çözeceğe benzemektedir. Sanatçı, üç imparatorluğun başkenti olmuş bu şehri gözlemlemek amacıyla geldiği bu coğrafyanın sanatseverlerine, yarı açılmış bir istiridye, aralanmış bir kapının ardında rüyalarını, hayallerini görmelerini sağlayacak gözlerini bırakmaktadır. Eserlerinde bilinçaltını ve hülyalarını aktarabilen sanatçının teatral sahneleri, mükemmel perspektifi, alegorik ögeler ve metafizik yaklaşımla bütünlenen sembolleri şiirsel bir görsellik yaratmaktadır. İlginç bir karakteristiği ise işlerindeki zaman oyunudur. Oyunun adı anakronizmdir ve seyircinin bunun farkında olması gerekmektedir. Zamanı geriye götürmek/ değiştirmek için uyarlanan bir dille sanatçı, 21. yüzyılı bir zaman kapsülüne hapsederek masalsı işler üretmiştir. Klasik akademik teknikle yapılmış figüratif eserler şaşkınlık yaratabilir, bu da sanatçının izleyiciye yönelttiği oyunun parçasıdır. Lithian eserlerinin gerisinde ipuçları bırakmayı seven bir sanatçı. Buna iyi bir örnek de bu sergi için özel tasarlanan dev boyuttaki günlüğüdür. ‘Petit point’ kanaviçe tekniğiyle yaptığı işlemeden oluşan bir cilt kapağı içinde gerek resim gerek yazılar ile iç dünyasına ışık tutan sanatçı bu özverili çalışmasını, romantik bir yaklaşımla, sanat için sanat ilkesiyle yapmıştır.

Ayşe Utku


Lithian Ricci is a many-faceted artist, an architect to start with, a painter and a sculptor.

She also works with fabrics and ceramics and integrates all disciplines in her works. She draws the onlooker into her magical world where her narration carries mannerist traits of the Pittura Colta movement that started in Italy in the '80s. A seasoned traveller and always eager for new experiences, Lithian's journey through life has given her a keen perception of different cultures, of beauty, knowledge and senses. Her paintings have a Baroque and even a Pre-Raphealite feel. Animals, surrealist scenes, portraits, labyrinths and miniature-like formal gardens in classic formats and rich colours hint at centuries old Roman, Byzantine and Ottoman influences, a bizarre amalgam which is the key to understanding Istanbul. Lithian, drawn by the rich heritage of this city, decided to live here for a while - a sort of full-scale experience - as if to break its code. Her quest was to see, to perceive the old dame that served as the capital to three empires. The end result is this exhibition where she is presenting the viewer an oyster half-opened, a gateway that can lead you places, the artist's eyes to fathom "percezioni oniriche". In her works, Lithian is able to capture and convey her dreams and subconscious. Theatrical scenes, perfect perspective, allegorical features, an array of unusual material, metaphysical approaches coupled with symbology create unusual imagery. There is also a consistent desire to revert/convert time. This is 21st century in a time capsule, where one must be aware that anachronism is the name of the game. And the game is played with an old world charm, classic academic painting that somehow takes us by surprise. Lithian likes to leave clues behind. A perfect example is her giant diary with a needlepoint embroidery that contain both her scripts and paintings. It offers glimpses into the artist's soul as if she has followed a thread to unravel her past, then used this thread to bind the book in the most complex way. A feat on its own and one that has never been tried before, this diary is an inspiring tribute to art with a capital a.

AyĹ&#x;e Utku


GEYİK / DEER Ahşap üzerine yağlıboya, seramik ve altın varak / Oil, ceramic and gold leaf on wood 2013 - 70x48x8 cm.


07

GEÇİŞ / PASSAGE Ahşap üzerine yağlıboya, altın varak / Oil and gold leaf on wood 2013 - 51x29x7 cm.


GRİFON / GRIFFON Ahşap üzerine yağlıboya ve gümüş varak / Oil and silver leaf on wood 2013 - 37x27x3 cm.


09

GELİN / THE BRIDE Ahşap üzerine yağlıboya, seramik, mercan ve altın varak / Oil, ceramic, corals and gold leaf on wood 2013 - 75x48x10 cm.


GİZLİ BAHÇE / THE SECRET GARDEN Ahşap üzerine yağlıboya, seramik ve altın varak / Oil, ceramic and gold leaf on wood 2013 - 58.5x52x6 cm.


11

KARACABEY / KARACABEY Ahşap üzerine yağlıboya, seramik / Oil and ceramic on wood 2013 - 66x44x7 cm.


TILSIMLI AĞAÇ / MAGIC TREE Tuval üzerine yağlıboya ve antika gümüş hale / Oil on canvas and antique silver aura 2013 - 170x65 cm.


13

GÖZ / THE EYE Ahşap üzerine yağlıboya ve antika gümüş hale / Oil and antique silver aura on wood 2013 - 39x45x10 cm.


BALİNA ÜZERİNDE BALIKÇI / FISHERMAN ON WHALE Ahşap üzerine yağlıboya ve seramik / Oil on board and ceramic 2013 - 28x28 cm.


15

UROBORO ÜZERİNDE BALIKÇI / FISHERMAN ON UROBORO Ahşap üzerine yağlıboya ve seramik / Oil on board and ceramic 2013 - 28x28 cm.


17

DÜŞÜNEN / THINKING Tuval üzerine yağlıboya / Oil on canvas 2007 - 80x60 cm.


UÇAN / FLYING Tuval üzerine yağlıboya / Oil on canvas 2013 - 80x60 cm.


19

GÖREN / LOOKING Tuval üzerine yağlıboya / Oil on canvas 2013 - 80x60 cm.


ASLAN DENİZKIZI / BLACK LEOMERMAID Panel ve ahşap üzerine yağlıboya ve gümüş varak / Oil and silver leaf on board and wood 2013 - 60x47x5 cm.


21

BİZANSLI / BYZANTINE Seramik üzerine karışık teknik / Mixed technique on terracotta 2013 - 30x47x18 cm.


GEÇİT / THE GATEWAY Antik kapı üzerine yağlıboya / Oil on antique door 2013 - 198x110x8 cm.


23


LABİRENTTE KAYBOLMA/ LOST IN THE LABYRINTH Ahşap üzerine yağlıboya / Oil on wood 2013 - 96 x65x4 cm.


25

DOĞRU YOL / FINDING THE WAY Ahşap üzerine yağlıboya / Oil on wood 2013 - 96x65x4 cm.


MERCANLI KADIN sağdan ve soldan görünüş / View from the left and right side of DAME OF THE CORAL


29

MERCANLI KADIN / DAME OF THE CORAL Ahşap üzerine yağlıboya ve altın varak / Oil and gold leaf on board 2013 - 130x90 cm.


İSTRİDYELİ KADIN sağdan ve soldan görünüş / View of the left and right from the DAME OF THE SHELL


31

İSTRİDYELİ KADIN / DAME OF THE SHELL Ahşap üzerine yağlıboya ve altın varak / Oil and gold leaf on board 2013 - 130x90 cm.


HAYALLER RÜYALAR / PERCEZIONI ONIRICHE Kitap şeklinde yapılmış, goblen kapaklı, 5 adet karışık teknik eser, özel kutusunda 5 paintings in mixed media, handmade needlework covers, compiled in a book form in its box 2013 - Kırmızı Kitap (ölçü) 54.5x39x4 cm. İçindeki resimlerin resim (ölçü) 52x37 cm.


33


35


37


39


41


LITHIAN RICCI (1958, Roma) A.A., London, 1979 La Sapienza, Universita di Roma, 1982 Heatherley School of Fine Arts, London, 1983 54. Venedik Bienali’ne katılan sanatçı Milano, İstanbul ve Venedik arasında yaşamaktadır. The artist who participated in the 54th Venice Biennial lives between Milan, Istanbul and Venice.

Kişisel Sergiler / Solo Exhibitions 2009 Storie Capresi, Galleria Tony Modestini, Capri Fantastic Worlds, Albemarle Gallery, Londra 2008 Arbitrio e Immaginazione, Complesso del Vittoriano, Roma 2004 Doppio Verso, Museo delle Scuderie di Palazzo Aldobrandini per l’Arte, Frascati (Roma) 2003 Ritratti, Galleria Slobs, Milano 2002 Navigatori, Galleria Il Polittico, Roma Pinturas, Museo de los Angeles de Arte Contemporaneo, Turegano, Segovia 1998 Sante, Galleria Il Polittico, Roma 1997 Lithian Ricci, Galleria Dino Del Vecchio, Monopoli, Bari 1996 Io,Pierino e Altre Storie, Galleria Il Polittico, Roma 1995 Apocalipsis, Laboratorio di Arturo, Roma 1993 Cantami, Pittura Galleria Il Polittico, Roma 1992 Citta dell’Anima, Ritratti della Memoria, Galleria Chisel, Milano / Genova 1989 Opere da Camera, Galleria Miralli, Palazzo Chigi, Viterbo 1989 Le Piazze dei Santi, Centro di Cultura Ausoni, Roma

Grup Sergileri / Group Exhibitions 2013

Calendario 2013, St Regis Grand, Roma San Francesco e i luoghi del suo cammino spirituale, Galleria Le Logge, Assisi Andy Warhol, The American Dream, M’AMA. ART - MdM- Porto, Sardunya Adası

2012 WOM.B, MO.C.A. Studio, Roma 2011 20x20, Galleria Il Polittico, Roma Biennale di Venezia, 54 Exposizione dell’Arte, Regione Lazio, Palazzo Venezia, Roma 2010 Un cibo senza tempo, Invito a cena con artisti, Galleria Il Polittico, Roma Arte in Hotel, St Regis Grand, Roma 2009

FABULA, in defence of African Children,Musei San Salvatore in Lauro e Galleria Metastasio 15, Roma Venite Adoremus, Basilica di S.Maria in Montesanto, Chiesa degli artisti, Roma

2008

Mediterraneo:A sea that unites, Italian Cultural Institute, Londra Filosofia dei Fiori, Galleria Il Polittico, Roma Per Amore-la raccolta Caggiano, Palazzo dei Prefetti, Roma Christmas Exhibition, Kings Road Gallery, Londra Art London, Kings Road Gallery, stand 53, Royal Hospital, Chelsea Londra Peccato Veniale, Casarte, Madrid

2007

D’apres, L’Hotel Art Roma, Roma Pittura Italiana 1968-2007, Palazzo Reale, Milano Arte e omosessualita, Da Von Gloeden a Pierre et Gilles,Palazzo Della Ragione, Milano ve Palazzina Realei S.Maria Novella, Floransa Calendario 2008, Galleria Il Polittico, Roma

2006

Quindici anni, Museo delle Scuderie Aldobrandini, Frascati, Roma Segni del sacro, Museo Nazionale Etrusco di Valle Giulia, Roma Sublime disfacimento, Cappella Orsini, Roma Giobbe, Chiesa di Ssanta Lucia al Gonfalone, Roma

2005

Love on Sale, The Art of Sensuality , Bank Side Gallery, Londra What is Realism, Albemarle Gallery, Londra Chiaroscuro, Flowers East Gallery, Londra 250 Mozart, Galleria Artemisia, Massa

2004 Per Amore, La Raccolta Caggiano, Complesso di S.Sofia, Salerno Peccato Veniale, Casarte, Madrid Pittori Collezionisti, Temple University Gallery, Roma 2003

Il Mito nella Pittura, Ommaggio a Franco Piruca, Le Im pronte degli Uccelli, Roma Ne Ebbe Compassione, Chiesa di S.Lucia al Gonfa lone, Roma Dialoghi, Arte & Design, Arven Show Room, Roma Angelinconvento, Antico Convento di S.Francesco, Arrone, Terni

2002

Arte a Palazzo, Oraziana 2002, Museo Oraziano Palazzo Orsini, Licenza, Roma Misura Unica per una Collezione, Cantiere di Palazzo Tiranni, Castracane in Cagli

2001 Segni di Pace, Museo Archeologico Nazionale di Palestrina, Roma


La Pittura delle Gioie, BVLGARI Contemporary Art Exhibition, Tokyo International Forum,Kyoto Takashimaya ve Isetan Tokyo Museum, Tokyo

2000 Nativita, Chiesa di S.Lucia al Gonfalone, Roma D’Apres:Nove Pittori sulle Orme del Pittor Cavaradossi nei Cento Anni di Tosca, Teatro dell’Opera, Roma 1999

La Pittura Ritrovata:1978*1998, XX anni di riallineamento alla Pittura d’Immagine, Museo del Risorgimento, Complesso del Vittoriano, Roma American Prints:Supermarket dell’Arte, Spazio Bigli, Milano The d’Artistai Tavolini da The nell’arte Contamporanea, FAI Fondo per l’Ambiente, Villa Porta Bozzolo, Casalzuigno, Varese Nativita:Fifteen Italian Painters Interpret the Nativity at the Close of the Second Millenium, St. Jozefs Parochie, Ostend Museo Voor Modern Kunst Oostende, Belçika Duplice Versante II Biennale di Arte Contemporaneai Museo Internazionale dell’Immagine Postale di Belvedere Ostense, Macerata

1998

The Project of the Essence, Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul ve Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Festival Torri d’Avvistamento:III Edizione, Forma e Memoria, Chiesa S.Croce, Toscana Linee d’Arte Italiana degli Anni Novanta, Belgrad Uluslararası Fuarı (Sırbistan), Teatro Mazionale di Bucarest (Romanya) Segno, Colore, Sogno, Kahire Kültür Enstitüsü; Luxor Güzel Sanatlar Akademisi; Dihelwan Üniversitesi, Kahire; İskenderiye Güzel Sanatlar Akademisi Passeggiata Italiana, a Journey through the latest Trends in Italian Painting, Custom House Gallery, Brisbane ve Cairns Regional Gallery, Cairns ve Faraday Room, Melbourne ve Perk Tucker Regional Gallery, Townsville, Sunshine Coast University

1997

Intorno al Vuoto, Cornici d’Artista, La Corte di Boboli, Roma D’Apres:Dodici Pittori sui Vespri Siciliani di Francesco Hayez, Teatro dell’Opera,Roma The Project of the Essence:Aspect of the Italian Painting of the 90’s, Royal Cultural Centre Amman e Yarmouk University, Irbid, Ürdüm ve Galleria Akenaton, Zamalek sanat merkezi, Kahire Il Volo di Icaro, Galleria Le Pleiadi, Mola di Bari Fatamorgana:Il Mito in Pittura, Galleria Il Sagittario, Messina, Sicilya Melody Makers, Galleria Communale di Arte Cotemporanea, Castel S.Pietro Terme, Bologna Ritorno Al Mare, Omaggio a Pino Pascali, Galleria Zelig, Bari Sirene, Comune di Polignano a Mare Per Mare Galleria Le Pleiadi, Mola di Bari

1996 L’Oggetto, Il Mobile, l’ınterno, Galleria Il Polittico, Roma, Convivio:ANLAIDS, Ed.Finarte, Milano Misure Uniche:Istituto Italiano di Cultura, Lyon

Antiche Terme, Lizbon Istitutuo Italiano di Cultura, Brüksel Galleria La Strada, Grenoble Melody Makers, Galleria Il Campo delle Fragole, Bologna XII Espozisione Nazionale Quadriennale d’Arte di Roma, Italia 1950-1990, Ultime Generazioni, Palazzo delle Esposizioni, Roma

1995

Aure, Laboratorio di Arturo, Roma Tutte le Madonne del Mondo, Palazzo Corvaia, Taormina XXV Artisti per un Mito:Colapesce, Galleria Il Sagttario, Messina Confronti Il Sogno del Cavallo:Rassegna Internazionale di Arte Con temporanea, Cassero, Senese, Grosseto Dodici per Dodici per Dodici Mesi:Calendario 1996, Galleria Il Polittico, Roma

1994

Album da Disegno, Laboratorio di Arturo, Roma Misure Uniche per una Collezione, Galleria Bianca Pilat, Milano ve Aula Magna, Universita di Ancona, Dialogo a Cinque, Museo del Castello, L’Aquila Ritratto, Autoritratto:90 artisti,il loro Doppio, gli Altri, Trevi Flash Art Museum, Trevi, Perugia

1993 Sicilia!, Palazzo Comunale di Patti, Patti, Messina Misure Uniche per una Collezione, Galleria Il Polittico, Roma Te Piace o’Presepio?, Galleria Zelig, Bar, 1991 Artisti a Confronto, Galleria Chisel, Milano Arte d’Oggi, Rimessa Fiori, Milano 1990 Paesaggio Italiano, Galleria Agarte, Roma 1988 Noi Insieme, Pittori per una Chiesa, Parrocchia di San Giuseppe Artigiano, Roma

43


45


lithian ricci  

Lithian Ricci 14 09 2013 - 12 10 2013 Maçkamodern Art Gallery