Page 1

JUWENALIA ZAGŁĘBIOWSKIE

Przez cały tydzień trwało święto studentów. W piątek kulminacja - s.3

ISSN 2081-7983

BE

ZP

ŁA TN Y

nr 20 (116) piątek, 18 maja 2012 r.

Nakład 35 000 egz.

997 milczy

Tajemnica zamku

Decydujący mecz

Numer alarmowy 997 wpajany jest nam od dziecka. Ale co, gdy milczy? Z takim problemem spotykają się mieszkańcy Sosnowca.

Prace w podziemiach Wzgórza Zamkowego w Będzinie trwają w najlepsze. Te kryją niezwykle intrygującą tajemnicę.

Zagłębie nie przegrało już pięciu spotkań z rzędu. W sobotę sosnowiczanie zagrają arcyważny mecz z Turem.

n SOSNOWIEC strona 3

n BĘDZIN strona 6

n SPORT strona 8

Egzotarium zniknie z Sosnowca? Jędrzej Bogus j.bogus@twojezaglebie.pl

Obecnie część botaniczna Egzotarium obejmuje ponad 80 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Wewnątrz znajdziemy między innymi: sukulenty, wilczomlecze, opuncje, aloesy, liany, palmy, egzotyczne rośliny zielne, należące do grupy roślin dekoracyjnych, jak np. kliwie czy anturium. Stała ekspozycja zwierząt obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków, dlatego sosnowieckie Egzotarium od początku funkcjonowania jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców regionu. Wewnątrz prowadzone są też lekcje plenerowe i spotkania dydaktyczne. - Frekwencja to 25 tysięcy osób w ciągu roku, a w takim obiekcie jak nasz, w stosunku do jego możliwości i analogicznych obiektów w kraju, to nie jest mało. Wydawałoby się, że przychodzą tu dziadkowie z wnukami. To nieprawda. W naszej placówce cały czas organizowana jest nauka botaniki, zoologii, są tu prowadzone zajęcia uczelniane.

Mamy też wizyty uczniów, dlatego jesteśmy dobrze znanym obiektem i w mieście, i Zagłębiu. Natomiast władze miejskie o nas nie pamiętają, bo faktycznie obiekt wymaga nakładów i remontów – przyznaje Krzysztof Całka, kierownik obiektu. Egzotarium zlokalizowane na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego, po wschodniej stronie ulicy Kresowej, jest pozostałością miejskiego parku założonego w 1935 roku. W czasie II wojny światowej był mocno zniszczony. Zrekonstruowano go dopiero w latach 1954–1956. Od tego momentu sosnowiecki ogród botaniczny skutecznie omijany był przy wydzielaniu środków na renowację. Dlatego w jego ponad 50-letniej historii nie znajdziemy poważnych remontów, a jedynie doraźne naprawy. - Modernizacji w zasadzie nie było żadnej, jedynie zrobiono drobny lifting, a obiekt jak wygląda, to wystarczy wyraźniej mu się przyjrzeć. Dlatego na gwałt potrzebna jest gruntowna renowacja, aby dostosować go do standardów unijnych i przepisów, jakie w chwili obecnej obowiązują – dodaje kierownik. n DOKOŃCZENIE NA STR. 2

FOTO: JB

To już ostatni dzwonek dla sosnowieckiego Egzotarium. Za dwa, trzy lata nie będzie czego ratować – tak mówi kierownik placówki, który, przechadzając się wśród tropikalnych roślin, codziennie obserwuje, jak ponad 50-letni budynek dosłownie się sypie.

Sosnowiecka palmiarnia już dawno temu straciła swój blask.

REKLAMA

12_01695_1

REKLAMA

12_00145_6

Bezpłatne badania USG 2D i 4D i konsultacje medyczne dla kobiet w ciąży 26 maja Sosnowiec Plaza w godz. 10.00 - 18.00

Fundacja „Szczęśliwe Macierzyństwo” Odety Moro-Figurskiej zaprasza kobiety w ciąży, młode mamy i rodziców do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej Sponsorzy:

SOSNOWIEC,

ul. Orla 11 (Pogoń)

szczegóły na www.szczesliwe.macierzynstwo.pl

Tel. 32/291 32 19, 664 953 427 infolinia: 801 800 107, 604 95 00 95 kredyty-chwilowki.pl


PIĄTEK, 18 MAJA 2012 | NR 20 (116)

www.twojezaglebie.pl

Egzotarium zniknie z Sosnowca?

WYDARZENIA » SOSNOWIEC 18.05 – Rudna – Wielki Koncert Plenerowy Juwenaliów Zagłębiowskich. Zagrają Party Hard, Studio Szmata, Iscariota, Plagiat 199 i O.S.T.R. Początek – 18:00. 19.05 - Gimnazjum nr 16 Festyn rodzinny "Jarmark Cudów". Podobnie jak w latach ubiegłych, szkoła chce pomóc swojemu uczniowi, Kubie Majzlowi. Podczas festynu koncert da m.in.: grupa Myslovitz. Początek – 10:00. 19.05 – Muzeum w Sosnowcu - Noc Muzeów. W programie koncerty, wystawy, degustacje i pokazy. Początek – 17:00. 20.05 – ECK - dziewiąta odsłona Europejskiego Integracyjnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej INTERMUZA. Początek – 18:00.

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

» DĄBROWA GÓRNICZA 19.05 – Muzeum Sztygarka – Noc Muzeów. W programie zwiedzanie ekspozycji i kopalni ćwiczebnej. Początek – 17:00. 19.05 – Pogoria III - Na trasie 6 km zorganizowany zostanie „Bieg Wiosny”. Początek – 10:00. 25-17.05 – Park Hallera – Dni Dąbrowy Górniczej. W programie koncerty, konkursy, pokazy i atrakcje dla całych rodzin.

W sobotę, 19 maja, po raz kolejny odbędzie się „Noc Muzeów”. Do ogólnopolskiej akcji przyłączyły się placówki z Zagłębia Dąbrowskiego, które po zmroku odkrywać będą swoje sekrety.

W sosnowieckim muzeum na przybyłych, już od godziny 17, czekać będzie wiele atrakcji. W stolicy Zagłębia, Noc Muzeów rozpocznie się od monodramu autorskiego Barbary Rybałtowskiej „Próba u Poli Negri”. Ponadto przybyli będą mieli okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy „Pochodzili z Sosnowca…. Ludzie nauki i kultury”, prezentacji artystycznej uczniów Zespołu Szkół Projektowania

» CZELADŹ 18.05 – SDK Odeon - Wernisaż malarstwa i rzeźby "Sztuka w oku czasu". Początek – 17:00.

Kryminalni otrzymali informacje, że poszukiwani mężczyźni pod koniec kwietnia będą próbowali napaść na kolejnego doręczyciela, tym razem w mysłowickiej dzielnicy Wesoła. Wspólnie z policjantami z komendy w Mysłowicach obserwowano wskazaną dzielnicę. Wśród zatrzymanych katowiczan w wieku od 19 do 31 lat znalazł się mężczyzna poszukiwany dwoma listami gończymi i zarządzeniem o ustalenie miejsca pobytu za rozbój i kradzieże. Sprawcom zarzuca się pięć napadów na doręczycieli w Chorzowie, Tychach, Bytomiu i dwukrotnie w Sosnowcu oraz na kiosk w Katowicach. KMP SOSNOWIEC /KPP BĘDZIN

Adres redakcji i biura ogłoszeń: Adres: Wydawca: MediaCo Ewelina Dyc Redaktor naczelna: Ewelina Dyc Druk: Polskapresse sp.z o.o.

Tel./fax:

Te znalazły się w Unii Europejskiej. Pozwoliłyby nie tylko na remont sosnowieckiej palmiarni, ale i jej okolicy. - Na remont chcielibyśmy pozyskać środki z programu Jessica. Jednak warunek jest taki, że modernizacja musi przynosić w przyszłości dochód. Opracowany został już projekt, jak przeprowadzić modernizację Egzotarium i zagospodarować Park Kruczkowskiego. Obecnie musimy sku-

pić się na redukcji kosztów, aby projekt miał największe szanse na dofinansowanie. To zajmie około miesiąca – zdradza Arkadiusz Chęciński, wiceprezydent Sosnowca. Na razie są to jednak urzędowe obietnice, a osoby, które związane są od lat z Egzotarium, podkreślają, że projektów i zapewnień, że środki się znajdą, było już wiele. JĘDRZEJ BOGUS

i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, warsztatach modelarskich dla najmłodszych, degustacji regionalnych potraw. Dodatkowo, zaprezentowana będzie wystawa wypożyczona z Kielc - „Czar starych aut”, a całości dopełni konkurs dla „nocnych marków” - „Znani i mniej znani wybitni sosnowiczanie”. Równie ciekawie będzie w Będzinie. Od godziny 19 Muzeum Zagłębia zaprasza na nocne zwiedzanie zamku. Przybyli będą mieli okazję zobaczyć pokazy tancerzy ognia i światła przy dźwiękach bębnów, rycerzy i poczuć niesamowity klimat, pogrążonej w ciemnościach średniowiecznej warowni, o co zadba bractwo

rycerskie. Impreza zakończy się o godzinie pierwszej w nocy. W Dąbrowie Górniczej natomiast od godziny 16:45 udostępnione będą wszystkie pomieszczenia „Sztygarki”. Wewnątrz bez pośpiechu, każdy z przybyłych zapozna się z ekspozycjami stałymi i czasowymi przygotowanymi przez muzealników. Dodatkowo od godziny 20:00 prezentowane będą ciekawe miejsca świata, o których opowiadać będą podróżnicy – Grzegorz i Łukasz Kuśpielowie. Nie lada atrakcją będzie oczywiście nocne zwiedzanie kopalni ćwiczebnej. Kilkunastoosobowe grupy zejdą 25 metrów pod ziemię i poznają trudy pracy w kopalni, a może spotkają również Skarbka. JB

Pokażą skutki wypadku

KRONIKA POLICYJNA

ARESZTOWANIE. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach wpadli na trop grupy przestępców specjalizujących się w napadach na obiekty handlowo usługowe, placówki bankowe i listonoszy.

Budynek wymaga gruntownej modernizacji.

Nocne zwiedzanie muzeum

» BĘDZIN 18.05 – Kino Nowość – Będziński Klub Filmowy zaprasza na pokaz filmu Tetro. Początek – 18:00 18.05 – MIPBP – Ars Avionica – malowane skrzydła – wystawa malarstwa. Początek – 17:00. 19.05 – Muzeum Zagłębia – Noc Muzeów. Zwiedzanie ekspozycji stałych i zamku. W programie pokazy rycerskie i ognia. Początek – 17:00. 21.05 – Hala Szkoły Muzycznej – Koncert Pół jazzem pół serio. Początek- 16:00.

ŚMIERĆ. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie prowadzą czynności w celu ustalenia okoliczności wypadku, który miał miejsce w nocy z piątku na sobotę na drodze krajowej numer 86 w Będzinie. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł młody mężczyzna. Ewentualni świadkowie zdarzenia, którzy jechali trasą DK 86 przez Będzin w dniu 12 maja około godziny 1.00 proszeni są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Będzinie.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

41-200 Sosnowiec, ul. Modrzejowska 45 (32) 263 14 16

Email: biuro@twojezaglebie.pl Internet: www.twojezaglebie.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych ogłoszeń. Redakcja nie zawsze zgadza się z poglądami wyrażanymi na łamach tygodnika „Twoje Zagłębie”. Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania tekstów oraz zmian ich tytułów. Opracowanie graficzne ogłoszeń jest własnością Wydawcy i nie może być powielane oraz wykorzystywane w części lub w całości bez jego zgody.

P

o raz kolejny przejazd kolejowy na ulicy Naftowej stanie się miejscem, na którym dojdzie do tragicznego wypadku - lokomotywa najedzie na samochód. Na szczęście, ponownie będzie to tylko symulacja. Symulacja zdarzenia organizowana jest w ramach inauguracji VIII edycji kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - ,,Zatrzymaj się i żyj". Podczas pokazu, który odbędzie się na przejeździe kolejowym przy ulicy Naftowej w Sosnowcu, w czwartek 24 maja, lokomotywa jadąca z prędkością około 20 km/h uderzy we wrak samochodu. Inscenizacja zdarzenia obejmie wszystkie działania powypadko-

we związane z zabezpieczeniem miejsca wypadku, interwencją straży pożarnej i akcją służb ratowniczych. - Co roku w Polsce dochodzi do około 250 wypadków na przejazdach kolejowodrogowych, a w 99% przyczyną wypadków jest nieostrożność kierowców. Dlatego tak ważne jest poruszanie tej kwestii oraz uświadamianie istniejącego ryzyka i zagrożenia wynikającego z braku zachowania szczególnej ostrożności wszystkich użytkowników przejazdów kolejowych – mówią organizatorzy wydarzenia. Do symulacji dojdzie około godziny 9.40. PL

W naszym cyklu sprawdzamy, czym zajmują się poszczególne wydziały sosnowieckiego magistratu. Dziś przyglądamy się pracy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, znajdującego się przy ulicy Rzeźniczej 12 w Sosnowcu. - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego powstał cztery lata temu. Zarządzanie kryzysowe jest całkiem nowym tworem w naszym kraju. Integralną częścią naszego wydziału jest Centrum Zarządzania Kryzysowego, które znajduje się przy Wiejskiej. Pięciu dyżurnych pracuje w systemie całodobowym. Ideą jego powołania było zapewnienie odpowiedniego obiegu informacji i odpowiedniej pomocy dla wszystkich służb ratowniczych, gdy pojawi się zagrożenie. Zajmujemy się zapewnieniem ochrony dla obywateli w sytuacji zagrożenia – wyjaśnia Waldemar Kozłowski , naczelnik wydziału. Wydział prowadzi sprawy z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego, obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego oraz realizuje zadania związane z pełnieniem przez Prezydenta zwierzchnictwa w stosunku do miejskich (powiatowych) służb, inspekcji i straży. Wydział, realizując powierzone mu zadania, współpracuje

FOTO: JB

Jestem pewien, że jest to ostatni dzwonek, aby można było ten obiekt uratować. Bo jak potrwa to 2, 3 lata, to nie będzie innego wyjścia, jak go zlikwidować, a szkoda jest ponad 50-letniej historii. Wydaje mi się, że byłaby to niepowetowana strata dla miasta i społeczeństwa – dodaje kierownik. Sosnowieckie Egzotraium to również miejsce, w którym co rok odbywają się „Dni Orchidei” organizowane przez Sosnowieckie Koło Miłośników Orchidei. Dwudniowe wydarzenie sprowadza do miasta tysiące miłośników tego kwiatu z całego regionu. Piękno storczyków blednie jednak przy przestarzałych, ciasnych szklarniach. Dlatego i oni włączają się do apelu o ocalenie tego miejsca. Warto podkreślić, że dwa lata temu zbierane były podpisy pod petycją w sprawie renowacji palmiarni. Ponad 4000 głosów za nie przekonało jednak radnych do znalezienia na ten cel środków.

FOTO: JB

2

REGION

Wydział koordynuje pracę służb.

w szczególności z Policją, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Miejską, Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego a także z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. - Mamy opracowany katalog zagrożeń i plan postępowania kryzysowego, który zawiera procedury na wypadek każdego możliwego zagrożenia dla mieszkańców i miasta. Działalność nasza nie kończy się tylko na likwidacji konkretnego zagrożenia. Dopiero wtedy wszystko spada na zarządzanie kryzysowe. Służby ratownicze wracają do baz, a to, co zostało do posprzątania, zabezpieczanie, czy też zapewnienie pomocy psychologicznej, to już nasze zadanie – dodaje naczelnik. JB

Ruszył IV Europejski Kongres Gospodarczy „Konkurencyjność gospodarki to droga do dobrobytu. Gwarantuje jej wzrost, daje miejsca pracy, buduje fundament stabilnego państwa" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W Centrum Kultury Katowice rozpoczął się IV Europejski Kongres Gospodarczy. Ta największa impreza biznesowa Europy Centralnej na ponad stu panelach dyskusyjnych zgromadzi blisko sześć tysięcy gości. Tematem prze-

wodnim tegorocznego Kongresu jest przyszłość gospodarki, toteż przewidziano szereg dyskusji na tematy związane ze strategią Europa 2020, problemami kryzysu gospodarczego, rozwoju regionalnego, polityki klimatycznej, wzrostu gospodarczego i przyszłości kluczowych sektorów gospodarki . Wystąpienie otwierające sesję Europa 2020 wygłosił prezydent RP Bronisław Komorowski, który skupił się na sprawie konkurencyjności gospodarki polskiej i europejskiej. BS

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE NA www.twojezaglebie.pl

SKANUJ FOTOKODY I CZYTAJ ARTUKUŁY Trwają Dni Województwa Śląskiego. Tegoroczna edycja imprezy to również koncerty w Sosnowcu, który stał się alternatywną stolicą regionu. We wtorek doszło do tragicznego zdarzenia w jednym z bloków w dzielnicy Środula w Sosnowcu. 28-latek śmiertelnie zadźgał nożem swojego ojca, a także ranił matkę. Policjanci z Dąbrowy Górniczej w środę otrzymali anonimowy telefon, że w jednej ze szkół, w której miał się rozpocząć egzamin maturalny, są podłożone ładunki wybuchowe.

„TWOJE ZAGŁĘBIE” DOSTĘPNE JEST W EUROSKRZYNKACH W SOSNOWCU I DĄBROWIE GÓRNICZEJ ORAZ W NASTĘPUJĄCYCH MIEJSCACH: BĘDZINPUP ul. 1 Maja 2 • UM ul. 11 listopada 20 • "PRO-MED" ul. 9 Maja 3 • "RANCZO" ul. Bema 2a • Sklep Spożywczy ul. Chmielewskiego/Pawilon 1 • US ul. I Armii Wojska Polskiego 1 • „SONAR” Al. Kołłątaja 24 • Apteka „Panaceum” ul. Modrzejowska 48 • Biblioteka Publiczna ul. Piłsudskiego 39 • Będzin "JUWIKA" ul. Skalskiego 1 • Sklep J.Z. Czerwińscy ul. Skalskiego 6 • „ADUŚ” ul. Szkolna 8 CZELADŹUM ul. Katowicka 45 • Sklep Ogólnospożywczy ul. Norwida 9 • „MAXIM” ul. Nowopogońska 217 • "KESZ" ul. Nowopogońska 224 • "MYSZKA" ul. Nowopogońska 226 • Sklep ogólnospożywczy ul. Nowopogońska 244 • Sklep ogólnospożywczy ul. Poniatowskiego • "NIKO" ul. Zwyciestwa 2 DĄBROWA GÓRNICZA„HANEX” ul. Augustynika 13 • "ATU" ul. Augustynika 7 • UM ul. Graniczna 21 • C.H. Pogoria (punkt informacji miejskiej) ul. Jana III Sobieskiego 6 • Społem Al. Kościuszki 17 • Apteka "FLOS" Al. Kościuszki 24 • ZUS Al. Kościuszki 48 • "SUPER-REPUS" ul. Łukasińskiego 30B • "BELLIS-1" ul. Majewskiego 4 • PUP ul. Sobieskiego 12 • LEWIATAN ul. Topolowa 50A • "KULBAK" ul. Warszawska 74 SOSNOWIEC CENTRUMUS ul. 3 Maja 20 • "SaWa" ul. Jagiellońska 11 • CIM ul. Modrzejowska 1a • C.F. Helios ul. Modrzejowska 32B • Redakcja "Twoje Zagłębie" ul. Modrzejowska 45 • ZUS ul. Partyzantów 1 • Lunch Bar ul. Partyzantów 11 • ARL ul. Teatralna 9 • UM Al. Zwycięstwa 20 SOSNOWIEC DAŃDÓWKASklep "ABC" ul. 11 Listopada 45 SOSNOWIEC KAZIMIERZ GÓRNICZY"BART-POL" ul. Główna 26 SOSNOWIEC KLIMONTÓW„AGA-2” ul. Dobrzańskiego 119 • „CEMAL” ul. Zapolskiej 10B SOSNOWIEC MACZKIApteka "MACZKI" ul. Krakowska 13 • „AS” ul. Krakowska 15 SOSNOWIEC MILOWICESpołem ul. Saturnowska 32 • AGA – market ul. Słoneczna 14 SOSNOWIEC NIWKASklep Wielobranżowy ul. Wojska Polskiego 119 SOSNOWIEC PIASTÓWLewiatan ul. Sobieskiego 27 SOSNOWIEC POGOŃApteka "Max Medic" ul. Gospodarcza 32 • "ZUZA" ul. Gospodarcza 4 • "ADEX" ul. Grota Roweckiego 36 • Akademiki Pogoń ul. Lwowska 2 • Zakład Mięsno-Wędliniarski Bogdan Janik ul. Moniuszki 41 • Apteka „Na Orlej” ul. Orla 30 • "DARIA" ul. Orla 30 • PIEKARNIA J.Z. Czerwińscy ul. Zamenhoffa SOSNOWIEC SIELECSklep Spoż.-Monopo. „Gwiazda” ul. Narutowicza 52 • Sklep Spożywczy ul. Sielecka 30 • „PIKUŚ” ul. Zamkowa 7


SOSNOWIEC www.facebook.com/twojezaglebie

PIĄTEK, 18 MAJA 2012 | NR 20 (116)

Juwenalia Zagłębiowskie

Sosnowieckie Dni Aktywności Obywatelskiej wystartowały

Igrzyska żaków, czyli juwenalia, to czas, w którym studenci opanowują miasto i sprawują w nim władzę.

Organizacje Pożytku Publicznego mieszczące się w Sosnowcu pragną przybliżyć mieszkańcom swoją działalność. Do końca maja odbywać się będzie szereg spotkań, warsztatów, turniejów i zabaw.

Jędrzej Bogus

FOTO: JB

j.bogus@twojezaglebie.pl

Na wzór lat ubiegłych, tegoroczne święto żaków zakończyło się przekazaniem przez Kazimierza Górskiego, prezydenta Sosnowca, na ich ręce kluczy do miasta. Studentom przez kilka dni przyświecał tylko jeden cel – dobra zabawa. Bo przecież przed trudami zbliżającej się sesji letniej nawet wzorowi uczniowie muszą mieć chwilę na odpoczynek. - Podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy wiele atrakcji dla studentów. Wystartowaliśmy z międzyuczelnianym turniejem bowlingowym, kinem pod chmurką oraz… wojną na lasery. Naturalnie towarzyszyły nam liczne imprezy klubowe – wyjaśnia Magdalena Uchnast, przewodnicząca Komisji Promocji Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego. Podczas trwających od 14 do 18 maja Juwenaliów Zagłębiowskich, w klubie Inferno wystąpiły zespoły Fairy Tale Show i Meet Jimmy, gwiazdą wieczoru byli Akuraci, a w klubie Gdziekolwiek zespoły Myzoone i Vintage. Koncerty sprawiły, że ze studentami bawili się również ci, którzy studia już dawno mają za sobą, tak że w Juwenaliach uczestniczyło całe miasto.

Studenci rozpoczęli swoje święto muzyką i grillowaniem.

Muzyka to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekały w Sosnowcu na żaków. Dodatkowo odbyły się turnieje sportowe, kino plenerowe, wspólne gril-

lowanie, studencka gra miejska, impreza Hawaiian night, poszukiwanie dawców szpiku kostnego i bitwa morska. Przypadający na piątek, 18 maja, fi-

nał Juwenaliów Zagłębiowskich to również spora dawka muzyki. Na scenie w miasteczku akademickim przy Wydziale Nauki o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego wystąpią Party Hard, Studio Szmata, Iscariota, Plagiat 199 i gwiazda wieczoru sam Adam Ostrowski – O.S.T.R. Wielki Koncert Finałowy to prawdziwa mieszanka stylów, która zadowoli nie tylko studentów. n WIĘCEJ ZDJĘĆ NA WWW.TWOJEZAGLEBIE.PL

Telefon alarmowy wciąż milczy

Z takim problemem coraz częściej spotykają się mieszkańcy Sosnowca. Dopiero po dłuższej chwili słuchawkę podnosi dyspozytor. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że większość dzwoniących nie może czekać nawet 15 minut, bo sprawy, z jakimi się zwracają, wymagają natychmiastowej interwencji. Rozwiązanie jest proste. Dzwonić, na 112, bo właśnie przez ten numer sosnowieccy policjanci nie mają czasu na odbieranie telefonów dzwoniących na 997. Wszystko przez porozumienie zawarte 29 grudnia 2006 roku w Katowicach pomiędzy Wojewodą Śląskim, a Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach, powierzającym policji przyjmowanie zgłoszeń z numeru alarmowego 112, przekierowywanie i przekazywanie ich do właściwej jednostki Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego. - Zawarcie tego porozumienia nie pociągnęło za sobą skutków w postaci zasilenia etatowego lub sprzętowego w Policji. Rozporządzenie MSWiA z dnia 31 lipca 2009 roku w sprawie organizacji

FOTO: JB

Numer alarmowy 997 wpajany jest nam od dziecka. Po wybraniu go, słuchawkę podnosi policjant, któremu należy przekazać wszystkie niezbędne informacje. To właśnie pod ten numer dzwonimy, gdy jesteśmy w niebezpieczeństwie lub widzimy przestępstwo. Ale co, gdy numer milczy?

Dyspozytorzy odbierają codziennie setki telefonów.

i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego i wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego określa, że na jedno stanowisko przyjmowania zgłoszeń z numeru alarmowego przypada nie więcej niż 250 tysięcy mieszkańców i przeznaczone jest tylko i wyłącznie do odbierania i przekierowywania telefonów alarmowych – przyznaje insp. Marek Walczyński, komendant Miejskiej Policji w Sosnowcu. Na Stanowisku Kierowania Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu służbę pełni dwóch funkcjonariuszy służby dyżurnej. Z przeprowadzonej analizy za okres od stycznia do marca 2012 roku (85 dni) na potrzeby Wydziału Sztab Policji KMP w Sosnowcu wynika, iż na numery alarmowe dzwoniono 49030 razy, czyli średnio 577 połączeń na dobę i 24 połączenia na godzinę (niezależnie od dnia tygodnia

i jego pory). Jednocześnie na sam numer alarmowy 112, połączeń było 47307, co stanowi 96,5% wszystkich dzwoniących. - W wybrane dni tygodnia zgłoszeń na numer alarmowy jest kilkadziesiąt w ciągu jednej godziny, co w przypadku, kiedy sytuacja wymaga uspokojenia rozmówcy, ustalenia okoliczności, rodzaju zdarzenia i jego miejsca zaistnienia, a tym samym wydania dyspozycji i skierowania patrolu oraz sprawowania nadzoru nad prawidłową realizacją czynności na miejscu zdarzenia, automatycznie nie daje służbie dyżurnej fizycznej możliwości odbioru wszystkich zgłoszeń. Dodatkowo bardzo często zdarza się, że zarówno dyżurny jak i zastępca prowadzą rozmowy telefoniczne z dwóch aparatów oraz prowadzą korespondencję radiową lub wykonują inne czynności służbowe i nie są w stanie odebrać żadnego

3

z pozostałych pięciu telefonów – wyjaśnia komendant. Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość połączeń na numery alarmowe nie jest związana ze zgłoszeniem interwencji, lecz dotyczy różnego rodzaju zapytań, porad prawnych lub są to „głuche telefony”. A to powoduje, że potrzebujący nie mogą dodzwonić się do komendy. Dlatego, jak podkreśla komendant, warto korzystać z pozostałych numerów alarmowych. - Biorąc pod uwagę dysproporcję w ilości zgłoszeń na numer alarmowy 112, a 997 zasadnym jest, aby w przypadkach powiadamiania odpowiednich służb, bezpośrednio kierować rozmowę na indywidualny numer alarmowy danej służby np. Policji – 997, Straży Pożarnej – 998, Pogotowia Ratunkowego – 999, Straży Miejskiej – 986 itd. Wówczas przy diametralnie mniejszym obciążeniu linii alarmowych poszczególnych służb, można całkowicie bezproblemowo uzyskać połączenia – wylicza Walczyński. W sosnowieckiej komendzie wprowadzono już szereg zmian mających przyspieszyć odbieranie numerów alarmowych. Obecnie prowadzone są również prace nad przejęciem w połowie 2012 roku numeru linii alarmowej 112 przez Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego z terenu miasta Sosnowca. To całkowicie powinno wyeliminować przypadki zwłoki w odbiorze połączeń. JĘDRZEJ BOGUS

Wśród atrakcji, jakie przewidziano, znalazły się: turniej hokeja stołowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Forum Organizacji Pozarządowych, bezpłatne poradnictwo prawne, Sosnowieckie Dni Seniora, zajęcia edukacyjne dla uczniów klas IV-VI, pokaz zdjęć i prezentacja działalności Polskiego Towarzystwa Sportów Ekstremalnych, wycieczka „110 lat Sosnowca – szlakiem zabytków”, wieczór autorski Bogumiły Szrepfer "Damska torebka", Marsz Nadziei w ramach finału Pól Nadziei, „Muzyka przy Kiepurze” w wykonaniu młodych artystów Zagłębia, Dzień Otwarty w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, prezentacja multimedialna „Sosnowiec na przestrzeni 110 lat w architekturze” oraz warsztaty artystyczne z mieszanej techniki decupage, piknik rodzin należących do Śląskiego Stowarzyszenia Rodzin „PSYCHE”, wspólne

grillowanie, śpiewy, rozgrywki sportowo-rekreacyjne, warsztaty taneczne, zajęcia teatralne dla rodzin z udziałem Dawida Bawora uczestnika „You can dance”, choreografa „Tańca z gwiazdami” i Elżbiety Laskiewicz, aktorki Teatru Zagłębia, wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Wychowaniec "Wyspa łagodności" połączony z wieczorkiem poetycko-muzycznym o Zagłębiu, bezpłatne poradnictwo psychologiczne, warsztaty dziennikarskie, konkurs Historyczno-Społeczno-Religijny „Hominem te esse memento”, premiera spektaklu „Włosy mamy” inaugurującego działalność Fundacji „Aplauz”, zwiedzanie cerkwi prawosławnej przy ul. Kilińskiego, „głośny” przejazd  kolumną samochodów przez centrum miasta na teren AKS Niwka, szereg konkursów i  zwiedzanie „Trójkąta Trzech Cesarzy”. Kulminacją Sosnowieckich Dni Aktywności Obywatelskiej będzie odbywający się w Parku Sieleckim, już 26 maja Festiwal Organizacji Pozarządowych. Również podczas niego na przybyłych mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji. Przede wszystkim będzie to okazja do rozmowy i poznania sosnowieckich OPP. JB

Telebim na Euro

M

iejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu kupił nowoczesny, mobilny telebim. Nowe urządzenie służyć będzie podczas imprez sportowych i kulturalnych w mieście. Pierwszy test odbędzie się w miasteczku sportowym, które podczas Euro działać będzie przy ulicy Kresowej. Za jego pomocą wyświetlane dla mieszkańców będą mecze. - Od dłuższego czasu widzieliśmy potrzebę posiadania takiego urządzenia. Ostatecznym bodźcem stało się organizowanie strefy dla kibiców piłkarskich podczas Euro. Po przeliczeniu kosztów wynajmu takiego urządzenia oraz dotychczasowych wydatków ponoszonych przy wypożyczaniu telebimów, okazało się, że taniej

i praktyczniej będzie telebim kupić. Rozsialiśmy przetarg, który wyłonił najkorzystniejszą ofertę. We wtorek podpisane zostały dokumenty i teraz czekamy na dostarczenie urządzenia – wyjaśnia Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu. Kosztujący nieco ponad 250 tysięcy złotych ekran składa się z modułów, które po przeszkoleniu będą obsługiwać pracownicy MOSiRu. Jego przekątna to aż 24 metry i pozwala na wyświetlanie obrazu wysokiej jakości. Na co dzień wykorzystywany ma być podczas organizacji imprez kulturalnych i sportowych oraz do promocji miasta. Nowy nabytek do Sosnowca trafi pod koniec maja. JB

Motoryzacyjne święto

P

o raz kolejny w Sosnowcu odbędą się Targi Motoryzacyjne Auto Moto Show. Przybyli do Expo Silesia będą mieli okazję jako pierwsi zobaczyć nowe modele samochodów. Wśród premier, które odbędą się w Sosnowcu, znalazły się prezentacje - KIA Ceed, Seat Mii, VW Up, Fiat Panda, Skoda CityGo, Peugeot 208, Audi A6 allroad i Elektryczny Renault Kangoo. Premiery to jednak nie koniec atrakcji przygotowanych dla mieszkańców. Przez trzy dni wszystko kręcić się będzie wokół motoryzacji. Wśród atrakcji znalazły się Eko Rajd samochodów elektrycznych, hybrydowych i na-

pędzanych gazem, Retro Salon, możliwość zdania karty rowerowej, turniej Car Audio, Zawody PDM Challenge 2012, pracownia renowacji, przegląd filmów o tematyce motoryzacyjnej czy spotkanie z Krzysztofem Hołowczycem. Nie zabraknie również licznych pokazów i konkursów, w tym takiego, którego nagrodą będą bilety na Euro 2012. Auto Moto Show odbędzie się od 18 do 20 maja. W tym samym terminie w Expo Silesia trwać będą: Targi Off-Road, Wystawa Samochodów Offroadowych EXPO 4x4, Targi Carawaningu, Kempingu i Sprzętu Sportowego expo CARAWANING. JB

SZKOLENIE W ZAKŁADZIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH W Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sosnowcu odbędą się szkolenia dla klientów placówki. W poniedziałek, 28 maja, od godziny10.00 eksperci na co dzień pracujący w placówce będą wyjaśniać przepisy z zakresu korygowania dokumentów ubezpieczeniowych oraz ustalania podstawy wymiaru składek dla osób przebywających na urlopach wychowawczych. JB


4

SOSNOWIEC PIĄTEK, 18 MAJA 2012 | NR 20 (116)

www.twojezaglebie.pl

Myslovitz zagra dla chorego Kuby

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH

Cała impreza będzie miała niesamowitą otoczkę. Jak zapewnia dyrektor placówki, Iwona Kasińska, na scenie pojawi się zespół Universe, Grzegorz Majzel Trio, a także... Myslovitz wraz ze swoim nowym wokalistą. Atrakcje zapewni także Grupa Jurajska, straż pożarna, nie zabraknie też ścianki wspinaczkowej i różnych smakołyków. Jarmark startuje 19 maja o godzinie 10 w Gimnazjum nr 16 przy ulicy Legionów w Sosnowcu. - Mamy nadzieję, że ten dzień stanie się świętem radości i uśmiechu, że

każdy znajdzie czas dla rodziny i najbliższych, a przy wspólnej zabawie miło upłynie nam czas. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji dla różnych grup wiekowych - przyznaje Agnieszka Ubowska, nauczycielka ze szkoły. Jakub Majzel jest chory na postępujący zanik mięśni. To ciężka choroba, jednak mimo to, chłopiec stara się żyć jak jego rówieśnicy, ma swoje pasje, jest inteligentny i pogodny oraz świetnie się uczy, a także ma wiele zainteresowań. Choroba, na którą cierpi, na dzień dzisiejszy jest nieuleczalna. Poprzez kosztowną rehabilitację można łagodzić i opóźniać jej postępowanie. Również w sobotę społeczność Gimnazjum nr 7 w Sosnowcu organizuje majowy Festyn Charytatywny "Pomóżmy Filipkowi". PAWEŁ LEŚNIAK

Chcą odwołania minister

P

rzeciwko zmianom w systemie edukacji przeciwstawiają się różne środowiska w całej Polsce. Głos w tej sprawie zabrało także zagłębiowskie Prawo i Sprawiedliwość. 10 maja PiS złożył wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji, Krystyny Szumilas. Wśród polityków, którzy podpisują się pod tym wnioskiem, jest również Ewa Malik. Zdaniem sosnowieckiej posłanki, działania minister powodują, że z edukacją w kraju źle się dzieje. - Polityka edukacyjna w Polsce jest zaniedbywana, a działania miniREKLAMA

ster Szumilas to kontynuacja polityki Katarzyny Hall. Nowa pani minister zapowiadała, że czeka nas okres stabilizacji, ale mimo to z bardzo niedobrych działań rządu się nie wycofała – mówi Ewa Malik. We wniosku, który już trafił do marszałka Sejmu, posłowie PiS wymieniają ich zdaniem liczne zaniedbania. Wśród nich znalazła się chęć zmniejszenia godzin lekcji historii. Wniosek może zostać przegłosowany za miesiąc. Więcej informacji na www.twojezaglebie.pl. PL

Wkrótce remont kładki na Naftowej FOTO: PL

Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu ponownie postanowiło pomóc swojemu choremu podopiecznemu. Coroczny Jarmark Cudów odbędzie się 19 maja, a koncert w szkole da m.in. gwiazda tego dnia, zespół Myslovitz.

Jedną z atrakcji była możliwość gry na konsoli Xbox.

Gry opanowały Expo Silesię Kilkaset osób odwiedziło halę Expo Silesia, aby choć przez chwilę znaleźć się w wirtualnym świecie. Paweł Leśniak p.lesniak@twojezaglebie.pl

GameDay to coroczne wydarzenie na terenie Sosnowca, które ściąga fanów gier, a także wydawców, producentów i dystrybutorów z całej Polski. W tym roku organizatorzy postanowili zmienić miejsce imprezy. Ta dotychczas odbywała się na terenie Wydziału Nauk o Ziemi. Zmiana okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Na terenie hali Expo Silesia odbywały się dwie konferencje jednocześnie, a ci, którzy chcieli czas spożytkować na rozrywkę, mogli spróbować swoich sił, grając w kilkanaście różnych gier na konsoli Xbox, a także na PC'tach przygotowanych przez Electronic Arts. Nie zabrakło także historii, a to za sprawą twórców imprezy „Dawne Gry

i Komputery”, którzy w Sosnowcu również mieli swoje stoisko. Paradoksalnie, to właśnie tam kłębiły się największe tłumy. - To się bierze z sentymentu. Jest dużo ludzi, którzy mają kontakt z elektroniczną rozgrywką współcześnie, a zaczynali od Commodore 64 czy Pegasusa. Wystawa ta umożliwi uruchomienie wspomnień i zmierzenie się z innymi ludźmi – zapewnia w rozmowie z naszym tygodnikiem Przemysław Wrona z DGiK. Na targach nie brakowało także znanych producentów z branży elektronicznej. Wśród nich był Microsoft, CDP Red (twórcy Wiedźmina) czy 11bit Studio oraz firma Reality Pump, twórca takich gier jak Earth 2140, Polanie czy Two Worlds II. Ciekawostką GameDay 2012 na pewno był cosplay, czyli po prostu przebieranie się za bohaterów gier czy

komiksów. Ten nurt na targach reprezentowała m.in. Aleksandra Tora „Shappi”, która wcieliła się w postać Inphyy z gry Ninety-Nine Nights. - Jestem zainteresowana strojami, kostiumografią i kostiumologią. Jeśli chodzi o cosplay, to się wywodzi kultury japońskiej i polega na przebieraniu się za postaci z gier czy komiksów. Ja głównie przebieram się za bohaterów gier, ubieram zbroje, to są moje rzeczy – mówi. Właśnie za ten strój "Shappi" zdobyła 2. miejsce na konwencie "Love 3" we Wrocławiu. Na sosnowieckich targach nie zabrakło także asasynów i wojowników. Choć imprezie jeszcze sporo brakuje do tego typu targów z wyższej półki, to jednak widać, że z roku na rok rozwija się coraz bardziej i w dobrym kierunku. n WIĘCEJ ZDJĘĆ NA WWW.TWOJEZAGLEBIE.PL

Sypiące się tablice, zardzewiałe poręcze, pokruszony asfalt - obraz kładki, która łączy osiedle Naftowa z resztą miasta w końcu się zmieni. Najprawdopodobniej jednak dopiero jesienią. O planowanym remoncie wiaduktu informowaliśmy jako pierwsi jeszcze w lutym. - W pierwszej kolejności opracowana będzie dokumentacja projektowa. Oszacowanie kosztów oraz zakres robót, możliwe będą do ustalenia po opracowaniu dokumentacji. W przypadku pozytywnych rozstrzygnięć udzielenia zamówienia w trybie ustawy „Prawo zamówień publicznych”, realizacja robót mogłaby rozpocząć się w drugim półroczu. Remont planowany jest z uwagi na niezadowalający stan obiektu – tłumaczył wtedy Wojciech Guzik, naczelnik Wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym. Jak się okazuje, trwają pierwsze pomiary obiektu. - W tej chwili trwają dopiero prace projektowe. Prawdopodobnie zakończą się pod koniec lipca, natomiast później rozpocznie się procedura przetargowa związana z wyłonieniem wykonawcy. Dlatego na tym etapie nie znane są jeszcze koszty oraz szczegóły mówi Anna Jasikowska-Bożyk z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Remont miałby jednak dojść do skutku jesienią, a miejscy włodarze zapewniają, że prace mają się odbywać w taki sposób, aby umożliwić dostępność dla przechodniów. Szacowny koszt remontu to około miliona złotych. PL 12_00309_5


BĘDZIN, CZELADŹ, DĄBROWA GÓRNICZA www.facebook.com/twojezaglebie

PIĄTEK, 18 MAJA 2012 | NR 20 (116)

Wybrali produkt regionalny Zagłębia

Świątynia w Czeladzi odkrywa swoje tajemnice

Na Górze św. Doroty odbył się finał konkursu na produkt regionalny. Cukiernicy w tajemnicy przygotowywali apetyczne wypieki, aby podbić serca mieszkańców Zagłębia.

REKLAMA

FOTO: JB

j.bogus@twojezaglebie.pl

Najsmaczniejszy Warkocz św. Doroty stworzył Ryszard Tkacz z Będzina.

O tym, który ze zgłoszonych wypieków wygrał, zadecydowali sami mieszkańcy. To właśnie ci, którzy przybyli na Wzgórze św. Doroty i próbowali smakowitych wypieków. O sukcesie zdecydowała liczba zebranych głosów. - Mieszkańców jest dużo, a gdyby pogoda dopisała, byłoby jeszcze więcej. Jeśli odpowiadają na nasze zaproszenie w takich warunkach, to możemy powiedzieć, że to sukces. Kto wygra, to dziś tajemnica. Nawet my nie wiemy, pod jakimi numerami cukiernicy wystawili swoje produkty. Wszystko okaże się podczas liczenia głosów, które

odbędzie się przy udziale mieszkańców – wyjaśnia Halina Mentel, członek Stowarzyszenia Projekt Dorotka, która odpowiedzialna była za zbieranie głosów. Wybór produktu regionalnego - „Warkocza św. Doroty” - to niejedyna atrakcja, jaka czekała na mieszkańców regionu przybyłych na wzgórze. Wszystko oczywiście związane było z miejscem, w którym odbył się finał konkursu. - Zaproponowaliśmy dzieciom ze szkół grodzieckich, by z byle czego plotły warkocze. By obok ciasta wykonać coś, co można zmierzyć. Uczniowie strasznie

się zaangażowali, co pokazuje długość plecionego warkocza, czyli aż 833 metry. Świadczy to o tym, że dzieciaki podeszły do tego zadania bardzo poważnie i miały wiele radości – mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie. Zwycięski „Warkocz św. Doroty” w sprzedaży pojawi się już we wtorek, 15 maja w cukierni Ryszarda Tkacza, w Będzienie przy ul. Bema 8. Za rok natomiast mieszkańcy ponownie wybiorą, który wypiek zasługuje na tytuł regionalnego produktu Zagłębia Dąbrowskiego. n

- Już od dwóch lat Kościół pw. św. Stanisława BM urzeka zwiedzających specyfiką bryły i bogatym wystrojem wnętrza. Po raz kolejny otwiera swe „drzwi” dla wszystkich zainteresowanych jego dziejami. Spotkania prowadzone przez muzealnych przewodników wciągają w świat przeszłości, intrygujących zagadek oraz sakralnych tajemnic, dowodząc, że naprawdę mamy z czego być dumni – wyjaśnia Wioletta Czerkies z Muzeum Saturn w Czeladzi. Tegoroczne Muzealne Spotkania z Przeszłością odbyły się w dniach 11 i 12 maja i jak w ubiegłym roku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Chętnych, aby obejrzeć świątynię i na chwilkę przenieść się w zamierzchłe lata było bardzo wielu. Była to dla nich nie tylko możliwość zwiedzenia kościoła, ale przede wszystkim spotkanie z historią i wspomnieniami minionych lat, gdyż świątynia od początku erygowania w 1260 roku odgrywa dużą rolę w kształtowaniu świadomości religijnej i historycznej mieszkańców. - Wielu z odwiedzających jeszcze pamiętało wydarzenia zwią-

FOTO: WC

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika góruje nad Czeladzią. To tutaj miały miejsce najważniejsze wydarzenia, mające ogromne znaczenie dla miasta. Nic dziwnego, że gdy pojawiła się okazja do zwiedzenia świątyni, frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów.

Jędrzej Bogus

Najsmaczniejszy „Warkocz św. Doroty” - bo tak nazwany został produkt regionalny, wykonał Ryszard Tkacz z Będzina. - Cieszę się bardzo i na pewno będzie cieszył się mój tata, który jeszcze nie miał okazji spróbować tego produktu. Kosztował drugą wersję, ale stwierdził, że jest niedobra – tak skomentował zwycięstwo Pan Ryszard, który od 1977 roku prowadzi rodzinną cukiernię w Będzinie. Zwycięski produkt to ciasto z dwoma rodzajami maku i sekretnym składnikiem, który zapewnił cukiernikowi zwycięstwo. Teraz przez rok będzie szczycić się tytułem twórcy pierwszego regionalnego produktu w Zagłębiu Dąbrowskim. - Chciałem promować swój region. Urodziłem się w Będzinie, mój ojciec w Sosnowcu i wykształciliśmy wielu cukierników w Zagłębiu. Prowadzimy wyroby tradycyjne bez konserwantów, czyli nie trzymają się przez wiele lat. I aby się coś działo, wzięliśmy udział w tym konkursie. Początkowo miał to być warkocz ze wstążkami, ale wyszedł taki krokodyl – dodaje z uśmiechem Tkacz.

5

Kościół pw. św. Stanisława BM.

zane z kościołem, o czym żywo opowiadali. Zwiedzający mieli możliwość obejrzeć m. in. boczne kaplice św. Anny oraz Serca Jezusowego i Bożego Miłosierdzia, bezcenne dzieła sztuki – zabytkowe obrazy, rzeźby oraz siedemnastowieczny pozytyw organowy. Z bliska przyglądali się detalom architektonicznym. Największe wrażenie wywarła jednak na każdym empora, na której znajduje się chór i organy. Zwiedzający mieli możliwość spojrzenia z samej góry na nawy główne i ołtarz. Widok z chóru ukazał nie tylko nieprzeciętne piękno i bogactwo kościoła, ale też wzbudził u gości wielki podziw - dodaje Czerkies. Zwiedzanie z przewodnikiem czeladzkiego kościoła jest możliwe dzięki współpracy między Muzeum Saturn, a parafią św. Stanisława. JĘDRZEJ BOGUS 12_00653_5


PIĄTEK, 18 MAJA 2012 | NR 20 (116)

www.twojezaglebie.pl

Będzińskie lochy kryją tajemnicę

Prace na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie, a także w podziemiach zamku, trwają w najlepsze. Te ostatnie jednak kryją niezwykle ciekawą tajemnicę i tak naprawdę nikt w stu procentach nie wie, z jakiego są okresu. Paweł Leśniak

REKLAMA

Historia podziemi jest bardzo tajemnicza.

Jednak najbardziej tajemnicza jest inwestycja pod zamkiem. Podziemia nie mają jasnej przeszłości, a ich historia jest odkrywana głównie dzięki mieszkańcom miasta. - Nie ma dokumentów pisanych, istnieją różne legendy i opowieści. Miasto próbowało zdobyć informacje przez IPN Katowice, podobno nie ma też żadnych dokumentów w Niemczech. Być może były to tajne rzeczy i służby specjalne miały tutaj jakieś plany. Ludzie się zgłaszają, od nich czerpiemy informacje – przyznaje Józef Borycz, nadsztygar górniczy pracujący w firmie AMC, która zajmuje się adaptacją podziemi będzińskich. Ich historia, choć nie do końca znana, na pewno rozpoczyna się 12_00115_4

w trakcie II wojny światowej. Mimo licznych poszukiwań, dokumentów w tej sprawie nie ma, przez co przeznaczenie podziemi to na razie kwestia domysłów. W mieście przypuszczają, że częściowo miały one służyć przechowywaniu broni i amunicji. Między korytarzami znajdują się także pomieszczenia, które najprawdopodobniej służyły jako budki strażnicze. Sama konstrukcja jest zrobiona tak, aby w razie ataku lub wybuchu, ściany częściowo zamortyzowały falę uderzeniową. - Mieszkańcy widzą prace, są zainteresowani. Jeden z panów mówił, że jego ojciec tu pracował, ale zmarł 20 lat temu. Syn czuje się przekazicielem informacji i chce pomóc. Trzeba stworzyć historię i ją wiarygodnie

Od kilku lat czeladzianie czekają na przebudowę galerii Elektrownia. Jak się okazuje, projekt wisiał na włosku, a we wszystko może się zaangażować nawet prokuratura. Urząd Miejski nie poddaje się i dalej walczy o inwestycję. Sprawa, która ma swoje początki jeszcze w 2008 roku, miała się zakończyć w czerwcu. Taki termin bowiem dał Urząd Marszałkowski, aby rozpocząć inwestycję. Ta jednak nie mogła dojść do skutku przez dokumentację. Zdaniem urzędników, projekt zawierał masę błędów, które w żaden sposób nie pozwalały na ogłoszenie przetargu. - Popełnilibyśmy przestępstwo - tłumacz Lena Wardenga z Zakładu Budynków Komunalnych w Czeladzi. Urzędnicy przedstawili błędy, jakie pojawiają się w dokumentacji, a te są rażące, m.in. jedna ze stron w kopii dokumentu nie zgadzała się. Ten ostatni błąd oznacza, że ten fragment został najprawdopodobniej skopiowany z innego dokumentu, co może świadczyć o tym, że jest plagiatem. Czeladź chciała poprawić dokumentację, ale jest to niemożliwe. - Poinformowano nas, że nie mamy w umowie zapisanych praw autorskich, także tych intelektualnych. Firma, która wykonywała projekt, zaoferowała możliwość odsprzedania praw, co i tak nie dawało nam szans do przetargu - tłumaczy Wardenga.

Murale w Dąbrowie Górniczej

Pierwszy mural powstał przy klubie Helikon.

jakie doświadczenie do tej pory zdobyłem. Na specjalnie przygotowanej ścianie przy Helikonie od poniedziałku powstaje pierwszy z murali, które w ramach festiwalu upiększyć mają miasto. Postępowi prac przygląda się Bas Tajpan, który przez swoją twórczość, sam stara się zmienić otaczającą go rzeczywistość. - W końcu ktoś zauważył, że Street Art i generalnie graffiti, jest nie tylko bazgraniem po murach i chuligańskim wybrykiem. Ja widzę w tym pełen przełom. Dzięki temu, że w naszym mieście mamy u władzy myślących ludzi,

coś takiego może się dziać. Mam nadzieję, że jest to tylko początek nowoczesnego spojrzenia na kulturę i kontrkulturę w Dąbrowie Górniczej. Co do dalszych działań, na pewno szedłbym tą drogą, ale nie za szybko, bo ważne, aby były one przemyślane - mówi Damian Krępa (Bas Tajpan). Akcja Street Art w Dąbrowie Górniczej potrwa do końca września. W tym czasie w mieście odbyć ma się wiele eventów poświęconych sztuce ulicy. Organizatorzy ze względu na odległy czas nie zdradzają jeszcze szczegółów. JĘDRZEJ BOGUS

Ponownie będą biegać w Dąbrowie Górniczej

W

weekend w całej Polsce odbędą się biegi przełajowe w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”. Do niej tradycyjnie przyłącza się również Dąbrowa Górnicza. 19 maja wokół jeziora Pogoria III na trasie 6 km zorganizowany zostanie „Bieg Wiosny”.

Impreza rozpocznie się o 10.00 na parkingu przy ośrodku Centrum Sportów Letnich i Wodnych „Pogoria III”, obok plaży komunalnej. Zapisy indywidualnych biegaczy będą przyjmowane w dniu imprezy do 9.45, w biurze zawodów. Impreza ma charakter rekreacyjny.

Wadliwy projekt kosztował 380 tysięcy złotych. Urzędnicy zapowiadają, że sprawy nie zostawią w ten sposób. Ta trafiła już do prokuratury i do Urzędu Zamówień Publicznych. To jednak nie zmienia faktu, że dofinansowanie może zostać odebrane. W minionym tygodniu burmistrz Czeladzi, Teresa Kosmala, spotkała się z marszałkiem województwa, aby naświetlić sprawę. Zarząd województwa zgodził się, aby termin ostatecznie przedłużyć do 31 sierpnia. - Mamy możliwość zmiany projektu, jednak czasu nie jest dużo. Ten możemy zrobić dużo taniej, a w budżecie są na to pieniądze – mówi burmistrz miasta, Teresa Kosmala. Czeladź ma bowiem zabezpieczone 600 tysięcy na realizację inwestycji. Z galerią Elektrownia wiąże się także inny problem. Użytkowany jeszcze do ubiegłego roku budynek nie miał stosownej zgody i przed remontem jej mieć nie będzie. Jak zapewnia burmistrz, inwestycja tzw. telecentrum jest niezagrożona. Może jednak powstać w późniejszym terminie. PAWEŁ LEŚNIAK

Magistrat przyjazny niesłyszącym

Ruszył dąbrowski Festiwal Street Artu. Wśród wydarzeń, jakie zaplanowano, znalazły się murale, które mają upiększyć miasto. Pierwszy z nich powstaje przy Wojska Polskiego 45, obok Klubu Osiedlowego Helikon. Jego autorem jest Mors, Absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Chłopak na co dzień zajmuje się malarstwem i fotografią. Najczęściej tworzy w przestrzeni publicznej i specjalizuje się w portretach. Toteż na swój mural wybrał motyw nawiązujący do codziennej działalności. - Zaangażowałem się w Street Art, gdyż tym się zajmuje. Warto to robić, by zmieniać otaczającą rzeczywistość i wywołać emocje - przyznaje Mors i dodaje: - Realizuje taki projekt - sto portretów w sto dni. Dzisiaj jest 98 portret. To jest moje oko i podsumowanie mojego projektu. Szczególnie zwracam uwagę na oczy, bo to właśnie nimi patrzymy, czytamy, to jeden z ważniejszych receptorów. Oko dlatego, że ja przez nie patrzę,

Czeladź ma problem z galerią.

URZĄD MIEJSKI

FOTO: JB

Perełka miasta, a także całego regionu, przechodzi największy od lat remont. To dzięki niemu do zamku, a także całego wzgórza, mają już wkrótce udawać się spore pielgrzymki turystów spoza regionu. Mieszkańcy Będzina również znajdą coś dla siebie, a mowa głównie o parku. Miejsce to przechodzi gruntowny remont, a jego efekty już są widoczne. - W sumie na terenie parku mamy kilka takich stref, które moglibyśmy wydzielić - strefę aktywności rodzinnej, która zostanie zgodnie z wizualizacją zaadoptowana w taki sposób, aby milusińscy chcieli tutaj przychodzić. Oprócz tego, trzeba powiedzieć o strefie wypoczynkukulturalnego. Powstają tzw. kręgi magiczne, w których będzie można odpocząć, posłuchać koncertu, jeśli akurat taki będzie się odbywał – mówi Andrzej Adamczak z Urzędu Miejskiego w Będzinie. Wzgórze ma stać się kulturalnym centrum miasta. Na nim zostaną zlokalizowane ziemianki, zaadoptowany też będzie wał obronny, a na nim, tzw. ścieżka dydaktyczna. Zakończono także prace związane ze ścieżkami oraz schodami od strony zamku.

FOTO: PL

p.lesniak@twojezaglebie.pl

opowiedzieć. My to konfrontujemy z tym, co widzimy – dodaje Borycz. Oprócz wspomnianego mężczyzny, do robotników zgłosił się także mieszkaniec Będzina, który, gdy budowano podziemia, miał 10 lat. Jego wspomnienia również mogą okazać się kluczowe dla odkrycia tajemnicy tego miejsca. - Podziemia wykonali polscy górnicy z pobliskich kopalń, byli siłą kwalifikowaną, natomiast te roboty proste, fizyczne wykonywali więźniowie, a nadzorowali Własowcy czyli Ukraińcy w służbie gen. Własowa – tłumaczy Józef Borycz. Korytarze były otwarte przez kilkadziesiąt lat, a „dzicy turyści” pozostawili po sobie ślady choćby w formie wulgaryzmów na ścianach. Jednak nadal pod ziemią można znaleźć pamiątki po czasach wojennych. Z wyrobisk wydobyto m.in. fragmenty torów, a prawdziwą ciekawostką jest wmontowany w ścianę... toporek. Po remoncie, pod ziemią będzie można spacerować dwoma korytarzami, które będą uzupełnione o specjalne sale wystawiennicze. Po zakończeniu prac, w Będzinie będą się starali o kolejne fundusze. Te mają zostać przeznaczone m.in. na prace na terenie Teatru Dzieci Zagłębia. n WIĘCEJ ZDJĘĆ NA WWW.TWOJEZAGLEBIE.PL

Projekt galerii to bubel. Prokuratura zawiadomiona

FOTO: PL

6

BĘDZIN, CZELADŹ, DĄBROWA GÓRNICZA

Ideą biegu jest krzewienie aktywności ruchowej oraz popularyzacja aktywnego wypoczynku wśród młodzieży i mieszkańców naszego miasta i dlatego trasę można będzie pokonać marszem, truchtem lub biegiem. Ważny jest udział a nie zwycięstwo. JB

Osoby niesłyszące mogą już z łatwością załatwiać swoje sprawy w dąbrowskim Urzędzie Miejskim. Pomaga im w tym specjalne urządzenie, tzw. wideofon, a także osoba znająca język migowy. Usługi tłumaczeń z polskiego języka migowego przy zastosowaniu Systemu Komunikacji Niewerbalnej, odbywają się przy zastosowaniu specjalnego urządzenia zwanego wideofonem. Aparat telefoniczny jest połączony z monitorem oraz kamerą. - Za pomocą tego urządzenia dzwoni się do osoby biegle posługującej się językiem migowym, która staje się tłumaczem pomiędzy urzędnikiem a osobą niesłyszącą - tłumaczy Lucyna Stępniewska z Wydziału Prasowego w Dąbrowie Górniczej. Usługi te świadczone są w punkcie informacyjnym Urzędu (stanowisko nr 13) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. - Ustawa o komunikacji niewerbalnej i likwidacja wszelkich barier dla niepełnosprawnych były przyczynkiem do zakupu tego urządzenia. Dzięki temu oddano niesłyszącym możliwość swobodnego porozumiewania się w urzędzie - dodaje urzędnicy. Urząd Miejski ma w swoich zasobach także wykwalifikowanego pracownika, który posługuje się językiem migowym. - W UM pracuje jedna osoba, która zna język migowy. Osoby niesłyszące lub słabosłyszące załatwiające sprawy w urzędzie, mogą skorzystać z pomocy urzędnika znającego język migowy - dodaje Lucyna Stępniewska. Wcześniej należy się jednak umówić telefonicznie 32 295 67 42; 32 295 68 07, bądź e-mailowo: apobiega@dabrowa-gornicza.pl. W Urzędzie Miejskie są już specjalne podjazdy, windy, toalety dla osób niepełnosprawnych, poręcze, obniżona lada dla osób poruszających się na wózkach. PL


KULTURA www.facebook.com/twojezaglebie

PIĄTEK, 18 MAJA 2012 | NR 20 (116)

Dni Województwa Śląskiego

Impreza odbyła się na Patelni.

Sosnowiec uczcił urodziny Kiepury Sosnowiecki superstar na Placu Stulecia świętował swoje urodziny. Na imprezie pojawili się nie tylko mieszkańcy miasta, ale i muzycy, którzy oryginalnymi wykonaniami utworów tenora uczcili jego święto. Pierwszymi gośćmi urodzinowego przyjęcia byli uczniowie sosnowieckiego Staszica. To właśnie oni w strojach z lat 20-tych przeszli ulicami miasta, aby spotkać się przed pomnikiem jubilata. W prezencie udekorowali go i ubrali w odpowiednie ciuchy. Pozostała część urodzinowej imprezy to wspólne świętowanie i spora dawka muzyki. Na Placu Stulecia zaprezentowali się: tenor Piotr Koprowski, Aleksandra Szmyd, Maciej Klaś, Dysolans, Eno Weno, Seasons of The Sun, Animators, Pampeluna, Vintage i Muzyczna Formacja Sosnowiec. Każdy z występujących muzyków zaprezentował swoją interpretację utworów tenora. Zakończeniem urodzin Jana Kiepury było afterparty, podczas którego Dr Love zaprezentował elektryczną wersję „Brunetek”. BS WIĘCEJ ZDJĘĆ NA WWW.TWOJEZAGLEBIE.PL

OGŁOSZENIA DROBNE

Tegoroczna edycja imprezy to również koncerty w Sosnowcu, który stał się alternatywną stolicą regionu. Z Muza Art Cafe impreza przeniosła się do Parku Sieleckiego, a tam publiczność pokazała, że "kocha" się bawić. W czwartek 10 maja w Muza Art Cafe odbyła się sosnowiecka inauguracja święta województwa śląskiego. Dla przybyłej publiczności wystąpiły charyzmatyczne dziewczyny z zespołu Drekoty, wspierane przez The Band of Endless Noise. Zespoły, dobrze znane sosnowieckiej publiczności, spisały się koncertowo, sprawiając, że tłum przybyłych czuć się mógł w pełni usatysfakcjonowany i wprawiony w dobry nastrój na kolejne dwa dni festiwalowe. Bo koncert w Muza Art Cafe był tylko wstępem do wydarzeń, jakie odbyły się w stolicy Zagłębia. A te były naprawdę ciekawe, gdyż w tym roku z okazji 110-lecia Sosnowca, alternatywna część obchodów Dni Województwa Śląskiego zlokalizowana była w Parku Sieleckim. W piątek 11 maja, dla sosnowiczan zagrali Digit All Love, hipiersoniK, Julia Marcell oraz współzałożyciel Massive Attack, legendarny muzyk – Tricky. Każdy z muzyków, którzy pojawili się na scenie zaprezentował wyjątkowo wysoki poziom. Jednak to, co stało się podczas finałowego koncertu, przeszło oczekiwania

USŁUGI

OSOBOWE

n Przewozy do ślubu, białe AUDI S8. Tel.692-900-300.

n Mazda Premacy 2.0 diesel, 2000 r., przeb., 201 tys. km. Cena 11 500 PLN. Tel.32/645-02-07, 530-489-410, 692-197-338.

INNE

n SZKOLENIA ZAWODOWE, OBSŁUGA BHP I P.POŻ., SZKOLENIA OPERATORA WÓZKA WIDŁOWEGO. TEL.605-888-578, WWW.PHUS-ATUT.PL n Usługi elektryczne. Tel.511720085. n LEGALIZACJA GAŚNIC TEL. 605-888-578, WWW.PHUS-ATUT.PL

BUDOWLANO-REMONTOWE n Dachy, dekarstwo, remonty dachów. Tel 502-963991 - www.dach-mar.pl

Park Sielecki wypełniła muzyka.

n Azbest, dekarstwo 10 lat gwarancji, okna. Tel.792-013-569. n Kierownik budowy. Nadzór - Promocja 1000 zł. n Tel.609-320-038.

AUTO-MOTO

n n Autoskup -każde, najlepiej płacę. Tel.888-666-791.

organizatorów i przybyłej publiczności. Adrian Thaws sprawił, że park bawił się jak nigdy. To za sprawą niesamowitej muzyki i interakcji z publicznością, która sprawiła, że fani twórcy triphopu, przełamali bariery i pierwszy raz w historii miasta bawili się pod samą sceną. Mroczna, ciężka muzyka, pełna "grubych" basów i ocieplana jedynie przez urzekający kobiecy wokal sprawiła, że przybyli do Sielca "oszaleli" na punkcie trip-hopu. Półtoragodzinny koncert zakończony 20-minutowym bisem stał się muzycznym wydarzeniem roku,

a wielotysięczny tłum, przez długi czas wspominać będzie sosnowiecki koncert Trickyego. Na koniec drugiego dnia święta województwa w Klubokawiarni Pod Spodem w ramach after party zaprezentowali się Slutocasters. Sobota również brzmiała bardzo ciekawie. Od godziny 17:00 zagrali The Blues Experience, 3 Kluski Śląskie, The Abstinents, Holly Blue & Soundpetersburg, St. James Hotel oraz gwiazda wieczoru Keira Is You. After party, to koncerty Czary Mary Koszmary i Ćmy i Milcz Serce. BARTŁOMIEJ SIKORA

PRACA

SZUKAM PRACY n 31 lat, prawo jazdy kat. A, B, montaż instalacji budowlanych, obsługa suwnic, wtryskarek, palacz kotłów, wykończenia wnętrz, hydraulika. Tel.667-755-722. n Opiekunka do dzieci z doświadczeniem, wykszt. pedagogiczne, dyspozycyjna, sumienna. Tel.601-148-536.

DAM PRACĘ n Dodatkowa praca, Oriflame. Tel. 501-304-159. n Agent ochrony - kursy do licencji /raty, praca/. Tel. (32)203-27-01, 605 294 324, grom@grom-ochrona.pl n Zatrudnię kierowcę C+E, ciągnik z naczepą - kraj i zagranica. Tel.32/266-72-44, 32/266-72-49, 605-787-059. n Sprzedaż lodów włoskich w Dąbrowie Górniczej, w Rogoźniku i Jaworznie. Tel.:531-242-966.

INNE

FOTO: JB

FOTO: JB

110 LAT

7

NIERUCHOMOŚCI

INNE

n Kupię samochody osobowe i dostawcze do 2 tys. zł., stan obojętny. Tel.798-718-455. n PHU MAREX. Skupujemy samochody do kasacji, w każdym stanie technicznym i wizualnym (używane, uszkodzone, powypadkowe). Oferujemy własny transport, płatność gotówką, wydajemy zaświadczenia o demontażu. Kontakt: 32/348-24-35, 696-084-295. REKLAMA

12_01668_1

REKLAMA

12_ 01673_1

n Okazja! sprzedam nieruchomość 0,6 ha, 5 działek w tym dom całoroczny - południowa Opolszczyzna blisko góry (narty), jeziora (plaże). Tel.606-659-836.

KUPIĘ n Poszukujemy mieszkań do kupna na terenie Zagłębia. FOCUSS Nieruchomości 32/266-10-60, 50419-45-45. REKLAMA

12_00520_19

W Teatrze Zagłębia aktorzy zagrali charytatywnie

Na wstępie wskazuję, że już z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie aktu notarialnego powstaje tzw. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, która jest zdolna m.in. do zaciągania zobowiązań. Tym samym w okresie organizacji możliwe jest m.in. otwarcie przez spółkę rachunku bankowego, nadanie numeru

§

J

18-24.05.2012

KINO KONESERA - TYLKO 23 MAJA IDY MARCOWE

ul. JANA III SOBIESKIEGO 6

est to obecnie najbardziej znany w Polsce zespół, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami oraz rockową estetyką. Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą Music Hal wydaną w 2005 roku. Znakomite kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, w nowatorskim, energetycznym wykonaniu zespołu, zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność (ZŁOTA PŁYTA) i docenione przez jurorów wielu festiwali muzycznych – zwycięstwo nieznanego wówczas nikomu Zakopower w Opolu oraz na Top Trendach w 2005. Zakopower nominowany był między innymi do MTV EUROPE MUSIC AWARDS 2005, do nagrody YACH FILM, a także został dostrzeżony przez AKADEMIĘ FONOGRAFICZNĄ, która płycie „Music Hal“ przyznała nominacje do FRYDERYKA aż w sześciu kategoriach! Kolejne lata, to kolejne sukcesy, sprawiające, że zespół stał się głównym twórcą nowoczesnego folku i reprezentantem kraju na arenie światowej. Obecny skład zespołu to: Sebastian Karpiel Bułecka - głos,

DĄBROWA GÓRNICZA

REGON oraz numeru NIP. Niemniej jednak jest to okres przejściowy, bowiem spółka w organizacji trwa do chwili wpisania do rejestru albo też, gdy nastąpi odmowa wpisu do rejestru lub upłynie termin sześciomiesięczny do zgłoszenia. W myśl art. 169 kodeksu spółek handlowych powinien Pan złożyć do właściwego sądu rejestrowego wniosek o wpisanie spółki do rejestru przedsiębiorców w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy od chwili zwarcia umowy w formie aktu notarialnego. Warto przy tym wskazać, że w/w termin dotyczy złożenia wniosku o wpis, a nie zarejestrowania spółki, co oznacza, że spółka w organizacji może trwać dłużej niż sześć miesięcy. Natomiast upływ 6 miesięcy i niezłożenie wniosku o wpisanie spółki do rejestru spowoduje rozwiązanie umowy i ewentualną konieczność ponownego jej zawarcia i poniesienia kosztów taksy notarialnej.

Zakopower odwiedzi Dąbrowę REPERTUARY

Sebastian Karpiel-Bułecka.

skrzypce, dudy podhalańskie, fujara słowacka; Bartek Kudasik - głos, altówka; Wojciech Topa – głos, skrzypce; Józef Chyc - głos, basy podhalańskie; Piotr „Falko” Rychlec - instrumenty klawiszowe; Łukasz Moskal - głos, perkusja; Tomek „Serek” Krawczyk - gitara elektryczna; Michał Trąbski - gitara basowa oraz Dominik Trębski - trąbka. Zespół ma tysiące wiernych fanów, dzięki którym regularnie grywa około 80 koncertów w roku. Teraz odwiedzi również Dąbrowę Górniczą. Już we wtorek, 22 maja pojawi się w Hali „Centrum”. Początek zaplanowano na godzinę 20:00. BS

19.30

PREMIERY DYKTATOR 10.00 • 12.00 • 14.00 • 16.00 • 18.00 • 20.00 • 22.00 MROCZNE CIENIE 10.30 • 14.45 • 19.00 • 21.15 NIETYKALNI 10.45 • 15.00 • 17.15 • 19.30 POZOSTAŁE TYTUŁY W CIEMNOŚCI 10.00 • 12.45* • 17.45* • 20.30* AVENGERS 3D /DUBBING/ 10.15 • 13.00 AVENGERS 3D /NAPISY/ 15.45 • 18.30 • 21.15 DORWAĆ GRINGO 15.30* • 13.00 • 21.45 PROJEKT X 12.45 • 17.00 * - SEANSE OPRÓCZ 22 MAJA KINO KONESERA: WYŁĄCZNIE W PONIEDZIAŁEK – 21 MAJA ALMANYA - WITAJCIE W NIEMCZECH

SOSNOWIEC

Dzień dobry, w marcu 2012 roku zawarłem z kolegą u notariusza umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale do chwili obecnej nie mogę porozumieć się z moim wspólnikiem, co do zarejestrowania spółki. W związku z tym, zwracam się z zapytaniem - jak długo ważna jest taka umowa notarialna i ile czasu mamy na zarejestrowanie tej spółki? Czy jest jakiś czas, po upływie którego trzeba zawrzeć nową umowę spółki? Z jakich przepisów to wynika?

Witkowicz. Cały dochód z biletów – cegiełek przekazany został na rzecz sosnowieckiego hospicjum. Koncert w Teatrze Zagłębia to już kolejna akcja mająca przyspieszyć budowę stacjonarnego hospicjum w Sosnowcu. BS

ul.MODRZEJOWSKA 32B

Porady prawne

Wacławek-Czmok, Katarzyna Wysłucha, Kamil Baron, Tomasz Białek, Piotr Brodziński, Arkadiusz Dołęga, Kamil Franczak, Kamil Guzy, Bartosz Jaśkowski, Adam Mazoń, Tomasz Muszyński, Dariusz Niebudek, Mirosław Riedel, Jarosław Tyran, Przemysław

18.00

PREMIERY: DYKTATOR 10.30 • 12.30 • 14.30 • 16.30 • 18.30 • 20.30 • 22.30 MROCZNE CIENIE 10.30 • 12.45 • 15.00 • 17.15 • 19.30 • 21.45 W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ BILETY NA TEN FILM W CENIE 14 ZŁ/OS. POZOSTAŁE TYTUŁY: PROJEKT X DORWAĆ GRINGO AVENGERS 3D /DUBBING/ AVENGERS 3D /NAPISY/ KINO PREMIEROWE DYKTATOR MROCZNE CIENIE

SOSNOWIEC

Muzycznego w Gliwicach, Teatru Śląskiego w Katowicach oraz Teatru Zagłębia w Sosnowcu, m.in. Ewa Zug oraz Crazy Band, Beata Deutschman, Ewa Kopczyńska, Natalia Kurzawa, Elżbieta Laskiewicz, Joanna Mazoń, Anna Surma, Barbara Święs, Elżbieta

ul. SIENKIEWICZA 2

Teatrze Zagłębia artyści Śląska i Zagłębia zagrali wspólnie na rzecz budowy domu hospicyjnego w Sosnowcu. Wśród tych, którzy w niedzielę zaprezentowali się w Sosnowcu, znaleźli się przedstawiciele Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru

FOTO: JB

W

10.00 • 14.00 • 18.00 12.00 • 16.00 10.00 16.00 • 19.00

• 22.00 • 20.00 • 13.00 • 21.45

11:30 • 13:30 • 15:30 • 17:30 • 19:30 • 21:30 11:30 • 14:00 • 16:30 • 19:00 • 21:30

BIEŻĄCY REPERTUAR AMERICAN PIE: ZJAZD ABSOLWENTÓW AVENGERS 3D /DUBBING/ AVENGERS 3D /NAPISY/ DOM W GŁĘBI LASU DORWAĆ GRINGO 2D IRON SKY PROJECT X 2D

13:45 • 18:00 10:00* • 12:45 18:15 17:00 16:00 10:30* 12:30 • 16:45 • 18:45

KINO FAMILIJNE PIRACI! 3D PIRACI! 2D TULISIE. PRZYGODA W SŁONECZNEJ KRAINIE. 3D LEGENDA * - TYLKO W SOBOTĘ I NIEDZILĘ

• 20:15 • 15:30 • 21:00 • 21:15 • 19:15 • 14:45 • 20:45

13:00 11:00 • 15:00 10:15* • 12:00


8

SPORT PIĄTEK, 18 MAJA 2012 | NR 20 (116)

www.twojezaglebie.pl

Potrzebują wsparcia

FOTO: MUKS

Sosnowiecki drugoligowiec nie przegrał już pięciu spotkań z rzędu. Najważniejszy jest jednak fakt, że jest bardzo blisko utrzymania w II lidze. Paweł Leśniak p.lesniak@twojezaglebie.pl

REKLAMA

Potrzebowały jednego sezonu, aby awansować Historyczny awans do III ligi siatkówki kobiet wywalczyły sobie młode siatkarki MUKS PW M. Pasek Będzin. Wszystko dzięki doskonałej walce w trakcie finałowego turnieju w Tarnowskich Górach.

FOTO: MW

Fenomenalny mecz, prowadzony na bardzo wysokim poziomie, obfitujący w liczne okazje bramkowe i głośny doping kibiców - tak wyglądał pojedynek dwóch drużyn, które walczą o utrzymanie w II lidze. Górą w pojedynku z Bałtykiem Gdynia było Zagłębie, które dosłownie zmiażdżyło rywala. Sosnowiczanie przez praktycznie cały mecz dominowali nad rywalem. Bramkę sosnowiczanie zdobyli już w 10. minucie. Z rzutu wolnego z około 30 metrów dośrodkował Marcin Lachowski, do piłki w polu karnym najwyżej wyskoczył Rafał Jankowski i pewnie pokonał Marcina Matysiaka. Zaledwie 10 minut później było już 2:0. Po błędzie gospodarzy i doskonałym podaniu Michała Cyganka, Dawid Ryndak oddał mocny strzał i nie dał szans bramkarzowi gości. - Moje trafienie to zasługa Michała, który świetnie podał, mi pozostało tylko skierować piłkę do siatki - powiedział skromnie po meczu piłkarz. Sosnowiecki taran jednak nie poprzestał na tym. Wołodymir Ostroushko w 38. minucie dośrodkował piłkę na 16 metr. Tam Michał Cyganek sprytnie się zastawił i uderzył płasko obok słupka.

MUKS w kolejnym sezonie zagra w III lidze.

Dawid Ryndak zdobył jedną z bramek w meczu przeciwko Bałtykowi Gdynia.

W 2. połowie Zagłębie powinno strzelić co najmniej jeszcze trzy bramki, jednak raziło nieskutecznością. - Powinienem wykorzystać te sytuacje, które miałem. Mam nadzieję, że w kolejnym meczu moja skuteczność będzie na wyższym poziomie - przyznał po spotkaniu Rafał Jankowski. Pewne 3:0 dawało sporo optymizmu przed środowym wyjazdowym meczem z MKS-em Kluczbork. Było o co walczyć, bowiem w tej rundzie sosnowiczanie jeszcze 12_01096_1

nie wygrali na wyjeździe. Gospodarze tego pojedynku mieli przewagę w 1. połowie, jednak nie byli w stanie zamienić jej na bramkę. Po zmianie stron gra się wyrównała, a niedyspozycję podopiecznych Krzysztofa Kapelana wykorzystał Marcin Lachowski. Pomocnik Zagłębia uderzył z rzutu wolnego zza linii pola karnego i strzelił bramkę. Okazało się, że ta dała pierwsze tej wiosny wyjazdowe trzy punkty. - Cieszymy się ze zwycięstwa, na trudnym terenie zdobyliśmy 3

punkty. Chciałbym podziękować zawodnikom za ambicję i wolę walki. Wiedzieliśmy, że jedna sytuacja może ustawić ten mecz, cieszę się, że uderzył optymalnie. Nie mieliśmy wielu sytuacji, ważne, że opatrzność była z nami. Cieszy również dobra postawa obronna powiedział trener Jerzy Wyrobek. Najważniejszy mecz jednak przed Zagłębiem. W sobotę sosnowiczanie zagrają z Turem Turek na Stadionie Ludowym. Start o godzinie 17. n

AUTOREKLAMA

Problemy Czarnych, trener zostaje Czwartoligowi Czarni Sosnowiec rundę rozpoczęli z przytupem, jednak ich lądowanie okazało się niezwykle twarde.

REKLAMA

W Tarnowskich Górach naprzeciwko siebie stanęły cztery najwyżej notowane po rundzie zasadniczej zespoły. W pierwszym meczu turnieju będzinianki po pasjonującej grze pokonały jednego z głównych faworytów do awansu, zespół MOSiR Łaziska Górne 3:1. Warto nadmienić, że Ślązaczki występowały już w III lidze. - To zwycięstwo uskrzydliło moje zawodniczki, dodało im wiary w końcowy sukces i pozwoliło uwierzyć w swoje nieprzeciętne siatkarskie umiejętności. To zwycięstwo i wiara okazały się kluczowe w sobotnim meczu przeciwko zespołowi z Gliwic – powiedział trener Jacek Ostrowski. To właśnie drugi mecz i to wygrany gładko 3:0 zadecydował, że już po dwóch

dniach turnieju dziewczyny mogły cieszyć się z awansu, głównie dzięki zwycięstwu gospodyń turnieju, UKS Gwiazda Tarnowskie Góry, które również wywalczyły sobie prawo gry w sezonie rozgrywkowym 2012/2013 w III lidze kobiet. Niedzielny mecz, decydujący o 1. miejscu w turnieju, wygrały gospodynie, które pokonały będzinianki 3:1. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z awansu. Cieszymy się, że nasz debiut w IV lidze był tak udany i zarazem tak krótki. Należy podkreślić, że to sukces tym większy, że osiągnięty został przez bardzo młode siatkarki, które są moimi wychowankami i które znam w większości od IV klasy "podstawówki" - dodał trener Ostrowski. Warto dodać, że MUKS będzie już kolejną drużyną, która wystąpi w III lidze. W dwóch grupach na tym szczeblu w zakończonym sezonie występowały także: SMS PZPS Sosnowiec 3, MKS Dąbrowa Górnicza 2, MKS-MOS Płomień Sosnowiec i MCKS Czeladź. PL

12_01691_1

Czarni w pięciu pierwszych spotkaniach rundy wiosennej nie przegrali ani razu i awansowali nawet na 6. pozycję. Niestety, im dalej w las, tym ciemniej. Teraz podopieczni Jerzego Grabary zajmują 10. miejsce i nad 14. lokatą, która być może w tym roku będzie oznaczała baraż, mają tylko dwa punkty przewagi. Czarne chmury pogłębiają kontuzje i absencje zawodników. W ostatnim meczu przeciwko Górnikowi Wesoła zabrakło takich kluczowych zawodników, jak Łukasz Cichoń, Paweł Pisarek, Grzegorz Oberaj i Mariusz Gierczuk. - Mamy takie argumenLEKKOATLETYKA

Grad medali W miniony weekend na stadionie Budowlanych w Częstochowie rozegrane zostały mistrzostwa województwa śląskiego w lekkiej atletyce w kategorii juniorów, juniorów młodszych i seniorów. Mimo niesprzyjającej aury - niska temperatura, opady deszczu - zawodnicy MKS-MOS Płomień Sosnowiec pokazali się z bardzo dobrej strony, uzyskując wiele wartościowych wyników. Podczas tych dwóch dni rywalizacji łupem naszych lekkoatletów padło 28 medali (15 złotych, 8 srebrnych i 5 brązowych). Złote krążki sosnowiczanie zdobyli m.in. w trójskoku (Adrianna Ziętara), pchnięciu kulą (Joanna Kijanka - rekord Polski juniorów młodszych), w biegu na 800 metrów (Łukasz Gurtkiewicz). PL

ty, jakie mamy, nikt nie stara się zaklinać rzeczywistości. Mamy w zasadzie dziewięciu zawodników gotowych do gry. Trzeba się zastanowić, czy teraz jest źle czy na miarę możliwości czy może wcześniej było ponad oczekiwania. Musimy się skupić na najbliższych trzech meczach, one będą decydowały - mówi trener drużyny. - Pozycja, którą zajmujemy, odzwierciedla nasze możliwości. Kwestia spadku jest raczej rozwiązana, ale chcielibyśmy go uniknąć - dodaje. Marazm pogłębiła porażka z liderem, Górnikiem Wesołą. Jednak nie sama strata punktów była najważniejsza, a gra sosnowiczan. W trakcie meczu stworzyli sobie bowiem zaledwie jedną okazję bramkową. Tych goście mieli bardzo dużo. - Ze względu na

przeciwnika, musieliśmy podjąć taką, a nie inną grę. Wiedzieliśmy, że z przodu raczej wiele nie stworzymy, więc musieliśmy się skupić na grze obronnej. Bramka padła po błędzie bramkarza, który otworzył drogę do pustej bramki - mówi trener Grabara. Górnik ostatecznie wygrał 1:0 i jest "rzut beretem" od awansu do III ligi. Sosnowiczanie jednak nie poddają się. Drużyna chce za wszelką cenę uniknąć 14. miejsca. - Liczymy, że dołączą do nas kluczowi zawodnicy, niektórzy są na takim etapie, że wkrótce zagrają. Istnieje szansa, że w kolejnych meczach wystąpimy w bardziej optymalnym składzie - zakończył trener. W sobotę Czarni zagrają w Koniecpolu z Pilicą. PAWEŁ LEŚNIAK

Hokej dopina kadrę

P

owoli krystalizuje się kadra hokejowego Zagłębia Sosnowiec. Kilku zawodników podpisało umowy z klubem i już rozpoczynają przygotowania do nadchodzącego sezonu. Największym zaskoczeniem dla kibiców jest na pewno fakt, że klub opuścił Artur Ślusarczyk. Jak zapewniają włodarze, to efekt wzmocnienia kadry innymi zawodnikami. Wśród nich są: Vladimira Luka, Marcin Kozłowski, Tomasz Kozłowski, Filip Stefanka, Michał Elżbieciak, Łukasz Kulik i Piotr Sarnik. Z drużyną pożegnali się: Zbigniew Szydłowski, Pavel Kostromitin, Jiri Zdenek, Andrzej

Banaszczak, Łukasz Kisiel, Karel Horny i wspomniany wcześniej Artur Ślusarczyk. Kibice sosnowieckiego zespołu mają najwięcej wątpliwości dotyczących tego ostatniego hokeisty. Zawodnik miał mieć już uzgodniony kontrakt na nadchodzący sezon. Wszyscy zawodnicy już przystąpili do treningów. Niewykluczone jednak, że wkrótce do nich dołączy dwóch kolejnych - Maciej Szewczyk, którego sosnowiczanie chcą wypożyczyć, a także tajemniczy napastnik. Ten ostatni będzie mógł się pojawić w Sosnowcu, jeśli potwierdzą się informacje o znalezieniu sponsora dla klubu. PL

Twoje Zagłębie 20/2012  
Twoje Zagłębie 20/2012  

Bezpłatny Tygodnik Regionalny "Twoje Zagłębie" wydawany od 2010r. Poświęcony jest sprawom Zagłębia Dąbrowskiego - Sosnowca, Dąbrowy Górnicze...

Advertisement