Page 32

Poznajemy systemy CAD Onshape

Wybrane nowości Onshape Obsługa plików „Pack&Go” Użytkowników SOLIDWORKS z pewnością zainteresuje informacja, iż Onshape jest w stanie obsługiwać pliki typu „pack & go”. Istotnie Onshape potrafi odczytywać spakowane pliki zip (zawierające nie tylko model, ew.

W ramce obok przedstawiam przykład kilku wprowadzonych już jakiś czas temu. Onshape: pierwszy projekt Zacznijmy od czegoś naprawdę prostego, np. wykonamy wspornik, kawałek kątownika z otworem przelotowym, z zaokrągloną krawędzią. Kilka najprostszych komand i poleceń, by pokazać Państwu, że w Onshape pracujemy tak, jak w zasadzie w każdym obecnie dostępnym rozwiązaniu CAD 3D. Cóż z tego, że w chmurze? Wchodzimy na stronę Onshape (onshape.com), a najlepiej od razu na stronę systemu: cad.onshape.com i zakładamy konto użytkownika. Kilka kliknięć, krótkie odpowiedzi na pytania w ankiecie i oto uzyskujemy dostęp do systemu CAD 3D, prawo do zachowania 10 prywatnych (i nieograniczonej liczby publicznych) dokumentów, 100 MB na prywatne dane i 5 GB na wszystkie (prywatne i publiczne razem).

składowe elementy złożenia, ale także informacje o kolorach, materiałach, strukturze złożenia etc.) bezpośrednio z SOLIDWORKS, umożliwiając ich szybką edycję, wymianę, współdzielenie. Grafika progresywna? Onshape pozwala na szybkie renderowanie części lub złożenia, zarówno całości, jak i jego fragmentów w sposób, który umożliwia nieprzerwaną pracę nad danym projektem. Duża wydajność narzędzi do renderingu wynika z faktu zaangażowania dużej mocy obliczeniowej komputerów pracujących w chmurze, a jedyne ograniczenia mogą wynikać z wydajności łącza internetowego. Praca ze szkicami W przypadku pracy ze szkicami, w środowisku 2D, mamy możliwość intuicyjnego wyizolowania fragmentu szkicu, który chcemy poddać dalszej obróbce, dalszym modyfikacjom. Zaawansowane kopiowanie komponentów w złożeniu W chwili obecnej funkcjonalność kopiuj/wklej pozwala – w środowisku złożenia – na kopiowanie i wklejanie kilku komponentów jednocześnie, z zachowaniem relacji i powiązań między nimi. Dzięki temu po zakónczeniu operacji kopiuj/ wklej, użytkownik nie jest zmuszony do ich ponownego odtwarzania.

Rys. 1. Na stronie cad.onshape.com możemy założyć konto i/lub zalogować się do systemu...

Symbole w opisach i wymiarach rysunków 2D Po jednym z ostatnich „upgrade'ów” użytkownicy zyskali możliwość wstawiania symboli do dokumentacji w oknie wymiarów, z rozwijanego menu (vide rys.).

Rys. 2. Onshape i trzy możliwości uzyskania „licencji”: bezpłatnej, płatnej w miesięcznej subskrypcji i... na warunkach negocjowanych indywidualnie

32

wydanie 1-2(19-20)2015 CADblog.pl

Cadblog.pl wydanie 1-2(19-20) 2015  

Kolejne e-wydanie czasopisma CADblog.pl, a w nim m.in. Onshape, Aras Innovator, rysunek izometryczny w DrafSight i Solid Edge 2D Drafting, n...