Page 1


SPIS TREŚCI

POWIAT

11

3

Kurek Mazurski nr 34 (935) 22.08.2012 r.


SPIS TREŚCI TEMAT NUMERU:

GINEKOLODZY DOSTANĄ WIĘCEJ

16

Dyrekcja szpitala doszła do porozumienia z lekarzami w sprawie podwyżek za dyżury POWIAT

PASYM

5 - ŚWIĘTA Z PRZEJAZDEM

15 - TAŃSZA ENERGIA

Informacje z kolejowych szlaków

Wpłynęła tylko jedna oferta, ale i tak dzięki przetargowi gmina oszczędzi kilkadziesiąt tysięcy

SZCZYTNO

JEDWABNO

BŁAGAJĄ O INNE MIESZKANIE W zawilgoconej, zżeranej przez grzyb ruderze mieszka rodzina z dwojgiem małych dzieci

WŁODARZ DOBRY, CZY ZŁY?

8 11

CZY POCIĄG STANIE NA STREFIE?

ŚWIĘTAJNO

Mieszkańcy chcą przystanku, ale kolej jest sceptyczna

12

WIĘCEJ NIŻ BIBLIOTEKA

15 - KAŻDY CZAS MA SWÓJ OBRAZ

Niepełnosprawni powiatu szczycieńskiego zaprezentowali swoją twórczość artystyczną

SPACER PO CMENTARZACH Szczycieńskie nekropolie dawniej i obecnie

Można tu m.in. nauczyć się gry na bębnach i modelarstwa, a nawet spróbować sił w aktorstwie

14

WIELBARK / DŹWIERZUTY 16

GMINA SZCZYTNO PODATKI W GÓRĘ O 4 PROCENT

9

Rywale wójta Otulakowskiego w ostatnich wyborach samorządowych oceniają jego dokonania

MODERNIZACJE OCZYSZCZALNI

U jednych prace trwają już na dobre, drudzy czekają na decyzję o dofinansowaniu

11

REKLAMA

Argumenty radnych nie przekonały wójta Wojciechowskiego

SPORT

MUNDUROWI NA MEDAL

Tadeusz Dymerski walczył z judokami młodszymi od siebie o 20 lat * Szczytnianie cztery razy na podium MP Policji w Judo

27

STAŁE RUBRYKI 5 - Post Scriptum 6 - Kronika zdarzeń 20 - Ogłoszenia

25 - Gawędy z niskiej grzędy 26 - Sport 30 - Informator USC

Na okładce Jeden z grobów na cmentarzu komunalnym w Szczytnie fot. i opr. graf. M.J.Plitt

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

3


POWIAT Pierwszy wyrok w sprawie o wydanie Portu Lotniczego

SPÓR O LOTNISKO

fot. archiwum

Zarządzająca lotniskiem w Szymanach spółka Port Lotniczy Mazury powinna przekazać je samorządowi województwa. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie.

podmiotów było uruchomienie lotniska do 2015 r. Sąd oddalił natomiast wniosek o nadaniu wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Wyrok nie jest prawomocny. Spółka nie wyklucza, że się od niego odwoła.  - Musimy zapoznać się z dokumentami, ale przypuszczam, że tak – mówi prezes Bolesław Piechucki.  Wkrótce na wokandę trafi kolejna sprawa przeciwko spółce Port Lotniczy Mazury. Mia-

Dyrekcja szpitala doszła do porozumienia z lekarzami w sprawie podwyżek za dyżury

Aby nie przepadła unijna dotacja wynosząca 136 mln zł, trzeba zdążyć z modernizacją portu do 2015 roku

W ubiegłym tygodniu zapadł wyrok w sprawie dotyczącej sporu o to, kto ma zarządzać Portem Lotniczym w Szymanach. Rok temu samorząd województwa wypowiedział spółce Port Lotniczy Mazury umowę dzierżawy. Powodem miało być niewywiązywanie się przez spółkę z przyjętych zobowiązań i brak postępów w rozbudowie lotniska. Wątpliwości władz wojewódzkich budziła też jej kondycja finansowa stawiająca pod znakiem zapytania powodzenie realizacji zadania.

Sprawa trafiła do sądu, bo spółka nie zgadza się z kierowanymi pod jej adresem zarzutami. Jej władze twierdzą, że w umowie nie ma określonego terminu uruchomienia regionalnego portu lotniczego. Wypowiedzenie umowy było zatem bezpodstawne. Sąd nie zgodził się jednak z tymi argumentami i nakazał spółce Port Lotniczy Mazury wydanie nieruchomości samorządowi województwa. Uznał, że miał on podstawy wypowiedzieć umowę spółce, bo wspólnym celem obu

sto Szczytno, będące jednym z udziałowców, złożyło wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Powodem jest dług spółki wobec miasta sięgający 240 tys. zł za nieopłacony podatek za nieruchomość przy ulicy Wielbarskiej. - Po złożeniu wniosku o upadłość spółki część należności została spłacona, ale postępowanie trwa – mówi burmistrz Danuta Górska. Przypomnijmy, że po wypowiedzeniu spółce Port Lotniczy Mazury umowy na dzierżawę terenu lotniska, samorząd województwa powołał własną spółkę Port Lotniczy Warmia-Mazury, która ma przejąć lotnisko. Nie będzie jednak miała łatwego zadania. Aby nie przepadła unijna dotacja wynosząca 136 mln zł trzeba zdążyć z modernizacją portu do 2015 roku. (o)

GINEKOLODZY DOSTANĄ WIĘCEJ Oddział ginekologiczno-położniczy nie zawiesi działalności z początkiem listopada. Lekarze, którzy złożyli wypowiedzenia z dyżurów, domagając się podwyżki, doszli do porozumienia z dyrekcją ZOZ.

fot. M.J.Plitt

REKLAMA

Dyrekcja szpitala zapewnia, że oddział ginekologiczno-położniczy będzie pracował tak jak do tej pory

Wszystko wskazuje na to, że oddział ginekologiczno-położniczy z początkiem listopada będzie pracował tak jak do tej pory. Przypomnijmy, że groziło mu zawieszenie działalności, bo pracujący na nim lekarze złożyli wypowiedzenia z dyżurów, domagając się podwyżek swoich stawek godzinowych. Ich decyzję ordynator Marek Kasprowicz tłumaczył tym, że nie wzrosły one od czterech lat. Sugerował też, że szczycieńscy ginekolodzy mogą przejść do innych szpitali, gdzie oferowano im wyższe wynagrodzenia. Do tej pory za godzinę dyżuru w zwykły dzień otrzymywali 29 zł brutto, a w święta – 35 złotych. Termin wypowiedzeń upływał z końcem października. Dyrekcja ZOZ

4

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

pod koniec minionego tygodnia doszła do porozumienia z ginekologami. - Pacjentki mogą spokojnie się u nas leczyć, oddział będzie pracował jak do tej pory – zapewnia p.o. dyrektora szpitala Beata Kostrzewa. O ile wzrosły stawki lekarzy, tego nie chce zdradzić. Zastrzega przy tym, że ostateczną decyzję w sprawie zaakceptowania nowych umów z ginekologami podejmą władze powiatu. Te jednak dają wolną rękę dyrekcji. - Jeżeli pani dyrektor wraz z główną księgową uznają, że dla bezpieczeństwa szpitala i pacjentów są w stanie wygospodarować te pieniądze, to proszę bardzo – mówi starosta Jarosław Matłach. (ew)


POWIAT Informacje z kolejowych szlaków

ŚWIĘTA Z PRZEJAZDEM! Dobra wiadomość dla kierowców: przejazd w Pasymiu zostanie zamknięty dopiero po zbliżających się świętach.

Kolejowa ciekawostka

fot. M.J.Plitt

I po Ostrołęce

Świąteczny paraliż nam nie grozi, remont przejazdu w Pasymiu rozpocznie się od 5 listopada

Do Olsztyna jednak opóźnienie

Oddala się niestety perspektywa reaktywacji kolejowego połączenia Szczytna z Ostrołęką. Planowane wznowienie ruchu pociągów na tej linii uzależnione było głównie od potrzeb przebudowywanej ostrołęckiej elektrowni. Linia numer 35 miała posłużyć do transportu węgla z pomorskich portów. Niestety sprawa nabrała zupełnie innego toku po ostatnim wystąpieniu premiera Donalda Tuska, w którym rozbudowa ostrołęckiej elektrowni nie została wymieniona jako jedna ze strategicznych inwestycji. Tym samym przebudowa bloku energetycznego w tym mieście ma być, przynajmniej na razie, odłożona. Do tej pory zdążono rozpocząć już jednak planowanie prac moder-

Miłośnicy kolejowych rarytasów mieli możliwość zobaczyć oryginalną lokomotywę, która w piątek zatrzymała się przy dawnej rampie wojskowej przy ul. Towarowej. Jak się okazało, pojazd, który zawitał do Szczytna to nie zwykła lokomotywa, a drezyna pomiarowa EM 120, mająca na swoim pokładzie liczne urządzenia pomiarowe. Po polskich torach jeżdżą tylko dwie takie maszyny, które zostały wyprodukowane w 1986 roku. Okazało się jednak, że jej przyjazd do naszego miasta nie ma nic wspólnego z przeprowadzaną modernizacją linii kolejowej do Olsztyna. Jak wytłumaczyli nam pracownicy kolei, co jakiś czas taki skład pojawia się na każdej czynnej trasie. W czasie jazdy przeprowadzane są skomplikowane obliczenia, na podstawie

Wznowienie ruchu pociągów na trasie kolejowej Szczytno-Olsztyn w związku z prowadzonymi jeszcze pracami opóźni się. Jak informuje Ireneusz Merchel, dyrektor olsztyńskiego oddziału PLK, główny wykonawca robót złożył pismo, w którym prosi o przedłużenie czasu wykonywania prac do końca listopada.

Do Wielbarka planowo Zgodnie z planem mają za to wyruszyć na trasę pociągi łączące Szczytno z Wielbarkiem. Od nowego rozkładu jazdy na trasie mają pojawić się dwie pary pociągów. Z naszych informacji wynika, że ciągle trwają rozmowy na temat zwiększenia częstotliwości kursowania składów.

fot. M.J.Plitt

Przez ostatnie kilka dni do naszej redakcji napłynęło wiele skarg od Czytelników. Związane one były z informacją przekazaną przez GDDKiA o zamknięciu przejazdu kolejowego w Pasymiu tuż przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Jego zamknięcie oznaczałoby, że osoby udające się na groby swoich bliskich z kierunku Olsztyna, musiałyby wybrać o wiele dłuższą drogę przez Jedwabno i Zgniłochę. - Przecież to nie ma sensu, żeby zamykać tak ważny odcinek tuż przed świętami, w czasie których na drogach panuje wzmożony ruch - mówi pani Urszula z Olsztyna co roku przyjeżdżająca do Szczytna na grób ojca - Opóźnienie zamknięcia przejazdu o kilka dni nie zaburzyłoby chyba harmonogramu prac - dodaje. Te argumenty najwyraźniej przekonały decydentów. Mamy dobrą informację dla wszystkich kierowców. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika prasowego GDDKiA Karola Głębockiego, wykonawca prac związanych z modernizacją linii kolejowej łączącej Szczytno z Olsztynem złożył wniosek o przełożenie terminu zamknięcia przejazdu kolejowego w Pasymiu. Zgodnie z nowym harmonogramem, jego remont odbędzie się w dniach 5-16 listopada. Na czas robót dla aut osobowych będzie możliwy objazd przez pobliski przejazd w Michałkach. Rafał Orłowski, kierownik budowy z polskiego oddziału Salcef Costruzioni dodaje, że tą samą trasą będą mogły jechać również autobusy komunikacji PKS. Jedynie samochody ciężarowe będą musiały skorzystać z objazdu przez Zgniłochę.

ruch towarowy został wznowiony w sierpniu br. Na dziś wiadomo już, że odłożone zostały także prace modernizacyjne na linii do Tłuszcza. Tym samym oddala się również perspektywa transportów węgla z Pomorza przez Szczytno.

Na polskich torach można spotkać tylko dwie sztuki drezyn pomiarowych EM 120. Jedna z nich zawitała w zeszłym tygodniu do Szczytna

nizacyjnych w samym zakładzie i wyremontować linię kolejową łączącą to miasto z Małkinią, gdzie

których wyliczana jest maksymalna prędkość na danym odcinku. Łukasz Łogmin

Post Scriptum

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

5


SZCZYTNO / KRONIKA ZDARZEŃ NIEBEZPIECZNE SADZE

Zmarł jeden z najstarszych mieszkańców powiatu

piątek 26 października w budynku mieszkalnym na ul. Mickiewicza w Wielbarku zapaliły się sadze w przewodzie kominowym. Został on ugaszony przez strażaków. W wyniku zdarzenia doszło do pęknięcia komina na strychu. Przyczyną było nieczyszczenie przewodu z zalegającej w nim sadzy. Strażacy apelują, aby w sezonie grzewczym zwracać baczną uwagę na stan przewodów kominowych, które powinny być regularnie czyszczone.

POŻEGNANIE PANA MIKOŁAJA

fot. „KM”

W

Kierująca volkswagenem kobieta i jadący z nią 9-latek cudem uniknęli śmierci po zderzeniu z pociągiem

WYPADEK NA TORACH

W

piątek 26 października rano na przejeździe kolejowym w Jerutach pociąg towarowy uderzył w volkswagena sharana. Kierująca nim 35-letnia kobieta oraz jadący wraz z nią 9-letni

chłopiec cudem uniknęli śmierci. Ona trafiła do szpitala w Szczytnie, natomiast dziecko do szpitala w Olsztynie. Samochód, którym podróżowali nadaje się wyłącznie do kasacji.

Kradli bydło z pastwisk, a potem sprzedawali

ZŁODZIEJE KRÓW ZATRZYMANI

Od wiosny tego roku m.in. na terenie powiatu szczycieńskiego zorganizowana grupa złodziei kradła z pastwisk krowy. W sumie sprawcy wywieźli 50 sztuk bydła o łącznej wartości około 200 tys. złotych. Złodzieje wpadli już w ręce policji, która nie wyklucza dalszych zatrzymań. Zwierzęta ginęły nie tylko w powiecie szczycieńskim, ale również z obszaru powiatu mrągowskiego oraz województwa mazowieckiego. W piątek 26 października złodzieje zostali złapani na gorącym uczynku przez policję. Około godziny 23.00 podjechali samochodem dostawczym na pastwisko w pobliżu Długiego Borku w gminie Świętajno. Na samochód załadowali cztery krowy. Wtedy funkcjonariusze zatrzymali czterech mężczyzn: 18-letniego Piotra L i 27letniego Grzegorza K., mieszkańców powiatu ostrołęckiego oraz 23-letniego Michała R. z województwa mazowieckiego, a także 54-letniego Zdzisława K. z powiatu szczycieńskiego. Sprawcy usłyszeli już zarzuty

REKLAMA

6

kradzieży. Pracujący nad sprawą policjanci dokonali zabezpieczenia mienia na poczet przyszłej kary na kwotę około 100 tys. złotych w postaci pieniędzy oraz samochodów. Prokurator rejonowy na wniosek policji zastosował wobec złodziei dozór policji oraz poręczenie majątkowe. - Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci ustalają pozostałych sprawców oraz osoby, które kupiły od nich bydło. Jeżeli okaże się, że są winni również usłyszą zarzuty – informuje Aneta Choroszewska – Bobińska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Kodeks karny za paserstwo przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności. (ew)

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

ZWARCIE W GOLFIE

W

niedzielę 28 października w Korpelach zapalił się volkswagen golf zasilany gazem. Dwie osoby jadące autem opuściły je w momencie zauważenia ognia. Nikt nie doznał obrażeń, pożar ugasili strażacy. Przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej.

ZDERZENIE W WYŻEGACH

W

e wtorek 23 października w Wyżegach, gmina Wielbark, doszło do wypadku z udziałem renault scenic i renault megane. Przyczyną było najprawdopodobniej niedostosowanie prędkości do panujących warunków. Renault scenic podróżowała tylko kobieta, którą z ogólnymi obrażeniami zespół ratownictwa medycznego przetransportował do szpitala w Przasnyszu. Renault megane jechały cztery osoby. Kierowca nie doznał obrażeń, z kolei troje jego pasażerów trafiło do szpitala w Szczytnie. POTRĄCENIE MOTOROWERZYSTY poniedziałek 29 października przed godziną 8.00 na ul. Polskiej w Szczytnie kierujący motorowerem marki Romet został potrącony przez hondę civic. Motorowerzysta doznał złamania palca prawej ręki. Kierujący hondą wyszedł ze zdarzenia bez szwanku. Oprac. (ew)

W

Mikołaj Drozdowicz

W ubiegłym tygodniu w wieku 102 lat zmarł Mikołaj Drozdowicz, jeden z najstarszych mieszkańców powiatu szczycieńskiego. Mikołaj Drozdowicz przyszedł na świat 30 sierpnia 1910 r. w Sankt Petersburgu. Przed wybuchem II wojny światowej służył jako podoficer w Korpusie Ochrony Pogranicza. W czasie działań wojennych trafił do obozu jenieckiego w Królewcu, a następnie znalazł się w Olsztynie. W Szczytnie zamieszkał w 1945 r., tu także zdał maturę. Jego świadectwo dojrzałości było pierwszym wydanym po wojnie w naszym mieście. Przez kilka lat służył w milicji, potem pracował w oświacie, będąc nauczycielem w szkołach w Rudce i Płozach. Pełnił także funkcję zastępcy inspektora ds. opieki nad dzieckiem. Interesował się historią, a pytany o receptę na długowieczność odpowiadał, że trzeba kochać innych ludzi. Doczekał się trzech synów i trzech córek oraz kilkorga wnucząt i prawnucząt. Zmarł 23 października. (kee)


SZCZYTNO

Mimo sędziwego wieku wciąż jest aktywna

- Ma niesamowitą pogodę ducha, okazuje przy tym wielką życzliwość oraz radość życia - mówią o jubilatce jej najbliżsi

Pani Zofia mieszka w Szczytnie przy ulicy Gdańskiej. - Przyjechaliśmy tu z Wołynia, w pierwszym transporcie 15 czerwca 1945 r. – wspomina jej córka Ryszarda Świderska. Jubilatka przez całe swoje dorosłe

fot. A. Olszewski

Piękny jubileusz, setnych urodzin, obchodziła w minioną niedzielę pani Zofia Lewandowska-Połniak, mieszkanka Szczytna. Z tej okazji przybyła do niej z życzeniami liczna rodzina, rozsiana po całej Polsce, i sąsiedzi. O jubilatce pamiętała również burmistrz miasta.

życie zajmowała się domem. W przydomowym ogrodzie chowała nie tylko kury i gęsi, ale także krowę i prosiaki. Bardzo lubiła wyprawy do lasu na grzyby i jagody. Dziś, mimo sędziwego wieku, wciąż jest aktywna.

Sama przyrządza sobie obiady, a do ulubionych jej dań należą mielone z ziemniakami i burakami. Piecze też ciasto, którym częstuje odwiedzających ją gości. Od czasu do czasu udaje się też na zakupy na rynek i do marketów. – Musi sama wybrać towar, bo jak tłumaczy, najlepiej wie czego w domu potrzeba – mówi jej córka, która wspólnie z wnukami pomaga jubilatce w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Jak tylko pozwala na to zdrowie uczestniczy w niedzielnych mszach świętych. Do ulubionych zajęć pani Zofii należy wyszywanie. Szyje ręcznie i na maszynie, przerabia ubrania sobie i sąsiadom, którzy chętnie korzystają z jej uprzejmości. Nie używa przy tym okularów, narzeka tylko na słuch. Dużo satysfakcji, szczególnie o tej porze roku, sprawia jej wekowanie różnych przetworów. Tu z pomocą idą jej wnuczkowie, zaopatrując ją obficie w grzyby. Regularnie słucha radia, najchętniej Radia Maryja, rzadziej natomiast ogląda telewizję. Bardzo interesuje się polityką i tym co dzieje się w Polsce. Czemu zawdzięcza do-

fot. A. Olszewski

DWIEŚCIE LAT, PANI ZOFIO!

Z okazji setnych urodzin życzenia pani Zofii składała liczna rodzina, sąsiedzi i burmistrz Danuta Górska

czekanie tak sędziwego wieku? - Ma niesamowitą pogodę ducha, okazuje przy tym wielką życzliwość oraz radość życia – wyliczają jednym tchem członkowie rodziny. Długowieczność po części ma także w genach. Zarówno jej mama jak i siostra przeżyły ponad 90 lat. Ciekawostką jest to, że pani Zofia nie stosuje żadnej diety. Z okazji uroczystości rodzinnych nie odmawia sobie nawet lampki wina. Bardzo dba o swój wygląd. - Po jednej z wizyt u fryzjera babcia zauważyła już w domu, że włosy ma nierówno przycięte. Nie było wyjścia, musieliśmy wracać do fryzjera z reklamacją – opowiada jeden z jej wnuczków. Pani Zofia przeżyła dwóch mężów. Z czwórki dzieci żyje tylko córka. Jubilatka doczekała się 10 wnucząt, 22 prawnucząt i 3 praprawnucząt. (o)

REKLAMA

SPROSTOWANIE W związku z ukazaniem się na łamach ostatniego numeru „KM” nieprawdziwych informacji na temat mojego udziału w postępowaniu odszkodowawczym dotyczącym utraty wartości działki położonej nad jeziorem, stanowczo proszę o zamieszczenie ich sprostowania: — niezgodna z prawdą jest informacja, jakoby utrata przeze mnie pracy była skutkiem „wyjścia sprawy na jaw”. Od początku informowałem starostę o swoim zamiarze wystąpienia z wnioskiem o odszkodowanie. Nie miał on żadnych zastrzeżeń i nie wyrażał wątpliwości co do

zasadności mojego roszczenia. Wszelkie działania starostwa w tym zakresie były konsultowane z radcą prawnym, a sama procedura odszkodowawcza nie była utajniona; — nad specjalistą prowadzącym postępowanie w tym szczególnym wypadku nie sprawowałem nadzoru. Jako bezpośredni przełożony Jarosława M. — zainteresowany wynikiem postępowania — byłem wyłączony z jego prowadzenia. Mój wniosek był ponadto rozpatrywany przez inny wydział niż ten, którym kierowałem. Arkadiusz Popiało Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

7


fot. A. Olszewski x2

SZCZYTNO

Jak długo jeszcze rodzina Moniki Pogrzebnej, w tym dwoje małych dzieci, będzie się gnieździć w zagrzybionym mieszkaniu na ul. Barcza?

kuchni. Do tego we znaki daje się im sąsiedztwo pobliskiego pubu. - Kiedy jego klienci wracają nad ranem z imprez, pukają nam do okien, walą w drzwi. Czasem interweniuje policja – skarży się pani Monika. - Błagamy panią burmistrz o jakieś inne mieszkanie – dodaje zdesperowana kobieta. Doktor Ewa Masłowska – Tarasiuk, która leczy dzieci pani Moniki potwierdza, że często chorują one na infekcje dróg oddechowych. Jej zdaniem wpływ na to mogą mieć złe warunki mieszkaniowe. - W ciasnym mieszkaniu, na małej, w dodatku zawilgoconej powierzchni infekcje szerzą się szybciej – mówi lekarz,

W zawilgoconej, zżeranej przez grzyb ruderze wegetuje rodzina z dwojgiem małych dzieci

BŁAGAJĄ O INNE MIESZKANIE Monika Pogrzebna wraz z dwojgiem małych dzieci, matką i bratem zajmuje jednopokojowy lokal socjalny na ul. Barcza w Szczytnie. Nie tylko ciasnota jest zmorą mieszkańców. Wiekowy budynek rozsypuje się ze starości – pękają w nim ściany, a wnętrze dosłownie pożera wszechobecny grzyb. W takich warunkach trudno wytrzymać dorosłej osobie, nie mówiąc o dzieciach, które już teraz chorują na płuca. RUDERA NA BARCZA Rozsypująca się ze starości kamienica na ul. Barcza 8 już na pierwszy rzut oka odstrasza swoim wyglądem. Odpadająca elewacja i popękane ściany wskazują na to, że stan techniczny budynku pozostawia wiele do życzenia. Jednak to jeszcze nic w porównaniu do tego, jak będący własnością miasta obiekt prezentuje się w środku. Ciemna klatka schodowa, na której nie ma światła, krzywa podłoga, odrapane, od dawna nie tknięte nawet farbą ściany i połamane drewniane poręcze sprawiają wra-

żenie zupełnej ruiny. Na dole, w jednopokojowym lokalu socjalnym mieszka rodzina Moniki Pogrzebnej. Oprócz niej żyje tu jeszcze jej matka, brat oraz dwoje dzieci w wieku 7 i niespełna 2 lat. - Mieszkamy w tym domu od dwóch lat. Przenieśli nas z ul. Lipperta po tym, jak dostaliśmy eksmisję – mówi pani Monika. Jej matka dodaje, że rodzina popadła w tarapaty finansowe po śmierci męża i nie było ich stać na płacenie czynszu. Wszyscy dorośli lokatorzy mają renty, a pani Monika otrzymuje

REKLAMA

8

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

jeszcze zasiłek rodzinny na dzieci. DZIECI W ZAGRZYBIONYM LOKALU Największą jej zmorą jest stan zajmowanego przez nich lokalu. Już nawet krótkie przebywanie w nim powoduje ogromny dyskomfort. Wszystkie ściany są prawie czarne od grzyba, panuje tu niewyobrażalny zaduch. Wystarczy kilka minut, by przeniósł się on na włosy czy ubranie. Trudno sobie wyobrazić, jak w takich warunkach mogą żyć małe dzieci. I tak już chorują na górne drogi oddechowe, jedno cierpi na astmę. - Byłam u pani burmistrz z prośbą o inny lokal, ale powiedziała mi, że muszę czekać – mówi pani Monika. Obawia się jednak, że dalsze przebywanie w tak zagrzybionych pomieszczeniach może mieć negatywne skutki zdrowotne dla jej najbliższych. Na płuca choruje także brat kobiety, który z braku miejsca w pokoju śpi w …

dodając, że rodzina rzeczywiście wymaga pomocy. MUSZĄ BYĆ CIERPLIWI Z poprawieniem warunków mieszkaniowych może być jednak kłopot. Miasto od dawna boryka się z problemem braku odpowiedniej liczby lokali socjalnych. Tymczasem wyroków eksmisyjnych z roku na rok przybywa, a na barkach samorządów spoczywa obowiązek zapewnienia dachu nad głową dłużnikom, bez względu na to, czy eksmitowano ich z lokali komunalnych czy spółdzielczych. Inny problem, o którym pisaliśmy przed dwoma tygodniami, to pogarszający się stan techniczny wielu lokali będących w zasobach samorządu. Chodzi głównie o te w starych budynkach, przeznaczonych do rozbiórki. Miasto ich nie burzy, bo nie ma gdzie przekwaterować lokatorów. W ten sposób koło się zamyka. Burmistrz Danuta Górska zna sytuację rodziny Pogrzebnych, ale na razie nie ma możliwości przeniesienia ich do innego mieszkania. Dlatego apeluje o cierpliwość: - Jeśli tylko będziemy mieli większy lokal socjalny, będziemy rozpatrywać przekwaterowanie do niego tej rodziny – zapewnia. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie mogłoby to nastąpić. (ew)


GMINA SZCZYTNO

Argumenty radnych nie przekonały wójta Wojciechowskiego

PODATKI W GÓRĘ O 4 PROCENT Równo o 4% wzrosną od przyszłego roku w gminie Szczytno stawki podatku od nieruchomości i opłata miejscowa. Nie wzrośnie natomiast podatek od środków transportowych, a tylko nieznacznie pójdzie w górę podatek rolny. SPRAWDZALI KILKA RAZY

Wojciechowski bronił jednak swego stanowiska tłumacząc, że jeśli na 6 tys. podatników nawet 500 wystąpi o ulgę, podwyżka będzie się opłacała. Nie przekonał go także inny argument Sztymelskiego, że niższe podatki byłyby magnesem dla potencjalnych inwestorów. Ostatecznie radni zaakceptowali wzrost podatku o 4%. To oznacza, że w przyszłym roku za 1m 2 gruntu w gminie Szczytno

fot. A. Olszewski x2

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Gminy i poprzedzającej ją komisji radni debatowali nad wysokością podwyżek stawek podatku od nieruchomości. Wójt Sławomir Wojciechowski przygotował cztery propozycje ich wzrostu o: 1,5, 2, 3 i 4%. Zarówno on jak i skarbnik Jolan-

sze ciągle rozbudowujące się oświetlenie uliczne czy koszty naprawy dróg i ich odśnieżania – podawał przykłady wójt. Jego argumenty nie do końca przekonały radnych. Ci zwracali uwagę na „drugą stronę medalu”. - Moja pensja, podobnie jak większości moich znajomych, nie wzrosła w ciągu minionego roku. Może więc wypośrodkujmy podwyżkę

Radni Sztymelski i Łyszkowski próbowali przekonać wójta Wojciechowskiego do niższego wzrostu stawek podatku od nieruchomości, ale bez powodzenia

ta Cielecka optowali za ostatnim wariantem. - Jest on równy wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych zanotowanemu w pierwszej połowie 2012 r. w porównaniu do pierwszej połowy 2011 r. – uzasadniała skarbnik. Na tej podstawie minister finansów ustala maksymalny wzrost stawek podatku na rok następny. Wójt z kolei odwoływał się do potrzeby pozyskania odpowiednich środków na inwestycje. Uprzedzał, że w przyszłym roku gmina nie będzie mogła już liczyć na duży strumień dotacji, tak jak w latach poprzednich. – Poza tym drożeje wszystko, np. prąd, który zasila na-

podatku – apelował Sławomir Łyszkowski, nie przekonując jednak wójta. Ten podpowiadał, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o ulgi, umorzenia lub odroczenia w płatności podatków. – Większość ludzi wstydzi się występować o pomoc, godność im na to nie pozwala. Szukają dodatkowego zajęcia. Zapracowują się na śmierć, ale o pomoc nie proszą – odpowiadał wójtowi Łyszkowski. Wspierał go Bogdan Sztymelski: – Są tacy, co się będą ubiegać, ale większość zaciśnie pasa i będzie jeszcze biedniej żyć niż dotychczas. Czy warto podnosić podatki? – pytał wójta radny.

trzeba będzie zapłacić 25 lub 79 groszy (działalność gospodarcza), a budynku – 69 groszy lub 17,87 zł (działalność gospodarcza). Podwyżka ma skutkować dochodami wyższymi o 300 tys. zł. Przed głosowaniem wójt zapewniał radnych, że wzrost REKLAMA

wszystkich proponowanych stawek został wcześniej kilkakrotnie sprawdzony przez podległych mu urzędników po to, aby uniknąć sytuacji jaka miała miejsce w samorządzie miejskim. - Nie chciałbym, żeby u nas tak wyszło – tłumaczył wójt. Przypomnijmy, że tam radni już po głosowaniu dowiedzieli się od „Kurka”, że podnieśli stawki nawet o 9%, a nie jak sądzili o 2,4%. WZROST WZROSTOWI NIERÓWNY Radny Łyszkowski dociekał jeszcze dlaczego nie wszyscy podatnicy traktowani są równo. W przypadku bowiem podatku transportowego stawki pozostają od 2009 r. niezmienione. - Wychodzimy naprzeciw postulatom mieszkańców gminy, którzy zgłaszali na spotkaniach wiejskich, że podatek ten jest zbyt wysoki – tłumaczyła skarbnik Cielecka. Gmina Szczytno jako jedna z nielicznych nie pobiera też podatku od psów. Również o 4%, jak w przypadku podatku od nieruchomości, wzrośnie w przyszłym roku opłata klimatyczna. Za jeden dzień pobytu wyniesie ona 2,03 zł. Mniej, bo 1,72 zł zapłacą renciści. W skali roku ta opłata przynosi do kasy gminy niewielki dochód w wysokości 7 tys. zł. Nieznacznie, bo z 54,18 zł do 55,86 zł wzrośnie podatek rolny. Odnośnikiem do jego stawki jest średnia cena skupu żyta za 1 decytonę – 77,86 zł. Gmina, podobnie jak w roku poprzednim, obniżyła stawkę o 20 zł. Z prośbą o to wystąpiła wcześniej Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. (o)

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

9


JEDWABNO WŁADZA NA PÓŁMETKU. Rywale wójta Otulakowskiego w ostatnich wyborach samorządowych oceniają jego dokonania

WŁODARZ DOBRY, CZY ZŁY?

Wkrótce miną dwa lata od ostatnich wyborów do władz lokalnych. To dobra okazja na podsumowanie rządów burmistrzów oraz wójtów miast i gmin powiatu szczycieńskiego. W kolejnych wydaniach będziemy prezentować oceny ich działań formułowane przez oponentów, niedawnych rywali w walce o najwyższy urząd w samorządzie. Porozmawiamy też z samymi włodarzami, prosząc o ustosunkowanie się do zgłaszanych pod ich adresem uwag. Rozpoczynamy od gminy Jedwabno rządzonej przez najmłodszego stażem i wiekiem wójta w powiecie - Krzysztofa Otulakowskiego. Przejął on władzę od Włodzimierza Budnego sprawującego urząd wójta przez 14 lat. Rozmowę z wójtem zamieścimy w następnym tygodniu.

PRZYDAŁOBY SIĘ TROCHĘ POKORY BOŻENA HARBASZEWSKA: - Dwa lata rządów wójta Otulakowskiego nie przyniosły naszej gminie obiecanych i zapowiadanych zmian. Jego posunięcia często były nieprzemyślane i pochopne. Dotyczy to np. oświaty, w tym likwidacji kuchni w szkole. Najbardziej ucierpiały na tym dzieci, bo poziom wyżywienia był zdecydowanie lepszy niż obecnie. Rodzice dzieci pełnopłatnych, zgodnie z prawem, mają płacić za posiłki po kosztach produktu. Resztę kwoty pokrywa gmina. Czy taki stan rzeczy daje realne oszczędności? Dużo gmin w Polsce powraca do utrzymywania kuchni szkolnych. Niezasadnym było też przeniesienie klas I, II i III z dawnej siedziby przy ulicy 1 Maja 19 do budynku szkolno-mieszkalnego. Budynek, w którym były zdecydowanie lepsze warunki, stoi teraz pusty. Wójt obiecywał dzieciom i rodzicom plac zabaw, którego nie ma do dziś. Dorosłych

bezpieczeństwo – nie tylko dzieci. Zapowiadał też, że będzie zdobywał środki zewnętrzne na realizację różnych projektów. Też nic z tego chyba nie wyszło. Wiele zastrzeżeń można mieć do działalności Gminnego Ośrodka Kultury. Ludzie są tam zatrudniani z przypadku, a to nie motywuje do pracy. Zamiast pracy merytorycznej mamy więc ciągłą prowizorkę, działanie od imprezy do imprezy. A to już się ludziom przejadło. Gdzie jest ten tętniący życiem GOK z dużą ilością

zajęć, z realizacją wspaniałych projektów? Za kadencji wójta Otulakowskiego dużo już ludzi straciło stanowiska, a ich miejsca zajęły osoby spoza gminy. Widzą one tylko paragrafy i nie znają realiów ludzi tu mieszkających. Przykładem chociażby zmiana na stanowisku dyrektora przedszkola w minionym roku szkolnym. Bardzo niepokoi też stosunek wójta do naszego klubu piłkarskiego ZRYW Jedwabno. Wiem, że sytuacja finansowa gminy nie jest najlepsza, ale na klub będący jej wizytówką powinny znaleźć się jakieś środki. Tam przecież grają młodzi ludzie, dla których sport to często jedyna rozrywka, którą możemy im zapewnić. Wójt tymczasem nie przekazał na klub ani złotówki, co w konsekwencji może doprowadzić do wycofania się drużyny z rozgrywek. Jedyne co go usprawiedliwia to to, że działał w trudnej sytuacji pozostawionej przez poprzednika. Gmina bowiem była źle zarządzana. To, co zastał pan Otulakowski po objęciu władzy było dla niego trudne do ogarnięcia i każdy inny miałby z tym kłopoty. Dlatego przydałoby mu się więcej pokory. Dziwi, że jako nowy wójt, niedoświadczony na tym stanowisku, nie korzysta z doświadczeń i wiedzy ludzi zaangażowanych przez wiele lat w pracę na rzecz mieszkańców tej gminy. Wiele osób jest mu przecież życzliwych, a ich rad nie musi wcale wdrażać w życie. Wystarczyłoby, żeby przynajmniej wysłuchał i przemyślał. Nikt nie jest alfą i omegą.

ZA MAŁO KONSULTACJI z kolei w czasie kampanii wyborczej zapewniał, że poprawi estetykę Jedwabna. Do obecnej chwili nawet nie zrobiono parkingu przy ulicy Polnej i nie przedłużono chodnika przy szkole o 20 m. Pomijam „estetykę”, ale gdzie jest

OGŁOSZENIE

SZCZEPAN WOROBIEJ: Jedwabno po wyborze pełnego zapału, dobrych chęci, nie uwikłanego w miejscowe koterie wójta, stanęło przed szansą budowy modelowego, funkcjonującego w sposób transparentny oraz wypracowującego kolektywnie kluczowe decyzje samorządu. Pytanie czy szansę tę wykorzystuje pozostawiam

otwarte – mamy jeszcze dwa lata i możliwe są korekty, które zadecydują o tym czy odniesiemy sukces. Moja osobista ocena pracy na półmetku kadencji nie może być całkowicie pozytywna. Przy wielu kluczowych decyzjach zbyt mało było rzeczowych dyskusji i konsultacji - zgłaszane uwagi i zastrzeżenia nie były, w mojej

WYNIKI WYBORÓW NA WÓJTA GMINY JEDWABNO W ROKU 2010 I TURA 1. Krzysztof Otulakowski – 538 (30,06%), 2. Włodzimierz Budny – 484 (27,04%), 3. Szczepan Worobiej – 449 (25,08%), 4. Bożena Harbaszewska – 319 (17,82%) II TURA 1. Krzysztof Otulakowski –898 (60,07%) 2. Włodzimierz Budny - 597 (39,93%)

10

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.


JEDWABNO / SZCZYTNO

WŁODZIMIERZ BUDNY: Trudno cokolwiek pozytywnego powiedzieć o dotychczasowych działaniach wójta Otulakowskiego. Nie zna problemów tej gminy, bo przecież większość życia spędził w lasach, pracując w nadleśnictwie. Ma za to pewnego bzika, próbując mi dokopać. Jak na razie wszystkie próby zdyskredytowania mnie, czy zniszczenia, bo najchętniej widziałby mnie za kratami,

spełzają na niczym. Myślę, że mu to się wszystko odbije czkawką. Wielkie halo zrobił z halą sportową, twierdząc, że to ja jestem winny temu, że wciąż nie jest ona otwarta dla społeczeństwa. Tymczasem są tu jego wyraźne błędy. Gdy okazało się, że w dokumentacji jest błąd, wykonawca zaproponował mu inne rozwiązanie, ale on na to się nie zgodził. To wszystko wyjdzie na jaw za jakiś czas. Ja nie widzę w tej kwestii jakiejkolwiek winy ze swojej strony. Pełną odpowiedzialność ponosi nowy wójt. Te dwa lata są stracone dla gminy. Najlepiej o tym świadczy rezygnacja przez niego z możliwości uzyskania 3,7 mln zł dotacji na budowę wodociągu i kanalizacji do Burdąga i Małszewa oraz odstąpienie od tej inwestycji w sytuacji, gdy kanalizacja była już podpięta do oczyszczalni ścieków. Za tę niegospodarność powinien być ścigany przez prokuraturę. Tymczasem to on donosi do niej na mnie, a ja przecież niczego nie ukradłem, ani nie sprzeniewierzyłem. Czy wystartuję w następnych wyborach? Tego jeszcze nie rozważałem, bo dużo zdrowia kosztowało mnie to wszystko.

ocenie, przyjmowane zarówno przez część radnych oraz wójta jako merytoryczny materiał do dalszych prac. W takiej właśnie atmosferze zapadały decyzje

m.in. o kontynuacji budowy hali sportowej, o zadłużeniu gminy do 2025 roku na wiele milionów zł, o rezygnacji z inwestycji wodno-kanalizacyjnej Małszewo -Burdag, o rozpoczęciu inwestycji dotyczącej uporządkowania gospodarki wodno –ściekowej w zlewni Jeziora Brajnickiego, czy o kształcie budżetu na rok 2012 rok. Przed nami dwa ciężkie lata i nie możemy sobie pozwolić na następne błędy, gdyż po prostu stracimy płynność finansową - jest to tym bardziej prawdopodobny scenariusz, że z Warszawy premier Tusk i jego koalicjanci z Polskiego Stronnictwa Ludowego nakładają na samorządy coraz to nowe ciężary. Wypowiedzi zebrał Andrzej Olszewski

fot. IZ

WÓJT MA BZIKA

W przedszkolu „Bajka” dzieci były koronowane na króla i królową

Były emocje, występy artystyczne i sporo zabawy

KORONACJA W „BAJCE”

W Miejskim Przedszkolu nr 1 w Szczytnie milusińscy zostali tradycyjnie koronowani na króla i królową „Bajki”. Dzieci popisały się swoimi zdolnościami artystycznymi przed licznie zgromadzonymi rodzicami i dziadkami. W ubiegłym tygodniu w miejskim przedszkolu „Bajka” odbyła się koronacja milusińskich na króla i królową. Tradycyjnie wszystkie dzieci otrzymują symboliczne korony i berła. Na koronację zaprosiły rodziców i dziadków, przed którymi popisały się swoimi umiejętnościami artystycznymi. - Taka uroczystość to ogromne emocje. Musimy wszystko robić, żeby wszyscy królowie i królowe, a mamy ich 141, były zadowolone w naszym

przedszkolu – podkreślała dyrektor Grażyna Brulińska. Milusińscy śpiewali, tańczyli, recytowali wierszyki a nawet zademonstrowali zabawne skecze. Siadali na specjalnych tronach, gdzie byli koronowani przez przedstawicieli rady rodziców. Na koniec uroczystości mali królowie i królowe przedefilowali z berłami w rękach przed dumnymi rodzicami i dziadkami. (iz)

REKLAMA

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

11


SZCZYTNO Mieszkańcy chcą przystanku, ale kolej jest sceptyczna

CZY POCIĄG

STANIE NA STREFIE? Czy Szczytno ma szansę dołączyć do miast mogących pochwalić się dwoma przystankami kolejowymi? Chcą tego mieszkańcy okolic strefy ekonomicznej. Petycję o powstaniu nowego peronu w okolicach przejazdu kolejowego przy ulicy Chopina podpisało już około 500 osób.

Jedną z najważniejszych, a zarazem najsłabiej skomunikowanych dzielnic miasta jest szczycieńska strefa ekonomiczna. Na jej terenie działa wiele zakładów dających zatrudnienie dużej liczbie mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Na pomysł lepszego skomunikowania tego obszaru z pozostałą częścią Szczytna wpadł Jan Prekiel mieszkaniec ulicy Gnieźnieńskiej. - Codziennie widuję dużą liczbę osób zmierzających do pracy w zakładach mających siedzibę na strefie. Część z nich mieszka po drugiej stronie miasta. Właśnie dla nich udogodnieniem może być podróż pociągiem z dworca na ul. Kolejowej – mówi. Dotarcie do pracy byłoby także prostsze dla ludzi mieszkających w pobliskich miejscowościach jak Pasym czy Grom. Z drugiej strony mieszkańcy okolicznych ulic, czyli Chopina, Pasymskiej czy Gnieźnieńskiej udający się chociażby na dworzec PKS czy miejski rynek mieliby alternatywę dla coraz rzadziej kursujących autobusów ZKM. Obecnie ostatni odjeżdża już o około godziny 18. Zdaniem mieszkańców za utworzeniem przystanku kolejowego przemawia w tej okolicy odpowiednia ilość niezagospodarowanego terenu. Według nich najlepszym miejscem do jego budowy byłaby okolica przejazdu kolejowego na ulicy Chopina. Gdyby przyjęto takie rozwiązanie, przystanek powstałby w odległości około 1,5 kilometra od dworca na ul. Kolejowej. Dodatkowym plusem takiego usytuowania byłoby to, że mogłyby korzystać z niego osoby chcące dojechać np. do pobliskiej przychodni, czy też w przeciwną stronę na dworzec główny i leżący w jego bezpośredniej bliskości dworzec PKS. Odjeżdżają z niego autobusy i busy do wszystkich

12

fot. Ł.Łogmin

ENTUZJAZM MIESZKAŃCÓW

Jan Prekiel jako najlepszą lokalizację dla nowego przystanku kolejowego wskazuje okolicę przejazdu kolejowego przy ul. Chopina

miejscowości powiatu. Ze swoim pomysłem pan Jan udał się do radnego Dariusza Malinowskiego, który koncepcję poparł i szybko przystąpił do działania. Pod petycją skierowaną do marszałka województwa podpisało się już prawie 500 osób, nie tylko mieszkańców Szczytna. Jak mówi pan Jan, zebranie takiej liczby podpisów nie nastręczyło wielkich problemów. Ludzie bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat podjętej przez niego inicjatywy. - Petycję wraz z listą podpisanych osób przekazałem na ręce marszałka województwa. Poza tym w sprawę zaangażowaliśmy wiele osób, a swoją pomoc obiecał m.in. poseł Cichoń – mówi Dariusz Malinowski. Jak mógłby się nazywać przystanek kolejowy? Na razie propozycję są dwie:

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

Szczytno Zachód lub Szczytno Strefa, ale jak zapewniają nasi rozmówcy kwestia nazwy jest jeszcze otwarta.

KOLEJOWY PESYMIZM Optymistyczne nastroje studzi jednak dyrektor olsztyńskiego PLK SA Ireneusz Merchel. Jego zdaniem budowa kolejnej stacji w tak małej odległości od poprzedniej nie ma większego sensu. Jako przykład podaje Olsztyn, gdzie pomiędzy Dworcem Głównym a Zachodnim odległość wynosi ponad 2 kilometry. Krótka analiza potwierdza słowa dyrektora. W miastach gdzie znajdują się dwie stacje faktycznie odległości pomiędzy nimi są nieco większe niż w przypadku Szczytna

np.: Ciechanów - 2,5 km, Morąg - 2 km, Ełk - 2-3 km, Iława - 2,9 km, Ruciane Nida - 3,4 km. Jest jednak jeden wyjątek. To Grudziądz, gdzie stacje oddalone są zaledwie o 1,5 kilometra. Dyrektor przyznaje jednak, że nie ma sztywnych wymogów dotyczących odległości jakiej powinny być budowane poszczególne przystanki kolejowe. - W takich przypadkach najważniejszym argumentem zawsze jest aspekt finansowy – dodaje. On sam wątpi, aby w tym przypadku całe przedsięwzięcie było opłacalne ekonomicznie. - Pamiętajmy, że zarówno wyhamowanie składu jak i jego ponowne ruszenie to określone koszty – mówi dyrektor Merchel. Trudno na tym etapie wyliczyć ilu pasażerów musiałoby korzystać z przystanku, aby przynosił on konkretne korzyści finansowe. Poza tym wbrew pozorom budowa nawet najprostszego peronu to zadanie bardzo kosztowne, które może pochłonąć nawet około 500 tys. zł. Ciężar tej inwestycji musiałby ponieść Urząd Marszałkowski. Mimo że kwota wydaje się spora, to i tak nie jest rekordowo wysoka. Budowa peronu w Gdańsku przy stadionie wyniosła 2 mln zł. Merchel zwraca uwagę także na inny aspekt. Prowadzone prace na linii mają przyspieszyć dotarcie na planowane lotnisko w Szymanach. Kolejny przystanek, na którym zatrzymywałby się pociąg wydłużyłby przejazd o dodatkowe 3-4 minuty. Jak sam przyznaje nie pamięta, aby gdziekolwiek w naszym województwie podobna inicjatywa się powiodła. Do tych argumentów z niedowierzaniem podchodzi Jan Prekiel. Jak mówi, wszystko zależy od konkretnego przypadku i jego zdaniem w Szczytnie jest sens utworzenia przystanku kolejowego, mimo że miałby on znajdować się w tak niewielkiej odległości od stacji głównej. - Teraz są takie czasy, że trzeba samemu wyjść do klienta. Widać na kolei tego nie rozumieją. Optymizmu nie traci radny Dariusz Malinowski. - Petycja została złożona i czekamy. W tym roku niestety już jest za późno i wszystkie środki są już rozdysponowane, ale wierzę, że w przyszłym budżecie uda się zarezerwować jakieś fundusze. Łukasz Łogmin


WIELBARK / DŹWIERZUTY O czym pisaliśmy 20, 15 i 10 lat temu, czyli ...

U jednych prace trwają już na dobre, drudzy czekają na decyzję o dofinansowaniu

MODERNIZACJE OCZYSZCZALNI

Z „KURKOWEGO” ARCHIWUM 20 lat temu ończy swoją działalność Społeczny Komitet ds. Rozbudowy Centrali Telefonicznej. Komitet uruchomił 178 numerów. W kolejce po telefon w Szczytnie jest zapisanych jeszcze ok. 2000 osób.

15 lat temu

W

przyśpieszonym tempie kończono prace przy budowie spalarni odpadów, która stanie na posesji szpitala w Szczytnie. Wojewodzie olsztyńskiemu bardzo zależało na tym, by inwestycję oddać do użytku jeszcze za jego kadencji. Będzie ona służyła ZOZ-om w Szczytnie, Biskupcu, Mrągowie i Nidzicy. Odpady medyczne zaliczane są do szczególnie niebezpiecznych dla środowiska ze względu na duże zagrożenie skażenia substancjami promieniotwórczymi, bakteriami chorobotwórczymi czy truciznami.

10 lat temu

M

ieszkańcy Szczytna wybierali swoich przedstawicieli do samorządu. W ostatnich dniach przed głosowaniem kandydaci podejmowali często karkołomne działania, by utkwić w pamięci elektoratu. Niektórzy w pomysłowości przeszli samych siebie. Tydzień przed wyborami w jednym ze szczycieńskich kościołów odbyła się msza w intencji „jedynego” właściwego komitetu wyborczego. Nie byli wierni zadowoleni, oj nie. Nie po to wszak – jak mówili – idą do świątyni. Ostatni dzień przed ciszą wyborczą przyniósł też sporą niespodziankę w formie … chleba. Oto bowiem w niektórych sklepach klienci otrzymali zafoliowany bochen z wkładką w postaci ulotki wyborczej kandydata na burmistrza Kalinowskiego. Złośliwi twierdzili, że się srodze na kandydacie zawiedli, bo oczekiwali wyborczej kiełbasy i to za darmo, a nie chleba kupionego za złotówkę. oprac. (o)

fot. M.J.Plitt

K

Modernizacja wielbarskiej oczyszczalni ścieków pochłonie ok. 5,3 mln zł

W Wielbarku już na dobre trwają prace związane z modernizacją oczyszczalni ścieków. Maję się one zakończyć do pierwszego kwartału 2014 r. i kosztować łącznie ponad 5,3 mln złotych. Do podobnej inwestycji przymierzają się także władze gminy Dźwierzuty. Na razie czekają jednak na decyzję dotyczącą dofinansowania zadania. W WIELBARKU ROBIĄ ... Trwają prace związane z modernizacją wielbarskiej oczyszczalni ścieków. To największa tegoroczna inwestycja realizowana w gminie. - Budowlana część przebiega zgodnie z harmonogramem – informuje wójt gminy Wielbark Grzegorz Zapadka. Wykonawcą zadania jest „Budowlanka” z Nowego Gizewa. Całość prac pochłonie ponad 5,3 mln złotych, na ten rok zarezerwowano około 1,5 mln. Gmina pozyskała na realizację inwestycji 2 mln zł z PROW. Jej zakończenie ma nastąpić do pierwszego kwartału 2014 roku, a nie, jak wcześniej zapowiadano do końca 2013 r. Wójt tłumaczy, że zdecydowały o tym przede wszystkim względy technologiczne. - Lepiej, gdy inwestycja zostanie oddana w cieplejszym okresie – mówi Zapadka. Dodaje też, że takie rozłożenie w czasie prac jest gminie na rękę, bo dzięki temu łatwiej będzie przedsięwzięcie dopiąć finansowo. Modernizację wielbarskiej oczyszczalni ścieków wymusiły inwestycje związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej oraz nowymi przyłączami. Kolejny powód to starzejąca się technologia. - Aby za nią nadążyć, tego typu obiekty w zasadzie co kilkanaście lat trzeba modernizować – mówi wójt.

go Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie przebudowy i modernizacji miejscowej oczyszczalni ścieków. Teraz czekają na jego rozpatrzenie. - Jest on już po weryfikacji formalnej, musi jeszcze przejść REKLAMY

ocenę merytoryczną – informuje wicewójt Karol Włodkowski. Realizacja zadania jest uzależniona od pozyskania środków z zewnątrz. Przewidywany koszt inwestycji to około 6,1 mln zł, z czego wysokość dofinansowania to ok. 80%. Decyzja WFOŚiGW ma być znana do końca roku. Planowane zakończenie zadania to rok 2014. Konieczność rozbudowy i modernizacji oczyszczalni wynika z rozbudowy gminnej sieci kanalizacyjnej. - Stara oczyszczalnie nie jest już w stanie odbierać tak dużej ilości ścieków – mówi wicewójt. (ew)

… W DŹWIERZUTACH CZEKAJĄ Do podobnej inwestycji jak w Wielbarku, przymierzają się także w Dźwierzutach. Władze gminy złożyły wniosek do Wojewódzkie-

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

13


PASYM / ŚWIĘTAJNO Wpłynęła tylko jedna oferta, ale i tak dzięki przetargowi gmina oszczędzi kilkadziesiąt tysięcy

Przetarg na dostawę energii elektrycznej do podległych gminie jednostek został rozstrzygnięty w ubiegłym tygodniu. Wpłynęła tylko jedna oferta – od firmy Energa. Przedstawione przez nią warunki są jednak bardzo korzystne. - Zapłacimy taniej o jakieś 25 30% niż w latach ubiegłych – cieszy się Jarosław Milewski, sekretarz miasta i gminy Pasym. Wpływ na oszczędności ma procedura przetargowa, dzięki której swoje oferty może przedstawiać kilku dostawców.

- Do niedawna prawo nie dopuszczało organizowania przetargu na dostawę energii – przypomina sekretarz. Przygotowując się do konkursu ofert, gmina musiała najpierw policzyć wszystkie swoje punkty odbioru prądu, a następnie ustalić, jakie obowiązują w nich taryfy. To dało szacunkową wysokość opłat z minionych lat. Ta orientacyjna kwota została podana w przetargu. W ostatnich latach dostawa energii kosztowała gminę ponad 300 tys. złotych. Teraz będzie to kil-

Można tu m.in. nauczyć się gry na bębnach i modelarstwa, a nawet spróbować sił w aktorstwie

WIĘCEJ NIŻ BIBLIOTEKA Działające w Spychowie centrum biblioteczno-świetlicowe oprócz tradycyjnej działalności bibliotecznej oferuje także szereg zajęć dla mieszkańców w różnym wieku. Można tu rozwijać swoje pasje plastyczne, muzyczne, a nawet aktorskie. Centrum biblioteczno-świetlicowe w Spychowie mieści się w starym budynku szkoły. W obecnej formule funkcjonuje od roku. Mieszkańcy mogą tu spędzać czas na różne sposoby, rozwijając swoje talenty i pasje. W każdą środę w godzinach popołudniowych dzieci uczestniczą w zajęciach plastycznych prowadzonych przez bibliotekarkę Annę Damięcką. W ich trakcie uczestnicy wykonują własne prace. Natomiast dla wielbicieli muzyki

przygotowano naukę gry na bębnach. Oferta centrum na tym się nie kończy. W każdą środę i piątek dzieci zgłębiają tu tajniki modelarstwa połączone z poznawaniem historii wojskowości. Podczas zajęć uczestnicy własnoręcznie, od podstaw, wykonują modele samolotów. W centrum wystawiane są także sztuki teatralne. Pierwszą, „Czerwonego Kapturka szukającego Księcia” wystawiono 1 czerwca tego roku. Suk-

REKLAMY

14

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

W Pasymiu władza chce oszczędzić na energii wyłączając niektóre latarnie

kadziesiąt tysięcy mniej. Mimo to pasymski samorząd myśli już o kolejnych oszczędnościach. Przynieść je ma wyłączanie niektórych punktów oświetleniowych. - Próbowaliśmy już innych wariantów, włącznie z gaszeniem latarni po 23.00, ale nie bardzo się to sprawdziło ze względów bezpieczeństwa – przyznaje sekretarz. Według niego wyłączanie lamp tam, gdzie jest ich zagęszczenie, ma większy sens. Na do-

wód tego podaje przykład własnej ulicy. - Liczy ona ze sto metrów, a jest na niej aż sześć latarń. Wyłączane są obecnie dwie, ale myślę, że nic by się nie stało, żeby dodać do nich jeszcze jedną – mówi sekretarz. Zaznacza jednak, że wszelkie decyzje dotyczące oszczędności będą konsultowane z mieszkańcami. - Chcemy znaleźć złoty środek i do każdej ulicy podjeść indywidualnie – zapowiada. (ew)

fot. Centrum biblioteczno-świetlicowe w Spychowie

Jeszcze do niedawna pasymski samorząd płacił za energię elektryczną ponad 300 tys. zł rocznie. W tym roku, dzięki przetargowi, uda się zaoszczędzić około 30% tej sumy. Dostawą prądu zajmie się Energa. W ramach zaciskania pasa władze przymierzają się także do wyłączania niektórych punktów oświetleniowych.

fot. archiwum

TAŃSZA ENERGIA

Z oferty centrum biblioteczno-świetlicowego korzystają m.in. dzieci

ces przedstawienia spowodował, że przygotowywane jest kolejne, pt. „Kopciuszek na wesoło” w reżyserii emerytowanej nauczycielki Beaty Izdebskiej. Premierę zaplanowano jeszcze w tym roku. Wszystko, począwszy od scenografii poprzez kostiumy, a na oprawie muzycznej kończąc przygotowywane jest społecznie przez osoby zaangażowane w spektakl. Są to mieszkańcy w róż-

nym wieku, wykonujący na co dzień różne zawody. - W sztukach wystawianych przez centrum możemy zobaczyć zarówno uczniów, jak i nauczycieli, emerytów oraz osoby aktywne zawodowo, a nawet lokalnych radnych i miejscowego proboszcza - wylicza Anna Damięcka. W planach jest również organizacja cyklicznych spotkań literackich. (j)


SZCZYTNO

3 Agnieszka Zarzycka

4 Monika Dobrzycka

1

2 Ilona Nadrowska

Urszula Czyżewska

8 6

5 Antoni Zalewski

Monika Dobrzycka

7

Bernard Szmiech

Roman Gądek

Niepełnosprawni powiatu szczycieńskiego zaprezentowali swoją twórczość artystyczną

KAŻDY CZAS MA SWÓJ OBRAZ

Osiem prac w konkursie plastycznym i cztery w literackim nagrodzono w XII Przeglądzie Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Szczycieńskiego pod hasłem „Każdy czas ma swój obraz”. Tegoroczny XII Przegląd Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Szczycieńskiego składał się z dwóch konkursów – plastycznego i literackiego. Przegląd rozpoczął się wernisażem w Muzeum Mazurskim, gdzie zaprezentowano 86 prac. - Prace są znakomite, niesamowicie kolorowe, a ich poziom coraz bardziej wyrównany – chwalił uczestników juror konkursu plastycznego Andrzej Symonowicz. Z kolei do konkursu literackiego, którego podsumowanie odbyło się w szczycieńskiej hali widowiskowo – sportowej zgłoszono 17 prac. Te, które nagrodzono zaprezentowali zebranej publiczności członkowie fundacji „Kreolia” z Jerutek wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczytnie. Wyróżniono również szkoły i placówki z powiatu szczycieńskiego zajmujące się osobami niepełnosprawnymi. Ich przedstawiciele otrzymali statuetki i dyplomy. W części artystycznej wystąpili członkowie „Kreolii” w repertuarze z lat 20., 40., 60., i 80. XX wieku. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace plastyczne można oglądać w Muzeum Mazurskim.

KONKURS DLA CZYTELNIKÓW Dla naszych Czytelników wspólnie z Stowarzyszeniem Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ogłaszamy konkurs. Na zamieszczonym kuponie prosimy zaznaczyć numer jednej z ośmiu wyróżnionych prac plastycznych. Autor tej, która zbierze najwięcej głosów otrzyma w nagrodę kuchenkę mikrofalową marki „Amika”. Taką samą nagrodę otrzyma Czytelnik, którego kupon wylosujemy spośród tych nadesłanych do redakcji. Termin do 30 listopada. Liczy się data dostarczenia. Osoby nagrodzone w XII Przeglądzie Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Szczycieńskiego: Konkurs plastyczny Antoni Zalewski - „Macierzyństwo” (DPS w Szczytnie) Marek Kobuz - „Starość” (DPS w Szczytnie) Bernard Szmiech - „Nadmorska chwila” (DPS w Szczytnie) Agnieszka Zarzycka - „Przystań latem” (ŚDS w Szczytnie) Roman Gądek „Igrzyska - – paraolimpiada” (ŚDS w Piastunie) Ilona Nadrowska - „Noc nad jeziorem” (ŚDS w Piastunie)

Monika Dobrzycka - „Cztery pory roku” (WTZ Szczytno) Urszula Czyżewska - „Zachód słońca” (WTZ Szczytno) Konkurs literacki Ewa Kozłowska - „Nic” (ŚDS w Piastunie)

Anna Ossowska - „Październikowy dzień” (DPS w Szczytnie) Ksymena Brzózy - „Każdy czas ma swój obraz” (ZS nr 2 Szczytno) Marek Ossowski - „Urocze miejsce” (WTZ Szczytno) (iz)

Organizatorzy Przeglądu Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Szczycieńskiego składają

wyrazy wdzięczności

za pomoc w przygotowaniu XII edycji przedsięwzięcia.

Wsparcia udzielili:

Starostwo Powiatowe w Szczytnie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie, Muzeum Mazurskie w Szczytnie, Miejski Ośrodek Sportu w Szczytnie, Miejski Domu Kultury w Szczytnie, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Szczytnie, Fundacja Kreolia – Kraina Kreatywności w Jerutkach, Nadleśnictwo Wielbark, Nadleśnictwo Korpele, Jurorzy konkursu literackiego i plastycznego, Zakład Wyrobów Spożywczych s.c. Benedykt & Marek Bielscy, Cukiernia „Domowe ciasta u Eli” w Świętajnie, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Szczytnie, Hurtownia Materiałów Budowlanych i Przemysłowych Majkowski M., Kowalski A. Kwiaciarnia „Małgosia” w Szczytnie, Kwiaciarnia „Stokrotka” w Szczytnie, Sklep spożywczy „Lewiatan” w Szczytnie. W imieniu Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczytnie Przewodnicząca Dorota Studniak

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

15


SZCZYTNO Szczycieńskie nekropolie dawniej i obecnie

fot. M.J.Plitt

SPACER PO CMENTARZACH

Zabytkowe macewy na cmentarzu żydowskim należą do najstarszych i najlepiej zachowanych w województwie

Dawna społeczność miejska tak jak i dziś nie mogła obyć się bez cmentarzy. Dzień Wszystkich Świętych to dobra okazja, aby przyjrzeć się nieco historii i teraźniejszości miejsc spoczynku zmarłych. Nekropolii z racji wielowyznaniowości mieszkańców było i jest w Szczytnie kilka.

KIRKUT SZCZYCIEŃSKI Zachowaną do dziś, choć tylko częściowo i stanowiącą cenny zabytek, jest nekropolia przy ul. Łomżyńskiej, założona w 1815 r., niespełna 50 lat po tym, jak w Szczytnie pojawili się pierwsi wyznawcy judaizmu. Gmina żydowska zaczęła rozwijać się prężnie po 1810 r. Pięć lat później kupiła grunty pod nekropolię za 20 talarów. Pierwszy pochówek odbył się w 1837 r. Mogiły z tego okresu cechują się bardzo skromną formą w postaci prostokątnej płyty osadzonej bezpośrednio w gruncie. Groby z cokołami są już późniejsze. Na niektórych

16

zachowały się dość czytelne napisy w językach niemieckim i hebrajskim, a z wyrytych na nich symboli można dowiedzieć się, kim był pochowany i jak mu się powodziło w życiu doczesnym. Np. kiść winogron symbolizowała bogactwo i dostatek. Choć obecnie widać, że kirkut nie oparł się upływowi czasu, to i tak pozostaje najlepiej zachowaną w województwie nekropolią żydowską. Zadziwiające jest też i to, że cmentarz przetrwał okres hit-

DAWNA NEKROPOLIA RZYMSKO-KATOLICKA

lerowskiego terroru. Potem w czasach powojennych wywożono z niego co cenniejsze macewy i od całkowitej zagłady uratował go fakt, że łatwiej było szabrować z wielkiego cmentarza ewangelickiego położonego przy ul. Piłsudskiego. Akty wandalizmu odbywały się tu i w latach całkiem niedawnych, o czym pisaliśmy na łamach „Kurka”. Było to zamazywanie farbą napisów, czy przewracanie macew. Z kolei z początkiem tego roku,

fot. M.J.Plitt

Po pierwszym cmentarzu ewangelickim w Szczytnie, usytuowanym przy najstarszym w mieście kościele przy ul. Warszawskiej nie pozostał dziś żaden ślad, a historyczne nekropolie, m. in. rzymsko-katolicka przy ul. Kętrzyńskiego, kirkut leżący nad Kanałem Domowym, czy nekropolia ewangelicka rozciągająca się od ul. Piłsudskiego do Moniuszki są obecnie zamknięte i stanowią zabytki.

Krzyż z jednej z najstarszych mogił (1905 r.), które przetrwały do dziś na starym cmentarzu rzymsko-katolickim przy ul. Kętrzyńskiego

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

jak mówi nam Krystyna Lis z Urzędu Miejskiego, na cmentarzu panoszyła się grupka nastolatków, która urządzała sobie... strzelanie z broni pneumatycznej do psów z pobliskiego schroniska dla zwierząt. Policja na szczęście ukróciła ów proceder. Nekropolia została zamknięta w 1961 r., a w 1981 r. wpisano ją do rejestru zabytków województwa warmińskomazurskiego. Jak wszystkimi zabytkowymi cmentarzami, kirkutem opiekuje się Urząd Miejski w Szczytnie. - Dwukrotnie w ciągu roku kosimy trawę, usuwamy chwasty i na bieżąco wykonujemy drobne prace konserwacyjne – informuje Krystyna Lis z UM.

Pierwszy cmentarz rzymskokatolicki funkcjonował przy ul. Kętrzyńskiego. Jednak data jego powstania ginie w mrokach historii. Wiadomo jednak, że parafia rozpoczęła swoją misję w 1893 r., więc należy domniemywać, że cmentarz zaczął funkcjonować na przełomie XIX/XX w. Najstarsze nagrobki, na których daje się odczytać napisy datowane są na 1905 r. Obiekt został zamknięty w 1961 r., a ostatni pochówek odbył się rok wcześniej. Zaraz po zamknięciu cmentarza ówczesne władze miejskie chciały zamienić go w park, ale nie doszło do tego, prawdopodobnie z powodu protestu osób, które chowały tu swoich bliskich w latach powojennych. W 1988 r. obiekt został wpisany do rejestru zbytków, ale prace porządkowe rozpoczęły się dopiero pięć lat później. Jak informuje nas Krystyna Lis, były one prowadzone ręcznie, zgodne z wytycznymi konserwatora zabytków i wtedy założono też kartę cmentarza. Wówczas odnaleziono mogiłę pochodzącą z 1900 r., ale nie zachowała się ona do czasów dzisiejszych. Obecny płot powstał dopiero w 1995 r., w miejscu starego drucianego, po którym zostały do dziś tylko betonowe słupki bramy wjazdowej, stoją-


SZCZYTNO

NEKROPOLIA EWANGELICKA Do dzisiaj zachowało się niewiele danych na temat historii dawnego cmentarza ewangelicko – augsburskiego zlokalizowanego przy ulicy Piłsudskiego. Obiekt został założony najprawdopodobniej w I połowie XIX wieku. Najstarszy datowany nagrobek znajdujący się na obszarze cmentarza pochodzi z 1847 roku. W części centralnej znajdowała się kaplica cmentarna wzniesiona najprawdopodobniej w XIX wieku, a rozebrana w latach 70. Ostatni pochówek miał miejsce w grudniu 1970 r. i w niedługi czas po tym ówczesne władze miejskie postanowiły zlikwidować cmentarz. Nie wyraził jednak na to zgody konserwator zabytków, wobec czego wybrano inny wariant – przekształcenie go w zespół parkowo-cmentarny. Niby od razu rozpoczęto porządkowania terenu, ale szło to wyjątkowo niemrawo i przez lata nie przynosiło żadnych efektów. Potwierdziła to przeprowadzona w 1986 r. lustracja, która wykazała, że na cmentarzu nadal panował ogólny bałagan i nieporządek. Jak wspomina Krystyna Lis, właściwe prace porządkowe rozpoczęły się w 1987 r. W ich pierwszym etapie uporządkowany został teren sięgający do kwatery wojennej z okresu I wojny światowej. Ją z kolei uporządkowano dopiero w 1992 r. Pielęgnacja objęła wszystkie mogiły - 170 żołnierzy niemieckich i 78 rosyjskich, którzy polegli w przeważającej liczbie w walkach granicznych wiosną 1915 r. Do II wojny światowej na każdej mogile stał żeliwny krzyż z nazwiskiem i datą śmierci żołnierza. Niestety, do dzisiaj nie zachował się praktyczne ani jeden w całości, bo w 1945 r. kwatera została zniszczona przez żołnierzy Armii Czerwonej. Prace na cmentarzu były jeszcze prowadzone w 1994 r., kiedy to wyselekcjonowano i wyeksponowano najcenniejsze gatunki roślin oraz uzupełniono ubytki w starych nasadzeniach. Jako

ciekawostkę należałoby dodać jeszcze to, że znajdują się tutaj niespotykane gdzie indziej nagrobki w postaci oryginalnych, nieobrabianych głazów narzutowych.

CMENTARZ KOMUNALNY Początki tej nekropolii również giną w pomroce dziejów. Do końca lat 60. była administrowana przez parafię WNMP. - Niestety nie prowadzono wówczas jakichkolwiek ksiąg, a pierwsze zapisy pochodzą z 1968 r., kiedy miasto przejęło cmentarz, czyniąc go komunalnym i wielowyznaniowym

rzane, bo mogiły tworzą istny labirynt. To jednak władze tłumaczą oszczędnością miejsca. Z trudem pozyskiwane są bowiem nowe tereny. Plany związane z budowa cmentarza pod Lipową Górą upadły i obecnie jest on powiększany o tereny po byłym „Wodrolu”. Wkrótce zostaną zlikwidowane działające jeszcze warsztaty napraw samochodowych. Ta obecnie największa miejska nekropolia ma charakter niejednorodny. Obok pięknych starych, a przy tym skromnych mogił z dawniejszych czasów stoją nowoczesne, nie zawsze jednak gustowne. Sztuczne kwiaty i znicze o zbyt wybujałych for-

Teraz już takie rzeczy się nie zdarzają, choć wciąż giną znicze i kwiaty. Ostatnio łupem cmentarnych złodziei padają sadzonki krzewów i małych drzewek, jak tuje.

CMENTARZE WOJENNE Odwiedzając wszystkie szczycieńskie nekropolie nie należy zapominać, że jest jeszcze w mieście cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Szczytno w 1945 r. Znajduje się on tuż za stadionem leśnym przy szosie wiodącej do Ostrołęki. Kiedyś było to docelowe miejsce wielkich

fot. M.J.Plitt

ce od strony SP nr 2. Do czasów współczesnych zachował się też historyczny układ cmentarza z alejką główną biegnącą środkiem obiektu i obsadzoną tujami, ale z nich przetrwały tylko pojedyncze egzemplarze.

Widok na część kwatery żołnierskiej z czasów I wojny światowej usytuowanej na cmentarzu ewangelickim przy ul. Piłsudskiego

– wspomina Stanisław Sierak, administrator nekropolii z ramienia ZUK-u. Najstarsze nagrobki usytuowane w kwaterze, gdzie spoczywają Mazurzy noszą daty pochówku z lat 40., ale jest wśród nich jedna z 1923 r. Wydaje się zatem, że wbrew powszechnie utartej opinii, cmentarz nie powstał dopiero po wojnie, a był użytkowany dużo wcześniej. Ciasnotę i chaos w uszeregowaniu mogił miejscy urzędnicy tłumaczą tym, że w czasach gdy nekropolia była parafialna, nie kierowano się żadnymi planami - groby kopano tam gdzie było wygodniej. Skutkiem tego na starej części są tylko główne alejki, a poza nimi panuje chaos i ciasnota w uszeregowaniu mogił. Odwiedzając cmentarz ma się jednak wrażenie, że stare błędy są nadal powta-

mach dopełniają jarmarcznego widoku. Przed bramami wiodącymi do obu części komunalnej nekropolii piętrzą się z kolei prowizoryczne stoiska z kwiatami i zniczami przypominające targowisko. Miasto proponowało kupcom dzierżawę cmentarnej kaplicy, która ostatnio prawie wcale nie jest wykorzystywana. - Tam sprzedawcy mieliby ciepło, dobre warunki sanitarne, ale nie chcą o tym słyszeć - mówi zawiedziona Krystyna Lis. Według kupców tylko stoiska stojące u bram nekropolii zapewniają im duży zbyt i w miarę godziwe zarobki. Zdaniem opiekunów cmentarza coraz mniej jest na szczęście aktów wandalizmu. Kiedyś ginęły metalowe detale z nagrobków, odnotowano też kradzież drewnianej figury.

manifestacji z okazji Dnia Zwycięstwa, ale obecnie prawie nikt tam nie zagląda. Co ciekawe, nekropolia została założona na dawnym cmentarzu z okresu I wojny i do dziś zachowała się kwatera z 32 grobami żołnierzy rosyjskich poległych w sierpniu 1914 r. Najmniejszym zaś obszarowo jest kwatera wojenna, która zajmuje niewielki skrawek ziemi przy ul. Poznańskiej. Spoczywają na niej wspólnie żołnierze niemieccy i rosyjscy, którzy polegli w czasie I wojny światowej. Jak wszystkie cmentarze, otoczona opieką miasta, została gruntownie odnowiona w 1994 r. Marek J.Plitt Źródła: „Cmentarz żydowski w Szczytnie” Adrianna Gołota, Marta Jasińska, www.szczytno.luteranie.pl

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

17


HOBBY

fot. internet

Niepewność działkowców

Działkowcy z niepokojem czekają na nową ustawę

11 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uchylił 24 zapisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK nie zakwestionował wówczas całej ustawy, choć o to

wnosił Lech Gardocki, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Wyrok Trybunału oznacza jednak dla działkowców utratę dotychczasowych praw i przywilejów

REKLAMY

PRACA

w banku BPH w Szczytnie na stanowisko

doradcy finansowego osobę:

- z doświadczeniem w obsłudze klienta, - komunikatywną, odpowiedzialną, samodzielną, - mile widziane doświadczenie w branży finansowej Oferujemy: - praca na cały etat, - wysoka premia za dobrą sprzedaż, - szkolenia.

Oferty proszę wysyłać na adres: bte@chrobry.org.pl

zagwarantowanych ustawą, wygaśnięcie prawa do gruntów oraz zwolnień podatkowych. Trybunał jenocześnie wyznaczył 18-miesięczny okres na uchwalenie nowej ustawy. Jeśli do tego czasu nie zostanie ona uchwalona, przestaną obowiązywać dotychczasowe podstawy prawne działania zarówno Polskiego Związku Działkowców, jak i funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych. Stąd też rodzi się niepewność jutra u wielu użytkowników ogrodów. Mam nadzieję, że aktualna sytuacja w tych kwestiach zainteresuje naszych działkowców. Otóż po ogłoszeniu wyroku Trybunału wszystkie ugrupowania polityczne zadeklarowały chęć zgłoszenia własnych projektów ustaw. Na chwilę obecną do Sejmu zgłoszony został jedynie projekt Solidarnej Polski. Jest to w istocie projekt posła Andrzeja Dery z 2009 r., który ówczesny Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu 16 lipca 2009 r. oraz został powszechnie skrytykowany przez działkowców. Najogólniej można stwierdzić, że obecny projekt SP zakłada przekształcenie rodzinnych ogrodów działkowych we wspólnoty ogrodowe, bez żadnych stowarzyszeń. Szerzej o tym projekcie napiszę w innych artykule. Tym razem przybliżę założenia obywatelskiego projektu ustawy opracowanego przez Krajową Radę PZD. Założenia obywatelskiego projektu ustawy Analizując ten projekt można dojść do wniosku, że uwzględnia

18

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

on zarówno oczekiwania działkowców, jak i postanowienia Trybunału. Według tego projektu w dalszym ciągu będzie istniał PZD jako stowarzyszenie ogrodów, ale nie jedyne. Oprócz PZD mogłyby istnieć także inne krajowe stowarzyszenia. Dotychczasowe rodzinne ogrody działkowe funkcjonowałyby w formie stowarzyszenia ogrodowego. Każde stowarzyszenie danego ogrodu mogłoby zdecydować o przynależności do PZD lub innego krajowego stowarzyszenia bądź działać samodzielnie, posiadając osobowość prawną. Zakłada się, że na terenie ogrodu funkcjonowałoby tylko jedno stowarzyszenie w oparciu o uchwalony przez siebie regulamin. Poszczególni działkowcy danego ogrodu mogliby wstąpić do powstałego stowarzyszenia ogrodowego lub nie. Rezygancja z członkowstwa w stowarzyszeniu nie zakłada utraty prawa do działki. W pierwszym przypadku działkowcy staliby się dzierżawcami swoich działek, a w drugim tylko użytkowanikami działki po zawarciu umowy użytkowania. Jednych i drugich obowiązywałyby ten sam regulamin oraz takie same zasady uiszczania opłat ogrodowych w wysokości określonej w uchwale podjętej przez stowarzyszenia ogrodu. Projekt przewiduje, że nasadzenia, urzadzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca stanowiłyby jego własność. Sprawy dotyczące likwidacji ogrodu pozostawiono w dotychczasowej formie, ponieważ tych przepisów Trybunał nie zakwestionował. Według tego projektu ustawa weszłaby w życie 1.01.2014 r. Reasumując można stwierdzić, że opracowany projekt zachowuje prawa działkowców, umożliwia ewolucyjne przeście do swobody zrzeszenia się, a rezygnacja z przynależności do stowarzyszenia nie oznacza utarty prawa do działki. Z tych powodów prezesi ogrodów działkowych działających na terenie Szczytna pozytywnie oceniają przedmiotowy projekt ustawy. Czy będzie on procedowany w Sejmie i znajdzie wystarczającą liczbę sojuszników trudno w tej chwili wiążąco stwierdzić. Projekt ten popiera obecnie SLD i PSL. Należy spodziewać się, że w najbliższym czasie trafi do Sejmu projekt SLD, PO i PiS. Jakie będą założenia w tych projektach postaram się przedstawić na łamach „KM”. Stanisław Stefanowicz


FELIETON

STEPOWANIE

takiego tańca w wykonaniu prawie 120-kilogramowego dziadygi mógłby nazbyt wrażliwego widza przyprawić o zawał. Zresztą mnie także – z wysiłku. tepowanie (step), w krajach anglojęzycznych znany jako stomp dance, to taniec, któremu towarzyszy wystukiwanie rytmu stopami w odpowiednio podkutych butach. W różnych krajach powstały różne jego odmiany. Najlepiej znamy styl amerykański. Z licznych filmów. Największą gwiazdą wszech czasów był zapewne Fred Astaire. Żył 88 lat. Zatańczył w 31 filmach. Bardziej współczesnym amerykańskim mistrzem stepa był o 13 lat młodszy Gene Kelly. Pamiętamy go z filmu „Deszczowa piosenka” (rok 1952). niej znaną w Polsce odmianą stepa jest hiszpańskie flamenco, gdzie ważnym elementem tańca jest stukot butów. Zwłaszcza u mężczyzn. Także Rosjanie uprawiają swój wystukiwany taniec zwany czeczotką - tradycyjnie tańczony przy akompaniamencie harmonii (akordeonu). o, co oglądaliśmy w Szczytnie był to step w stylu irlandzkim. Najbardziej chyba widowiskowa odmiana tańca wyspiarzy. Panie, które u nas tańczyły występują na co dzień w

S

M Wielki Fred Astaire. Rok 1941

N

iecałe dwa tygodnie temu mieliśmy w Szczytnie okazję wysłuchania niezwykłego koncertu muzycznego. Wydarzenie to miało miejsce w Muzeum Mazurskim jako impreza towarzysząca otwarciu wystawy malarstwa Beaty Jankowskiej. Swoją muzykę zaprezentował warszawianin rodzinnie związany ze Szczytnem - Sławek Strzykowski, w towarzystwie dwóch tańczących pań. ławek nie jest zawodowym muzykiem. Jest doktorem informatyki. I tę swoją informatyczną wiedzę wykorzystuje do tworzenia własnych, muzycznych kompozycji. Muzyka owa powstaje na żywo, na oczach publiczności. Kompozytor posługuje się niezliczoną ilością syntezatorów analogowych, które generują zaprogramowane przez artystę dźwięki o wyrafinowanym brzmieniu. Na wielkich imprezach Sławek potrafi używać aż do 34 tego rodzaju instrumentów. W niewielkiej salce muzeum użył syntezatorów kilkanaście. le nie tylko o muzykę tu chodzi. Cały koncert odbywa się w ciemności. Artysta ubrany w przedziwny, fosforyzujący strój uwija się między kłębowiskiem kabli uruchamiając kolejne źródła dźwięku i łącząc ich brzmienia. Demonstruje też szczególnie widowiskową grę na harfie laserowej. Polega to na tym, że pośród wygenerowanego specjalnie dymu (rodzaj mgły) widzimy kolorowe, laserowe smugi. Gdy artysta dotknie któryś z tych promieni słyszymy dźwięk harfy uzupełniający harmoniczne brzmienie całości. Oprócz samego mistrza, w oparach dymu poruszają się

S

A

fosforyzujące sylwetki tancerek, które uzupełniają elektroniczne brzmienie muzyki swojsko brzmiącą naturalną perkusją, bowiem panie te po prostu stepują, czyli wystukują rytm melodii bucikami podbitymi metalowymi żabkami. glądając owo muzyczne widowisko nasunęło mi się skojarzenie ze słynnym artystą malarzem i grafikiem Franciszkiem Starowieyskim. Starowieyski fantastycznie rysował. Jego prace wprost zachwycały. I wtedy artysta postanowił pójść dalej i pokazać jak on to robi. Stworzył tak zwany Teatr Rysowania. Zapraszał publiczność, aby na żywo oglądała jak to on rysuje na dużych, ekranowych formatach. utaj mamy pomysł podobny. Sławek Strzykowski prezentuje to, co normalnie odbywa się w zamkniętych studiach. Pokazuje kompozytorską pracę twórczą na scenie, pośród widocznych splątanych kabli łączących niezliczone instrumenty. Przy tym autor nadaje widowisku cechy niezwykłe, wręcz czarodziejskie, poprzez zastosowane efekty świetlne. I jest to przepiękny Teatr Powstawania Dźwięku. zas już chyba wyjaśnić skąd tytuł owego felietonu. Otóż podczas opisanego wyżej koncertu szczególnie wzruszyły mnie stepujące tancerki, bowiem w Polsce nie jest to popularna odmiana tańca. Dziewczyny tańczyły znakomicie. Wiem coś o tym, bo ponad czterdzieści lat temu i ja także uczyłem się tanecznego stukania blaszkami na podeszwach. Właściwie nadal to potrafię, tyle że piorunujący efekt wizualny

O

T

C

T

słynnym zespole tańca irlandzkiego „Reelandia” w Domu Sztuki na warszawskim Ursynowie. Zespół istnieje już dwadzieścia lat. dzisiejszej Polsce pierwszym „maniakiem” stepa stał się Andrzej Rosiewicz. W roku 1968, w warszawskim klubie studenckim „Jajko”, nauczał tego tańca - w amerykańskim stylu - świeżo przybyły z USA „Papa” Marciniak. Ojciec znakomitej „stodolanej” piosenkarki Joli Marciniak. Tam właśnie, pod okiem Papy, ćwiczył Rosiewicz, a ja obok niego. Później tego rodzaju tańcem popisywał się Janusz Józefowicz. Dzisiaj znamy go jako twórcę słynnego musicalu „Metro”. Józefowicz ukończył Warszawską Wyższą Szkołę Teatralną, ale tańca uczył się w Pradze. Pamiętam pewne prywatne przyjęcie u Daniela Olbrychskiego w jego domu koło Kazimierza nad Wisłą. Jakieś dwadzieścia lat temu. Pośród innych gości był także „Józek”, czyli Józefowicz – słynny już wówczas tancerz. Liczne na przyjęciu panie, niezależnie od wieku, ustawiały się w kolejce, aby choć raz z nim zatańczyć i mieć później co opowiadać wnukom. I ja tam byłem… ale nie tańczyłem. Andrzej Symonowicz

W

KOMUNIKAT

CZAS NA

PRENUMERATĘ Drodzy Czytelnicy!

Jesień to dobra pora na zamówienie prenumeraty na następny rok. Niestety tak jak w ubiegłym roku nie będzie możliwe dostarczanie jej do Pańswta domów za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dlatego wszystkich, którzy chcieliby zaprenumerować naszą gazetę prosimy o kontakt z redakcją (Szczytno, ul. Ogrodowa 30/2, tel. 89-624-21-00, 606-689-246 lub e-mail: gazeta@kurekmazurski.pl). Czytelnicy, którzy zdecydują się zamówić prenumeratę sporo zaoszczędzą. W przypadku zamówienia na: rok – 30%, pół roku 20%, kwartał – 15%, miesiąc – 5%

Cennik prenumeraty „Kurka Mazurskiego” na rok 2013: * miesięczna (rabat 5%) styczeń 2,66 zł x 5 = 13,30 zł luty 2,66 zł x 4 = 10,64 zł marzec 2,66 zł x 4 = 10,64 zł kwiecień 2,66 zł x 4 = 10,64 zł maj 2,66 zł x 5 = 13,30 zł czerwiec 2,66 zł x 4 = 10,64 zł lipiec 2,66 zł x 5 = 13,30 zł sierpień 2,66 zł x 4 = 10,64 zł wrzesień 2,66 zł x 4 = 10,64 zł październik 2,66 zł x 5 = 13,30 zł listopad 2,66 zł x 4 = 10,64 zł grudzień 2,66 zł x 3 = 7,98 zł

* kwartalna (15% rabatu): I-III 2,38 zł x 13 = 30,94 zł IV-VI 2,38 zł x 13 = 30,94 zł VII-IX 2,38 zł x 13 = 30,94 zł X-XII 2,38 zł x 12 = 28,56zł * półroczna (20% rabatu): I-VI 2,24 zł x 26 = 58,24 zł VII-XII 2,24 zł x 25 = 56 zł I-XII

* roczna (30% rabatu): 1,96 zł x 51 = 99,96 zł

* cena detaliczna 1 egzemplarza wynosi 2,80 zł w tym 5% VAT

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

19


OGŁOSZENIA

NIERUCHOMOŚCI, LOKALE Sprzedam * Nieruchomości - Geodezja, 89624-38-48, w godz. 8.00-16.00, lewandowskitomasz@wp.pl. F-01-255-51 * Duży wybór działek, siedlisk - Biuro Nieruchomości ZDUNEK, Szczytno, ul. Kościuszki 1/15, zgłoszenia zakupu i sprzedaży bezpłatne, 89624-16-99, 602-774-058, www. zdunek-szczytno.gratka.pl FS-100-2507-51/11 * O ferty nieruchomości Szczytno i okolice - kupno, sprzedaż. Ponadto świadczymy usługi budowy domów z drewna (bali). Mazury Invest Nieruchomości, Szczytno, plac Juranda 2/1, tel. 89 624 14 20, www.mazury-invest.pl FIN-11-im-51/11 * Działkę budowlaną w Lemanach, 9 arów, 608-515-263. DIN-4-11026(18) – 51/12 * Działki budowlane 8 arów Myszyniec, tanio, 796-634-703. D-6-p-38/12 * Działki budowlane w miejscowości Jerutki i nad jeziorem w miejscowości Piasutno, 604-42-91-74. DIN-7-11943-42/12

* Nowoczesny szeregowiec lub zamienię na mieszkanie, 605-229984. D-8-12132-48/12 * Dom w Nowych Czajkach po remoncie, 606-962-791, 89-622-6403. FIN-9-3396-45/12 * Działkę usługowo-mieszkalną 360 m2 , ul. Ogrodowa (wykopy archeologiczne), 796-783-177. dIN-9-12386-45/12 * Dom w Wielbarku ul. Kętrzyńskiego, 516-171-497. DIN-9-12234-44/12 * Ostatnie działki budowlane w Szczytnie ul. Pomorska, 665051-215. DIN-9-12435-51/12+G * Mieszkanie w Wielbarku 98 m2 , 0044-778-394-6891. DIN-9-p-51/12 * Działkę budowlaną 22 ary na granicy Kamionka i Szczycionka. Wokół zabudowa jednorodzinna. Działka uzbrojona. Atrakcyjna cena, 501615-457. DIN-9-p-47/12 * Mieszkanie 73 m2 w Szczytnie 2poziomowe, 2600 zł/m2 , 509-737214. D-9-12555-51/12 * Dom 143 m2 , działka 12 arów, Szczytno ul. Osuchowskiego 16, 320 tys. zł (do negocjacji), 606421-589. DIN-9-12554-45/12 * Działki budowlane 13 arów Nowe Gizewo, 602-380-652 (po 17.00). DIN-9-12586-45/12

* Garaż, 695-211-028, 505-641-505. dIN-10-12621-51/12 2

* M -4 62 m , III p. ul. Przemysłowa, cena do uzgodnienia, 696-592-866 . dIN-10-12628-46/12 * Mieszkanie bezczynszowe 65 m2 I p. z garażem, 788-207-612 (po 18.00). D-10-12633-46/12

* Lipowa Góra Wschód. Działkę budowlaną 1007 m2 , 60 000 zł, tel. 507-722-014, www.zdunek-szczytno.gratka.pl

20

* Marksewo. Działkę rekreacyjną 900 m2 , 25 000 zł, tel. 602-774-058, www.zdunek-szczytno.gratka.pl * Prusowy Borek. Działkę rolno-budowlaną 3000 m2 , 20 000 zł, tel. 602-774-058, www.zdunek-szczytno.gratka.pl

* Szczytno. Dom 120 m2, działka 550 m2, budynek gospodarczy 30 m2, 280 000 zł, tel. 507 722 014,www. zdunek-szczytno.gratka.pl * Łupowo. Dom 100 m2, działka 3500 m2, 90 000 zł, tel. 507 722 014, www. zdunek-szczytno.gratka.pl

* Jabłonka. Działkę rolno-budowlaną 4000 m2, 100 000 zł, tel. 602 774 058, www.zdunek-szczytno.gratka.pl

* Szczytno. Dom 180 m2, działka 600 m2, 469 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno.gratka.pl

* Jerutki. Działkę rolno-budowlaną 10000 m2, 110 000 zł, tel. 602 774 058, www.zdunek-szczytno.gratka.pl

* Lipowa Góra Zachód. Dom stan surowy otwarty, 200 m2, działka 1000 m2, 195 000 zł, tel. 507 722 014, www. zdunek-szczytno.gratka.pl

* Burdąg. Działkę rolno-budowlaną 10000 m2, 50 000 zł, tel. 502 651 621, www.zdunek-szczytno.gratka.pl * Piece. Działkę rekreacyjną 1200 m2 , 80 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno.gratka.pl * Orzeszki. Działkę rolno-budowlaną 10000 m2 , 49 000 zł, 602 774 056, www.zdunek-szczytno.gratka.pl * Lipowa Góra Zachód. Działkę budowlaną 1000 m2, 40 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno. gratka.pl * Stare Kiejkuty. Działkę rekreacyjną 800 m2, 36 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno.gratka.pl * Nowe Gizewo. Działkę budowlaną 2850 m2, 150 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno.gratka.pl * Małszewo. Działkę rekreacyjną (z warunkami zabudowy) 1000 m2, 100 m od J. Małszewskiego, 45 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunekszczytno.gratka.pl * Lipowa Góra Wschód. Działkę budowlaną 3600 m2, 72 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno. gratka.pl * Rańsk. Działkę rekreacyjną z linią brzegową 855 m2, 59 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno. gratka.pl * Warchały. Działkę rekreacyjną 2330 m2, 210 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno.gratka.pl

* Szczytno M-3. ul.Nauczycielska, 1 piętro, 48 m2, 149 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno.gratka.pl *S zczytno. Leyka, parter, 59,3 m2 , 3 pokoje, 149 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno.gratka.pl *S zczytno. Leyka, kamienica, I piętro,bezczynszowe, po remoncie, 53,5 m2 , 159 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno. gratka.pl *S zczytno-Centrum. Kamienica, parter, 77,30 m2 , działka 200 m2 , 189 000 zł, tel. 507 722 014, www. zdunek-szczytno.gratka.pl *O rzeszki. Parter, 49,82 m2 , 3 pokoje, 75 000 zł, tel. 602 774 058, www. zdunek-szczytno.gratka.pl 2

*Ś więtajno. 50 m , 3 piętro, 2 pokoje, 170 000 zł, tel. 507 722 014, www. zdunek-szczytno.gratka.pl *S zczytno. Kawalerka 29 m2 , wysoki standard, parter. *S zczytno. Lipperta, 48 m2 , 3 piętro, 190 000 zł, tel. 507 722 014, www. zdunek-szczytno.gratka.pl *S zczytno-Odrodzenia, kamienica, 2 piętro, 71,57 m2 , 3 pokoje, 199 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno.gratka.pl *K ałęczyn. Kamienica, 70 m2 , 3 pokoje, 1 piętro, 170 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno. gratka.pl 2

* Trelkówko. Działkę rekreacyjną 800 m2, 69 000 zł, tel. 507 722 014, www. zdunek-szczytno.gratka.pl

*M ieszkanie w bloku I p. 48 m ul. B. Chrobrego, 697-939-646.

* Szczytno. Dom 120 m2, działka 600 m2, wysoki standard, 398 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunek-szczytno. gratka.pl

*D om stary i nowy, Lipowiec, 509677-492. DIN-10-12667-47/12

2

* Wesołowo. Dom-półbliźniak 88 m , działka 586 m2, 240 000 zł, tel. 602 774 058, www.zdunek-szczytno. gratka.pl * Rudka. Dom surowy stan zamknięty 117 m2, działka 1596 m2, 280 000 zł, tel. 602 774 058, www.zdunekszczytno.gratka.pl * Orzeszki. Budynek mieszkalny 100 m2, działka 7000 m2, 75 000 zł, tel. 602 774 058, www.zdunek-szczytno. gratka.pl * Szczytno-Centrum. Dom półbliźniak 85,62 m2, działka 600 m2, 330 000 zł, tel. 507 722 014, www.zdunekszczytno.gratka.pl

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

D-10-12664-44/12

*D ziałkę rolną 30 arów Wałpusz, 662-16-20-29. D-10-1269-44/12 *D om w stanie surowym zamknię2 tym 140 m ul. Norwida, 250 tys. zł, 602-430-755. dIN-10-12681-44/12 2

*M ieszkanie do remontu 44 m , 696528-089. dIN-101-12682-44/12 * J edwabno. 3-pokojowe mieszkanie 2 65 m , wysoki parter, 89-623-1943. D-10-12687-44/12 2

*D om nowy w Rańsku 240 m 1600 2 zł/m , 516-198-998. DIN-10-12697-44/12 2

*M ieszkanie 47,5 m na parterze ul. Lipperta, 606-310-445. D-10-12714-44/12 2

*M ieszkanie 65 m , 3 pokoje, I p. ul. Krótka, 513-001-576. DIN-10-12717-44/12

*D ziałka budowlana w Lipowej Górze Zachodniej pow. 5,5 ara 47 tys. zł, 608-463-601 FIN-10-im-44/12 *D om 2

do wykończenia w Zielonce 80 m z działką, 150 m do jeziora Kalwa, 139 tys. zł, 792-463-601,www. mazury-invest.pl FIN-10-im-44/12

*N owy dom murowany w Piduniu 2 (ocieplony) z działką 650 m , w lesie, 100 m do jeziora Rekowego, 195 tys. zł, 792-463-601,www.mazury-invest.pl FIN-10-im-44/12 *M ieszkanie w Szczytnie przy ul. Polskiej w bloku na pierwszym pię2 trze o pow. 38,67 m , 2 pok. - 129 tys. zł, 792-463-601,www.mazuryinvest.pl FIN-10-im-44/12

*M ieszkanie w Szczytnie przy ul. Kę2 trzyńskiego o pow. 62,10 m , IV piętro, balkon loggia, 165 tys. zł, 792463-601, www.mazury-invest.pl FIN-10-im-44/12

*D ziałkę budowlaną o pow. 1000 2 m w miejscowości Orżyny, 33 tys. zł, 792-463-601, www.mazury-invest.pl FIN-10-im-44/12 2

*M ieszkanie 60,80 m ul. Solidarności, 508-141-763. d-10-12733-45/12 2

*N owy dom w Kamionku 140 m + podpiwniczenie, 606-98-68-41. DIN-10-12757-45/12

*D ziałki budowlane w Rudce, 89624-12-39. D-10-12734-48/12 2

*M ieszkanie M-3, III p. 37 m + piwnica + garaż w Chorzelach, 507145-777. DIN-10-12744-45/12 2

*D om 145 m stan surowy otwarty, media, częściowo podpiwniczony, działka 10 arów, 180 tys. zł, 602211-863. DIN-51/12 2

*M ieszkanie 50,19 m ul. Piłsudskiego 1, cena do uzgodnienia, 723488-918. d-10-127565-45/12 2

*D om ok. 100 m w Piecach 6 km od Szczytna nad Jez. Sasek Wielki, murowany, ogrzewany, tanio, 225 tys. zł, 518-405-277. d-10-12763-45/12 *D om w Szczytnie do wykończenia, stan surowy zamknięty, pół bliźniaka, 2 km od centrum, tanio, 215 tys. zł, 518-405-277. d-10-12763-45/12 2

* Mieszkanie M-4 o pow. 47,20 m w bloku na IV p. w centrum Szczytna przy ul. Lipperta, mały balkon, jeden pokój przechodni, 125 tys. zł, 792463-601 www.mazury-invest.pl *T anio szeregowiec w rozliczeniu może być mieszkanie, 605-229984 (po 16.00). D-10-12759-51/12

* Działki 10 i 15-arowe w Lemanach, uzbrojone, atrakcyjna cena, 664738-365. d-10-12771-46/12 * Działkę budowlaną 8 arów ul. Partyzantów, 888-697-796. DIN-10-12755-46/12


OGŁOSZENIA

NIERUCHOMOŚCI, LOKALE * Dwie działki budowlane po 15 arów przy ul. Leśnej, 502-051-971.

* Lokal w centrum miasta na biuro, II p. 602-776-026.

2

*M ieszkanie 50 m ul. Piłsudskiego, po remoncie, 502-110-691.

dIN-10-12780-49/12

F-kr-51/12

DIN-10-p-45/12

* Atrakcyjną działkę 11,22 ara Lipowa Góra Zachód, 55 tys. zł, pilnie, 508161-812. dIN-10-12784-46/12

* Mieszkanie 3-pokojowe, wyposażone, niskie koszty, garaż, internet, 694-936-769. Pomieszczenia na magazyn, zakład, ogrodzone, na prywatnym terenie 694-936-769.

*S tancja nieumeblowana (pokój z kuchnią) ul. Władysława IV, 60494-35-09, 89-624-27-47.

2

* Mieszkanie M-4, 65 m ul. Skłodowskiej, Szczytno, 534-031-493. dIN-10-12785-46/12 2

* Mieszkanie 25 m pokój, kuchnia, WC, 605-919-409. DIN-12784-46/12 2

* Kawalerkę 25 m III p. ul. Ogrodowa, 664-413-108.d-10-12788-46/12 * Działkę budowlaną 9 arów w Rozogach przy drodze na Spaliny, 534246-177.D-10-12790-46/12 2

* Dom 108 m + garaż w Wielbarku, 728-203-206. D-10-12792-46/12 * Dom w szeregowcu ul. Kolberga 9, 503-786-772. D-10-12977-46/12 * Pilnie mieszkanie 3-pokojowe 48,30 2 m , blok ul. Solidarności 4, przygotowane do zamieszkania od zaraz, 608-754-795, 604-129-495. DIN-10-12799-46/12 2

* Tanio dom 100 m w Miętkich z ziemią 1 ha, 660-068-268. D-10-12780-46/12+G

* Pasym. Lokal usługowy w centrum o 2 pow. 21 m , 691-443-757. DIN-10-12782-46/12 2

* Mieszkanie 36,10 m ul. Polska, 503-680-924.d-10-12804-46/12 * Mieszkanie 49 m 2 , III p. ul. Lanca, 604-757-319. d-10-12777-45/122

* Mieszkanie 2-pokojowe 44 m2 ul. Klonowa 1, 795-517-797. DIN-101-12652-44/12

DIN-10-12757-45/12

*P okój w domku jednorodzinnym z dostępem do kuchni i łazienki, internet, 726-189-301.

* Tanio dom okolice Szczytna, 795370-575 (po 15.00). DIN-10-12675-44/12 * Mieszkanie 3-pokojowe kompletnie umeblowane, 604-940-149. DIN-10-12679-44/12

* Mieszkanie dwupokojowe na parterze, oddzielne wejście, umeblowane, możliwość garażowania, przy ul. Tetmajera dla studentów lub rodziny, 784-217-315, 89-624-33-11. DIN-101-12679-44/12

* Mieszkanie trzypokojowe II p. umeblowane ul. Solidarności (blisko WSPol). Możliwość korzystania z garażu dla studentów lub rodziny, 784-217-315, 89-624-33-11. DIN-101-12679-44/12

* Dom, tanio, 661-764-621. d-10-12683-44/12

* Mieszkanie 2-pokojowe studentom ul. Żeromskiego, 502-844-620. dIN-10-12685-44/12 2

DIN-10-12780-46/12

* Odstąpię garaż ul. Żeromskiego, 7500 zł, 510-490-793.

* Mieszkanie 2-pokojowe 50 m , centrum miasta, 500-066-234.

2

DIN-10-12820-46/12

DIN-10-12649-44/12

* Mieszkanie 65 m ul. Sienkiewicza, 512-77-56-28. DIN-10-1282-46/12

* Duży, komfortowy dom w okolicach Szczytna, 881-670-616.

2

D-10-12693-44/12

* Dom w zabudowie szeregowej przy ul. Mieszka I stan surowy otwarty, 190 tys. zł, 501-721-256. F-10-4087-46+G+R

*2 -pokojowe mieszkanie ul. Żeromskiego, 512-026-683, 89-624-5192.

* Duży pokój 2-osobowy, umeblowany, centrum, studentom lub parze, 692-022-252. D-10-12672-44/12

* Mieszkanie ul. Tetmajera 54 m 3 pokoje, 89-624-42-06, 89-624-4493. dIN-10-12686-44/12

* Działkę budowlaną 8,59 ara, Korpele, 797-44-11-68.

DIN-10-12753-45/12

2

* Dom nowy w Rańsku 240 m , 516198-998. DIN-10-12698-44/12

D-10-12758-45/12

*P okój, 793-751-554. DIN-10-12765-45/12

*K awalerka w budynku jednorodzinnym, oddzielne wejście. Blisko WSPol, 603-604-866. DIN-10-12765-45/12

*S tancja dla 2 osób 650 zł, dla 3 – 750 zł, żadnych dodatkowych opłat, 698-136-758. D-10-12767-45/12

*K amionek, 42, 2-pokojowe z aneksem, kompletnie wyposażone od 1 listopada, 693-24-36-80. d-10-12773-45/12

*N owe mieszkanie 2-pokojowe, nowo wybudowane, parter, odbiór styczeń 2013 r. 604-751-225, 604622-112. D1-10-12614-45/12 *W olne miejsce dla chłopaka w mieszkaniu dla studentów, 605581-352. dIN-10-12774-46/12 2

*L okal 16 m , ul. 1 Maja, 889-22-8635. dIN-10-12775-46/12 *D wa pokoje z aneksem kuchennym i łazienką, 89-624-26-28, 517-967887. D-10-12776-46/12 2

*M ieszkanie 2-pokojowe 64 m , umeblowane, 1500 zł, bez dodatkowych opłat, 507-823-408. dIN-10-12779-46/12

2

*M ieszkanie 65 m 3-pokojowe, centrum, nieumeblowane, parter, 600176-091. D-10-12791-46/12

*D om, Leśny Dwór, 507-266-089. D-10-12794-46/12 2

*P awilon handlowy 60 m ul. 1 Maja 15, 515-184-751. d-10-12797-46/12

*L okal handlowo-usługowy ul. Że2 romskiego, 25 m , parter, 513-079608. D-10-12798-46/12 2

*M ieszkanie 2-pokojowe 48 m ul. Lanca, 668-195-186. d-10-12781-46/12

*P okój umeblowany dla studenta blisko WSPol, 603-18-26-18. DIN-190-12806-46/12 2

*M ieszkanie 57 m , 2 pokoje, kuchnia, łazienka (internet), 662-636185. D-10-12802-46/12 *T anio pokój w centrum miasta dla studentów, 604-565-508. dIN-10-12806-46/12

*G araż ul. Pola, 89-624-24-32. DIN-10-12817-46/12

*S amodzielne mieszkanie 2-pokojowe, 602-721-303. dIN-10-12819-46/12

*P okój z oddzielnym wejściem, 89624-24-38. DIN-10-12821-46/12

*P okój studentce od 1 listopada, 506-682-080. D-10-12822-46/12

*P okój studentowi, 608-470-332. DIN-10-12823-46/12 2

* lub sprzedam lokal 20 m w centrum Wielbarska, strych do re2 montu 20 m , można przerobić na mieszkanie, 795-564-564. d-10-1p-45+R

* Lokal 65 m2 na działalność przy ul. Leyka 60, 604-167-882. D-7-k-51/12

* Kawalerka w centrum częściowo umeblowana, 692-984-211. DIN-10-12707-44/12

* Dom w Szczytnie nowocześnie wykończony, 601-95-18-94. DIN-10-12569-46+R+G

* Działkę budowlaną ogrodzoną, woda, prąd, kanalizacja, 810 m2 , Lemany, 509-956-845. D-9-12568-45/12+R

Do wynajęcia * Mieszkanie z aneksem kuchennym i łazienką ul. Leyka 60, 501190-805, 89-624-61-92 (10.0018.00), 502-888-867. F-04-1225-16/12 * Pokój studentom/studentkom, ul. Piłsudskiego, 604-069-978, 602315-321. DIN-5-11298-51/12 * Lokale handlowo-usługowe w nowo wybudowanym obiekcie w centrum Szczytna o powierzchni od 60 m2 do 140 m2 , cena od 10 zł/m2 , 697034-913. FIN-8-3003-46/12

* Pokoje studentom blisko centrum, umeblowane, kuchnia, łazienka, 507-823-408. DIN-10-12709-44/12 2

* Lokal 60,5 m na parterze ul. 1 Maja, 666-268-366. dIN-10-112719-44/12

*L okal z placem pod działalność (warsztat, produkcję), 502-097626, 508-375-216. D-10-1

* Mieszkanie w Warszawie Mokotów 2 (tuż obok metra Wierzbno), 52 m 2-pokojowe, 1500 zł + media, 502201-526. D-12-12732-45/12 * Pokoje studentom lub osobom pracującym, tanio, 664-732-074. D-10-12733-45/12

* Stancje dla studentów w centrum miasta, 602-137-358, 793-04-2020. DIN-101-2741-45/12

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

21


OGŁOSZENIA SPRZEDAM * DREWNO opałowe kominkowe, więźby dachowe, sztachety, deska szalunkowa, podbitki, łaty, kontrłaty, 509667-616, 89-622-01-01 D-11-6569-46/11 * Drewno opałowe – kominkowe od 80 zł za mp i budy dla psów, meble ogrodowe, 666-040-544. dIN-1-10195-26/12 * Wózek widłowy RAK, 666-53-9373. D-7-11911-46/12 * Tarcicę budowlaną, deski, bale, sztachety, krokwie, opał, 606-962791, 89-622-64-03. FIN-9-3396-45/12

* Drewno opałowe, kominkowe na każdą kieszeń, 507-527-821. DIN-9-12373-45/12

* Krajzegę metalową 5,5 KW, budę dla psa drewnianą, rower, rehabilitacyjny, 89-624-33-50. D-9-12383-49/12 * Czarną ziemię, 602-23-61-64, 89624-55-81. DIN-8-12430-46/12 * Pianino Calisia, tanio, 694-936-769 * Garaż blaszak roczny 3x5 m, 60099-32-53. d-101-12689-44/12 * Drewno opałowe liściaste, 506-337601. D-10-12701-44/12

* Drewno opałowe, kominkowe, sezonowane, 509-677-492. DIN-10-12668-44/12 * Jałówki 9-miesięczne LM, 790-494505. dIN-10-12684-44/12 * Tanio, meble używane, 661-663927. D-10-12690-44/12 * Meble kuchenne ze sprzętem (płyta gazowa, zlew, piekarnik, okap) rudoecru, wym. 3X1,80 m, 1700 zł, 604622-112. D-10-12695-44/12 * Ok. 1000 sztuk świerka pospolitego (kopalniak+żerdź), loco-las przy pniu. Miejsce pozyskania Korpele, 696-467-191. DIN-10-12614-45/12 * Suporex 24x24x59 odmiana 600, 2000 sztuk, 690-140-844. DIN-10-12706-44/12

* Hydrofornię, 604-50-99-08. F-10-3990-44/12 * Yorki, 798-511-656. D-101-12718-44/12 * Piec co. Wimest 1,7 kW, 692-160642. dIN-10-112719-44/12 * Krowy mleczne, młode, 604-784690. DIN-10-12745-45/12

*D achówkę z rozbiórki w stanie dobrym 40 gr/sztuka, agregat prądotwórczy siłowy 11,5 kW 1400 zł w idealnym stanie, 692-022-387. dIN-10-12756-5112

*D rewno opałowe, 507-421-110. D-10-12760-45/12

*Y orka, szczeniaka, 602-503-868. DIN-10-1766-45/12

*T anio nowe drzwi wewnętrzne, różne wymiary, 501-576-004. D-10-12733-45/12

*W yprzedaż materiałów budowlanych 20-50% wartości rynkowej, 15-26 X, 604-557-594. DIN-10-12669-43/12 *G rube pnie topoli 3 sztuki, 604-172715. D-10-12781-45/12 *K omplet wypoczynkowy (wersalka + 2 fotele + 2 pufy), 500 zł, 722-166555. D-10-12770-46/12 *D rewno kominkowe sezonowane (4letnie), 602-55-43-49.dIN-10-1782-46/12 *M yjnię mechaniczną Karcher, 60255-43-49. DIN-10-12782-46/12 *M eble kuchenne + AGD kolor rudoecru wym. 3x1,80 m, 1000 zł, 604622-112. DIN-10-12787-46/12

*Y orki, tanio, 514-521-352. DIN-10-p-4/12

* Brykiet bukowo-debowy, tona 600 zł, ul. Żeromskiego 31/6, 666-53-9373. F-neo-49/12+R *W agi sklepowe elektroniczne, tanio, 601-95-18-94. DIN-9-12584-42/12+R

Kupię *S kupujemy tanie, jeżdżące lub uszkodzone auta, 604-627-967, 607-39-99-44. FIN-2563-51+G

*K ażdą ilość złomu, przyjedziemy, potniemy, zapłacimy, 518-634-535. D-9-12461-46/12

*Z łoto po atrakcyjnej cenie, dojazd do klienta, 690-077-522. D-9-12548-42/12 *B yczki, cielęta BYKPOL, 531-610942. D-10-12630-46/12 *U żywaną szafę wys. max 180 cm, szer. max 100 cm w dobrym stanie, niedrogo, 502-49-36-52. D-a-12612-42/12

Sprzedam AUTO-MOTO * Części używane do aut osobowych, opony zimowe, letnie, szyby, 518634-535. d-9-12461-46/12 * Audi A6 na części, 518-634-535. D-9-12461-46/12

* Opla astrę 2.0 diesel (99), pełna opcja (klima), 9000 zł, 509-737-214. DIN-9-12550-45/12

* A lufelgi 16 na pięć szpilek z oponami Continental Cross Contact zimowe 215/65 mitsubishi ASX, 698-095890. DIN-10-1215-344/1 * Koła zimowe 195/55/15, 205/55/15, opony 215/55/16, Szczytno, 662838-115. d-10-12671-44/12 * Opony zimowe z felgami stalowymi 185/65R15 Michelin, 664-327-261. dIN-10-12694-44/12

* Opla tigrę (99) 1.4 benzyna + komplet kół zimowych, 691-27-13-00. D-10-12695-44/12

* Lanosa 1.5 (99/00) pierwszy właściciel, garażowany, przebieg 129 tys. km, 600-826-179, 89-624-37-03. D-10-12699-44/12

* Skodę felicję kombi (00) 1.9 D 2700 zł do negocjacji, bezypadkowy, 60664-22-14. DIN-10-12700-44/12 * Toyotę avensis sol (09) gaz, kombi, przebieg 118 tys. km, 515-288-084. FIN-10-47/11

* Saaba 9-5 (2000) 2.3 turbo, gaz sekwencja, kombi sportowe, pełne wyposażenie, skóra, automat, klimatronik dwustrefowy, atrakcyjny wygląd, stan idealny, 15.600, okazja, 518-405-277DIN-10-12705-45/12 * Opla vectrę B (99) 1.6 16 V, sprowadzony, przygotowany do rejestracji, sprowadzony, przygotowany do rejestracji, serwisowany, + 2 kpl. kół, 533-902-904. D-10-12673-43/12 *V W passata B 5 sedan (99) 1.6 benzyna, sprowadzony, przygotowany do rejestracji, serwisowany, 533902-904. D-10-12674-43/12

*V W golfa V (04) 2.0 TDI 140ps, Szczytno, 662-838-115. D-10-12670-44/12

*P rzyczepę ciężarową 6-tonową Trailler, 664-738-365. D-10-12772-46/12

*F orda focusa (04), VW passata (99) i (04), opla merivę (05), skodę fabię (02), VW golfa (02), VW sharana (99) i (01), toyotę RAV4 (04), opla zafirę (01), forda mondeo (04), toyotę avensis( 00), opla astrę (04), mazdę 6 (03), skodę superb (02), BMW 318 (00), mazdę premacy (03), tel. 888833-864 lub 515-748-403 FIN-aut-45/12 *P eugeota 607 2.2 HDI (01), audi A4 1.8 benzyna + gaz (94), 795-998078. DIN-10-12732-45/12

*O pla vectrę 1.6 gaz (93) ABS, alufelgi, WK, 668-529-802. D-10-12775-46/12

*R enault clio (04) 1.5 DCI + koła zimowe, 791-972-929. D-10-12726-45/12 *R over 620 D (96), 2900 zł, 533-299118. D-12742-45/12 *M azdę 6 (04) kombi, niebieski metalik, diesel 2.0, 121 KM, 509-395211. D-10-12750-45/12

*F orda focusa 1.6 benzyna + gaz (2002), GHA, 503-786-772. D-10-12978-46/12

*T oyotę crollę (95) 1.4 benzyna + gaz, 530-216-606. DIN-10-12805-46/12

Kupię *S kupujemy tanie, jeżdżące lub uszkodzone auta, 604-627-967, 607-39-99-44. FIN-2563-51+G *A uta powypadkowe lub do kasacji, transport gratis, 518-634-535. *S kup katalizatorów, ul. Wielbarska, 518-634-534. D-9-12461-46/12 D-9-12461-46/12

*A bsolutnie każde Kupię, 507-098-641.

auto. D-9-2/13

PRACA * Posprzątam, umyję okna, 602-7665-94. dIN-7-p-51/12 * Zatrudnię do prac w kamieniu naturalnym, 511-87-15-46. D-7-118 * Przyjmę majstra na budowę, 783733-198. D-9-12419-49/12 * Zatrudnię dekarza, 691-054-558. d-9-cpd-(38) -51/12

* Posprzątam mieszkanie, dom, solidnie, 1-2 razy w tygodniu, 501-429495. D-101-26988-44/12 * Operator koparko-ładowarki, koparki, ładowarki szuka stałej pracy, 787182-461. dIN-p-44/12 * Zatrudnię przedstawiciela handlowego ze Szczytna lub okolic, 884384-543, biuro@zph-anek.pl * Zaopiekuję się dzieckiem. Doświadczenie, 603-568-088. DIN-10-12708-44/12 * Szukasz przychodu, lub dodatkowego dochodu? Szukam do współpracy osób komunikatywnych i otwartych, 661-165-670. D-10-12711-44/12 DIN-10-12713-44/12

22

* Zatrudnię do prac przy instalacjach c.o. wodno-kanalizacyjnych, gazowych, 693-628-132. D-10-12710-44/12 * Przyjmę dekarzy i na elewacje, murarzy, 888-660-255. D-10-12720-44/12 * Przyjmę młodą panią do pracy w barze, 668-452-138. Fin-10-3996-44/12 * Zatrudnię dekarzy, 691-054-558. D-10-st-51/12

*Z atrudnię sprzedawcę w kiosku wędliniarskim, 696-074-196, 604081-179. D1-10-122665-43/12 * MOOSE CJO zatrudni w Szczytnie lektorów języka angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego, CV na szczytno@moose.pl F-10-3997-44/12 * SOPRANOS PIZZA zatrudni kierowcę z własnym samochodem. CV w lokalu, Szczytno, ul. Kościuszki 22.

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

D-10-12734-45/12

*Z atrudnię mechanika samochodowego samochodów ciężarowych lub osobowych, (może być na przedemerytalnym), 501-63-33-59, 501101-934. F-10-3999-45/12 *Z atrudnię pracownika do serwisu sieci komputerowej, 697-034-913. Wymagania: https://www.matcom. com.pl/praca.html FIN-10-4982-48/12 *Z atrudnię pracownika w gospodarstwie rolnym, 89-622-00-92. *U dostępnię miejsce w salonie fryzjerskim kosmetyczce, 793-331-186 . DIN-10-12754-45/12 *P rzyjmę do pracy przy hydraulice, 693-63-75-76. D-10-12735-44/12

* Z atrudnię kierowcę kat. C+E. Praca po kraju, wolne weekendy, 502354-392. D-10-12778-45/1

*A ktivmed24 poszukuje opiekunek, pielęgniarek, praca nad osobami starszymi, Niemcy, znajomość j. niemieckiego, 504332628, info@ aktivmed24.pl nr certyfikatu: 8023 F-10-46/12

D-10-12752-45/12

*Z atrudnię do prac biurowych związanych ze sprzedażą. Wymagania: łatwość nawiązywania kontaktów, znajomość komputera, podstaw fakturowania i marketingu, kontakt: szczytno@onet.eu FIN-10-43/12

*F irma BYK-POL zatrudni kierowcę kat. C+E do przewozu zwierząt, 696-137-837. d-10-12789-46/12+R *Z wrot podatku z pracy, rodzinne, urlopowe, odszkodowania, Niemcy, Anglia, Austria, Holandia, Belgia, Dania, Irlandia, Włochy, Norwegia, Europa i USA, 71-385-2018, 601-759-797. FIN-2-550-51+R


OGŁOSZENIA

USŁUGI * Żaluzje: do PCV, mini, drewniane, verticale, rolety zewnętrzne, tekstylne, (VAT), ul. Przemysłowa 6/8, 89624-54-68, 502-614-430. FS-01-3941-51/07

* CZYSZCZENIE dywanów i tapicerki u klienta, ul. Korczaka 1/1, 609-664232. F-10-3653-51/11 D-06-2224-26/11

* CZYSZCZENIE dywanów, wykładzin, tapicerki, meblowej i samochodowej sprzętem firmy Karcher, 602462-716, 89-624-60-81. FIN-S-3001-51/12 * TRANSPORT 3,7 tony, 30 m 3 przeprowadzki, 602-462-716, 89-62460-81, ul. Lipowa 4a. FS-3001-51/12 * Transportowe, przeprowadzki, meblowóz, 4 tony, 40 m3, nawiążę współpracę, 89-624-51-69, 692-899-188. FS-2800-51/10

* Instalacje elektryczne, komputery, domofony, pomiary, minikoparka, podnośnik 18 m, 89-624-35-57, 501-502-544. fIN-04-2828-51/11 * POGOTOWIE UBEZPIECZEŃ, DOM - rodzinne, ubezpieczenie inwestycji, komunikacyjne, budynków użyteczności publicznej, zdrowotne - pełen zakres, pobyt w szpitalu, ubezpieczenia grupowe - od 1 osoby, pomoc w zadośćuczynieniach Super Agent 664-007-007, 514007-007. S-01-340-51/10

*C ałodobowe usługi weterynaryjne - PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA, specjalista chorób psów i kotów lek. wet. Jarosław Tołoczko, ul. Korczaka 1/5. Komputerowe badanie krwi, USG, czipowanie, paszporty. Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja. Wizyty domowe. Dojazd w Szczytnie gratis, 89-624-57-06, 604-61-3161. FINS-06-2077-18/13 * Naprawa pralek. Waldemar Kryszczak, 89-624-21-89, 505-023-970. D-01-1081-12/13

* PRZYŁĄCZA 608-515-263.

KANALIZACYJNE, FS-1324-30/12

* Usługi transportowe przeprowadzki, 605-997-289. DIN-12-r-51/12 * USŁUGI ������������������������� INFORMATYCZNE, NAPRAWA - SPRZEDAŻ KOMPUTERÓW I CZĘŚCI, DOPEŁNIANIE TUSZY, 608-422-346. fin-141-6/13 * Hydrauliczne, co, 211-863.

wod.-kan., 602D-02-hg-51/12

* Remontowo-budowlane, docieplenia budynków, koparko-ładowarką, wykopy i inne prace ziemne, VAT, 502-172-407.

D-6-2481-48/12

DINS-01-2801-51

* Remontowo-budowlane, szlifowanie bezpyłowo, malowanie, szpachlowanie, 509-112-715.

D-6-2481-48/12

DIN-6-1679-44/12

FIN-227-51

* Jazdy konne i profesjonalne treningi skokowe – Stajnia Novum w Kobyłosze, 503-096-209. DIN-8-F-44/12 * Ogólnobudowlane – budowa domów elewacje, wykończenia wnętrz, itp. 609-056-118. d-9-12379-44/12 * Stany surowe, wykończenia wnętrz, elewacje, klinkier, polbruk, 693-716443. D-9-1241-45/12

* Usługi dekarskie, podnośnikiem HDS, 609-73-23-79. FINS-03-993-51/10

* Z akładanie ogrodów, oczka wodne, koszenie trawników, 607-975-982.

FIN-306-51/12

DIN-10-12743-46/12

*S klep KOMIS-LOMBARD przeniesiony z ul. Odrodzenia na stary rynek, 690-133-928. D-10-12748-45/12 *S kup złota i srebra, monet, staroci, wysokie ceny, 24 h na dobę, stary rynek, 690-133-928, 690-135-203, 516-622-804. D-10-12748-45/12

*M ATEMATYKA – korepetycje, 660674-062. *C hoinki – sprzedaż detaliczna i hurtowa, 692-022-387.

* Tłumaczenia przysięgłe j. niemiecki, Szczytno, 503-745-042, 89-623-1559. FIN-7-51/12

* Elektryczne instalacje, pomiary, odbiory, 602-752-122, 89-624-46-22.

*P olerowanie lamp samochodowych, 507-845-298.

DIN-101-2749-44/12

* Kominki. Usługi ogólnobudowlane. Stany surowe, 600-991-978, 89624-80-49 (po 17.00).

* Transport ciężarowy: piasek, żwir, od 5 do 25 ton, sprzęt budowlany: koparka, ładowarka, spychacz, wykopy, niwelacja terenu, wywóz gruzu, 602-236-164, 89-624-55-81.

D-10-12740-45/12

*P rofesjonalne usługi remontowo-budowlane, 533-299-118. D-10-12742-45/12

FS-11608-37/12

* Dźwigiem, minikoparką – HDS – dłużyca, elektryczne, 604-392-676.

FS-01-2226-51/11

D-10-3998-(46)-17/13+G

*Z akładanie i projektowanie ogrodów, nawadnianie z dowozem krzewów, wetrykulacja, 606-269-295.

* Boazeria szalówka, listwy i inne wyroby z drewna. Pawilon ul. Żeromskiego 31/26, 606-247-641. F-6-2369-45/12 * Bezpieczna wycinka drzew z podnośnika 18 m, 604-392-676.

*L ekarz weterynarii Janusz Bil - Leśny Dwór 66, 89-624-16-71, 604-79-89-56. FS-01-2582-51

* Projektowanie, kosztorysowanie, nadzory budowlane, mgr inż. budownictwa Andrzej Długokęcki, Szczytno, ul. Kochanowskiego 7a, 89-624-40-67, 604-064-661.

*P sychologiczne badania kierowców. Pracowania Psychologiczna. Michał Sójka. OD PONIEDZIAŁKU DO NIEDZIELI, ul. Linki 4, Szczytno, tel. 501-817-639. Atrakcyjna oferta dla firm.

DIN-12754-51/12

*K orepetycje z j. angielskiego, 793431-919. D-10-12783-46/12

*Z łota rączka. Mąż na godziny pomoże w domu i ogrodzie, 886-151-908. D-10-p-48/12

*S zamba betonowe szczelne od 3 do 14 tys. litrów, atestowane. Zapewniamy transport. Promocja – montaż gratis. 532-777-171. DIN-10-12803-47/12

*S zpachlowanie agregatem (oszczędność materiału, tanio), malowanie agregatem, 509-020960. F-2149-35 ��������� *W ykończenia wnętrz, stany surowe budynków. Wolne terminy od listopada i grudnia, 503-378-201. d-9-12567-44/12+R

*S tudentka filologii angielskiej udzieli korepetycji, 797-252-632. F-9-2295-51(39)/12

d-9-12416-45/12

* Budowa budynków mieszkalnych i gospodarczych, remonty i wykończeniówka, 667-350-003. D-10-12703-44/12

*P ogotowie komputerowe. Wojciech Grzybowski, 888-090-883. D-09-3504-36/13+R

*P omoc drogowa – holowanie OCP 24 h, 509-956-845. D-9-12568-45/12+R *M eble na zamówienie, 725-997695. FS-fv-w10-26/12-51+R BIURO RACHUNKOWE SKONTO mgr Beata Łuniewska: - kompleksowa obsługa księgowopodatkowa podmiotów gospodarczych, - rozliczanie zwrotu VAT z budownictwa mieszkaniowego, - zeznania roczne. Szczytno, ul. Barczewskiego 4. Budynek ZUS pokój nr 10. Zapraszamy od 8-16, tel. 89-651-21- 03, 794-636-633. F-2-670-51/12 + R+T * STUDIO FOTO-VIDEO – fotografia, videofilmowanie, nagrywanie w wysokiej rozdzielczości HDV (BLURAY) wesela, śluby i inne uroczystości, kopiowanie kaset VHS, 8 mm na DVD, sesje indywidualne FOTO Plenery, możliwość nagrania na kilka aparatów, kontakt: Szczytno, ul. Borowa 7a, www.marcinluniewski. pl, 668-11-00-79 FIN-1933-25/11 *P osadzki maszynowe: poziomowanie laserowe, zacieranie mechaniczne, 602-130-919. FIN-3-790-36/12+R

*P race ziemne, polbruk, przyłącza kanalizacyjne, drenaż, 608515-263. D-01-1324,17-30/11 * Tynki agregatem, posadzki mixokretem, 509-020-960. F-2149-35

RÓŻNE *U waga! 12 października znaleziono telefon komórkowy przy sklepie odzieżowym przy ul. Żeromskiego. Odbiór w redakcji. * Odstąpię klub nocny z pełnym wyposażeniem lub bez w centrum miasta, 533-527-925. dIN-10 *U waga! Znaleziono klucze w pobliżu Pubu 9. Odbiór w redakcji. *W dniu 18.10.12 r. (czwartek) zgubiono aparat fotograficzny na parkingu przed blokiem ul. Solidarności 11, 514-921-610. D-10-12764-45/12 *P oszukuję korepetytora z matematyki dla maturzysty, 600-991-835. DIN-10-12807-46/12

BIURO OGŁOSZEŃ Ogrodowa 30/2 12-100 Szczytno poniedziałek - piątek 8.00 - 16.00 tel. 89 624-21-00

EXODUS DOM POGRZEBOWY J. Lichnerowicz - Dajewska

Szczytno ul. Broniewskiego 2a,

tel. 089-624-41-59, tel. kom. 0606-908-731 całodobowe usługi pogrzebowe, kaplica klimatyzowana, chłodnia, akcesoria pogrzebowe, oprawa muzyczna, stypy, załatwianie formalności pogrzebowych

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

23


KRONIKA PROWINCJONALNA ZAMKNIĘTY PRZEJAZD

G

łówny przejazd kolejowy w mieście miał być, jak pisaliśmy, zamknięty już 22 października. Nastąpiło jednak jednodniowe opóźnienie i dopiero wówczas na

dwójny układ jezdny - małe metalowe kółka do poruszania się niczym pociąg oraz normalne koła z oponami, jak w zwykłym samochodzie - fot. 1. To tak tytułem

3

1 torowisku pojawili się liczni pracownicy oraz rozmaity sprzęt zmechanizowany, w tym ciekawe ładowarko-koparki z możliwością poruszania się zarówno po szynach, jak i normalnym terenie. Te wytwory współczesnej techniki zostały bowiem wyposażone w po-

ciekawostki technicznej, bo nas interesowało co innego. Jakie skutki na ulicach miasta wywoła zamknięcie ruchu w tym, jakby nie było, newralgicznym punkcie i czy przypadkiem nie powstaną gdzie indziej jakieś poważniejsze zatory, czy wręcz korki.

prowizorycznego przejścia to trzeba dodać, że wejście na nie od strony ul. Polnej niby nie sprawia większych kłopotów, ale jeśli idzie się z ul. Skłodowskiej nie jest już wesoło, bo nie ma w tym miejscu pasów dla pieszych. Podobne kłopoty mają piesi na drugim końcu przejścia, gdzie styka się ono z ul. Kolejową. Ulica ta ma chodnik tylko po jednej stronie, a nie można bezpiecznie do niego dojść, bo i tu brak pasów. Co gorsza, na jezdni wymalowana jest podwójna linia ciągła, więc auta pędzą z maksymalną dopuszczalną prędkością i przechodzień właściwie jest bezradny - fot. 3. Czeka i czeka, a samocho-

PROSTO POD PĘDZĄCE AUTA

Z

acznijmy jednak od pieszych, bo tym wolno przekraczać przejazd, tyle że po specjalnie utworzonym tymczasowym przejściu - fot. 2. Jak widać na

mogą poruszać się po nim także rowerzyści oraz mamy z wózkami. Swoją drogą zastanawiające jest, dlaczego tak się dzieje, że jeśli zobaczymy gdzieś dziecięcy wó-

dy śmigają i tyle. Szkoda, że całkiem niedawno rozebrano nadtorową kładkę, zamiast ją wyremontować. Teraz przydałaby się, zwłaszcza że ruch pociągów ma się wzmóc od nowego roku. Będą przecież jeździły tędy składy nie tylko do Olsztyna, ale i Wielbarka, a być może nawet do Ostrołęki.Przede wszystkim jednak to wykonawca robót kolejowych powinien był dogadać się z władzami miasta, aby na czas remontu przejazdu jeśli już nie urządzić przejścia dla pieszych przez ul. Kolejową z wymalowanymi pasami, to choćby postawić znaki - uwaga piesi! Takie, jakie zwykle pojawiają 1 i 2 listopada przy miejskim cmentarzu.

NA OBWODNICY BEZ ZMIAN

P

iesi, jak opisano wyżej, nie mogą czuć się w pełni komfortowo pokonując przebudowywany przejazd, a jaki los zgotowano zmotoryzowanym, którym przez tory jechać nie wolno? „Kurek” spodziewał się jakichś zatorów, czy korków na nowej małej obwodnicy, bo przecież teraz tam jest kierowany, jak się nam wydawało, główny strumień pojazdów. Tymczasem

sporą przepustowość. Nikt nie wlecze się po nim jak dawniej 20 km/godz., a wprost przeciwne pędzi, nierzadko z prędkością większą od dopuszczalnej na terenie zabudowanym. Mało tego, tuż za mostkiem nad Kanałem Domowym, na łuku okolonym betonową barierką maksymalna prędkość jest ograniczona do 30 km/ godz. Jednak konia z rzędem temu, kto zobaczy tam samo-

2 zdjęciu, ruch pieszy jest nawet całkiem spory, choć fotografia została wykonana nie w godzinach szczytu, a w porze przedpołudniowej. Jak na tymczasową konstrukcję przejście wykonano jako tako, dzięki czemu

24

zek, to pcha go przeważnie mama, a nie tata, osobnik przecież silniejszy. Chodzi o to, że mama bardziej ostrożnie kieruje wózkiem? Jeśli tak, to podobnie powinno być z kierowaniem samochodem. Wracając zaś do

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

4 okazało się, że na obwodnicy nie widać właściwie żadnych zamian w natężeniu ruchu fot. 4. Wynika to pewnie stąd, że zmodernizowany i oddany niedawno do użytku szlak ma

chód osobowy, czy nawet ciężarowy pokonujący ów zakręt z taką prędkością. Zwykle jest to dwukrotnie więcej. Jednak jakby z tą prędkością nie było, teraz zajmujemy się jednak


KRONIKA PROWINCJONALNA czym innym, czyli korkami i ewentualnymi zatorami powstałymi wskutek zamknięcia głównego przejazdu. Jeśli na małej obwodnicy ruch właściwie się nie zwiększył, to logicznym wydaje się wniosek, że przejazd mógłby być właściwie cały czas zamknię-

ty, a miasto żadnych zmian by nie odczuło. Nic jednak bardziej mylnego. Trzeba bowiem zaznaczyć, że w małą obwodnicę kierowany jest ruch Warszawa - Pisz i Warszawa - Ostrołęka, a przecież pozostaje jeszcze kierunek Warszawa - Olsztyn.

runku Olsztyna – prawy pas pozostaje prawie pusty - fot. 6. Dzięki temu jest więc miejsce dla wozu bojowego strażaków

czy karetki pogotowia, bo pojazdy te jako uprzywilejowane mogą poruszać się także po nie swoim pasie ruchu.

WYLĘGARNIA GRYZONI

KOREK NA KOCHANOWSKIEGO

P

roponowany objazd trasy Warszawa – Olsztyn odbywa się ul. Kochanowskiego. Teraz uwaga, bo tam zauważyliśmy obrazek jak z najgorszego koszmaru kierowcy. Cała ulica od sanepidu do skrzyżowania z ul. Bohaterów Westerplatte była zakorkowana - fot.

pomocy medycznej, albo zachodzą oba te przypadki naraz. Co się wówczas dzieje? Pogotowie, jak i straż pożarna wobec zamknięcia przejazdu mają możliwe wyjazdy tylko w ulicę Kochanowskiego. Jak jednak nią przejechać w takich warunkach, nie wspominając

5 5. Pokonanie widocznego na zdjęciu raptem kilkusetmetrowego odcinka zajęło nam prawie 15 minut, a jechaliśmy tędy w ubiegły czwartek ok. godziny trzynastej, więc poza szczytem. Kierowców szlag

nic już o samym opuszczeniu swoich placówek. Pogotowie bowiem i straż pożarna mają wspólny wyjazd przez bramę, która usytuowana jest gdzieś tak w połowie widocznego na zdjęciu nr 6 sznura pojazdów.

7

K

ilka dni temu otrzymaliśmy sygnał od mieszkańców ul. Bartna Strona, a konkretnie od lokatorów posesji nr 7, 9 oraz 11 dotyczący dość śmierdzącej, i to dosłownie sprawy. Chodzi o to, że w tych trzech wymienionych domach mieszka aż siedem rodzin, więc wiadomo, że odpadków wytwarzają sporo, a tymczasem na wspólnym podwórku ZUK postawił tu tylko jeden kontener. Stoi on tuż przy ścieżce pieszo-rowerowej za sterczącymi bez sensu, bo pozbawionymi siatki ogrodzeniowej metalowymi, słupkami. Za pojemnikiem widać jeszcze jakąś konstrukcję metalowo-drucianą - fot. 7. Całość nie wygląda dobrze, kompletnie nie pasując do

dnie. Niestety, jest zbyt mały jak na liczbę mieszkańców i z tego powodu wzięły się worki z odpadkami spoczywające za i obok pojemnika. Co ciekawe, dobrych kilka lat temu to właśnie ZUK zbudował ową betonową konstrukcję nakrytą metalową siatką, ale odpadków w niej zgromadzonych ani razu nie usunął. - Nieczystości w workach i inne śmieci zalegają tam od lat - skarży się pan Mirosław. Nie może zrozumieć dlaczego w ogóle postawiono za kontenerem coś takiego, co obecnie stanowi tylko wylęgarnię szczurów. Poza tym, jak nam mówi, latem przegniłe odpadki okropnie cuchną, a przez cały rok, oprócz gryzoni do nieczystości dobie-

8 6 trafiał, co bardziej porywczy trąbili nie wiedzieć w jakim celu, bo chyba nie dla ukojenia nerwów. No, ale mimo że wszyscy stali, nic strasznego przecież się tak naprawdę się nie działo. Wyobraźmy jednak sobie taką sytuację: oto w mieście wybucha pożar lub ktoś potrzebuje natychmiastowej

Sytuacja taka wydaje się bardzo poważna, ale na szczęście nie jest aż tak całkiem zła. Chodzi bowiem o to, a co jest zaskakujące, że zator na ul. Kochanowskiego dotyczy tylko kierunku Wraszawa - Olsztyn, a nie w odwrotną stronę. Popatrzmy bowiem na wspomnianą ulicę z kie-

eleganckiej ścieżki pieszo-rowerowej. Ale jeszcze gorzej prezentuje się ów „kącik czystości” od strony podwórka. Oto widok kontenera i przyległej do niego betonowo-metalowej konstrukcji w pełnej krasie - fot. 8. Nieco zdezelowany i miejscami zardzewiały pojemnik, jak mówi nam pan Mirosław z posesji nr 9 jest opróżniany i to dość regularnie, mniej więcej co dwa tygo-

rają się także psy. Kilka dni temu rozwłóczyły po całym podwórzu mnóstwo odpadków, a najwięcej tuż pod okna mieszkania pana Mirosława. Jego żona, nie mogąc znieść takiego widoku, sama uprzątnęła cały bałagan, ale to syzyfowa praca. Odpadki upchała bowiem z powrotem pod siatkę, skąd prędzej czy później psy znowu je wywloką i tak w kółko. tekst i foto: M.R.Plitt

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

25


SPORT KRĘGLE

ŁUKASZ Z DZIKĄ KARTĄ

fot. archiwum

fot. archiwum

Łukaszowi Borowemu z Gwardii Szczytno nie udało się wywalczyć bezpośredniego awansu do Mistrzostw Polski Młodzików w Boksie, ale nasz zawodnik otrzymał dziką kartę dzięki której być może przystąpi do rywalizacji z najlepszymi nastoletnimi bokserami w naszym kraju.

Łukasz Borowy ma szansę wystąpić w MP Młodzików. Z prawej trener Zenon Jagiełło

Borowy, występujący w kat. 54 kg, przeszedł najpierw przez eliminacje wojewódzkie, a w nagrodę pojechał do Sokółki, gdzie spotkali się czołowi pięściarze z Polski północnowschodniej. W decydującej walce szczytnianin uległ głosami sędziów 1:2 zawodnikowi z Białegostoku. Uważam, że przegrał niesłusznie – tłumaczy trener Zenon Jagiełło. - Złożyłem protest, który został rozpatrzony negatywnie. Za dobry występ Łukasz jednak otrzymał dziką kartkę i pojedzie w grudniu REKLAMY

26

do Poznania jako rezerwowy. Być może wystąpi. Nieco wcześniej szczytnianie boksowali w Gniewinie na Pomorzu (baza Hiszpanów podczas EURO 2012), biorąc udział w Memoriale Brunona Bendiga. Trener Zenon Jagiełło jest szczególnie zadowolony z występów Marty Jagiełło i Macieja Jóźwika, którzy pokonali aktualnych mistrzów kraju w swoich kategoriach. Walkę wygrał również Szymon Gleba, a wyższość przeciwniczki musiała uznać Monika Głowicka. (gp)

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

Nagrodzeni w V Mistrzostwach Szczytna w grze w kręgle

DWIE GODZINY Z KRĘGLAMI

Poznaliśmy nowych mistrzów Szczytna w grze w kręgle. Zostali nimi Jolanta Pazurkiewicz wśród kobiet i Jan Załuska wśród mężczyzn. Rywalizacja o prymat w mieście trwała ponad dwie godziny i dostarczyła zarówno zawodnikom, jak i kibicom sporo emocji. Oto czołowe trójki V Mistrzostw Szczytna:

kobiety 1. Jolanta Pazurkiewicz, 2. Barbara Kąckowska, 3. Jolanta Jeziorska mężczyźni 1. Jan Załuska, 2. Kamil Bałdyga, 3. Marek Jurczak. (orz


SPORT Tadeusz Dymerski walczył z judokami młodszymi od siebie o 20 lat * Szczytnianie cztery razy na podium MP Policji w Judo

MUNDUROWI NA MEDAL

W mistrzostwach oprócz osób związanych w jakiś sposób z branżą policyjną startowali judocy pracujący w straży granicznej, pożarnej i miejskiej, służby więziennej, ABW-u i BOR-u. W stawce tej znalazła się siódemka reprezentantów WSPol. Najlepiej spisała się Magdalena Kobylarz, zdobywając w kat. 56 kg srebrny medal. Na trzecim stopniu podium stanęli:

Jacek Szewczak (90 kg), Marlena Dudek (+56 kg) i Tadeusz Dymerski (+81 kg, pow. 40 lat). Ze swojego medalu, już dziewiątego w policyjnych mistrzostwach, szczególnie zadowolony był Tadeusz Dymerski. - Pobiłem chyba rekord. Nie było żadnego 50 - latka, a tu nagle wyskakuje facet 62-letni – słyszymy od najbardziej doświadczonego z naszych zawodników, który rywa-

fot. archiwum

Reprezentanci WSPol Szczytno wywalczyli cztery medale podczas Mistrzostw Polski Policji w Judo, które odbyły się Legionowie. Najbliżej złota była Magdalena Kobylarz, studentka II roku Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W wadze 56 kg zajęła ona drugie miejsce.

Ekipa ze Szczytna wróciła z 4 medalami

lizował z judokami młodszymi od siebie o 20 lat. - Wiedziałem, że wygranie drugiej walki daje medal. Wycofałem się po niej, bo nie starczyło już siły. Mimo niezłych walk medali nie udało się wywal-

czyć w Legionowie: Mateuszowi Korszeniowi (81 kg), Michałowi Lisickiemu (90 kg) i Markowi Rybce (81 kg, pow. 40 lat). (gp) więcej zdjęć na: www.kurekmazurski.pl

REKLAMY

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

27


SPORT Dobiega końca piłkarska jesień. Wolne mają już drużyny występujące w klasie B, za tydzień ostatnie mecze w rundzie rozegrają zespoły z wyższych klas. Jeśli aura będzie łaskawa, IV-ligowcy i piłkarze okręgówki wybiegną na boiska w jeszcze Święto Niepodległości, inaugurując w ten sposób rundę rewanżową. W swoim przedostatnim występie historyczne, bo pierwsze w klasie A, zwycięstwo odniósł MKS.

* Błekitni i Omulew wciąż nisko w tabeli * Jedwabno wciąż czeka na punkty * Pierwsza wygrana MKS-u * GKS Szczytno na fali

MKS: LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE

IV LIGA 14. kolejka

2:0 (1:0)

Błękitni Pasym 1:0 -(44.), 2:0 - (88.) Błękitni: Malanowski, Domżalski, Stalmach, Młotkowski, S. Foruś, A. Foruś (Staszewski), Pietrzak, B. Nosowicz (Mikołajewski), D. Kruczyk (Kędzierski), M. Kruczyk (M. Nosowicz), Gołębiewski. Piłkarze obu drużyn nie musieli wprawdzie grać – co w miniony weekend nie było rzadkim zjawiskiem – na śniegu, ale niska temperatura sprawy z pewnością nie ułatwiała. W sobotę podopieczni Michała Żuka przypomnieli sobie starą prawdę, że gra się do końca, zarówno pierwszej połowy, ale i meczu. Gola dającego prowadzenie miejscowi zdobyli po składnej akcji, a kropkę nad i gospodarze postawili, skutecznie wykonując rzut wolny.

Omulew Wielbark 1:2 (0:1)

Pisa Barczewo 0:1 – (35.), 0:2 – (59.), 1:2 – Daniel Włodkowski (69.) Omulew: Przybysz, Nowakowski (80. Cieślik), J. Miłek, M. Miłek, Włodkowski, Berk, Remiszewski (53. Murawski), Kwiecień, Rudzki, Kujtkowski (77. Abram-

28

fot. G. Pietrzyk

Orzeł Janowiec Kościelny

Omulew ma kłopoty z napastnikami. Wielbarskim królem strzelców jest obrońca Mariusz Miłek, a w ostatnim meczu jedynego gola zdobył rózniwż defensor Daniel Włodkowski (walczy o piłkę z prawej)

czyk), Domżalski (65. Szczygielski).

chce wzmocnić siłę ataku w następnym meczu.

Po raz kolejny dały znać o sobie problemy Omulwi z rasowym napastnikiem. Gdyby zawodnicy z Wielbarka potrafili finalizować stwarzane sytuacje, wynik byłby inny. - Naprawdę zaprezentowaliśmy się bardzo dobrze – uważa trener Omulwi Mariusz Korczakowski. - Śmiem twierdzić, że w drugiej połowie byliśmy zespołem lepszym. Początkiem nieszczęść gospodarzy była idealna sytuacja niewykorzystana przez Domżalskiego. Przyjezdni wyprowadzili kontrę, Różowicz, do niedawna zawodnik Błękitnych Pasym, dograł do swojego partnera, który strzałem z 8 m pokonał Przybysza. Były piłkarz zespołu znad Kalwy w roli głównej wystąpił w 59. min, gdy goście zdobyli drugiego gola. Wielbarczanie odpowiedzieli w 69. min, kiedy to po rozegraniu rzutu wolnego do siatki trafił Włodkowski, strzelając w ten sposób swoją pierwszą bramkę dla Omulwi. Na ławce rezerwowych zasiadł wracający po kontuzji do zdrowia Dębek, którym trener

POZOSTAŁE MECZE

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

Vęgoria Węgorzewo – Mamry Giżycko 1:2, Zatoka Braniewo – Stomil II Olsztyn 1:4, DKS Dobre Miasto – Start Nidzica 1:2, Polonia Iłowo – GKS Wikielec 5:3, Znicz Biała Piska - Barkas Tolkmicko 1:0, Drwęca Nowe Miasto Lubawskie – Rominta Gołdap 0:3.

Tabela 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Barkas Rominta Znicz Stomil II Pisa Wikielec Drwęca Mamry Polonia Dobre M. Vęgoria Błękitni Omulew Orzeł Start Zatoka

14 13 14 14 14 14 14 14 13 14 13 14 14 14 14 14

37 32 31 29 28 24 18 16 13 15 14 12 12 10 9 8

36-5 23-5 42-14 33-17 29-17 30-15 23-20 17-27 16-29 11-20 25-35 14-24 11-22 13-32 14-32 16-40

KLASA OKRĘGOWA 14. kolejka

Polonia Lidzbark Warmiński

3:0 (1:0)

Zryw Jedwabno

1:0 – (22.-k.), 2:0 – (60.), 3:0 – (7:0) Zryw: Damian Mateusiak, Modrzejewski, Zapadka , Dąbrowski, Elsner (75. Olbryś), Olszewski, Sznajder, Górecki (75. Olbryś), Trzciński, Żmijewski (46. Rosiński). Wasyliszyn, Górecki (67. Daniel Mateusiak), Daniel Mateusiak, Olbryś, Sznajder. Trener Daniel Włodkowski miał tym razem do dyspozycji więcej piłkarzy niż zazwyczaj, na wynik się to jednak nie przełożyło. - Chłopacy próbowali, ale nic nie udało się strzelić – stwierdza szkoleniowiec Zrywu, dodając, że jego podopieczni nie wypracowali w zasadzie żadnej stuprocentowej sytuacji. Gospodarze kończyli mecz w dziesięciu – w 80. min jeden z zawodników Polonii za obrażenie sędziego przedwcześnie powędrował do szatni. POZOSTAŁE MECZE Czarni Olecko – Granica Bezledy 7:0, Mazur Ełk - Łyna Sępopol 0:1, Tęcza Biskupiec – Mazur Pisz 8:0, Start Kozłowo – Kłobuk Mikołajki 1:0, Victoria Bartoszyce – Warmia Olsztyn 5:1, Leśnik Nowe Ramuki – MKS Jeziorany ,


SPORT

Tabela 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 10 11 12 13 14 15 16

Victoria Tęcza Czarni Wilczek Orlęta Łyna Mazur E. Warmia Start Polonia Leśnik Polonia Jeziorany Kłobuk Granica Mazur P. Zryw

14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 13 13 13 14 14 14 14

35 27 27 25 24 24 23 21 20 19 17 16 15 15 14 13 0

43-14 47-21 37-17 36-23 30-21 25-28 31-22 25-23 33-27 19-22 25-29 14-16 23-30 26-34 25-40 24-52 10-58

KLASA A 10. kolejka

MKS Szczytno 1:0 (0:0)

Olimpia Miłki Bramka dla MKS-u: Grzegorz Goździewski (89.) MKS: Mikulak, Łoński, Magnuszewski, Hardziej (38. P. Turek), Opalach, Świderski (70. C. Trzebiński), Kuchna (80. Laskowski), Dudziec, D. Trzebiński, Jasiński, Wnuk (70. Goździewski).

Z kim MKS mógł wygrać, jeśli nie z drużyną zajmującą przedostatnie miejsce w tabeli? I wygrał, ale na zwycięską bramkę czekano do 89. min. Jej autorem był kolejny zawodnik wracający po dłuższej przerwie do gry w drużynie – Grzegorz Goździewski. Wykorzystał on dośrodkowanie z narożnika pola karnego i uderzeniem głową zapewnił swojemu zespołowi komplet punktów. POZOSTAŁE MECZE Mrągowia II Mrągowo – Reduta Bisztynek 4:1, Mazur Wydminy – Salęt Boże 1:1, Start Kruklanki – MKS Ruciane -Nida 2:1, Jurand Barciany - Pojezierze Prostki 1:0. Pauzowały Śniardwy Orzysz.

Tabela 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Pojezierze Śniardwy Ruciane-N. Start Mrągowia II Jurand Mazur Salęt Reduta Olimpia Szczytno

9 9 9 9 9 9 9 10 9 9 9

20 19 19 16 16 16 9 8 7 5 4

19-10 20-7 20-8 24-17 21-12 18-11 10-17 16-26 10-20 12- 25 9-27

KLASA B 9. kolejka

Wałpusza 07 Jesionowiec – Żagiel Piecki 0:3 (0:0) Wałpusza 07: Wilkop, Kuciński, Matras, Szulkowski, Wróblewski, R. Pliszka, Burdyński (46. B. Gut), Sitarski, Siwik (68. Bagiński, 72. Bambot), Zapadka, Niksa. Wałpusza po udanej pierwszej części rundy jesiennej dostała najwyraźniej zadyszki. W sobotę uległa sąsiadowi w tabeli. O sporym pechu może mówić Bagiński, który zaledwie parę chwil po pojawieniu się na boisku zderzył się z zawodnikiem z Piecek i musiał zostać zmieniony.

Perkun Orżyny - GKS Dźwierzuty 1:2 (0:2) Bramki: dla Perkuna – Mariusz Biedka (80.), dla GKS-u - Przemysław Krawczyk (2., 44.) Perkun: R. Bakuła, Tatyrata, P. Więcek, Kaczorek, R. Pac (60. Andrzejewski), J. Poździał (60. Kozłowski), Markiewicz, Biedka, M. Więcek (75. G. Bakuła), Ejdys, Dudziec. GKS: Granicki, P. Bazych, Hołod, Wójcik, Pękała (65. Dec), Krawczyk, Kołodziejczuk (50. Jaskuła), Kuszmider, Szmigiel (25. Ziółek), A. Bazych, Frejlich (65. Sokołowski). Po pierwszej połowie powody do zadowolenia mieli tylko goście, którzy w podobnych okolicznościach (dośrodkowanie z rzutu wolnego, strzał głową) zdobyli obie bramki. Perkun nie zamierzał się poddawać, ale gospodarzy stać było tylko na gola kontaktowego. - GKS wygrał zasłużenie – przyznaje kierownik zespołu orżynian Rafał Pac.

KP Purda - GKS Szczytno 3:5 (1:1) Bramki dla GKS-u: Adrian Gąsior (33., 65., 70.-k., 85.), Adam Brzuzy (73.) GKS: Błaszczak, Sikorski, D. Nowakowski, M. Nowakowski, Gołota, Rapacki, B. Nowakowski, Archacki, Nowik, Brzuzy, Gąsior. Dobra passa GKS-u trwa. Wprawdzie prowadzenie objęli goście, ale potem szczytnianie aż pięciokrotnie trafiali do siatki rywala. Wysokie prowadzenie trochę rozluźniło zespół, bo miejscowi zdołali jeszcze zmniejszyć rozmiary porażki.

Pisa II Barczewo – Tempo Wipsowo 4:0, Kormoran Lutry – Hetman Baranowo 1:5.

fot. G. Pietrzyk

Wilczek Wilkowo - Orlęta Reszel 2:1. Wynik spotkania z 11. kolejki pomiędzy MKS Jeziorany i Mazurem Ełk zweryfikowano jako walkower 0:3 (na boisku 1:1).

Piłkarze MKS-u po raz pierwszy w tym sezonie nie musieli wznawiać gry po stracie bramki

Tabela rundy jesiennej 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Pisa II Hetman Żagiel Szczytno Perkun Wałpusza 07 Dźwierzuty Purda Tempo Kormoran

9 9 9 9 9 9 9 9 9 9

23 22 17 13 13 13 13 8 4 1

34-9 26-13 18-11 20-15 20-18 26-26 13-14 20-26 14-34 5-30

LIGA WOJEWÓDZKA JUNIORZY MŁODSI 14. kolejka OKS 1945 Olsztyn - Reda Szczytno 2:0 (1:0) KLASA OKRĘGOWA JUNIORZY 11. kolejka GKS Stawiguda - Omulew Wielbark 0:3 (0:1); br.: Sebastian No-

wakowski (35.), Tomasz Bojarski (53., 73.). JUNIORZY MŁODSI 11. kolejka Polonia Iłowo – Błękitni Pasym 5:1 (1:1); br.: Marcin Kuszmider (17.) Pisa Barczewo – Omulew Wielbark 4:1 (2:0): br.: Jakub Tabaka (67.) TRAMPKARZE MŁODSI 9. kolejka Olimpia Olsztynek - Zryw Jedwabno - zespół Zrywu nie pojechał na mecz. Reda Szczytno – Warmia Olsztyn 1:6 (0:3); br.: Dominik Kunce (65.) Spotkanie zaległe: OKS 1945 Olsztyn – Reda Szczytno 3:0 (3:0) Informacje piłkarskie opracowali: (gp), (dob)

MISTRZOWIE Z TRÓJKI Siatkarska reprezentacja Zespołu Szkół nr 3 wywalczyła tytuł mistrzów powiatu w piłce siatkowej szkół ponadgimnazjalnych. Prościński, Wojciech Szczęsny, Podopieczni Piotra Lisewskiego Piotr Horoszkiewicz, Artur Piórwygrali z ZS 2 2:0 (19, 17) oraz ZS kowski, Piotr Bączek, Damian 1 (20, 21), Drugie miejsce zajęła Szymański, Marcin Wróblewski, jedynka, która w decydującym Jakub Kusior, Daniel Czaplicki, meczu pokonała ZS 2 2:1. W zwyDamian Grabowski. cięskiej drużynie grali: Bartosz (orz) Galicki, Michał Kobus, Andrzej RATOWNICTWO WODNE Zawodnicy ze szczycieńskich klubów odnoszą wiele sukcesów, ale miejscowi kibice dość rzadko mogą oglądać ich w akcji. Taka okazja nadarzy się już za nieco ponad dwa tygodnie, gdy odbędą się Mistrzostwa Szczytna w Ratownictwie Wodnym. Miejscem rywalizacji będzie basen WSPol, a zawody zaplanowano na sobotę 17 listopada w godzinach 10-15. (orz)

DŹWIERZUTY NAJLEPSZE W SZCZYTNIE Gimnazjalistki z Dźwierzut zostały mistrzyniami powiatu w piłce siatkowej podczas turnieju, który odbył się w szczycieńskiej hali im. Wagnera. Beata Kijora, Agata Kijora, AlekDrużyna prowadzona przez Zdzisandra Kozak, Aleksandra Siwek, sława Manelskiego pozwoliła Natalia Rzepecka, Marta Ruchalsobie w całym turnieju na stratę ska, Patrycja Rosińska. tylko seta. Najlepszy zespół miCzołówka mistrzostw: 1. Gim. strzostw wystapił w składzie: JuDźwierzuty, 2. Gim. Pasym, 3. lia Śmiechowska, Joanna Wójcik, Gim. Sport. Szczytno. Paulina Załęska, Monika Seliga, (orz) Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

29


INFORMATOR / OGŁOSZENIA Tu kupisz stare wydania „Kurka Mazurskiego” za 1,50 zł: - Salonik Prasowy, ul. Polska 23, - „Świat Dziecka” ul. Solidarności 6. - Redakcja „Kurka Mazurskiego” ul. Ogrodowa 30/2,

Panu ordynatorowi oddziału chirurgicznego Wojciechowi Zimmerowi i całemu personelowi oraz Panu doktorowi Bogdanowi Włodarczykowi za dobrą opiekę w czasie choroby

śp. EDWARDA BRYCZKOWSKIEGO

serdeczne podziękowania składa brat Jerzy z rodziną

Urodzenia GMINA SZCZYTNO 23.09 Adrianna Jachimowska - Lipowa Góra Wsch. GMINA DŹWIERZUTY 16.10 Laura Halina Soliwoda - Nowe Kiejkuty

Pani

Teresie Podbielskiej

GMINA ROZOGI 17.10 Oliwia Kosakowska - Rozogi

wyrazy głębokiego żalu i współczucia z powodu śmierci

TATY

Śluby

składają koleżanki i koledzy z Zespołu Szkół nr 1 im. St. Staszica w Szczytnie

20.10 Malwina Sałkowska (Wyżegi) i Rafał Kubas (Wyżegi)

Zgony

Pani

Danucie Kacperowskiej

SZCZYTNO GMINA JEDWABNO 26.10 Helena Szablińska 24.10 Stanisław Bojarski (83) (60) - Nowy Dwór 27.10 Henryk Wiwigacz (79) GMINA WIELBARK GMINA DŹWIERZUTY 17.10 Marian Berk (58) Kołodziejowy Grąd 20.10 Jarosław Kociński (34) - Stankowo

wyrazy głębokiego żalu i współczucia z powodu śmierci

MAMY

składają współpracownicy z Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie

Ankieta Internetowa (www.kurekmazurski.pl)

Państwu Alinie i Zygmuntowi Kobiałkom z Zakładu Pogrzebowego ORKUS za profesjonalne zorganizowanie ceremonii pogrzebowej

Czy egzaminy na prawo jazdy powinny być trudniejsze?

TAK -45%

NIE - 55% Dyżury aptek

śp.

TADEUSZA SIKORSKIEGO serdeczne podziękowania

31.10 - „Lwowska” - ul. Odrodzenia, 1.11- „Kaufland” - ul. Chrobrego, 2.11 - „Osiedlowa” - ul. Nauczycielska, 3.11 - „Przyjazna” - ul. Piłsudskiego 30, 4.11 - „Superapteka” - ul. Lwowska 1A, 5.11 - „Vita” - ul. Ogrodowa, 6.11 - „Stara” - ul. Lipperta, 7.11 - „Nowa” - ul. Solidarności.

składa rodzina

Ogłoszenia z ostatniej chwili * Nieruchomości. Do wynajęcia. Mieszkanie 2 pokoje z kuchnią, ul Solidarności 4, 700 zł + opłaty, 512323-675. * Praca. Przyjmę pracownika – samodzielny montaż mebli u klienta. Wymagania: doświadczenie zawodowe, dokładność, rzetelność, dyspozycyjność, komunikatywność, prawo jazdy kat. B. ORS Producent Mebli, Szczytno ul. Pola 5, tel. 692687-932. F-10-4333-46/12

* Nieruchomości. Sprzedam. Mieszkanie w kamienicy I-piętrowej 80 m2 ul. Niepodległości, pralnia, suszarnia, po kapitalnym remoncie z działką i strychem do użytku, 602731-460. DIN-10-12829-46/12+R

On-line

30

krewnym, przyjaciołom, sąsiadom i znajomym oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w ostatniej drodze śp.

TADEUSZA SIKORSKIEGO składa rodzina

POZOSTAŁE OGŁOSZENIA NA STRONACH 20-23

Redaguje zespół: Biuro Ogłoszeń:

Serdeczne podziękowania

Andrzej Olszewski (redaktor naczelny) tel. 89-623-18-12 Ewa Kułakowska (sekretarz redakcji, korekta) Marek Plitt Łukasz Łogmin (skład komputerowy)

Magda Borowska tel. 89-624-21-00, fax 89-623-18-12 ul. Ogrodowa 30/2 12-100 Szczytno „Ka-eM” Spółka z o. o. w Szczytnie ul. Ogrodowa 30/2, zaBiuro czynne: 8:16 rejestrowana w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, VIII Wydział Gospponiedziałek - piątek odarczy Krajowego Rejestru Sądowego i wpisana do rejestru numer e-mail: gazeta@kurekmazurski.pl www.kurekmazurski.pl

KRS: 0000104206. Numer identyfikacji podatkowej 7450008399. Wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego wynosi 50.000 złotych.

Kurek Mazurski nr 44 (945) 31.10.2012 r.

Zbigniew Dobkowski Daniel Filipowicz Stali Kazimierz Napiórkowski współpra- Grzegorz Pietrzyk cownicy: Andrzej Symonowicz Grażyna Saj-Klocek Stanisław Stefanowicz

Druk

Adres wydawcy i redakcji

Zakład Poligraficzny Józef Skrajnowski, Biskupiec Nakład 3.500

„Ka-eM” spółka z o.o. ul. Ogrodowa 30/2 12-100 Szczytno tel. 89-624-21-00 89-623-18-12 606-689-246 fax 89-623-18-12 numer konta: 89883800052001 000014690001

Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo ich redagowania.


OGŁOSZENIE


Ogłoszenia z ostatniej chwili

Śluby 9.06 Alicja Kołakowska (Witówko) i Marcin Zakrzewski (Kolonia), Urszula Deptuła (Zapadki) i Paweł Mróz (Lesiny Wielkie), 16.06 Izabela Olszewska (Wielbark) i Dominik Miłek (Wielbark), Renata Mikołajewska (Świętajno) i Rafał Wiśniewski (Rańsk), Małgorzata Tobojka (Jerutki) i Przemysław Przybyłowski 23.05 - „Remedium” - ul. Polska, tel. 089- 624-38-71, (Nowe Gizewo) 24.05 -23.06 „Kaufland” - ul. Chrobrego, tel. 089-623-12-78, 25.05 - „Słoneczna” - chwili ul. Żeromskiego, Anna Kodzik (Orżyny) i Piotr Kamiński (Gorzów Wielkopolski) tel. 089-624-47-76, Ogłoszenia z ostatniej Aleksandra Tabaka (Żelazna Rządowa-Gutocha) i Sylwester tel. 089-624-28-91, 26.05 - „Lwowska” - ul. Odrodzenia, Nagórka (Jesionowiec) 27.05 - „Arnika” - ul. Odrodzenia, tel 89-624-02-37, Milena Wdowicz (Świętajno) i Adam Erat (Szczytno)

28.05 - „Osiedlowa” - ul. Nauczycielska, tel. 89-623-29-52, 29.05 - „Superapteka” - ul. Lwowska, tel. 89-624-92-24, 30.05 - „Przyjazna” - ul. Piłsudskiego 30.

Wójt Gminy Szczytno informuje, że na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Szczytno został wywieszone

ogłoszenie nr RR.MK.6840.3.2012 o przetargu na zbycie nieruchomości. Ogłoszenie umieszczono też na stronie internetowej Urzędu Gminy Szczytno www.ug.szczytno.pl Bliższe informacje można uzyskać pod nr tel. 89 623 24 02.

asdjhwqiygwqbhksdjb  
asdjhwqiygwqbhksdjb  

jnshsadbhjdsajsdajsads

Advertisement