Page 1


SPIS TREĹšCI

4

3

Kurek Mazurski nr 34 (935) 22.08.2012 r.


SPIS TREŚCI TEMAT NUMERU:

SZPITAL NA ZAKRĘCIE Czy zawieszenie działalności chirurgii to tylko przejściowy problem, czy może zapowiedź poważniejszych kłopotów ZOZ-u?

16 JEDWABNO

POWIAT 12 - ZAROŚNIĘTE POBOCZA

11 - ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

Radni skarżą się na nienależyte utrzymanie dróg powiatowych

Festyn dla mieszkańców Szuci i nie tylko

SZCZYTNO

ROZOGI

WNIOSEK O WYŁĄCZENIE SĘDZIÓW

NOWY PROBOSZCZ W KLONIE

Starostwo boi się, że sąd w Szczytnie może być nieobiektywny w sprawie Henryka Wilgi

Oficjalne powitanie z udziałem władz i duchowieństwa

7

9 - DO PRACY PO CIEMKU

Miasto oszczędza na energii elektrycznej, ale wielu mieszkańcom mocno daje się to we znaki

GMINA SZCZYTNO

13 - PIERWSZY KLUB RADNYCH

Czy wójtowi Zapertowi trudniej będzie teraz rządzić?

WIELBARK WSKAZÓWKI MAGDY GESSLER

SPORTOWE INWESTYCJE Z nowych boisk będą mogli korzystać nie tylko uczniowie, ale wszyscy mieszkańcy

15

DŹWIERZUTY

4

Znana restauratorka i celebrytka zawitała do wielbarskiej karczmy

8 - GRZYBOWA PO WIELBARSKU

Bogata w piękne lasy gmina może śmiało pretendować do stolicy polskich grzybów

ZABLOKOWANA WIEŻA Urzednicy powiatowi ślą korespondencję do … nieżyjącego od dawna mieszkańca

13

10

REKLAMA

SPORT CZTERY GOLE, JEDEN PUNKT 26

* W IV lidze znów przegrywają * Zryw: pożegnanie z piłką? * Pierwsza zdobycz MKS-u * Wałpusza nie spsuzcza z tonu

STAŁE RUBRYKI 5 - Post Scriptum 6 - Kronika zdarzeń 20 - Ogłoszenia

25 - Gawędy z niskiej grzędy 26 - Sport 30 - Informator USC

Na okładce Magda Gessler, która w ramach programu „Kuchenne rewolucje” odwiedziła wielbarską „Leśniczankę” fot. i opr. graf. M.J.Plitt

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

3


WIELBARK Znana restauratorka i celebrytka zawitała do wielbarskiej karczmy

WSKAZÓWKI MAGDY GESSLER

fot. M.J.Plitt

Niemałą sensację wywołało pojawienie się w Wielbarku Magdy Gessler. Gwiazda TVN i autorka programu „Kuchenne rewolucje” przybyła do karczmy „Leśniczanka”, aby podupadający lokal wyciągnąć z tarapatów. Czy zmiany w menu i wystroju dokonane przez znaną restauratorkę zapewnią karczmie prosperitę – odpowiedź dadzą najbliższe miesiące.

Potrawy podawały nie tylko kelnerki, ale i osobiście Magda Gessler, nawiązując przy tym krótkie rozmowy z gośćmi

ZAPOMNIANA KARCZMA Karczma „Leśniczanka” powstała tak dawno temu, że nawet jej REKLAMA

najstarsi bywalcy nie pamiętają daty otwarcia. Prawdopodobnie nastąpiło ono na początku lat 70. Najpierw był to lokal GS-u, potem dzierżawiły go rozmaite

osoby z branży. Od piętnastu lat właścicielką „Leśniczanki” jest Dorota Bartoszewska spod Warszawy. Jak nam mówi, w nowych realiach klientela stopniowo topniała i ostatnio znaną niegdyś karczmę odwiedzają jedynie nieliczni turyści. Szukając sposobu wyjścia z impasu wpadła na pomysł, aby wziąć udział w telewizyjnym programie „Kuchenne rewolucje”. - Zgłosiłam się na stronę internetową i tak zaczęła się przygoda z TVN oraz znaną restauratorką Magdą Gessler – dodaje Dorota Bartoszewska.

UROCZYSTA KOLACJA Owocem „Kuchennych rewolucji” dokonanych w „Leśniczance” była uroczysta kolacja, która miała miejsce w ubiegły czwartek. Dość długie oczekiwanie na zapowiadany posiłek (mocno przeciągnęły się ostatnie po-

4

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

prawki wystroju, polerowanie luster, ustawianie kamer itp.) szef kuchni umilał podawaniem wysokoprocentowego aperitifu. Gdy wreszcie otwarto podwoje sali konsumpcyjnej, w zrewolucjonizowanym menu na przystawkę zaproponowano tatar z drobno krojonymi ogórkami i grzybami, pasztet oraz wędzone sielawy. Dania główne stanowiły tradycyjna zalewajka - zupa grzybowa oraz pieczeń z dzika. Jak na dziczyznę potrawa okazała się niezwykle delikatna, a podana była z kaszą i buraczkami krojonymi w paseczki. Do tego serwowano hiszpańskie wino, a na deser kruszonkę ze świeżymi malinami i bitą śmietaną. Potrawy podawały nie tylko kelnerki, ale i osobiście Magda Gessler, nawiązując przy tym krótkie rozmowy, dopytując przy okazji o wrażenia smakowe. Konsumentów zaskoczył tatar, który ostatnio podawano tutaj 40 lat temu, a potem całkiem o nim zapomniano. Powszechnie chwalono powrót do tego tradycyjnego specjału, podobnie jak walory smakowe pasztetu i pyszne sielawki. - Smakowita była pieczeń z dzika wraz z prażoną kaszą i buraczkami - chwalił potrawę Wiesław Markowski, były naczelnik i wójt Wielbarka. Konsumenci mieli podzielone zdania jedynie w kwestii zupy, bo nie wszystkim odpowiadał jej pikantny smak. Po obfitym posiłku pod okiem wszędobylskich kamer telewizyjnych, przyszedł czas na kontemplację wystroju lokalu.

ZMIANA WYSTROJU Zaproponowane przez Magdę Gessler zmiany nie były w tej kwestii akurat rewolucyjne. Znikł z kominka stary wyleniały wypchany dzik, a ze ścian kiczowate obrazy leśnych ostępów. Zastąpiły je ogromne lustra dające wrażenie większej przestrzeni oraz wielkoformatowe fotogramy przedstawiające leśną przyrodę. Na stołach pojawiły się kwiaty w oryginalnych wazonach wykonanych z nieokorowanych bali sosnowych. Z kolei stare żyrandole oraz inne detale drewnianego wystroju Magda Gessler przyozdobiła leśnymi, iglastymi gałązkami. W sumie zmian nie było wiele, ale zdaniem zaproszonych na ciąg dalszy na stronie 11.


POWIAT

Kurek Mazurski nr 37 (938) 12.09.2012 r.

5


KRONIKA ZDARZEŃ / WIELBARK ­ ijany kierowca o mało nie zabił kobiety P i jej rocznego dziecka

POŻARY NA ANDERSA I W SPYCHOWIE

W

niedzielę 16 września po godzinie 13.00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze w piwnicy opuszczonego pomieszczenia biurowego na ul. Andersa. Wewnątrz paliły się pozostawione tam śmieci. Ogień ugaszono, nie spowodował on poważniejszych szkód. Z kolei dzień wcześniej, w sobotę 15 września późnym wieczorem wybuchł pożar dwóch drewnianych budynków gospodarczych na ul. Myśliwskiej w Spychowie. Z żywiołem uporali się przybyli na miejsce strażacy. Nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się ognia.

UDERZYŁ W MATKĘ Z WÓZKIEM

RENAULT W ROWIE

W

sobotę 15 września około godziny 8.00 w Spychowie renault 19 wpadło do rowu. Autem podróżowały cztery osoby. W chwili przybycia na miejsce służb ratunkowych w pojeździe na tylnym siedzeniu pozostała 17-letnia pasażerka. Dziewczyna uskarżała się na ból kręgosłupa. Poszkodowaną udało się wydobyć z samochodu bez użycia narzędzi hydraulicznych. Nastolatka została przewieziona do szpitala w Olsztynie. Pozostali uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń.

Do bulwersującego wypadku doszło w niedzielę w Długim Borku. Kierujący volkswagenem golfem młody mężczyzna, będąc pod wpływem alkoholu, potrącił kobietę prowadzącą wózek. Matka i jej roczne dziecko trafili do szpitali w Biskupcu i Olsztynie.

PECHOWY TRZYNASTY

W

fot. KPP w Szczytnie

czwartek 13 września na drogach powiatu doszło do kilku wypadków. Przed południem na trasie Pasym – Olsztyn na skutek niedostosowania prędkości do panujących warunków zderzyły się osobowy volkswagen z MANem z naczepą. Na skutek tego auto osobowe dachowało w rowie. Podróżował nim tylko 25-letni kierowca. Mężczyzna został przewieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala w Olsztynie. Kierujący tirem nie odniósł obrażeń. Tego samego dnia w Nowinach do rowu wpadła honda civic. Kierowca jechał sam, nic mu się nie stało. Również w czwartek w Marksewie czołowo zderzyły się Man z naczepą oraz mercedes vito. Kierujący nim mężczyzna doznał złamania kości przedramienia. Do wydobycia poszkodowanego z pojazdu konieczna okazała się pomoc straży pożarnej. Oprac. (ew)

POTRĄCIŁ PIESZĄ

Niewiele brakowało, by wyczyn pijanego, młodego kierowcy, skończył się tragicznie. W niedzielę 16 września około godziny 19.00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym w Długim Borku, gmina Świętajno. Na miejsce przyjechała policja oraz zespół ratownictwa medycznego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący volkswagenem golfem na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków i najechał na kobietę prowadzącą wózek z rocznym synkiem. Matka z dzieckiem w wyniku potrącenia przewróciła się, a sprawca odjechał. Pokrzywdzona

ze złamaniem kości udowej została przewieziona do szpitala w Biskupcu. Jej synek z urazem głowy oraz złamaniem nogi trafił do szpitala w Olsztynie. Kilka godzin po zdarzeniu policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn jadących golfem. 22-latek oraz jego o rok młodszy kolega byli pijani. Każdy z nich miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Teraz śledczy ustalają, który z młodzieńców kierował samochodem. Sprawca wypadku usłyszy zarzuty prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości, ucieczki z miejsca zdarzenia orz nieudzielenia pierwszej pomocy pokrzywdzonym. (ew)

fot. E. Kułakwoska

Policja ustala, który z dwóch młodych mężczyzn kierował po pijanemu golfem i potrącił kobietę z dzieckiem

Kierujący volkswagenem nie zdążył wyhamować i potrącił pieszą na pasach

W czwartek 13 września na przejściu dla pieszych na ul. Polskiej kierujący volkswagenem polo potrącił kobietę. Z ustaleń policji wynika, że kierowca dojeżdżając do pasów zauważył pieszą pod parasolem stojącą na wysepce.

Według relacji mężczyzny, kobieta nagle weszła na przejście, a on nie zdążył wyhamować, w wyniku czego doszło do potrącenia. Pokrzywdzona mieszkanka Szczytna została przewieziona do szpitala w Olsztynie.

Pomoc potrzebującym mają we krwi – i to dosłownie!

Rekordowo wielu, bo aż 73 krwiodawców wzięło udział w sobotnim poborze krwi zorganizowanym przez wielbarski klub HDK, obchodzący w tym roku pięciolecie działalności. Zebrano prawie 31 litrów życiodajnego płynu. Klub HDK PCK przy OSP w Wielbarku należy do najaktywniejszych w powiecie szczycieńskim. Można się było o tym przekonać podczas zbiórki zorganizowanej w GOK-u w minioną sobotę. Zgłosiło się aż 73 chętnych do oddania krwi potrzebującym. Honorowi dawcy przybyli nie tylko z Wielbarka, lecz również innych miejscowości na terenie gminy, m.in.

6

Lesin, Przeździęku, Łatanej, Kipar, Kucborka, Piwnic. W ich gronie wyróżniały się panie licznie uczestniczące w akcji. Do klubu dawców krwi dołączyły cztery z nich – Jolanta Jabłonowska, Dżesika Nożykowska, Aneta i Katarzyna Roman. Przyszły również całe rodziny, a także grupy przyjaciół. Podczas sobotniej akcji zbierano też plastikowe nakrętki

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

fot. M Rutkowska/ M. Tubis

REKORD KRWIODAWCÓW

W Wielbarku chętnych do oddawania krwi nigdy nie brakuje

przeznaczone na zakup wózka inwalidzkiego dla Wiktorii z Wielbarka. Mieszkańcy gminy, w tym uczniowie SP w Zabielach przekazali kilkadziesiąt kilogramów korków. Dzięki licznemu udziałowi

krwiodawców zebrano prawie 31 litrów krwi. Kolejna okazja do poprawienia tego wyniku nadarzy się 24 listopada. Wtedy zaplanowano następną akcję poboru. (kee)


SZCZYTNO

Starostwo boi się, że sąd w Szczytnie może być nieobiektywny w sprawie Henryka Wilgi

nym powodem wskazanym we wniosku jest to, że Wilga przez 20 lat był dyrektorem DPS i jest radnym Rady Miejskiej w Szczytnie. W związku z powyższym jest osobą publiczną, znaną w lokalnym środowisku i mającą liczne powiązania zawodowoosobiste z mieszkańcami - czytamy we wniosku. Wyłączenie sędziów ze Szczytna ma na celu wyeliminowanie jakiegokolwiek wpływu opinii publicznej na toczące się postępowania zarówno negatywnego dla pozwanego, jak i powoda.

WNIOSEK

O WYŁĄCZENIE SĘDZIÓW

fot. E. Kułakowska/archiwum

CZEKAJĄ NA OŚWIADCZENIA

Czy szczycieński sąd będzie po raz kolejny rozpatrywać sprawę przywrócenia Henryka Wilgi do pracy? Pełnomocnik DPS-u tego nie chce

Henryk Wilga ponownie będzie walczył przed sądem o przywrócenie go na stanowisko dyrektora Domu Pomocy Społecznej. Pozew w tej sprawie złożył do Sądu Rejonowego w Szczytnie. Pozwany, czyli DPS, nie chce jednak, by kwestię tę rozpatrywali szczycieńscy sędziowie i wioskuje o ich wyłączenie. NIE CHCĄ SPRAWY W SZCZYTNIE Przypomnijmy, że pierwszą sprawę toczącą się przed Sądem Pracy w Szczytnie o przywrócenie go na stanowisko dyrektora DPS Henryk Wilga wygrał rok temu. Wyrok ten został podtrzymany przez olsztyński Sąd Okręgowy. Wilga do pracy wrócił, ale nie na długo i nie na stanowisko dyrektora, lecz kierownika ŚDS w Piasutnie. W czerwcu Zarząd Powiatu zwolnił go ponownie, zarzucając mu ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Dyrektor za pośrednictwem swojego pełnomocnika wniósł kolejny pozew do Sądu Pracy w Szczytnie o przywrócenie na stanowisko. Tymczasem DPS występujący w roli pozwanego nie chce, aby sprawę po raz drugi rozpatry-

wali szczycieńscy sędziowie. Dlatego pełnomocnik domu pomocy złożył wniosek do Sądu Okręgowego w Olsztynie o ich wyłączenie. Konkretnie chodzi o wszystkich jedenastu sędziów SR w Szczytnie, łącznie z jego prezesem Leszkiem Bilem. W uzasadnieniu wniosku czytamy, że powodem jest to, że sprawa będzie rozpatrywana przez miejscowy sąd po raz drugi. Z tego względu istnieje uzasadniona obawa, iż w ramach niniejszego postępowania sąd będzie opierał swoje ustalenia nie tylko na okolicznościach mających znaczenie w tej sprawie (...), ale w sposób zapewne niezawiniony, siłą rzeczy skupi się także na niezwiązanych z przedmiotem sprawy ustaleniach wcześniejszego postępowania - napisał we wniosku pełnomocnik DPS Marcin Adamczyk.

OBAWY O BEZSTRONNOŚĆ Drugim argumentem przemawiającym za odsunięciem sędziów SR w Szczytnie od postępowania ma być to, że córka Wilgi w poprzedniej kadencji była ławnikiem w Wydziale Rodzinnym. To z kolei, zdaniem pełnomocnika domu pomocy, może budzić wątpliwości co do bezstronności sędziów. Kolej-

Wniosek pełnomocnika DPS nie trafił jeszcze do Sądu Okręgowego. Procedura wymaga, aby najpierw każdy z sędziów, którego dotyczy, złożył oświadczenie ustosunkowujące się do niego. Tymczasem, jak poinformował nas prezes SR w Szczytnie Leszek Bil, zrobiło to dopiero ośmioro z jedenastu sędziów. - Pozostałych trzech przebywa na urlopach – mówi prezes Bil.

ODRZUCONY WNIOSEK Podczas ubiegłotygodniowej sesji radni miejscy ponownie zajęli stanowisko wobec wniosku starosty o odwołanie Henryka Wilgi ze stanowiska dyrektora DPS-u. W obronie kolegi stanęło 12 radnych, 2 było przeciw (Kosakowski, Marczak), a trzech wstrzymało się od głosu (Orzoł, Malinowski, Myślak). Ewa Kułakowska, (o)

REKLAMA

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

7


WIELBARK Bogata w piękne lasy gmina może śmiało pretendować do stolicy polskich grzybów

UCZTA GRZYBOWA PO WIELBARSKU

fot. A. Olszewski

„Kapelusze z borowików z tuszką ślimaka winniczka” przygotowane przez Renatę Tabakę, zwyciężyły w tegorocznym konkursie na najlepszą potrawę z grzybów. Dania z owoców leśnego runa stają się już powoli prawdziwą marką Wielbarka.

W minioną niedzielę Wielbark już po raz piąty gościł uczestników Festiwalu Grzybów. Kogo nie było niech żałuje, bo atrakcji, nie tylko kulinarnych, było co nie miara. Przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej impreza rozpoczęła się już o godz. 8.00, gdy do pobliskiego lasu ruszyli grzybiarze z całego powiatu, i nie tylko, reprezentujący 10 drużyn. Pogoda im sprzyjała, tego dnia od rana było ciepło i słonecznie. Ostatnie obfite deszcze sprawiły, że w lesie grzybów nie brakowało. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach: na największy owoc leśnego runa i największą liczbę zebranych śmieci. W obu zwyciężyła ekipa z Wielbarka, dumnie prezentująca 220gramowego osaka. Wyrównana rywalizacja towarzyszyła też konkursowi na najpyszniejsze

fot. archiwum organizatorów

Komisja konkursowa, chociaż nie miała łatwego zadania, pracowała z zaangażowaniem

Zawodnicy nie mogli narzekać. Ostatnie obfite deszcze sprawiły, że w lesie grzybów nie brakowało

REKLAMA

8

dziewski. Najbardziej smakowały mu borowiki ze ślimakami oraz kartoflak z sosem grzybowym. Z kolei wójt Zapadka najwyżej ocenił sałatkę z turków. Wśród konkursowych dań były też m.in.: pasztet z grzybów z migdałami, borowiki w śmietanie, cukinia z farszem grzybowym i wątróbką. - Wszystkie potrawy pięknie wyglądały i co najważniejsze były osadzone w tradycji lokalnej – podkreślał przewodniczący jury, znany kuchmistrz Wojciech Charewicz. Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano Renacie Tabace za kapelusze z borowików z tuszką ślimaka, drugie - Jadwidze Matłach za babkę ziemniaczaną z sosem grzybowym, trzecie – Teresie Bladosz za kotlety w sosie grzybowym. Prezentowanych potraw próbowała nie tylko komisja konkursowa, ale wszyscy chętni, chociaż liczba porcji była ograniczona. Do woli już natomiast każdy mógł spróbować zupy grzybowej „po wielbarsku”, przygotowanej przez członkinie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej. Starczyło jej dla wszystkich. W czterech dużych kotłach, jak nam zdradziły, przygotowały 200 litrów zupy, wykorzystując 30 kg grzybów, 50 kg ziemniaków, a do tego sporą ilość warzyw. Nie brakowało osób, które podchodziły po dokładkę … cztery razy. Imprezie towarzyszyły też różnego rodzaju zawody sprawnościowe, konkursy wiedzy o ochronie środowiska i prezentacje. W części artystycznej wystąpił zespół ludowy „KOZŁOWIANKI” z Kozłowa. Wieczorem dla młodzieży zagrały zespoły „BELFAST” i „EVEREST”.

grzybowe danie. Przystąpiło do niej 8 miejscowych gospodyń. Jak się okazało sprawiły one niemały kłopot komisji konkursowej, w której znaleźli się m.in. wojewoda Marian Podziewski, burmistrzowie Danuta Górska i Bernard Mius oraz wójtowie Grzegorz Zapadka, Czesław Wierzuk, Krzysztof Otulakowski i Waldemar Szymański – włodarz sąsiedniej gminy Janowo z powiatu nidzickiego. - Wszystkie dania były wyborne – zwierzał się „Kurkowi” wojewoda PoKurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

Niedzielne „Grzybowanie” pokazało, że z roku na rok jego ranga rośnie. Zarówno miejscowi jak i przyjezdni nie szczędzili pochwał organizatorom. W tym gronie był też wojewoda Podziewski: - Święto grzybów w Wielbarku dobrze służy podkreślaniu lokalnej tradycji – zauważał. Nie brakło też głosów, pojawiających się zresztą już wcześniej, że Wielbark może śmiało pretendować do stolicy polskich grzybów. Monika Robaczewska, (o)


SZCZYTNO Miasto oszczędza na energii elektrycznej, ale wielu mieszkańcom mocno daje się to we znaki

PO CIEMKU DO PRACY ALBO OSZCZĘDNOŚCI, ALBO PODWYŻKI

Już od dłuższego czasu na wielu ulicach Szczytna w godzinach nocnych i wczesnorannych wyłączane jest oświetlenie. Miasto tłumaczy, że przynosi to duże oszczędności, jednak nie wszystkim mieszkańcom taka polityka władz się nie podoba. Najgorzej mają ci, którzy muszą wcześnie rano iść do pracy. - Latem jeszcze jakoś dało się wytrzymać, ale teraz, kiedy wychodzę nad ranem z domu, przeżywam ogromny stres – żali się pani Jadwiga z ul. Gdańskiej.

Pan Antoni z osiedla Królewskiego wczesnym rankiem codziennie wyjeżdża rowerem do pracy. Obecnie o tej porze jest jeszcze ciemno, a na ulicach, które przemierza, nie palą się latarnie. Drogę rozjaśniają mu tylko światła przy rowerze. - To prawdziwa tragedia, bo prawie nic nie widzę – żali się „Kurkowi”. Ten sam problem ma pan Adam z ul. Gdańskiej. Przed świtem wyjeżdża on samochodem do pracy. - Wszędzie jest ciemno. Żeby otworzyć garaż, muszę oświetlać sobie kłódkę latarką – opowiada. W gorszej sytuacji jest jego żona, dojeżdżająca rowerem. - Ona boi się o swoje bezpieczeństwo. Chyba będę musiał wstawać jeszcze wcześniej i podwozić ją samochodem – mówi pan Adam. Dodaje, że latem zdarzało się, że latarnie nie paliły się już od 23.00. - To, co robią władze, to zwykle świństwo. Jak chcą oszczędzać, niech zamontują lampy ledowe – nie kryje zdenerwowania mężczyzna. Mieszkanka tej samej ulicy, pani Jadwiga, również wychodzi do pracy wcześnie rano. Kobieta żali się, że poranne wyjście z domu to dla niej ogromny stres. - Najmniejszy podmuch wiatru

fot. „KM”

PORANNE CIEMNOŚCI

Egipskie ciemności towarzyszą wychodzącym do pracy nad ranem mieszkańcom m.in. ul. Władysława IV

powoduje, że człowiek ma duszę na ramieniu – mówi. Obecnie, kiedy aura coraz bardziej przypomina jesienną, sytuacja stała jeszcze trudniejsza, bo w ciemnościach nie widać kałuż, przez co łatwo w niej wejść. - Schodzę na asfalt, ale wtedy z kolei narażam się na to, że potrąci mnie samochód – mówi pani Jadwiga. Lampy wyłączane są również, wbrew temu, co mówią urzędnicy miejscy, także na ulicach wcale nie leżących na uboczu. - Był okres, że nawet przez cztery noce z rzędu panowały u nas zupełne ciemności – mówi Krzysztof Baran z ul. Narońskiego. Takie sytuacje powtarzały się cyklicznie raz na miesiąc lub półtora. Dopiero kiedy interweniował w tej

sprawie, lampy zostały włączone. Podobnych sygnałów do redakcji dociera więcej, nie tylko z osiedla Królewskiego, ale też ulic Mławskiej czy Reja. - Ludzie do mnie wydzwaniają, że mają na różne godziny do pracy, na przykład panie sprzątaczki czy kucharki ze szkoły policji. Wszyscy narzekają, że jest ciemno – mówi radna Anna Rybińska. Jej zdaniem taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, bo stwarza nie tylko zagrożenie, ale też naraża mieszkańców na utratę mienia. - Jak całe osiedle jest wyłączone, to złodzieje mogą robić, co tylko chcą – twierdzi radna. Dodaje, że kilka razy już interweniowała w tej sprawie w urzędzie, ale bez większego skutku.

Post Scriptum Medyczny dylemat Szpital jest, chirurgii brak. Służbę zdrowia męczy rak, Chyba przyznać trzeba rację, Gdy czas zrobić operację. Bo gdy uraz, ból doskwiera, Na chirurgii mus wybierać, Czy ją zrobić jak przed laty, Bo wciąż wolne są etaty, Czy się uda bezboleśnie, Jak przystało, nowocześnie. Więc dylemat wciąż otwarty, Brak chirurgii to nie żarty. Daniel Filipowicz

Wiceburmistrz Krzysztof Kaczmarczyk tłumaczy, że wyłączanie oświetlenia ulicznego przynosi miastu duże oszczędności. W skali roku to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Mamy do wyboru – albo podnosić podatki, albo racjonalizować wydatki. Wybieramy to drugie - mówi. Wyjaśnia, że latarnie są wyłączane tylko na obrzeżach miasta, ale nie w centrum oraz okolicach głównych dróg. - Na okres zimy na pewno dostosujemy oświetlenie do godzin, kiedy robi się jasno – deklaruje wiceburmistrz. Zapewnia, że już teraz nad ranem latarnie się palą. Według niego takie oszczędności to nie tylko specjalność Szczytna. Podobne rozwiązania wprowadzają też inne, w tym nawet znacznie większe miasta. Jako przykład podaje Toruń, gdzie jasno jest dopiero w centrum, natomiast na obrzeżach latarnie także są gaszone. Kaczmarczyk zauważa, że w przyszłym roku koszty energii mają znacząco wzrosnąć. - Możemy oczywiście pozostawić oświetlenie na całą noc, ale wtedy podniesiemy podatki nie o 4, lecz o 14% - mówi wiceburmistrz. Zapowiada, że za zaoszczędzone środki miasto zakupi 160 nowych, energooszczędnych opraw, które będą sukcesywnie zastępować stare. Politykę urzędu popiera radny Jerzy Kosakowski. Jego zdaniem nie ma sensu włączać latarń dla garstki osób. - Tak trzymać – zachwala posunięcia władzy radny. NIECH ZACZNĄ OD SIEBIE Mieszkańcy jednak mają inne zdanie. - Jeśli władze muszą oszczędzać, to może niech zaczną od siebie – proponuje pan Antoni. – Utrzymanie urzędu też dużo kosztuje – zauważa. - Płacimy podatki miastu i chcielibyśmy przynajmniej mieć minimum bezpieczeństwa – dodaje pani Jadwiga z ul. Gdańskiej. Z kolei niektórzy radni zastanawiają się, czy nie można by, zamiast wyłączać całe osiedla, gasić światło np. na co drugiej ulicy. Wiceburmistrz odpowiada jednak, że jest to niemożliwe ze względów technicznych. Ewa Kułakowska Nazwiska mieszkańców do wiadomości redakcji.

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

9


fot. archiwum

DŹWIERZUTY

Naczelnik Krzysztof Żyłka: - Rocznie wojewoda uchyla 3-4 decyzje szczycieńskiego starostwa

Starostwo śle korespondencję do … nieżyjącego od dawna mieszkańca

ZABLOKOWANA WIEŻA

Mieszkańcy Dźwierzut, którzy sprzeciwiali się postawieniu w ich miejscowości wieży telefonii komórkowej, mogą na razie spać spokojnie. Wojewoda uchylił wydane przez starostwo pozwolenie na jej budowę. Przy okazji wyszło na jaw, że urzędnicy słali pisma do … zmarłego sześć lat temu współużytkownika działki sąsiadującej z terenem planowanej inwestycji.

INWESTYCJA Z OBAWAMI Decyzja starostwa dotycząca pozwolenia na budowę wieży telefonii komórkowej w Dźwierzutach była wydana z naruszeniem prawa – tak uznał wojewoda warmińsko – mazurski, który w całości ją uchylił i przekazał do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Przypomnijmy, że sprawa ciągnie się już od kilku lat. Inwestor z Warszawy rozpoczął starania o lokalizację obiektu na ul. Kajki w Dźwierzutach jeszcze za rządów wójta Frączka. Od początku zamiarom tym sprzeciwiała się grupa mieszkańców, którzy obawiali się szkodliwego oddziaływania wieży na ich zdrowie.

Wielokrotnie wskazywali oni, że postawienie tego rodzaju instalacji powinien poprzedzić raport środowiskowy. Ich niepokój budził również sposób, w jaki poprzedni i obecny wójt informowali mieszkańców o zamiarach inwestora. Protesty jednak na niewiele się zdawały. W listopadzie ubiegłego roku starostwo zatwierdziło projekt budowlany i udzieliło pozwolenia na budowę obiektu.

PISMA DO NIEBOSZCZYKA Od tej decyzji odwołały się dwie mieszkanki Dźwierzut. W uzasadnieniu podały, że starosta nie doręczał jednej z nich pism informujących o toczącym się postę-

OGŁOSZENIE

10

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

powaniu, mimo że była ona jego stroną. Zamiast tego wysyłano je do … zmarłego w 2006 roku męża kobiety. Mieszkanki wskazały również na szkodliwość oddziaływania obiektu i przekroczenia dopuszczalnego poziomu promieniowania elektromagnetycznego w okolicznych posesjach. Do tego jeszcze wytknęły błędy w dokumentacji technicznej stacji telefonii oraz nieuwzględnienie przepisów kwalifikujących inwestycję do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wojewoda w większości uznał racje mieszkańców. Uchylając pozwolenie na budowę zarzucił starostwu, że nie ustaliło, kto jako spadkobierca zmarłego współużytkownika działki sąsiadującej z terenem planowanej wieży powinien być informowany o toczącym się postępowaniu. Tym samym pominięto zawiadomienie o jego wszczęciu wszystkie strony. Do tego jeszcze okazało się, że starostwo w niewystarczającym zakresie sprawdziło projekt budowlany, do czego było zobowiązane przepisami. Zawiera on szereg niezgodności z obowiązującym prawem, m.in. nie wskazano w nim osoby projektanta. W toku ustaleń wojewody wyszło także na jaw, że w sąsiedztwie planowanej stacji telefonii zlokalizowane są budynki zabytkowe, podlegające ochronie. Jeden z nich należy zresztą do wójta Czesława Wierzuka. Tymczasem projekt budowlany nie mówi nic na temat zabytkowych obiektów.

TO SIĘ ZDARZA Decyzja wojewody jest ostateczna i nie służy od niej odwołanie w postępowaniu administracyjnym. Wnioskodawca może jedynie wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w szczycieńskim starostwie Krzysztof Żyłka nie wyklucza, że tak się właśnie stanie. - Jeśli jednak nie złoży skargi do sądu, wtedy akta wrócą do nas, a my zastosujemy się do uwag wojewody i wydamy ponowną decyzję – mówi naczelnik. Jak to się stało, że urzędnicy informowali o postępowaniu nieżyjącą od dawna osobę? Zdaniem Żyłki takie sytuacje się zdarzają. - Listę stron ustalamy na podstawie wykazu z ewidencji gruntów prowadzonego przez geodezję. To kwestia jego aktualności – wyjaśnia. Zdaniem Żyłki pozostałe uwagi wojewody to „drobiazgi”, wynikające z błędów projektanta. - My za projekt nie odpowiadamy – mówi naczelnik. Dodaje, że rocznie wojewoda uchyla 3 – 4 decyzje szczycieńskiego starostwa. - To niewiele, biorąc pod uwagę, że w tym czasie wydajemy ich około 700 – zauważa Żyłka. Ewa Kułakowska

O czym pisaliśmy 20, 15 i 10 lat temu, czyli ...

Z „KURKOWEGO” ARCHIWUM 20 lat temu

T

rwają prace porządkowe na terenie dawnego cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Jeszcze w tym roku ma być zakończona odbudowa kwatery z I wojny światowej. Podczas prac stwierdzono świeże ślady profanowania grobów. W trzech miejscach hieny cmentarne grzebały w szczątkach ludzkich szukając, jak się przypuszcza, złotych zębów, czy obrączek.

15 lat temu

S

zczycieński powiat już po raz kolejny odwiedziła delegacja powiatu Bad Kreuznach. Na ręce dyrektor szpitala Teresy Paciorkowskiej-Olbryś landrat Karl Otto Velten przekazał kluczyki do trzeciej już karetki sprezentowanej przez niemiecki land. Nie są to pojazdy nowe, lecz ich sprawność i tak znacznie przewyższa możliwości starego, rodzimego sprzętu. Wizyta w gospodarstwie rolno-hodowlanym w Sasku Małym Tadeusza Piórkowskiego zaowocowała propozycją landrata Veltena: - Już niejednokrotnie zastanawialiśmy się co można by zrobić dla turystyki tego regionu. Moglibyśmy na przykład u nas zrobić pokaz przeźroczy z tego terenu. Przez taką projekcję można by wzbudzić większe zainteresowanie ziemią szczycieńską.

10 lat temu

W

icestarosta Kazimierz Oleszkiewicz, związany ze środowiskiem lewicowym od ponad 30 lat (należał wcześniej do organizacji młodzieżowych i PZPR), został usunięty z szeregów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Decyzja Krajowego Sądu Partyjnego jest ostateczna. Podczas Zjazdu Powiatowego SLD Oleszkiewicz wraz z grupą innych działaczy opuścił obrady, protestując przeciwko udziałowi w zjeździe osób nieuprawnionych. – W SLD źle się dzieje. Na moją rozprawę do Warszawy wezwany został np. Jerzy Małkowski, prezydent Olsztyna. Chociaż sam jest posądzany o różne nieciekawe rzeczy, był jednym z głównych świadków zeznających przeciwko mnie – mówi wicestarosta. oprac. (o)


JEDWABNO / WIELBARK Festyn dla mieszkańców Szuci i nie tylko

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

dżalnia. Pracownicy GOKu w Jedwabnie prowadzili konkurencje sportowe dla najmłodszych, m.in. przeciąganie liny czy rzuty do celu. Dorośli też nie mogli narzekać. Na łasuchów czekał grill, bigos, gulasz, czy różnego rodzaju ciasta przygotowane przez miejscowe gospodynie. Główny punkt programu, pieczenie ziemniaków wzięli na siebie strażacy z miejscowej OSP. Wszystkie potrawy wykonane przez mieszkanki wsi były bezpłatne. Stało się to możliwe dzięki licznym sponsorom. - Nikt nie odmówił – cieszy się sołtys Marianna

fot. IZ

W minioną sobotę Rada Sołecka Szuci zorganizowała kolejną już imprezę, na którą zaprosiła nie tylko swoich mieszkańców, ale i gości z okolicy. Tym razem nadano jej nazwę „Święto pieczonego ziemniaka”. Uczestnicy spotkali się przy świetlicy wiejskiej. Na najmłodszych czekały stoiska edukacyjne Nadleśnictwa Jedwabno, gdzie mogli wziąć udział w konkursach ekologicznych oraz przyrodniczych, za które otrzymywali nagrody. Mimo niezbyt sprzyjającej aury popularnością cieszyły się kule wodne, trampolina czy zjeż-

fot. IZ

Pieczone ziemniaki, grill i inne niespodzianki kulinarne czekały na uczestników imprezy w Szuci. Były też liczne atrakcje dla najmłodszych oraz zabawa do białego rana.

Stoisko Nadleśnictwa Jedwabno cieszyło się powodzeniem nie tylko wśród najmłodszych. Na zdjęciu sołtys Nart Janusz Gębczyński

Barańska.Udany festyn zakończyła zabawa przy muzyce disco polo w wykonaniu ze-

WSKAZÓWKI MAGDY GESSLER Chcieliśmy przekazać Czytelnikom co nieco z takich pełnych spięć, nerwowych sytuacji, czy też sprawdzania porządków w kuchni, czystości sztućców i zastawy, ale niestety, nic z tego. Właścicielka lokalu Dorota Bar-

toszewska podpisała bowiem wielostronicową umowę z TVN, wskutek czego pod groźbą wysokiej kary finansowej nie może nic zdradzić z tego, co działo się w trakcie wdrażania zmian dokonywanych przez Magdę Gessler. Nawet tego, jak uczyła ona kucharzy przyrządzania nowych dań. Umowa (milczenie) obowiązuje do czasu wyemitowania audycji, co jest kwestią dwóch, a może nawet trzech miesięcy. Marek J.Plitt

fot. M.J.Plitt

OGŁOSZENIE

społu Red Stars trwająca do białego rana. (iz)

Zmiany w wystroju „Leśniczanki” nie były zbyt rewolucyjne, ale zdaniem zaproszonych gości korzystnie wpłynęły na ogólny wizerunek lokalu ciąg dalszy ze strony 4.

kolację gości bardzo korzystnie wpłynęły one na ogólny wystrój lokalu. KUCHENNA TAJEMNICA „Kurka”, który również próbował potraw ze zrewolucjonizowanego menu najbardziej

interesowało jednak co innego - działania znanej restauratorki w najważniejszej części „Leśniczanki”, czyli kuchni. Jak widzieliśmy niejednokrotnie w telewizji (wyemitowano już przeszło 60 odcinków „Kuchennych rewolucji”), pani Magda nie przebiera w środkach oraz słowach, często nie pozostawiając suchej nitki na kucharzach, którzy spaprali jakąś potrawę.

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

11


POWIAT Radni skarżą się na nienależyte utrzymanie dróg powiatowych

ZAROŚNIĘTE POBOCZA Skargi na stan utrzymania dróg powiatowych słychać nie tylko zimą. Jak się okazuje, problemy pojawiają się również w okresie letnim. Tym razem zastrzeżenia budzi sposób, w jaki koszone są pobocza. Radni powiatowi alarmują, że prace te wykonywane są zbyt rzadko, a na dodatek niestarannie. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych odpowiada, że winien temu jest okrojony budżet jego zakładu. KOSZĄ RZADKO I BYLE JAK Poruszanie się po drogach powiatowych nie tylko zimą sprawia kierowcom trudności. Latem również jazda po nich nie należy do bezpiecznych.

Wszystko przez bujną roślinność porastającą pobocza. Sytuacja taka występuje m.in. w gminie Świętajno. Radny powiatowy Wiesław Kozłowski, który niedawno wybrał się na rekonesans po drogach zarządzanych przez ZDP, nie ma

optymistycznych wniosków. - W okolicach Jerut czy Długiego Borku, gdzie są zakręty i łuki, jedzie się tunelem. Jeśli przy prędkości 50 km/h kierowca zastanawia się, czy ktoś mu nie wyjedzie z naprzeciwka, to znaczy, że coś

ten rok pod względem letniego utrzymania dróg jest najgorszy z dotychczasowych. OKROJONY BUDŻET I MAŁO SPRZĘTU Dyrektor ZDP Bogdan Nowak potwierdza, że opisywane przez radnych sytuacje mogą mieć miejsce. - Nie wynika to jednak z naszej złej woli, lecz z ograniczonych możliwości finansowych oraz sprzętowych – mówi. Jego zakład ma do dyspozycji tylko trzy ciągniki i dwie wykaszarki, podczas gdy dróg, którymi zarządza jest aż 500 kilometrów. - Ze względu na okrojony budżet musimy na wszystkim oszczędzać. Poza tym, oprócz koszenia poboczy, w tym sa-

OGŁOSZENIE

Wójt Gminy Świętajno powiat szczycieński

Nieruchomości gruntowej zabudowanej o pow. 1617 m², położonej w Świętajnie przy ulicy Żymierskiego 4, o nr ewid. 443/1, KW OL1S/00047040/9, w skład której wchodzą: - Budynek mieszkalno-użytkowy o konstrukcji tradycyjnej murowanej z cegły, 1-kondygnacyjny z poddaszem użytkowym i strychem nieużytkowym, podpiwniczony, wyposażony w instalacje e.e., wod.-kan., ogrzewanie centr. lokalne (piec olejowy), o łącznej pow. użytkowej 230,4 m². - Budynek gospodarczy o konstrukcji tradycyjnej murowanej z cegły, 1-kondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym, o łącznej pow. użytkowej 118,0 m². Cena wywoławcza 200 000 zł /słownie: dwieście tysięcy złotych/, wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej wynosi 20 000 zł /słownie: dwadzieścia tysięcy złotych/. Przetarg odbędzie się w dniu 22 października 2012 r. o godz. 10:00 w sali posiedzeń Urzędu Gminy Świętajno /ul. Grunwaldzka 15,12-140 Świętajno/. Wadium płatne w Kasie Urzędu Gminy Świętajno lub przelewem na rachunek bankowy BS Szczytno Oddział Świętajno nr 02 8838 1028 2005 0200 0156 0003 najpóźniej do dnia 17 października 2012 r. Za datę wpłaty uważa się datę uznania naszego rachunku /data wpływu wadium do BS Świętajno/. Cena osiągnięta w przetargu zwolniona jest z podatku VAT. Osoba przystępująca do przetagu przedstawia ważny dokument tożsamości oraz oryginał dowodu wpłaty wadium, a w przypadku reprezentacji osób prawnych dokumenty potwierdzająch uprawnienie do reprezentacji podmiotu. Małżonkowie biorą udział w przetargu osobiście lub okazują pełnomocnictwo notarialne drugiego małżonka na udział w przetargu celem nabycia nieruchomości za wylicytowaną cenę. Osobie, która wygra przetarg wpłacone wadium zostanie zaliczone na poczet kupna, a pozostałym uczestnikom zostanie zwrócone po zakończeniu przetargu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Cena sprzedaży podlega zapłacie jednorazowej nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność, której koszty sporządzenia ponosi nabywca. Wadium ulega przepadkowi jeżeli nabywca nie stawi się bez usprawiedliwienia w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu o zawarciu umowy sprzedaży. Zastrzega się możliwość odwołania przetargu z podaniem uzasadnionej przyczyny. Bliższe informacje udzielane pod nr tel. /089/ 623 20 66.

12

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

fot. A. Olszewski

ogłasza nieograniczony przetarg ustny n a s p r z e d a ż:

Zdaniem radnego Wiesława Kozłowskiego ten rok pod względem letniego utrzymania dróg jest jednym z najgorszych

jest nie tak – mówi radny. Dodaje, że „oliwy do ognia” dolał jeszcze widok stojącego przy przejeździe kolejowym w Świętajnie ciągnika z wykaszarką mierzącego w tym miejscu ruch. - Mógłby chociaż wykaszarkę zdjąć i nie denerwować ludzi. To bezczelność – uważa Kozłowski. Uwagi do sposobu utrzymania dróg na terenie powiatu ma także radna Ewa Budna. Według niej pobocza są koszone zbyt rzadko i niestarannie. - Raz było przejechane, a na dodatek brzydko. Chwasty sterczały potem na pół metra. Na zakrętach nic nie widać – relacjonuje radna, sugerując, by np. podpisywać umowy zlecenia z rolnikami na prowadzenie tego typu prac. - Jak mamy przyciągać turystów, mając tak wyglądające drogi? - zastanawia się Budna. Wiesław Kozłowski dodaje, że

mym czasie łatamy jeszcze dziury i ustawiamy znaki – wylicza dyrektor. Dodaje, że większą wagę ZDP przywiązuje do bardziej uczęszczanych odcinków, natomiast te, gdzie panuje mniejszy ruch, muszą poczekać na swoją kolej. Nie widzi nic złego w tym, że pracownik w ciągniku z wykaszarką mierzył ruch. - Jeśli, jadąc na pomiar, po drodze wykosił jakiś fragment drogi, to chyba lepiej, niż gdyby ciągnik stał w bazie – odpiera zarzut radnego Kozłowskiego Nowak. Zdaniem dyrektora zawieranie umów z rolnikami na koszenie byłoby drogie. Obecnie ZDP wykonuje te prace tylko własnymi siłami. - Poza tym musielibyśmy pilnować tych robót i odbierać je – zwraca uwagę Bogdan Nowak. Ewa Kułakowska


ROZOGI Oficjalne powitanie z udziałem władz i duchowieństwa

NOWY PROBOSZCZ W KLONIE

fot. AK

Ks. dr Krzysztof Salamon to kolejny już góral, który kierować będzie jedną z parafii w powiecie szczycieńskim.

Ks. dr Krzysztof Salamon, nowy proboszcz parafii w Klonie

Choć funkcję nowego proboszcza w parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Klonie ks. dr Krzysztof Salamon pełni już od 1 sierpnia br. to dopiero w miniony piątek powitano go oficjalnie. W uroczystej mszy uczestniczyło wielu gości, m.in. księża z Olsztyna, Gietrzwałdu, Piecek, Mrągowa, a także Fromborka. Obecni byli również: wicestarosta Sylwia Jaskulska, wójtowie Rozóg Józef Zapert i Świętajna Janusz Pabich. W obowiązki nowego proboszcza wprowadzał dziekan ks. Józef Dziwik. On też rekomendował go parafianom: - Przekazuję wam kapłana doświadczonego, wykształconego, sprawdzonego w gorliwości i wierności Kościołowi. Ks. Dziwik chwalił też parafię, którą przyjdzie kierować ks. Salamonowi, mówiąc o niej, że jest jedną z nielicznych w archidiecezji, a może i w Polsce, gdzie symbolika krzyża jest widoczna niemal na każdym domu. GÓRAL Z PODKARPACIA Ks. Krzysztof Salamon ma 43 lata. Pochodzi z Podkarpacia, z

okolic Jasła, a jego rodzinną miejscowością jest wieś Pusta Wola.

PARAFIALNE DOŻYNKI

Seminarium duchowne ukończył w Olsztynie. Po święceniach był wikariuszem kolejno w Braniewie, Olsztynie, Pieckach (pełniąc tu posługę ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, uzyskując tytuł doktora nauk teologicznych), następnie we Fromborku. Stamtąd otrzymał nominację na proboszcza w parafii Klon. Ks. Salamon zdradza nam, że nowa parafia, o której wcześniej nic nie słyszał, bardzo go urzekła. Podoba mu się zwłaszcza pielęgnowanie tradycji, polegające na tym, że w okresie letnim w pierwsze niedziele miesiąca parafianie, biorąc udział w procesjach, mają na sobie regionalne stroje kurpiowskie. Ks. Krzysztof ma wiele pasji. Na pierwszym miejscu wymienia teologię ścisłą i dogmatyczną oraz nowe w niej trendy. Bardzo lubi czytać książki historyczne, zwłaszcza o tematyce II wojny

Dwa dni później w Klonie zorganizowano parafialne dożynki. Podczas mszy świętej ks. Salamon dziękował Bogu za udane plony. W trakcie uroczystości odbyła się procesja z dożynkowymi wieńcami oraz chlebami wypieczonymi z tegorocznych zbóż. Później na podwórzu plebanii zorganizowano parafialną biesiadę. Rozbrzmiewająca muzyka przeczyła powszechnej opinii, że jest to tylko teren zadumy i duchowego skupienia. Stoiska z jadłem przygotowanym przez gospodynie z sołectwa Klon, Orzeszki, Szkołę Podstawową oraz grill przez strażaków stały otworem dla wszystkich parafian i przybyłych gości. Serwowano także grochówkę. Ucztę umilały wokalne popisy uczestników Środowiskowego Dom Samopomocy w Orzeszkach. AK

Czy wójtowi Zapertowi trudniej będzie teraz rządzić?

PIERWSZY KLUB RADNYCH

Tego jeszcze w 22-letniej historii rozoskiego samorządu nie było. W Radzie Gminy powstał 5-osobowy klub radnych Wspólnota Samorządowa – PiS. Przewodniczącym został Maciej Sypiański. Pół roku temu trzech radnych Wspólnoty Samorządowej wystąpiło z wnioskiem o zmiany w statucie gminy. Postulowali, aby dotychczasowy liczbowy wymóg umożliwiający funkcjonowanie klubu radnych zmniejszyć z 5 do 3 radnych. Po dyskusjach na komisjach temat trafił w ubiegłym tygodniu na forum Rady Gminy. Z wyjątkiem radnego Krzysztofa Bałdygi, który wstrzymał się od głosu, pozostali radni głosowali za dokonaniem zmiany. Jeszcze tego samego dnia zawiązał się klub pod nazwą Wspólnota Samorządowa – PiS. Utworzyli go radni Maciej Sypiański i Krzysztof Więcek, którzy zdobyli mandat z list Wspólnoty Samorządowej, Janusz Skiba i Stanisław Czujak - komitet „Wspólne Sprawy

Maciej Sypiański: - Obawiam się, że większość radnych nie czyta projektów uchwał przed głosowaniem

fot. A. Olszewski

WYJĄTKOWA PARAFIA

światowej. Interesuje się też fotografiką. Wolny czas lubi spędzać aktywnie, jeżdżąc na rowerze.

2010” oraz Czesław Lis – PiS. Okazuje się, że zmiana w statucie nie była potrzebna. Nowo powołany klub liczy bowiem pięć osób. – Ktoś może się rozmyśli i wycofa, a wówczas klub będzie dalej istniał – mówi jego szef Maciej Sypiański, który zasiada w Radzie Gminy pierwszą kadencję. - Co zainspirowało go do powołania klubu? - Od pierwszych dni zasiadania w radzie byłem zaszokowany, że wszystko odbywa się tu automatycznie, zarówno na sesjach jak i na komisjach. Radni bardzo rzadko zabierają głos i to też tylko nieliczni. Będziemy jako klub chcieli to zmienić. - Czy gmina jest źle rządzona przez wójta? - Nie, ale potrzebna jest nam wszystkim dyskusja, a nie automatyczne podnoszenie ręki. Obawiam się, że większość radnych nie czyta projektów uchwał przed głosowaniem. Nie zajmują bowiem żadnego stanowiska. Wójt Józef Zapert chłodno przyjmuje informację o powstaniu klubu. - Radni mieli do tego prawo i z niego skorzystali – komentuje krótko. Czy nie obawia się, że teraz jego działania będą pod większą kontrolą? – Niech kontrolują. Niczego się nie boję – zapewnia Józef Zapert. (o)

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

13


OGĹ OSZENIA

14

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.


GMINA SZCZYTNO Z nowych boisk będą mogli korzystać nie tylko uczniowie, ale wszyscy mieszkańcy

fot. A. Olszewski

SPORTOWE INWESTYCJE

Boiska mają służyć wszystkim mieszkańcom. Jako pierwszy skorzystał wójt Sławomir Wojciechowski

Gawrzyjałki i Romany to dwie kolejne miejscowości w gminie Szczytno, w których czynne są już boiska wielofunkcyjne. – Pod tym względem ten samorząd należy do najlepszych w Polsce – chwali lokalne władze poseł Zbigniew Włodkowski. NIE TYLKO DLA UCZNIÓW W miniony piątek w Gawrzyjałkach i Romanach uroczy-

ście oddano do użytku boiska wielofunkcyjne. Znajdują się one przy miejscowych szkołach niepublicznych, ale to wcale nie

znaczy, że będą mogli z nich korzystać tylko uczniowie. - Mają one służyć wszystkim mieszkańcom, bo taki był cel ich budowy – mówił podczas otwarcia obiektów wójt Sławomir Wojciechowski. Będzie można na nich grać w piłkę nożną i ręczną, siatkówkę, koszykówkę, a także tenisa ziemnego. Oba obiekty zostały zbudowane w ciągu trzech miesięcy. Kosztowały 400 tys. zł każdy, z czego dofinansowanie z PROW wyniosło połowę. Nowe boiska wyglądają bardzo estetycznie, pokrywa je sztuczna murawa, na której będzie można uprawiać sporty od wczesnej wiosny do późnej jesieni. – Może tu pierwsze kroki postawi przyszły reprezentant kraju – wyrażał swoje nadzieje wójt, apelując do mieszkańców, aby dbali o oddane do użytku boiska jak o własne.

WYJĄTKOWA GMINA Podczas uroczystości w Gawrzyjałkach wójt Wojciechowski nawiązywał do sytuacji z roku 1999 r. Wtedy to radni gminni byli bliscy podjęcia decyzji o zamknięciu szkoły. Po wizytacji

obiektu na miejscu i wysłuchaniu gorzkich słów od miejscowego społeczeństwa zmienili jednak zdanie. – Powiedzieliśmy wówczas sobie, że już nigdy nie będziemy próbować zamykać szkoły. - wspominał wójt. Ratunkiem okazało się przekształcenie placówki w niepubliczną. Dziś uczęszcza do niej ok. 30 dzieci. Do tego wątku nawiązywał też poseł Zbigniew Włodkowski. Gratulował wójtowi i radnym, że w przypadku małej liczby uczniów nie likwidują szkoły, tylko szukają innego rozwiązania. - To ważne miejsce służące nie tylko edukacji dzieci, ale i integracji społecznej całej wsi – mówił poseł. - Jesteście jedną z nielicznych gmin w Polsce, która utrzymuje 9 szkół i dba oto, żeby przy nich były obiekty sportowe. W gminie Szczytno funkcjonują już cztery boiska wielofunkcyjne. Oprócz Gawrzyjałek i Roman znajdują się w Szymanach i Olszynach. Jest też jeden „orlik” – w Lipowcu. Otwarcie drugiego planowane jest wkrótce w Kamionku. (o)

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

CZAS POMYŚLEĆ... O WIOŚNIE

P

iękny zapowiada się wrzesień! Słońce, ciepło, kwitnące wrzosy…. Ale warto pomyśleć już o wiośnie! Tak, tak to nie pomyłka! Ogromną przyjemność sprawia mi sadzenie tulipanów, narcyzów, hiacyntów, lilii. Dobieranie kolorów tulipanów, rozmiarów, odmian – uwielbiam to! Najbardziej efektowne są wysokie tulipany po 1,30 zł. Nawet w małym ogrodzie można ich posadzić więcej niż 50 i zapłacić tylko 1 zł za sztukę! Tulipany o bardziej wymyślnych kształtach (liliokształtne), dwukolorowe, bukietowe są nieco droższe po 1,90 zł. Jeśli ktoś pobudzi wyobraźnię i zakupi więcej niż

50 szt. to kosztować będą jedynie 1,30 zł za sztukę. Ale tulipany to nie wszystko! Oferujemy także pachnące narcyzy za 1,60 zł (takie jak u babci w ogrodzie) albo cudowne pełne po 1,60 zł. No i nowość tego roku - lekko żółty, kremowy narcyz trąbkowy Lemon Glow za 2,60 zł. Wyjątkowo urocze są również hiacynty za 1,60. Bardzo pięknie wyglądają w towarzystwie tulipanów. Ale świetnie też nadają się do posadzenia w doniczce i postawienia w pochmurne zimowe dni. Oczywiście dziś cieszymy się z wykonanej pracy. Radość tak naprawdę przyjdzie wiosną, kiedy ogród zamieni się w kolorową masę

kwiatów. Roślinami, o których warto już teraz pomyśleć, aby na wiosnę czerpać przyjemność z ich obecności są drzewa owocowe. Polecamy w doniczkach: jabłonie (z owocami) w odmianach od 32 zł, grusze po 38 zł, wiśnie - 38 zł, śliwy – 32 zł.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego Centrum Ogrodniczego Gera Ogrody przy ul. Bartna Strona 44 w Szczytnie.

Izabella Rygielska

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

15


POWIAT Czy zawieszenie działalności chirurgii to tylko przejściowy problem, czy może zapowiedź poważniejszych kłopotów ZOZ-u?

SZPITAL NA ZAKRĘCIE

fot. archiwum x2

Oddział chirurgiczny szczycieńskiego szpitala wbrew zapowiedziom nie wznowił jeszcze działalności. Najprawdopodobniej nastąpi to dopiero 1 października. Lekarz, który zgodził się tymczasowo kierować chirurgią ma kontrakt tylko do końca roku. Kierownictwo placówki musi więc szukać nowego ordynatora. Tymczasem wszyscy zastanawiają się, jak w ogóle można było doprowadzić do zawieszenia działalności oddziału. - Władze powiatu pozostają ślepe i głuche na problemy szpitala – mówi doktor Joanna Pawłowicz – Radosz.

Zawieszenie działalności chirurgii to sygnał, że w szczycieńskim szpitalu źle się dzieje

KOORDYNATOR DO KOŃCA ROKU Od poniedziałku oddział chirurgiczny szpitala w Szczytnie znów miał przyjmować pacjentów. Tak się jednak nie stało. - Lekarze mają do końca miesiąca zaplanowane dyżury w innych szpitalach - tłumaczy p.o. dyrektora ZOZ Beata Kostrzewa. Chirurgia ma wznowić działalność dopiero od 1 października. Do końca roku na stanowisku koordynatora chirurgii będzie pracował dr nauk medycznych Stanisław Zaremba, który przyjechał tu z Podlasia. Doktorowi szpital w Szczytnie nie jest obcy – pełnił w nim już wcześniej dyżury. Kierownictwo placówki musi jednak szukać nowego ordynatora chirurgii, by ten już po nowym roku mógł budować zespół z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem przed koordynatorem oraz dyrekcją ZOZ stoi poważne wyzwanie, jakim jest realizacja kontraktu zawar-

16

tego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie będzie to łatwe zważywszy, że chirurgia ma do wypracowania do końca roku … ponad 1 mln złotych. Jeśli kontrakt nie zostanie zrealizowany, następny zaproponowany przez NFZ może być niższy, a to oznacza mniej pieniędzy. Przedłużające się zawieszenie działalności oddziału znacznie komplikuje sytuację. Szpital w Szczytnie nie wykonuje najwyżej opłacanych zabiegów, takich jak wycinanie wyrostków, pęcherzyków żółciowych czy zmian onkologicznych.

ŚLEPI I GŁUSI Wiele osób zadaje sobie teraz pytanie, czy tej sytuacji można było uniknąć. Zamknięcie jednego z ważniejszych oddziałów nie miało dotąd miejsca w historii szczycieńskiego szpitala. Nie brak głosów, że winę za to ponoszą w dużej mierze władze powiatu.

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

- Bardzo się dziwię, że były do tej pory ślepe i głuche na problemy szpitala. Jakość medycyny nie polega na uzdrawianiu murów, tylko na profesjonalnej kadrze – mówi prowadząca w Szczytnie prywatną praktykę lekarską doktor Joanna Pawłowicz – Radosz, odnosząc się m.in. do tego, że były już p.o. dyrektora ZOZ Marek Michniewicz oraz władze powiatu chwaliły się przeprowadzanymi w ostatnich latach w szpitalu remontami. Doktor przypomina, że sygnały o tym, że w placówce źle się dzieje, pojawiały się już od dawna. Jako przykład podaje artykuły w „Kurku”, w których pacjenci wielokrotnie skarżyli się na jakość świadczonej im pomocy. - Dyrektor za każdym razem stwierdzał, że nic się nie dzieje, a władze tolerowały, że ktoś przez dziewięć lat może być p.o. i jednocześnie rozwijać prywatną działalność – zauważa Pawłowicz – Radosz.

Z tym, że zawieszenie działalności oddziału chirurgicznego obciąża organ prowadzący szpital, zgadza się również prezes spółki „Vita – Med”, doktor Jerzy Topolski. - Podstawą każdego szpitala jest dbanie o ludzi. Pacjent może mieć nawet trochę gorsze warunki socjalne, ale jeśli jest odpowiednia kadra, on do takiego szpitala wróci – mówi Topolski. Przy okazji zwraca uwagę, że zamknięcie chirurgii naraża chorych z całego powiatu na poważne niebezpieczeństwo. Karetki pogotowia muszą przewozić stany nagłe oraz cięższe chirurgicznie przypadki do sąsiednich placówek. W tym czasie brakuje ich na miejscu, a przecież w sytuacji np. wypadku drogowego są tu niezbędne. - Budzi niepokój to, że bezpieczeństwo pacjentów zostało poważnie naruszone – mówi doktor. Jego zdaniem zawiniła niewłaściwa polityka kadrowa byłego dyrektora. - Jeśli jeden bardzo dobry chirurg się wyprowadza, a po nim drugi to znaczy, że coś jest nie tak. W tej sytuacji prędzej czy później musiało dojść do zamknięcia oddziału – twierdzi Topolski.

W NIEDOCZASIE Zasiadający w Radzie Społecznej szpitala wójt gminy Wielbark Grzegorz Zapadka dziwi się z kolei, że nikt nie przygotował planu awaryjnego. - Jeśli ktoś zarządza taką instytucją, to powinien przewidywać niekorzystne scenariusze, tym bardziej, że na oddziale chirurgicznym opiera się cały szpital – uważa wójt. Dodaje, że sam był zaskoczony informacją o zawieszeniu działalności chirurgii. - Na dobrą sprawę nie znam właściwie przyczyn. Wiem tylko tyle, co przeczytałem w prasie – mówi Zapadka. Zapowiada jednak, że rada na najbliższym posiedzeniu poruszy sprawę chirurgii. - Dziś jesteśmy w niedoczasie. Nowy dyrektor szpitala będzie musiał przedstawić nowe rozwiązania organizacyjne, by


POWIAT / JEDWABNO Droga prowadząca do kościoła doczeka się wreszcie remontu

BĘDZIE NOWY CHODNIK

Wicestarosta Sylwia Jakulska: - Sytuacja trochę nas przerosła

w przyszłości uniknąć takich zdarzeń – mówi wójt.

LEKARZE „ZE ŚWIATA” Zawieszenie działalności oddziału nie było natomiast zaskoczeniem dla personelu szpitala. - To wisiało w powietrzu już od dawna. Kierownictwo swoimi posunięciami świadomie do tego dążyło – mówi jedna z pracownic ZOZ. Nie wierzy w oficjalne powody zawieszenia oddziału, zwłaszcza że ordynator, który na skutek choroby zrezygnował z funkcji obecnie przyjmuje już w szpitalnej poradni chirurgicznej. Według naszej rozmówczyni była dyrekcja szpitala nigdy nie dbała ani o kadrę medyczną, ani o personel. - Lekarze odchodzili, personel średni też. W tej sytuacji ściągano na dyżury doktorów „ze świata” - relacjonuje, podkreślając, że nikomu nie zależało na utrzymaniu stałej kadry. - Zapominano, że za dobrym lekarzem idą pacjenci. Ma nadzieję, że mimo wszystko uda się wypracować kontrakt z NFZ, bo już i tak są duże straty.

SYTUACJA PRZEROSŁA WŁADZE Pełniąca nadzór nad szpitalem wicestarosta Sylwia Jaskulska przekonuje, że władze powiatu oraz nowa p.o. dyrektora szpitala Beata Kostrzewa robiły wszystko, aby nie dopuścić do zawieszenia działalności chi-

rurgii. - Prosiliśmy lekarzy, by poprowadzili oddział, ale żaden nie chciał się tego podjąć, a to oni dyktują warunki. Interesują ich duże szpitale, gdzie mogą się rozwijać – mówi wicestarosta. Dodaje, że nie pomogły nawet kuszące propozycje finansowe. - Sytuacja trochę nas przerosła – przyznaje Jaskulska. Według niej kłopoty oddziału zbiegły się z odwołaniem z funkcji Michniewicza. - To on miał organizować pracę chirurgii. Wcześniej informował nas, że ordynatorowi kończy się kontrakt – tłumaczy wicestarosta. Jak mówi, z podobnymi problemami borykają się również inne szpitale, a szczycieński nie należy wcale do wyjątków. - Teraz jednak musimy uderzyć się w pierś i myśleć o tworzeniu kadry. Ordynator jest ojcem oddziału, a to zostało trochę zlekceważone – uważa. Potwierdza też, że bardzo trudno będzie placówce wypracować tegoroczny kontrakt. - To ogromne wyzwanie dla zespołu. Czy kłopoty chirurgii rzeczywiście mają przejściowy charakter czy może są zaledwie zwiastunem poważniejszych problemów szczycieńskiego szpitala? Tego na razie nie wiadomo, jednak wiele wskazuje na to, że ten drugi scenariusz jest niestety całkiem realny. Ewa Kułakowska PS. Chcieliśmy prosić o ustosunkowanie się do kierowanych pod jego adresem zarzutów byłego p.o. dyrektora szpitala Marka Michniewicza. Jego telefon jednak nie odpowiadał.

NAJWYŻSZY CZAS Podczas ostatniej sesji Rada Gminy dokonała zmian w tegorocznym budżecie. Po stronie wydatków, o czym pisaliśmy w poprzednim numerze, dopisano zaległą kwotę, którą gmina będzie musiała zapłacić wykonawcy „orlika”. Oprócz tego radni zarezerwowali 80 tys. zł na wykonanie dokumentacji na budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Burdągu, Małszewie i Waplewie. Do budżetu wprowadzono też nowe zadanie inwestycyjne – modernizację i remont chodnika na ul. Odrodzenia w Jedwabnie, na które zaplanowano 50 tys. zł.

spacerujący z wnuczką Wiktorią Rudzińską. Nasz rozmówca nie ma wątpliwości, że żałosny stan ulicy jest efektem walki podjazdowej byłego wójta z także byłym już proboszczem.

WĄTPLIWOŚCI RADNEGO Radni poparli wniosek burmistrza i zgodzili się na zwiększenie wydatków w budżecie. „Za” było dziewięcioro, a od głosu wstrzymało się pięcioro. Przeciwko głosował tylko radny Szczepan Worobiej. Nie kwestionując zasadności nowych wydatków, zwracał uwagę

fot. A. Olszewski

fot. E. Kułakowska

Budowa chodnika przy ulicy Odrodzenia w Jedwabnie – to najnowsza inwestycja wprowadzona do gminnego budżetu. Z propozycji wójta jedni się cieszą, inni z kolei zwracają uwagę na wysokie zadłużenie gminy.

Spacerując ul. Odrodzenia trzeba mieć się na baczności. Na zdjęciu Jan Rawa ze swoją wnuczką

Chodnik przy tej ulicy tylko na małej części (przy posesji poprzedniego wójta) ma nową nawierzchnię z kostki. Reszta woła o pomstę do nieba. - Chcemy ucywilizować tę część Jedwabna, z której przecież często korzystają nie tylko osoby udające się do kościoła, ale też i na pobliski cmentarz – uzasadnia zamiary urzędu wójt Krzysztof Otulakowski. Spotkani przez nas, podczas robienia zdjęć, przechodnie z ulgą przyjmują zamiary wójta. - Już najwyższy czas, aby w końcu zrobić tu chodniki z prawdziwego zdarzenia. Przecież jest to nasze reprezentacyjne miejsce, z którego korzystają turyści, także zagraniczni - mówi Jan Rawa

na wysokie zadłużenie gminy sięgające 43%. - Mamy poważne zadania. Na dokończenie hali potrzeba jeszcze ok. 1 mln zł – uzasadniał radny. Przypominał też pozostałym, że wcześniej wspólnie uzgodnili, że będą realizować tylko takie inwestycje, na które będzie można uzyskać dofinansowanie z zewnątrz. Tymczasem wprowadzone do budżetu nowe zadania mają być opłacone z własnych środków. Wójt Otulakowski nie widzi jednak żadnego zagrożenia dla budżetu. Uważa, że wskaźnik zadłużenia gminy jest jeszcze bezpieczny. – W przyszłym roku zakładamy jego redukcję do 35% - zapowiada wójt. (o)

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

17


ŚWIĘTAJNO Janusz Pabich namawia mieszkańców do sprzeciwu wobec zmian w ustawie o ochronie przyrody

WÓJT STRASZY PARKIEM We wszystkich sołectwach gminy Świętajno odbywają się spotkania wiejskie z wójtem Januszem Pabichem dotyczące sprzeciwu wobec planowanych przez sejm zmian w ustawie o ochronie przyrody. Włodarz namawia mieszkańców, by poparli protest w tej sprawie i przy okazji kreśli czarne scenariusze dotyczące powstania Mazurskiego Parku Narodowego. Lokalne samorządy zgodnie z założeniami projektu mają zostać pozbawione prawa weta przy uzgadnianiu granic rozszerzanych i nowo tworzonych parków na terenie ich gmin. Według proponowanych rozwiązań, miałyby jedynie możliwość opiniowania tego typu propozycji. To budzi opór części samorządowców, w tym także z powiatu szczycieńskiego. Wśród sprzeciwiających się zmianom w ustawie są władze gminy Świętajno. Wójt Janusz Pabich zainicjował akcję zbierania podpisów pod sprzeciwem wobec zamiarów rządu wśród pozosta-

fot. archiwum

ZBIERANIE PODPISÓW

Wójt Janusz Pabich: - Skutki utworzenia parku narodowego odczuje cała gmina, straci na tym nasz budżet

REKLAMA

łych samorządów powiatu. Teraz do ich składania namawia również swoich mieszkańców. W tym celu na terenie gminy Świętajno odbywają się spotkania wiejskie, na których można podpisać listę z obywatelskim sprzeciwem wobec planowanych zmian w ustawie o ochronie przyrody. ŻADNYCH KORZYŚCI Wójt Janusz Pabich na ubiegłotygodniowym spotkaniu wiejskim w Starych Czajkach tłumaczył, że tworzenie parku narodowego na terenie gminy nie wiąże się z żadnymi korzyściami, a wręcz przeciwnie. Według niego niesie to ze sobą obostrzenia, których bezwzględnie trzeba przestrzegać. Chodzi np. o zakazy wchodzenia do lasu, pozyskiwania opału, czy wznoszenia budynków w obrębie parków narodowych. Zdaniem Pabicha ma to dotyczyć także nowych zakładów pracy. Według niego na utworzeniu parku straciłby budżet gminy, gdyż nie wpływałyby do niego dochody podatkowe z terenów objętych ochroną. - Nie jest tak, że władze samorządowe nie chcą chronić przyrody. My chcemy, twórzmy parki narodowe tylko, żeby z tego tytułu gmina i

18

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

mieszkańcy mieli jakieś pieniądze – mówił na zebraniu Pabich, przypominając, że duży obszar gminy Świętajno (tereny wokół Spychowa) zostałby włączony do nowo tworzonego Mazurskiego Parku Narodowego: - Skutki tego odczuje cała gmina, straci na tym nasz budżet, gdyż będzie mniej dochodów z tamtych stron i trzeba będzie włożyć tam więcej pieniędzy – kreślił czarny scenariusz włodarz. Przypominał, że gmina Świętajno już teraz w 85% jest objęta obszarem chronionym. - Mamy tu różne jej formy: Natura 2000, rezerwaty, obszary chronionego krajobrazu – wymieniał wójt Pabich. Według niego te tereny już teraz objęte są różnego rodzaju obostrzeniami. Np. mieszkańcy Świętajna, Kolonii, którzy chcą się budować muszą wystąpić o decyzję środowiskową, czasami zdać raport oddziaływania na środowisko. Negatywny jego wynik wiąże się z olbrzymimi wydatkami w zależności od wielkości inwestycji. Zdaniem wójta zniechęca to potencjalnych inwestorów. - Nikt nie chce inwestować na takich terenach, gdyż jest to po prostu udręka – utyskiwał wójt. MANIPULOWANIE LUDŹMI Tymczasem zwolennik utworzenia MPN i prezes stowarzyszenia „Sadyba” Krzysztof Worobiec, w niedawnej rozmowie z „Kurkiem” stwierdził, że sprzeciw samorządowców wobec proponowanych w ustawie zmian wynika z braku kompetencji i niewiedzy, a władze próbują manipulować mieszkańcami, by zniechęcić ich do koncepcji utworzenia parku. Zwrócił uwagę, że jego powstanie zmusiłoby gminy do uporządkowania kwestii związanych z gospodarką przestrzenną. To z kolei byłoby nie na rękę niektórym samorządowcom. - Teraz mają możliwość ręcznego sterowania, co powoduje chaos – uważa Krzysztof Worobiec. Za nieuczciwe uważa też straszenie mieszkańców tym, że powstanie parku zahamuje inwestycje i przyczyni się do zwiększenia bezrobocia. - Nie ma parku, a bezrobocie jest u nas i tak bardzo wysokie. Co robią władze samorządowe, by je zmniejszyć? Proponują ludziom powrót do zbieractwa runa leśnego – mówi Worobiec. AK, (ew)


FELIETON serdecznym i miłym chłopakiem, otoczonym wiernymi przyjaciółmi. W ostatnich chwilach była przy nim żona Daniela Olbrychskiego, bowiem Olbrychscy należeli do najbliższych przyjaciół Waldka. o a teraz temat drugi W poniedziałek 10 września obejrzałem telewizyjny program „Tomasz Lis na żywo”. Wystąpił w nim Janusz Korwin-Mikke poproszony o odniesienie się do niezliczonych, negatywnych komentarzy prasowych i innych. Komentarzy dotyczących jego wypowiedzi, że telewizja nie powinna pokazywać …zboczeńców, morderców, słabeuszy, nieudaczników, kiepskich, idiotów – i inwalidów, niestety. Owo wredne w stosunku do niepełnosprawnych sformułowanie miało na celu wyrażenie poparcia dla decyzji nietransmitowania paraolimpiady. Byłem pewien, że to, co pan Korwin-Mikke palnął niebacznie na swoim blogu, jakoś tam inteligentnie wytłumaczy podczas programu i sprytnie się wycofa. Tymczasem obejrzałem żenujące wystąpienie zajadłego, upartego dziadygi, który zrobi i powie wszystko, żeby tylko choć na chwilę zaistnieć publicznie. Kogo się dało nawyzywał od debili i nawet przez moment nie był skłonny do sensownej refleksji. o wysłuchaniu zatem owego ogólnie nienawistnego bełkotu przyszło mi do głowy, że w takiej sytuacji to panu Mikke należałoby raz na zawsze zamknąć drogę do szkla-

fot. P.Krassowski

DWA RÓŻNE TEMATY N

Waldemar Kocoń. Zdjęcie z połowy lat siedemdziesiątych

D

zisiaj mam ochotę napisać o dwóch sprawach zupełnie odrębnych. Łączy je tylko to, że dotyczą wydarzeń aktualnych, z ostatnich dni. Będą to zatem dwa odrębne felietony w jednym. rzeciego września zmarł Waldemar Kocoń. W wieku 63 lat. Piosenkarz o nieprawdopodobnych możliwościach wokalnych, a jednak nie do końca doceniany i nieco zapomniany. Czterdzieści trzy lata temu poznałem Waldka. Później znajomość urwała się, ale wiem trochę o jego kontaktach ze Szczytnem. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych Waldek przyjaźnił się z naszym szczycieńskim poetą Romanem Maciejewskim. Roman był wówczas instruktorem teatru w Domu Kultury w Olecku. Później, a konkretnie w stanie wojennym, Kocoń odwiedzał Szczytno, mieszkając u rodziny Romana. Wiem, że został zapamiętany przez niektórych mieszkańców naszego miasta. Dlatego pozwolę sobie wspomnieć zamierzchły czas moich osobistych kontaktów z Waldemarem Koconiem. aldka poznałem w roku 1969 na czwartym Festiwalu FAMA (Festiwal Artystycznej Młodzieży Akademickiej) w Świnoujściu. W owym festiwalu brałem udział jako członek kabaretu „Stodoła”. Gwiazda naszego zespołu – Magda Umer starowała w konkurencji piosenki studenckiej. W tymże roku dwudziestoletni Waldemar Kocoń zwyciężył w konkursie „Kiermasz Piosenki Studenckiej”, który rokrocznie organizowano w warszawskim Klubie Medyka. Była

T

W

to znacząca w środowisku nagroda, toteż podbudowany prestiżowo Waldek wybrał się po następne laury do mekki studenckich artystów – Świnoujścia. estiwal FAMA w roku 1969 był dość ciekawym festiwalem jeśli chodzi o nagrody. Grand Prix, za wykonanie piosenki „Jestem cała w twoich rękach”, otrzymała Magda Umer. Tekst utworu napisał Ireneusz Iredyński do muzyki Aliny Piechowskiej. Znakomite nazwiska! W dziedzinie kabaretu zwyciężył popularny po dziś dzień aktor filmowy, piosenkarz oraz rysownikkarykaturzysta Maciej Pietrzyk. Zaśpiewał własną piosenkę „Co jest”. Dodatkową, specjalną nagrodę za interpretację utworu dostała 17- letnia Anna Jantar. Natomiast nagrodę nadzwyczajną, od słynnego już wtedy Zbigniewa Namysłowskiego, otrzymał osiemnastoletni Zbigniew Hołdys za kompozycję, którą wykonał na flecie. aldkowi Koconiowi nie trafiła się żadna nagroda, ale lipcowe dwa tygodnie nad morzem, w towarzystwie fajnej młodzieży, na pewno znacznie pomogły mu w dalszym artystycznym rozwoju. Zwłaszcza, że był chłopakiem szalenie miłym i serdecznym, ogólnie lubianym. roku 1981 Waldemar Kocoń wyjechał do Nowego Jorku. Później mieszkał w Chicago. Wrócił po dziewiętnastu latach. W Polsce nadal występował. Był także znanym działaczem na rzecz ochrony zwierząt. Sam hodował serwale (afrykańskie drapieżne koty średniej wielkości). Do końca życia pozostał

P

REKLAMY

nego ekranu; choćby tylko jako królowi nieudaczników (w iluż to kolejnych wyborach startował i katastrofalnie przegrywał!), że już o głupocie nie wspomnę. No i w tym momencie pomyślałem o słynnym paragrafie 22 z powieści Josepha Hellera pod takim właśnie tytułem. rzypominam, że w owej groteskowej, książkowej historii, której akcja toczy się podczas drugiej wojny światowej, amerykańscy bojowi lotnicy mogli skorzystać z regulaminowego paragrafu 22, to jest wystąpić o zwolnienie ze służby ze względu na chorobę psychiczną. Ale jeśli któryś z nich z taką prośbą wystąpił, z zasady odmawiano mu zgody. Bowiem ktoś, kto w trosce o własne życie wnosi o zwolnienie ze służby, udowadnia tym samym, że jest jak najbardziej przy zdrowych zmysłach. tu pointujemy sprawę Janusza Korwina-Mikke. Gdybym wystąpił z żądaniem niepokazywania tego pana w telewizji jako nieudacznika i głupka, tym samym zaprzeczyłbym wymienionym brzydkim epitetom. No bo jeśli ja miałbym postulować tego rodzaju wykluczenie, to znaczy, że podzielam pogląd pana Mikkego o telewizyjnej selekcji. A skoro akceptuję jego poglądy, to przecież nie mogę uznawać go za głupka i nieudacznika. Wypisz, wymaluj – paragraf 22. No i jak tu z takim walczyć? Andrzej Symonowicz

P

I

F

W W

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

19


OGŁOSZENIA

NIERUCHOMOŚCI, LOKALE Sprzedam * Nieruchomości - Geodezja, 89624-38-48, w godz. 8.00-16.00, lewandowskitomasz@wp.pl. F-01-255-51 * Duży wybór działek, siedlisk - Biuro Nieruchomości ZDUNEK, Szczytno, ul. Kościuszki 1/15, zgłoszenia zakupu i sprzedaży bezpłatne, 89624-16-99, 602-774-058, www. zdunek-szczytno.gratka.pl FS-100-2507-51/11 * O ferty nieruchomości Szczytno i okolice - kupno, sprzedaż. Ponadto świadczymy usługi budowy domów z drewna (bali). Mazury Invest Nieruchomości, Szczytno, plac Juranda 2/1, tel. 89 624 14 20, www.mazury-invest.pl FIN-11-im-51/11 * Działkę budowlaną w Lemanach, 9 arów, 608-515-263. DIN-4-11026(18) – 51/12 * Działki budowlane 8 arów Myszyniec, tanio, 796-634-703. D-6-p-38/12 * Działki budowlane w miejscowości Jerutki i nad jeziorem w miejscowości Piasutno, 604-42-91-74. DIN-7-11943-42/12

* Działkę nad jeziorem lub rzeką niedaleko Szczytna, 728-714-152 D-7-11968-39/12

* Działkę budowlaną 837 m2 skrzyżowanie ul. Kętrzyńskiego i Drzymały, 604-164-379. DIN-7-12010-40+G

* Nowoczesny szeregowiec lub zamienię na mieszkanie, 605-229984. D-8-12132-48/12 * Mieszkanie 60,80 m 2 ul. Solidarności, 508-141-763. D-6-1210-39/12 * Działki budowlane 15,5 ara, 31 arów blisko jeziora Zielonka k. Szczytna, 511-608-579. F-8-3096-39/12 * Działkę rekreacyjną 17 arów, zagospodarowaną w Zieleńcu, 512-146799. DIN-8-12136-39/12 * Dom 143 m ul. Osuchowskiego 16 w Szczytnie, działka 12 arów, 606421-589. d-8-12202-40/12 2

* Mieszkanie 57,3 m 2 , 4 pokoje, parter w Szczytnie przy ul. Lanca. 169 tys. zł, 792-463-601 www.mazuryinvest.pl FIN-im-38/12 * Mieszkanie na poddaszu w budynku dwurodzinnym przy ul. Partyzantów. Pow. 69 m 2 , 5 pokoi + budynek gospodarczy + podwórko wspólne. Stan mieszkania do remontu, piece. 87 tys. zł, 883-283-470 www.mazury-invest.pl FIN-im-38/12 * Dom jednorodzinny podpiwniczony w Kamionku, 606-98-68-41. * Mieszkanie, 798-397-369. D-8-12265-38/12 * Dom 140 m 2 , stan surowy zamknięty ul. Norwida, 280 tys. zł, 602-430755. D-8-12268-38/12 * Mieszkanie 48 m 2 . Kawalerkę 30 m 2 lub wynajmę, 604-869-064.

* Działkę rolną 2,5 ha z warunkami zabudowy 5 km od Szczytna (Prusowy Borek), 85 tys. zł, 784-635247. dIN-8-12291-38/12 * Mieszkanie 48 m 2 ul. Nauczycielska, I piętro, 89-624-55-08, 508371-526. D-8-12293-38/12 * Mieszkanie 36,10 m 2 , ul. Polska, 503-680-924. DIN-8-12299-38/12 * Tanio mieszkanie 45 m 2 w domu 3-rodzinnym z budynkami gospodarczymi, z działką na wsi Spaliny Małe, 693-547-243. D-8-12300-38/12 * Kawalerkę w centrum Szczytna 34 m 2 parter, bezpośrednio, 516-202767. dIN-8-12302-38/12 * Mieszkanie 65 m 2 I piętro ul. Krótka, 513-001-576. DIN-8-12303-38/12 * Mieszkanie ok. 50 m 2 po kapitalnym remoncie w Szczytnie ul. Piłsudskiego, parter, 180 tys. zł lub zamienię na dom do 5 km od Szczytna, 692-970-495. D-8-12304-38/12 * Kawalerkę 24,80 m 2 III piętro, ul. Ogrodowa, 664-413-108. D-8-12308-38/12 * Mieszkanie w Świętajnie przy ul. Grunwaldzkiej 13F, 47 m 2 , 518-146212. D-8-12309-38/12 * lub wynajmę kawalerkę, ul. Polska, 606-786-756. dIN-8-12311-38/12

*O rzeszki. Działkę rolno-budowlaną 10000 m2 , 50 000 zł, tel. 602 774 058, 89 624 16 99, www.zdunekszczytno.gratka.pl F-09-z39/12

*O rzeszki. Mieszkanie 49,82 m2 , 3 pokoje, parter, 75 000 zł, tel. 602 774 076, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

* J erutki. Działkę rolno-budowlaną 2500 m2 , 60 000 zł, tel. 602 774 058, 89 624 16 99, www.zdunekszczytno.gratka.pl F-09-z39/12

*S zczytno. Ogrodowa. 77,30 m2 , parter, M-4,działka 200 m2 , kamienica, 189 000 zł, tel. 507 722 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12 *S zczytno. Leyka. Mieszkanie 53,5 2 m , 1 piętro, kamienica-bezczynszowe, 160 000 zł, tel. 507 722 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

* Mieszkanie 50 m 2 w domu 2-rodzinnym z działką w atrakcyjnej dzielnicy Olsztyna nad Jez. Długim, 604404-579. DIN-38/12

*L inowo. Działkę 3371 m2 , 50000 zł, tel. 507 772 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl

* Dom z dużym starym sadem w atrakcyjnej dzielnicy Szczytna ul. Kowalewskiego (możliwość wydzielenia 2 działek), 604-404-579, 604-447-169. DIN-8-38/12

* J erutki. Działkę budowlaną 1644m2 , stodoła, 45000 zł, tel. 602 774 058, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

* J erutki. Działkę budowlaną 1047m2 , 31500 zł, tel. 602 774 058, 89 624 16 99 ,www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12 *L ipowa Góra Zachód. Działkę budowlaną 1000m2 , 40 000 zł, tel. 507 772 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12 *O rzeszki. Działkę 3000m2 , 16000 zł, tel. 602 774 076, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

*L ipowa Góra Wschód. Działkę budowlaną 1183 m2 , 60 000 zł, tel. 502 651 621, 89 624 16 99, www. zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12 *L ipowa Góra Zachód. Działkę budowlaną 1277 m2 , 89 000 zł, tel. 602 774 058, 89 624 16 99, www. zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

* Nowe mieszkanie 48 m 2 Kamionek, 512-124-608. DIN-8-12330-41/12 * Częściowo zabudowaną i uzbrojoną działkę 8 arów z domem do generalnego remontu lub rozbiórki we wsi Olszewka na Mazurach gm. Dźwierzuty w pobliżu jeziora, cena do uzgodnienia, 89-624-37-41, 508-493-224. DIN-8-12331-38/12.

*L ipowa Góra Wschód. Działkę 3600m2 , 72000zł, tel .507 772 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

* Mieszkanie M-4 48 m 2 , parter, ul. Leyka 39, 507-609-389. DIN-8-12282-38/12 * lub wynajmę mieszkanie w Świętajnie, 2 pokoje, 505-604-155. DIN-8-p-38/12

F-09-z39/12

*R omany. Działkę rolno-budowlaną 3000 m2 , 35 000 zł, tel. 507 722 014, 89 624 16 99, www.zdunekszczytno.gratka.pl F-09-z39/12 *O lszyny. Działka z warunkami zabudowy 3000 m2 ,50 000 zł, tel. 602 774 058,89 624 16 99,www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

* Mieszkanie w kamienicy I-piętrowej 80 m 2 ul Niepodległości, pralnia, suszarnia, po kapitalnym remoncie z działką i strychem do użytku, 602731-460. DIN-8-1234-38/12

*S zczytno. Przyjmę oferty sprzedaży mieszkań, budynków mieszkalnych i działek budowlanych. Zgłoszenie ofert bezpłatne, tel. 507 722 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno. gratka.pl F-09-z39/12

* Myszyniec Stary. Działkę 800 m2 , 39000 zł, tel. 602 774 076,89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

*S zczytno-Pasymska. Dom półbliźniak 88, 62 m2 , 330 000 zł, tel .507 722 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

* Burdąg. Działkę 3000 m2 , z możliwością zabudowy, 30000 zł, tel. 502 651 621,89 624 16 99, www. zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

*S zczytno. Nauczycielska, M-2, 48 m2 , Ip, 155000 zł, tel. 507 722 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

* M -4 47 m 2 umeblowane, IV piętro, os. Leyka, 515-631-769.

* Szczytno. ul. Chopina, działkę 1000 m2 , 85000 zł, tel. 507 772 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno. gratka.pl

*S zczytno. Leyka, M-4, 60m2 , parter, 168000 zł, tel. 507 722 014, 89 624 16 99, www.zdunek-szczytno. gratka.pl

DIN-8-12289-38/12

F-09-z39/12

F-09-z39/12

dIN-8-12264-38/12

D-8-12280-38/12

* Mieszkanie 64 m 2 ul. Leyka 43/66, cena do uzgodnienia, 660-074393. dIN-8-12281-38/12 * Tanio kawalerkę w centrum miasta ul. Lipperta, 604-565-508. DIN-8-12287-38/12

20

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

*S zczytno - powiat. Przyjmiemy oferty sprzedaży działek rolnych, starych siedlisk. Zgłoszenie ofert sprzedaży bezpłatne. Tel. 602 774 076, 89 624 16 99, www.zdunekszczytno.gratka.pl F-09-z39/12 *D ziałki rekreacyjne z dostępem do jez. Narty, koło Jedwabna, 662419-989. D-9-12345-39/12 *M ieszkanie M-4, 48 m2 ul. Lipperta, parter, 514-735-187. D.9-12349-39/12 *D ziałkę 11 arów pod zabudowę Czarkowy Grąd (7 km od Szczytno), 89-624-02-31, 783-972-768.

F-09-z39/12

*M ałszewo. Działkę 3000 m2 , 40000 zł, tel. 507 772 014, 89 624 16 99, w w w.zdunek-szczytno.gratka.pl

*M ieszkanie 51,20 m 2 ul. Solidarności, IV piętro, loggia, 3500 zł/m 2 , 518-509-831. D-8-12277-37/12

*S zczytno. Leyka. Mieszkanie 60 m2 , parter, 3 pokoje, 175 000 zł ,tel. 507 722 014, 89 624 16 99, www. zdunek-szczytno.gratka.pl F-09-z39/12

D-9-12350-39/12

*D wie działki budowlane po 15 arów, przy ul. Leśnej, 502-051-971. 

dIN-9-124511-39/12

*D ziałkę usługowo-biurowo-mieszkalną 126 m2 w centrum Szczytna. Projekt pod budowę kamienicy, wszystkie pozwolenia wydane, objekt uzbrojony, 660-392-181, 89652-12-88. D-9-1245-39/12 *M ieszkanie 50,19 ul. Piłsudskiego 1, cena do uzgodnienia, 723-488918. d-9-12362-42/12 *D om w zabudowie szeregowej w stanie surowym otwartym 149 m2 przy ul. Mieszka I, segment środkowy, 190 tys. zł, 501-721-256. D-9-12364-39/12

*D om w Nowych Czajkach po remoncie, 606-962-791, 89-622-6403. FIN-9-3396-45/12 *D źwierzuty. Mieszkanie 31,60 m2 , parter, centrum, 513-544-409 d-09-12370-39/12

*G araż przy ul. Targowej, 604-064661. FIN-9-12371-39/12 *M ieszkanie 46 m2 3-pokojowe, I piętro, przy ul. Ogrodowej, 788582-541. DIN-9-12374-39/12 *D om 220 m2 z wyposażeniem, dogodna lokalizacja, 550 tys. zł, 60227-59-19. dIN-9-12377-39/12 *M ieszkanie 2-pokojowe 38 m2 , I piętro, ul. Lanca (blisko WSPol), 512-396-225. d-9-12380-39/12 *M ieszkanie 2-pokojowe 38 m2 , III piętro, ul. Lanca, (blisko WSPol), 512-396-225. D-9-12380-39/12 *Z iemie 2 ha w Borkach Rozowskich, 516-158-135. dIN-9-13391-39/12


OGŁOSZENIA

NIERUCHOMOŚCI, LOKALE * Działki budowlane 10 i 15-arowe w Lemanach, media, 664-738-365. D-9-12386-39/12

* Działkę usługowo-mieszkalną 360 m2 , ul. Ogrodowa (wykopy archeologiczne), 796-783-177. dIN-9-12386-45/12 * Ziemię 6 ha w miejscowości Cis, 516-158-135. dIN-9-13391-39/12 * Garaż ul. Pola 2, 89-624-15-67. dIN-9-39/12+G

* Garaż przy ul. Targowej, 664-966573. dIN-9-12369-39/12 * Dom w Wielbarku ul. Kętrzyńskiego, 516-171-497. DIN-9-12234-44/12

* Tanio działki budowlane uzbrojone Nowe Gizewo km od Szczytna, cena do uzgodnienia, 726-948934. dIN-09-12409-39/12

Do wynajęcia * Mieszkanie z aneksem kuchennym i łazienką ul. Leyka 60, 501190-805, 89-624-61-92 (10.0018.00), 502-888-867. F-04-1225-16/12 * Pokój studentom/studentkom, ul. Piłsudskiego, 604-069-978, 602315-321. DIN-5-11298-51/12 * Pokoje, 665-550-115. DIN-6-11635-38/12 * Lokale handlowo-usługowe w nowo wybudowanym obiekcie w centrum Szczytna o powierzchni od 60 m2 do 140 m2 , cena od 10 zł/m2 , 697034-913. FIN-8-3003-46/12 * Lokal w centrum miasta 100 m2 , 602-776-026. F-kr-51/12 * Lokal w centrum miasta na biuro, II p. 602-776-026. F-kr-51/12 * Lokal o pow. 175 m2 przy ul. 1 Maja 18, parter 601-960-056. DIN-8-12223-40/12

* Działkę w centrum Szczytna 30 m2 z garażem murowanym 21 m2 z prawem użytkowania wieczystego i pozwoleniem na prowadzenie działalności handlowo-usługowej, 602703-416. dIN-09-p-39/12

* Tanio kawalerkę w centrum miasta, 604-565-508. DIN-12286-38/12

* Mieszkanie własnościowe 36 m2 , parter, 662-959-290. D-9-12455-38/12

* Pokój osobie samotnej, 89-624-6524. D-8-122771-38/12

* Działki 10-arowe. Bale 40 mm grubości z topoli, 604-172-715. D-9-12456-41/12

* Dom 145 m2 stan surowy otwarty, podpiwniczony, wszystkie media, 175 tys. zł, 602-211-863.

DIN-12417-39/12

* Mieszkanie M-4 III p. w Janowie, bezczynszowe, działka, 788-037115.

* Pokój z dostępem do kuchni i łazienki w domku jednorodzinnym. Szukam współlokatorki do pokoju, 726-189-301. DIN-8-12262-38/12

* Działkę pod budowę ul. Władysława IV 24, 89-624-84-41. D-9-12460-43/12

* Mieszkanie 50 m2 po remoncie, III p. 132 tys. zł, 690-422-392. D-09-p-43/12

DIN-9-12346-39/12

*P okój w centrum, internet, 692-919416. dIN-9-12359-39/12 *L okale usługowo-handlowe poza centrum miasta, 602-467-662. DIN-9-p-39/12

*M ieszkanie 3-pokojowe w centrum Szczytna, studentom lub rodzinie, 606-407-249, 880-335-518. DIN-p-39/12 *M ieszkanie M-3 2-pokojowe 46 m2 w centrum, parter, 89-624-83-08, 501-247-598. dIN-8-12386-39/12 *M ieszkanie 2-pokojowe 50 m2 , centrum miasta, 500-066-234. dIN-9-12387-39/12

*M ieszkanie 2-pokojowe po remoncie, 50 m2 ul. Piłsudskiego, 500034-339. dIN-9-p-39/12 *M ieszkanie 2-pokojowe, umeblowane, 50 m2 , 662-083-369. D-9-p-42/12

dIN-9-12397-39/12

DIN-8-12274-38/12

* Szczytno. Pokoje 2-osobowe umeblowane, kuchnia, łazienka, 507-823-408. D-8-12275-38/12

* Tanio pokój w centrum miasta, 604565-508. DIN-8-12285-38/12

DIN-9-12456-40/12

*M ieszkanie 1-pokojowe 39 m2 ul. Chrobrego 6, 662-291-840.

* Mieszkanie umeblowane 2-pokojowe dla studentów lub studentek, 603-18-26-18.

d-9-124417-40/12

* Mieszkanie w Olsztynie 48,5 m2 , 2 pokoje, III piętro, Jaroty, środkowe mieszkanie, 503-013-965.

*3 -pokojowe mieszkanie, 503-6777-44. D-8-12270-37/12

* 3 -pokojowe mieszkanie w centrum, 513-84-77-44. dIN-8-122773-38/12

* Ostatnie działki budowlane w Szczytnie ul. Pomorska, 665051-215. * Działkę budowlaną 10 arów, róg ul. Miodowej i Sybiraków, 502-201-80 5. DIN-9-g-43/12

*P okój dwóm osobom blisko WSPol, 519-123-757. DIN-8-12331-38/12

*P okój, kuchnia, łazienka i przedpokój 8 m2 parze, 89-624-26-82.

* Mieszkanie 2-pokojowe 39 m2 II piętro, ul. Tetmajera, 606-361-168.

DIN-9-12435-51/12+G

*P omieszczenia (halę) ok. 200 m2 na terenie przemysłowym na stolarnię, warsztat samochodowy lub garaż dla samochodów ciężarowych, 501-609-079. DIN-8-12324-38/12

D-8-12276-38/12

* M -3 najchętniej rodzinie, ul. Leyka, II piętro, 792-398-646. D-8-12292-38/12 * 2-pokojowe 47 m2 centrum miasta, 698-650-546. D-8-12310-38/12

* Mieszkanie w centrum Szczytna kawalerka 38 m2 umeblowana (może być biuro), 600-372-470. DIN-8-12312-38/12 * Mieszkanie 47 m2 w pełni umeblowane przy ul. Lanca, 798-238-341, 503-788-210. DIN-8-12314-38/12

* Pokój jednoosobowy 18 m2 w domu jednorodzinnym, umeblowany, ul. Reja, 518-228-763. DIN-08-12316-38/12

*P okój, 793-751-554. dIN-9-12398-39/12 *G araż przy ul. Targowej, 89-62490-83. DIN-9-12399-39/12

dIN-9-12427-40/12

*M ieszkanie w Szczytnie (1 pokój + pokój z aneksem kuchennym) za 800 zł + opłaty za energię elektryczną i wodę, 723-441-225 (po 15.00). DIN-9-12433-40/12

*M ieszkanie w centrum miasta 2pokojowe I p. 42 m2, 89-624-26-16, 505-800-677. d-9-12433-40/12

*2 -pokojowe mieszkanie 33 m2, IV piętro, ul. Polska, 508-769-157. DIN-9-12421-40/12

*M ieszkanie 2-pokojowe w centrum, umeblowane, 502-374-185. d-9-12430-40/12

*D om od zaraz obrzeża ul. Kętrzyńskiego dla rodziny, 797-255-242. DIN-9-12433-40/12

*D wa pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój + internet + telewizja, studentom, 662-636-185. D-9-1240-40/12

*P okoje dla studentek, centrum miasta, 502-331-681. dIN-9-12403-39/12

*P ół lokalu 36 m2 ul. Odrodzenia naprzeciwko Mioduszki, 518-50-4460. D-9-12465-40/12

*M ieszkanie 40 m2 w domku jednorodzinnym, umeblowane, oddzielne wejście, 668-154-149, 602-690892. dIN-9-12406-39/12 *2 pokoje z dostępem do internetu najchętniej studentom, 508-375216, 89-624-92-18. dIN-9-12408-39/12 *M ieszkanie umeblowane z internetem dla studentów, 605-581-352. dIN-9-12411-39/12

*M ieszkanie 56 m2 , 603-336-115. Din-9-12412-39/12

*P okoje studentom, 660-936-909. DIN-9-1245-38/12

*2 pokoje z kuchnią, komfortowe. Pokój z kuchnią ul. Paderewskiego, 603-769-771.

D-9-12463-40/12

* Pół domu jednorodzinnego 3 pokoje, kuchnia, łazienka + garaż dla rodziny lub studentów, 501-624-093.

*L okal pod gabinet lekarski w Myszyńcu, duży parking, 660-982074. D-9-1263-39/12

D-9-12454-38/12

DIN-9-12466-40/12

dIN-8-12320-38/12

* Działki z możliwością zabudowy, Płozy, 507-359-418.

* Pokoje WI-FI, 89-623-28-31, 531518-639. DIN-8-12310--38/12

*P okój w mieszkaniu dla studentów, ul. Leyka blisko WSPol, 696033-072. DIN-39

dIN-9-12469-40/12

* Kawalerka w Lemanach, 694-3965-40. D-8-12322-38/12

*L okal handlowy 64 m2 ul. Odrodzenia 8, 606-601-674. D-9-1219-39/12

* Mieszkanie 1-pokojowe od 1 października dwóm osobom, ul. Odrodzenia, 750 zł + media, 509-914254. DIN-8-12323-38/12

*M ieszkanie, ul. 696-528-089.

DIN-9-12456-38/12+R

dIN-9-12426-40/12

*M ieszkanie umeblowane 3-pokojowe w centrum miasta, 888-821494.

* Dwa pokoje jednoosobowe, dobre warunki, 608-637-666.

* Mieszkanie dla studentów w Szczytnie, 600-159-332. DIN-08-12319-38/12

*D om w Szczytnie do zamieszkania, 601-95-18-94.

dIN-9-12423-40/12

*P okój dwuosobowy lub miejsce w mieszkaniu studenckim blisko WSPol, 504-132-446.

*O ddzielne mieszkanie 70 m2 (wspólne podwórko), 89-624-4141. dIN-9-12402-39/12

* Garaż przy ul. 1 Maja z prądem i siłą, 660-718-354. * Mieszkanie własnościowe 52 m2 , 160 tys. zł, 693-720-903.

*M ieszkanie 2-pokojowe ul. Narońskiego, częściowo umeblowane, 508-477-953.

Kętrzyńskiego, D-9-12418-40/12

D-09-12451-40/12

*S tancje studentom, 600-323-513. DIN-9-12467-40/12

*K awalerka, 515-979-120. dIN-9-12468-40/12

*M ieszkanie 2-pokojowe Dwór, 515-979-120.

Leśny

DIN-9-12468-40/12

*L okal z placem na działalność, Korpele, 502-088-515. dIN-9-12470-40/12

*P okój z kuchnią 6 km od Szczytna, 606-478-074. D-9-12472-40/12 *L okal handlowo-usługowy 26 m2 ul. Żeromskiego, 513-079-608. DIN-9-12473-40/12 2

* Lokal 65 m na działalność przy ul. Leyka 60, 604-167-882. D-7-k-51/12

Zamienię *D om jednorodzinny na mieszkanie w bloku, 89-624-65-24. D-8-122772-38/12

Poszukuję

*S tancji w okolicach Kauflandu, 508111-105. D-9-12361-39/12 *W spółlokatora do mieszkania 2-pokojowego, 668-154-149, 602-690892. DIN-9-12406-39/12

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

21


OGŁOSZENIA SPRZEDAM * DREWNO opałowe kominkowe, więźby dachowe, sztachety, deska szalunkowa, podbitki, łaty, kontrłaty, 509667-616, 89-622-01-01. D-11-6569-46/11

* Yorki tanio, 514-521-352.DIN-8-p-38/12 * Opał 50 zł/mp w okolicach Sawicy, 693-181-960.

* Drewno opałowe – kominkowe od 80 zł za mp i budy dla psów, meble ogrodowe, 666-040-544. dIN-1-10195-26/12

* Rower młodzieżowy 7-13 lat, stan bardzo dobry, tanio, 89-624-95-46.

* Wózek widłowy RAK, 666-53-9373. D-7-11911-3/12

* Nowe komody, 607-563-012.

* Drewno opałowe kominkowe grab, dąb, suche, 664-029-631, 89-62310-77. D-8-3096-39/12 * Rurę Ø60, 30 sztuk po 2 m, kształtownik 50x50, stelaż namiotu z rury 3/4 cala, 660-936-909. D-8-12261-38/12

* Używaną lodówko-zamrażarkę, piekarnik do zabudowy z płytą gazową firmy Mastercook i okap, 89-62460-86. D-8-12263-38/12 * Piec co. 1,5 KW używany stan bardzo dobry z gwarancją 1400 zł, bez gwarancji 1000 zł. Parkiet dębowy 22 m2 , mozaika bukowa 50 m2 , 89624-19-76, 500-209-456. D-8-12307-38/12

* Pojemnik tysiąc litrów na płyny, 516343-045. DIN-8-12298-38/12

D-08-12315-38/12

DIN-08-1218-38/12 D-8-12273-38/12

* Okna plastikowe z demontażu, 512146-554, 89-621-22-44. D-09-12360-39/12 * Tarcicę budowlaną, deski, bale, sztachety, krokwie, opał, 606-962791, 89-622-64-03. FIN-9-3396-45/12 * 2-letni świerk najbardziej wysrebrzany “Kaibab” z gruntu i inne iglaki, 692-976-433 (po 19.00). d-9-12371-39/12 * Drewno opałowe, kominkowe na każdą kieszeń, 507-527-821. DIN-9-12373-45/12

* Sofy skórzane, kanapę narożną z weluru, ławy drewniane, 602-467662. dIN-9-p-39/12 * Jałówki wysokocielne, 665-089753. D-09-12381-39/12 * Krajzegę metalową 5,5 KW, budę dla psa drewnianą, rower, rehabilitacyjny, 89-624-33-50. D-9-12383-49/12

*K ucyka – młodą klacz, 603-840643. DIN-9-12385-39/12 *Z estaw wypoczynkowy, 5 szafek kuchennych, stolik ze szkłem, 601356-267. DIN-9-12388-39/12 *D rewno opałowe, 603-493-734. D-9-12401-39/12

*W ózek widłowy RAK, 666-53-9373. F-7-n-39/12 *D achówkę holenderską używaną ok. 800 sztuk, 664-975-998. *K anapę narożną, pościel wełnianą, łóżko, materac, obrazy, 668-846259. d-9-12415-40/12

*S tyropian 12 niefrezowny, 888-660255. d-9-12445-40/12

*S ofkę/kanapę dziecięcą, stan bardzo dobry, tanio, 512-80-86-13. dIN-9-p-40/12

*Ł aty mb/1,8 zł, 508-581-161.

D-9-12459-40/12

*T anio okna drewniane nowe i drzwi, 668-963-907. dIN-9-12470-40/12

DIN-9-12410-39/12

*D uży stół + 6 krzeseł, dywan 2x3,5 m, piec na koks i węgel 270 kg, 696985-654. D-9-12422-40/12 *D rewno opałowe, 507-421-110. dIN-9-12426-40/12

*D rewno dębowe ścięte w trzech dużych kawałkach, nieokorowane. Ilość ok. 4-5 m 3 , Kontakt: Szymanki, tel. 696-678-016. D-9-p-40/12 *S temple budowlane, 509-804-986. D-9-12428-40/12

*K amień polny, cena od 150 do 200 zł, 604-24-83-87. D-9-1242-40/12 *C zarną ziemię, 602-23-61-64, 89624-55-81. DIN-8-12430-46/12

*B rykiet bukowo-dębowy, tona 600 zł, ul. Żeromskeigo 31/6, 666-53-93-73. F-n-39/12

Kupię *S kupujemy tanie, jeżdżące lub uszkodzone auta, 604-627-967, 607-39-99-44. FIN-2563-51+G *A ntyki, meble, zegarki ręczne, kieszonkowe, monety, medale, szable, hełmy, bagnety, obrazy, biżuterię, złom, srebra, pamiątki z I i II wojny światowej, stare motocykle, 606-3530-86. D-9-12434-40/12 *K ażdą ilość złomu, przyjedziemy, potniemy, zapłacimy, 518-634-535. D-9-12461-46/12

*M iodarkę, 507-511-341. D-9-k-40/12+R

Sprzedam AUTO-MOTO * Audi A3 1.8 benzyna (00), 514-823688. D-8-12290-38/12 * V W passata kombi (01) 1.9 diesel stan idealny, 511-825-531. D-8-12290-38/12 * Audi A6 3.0 TDI (06), VW passata 1.9 TDI, (01), (02), opla vectrę 2.0 DTI (04), opla zafirę 2,0 DTI (01), (02), toyotę avensis 2.0 D4D (01), (05), (10), forda focusa 1,8 TDCI (03), (04), VW caravelle 2.5 TDI (97), seata ibizę 1.9 TDI (04), suzuki grand vitarę 2.0 TDI (05), volvo V40 1.9 TDI (01), VW golfa V 1.9 TDI (04), VW tourana 1.9 TDI (04), (08), opla zafirę 1.9 CDTI (06), hondę crv 2.0 (06), forda focusa 1.6 (99), hundai i10 1.0 (11), VW borę 2.0 (01), VW golfa IV 1.9 TDI (00), VW golfa III 1.9 TD (94), VW polo 1.2 12 V (02), skodę octavię 1.9 TDI (01), (02), (05), opla corsę 1.2 (05), renault scenica 1.9 CDTI (05), toyotę RAV 4 2.0 D4D (02), merce-

desa E270 2.7 CDI (00). Raty, kredyt, leasing, skup, sprzedaż, zamiana. www.mg.otomoto.pl, Myszyniec, tel.. 880-126-164. F-mg-38/12 * Renault megane (06/07) kombi 1.5 diesel srebrny, 514-823-688.

*P eugeot 106 1.4 poj, (95) 2500 zł, 512-493-022. D-9-1278-39/12

* Mazdę 6 kombi (07) 2.0 TDI, srebrny metalik, pełna opcja, 606-821-715.

*K omplet opon z alufelgami lub osobno 175/70/13 do mazdy 323, stan dobry, 886-598-965. D-9-12389-39/12

*S eata alhambrę (01) diesel, 14300 zł, suzuki grand vitara (02) benzyna 17800 zł, 605-244-747. dIN-9-12382-39/12

D-8-12290-38/12

D-8-12296-38/12

* Suzuki w dobrym stanie (92), 1.0, 508-362-227. D-8-12306-38/12 * Pilnie daewoo tico (97), benzyna + gaz, 693-385-901. D-8-12314-38/12 * Fiata uno (93) i przyczepkę samochodową, 600-569-579.D-08-12317-38/12 * Przyczepkę samochodową 2x1,60 m, 728-326-474. D-9-12356-39/12 * Renault lagunę kombi (04) 1.9 DTI, 13800 zł, 692-233-914.dIN-9-12357-39/12 * Opla tigrę (99) 1.4 benzyna, 691-2713-00. D-9-12369-39/12

*R enault clio (04) 1.5 DCI, bogate wyposażenie + komplet kół zimowych, 791-972-929. D-9-1245-39/12 *D aewoo nexia (96), 604-547-523. DIN-9-12407-39/12

*P rzyczepę podłodziową Niewiadów, zarejestrowana, 1500 zł, 500-488700. D-9-3503-39/12 *V W passata 1.6 benzyna (98), cena do uzgodnienia, 503-538-220. D-9-12423-40/12

*V W sharan (96) 2.0 + gaz, 6800 zł, 600-600-645. D-9-12429-40/12 *C zęści używane do aut osobowych, opony zimowe, letnie, szyby, 518634-535. d-9-12461-46/12 *A udi A6 na części, 518-634-535. D-9-12461-46/12

Kupię *S kupujemy tanie, jeżdżące lub uszkodzone auta, 604-627-967, 607-39-99-44. FIN-2563-51+G *A bsolutnie każde auto. Kupię, 507-098-641. D-9-1/13 *A uta powypadkowe lub do kasacji, transport gratis, 518-634-535. D-9-12461-46/12

*S kup katalizatorów, ul. Wielbarska, 518-634-534. D-9-12461-46/12

PRACA * Posprzątam, umyję okna, 602-7665-94. dIN-7-p-51/12 * Zatrudnię do prac w kamieniu naturalnym, 511-87-15-46. D-7-118 * Z ORIFLAME jako konsultantka: dorobisz, zarobisz. Wyślij SMS na numer 603-959-031 z imieniem i nazwiskiem. Oddzwonimy. F-8-38/12

* Zajmę się sprzątaniem domu, mieszkania, 1-2 razy w tygodniu, 501-429495. D-8-12288-38/12 * Przyjmę pracownika do zakładu kamieniarskiego, 787-344-613. * Firma Lac-Met zatrudni pielęgniarkę na umowę o pracę. Wymagane zezwolenie na prowadzenie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej w zakresie pielęgniarstwa ogólnego. Mile widziane orzeczenie o niepełnosprawności, 89-624-36-59. DIN-8-12294-38/12

FIN-8-3388-38/12

22

* Praca w marketingu i reklamie. Możliwość stałej współpracy, 783-239075. D-8-12325-38/12 * Praca dodatkowa dla kobiet, 609851-555. D-8-12326-38/12 * Zatrudnię nianię do rocznego chłopca, 512-397-232. DIN-8-12295-38/12 * Zatrudnię fryzjerkę damsko-męską, 502-988-867. F-9-2295-39/12 * Zatrudnię pomoc domową z okolic Lipowca, 89-622-00-92.d-9-3395-39/12 * Zatrudnię pomoc, Olsztyn, 692-431125. F-3395-39/12 * Szczytno - powiat, okolice Myszyńca, Chorzel. Zatrudnię na umowę zlecenie osoby na stanowisko agenta nieruchomości. CV proszę przesłać na adres e-mail: zdunek-nieruchomosci@o2.pl F-z-39/12 *P rzyjmę pracownika do tartaku, Pasym, 602-647-351. F-9-38/12

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

*Z atrudnimy pracowników lub najchętniej ekipę do prac przy melioracji: koszenie, grabienie, ścinanie krzaków, kopanie. Tylko osoby pracowite i niepijące. Praca w Warszawie z zakwaterowaniem 2000-2400 zł miesięcznie, 668-12-70-75. dIN-p-41/12 *P rzyjmę majstra na budowę, 783733-198. D-9-12419-49/12 *Z aopiekuję się dzieckiem od 1 roku lub dzieckiem chodzącym do szkoły, 666-811-196. D-9-12422-40/12 *Z atrudnię mechanika samochodów ciężarowych, (może być emeryt), 501-63-33-59. D-09-3506-40/12 *Z aopiekuję się dzieckiem, doświadczenie, 698-643-924. din-9-p-40/12 *P oszukuję pracy – uprawnienie na wózki widłowe, doświadczenie, 601773-570. dIN-9-12435-40/12

*P rzyjmę dekarzy i na elewacje, murarzy, tynkarzy, 888-660-255. D-9-12455-40/12

*F irma kosmetyczna zatrudni osobę do współpracy. Możliwość awansu na managera, 667-614-511. D-9-12446-40/12 *K ierowca kat. B, C+E, ważne badania poszukuje pracy, 666-870-215. dIN-9-p-1455-40/12

*Z atrudnię dekarza, 691-054-558. d-9-cpd-(38) -51/12

*P rzyjmę na staż do sklepu spożywczego w Jerutkach, 606-962-791, 89-622-64-03. D-9-12471-40/12 *Z atrudnię szwaczkę na umowę zlecenie, umowę o dzieło w różnym wymiarze godzin, 606-66-89-19. fIN-9-3596-40/12

*Z atrudnię diagnostę na Okręgową Stację Kontroli Pojazdów TRANSPOL Szczytno, ul. Ostrołęcka 1, 608-510-933. d-tp-39/12+R


OGŁOSZENIA

USŁUGI * Żaluzje: do PCV, mini, drewniane, verticale, rolety zewnętrzne, tekstylne, (VAT), ul. Przemysłowa 6/8, 89624-54-68, 502-614-430. FS-01-3941-51/07

* CZYSZCZENIE dywanów i tapicerki u klienta, ul. Korczaka 1/1, 609-664232. F-10-3653-51/11 D-06-2224-26/11

* CZYSZCZENIE dywanów, wykładzin, tapicerki, meblowej i samochodowej sprzętem firmy Karcher, 602462-716, 89-624-60-81. FIN-S-3001-51/12 * TRANSPORT 3,7 tony, 30 m 3 przeprowadzki, 602-462-716, 89-62460-81, ul. Lipowa 4a. FS-3001-51/12 * Transportowe, przeprowadzki, meblowóz, 4 tony, 40 m3, nawiążę współpracę, 89-624-51-69, 692-899-188. FS-2800-51/10

* Instalacje elektryczne, komputery, domofony, pomiary, minikoparka, podnośnik 18 m, 89-624-35-57, 501-502-544. fIN-04-2828-51/11

* POGOTOWIE UBEZPIECZEŃ, DOM - rodzinne, ubezpieczenie inwestycji, komunikacyjne, budynków użyteczności publicznej, zdrowotne - pełen zakres, pobyt w szpitalu, ubezpieczenia grupowe - od 1 osoby, pomoc w zadośćuczynieniach Super Agent 664-007-007, 514-007007.S-01-340-51/10 *L ekarz weterynarii Janusz Bil - Leśny Dwór 66, 89-624-16-71, 604-79-89-56. FS-01-2582-51 * Kominki. Usługi ogólnobudowlane. Stany surowe, 600-991-978, 89624-80-49 (po 17.00). DINS-01-2801-51

* Projektowanie, kosztorysowanie, nadzory budowlane, mgr inż. budownictwa Andrzej Długokęcki, Szczytno, ul. Kochanowskiego 7a, 89-624-40-67, 604-064-661. FS-01-2226-51/11

* Transport ciężarowy: piasek, żwir, od 5 do 25 ton, sprzęt budowlany: koparka, ładowarka, spychacz, wykopy, niwelacja terenu, wywóz gruzu, 602-236-164, 89-624-55-81. FIN-227-51

*C ałodobowe usługi weterynaryjne - PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA, specjalista chorób psów i kotów lek. wet. Jarosław Tołoczko, ul. Korczaka 1/5. Komputerowe badanie krwi, USG, czipowanie, paszporty. Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja. Wizyty domowe. Dojazd w Szczytnie gratis, 89-624-57-06, 604-61-3161. FINS-06-2077-18/13 * Usługi dekarskie, podnośnikiem HDS, 609-73-23-79. FINS-03-993-51/10 * Elektryczne instalacje, pomiary, odbiory, 602-752-122, 89-624-4622. FIN-306-51/12 * Naprawa pralek. Waldemar Kryszczak, 89-624-21-89, 505-023-970. D-01-1081-36/12

* PRZYŁĄCZA 608-515-263.

KANALIZACYJNE, FS-1324-30/12

* Usługi transportowe przeprowadzki, 605-997-289. DIN-12-r-51/12 * ORCHIDEA – gabinet masażu, sprzedaż kosmetyków, 697-606313. DIN-63413/12+G * USŁUGI ������������������������� INFORMATYCZNE, NAPRAWA - SPRZEDAŻ KOMPUTERÓW I CZĘŚCI, DOPEŁNIANIE TUSZY, 608-422-346. fin-141-6/13

* Hydrauliczne, co, 211-863.

wod.-kan., 602D-02-hg-51/12

* Remontowo-budowlane, docieplenia budynków, koparko-ładowarką, wykopy i inne prace ziemne, VAT, 502-172-407. FS-11608-37/12 * Boazeria szalówka, listwy i inne wyroby z drewna. Pawilon ul. Żeromskiego 31/26, 606-247-641. F-6-2369-45/12

* Bezpieczna wycinka drzew z podnośnika 18 m, 604-392-676. D-6-2481-48/12

* Dźwigiem, minikoparką – HDS – dłużyca, elektryczne, 604-392-676. D-6-2481-48/12

* Układanie polbruku, granitu, ogrodzenia z kamienia łupanego przyłącza kanalizacyjne, odwadnianie budynków, 509-292-243, 793-449898.

*R emontowo-budowlane, szlifowanie bezpyłowo, malowanie, szpachlowanie, 509-112-715. DIN-6-1679-44/12 *P rofesjonalna nauka gry na gitarze klasycznej, 607-563-012. DIN-8-12229-39/12

*Z akładanie i projektowanie ogrodów, nawadnianie z dowozem krzewów, 606-269-295. D-8-12233-38/12 * J azdy konne i profesjonalne treningi skokowe – Stajnia Novum w Kobyłosze, 503-096-209 DIN-8-F-44/12 *O gólnobudowlane – budowa domów, remonty, roboty wykończeniowe, 606-98-68-41. F-3274-38/12 *P olbruk – układanie, 601-370-048. D-08-12296-38/12

*W ykonam ocieplenia, szpachle, wszelkie remonty, 515-034-505. D-8-12332-43/12

*W ulkanizacja u Mroza - oferujemy opony nowe i używane oraz opony do busów roczne 16 cali. Prostowanie felg. Niskie ceny, ul. Śniadeckiego 5a, 606-49-56-52. F-08-3299-38/12 *O gólnobudowlane – budowa domów elewacje, wykończenia wnętrz, itp. 609-056-118. d-9-12379-44/12 *D obre ceny – skup złota i srebra Komis-Lombard, ul. Odrodzenia (naprzeciwko Mioduszki) *S tany surowe, wykończenia wnętrz, elewacje, klinkier, polbruk, 693-716443. D-9-1241-45/12 *Z akładanie ogrodów, oczka wodne, koszenie trawników, 607-975-982. d-9-12416-45/12

*K orepetycje - język angielski z dojazdem, 662-857-148. DIN-9-12447-40/12 *P ogłębianie i odmulanie rowów, 509-424-448. D-9-12464-40/12 *T ania reklama mobilna, 512-983717. D-9-12474-8/12 *T rak przewoźny – usługi u klienta, 603-182-048. D-9-12474-38/12

*M eble na zamówienie, 725-997695. FS-fv-w10-26/12-51+R

*P ogotowie komputerowe. Wojciech Grzybowski, 888-090-883.

*U sługi rębakiem – wytnę i usunę samosiewy z terenów rolnych, 692-435-529. F-9-3502-39/12

*S zpachlowanie agregatem (oszczędność materiału, tanio), malowanie agregatem, 509-020960. F-2149-35 ��������� BIURO RACHUNKOWE SKONTO mgr Beata Łuniewska: - kompleksowa obsługa księgowopodatkowa podmiotów gospodarczych, - rozliczanie zwrotu VAT z budownictwa mieszkaniowego, - zeznania roczne. Szczytno, ul. Barczewskiego 4. Budynek ZUS pokój nr 10. Zapraszamy od 8-16, tel. 89-651-21- 03, 794-636-633. F-2-670-51/12 + R+T * STUDIO FOTO-VIDEO – videofilmowanie, nagrywanie w wysokiej rozdzielczości HDV (BLU-RAY), wesela, śluby i inne uroczystości, kopiowanie kaset VHS, 8 mm na DVD, fotografia ślubna, + plenery, możliwość nagrywania uroczystości na kilka kamer, ul. Borowa 7a, Szczytno, 668-11-00-79. FIN-1933-25/11 *P osadzki maszynowe: poziomowanie laserowe, zacieranie mechaniczne, 602-130-919. FIN-3-790-36/12+R

*P race ziemne, polbruk, przyłącza kanalizacyjne, drenaż, 608515-263. D-01-1324,17-30/11 * Tynki agregatem, posadzki mixokretem, 509-020-960. F-2149-35

RÓŻNE * Spotkania towarzyskie – Monika, 796-67-16-10. DIN-8-12069-40/12

*S zukam osoby ze Szczytna pracującej w Świętajnie celem wspólnych dojazdów, 512-849-396. DIN-8-p-38/12

* Odstąpię prowadzenie klubu nocnego z pełnym wyposażeniem, centrum Szczytna, 533-527-925. D-9-12420-39/12

*Z lecę wykonanie dachu, 888-660255. d-9-12445-40/12

D-7-11970-42/12

D-09-3504-36/13+R

* Tłumaczenia przysięgłe j. niemiecki, Szczytno, 503-745-042, 89-623-1559. FIN-7-51/12

*S tudentka filologii angielskiej udzieli korepetycji, 797-252-632.

*O ddam w dobre ręce pieski półrasowe, matka husky, 507-511-341.

F-9-2295-51(39)/12

D-9-k-39/12+R

EXODUS DOM POGRZEBOWY J. Lichnerowicz - Dajewska

Szczytno ul. Broniewskiego 2a,

tel. 089-624-41-59, tel. kom. 0606-908-731 całodobowe usługi pogrzebowe, kaplica klimatyzowana, chłodnia, akcesoria pogrzebowe, oprawa muzyczna, stypy, załatwianie formalności pogrzebowych

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

23


KRONIKA PROWINCJONALNA BOCIEK INDYWIDUALISTA

W

miniony piątek jedna z mieszkanek Tylkowa (gm. Pasym) zatroskana o los zwierzaka, poinformowała nas, że w gnieździe usytuowanym na słupie energetycznym przebywa młody bociek. Z nieznanych

obok którego znajduje się gniazdo. Jak nam opowiada, wcześniej wypadł z niego inny bociek, łamiąc sobie podczas upadku jedno ze skrzydeł. Wówczas pan Andrzej zawiadomił ośrodek w Bukwałdzie i

raz ptak dokarmiany jest surowym mięskiem i tak przyzwyczaił się do swojego opiekuna, że reaguje na jego głos i natychmiast zlatuje z gniazda, po czym spaceruje wokół dostojnym krokiem - fot. 2. Na razie ma się bardzo dobrze. Nawet jak przyjdą mrozy

pan Andrzej i pozostali pracownicy pensjonatu zdecydowali opiekować się nim. Jeśli jednak nie będzie chciał wejść do ogrzewanego pomieszczenia, wówczas z żalem, bo bociek hołubiony jest przez całą załogę, zostanie oddany do Bukwałdu.

NIEZWYKŁOŚCI NA UL. SPORTOWEJ

J

est w Szczytnie uliczka o nazwie Sportowa, choć tak naprawdę, to ze sportem niewiele ona ma wspólnego. Nie leży przy niej bowiem żaden obiekt typu

3. Kiedyś była to kuźnia, czyli warsztat pracy kowala. Od lat, a właściwie to nawet od ubiegłego wieku, pozostaje nieczynna i powoli obraca się w ruinę. Naprzeciw tej

1 jej powodów ptak pozostał w gnieździe, mimo tego, że doskonale lata. Nie wiadomo jaki los go spotka, gdy nadejdą chłodniejsze dni, więc prosi redakcję „Kurka

pracownicy tej placówki zabrali rannego ptaka. Przy okazji poinformowali go, co warte jest przytoczenia, że w ośrodku mają mnóstwo boćków, które uległy mniej-

3 stadion, czy choćby boisko do jakiejkolwiek gry. Ruch samochodowy na niej niewielki, bo zakończona jest ślepo, za to rankiem, a potem po południu, maszeruje po niej sporo młodzieży, która zmierza ma skróty do szkół - do ogólniaka

oryginalnej budowli rozciągają się gęste krzaki zasłaniające spore lokalne wgłębienie, do którego od strony ul. Piłsudskiego przylega zielony skwerek. W przeciwieństwie do wspomnianej kuźni jest on dość dobrze utrzymany, ale

2 Mazurskiego” o szybką interwencję. Gdy zjawiliśmy się na miejscu wcale nie musieliśmy długo czekać, a ptak nadleciał skądś znad łąk i usadowił się w opustoszałym gnieździe - fot. 1. Wkrótce okazało się, że bociek ma troskliwą opiekę i nasza interwencja była w zasadzie zbędna. Boćkami z tego gniazda i to już od początku sierpnia opiekuje się pan Andrzej, pracownik pensjonatu „Panorama”,

24

szym lub większym kontuzjom w trakcie pamiętnych gradobić. Tymczasem ptak ze zdjęcia (fot. 1) cieszy się dobrym zdrowiem, więc jego pozostanie w gnieździe jest wielką zagadką dla pana Andrzeja. Widział on jak jego rodzice kilkakrotnie przed odlotem zjawiali się w gnieździe i zachęcali młodego do wspólnego lotu, ale ten nie miał na to najmniejszej ochoty. Te-

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

4 i gimnazjum. Po prawej stronie (jeśli zmierzamy w kierunku centrum miasta) widać jedyną posesję, ale jaką(!) - fot.

niestety zaśmiecony. Na jego obrzeżach „Kurek” natknął się na zdefasonowany plecak i jakąś odzież, resztki opako-


KRONIKA PROWINCJONALNA wań kartonowych, butelki po coli, itp. Z kolei na jedną z alejek, akurat świeżo skoszoną ktoś już ktoś zdążył wyrzucić wielkie płachty plastikowej folii - fot. 4. Na zdjęciu widać żółtą strzałkę, która wskazuje na krzaczki po drugiej stronie alejki. W tym zielonym gąszczu „Kurek” spostrzegł jakiegoś zagadkowego osob-

nika, który zaszył się w chaszcze tak głęboko, że wystawały mu tylko nogi - fot. 5. W wyniku bełkotliwej konwersacji, oraz po akcesoriach towarzyszących osobnikowi (flaszce z resztkami wiadomego napoju) okazało się, że uczestniczył on w porannej biesiadzie pod chmurką. Impreza była zbyt procentowa, no i stąd taki jej finał.

KĄCIK WYPOCZYNKOWY

T

ymczasem, i to dopiero niespodzianka, kilka kroków od leżącego osobnika natknęliśmy się na istne dziwactwo, czyli coś, co można byłoby nazwać letnią rezy-

7

dziną, choć już nie pierwszej świeżości, tak że zejście w dół jest także komfortowe, jak do pięciogwiazdkowego hotelu. Gdyby ów osobnik śpiący na trawce wiedział, że tuż obok

Tamtejsze lodowe smakołyki są serwowane ręcznie, a nie z automatu, więc mają nieco inny, nie taki stożkowaty kształt. Wafelki są jednak takie same, a gałki mają podobny smak, tyle że ich wybór jest bardzo duży. Cena za 1 gałkę to 1 euro, co jednak Polaka przeraża. Poza tym, mimo wszystko, oba miasta wyka-

zują pewne podobieństwa. Co prawda w Wenecji nie ma ulic, a tylko kanały, więc ma się wrażenie przebywania w mieście jak z bajki, ale same kamienice czy budynki wyglądają swojsko - sporo domów ma zniszczone zębem czasu elewacje, lub je całkiem utraciło i widać tylko gołe cegły - zupełnie jak u nas.

POLITYCZNY FESTIWAL 5 dencją pod gołym niebem. We wspomnianym lokalnym zagłębieniu sąsiadującym ze skwerkiem ktoś urządził sobie pośród krzaków kącik i tu uwaga - wyściełany dywanami z obszernym, wypoczynkowym fotelem - fot. 6. Nawet skarpa została wyłożona jakąś wykła-

niego znajduje się coś takiego, zapewne mógłby „wypoczywać”, tj. dochodzić do siebie w zupełnie innych, zgoła ekskluzywnych warunkach. Swoją drogą jest zastanawiające, kto zadał sobie tyle trudu, aby urządzić taką oto śródkrzakową rezydencję.

T

amże w Wenecji (ok. 60 tys. mieszkańców) latem, które u nas powoli mija, organizowane są ciekawe imprezy nazywane festiwalami politycznymi.

z wójtem i miejscowymi radnymi, o tyle w mieście brakuje tego rodzaju inicjatyw. Wydaje się, że warto byłoby organizować (np. na placu Juranda) po-

8 6

APETYT NA LODY

P

oprzednio było o wypoczynku pod gołym niebem, choć za nami już połowa września. Aura jednak sprzyja, momentami jest tak ciepło, że mieszkańcy miasta nie bez zainteresowania przechodzą

obok budek z lodami - fot. 7. Jak widać, kramik oferuje lody włoskie, które jednak nieco różnią się od oryginalnych, o czym informuje nasz współpracownik, który kilka dni temu wojażował po Wenecji.

Niekoniecznie na wodzie, a raczej na suchym lądzie spotykają się mieszkańcy miasta z lokalnymi władzami oraz miejscowymi działaczami politycznymi - fot. 8. No i rozpętują się dyskusje w miłej, niezobowiązującej atmosferze, a każdy może w nich uczestniczyć. O ile u nas w terenie, np. w gminie Szczytno odbywają się zwyczajowe spotkania mieszkańców danej wsi

dobne festiwale polityczne pod chmurką. Odpadają wówczas koszty wynajęcia sali, a liczba uczestników nie byłaby niczym ograniczona. Dla każdego mieszkańca miasta znalazłoby się miejsce, z kolei władze miałyby pole do popisu, przedstawiając ogółowi swoje plany i zamiary, zaś opozycja mogłaby się publicznie wypowiedzieć ad vocem, itp. tekst i foto: M.R.Plitt

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

25


SPORT Pierwszy punkt w klasie A wywalczył MKS Szczytno. Potrzebne do tego było jednak zdobycie aż czterech bramek. Gorzej wiodło się naszym drużynom z wyższych klas rozgrywkowych – ich dorobek z minionego weekendu jest zerowy.

* W IV lidze znów przegrywają * Zryw: pożegnanie z piłką? * Pierwsza zdobycz MKS-u * Wałpusza nie spsuzcza z tonu

CZTERY GOLE, JEDEN PUNKT

IV LIGA 7. kolejka

Znicz Biała Piska 3:0 (2:0)

1:0- (25.), 2:0 – (31.), 3:0 – (90.) Omulew: Przybysz, Nowakowski, Włodkowski, M. Miłek, Murawski, Wilga (80. Sasin), Kujtkowski, Domżalski (60. Remiszewski), Rudzki (60. Szczygielski), Abramczyk (60. Lisiewicz), Kwiecień. - Wynik jest stanowczo za wysoki. Z gry nieźle to wyglądało – podsumowuje sobotni mecz trener Omulwi Mariusz Korczakowski. - Sytuacji mieliśmy na pewno nie mniej. Brak nam egzekutora. Do momentu zdobycia pierwszej bramki gospodarze, mający III-ligowe aspiracje, nie wypracowali w zasadzie żadnej okazji. W 31. min było już jednak 2:0. Gole dla Omulwi wcześniej bądź później mogli zdobyć m.in. Kujtkowski, Abramczyk, Wilga, Domżalski i Murawski, ale czegoś w każdej z tych sytuacji brakowało. Miejscowi, grający w drugiej odsłonie z kontry, przeprowadzili tuż przed końcem meczu akcję, po której trudno było już się podnieść.

Błękitni Pasym 0:1 (0:1)

Pisa Barczewo

26

fot. A. Olszewski

Omulew Wielbark

Zespół z Pasymia wciąż nie potrafi wykorzystać atutu własnego boiska

0:1 - (11.) Błękitni: Malanowski, Łączyński, Domżalski, Młotkowski, S. Foruś, B. Nosowicz (88. Mikołajewski), Pietrzak, A. Foruś, Kędzierski, Gołębiewski (78. Staszewski), Kosiorek (63. Kruczyk). Gospodarze nie zagrali źle, mieli swoje okazje, ale musieli uznać wyższość mocnego w tym sezonie rywala. Zespół Pisy ma w swoich szeregach paru doświadczonych graczy, lecz jedynego gola zdobył zaledwie 16-letni Borkowski. Błękitni schodzili do szatni w dziesięciu – na kwadrans przed końcem czerwoną kartkę zobaczył Łączyński.

Tabela 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Barkas Rominta Pisa Znicz Stomil II Wikielec Polonia Dobre M. Drwęca Vęgoria Omulew Mamry Zatoka Błękitni Orzeł Start

7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7

19 16 14 13 13 11 10 9 8 8 7 7 5 5 4 2

18-4 8-2 13-8 16-9 13-9 13-5 9-11 5-7 10-9 14-17 5-8 9-15 7-11 8-13 7-14 4-20

KLASA OKRĘGOWA - 7. kolejka

Wilczek Wilkowo 3:0 wo.

POZOSTAŁE MECZE

Zryw Jedwabno

Polonia Iłowo - Vęgoria Węgorzewo 2:0, Orzeł Janowiec Kościelny – DKS Dobre Miasto 0:1, Drwęca Nowe Miasto Lubawskie- Zatoka Braniewo 4:0, Rominta Gołdap – Mamry Giżycko 1:0, GKS Wikielec – Start Nidzica 3:0, Barkas Tolkmicko – Stomil II Olsztyn 3:1.

- W czwartek na treningu podjęto decyzję, że zespół nie pojedzie – informuje kierownik Zrywu Andrzej Obrębski. - W tym tygodniu sytuacja prawdopodobnie się wyjaśni. Może zrezygnujemy z drużyny seniorów – kreśli czarną wizję kierownik jedwabieńskiej drużyny, dodając, że będzie to klub słono kosztowało. - Za niepojechanie na mecz płaci

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

się 600 zł, za wycofanie z rozgrywek – 2500 – tłumaczy. POZOSTAŁE MECZE Start Kozłowo - Polonia Lidzbark Warmiński 6:2, Victoria Bartoszyce – Mazur Ełk 3:1, Orlęta Reszel – Czarni Olecko 3:1, Warmia Olsztyn – Granica Bezledy 2:2, MKS Jeziorany – Łyna Sępopol 2:1, Kłobuk Mikołajki - Mazur Pisz 3:3, Leśnik Nowe Ramuki Tęcza Biskupiec 0:5.

Tabela 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Wilczek Tęcza Victoria Start Orlęta Czarni Warmia Mazur E. Jeziorany Leśnik Polonia Mazur P. Łyna Kłobuk Granica Zryw

7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7

19 17 16 13 12 12 10 10 10 9 9 9 7 5 4 0

24-5 25-5 25-9 22-13 17-10 14-11 14-9 16- 13 11-15 19-21 8-14 9-20 8-22 11-21 10-20 3-28

KLASA A 4. kolejka

MKS Szczytno 4:4 (3:3)

Start Kruklanki


SPORT Bramki dla MKS-u: Oskar Hardziej (6.), Michał Rosiak (20.-k., 35.), Wojciech Kuchna (89.).

Kibice w Szczytnie oglądali festiwal strzelecki i przeżywali huśtawkę nastrojów. Po indywidualnej akcji Hardzieja gospodarze objęli prowadzenie, ale kwadrans później było już 1:3. Za sprawą Rosiaka do przerwy utrzymywał się wynik remisowy. Po zmianie stron więcej okazji mieli goście, którzy do swojego konta dopisali już jednak tylko jedno trafienie. Punkt dla miejscowych uratował Kuchna. Na krótko przed ostatnim gwizdkiem uderzył lewą nogą w tzw. długi róg i bramkarz Startu musiał wyciągać piłkę z siatki. POZOSTAŁE MECZE Mrągovia II Mrągowo – Śniardwy Orzysz 3:4, Salęt Boże – MKS Ruciane-Nida 1:3, Pojezierze Prostki – Olimpia Miłki 2:1, Reduta Bisztynek – Jurand Barciany 1:3. Pauzował Mazur Wydminy.

Tabela 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Jurand Pojezierze Ruciane-N. Start Śniardwy Mrągowia II Reduta Mazur Olimpia Szczytno Salęt

4 4 4 4 4 4 3 3 3 3 4

10 10 7 6 6 6 4 3 1 1 0

8-3 8-5 7-4 12-7 7-6 7-7 3-3 3-3 4- 7 4- 9 3-12

KLASA B 3. kolejka

Wałpusza 07 Jesionowiec – KP Purda 4:2 (1:0) Bramki dla Wałpuszy 07: Andrzej Sitarski (5.), Przemysław Szulkowski (75.-k.), Daniel Gołaszewski (85.), Robert Kisiel (90.) Wałpusza 07: Borowy, Kuciński, Szulkowski, Matras, Wróblewski, Sitarski, Kisiel, Sęk (65. Wyrzykowski), Gut (70. Zapadka), Gołaszewski, Bieniek (74. Burdyński). Wałpusza nie spuszcza z tonu i pozostaje jedyną drużyną bez straty punktów. Losy pojedynku z Purdą ważyły się do

fot. G. Pietrzyk

MKS: Mikulak, Smoliński, Kwiatkowski (68. Kołakowski), C. Trzebiński, Zaborowski, Dudziec, Kuchna, Jasiński, Hardziej (71. Woźniak), D. Trzebiński, Rosiak.

Punkt dla drużyny MKS-u uratował tuż przed końcem Wojciech Kuchna

ostatnich minut. W końcówce skutecznością błysnęli Gołaszewski i Kisiel, przechylając szalę zwycięstwa na stronę gospodarzy.

GKS Szczytno – Żagiel Piecki 1:2 (1:0) Bramka dla GKS-u: Adrian Gąsior (15.) GKS Szczytno: Błaszczak, D. Nowakowski, M. Nowakowski (70. B. Nowakowski), Nowik, Gołota, Gut (80. Kacprzak), Archacki, Kozon, Brzuzy (60. Ociepa), Majewski, Gąsior (70. Orzoł). Choć do przerwy GKS prowadził, a spotkanie przegrał, zdaniem trenera Szymona Rapackiego lepsza w wykonaniu jego podopiecznych była druga połowa.

Hetman Baranowo - GKS Dźwierzuty 2:1 (1:0) Bramka dla GKS-u: Gabriel Jaskuła (90.) GKS: Granicki, P. Bazych, Ziółek, Wójcik, Hołod, Sokołowski, Kuszmider, M. Foruś, Dębek (48. Szmigiel), Krawczyk (80. Jaskuła), Malewicz (46. Dec). Zdaniem prezesa GKS-u Jarosława Szpyrki remis nie krzywdziłby żadnej z drużyn. W piłce wygrywają zazwyczaj zespoły grające skuteczniej i tak w niedzielę było na boisku Hetmana.

Pisa II Barczewo Perkun Orżyny 2:2 (1:1) Bramki dla Perkuna: Mariusz Biedka (40., 80.)

Perkun: R. Bakuła, Tatyrata, R. Pac, Kaczorek, P. Więcek, Dąbrowski, K. Poździał (46. Golon, 70. G. Bakuła), J. Poździał, Biedka, M. Więcek, Markiewicz. - Chcieliśmy pokazać odchodzącemu trenerowi Antoniemu Niewiarowskiemu oddanie dla drużyny i podziękować za wkład w budowanie zespołu – powiedział po meczu grający kierownik Rafał Pac. Zespół z Orżyn radzi sobie w bieżących rozgrywkach przyzwoicie i zdobył już więcej punktów, niż przez cały poprzedni sezon. Tempo Wipsowo – Kormoran Lutry 5:1. Tabela 1 2 4 5 6 7 8 9 10

Wałpusza 07 Żagiel Hetman Pisa II Tempo Szczytno Dźwierzuty Perkun Purda Kormoran

3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

9 7 7 5 4 3 3 2 1 0

13- 3 6-2 6-2 7-5 6-9 4-3 3-6 3-6 5- 10 1-8

LIGA WOJEWÓDZKA JUNIORZY MŁODSI 8. kolejka Zatoka Braniewo - Reda Szczytno – mecz przełożony TRAMPKARZE 5. kolejka Rona 03 Ełk - Reda Szczytno 2:1 (0:0); br.: samob. (47.) KLASA OKRĘGOWA JUNIORZY 5. kolejka Omulew Wielbark pauzowała. JUNIORZY MŁODSI 5. kolejka Orzeł Janowiec Kościelny - Błękitni Pasym 10:3 (6:2); br.: Radosław Łuszczak (4., 48.), Kamil Kuck (9.)

Omulew Wielbark – OKS 1945 Olsztyn 1:4 (1:0); br.: Jakub Tabaka (22.) TRAMPKARZE MŁODSI 3. kolejka Zryw Jedwabno – Naki II Olsztyn – mecz przełożony Reda Szczytno pauzowała.

WOJEWÓDZKI PUCHAR POLSKI Omulew odpadła po dogrywce

Z NOKTOWIZOREM NA MECZ Garstka widzów na stadionie w Wielbarku była świadkiem emocjonującego widowiska, którego finał, toczony już praktycznie w ciemnościach, okazał się szczęśliwy dla III-ligowca z Działdowa. Fachowcy z WM ZPN, czy to w starym składzie, czy to w nowym, zapominają, że wrzesień to nie początek lata i po godz. 19., zwłaszcza przy pochmurnej pogodzie, bywa już zwyczajnie ciemno. Do przerwy meczu rozpoczętego zgodnie z odgórnymi wytycznymi o 17.00 wyraźnie lepszy był Start Działdowo, który prowadził 2:0. Po zmianie stron ambitnie i po prostu dobrze zagrali podopieczni Mariusza Korczakowskiego. Dzięki trafieniom Abramczyka (73.) oraz Kwietnia (80.) doprowadzili do remisu. Dogrywka, toczona w mroku i przy stale padającym deszczu, długo nie przynosiła rozstrzygnięcia. Na parę minut przed jej końcem sokolim wzrokiem popisał się sędzia, który z ok. 40 m dopatrzył się przewinienia Przybysza w zasadzie już niewidocznym polu karnym. Zawodnik Startu trafił jakoś do bramki i do 1/16 awansował faworyt. Informacje piłkarskie opracowali: (gp), (dob)

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

27


SPORT

Patryk Chodubski był najszybszym z zawodników z ziemi szczycieńskiej startujących w I Półmaratonie Jakubowym w Olsztynie. Biegacz z z Rum zajął w stawce blisko 500 osób, które dobiegły do mety, 63. miejsce.

Żaden z naszych weteranów judo nie wrócił z Sobótki z pustymi rękami

Szczycieńscy judocy wystartowali w MP Masters

TRZY MEDALE W SOBÓTCE

Dwa złote medale, jeden krążek brązowy i... pewien niedosyt – tak można podsumować występ naszych judoków w MP Masters, które odbyły się w podwrocławskiej Sobótce. fot. archiwum

Patryk, uczący się obecnie w Olsztynie, uzyskał w minioną niedzielę czas 1:32:12, co dało mu 63. pozycję w open i 7. w kategorii wiekowej. Nasz zawodnik poprawił swój rekord życiowy na tym dystansie o niemal 10 minut. W Olsztynie uczestniczyła spora grupka biegaczy z naszego powiatu. Oto ich wyniki: 68. Artur Ładewski (1:34:19), 115. Marcin Darmofał (1:39:08), 160. Mariusz Mokarski (1:42:29), 161. Kazimierz Czarnota (1:42:29), 166. Tomasz Grudkowski (1:42:49), 285. Robert Łachacz (1:52:41), 352. Artur Trochimowicz (1:59:18), 359. Zygmunt Zapadka (2:00:17), 361. Halina Biziuk (2:00:37), 471. Barbara Świerczyńska (2:19:34). Zwycięzca, Dariusz Malich z Gronit, uzyskał czas 1:12:23. SZACHY

Patryk Chodubski zajął w swojej kategorii wiekowej 7. miejsce

Drugi był zwycięzca niedawnego Biegu do Ula Paweł Pszczółkowski. (gp)

MŁODZI SZACHIŚCI NA START

KS Odrodzenie Szczytno organizuje kwalifikacyjny turniej szachowy dla uczniów szkół podstawowych. Stawką jest przyjęcie do przyszłej drużyny juniorskiej szczycieńskiego klubu. Spotkanie organizacyjne zaplanowano na czwartek 20 września na godz. 16.00 w budynku SM Odrodzenie przy ul. Solidarności 9. Uczestnicy turnieju otrzymają legitymacje szachowe i – w zależności od uzyskanych wyników - kategorie sportowe. Przewidziane są

KOLARSTWO

równie nagrody rzeczowe. Zawodnicy wyróżniający się i wyrażający chęć kontynuowania gry w szachy zostaną przyjęci do kadry Odrodzenia jako przyszła drużyna juniorów. Bliższe informacje: tel. 698 244 250. (orz)

JASTRZĘBSKI DRUGI W TOWARZYSTWIE Janusz Jastrzębski zajął drugie miejsce w IX Otwartych Mistrzostwach Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów w Jeździe Indywidualnej na Czas. Uczestnicy mistrzostw, które odbyły się w podlubelskiej wsi Dys, mieli do przejechania 10 km. Jak relacjonuje nam Janusz Jastrzębski, trasa była dość łatwa, nawierzchnia – idealna, a jedynym utrudnieniem okazał się silnie wiejący wiatr. Szczycieńskiemu kolarzowi przeszkadzał on mniej niż innym zawodnikom, bo zajął on w swojej kategorii 2. miejsce. - Zależało mi bardzo na udziale w tym wyścigu, ponieważ lubelscy kolarze są najlepsi w tej konkurencji. - tłumaczy Jastrzębski. - Chciałem się sprawdzić, a jazda na czas sprawia mi największą radość. (orz)

28

fot. archiwum

SPRAWDZILI SIĘ W PÓŁMARATONIE

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

Weterani mat uczestniczyli w swoich mistrzostwach już po raz dwunasty. Do Sobótki zawitało blisko 100 judoków nie tylko z Polski, ale także Czech i Słowacji. Z całej szczycieńskiej ekipy największe powody do satysfakcji ma Michał Dymerski, który w M 1 (100 kg) wygrał dwie walki przed czasem i był bezapelacyjnie najlepszy. Na najwyższym stopniu podium stanął także jego ojciec – Tadeusz,

ale.. - Jestem niepocieszony – przyznaje starszy z rodu Dymerskich. - Mój jedyny przeciwnik tuż przed walką przyszedł i powiedział, że się nie najlepiej czuje i wygrałem walkowerem. Z brązowym medalem w M3 (81 kg) wrócił do Szczytna Mariusz Wierzchołowski, dla którego występ w Sobótce był powrotem na matę po 20 latach przerwy. (gp)

KOLEJNE SUKCESY KONRADA

Konrad Bukowiecki został podwójnym złotym medalistą Mistrzostw Makroregionu Młodzików w LA, które odbyły się w Płocku. Konrad, będący w tym roku w doskonałej formie, wygrał zarówno pchnięcie kulą 5 kg, jak i rzut dyskiem 1 kg. W pierwszej z konkurencji uzyskał 17,70 m, w drugiej zaś – 62.23. Blisko podium był Łukasz Łukszo, który w kuli zajął 4. miejsce (13,26), natomiast w dysku uplasował się na 5. pozycji (43,

76). Na piątym miejscu swój występ w pchnięciu kulą zakończyła Katarzyna Burakiewicz. Wynik 10,46 to jej nowy rekord życiowy. Warto dodać, że obecna uczennica szczycieńskiego Gimnazjum nr 2 startowała w Płocku po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją. (orz)

Dźwierzucka liga sołecka

NOWE KIEJKUTY WCIĄŻ NA CZELE Po rozegraniu czwartej kolejki rundy jesiennej na czele pozostał zespół z Nowych Kiejkut, który o 3 punkty wyprzedza Rogale. W meczach 4. kolejki padły wyniki: 96-25), przed Rogalami (40, 120-31). OCB Dźwierzuty – Chłopi 5:7, Zale- Kolejne miejsca zajmują OCB Dźwiesie – Linowo 7:1, Rudy 102 – Miętkie rzuty i Chłopi. 9:5, Rumy – Nowe Kiejkuty 3:7, WKS W klasyfikacji króla strzelców prowaMałszewko – Rogale 2:4. W tabeli dzi nadal Wojciech Włoch (50 braprowadzą Nowe Kiejkuty (43 p., br. mek, Rogale). (orz)


OGĹ OSZENIA

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

29


INFORMATOR / OGŁOSZENIA Urodzenia SZCZYTNO 28.08 Jakub Borkowski 3.09 Konstanty Niski 6.09 Tomasz Jan Choszczyk 6.09 Oskar Samojluk GMINA ŚWIĘTAJNO 7.09 E dyta Chmielewska - Jeruty

Wójt Gminy Świętajno

GMINA DŹWIERZUTY 31.08 Aniela Zapert Dźwierzuty 6.09 F ilip Kamiński Dźwierzuty

Wójt Gminy Świętajno informuje, że na tablicy ogłoszeń tut. Urzędu został zamieszczony na okres trzech tygodni wykaz

nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy o nr ZZ.6845.21.2012. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z wykazem do dnia 11 października 2012 r. Bliższe informacje udzielane pod nr tel. 89 623 20 66.

Śluby

15.09 Ewa Bakuła (Miętkie) i Paweł Boćkowski (Powałczyn), Anna Szukcyk (Szczecin) i Bartłomiej Łoniewski (Szczytno)

Zgony

SZCZYTNO 12.09 Roman Hrynowiecki (72) 15.09 Jarosław Pawlak (67) GMINA JEDWABNO GMINA SZCZYTNO 17.09 Stanisław Zapadka 11.09 Kazimierz Łada (54) (87) - Piduń - Wawrochy GMINA ROZOGI 12.09 Wiesław Samsel (54) 12.09 Henryk Piekarski (68) - Lipowiec - Klon GMINA DŹWIERZUTY 9.09 Jan Głażewski (89) - Dźwierzuty Ankieta Internetowa (www.kurekmazurski.pl)

Czy samorządy powinny finansować Państwową Straż Pożarną i Policję?

TAK -53%

NIE - 47% Dyżury aptek

19.09 - Stara - ul. Lipperta, 20.09 - Nowa - ul. Solidarności 21.09 - Cefarm - ul. Chrobrego, 22.09 - Remedium - ul. Polska, 23.09 - Kaufland - ul. Chrobrego, 24.09 - Słoneczna - ul. Żeromskiego, 25.09 - Lwowska - ul. Odrodzenia, 26.09 - Arnika - ul. Odrodzenia.

Ogłoszenia z ostatniej chwili * Praca. Zatrudnię do prac biurowych związanych ze sprzedażą. Wymagania: łatwość nawiązywania kontaktów, znajomość komputera, podstaw fakturowania i marketingu. Kontakt: szczytno@onet.eu

* Auto-Moto. Sprzedam. Audi A6 (00) 2.5 TDI, 15500 zł, 604-064661. DIN-9-12480-40/12 * Sprzedam. Glebogryzarkę z nowym trybem, 1800 zł, 533-622-424. D-9-12484-40/12

FIN-9-3598-38/12

* Nieruchomości. Sprzedam. Działkę budowlaną 22 ary na granicy Kamionka i Szczycionka. Wokół zabudowa jednorodzinna. Działka uzbrojona. Atrakcyjna cena, 501615-457. DIN-9-p-47/12

POZOSTAŁE OGŁOSZENIA NA STRONACH 20-23

Redaguje zespół: Biuro Ogłoszeń:

On-line

30

Tu kupisz stare wydania „Kurka Mazurskiego” za 1,50 zł: - Salonik Prasowy, ul. Polska 23, - „Świat Dziecka” ul. Solidarności 6. - Redakcja „Kurka Mazurskiego” ul. Ogrodowa 30/2,

Andrzej Olszewski (redaktor naczelny) tel. 89-623-18-12 Ewa Kułakowska (sekretarz redakcji, korekta) Marek Plitt Łukasz Łogmin (skład komputerowy)

Magda Borowska tel. 89-624-21-00, fax 89-623-18-12 ul. Ogrodowa 30/2 12-100 Szczytno „Ka-eM” Spółka z o. o. w Szczytnie ul. Ogrodowa 30/2, zaBiuro czynne: 8:16 rejestrowana w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, VIII Wydział Gospponiedziałek - piątek odarczy Krajowego Rejestru Sądowego i wpisana do rejestru numer e-mail: gazeta@kurekmazurski.pl www.kurekmazurski.pl

KRS: 0000104206. Numer identyfikacji podatkowej 7450008399. Wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego wynosi 50.000 złotych.

Kurek Mazurski nr 38 (939) 19.09.2012 r.

Zbigniew Dobkowski Daniel Filipowicz Stali Kazimierz Napiórkowski współpra- Grzegorz Pietrzyk cownicy: Andrzej Symonowicz Grażyna Saj-Klocek Stanisław Stefanowicz

Druk

Adres wydawcy i redakcji

Zakład Poligraficzny Józef Skrajnowski, Biskupiec Nakład 3.500

„Ka-eM” spółka z o.o. ul. Ogrodowa 30/2 12-100 Szczytno tel. 89-624-21-00 89-623-18-12 606-689-246 fax 89-623-18-12 numer konta: 89883800052001 000014690001

Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo ich redagowania.


Kochanym Rodzicom, Teściom i Dziadkom

Jadwidze i Kazimierzowi Wróblewskim KOMUNIKAT

z okazji 45. rocznicy ślubu

najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, pomyślności i miłości

Zaopiekuj się mną

składają Joanna, Jan i Jakub

Nora Ta piękna suczka ma około 5 lat, jest wysterylizowana. Maść szara, 16 listopada 2007 roku jako szczeniak została beztrosko podrzucona do schroniska w kartonie. To młoda psina, spragniona miłości i ciepła domowego ogniska. Marzy jej się przyjaciel na dobre i na złe. Czy znajdzie się ktoś taki?

Mamba W schronisku jest od lipca 2010 r. Doprowadzona z terenu miasta. Ma około 2 lat. Jest wysterylizowana. Nadaje się na podwórko jak i do mieszkania. Lubi sobie poszczekać. Jest bardzo żywiołowym psem, pełnym energii. Często wykazuje się niezłym sprytem .

Atos Ten śliczny psiak trafił do nas wraz ze swoim kumplem Drago 18 sierpnia 2012 r. Ma około 3 lat, jest bardzo łagodny, fajny, uwielbia głaskanie. Czeka na nowy dom.

Drago Drago to duży pies, ale o bardzo łagodnym charakterze. Jest młody ma około roku, trafił do naszego schroniska 18 sierpnia 2012 r. wraz ze swoim kumplem Atosem. Czeka w schronisku na swój nowy dom i dobrego właściciela. Idealny na posesję. Bardzo towarzyski, uwielbia towarzystwo człowieka.

Szukamy domu !!!!

Szczeniak od Figi, Tofi Ten śliczny szczeniak urodził się Młoda koteczka znaleziona w lesie dwa miesiące temu u nas w schroniwygłodniała i przestraszona, obecnie sku. Jego mamą jest Figa, która też zdrowa, zaszczepiona i wysterylizowaczeka na adopcję. To śliczny psiak, na szuka dobrego domu. który jest zbyt młody, by spędzić swoje życie w schronisku. Polecamy do adopcji.

Rubi

KONTAKT: 607-563-012 www.kurekmazurski.pl KONTAKT: 694-497-374


Ogłoszenia z ostatniej chwili

Śluby 9.06 Alicja Kołakowska (Witówko) i Marcin Zakrzewski (Kolonia), Urszula Deptuła (Zapadki) i Paweł Mróz (Lesiny Wielkie), 16.06 Izabela Olszewska (Wielbark) i Dominik Miłek (Wielbark), Renata Mikołajewska (Świętajno) i Rafał Wiśniewski (Rańsk), Małgorzata Tobojka (Jerutki) i Przemysław Przybyłowski 23.05 - „Remedium” - ul. Polska, tel. 089- 624-38-71, (Nowe Gizewo) 24.05 -23.06 „Kaufland” - ul. Chrobrego, tel. 089-623-12-78, 25.05 - „Słoneczna” - chwili ul. Żeromskiego, Anna Kodzik (Orżyny) i Piotr Kamiński (Gorzów Wielkopolski) tel. 089-624-47-76, Ogłoszenia z ostatniej Aleksandra Tabaka (Żelazna Rządowa-Gutocha) i Sylwester tel. 089-624-28-91, 26.05 - „Lwowska” - ul. Odrodzenia, Nagórka (Jesionowiec) 27.05 - „Arnika” - ul. Odrodzenia, tel 89-624-02-37, Milena Wdowicz (Świętajno) i Adam Erat (Szczytno)

28.05 - „Osiedlowa” - ul. Nauczycielska, tel. 89-623-29-52, 29.05 - „Superapteka” - ul. Lwowska, tel. 89-624-92-24, 30.05 - „Przyjazna” - ul. Piłsudskiego 30.

jhwqgsdjbhbkl  

bksdhsbhksabkasbhksa, whwhssx