Page 1

04 | 2012 Turkey Uluslararası üye işyerleri profilleri Profile of international loyalty merchants

Greenfinity Foundation – okullar için fotovoltaik sistemler Greenfinity Foundation – solar panels for schools

THE

‘Alışveriş Definesi Kampanyası’ başladı

POWER OF GOOD IDEAS

The Shopping Treasure campaign has begun

Cashback Magazine TR/ENG 04/12

GÜZEL

01_Cover_TR.indd 1

FİKİRLERİN GÜCÜ 31.10.2012 19:19:18


EDİTORYAL 3

Sevgili Üye İşyerleri, Sevgili Üyeler, Sevgili Okurlar!

Pek çok yeniliği içeren dopdolu bir yıl sona ermek üzere. Yeni yıl aynı zamanda Lyoness için bir yıldönümü yılı da olacak. Haziran 2013’te Lyoness ile on yıllık başarı hikâyesini kutlayacağız. Bu özel yılda yapılacak bütün etkinlikler ve yaşanacak gelişmeler ile ilgili olarak Cashback Magazin üzerinden, sizi sürekli bilgilendireceğiz. Bu sayıda, geçen sezonda tanıtılmış olan yeniliklerle ilgili, detaylı bir rapor bulacaksınız. Yeni KOBİ konsepti, yeni web sayfamız ve Lyoness Store alışveriş çekleri ile ilgili bilgilendirileceksiniz. Elbette, Ekim 2012’de başlayan ve uluslararası çapta düzenlenen “Alışveriş Definesi Kampanyası” ile ilgili en yeni gelişmeleri de aktarmaya devam edeceğiz. Lyoness.TV, Dubai’deki moda çekimlerine canlı yayınla katıldı ve bu heyecan verici pazarla ilgili genel bir bilgi edindi. Bu arada Dubai’de, Hindistan-Orta DoğuAsya Lyoness Yönetim Merkezi kurularak, çalışmaya başladı bile. Üye işyeri portresi kapsamında, Dubai’den organizasyona yeni giriş yapan çok sayıda ünlü firma ile Doğu Asya ve Avrupa’daki diğer üye işyerlerimizi tanıtıyoruz. Bundan böyle Lyoness alışveriş olanaklarının genişlemesinde büyük payı olan online üye işyerlerimiz de, uluslararası alanda daha cazip bir hale geliyor. Vakfımızın dünyaya yayılan faaliyetlerine, bu sayımızda da geniş yer verdik. CFF’nin ulusal ve uluslararası çapta yürüttüğü projeler, European Juniors League çerçevesinde üstlenmiş olduğumuz gönüllü görevler ve Jolly firmasının Honduras, Nijerya, Güney Afrika ve Filipin’lerdeki okullara eşya bazında yaptığı cömert bağışlarıyla ilgili olarak haberler de yer alıyor. Greenfinity Foundation iki okulu daha son derece modern fotovoltaik tesislerle donattı ve böylelikle iki örnek projeyi daha tamamlamış oldu. Bunların dışında, Greenfinity‘nin hayata geçirdiği, ilk güneş enerjisi doldurma istasyonunu tanıtıyoruz. Bu yılın son sayısını “StrongestMan” Franz Müller portresi ve Crocodile Trophy haberiyle noktalıyoruz. Bundan böyle ücretsiz olarak indirebileceğiniz iPad sürümünde ise, geniş bir resim galerisi ve çok sayıda videoyu izleyebilirsiniz. Gayretleriniz için içten teşekkür eder, 2013 Lyoness yılına başarılı bir giriş yapmanızı temenni ederiz.

03_Editorial_TR.indd 3

Dear Lyoness loyalty merchants, members, Dear readers,

Hubert Freidl Şirket kurucusu ve CEO Lyoness International AG

Silvia Weihs Head of Public Relations Lyoness Management GmbH

Gender form and political correctness For the benefit of readability, we are refraining from using gender-specific wording. Of course, in all forms of address we are communicating with both genders.

A successful year with many innovative developments comes to an end, and we begin a Lyoness anniversary year. In July 2013, we will be celebrating Lyoness’ tenth anniversary with you and with that a ten-year success story. We will regularly inform you in the Cashback magazine about all the activities and developments in this special year. In this issue, we will be giving you detailed reports on all the innovations presented at the last Sensation. We are informing you about the new SME strategy, our new websites and the new Lyoness store vouchers. Of course, we also update you on the international ‘Shopping Treasure’ campaign launched in October 2012. Our Lyoness.TV team attended the fashion shoot in Dubai and was able to obtain a first-hand overview of this exciting market. The new IMEA management base of Lyoness for the Middle East, Africa, and India was also set up in Dubai and has already began its task. In the context of our numerous loyalty merchant portraits, we are presenting a prominent new addition in Dubai as well as other new merchants from East Asia and Europe. Just as international and appealing are our online loyalty merchants, who will be broadening the shopping opportunities of Lyoness immediately. Once again, we have dedicated a lot of space to the worldwide activities of our foundations. We report on the national and international projects of the CFF as well as on our commitment to the European Juniors League and the generous donation for the Lyoness schools in Honduras, Nigeria, South Africa, and the Philippines made by Jolly. The Greenfinity Foundation has also equipped two schools with ultra-modern photovoltaic systems and thus brought two more flagship projects to a successful conclusion. Above and beyond that, we are presenting the first solar filling station of Greenfinity to you. We are concluding the final edition of this year with a portrait of ‘StrongestMan’ Franz Müllner and a report on the Crocodile Trophy in Australia. You can see extensive photo galleries and numerous content-related movies in the iPad version, which is now available for download free of charge. We send you our heartfelt thanks for your dedication and hope you get off to a good start in 2013, Lyoness’ special year.

04.12.2012 09:22:13


36

38

İÇİNDEKİLER CONTENT

06

MULTİMEDYAL: DERGİ İPAD’TE

80

HER ALIŞVERİŞTE PARA İADESİ

81

LYONESS’İN SERTİFİKALARI

MULTIMEDIA: THE MAGAZINES ON iPAD

MONEY BACK WITH EVERY PURCHASE

CERTIFICATES FOR LYONESS

LYONESSECONOMY

34

22

HUBERT FREİDL İLE İNTERNATİONAL TOUR

24

BAŞKANLAR EKİBİNE HOŞ GELDİNİZ

26

LYONESS İLE KARİYER

INTERNATIONAL TOUR WITH HUBERT FREIDL

WELCOME TO THE PRESIDENTS TEAM

CAREER WITH LYONESS

LYONESSWORLD

08

TAM BAŞARI: LYONESS KAMPANYASI

28

KOBİ’LERİ BAŞARIYA GÖTÜRECEK YENİ KONSEPT

30 30 04-05_Inhalt_TR.indd 4

A COMPLETE SUCCESS: THE LYONESS CAMPAIGN

THE NEW SUCCESS STRATEGY FOR SMEs DAHA FAZLA POTANSİYEL İÇİN LYONESS ALIŞVERİŞ ÇEKİ

LYONESS GIFT CARDS FOR MORE OPPORTUNITIES

Coverphoto: Christian Maricic • Models: Coralia & Adrian Eric/Diva Styling: Ali Rabbani, Susanne Gosch • Location: Ski Dubai, Mall of Emirates

04.12.2012 09:23:24


08 32

LYONESS’İN YENİ ONLİNE TANITIMI

36

LYONESS.TV: YÜKSEK TEKNOLOJİ İLE YOLLARDA

46

eBİZ’DEN YENİLİKLER

52

74

LYONESS’ NEW WEBSITES

LYONESS.TV: EN ROUTE WITH THE LATEST TECHNOLOGY

NEWS FROM eBIZ TÜM DÜNYADAN ÜYE İŞYERLERİMİZLE İLGİLİ HABERLER

LOYALTY MERCHANT NEWS FROM AROUND THE WORLD

LYONESSLIFESTYLE

12

KAPAK HİKAYESİ: İYİ FİKİRLERİN GÜCÜ

34

ORTA DOĞU’DA ALIŞVERİŞ CENNETİ

38

ÇÖL’DE KIŞ ÇEKİMLERİ

COVERSTORY: THE POWER OF GOOD IDEAS

SHOPPING PARADISE IN THE MIDDLE EAST

WINTER SHOOT IN THE DESERT

CHILD & FAMILY | GREENFINITY

66

CFF OKULLARI İÇİN GÜNEŞ ENERJİSİ

68

GRAZ’DA GÜNEŞ ENERJİSİ DOLUM İSTASYONU

72

AVUSTRALYA’DA CROCODİLE TROPHY

74

ÇOCUKLARA GELECEK HEDİYE ETMEK

78

BİRLİKTE GOLLER ATMAK

78 68

SOLAR ENERGY FOR CFF SCHOOLS

SOLAR FILLING STATION IN GRAZ

CROCODILE TROPHY IN AUSTRALIA

GIVING CHILDREN A FUTURE

SCORING GOALS TOGETHER

04-05_Inhalt_TR.indd 5

04.12.2012 09:23:31


iPad’te

Cashback Magazin’i

ücretsiz deneyin! Experience the Cashback Magazine free on iPad! Cashback Magazin derginizi daha fazla okumak ister miydiniz? O zaman Lyoness Cashback Magazin’i Apple iPad’inizde deneyin! Ve ekranınızdaki sayısız video klipin, resim galerisinin, animasyonun ve mükemmel grafiklerin keyfini sürün. App Store’da ¹ Lyoness Mag”’ı bulun, son sayısını Almanca veya İngilizce olarak hemen indirin ve ister çevrimiçi isterse çevrimdışı faydalanın.

You’d like to read even more in your Cashback magazine? Then load Lyoness’ Cashback magazine onto your Apple iPad! And enjoy countless video clips, image galleries, animations and vivid graphics on your screen. Simply search for ‘Lyoness Mag’ on the App Store, download the current issue or any other issue in English or German free – and enjoy it at any time both online and offline.

İZ S T RE ÜC ŞIDAN R KA ÜKLE Y D

06-07_iPad_TR.indd 6

E FRE OAD NL OW

04.12.2012 09:27:39


ÜC RET Sİ KARŞID Z AN YÜKLE FREE D OW N L OAD

iPad için en son öne çıkan yenilikler The latest highlights on iPad LYONESS REKLAM KAMPANYASI iPad’te “Alışveriş Definesi” kampanyasının perde arkası videosunu ve son klipini izleyiniz. THE LYONESS ADVERTISING CAMPAIGN See the ‘making-of’ video on iPad as well as the latest clips from the ‘Shopping Treasure’ campaign.

DUBAİ’DEKİ KAPAK ÇEKİMLERİNDEN İZLENİMLER Cashback Magazin çıkaranlara, Dubai’deki çekimlerinde yine Lyoness.TV ekibi refakat etti. COVER SHOOT IN DUBAI A team from Lyoness.TV has once again watched the creators of the Cashback magazine at a fashion shoot in Dubai.

LYONESS ORTA DOĞU’DA Hindistan, Orta Doğu ve Afrika’nın yönetim destek merkezi olan Lyoness IMEA’nın bir portresi. Hemen tıklayın ve okuyun, görün ve duyun Simply touch, read, watch and listen

Sola veya sağa kaydırarak karşılıklı etkileşim Interactive by swiping to the left or to the right

Burada mültimedya devreye giriyor

LYONESS IN THE MIDDLE EAST A profile of Lyoness IMEA, the new management base for India, the Middle East and Africa.

GREENFINITY VE CFF Greenfinity’nin Honduras ve Filipinler’de CFF okullarını fotovoltaik tesislerle nasıl donattığı. GREENFINITY AND THE CFF How the Greenfinity equipped CFF-schools in Honduras and in the Philippines with photovoltaic systems.

The multimedia content

AVUSTRALYA’DA CROCODiLE TROPHY Dünyanın en zorlu ve macera dolu dağ bisikleti yarışı: Lyoness oradaydı!

Dikey veya yatay formatta okuma

CROCODILE TROPHY IN AUSTRALIA The hardest and most daring mountain bike stage race in the world. Lyoness was there!

Read in portrait or landscape mode

06-07_iPad_TR.indd 7

04.12.2012 09:28:13


8 LYONESS PROMOTION

a y n a p m a k ı l ı r a ş a b Eylül’deki

8-11_Werbekampagne_TR.indd 8

04.12.2012 09:28:44


LYONESS PROMOTION 9

Successful campaign in September

¹Şimdi!“ her alışverişte para iadesi! Lyoness’in Eylül ortasındaki aktif hale getirme kampanyasının çağrısı böyleydi! Bu kampanya ile Lyoness, Cashback Kart’ın alışverişler ile bağlantısını daha da güçlendirerek sayısız avantajlardan daha etkin ve daha yoğun faydalanmaya teşvik etmektedir.

imdi!“ Kampanyası iki hafta boyunca tüm medyada yer aldı. Dikkatlerin odak noktasında Avusturya, Macaristan, Romanya ve Slovakya yer aldı. Çeşitli radyo spotları, afişler, ışıklı panolar, ilanlar ve bir televizyon spotu ile Lyoness üyeleri üye işyerlerinden alışveriş yapmaları için aktif bir şekilde teşvik edildi. Üye işyerlerimiz ayrıca POS paketleri, mevcut bilgi broşürleri, posterler ve afişlerle donatıldı. Diğer ülkelerin web sayfalarında banner’ler ve de reklam spotuna yönlendirme linki de yer aldı.Kampanyanın bir diğer amacı da Lyoness üyesi olmayanların fikirlerini tanıtmak ve kayıt için ilgi çekmekti. İki haftalık ¹ Şimdi!“ Kampanyasının ne kadar başarılı geçtiğini bize güncel değerlendirme gösteriyor. Buna göre yeni başvurular ikiye katlanmıştır. ¹ Şimdi!“Kampanyası, aktüel devam eden Lyoness “Alışveriş Definesi” Kampanyasının marka aktivasyonuna hizmet etmiştir.

Ş

8-11_Werbekampagne_TR.indd 9

Money back with every purchase – ‘Now!’. That was the call of the Lyoness activation campaign in mid-September. Lyoness linked the Cashback Card even more closely with the moment of purchase in this campaign and encouraged active and full use of the many benefits.

THE ‘NOW!’ CAMPAIGN was seen in all media for two whole weeks, with particular attention being paid to Austria, Hungary, Romania and Slovakia. Various billboards, city lights, ads and commercials on the radio and TV actively encouraged Lyoness members to purchase at Lyoness loyalty merchants. Our loyalty merchants are also furnished with POS packages containing brochures, posters and stickers on an ongoing basis. Other countries had a banner on the website and links to the commercials. Another of the campaign’s goals was to introduce the Lyoness concept to nonmembers and encourage them to register. The success of the two-week ‘Now!’ campaign can be seen in the latest analysis, which indicates that registrations have doubled. The ‘Now!’ campaign supported brand activation for Lyoness’ ‘Shopping Treasure’ campaign, which is currently running.

04.12.2012 09:28:47


10 LYONESS PROMOTION XXXXXXXXXXXXXX Deutsch Xxxxxxxxx English Xxxxxxx xxxxxx

k i a d ‘ D n ı p a ç a p u r v A , s s e Lyon Define avcıları 1 Ekim’den beri beklentilerinin karşılığını alıyorlar. Çünkü Lyoness’in yeni şans oyunu, bilinen Lyoness avantajlarına ek olarak oyunla eğlenceyi harika ödüllerle bir araya getiriyor.

D

efine avına hem kayıtlı Lyoness üyeleri hem de üye olmayanlar katılabiliyor. Bir yıllık kampanya Eylül 2013’e kadar Avusturya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve birçok ülkede devam edecek. Peki siz nasıl define avcısı olabilirsiniz?

Kayıttan hemen sonra küçük bir uçakla bulutların arasından geçerek sanal bir seyahat ile okyanusun tam ortasındaki bir adaya götürülürsünüz. Sizi akabinde eski bir parşömene yazılı ‘hoş geldiniz’ yazısı karşılayacak. Burada kayıt yaptırdığınızın hediyesi olarak hediye anahtarınızı alırsınız. Oyunun üst yüzeyinin sol altında küçük bir harita göreceksiniz; bu harita üzerinde size en yakın olan üye işyerlerini bulacaksınız. Sağ alt köşede ise, sürekli güncellenen yeni üye işyerleri, Lyoness aksiyonları ve kazanan ilk şanslı oyuncu ile ilgili bilgiyi göreceksiniz. Define avcıları oradan aynı zamanda o ana kadar topladığı anahtarlara dair bir özeti de görebilecekler Anahtarları dört farklı şekilde toplayabileceksiniz:

• Lyoness avantajları ile alışveriş yaparak 22 TL’lik her alışveriş size bir anahtar verir. Bir gün içerisinde farklı üye işyerlerinden alışveriş yaparsanız, daha fazla anahtar toplarsınız (en düşük satış tutarı 22 TL.)

• Online oyunlar oynayarak Eğer değişik yetenek veya bilgi oyunlarında başarılı olursanız ilave anahtarlar kazanırsınız.

• Arkadaşlarınıza tavsiye ederek Eğer arkadaşlarınıza Lyoness’i önerirseniz, her yeni Lyoness üye kaydı için bir anahtar kazanırsınız.

• Bonus kodunu kullanarak Reklam etkinliğimizde bir bonus kodu mu keşfettiniz? Bu kodu, geçerli olduğu süre içerisinde kaydedin ve bir kereye mahsus ek bir anahtar kazanın!

8-11_Werbekampagne_TR.indd 10

Oyunun amacı, mümkün olduğu kadar çok anahtar toplamaktır. Ne kadar çok anahtar toplarsanız, aylık çekilişlerde ve büyük yıllık çekilişte cazip bir ödül alma şansınızı da aynı oranda artırmış olursunuz.

Define Katılmaya değer! Ayda bir kez 44.000 TL nakit para ve 275.000 TL değerinde 2.500’ü aşkın farklı ödül çekilişlerle dağıtılmaktadır. Lyoness Sensation 2013 kapsamındaki yıllık çekilişte toplamda 1.100.000 TL değerinde nakit para ödülleri dağıtılacaktır. Kazananlar e-posta veya SMS yoluyla bilgilendirileceklerdir.

04.12.2012 09:28:55


LYONESS PROMOTION 11 English Xxxxxxx xxxxxx Deutsch Xxxxxxxxx XXXXXXXXXXXXXX

i ‘Define Avı’na davet ediyo r! Lyoness launches call for a Europe-wide tr easure hunt!

With the new Lyoness competition combining fun and games with fantastic prizes, treasure hunters have been getting more than their money’s worth since October 1 – in addition to the usual Lyoness benefits.

BOTH REGISTERED LYONESS MEMBERS and non-members are invited to take part in the treasure hunt. The year-long campaign is running in Austria, Hungary, Romania, Slovakia and many other countries until September 2013. But how can you, too, become a treasure hunter? Immediately after signing up, a small plane will take you on a virtual journey through clouds to an island in the middle of the ocean. After that, an ancient parchment opens with a welcome message and you are given your first key as a gift for registering. A small map is displayed at the bottom left of the playing area, which can be used to find loyalty merchants in the immediate vicinity. At the bottom right, players are informed about new loyalty merchants, Lyoness campaigns and the first lucky winners on an ongoing basis. Treasure hunters will also find a summary of the keys that have already been collected there. There are four different ways to collect these keys:

• Shopping with Lyoness benefits You are credited with a key for every purchase of € 10 or more. Buying at different loyalty merchants on one day enables you to generate several keys (minimum purchase of € 10 at each merchant).

• Online games You will receive additional keys when you successfully master the different skill and knowledge-based games. The aim of the game is to collect as many keys as possible. The more keys you collect, the greater the chance of winning an attractive price in the monthly draw and in the grand draw held annually.

The treasure

It’s worth taking part! Once a month, a draw is held for € 20,000 in cash and more than 2,500 prizes worth € 125,000. At the annual draw, which will be held during Lyoness Sensation 2013, cash prizes totaling € 500,000 will be paid out! Winners will be notified by email or text message.

8-11_Werbekampagne_TR.indd 11

• Tell a friend If you tell your friends about Lyoness, you will receive a key for each new member registering with Lyoness.

• Redeeming bonus codes You’ve discovered a bonus code in one of our promotional activities? Simply enter the code during its validity period and you’ll receive an additional key once.

04.12.2012 09:28:58


12 KAPAK SAYFASI HIKAYESI Güzel fikirler Godd Ideas

FİKİRLER OKULU: DERS 1

Gerçek yenilikler, var olana ve kamuoyunun zevkine güvenemez. En güzel fikirler, daha önce hiç olmayanı yaratandır.

!

IDEAS SCHOOL: LESSON 1 True innovation cannot rely on the here and now or taste of the public. The best ideas contribute some-

Photos: AFP/Getty Images

thing to the world that was never seen before.

12-19_Coverstory_TR.indd 12

04.12.2012 09:29:35


Güzelf

Güzel fikirler Good Ideas COVERSTORY 13

Good idea

ikir

Altın ve gümüşü severim, ama beynimi daha çok ¼ En değerli sermayeniz olan fikirleriniz ve bunları hayata geçirme isteğiniz varsa, büyük oyuna katılabilmek için, ne lotoda altılıyı yakalamanıza, ne de mirasa konmanıza gerek var. METİN: GERDA TAUSCHEK

adece çokuluslu holdingler değil, küçük şirketler de üretimlerini çoktan Çin’e, Hindistan’a ya da Endonezya’ya kaydırdılar bile. Batının çalışan kesimi artık üretim alanında değil, daha ziyade hizmet sektöründe çalışıyor. Günümüzde, esnek davranamayan, seyahat engeli olan ve zaman zaman da maaş artışından feragat edemeyenler artık çok zor iş bulabiliyorlar. Globalleşmiş toplumumuzda “bulaşıkçılıktan milyonerliğe giden yol” artık neredeyse kapanmış durumda. Dürüst ve yorulmak nedir bilmeyen bir tempoyla çalışarak, en alttan en tepeye yol açmak neredeyse imkânsız. Evet, neredeyse böyle ... Halen, nispeten rahat bir yaşam sürdüren batılı dünya, bir süre önce endüstri toplumundan, bilgi toplumuna dönüştü. Öncelikli sermaye: Fikirler... Günümüzün “fikir ekonomisi”’nde kendine inanan, sabırla kendi fikirlerini gerçekleştirmek için çalışan, kendi yaratıcılığını bütün engellere rağmen gerçekleştirme isteğine sahip olan her kim olursa, sadece bir fikirle öne çıkarak, kuralları baştan yazma ve bu meyanda da en tepeye ulaşma imkânına hiç olmadığı kadar sahip olacaktır. Aşağıdaki on başarı öyküsünün de kanıtladığı gibi.

Photos: AFP/Getty Images

S

12-19_Coverstory_TR.indd 13

Give me silver, give me gold, but all we need’s a little bit of soul ... You don’t need to inherit or win the lottery to be at the very top – thanks to your most important asset: Ideas – and the motivation to realize them. TEXT: GERDA TAUSCHEK

Not only large multinationals, but also smaller companies have long since relocated their commodity production to China, India or Indonesia. The working population of the West is, to an increasing extent, no longer employed in production, but in the service sector. Today, people who are not flexible, mobile and occasionally willing to go without a salary increase have difficulty finding a job. In our globalised society, it has become almost impossible to go all the way ‘from rags to riches’ and pave the way for moving from the very bottom to the top through honest work and tireless efforts. But only almost ... Still relatively wealthy, the Western world changed from being an industrial to being an information society some time ago, where one asset counts above all others: Ideas. In the current ‘idea economy’, those who believe in themselves, patiently work on realizing their ideas, are motivated and bring their creativity to bear against all opposition, now have more opportunity than ever before to unhinge the world with an idea, to rewrite the rulebook, and to move to the very top while doing so – as proven by the following ten success stories.

04.12.2012 09:29:38


14 COVERSTORY Güzel fikirler Good Ideas

1.

iDol Steve Jobs (1955–2011) Apple Gurusu

er şey bir garajda başlar: Orada genç Kaliforniya’lı Steve Jobs, arkadaşı Steve Wozniak ile 1976’da bir plaj arabası yapmak yerine, kişisel bilgisayar tarihinin ilk insan dostu bilgisayarı Apple I’i yaratırlar. Bunu, grafik ara yüzüyle (Xerox PARC araştırma enstitüsünden alıntı) 1984 Orwell yılında dizayn edilen Mouse ve Mac’leri, PC’lerin o sıkıcı optik görüntü rekabetinden ayırdeden Macintosh takip eder. Steve Jobs, daha sonraları serbest çalışmaya başlar ve bilgisayarlı çizgi filim şirketi Pixar’ı kurarak (oyuncak hikayesi, arabalar vb.) başarılarını devam ettirir. 1997’de yeniden Apple’a başladığında milyarder olmuştu bile. Holding, O’nun olağandışı tasarım öngörüleri sayesinde, dijital yaşam stili yaratan pek çok şeyi piyasaya çıkardı: iMac, iPod, iPhone, iPad, iTunes vs. Aynı zamanda sürekli piyasa araştırmalarına ve anketlere sırtını dönmüştür: “Ne istediğini bilmek müşterinin görevi değildir.”

h

12-19_Coverstory_TR.indd 14

It all started in a garage. In 1976, young Californian Steve Jobs and his friend Steve Wozniak weren’t tinkering with a beach buggy, but rather the first human-friendly personal computer ever seen: the Apple I. In the Orwellian year of 1984, this was followed by the Macintosh with its graphical user interface (learnt from the Xerox PARC research center), a mouse, and a design that significantly distinguished the Mac from the visual boredom of its competition, the PC. Steve Jobs eventually set up on his own and led computer animation company Pixar (Toy Story, Cars) to global success. He was already a multi-billionaire when he rejoined Apple in 1997 – and with his extraordinary sense for design invented everything that transformed the company into a digital lifestyle corporation: iMac, iPod, iPhone, iPad, iTunes, etc. At the same time, he always turned his back on market research surveys: “It’s not the task of the customer to know what he wants.”

2.

vusturyalı pazarlama uzmanı, iş için gittiği Tayland seyahati esnasında, taurin ve kafein yardımıyla belirgin bir şekilde performans artırıcı bir etki veren, orada krating daeng olarak anılan bir enerji içeceğini keşfetti. Marka üzerindeki lisans hakkını aldı ve içeceğin Taylandlı mucidi ile birlikte (şirket hisselerinin %49’una sahiptir) Red Bull limited şirketini kurar. Bu içeceğe karbonik asit ilave ederek önemli bir pazarlama konsepti yaratır. Günümüzde Red Bull markası dünya çapında en çok tanınan Avusturya markasıdır. Mateschitz tahminen 5,5 milyar dolarlık bir servete sahip. Uçak koleksiyonu olan ve pek çok sporcuya sponsorluk yapmak bir yana, aynı zamanda sahibi olduğu “Servus TV” ve sayısız dergileri sayesinde, ülkesinin tanıtımına, arka planda basın yoluyla katkıda bulunması “Didi”nin her zaman sürprizlerle dolu biri olduğunu göstermektedir. FİKİRLER OKULU: DERs 2 Her zaman kendi fikrinizin olması zorunlu değil. Başkalarının ürünlerine bazen iyi bir pazarlama stratejisi geliştirmek de yeterli olabiliyor. Ve %49 ile memnun olmak da ¼

a

Steve Jobs (1955–2011) Apple guru

The Energy Supplier

Dietrich ‘Didi’ Mateschitz (born 1944) Mr. Red Bull

When the Austrian marketing expert traveled to Thailand on business, he discovered an energy drink called Krating Daeng that enhanced performance significantly with the help of taurine and caffeine. He acquired the licensing rights to the brand, co-founded Red Bull GmbH (in which he holds 49 percent) with the drink’s Thai inventors and devised a Western marketing concept, amongst other things by adding carbon dioxide to the drink. Red Bull is now the most famous Austrian brand in the world – and Mateschitz has estimated assets of 5.5 billion dollars. That he not only collects aircraft and sponsors athletes, but is also cleaning up the media market in his home country from behind with ‘Servus TV’ and various magazines, shows that ‘Didi’ is still good for surprises. IDEAs schOOL: LEssOn 2 It need not always be your own idea – sometimes developing a good marketing strategy for the product of others will also suffice. And to be satisfied with 49 percent ...

Photos: Tom Munnecke/Getty Images, AFP/Getty Images, Erica Berger/Corbis, James Leynse/Corbis, Red Bull

İşte ‘o’ enerji satıcısı Dietrich „Didi“ Mateschitz (doğ. tar. 1944) Mr. Red Bull

The iDol

04.12.2012 09:29:50


Güzel fikirler Good Ideas COVERSTORY 15

Genlerin Efendisi Craig Venter (1946 doğumlu) DNS-Kod Çözüsü

3.

luslararası Human Genome Project (HGP) 1990 yılında, insan gen haritasının sırrını tamamen çözme hedefiyle işe koyuldu. Amerikalı biyokimyacı Craig Venter için bu konudaki ilerlemeler çok yavaştı. Bu yüzden “shotgun sequencing” metodu yardımıyla insani kalıtsal özellikleri ciddi bir hızla ve daha ucuza çözen özel şahıs şirketi Celera’yı kurdu. Başarıları sayesinde projenin tamamı o kadar hızlı ilerledi ki, Celera ve HGP ortak olarak, 2001 yılında insan gen haritasını açıklamayı başardılar. (Venter ayrıca, gen haritası tamamen deşifre olmuş ilk insandır.) 2010 yılında kurduğu yeni şirket ile de ilk yapay bakteriyi üretmeyi başardı. FİKİRLER OKULU: DERs 3 Rekabet artı değerdir. Kendi fikirleri olanlar, sistemde gelişmeyi hızlandırır ve genel başarıda pay sahibi olabilir.

u

Web Uzmanları

Photos: Tom Munnecke/Getty Images, AFP/Getty Images, Erica Berger/Corbis, James Leynse/Corbis, Red Bull

Larry Page (doğ.tar. 1973) & Sergey Brin (doğ. tar. 1973) Google kurucuları

a

12-19_Coverstory_TR.indd 15

Craig Venter (born 1946) DNs decoder

The international Human Genome Project (HGP) began in 1990 with the aim of decoding the human genome completely. However, the research progressed too slowly for American biochemist Craig Venter and therefore he founded a private company called Celera. Using the ‘shotgun sequencing’ method Celera even decoded the genetic make-up – and did so a lot faster and more economically. Due to his success, the entire project was accelerated so much that Celera and HGP were able to jointly announce the complete sequencing of the human genome as early as 2001. (Incidentally, Craig Venter was the first person to have their own genetic make-up completely decoded.) Together with his new company, he managed to produce the first synthetic bacterium in 2010. IDEas schOOL: LEssON 3 Competition is good. Those who rush the system with their own ideas speed up progress and are able to participate in the overall success.

4.

merikalı bir bilgi işlem profesörünün oğlu ve kendisi de IT uzmanı olan Page ile Moskova kökenli meslektaşı Brin, World Wide Web üzerine yaptıkları üniversite araştırma tezi çerçevesinde, arama motoru ana fikrini geliştirirler. Öncelikle, internette bir web sayfasının başkaları tarafından ne kadar tıklandığının önemli olduğunu fark ederler ve bunu esas alarak patentini aldıkları bir formül geliştirirler. Gerisi “Google” milyarderlerinin hikâyesi: “Google” arama motoru, neredeyse her internet kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır ve artık genel olarak tüm dil kullanımlarına girmiştir. Şirket, google’ı sürekli geliştiren çalışanlarının, iyi fikirlerine güvenmektedir. FİKİRLER OKULU: DERs 4 Bir fikir, ancak sıklıkla ve aynen tekrarlanıyorsa gerçekten iyidir - Google bunu ilk önce kendi arama teknolojisiyle ve sonra da kendi şirketinin başarısıyla göstermiş oldu.

‘Lord of the Genes’

The Search Experts Larry Page (born 1973) & Sergey Brin (born 1973) Founders of Google

Larry Page, son of an American professor of computer science and IT specialist in his own right, and his Moscowborn friend Sergey Brin developed the basic idea for their search engine during a university research project on the structure of the World Wide Web. They recognized that on the Internet it was all about how often a website is mentioned by others and developed a formula based on that, which they had patented. The rest is billionaire history: ‘Googling’ has become common vernacular, the search engine is used by virtually every Internet user – and the company backs good ideas from its employees, who continuously expand Google’s offering. IDEas schOOL: LEssON 4 An idea is only truly great if it is often spoken about – that was demonstrated by Google first with its search technology and then with the company‘s own success.

04.12.2012 09:29:55


16 KAPAK SAYFASI HIKAYESI Güzel fikirler Godd Ideas

!

FİKİRLER OKULU: DERS 5

“Birlikte güçlüyüz.” Bu slogan yeni değil, ancak yeni fikirlere uygulandığında, kesinlikle birçok taraftar toplayacaktır. IDEAS SCHOOL: LESSON 5 “Together we are strong.” This catchphrase isn’t new – but you are guaranteed to find many followers if you can apply it to your idea.

Hubert Freidl (doğ. tar. 1972) Lyoness’in Yaratıcısı

5.

azanç satın almadadır.” “Bu denenmiş ve değerli atasözü, bir Lyoness üyesinin dünya çapında 25.000’i aşkın üye işyerinde, ister Cashback Card’la, isterse üye işyerlerinin alışveriş çekleriyle ya da online mağazalardan alışveriş yaptığında, karlı bir gerçeğe dönüşür. Ve bir başka üye, alışveriş topluluğuna kazandırılırsa, onun yapacağı alışverişler de gelir getirir ¼ Bu alışveriş topluluğunun arkasında yatan fikir, Avusturyalı Hubert Freidl’a aittir ve dünya çapında şimdiden yaklaşık 2,4 milyon insanı bu fikre ikna etmiş durumdadır. Hatta hareketlenen Asya pazarıyla, bu rakamın daha da fazla büyümesi beklenmektedir. Ve herkes tasarruf ederek kazanacaktır.

k

12-19_Coverstory_TR.indd 16

The Discount King Hubert Freidl (born 1972) Inventor of Lyoness Photos: David Brabyn/Corbis, Olivier Martel/Corbis, DK Limited/Corbis

İndirimler Kralı

“The profit is in the purchase.” This tried and tested saying becomes a genuine – and lucrative – truth when a Lyoness member shops at one of the more than 25,000 partners around the world and in return for doing so gets money back – either through the Cashback Card, by means of a voucher from the partner or when shopping online. And if you acquire another member for the shopping community, then her or his purchases will also generate a profit ... The idea behind this shopping community comes from Austrian Hubert Freidl and has already won over some 2.4 million members across the world. Additional growth is expected in the emerging Asian market. And everyone earns by saving.

04.12.2012 09:30:03


Güzel fikirler Good Ideas COVERSTORY 17

6.

Amazonlu Jeff Bezos (doğ. tar. 1964) Online Alışveriş Merkezi

aştan beri hiç tevazu göstermedi: Amerikalı işletmeci Jeff Bezos, elektronik kitapevinin adını Amazon koyduğunda, dünyanın suları en gür akan nehrine dalmıştı. Amazonların bu kadar güçlü bir şekilde dallanıp budaklanması, Bezos’un mümkün olduğunca çok sayıda üye işyeri ile birlikte çalışmak istediğinin bir göstergesi olmalıydı. Böylelikle çamaşır makinesi ve hayvan maması dâhil kalbinizden geçen neredeyse her şeye, (patentli “i-Click” tuşlama ile) ulaşmak fazla uzun sürmedi. Bezos’un şirketi şimdilerde “Kindle e-Readers“ ile herkese kendi edebi eserlerini kamuoyuna sunma şansını vererek, insanlığın okuma alışkanlığını temelinden değiştirmek üzere. FİKİRLER OKULU: DERs 6 Dünya sana dosttur. Eğer fikirlerine ortak eder, söz sahibi yaparsan (örneğin kullanıcı yorumları) ve başarından elde edilen kazanca ortak etme şansını tanırsan.

b

Walkman Akio Morita (1921–1999) Elektronik Yönetıcısı

n sıkı geleneksel Japon kültüründen gelmesine - ailesinin pirinç şarabı sake’yi üretmiş olmasına – ve başlarda ülkesinin askeriyesi için çalışmış olmasına rağmen, Japon girişimci Morita, sınırları aşmak istiyordu. İbuka Masaru ile ortak olarak Sony firmasını kurarak bunu başarır. İç piyasa için teyp üretimi sonrası Sony, transistor teknolojisine yatırım yapar ve art arda teknolojik devrimler gerçekleştirir: ilk transistorlu televizyon, yıllarca sokaklardan silinmeyecek olan en küçük kayıt cihazı ‘walkman’, dijital video kamera, CD’nin icadı (Philips’le beraber) ve Playstation. Bütün bunlar, Japon teknik adamlarının yenilikçi ve yaratıcılığını ve Japon yönetim metotlarının dünyaya öğretecek çok şeyinin olduğunu kanıtlamıştır. FİKİRLER OKULU: DERs 7 Evrensel düşünün. Dünyanın her yerinden insanları heyecanlandırmak için, kişisel ve yerel özelliklerinizden yararlanın.

e

Photos: David Brabyn/Corbis, Olivier Martel/Corbis, DK Limited/Corbis

7.

12-19_Coverstory_TR.indd 17

The Amazonian Jeff Bezos (born 1964) Online mail order company

He was anything but unassuming from the outset. When US entrepreneur Jeff Bezos named his electronic book store Amazon, he was referring to the most abundant river on Earth – and the many tributaries of Amazon are symbolic of the fact that Jeff wanted to cooperate with as many partners as possible. And so, it wasn’t long until the online bookseller became the world’s largest department store where you can buy almost everything the heart desires (using the patented ‘1-Click’ button), including washing machines and animal feed. With the help of the Kindle E-reader, Jeff Bezos’ company is now in the process of changing the reading behavior of humanity fundamentally and offering everyone the chance to publish their own literary works. IDEas schOOL: LEssOn 6 The world is your friend – if you enable it to participate in your ideas and have a say (in user reviews, for example). And if you give it the chance to participate in your success.

The Walkman Akio Morita (1921–1999) Electronics manager

Although he came from a profoundly traditional Japanese background – his family produced the rice wine, sake – and initially worked for the military in his country, Japanese entrepreneur Akio Morita wanted to push the boundaries. And soon after forming his company Sony (along with Ibuka Masaru), he succeeded in doing so. After producing tape-recorders for the domestic market, Sony focused on the emerging transistor-based technology and unleashed one technical revolution after the other: the first transistor television, the smallest dictating machine, the Walkman (for many years an integral part of the urban landscape), the digital video camera, the invention of the CD (together with Philips) and the PlayStation are evidence of the fact that Japanese engineers do creative and groundbreaking work – and that Japanese management techniques have much to offer the world. IDEas schOOL: LEssOn 7 Think internationally. And take advantage of the qualities of your personal and local background to inspire people from all over the world.

04.12.2012 09:30:07


18 COVERSTORY Güzel fikirler Good Ideas

Rovio Entertainment (kuruluş 2003) Oyunların Yaratıcısı

8.

Rovio Entertainment (founded in 2003) Games inventor

Pad kullanıcılarını, akıllı telefon sahiplerini ve bilgisayar çocuklarını seyrettiğinizde ne görürsünüz? Evet, doğru: “Angry Birds”. Basit bir mekanikle (pis hırsızların komik yapılmış olan kalelerinden fırlatılmaları) ama sürekli yeni sürprizler ve varyasyonlarla kendini kanıtlamış bir oyun. Arkasındaki şirket, Finlandiyalı öğrenciler Niklas Hed, Jarno Väkeväinen ve Kim Dikert tarafından kuruldu. Bu gençler, modern oyunlar geliştirirken, halkla ilişkiler masrafı olarak milyonların harcanmak zorunda olmadığını, halen en önemli şeyin fikir olduğunu gösterdi. Yarım milyardan fazla kişi tarafından indirilen “Angry Bird” oyunları, tema parkları, planlanan TV dizileri ve filmleri ile öğrencilerden zengin adamlar yarattı. FİKİRLER OKULU: DERs 8 App. çağında yaşıyoruz. Artık mega başarılı programlar üretebilmek için, grafik dehalarına ve programlama ekiplerine ihtiyacınız yok. Bir oturma odası ve bir kaç güzel fikir yeterli.

i

Her yerde olan Bill Gates (doğ. tar. 1955) Microsoft’un kurucusu

12-19_Coverstory_TR.indd 18

What do you see when you look over the shoulder of iPad users, Smartphone owners, and computer kids? Precisely. ‘Angry Birds’ – a game that satisfies thanks to its simple mechanics (hurl birds at ghastly egg thieves and their amusingly designed castles) and constantly new surprises and variations. The company behind it was launched by Finnish students Niklas Hed, Jarno Väkeväinen und Kim Dikert and showed that even modern games need not devour millions in development and PR costs, but rather that predominantly it is still the idea that counts. More than half a billion downloaded ‘Angry Bird’ games, theme parks as well as a planned TV series and movies have turned the students into rich men. IDEas schOOL: LEssOn 8 We live in the age of the app. You don’t need graphics geniuses and teams of programmers to be able to produce a mega successful program. A living room and some good ideas are enough.

9.

olmasaydı Windows bilgisayarlarımız olmazdı. Elbette, Apple kullanıcıları için bu belki de daha iyi bir dünyanın vizyonu olabilir. Ancak bilgisayar kullanıcılarının çoğunluğu için, ister özel, ister iş yerinde olsun Windows, günlük teknolojik dünyasının ta kendisidir. Bu, 80’li yılların başında Tim Paterson’in bir işletim sisteminin lisansını alarak, adını MS-DOS olarak değiştiren, 1975 yılında Microsoft firmasını kuran, yüksek öğrenimini yarıda bırakan Bill Gates sayesinde olmuştur. Agresif pazarlama ve işbirliği stratejileri sayesinde Gates, bilgi işlem dünyasında locadaki yerini aldı. Windows ile, Mac kullanım ara yüzünü acımasızca taklit etti ve kendi sistemini standartlaştırdı. Sonrasında, dünyanın ikinci zengini oldu ve Filantropolog (hayır sever) olarak köşesine çekildi. FİKİRLER OKULU: DERs 9 Gömlek cebinde hesap cetveli ile gezen, gözlüklü bir öğrencinin, gün gelip Amerika’nın en zengin kişisi olacağını, herhalde kimse tahmin edemezdi.

o

The Angry Birds

The Omnipresent Bill Gates (born 1955) Founder of Microsoft

Without him, we wouldn’t have a Windows computer. That may seem like the vision of a better world to staunch fans of Apple, but whether privately or in the Office, for the majority of PC users Windows represents the daily electronic environment – which is due to the fact that college dropout Bill Gates founded his company Microsoft in 1975, licensed an operating system designed by programmer Tim Paterson in the early ‘80s and renamed it MSDOS. Using aggressive marketing and partnership strategies, Bill Gates secured himself a box seat in the information age, mercilessly imitated the Mac user interface with Windows and made his system the standard. And then he withdrew to private life as the second richest man in the world and a philanthropist. IDEas schOOL: LEssOn 9 That an eyeglass wearing student with pen and slide rule in the shirt pocket would one day become the richest man in America is something nobody could have foreseen.

Photos: Ann E. Yow-Dyson/Getty Images, Farjana K. Godhuly/Getty Images

Öfkeli Kuşlar “Angry Birds”

04.12.2012 09:30:10


Güzel fikirler Good Ideas KAPAK SAYFASI HIKAYESI 19

!

FİKİRLER OKULU: DERS 10

Öncelikle kendi kazancınızı düşünmeyin. Eğer fikrinizle diğer milyonlara yardım ederseniz, kazanç kendiliğinden gelecektir zaten. IDEAS SCHOOL: LESSON 10 Don’t focus first and foremost on your own profit; if you help millions of others with your idea, that follows automatically.

Mikro kapitalist

Muhammad Yunus (doğ. tar. 1940) Kalkınma Bankacısı

Muhammad Yunus (born 1940) Development banker

ankalar geleneksel olarak kazançlarına bakarlar. Yeterince kontrol edilse dahi, başvuran biri eğer güvence verebiliyorsa, ancak o zaman kredi alabilir. Ancak en basit fikir ya da karmaşık ticaret buluşlarını gerçekleştirmek için sermayeleri yetersiz olan üçüncü dünya ülkelerindeki köy ve kenar mahalle sakinleri için esasen bu yöntem geçerli değildi. Ta ki, Bangladeş’li ekonomist Muhammad Yunus, Grameen Bank ve bu banka tarafından verilen mikro kredileri hayata geçirene kadar. Böylelikle gelişmekte olan ülkelerdeki on binlerce fakir insanın yaşam şartları değişti. Bu nedenle de tamamen hak ederek, Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

Traditionally, banks pay attention to their bottom line – hence, they only grant a loan after closely scrutinizing the applicant and if the applicant is able to provide them with collateral. And precisely that is not possible for village and slumdwellers in third world countries; therefore, in the past they have lacked the capital needed to realize simple or more complex business ideas. With his Grameen Bank and the microcredits granted by it, Bangladeshi economist Muhammad Yunus changed that. In so doing, he improved the living standards of thousands upon thousands of poor people in developing countries – for which he was, quite rightly, awarded the Nobel Peace Prize.

b

Photos: Ann E. Yow-Dyson/Getty Images, Farjana K. Godhuly/Getty Images

10.

The Microcapitalist

12-19_Coverstory_TR.indd 19

04.12.2012 09:30:12


Pamhagen Cancún Antalya yoness Tavsiye Pazarlaması‘nda bir şey çok önemlidir: İletişim. Lyoness liderleri için bilgilerin ekiplerine aktarımı, kendi tavsiye pazarlaması işlerini başarıya götürecek önemli bir unsurdur, çünkü Lyoness lider yönetici olarak kişi net hedefler ve net eylemler belirleyerek birlikte ilerlemeye yön verir. O nedenle de Lyoness, liderler için düzenlediği seminerler ile yönetim kalitesinin artırılmasına ve aynı zamanda ekip ruhunun korunmasına imkân tanımaktadır. Ayrıca mevcut iletişim materyallerinin amaca uygun olarak kullanılmasına odaklanılmaktadır. Ön planda olan sadece yönetim özelliklerinin iyileştirilmesi değildir. Seminerlerde özellikle de uluslararası deneyim paylaşımı üzerinde durulmakta, beraberlik ve eğlence konusu ele alınmaktadır; çünkü dışarıdaki zorluklar katılan üyelerin yapabilirlik sınırlarını düzenli aralıklarla zorlamaktadır. Katılımcıları, Antalya’da CEO Hubert Freidl, ISD Werner Kaiser ve Cancún’da Lyoness Amerika CEO’su Mario Hoffmann ve de başkanlar ekibinin temsilcileri destekledi. Üyeler (Avusturya) Pamhagen’ de, bir sonraki kariyer seviyesine beraberce yükselmek için çalışmak üzere davet edildiler. Türkiye ve Amerika’da iki ilave prömiyer kutlandı: Öncelikle buralarda liderlere yönelik seminerler düzenlendi – daha farklı etkinlikler de şu anda planlanma aşamasındadır.

L

Konsantre olmak, ağ oluşturmak – ve hoş bir atmosferde dinlenmek. Türkiye’de, Meksika’da ve Avusturya’da yapılan en son ‘Lyoness Liderler Seminerleri’nden resimler. Ayrıca daha fazla görüntü Cashback Magazin’in iPad baskısında. Focus, network, and relax in a comfortable atmosphere. Images from Lyoness’ latest leader seminars in Turkey, Mexico and Austria. By the way, more impressions are available in the iPad edition of the Cashback magazine.

20-21_LeaderSeminar_TR.indd 20

04.12.2012 09:30:51


LEADER SEMINAR 21

ONE THING STANDS above all else when it comes to Lyoness referral marketing: communication. Communication of information to the team contributes significantly to the success of your own referral business when you are a Lyoness leader – with clear-cut objectives and clear-cut actions, you set the rhythm for acting together. With that in mind, Lyoness provides the opportunity to improve leadership skills and at the same time fosters team spirit with its leader seminars. Amongst other things, focus is placed on selective application of the available communication material. However, the improvement of leadership is not the only objective. Above all, seminars are also about sharing experience with people from other countries, community spirit and fun; for the outdoor challenges regularly encourage the members present to achieve their personal best. Participants were supported by CEO Hubert Freidl, ISD Werner Kaiser in Antalya and CEO Lyoness America Mario Hoffmann in Cancún as well as representatives of the Presidents Team. Members were also invited to work on climbing to the next career level in Pamhagen, Austria. In addition, there were firsts to celebrate in Turkey and in America: leader seminars were held there for the first time – other events are planned.

20-21_LeaderSeminar_TR.indd 21

04.12.2012 09:31:03


İçinde bulunduğumuz yıl, sona doğru yaklaşmakta, ama International Tour henüz sona ermiş değil! CEO Hubert Freidl bu kez, Lyoness Amerika CEO’su Mario Hoffmann ile birlikte ABD, Kanada ve Brezilya’daki üyeleri tur etkinliğine davet etti ve şirketle ilgili en son gelişmeleri aktardı. uzey ve Güney Amerika’daki Alışveriş Topluluğu’nun yapılanması aylardan beri yüksek tempoyla devam ediyor. Bu arada olağanüstü başarılar kaydedildi – Miami’deki yeni yönetim destek noktası bundan böyle Amerika’daki ülke ofislerini destekleyecek olup, potansiyel üye şirket toplulukları ve online alışveriş mağazaları ile işbirliği görüşmelerine tam gaz devam edecektir. Amerikalı Lyoness üyelerinin konular hakkında güncel kalmalarını sağlamak adına Amerika turunda dört ayrı tarihte en son gelişmeler ve şirket yenilikleri aktarıldı. Katılımcılara böylelikle farklı kıtalardaki Lyoness gelişmelerine dair temel bilgiler verildi. İlaveten de her iki vakıf projesine ve iletişim materyallerine güncel bir genel bakış kazandırıldı. Katılımcılara tavsiye pazarlaması ve eğitimlerle ilgili bilgi vermek için, www.lyoness.com ve www.lyoness. net‘teki internet sunumlarından tutun da, Lyoness.TV’ye ve uluslararası düzeyde başarı elde eden ¹ All about Lyoness“ filmine varıncaya kadar hiç bir şeyden kaçınılmadı. Turun en ilgi çeken yeniliği, yine şüphesiz, bundan böyle ‘Kuzey ve Güney Amerika Sadakat Programı’nı kullanacak ve Lyoness üyelerine birçok kabul noktalarını tahsis edecek olan yeni üye işyerleriydi. Burada bahsi geçen yeni zincir mağaza üye işyerleri arasında, Walmart, Exxon, Lowe’s, Sears ve Lord & Taylor’ı sayabiliriz. Online alışveriş mağazaları olarak da Blue Man Group, Six Flags, Sears Outlet, Kaspersky Lab, Gilt Groupe, Lindt Chocolate ve hizmet veren daha birçok mağazayı sayabiliriz. Buradan net bir şekilde şu anlaşılıyor: Lyoness ülke ofislerinin, ABD, Kanada ve Brezilya’daki işletmelerle işbirliklerini tesis etme konusundaki çabalarının, alışveriş olanaklarını büyük ölçüde genişletmekte olduğunu ve pozitif gelişmenin devam edeceğini göstermektedir.

K

22-23_InternationalTour_TR.indd 22

The year is coming to an end, but the International Tour far from over! This time CEO Hubert Freidl and CEO Lyoness America, Mario Hoffmann, invited members in the United States, Canada and Brazil to the Tour event and presented the latest developments within the company.

ESTABLISHMENT of the shopping community in the Americas has been running at full speed for months. And great success has now been recorded – the new management base in Miami is set to support the American national subsidiaries, partnerships and talks with potential chain store companies, and online stores are in full swing. To bring American Lyoness members up-to-date with the latest events, the company’s newest developments and innovations were presented during the four Tour dates in the Americas. Amongst other things, participants were given basic information about the development of Lyoness on each continent, insight into the projects of the two foundations, and an overview of the current communication material. From the new www.lyoness.com and www.lyoness.net websites across supporting documents for referral marketing and training through to Lyoness.TV and the ‘All about Lyoness’ movie, which is now being successfully used around the world, nothing was left out when it came to providing the members present with comprehensive information about Lyoness. However, the most compelling news at the Tour was clearly the new loyalty merchants, who from now on make use of the benefits of the loyalty program in the Americas and thus provide a multitude of new points of sale for Lyoness members. New chain store companies include Walmart, Exxon, Lowe’s, Sears and Lord & Taylor, for example. In terms of online merchants, Blue Man Group, Six Flags, Sears Outlet, Kaspersky Lab, Gilt Groupe, Lindt Chocolate and many more are available. One thing is clear: the efforts of the Lyoness national subsidiaries to establish partnerships with companies in the United States, Canada and Brazil are expanding shopping opportunities significantly and indicate that development will remain positive.

04.12.2012 09:31:34


ABD kapsamındaki International Tour, 2012 yılında Nevada’dan, daha doğrusu Las Vegas’tan geçti. In 2012, the International Tour through the United States also led to Nevada, Las Vegas to be more precise.

Brezilya’da coşku –São Paulo’da dinleyiciler Hubert Freidl ve Mario Hoffmann’ın anlatımlarına büyülenmiş şekilde kulak kesildi. Filled with enthusiasm in Brazil – the audience was spellbound in São Paulo as it listened to the remarks of Hubert Freidl and Mario Hoffmann.

Kanada’da çifte paket: tur bu sefer Montreal ve Vancouver’a götürdü. Etkinliklerle ilgili daha fazla resmi Cashback Magazin’in iPad versiyonunda bulacaksınız.

Double bill in Canada ... This time the Tour stopped at Montreal and Vancouver. More images of the events can be found in the iPad edition of the Cashback magazine.

22-23_InternationalTour_TR.indd 23

04.12.2012 09:31:46


24 BUSINESS Lyoness ile kariyer Career with Lyoness

Dünyanın öbür ucundaki ilk kıvılcım

Initial spark at the other end of the world

Avusturyalı Hannes Freidinger Almanya© daki ilk üyelerden birisidir. Şimdilerde arkasına dönüp baktığın da ise 70.000 kişilik bir alışveriş ağına sahip olduğunu görmektedir. – ve kendisi Lyoness Başkanlar Ekibi© nin üyesidir.

ynı soyadı nedeniyle herkesin Franz Freidinger ile akraba olduğumu sanması doğaldır. Akraba mı? Evet, o benim ağabeyim! Çocukluk döneminden bu yana tek bir şeye inanan bir ekibiz, örneğin ergen olduğumuz dönemde babamızın inek ağılını diskoya çevirdik – ve birkaç efsanevi parti düzenledik. Hayat beni 19 yaşımda Berlin© e götürdü, burada önce ses mühendisi olarak yaratıcı bir yola ve sonra da grafik tasarıma başladım. Aslında bu şekilde angaje olduğumu düşünmüştüm. Ama bir gün ağabeyim Franz Rudolf çıkageldi ve bana sıra dışı bir şey ile tanıştığını ve mükemmel bir fırsat olduğunu söyledi, çünkü sıfırdan beraberce kurabileceğimiz bir işti bu! Fikir mantıklı ve kolay geldi kulağıma. Weststeiermark© ta (Batı Steiermark’ta) bir lokale gittik, orada küçük bir arkadaş gurubu oturuyordu. Sonra masaya çok pozitif enerji yayan bir kişi geldi. Çok enerji dolu, şakacı ve hayat doluydu, kendisi için gerçekleşmiş olduğu kanısını uyandıran büyük bir ilham gücüne ve bir vizyona sahipti – bu kişi Hubert Freidl idi. Az sonra Lyoness üyesi olmuştum bile. Berlin©edöndüğümde beklemek zorundaydım, çünkü Lyoness o zamanlar Almanya©dahenüz başlamamıştı – Ama ben gelişmeleri uzaktan izliyordum ve ağabeyim de beni haberlerle sürekli güncel tutuyordu. O zamanki işime Avustralya©daara verince bende ilk kıvılcım çaktı, çünkü Sydney©d eLyoness fikrinden olağanüstü etkilenmiş olan eski bir tanıdığımla buluşacaktım. Ağabeyim ve bendeki inat, öğrenme isteği ve ekip çalışması sayesinde başarılar gelmeye başladı. Bu alanda gerçekten hangi olanaklara sahip olunabileceğini , bu fikir sayesinde kişiye özel vizyonların ortaya çıkabileceğini gün geçtikçe daha çok anladım. İnsanlara kendi potansiyellerini hatırlatmak, onlara eşlik etmek ve kendi içlerindeki vizyonun tekrardan filizlenmesini sağlamak – bunu kendime görev edindim. Bu, dünyanın en güzel şeyi! Bugüne kadar, ekibim ve ben toplamda 70.000 ©d en fazla insanın oluşturduğu uluslararası bir alışveriş ağı kurduk – bununla da aslında henüz işin başındayız, yani henüz ¹ Soundcheck“ (ses provası) aşamasındayız. Gerçek anlamda sahneye çıkmadık henüz, o günler yakında gelecek! !

A

24-25_Presidents_Team_TR.indd 24

Austrian Hannes Freidinger was one of the first members in Germany. He now looks upon a shopping network of more than 70,000 people – and he© s a member of the Lyoness Presidents Team.

HAving tHe sAme name it© s an obvious conclusion that I© m related to Franz Freidinger. Related? He© s my brother! We© ve been a close-knit team since childhood. For example, when we were teenagers, we set up a disco in our father© s cowshed – and had many a legendary party. My life took me to Berlin when I was 19, which is where I set out on my creative path, first as a sound engineer and later in graphic design. I© d actually found my calling, so I thought. But then one day my brother Franz Rudolf came to me and said that he© d learnt about something extraordinary, and that there was a great chance of playing a part in getting it off the ground right from day one. The idea sounded logical and simple. We drove to a bar in West Styria and a small group of friends was sitting there. And then an incredibly charismatic person came to the table. He was extremely energetic, fun and full of life, was very inspirational and had a vision that seemed as if it was already reality for him – it was Hubert Freidl. I became a member of Lyoness shortly after that. When I got back to Berlin I had to wait because at that time Lyoness hadn© t launched in Germany – but I watched developments from a distance and my brother kept me up-to-date with the latest news. It was when I was in Australia taking time out from my former job that the initial spark came, the more so as I had arranged to meet an old friend in Sydney, who was more than enthusiastic about the Lyoness idea. Together with tenacity, willingness to learn, and team play with my brother came success. It became more and more apparent to me just what was actually possible – and that thanks to this idea my own aspirations were coming back to light. Reminding people of their own potential, supporting them and enabling their own visions to flourish again – that© s what I consider to be my mission. The best one in the world! So far, my team and I have built up an international shopping network of more than 70,000 members – and we are only in the starting blocks, doing the sound check, as it were. The actual ‘stage appearance’ is yet to come!

04.12.2012 09:32:12


English Xxxxxxx xxxxxx Deutsch Xxxxxxxxx XXXXXXXXXXXX 25

Kişi hakkında/Profile Hannes Freidinger 1982 yılında Steiermark’ın güney doğusundaki bir köyde doğmuştur. Ağabeyi Franz sayesinde Lyoness©e 2003 yı lında katılmıştır – ve Franz Avusturya©da aktifken, Hannes Freidinger Almanya©da ki ilk üyelerden birisiydi. Hannes, gerçek anlamdaki başlangıcını, Avustralya©da ki küçük dolambaçlı bir yolu kat ettikten sonra yaptı. Hannes Freidinger was born in 1982 in a small village in Southeast Styria. His brother Franz introduced him to Lyoness in 2003 – and while Franz was active in Austria, Hannes Freidinger was one of the first members in Germany. It was only after a small detour in Australia that Hannes really took off.

İnsanların kendi içlerinde bitmek bilmeyen bir potansiyel taşıdıklarını keşfetmem biraz zamanımı aldı. İşte bu, herkesin içinde taşıdığı gerçek bir hazinedir. Hannes Freidinger, 30 I needed time to realize the inexhaustible potential people have. It© s a marvelous treasure that everyone possesses.

24-25_Presidents_Team_TR.indd 25

04.12.2012 09:32:16


26 BUSINESS Lyoness ile kariyer Careers with Lyoness

Meslek ve Hayatının fırsatı arasındaki fark

The difference between a career and a calling

Farklı ülkelerden geliyorlar ve farklı mesleklere sahipler, buna rağmen onları birbirlerine bağlayan şey: Lyoness’e olan tutkuları – ve bu sayede hayatlarının nasıl değiştiğinin hikayesi.

They come from the most varied of countries and have different careers, but one thing unites them all: their passion for Lyoness – and the stories of how they’ve changed their lives with it.

Pam lewko, San Diego/Kaliforniya, ABD‘den | San Diego, California, United States Eylül ayında Lyoness’teki ilk yılımı kutladım. Daha önce 25 yıl beslenme ve sağlık sektöründe çalıştım – ve çoğu zaman stresli olan işimin yanı sıra, iki ergen çocuğumu tek başıma büyütmem gerekti. Lyoness ile tanıştığım andan itibaren çok etkilenmiştim – ve bir an önce mükemmel bir ekip kurmaya motive olmuştum. Lyoness’in bugün bana ve aileme sunduğu imkânlar inanılmaz. Child & Family Foundation’da görev alıyorum ve Honduras’a gittim. Gelecekte vakfa daha çok vakit ayırmak istiyorum.

26-27_Testimonials_TR.indd 26

I celebrated my first anniversary with Lyoness in September. Before that, I’d been involved in health and nutrition for 25 years – and next to my job, which could be quite stressful at times, I had two teenagers to bring up on my own. When I learned about Lyoness, I was filled with enthusiasm right from the start – and motivated to build up a great team quickly! Today, the opportunities Lyoness offer my family and I are fantastic. I’m also actively involved in the Child & Family Foundation and have already been to Honduras. In the future, I’d like to contribute even more to the Foundation.

04.12.2012 09:32:43


BUSINESS 27

Jakub Baclawski, 23 yaşında, Kanada, Vancouver’de yaşıyor | 23 years, Vancouver, Canada Lyoness’ten bahseden ilk kişi babam oldu. Hubert Freidl’in bize getirdiği değişikliği anladıktan sonra Mart 2012 ‘de çok aktif bir şekilde çalışmaya başladım. O zaman Kanada’da Vancouver’de bir inşaat firmasının sahibi/müdürüydüm ve ‘Ağ -Pazarlama Sektörü’ konusunda evvelce bir takım tecrübelere sahiptim. Ben Polonya’da dünyaya geldim ve Vancouver’e göç ettiğimde çok küçüktüm. Bu Eylül ayında 23’üme bastım. Çok genç olmanız veya bir ağınızın olmaması istediklerinizi elde etmek için bir engel değildir, yeter ki yaptığınız işe inanın Bana inandığı için aileme teşekkür ederim – ve sonra da tabii ki Lifeline’ımdaki yeni aileme. Birçok yeni insan tanıdım, bunlarla ticari bir işbirliği yapmak zevkli. Lyoness kariyeri ve başkanlar ekibiyle ulaşmak istediğim büyük hedeflerim var, ve bu çalışmanın da bana hep istediğim ve hayal ettiğim şeyleri satın almama imkan sağlayacağından eminim.

My father told me first about Lyoness and once I understood the change that Hubert Freidl gives us, I became very busy in March 2012. I was the Owner/CEO of a construction Firm out of Vancouver, Canada. I have had some experience in the network marketing industry before. Originally born in Poland, I immigrated to Vancouver when I was very young. I just turned 23 this September, so even for someone that is young and does not have a good network, if you believe in what you do anything is possible. Many thanks to my family for believing in me as well as my new family, of course, the lifeline. I met lots of new and amazing people who make it a joy to work on the business together. I have big goals that I still want to accomplish with the Lyoness Career, Presidents Team, and with the result i will be able to for sure buy a few things that I always wanted and dreamed of.

Georg hiesmayr, 48 yaşında, Traun/Yukarı Avusturya | 48 years, Traun, Upper Austria Lyoness hakkında bir arkadaşım bana bilgi verdiğinde, bunun Lyoness Alışveriş Topluluğu içerisinde özel bir alışveriş topluluğunu kurmak için bir fırsat olduğunu biliyordum – üstelik bundan tüm tavsiye edenler ve tüm üye işyerleri de faydalanmaktaydı. Katılan herkese kapsayan bu avantajlar beni heyecanlandırdı. Meslek ile hayatının iş fırsatı arasındaki farkı yaşayabilme şansına sahipsen, mutlu insanlar arasında yer almışsın demektir. .Çok kısa sürede öyle arkadaşlıklar kuruldu ki, önceden bunun sadece hayalini kurabiliyordum. Benim kendi şirketim bir Lyonessüye işyeridir, hem de büyük bir başarıya sahip bir Lyoness üye işyeri. Hayat felsefem mi? Ne ekersen onu biçersin!

When a friend told me about Lyoness, I knew that this was the opportunity of a lifetime – building up my own Lyoness shopping community where every recommender, every member and every loyalty merchant benefits. The advantages for all involved simply set me on fire! If you’re able to experience the difference between a career and calling, then you’re definitely one of life’s lucky people. New friendships I could only dream of before developed very quickly. My own company is a Lyoness loyalty merchant – and with much success. My maxim in life: “As you sow so shall you reap.”

26-27_Testimonials_TR.indd 27

04.12.2012 09:32:54


28 ECONOMY Yeni KOBİ Konsepti The new SME concept

KOBİ©lerçin i yeni başarı konsepti

The new success strategy for SMEs

Lyoness, dünyanın her yerinden 24.000© in üzerinde küçük ve orta ölçekli üye işyerleriyle işbirliği yapıyor – ve her hafta bunların sayısı çoğalıyor. KOBİ’lerle olan işbirliğini gelecekte en iyi şekilde güçlendirmek için Lyoness kendi KOBİ konseptini bütünüyle yeniden yapılandırdı.

Lyoness works together with more than 25,000 small and medium-sized loyalty merchants – and every week there are more. To reinforce these as much as possible in the future, Lyoness has restructured its SME strategy from scratch.

yoness 2012 Sonbaharı©n da uluslararası KOBİ ağını yapılandırmaya ve güçlendirmeye başladı. Ortak hedef: KOBİ üye işyerlerini daha etkin biçimde desteklemek ve sektör karmasını alışveriş yapan kişiler açısından, çeşitlilik ve çekicilik konusunda daha çok artırma yönünde tasarlamak – üstelik de tüm kıtalarda. ¹ YENİ KOBİ Modeli“ tanımının arkasında ciro artışı, müşteri bağlama ve yeni müşteri kazanmaya yönelik dünya çapındaki tüm KOBİ üye işyerleri için yön veren tedbirler paketi bulunmaktadır.Yeni KOBİ programı©n ın amacı, bölgeler ve bölgeler üstü pazarlama etkinliklerinin sağlam bir şekilde genişletilmesidir. Eylül ortasından beri büyük çaplı ¹ Şimdi“ ve ¹ Alışveriş Definesi“ Kampanyası, Lyoness marka algısını artırmaya ve alışveriş yapanları sektörler arası Lyoness avantajları konusunda etkilemeye çalışmaktadır.

L

KOBİ Bölge Sorumlusu tarafından optimum destek Üye işyerleri sadece daha yüksek müşteri frekansı için değil aynı zamanda daha güçlü destek alacakları için de sevinebilir. Çünkü bundan böyle Lyoness her bölge için bir KOBİ Bölge Sorumlusu tahsis edecektir. Ülke ofisinin KOBİ Bürosu tarafından desteklenecek olan bu kişi ¹ sahadaki ortağımız“ olacak ve böylece kendi bölgesindeki KOBİ’leri sürekli bir şekilde desteklemekten sorumlu olacaktır. Bu şekilde bilgi akışı optimize edilecektir – bu, başarılı bir işbirliği için önemli bir faktördür. Düzenli bölgesel toplantılarda ayrıca yerleşik öncü Lyoness üye işyerleri kendi deneyimlerini aktaracak, bu etkinliklerle de KOBİ için yeni iletişim imkânı sağlanacaktır. Ayrıca bu uygulamalar sayesinde B2B alanındaki sinerji etkilerinden faydalanma imkanı doğacaktır.

Çok etkili POS (Satış noktası) Malzemeleri KOBİ’ler ayrıca modern ve dikkat çekici marka çalışması ile en güncel POS malzemelerinden de destek alacaklar, bunlar her bir üye işyerinin ihtiyaçlarına ve ilgili sektöre optimum biçimde uyarlanmıştır. Bu sayede POS malzemeleri bundan böyle Lyoness ve ‘Alışveriş Topluluğu Avantajlarına’ daha etkin biçimde dikkat çekecektir – ve bununla da daha büyük girişimsel başarılar için en iyi zemini hazırlayacaktır.

28-29_KMU_TR.indd 28

LYONESS LAUNCHED the development and reinforcement of the international SME network in the fall of 2012. The common goal is to support the SME loyalty merchants even more effectively and make the mix of industries even more diverse and appealing for shoppers – on every continent! The crisp designation ‘NEW SME Model’ conceals a package of pioneering measures for selectively increasing sales as well as retaining and acquiring new customers for all the SME merchants around the world. The new SME program is propelled by the immense expansion of regional and national marketing activities. The extensive ‘Now!’ and ‘Shopping Treasure’ campaign has guaranteed that the perception of the Lyoness brand is rising and that shoppers are filled with enthusiasm for the cross-industry Lyoness benefits since mid-September. Optimum support by the SME Regional Manager However, since Lyoness is now providing a SME Regional Manager for each region, loyalty merchants may not only look forward to increased customer footfall, but also enhanced support. Assisted by the SME office of the national subsidiary, the regional manager is the ‘partner on the ground’ and thus responsible for providing the SMEs in her or his region ongoing support. In this manner, the flow of information is optimized – a critical factor for a successful partnership. Regular regional meetings complete the new communications package for SMEs. Amongst other things, these meetings will see leading Lyoness companies discussing their experiences. They also provide the opportunity to exploit synergetic effects in the B2B sector. POS material with a big impact SMEs will obtain additional support from cutting-edge POS material, which has modern, eye-catching branding that has been perfectly aligned with the specific needs of loyalty merchants and the respective industry. This means that the POS material now draws attention to Lyoness and the benefits of the shopping community even more effectively – and thus creates the ideal conditions for even greater business success.

04.12.2012 11:02:39


ECONOMY 29

Yeni marka çalışması bunu aşağıdakiler sayesinde mümkün kılmaktadır: Şirketler, KOBİ Klasörü (üstte), KOBİ Broşürü (altta), USB Cashback Card (karşı sayfa), KOBİ Dosyası ve daha birçok diğer malzemeler sayesinde, daha fazla müşteri aramak zorunda kalmayacak; artık müşteriler onları bulacak! The new branding makes it possible! Thanks to the SME folder (above), the SME brochure (below), the USB Cashback Card (opposite page), the SME kit and much more, companies no longer need to search for customers, they are now found!

28-29_KMU_TR.indd 29

04.12.2012 11:02:47


Daha fazla potansiyel için Lyoness Store Alışveriş Çekleri Lyoness store vouchers for more opportunities

yoness üyeleri bundan böyle Lyoness store alışveriş çekleri - shopping alışveriş çeki ve hediye alışveriş çeki - sayesinde Lyoness avantajlarından daha kolay faydalanabilecekler. Daha iyi takip edebilme ve daha fazla alışveriş olanağına sahip olma açısından, bu alışveriş çeklerinin de uygulamaya konulmasıyla bireysel alışveriş hesabı daha uygun hale getirildi.

L

30-31_Lyoness_Gutscheine_TR.indd 30

Lyoness is innovating new services for its members to make shopping even more attractive.

TO ENABLE LYONESS members to benefit even more easily from the advantages of Lyoness, we are now offering exclusive Lyoness store vouchers in the form of shopping and gift vouchers. The introduction of the vouchers has been accompanied by the optimization of the private shopping account – for greater clarity and more shopping opportunities.

04.12.2012 09:33:24

Photos: Laoshi/Getty Images

Lyoness© te tüm ibreler yeniliği gösteriyor: Şirket bununla beraber üyeleri için tamamen yeni servis hizmetleri getirerek, alışverişi daha çekici hale getiriyor.


LYONESS STORE 31

Lyoness Store Alışveriş Çeki Çok yönlü ve pratik – Lyoness© in yeni alışveriş çekleri bu yönleriyle sunuldu. Bir Lyoness üyesi alışveriş çeki elde ettiği zaman, bu, doğrudan şahsi alışveriş hesabına alacak kaydedilir. Ondan sonra düzenlendiği tarihten itibaren iki yıl boyunca Lyoness alışveriş imkanları için kullanılabilir. Mobil alışveriş çekleri, orijinal alışveriş çekleri/Lyoness Partner Şirketleri© nden Hediye Kart (peşin/kısmen/tam ödenmiş) satın almak, yeni Lyoness üyeleri için online kayıt veya kayıt el ilanları satın almak ve tabii ki bilinen Lyoness Store© dan alışveriş yapmak için de kullanılabilir. En güzeli de: shopping alışveriş çekini, hediye alışveriş çeki olarak hediye etmek mümkün.

Photos: Laoshi/Getty Images

Lyoness Store Hediye Alışveriş Çeki Mükemmel bir bayram veya doğum günü hediyesi konusunda geceler boyunca düşünüp durma zamanı çoktan geçti. Hediye alışveriş çeki, ¹ All-in-one“ avantajı ile kesinlikle herkesi ikna etmekte. Temin etmek çok kolay: Lyoness online office’ten oturum açınız ve dilediğiniz sayıda 22 TL-2.200 TL değerinde Lyoness alışveriş çeki sipariş edin. Hediye alışveriş çeki satın alındığı andan itibaren yüklenmeye hazırdır. Hediye edilen kişi, nasıl, ne zaman ve ne için hediye alışveriş çekini kullanmak istediğine kendisi karar verir: Mobil alışveriş çeki, Lyoness üye işyeri orijinal alışveriş çeki/Gift Card’ı (peşin/kısmen/tam ödenmiş) satın almak, yeni Lyoness üyelerini online kayıt ettirmek veya ’Friendship Flyer© sa tın almak ve tabii ki bilinen Lyoness Store© dan ürün satın almak için. Tüm imkanlardan faydalanabilir. Lyoness üyeleri sevinçli, çünkü artık yılbaşı gelebilir. Eğer Lyoness alışveriş çekleri konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz, www.lyoness.net adresindeki yepyeni web sayfamızı ziyaret edin.

30-31_Lyoness_Gutscheine_TR.indd 31

Lyoness Store Shopping Voucher

The new shopping voucher from Lyoness is versatile and practical. When a member purchases a voucher it is credited directly to the personal shopping account and can then be used for two years for Lyoness shopping. It can be used to buy mobile vouchers, original gift vouchers/cards from Lyoness loyalty merchants (fully or partially), online registration and purchase of registration flyers for new Lyoness members and, of course, for shopping in the popular Lyoness Store. And shopping vouchers can also be used as gift vouchers to give to friends.

Lyoness Store Gift Voucher

Gone are the nights spent wracking your brains for a perfect Christmas or birthday present. The gift voucher with its all-in-one advantage is the ideal solution. It is easy to purchase: simply log on to the Lyoness Online Office and order any number of Lyoness gift vouchers worth €10 to €1,000. After purchase it can be downloaded immediately. The recipient can then choose how, when and for whom the voucher is used: as a mobile voucher, original gift voucher/card from Lyoness loyalty merchants (partially or fully), online registration or purchase of registration flyers or products from the Lyoness Store. For Lyoness members Christmas is already here. If you would like to know more about the new Lyoness vouchers, visit our brand-new website at www.lyoness.net.

04.12.2012 09:33:29


Lyoness© in yeni Eylül 2012 ortasından itibaren Lyoness, lansmanı başarıyla tamamlanan ulusal Lyoness web sayfası www. lyoness.net ve yepyeni kurumsal web sayfası www. lyoness.com ile tekrar yükselişe geçti. Bu meyanda da bilgi ve hizmete önemli bir vurgu yapıldı.

In mid-September 2012 Lyoness initiated the successful relaunch of Lyoness©national websites at www.lyoness.net and the brand new corporate website at www.lyoness.com. Information and service have been written in capital letters.

iyana© daki etkinlikte Lyoness© in internet dünyasının yeni tasarımı büyük heyecan yaratmıştı. Lyoness Topluluğunun bu etkinlikte canlı olarak devreye alınmasına tanık olması öncesinde o birkaç ay boyunca ön hazırlıklar için yüksek tempoda büyük emek harcandı.

V

THE NEW DESIGN of Lyoness©online world has already been the cause of much excitement at the Sensation in Vienna. Preparations in the run-up had been moving at full speed for months. Until finally, on the exact day the Sensation was held, the Lyoness community witnessed it go online.

Lyoness.net – the relaunch has been a success Lyoness.net – Lansmanı başarılı oldu Lyoness© in hedefi, ilk etapta üyeleri için yeni tasarlanmış, basitleştirilmiş The main goal of Lyoness was to create a user-friendly website with new key features, a fresh design and easier menu navigation for its menü yönetimli, yeni kilit özellikleri olan, kullanımı kolay bir web sayfamembers. Technically and visually of the highest order, of course. Imsı yaratmak olmuştur. Teknik ve optik tabii ki en yüksek seviyededir. proved ease of use thanks to self-explanatory icons instead of eterUzun metinler yerine kendi kendini açıklayan ikonlarla kullanım kolaynally long articles means that visitors now enjoy an entirely new user lığının artırılmasıyla kullanıcı tamamen yeni bir kullanım macerası experience. A guarantee for even yaşamaktadır: Lyoness© in Alışveriş ve more fun in the shopping and Cashback dünyasında daha fazla eğlenwww.lyoness.net cashback world of Lyoness. cenin garantisidir.. Özellikle de Lyoness Above all, on the new website the Üyeliğinin avantajları yeni web sayfa• yeni Lyoness.net web • New Lyoness.net benefits of Lyoness membership sında fark edilecek biçimde ön planda website in 39 countries sayfası 39 ülkede have been moved prominently to tutulmuştur. Ama Lyoness üye işyerleri • 46 language variations • 2,4 Milyon üye için the foreground. With that being de dönen reklâm bandında optimum for 2.4 million 46 dilde said, Lyoness loyalty merchants reklam alanı bulmaktadır. Bu şekilde members • her ay - birkaç milyon find optimum advertising space Lyoness üye işyerlerinin ayrıcalıklı satış • Several million visitors ziyaretçi in a rotating banner feature, too. aksiyonları, özel fırsatları ve yenilikleri each month This means that exclusive dealer mükemmel biçimde sahneye konulabilpromotions, discounts and news mektedir. Lyoness dünyası da yeni web from Lyoness loyalty merchants can be perfectly presented. And the sayfasından bir pay almıştır. Yaratıcı reklam blokları, yeni Lyoness Projeworld of Lyoness has not been neglected on the new website, either. leri, etkinlikler ve tabii ki Lyoness üyelerine özel haberler için iyi bir Creative advertising blocks provide an excellent overview of new genel bakış sunuyor. Bu sayede yeni web sayfasında hemen hemen hiç Lyoness projects, campaigns, and, of course, exclusive news for bir define avcısı uzun uzadıya alışveriş definesi aramak zorunda kalmaLyoness members. Lyoness treasure hunters are spared a lengthy yacaktır. search for the © Shopping Treasure© on the new website, for instance. Özetle: Yeni web sayfası anlaşılır satıcı / mağaza ve ürün arama seçeTo cut a long story short, the new website sets itself apart with a neği ve optimum menü yönetimi ile kendini göstermektedir. Yeni well-organized dealer and product search tool as well as perfect kurumsal kimlik ayrıca Lyoness markasının Lyoness Topluluğu ile özdeşmenu navigation. Added to that, the new corporate identity promotes leştirilmesine sevk etmektedir. identification with the Lyoness brand in its entirety among the Lyoness community.

32-33_Com_Net_TR.indd 32

04.12.2012 09:33:57


LYONESS ONLINE 33

internet sayfası

Lyoness’ new websites

Lyoness.com – the digital business card of the company Lyoness.com – şirketin dijital kartviziti Kendisine ¹ Lyoness Nedir?“ sorusunu soran herkes için bundan böyle Those who are wondering ‘What is Lyoness?’ can now have all their questions answered on the brand new corporate website: www.lyoness.com. yeni kurumsal web sayfası www.lyoness.com.da tüm cevaplar yer alEverything you need to know about Lyoness can be found there. maktadır. Lyoness hakkında bilinmesi gereken her şeyi burada bulmak A winning corporate design with simple navigation and ease of use mümkün! leads to an excellent user experience. Visitors to the website dip effortlessBaşarılı kurumsal tasarım ve basit navigasyon ve kullanılabilirlik, ly into the shopping world of Lyoness. mükemmel kullanıcı heyecanı yaşatır: Informative articles on the company© s Web sayfasının ziyaretçileri zahmetwww.lyoness.com culture, mission and vision, the Foundasizce Lyoness© in alışveriş dünyasına dations as well as interviews with personlar. Şirket kültürü, misyonu ve vizyo• Lyoness hakkındaki • everything you need to alities from the Lyoness management nu, vakıflar için bilgilendirici metinler know about Lyoness tüm gerçekler team permit deep insight into the comve Lyoness yöneticileri ile gerçekleşti• insight into the corporate • Şirket kültürüne bakış pany. Picture and video galleries also rilmiş röportajlar, şirketi derinlemesiculture • Lyoness öyküsünü enable website visitors to get to know ne tanıma imkanı sağlamaktadır. • animated timeline for birlikte yaşamak için some of the employees at Lyoness and Resim ve video galerileri sayesinde watching the history animasyonlu zaman quickly submerge into their daily rouweb sayfası ziyaretçisi bir kaç Lyoness of Lyoness unfold çizelgesi tine. Thanks to a timeline, users can çalışanıyla da tanışır ve hızlıca çalışma • job search with • Başvuru formları ile even follow the major stages of expangünlüklerinin içine dalar. Büyük genişapplication form iş arama sion and innovation as well as the deleme ve yenilikçi adımlara ve şirket • Basın dosyaları/makale- • Press Center with velopments of the company itself live. gelişimine de kullanıcı ¹ canlı“ zaman downloadable press kits, ler/fotoğraflar ile basın However, the new website not only çizelgesi sayesinde dahil olabilir. Yeni articles and photos merkezi stands at the ready with interesting web sayfası sadece bu içeriği, başarılı content, a winning design and technical tasarımı ve teknik özellikleri sunmakla features, but also makes it possible to share information directly via immekalmamakta, aynı zamanda doğrudan bilgi alışverişi için Facebook, diate access to Facebook, Google+, Twitter and YouTube. The Google+, Twitter ve YouTube© a dolaysız erişim imkanı sunmaktadır. www.lyoness.net, www.lyoness-CFF.org, www.lyoness-GFF.org, and Ayrıca www.lyoness.net, www.lyoness-CFF.org, www.lyoness-GFF.org www.lyoness.tv websites can be reached quickly and easily, too. ve www.lyoness.tv web sayfalarına da kolay ve hızlı erişilebilmektedir. Lyoness.com – the winning online face of Lyoness! Lyoness.com – Lyoness©i n başarılı İnternet yüzü!

32-33_Com_Net_TR.indd 33

04.12.2012 09:34:02


34 NEW MARKETS XXXXXXXXXXXXXX Deutsch Xxxxxxxxx English Xxxxxxx xxxxxx

DUBAİ’DEKİ ÖZELLİKLER Emirlik’lerce yönetilen şirketler genellikle aile şirketleridir. Ticari ortaklarda da samimi bir ilişki olağandır. Şirketi ilgilendiren kararlar ancak karşıdaki kişiye aile üyesiymiş gibi güvenildiği zaman alınır. Buna göre karar süreci daha uzun sürebilir. Toplantılar görüşme odalarından daha ziyade rahat atmosferlerde örneğin restoranlarda ve kafelerde gerçekleştirilir – görüşmelerden önce bir şeyler içmek (alkol hariç) iş zincirinin bir parçası haline gelmiştir. DISTINCTIVE FEATURES OF DUBAI: Most of the companies run by Emirati are family-owned. Familiarity is also common among business partners. Decisions concerning the company are not taken until you are able to trust the other party as you would a family member. This means that the decision-making process can take quite some time. Meetings tend to be held a casual atmosphere, like a restaurant or café, rather than in a meeting room – a drink before a meeting (no alcohol) has now become part of business etiquette.

34-35_IMEA_TR.indd 34

04.12.2012 09:34:35


English Xxxxxxx xxxxxx Deutsch Xxxxxxxxx XXXXXXXXXXXXXX 35

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ United Arab Emirates

IMEA Dubai

Nüfus | Population: yakl. 7,9 Milyon | approximately 7.9 million Alan | Area: 83,600 km² Başkent | Capital: Abu Dhabi Resmi dil | language: Arapça | Arabic Devlet şekli: | Form of government: Yedi özerk emirliğin federasyonu | federation of seven autonomous emirates Para birimi | Currency: Dirham

Orta Doğu’daki Alışveriş Cenneti The shopping paradise in the Middle East

Birleşik Arap Emirlikleri, uluslararası düzeyde ticaret ve alışveriş için en önemli ilk başvuru yerleri sayılır. Ülkenin ekonomi merkezi olarak Dubai, dünyanın en büyük alışveriş merkezlerini ve dünyaca ünlü şirketlerin şubeleri ile sayısız iş kulelerini barındırmaktadır. Lyoness de şu ana kadar başarılı biçimde pozisyon alabilmiştir.

yoness devamlı büyümekte – özellikle İMEA Bölgesi’nde (Hindistan, Orta Doğu, Afrika) son aylarda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Ağustos 2012’de de ¹ Lyoness Management İMEA L.L.C.“ kurulmuştur. Dubai’deki bu yeni yönetim destek noktası ile Lyoness artık İMEA Bölgesi’nde de daha güçlü destek alacaktır. ¹ Gelecek yıllarda Arap Bölgesi’nde, Hindistan’da ve Afrika’da alışveriş olanaklarının geliştirilmesi ve yapılandırılması konusunda daha yoğun çalışmalar yapacağız,” diyor Karl Eibel, Lyoness Management İMEA L.L.C.’deki yeniGenel Müdür. Potansiyel yeni pazarlar ayrıca Suudi Arabistan, Hindistan, Mısır, Kuveyt ve Umman.“ Üye sayısındaki güçlü artış (aylık yakl. %40 artış) ve gittikçe artan şirket işbirlikleri, alışveriş topluluğunun bu bölgede geleceğe iyimser baktığını göstermektedir. En önemli Arap şirketlerinden biri olan Majid Al Futtaim Group, kısa süredir Lyoness Sadakat Programı’ndan faydalanmaktadır ve Lyoness üyelerine, altı büyük alışveriş merkezinde ‘Para-İade Avantajı’ ile alışveriş yapma imkânı vermektedir. Bu sayede Lyoness, Arap ve Afrika Bölgesinde yol gösterici bir adım atabilmiştir – kuşkusuz yeni adımlar da atılacaktır.

L

34-35_IMEA_TR.indd 35

The United Arab Emirates is one of the world’s most important destinations for business and shopping. As the country’s economic center, Dubai is also home to the biggest shopping malls in the world as well as numerous skyscrapers, in which offices of the world’s best-known companies are located. Lyoness has also been able to position itself there successfully.

LYONESS IS continuously growing. In recent months, significant developments have taken place especially in the IMEA region (India, Middle East, Africa). For example, in August 2012 ‘Lyoness Management IMEA L.L.C.’ was established. With the new management base in Dubai, Lyoness is now promoted more intensively in the IMEA region, too. “The coming years will see us working hard on developing and expanding shopping opportunities in the Arab states, India and Africa,” said Karl Eibel, new in his role as General Manager of Lyoness Management IMEA L.L.C. “Potential new markets include Saudi Arabia, India, Egypt, Kuwait and Oman.” Strong growth in the number of members (growing by about 40% per month) as well as more and more partnerships with companies indicate that the shopping community in this region can look to the future with optimism. For example, the Majid Al Futtaim Group, a leading Arab company, has recently started to benefit from the Lyoness Loyalty Program and enabled Lyoness members to shop with the money-back bonus in its six major shopping centers. Lyoness has thus succeeded in taking a groundbreaking step the Arab and African regions – more are sure to follow.

04.12.2012 09:34:36


36 Lyoness LYONESS.TV TV

Yüksek teknoloji ürünü olan yayın transfer aracı ile Avrupa çapında muhabirlik Europe-wide news coverage using high-tech outside broadcast vans

36-37_Lyoness_TV_TR.indd 36

04.12.2012 09:35:09


LYONESS.TV Lyoness TV 37 37

İki özel yayın transfer aracı, Lyoness.TV-Redaksiyon Ekibi için gerçek bir zenginliktir. Çünkü bunun sayesinde Lyoness Topluluğu için çok güncel hikâyelerle mükemmel bir servis sağlanabilmektedir.

u mobil stüdyolar, Lyoness TV Ekibini Eylül ortasından bu yana desteklemektedir ve ilk kez Viyana’da bu yıl düzenlenen Lyoness Etkinliği’nde etkin olmuştur. İster İspanya’da olsun, ister Polonya’da, Avrupa düzeyindeki kullanım olanakları sayesinde Lyoness.TV Ekibi çok güncel konular hakkında daha esnek bir şekilde ve doğrudan haber yapma şansına sahip. Haberciler tam yerinde en güncel haberleri Graz Stüdyosuna aktarabilir veya canlı bağlantıyla bilgi ulaştırabilmektedir.

B

Ekipman Canlı yayın aracı şu anki en yüksek teknolojik seviyeye sahiptir. Verilerin genel olarak transferi bir uydu aracılığı ile gerçekleştirilmektedir ve bu sayede verilerin ve videoların hızlı ve kolay komünikasyonu ve transferi sağlanmaktadır. Bunun dışında kayıtlar doğrudan araç içerisinde, video montaj masasında işleme alınabilmektedir. Güncelleştirilmiş Daima zamanın nabzını tutarak – Lyoness.TV hızlı gelişmekte ve devamlı yenilikçiliği amaç edinmektedir. Yeni transfer araçları Lyoness.TV Redaksiyon Ekibi için sadece olağanüstü zaman tasarrufu anlamına gelmemekte, aynı zamanda İnternet-Bilgi-Eğlence Kanalını daha cazip hale getirmek için bir diğer adımdır.

36-37_Lyoness_TV_TR.indd 37

The company’s two outside broadcast vans are a real asset to the Lyoness.TV editorial team. They make it possible to guarantee an excellent service for the Lyoness community with highly topical stories.

The mobile studios have been supporting the team at Lyoness.TV since mid-September and were in operation for the first time at this year’s Lyoness Sensation in Vienna. Whether it’s Spain or Poland, thanks to the ability to be deployed anywhere in Europe, the Lyoness.TV team can cover hot topics even more flexibly and directly. The editors on the ground are thus able to transmit top news stories to the studio in Graz or report via live broadcast. Equipment The OB vans are fitted with state-of-the-art technology. The entire data transmission is made via satellite, thus enabling rapid and easy communication/transmission of data and videos. Above and beyond that, recordings can be edited directly in the vehicle on the video-editing equipment. Up-to-date Always at the cutting edge – Lyoness.TV is developing rapidly and always focusing on innovations. The new outside broadcast vans not only represent an enormous time saving for the Lyoness.TV editorial team, they are also another step in the direction of making the Internet infotainment channel even more appealing.

04.12.2012 09:35:14


38 FASHION Winter in der Wüste

English Xxxxxxx xxxxxx

KIŞ GELEBİLİR: Coralia’nın üzerinde iri düğmeli bir mavi triko manto, pembe ipek şal, bej renkli yelek ve uçuk pembe bir kot var – hepsi Bershka’dan ve tümü Mall of the Emirates’te bulunmaktadır. Adrian’ın üzerinde Pull&Bear’den hardal rengi triko yelek ve kot gömlek ve Zara’dan hardal rengi kadife pantolon var. ALL SET FOR WINTER: Coralia is wearing a blue cardigan with large buttons, a pink silk scarf, a beige jacket and pastel pink jeans – all from Bershka and all available in the Mall of the Emirates. Adrian is wearing a mustard-colored cardigan, a denim shirt from Pull&Bear and mustard-colored corduroy pants from Zara.

Bütün stilleri sunan / All the styles were kindly provided to us by:

(hepsi /all in the )

38-45_Modestrecke_TR.indd 38

04.12.2012 09:36:05


Ç

English Xxxxxxx xxxxxx Winter in der Wüste FASHION 39

öl‘de kış

Dubai’deki Mall of the Emirates, dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri kabul edilmektedir. Üstelik bir kayak pisti de var, o nedenle kış çekimimizi çöle kaydırdık. Ayrıca: Mall of the Emirates’te Lyoness Üyeleri için her alışverişte para iadesi yapılmakta! Portre ve alışveriş imkânları için bakınız sayfa 54 ve 55.

38-45_Modestrecke_TR.indd 39

Winter in the desert

The Mall of the Emirates in Dubai is one of the largest malls in the world. And since it also has an indoor ski resort, we relocated the winter shoot to the desert. By the way, Lyoness members get cash back with every purchase in the Mall of the Emirates! See pages 54 and 55 for a description and shopping opportunities. PHOTOS: CHRISTIAN MARICIC/LEXNEWS MODELS: CORALIA & ERIC ADRIAN | STYLING: ALI RABBANI & SUSANNE GOSCH MAKE-UP & HAIR: JESSY/DIVA RETOUCHES: CHRISTIAN FRIEDRICH

Penguenler? Tabii. Mall of the Emirates’te sadece alışveriş ve kayak yapılmaz, aynı zamanda penguenler de izlenebilir. Penguins? Of course! In addition to shopping and skiing, you can also admire penguins in the Mall of the Emirates.

04.12.2012 09:36:13


40 Fashion Çöl‘de kış

Winter in the desert

Haydi Gondol’a: Coralia’nın Bershka’dan pantolonu, Pull&Bear’den hardal renkli kazağı ve Zara’dan yeşil yeleği. adrian’ın bu konudaki renk uyumu: Bej rengindeki balıkçı yaka kazağı stilistimiz Zara’da keşfetti, yeşil pantolonu ve yeşil kaşmir kazağı Massimo dutti’de.

All AboArd the gondolA! Coralia’s pants are from bershka, the mustardcolored sweater is from Pull&bear and the green jacket from Zara. Adrian in matching colors. our stylist discovered the beige turtleneck at Zara, the green pants and green cashmere sweater are from Massimo dutti.

SımSıcak paketlenmiş: Coralia’nın bej renkli geniş mantosu ve kırmızı dar kesimli pantolonu ve de bluzu Massimo Dutti’den temin edilebilir. Adrian kırmızı el örgüsü kazağını, kırmızı şalını ve düz kesimli mavi kotunu Zara’dan almış. Ayrıca: Mall of the Emirates’te Lyoness üyeleri tüm mağazalarda, restoranlarda ve sinemalarda alışveriş çekleriyle ödeme yapabilir! Wrapped up Warm ... Coralia’s beige oversize jacket, red slim cut pants and the blouse are available from Massimo dutti. Adrian got his red sweater, the red scarf and the straight cut blue jeans from Zara. by the way, lyoness members can pay with gift Card in all the shops, restaurants and cinemas in the Mall of the emirates!

38-45_Modestrecke_TR.indd 40

04.12.2012 09:36:39


English Xxxxxxx xxxxxx Winter in der Wüste Fashion 41

Tam gaz: Coralia, Bob’taki kalkışının keyfini yeni kıyafetiyle çıkarmakta. aplikasyonlu yeşil ceket, kırmızı triko ceket ve bej rengi dar kesimli pantolon hepsi Pull&Bear’den, şapka ise Bershka’dan. adrian’ın üzerinde kareli gömlek ve toprak rengi, dirseklerinde yamaları olan kapüşonlu manto, yeşil pantolon ve açık gri el örgüsü kazak var – hepsi Pull&Bear’den.

Full oF panache ... coralia enjoys the descent in the bob in her new outfit. The green jacket with applications, the red cardigan and the beige slim cut pants are all from pull&Bear, the hat from Bershka. adrian is wearing a check shirt, a duffle coat with elbow patches in ocher, green pants and a light gray knit sweater – everything from pull&Bear.

38-45_Modestrecke_TR.indd 41

04.12.2012 09:36:49


42 Fashion Winter in der Wüste

English Xxxxxxx xxxxxx

Buz prensesi: eşsiz bej renkli, dik yakalı kalın yünlü manto Bershka’da satılmakta ve dar kesimli Chino pantolon ve yelek zara’dan ve balıkçı yaka kazağı stilistimiz Bershka’dan seçmiştir. Ice prIncess ... The charming beige loden coat with stand-up collar is available from Bershka, the slim cut chinos and jacket from Zara and our stylist found the turtleneck also at Bershka.

38-45_Modestrecke_TR.indd 42

04.12.2012 09:36:43


Winter in the desert Çöl‘de kış Fashion 43

Buz giBi soğuk: Bunun çaresi sıcak çay ve Coralia için deri aplikasyonlu kırmızı kışlık manto, legging ve beyaz triko kazaktır (hepsi zara’dan). Şal Bershka’da satılmaktadır. Adrian’ın koyun postu aplikasyonlu lacivert kışlık mantosu, kareli gömleği ve şalı Bershka’da satın alınabilir, yıkamalı kot ise Pull&Bear’den.

38-45_Modestrecke_TR.indd 43

Cold as iCe ...Hot tea is what’s needed! And in the case of Coralia a red winter coat with leather applications, leggings and a white knit sweater (everything from Zara). The scarf is available from Bershka. Adrian’s dark blue winter coat with sheepskin application, the check shirt and the scarf can be found at Bershka, the washed-out jeans at Pull&Bear.

04.12.2012 09:36:54


44 FASHION Çöl‘de kış

Winter in the desert

Ski Dubai ve Mall of the Emirates/Ski Dubai and the Mall of the Emirates

Kar kaplı, 22.500 metrekarelik bir alanda kayak pistinde beş kalkış noktası bulunmaktadır, en uzun pist ise 400 metreliktir. Yukarıya çıkmak için dört koltuklu bir teleferik, bir kayak lifti ve bir insan taşıma bandı mevcut. Ski Dubai, Mall of the Emirates’in bir bölümüdür. 223.000 metrekarelik bir alışveriş alanı ile Mall of the Emirates, dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Toplamda her sektörden 400’ün üzerinde mağaza bulunmaktadır. Buna 65 restoran, kahve mağazaları ve büyük bir süpermarket eklenmektedir. Mağazaların yanında merkez kırk perdeli bir sinema kompleksi sunmaktadır. Mall of the Emirates’e, Dubai Metrosundaki özel bir istasyon üzerinden ulaşılabilir. On a snow-covered area of 22,500 square meters, the in-door ski resort has five runs, the longest being 400 meters. A four-seat chairlift, a tow lift and a step-on conveyor are available to take people to the top. Ski Dubai is part of the Mall of the Emirates. With a shopping area of 223,000 square meters, the Mall of the Emirates is one of the largest shopping malls in the world and is home to more than 400 stores from all sectors. Added to that are 65 restaurants, coffee shops and a large supermarket. Next to the stores, the mall also has a 40-screen cinema complex. The Mall of the Emirates can be reached via its own station on the Dubai Metro.

KAR FIRTINASI: Burada ve kapakta Coralia’nın üzerinde Zara’dan bej renkli manto, dar kesimli kot ve yeşil yün elbise var. Adrian’ın kaba örgülü kazağı ve kışlık zeytin yeşil renkteki yeleği Massimo Dutti’den ve kotu Zara’dan. SNOW FLURRY ... Here and on the cover Coralia is wearing a beige winter coat, slim cut jeans and a green wool dress from Zara. Adrian’s coarse-knit sweater and olive winter jacket are from Massimo Dutti and the jeans are from Zara.

Çekim’den daha fazla resim, bir video desteği ve kulis arkası, Cashback dergisinin iPad-uygulaması ve Lyoness.TV üzerinden izlenebilir. Sağdaki küçük resimde: Karl Eibel, Lyoness Management İMEA L.L.C. Genel Müdürü, ve Rima Oulabi (Lyoness Management İMEAPazarlama ve İletişim Müdürü) ve kapak modelimiz Coralia. More photos from the shoot, a video and the ‘making-of’ the shoot can be found in the iPad version of Cashback Magazine and on Lyoness.TV. In the small picture on the right: Karl Eibel, general manager of Lyoness Management IMEA L.L.C. and Rima Oulabi (head of Marketing and Communications at Lyoness IMEA) together with our cover model Coralia.

38-45_Modestrecke_TR.indd 44

04.12.2012 09:37:13


English Xxxxxxx xxxxxx Winter in der Wüste Fashion 45

Cool poz: penguenler (bakınız resim sayfa 39), henüz uyuduğu için Adrian kısa süreliğine kar havuzuna gidebilir. Üzerindekiler: İndigo rengi kot, kürk aplikasyonlu koyu yeşil triko yelek ve gri renkte triko yelek – hepsi zara’dan.

Cool pose ... As the penguins are still asleep (see picture on page 39), Adrian is allowed a brief visit to the snow-pool. His outfit: indigo-colored jeans, dark green cardigan with fur application and a gray cardigan (all from Zara).

38-45_Modestrecke_TR.indd 45

04.12.2012 09:37:10


46 LYONESS eBiz

dmexco 2012’de Lyoness eBiz Lyoness eBiz at dmexco 2012

Digital solutions, visions and innovations were the clear focus of attention at dmexco – the Digital Marketing Exposition and Conference – between September 12 and 13 of this year. And for the first time ever, Lyoness

46-47_eBiz dmexco_TR.indd 46

eBiz GmbH had its own booth there.

foto: copyright dmexco, köln

Dijital çözümler, vizyonlar ve yenilikler, dmexco’da 12-13 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlenen Dijital Pazarlama Ekspozisyon ve Konferansı’nın ana konusu olmuştur. İlk kez Lyoness eBiz GmbH, özel standı ile canlı olarak katılmıştır.

04.12.2012 09:37:42


www.lyoness.com

öln’deki dmexco, yenilikçi ve gelecek oryantasyonlu online pazarlama söz konusu olduğunda global platformun bir numarası kabul edilmektedir. Reklam, medya ve teknolojinin açıkça odak noktası olduğu bu fuar, etkin bilgi transferi ve doğrudan iş sözleşmeleri anlamına gelmektedir. Uluslararası pazarlama, medya ve reklam sektörünün tüm oyuncular için en önemli buluşma noktası olarak dmexco dördüncü kez tüm dijital dünya için olmazsa olmaz bir etkinliktir. O nedenle Lyoness eBiz, Lyoness’in IT Hizmet Firması, dünya çapında Lyoness Sanal Mağazacılık alanında stratejik gelişme, yönetim ve koordinasyon sorumlusu olarak özel bir stant ile fuarda yer almıştır. Uzman ziyaretçiler iki etkinlik gününde eBiz’in geniş portföyüne büyük ilgi göstermiştir. Bu sayede yeni potansiyel sanal satıcılar acenteler ile tanışılmış ama mevcut ortaklıklar da pekiştirilmiştir. Lyoness üye işyerleri ve ayrıca Douglas.ch, OTTO.at, Universal Versand, Ink-club, Deichmann ve Conrad ile yol gösterici konuşmalar gerçekleştirilmiştir. Ama aynı zamanda HRS, Groupon international, OTTO.de, Schwab, Fashion for Home ve Center Parcs ile yeni temaslar kurulmuştur. Lyoness eBiz, dmexco 2012’den sadece önemli yıllık görüşmeler yapmak ve yeni satıcıları büyülemek için faydalanmamıştır, aynı zamanda uluslararası dijital ekonomi, Lyoness eBiz-sanal dünyasının devam eden büyümesini de gözler önüne sermiştir. Lyoness eBiz muhtemelen gelecek sene dmexco 2013’te de bu şekilde temsil edilecektir.

foto: copyright dmexco, köln

K

eBiz LYONESS 47

WHEN IT COMES to innovative and pioneering online marketing, the dmexco in Cologne is reckoned to be the No. 1 global platform. With a clear focus on advertising, media and technology, the international fair promotes effective knowledge transfer and direct business transactions. It is the leading meeting place for players in the international marketing, media and advertising industry and therefore, attendance at the fourth dmexco was a must for the whole of the digital economy. Accordingly, the IT service company of Lyoness, Lyoness eBiz, which is responsible for the global strategic development, management and coordination of Lyoness’ online business activities, was there with its own booth. Professional visitors showed great interest in the extensive portfolio of eBiz during the two days of the fair. For example, new potential online retailers and agencies were met and existing partnerships reinforced. Groundbreaking talks were held with Lyoness merchants, including Douglas.ch, OTTO.at, Universal Versand, Inkclub, Deichmann and Conrad. And it was also possible to make new contacts on the spot, for example, with HRS, Groupon international, OTTO.de, Schwab, FASHION FOR HOME and Center Parcs. However, in addition to holding important annual talks and attracting new merchants, Lyoness eBiz also used dmexco 2012 as an opportunity to present the continued growth of the Lyoness eBiz online world to the global digital economy. As such, Lyoness eBiz plans to be present at the next dmexco in 2013.

dmexco 2012 • Uluslararası fuar ve aynı zamanda tüm dijital dünya için kongre • Dünyanın her yerinden 22.000 uzman ziyaretçi • 578 sergici, bunların 140’tan fazlası yeni sergici • 400 uluslararası önemli konuşmacı en az 160 saatlik konferans programı gerçekleştirmiştir • 50.000 metrekare teşhir alanı • Lyoness eBiz: İlk kez katılmakta! Lyoness eBiz için 30 metrekare etkinlik alanı • Daha fazla hizmet ve Apple ve Android kullanıcıları için optimize edilmiş dmexco App

46-47_eBiz dmexco_TR.indd 47

• international fair and congress for the whole of the digital economy • 22,000 professional visitors from around the world • 578 exhibitors, including more than 140 new exhibitors • 400 top international speakers facilitated a conference program spanning more than 160 hours • 50,000 square meters of exhibition space • Lyoness eBiz – there for the first time! 30 square meters of exhibition space for Lyoness eBiz • optimized dmexco app to provide Apple and Android users with an even better service

04.12.2012 09:37:44


48 LYONESS eBiz

FASHION FOR HOME

Konutta devrimi yaşayın ASHION FOR HOME, heyecan verici döşeme fikirleri ve yüksek değerli tasarım mobilyaları ile her evi dikkat çekici hale getirmektedir. Dünya çapında faaliyet gösteren Online Mobilya Mağazası, ayrıcalıklı tasarım mobilyaları, uygun fiyat-hizmet ilişkisine göre sunmaktadır, çünkü FASHION FOR HOME, koleksiyonlarını neredeyse tümüyle kendi başına geliştirmekte, imal etmekte ve satmakta ve aracılardan ve depodan vazgeçmektedir. 8.000’den fazla ürünün oluşturduğu kapsamlı portföy için genç ve angaje ekibiyle çevrili Marc Appelhoff ve Christoph Cordes, yüksek değerli, kalıcı ve çevre dostu malzemelerin kullanılmasına büyük önem vermektedir. Şirket, 2009 yılında kurulduğundan bu yana da sürekli büyümektedir ve 2012 yılının Ağustos ayında açılan ilk Online-Mağazası ile Berlin’e yeni bir renk katmıştır. FASHION FOR HOME Online-Mağazası, her zevke uygun tasarım sunmaktadır. Lyoness Üyesi olarak size bundan böyle alışmış olduğunuz üyelik avantajları sunulacaktır.

F

Experience the lifestyle revolution WITH ITS EXCITING design ideas and quality designer furniture, FASHION FOR HOME turns every home into an eye-catcher. At the same time, the exclusive designer furniture offered by the global online furniture store is excellent value for money because FASHION FOR HOME develops, manufactures and distributes its collections almost entirely independently, thus avoiding middlemen and warehousing. With an extensive range of over 8,000 items, the young and dedicated team headed by Marc Appelhoff and Christoph Cordes place great value on the use of high-quality, sustainable and environmentally friendly materials. It is especially for those reasons that the company has been able to record steady growth since its founding in 2009 and set new trends with its first offline store, which was opened in August 2012 in Berlin. The FASHION FOR HOME online store offers the right design for every taste. As a Lyoness member, you get the benefits that you are accustomed to right away.

Markenkoffer

Yüksek kalite bavullar & çantalar online arkenkoffer GmbH firması, www.markenkoffer.de online mağazası ile seyahat ve iş çantaları alanında yetkili uzman satıcı konumundadır. Müşterilerin güvenini kazanmış olan mağazalarda sunulan sertifikalı online ürünler satılmaktadır, örneğin Samsonite und Rimowa gibi ünlü üreticilerin ürünleri. İster bavul, el arabaları, dizüstü bilgisayar çekme arabaları, seyahat çantaları, evrak çantaları, askılı çantalar, dizüstü bilgisayar çantaları isterse sırt çantaları olsun, hiç fark etmez – Markenkoffer’in internet mağazası her amaca uygun bavulu hazır bulundurmaktadır. Yeni yaşam stili, markalar ve yeni görünümüyle şirket, en iyi kaliteye sahip iş ve seyahat çantalarının ve yaşam stili ürünlerinin online ve bölgesel olarak bir mağaza üzerinden sunma hedefinin altını çizmektedir. Bundan böyle Lyoness Üyeleri, Markenkoffer’deki özel aksiyonların keyfini sürecekler ve ayrıca kendi üyelik avantajlarından da faydalanacaklardır.

M

48-51_eBiz_2_TR.indd 48

MARKENKOFFER GMBH is an authorized dealer specializing in the area of travel and business luggage. Its online store can be found at www.markenkoffer.de. Certified by Trusted Shops, the range distributed online includes products from leading manufacturers like Samsonite and Rimowa. Suitcases, trolleys, laptop trolleys, travel bags, briefcases, shoulder bags, laptop bags or backpacks – the Markenkoffer online store has the right luggage for every occasion. With new lifestyle, new brands and a new look, the company underlines its goal of offering luggage for business and travel as well as lifestyle products of the highest quality online as well as regionally via a retail outlet. From now on, Lyoness members can enjoy exclusive promotions on branded luggage – and in addition to that, profit from their member benefits.

04.12.2012 09:38:12

Photos: Raw Paw Graphics/Digital vision/Getty Images

Quality luggage and bags online


www.lyoness.com

eBiz LYONESS 49

Kossuth & Multimédiapláza

Kossuth’ta seçim büyük harflerle yazılır

At Kossuth choice is written in capital letters

ossuth Yayınevi ile bir diğer online Lyoness üye işyerimizi selamlamaktan memnuniyet duymaktayız. Yeni üye işyeri, pazarda 50 yıldır varlığını sürdürerek, zamanla da Macaristan’ın en önemli yayınevlerinden biri haline gelmiştir. 2012 yılında Kossuth Yayınevi, yılın yayınevi seçilmiştir. Kossuth Yayınevi okuyucularına 2000’den fazla değişik yayın sunmakta – ve her zevke uygun bir seçenek sağlamakta: Bilinen ¹ Britannica Hungarica” ansiklopedisi ile büyük Macar yazarları’nın edebi eserlerinden gastronomi, kültür ve tarih konulu kitaplara varıncaya kadar sesli kitaplar ve fazlası da Lyoness üyeleri tarafından temin edilebilmektedir.

K

Photos: Raw Paw Graphics/Digital vision/Getty Images

Multimédiapláza – Kültürel yükleme merkezi Kossuth Yayınevi’nin kardeş kuruluşu olan Multimédiapláza’yı da Lyoness online üye işyeri olarak aramızda görmekten memnuniyet duymaktayız. Online alışveriş platformu, bilgisayara yüklenmek üzere 2.000’den fazla ürün sunmaktadır, bunlar arasında şarkılar, e-kitaplar, sesli kitaplar ve haritalar yer almaktadır. Multimédiapláza’nın en önemli partnerlerinden bir kaçı ünlü Macar Yayınevi, örneğin Móra Yayınevi, Fapadoskönyv Yayınevi, Typotex Yayınevi, Osiris Yayınevi, Kalligram Yayınevi, Gryllus Yayınevi, Napvilág Yayınevi, SZAK Yayınevi, Tarandus Yayınevi ve daha fazlası. Multimédiapláza’nın ürünlerinde ¹ katı” bir kopya emniyeti bulunmamaktadır. O nedenle iyi bir uyumluluk ve kolay, hızlı indirme imkanı garanti edilmektedir.

Lyoness üye işyeri olmanız için sizi ikna eden ne olmuştur? Kossuth, kitap sektöründeki geleneksel aktörlerin tümüyle ticari ilişkiler yürütmektedir. Ama geleneksellerin yanında ürünlerimizin satışı için alternatif kanallar da oluşturmak istiyoruz. Potansiyel müşterilerimizle doğrudan temasa geçme olanağı, Lyoness Alışveriş Topluluğu ile olabilir. Biz, devamlı müşterilerimize özel promosyon aksiyonları düzenlemekteyiz ve indirimler sağlamaktayız ve Lyoness’in de üyelerine özel avantajlar sunma vizyonu, bizim şirket politikamızla mükemmel uyuşmakta.”

48-51_eBiz_2_TR.indd 49

WE ARE DELIGHTED to be able to welcome another online merchant to Lyoness in the shape of the Kossuth publishing house. The new loyalty merchant already looks back on more than 50 years on the market and during that period has developed into one of Hungary’s leading publishing houses. In 2012, Kossuth was even voted ‘Publishing House of the Year’. The Kossuth publishing house offers readers more than 2,000 different publications – and there is something for every taste: starting with the widely known ‘Britannica Hungarica’ encyclopedia and literary works of the great Hungarian authors through to books about food, culture and history. Audio books and much more are now also available to Lyoness members. Multimédiapláza – the cultural download center We are also delighted to report that Kossuth publishing house subsidiary Multimédiapláza has now joined the fold as a Lyoness online merchant. The online shopping platform offers more than 2,000 different items for download, including songs, e-books, audio books and maps. Among the most important partners of Multimédiapláza are wellknown Hungarian publishing houses such as Móra, Fapadoskönyv, Typotex, Osiris, Kalligram, Gryllus, Napvilág, SZAK, Tarandus, and many more. The products of Multimédiapláza have no ‘hard’ copy protection, meaning good compatibility and easy, fast downloads are guaranteed.

András Sándor Kocsis, CEO

What convinced you to become a Lyoness partner? Kossuth has a business relationship with all the traditional role-players of the book industry. Our efforts tended towards exploring and using alternative, not only traditional channels for the distribution of our products. One possible way of direct contact with our potential customers can be the Lyoness shopping community. We have been providing extra promotions and discounts for our regular customers - so the Lyoness vision with member benefits fits perfectly to our business policy.”

04.12.2012 09:38:17


50 LYONESS eBiz

World of Sweets

Şekerli yiyecekler dünyası

A whole world of sweets

orld of Sweets, sipariş üzerine tatlı ürünler sektöründe Almanya’nın pazar lideridir. Ürün yelpazesi 5.000’in üzerinde ürünü kapsamakta – klasik markalardan, nostaljik ürünlere, pazar yeniliklerinden uluslararası şekerli yiyeceklere varıncaya kadar. İster tek bir lolipop olsun isterse paket şeklinde olsun, hiç fark etmez: World of Sweets, hem nihai tüketicilere hem de toptancılara ürün sevk etmektedir. Firmanın kendine ait ve yenilikçi Pick&Mix Servisi ile müşteriler bireysel olarak şekerleme karışımları oluşturma imkanına sahiptir. Her amaca uygun yaratıcı hediye alternatifi, hizmete çeşitlilik katmaktadır. Bundan böyle Lyoness üyeleri World of Sweets’te online alışveriş yaparken alışkın oldukları üye avantajlarından faydalanabilir.

W

WORLD OF SWEETS is Germany’s market leader when it comes to confectionery on demand. The range includes more than 5,000 items – from brand classics across nostalgic products and market innovations through to international confectionery. Whether it’s a single lollipop or by the pallet load, World of Sweets supplies both consumers and the trade. The company’s own innovative pick and mix service provides customers with the opportunity to put together confectionery mixes according to their wishes. The varied range is rounded off by creative gift ideas for every occasion. From now on, Lyoness members get the benefits they are accustomed to when shopping online at World of Sweets.

POPRON.cz / POPRON.sk

POPRON – Yüreğimizden geçen her şey OPRON, tek bir web adresinde en kapsamlı film, müzik ve kitap seçeneklerini sunmaktadır. Ayrıca müşteriler, ev, dekorasyon, mutfak yardımcıları, spor malzemeler, oyunlar ve oyuncaklar, mücevher, saat ve parfüm alanlarından binlerce farklı ürün bulabilmektedir. Ayrıca POPRON, Çek Cumhuriyeti’nde 40 ‘tan fazla ildeki dağıtım yerine yönelik en büyük ağı sunmaktadır. 40.000 Ürün – Bu sayı, ev ve mutfak, dekorasyon, moda aksesuarları, mücevher, parfümler, oyunlar ve oyuncaklar alanındaki tüm ürün miktarını ifade etmektedir, bu ürünler Peter Schier jr. POPRON tarafından her yaş grubu için hazır bulundurul- Genel Müdür | Manager maktadır. Ayrıca motosiklet kullanıcıları için de POPRON aksesuar ve giysi alanında geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Bunun dışında şirket, film alanında rakipsiz pazar lideridir. Film tutkunları, 10.000’in üzerindeki ulusal ve uluslararası film arasından seçim yapabilir. Bu müzik dalı için de geçerlidir, çünkü bu alanda da 10.000’in üzerinde ürün sunulmaktadır. Cazip hizmet POPRON tarafından binlerle kitap eseriyle tamamlanmaktadır. Yani POPRON’a bakmak için birçok neden var!

P

Online ve offline dünya arasında optimum ilişki olduğu ve Lyoness bu alanda devamlı müşteri bağlama konusunda sadık bir iş ortağı haline geldiği için Lyoness ile birlikte çalışmaya karar verdik.“

48-51_eBiz_2_TR.indd 50

POPRON offers the largest selection of movies, music and books at a single web address. Added to that, customers find thousands of other household and decorative items, kitchen tools, sports equipment, games and toys, jewelry, watches and perfumes. And on top of that, POPRON offers the largest network of distribution centers in more than 40 locations throughout the Czech Republic. 40,000 items – this figure stands for the total number of home, kitchen and decorative items, fashion accessories, jewelry, perfumes, and toys and games that POPRON has available for the young and old. POPRON also entices with a wide selection of accessories and clothing for motorcyclists. And the company is undisputed market leader when it comes to movies. Movie lovers can choose from more than 10,000 national and international films. With more than 10,000 songs available, the same applies to music. The appealing range of POPRON is rounded off by thousands of book titles. So, there are enough reasons to stop by at POPRON!

We decided to partner with Lyoness because we see perfect integration of the online and offline world in this area. Lyoness has also become a dependable partner in terms of customer loyalty.”

04.12.2012 09:38:23

Photos: Raw Paw Graphics/Digital vision/Getty Images

POPRON – everything your heart desires


www.lyoness.com

eBiz LYONESS 51

OBI.de

Rahatça online sipariş ver, gelsin Easily order online and have delivered 970 yılında ilk yapı marketin Almanya’da açılmasından bu yana OBI başarı yolunda. OBI Almanya’da pazar lideri olduktan sonra, marka bugün Avrupa düzeyinde 13 ülkede 570’in üzerinde pazarda kendin yap sektöründeki lider şirketlerden biri konumundadır. Kasım 2010’dan beri şirketler grubu online piyasada da varlık göstermektedir. OBI İnternet Mağazası, OBI pazarlarındaki ürün çeşitlerinden bir kesit ve ek ürün çeşitleri sunmaktadır, bunlar sadece internetten temin edilebilmektedir. Makine&Alet, Isıtma&Klima ve profesyonel sanatçılar için İnşaat&Restorasyon gibi çeşitli kategorilerde sayısız ürünle beraber hobi amaçlı el işi yapanlara, çeşitli servislerden faydalanma imkanı da sunulmaktadır. Lyoness üyesi olarak size bundan böyle alışmış olduğunuz üyelik avantajları sunulacaktır. Bilinen şekilde www.lyoness.net’te oturum açınız ve alışveriş avantajlarınızın keyfini çıkarınız.

1

SINCE 1970, when the first building supplies and do-it-yourself store opened in Germany, OBI has enjoyed one success after the other. After becoming Germany’s market leader, the OBI brand is now one of the leading names in the do-it-yourself sector with more than 570 outlets in 13 countries across Europe. Since November 2010, the Group has also been active online. The OBI online store offers a cross-section of the product lines available in OBI stores as well as additional ranges only available online. In addition to a wide array of items from different categories such as machinery and tools, heating and air conditioning, building and renovation for the professional do-ityourself enthusiast, part-time handymen also have the opportunity to make use of various services. As a Lyoness member, you get the benefits that you are accustomed to right away. Log in to www. lyoness.net as normal and enjoy your shopping benefits.

tatil.com

Travelling with tatil.com atil.com, 1998 yılında kuruldu ve Metglobal Şirketler Grubu’na aittir. Dünya çapında 150.000’in üzerindeki otel seçeneği için müşterilere online rezervasyon imkanı verilmektedir, bu sayede tatil.com hızlı gelişerek bugün Türkiye’deki en büyük ve en bilinen markalardan biri haline gelmiştir. Tatil.com müşterileri hem Türkiye’deki hem de yurtdışındaki seyahat paketleri için kayıt yaptırabilir veya kendi isteklerine göre seyahatler oluşturabilir. Tatil.com ayrıca müşterilerine uçak bileti ve vize tedariki konusunda da hizmet sunmaktadır. Anında onaylar, kalite, servis ve rekabet edebilir tarifelerle ve de taksitli ödeme imkanı sayesinde tatil. com rakiplerinden ayrışmaktadır. Metglobal-Grubu’nun yükselen yıldızı olan tatil.com girişimi, yüksek müşteri memnuniyeti kaydetmektedir. Photos: Raw Paw Graphics/Digital vision/Getty Images

t

Shahrooz IRI, Affiliate Marketing Manager

Lyoness, sadece bizim için değil aynı zamanda otel odalarını Lyoness üzerinden rezerve ettirmeyi seven müşterilerimiz için de tercih edilen bir partnerdir. Bir müşteri Lyoness üzerinden tatil.com’da bir otel odası ayırttığı zaman sadece Lyoness’in sunduğu tüm üye avantajlarından değil aynı zamanda Lyoness’in etkili müşteri hizmetlerinden de faydalanmaktadır. Biz, Lyoness’in mükemmel müşteri hizmetlerinin kapılar açacağından ve müşteri sadakati konusunda yeni bir ölçü yaratacağından ve yeni online müşteri jenerasyonu kazanmaya katkı sağlayacağından eminiz. “

48-51_eBiz_2_TR.indd 51

TATIL.COM was opened in 1998 and is part of the Metglobal group of companies. Providing online hotel reservations at a choice of over 150,000 hotels worldwide, tatil.com has quickly grown to become one of the largest and best known brands in Turkey. tatil.com clients are able to book both Turkish and overseas tour packages as well as tailor made tours. Flight tickets and visa support are also available to tatil.com clients. Instant confirmation, quality of service and competitive rates as well as the option to pay in installments make tatil.com stand out from the crowd. As part of the Metglobal group, tatil.com has a background of high customer satisfaction and is one of the most pioneering travel industries in Turkey.

Lyoness is our preferred partner and as well as being our own personal preference, clients also appreciate the advantages of booking their hotel accommodation through Lyoness. When a tatil.com client makes a hotel reservation through Lyoness, they not only get all of the membership benefits that Lyoness has to offer, but they also benefit from the high level of customer service offered Lyoness. We feel that this high standard of customer service offered by Lyoness has opened the doors and helped to secure a new level of customer loyalty as well as created a new generation of online shoppers.”

04.12.2012 09:38:28


52 LYONESS Slovenya Slovenia

Slovenya'da Lyoness güçlü markalarla hizmet sunuyor: Optika Clarus, Merkur Sportina sektörün en büyüklerinden, „Terme Olimia“ sayısız açık ve kapalı dinlenme havuzları ile çok sevilen bir dinlenme merkezidir. Sağdaki fotoğraf: Slovenya'daki Lyoness bürosu. Lyoness is all set with strong brands in Slovenia. Optika Clarus, Merkur and Sportina are among the largest in their industry; with numerous indoor and outdoor spa pools, ‘Terme Olimia’ is a favorite tourist destination. Right photo: Lyoness office in Slovenia.

52-53_Slowenien_TR.indd 52

04.12.2012 09:39:04


Slovenia Slovenya LYONESS 53

SLOVENYA | SLOVENIA

Gelişmekte olan bir ülke Lyoness, Slovenya© da başarılı bir gelişme kaydetmiştir. 2012 sonuna kadar da Sloven halkının %5© inin Lyoness üyeliği beklenmekte – sadece dört yıllık varlık için oldukça kayda değer bir sayı.

A country on the up

Lyoness can look back on successful growth in Slovenia. It is anticipated that Lyoness membership will reach as much as 5% of the Slovenian population by the end of 2012 – quite a respectable figure after being open for business for only four years.

yoness d.o.o.“ 2008 yılında© LYONESS D.O.O.©has continuously expanded the Lyoness shopping netki kuruluşundan bu yana work since its establishment in 2008. Lyoness alışveriş ağını süConsequently, steady growth has been rekli genişletmiştir. Bu şeseen in the SME sector, which demonkilde KOBİ alanında devamlı büyüme strates that ‘cash back’ is enjoying ingerçekleşmekte, bu da ¹ para iadesi“nin creasing popularity in Slovenia, too. Slovenya© da da gittikçe daha çok anMeanwhile, numerous loyalty merlam kazandığını kanıtlamaktadır. Şu chants from almost every industry round ana kadar neredeyse tüm sektörlerden off the requirement for shopping opporsayısız üye işyeri, alışveriş olanaklarına tunities – from refueling across fashion yönelik ihtiyacı karşılamakta – yakıt and style through to spas. We are able to alma ile başlayan süreç, moda ve stil ile come up with well-known companies ve dinlenme vadisine kadar uzanmakespecially in the area of big business. tadır. Özellikle de büyük işletmeler Lyoness members in Slovenia already sektöründe ünlü firmalar hizmet etget money back with every purchase when shop*) mektedir: OMV, Spar, Sportina, Optika Clarus, Orijinal alışveriş çekleri/Gift-Cards: ping at OMV, Spar, Sportina, Optik Clarus, Charles Charles Vögele, Palmers, Humanic ve Slowatch© ta OMV, Spar, Sportina, Optika Clarus, Vögele, Palmers, Humanic and Slowatch.*) And in Lyoness üyelerine Slovenya© da alışverişte para iaCharles Vögele, Palmers, Humanic, *) the case of bauMax and Merkur, two successful desi yapılmaktadır. bauMax ve Merkur ile iki Slowatch, bauMax, Merkur do-it-yourself stores are already making use of the başarılı yapı marketi aynı anda sadakat programıCashback Card: advantages of the loyalty program.*) The Terme nın avantajlarından faydalanmaktadır.*) Terme Olimia, Sportina, bauMax Olimia, one of Europe© s most beautiful spa and reAvrupa© nın en güzel termal ve dinlenme vadilerinlaxation resorts, also offers the cash back benefit.*) den biri olan ¹ Terme Olimia“ da para iadesi avanThe Maribor-based ‘Lyoness d.o.o.’ strives constantly to provide tajı sunmaktadır.*) more opportunities for making the Lyoness benefits available to memMaribor merkezli ¹ Lyoness d.o.o.“ sürekli olarak hem üyelere hem de bers and companies. “We are currently in talks with several companies şirketlere Lyoness Avantajları sunmak için başka seçenekler için de çaba whose cooperation will enable us to cover the demand for partners in sarf etmekte. ¹ Şu anda, işbirlikleri ile diğer sektörlerdeki partnerlerimiother industries,” said Boris Lesjak, Lyoness regional director and rezin taleplerini karşılayabilmek için birkaç şirketle görüşme halindeyiz“ sponsible for the market in Slovenia. The plan is to acquire loyalty merdiyor Lyoness Bölge Sorumlusu Boris Lesjak, kendisi Slovenya pazarınchants in the technology and telecommunications arena, who will particdan sorumludur. Teknik ve telekom alanındaki üye işyerleri planlanmakipate in the Lyoness Loyalty Program, meet the needs members have in tadır, bunlar Lyoness Sadakat Programından pay alacak, diğer sektörlerother industries, and thus expand the shopping community by additional deki üyelerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve bununla da alışveriş toplulushopping opportunities. ğunu ek alışveriş olanakları ile genişletecekler.

L

52-53_Slowenien_TR.indd 53

04.12.2012 09:39:07


54 Lyoness ile alışveriş Shopping with Lyoness

MAJID AL FUTTAIM

Alışverişten daha fazlası Lyoness üyeleri artık Cashback Alışveriş Çekleri ile Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Majid Al Futtaim Holding’in aşağıdaki alışveriş merkezlerinde de alışveriş yapabilir. Mirdif City Centre, Deira City Centre, Sharjah City Centre, Ajman City Centre ve dünyanın en ünlü alışveriş merkezlerinden biri olan – Mall of the Emirates.

More than just shopping Lyoness members can now shop with loyalty merchant vouchers at Majid Al Futtaim Holding shopping malls in the United Arab Emirates: Mirdif City Centre, Deira City Centre, Sharjah City Centre, Ajman City Centre and one of the most famous shopping malls in the world – the Mall of the Emirates.

ajid Al Futtaim Properties, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da (MENA) alışveriş merkezlerine ve tamamlayıcı, karışık şekilde kullanılan binalara ve alışveriş merkezlerine sahip ve bunları geliştirmekte ve yönetmekte. Şu anda şirket dünya çapında en iyi alışveriş merkezlerinden on birini BAE’de, Bahreyn’de, Umman’da ve Mısırda işletmekte ve Mısır-Kahire ve LübnanBeyrut’ta iki yeni alışveriş merkezi geliştirmekte. Şirketin 2011 yılında 140 Milyon’dan fazla ziyaretçi kaydettiği alışveriş merkezleri devamlı artan müşteri frekansına sahip. Majid Al Futtaim Properties dört amiral mağazaya sahip - üçü Dubai’de ve birisi Bahreyn’de. Dubai’deki Deira City Centre, müşterilere kendini 370 mağaza, dinlenme ve eğlence tesisleri ve 50’nin üzerinde restoran ve

M

54-55_Majid_TR.indd 54

MAJID AL FUTTAIM PROPERTIES is the leader in the ownership, development and management of shopping malls and complimentary mixed use projects in the Middle East and North Africa (MENA), and currently operates eleven world-class malls in the UAE, Bahrain, Oman and Egypt, with two additional malls under development in Cairo, Egypt and Beirut, Lebanon. The Company’s shopping malls continue to witness a steady increase in footfall with more than 140 million visitors in 2011. Majid Al Futtaim Properties has four flagship shopping malls; three in Dubai and one in Bahrain. In Dubai, Deira City Centre boasts over 370 stores, leisure and entertainment facilities and over 50 restaurants and cafes; Mall of the Emirates houses over 520 international retail

04.12.2012 09:40:12


Shopping with Lyoness Lyoness ile alışveriş 55

kafe ile sunmaktadır; Mall of the Emirates, 520’den fazla uluslararası ticari marka, 80 lüks mağaza ve dünyaca ünlü Ski Dubai ile hizmet vermektedir. Mirdif City Centre ise ziyaretçilerini, 430 mağazası ve bir iFLY Dubai, bir iç mekân paraşütle atlama simülatörü, alışveriş ve dinlenme-eğlence tesisleri kompleksi ile çekmektedir. Bahrain City Centre, 340 uluslararası markası, 60 restoranı ve Wahooo!, dünyanın en büyük açık-kapalı su parkı ile, Bahreyn’in en büyük alışveriş-dinlenme ve eğlence kompleksidir. Majid Al Futtaim Properties, BAE’de dokuz otelin ve Bahreyn’de iki otelin de sahibidir, bunların hepsi şirketin alışveriş merkezleri ile bağlantılıdır. Grup, şu anda üç birlikte planlanarak tasarlanan belde geliştirmekte – The Wave in Muscat, Umman Hükümeti ile ortak bir girişim; Lübnan Beyrut’ta Waterfront City, Société Joseph Khoury & Fils Holding SAL ile ortak girişim, ve Al Zahia, Sharjah Holding tarafından geliştirilmiştir, Sharjah Hükümeti ve Majid Al Futtaim Properties’in bir ortak girişimidir.

54-55_Majid_TR.indd 55

brands, including 80 luxury stores and the world-renowned Ski Dubai; and Mirdif City Centre offers visitors a mix of retail, leisure and entertainment options including 430 stores and iFLY Dubai, an indoor skydiving centre. Bahrain City Centre is the largest shopping, leisure and entertainment complex in Bahrain with 340 international brands including 60 dining options, and features Wahooo!, the region’s first indoor-outdoor waterpark. Majid Al Futtaim Properties also owns nine hotels in the UAE and two in Bahrain, all of which are linked to the company’s shopping malls. The group is also developing three master-planned communities; The Wave, Muscat, a joint venture with the Government of Oman; Waterfront City in Beirut, Lebanon, a joint venture with Société Joseph Khoury & Fils Holding SAL; and Al Zahia, developed by Sharjah Holding, a joint venture between the Government of Sharjah and Majid Al Futtaim Properties.

04.12.2012 09:40:15


Fiyat bilinci olanlar için moda markası Fashion label for the price conscious İster modaya uygun ince tasarlanmış, basic-şık isterse de spor-rahat olsun hiç fark etmez – Takko Fashion bütün aile için uygun fiyatlı moda yaratmaktadır.

yıldır Takko Fashion, hesaplı fiyatlarla ilgi çekici bir moda sunmaktadır. Bunun için de Değerli Tekstil Perakendecisi en son stilleri, iç çamaşırlarını ve aksesuarları S-XXL aralığındaki beden ölçülerinden tüm aile için sunmaktadır. Mağazalarda, ayrı ayrı şık parçaların yanında, boş zamanlarda veya başka amaçlar için giyilebilecek modaya uygun komple takımlar da bulunmaktadır. Şubelere sürekli yeni giysiler gönderilerek, Takko Fashion’da devamlı yeni bir şeyler keşfetmek mümkün. Ayrıca kapsamlı kalite testleri yüksek standardı temin etmektedir, şirket bu yüksek standardı ürünleri için kriter belirlemiştir. Takko Fashion’da alışveriş yapmak daha da zevkli olacaktır, çünkü bundan böyle Lyoness üyeleri Avusturya, Almanya ve İsviçre’de istisnasız olarak tüm şubelerde orijinal alışveriş çekleri ile daha fazla para tasarruf edebilir!

30

56-57_Takko_TR.indd 56

Fashionably refined, basic-chic or sporty casual – Takko Fashion offers affordable fashion for the whole family.

For 30 years, Takko Fashion has stood for beautiful fashion at affordable prices. At the same time, the value fashion retailer has offered the latest styles, undergarments and accessories for the whole family from sizes S to XXL. So, alongside items that are chic and unique, fashionable outfits for leisure as well as other occasions can also be found in the stores. Added to that, thanks to the continuous supply of the chain with new outfits, there’s always something new to discover at Takko Fashion. Moreover, the high standards set by the company for its products are guaranteed by wide-ranging quality tests. Shopping at Takko Fashion has just become even more fun because from now on Lyoness members in Austria, Germany, and Switzerland can save even more money in every store with original vouchers.

04.12.2012 09:40:44


Shopping with Lyoness Lyoness ile alışveriş 57

TAKKO

Lyoness üye işyeri olmanız için sizi ikna eden ne olmuştur? Servisimizden ve modamızdan daha rahat faydalanabilmeleri için müşterilerimize en özel imkanı sunmak istiyoruz. Değerli Tekstil Perakendecisi olarak müşterilerimiz için kalıcı katma değer sunacak ve Takko Fashion’da alışverişi bir maceraya dönüştürecek fikirleri devamlı aramaktayız.

What convinced you to become one of Lyoness’ loyalty merchants? We want to offer our customers this special opportunity to make use of our services and our fashion even more conveniently. As a value fashion retailer, we are always looking for ideas that provide our customers with lasting added value and turn shopping at Takko Fashion into an unforgettable experience.

Başarınızın formülü nedir? Takko Fashion, müşterilerine çekici koleksiyonlardan, trend odaklı görünüşlerden, olağanüstü uyumlu fiyat-hizmet ilişkisinden ve hoşa giden şubelerden gerçek bir alışveriş macerası ve moda ve stil konusunda hissedilir bir katma değer sunar.

What is your recipe for success? With a mix of stunning collections, trendy looks, outstanding value and appealing stores, Takko Fashion offers its customers a truly unforgettable shopping experience and when it comes to fashion and style, tangible added value.

Şirketin en büyük güçleri nelerdir? Girişimsel başarımızın en önemli faktörü Takko Fashion’un, pazardaki fırsatları zamanında keşfetmek ve bunları müşterilerimiz için kullanma konusundaki yüksek yeteneğidir. İster tasarım, pazarlama isterse tedarik veya lojistik olsun, hiç fark etmez – birlikte sürekli olarak kendimize yeni hedefler belirleyerek, Takko Fashion markasını müşterilerimiz için devamlı optimize etmeye ve daha değerli hale getirmeye çaba göstermekteyiz.

What are the company’s greatest strengths? A key factor of our business success is the talent Takko Fashion has for quickly identifying opportunities on the market and exploiting them for the benefit of our customers. Whether in terms of design, marketing, procurement or logistics – we set ourselves new challenges time and again so as to constantly optimize the Takko Fashion brand and make it even more desirable for our customers.

Kişi hakkında/Profile Volker Putzmann diplomalı iletişim uzmanı ve NEW YORKER gibi büyük firmalar için çalışmıştır. 2012 başından bu yana Takko Fashion pazarlama departmanının müdürüdür. Volker Putzmann has a degree in communication and has already been employed by large companies like NEW YORKER. He has been the head of Marketing at Takko Fashion since early 2012.

Şirket verileri/Facts Firma adı/Company name: Takko Holding GmbH Kuruluş yılı/Founded: 1982 Firma adresi/Headquarters: Telgte, Almanya/Germany Şube sayısı/Number of stores: yakl./approx. 1.700 Personel sayısı/Number of employees: yakl./approx. 16.500 Website: www.takko-fashion.com

56-57_Takko_TR.indd 57

04.12.2012 09:40:49


NORDSEE

Balığın tadına en çok varılan yer Where fish tastes best Bundan böyle Lyoness üyeleri hem Cashback Card’la hem de orijinal alışveriş çekleri* ile 37 Avusturyalı NORDSEE şubelerinden para iadesi alacaklar. aze balıktan lezzetli atıştırmalıklara ve tazecik salatalara ve hafif balık yemeklerine varıncaya kadar: NORDSEE, 1896 yılında gerçekleşen kuruluşundan bu yana Avusturyalı balık uzmanları arasında 1 numara. Paket servisinden büyük mekanlı restoranlarına veya deniz büfelerine varıncaya kadar – NORDSEE, balık ve deniz ürünlerini sevenlerin cennetidir ve biyo-sertifikalı kaliteli ürünler ve yerli tatlı su balıkları sunmaktadır. Ayrıca değişiklik olması açısından değişik balık spesiyaliteleri, lezzetli mezeler, salatalar, zengin deniz ürünleri çeşitleri, füme balık ve ekolojik su ürünleri işleme tesislerinden kabuklu hayvanlar sunar. Lyoness Üyeleri için, Lyoness ile başlatılan bu işbirliği: Her öğünde para iadesi demektir!

T

From now on, Lyoness members can get cash back both with the Cashback Card and with original vouchers* at the 37 NORDSEE stores in Austria.

FROM FRESH FISH across hearty snacks and crisp salads through to light fish dishes. Since it was founded in 1896, NORDSEE has established itself as Austria’s No. 1 fish specialist. Whether it’s a takeaway, a restaurant with spacious dining areas or an ocean buffet – NORDSEE is a paradise for lovers of fish and seafood, offering quality products with organic certification, as well as native freshwater fish. The selection includes varied fish dishes, fine salads, an abundance of seafood, smoked fish, and shellfish from organic aquaculture. For Lyoness members, the new partnership with Lyoness means cash back with every meal!

*

The Cashback Card

* Cashback Card orijinal alışveriş

cannot be combined with

çekleriyle kombine edilemez.

original vouchers.

58-59_Nordsee_TR.indd 58

04.12.2012 09:41:18


Shopping with Lyoness Lyoness ile alışveriş 59

Lyoness üye işyeri olmanız için sizi ikna eden ne olmuştur? NORDSEE 1896 yılında, topluma güvenilir, kaliteli taze balıklar temin etmek amacıyla kurulmuştur. Bu tedarik düşüncesi, insanlar için, faaliyetimizin başından bu yana yaptığımız işin özünü oluşturmuştur. Tüm tüketicilere net fayda ve avantajlar sunma düşüncesi NORDSEE ve Lyoness’i birleştirmiştir. Balık ve balık spesiyalitelerinin Avusturya’daki lider sağlayıcısı olarak bizler ¹ Birlikte güçlüyüz“ sloganına sadık kalarak, pazar lideri Lyoness ile alışveriş topluluğunda birlikte çalışmaya karar verdik, böylelikle potansiyellerimizi birleştirebilir ve ortak müşterilerimize daha iyi bir alışveriş imkanı yaratabiliriz. 2012 yılı için ne tür hedefleriniz vardı? Bu yıl NORDSEE, devamlı olarak şubeler için yeni bir tasarım konsepti geliştirmek için çalıştı, bu konsept ilk kez, Gerasdorf’taki G3 Alışveriş Merkezi’ndeki dükkanda hayata geçirilmiştir. Bu pilot dükkânda yeni sunum şekilleri ve yapısal değişikliklerle kaliteli, keyifli bir atmosfer yaratmaya ve müşterilerimize daha iyi bir hizmet sunmaya çalışmaktayız. Ayrıca tüm Avusturya’da yeni bir kasa sistemi uygulamaya girecektir, bu da daha az bekleme süresi ve daha kolay işlem yapma imkanı sunacaktır. Biyolojik ve bölgesel ürünlerimizin istikrarlı biçimde devam ettirilmesi ile müşterilerimizin taleplerini bu alanda karşılamaktayız ve örneğin bu şekilde değişik türlerde farklı biyo karidesleri alıp, sayısız tatlı su balığını, örn. sadece Avusturya’dan Avrupa alabalığını ve deniz somunu’nu sunacağız.

What convinced you to become one of Lyoness’ loyalty merchants? NORDSEE was founded in 1896 with the aim to reliably supply the general public with quality fresh fish. From the moment we started operations, this idea to provide put people at the center of our activities. The basic approach, offering every consumer a clear-cut benefit and advantage, links NORDSEE and Lyoness. As the leading supplier of fish and seafood in Austria and true to the motto ‘Together we are strong’, we have decided to work together with Lyoness, the leader in the area of shopping communities, so that we can pool our potential and in so doing create an even better shopping experience for our mutual customers. What objectives shaped 2012 for you? This year has seen NORDSEE working consistently on the development of a new design strategy for the chain. This will be implemented for the first time in our new store in the G3 shopping mall in Gerasdorf. By updating range presentation and making structural changes, we are creating a high-value, enjoyable atmosphere and improved service for our customers in this pilot store. Apart from that, we will launch our new point-of-sale system throughout Austria, which means less waiting time and easier handling. With the consistent development of our organic and local produce, we are keeping abreast with our customers’ demand in this area and, for example, will add various organic shrimp to our range and offer numerous freshwater fish, such as salmon trout, trout as well as char exclusively from Austria.

Kişi hakkında/Profile Robert Jung, Viyana’da pazarlama ve satış konusunda üniversite eğitimi almıştır ve 2009’dan beri NORDSEE ‘de görev yapmaktadır. 2012’den beri NORDSEE Avusturya’nın Genel Müdürlüğünü yürütmektedir. Hobileri arasında spor, fitness ve sağlıklı beslenme yer almaktadır. Yaşam sloganı: If you do what you love, people will love what you do! Robert Jung studied marketing and sales in Vienna and has worked at NORDSEE since 2009. Since 2012, he has been the CEO of NORDSEE Austria. His hobbies include sport, keeping fit and healthy eating. His maxim in life: If you do what you love, people will love what you do!

Şirket verileri/Facts Kuruluş yılı/Founded: 1896 Firma adresi/Headquarters: Telgte, Almanya/Vienna, Austria Şube sayısı/Number of stores: 37 Personel sayısı/Number of employees: 560 Website: www.nordsee.at

58-59_Nordsee_TR.indd 59

04.12.2012 09:41:19


60-61_NewLook_TR.indd 60

04.12.2012 09:41:49


Shopping with Lyoness Lyoness ile alışveriş 61

NEW LOOK

Trend garantili moda Trend-Guarantee for Fashion New Look’ta alışveriş yapan Lyoness üyeleri, artık sadece para tasarruf etmekle kalmıyor aynı zamanda stil dolu alışverişler yapıyor. Lyoness, Belçika, İrlanda, Fransa, Büyük Britanya ve Hollanda’da faaliyet gösteren bu popüler moda evini alışveriş çeki üye işyeri olarak kazanabilmekten dolayı memnun.

Lyoness members do not only save money when shopping with New Look, they also shop with style. Lyoness is happy to have won a coveted partner in the field of fashion as a voucher loyalty merchant in Belgium,

1

969’daki kuruluşundan beri New Look moda dünyasında, sevilen alışveriş hedeflerinden biri haline gelmiştir. Henüz ilk şubesi ile New Look yüksek pazar payı kazanabilmiştir. Bebeklerden, moda bilincine sahip hanımlara ve beylere varıncaya kadar New Look tüm aileyi giydirmektedir. Ama şirket modeli fazlasını barındırmaktadır – modanın yanında şirket kendisini etik ticaret ve hayvan koruması için de sorumlu görmektedir. Şu anda New Look, Büyük Britanya’da, İrlanda’da ve Fransa’da karşı konulamaz modayı çok hesaplı fiyatlarla sunmaktadır. Şimdi ise ortaklık Lyoness ile genişletilmiştir: Bundan böyle Lyoness üyeleri, Belçika ve Hollanda’daki New Look mağazalarından Cashback avantajıyla alışveriş yapabilir.

Ireland, France, Great Britain and the Netherlands.

Şirket bilgileri/Facts Kuruluş/Founded: 1969 Firma adresi/Headquarters: Weymouth Personel/Number of employees: 23.000 Şube/Stores: 600+ Büyük Britanya’da, toplamda 1.100’ün üzerinde/ 600+ UK over 1,100 in the group www.newlook.com Website:

NEW LOOK has become a popular address for fashion-shopping since it was founded in 1969. Since the first store was opened, New Look has established itself as a business with high market-share. They clothe the whole family. From babies to fashion-conscious ladies and gentleman – everyone gets their trendy outfit. However, the business does not only guarantee trendy outfits, it has also devoted itself to ethical trade and animal protection. At the moment, New Look offers irresistible fashion for an affordable price in Great Britain, Ireland and France. Now the partnership with Lyoness has been extended: From now on, Lyoness members can shop with the benefit of Cashback in New Look stores in Belgium and the Netherlands.

60-61_NewLook_TR.indd 61

04.12.2012 09:41:54


62 Lyoness ile alışveriş Shopping with Lyoness

JOLLIBEE

Her gün lezzetli yemekler yemek Filipinler’deki restoran ziyaretleri için para iadesi Jollibee, yeni heyecan verici alışveriş çeki - üye işyeri!

Everyday delicious meals Money back when eating in the Philippines: Jollibee is the new exciting voucher loyalty merchant!

62-63_Jollibeee_TR.indd 62

04.12.2012 09:42:20


Shopping with Lyoness Lyoness ile alışveriş 63

ondurmacılıktan dünya çapındaki bir başarı öyküsüne – Bugün Filipinler’in en büyük hazır yemek zinciri olan Jollibee geçmişteki dik kariyer çıkışına dönüp bakmakta. Chickenjoy ve Yumburgers mönüdeki en bilinen ve sevilen yemeklerdir. Bu etkileyici başarının arkasında aile odaklı personel yönetimi var. Maaga ang Paskon Kampanyası ile şirket, tam olarak Child & Family Foundation’in felsefesi anlamında bir projeyi hayata geçirmiştir: ülkenin tüm mağdur çocukları lehine ülke düzeyindeki oyuncak ve kitap toplama etkinliği. Proje bugün ülkenin en büyük oyuncak ve kitap toplama girişimidir. Lyoness, bu olağanüstü, çocuk seven aile şirketini yeni alışveriş çeki-üye işyeri olarak tanıtmaktan gurur duymaktadır.

D

FROM ICE CREAM PARLOR to global success story – Jollibee has had an exciting company progress and is now the number one family fast food chain in the Philippines. Chickenjoy and Yumburgers are the most famous and popular meals on the menu. At the heart of its success is a family-oriented approach to personnel management. With its Maaga ang Pasko campaign the company has created a project in sync with the philosophy of the Child & Family Foundation – a nationwide toy-and-book collection drive for the benefit of the less fortunate children across the nation. The project has grown to become the country’s biggest and longest-running toy-andbook collection drive. Lyoness is proud to present such a great family and children-oriented company as a new voucher loyalty merchant.

Şirket bilgileri/Facts Kuruluş yılı/Founded: Kurucu/Founder: Şube sayısı/Number of stores: Website:

62-63_Jollibeee_TR.indd 63

1975 Tony Tan 756 www.jollibee.com.ph

Gründungsjahr/Founded: Xxxxxx/Founder: Filialanzahl/Number of stores: Webseite:

1975 Tony Tan 756 www.jollibee.com.ph

04.12.2012 09:42:27


Lyoness üyeleri için anahtar TESLİMİ KAYGISIZ paket

Turnkey Carefree Package for Lyoness members

3 kWp’den BAŞLAYAN MÜSTAKİL ev paketi Package for detached houses of 3 kWp and above

7.700 €’DAN başlayan fiyatlarla KDV ve montaj dahil Prices from € 7,700.00 including sales tax and installation

%2 Cashback • %10 Sadakat primi 2% Cashback • 10% loyalty benefit

R1 SOLAR

Fotovoltaik Uzmanı

The photovoltaic specialist

Lyoness Üyeleri artık Cashback Card ve R1 Solar ile çevre dostu enerjiyi evlerine getirebilir!

Lyoness members can now take green energy home with the Cashback Card and R1 Solar!

Solar, alternatif enerjiler konusunda bir uzmandır. Beş yıl içerisinde Avusturyalı şirket, istikrar ve birinci sınıf ürünler ve personel sayesinde ana yetkinliklerini zirveye taşımayı başarmıştır. R1 Solar, anahtar teslim çözümlerin yaratılması konusunda bir uzmandır – müstakil konutlar için solar modüllerden, elektrik üretim tesislerine, sanayi çatılarında ve açık arazi tesislerinde büyük projelere varıncaya kadar. Kendi elektriğini üretmek ve her gün para tasarruf etmek – buna şimdi Lyoness’in para iade avantajı da eklenmiştir!

R1 SOLAR is a specialist in alternative energy. The Austrian company has succeeded in reaching the pinnacle of expertise through consistency as well as quality products and employees in just five years. R1 Solar is specialized in the construction of turnkey solutions – from solar panels across electricity generation systems for detached houses through to largescale projects on industrial roofs and ground-mounted systems. Produce electricity yourself and save money every day – now with the additional money back benefit from Lyoness!

Hatta Lyoness Üyeleri için özel bir teklif bile sunulmaktadır:3 kWp itibariyle müstakil evler için anahtar teslim zahmetsiz paket, katma değer vergisi ve montaj dahil 7.700 €’dan başlayan fiyatlarla – Cashback dahil!

Lyoness members even have a special offer available to them: the Turnkey Carefree Package for detached houses of 3 kWp and above; prices from € 7,700.00, including sales tax, installation – and Cashback!

R1

64-65_R1_Solar_TR.indd 64

04.12.2012 09:42:55


Shopping with Lyoness Lyoness ile alışveriş 65

Lyoness üye işyeri olmanız için sizi ikna eden ne olmuştur? Başarılı bir girişimci olarak, uluslararası pazarda profesyonel iş ortaklığı arayışına girdim ve kaçınılmaz olarak Lyoness’e karar kıldım. Lyoness ve Greenfinity Foundation’in konsepti, bizim yetkinliğimiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle kombine edildiğinde, ulusal pazarda ve Avrupa pazarında ekolojik ölçüler belirleme potansiyeline sahip. Beraberce kalıcı biçimde çok şey yapabiliriz! Şirketin en büyük güçleri nelerdir? Her birimiz güneşin bitmek tükenmek bilmeyen gücünden enerjiyi toplayabilir ve fotovoltaik tesislerimizle kendi elektrik enerjisi ihtiyacımızı karşılayabilir ama aynı zamanda karlı biçimde satabiliriz. Tüm iştirak edenler için mutlak bir kazan-kazan durumu – tesis işletmecisi, çevre ve toplum için. 2013 yılı için belirlediğiniz hedefler neler? Ürün yelpazemizi, enerji depolayıcısı ve enerji yönetim sistemi gibi ürünlerle genişleteceğiz, bunlar fotovoltaik sistemlerimizle birlikte kullanıldığında elektrik üretimini optimize edecektir. Şirketimiz bundan böyle de devamlı ve uluslararası düzeyde büyüyecek, bu konudaki potansiyelimiz sınırsız! Son ama son derece önemli olarak gelecek yıl için en büyük hedeflerimizden biri Lyoness ile başarılı bir işbirliğidir: tüm üyeler, onların dostları ve akrabaları için anahtar teslimi solar tesisler ve bileşenler.

What convinced you to become one of Lyoness’ loyalty merchants? As a successful entrepreneur, I was looking for a professional partnership on the international market and while doing so inevitably encountered Lyoness. The concept of Lyoness and the Greenfinity Foundation combined with our expertise, our products and our services have the potential to set environmental standards on the national and European market. Together we can make a lasting difference! What are the company’s greatest strengths? Every one of us can capture energy from the inexhaustible power of the sun and using our photovoltaic systems not only cover own electricity requirements, but above and beyond that also sell it at a profit. An absolute win/win situation for all involved – the operator of the system, the environment, and society. What goals have you set for 2013? We will round off our range with energy storage and energy management systems, which used together with our photovoltaic systems optimize electricity generation. We intend to continue to grow steadily and globally; our potential is unlimited in this respect. And last but not least, one of our main goals for next year is a successful partnership with Lyoness: turnkey solar systems and components for all members as well as their friends and relatives.

Kişi hakkında/Profile Stefan Knopf, Avusturya, Avusturya, Almanya Bölgeleri ve ECE Ülkeleri için R1 Solar’in kurucusu, Genel Müdürü-ortağıdır. Boş zamanında spor yapmaktadır; bisiklet, yüzme ve kayak sporları ile uğraşmakta ve kısa bir süredir de golf oyunculuğunu denemektedir. Stefan Knopf is the founder and managing partner of R1 Solar for the regions Austria, Germany and the ECE countries. His leisure activities are dominated by sport. He swims, cycles, skis and more recently has been trying his luck as a golfer.

64-65_R1_Solar_TR.indd 65

04.12.2012 09:42:59


66 LYONESS GREENFINITY FOUNDATION

Honduras ve Filipinler’deki fotovoltaik tesisler okul başlamadan zamanında bitirilebilmiştir. Okullara ve çocuk köyüne, işletme maliyetlerini en aza indirmek için yardımcı olmaktadır. The photovoltaic systems in Honduras and on the Philippines were completed in time for the start of school. They help the schools and the Kinderdorf to minimize operating costs.

66-69_Greenfinity_TR.indd 66

04.12.2012 09:43:27


Honduras ve Filipinler için güneş enerjisi Solar energy for Honduras and the Philippines

Dünya çapında kalıcı çevre koruması: Geçtiğimiz yaz, Lyoness Greenfinity Foundation (GFF) Honduras’ta bir ve Filipinler’de iki fotovoltaik tesis kurmuştur.

Sustainable environmental protection worldwide! Last summer, the Lyoness Greenfinity Foundation (GFF) installed one photovoltaic system in Honduras and two on the Philippines.

yoness Child & Family Foundation tarafından inşa THE GFF has installed a large photovoltaic system on the roof of the Escuela Lyoness – which was built in Honduras by edilen Honduras’taki Escuela Lyoness’in çatısına the Lyoness Child & Family Foundation – in time for when the GFF büyük bir fotovoltaik tesis kurdu, bu tesis, bu school opened at the end of August this year. With its output of yılın Ağustos sonundaki okul açılışı için tam zama13 kWp, the system covers a large percentage of the school’s nında bitirilebilmiştir. Tesis, 13 kWp gücüyle okulun enerji ihenergy needs and thus helps to minimize operating costs. This tiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır ve bu şekilde işletmeans that the school has more money available to buy teachme maliyetlerini en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Bu saing materials, items of furniture and other things of imporyede okulun da elinde, eğitim materyalleri, okul gereçleri ve ditance. It is also the largest grid-connected photovoltaic system ğer önemli araçları temin etmek için daha fazla para in Honduras – a project with a role model effect. kalmaktadır. Ayrıca Honduras’taki en büyük ağ bağlantılı fotoPeople often have to contend with power shortages on the voltaik tesistir – Örnek etkisi olan bir proje. Philippines as well. Many islands of the state are far away from Filipinler’de de insanlar çoğu zaman elektrik kıtlığı ile müthe main island and because of that cancadele etmektedir. Devletin birçok adası ana not be supplied with electricity by cable. adadan uzakta ve bu sebeple kablolar vasıtawww.lyoness-GFF.org The island nation also has to contend with sıyla elektrik temin edememektedir. Ayrıca the problem of dependence on fossil fuada devletinin fosil enerji kurumları ile baels. With that in mind, Greenfinity wanted to contribute to imğımlılık mücadelesi sorunları bulunmaktadır. Greenfinity bu proving the power supply and installed two photovoltaic syssebeple daha iyi bir elektrik teminine katkı sağlamak istemiştir tems on the island of Leyte. The San Roque Elementary ve Leyte adasında iki fotovoltaik tesis kurmuştur. Bu proje saSchool renovated by the CFF and nearby Kinderdorf der yesinde CFF tarafından restore edilen San Roque Elementary KinderHilfe Philippinen e.V. are supported by this project. With Okulu ve yakınındaki KinderHilfe Philippinen e.V. çocuk vaktotal output of 17 kWp, the two systems are capable of reducfının çocuk köyü desteklenmektedir. Toplam 17 kWp güçle her ing the energy costs of those organizations significantly. iki tesis de kurumların elektrik maliyetlerini önemli derecede Both projects raise the awareness of alternative energy azaltacaktır. and environmental protection among schoolchildren, teachers Her iki proje öğrencilerin, öğretmenlerin ve toplumun alterand the general public and are also shining examples of natif enerjiler ve çevre koruma konusundaki bilincini artırmakhow investment in alternative energy can be made interta ve aynı zamanda alternatif enerjiler alanındaki uluslararası nationally. düzeyde hayata geçirilen yatırımlar gibi iyi örneklerdir.

L

66-69_Greenfinity_TR.indd 67

04.12.2012 09:43:30


Lyoness Emobilite Lyoness – E-Mobility

Greenfinity Vakfi, Lyoness’in GrazKärntnerstraße’deki merkezinde bir fotovoltaik dolum istasyonu kurdu, bu da çalışanlara çevre dostu mobilite imkânı sunmaktadır.

otovoltaik dolum istasyonu kalıcı mobilite ve temiz enerji kazanımı ve kullanımı alanlarındaki yenilikler için bir öncü projedir. Sadece güneş yakıtı üretmekte, bununla da e-motorlar ve e-mobiletler hızlı ve basit biçimde şarj edilebilmektedir. Personele on şarj istasyonu tahsis edilmiştir. Ayrıca e-motorlar ve e-mobiletler temin edilerek, bunlarla personelin Graz’taki her iki Lyoness merkezi arasında çevreyi kirletmeden ve hızlı biçimde hareket etmesi sağlanmıştır. Personel daha esnek ve daha mobil hale geldiği için işlemler daha kolay bitirilmektedir. Pozitif yan etkiler: Proje sayesinde park ücretleri tasarruf edilebilir, personelin sağlığı korunabilir ve ayrıca personel şehir içerisinde daha hızlı hareket edebilir. Bu kalıcı mobilite konsepti gelecekte başka Lyoness şubelerinde de hayata geçirilecektir. Lyoness grubunun ekolojik ayak izini ufaltmaya kalıcı biçimde katkı sağlamaktadır, düşünce değişikliklerine özendirmekte ve e-mobilite konusunu toplumsal olarak yerleştirerek, sağlamlaştıracaktır.

F

66-69_Greenfinity_TR.indd 68

The Greenfinity Foundation has made environmentally friendly mobility possible for staff members by installing a photovoltaic filling station at Lyoness’ Kärntnerstrasse location in Graz.

THE PHOTOVOLTAIC filling station is a pioneer project for innovation in the area of sustainable mobility as well as the production and use of clean energy. It produces pure solar energy that can be used to recharge e-bikes and e-scooters quickly and easily. Ten charging stations are available to staff members. Apart from that, e-bikes and e-scooters that staff members can use to quickly cover the distance between Lyoness’ two locations in Graz without harming the environment have been purchased. It is also easier to make errands because staff members are more flexible and mobile. Positive side effects: thanks to the project the cost of parking can be saved, staff members improve their health and also make better progress in the city. Future implementation of this sustainable mobility strategy is planned for other branches of Lyoness. It makes a lasting contribution to reducing the environmental footprint of the Lyoness Group, should encourage a new way of thinking, and firmly establish the topic of e-mobility in society.

04.12.2012 09:43:37


LYONESS GREENFINITY FOUNDATION 69

FOTOVOLTAİK DOLUM İSTASYONUN TEKNİK VERİLERİ | TECHNICAL DETAILS OF THE PHOTOVOLTAIC FILLING STATION • • • • •

Cep telefonu veya çipli kart ile personel giriş, Aynı anda on adet e-mobilet doldurma imkânı E-mobilet akülerinin %75’i bir saat içerisinde şarj edilebilir Camla kaplama, yağmur ve vandalizme karşı korur Otomatik aydınlatma sistemi, karanlıkta dahi güvenli yansıtma imkanı sunar • Güneş ışınında 3,2 kW doğrudan modüllerden çekilir veya 5 kW (kısa süreli15 kW olarak da) aküden çekilir

66-69_Greenfinity_TR.indd 69

access for staff members by phone or smart card ability to recharge up to ten e-bikes at the same time 75% of the e-bike battery recharged within one hour glazing protects against rain and vandalism automated lighting system enables safe return even after dark • in sunshine 3.2 kW can be obtained directly from the modules and 5 kW (soon to be 15 kW) from the battery

• • • • •

04.12.2012 09:43:44


70 LYONESS SPONSORING

¹ En güçlü adam“ ile röportaj

Interview with the ‘StrongestMan’

ınırlar sadece kafadadır!" Buna inanmayan, ¹ StrongestMan“ (En güçlü adam) Franz Müllner© i henüz tanımıyordur. Birçok insan için imkansız olan, onun gündeminde vardır. Ekstrem sporlarla uğraşan sporcu yıllardan beri sıra dışı projeleri ile bilinir – bazen bir helikopteri omuzlarına kondurur, bazen de bungee jumping sırasında halatı tutar. Lyoness ve CFF, büyük kaslı "ekstrem", mutlak sağlam iradeli ve daha büyük kalbi olan adama sponsorluk yapmakta.

S

Bu uç projeleri hayata geçirme düşüncesine nasıl vardınız? Ben her zaman daha önce hiç kimsenin yapamadıklarını yapmak istedim. Çocukluğumdan beri severek spor yapmaktayım, bazı "En güçlü adam" yarışmalarına da katıldım ve bazılarını kazandım. Tam da bu yolda yürümeye devam etmek benim için mantıklıydı. 2005 yılında ilk dünya rekorumu kırdım – bir helikopter omuzlarıma iniş yaptı. Bugüne kadar Guiness rekorlar kitabındaki 13 dünya rekorum kırılamadı!

Kalbinizde hangi projeleriniz var? Ben çocuklarla proje organize etmeyi seviyorum, bunlarla, sadece sağlam irade ve yoğun eğitimle her şeyin yapılabildiğini göstermek istiyorum. Ayrıca spor ve hareket, bilgisayar oyunlarından çok daha iyidir! Kalbimde taşıdığım en özel proje, halatı tuttuğum bungee jumping© tir. Bir insanın sana, bir köprüden atlarken düşüş öncesi bu kadar güven duyması inanılmaz bir duygudur.

Yeni sponsor partneriniz Lyoness ve CFF hakkında ne düşünüyorsunuz? Lyoness süper bir konu. Ben üyeyim ve projeler ve hayatımdaki günlük şeyler için ekipmanlarımı sadece para iadeli üye işyerlerinden satın alıyorum! CFF ile de işin ana noktası tam olarak belirlenmiş, nihayetinde çocuklar bizim geleceğimizdir – şimdi onlar için bir şey yapılmadığı zaman, gelecekte onlardan iyi şeyler de beklenemez. Vakfı güçlü biçimde desteklemek için CFF ile birlikte ortak bir projeyi hayata geçirmeyi düşünebilirim.

70-71_Strongest man_TR.indd 70

"BOUNDARIES only exist in your head.” If you don© t believe, you© ve yet to meet © StrongestMan©Franz Müllner. What most people think is impossible is part of the daily routine for him. The extreme sport athlete has been known for his extraordinary projects for years – sometimes he lets a helicopter land on his shoulders, sometimes he holds the rope during a bungee jump. Lyoness and the CFF sponsor an ‘extreme’ man with absolute willpower, big muscles and an even bigger heart.

Mr. Müllner, how did you come up with the idea of putting such extreme projects into practice? I always wanted to do something nobody has achieved before. I© ve been keen on sport since childhood, have also been in several ‘Strongest Man’ competitions and won some of them. For me, it was only logical to continue from precisely that point. I then set my first world record in 2005 – a helicopter landed on my shoulders. My 13 world records in the Guinness Book of Records have not been broken to this day! Which projects are close to your heart? I like organizing projects that involve children, where I can show them that we can achieve anything with sheer willpower and a lot of training. Apart from that, sport and exercise are much better than computer games! A very special project that is close to my heart was when I held the rope during a bungee jump. It© s an unbelievable feeling when someone puts so much faith in you that he jumps off a bridge and only has you to protect him from crashing into the ground. What do you think of Lyoness and the CFF, your new sponsors? I think Lyoness is fantastic. I© m a member and only buy everyday items and my equipment for projects from loyalty merchants with cash back! And the CFF has focused on exactly the right thing. After all, children are our future – if we do nothing for them now, we can expect nothing good of them in the future. I could envisage getting a project off the ground together with the CFF and thus support the Foundation actively.

04.12.2012 09:44:18


LYONESS SPONSORING 71

The sTrongesT kid

Saalfelden© li çocuklar 20 tonu çekiyor! 49 çocuk "birlikte bir halatı çekerlerse" ne olur? Ekimde Saalfelden© li çocuklar: Pinzgauer Sonbahar Fuarı© nda dünya rekoru denemesi yaptılar. "Birlikte güçlüyüz" sloganı ile yarış başladı. Franz Müller, Avusturya© nın en güçlü adamıyla birlikte bir halatı çektiler ve 20 ton ağırlığındaki bir vinci yakl. 30 metre hareket ettirdiler. Çocukların birlikte geliştirebildikleri güç inanılmaz. Gün içerisinde de © En Güçlü Çocuklar Yarışması© nda en güçlü Saalfelden© li çocuklar belirlendi. Döküm kova taşıma, bavul sürükleme, bira fıçısı yuvarlama – inanılmaz keyifli sıradışı yarışmalar gerçekleştirildi.

13

70-71_Strongest man_TR.indd 71

Kids from Saalfelden pull a 20-tonner! What happens when 49 kids ‘all pull together’? For children from Saalfelden October 13 was all about a world record attempt at the Pinzgau Fall Fair. The contest was started true to the motto ‘Together we are strong’. Together with Franz Müllner, Austria© s strongest man, they pulled together and moved a 20-ton crane some 30 meters! The power the children could develop collectively is unbelievable. The strongest children in Saalfelden were also determined on the day during the Strongest Kids contest. Carrying watering cans, hauling luggage, rolling beer barrels – unusual contests that were great fun!

04.12.2012 09:44:22


72 LYONESS SPONSORING

Lyoness Avustralya©da / Lyoness in Australia Ülkelerüstü sponsorluk, Lyoness için gittikçe daha fazla önem kazanmakta. Sidney© de 2012 Nisan ayında ülke topluluğu açılışı ile yalnızca bir sonraki lojik adım atılmıştır. Lyoness tarafından seçilen ekstrem bisiklet sporcularına sunulan alışveriş ürünlerinin yanında Lyoness pankartları da etapları süsleyerek, yarışçılara macera dolu yollarında refakat etmiştir. Bunun dışında Lyoness.TV© de hazır bulunarak, özel olarak yılın ekstrem bisiklet yarışını yayınlamıştır. Bununla ilgili daha fazla bilgi için bakınız www.lyoness.tv (20.11.2012 tarihli 13. sayı)!

1. Ivan Rybarik (CZE), turuncu forma, 34:08:59 2. Ondrej Fojtik (CZE), gri/türkuaz forma, +17:55 3. Wolfgang Krenn (AUT), yeşil forma +49:18 1st Ivan Rybarik (CZE), orange jersey, 34:08:59 2nd Ondrej Fojtik (CZE), gray/turquoise jersey, +17:55 3rd Wolfgang Krenn (AUT), green jersey +49:18

72-73_Crocodile_TR.indd 72

Photos: Mark Massel/istockphoto

Transnational sponsorship is of ever increasing importance to Lyoness. With the opening of a national subsidiary in Sydney in April 2012, this was the next logical step. Besides the presence of Lyoness merchandising items for selected extreme cyclists, Lyoness banners lined the stages and accompanied the racers on their adventurous journey. Over and above that, Lyoness.TV was on the ground and reported exclusively on the extreme cycle racing event of the year. More about that at www.lyoness.tv (13th broadcast of 11/20/2012).

04.12.2012 09:45:03


English Xxxxxxx xxxxxx Deutsch Xxxxxxxxx XXXXXXXXXXXX 73

“Don’t swim – Crocodiles!” Sidney© de Lyoness merkezinin 2.402 km kuzeyinde bu yıl 18. Uluslararası Crocodile Trophy düzenlenmiştir. Bu eşsiz etkinlik, dünyanın en uzun, en zorlu ve en macera dolu bisiklet yarışı olarak bilinmektedir.

C

rocodile Trophy adı, Orta Avustralya© nın sayısız nehirleri boyunca düzenlenen ¹ Yüzmeyin – Timsahlar!“ uyarı levhalarından esinlenilerek verilmiştir.

Trophy 10 etap, 1.200 km, dokuz gün: Bu yılki Crocodile Trophy, 20 Ekim ©deAvustralya-Cairns©te,Queensland eyaletinin kuzeyinde başlamıştır. Yarış yolu Croc sürücülerini paralel çizikli caddelerden, deli ırmaklardan ve bitmek bilmeyen yağmur ormanlarından götürmüştür. Bazı gündüz etaplarının teknik zorluklarına rağmen sürücüler güzel bir havayla karşılaşmıştır.

Photos: Mark Massel/istockphoto

150 ekstrem bisiklet sporcusundan sekiz Avusturyalı Cooktown hedefine varmıştır. ¹ Bu yılki Crocodile Trophy çok işime yaradı [...]. Tekrar geleceğim [...]!“, diyerek kutladı Steirer Wolfgang Krenn, 46 derecelik sıcak taşradaki dokuz günün sonundaki üçüncülük zaferini. Trophy© yi Çek Ivan Rybarik, kendi yurttaşı Ondrej Fojtik©i n önünde kazanmıştır.

Organizatör Tour de France © a dayanarak, Avusturyalı Bisiklet Yarışçısı Gerhard Schönbacher, 1995 yılında Avustralya© daki ilk Crocodile Trophy© yi organize etmiştir. Üç kez Tour de France© a bizzat katılan Schönbacher için, Avustralya ikinci vatanı sayılmaktadır.

72-73_Crocodile_TR.indd 73

This year, the 18th International Crocodile Trophy was held 2,402 km north of Lyoness©Sydney location. This superlative event is known as the longest, hardest and most daring mountain bike stage race in the world.

THE CROCODILE TROPHY got its name from the ‘Don© t swim – Crocodiles’ warning signs along the many rivers in the Australian outback. The trophy 10 stages, 1,200 km, nine days. This year© s Crocodile Trophy in Australia took off on October 20 in Cairns, Far North Queensland. The competition route took the crocriders over rutted roads, across raging rivers and through the never-ending rain forest. Despite the technical difficulties of each day© s stage, riders were able to enjoy fine weather. Of the 150 extreme-cycling competitors, eight Austrians also managed to reach the finish line at Cooktown. “This year© s Crocodile Trophy really fascinated me [...]. I© ll be back [...],” third-placed Styrian Wolfgang Krenn cheers after nine days in the baking outback with temperatures reaching close to 46° Celsius. The trophy was won by Czech Ivan Rybarik ahead of his countryman Ondrej Fojtik. The organizer Following the Tour de France model, Austrian cyclist Gerhard Schönbacher organized the first Australian Crocodile Trophy in 1995. Australia is one of the adopted homelands of Gerhard Schönbacher, who has also competed in the Tour de France three times.

04.12.2012 09:45:07


74 LYONESS CHILD & FAMILY FOUNDATION

Çocuklara gelecek hediye etmek

Giving children a future

CFF, dünya çapındaki genç insanlara yardım etmektedir. Şu anda Nijerya, Slovenya ve Plonya’da başka yardım projeleri altında da destek sağlamaktadır.

CFF helps young people throughout the world. It currently supports aid projects in Nigeria, Slovenia and Poland.

NIGERIA

1.000 öğrenciye daha iyi bir eğitim ortamı Nijerya’da Holy Trinity Okulu’ndaki restorasyon çalışmaları dev adımlarla ilerlemekte. 012 Mayıs’ından beri Child & Family Foundation, Holy Trinity Okulu’nu restore etmekte ve genişletmektedir, burası yaklaşık 1.000 çocuk ve genç için Uromi-Nijerya’daki çok programlı bir okuldur. Çalışmalar son sürat devam etmekte. Koruma duvarı neredeyse bitmek üzere ve beş mevcut okul binasının üçü yeni görünümüyle parlamakta. İç ve dış cepheleri boyanmış ve tüm zeminler, pencereler ve kapılar tümüyle yenilenmiştir. Çok amaçlı salonun inşaatı da ilerlemekte. Kaba inşaat hazır ve çatılama işlemine de yeni başlanmıştır. Bitirildiğinde bina bir yemek ve etkinlik salonu, fen dersi için laboratuarlar ve bir kütüphane barındıracaktır. Okul Müdürü Frederick Akhelumele, inşaatların bu kadar hızlı ilerlemesinden oldukça memnun. ¹ CFF sayesinde öğrencilerimize yakında daha iyi bir eğitim ortamı sunabileceğiz. Eğer her şey plana göre yürürse, işlerimizi bu yılın sonuna kadar bitirebiliriz.“

2

74-79_CFF_EN_TR.indd 74

Improved learning environment for 1,000 pupils Renovation of the Holy Trinity School in Nigeria is progressing apace.

Since May 2012 the Child & Family Foundation has been renovating and enlarging the Holy Trinity School for some 1,000 children and juveniles in Uromi, Nigeria. The work is progressing apace. The retaining wall is almost finished and three of the five existing school buildings have already been given a resplendent facelift. They have been repainted inside and outside and all floors, windows and doors have been replaced. Progress is also being made on the construction of a new multi-purpose hall. The shell already exists and the roof will be fitted in the near future. Once completed, it will house a dining and event room, laboratories for science classes and a library. Headmaster Frederick Akhelumele is pleased at the rapid progress in the building: “Thanks to CFF, we will soon be able to offer our pupils an even better learning environment. If everything continues as planned, the work will be finished by the end of the year.”

04.12.2012 09:45:52


s

Projects Projeler CHILD & FAMILY FOUNDATION 75

CFF İÇİN BAĞIŞ | DONATION IN FAVOR OF CFF

Jolly, mağdur çocukların hayatına renk katıyor Renkli kurşun kalem markası Jolly, cömert bir bağışla, CFF’nin Honduras’taki, Filipinler’deki, Nijerya’daki ve Güney Afrika’daki toplum projelerine katılmaktadır. aha az imtiyazlı ülkelerdeki çocuklar için okul malzemeleri temel ekipmanına sahip olmak doğal değildir. Okul başlarken Avusturyalı renkli kurşun kalemi üreticisi Jolly, CFF tarafından Nijerya, Güney Afrika, Honduras ve Filipinler’de destek verilen okullara zamanında cömert bir bağışla destek vermiştir. Gelenek bakımından zengin aile şirketi, Graz’daki Jolly fabrikasında üretilen iki paletlik 140.000 adet renkli kurşun kalemi kullanıma sunmuştur. ¹ Bu işbirliği özellikle Réné Gallé, Spielbox Graz İşletmecisi’nin angajmanı sayesinde gerçekleşmiştir, kendisi Lyoness Premium Üyesidir“, bunu CFF Direktörü Nina Passegger’den öğrendik. ¹ Avusturya’da her çocuk Jolly firmasının renkli kalemlerini bilir. Artık uluslararası okul projelerimizle çocuklara bu kaliteli kalemleri hediye edebilmekten ve bu sayede onların gündelik okul hayatına, biraz renk, mutluluk ve yaratıcılık getirebilmekten dolayı müteşekkiriz.“

D

Jolly brings color into the life of needy children The crayon manufacturer Jolly has made generous donations to CFF community projects in Honduras, the Philippines, Nigeria and South Africa. The provision of basic school materials for children is not a matter of course in underprivileged countries. In time for the new school year, Jolly, the renowned Austrian crayon manufacturer, has therefore made generous donations in support of CFF schools in Nigeria, South Africa, Honduras and the Philippines. The traditional family-owned company has offered two pallets of crayons, a total of 140,000 items, made at the Jolly factory in Graz. “This cooperation was made possible as a result of the exceptional efforts of René Gallé, manager of Spielbox Graz and a Lyoness Premium member,” says CFF director Nina Passegger. “Every child in Austria knows Jolly crayons. We are very grateful that we can now give these high-quality crayons to the children in our international school projects, thereby adding color, joy and creativity to their school day.”

Jolly firmasını temsilen Jochen Wirth (solda), CFF Direktörü Nina Passegger’e iki palet renkli kurşun kalemi takdim etmektedir. Bu işbirliğini başlatan René Gallé (sağda). Jochen Wirth (left) presents CFF director Nina Passegger with two pallets of crayons donated by Jolly. The cooperation was initiated by René Gallé (right).

74-79_CFF_EN_TR.indd 75

04.12.2012 09:46:03


76 CHILD & FAMILY FOUNDATION Projeler Projects

POLONYA | POLAND

Polonya’daki mağdur çocuklar için yardım Polonya’da CFF, üç projeye aynı anda destek verirken, yaklaşık 150 çocuk ve gencin gündelik hayatını kolaylaştırmıştır.

Aid for disadvantaged children in Poland CFF is supporting three projects in Poland, making life easier for some 150 children and juveniles.

ola Gałęzowska isimli küçük Polonya köyündeki çocuk yurduna alınarak 47 çocuk yeni bir yuvaya kavuşmuş oldu. Geçmiş yılda olduğu gibi CFF ve Lyoness Polonya tarafından öğrenciler için yeni okul eşyaları, giysi, eğitim ve çizim materyalleri ve aynı zamanda temizlik malzemeleri temin edilmiştir. Bu sayede çocuklar zorluk yaşamadan okula başlayabilmiş ve gelecek kış için en iyi şekilde donatılmıştır. Gorlice Çocuk Yuvası’ndaki korunan yakl. 30 çocuk da sevinebilmiştir. CFF yuvayı kabul ederek, yeni okul yılı için bilgisayarlar, ev eşyaları, giysi ve okul başlangıç setleri tedarik etmiştir. Sosyal değerlere aracılık etmek, Polonya’daki üçüncü projenin ana konusu. Świętochłowice’deki Śląsk isimli spor kulübü, zor aile koşullarında yaşayan çocuklara ve gençlere, ekip ruhu ve birlikteliği güçlendirmek gibi sporla ilgili değerler konusunda imkanlar sunmaktadır. CFF kulübün futbol takımını, spor ekipmanları, spor ayakkabısı ve diğer eğitim ekipmanlarını tedarik ederek desteklemiştir.

W

Śląsk spor kulübünün futbol takımının çocukları büyük sevinç yaşamıştır: CFF sayesinde kaliteli spor ekipmanlarına kavuşmuşlardır. Members of the Śląsk soccer team are delighted with the high-quality sports equipment from CFF.

Yardım için teşekkür; Gorlice Çocuk Yuvası’nda himaye edilen çocuklara, CFF tarafından ayrıca bilgisayarlar, giysi ve okul başlangıç setleri hediye edilmiştir. The wards of the children’s home in Gorlice are grateful for the PCs, clothing and school starter kits made available by CFF.

74-79_CFF_EN_TR.indd 76

47 children have found a new refuge in the children’s home in the small Polish village of Gałęzowska. Once again this year, CFF and Lyoness Poland have provided them with new school material, clothing, learning and drawing materials and also hygiene articles. This has given them a good start to the school year and will equip them for the winter. The 30 or so children at the children’s home in Gorlice also have reason to be pleased. CFF is supplying the home with PCs, household items, clothing and starter kits for the new school year. The third project in Poland focuses on the communication of social values. The Śląsk sports club in Świętochłowice offers children and juveniles with difficult family backgrounds an opportunity to learn values like team spirit and solidarity through sport. CFF supported the club soccer team by providing sports equipment, shoes and other training gear.

04.12.2012 09:46:06


Projects Projeler CHILD & FAMILY FOUNDATION 77

SLOVENYA | SLOVENIA

Slovenya‘daki bir okul projesi Murska Sobota’daki engelli öğrenciler için CFF sayesinde yeni bir hareket mekanı kazandırılmıştır.

A school project in Slovenia Disadvantaged pupils from Murska Sobota have been given a new exercise room thanks to CFF.

Yeni düzenlenen hareket mekanında çocukların hareket ve koordinasyon yeteneklerini güçlendirmeye yönelik özel tedavi cihazları sunulmuştur. The special therapeutic apparatus in the new exercise room enables the children to improve their motor skills and coordination.

ihinsel ve bedensel gelişim bozukluğu olan çocukların özel bir desteğe ihtiyacı vardır. IV Murska Sobota İlköğretim Okulu özel bir okuldur, engelli genç insanlara tam da bu desteği sunmaktadır. Hafif ve ağır engelli öğrencilere burada, eğitim ve terbiye ana temalı özel okul programına katılma imkanı verilmektedir, bu sayede gelişimleri ve serbest çalışmaları teşvik edilmektedir. Child & Family Foundation desteği ile artık bu öğrenciler için bir hareket mekanı düzenlenmiştir, mekan, tedavi cihazları ve yardımcı araçlarla donatılmıştır, örn. yer minderleri, tramplen, buz kayağı altlıkları, yataklı vurmalı çalgılar, balon yastıklar, denge kutuları ve taktil diskler gibi. Burada çocuklar koordinasyon yeteneklerini, uzaysal oryantasyonlarını ve denge duygularını geliştirebilir ve hassas motorik süreçleri güçlendirebilir. Öğrenciler bu sayede sadece zihinsel değil aynı zamanda optimum bedensel teşvikten de faydalanabilir.

Z

74-79_CFF_EN_TR.indd 77

Children with mental and physical handicaps require special care. Murska Sobota primary school IV is a special school offering handicapped persons precisely that. Pupils with slight and severe handicaps are given the opportunity to attend special classes focusing on training and education that foster their development and independence. With the support of the Child & Family Foundation, an exercise room has been installed for the children with therapeutic appliances and aids including floor mats, a trampoline, skateboards, drum benches, ball cushions, balance boxes and tactile discs. Here they can develop their coordination, spatial orientation and balance, improve sensomotoric processes and in this way obtain not only mental but also optimum physical stimulus.

04.12.2012 09:46:15


78 LYONESS CHILD & FAMILY FOUNDATION

EUROPEAN JUNIORS LEAGUE

Birlikte goller atmak

Scoring goals together

Lyoness yeni bir sponsorluk bölümü açmakta, bu sefer genç yetenekler için spor alanında: Child & Family Foundation ile birlikte şirket üç yıldır Avrupa Gençler Ligi’ne destek vermektedir.

Lyoness is opening a new sponsoring segment, this

012 yazından beri Lyoness, CFF ile beraber Avrupa Gençler Ligi’ni desteklemektedir ve Avusturya, Macaristan ve Slovenya’daki genç yetenekli oyuncular için kurulan ülkelerarası futbol liginin de isim babasıdır. Amaç, genç futbolcuları teşvik etmek ve kendilerine sınır ötesi benzeri imkanlar sunmaktır. Tamamen Lyoness’in uluslararası yönüne hitap eden bir temel düşüncedir ve, şirketin önümüzdeki üç yıl için yeni ana sponsor olarak angaje olmasının da nedenidir. Ortak proje, HIB Liebenau ve onun artık on iki yıldır var olan futbol akademisi tarafından yönetilmektedir, bu akademi muhtemel sporcu kariyeri için genç oyuncuların yolunu açmaktadır ve üstelik mutlak başarı ile. Bu şekilde akademi şu ana kadar Zlatko Junuzović (Werder Bremen) veya Mario Sonnleitner (Rapid Wien) gibi futbol büyüklerini yetiştirmiştir. Akademinin en genç yeteneği Valentino Lazaro’dur (Red Bull Salzburg), kendisi Avrupa Gençler Ligi’nde yer almıştır ve bu başarılı platformdan profesyonel futbol kariyeri için faydalanabilmiştir. Lyoness Avrupa Gençler Ligi, her iki taraf için de cazip bir işbirliği: Gençler Ligi profesyonel bir düzeye getirilmektedir, oluşan masrafların karşılanması sağlanmaktadır ve Lyoness için, şirket ve CSR Felsefesi ile optimum birleştirilebilen bir angajman ortaya çıkmıştır. Katılan on kulüp, yaklaşık yirmi takımdan oluşmaktadır, bunlardan onu Slovenya’dan, altısı Avusturya’dan ve dördü de Macaristan’dan birer U15 veU17 takımıyla katılmaktadır. Yarışmalar üç ülkede gerçekleştirilecektir. 2012 Temmuz’da Ljubljana’da 2012/2013 Sezonunun Santra vuruşu gerçekleşmiştir. İlk tahminler yapılabilmektedir: U15 takımları içerisinde Slovenyalı takım liderken, U17 takımları heyecanlı başa-baş mücadele etmektedir. Lyoness ile güncel kalın ve www.europeanjuniorsleague.com sayfasından en son sonuçları öğrenin!

Since summer 2012 Lyoness, together with CFF, have been supporting the European Juniors League and has given its name to the soccer league for young players from Austria, Hungary and Slovenia. The aim is to encourage young soccer players and give them the opportunity to play with people from other countries. This is fully in line with the basic international orientation of Lyoness and the reason it has undertaken to be the new main sponsor for the next three years. The joint project is being managed by HIB Liebenau and its soccer academy, which has existed for the past 12 years, and offers young players the opportunity to embark on a serious sports career. It has already had remarkable success: Zlatko Junuzović (Werder Bremen) and Mario Sonnleitner (Rapid Wien) are both products of the academy. The most recent talent to emerge is Valentino Lazaro (Red Bull Salzburg), who used the European Juniors League as a launching pad for a professional soccer career. The Lyoness European Juniors League is an attractive partnership for both sides: the league is put on a professional footing and its costs are covered, and Lyoness is involved in a project that is fully in line with the corporate and CSR philosophy. The 10 participating clubs each have a U15 and U17 team. There are 10 teams from Slovenia, six from Austria and four from Hungary. Games are played in all three countries. The 2012–13 season started in Ljubljana in July 2012, and the top teams are already emerging. While the Slovenian teams lead the U15 league, the U17 section is turning into a very closely contested affair. Stay on the ball with Lyoness and find out the latest results at www. europeanjuniorsleague.com.

2

74-79_CFF_EN_TR.indd 78

time in juvenile sport. Together with the Child & Family Foundation, it has been sponsoring the European Juniors League for the past three years.

04.12.2012 09:46:16


Projects Projekte CHILD & FAMILY FOUNDATION 79

Tam kadro: 2012 Temmuz’unda Lyoness Avrupa Gençler Ligi’nin takımları ülkelerarası bir şampiyonada yarışacak. U15 yarışmasında Slovenyalı takım lider konumdayken (altta: NK Domžale), U17 takımları arasındaki heyecanlı mücadele kıran kırana devam etmekte (orta: Zalaegerszegi TE FC; üstte: AKA HIB Liebenau). Hard at it: since July 2012 the teams in the international Lyoness European Juniors League have been battling for supremacy. While the Slovenian teams are leading the U15 league (below: NK Domžale), the U17 section is a close contest (center: Zalaegerszegi TE FC; top: AKA HIB Liebenau).

74-79_CFF_EN_TR.indd 79

04.12.2012 09:46:27


Cashback Card Plastik kart ya da mobil App olarak, Cashback Card’ı kasada ödeme yapmadan önce gösterin. İşleme alınan alışveriş bilgilerinden doğan, üyelik avantajlarını alın. Cashback Card üye işyerlerini www.lyoness.net‘te bulabilirsiniz. Present your plastic Cashback Card or show your mobile app at the till before paying The purchases recorded then enable you to enjoy the benefits of being a Lyoness member All of the Cashback Card loyalty partners are listed online at www.lyoness.net

Mobil alışveriş çekleri “Mağaza arama” üzerinden istediğiniz üye işyerini seçin. Akıllı telefona istediğiniz alışveriş çeki tutarını girin ve Alışveriş çeki düzenleme işlemini şahsi PIN kodunuz ile onaylayın. Size gelen güvenlik kodunu üye işyerine gösterin. Bunun üzerine mağaza personeli, alışveriş çekinin geçerliliğini doğrulayacaktır. Böylelikle alışveriş çekleri bozdurulmuş ve alışveriş tamamlanmış olur.

Lyoness’in dört alışveriş seçeneği ile tasarruf etmek, daha da kolaylaştı. İster kartla ya da akıllı telefon üzerinden, isterse de alışveriş çekleri ya da online olarak, üyeler Lyoness üyelik avantajlarından kazanç elde ederler ve üye işyerlerinden yapacakları her alışverişte para iadesi alırlar. Saving is easy using one of the four ways to shop with Lyoness. It makes no difference if payment is made by card or using a smart-phone, with a voucher or online – members benefit from the advantages of being part of the Lyoness family and get cash back with each and every purchase from a Lyoness loyalty partner.

80-81_Zertifikate_TR.indd 80

Alışveriş çekleri Orijinal alışveriş çeklerini/Gift Card’ları yazılı olarak, telefonda ya da online olarak, Lyoness‘ten ya da alışveriş çeki satış noktalarından temin edebilirsiniz. Böylelikle, alışveriş çeki siparişini esas alan üyelik avantajlarını elde edin. İlgili üye işyerinde bozdurun ya da hediye edin. Vouchers Buy your original vouchers/gift-cards in writing, by telephone, online at Lyoness or at any voucher sales outlet Member benefits are awarded based on the voucher order Use the vouchers at loyalty partners, or give them away as gifts

Online Alışveriş www.lyoness.net‘e giriş yapın ve Online Shopping Portalı’ndaki, 3.200’den fazla sanal mağaza arasından seçim yapın. Dünyanın her yerinden ve günün her saati alışveriş yapın. İşleme alınan alışverişlerden doğan, üyelik avantajlarını edinin. Online shopping Log into www.lyoness.net and choose from more than 3,200 online shops in the Lyoness online shopping portal Shop around the clock and around the world The benefits of Lyoness membership are granted based on the shopping information recorded

Photos: Rodach, Johannes/the food passionates/Corbis, Olix Wirtinger/Corbis

Shopping with Lyoness

Mobile Vouchers Select the loyalty partner you are looking for via the ‘loyalty partner search’. Enter the voucher amount into your smart-phone and confirm the generated voucher with your personal PIN code. Present the received security code at the loyalty partner. The staff will then verify the validity of the voucher, which redeems it and the purchase is completed.

04.12.2012 09:47:23


Shopping with Lyoness Lyoness ile Alışveriş 81

Tek kelimeyle harika! ISO 9001:2008

Lyoness, Quality Austria tarafından kalite yönetimi açısından denetlendi ve ISO 9001:2008 sertifikası aldı. ISO 9001 sertifikası, bir şirketin akışları ve yapıları düzenlenirken, esas almak zorunda olduğu asgari standartları belirler.

ISO 9001:2008

Quality management at Lyoness was tested by Quality Austria and awarded ISO 9001:2008 certification. The ISO 9001 certification sets minimum international standards by which the processes and structures of a company can be defined.

Leitbetriebe Austria

Lyoness Austria GmbH, Avusturya’da ödül sahibi 1.000 işletmenin kullanabildiği Leitbetriebe Austria ticaret ağının bir üyesidir. Leitbetriebe Austria, Avusturya’nın lider kuruluşlarından oluşan bir ticaret ağıdır.

Leitbetriebe Austria

Lyoness Austria GmbH is a member of the business network Leitbetriebe Austria. Leitbetriebe Austria is an Austrian brand that 1,000 outstanding companies in Austria may avail of.

TÜV

Simply excellent! ynası iştir kişinin lafa bakılmaz! Lyoness bu nedenden dolayı kendisini, bağımsız kuruluşların detaylı bir denetimine tabi tutturdu. Lyoness, oldukça iyi bir sonuçla dünya çapında bilinen kalite mührünü aldı ve bir bakışta farkedildi: denetlendi, belgelendi ve olumlu bulundu! Böylelikle resmileşti: Lyoness’in iddia ettiği yüksek beklentiler, eksiksiz yerine getirilmektedir! Buna müşterilerimizin memnuniyeti, etkinlik, şeffaf yapılar ve tabiiki çok önemli olan Cashback (para iadesi) artı değerini de eklemek gerekir!

A

ACTIONS SPEAK LOUDER THAN even a thousand words! This is why Lyoness subjected itself to rigorous testing by independent institutions, and with fantastic results too! Lyoness holds globally renowned seals of quality, which immediately get the message across: tested, excellent – and outstanding! This means it’s official: the high demands that Lyoness sets for itself are all fulfilled! These include the satisfaction of our members, efficiency, clear structures – and obviously the crucial added value of cashback!

Lyoness resmen “kanıtlanmış fiyat avantajına/Cashback’e (para iadesine) sahip, hizmeti denetlenmiş bir “Alışveriş Topluluğu”dur. Benzersiz: Dünya çapında hiçbir Cashback işletmesi bu belgeye sahip değildir. İddiamız; Bağımsız bir kuruluş tarafından onaylanan, “üyelerimizin memnuniyetidir.”

TÜV

Photos: Rodach, Johannes/the food passionates/Corbis, Olix Wirtinger/Corbis

Lyoness is officially a ‘shopping community providing certified services that offer a verified price advantage/Cashback’. Unique: No other cashback company in the world has received such a distinction. Our guiding principle – the satisfaction of our members – has been independently confirmed.

IQNet Sertifikası

ISO 9001:2008 belgelendirme çalışmaları kapsamında, Lyoness Quality Austria tarafından verilen IQNet Sertifikası, uluslararası alanda tanınmıştır. IQNet ortakları 150 ülkede sertifikalandırma yaparak, dünya pazar payının %30’una hakim olmuşlardır.

IQNet certification

Internationally recognised: as part of the ISO 9001: 2008 certification by Quality Austria, Lyoness was also certified by IQNet. IQNet partners have so far issued certificates in 150 countries, and command a global market share of 30 percent.

80-81_Zertifikate_TR.indd 81

04.12.2012 09:47:29


82 Hakkımızda Imprint

SIRBİSTAN serBia IFSC Dublin 1 Lyoness d.o.o. Beograd Tel.: +353/17 917 700 E-Mail: servicecenter@lyoness.ie Sava Business Center Milentija Popovića 5, Tower B İTALYA italy 11070 Novi Beograd Lyoness Italia s.r.l. Tel.: +381/(0)11/655 73 90 Via Belvedere, 15 E-Mail: office@lyoness.rs 37066 Caselle di SLOVAKYA sloVaKia Sommacampagna (VR) Lyoness Slovakia, s.r.o. Tel.: +39/045/20 80 500 Einsteinova 25 E-Mail: office@loyness.it 85101 Bratislava LETONYA LATVIA Tel.: +421/2/33 05 78 13 SIA „Lyoness Latvija“ E-Mail: servicecenter@lyoness.sk Brīvības 149 SLOVENYA sloVenia LV -1012 Rīga Lyoness d.o.o. Tel.: +371 67809216 AVRUPA europe Ulica Vita Kraigherja 3 E-Mail: office@lyoness.lv ÇEK CUMHURİYETİ 2000 Maribor LYONESS MANAGEMENT LİTVANYA litHuania CZeCH repuBliC Tel.: +386 (0) 2/4213390 Lyoness Czech Prague, s.r.o. UAB „Lyoness Lietuva“ GMBH E-Mail: office@lyoness.si Kärntner Straße 9 Evropská 2591/33e Olimpiečių g. 1 İSPANYA spain 8020 Graz 160 00 Praha 6 09200 Vilnius Lyoness Spain, S.L.U. Tel.: +43/(0)316/70 77-0 Tel.: +420 233 313 017 Tel.: +370 5 268 3368 Pza. Pablo Ruiz Picasso 1 E-Mail: europe.office@lyoness.ag E-Mail: servicecenter@lyoness.cz E-Mail: office@lyoness.lt Edificio Torre Picasso AVUSTURYA ALMANYA MAKEDONYA Planta 14, Módulo A austria germany maCedonia 28020 Madrid Lyoness Austria GmbH Lyoness Deutschland GmbH Lyoness DOOEL Skopje Tel.: +34 91 769 56 39 Kärntner Straße 9 Kranhaus Süd, Im Zollhafen 24 blvd. 8-mi Septemvri 16/1 E-Mail: office@lyoness.es 8020 Graz 50678 Köln Hyperium Business Center İSVEÇ sweden Tel.: +43/(0)316/23 11 03 Tel.: +49 (0)221 27 16 74-0 2nd floor Lyoness Sweden AB E-Mail: servicecenter@lyoness.at E-Mail: servicecenter@lyoness.de 1000 Skopje Wenner-Gren Center, vån 5 Tel.: +389 2 3090067 BELÇİKA Belgium FİNLANDİYA Finland Sveavägen 166 E-Mail: office@lyoness.mk Lyoness Belgium bvba/sprl Lyoness Finland Oy 113 46 Stockholm HOLLANDA Belgicastraat 7 Plaza Business Park Tel.: +46/(0)8/509 06 888 netHerlands 1930 Zaventem Äyritie 18, 3.krs E-Mail: servicecenter@lyoness.se Lyoness Nederland BV Tel.: +32/2/894 88 80 01510 Vantaa İSVİÇRE switZerland World Trade Center Rotterdam E-Mail: servicecenter@lyoness.be Tel.: +358 (0) 29 3400 620 Lyoness Suisse GmbH Beursplein 37, E-Mail: office@lyoness.fi BOSNA-HERSEK Hinterbergstrasse 24 14e verdieping BOSNIA-HERZEGOVINA FRANSA FranCe 6330 Cham unit 1468 en 1469 Lyoness d.o.o. Sarajevo Lyoness France SARL Tel.: +41/(0)41/785 13 30 Postal address: postbus 30043 Maršala Tita 28 Tour Maine-Montparnasse E-Mail: servicecenter@lyoness.ch 3001 DA Rotterdam BiH-71000 Sarajevo 33 avenue du Maine Tel.: +31 (0) 10 820 99 00 Tel.: +387 (0) 33 / 265 390 BP 184 E-Mail: servicecenter@lyoness.nl TÜRKİYE turKey Lyoness Kart Hizmetleri E-Mail: office@lyoness.ba 75755 Paris Cedex POLONYA poland Tic. Ltd. Şti. Tel.: +33/(1)/76 77 20 98 BULGARİSTAN Bulgaria E-Mail: servicecenter@lyoness.fr Lyoness Poland Sp. z o.o. Maya Akar Center Lyoness Bulgaria EOOD Ul. Kościuszki 169 C Blok Kat:1 No:10-11 YUNANİSTAN ul. „Yunak“ 24, 1000 Sofia 40-524 Katowice Şişli-İSTANBUL greeCe Tel.: +359/(0)2/969 99 11 Tel.: +48/(0)32/353 05 70 Tel.: +90 (0) 212/444 4 596 Lyoness Hellas M.E.P.E E-Mail: office@lyoness.bg E-Mail: servicecenter@lyoness.pl E-Mail: Leoforos Thessalonikis 52 servicecenter@lyoness.com.tr HIRVATİSTAN Croatia PORTEKİZ portugal 57019 Peraia – Thessaloniki Lyoness d.o.o. Lyoness Portugal Unipessoal Lda. BİRLEŞİK Tel.: +30/23920 – 211 03 Radnička cesta 52 Praça Duque De Saldanha Nº1 KRALLIK E-Mail: office@lyoness.gr united Kingdom HR-10000 Zagreb Ed. Atrium Saldanha 9D MACARİSTAN Hungary Lyoness UK Limited Tel.: +385/(0)1/38 90 93-0 1050-094 Lisboa 105 Piccadilly E-Mail: servicecenter@lyoness.hr Lyoness Hungary Kft. Tel.: +351 211156510 Stefánia út 101 - 103 London W1J 7NJ E-Mail: office@lyoness.pt KIBRIS Cyprus 1143 Budapest Tel.: +44 (0) 20 7629 3493 Lyoness Cyprus Ltd. ROMANYA romania Tel.: +36/1/688 93 48 E-Mail: office@lyoness.co.uk Gorgonon Street 14 E-Mail: servicecenter@lyoness.hu SC Lyoness Romania S.R.L. AMERIKA ameriCa Cal. Floreasca 169 A Office 302 İRLANDA ireland Clădirea A-et.3 Patsalos Plaza Lyoness Loyalty Ireland Ltd. LYONESS MANAGEMENT 014459, Bucureşti 6042 Larnaca-Cyprus trading as Lyoness Ireland AMERICAS, INC. Tel.: +40/(0)316/20 70 13 Tel.: +357/248/191 99 2nd Floor, 10/11 Exchange Place E-Mail: servicecenter@lyoness.ro 1450 Brickell Ave., Suite 1700 E-Mail: office@lyoness.com.cy

Miami, FL 33131 Tel.: +001 (786) 220 7822 E-Mail: office@lyoness.us ABD united states oF ameriCa

Lyoness Qatar WLL Al Gassar Tower 8th Floor, Office No.1 P.O. Box 25554, Westbay Doha, State of Qatar Tel.: +974 40 160 200 E-Mail: office@lyoness.qa

Lyoness America Inc. Empire State Building ASYA asia 350 Fifth Avenue, Suite 2710 New York, NY 10118 LYONESS MANAGEMENT Tel.: +1 (646) 537 2547 E-Mail: servicecenter@lyoness.us ASIA LIMITED Suite 2607-12, 26th Floor KANADA Tower 2, The Gateway Canada Harbour City, Tsim Sha Tsui Lyoness Canada Inc. Hong Kong 5000 Yonge Street, Suite 1706 Tel.: +852 3977 4000 Toronto, ON M2N 7E9 E-Mail: asia.office@lyoness.asia Tel.: +1 (416) 479 8373 E-Mail: servicecenter@lyoness.ca HONG KONG BREZİLYA BraZil

Lyoness do Brasil Ltda Av. Das Nações unidas, 11633 9º Andar, Edifício Brasilinterpart CEP: 04578-000 Brooklin Paulista São Paulo Tel.: +55-11-5102-4013 E-Mail: office@lyoness.com.br

ORTA VE DOĞU AFRİKA middle east/aFriCa IMEA MANAGEMENT

Lyoness Management IMEA L.L.C. Emaar Business Park, Building 4, 6th Floor, P.O. Box 391367 Sheikh Zayed Road Dubai, United Arab Emirates Tel.: +971 (4) 4279897 E-Mail: management.imea@ lyoness.ae GÜNEY AFRİKA soutH aFriCa

Lyoness Cashback Programme (Pty) Ltd. Postnet Suite 137 P/Bag X 9976 2146 Sandton Tel.: +27 (11) 30 11 900 E-Mail: office@lyoness.co.za BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ united araB emirates

Lyoness Europe AG Dubai Branch Emaar Business Park Building 4, 6th Floor P.O. Box 390490 Sheikh Zayed Road, Dubai Tel.: +971 (4) 45 34 343 E-Mail: office@lyoness.ae KATAR state oF qatar

Hong Kong

Lyoness Hong Kong Limited Suite 2607-12, 26th Floor Tower 2, The Gateway Harbour City, Tsim Sha Tsui Tel.: +852 3977 4088 E-Mail: office@lyoness.com.hk MACAO maCau

Lyoness Macau Limited Unit F, 8/F, Macau Finance and IT Centre of Macau Nam van Lake, Quarteirao 5, Lote A, Macau Tel.: +853 2820 3808 E-Mail: office@lyoness.com.mo FİLİPİNLER pHilippines

Lyoness Philippines Inc. Unit 1503-04, 15th Floor Tower 1, The Enterprise Center 6766 Ayala Avenue corner Paseo de Roxas, 1226 Makati City Tel.: +63 2 491 77 20 E-Mail: office@lyoness.ph TAYLAND tHailand

Lyoness Siam Co. Ltd. The Offices at Central World Suite ML1711-12, 17th Floor No. 999/9, Rama 1 Road, Patumwan Bangkok 10330 Tel.: +66 2 250 8965 E-Mail: office@lyoness.co.th

AVUSTRALYA australia AVUSTRALYA australia

Lyoness Australia Pty Ltd. Suite 2, Level 30 9 Castlereagh Street Sydney, NSW 2000, Australia Tel.: +61 2 9007 1000 E-Mail: office@lyoness.com.au

Medya Sahibi ve Yayınlayan media proprietor and publisher: LYONESS Europe AG, Bahnhofstrasse 7, CH-9470 Buchs | LYONESS’teki sorumlu overall responsible at LYONESS: Silvia Weihs, Head of Public Relations | Baski ve üretim publishing house and producer: Styria Multi Media Corporate GmbH & Co KG, Geiselbergstraße 15, 1110 Wien, Tel.: +43/(0)1/601 17, Fax: 190 | Şirket Yöneticileri managing directors: Erich Schönberg,Thomas Leskoschek, Nina Haas | Proje Yönetimi project management: lexNEWS.at, 1070 Wien; Styria Multi Media Corporate, Olivia Forstmayr, Viola Jantzen | Şef Redaksiyon chief editor: Alex Schütz | Sanat Yönetmeni art director: Amédé Stöckl, www.urbane-grafik.at | Grafik graphic design: Rosi Horvath | Düzeltme proof-reading: Barbara Hofmann | Fotograf Redaksiyonu photo editor: Ewa Bisztyga | Bu Sayidaki Fotograflar photographs in this issue: Cover: Photographer: Christian Maricic, Models: Coralia & Eric Adrian/Diva Models, Styling: Ali Rabbani & Susanne Gosch, Make-up: Jessy/Diva, Location: Ski Dubai, Mall of Emirates, VAE, Production: lexNEWS, 1070 Wien | Photos Cashback Magazine: Javier Rodriguez/lexNEWS, Robert Korkisch/quickshot.at, Christian Maricic, Alexander Weber, Ski Dubai, Red Bull, Corbis, Getty Images | Prodüksiyon production: m4! Mediendienstleistungs GmbH & Co KG, www.m-4.at | Bu baskıda emeği geçenler contributors to this issue: Katerina Cerny, Javier Rodriguez, Gerda Tauschek, Paul Tognotti, Silvia Weihs, Jürgen Zacharias, Bettina Pries, Karin Talaber, Elisabeth Donaczi, Klaus Piber, Monika Fikerment, Simone Nedelko, Stephanie Beichl | Tercüme translation: eurolanguage, textissima, Baha Kalyoncu, Nurcan Çoban, Duygu Erçetin, Serdal Ayne | Baski print: Neografia, a.s., 03655 Martin, Slowakia | Yayinlanma Şekli / Fiyati frequency: 4 x p. a.

82_Impressum_TR.indd 82

04.12.2012 10:19:42


BECOME A SPONSOR SUPPORT EDUCATION

Education. Chances. Future. www.lyoness-CFF.org


: x a M u a b r Listen to you

O T E V A H T ´ N O D U O „Y E K A M O T , T N A I G A BE “ . N E P P A H S G N I H T BIG

favourable t a ts c u d o r p of a wide range s e id v countries: o 9 r p in in s a e r h c to s IY D lf se est 59 do-it-your Romania, 1 , Austria’s larg y h r it a g w n d u te H , n a e ati repres Slovenia, Cro , ia k prices and is a v lo S , c h Republi Austria, Czec Turkey. Bulgaria and

lyoness.indd 1

10.08.12 12:15

Lyoness Cashback Magazine 04|2012 (tr)  

Pek çok yeniliği içeren dopdolu bir yıl sona ermek üzere. Yeni yıl aynı zamanda Lyoness için bir yıldönümü yılı da olacak. Haziran 2013’te L...

Advertisement