__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

PODZIM/ZIMA

2020

DESIGN & DEVELOPER

CarTec Group

00_cover_ND_fall20.indd 1

12/10/2020 15:08


00_dp_CaTec_BMW5_IM_ND_fall20.indd 1

02/10/2020 14:07


THE 5.

VAŠE NEJLEPŠÍ VERZE.

00_dp_CaTec_BMW5_IM_ND_fall20.indd 2

02/10/2020 14:08


Prémiový projekt s 39 komfortními byty

Jedinečné výhledy na celou Prahu

Dostatek prostoru a soukromí

Nadstandardní zabezpečení domu

Moderní udržitelné technologie

Každý má dispozice k něčemu jinému. My k dobrému bydlení. Prémiové bydlení od Skanska má tu nejatraktivnější adresu.

www.CertuvVrsek.cz 00_dp_Skanska_IM_ND_fall20.indd 1 DESIGN & DEVELOPER 550x430mm.indd 1

30/09/2020 15:00


00_dp_Skanska_IM_ND_fall20.indd 2

30/09/2020 15:01 30.09.20 11:34


Sníte o bytě, který je šetrný k přírodě? Žijte ve View Spořilov

V I E W [S P O ŘI LOV ]

Na Spořilově začal prodej bytů v projektu, který díky propojení moderních materiálů a technologií splňuje požadavky nejúspornější energetické kategorie, a je tak šetrný k přírodě i výdajům budoucích obyvatel. Podobně výjimečné bytové domy se v Praze postaví jen dva za rok. Za mimořádně energeticky úsporným bytovým domem View Spořilov v pražských Záběhlicích stojí developer GARTAL. Stavbu bude dokončena v prvním kvartálu roku 2022. Byty je ale možné nakupovat již nyní. V nabídce je 68 jednotek od velikosti 1+kk po 3+kk s podlahovou plochou 35 až 79 m2.

Balkóny a šetrnost Všechny byty v projektu View Spořilov mají prosklené balkony, ty v nejnižším nadzemním podlaží zase oblíbené soukromé předzahrádky. Pokud si zde vyberete své nové bydlení, můžete se těšit na úspory energie. Dům spadá díky nízké energetické náročnosti do kategorie A neboli mimořádně úsporná budova. Byty v projektu View Spořilov budou vybaveny francouzskými okny, která zajistí maximální propustnost denního světla. Osazena budou navíc tepelně izolačními skly se zvýšenou neprůzvučností. Dalšími výhodami jsou silné zateplení celé budovy a podlahové topení, díky kterému vás nebude rušit hluk standardních radiátorů a v bytech se nebude tvořit suchý vzduch a vířit prach.

Zaparkuje každý Pod domem bude je k dispozici 47 parkovacích stání. Dostane se ale na každého. V bezprostřední blízkosti domu, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst, se buduje parkovací dům s kapacitou 113 stání. Koupě parkovacího stání není podmíněno koupí bytu v projektu View Spořilov.

00_dp_GARTAL_View_Sporilov_IM_ND_fall20.indd 1

29/09/2020 16:00


Co najdete v okolí? V okolí domu je veškerá občanská vybavenost. V bezprostřední blízkosti se nachází školy, školky i obchodní domy. Jistě oceníte i blízkost Hostivařského lesoparku či sportoviště HAMR. Po dokončení výstavby bude navíc revitalizováno okolí objektu. Nejbližší autobusová zastávka je přímo za domem, stanice metra C Roztyly je vzdálená pouhé dvě minuty autobusem.

www.gartal.cz Infofinka: 840 400 440

00_dp_GARTAL_View_Sporilov_IM_ND_fall20.indd 2

29/09/2020 16:01


8 | OBSAH

COVER FOTO: DELTA LIGHT

DESIGN & DEVELOPER PODZIM 2020

32 38

NOVINKY A TIPY Trendy ani „evergreeny“ není třeba nikde složitě hledat. Stačí prolistovat tyto strany a vybrat si to nejúžasnější vybavení jako stvořené pro váš byt nebo zahradu, najít nové místo pro život, anebo hned všechno najednou!

ÚSPĚŠNÉ BYZNYSMENKY

50 54

Zeptali jsme se čtyř nejen krásných, ale i úspěšných žen na to, jak vnímají postavení žen v někdy až moc tvrdém byznysovém prostředí. Cítily někdy nevýhodu kvůli svému pohlaví?

USTLÁNO NA DESIGNU Kde najdete nejhezčí české a slovenské hotely, které mají design na prvním místě? Podívejte se na výběr podle redakce LUXURY. Zn. vyzkoušeno na vlastní kůži.

60

SBĚRATELSKÝ KOUSEK Pokud zbožňujete vše, co je něčím unikátní, a navíc ještě vyrobené v omezeném množství, pak zbystřete a kochejte se spolu s námi touto dechberoucí lahví koňaku Hennessy.

DESIGNOVÉ RESTAURACE Po restauracích požadujeme nejen vynikající jídlo, ale také překrásné prostředí, které večeři pozvedne na zážitek, jejž si budeme ještě dlouho pamatovat. Teď jen vybrat, koho vezmete do těchto podniků s sebou.

DEVELOPERSKÉ NOVINKY Nové developerské projekty nabízejí kouzelné výhledy z oken luxusních loftů i penthousů a obyvatele vábí na život v bujné vegetaci. Které jsou tím nejžhavějším zbožím?

VYDAVATELSTVÍ: LUXURY GUIDE, s. r. o., Bělehradská 23, 120 00 Praha 2, e-mail: info@luxuryguide.cz, www.luxuryguide.cz, IČO: 26212226, DIČ: CZ26212226 VYDAVATEL: Milena Žampová; REDAKCE: Klára Dedková; VEDOUCÍ VYDÁNÍ: Jitka Klementová; DESIGN: Bohdana Leederová, Kamil Sojka; PRODUKCE: Veronika Šimůnková, Dagmar Řepková EDITORKA: Anna Basiková; KOREKTURA: Soňa Benediktová; INZERCE: Eva Posnerová, Nikol Křivanová; FOTO: archiv firem, istockphoto.com

za obsah inzerce odpovídá inzerent. přepočty cen odpovídají aktuálním kurzům měn ke dni uzávěrky čísla. otištěné materiály nelze rozšiřovat bez souhlasu redakce. WWW.LUXURYGUIDEINT.CZ

8_OBSAH_KD.indd 8

FOTO: ARCHIV FIREM

12

12/10/2020 15:44


Dokonalé ovládání dveří, tečka. bez kliky, bez zámku, bez elektroniky, bez závad

www.magnetic-mt.cz

00_MT_kliky_IM_ND_fall20.indd 1

08/10/2020 15:13


Editorial Vážení čtenáři, vítám vás u nového vydání časopisu Luxury Design & Developer, které jsme tentokrát věnovali investicím do realit. Právě tato komodita je totiž společně s uměním a hodinkami jednou z nejstabilnějších investic vůbec a s jistotou lze říci, že její hodnota se bude neustále zvyšovat. A to nejen v Praze. Dříve si lidé peníze ukládali do trezorů, na spořicí účty nebo jako naše babičky do matrací a na tajná místa v domácnosti. Jakkoliv je tato představa úsměvná, vzhledem ke všem ekonomickým faktorům dnes víme, že je dlouhodobě neudržitelná, a proto je výhodné uložit peníze raději tam, kde na ně vidíme. „Jak mi visí v šatníku,“ odpověděla by milovnice módy a oblíbená hrdinka seriálu Sex ve městě Carrie Bradshaw. I ona ale přišla postupem času na to, že nemovitost je tím pravým ořechovým a stojí i za ty nejdražší boty od Blahnika. Zvláště pak pokud se nachází na Manhattanu. Kromě domů však můžete investovat také do sebe, svého vzdělání, dětí nebo zážitků. My doporučujeme také bytové doplňky a jiné designové prvky vašich domovů, protože ty vás ovlivňují více, než se může na první pohled zdát. Inspiraci, čím vylepšovat svůj byt nebo dům právě teď, můžete získat i na stránkách našeho časopisu. Bude pro nás tím největším zadostiučiněním, pokud vás dovedou k novým nápadům, vyšším cílům nebo vám dodají motivaci ke splnění všech úkolů, jež jsou v tuto nepříznivou dobu před vámi. Přeji vám hodně povedených investic, klidných dnů i hezké čtení při podzimních chvilkách pohody s novým číslem Luxury Design & Developer, které zvláště vynikne na kvalitní pohovce nebo u rozpáleného krbu. Jsem však přesvědčená o tom, že i kdekoliv jinde.

Klára Dedková šéfredaktorka

FOTO: ARCHIV

TITULY VYDAVATELSTVÍ LUXURY GUIDE, S. R. O.

10_EDITORIAL_KD.indd 10

12/10/2020 15:45


„VÝROBKY Z KOLEKCE AXOR EDGE JSOU MNOHEM VÍC NEŽ JEN BATERIE V KOUPELNĚ. J S O U TO Š P E R K Y, M I S T R O VS K Á D Í L A , A RC H I T E K TO N I C K É S K VO ST Y. . . “

a xo r - d e s i g n . c o m

Jean-Marie Massaud

FORM FOLLOWS PERFECTION

HG inzerce do Noviny DESIGN 275x430 mm AXOR Edge.indd 1 00_Hansgroche_IM_275x430_ND_fall20.indd 1

2.10.2020 10:25:29 02/10/2020 11:41


12 | AGENDA DESIGN

KDYŽ JE KOUPELNA ČISTOU KRÁSOU Těžko najdete doma jiné místo, které má splňovat ty nejvyšší požadavky na komfort, funkčnost a odpočinek. Tam, kde ráno začínáte a večer končíte svůj den, je prémiovost ve smyslu pohodlí tou nejvyšší metou. Firemní know-how, znalost materiálů a produktů všech dodavatelů v kombinaci s roky praxe a řadou úspěšně dokončených projektů dává zákazníkům příležitost naplnit vizi o jedinečnosti. Výjimečná koupelna od ELITE BATH+KITCHEN je výsledkem způsobu přemýšlení o pojmech jako estetika, design, wellbeing, ale také pochopení prostoru lidmi, kteří zákazníkům rozumějí. WWW.ELITEBATHKITCHEN.CZ

OSVĚTLENÍ SVĚTOVÝCH STADIONŮ Fotbalový stadion maďarské fotbalové federace s kapacitou více než 67 000 křesel splňuje všechny požadavky UEFA a FIFA, a proto měl v letošním roce hostit UEFA Euro. Puskás Arénu charakterizují dva výrazné prvky – zvenku jde o betonovou kulatou mozaiku, v interiéru sehrálo významnou úlohu osvětlení, o které se postarala firma Halla. Jde o systém lineárních svítidel Lipo60 ve vzoru rybí kosti, který dominuje celému VIP patru. Produkty Halla byly použity i v dalších částech stadionu tak, aby podtrhly dynamiku interiéru. Kruhová svítidla Huge v množství 1800 kusů byla umístěna ve skyboxech a salonech ve VIP zóně, ve foyer v přízemí a v hale, odkud hráči vstupují na hřiště. WWW.HALLA.CZ

NA HRANĚ MINIMALISMU Estetická čistota a přímé linie, to jsou pojmy, které v interiérovém designu vnímáme stále častěji. „Klika Cobra 2165 je pro nás výjimečná v tom, že dochází až k hranici minimalismu,“ říká Kristina Boda, ředitelka společnosti Cobra. Dveřní kliky nemají v interiéru dominovat, naopak mají odrážet celkový styl a podtrhnout osobitost prostoru. Designová čistota kliky Cobra 2165 vnese do interiéru lehkost a jednoduchost, zároveň ale vyzařuje masivnost a kvalitu, a navíc ji ocenili i porotci Red Dot Design Award 2019.

DVEŘE JAKO DESIGNOVÝ PRVEK Dlouhá léta jsme zvyklí na tradiční tvary a povrchy dveří – reliéfy, masivní zárubně, prostě dominantní součásti interiéru. Dnes ale mohou dveře a zárubně splynout se zdí, „upozadit se“ a přinést do místnosti více souladu a elegance. Zárubně se skryjí ve zdi, dveře jsou v jedné rovině se stěnou a člověk má příležitost vychutnat si celkovou estetiku interiéru. Koncept Dorsis nabízí možnost úpravy povrchu dveří podle přání a dispozic každého interiéru. Dveře mohou mít dominantně kontrastní vzhled, mohou být dýhované jako ostatní nábytek, nebo naopak lakované v libovolném odstínu či přímo se stěrkou tak, aby ladily s okolní výmalbou. WWW.DORSIS.CZ

12-22_AGENDA_KD.indd 12

FOTO: ARCHIV FIREM; TEXT: KLÁRA DEDKOVÁ

WWW.MATEKLIKU.CZ

12/10/2020 15:53


00_Graffiti_Maison_IM_ND_fall20.indd 1

11/10/2020 18:59


Domov v náruči zeleně Camovka_inz_550x430_VYROBA.indd 1 00_dp_Camovka_IM_MD_fall20.indd 1

2. etapa úspěšného projektu

BYTY 1+KK – 5+KK

30.09.2020 14:46 30/09/2020 18:11

Camovka_


2020 14:46

A home surrounded by nature

www.camovka.cz

2nd phase of a successful project

Prague 8 – Čimice

Developer

Camovka_inz_550x430_VYROBA.indd 2 00_dp_Camovka_IM_MD_fall20.indd 2

30.09.2020 14:46 30/09/2020 18:10


XX || NEWS 16 AGENDA DESIGN

AŤ ŽIJE SKANDINÁVIE DesignVille, obchod se skandinávským nábytkem, do portfolia nově zařadil belgickou značku Ethnicraft. Nabídku obohatila především o precizně zpracované postele, komody a stoly z masivního dřeva. Ve světě designu, ve kterém se trendy mění velmi rychle, se značka snaží právě díky použití trvanlivého materiálu nabídnout nábytek doprovázející své majitele po dlouhá období, aniž by ztrácel na aktuálnosti nebo kráse. WWW.DESIGNVILLE.CZ

JAK VONÍ LUXUS Podlehněte tomuto luxusnímu interiérovému parfému v elegantním černém balení. Skleněný, ručně barvený flakon a jeho nezaměnitelná dřevitá, aromatická a ambrová vůně představují opravdu krásný zážitek. Velmi vzácný olej Oudh, který se získává pomocí destilace, se používá k výrobě unikátních parfémů bez umělých chemických látek. Větší skvost jste nepoznali. WWW.LOCHERBERMILANO.CZ

PROTI PROUDU Dopřát si celoroční plavání venku je splněný sen. Pořiďte si právě teď vnitřní či venkovní bazén od českého výrobce USSPA. Jejich bazény splňují požadavky, jako jsou velkorysý prostor, příjemná teplota vody a možnost celoročního plavání venku. Navrhnout si můžete bazén s pozvolným vstupem, tryskami pro základní hydroterapii nebo madly či regulovatelným protiproudem. Od teď budete mít kondičku jako málokdo! WWW.USSPA.CZ

LEHÁTKO PLNÉ HISTORIE Ikonické lehátko, které architekt Adolf Loos použil nejméně ve třech interiérech navržených na přelomu 30. a 40. let. Tím nejznámějším z nich je pražská Müllerova vila, do jejíhož obývacího pokoje umístil hned dva kusy. Toto lehátko sice nenavrhl, přesto je jím inspirované a již od konce 19. století jej vyrábí anglická firma Hamptons. Lehátko je možné zhotovit z libovolného čalounického materiálu. WWW.MODERNISTA.CZ

12-22_AGENDA_KD.indd 16

12/10/2020 15:54


VÍCE FOTO

WWW.SYKORA.EU

Minimalismus s maximální elegancí. PURE | ANTRACIT EVERMATT | DUB PŘÍRODNÍ

00_Sykora_IM_ND_fall20.indd 1

12/10/2020 10:20


18 | PROMOTION

LOXIA:

KDYŽ JE ARCHITEKTURA NEJEN UMĚNÍ, ALE I VÁŠEŇ A POSLÁNÍ Společnost LOXIA se architektuře věnuje už téměř 25 let, a to nejen v Praze, ale i po celém Česku včetně přesahu do zahraničí. Jejich tým je plný kreativních lidí se svěžími nápady a vizemi, a to nejen z řad architektů, ale i zkušených inženýrů. Přečtěte si exkluzivní rozhovory s hlavní architektkou Janou Mastíkovou a hlavním inženýrem Michalem Hendrychem z architektonického ateliéru LOXIA.

hlavní architektka studia LOXIA

Čím vás architektura zaujala natolik, že jste se jí rozhodla věnovat profesně? Architektura je umění, vášeň a poslání. Vytváří svět kolem nás, tedy kolem nás lidí, a umožňuje nám žít

naše životy a plnit si v nich své sny a cíle. Zásadně nás všechny ovlivňuje. Vyberete-li si špatného architekta, budete ho každý den proklínat, protože na vašem domě udělá něco, s čím nebudete v lepším případě souznít a v tom horším to budete dennodenně proklínat. Každý z nás musí mít každé ráno své dostatečné „proč“ vstát z postele. Tvořit okolní svět pro mě bylo tím nejkrásnějším „proč“, a proto jsem si architekturu zvolila. Chci dělat to, v čem vidím smysl, v čem jsem dobrá a zároveň co ostatní potřebují. Které své vlastnosti vděčíte při práci nejvíc? Je jich více, je to takový mix, který se u mě potkal. Určitě se umím pro věci nadchnout, a když něco dělám, tak to chci dělat vždycky nejlépe. Jsem kreativní a mám představivost. Proto vidím věci tak, jak by měly být, umím si v hlavě stvořit sen a ten se snažím zhmotnit. Věřím ve správný směr své cesty a že dojdu tam, kam jsem si předsevzala. Jsem trpělivá a odolná, jdu si za svým cílem bez ohledu na množství překážek. Zároveň jsem pozitivní člověk, mám ráda život a snažím se věci vidět vždy v tom lepším světle.

18-19_LOXIA_KD.indd 18

Na který svůj projekt pro společnost LOXIA jste nejvíce pyšná a proč? V letošním roce se nám podařilo dokončit nádherný projekt Chateau Troja Residence, na kterém jsme pracovali přes deset let, konkrétně od roku 2008.

Podle mého názoru se jedná v rámci Prahy o zcela unikátní místo s úžasným geniem loci, které kombinuje barokní historii s moderní architekturou a tím nejvyšším standardem. A druhým projektem je nová radnice pro Prahu 12, která bude dle našeho návrhu dokončena příští rok. Radnice je sama o sobě jednou z nejvýznamnějších budov v každém městě, doslova sen pro nejednoho architekta a já jsem pyšná na to, že městská část velikosti Kladna či Mostu bude mít díky nám hrdou, důstojnou, a přitom umírněnou, krásnou a moderní novou radnici. Co podle vás dokonalá stavba musí mít? To je jednoduché, dokonalá stavba musí především stát. My v LOXIA jsme architekti a inženýři, a to z toho důvodu, že nechceme domy pouze navrhovat, aby byly krásné na papíře, na obrázcích a vizualizacích, ale chceme, aby se nakonec skutečně zrealizovaly. Taková dokonalá stavba pak může stát kdekoliv na světě, ale zejména musí přinášet radost svým majitelům i těm, kdo ji užívají nebo v ní žijí. Dokonalá stavba je náš vklad do světa, stojí a existuje a jsme na ni pyšní. Architektura není v našem pojetí

pouze umění, je to také tradiční a dlouhou historií prověřené řemeslo. Kromě high-end bytů v Chateau Troja Residence jste navrhli například i byty Tesla Hloubětín nebo YIT Suomi Hloubětín nebo Rezidenci Čámovku. Jak byste projekty stručně představila a v čem jsou podle vás specifické? Vymysleli jsme a postavili tisíce bytů a ke všem přistupujeme stejně zodpovědným způsobem, který je nám v LOXIA vlastní. Základem je bezesporu kvalitní urbanismus, tedy správná definice hmot a objemů, orientace bytů ke světovým stranám a výhledům a také čitelná definice rozhraní mezi soukromým a veřejným prostorem, který musí mít navíc přidanou hodnotu

pro všechny věkové kategorie obyvatel. Dobrá dispozice bytu, kde je správné zónování, minimum zbytečných prostorů a všechny místnosti lze rozumně vybavit nábytkem, je pak tou pomyslnou korunou. Všechny tři vámi zmíněné projekty toto splňují, a jsou navíc v rukou velezkušených developerů, kteří vědí, co dělají, a je radost pro ně pracovat. Pokud to není zatím tajné, prozradíte nám, na čem aktuálně pracujete? Aktuálně mám takzvaně „na stole“ mnoho zajímavých projektů. Od velkých až po mnohem menší a osobnější. U velkých projektů se často jedná o dostavby jejich dalších etap, třeba v Čimicicích nebo ve Vysočanech, kde působíme již přes deset let. Je to i po těch letech nádherný pocit, protože procházíte územím, kde před deseti lety nic nebylo, a nyní vidíte krásné, moderní, a hlavně žijící město se stovkami až tisíci lidmi. To jsou velké urbanismy, ale na druhé straně chystáme také několik luxusních vil pro individuální klienty, což je práce mnohdy ještě náročnější, ale o to krásnější, protože nám pod rukama vznikají jedinečné a luxusní klenoty, a to jak po stránce architektonické, tak technické.

FOTO: ARCHIV FIRMY

Jana Mastíková,

Architekturu jste studovala i ve Španělsku, konkrétně ve Valencii, jak se tamní výuka lišila od té v Česku? Mnohem více než výuka samotná na mě zapůsobilo prostředí a společnost Španělska. Nádherná starobylá, a přesto moderní a komfortní města, svébytná a rozmanitá příroda, hrdost na vlastní historii, zemi a kulturu a ta největší srdečnost a otevřenost. Toto vše se mi hluboce vrylo do paměti, více než samotná studia.

13/10/2020 13:05


Michal Hendrych, hlavní inženýr studia LOXIA

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Každý den je jiný, každý den řeším jiný typ problematiky. Právě tato rozmanitost mě na mojí práci v LOXIA baví. Nejen řešení nových technických

zapeklitostí a detailů našich projektů, ale i třeba problematika inženýringu v rámci povolovacích procesů nebo komunikace s klienty, kdy se každému z nich snažíme zajistit maximálně profesionální služby. Jsem perfekcionista a to samé se snažím učit i své inženýry projektů. Každý den mám hodně nabitý, ale jsem typ člověka, který to správné energické pracovní tempo potřebuje k tomu, aby podal maximální výkon.

FOTO: ARCHIV FIRMY

Je těžké někdy korigovat práci a kreativitu architektů, nebo má většina z nich tak dobré technické znalosti, že jde spíše o harmonicky se doplňující spolupráci? Práce s architekty je velmi individuální projekt od projektu. Někdy to skřípe a někdy je mezi námi naprostá harmonie. Myslím, že mírné napětí mezi projektantem a architektem je v našem oboru na místě. Oba chtějí pro projekt jen to nejlepší, ale každý svým způsobem. Architekt vyžaduje čistotu detailu, stavař zase technicky funkční řešení. Jen vzájemnou konzultací jejich představ a zkušeností může vzniknout jedinečné dílo.

18-19_LOXIA_KD.indd 19

Jedním z vašich projektů je Chateau Troja Residence, kde bylo nutné sladit historickou architekturu s moderní novostavbou. Jak těžké to pro vás bylo? U historických budov, které jsou zároveň kulturní památkou, jsou většinou věci dané a není příliš volnosti na vlastní invenci. Je potřeba zachránit maximum historických konstrukcí a co nejvíce zachovat původní vzhled objektu. Projekt Chateau Troja byl unikátní v tom, že jsme pracovali skutečně s velmi zničenými konstrukcemi, kdy někde to byly opravdu jen torza budov. Restaurátorské průzkumy nám musely prozradit původní barevnosti fasád, rámů oken, krytiny, a tak jsme například po opravdu složitém procesu zkoušení různých odstínů vrátili

Asi nepůjde uvést konkrétní materiál, který by byl pro mě opravdu výjimečný. Na našich stavbách je obrovský zástup různých typů materiálů a každý slouží pro jiné účely. Nevybavuji si, že by mě někdy volba materiálu omezovala. Jsme výjimeční architekti a profesionální inženýři, umíme se poprat se vším! Skvělé na dnešní době je, že existuje obrovský výčet materiálů, které mají skvělé technické parametry a různé možnosti zpracování. Krásným příkladem jsou „do země“ zajížděcí garážová vrata u jedné z našich rodinných vil, která budou tvořena z jednoho kusu kamene. Investor je z tohoto návrhu nadšený a doufám, že se již brzy dočkáme realizace. Taková designová vrata budou v Praze unikátní!

historickým budovám jejich původní barevnost. Ale stálo to za to, výsledek je opravdu jedinečný.

Pokud to není zatím tajné, prozradíte nám, na čem aktuálně pracujete? Víte, je toho hodně. Pokud bych měl jmenovat konkrétní projekt, napadá mě přeměna areálu bývalých vojenských staveb v Praze 8 na bytový areál. Proč zrovna tento projekt? Je to tak trochu moje srdcová záležitost. Pracuji na něm již od roku 2008 a v LOXIA jsem na něm vlastně začínal. Opravdu mě těší, když v místě brownfieldu vzniká kultivované krásné místo pro život. Nezabýváme se ale jen opravdu „komerční“ výstavbou, aktuálně chystáme například krásnou mateřskou školku v Praze 12 nebo rodinnou vilu, která je oproti našim větším projektům šitá na míru konkrétní­ mu klientovi. Tato vila se může pochlubit bazénem, wellness, ložnicemi s ozeleněnými terasami, odkud je nádherný výhled na soutok Vltavy s Berounkou. Do každého podlaží vede výtah a samozřejmostí je i velkoobjemová garáž, která je s interiérem vily propojená pouze prosklenou stěnou, protože věci, které máte rádi, je dobré mít stále na očích.

Kdybyste měl jmenovat novinky na poli elektrotechniky užívané v současnosti v nemovitostech, které by to byly? Dnešní doba umožňuje vybavit budovy opravdu extra technologickými specialitami. To nám v LOXIA velmi nahrává, protože jsme jedni z těch, kteří umějí uvažovat ve vizích. Již teď se zajímáme o to, jak naše projekty budou v budoucnu začleněny do systému „smart cities, smart mobility“ apod. Běžně navrhujeme pro klienty slaboproudé systémy „smart home“ poskytující velkou škálu možností ve věci elektronického monitoringu, řízení a vyhodnocování jednotlivých zařízení v budově. Systémy většinou umožňují zobrazovat veškeré potřebné informace na displeji vašeho tabletu či telefonu. Já sám jsem velkým příznivcem moderních technologií, ale v budově musí mít smysl a klientovi přinést požadovaný efekt. Jaké materiály jsou aktuálně nejvíce trendy a se kterými se vám nejlépe pracuje?

WWW.LOXIA.CZ

13/10/2020 13:05


20 | AGENDA DESIGN

EXKLUZIVNÍ ZBOŽÍ Židle Drop byla spolu s křesly Swan a Egg navržena Arne Jacobsenem v roce 1958 pro hotel Radisson Blu Royal v Kodani, a to jen ve velmi omezeném počtu. Po více než padesáti letech jsou tyto produkty opět vyráběny a lze je nakonfigurovat podle vlastních potřeb. Tuhle židli prostě musíte mít! WWW.STOCKIST.CZ

PŘÍBORY KRÁLŮ Čistota linií a základní geometrie tvoří kolekci STILE by Pininfarina, kde funkce a styl dosahují dokonalé rovnováhy. Objevte nejvyšší italskou kvalitu a inovativní přístup k designu. Povrch a barva kolekce Titanium jsou dosahovány procesem PVD vyvinutým na základě aeronautického výzkumu. Vytvrzený povlak zajišťuje mimořádně dlouhou životnost, 100% bezpečnost v myčce a je ideální pro náročné použití. Mepra poskytuje doživotní záruku na veškeré titanové příbory. WWW.PERDONAHOME.COM

VÁNOCE KLEPOU NA DVEŘE „Letos se více než kdy jindy chystáme na klidné Vánoce strávené v malém rodinném kruhu a v pohodlí svého domova. Proto jsme se zaměřili na eleganci a tradiční vzory v nadčasových barvách – zelené a červené se zlatými prvky. Vytvořili jsme slavnostní talíře a pohodlné textilie, díky nimž bude nadcházející prosinec mimořádně útulný,“ přibližuje Alexandra Tobler, kreativní ředitelka Westwing Collection. Na hledání dokonalých dekorací nikdy není brzy, tak směle do toho! WWW.WESTWINGNOW.CZ

BLAHODÁRNÝ ODPOČINEK Pokud zvažujete koupi vířivé vany, bazénu nebo sauny, můžete si přijít osobně vybrat do showroomu Spa & Wellness v Praze, kde vás čeká 850 m2 výstavní plochy a tým profesionálů, kteří vám se vším rádi poradí. Najdete zde vystavené vířivky exkluzivní americké značky HotSpring, sauny od finského designéra Tima Nakariho, unikátní bazény Endless Pools s protiproudem pro kondiční plavání, cvičení a rehabilitaci nebo parní box či infrasaunu. Podzim nakonec nemusí být smutný. WWW.VIRIVKYSAUNY.CZ

12-22_AGENDA_KD.indd 20

12/10/2020 15:54


okna podtrhující architekturu Vašeho domova www.slavona.cz

00_Slavona_IM_275x430_ND_fall20.indd 1

23/09/2020 20:54


22 | AGENDA DESIGN

KVĚTY SVĚTLA Hiroshi Kawano tuto lampu navrhl s touhou přenést kousek zahrady i do interiéru. Rozkvetlá tak zůstane nehledě na roční období a obdivovat ji budete stejně jako umělecké dílo. Teď už zbývá vyřešit jediné: bílá, nebo černá? WWW.LIGNE-ROSET.COM

SKLENICE PRO KAŽDOU ODRŮDU Moderní nápojová kolekce BOUQUET je revoluční novinkou firmy Moser pro rok 2020. Zrodila se v úzké spolupráci mistrů sklárny se špičkovým someliérem Davidem Kuchařem, který se podílel na vývoji designu. Jejich cílem bylo přizpůsobit křišťálové sklenky nejen servírování vín červených či bílých, ale navíc i jednotlivým vinným odrůdám. Je libo Chardonnay, Pinot Noir, nebo Riesling ? WWW.MOSER.CZ

DOKONALÝ OBÝVÁK Pokud si vyberete nábytek řady Hülsta, máte téměř neomezené možnosti. Je totiž vyráběn na zakázku až podle vaší objednávky. Na začátku je ohromná stavebnice prvků, ze kterých si vybere téměř každý. A jestli patříte mezi individualisty, rádi vám v Homestyle vyjdou vstříc, protože mnoho prvků umějí rozměrově upravovat přesně podle vašich potřeb.

ODOLNÝ A ZVUČNÝ Beosound A1 druhé generace je výkonný přenosný reproduktor s ikonickým designem. Je vybavený vytříbeným profilem, přehledným uživatelským rozhraním a mnoha funkcemi. Jeho hlavní předností je zvuk Bang & Olufsen Signature Sound, s Bluetooth technologií aptX Adaptive. Nabízí dobu přehrávání až 18 hodin při klasické hlasitosti poslechu a je plně odolný proti prachu a vodě, takže si jej můžete vychutnat všude, kam si ho vezmete. Reproduktor Beosound A1 druhé generace je k dostání u Bang & Olufsen za 6990 Kč. WWW.BANG-OLUFSEN.COM

12-22_AGENDA_KD.indd 22

FOTO: ARCHIV FIREM; TEXT: KLÁRA DEDKOVÁ

WWW.HOMESTYLE.CZ

12/10/2020 15:55


ST

EN

GET ER IC

ROČNO

00_YIT_IM_275x430_ND_fall20.indd 1

29/09/2020 12:45


PRINT JEDNOSTRANY LUXURY1SLOVANSKY DUM.indd 1 00_dp_SD_IM_ND_fall20.indd

03/10/2020 05/10/2020 13:25 11:03

PRINT JE


2020 13:25

PRINT JEDNOSTRANY LUXURY 00_dp_SD_IM_ND_fall20.indd 2 SLOVANSKY DUM.indd 2

03/10/2020 11:05 13:26 05/10/2020


26 | PROMOTION

GARTAL STAVÍME VAŠE PŘÍBĚHY

Harfa Yard

Tuchoměřické zahrady

Park Corner

Louis Léger House Lofts

Č

ím vás reality oslovily natolik, že se jim věnujete profesně? V realitách jsem začínal téměř před patnácti lety ještě během studia na Vysoké škole ekonomické v Praze. Realitní trh byl v té době ještě v plenkách a rozhodně jsem neočekával, že se budu v branži pohybovat celý svůj profesní život. Zlom přišel za několik let, když jsem pochopil, že reality jsou velmi komplexní a pestrý obor, a že tu navíc můžu využít dovednosti získané na vysoké škole. Znalost ekonomických procesů a tržních mechanismů, analytický způsob myšlení a průběžné vyhodnocování změn v odvětví, flexibilita a rychlá reakce na požadavky zákazníků, a to vše jsem aplikoval v praxi. Navíc jsem vždycky preferoval hmotný výsledek před virtuálním, což našlo odezvu ve výstavbě bytových domů. Dále jsem se od školy zajímal o architekturu a její vývoj a také o inovace a nové technologie, které najdete v našich projektech. Co všechno podle vás ovlivňuje prostor, ve kterém se nacházíme, a prostředí obecně? Rozhodně je to spojení více prvků jako dostatek místa, správné členění prostoru, kvalitní interiérové materiály, mikroklima a čistý vzduch, souhra přirozeného a umělého osvětlení, přiměřená hladina hluku a v neposlední řadě i dostatek zeleně. Jsou tu i další, ryze subjektivní faktory, jako je osobní komfort a duševní zdraví, pocit bezpečí apod. Jaké jsou aktuální hodnoty společnosti Gartal? Máme vizi a filozofii společnosti, která se léta nemění, a držíme si směr, kterým jsme se před pěti lety vydali. V současné době zaměstnáváme víc než 30 lidí, většina z nich se podílí na projektech v té či oné fázi realizace. Proto vždycky říkám, že u nás to není o one man show, ale o týmové práci. Každý rok si uspořádáme interní prezentaci, kdy v přátelském prostředí vyhodnotíme dosavadní výsledky a případně si stanovíme nové cíle.

GARTAL_KD_opr.indd 26

Jak velkou část z vašich klientů tvoří nájemci či kupující nemovitostí versus investoři? Řekl bych, že je to 75 ku 25, s tím, že podíl investorů v našich projektech v posledních letech klesal. Nicméně se čísla výrazně liší podle projektů, některé z nich jsou více rodinné (např. Tuchoměřické zahrady nebo nový projekt Riviéra Rokytka), jiné zase více investiční (Louis Léger House).

fakticky vyloučit rizika spojená s povolovacím procesem a snížit dobu realizace developerských projektů z osmi až deseti let na průměrné tři roky. Navíc každý projekt, který kupujeme, prochází hloubkovým auditem, kde se zaměřujeme na optimalizaci půdorysů a funkčního využití ploch, na vzhled domu, kvalitu projektu a v neposlední řadě na inovace, které ocení budoucí vlastníci a které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Na který z vašich projektů jste obzvlášť pyšný? Nejvíce jsem pyšný na projekty, které posunuly naši firmu dopředu a zároveň čelily velkému zájmu ze strany kupujících. U každého projektu se snažíme přijít s vlastní koncepcí a vysoká poptávka znamená, že jsme trefili aktuální potřebu. Jako příklad lze uvést projekt Tuchoměřické zahrady, kterým jsme reagovali na rychlý růst cen pražských bytů a kde nabízíme např. byty 4 + kk pod 6 mil. Kč. Architektonicky se mi pak hodně líbí projekt Harfa Yard, na jehož vzhledu se podílel světoznámý architekt Bořek Šípek.

Jaké projekty chystáte pro rok 2021? Připravujeme jeden větší projekt, který budeme stavět na etapy, a několik menších – prémiovou rezidenci na Smíchově, novostavby s malometrážními jednotkami v Libni, Tuchoměřicích a Hloubětíně. Snažíme se pružně reagovat na aktuální vývoj poptávky a uvažujeme o projektech s rodinnými domy, kde vidíme velký potenciál. 

Vaše projekty získaly mnoho ocenění z řad architektů i veřejnosti. Čím si to vysvětlujete? Získání cen nikdy nebylo naší prioritou a vždycky jsme vycházeli z aktuálních požadavků potenciálních zájemců. Proto jsme se u každého projektu zaměřovali na architekturu, technická řešení, inovace, různá vylepšení a ladili detaily ve snaze zvýšit komfort pro budoucí obyvatele. Tedy tvořili přidanou hodnotu, bez níž nemůže být žádná developerská firma dlouhodobě úspěšná. A to se pak odrazilo i v počtu získaných cen. Čím se odlišujete od jiných developerských společností na českém trhu? Náš hlavní rozdíl oproti jiným developerům spočívá v tom, že se při akvizicích zaměřujeme na pozemky aspoň s územním rozhodnutím, což nám umožňuje

Patří podle vás nemovitosti k nejzásadnějším investicím, které můžeme během života udělat? Udrží si svou hodnotu i v nelehké době, jakou zažíváme například právě teď? Investice do vlastního či nájemního bydlení má v České republice dlouhou tradici a do budoucna se to určitě nezmění. Není to investice, díky níž zázračně zbohatnete, ale je to nejlepší aktivum pro bezpečné uložení a zhodnocení prostředků. Rozhodně se přikláním k názoru, že hodnota nemovitostí bude určitě růst, a to jak ve střednědobém, tak i v dlouhodobém horizontu. Podle mě se bude jednat o jednotky procent ročně, avšak nad úrovní inflace, což povede k růstu reálné hodnoty investice. Jsem přesvědčen, že vzhledem k volatilitě na akciových a měnových trzích jsou nemovitosti v dnešní době téměř jedinou rozumnou investicí. WWW.GARTAL.CZ

FOTO: ARCHIV FIRMY

Od založení v roce 2002 se skupina společností GARTAL zaměřuje na budování dlouhodobých hodnot. „Věnujeme velkou pozornost kvalitě provedených prací a uvědomujeme si jedinečnost a individualitu každého klienta či obchodního partnera,“ říká generální ředitel a spolumajitel developerské společnosti Ing. Rostislav Petchenko, se kterým si nyní můžete přečíst exkluzivní rozhovor.

13/10/2020 09:41


PROMOTION | 27

GEOSAN DEVELOPMENT NA SKVĚLÝCH ADRESÁCH „U parku na Břevnově, u lesa na Smíchově, ve vilové zástavbě v Libni, to jsou místa pro život v našich projektech,“ říká Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development. Hlavním záměrem developerské společnosti Geosan Development je realizovat nové bydlení v atraktivních lokalitách s důrazem na kvalitní životní styl bez kompromisů.

Rezidence Neklanka

Z

toho důvodu se soustředíme zejména na Prahu a její městské části, které vynikají bohatou občanskou vybaveností a skvělou dopravní dostupností včetně prostředků veřejné dopravy. Každý projekt šijeme dané lokalitě na míru. Naše novostavby jsou díky tomu architektonicky různorodé a s promyšlenou skladbou bytů. Vždy navržené tak, aby respektovaly místo výstavby a blízké okolí. Často stavíme na pozemcích, které jsou dlouhá léta nevyužívané, a proto se s novou výstavbou snažíme rozvíjet i celou lokalitu,“ popisuje ředitel Petr Beneš, který LUXURY poskytl exkluzivní rozhovor.

FOTO: ARCHIV FIRMY

Setkáváte se často s koupí bytu na investici? Jak významnou část vašich prodejů tvoří a jak vypadá typický investor? Ano, v každém našem projektu evidujeme zájem o byty určené na investici. Jejich podíl tvoří přibližně 25–30 %, přičemž konkrétní čísla se liší v závislosti na lokalitě a ceně bytů. Typický investor je fyzická osoba, která již má s investováním zkušenosti a svůj první byt na investici si někdy v minulosti pořizovala. V preferencích investorů převažují v drtivé většině byty 2 + kk, následují velikostně menší byty 3 + kk a  1 + kk. Co je pro dnešního zájemce o nové bydlení obvykle při výběru bytu klíčové? Jaké aspekty, vybavení či doplňující služby jsou nejvíce vyhledávané? Naši klienti si v případě vlastního bydlení vybírají nejdříve podle lokality, ke které mají určitý vztah a vazbu. Až poté řeší dispozice a velikost bytů a zároveň se rozhodují, jestli koupit byt s terasou, balkonem anebo předzahrádkou. V tomto případě se preference opravdu různí. Svou roli hraje i koncept projektu a další atributy, mezi které se řadí okolí projektu a jeho občanská vybavenost. Covid-19 s sebou nese i změnu životního stylu. Řada lidí, kteří před pandemií chodili každý den do kanceláře, pracuje nyní z domova, což tak pravděpodobně

27_GEOSAN_KD.indd 27

Villa Střížkovská

do jisté míry zůstane i v budoucnosti. Jak to ovlivňuje poptávku po novém bydlení? Mají lidé zájem o speciální místnost, příp. alespoň o oddělený prostor pro domácí pracovnu, kde by měli pro svou práci dostatek soukromí? Zvažujete tento trend při projektování nových bytů? Očekáváme, že trend práce v režimu home office bude i nadále růst, a to nejen v souvislosti s aktuálními omezeními kvůli koronaviru. U našich aktuálních projektů nám architekti do půdorysů bytů již naznačují umístění pracovního stolu, a pokud to dispozice umožňují, vytváříme v nových projektech samostatné kouty nebo místnosti určené pro pracovny. V budoucnu se pak tomuto tématu chceme věnovat ve větší míře a více do detailu.

Radost mám i z obou etap Rezidence Neklanka na Smíchově. V první etapě zbývá několik měsíců před kolaudací poslední volný byt a druhá etapa se prodává také velmi dobře. Velkou roli v tom hraje skvělé umístění přímo u hranice lesa a také komorní pojetí celého projektu, ve kterém jsou byty umístěny ve viladomech a obklopeny vlastní zahradou.

Na jaké lokality se u svých rezidenčních projektů zaměřujete? Působíte i v oblastech mimo Prahu? V rámci naší dlouhodobé strategie vyhledáváme lokality v širším centru Prahy s maximálním městským komfortem. V případě větší vzdálenosti od centra je naší podmínkou pro akvizici pozemku kompletní občanská vybavenost a bezproblémová dostupnost MHD. Naše aktuální projekty leží na pomezí pražského Smíchova a Radlic nebo v Libni. Další projekty chystáme v lokalitě pražského Břevnova či na Chodově. Nicméně pro doplnění a rozšíření nabídky jsme také zařadili projekty mimo Prahu. V portfoliu máme například pozemky v těsné blízkosti lázeňského města Poděbrady.

Jaký cenový vývoj nemovitostí predikujete do budoucích let na základě vašich zkušeností? Každý rok si říkáme, že ceny již dosáhly svého stropu, ale podle našich zkušeností rostou stále dál, a pokud jejich výši neovlivní celkový ekonomický vývoj, tak počítáme s pozvolným nárůstem i v dalších letech.

Praha však stále patří k nejžádanějším lokalitám, kolik nových bytů v hlavním městě chystáte do budoucna? Aktuálně máme v Praze projekty v různých fázích přípravy s více než tisícovkou bytů. Kdybyste měl jmenovat tři nejzásadnější aktuální projekty, které by to byly? Za nejzásadnější považuji náš nový projekt, který půjde brzy do prodeje a vyroste v exkluzivní lokalitě pražského Břevnova, přímo u parku Kajetánka. V kontextu lokality vznikl také jeho název Rezidence Radimova Břevnov.

Je pravda, že najít nový byt v ceně pod pět milionů korun je dnes téměř nemožné? V širším centru Prahy se v této cenové relaci dají pořídit jen byty 1 + kk. V okrajových částech Prahy je při troše štěstí možné narazit i na byt 2 + kk, ale takových nabídek na trhu opravdu moc není.

Jak velkou roli u vás při výstavbě nových domů hraje architektura či energetická náročnost budov? Architektura domu pro nás představuje důležitou součást finálního produktu, který klientovi nabízíme. A tím nemyslím jen samotný vzhled domu, ale také jeho umístění na pozemku. Ovšem za ještě zásadnější považujeme dobré dispoziční řešení bytů a správný podíl jednotlivých typů dispozic. Energetická náročnost budov, lépe řečeno jejich šetrnost, se již stala normou, proto stavíme všechny naše projekty ve standardu B. Co je pro vás osobně při koupi nové nemovitosti nejzásadnější? Na prvním místě je určitě lokalita, respektive konkrétní umístění projektu, a dále jeho celkový koncept. Osobně také preferuji spíše komorní solitérní projekty. WWW.GEOSAN-DEVELOPMENT.CZ

12/10/2020 18:14


28 | TECHNO NOVINKY

MODERNÍ INTERIÉR PAR EXCELLENCE

Zastáváte názor, že čísla jsou u hodin přežitek? Pokud ano, pak se vám technologie Qlocktwo bude líbit. Produkty této značky jsou unikátní svým moderním a atraktivním designem. Tentokrát místo na ručičky a čísla vsadila značka na slova. Ciferník nástěnných hodin Qlocktwo je čtvercový a nese matici písmen, respektive jednotlivých slov, která jsou pro vyjádření času nutná. Design je minimalistický a k dostání v mnoha barevných variantách. Tyto hodiny pozvednou váš interiér na vyšší level. Nástěnné hodiny Qlocktwo prodává Klenotnictví Dušák. Info o ceně v butiku. WWW.DUSAK.CZ

KVALITNÍ INOVACE

Pražský showroom se špičkovým audiovybavením Voix představuje novinku ve svém portfoliu. Do České republiky nyní přiváží prestižní britskou značku reproduktorových soustav KEF. Ta je jedním ze zakladatelů britského hi-fi průmyslu a vyznává filozofii, jejíž součástí jsou především inovace, mezi které patří například koncentrický reproduktor pro středy a výšky Uni-Q. Ten značka neustále zdokonaluje a v současnosti jej ve svých reprosoustavách používá už ve dvanácté generaci. Reproduktorové soustavy KEF, VOIX, info o ceně v showroomech. WWW.VOIX.CZ

HUDEBNÍ RÁJ PRO VÁŠ INTERIÉR Pokud vyznáváte trend moderního bydlení, čistého designu a minimalismu, budete nadšeni z kompaktního mikrosystému SC-HC2020 od společnosti Panasonic. Kombinace ultraštíhlého těla v elegantním černém provedení se snoubí s nejmodernějšími technologickými funkcemi. Získáte tak skvělý a funkční doplněk moderního interiéru. Osmicentimetrové reproduktory využívající port Twisted Acoustic v jedinečném tvaru naplní váš obývací prostor nečekaně bohatými basy. Stylový 1pásmový mikrosystém Panasonic SC-HC2020 stojí 7490 Kč.

FOTO: ARCHIV FIREM; TEXT: KLÁRA DEDKOVÁ

WWW.PANASONIC.CZ

28_TECHNO_KD.indd 28

12/10/2020 16:30


100 95 75

25 5 0

00_HomeStyle_IM_ND_fall20.indd 1 Luxury-noviny-podzim

06/10/2020 10:41


30 | PROMOTION

OBJEVTE RÁJ UPROSTŘED HOR „INVESTUJTE DO JEDINEČNÉHO KOMPLEXU ALDROV APARTMENTS & RESORT.“ Jan Jerie, statutární ředitel společnosti Crescon

Jak byste představil projekt Aldrov Apartments & Resort těm, kteří o něm ještě neslyšeli? Jedná se o jedinečný projekt horského resortu s nadstandardními hotelovými službami. Resort se bude skládat z osmi apartmánových chalup, podzemního parkoviště pro 140 vozů, včetně zázemí pro správu resortu a hlavně společenské budovy. Tato budova je velice důležitá a bez ní by náš resort nebyl tak výjimečný. Nabídne restauraci, nerezový bazén s vířivkou, dva multifunkční sály s kapacitou 180 lidí a především wellness se saunovým světem.

30-31_ALDROV_KD.indd 30

V čem je jeho nesporná výhoda a odlišnost oproti jiným investičním realitám v Česku? V první řadě je to lokalita. Nacházíme se ve třetím stupni Krkonošského národního parku, kde podobný resort už nevznikne. Naprosto jedinečný je ale systém, ve kterém bude resort fungovat. Vy jako budoucí majitel si v resortu koupíte kompletně zařízenou bytovou jednotku, s přiřazeným parkovacím stáním a sklepní kójí. Tato jednotka je v době Vaší nepřítomnosti pronajímána a spravována profesionálním hotelovým operátorem. To vám zaručí, že s apartmánem nemáte žádné starosti, a že stejně je postaráno i o okolní pozemky resortu a společné prostory. Podobné resorty v ČR už vznikají, ten náš je ale odlišný. V době, kdy apartmán nevyužíváte, je automaticky nabízen na pronájem. To vám zaručí podíl na zisku bez ohledu na to, jestli je konkrétně Váš apartmán pronajat nebo ne. Tento přístup tak zamezí možným neshodám v rozdílu příjmů. Žádný apartmán tak nebude zvýhodňován nad ostatními. Netajíte se tím, že jste se inspirovali v Rakousku či Švýcarsku. Jak fungují podobné horské komplexy tam? Jsou podle vás oblíbené? Není důvod se tím tajit. Tento druh resortů či apartmánových domů je v Rakousku již naprostým stan-

dardem a funguje velice dobře. Pronájem jednotek třetím osobám totiž zamezí tzv. studeným postelím. To je termín pro domy na horách, které si majitele koupí do osobního vlastnictví a užívají jenom oni po velmi omezenou část roku. Zbytek roku jsou apartmány bezprizorní a obci či městu nic nepřináší. Tento systém je tedy velmi oblíbený, protože z něj prosperují jak majitelé, obce, tak místní provozovatele restaurací, služeb apod. Na druhou stranu nutno dodat, že především v Rakousku, nebývají tak benevolentní v podmínkách pro vlastní užívání jako jsme my. Co nabízí okolí komplexu Aldrov a kde přesně se nachází? Nacházíme se v malebné obci Vítkovice v Krkonoších, v Krkonošském národním parku. Nejbližší okolí nabídne lyžařský areál Aldrov. Zda naleznete pět sjezdovek, dvě lanové dráhy a jeden z největších snowparků u nás. Je to menší lyžařské středisko, vhodné pro rodiny s dětmi, kde se nemusíte bát pustit děti na sjezdovku samotné, protože všechny sjezdovky jsou na dohled. Samozřejmostí je i romantické večerní lyžování nebo procházky po okolí. Nemluvě o nespočtu bežeckých stop, které se na dvou místech napojují i na Krkonošskou magistrálu. Ve fázi územního řízení je i další lanová dráha, která bude současné sjezdovky propojovat a podstatně tak

FOTO: ARCHIV FIRMY

Č

istý vzduch, ticho a noční obloha plná hvězd. To jsou věci, které mnohým z nás při pobytu ve městě chybí. Před ruchem nejčastěji utíkáme do přírody, která nám umožní vydechnout a  znovu načerpat síly. Pro ty, kteří však i za hranicemi velkoměsta touží po komfortu, je tu Aldrov Apartments & Resort, unikátní rezidenční horský komplex, jenž vám kromě oddychu nabídne i nadstandardní hotelové služby a zkušenosti profesionálního hotelového operátora, který se o Váš apartmán postará v době, kdy jej nevyužíváte. O detailech tohoto jedinečného projektu jsme si povídali s Janem Jeriem, ředitelem společnosti Crescon, která projekt Aldrov Apartments & Resort realizuje.

13/10/2020 15:52


Aldrov Apartments & Resort je ideální kombinací vlastní rekreace a investice, která je zprostředkována profesionálním horským operátorem. Majitelé nemají s nemovitostí žádné starosti, o vše je kompletně postaráno. Stačí pouze přijet a užít si svůj vlastní kousek Krkonoš…

FOTO: ARCHIV FIRMY

navýší kapacitu lyžařského areálu nebo dětský vlek, který bude přímo pod okny resortu. Nejzajímavější je ale napojení na sjezdovky Špindlerova mlýna. Horní Mísečky – Vítkovice v Krkonoších jsou od resortu vzdáleny pouhých 10 min skibusem. Od roku 2023 pak budou propojeny s druhou stranou, tedy Sv. Petrem a Hromovkou, novou lanovou dráhou. Doslova přes kopec tak vznikne největší lyžařské středisko v ČR s více jak 40 km sjezdovek. Projekt je unikátní v tom, že nic podobného se už v prostředí národního parku nemusí opakovat, je to tak? Jak jste to dokázali? Nejen že nemusí, pravděpodobně ani nebude. V národním parku je de facto stavební uzávěra. Můžete si postavit roubenku nebo zrekonstruovat starší stavbu, ale resort podobné velikosti už nepostavíte. Nám se to podařilo díky pozemku starého kravína, který dlouhou dobu chátral a jednalo se tak o brownfield, s jehož revitalizací správa KRNAP souhlasila. Na původně nezastavěném území národního parku se stavět nedá a ani my s tím nesouhlasíme. Pro koho je projekt Aldrov určen? Aldrov Apartments & Resort je určen všem milovníkům hor, lyžování i horské turistiky. Mysleli jsme ale i na lidi, kteří si chtějí odpočinout v klidné lokalitě

30-31_ALDROV_KD.indd 31

u skleničky kvalitního vína nebo na rodiny s malými dětmi. Resort nabídne veškeré potřebné zázemí bez ohledu na roční období a lokalita nabídne své krásy. Jaká je návratnost investice? Návratnost je závislá na více faktorech. Prvním z nich je samozřejmě obsazenost. Záleží také jak často apartmán budete využívat pro vlastní rekreaci a jak často ho přenecháte k pronájmu. Zde, na rozdíl od zmíněného Rakouska, nikomu nenařizujeme, jak může či nemůže svůj apartmán využívat. Dalším důležitým faktorem je poměr Vašich vlastních prostředků a hypotéky. Dali jsme si za cíl, že pokud nemovitost budete financovat s 50% hypotékou, na její splátku vyděláme. Kdo se stará o správu budovy, zatímco v ní nejsme? V současné době připravujeme režim správy s konzultanty z hotelového prostředí tak, aby vše bylo připravenou pro budoucí tendr profesionálního hotelového operátora. Našim hlavním požadavkem bude, aby se jednalo o hotelového operátora se zkušenostmi z podobných evropských resortů úrovně Alpských čtyř hvězd. Lze brát investici do projektu podobného typu jako sázku na jistotu i v době koronavirové kri-

ze? Jak na to reagují vaši klienti v této nepříznivé době? Při první vlně koronavirové krize se lidé zřejmě zalekli, co bude a téměř nás nekontaktovali. V současné době, kdy všichni potencionální investoři vidí, jakým směrem se celá situace vyvíjí, máme od září rezervováno již 10 apartmánů, což je více než minulý rok a poptávka neustává. Koronavirová krize nám tak ukázala, že je ideální vlastnit druhou nemovitost, nejlépe v méně osídlené oblasti. Vítkovice v Krkonoších, mají méně než 400 stálých obyvatel a jsou tedy v podobné situaci ideálním místem. V jaké fázi je projekt v současnosti? Kdy bude hotový a jak jsou jednotlivé objekty zatím obsazeny? Aktuálně máme rezervováno více jak 45 % apartmánů a každý den nás kontaktují další zájemci. Máme již kompletně postavené pozemní parkoviště a do zimy budeme mít hotové kompletní hrubé stavby včetně střechy na domech první etapy. To nám zajistí, že můžeme pokračovat se stavbou i přes zimu a termín předání apartmánů, v prvním čtvrtletí roku 2022, stihneme. Příští rok plánujeme začít stavět společenskou budovu a také druhou etapu, dalších pět apartmánových domů. Ty by měli být hotové v roce 2023. WWW.CRESCON.CZ/CS/PROJEKTY/ALDROV

13/10/2020 15:53


32 | ANKETA

ÚSPĚŠNÉ PODNIKATELKY ODPOVÍDAJÍ: JAK VIDÍTE BYZNYS V ČESKU Z POHLEDU ŽENY? NINA HALADYOVÁ,

jednatelka společnosti Salon Servis Nikdy jsem neměla pocit, že by mě jakkoliv znevýhodňoval fakt, že jsem žena. Můj obor je každé ženě blízký a práce v kosmetickém průmyslu je velmi zábavná. Jedním z důvodů je právě fakt, že máte možnost poznat velké množství zajímavých lidí a vzájemně si předávat zkušenosti a sdílet myšlenky. Dávám přednost individuálnímu přístupu ke každému klientovi, ráda navrhuji řešení přímo na míru jejich potřebám, tak aby náš vztah byl přátelský a prospěšný pro obě strany. Líbí se mi kreativita a nadšení mladých podnikatelů. Často mě překvapují svými podnikatelskými záměry, ráda jim naslouchám. Především mě pak těší návrat k původním řemeslům, která v posledních desetiletích upadala v zapomnění. Čechy považuji za velmi pracovitý národ. Vždy mě potěší informace o úspěchu českých podnikatelů na našem i světovém trhu. Jako spotřebitel ráda podporuji malé firmy.

ZUZANA PETÁKOVÁ,

zakladatelka společnosti Wape Jets Obor mého podnikání je velmi specifický, jedná se o privátní letectví, takže o výhradně mužské prostředí. Myslím, že především záleží na tom, jak se jako žena v takovém prostředí dokážete orientovat. Přiznávám, že je zapotřebí mít určité procento mužské energie a pak ctít klíčové faktory, jako jsou férové jednání, znalost oboru a pozitivní přístup v každé situaci. Zdravé sebevědomí toto podtrhuje. Ve výsledku nezáleží na tom, zda je kolem vás více mužů, nebo žen.

MARTINA HRUBÁ,

Head of PR a majitelka marketingové agentury SITLAGENCY.COM Myslím, že to ženy dnes nemají s podnikáním v ČR úplně jednoduché. Kvůli pandemii obory, které jsou z velké části právě ženský byznys, hodně strádají. Fashion a beauty segmenty přecházejí sice na online platformy, ale není nad to, zajít si do kamenného obchodu a vše si vybrat osobně. A upřímně, obočí si online neuděláte. V IT segmentu je málo žen, což je škoda, ale to je asi obor, který by chtěl teď umět každý. Myslím si, že v Česku momentálně není jednoduché podnikat pro nikoho z nás a držím všem palce, ať to společně zvládneme. V mé pozici mě to, že jsem žena, znevýhodnilo spíše u žen, jelikož když jsou povahy žen podobné, nemusí to vždy úplně sednout. Ale myslím si, že stejný problém mají i muži v rámci byznysu. Je skvělé najít klienta, který vás potřebuje právě proto, že doplníte to chybějící, co právě on nemá. V tom je dle mého největší kouzlo naší branže. Jsou to byznys puzzle, která je potřeba pro úspěch správně složit. Nejdůležitější je, aby kampaň měla ten nejlepší efekt a výsledek, který očekáváte. A je úplně jedno, jestli za ním stojí muž, nebo žena.

ELIŠKA TRNKA,

Pokud podnikáte v oboru módního průmyslu nebo textilu, být ženou je spíše výhoda. Koneckonců jsme k tomu od narození tak nějak lépe naprogramované. Pochopitelně práce s klienty, muži, je pro mě snadnější. Většinou jde o jasně definované zadání, zvolení příležitosti, kam se má oděv hodit a jak často se bude nosit. U klientů mužů je největší důraz kladen na časovou efektivnost schůzky. Oproti tomu klientky, ženy, rády vybírají, ladí ty nejmenší detaily, přemýšlejí, co k nově ušitému kostýmku nebo šatům budou nosit za doplňky, ty pak společně ladíme dohromady a z jednoho kousku na míru vytvoříme rovnou několik outfitů. Pokud se ptáte na celkový pohled byznysu, za mě je úspěšné to, na co sami osobně dáte své doporučení, a jsem moc ráda,

32_ANKETA_KD_new.indd 32

že se mi povedlo vybudovat službu, kterou naši klienti velmi rádi sdílí se svými přáteli a obchodními partnery i v této nelehké koronavirové době. Pokud se ptáte na aktuální situaci v módním průmyslu, bude to teď jiné. Hodně věcí se za krátkou dobu musí změnit. Retail se podle mě takřka převrátí vzhůru nohama. Sezonní kolekce se budou našívat v mnohem menším množství, než bylo zažité doposud, což bude vést k omezenějšímu výběru a menší dostupnosti daného produktu pro klienty. Bude kladen větší důraz na přístup, samotnou péči během výběru a následnou komunikaci s kupujícími. Každá retailová módní značka zkouší po svém přilákat zákazníky do svých obchodů nebo salonů, ale obávám se, že ve společnosti nakupovací nálada ještě není a nějakou dobu tu společenský strach bohužel ještě bude.

FOTO: ARCHIV

zakladatelka krejčovské značky TESSUTO a školitelka dress codu

13/10/2020 10:00


®

00_RealCare_Invest_IM_275x430_ND_fall20.indd 1

02/10/2020 16:48


00_dp_Real_Treuhand_IM_ND_fall20.indd 34

12/10/2020 10:24


00_dp_Real_Treuhand_IM_ND_fall20.indd 35

12/10/2020 10:25


36 | HOUSEHOLD

Ruční napařovač oblečení Tefal Access Steam Pocket, 1 899 Kč

Čistička vzduchu Rowenta PureAirGenius, 8 999 Kč

Parní žehlička Tefal ProExpressUltimate, 10 990 Kč

MODERNÍ SLUŽEBNICTVO NĚKDY ZKRÁTKA NESTAČÍME NA VŠECHNO SAMI, A PROTO JE NA ČASE POVOLAT POMOCNÍKY. TENTOKRÁT TÍM NEMYSLÍME VAŠE DĚTI NEBO PARTNERY, ALE VYCHYTÁVKY DO DOMÁCNOSTI, SE KTERÝMI JE VAŘENÍ I ÚKLID JEDNA RADOST! STAČÍ JE ZAPNOUT A O VŠE PODSTATNÉ SE POSTARAJÍ TÉMĚŘ SAMY. AŤ UŽ JDE O KOMPLETNÍ UVAŘENÍ TŘÍCHODOVÉHO MENU, ŽEHLENÍ, NEBO VYTŘENÍ PODLAHY. NE, NEJSTE V PĚTIHVĚZDIČKOVÉM HOTELU, ALE U SEBE DOMA. Multifunkční akuvysavač Rowenta Air Force FLEX AQUA, 14 290 Kč

Napařovač oděvů Tefal Ixeo Power, 10 999 Kč

Elektrický kontaktní gril Tefal Optigrill Elite, 8 499 Kč

Osobní váha Tefal BodySignal, 1 899 Kč Vysokorychlostní vařicí mixér Tefal Ultrablend Boost, 10 999 Kč

Automatický kávovar KRUPS Evidence One, 26 490 Kč

Multifunkční hrnec Tefal Cook4me+, 7 699 Kč

Ruční sekáček Tefal 5secondChopper, 629 Kč

Rychlovarná konvice Tefal Digital, 1 799 Kč Robotický vysavač Rowenta Explorer Serie 80 Animal, 14 298 Kč

36_KOLÁŽ_KD.indd 36

FOTO: ARCHIV FIREM

Napařovací žehlička Tefal UltimatePure, 3 599 Kč

12/10/2020 16:34


00_Gordon-Design_LEICHT_IM_275x430_ND_2020_10.indd 2

25/09/2020 18:31


38 | DESIGNOVÉ HOTELY

USTLÁNO NA DESIGNU Kde najdete nejhezčí české a slovenské hotely, které mají design na prvním místě? Podívejte se na kurátorský výběr podle redakce LUXURY. Vyzkoušeno na vlastní kůži.

GRAND HOTEL KEMPINSKI HIGH TATRAS Pokud patříte mezi zaryté romantiky, kteří hledají tu pravou kombinaci luxusu a pohádkových kulis s kapkou kýče, pak vás snadno okouzlí právě tohle místo. Na břehu ledovcového jezera ležící Grand Hotel Kempinski High Tatras na vás totiž nejprve zapůsobí svým názvem a pak vám výhledem na majestátní vrcholky hor vyrazí dech. Hotel se pyšní jednou z nejlepších a nejkrásnějších Spa Luxury zón v Evropě s rozlohou 1300 m² a dechberoucím výhledem přímo z bazénu. Kromě perfektních wellness služeb tu najdete také fitness centrum s vybavením pro kompletní trénink nebo nejrůznější spa procedury. Pro rozmazlování svých smyslů v absolutním soukromí lze zarezervovat privátní spa apartmán. A ven z hotelu vás snadno vyláká okolní příroda, která nabízí nespočet výletních cílů, turistických tras, cyklostezek i lyžařských sjezdovek. WWW.KEMPINSKI.COM/GRANDHOTEL-HIGHTATRAS

38-39_HOTELY_KD.indd 38

FOTO: WWW.AMAZINGPLACES.CZ, ARCHIV FIREM

-

12/10/2020 16:37

sp


WELLNESS PŘÍMO NA POKOJI

Za exkluzivním ubytováním už nemusíte za hranice. Luxusní pokoje s vlastní vířivkou a saunou nabízí například Hotel Resort Relax na východním břehu Lipenské přehrady v Dolní Vltavici. Stačí vyjít na terasu a užijete si výhled na soukromou pláž, večer vás čeká třeba romantické rande ve vířivce s šampaňským. Doporučujeme vyzkoušet i místní spa, masáže a mimořádnou kuchyni, která zážitek z dovolené ještě umocní. Pokud si ještě nejste jistí s cestováním do zahraničí, bude tento hotel tou správnou volbou pro vás. HOTEL RESORT RELAX, DOLNÍ VLTAVICE 44, HORNÍ PLANÁ, WWW.HOTELRESORTRELAX.CZ

NOVÝ TÓN V CESTOVÁNÍ Lifestylový hotel The Emblem nabízí 59 pokojů (včetně tří luxusních apartmá), relaxační zónu s různými „oddechovými prostory“ (M Lounge), nejmodernější restauraci a bar (George Prime Steak) a wellness centrum s nedostižnou střešní terasou. „Chceme představovat Prahu tak, jak ji vnímáme – jako jedno z nejčarovnějších a nejúžasnějších měst světa – a chceme se stát srdcem, ze kterého se do ní vydáte. Nabízíme domov pro turisty a cestovatele i přístav pro místní a snažíme se vytvořit v samém srdci velkoměsta vlastní komunitu s rodinnou atmosférou,“ říkají jeho majitelé. THE EMBLEM HOTEL, PLATNÉŘSKÁ 111/19, PRAHA 1, WWW.EMBLEMPRAGUE.COM

FOTO: WWW.AMAZINGPLACES.CZ, ARCHIV FIREM

VE SPOLUPRÁCI SE SVĚTOVÝMI DESIGNÉRY Nově zrekonstruovaný hotel Mosaic House Design Hotel v Praze se může chlubit nejen hotelem samotným, ale také designovou kavárnou Café Mosaic, kterou navrhli rakouští interiéroví designéři Unykat ve spolupráci s architekty Janem Hodanem a Janem Hendrychem z pražského studia Czech Hans. Studio Unykat mělo na starosti také interiér pokojů a penthousů hotelu. Švýcarští umělci z atelier oï pak stojí za unikátními pulzujícími světelnými objekty Oïphorique, které připomínají pohyb medúz v moři. Světelný systém původně navrhli k 20. výročí atelieru oï ve spolupráci se španělským výrobcem svítidel Parachilna. MOSAIC HOUSE DESIGN HOTEL, ODBORŮ 278/4, PRAHA 1, WWW.MOSAICHOUSE.COM

38-39_HOTELY_KD.indd 39

12/10/2020 16:38


INZERCE

00_dp_vrivky_a_sauny_IM_ND_fall20.indd 1

05/10/2020 14:21


oprava_do_issuu.indd 2

30/10/2020 10:27


42 | PROMOTION

NEJLEPŠÍ INVESTICE NEMUSÍ BÝT MĚSTSKÝ BYT „Investujte do nemovitostí, ve kterých neplatíte jen za bydlení, ale také za navazující služby a zážitky,“ říká jednatelka Real Care Invest.

Firma Real Care Invest má za to, že nejlepší investicí nemusí být vždy jen městský byt. Co má podle vás mnohem větší a dlouhodobější perspektivu? Odpověď na tuto otázku vůbec není jednoduchá. Je třeba si nejdříve uvědomit a stanovit, proč chceme vlastní prostředky investovat a proč právě do nemovitostí. Součástí takové úvahy musí být odpověď na otázku, zda nám mají investice vydělávat, nebo být pouze formou pro více či méně bezpečné uložení peněz. Tomu je třeba uzpůsobit investiční strategii. Nemovitosti jsou velmi specifickou komoditou. Každý z nás sice někde bydlí, nějakou nemovitost vlastní nebo si pronajímá, ale neznamená to automaticky, že jsme odborníky na realitní trh. A to hovořím o nemovitostech obecně, zatím jsme se nedostali do takových detailů, jako je český nebo zahraniční trh a specifika spojená s tím, že ukládáme svoje finanční prostředky mimo Českou republiku. Jestliže se ale mám vrátit k vaší původní otázce, pak není rozhodující otázka, zdali městský byt, nebo rezidenci, ať už v České republice, nebo v zahraničí. Vždy je zásadní, kde se daná nemovitost nachází a jakým způsobem ji můžeme využívat, zda je vhodná k pronájmu, ideálně dlouhodobému a smluvně

42-43_REALCARE_KD.indd 42

zajištěnému pronájmu. Nikdo z nás nechce investovat peníze do nemovitosti, o kterou se musí komplikovaně starat a o kterou není zájem na trhu. Jinými slovy, vhodná nemovitost k investování musí splňovat řadu faktorů a to je důvod, proč investovat po konzultaci se specializovanou společností. Loni s vámi do těchto projektů klienti investovali přes 44 milionů korun. Do jakých konkrétních projektů to bylo nejčastěji? Projektů byla celá řada. Nedá se jednoduše říct, který z nich byl nejúspěšnější, protože každý projekt splňuje nároky pro daný typ investora. Naše společnost nabízí rezidenční nemovitosti doslova po celém světě. Zájemci tak mohou investovat například v Thajsku, v Dubaji, ale i v Evropě, např. ve Velké Británii nebo na Slovensku. Co je ovšem důležité a podstatné, pokud si investor vybere naši společnost, dostává kromě dané nemovitosti nebo zahraniční rezidence i jistotu garantovaného výnosu z pronájmu daného projektu. Jestliže bych měla vybrat alespoň nějaké projekty, rozhodně by to byla Dubaj. Zde nabízíme exkluzivní nemovitosti v právě dokončovaném a zcela ojedinělém projektu. The World neboli Svět je nový komplex uměle vytvořených ostrovů u města Dubaj v Saúdské Arábii, sousedící se světově známou „palmou“. Každý ostrov představuje část světa. Evropskou část si jako jedinou do osobního vlastnictví koupil přímo od dubajského šejka rakouský developer Josef Kleindienst, který na ostrovech staví komplex zvaný The Heart of Europe. Tento komplex zahrnuje několik typů nemovitostí počínaje

luxusními soukromými rezidencemi pro královské rodiny z celého světa přes světový unikát plovoucích vil s podmořskými ložnicemi Seahorse Villas až po luxusní dovolenkové hotely a světově první pětihvězdičkový rodinný hotel s vybaveným dětským pokojem. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že si ho děti okamžitě zamilují. Real Care Invest je vůbec první realitní společnost v České republice, která se zaměřuje čistě na investice se zaručeným výnosem. Co vás k tomu inspirovalo? Zásadním a tím nejdůležitějším důvodem byla vlastní zkušenost. Nutno podotknout, že negativní zkušenost s pronájmem nemovitostí. Proto jsme se rozhodli využít naše dlouholeté know-how a jako první v republice nabídnout investorům možnost bezpečně vkládat své vlastní finance do vybraných realitních projektů. Velmi zjednodušeně se jedná o nemovitosti, ve kterých nájemci neplatí jen za bydlení, ale také za navazující služby a zážitky. Typicky luxusní plážové rezidence, viladomy a apartmány v celosvětově oblíbených turistických destinacích nebo v místech, kde je významná poptávka po bydlení. Takovým příkladem je Velká Británie a rezidence s byty pro studenty. Poptávku po nich neovlivnilo ani dění v posledních měsících a restrikce spojené s cestováním. V praxi si zájemce koupí vybranou nemovitost. Namísto aby ji sám spravoval, předá ji profesionálnímu provozovateli, jenž zajistí její fungování a daný výnos. Abychom mohli potvrdit potenciál zaručeného výnosu, musíme velmi podrobně zkoumat každý

FOTO: ARCHIV FIRMY

L

íbí se vám představa vlastnit kousek světového unikátu, užívat si dovolenou každý den, a při tom vydělávat peníze? Pak jsou projekty od společnosti Real Care Invest stvořené přímo pro vás. Více prozrazuje v rozhovoru jednatelka Iveta Pauková.

12/10/2020 18:19


FOTO: ARCHIV FIRMY

Proto jsme se rozhodli využít naše dlouholeté know-how a jako první v republice nabídnout investorům možnost bezpečně vkládat své vlastní finance do vybraných realitních projektů.

projekt a všechny aspekty jeho financování, lokality a potenciálu naplněnosti. Našemu systému věří i bankovní ústavy, které začaly spolupracovat na financování této investiční strategie.

klienty i pro majitele nabízených projektů. Většinu z nich, zejména těch nejatraktivnějších, nabízím v Česku exkluzivně. Takové postavení si musíte vybojovat, nepřichází samo a bez práce.

Vy sama se zaměřujete na drobné investory, které prověřujete. Jak dlouho to trvá a na co se při tom nejvíce zaměřujete? Než nabídneme daný projekt či nemovitost našim klientům, trvá to řadu týdnů a měsíců. Důležité nejsou jen čísla, popis a struktura projektu, podstatná je osobní znalost a kontakt. Ze stovek posuzovaných rezidenčních nemovitostí jich sítem projdou řádově pouze jednotky. V neposlední řadě důležitou roli hrají makroekonomické faktory, místní pravidla, zákony a případná omezení. Za naši nabídku osobně ručím, stojím si za ní. Naši klienti si to uvědomují a hraje to významnou roli v jejich rozhodování.

Na co by si potenciální klienti a nováčci v oboru investic měli dávat největší pozor? Na profesionalitu agentur nebo rádoby odborníků, kteří se snaží nabízet zahraniční nemovitosti na našem trhu. Je třeba si uvědomit, že každý jsme odborníkem na nějakou oblast a – s trochou nadsázky – vlastnictví bytu nás ještě nepasuje do role odborníků na realitní trh. S tím je pak spojeno zklamání z prázdných, neprodejných a nepronajmutelných nemovitostí.

Co je pro vás při obchodní strategii ze všeho nejdůležitější? Osobní, detailní a precizní přístup bez kompromisů. Nejsem ochotná slevit z žádných parametrů rozhodujících pro výběr vhodných nemovitostí. Je to náročná práce, musím se proto neustále dále vzdělávat, sledovat ekonomická kritéria, ale stejně tak právní a další aspekty. Mnohdy překvapím například pojišťovny nebo banky, když se jich ptám na detaily, o nichž neměly tušení a které s nimi ještě nikdo neřešil. Mnohdy se přitom jedná o nezbytné podmínky, abychom mohli působit na mezinárodním trhu. Jedině tak ale mohu být partnerem pro naše

42-43_REALCARE_KD.indd 43

Jak najít ten správný projekt, na který se budeme moci spolehnout a budeme mít jistotu, že bude vydělávat? Troufám si říct, že sami si takový projekt prakticky nemůžete nalézt. Tedy ne v případě, že chcete skutečně prověřenou nemovitost, natož se zaručeným výnosem. Jak jsem už uvedla, vhodná rezidence je výsledkem dlouhého a náročného validačního procesu, osobních návštěv, znalosti ekonomických a podnikatelských vazeb spolu s vývojem trendů na mezinárodním realitním trhu. Ze sta projektů z celého světa vyberete jeden. Co těm ostatním odmítnutým většinou chybí? Těžko označit jeden nejčastější aspekt. Většinou je to kombinace více faktorů. O řadě jsem už hovořila. Za zmínku stojí i historie daného developera, kvalita

jeho předchozích projektů a jeho solidnost v jednání, dodržení deklarované kvality a termínů, dispozice či použité materiály. Který aktuální projekt by ke koupi přesvědčil téměř každého a proč? Řadu mých klientů, a já tomu plně rozumím, si získají projekty, které jsou jim blízké. Myslím tím místně, například na Slovensku, anebo na základě vlastních preferencí. Někdo preferuje moře, někdo jiný hory. Pro jiné je důležitá stabilita a tradice trhu, jakou nabízí například Velká Británie. Další hledá zajímavý investiční potenciál a nízké riziko v podobě nižší ceny, jakou dnes nabízí např. Gruzie. Naší výhodou je, že můžeme a umíme nabídnout pro každého projekt dle jeho představ. Pro nejnáročnější, a na to jsem velmi hrdá, máme v nabídce už vzpomínanou Dubaj s hotelovými suitami The World. Jak vaši společnost ovlivnila koronavirová krize? Jsou investice dobrým prostředkem k tomu, jak uchovat peníze i v těžkých časech? Ekonomika se neustále pohybuje v cyklech. Na tom se nic nemění a nemovitosti jsou i z tohoto důvodu dobrou investiční komoditou. Náš byznys se v posledních měsících rozhodně nezastavil. Naopak potvrzuje, že vložit finance do světových rezidencí je dobrou volbou a ochranou proti rostoucí inflaci. Pokud tedy někdo uvažuje o investicích, ráda se s ním potkám a představím mu naše možnosti a aktuální rezidenční projekty se zaručeným výnosem. WWW.REALCAREINVEST.COM

12/10/2020 18:19


44 | AUTOSALON

USKLADNĚNO, ZN. LUXUSNĚ A SPOLEHLIVĚ

D

ůvodem k založení firmy Eurotyres Morava byla zvýšená poptávka po službách pneuservisu a rychloservisu jak ze strany soukromých osob, tak zejména ze strany leasingových společností. Od začátku budování moravské pobočky byl kladen důraz na moderní, a přitom funkční design interiéru prodejny i servisu, a hlavně na vybavení servisu stroji, jejichž parametry odpovídají nejvyšším nároků na práce prováděné na vozidlech. Taktéž materiál použitý při pracích prováděných v pneuservisu je pořizován výhradně od renomovaných firem známých vysokou kvalitou svých produktů, jako jsou například Schneider, Rema TIP TOP. Firma Eurotyres Morava spolupracuje na bázi smluvních dohod a má uzavřené smlouvy se společnostmi Business

Lease, Arval, Credium, Hertz Lease, Vianor, GPD, Auto Kelly, Barum Continental a další. „Naším cílem je vysoká kvalita a rychlost prováděných služeb za velice příznivé ceny pro širokou veřejnost. Zabýváme se prodejem nových plášťů značek GoodYear, Dunlop, Nokian, Hankook, Pirelli, Barum, Michelin, Continental, Kumho a dalších, dle přání a požadavků zákazníka. Dále se zabýváme prodejem ALU disků, plechových disků a prodejem náhradních dílů na většinu automobilů, které se prodávají na českém trhu. Naším hlavním zaměřením jsou kompletní služby pneuservisu včetně uskladnění pneumatik. Vedle služeb pneuservisu nabízíme také 3D geometrii a rychloservis. Veškeré opravy na vozidlech s ohledem na jejich obtížnost se snažíme provádět na počkání, resp. v den převzetí,“ přibližují majitelé.

www.eurotyres.cz

44_AUTOSALON_KD.indd 44

FOTO: ARCHIV FIRMY

Na kvalitní design nemusíte vždy narazit jen v hotelích či restauracích. Milým překvapením může být také pneuservis. To je případ firmy Eurotyres, jejíchž služeb využívají nejbohatší zákazníci z Česka, kteří by své luxusní vozy nesvěřili jen tak někomu. Kromě hezkého prostředí jsou služby kvalitní a velmi rychlé, což jsou vlastnosti, které oceňujeme ze všeho nejvíce.

12/10/2020 16:41


PRAHA – Veletržní 50, Praha 7 BRNO – Campus Square, Brno

www.kitchen-story.cz 00_Kitchen_IM_ND_fall20.indd 45

13/10/2020 08:41


46 | DESIGN

LOCHERBER MILANO PROVONÍ VÁŠ DOMOV A VYPADÁ JAKO UMĚLECKÉ DÍLO Jednou z prvních věcí, kterou často podvědomě vnímáme, když někam vejdeme, je vůně daného místa. Právě domácí vůně je jedním z důležitých faktorů, které dotváří atmosféru. I vůně bytu, místnosti, kanceláře či obchodu rozhoduje o tom, jak se budeme cítit, zda nám toto místo bude příjemné, kolik času zde strávíme. Bývá již zvykem, že i obchody, hotely a restaurace používají interiérové vůně, aby se jejich zákazníci cítili dobře.

V České republice jste výhradním distributorem značky Locherber Milano, která vyrábí luxusní interiérové vůně. Jak jste se ke značce dostala? Náš příběh začal již v 90. letech, kdy jsme celá rodina žili v Itálii. Maminka začala na doporučení lékárníka používat přírodní barvy na vlasy Sanotint, ale po

LOCHERBER_KD_opr.indd 46

návratu do Čech zjistila, že zde na trhu stále nejsou. Zvedla tedy telefon a zavolala výrobci do Milána a díky tomuto kroku se stala výhradním distributorem pro Českou republiku a Slovensko. Značka Sanotint je jedním z několika brandů stejného výrobce, italské rodinné společnosti Cosval spa, která ve všech svých značkách spojuje přírodu, tradiční vědomosti o bylinkách a jejich použití, moderní technologie, italskou kreativitu a design. Tato vášeň pro poctivou práci, kvalitní suroviny a zpracování se projevuje samozřejmě také u značky Locherber Milano, což je „nejnovější“ brand této společnosti. Jedná se o luxusní a vysoce kvalitní interiérové vůně. Naše společnost BELLITIA, s. r. o., má tu čest být výhradním distributorem pro všechny značky tohoto výrobce. Dokázala byste nastínit její historii nebo kontext? Locherber Milano a její první kolekce vznikla již v roce 2012. Prvním impulzem bylo doplnit luxusní komplexní péči o obličej a tělo, kterou zajišťovaly kosmetické produkty pod značkami Locherber, Sanotint,

Migliorin a doplňky stravy Cosval, péčí o náš domov, interiéry; cílem bylo pohladit duši a naše smysly kvalitním bytovým parfémem… Takto vznikly první tři vůně. Každý rok se pak představují 3 nové vůně a samozřejmě se vyvíjí i nový design. A právě díky originalitě, kvalitě vůní i použitých materiálů, péči o detail, zpracování a samotnému designu, který mimochodem vychází z klasických sloupů antické architektury, se značka Locherber Milano stala jedním ze světových leaderů luxusních interiérových vůní. Mimochodem letošní novinky Tuscan Feeling a Black Karthago z nové kolekce Skyline, která je inspirovaná milánskými mrakodrapy, a Agathis Amber uvedeme na trh začátkem listopadu.

FOTO: ARCHIV; PŘIPRAVILA: KLÁRA DEDKOVÁ

K

valitní bytový parfém má nejen funkci praktickou, ale i estetickou. Registrovaný design a zpracování Made in Italy je luxusním doplňkem do všech interiérů a domácností. Locherber Milano nabízí několik různých provedení vůní do interiéru: aromadifuzéry s tyčinkami, bytové parfémy ve spreji, katalytickou lampu s náplněmi, a příslušenství: náplně pro difuzéry, náhradní tyčinky, dřevěné nebo i kamenné ručně zpracovávané doplňky, jako jsou unikátní mramorová víčka pro velké formáty difuzérů. Více nám o tomto voňavém zázraku prozradila jednatelka společnosti Bellitia PhDr. Alena Průchová.

Proč bychom měli o pořízení luxusní interiérové vůně vůbec přemýšlet? Tak pokud máme luxusní interiér, přece ho „nezničíme“ obyčejnou vůní v nějakém obyčejném flakonu. Nicméně pokud pomineme estetickou stránku věci, je zde důležitá samozřejmě i kvalita produktu: jde

12/10/2020 18:30


o použité látky a esence, které logicky s vůní v prostoru budeme dýchat. Je fajn vědět, že můžete provonět interiér za použití nejkvalitnějších vonných esencí, esenciálních olejů, a přitom zároveň dbáte i o své zdraví.

FOTO: ARCHIV; PŘIPRAVILA: KLÁRA DEDKOVÁ

Jaké vůně jsou nejoblíbenější a kam se která z nich podle vás nejlépe hodí? Toto je opravdu složitá otázka, protože vnímání vůní je hodně subjektivní záležitostí. Každý vůni vnímáme trochu jinak a tomu samozřejmě pak odpovídá i její umístění. Každý prostor voní sám o sobě i bez vůně – představte si, co cítíte, když jste v kuchyni, ložnici nebo obýváku. I přestože tam nemáte žádnou vůni, každý tento prostor trochu jinak voní a jinak jej vnímáte. Obecně lze tedy říci, že je dobré vzít v potaz určitá doporučení dle typu prostoru, tím tedy myslím jeho určení: kuchyň, obývák, koupelna, chodba a jejich velikosti. To jsou dva hlavní faktory pro správný výběr vůně. Neméně důležitý je pak ten subjektivní faktor, anebo v tomto okamžiku spíše vaše preference: vůně spíše kořeněná, nebo svěží, květinová, mechová, sladká? Pak už můžeme zúžit výběr a vyladit provonění interiéru k vaší maximální spokojenosti. Například

se budeme bavit o provonění kuchyně a jídelny – je to prostor, kde vaříme, jíme, takže je fajn spojit ho s vůní, která bude mít v základu „něco z jídla“ – máte raději kořeněnou vůni? Doporučím například Malabar Pepper nebo Banksia, pokud raději hladkou, jemnou, mechovou, tak například Kyushu Rice; svěžejší a živou Rhubarbe Royal nebo Fík s tabrízskou růží. Pro obývák, knihovnu, pracovnu si můžeme dovolit zcela jiný tón vůně: velmi oblíbené jsou například Venetiae (speciální kolekce s víčky vyrobenými z kůlů z benátské laguny, kdy každý kus je originál), Mannequin, Azad Kashmere, Aramaik, Habana Tobacco, Inuit či Capri Blue nebo Klínto 1817. Ložnice, šatna: Linen Buds, Dokki Cotton… Sauna, spa, wellness? Máme vůni na míru – Spa Essence. Pánská pracovna? Oudh nebo Hejaz Incense anebo některá z výše uvedených. To jsou v podstatě zároveň asi i nejoblíbenější vůně. Podle čeho bychom měli vůni vybírat? Jak jsem již uvedla: dle určení prostoru, jeho velikosti a našich preferencí. Je skvělé, že vůně Locherber Milano jsou hodně unisex, takže se stejná vůně velmi často líbí ženám i mužům, manželské páry se proto snáze shodnou. Důležité je při výběru zachovat i to, aby každý prostor měl svoji vůni, dle určení, jak o tom stále mluvím. Pokud byste chtěla mít v celém bytě stejnou vůni, budu vám to rozmlouvat. Kromě toho, že se

LOCHERBER_KD_opr.indd 47

ne každá vůně hodí úplně všude, je tam i faktor našeho nosu, který si snadno zvykne: stejně jako s parfémem, pokud ho nestřídáte, po čase jej přestanete cítit. Pokud naopak přizpůsobíte jednotlivé vůně každému prostoru, stále je ucítíte a stále z nich budete mít radost a požitek. Pokud si nevíte s výběrem vůně rady, můžete se obrátit přímo na nás, telefonicky, na chatu, popřípadě si domluvit osobní schůzku v našem showroomu a my vám s výběrem velmi rádi poradíme. Jak dlouho takový vonný difuzér vydrží účinný? To samozřejmě závisí na jeho velikosti, velikosti prostoru a jeho teplotě a umístění. Nemohu očekávat, že malý difuzér provoní velký prostor, stejně jako nemohu očekávat, že menší aromadifuzér dlouho vydrží, pokud ho postavím na parapet u stále otevřeného okna nebo na krb, kde dennodenně topím. Obecně se u malých difuzérů (250 ml) pohybujeme s výdrží v délce několika měsíců až půl roku. Čím větší difuzér, tím delší výdrž – litrový vydrží rok a půl až dva, 2500 ml a 5000 ml samozřejmě ještě déle. Jak jsem říkala, je zde podstatný i vliv okolního prostředí, teploty, vlhkosti, průvanu.

Předností značky Locherber Milano není pouze nádherná vůně, ale také design flakonu, který je sám o sobě designovou dekorací. Z čeho a jak se nejčastěji vyrábí? Nejčastější provedení flakonů je sklo, které je ručně lakované, s látkovou etiketou. Stejné sklo je i u bytových parfémů ve spreji i parfémových vod na tělo. Co ale odlišuje jednotlivé speciální kolekce, jsou koncovky difuzérů, kde je více materiálů a tvarů: dárkové sady můžeme najít s ručně vyráběnou koncovkou ve tvaru oblázku z terakoty nebo ořechového dřeva, popřípadě v klasickém tvaru T2 Locherber Milano z ořechového dřeva „noce canaletto“, pro litrové a 2500 ml jsou k dispozici mramory, onyxy, drahocenná dřeva jako eben, zebrano, bubinga… Vybere si každý. Druhů vůní do interiérů je spousta. Nejznámějšími jsou asi vonné difuzéry nebo svíčky. Jaké další byste doporučila vy? Určitě bych doporučila právě bytový parfém ve spreji – ideální doplněk k difuzérům pro intenzivní provonění po 1–2 stříknutích. Můžete ho také použít na tkaniny, záclony, do auta… Další zajímavostí je i katalytická lampa, úžasný pomocník pro odstranění zápachu například z vaření. Díky katalytické reakci se čistí vzduch, odstraňují se molekuly zápachu a zároveň prostor provoníte dle svého vkusu a požadované intenzity. Dále bych doporučila

nebát se větších provedení aromadifuzérů – zregulovat intenzitu můžeme pomocí tyčinek, ty do sebe sají vůni a z nich se uvolňuje do okolního prostředí, čili pokud jich pár ubereme, snížíme intenzitu provonění. Naopak to ale nejde. Pokud vyberu moc malé balení, nemusí být vůně cítit a pak je to škoda. Druhý aspekt je i výdrž – ty větší vydrží déle. V sortimentu značky najdeme například i vůně na textil nebo do auta. Je o tyto produkty zájem? Jak se liší od běžných na trhu? Ano i o tyto produkty je zájem, v autě trávíme poměrně hodně času, takže i tam se chceme cítit příjemně s naší oblíbenou vůní. Lišíme se opět kvalitou zpracování, vůněmi a samozřejmě jejich výdrží. Ideální je kombinovat vonnou kartu či sáček do auta a bytový parfém ve spreji. Je podle vás ideální věnovat interiérové vůně jako dárek? Samozřejmě že ano. Je to dárek, který je vhodný de facto pro jakoukoli příležitost: narozeniny, oslava, svatba, firemní dárek… A navíc je velmi unisex. Potěšíte jak

ženu, tak muže. V nabídce máme i luxusní dárkové sady v několika provedeních i v podstatě všech vonných variantách, od 250 ml do 500 ml, mini dárkové sady s vonným sáčkem a parfémem na cesty, dárkové sady s katalytickou lampou… A samozřejmě umíme vytvořit dárek či sadu na míru dle požadavků zákazníka. Jaký difuzér je z vaší nabídky tím nejexkluzivnějším zbožím? V naší nabídce je hned několik velmi luxusních a exkluzivních záležitostí, počínaje aromadifuzéry 2500 ml s víčkem z některého druhu mramoru, onyxu či prestižního dřeva, které si zákazník sám může zvolit a nakombinovat ke svému interiéru, anebo sáhnout již po „hotové variantě“, jako je například Oudh s víčkem z Portoro mramoru o objemu 2500 ml anebo Capri Azul Paradise. Další exkluzivní záležitostí je každopádně provedení Busto Mannequin – difuzér z ořechového dřeva canaletto ve tvaru trupu, jenž působí jako umělecké dílo, dřevěná socha, kterou s hrdostí umístíte do svého interiéru, a navíc krásně voní. K dispozici je provedení 200 ml a 1000 ml s náplní dle vašeho výběru. Anebo solitéry Totem Fascinum v antracitové variantě a Totem Fascinum Briccola ve variantě s dřevem z kůlů z Benátek s objemem 5000 ml a LED podsvícením. KOMPLETNÍ SORTIMENT NALEZNETE NA: W W W.LOCHERBERMILANO.CZ

12/10/2020 18:31


48 | DESIGNOVÝ HOTEL

GRANDHOTEL PUPP IKONA MEZI HOTELY

P

rávě české značky doplňují nejen interiér, ale i gastronomii a celkový dojem hotelu. Na recepci si můžete nabídnout hašlerku, v koupelně najdete kosmetiku od Manufaktury, prezidentské apartmány a lobby zdobí vázy od značky Moser a jídlo vám bude servírováno na porcelánu Thun. Samozřejmostí je také voda Mattoni, likér Becherovka nebo boty značky Baťa, které obouvá celý personál. Není nic víc, než když se spojí český design s tradičními značkami a jedním z nejluxusnějších hotelů vůbec. Více nejen o této spolupráci popisuje generální ředitel grandhotelu Jindřich Krausz. Čím vás hotelnictví tolik fascinuje? Nejedná se o monotónní práci a baví mě multitasking, který práci v hotelu doprovází. Na určité úrovni musím umět všechno.

48-49_PUPP_KD.indd 48

S jakým cílem jste před dvěma lety přijal pozici generálního ředitele Grandhotelu Pupp? Chtěl jsem zvýšit návštěvnost Puppu, zvýšit renomé značky a dát hotelu promyšlený a ucelený koncept. Bylo potřeba nastavit stejné smýšlení mého nejužšího týmu, chtěl jsem tou vizí strhnout i ostatní, protože sám bych v tak velikém hotelu nepohnul s ničím. Snad se to povedlo. Co se za ty dva roky pod vaším vedením v Puppu změnilo? Určitě celková značka, kterou jsme posílili i po grafické stránce ve spolupráci se studiem Najbrt. Vycházel jsem z toho, že jsme tradiční český hotel, a proto jsem posílil spolupráci s dalšími českými značkami, které hotel skvěle doplňují. Jedná se například o sklo značky Moser, porcelán Thun, minerální vodu Mattoni nebo kosmetiku od Manufaktury.

FOTO: ARCHIV; TEXT: KLÁRA DEDKOVÁ

Nejstarší a také nejznámější hotel v České republice, Grandhotel Pupp v Karlových Varech, využil dobu koronavirové pandemie k plánované rekonstrukci, která ho opět přiblížila k ideálu současného moderního hotelnictví a odhalila osvěžující vizi generálního ředitele Jindřicha Krausze. „Pupp je tradiční český hotel, a tak je mou milou povinností propojit ho s ostatními českými značkami, jež mají přesah do zahraničí a podtrhují celkový český odkaz této slavné budovy,“ popisuje.

12/10/2020 18:32


FOTO: ARCHIV; TEXT: KLÁRA DEDKOVÁ

K vidění u vás v hotelu byla také výstava Feigl Gallery. Chcete v podobných projektech pokračovat? Zkoušíme to, čekáme na reakce návštěvníků, zjišťujeme, zda je to pro naše hosty přínosem, protože právě pro ně tyto aktivity děláme. Na zpětnou vazbu od nich si však ještě budeme muset počkat, protože je to jedna z nejnovějších spoluprací. Do jaké míry vás ovlivnila koronakrize a s ní spojená opatření, jako byl například zrušený filmový festival? Musím říct, že hosté, kteří k nám plánovali přijet během festivalu, dorazili nakonec i bez něj, což dokazoval plně obsazený hotel. Snažili jsme se na novou situaci adaptovat a vymysleli jsme projekt ve slavnostním sále, v rámci kterého jsme promítali každou středu a sobotu divácky nejúspěšnější snímky z minulých let festivalu.

48-49_PUPP_KD.indd 49

Čeho si na Grandhotelu Pupp v současnosti nejvíce vážíte? Svých kolegů, kteří se starají o tak velké množství hostů, za což jsme samozřejmě vděční. Hosté si k nám i díky nim našli cestu velice rychle i po koronakrizi. Jaké změny chystáte do budoucna? Máme plány na několik let dopředu, které jsme rozdělili do určitých etap, protože se přece jen jedná o plochu čtyř hektarů, takže je neustále na čem pracovat. Od redesignu určitých prostor po renovaci pokojů, ve kterých hosté požadují stále něco nového. A to je dobře.

12/10/2020 18:33


50 | IKONA

ZÁŽITEK PRO VŠECHNY SMYSLY Značka prémiového koňaku Hennessy slavnostně představuje karafu limitované edice, kterou na počest 150. výročí Hennessy X.O. navrhl světoznámý architekt Frank Gehry. Jeho jedinečný sochařský styl se odráží v interpretaci nadčasové láhve koňaku Hennessy X.O., ve které se snoubí kombinace zlata a skla, odrážející bohaté dědictví Maison Hennessy. Konečný design, na němž je patrná Gehryho netradiční estetika i odvážná citlivost značky Hennessy, symbolizuje novou éru Extra Old (X.O.) koňaku.

FOTO: ARCHIV FIRMY

WWW.HENNESSY.COM

50_IKONA_H_KD.indd 50

12/10/2020 18:34


PROMOTION | 51

HANSGROHE CS BRNO SLAVÍ 25 LET NA TRHU Hansgrohe CS, s. r. o., dceřiná společnost předního německého výrobce koupelnových baterií a sprch, slaví v letošním roce čtvrt století na českém a slovenském trhu a může být s výsledky opravdu spokojena. Bohatou nabídku výrobků využívá široké portfolio zákazníků v oblasti stavebnictví. Za dobu své existence si firma vybudovala díky kvalitním výrobkům a servisu dobré jméno a stabilní postavení na obou trzích.

Selecta – nejprodávanější sprcha Hansgrohe s nastavitelným proudem

AXOR Starck V – decentně ztvárněný organický transparentní design dodá každé koupelně zvláštní akcent

Sprcha Hansgrohe s funkčním tlačítkem Select pro snadné přepínání druhů proudu

H

istorie firmy se datuje od května roku 1995, kdy byla založena ve Svratce (Českomoravská vrchovina) první dceřiná společnost grohe v bývalém postHans­ komunistickém bloku. Po třech letech obchodní činnosti, slibně se rozvíjející síti obchodních partnerů a aktivní účasti na různých výstavách a veletrzích bylo zapotřebí rozšířit nejen školicí centrum, ale především skladové kapacity a logistiku. Od r. 1999 má firma své sídlo v Brně a v současnosti v ní pracuje 19 zaměstnanců.

Na tisíce patentů

nezávislých porot v mezinárodních designových soutěžích. Se značkou spolupracují takové světové hvězdy designu, k jakým patří Philippe Starck, Antonio Citterio či Patricia Urquiola a mnozí další. V renomovaném hodnocení organizace International Forum Design (iF) nejlepších podniků světa v oblasti designu tak zaujímá Hansgrohe mezi 4 215 zúčastněnými firmami místo v TOP 10. Lze nabídnout zákazníkovi lepší doporučení?

V hotelech i na jachtách Jenže mnohem důležitější než vlastní uspokojení společnosti z dosažených obchodních výsledků je to, že s jejími produkty vytvářejí architekti a projektanti špičkové koupelny a kuchyně jak v soukromých interiérech, tak v hotelech či v kongresových centrech a na jachtách. A nejen to, s výrobky značky Hansgrohe či AXOR (globální průkopník trendů u výjimečných, avant-

gardních designových objektů pro luxusní koupelny a kuchyně) se dobře pracuje i těm, kteří stojí za jejich montážemi a instalacemi, tedy instalatérům a technikům, o jejichž neustálé vzdělávání firma pečlivě dbá.

Spolehněte se Kvalita pro Hansgrohe totiž znamená také ty nejvyšší standardy v oblasti servisu, požadavky klientů jsou zohledňovány už při vývoji. Zákazníci se tak mohou spolehnout na kvalitní, stabilní a udržitelné baterie, sprchy a sprchové systémy s dlouhou životností. Při výrobě klade Hansgrohe důraz na vybrané materiály, pokročilé technologie a precizní práci, na ekologii i kvalitu. A také na spokojenost všech lidí, kteří s výrobky této značky pracují nebo je používají. Právě důraz na jejich spokojenost je to, co odlišuje společnost Hansgrohe od dalších výrobců. WWW.HANSGROHE.CZ

FOTO: ARCHIV

Firma Hansgrohe, která velmi úspěšně funguje už 119 let a jejíž výrobky se prodávají ve více než 140 zemích celého světa, může být opravdu spokojena. Vždyť má za sebou více než 15 000 patentů a ochranných vzorů a více než 600 ocenění od

PowderRain, sprchový proud, který zahalí tělo do závoje z tisíce mikrokapek

51_AXOR_KD.indd 51

13/10/2020 17:09


00_dp_Grand_beds_IM_ND_fall20.indd 1

06/10/2020 17:15


Spí svůj sen

HANDCR AF TED BEDS

ATMO RING 70

ATMO 80

ATMO 70

ATMO 60

NOX 55

NOX 45

GRAND BEDS SHOWROOM CAMPUS SQUARE BRNO

GR ANDBEDS .COM

00_dp_Grand_beds_IM_ND_fall20.indd 2

06/10/2020 17:16


54 | DESIGNOVÉ RESTAURACE

JAK CHUTNÁ DESIGN? Po restauracích požadujeme nejen vynikající jídlo, ale také překrásné prostředí, které večeři pozvedne na zážitek, jejž si budeme ještě dlouho pamatovat. Teď jen vybrat, koho vezmete do těchto podniků s sebou.

V samém srdci pulzující Prahy, v rozsáhlých podzemních prostorách nedaleko Staroměstského náměstí naleznete místo provoněné nezaměnitelným aroma té nejkvalitnější whisky. Unikátní koncept kombinující restauraci s barem a jednou z největších kolekcí whisky na světě na vás čeká právě tady. Vyberte si z více než tisícovky druhů whisky, která je servírována v doprovodu skvělého jídla a jedinečné atmosféry. „W“ RESTAURANT přináší ty nejlepší pokrmy z moderní středomořské kuchyně, vždy založené na kvalitních surovinách. Šťavnaté steaky a čerstvé ryby připravované na speciálním grilu s dřevěným uhlím, vegetariánské speciality nebo božské domácí dezerty, to vše vám zajistí nezapomenutelný gastronomický zážitek. „W“ RESTAURANT & WHISKEY BAR, MAISELOVA 1, PRAHA 1, WWW.WRBMPRAGUE.CZ

54-55_RESTAURACE_KD.indd 54

FOTO: ONDŘEJ KOŠÍK, ARCHIV, TEXT KLÁRA DEDKOVÁ

RÁJ PLNÝ WHISKEY

13/10/2020 08:35


NEBE V ÚSTECH Oceněná restaurace Aromi na náměstí Míru v Praze si podmaní každého, kdo ochutná cokoliv z její kuchyně. Již od svých začátků je expertem na ryby, mořské plody a reprezentuje pravou italskou kuchyni s důrazem na původní čerstvé a kvalitní suroviny. Jejich fine dining si můžete vychutnat i během nedělní akce Prosecco time, kdy kromě neomezené konzumace tohoto oblíbeného nápoje okusíte i to nejlepší z jejich grilu. AROMI, NÁMĚSTÍ MÍRU 6, PRAHA 2, WWW.AROMI.LACOLLEZIONE.CZ

BEZ STEREOTYPU

The Artisan je nová restaurace v centru Prahy, zaměřená na moderní českou kuchyni nabízející poctivé a kvalitní jídlo. Stálou nabídku i týdenní menu připravuje šéfkuchař David Rejhon se svým týmem z kvalitních surovin pocházejících téměř výhradně ze vzdálenosti ne větší než 200 km od Prahy. Buďte svědkem proměny české kuchyně v moderní a nezapomenutelný zážitek. THE ARTISAN, V CELNICI 8, PRAHA 1, WWW.THEARTISAN.CZ

CHUTĚ BALI A TAIWANU Neobvyklé spojení několika různých asijských kuchyní v jednom gastronomickém zážitku. Pražská restaurace QQ Asian Kitchen se přestěhovala do větších prostor známého pražského hotelu Mosaic House. Její majitelé Lee Chang z USA (s taiwanskými kořeny) a Nyoman Purnata z Bali ve svých receptech kombinují suroviny typické pro Asii, ale v Evropě stále nedoceněné. „Nechtěli jsme přijít o ducha naší restaurace v Ladově ulici, a proto jsme část interiéru přenesli i sem, například plakáty starých taiwanských filmů,“ přibližuje jeden z šéfkuchařů Lee Chang.

FOTO: ARCHIV, TEXT KLÁRA DEDKOVÁ

QQ ASIAN KITCHEN, ODBORŮ 278/4, PRAHA 1, WWW.QQASIANKITCHEN.COM

54-55_RESTAURACE_KD.indd 55

12/10/2020 18:37


56 | PROMOTION

ZDR INVESTMENTS INVESTOVÁNÍ DO KOMERČNÍCH NEMOVITOSTÍ Investování do nemovitostí může mít mnoho podob. Jeden čím dál oblíbenější způsob je prostřednictvím nemovitostních fondů. Skupina otevřených nemovitostních fondů ZDR Investments je ryze česká společnost a spravuje dva nemovitostní fondy pod licencí České národní banky.

Partneři ZDR Investments zleva: Roman Latuske, Radek Hladký, Zdeněk Prázdný, Dušan Moskaliev. (Autor: Martin Malý)

U

možňuje investice kvalifikovaným investorům, široké veřejnosti, ale také institucím, nadacím nebo municipalitám. Pro své investory generují fondy ZDR Investments stabilní dlouhodobý výnos ve výši 6–8 % ročně.

Kouzlo diskontu Fondy ZDR Investments vynikají na českém trhu svou specifickou investiční strategií – jejich portfolio tvoří převážně retailové nemovi­ tosti diskontního typu. Nájemci jsou bonitní spo­ lečnosti z řad nadnárodních, ale i českých řetězců, jako například potravinářské sítě Billa, Penny, Albert, Norma, textilní diskont KiK, Pepco, potřeby pro domácí mazlíčky Super ZOO, dánský

ZDR_KD.indd 56

Retailový park KORZO Komárno

řetězec vybavení pro domácnost JYSK nebo na českém trhu nově expandující diskontní značky TEDi a Action. Na realitním trhu se jedná o sta­ bilní segment, který dokáže čelit propadům v rám­ ci ekonomických cyklů nebo koronavirové krizi. Portfolio více než třiceti nemovitostí, které formou investičních akcií spoluvlastní tisíce investorů, neustále roste a má překročit hranici pěti mili­ ard korun na konci roku 2020. Diverzifikované portfolio fondů se nachází v regionech na území Česka, Slovenska a Rakouska. Investoři se mohou na fondech podílet jednoduchým způsobem, a to zakoupením investičních akcií v CZK nebo EUR.

Rakouské obrazy na 40 let Jedna z šesti letních akvizic skupiny mířila mimo

její hlavní segment retailových nemovitostí. Do portfolia fondu kvalifikovaných investorů byl zakoupen depozitář Muzea moderního umění města Salcburk. Prvotřídním nájemcem s nevy­ pověditelnou smlouvou na dobu 40 let je rakous­ ká spolková země Salcbursko. Kvalitu portfolia každého nemovitostního fondu s ohledem na udržitelnost dlouhodobého výnosu potvrzuje průměrná zůstatková délka uzavřených nájemních smluv (WAULT). U fondu kvalifikovaných investorů ZDR Invest­ ments se během prvního pololetí 2020 pro­ dloužila ze 7,1 na 8,5 roku a je dle pravidelně zve­řejňovaných žebříčků top nemovitostních fondů Hospodářských novin s odstupem nejdelší hodno­ tou na trhu.

FOTO: ARCHIV FIRMY, MARTIN MALÝ; TEXT: KATEŘINA PIŠTOROVÁ

Kunstdepot Salcburk

12/10/2020 18:38

475-20_F


PROMOTION | 57

„Našim investorům nabízíme dlouholeté know-how z oblasti výstavby a správy komerčních nemovitostí a úspěšnou investiční strategii, která prošla prověrkou v rámci koronavirového období. Nadprůměrně dlouhá zůstatková délka našich nájemních smluv je klíčovým předpokladem pro dlouhodobý stabilní výnos.“ JUDr. Zdeněk Prázdný, zakladatel ZDR Investments

Penny Market Tachov

Norma Kaznějov

FOTO: ARCHIV FIRMY, MARTIN MALÝ; TEXT: KATEŘINA PIŠTOROVÁ

Více na www.zdrinvestments.cz

ZDR_KD.indd 57 475-20_FIN_U-SLUNCOVE_inz_LUXURY-GUIDE_275x215mm.indd 1

12/10/2020 18:38 08.10.2020 11:29:37


58 | DESIGN

NOVÝ SHOWROOM LEICHT V PRAZE

K

uchyně LEICHT zaujmou především zákazníky, kteří kladou důraz na nadčasový design, funkčnost, vysokou kvalitu materiálů a dokonalé zpracování. Všechny kolekce zároveň nabízejí svobodu v designu i uspořádání, tak aby pomohly dotvářet individuální styl každého klienta. Ústřední filozofií značky jsou kvalita a hodnota vnímané dlouhověkostí kuchyní. Cílem je tedy vytvářet nadčasové, kvalitní kuchyně, které nebudete chtít měnit. Kuchyně LEICHT jsou vyráběny v Německu a vyvážejí se do 55 zemí světa. Na českém trhu jsou již třicet let reprezentovány zkušeným týmem značky GORDON DESIGN. Její právě otevíraný showroom představí nejnovější koncept moderního bydlení, v souladu s ústřední filozofií značky. Všechny kolekce jsou navrženy s citem pro estetiku a uspokojí zastánce luxusních, moderních i klasických a rustikálních kuchyní. Napříč kolekcemi lze najít důmyslné využití skla, umělého kamene, vysoce kvalitních dýh, lesklého i matného

58_SHOWROOM_KD.indd 58

laku ve více než dvou tisících odstínů, imitace betonu i nejmodernějších laminátů, ze kterých mizí otisky prstů. „Ráda bych klientům ukázala, co všechno je možné. Často si totiž myslí, že je jen černá a bílá, a proto pak všechny kuchyně vypadají podobně. Ve studiích jsou často vystaveny kuchyně přímo z katalogu, chybí jim originalita, odlišnost,“ vysvětluje majitelka salonu i značky Iva Vitoušková. „Miluji kombinování materiálů, nad kterými se podivují i sami výrobci. Klient potřebuje vyslechnout, komunikovat, spolutvořit, získat inspiraci a seznámit se s možnostmi. Klíčová je kooperace, diskuse nad barevným spektrem, definice potřeb a přání. Často se stává, že klient není schopen jasně definovat svá přání a požadavky. Pak přijde do mého showroomu a ví, že přesně tato kuchyň se mu líbí. Následně, s mou pomocí, vytvoříme kuchyň podle jeho představ i u něj doma. Podle jeho snů i potřeb,“ dodává. W W W.LEICHT.COM, W W W.GORDONDESIGN.EU SHOWROOM GORDON DESIGN, OFFICE PARK RUSTONK A, BUDOVA R3, PR AHA 8

FOTO: ARCHIV FIRMY, TEXT: KLÁRA DEDKOVÁ

Přední německý výrobce kuchyní LEICHT otevřel v Praze zbrusu nový showroom. Rozlehlý prostor plný inspirace pro klienty, architekty a designéry slavnostně otevřel v office parku Rustonka.

12/10/2020 18:40


Praha 5 - Smíchov PRODEJ ZAHÁJEN

U LESA, V ZAHRADĚ A U METRA

www.rezidence-neklanka.cz 00_Geosan_IM_ND_fall20.indd 1

07/10/2020 13:34


60 | DEVELOPER NEWS

S VÝHLEDEM NA PRAHU Top rezidence Pomezí nabízí v druhé etapě mimo 59 nadstandardních bytů a pěti exkluzivních vil také 38 prémiových řadových rodinných domů. Základní ideou urbanistického plánu je „bydlení uprostřed zeleně“. Koncept projektu vznikl z kombinace práce ateliérů Bogle Architects (UK), sdružení Baumschlager Eberle Architekten (AT) / Pavel Hnilička Architekti (CZ), majo architekti (CZ) a ABM architekti (CZ). Vytváří terasovité členění, díky němuž mají domy a vily soukromí a zároveň výhled do zeleně nebo na panoramata Prahy. Prodej druhé etapy, zahrnující byty a rodinné řadové domy, právě startuje. WWW.TOP-REZIDENCE.CZ

MINIMALISMUS JAKO ŽIVOTNÍ STYL

VÝJIMEČNÉ BYDLENÍ NA BŘEHU ŘEKY

Spojit moderní životní styl s životem uprostřed malebné české krajiny se zdá být skoro nemožné. Díky novému projektu rodinných domů Green Village developerské společnosti Real-Treuhand Reality se ale váš sen může stát skutečností. V kraji Františka Ferdinanda d’Este, v sousedství šestnácté jamky mistrovského golfového hřiště Golf Resort Konopiště (hřiště D’Este) nedaleko okresního města Benešov vzniká projekt Green Village, jehož dokončení je plánováno na konec tohoto roku. Real-Treuhand Reality, s. r. o., v první etapě projektu nabízí 21 rodinných domů s dispozicí 5 + kk ve vysokém standardu zajišťujících klidný a pohodlný život. Projekt je výjimečný především pro svůj urbanistický koncept, ve kterém se snoubí moderní a komfortní bydlení s tradičními prvky vesnické zástavby. Hned u vjezdu na pozemek se bude nacházet náves, tolik typický prvek vesnic, nabízející například romantické jezero s molem, sportoviště či dětské hřiště. WWW.GREENVILLAGE.CZ

Každý den je v Karlíně jiný. Prosluněné parky, klasické i exotické chutě světových kuchyní, designové obchody a pop-up galerie současných mladých umělců. Užít si můžete procházky platanovou alejí, romantickou procházku do centra města podél Vltavy či cestu přívozem do Holešovic. Milovníci Karlína, designu a výjimečné architektury zbystřili ve chvíli, kdy se objevila dáma v modrém a s ní i KAY River Lofts. Přináší do Karlína originální bydlení na břehu Vltavy s 55 byty a penthousy dle návrhu architekta Ivana Kroupy, jenž proud řeky propsal do tvaru fasády domu. Vkusná neokázalost dává vyniknout smyslu pro detail. Kvalita použitých materiálů, jejich kombinace, značkové zařizovací předměty, promyšlené dispozice, prostorné terasy, panoramatické výhledy a blízkost řeky, to je domov plný inspirace. WWW.KAY-RIVERLOFTS.CZ

UNIKÁTNÍ BYTY PRO INVESTICI I POHODLNÉ RODINNÉ BYDLENÍ Přemýšlíte nad koupí nového bytu nebo hledáte zajímavou investiční příležitost? Rádi byste zůstali blízko centra Prahy, ale zároveň chcete bydlet v klidné části města a být obklopeni přírodou? Na úpatí vrchu Vidoule byl zkolaudován výjimečný projekt Victoria Košíře, který je pro pohodové bydlení jako stvořený, a navíc ihned k nastěhování! O výhled do přírody, terasu, vlastní balkon, lodžii nebo předzahrádku nejsou ochuzeny ani byty v nižších patrech. Zvláštní pozornost byla věnována také dispozičnímu uspořádání bytů s ohledem na maximální funkčnost, účelnost i pohodlí budoucích vlastníků. Interiéry bytů i společných prostor domů disponují vyšším standardem provedení a zařizovacích prvků, což je u projektů společnosti Real-Treuhand Reality samozřejmostí. WWW.VICTORIAKOSIRE.CZ

60-63_DEVELOPER_KD.indd 60

12/10/2020 18:47


V SRDCI HOLEŠOVIC Rezidence Pergamenka je ojedinělý pražský bytový projekt. Vzniká v širším centru města, v srdci Holešovic a součástí její výstavby je nejenom rekonstrukce historické tovární budovy prodejny Ferona, ale také realizace malé piazzetty a volně přístupných travnatých ploch s městskou vzrostlou zelení ve vnitrobloku. Pokud preferujete městské bydlení, kde máte vše na dosah ruky či pár kroků nebo minut, a to včetně MHD a metra, tak jste na dobré adrese. Celkově je k dispozici 131 bytů od 1 + kk až po 4 + kk. V nabídce jsou i parkovací místa pod objektem a sklepní kóje. WWW.FINEP.CZ

NA PRESTIŽNÍ ADRESE MAISON Ořechovka je výjimečný rezidenční projekt, který vzniká ve spolupráci společností Penta Real Estate a bpd development podle návrhu ateliéru QARTA architektura. MAISON Ořechovka vyrůstá na západní hranici Ořechovky v prestižní vilové lokalitě Prahy 6. Nabízí byty v nejvyšším standardu PREMIUM o dispozicích 1 + kk až po střešní penthousy 6 + kk s překrásnými výhledy na Ořechovku, Střešovice a Prahu 6. Výstavba první etapy bude dokončena již letos a své první obyvatele přivítá už začátkem příštího roku. Druhá etapa je ve výstavbě a v prodeji. WWW.MAISON-ORECHOVKA.CZ

VELKORYSOST A EXKLUZIVITA S DŮRAZEM NA DETAIL Erbenova rezidence je projekt čítající dvacet nadstandardních vzdušných bytů na pražském Smíchově. Základní myšlenkou tohoto bydlení je oáza klidu v centru rušné pražské metropole, která klientovi poskytne harmonii protikladů, jako je soukromí, ale zároveň jedinečný výhled na pražské centrum. Dominantou projektu je unikátní architektonický koncept s terasami a střešními zahradami. Zelené střešní terasy poskytují velkorysý prostor pro výhledy na celé pražské panoráma. Bohaté prosklení zaručuje inspiraci, lehkost a pocit naprosté svobody. WWW.ERBENOVAREZIDENCE.CZ

CHYTRÉ BYDLENÍ NA DOBRÉM MÍSTĚ V Praze 5 se dokončuje první etapa rezidenčního komplexu Ranta Barrandov, která nabízí 141 nízkoenergetických bytů, které doplní předzahrádka, terasa či balkon. Svým obyvatelům projekt poskytne koncept „smart home“, který se postará o příjemné a pohodlné bydlení. Bytový dům bude vybaven moderní technologií, kdy se o fungování domácnosti stará chytrý multifunkční systém, jenž klientům ulehčí život a ušetří peníze. Dokončení projektu je plánováno do konce roku 2020. Aktuálně zbývá ještě několik bytů k prodeji. V projektu byl dokončen vzorový byt o velikosti 3 + kk. WWW.YIT.CZ

60-63_DEVELOPER_KD.indd 61

12/10/2020 18:48


62 | DEVELOPER NEWS

VYSOČANY SE MĚNÍ K NEPOZNÁNÍ Velká část území podél ulice Kolbenova v Praze prochází rozsáhlou revitalizací a postupně se proměňuje v osobité místo, kde lidi baví bydlet a trávit volný čas. Jeden z nejvýraznějších zdejších projektů, Čtvrť Emila Kolbena, zaujímá místo jen pár kroků od stanice metra Kolbenova. Architekti tu navrhli kvalitní bydlení pro jednotlivce, páry i rodiny, které doplnili o řadu moderních technologií a netradičně pojatý veřejný prostor s množstvím interaktivních prvků. První obyvatelé projektu zavítají do svého nového vysočanského domova už na přelomu roku. Počátkem příštího roku pak bude zahájena výstavba dalších bytových domů pojmenovaných po Kolbenově synovi a vnukovi – Hanuš a Jindřich. Díky své výšce nabídnou byty v nejvyšších patrech zajímavé výhledy do okolí, na postupně se měnící ráz této městské čtvrti. WWW.CTVRTEMILAKOLBENA.CZ

LOFT BEZ HRANIC Velkolepé stropy, veliká okna a ohromující výhled dávají projektu Vanguard punc exkluzivity. Původní továrna na výrobu leteckých přístrojů v pražských Hodkovičkách se vrací do života v podobě designově propracovaných loftových ateliérů pro ty nejnáročnější. Lofty dýchají specifickou atmosférou, která je daná jednak historií budovy unikátní naddimenzované konstrukce s extrémní nosností a pevností, ale také důmyslným architektonickým řešením respektujícím originální genius loci celé stavby. Předpokládaný termín dokončení je v roce 2022. Bezkonkurenční je nejenom možnost vyjet ve vlastním voze speciálním výtahem až domů, ale i pestrost velikostí a prostorových uspořádání jednotlivých loftů. Ambiciózní futuristickou vizi moderního bydlení zhmotňuje v projektu Vanguard architekt Petr Drexler. Nechybí mu odvaha experimentovat ani cit pro zachování hodnotných detailů původní architektury. Kvalitu prověří čas a zkušenosti, Petr Drexler disponuje obojím. S developerem projektu, společností PSN, spolupracuje již více než dvě desítky let v oblasti komerčních i rezidenčních projektů. Prémiový projekt Vanguard by PSN je vrcholem této spolupráce. WWW.VANGUARDPRAGUE.PSN.CZ

ADRESA PRO BÁJEČNÝ ŽIVOT Rostoucí moderní čtvrť Zahálka bude perlou Prahy 4. V několika etapách v sousedství golfového hřiště a Vltavy postupně vzniká sedm nadstandardních bytových domů, mezi nimi velkorysé parky s desítkami stromů, hřiště, pěstěné trávníky i louky, lemující biokoridor přírodního potoka. Tři mezinárodní architektonická studia a ateliér krajinné architektury se spojily, aby společně vytvořily více než jen skvělé moderní bydlení v nových rezidencích. Zahálku ocení lidé, kteří nechtějí být závislí na dopravě autem a vyhovují jim jiné flexibilní způsoby přesunu městem. Centrum Prahy je od Zahálky vzdáleno pouhých 15 minut vyhlídkové jízdy na kole podél toku Vltavy a tramvaj jede každých pět minut. Za aktuálně vznikající druhou etapou projektu stojí izraelské studio Yashar Architects. Nabídne 236 bytů a pět komerčních jednotek o rozloze od 1 + kk až 4 + kk.

BYDLENÍ 21. STOLETÍ Rezidenční projekt Oaks Prague už získává podobu. Svým obyvatelům nabídne nejen to nejlepší z města i venkova, ale zároveň přinese důmyslně řešené, inteligentní a udržitelné prostředí, zasazené do malebné krajiny středních Čech. Nachází se přibližně 30 minut jízdy od Václavského náměstí či Letiště Václava Havla Praha, v Nebřenicích. V nabídce bytů naleznete atraktivní byty od architektů Chapman Taylor, jejichž bytové domy tvoří srdce městečka Oaks. Společný dvůr bytových domů pak navrhlo v líbivých přírodních materiálech architektonické studio John Thompson. WWW.OAKSPRAGUE.CZ

60-63_DEVELOPER_KD.indd 62

FOTO: ARCHIV FIREM; TEXT: KLÁRA DEDKOVÁ

WWW.MOJEZAHALKA.CZ

12/10/2020 18:49


MÍSTO PRO KAŽDOU GENERACI Rezidence Churchill je téměř před dokončením. V Italské ulici v Praze si můžete vybrat byty s vlastní zahrádkou či 3 + kk s promyšlenými dispozicemi s pohodlnou pracovnou a komfortní walk-in šatnou. Nadčasová architektura a vysoký standard kombinují ušlechtilé přírodní materiály, jako je kámen a dřevo, s minimalistickými kovovými prvky. Výhodou projektu Rezidence Churchill je jeho snadná dostupnost. Vinohrady jsou totiž místem pro každou generaci i místem pro aktivní životní styl. Projekt Rezidence Churchill je postaven v sousedství Riegrových sadů, s výhledem na Státní operu, Muzeum a celkové panoráma Prahy. Navíc uspokojí i tu nejnáročnější klientelu, protože byty jsou ve vysokém standardu s přípravou pro technologie „smart home“ a mnoha dalšími benefity včetně blízké nákupní pasáže. WWW.REZIDENCECHURCHILL.CZ

KLID, SOUKROMÍ A HARMONIE V JEDNOM Bubeneč Gardens je zcela ojedinělý rezidenční projekt v nejprestižnější čtvrti Prahy. Bubeneč je nesporně jednou z nejvyhledávanějších pražských lokalit, kde naleznete příjemný životní styl v podobě rozsáhlého občanského vybavení včetně kulturního i sportovního vyžití. Jak již napovídá lokalita, exteriér stavby i samotné řešení bytů, jde o výjimečný projekt. Dům si i přes použití moderních technologií zachovává tradiční hodnoty bydlení spolu s udržitelným rozvojem a vysokým komfortem. Celkové rozvržení ploch, zaříditelnost a prostorový standard místností, široká parkovací stání nebo třeba vlastní výtah pro penthouse jsou jen malým výčtem toho, s čím se obvykle nesetkáte. V budově nenajdete dva shodné byty. Každý je originální a vyniká unikátností a jedinečností.

FOTO: ARCHIV FIREM; TEXT: KLÁRA DEDKOVÁ

WWW.BUBENEC-GARDENS.CZ

KRÁSA, ZDRAVÍ A PROFESIONÁLNÍ PÉČE NA NEJVYŠŠÍ ÚROVNI Nejlepší péči, diskrétnost, individuální přístup, nadstandardní služby – to vše nabízí nové designové místo RP Clinic. V jedinečném prostředí nově otevřené kliniky v centru Prahy se budete moci těšit nejen na jedinečný design, ale i špičkové odborníky. V oblasti estetické dermatologie a pleťových terapií se o vás postará tým v čele s MUDr. Věrou Terzijskou. V oblasti stomatologie se vám budou věnovat profesionálové pod vedením MDDr. Lenky Poláškové. Klinika nabízí služby estetické dermatologie, pleťových terapií, tělových procedur, infuzních terapií a komplexní stomatologie. Je umístěna v prestižní lokalitě samotného centra Prahy, v ulici Na Poříčí 5, vedle nákupního centra Palladium. WWW.RPCLINIC.CZ

60-63_DEVELOPER_KD.indd 63

12/10/2020 18:49


64 | DEVELOPER

KONEČNĚ DOMA SE SKANSKA REALITY

P

etr Michálek, generální ředitel společnosti Skanska Reality, se v rozhovoru pro LUXURY za­mýšlí nad udržitelným stavitelstvím, environmen­ tální certifikací a aktuální situací na realitním trhu. Jak vidí budoucnost investičních bytů v Praze a okolí?

Ve společnosti Skanska pracujete už přes 18 let, z toho tři čtvrtiny ve stavebních oborech a třetím rokem v developmentu. V čem se tyto obory podle vás nejvíc liší? Jsem vděčný za to, že jsem si mohl vyzkoušet oba obory. Doporučuji všem. Vedle toho, že jsou to obory velmi provázané a mají řadu společných atributů, tak jsou zde samozřejmě i velké rozdíly. Zejména v délce záběru. Sportovní terminologií bych projektový development nazval týmovým maratónem, avšak s mnoha nastraženými a mnohdy nepředvídatelnými překážkami a stavebnictví, myslím nyní zejména pozemní stavitelství, je v porovnání s tím takový polosprinterský týmový Spartan Race v těžkém terénu, stále plný improvizace. Vývoj developerského projektu, od prvotní myšlenky koupit vhodný pozemek po předání bytu klientovi, trvá v Praze běžně osm, deset i více let. Samotná stavební činnost v tom představuje v průměru necelé dva roky na konci celého mnohaletého úsilí. Development vyžaduje

SKANSKA_KD.indd 64

obrovskou dávku vytrvalosti a trpělivosti. Navíc je to neskutečně komplexní disciplína. Je na něm krásná zejména tvorba (vývoj) produktu, tj. prostor pro skutečnou kreativitu, kdy de facto z ničeho postupně vytváříte nové místo, ve kterém lidé budou bydlet, pracovat, nakupovat, prostě žít své životy. Jinými slovy rozhodujete o tom, co se bude realizovat. Stavebnictví je krásné v tom, že okamžitě vidíte výsledek své práce. Každý den sledujete progres, který se na staveništích odehrává. Avšak v drtivé většině případů „pouze“ zhmotňujete to, co někdo jiný vymyslel, vyvinul a vám zadal postavit. Máte však prostor pro kreativitu, JAK daný úkol zrealizovat. Skanska si na stavebním i developerském trhu drží své specifické místo. Proč tomu tak podle vás je? Těch důvodů je více. Jsme považováni za tradiční stavební a developerskou skupinu se 130letou historií. To má určitě vliv na sílu našeho brandu. Mohl bych zmínit osvědčený byznys model založený na kombinaci externího byznysu a interní spolupráce mezi developerskými a stavebními jednotkami. Podle mě ale důvod, proč jsme si získali určité renomé, jsou hodnoty, na kterých je naše podnikání všude ve světě, a tedy i u nás, založené. Témata péče o zdraví a život, udržitelnosti, etiky nebo přístupu k zákazníkovi jsou jasně komunikována a vyžadována hlavně uvnitř firmy.

Když si je osvojí celý tým, tak už není potřeba investovat do nějakých okatých marketingových proklamací. Hodnoty firmy denně žijeme a jsou věřím vidět skrz naše projekty, přístup ke klientovi, k městu a všude tam, kde podnikáme.   Skanska je ze své podstaty vnímána jako udržitelný stavitel a developer. Vaší specialitou je navíc oblast úspor vody v bytových domech a nadále dost unikátní využití šedé vody. Do jaké míry je tato technologie realizovatelná v masovém měřítku vašich staveb i tuzemských staveb obecně?  Dnes už si všichni uvědomujeme, jak je voda v našem kraji vzácná a že je třeba o ni pečovat a nakládat s ní hospodárně. Pokud se na bydlení budoucnosti chceme dívat z pohledu jeho životního cyklu, musíme k úsporám energií i vody hledat nová řešení, nejen předpokládat, že obyvatelé domu budou dostatečně uvědomělí a šetrní. Proto už standardně všude využíváme úsporné armatury, které uspoří až čtvrtinu pitné vody. Navíc, protože splachovat pitnou vodou je naprosto nehospodárné, jsme se před několika lety odhodlali vyzkoušet systém hospodaření s tzv. šedou vodou u bytového domu v Praze 5. Už po prvním roce jeho fungování se plně potvrdila naše očekávání, tedy že bytový dům tak dokáže uspořit dalších 15 % pitné vody. Úspora ale možná může být i vyšší, pokud

VIZUALIZACE: REAL-TREUHAND REALITY, S. R. O.

„Klienta potěší, že dům spoří za něj a šetří životní prostředí,“ přibližuje v rozhovoru generální ředitel společnosti Skanska Reality.

12/10/2020 19:01


Stavebnictví je krásné v tom, že okamžitě vidíte výsledek své práce. Každý den sledujete progres, který se na staveništích odehrává. Avšak v drtivé většině případů „pouze“ zhmotňujete to, co někdo jiný vymyslel, vyvinul a vám zadal postavit. Máte však prostor pro kreativitu, JAK daný úkol zrealizovat.

budeme vytrvalejší a pokud nám legislativa dovolí do budoucna užívat šedou vodu i pro jiné účely než jen pro splachování toalet. Ideální by bylo, kdyby legislativa podporovala využití šedé vody v projektech, a stala by se tak standardem v bytové výstavbě.

VIZUALIZACE: REAL-TREUHAND REALITY, S. R. O.

Jaké jsou s tímto řešením spojené náklady ze strany developera a do jaké míry tento ekologický přístup ovlivní cenu nemovitosti? Investice do instalace systému hospodaření s šedou vodou v bytovém domě Botanica K, kde je 99 bytových jednotek, byla dva miliony korun. Při celkových nákladech projektu, které dosahují téměř čtvrt miliardy, se nejedná o pro projekt zásadní částku. Klienti těchto 99 bytů každým rokem ušetří dohromady 1,6 milionu litrů pitné vody. To jsou dvě třetiny podolského bazénu ročně jen v jednom pražském domě. Pokud započítáme i poplatky spojené s údržbou a servisem systému, pak nám vychází, že návratnost investice je mezi 14 a 18 lety. Nicméně finanční úspora není hlavní motivací, proč Skanska úsporný systém hospodaření s šedou vodou v projektech instaluje. Tou je jednoznačně odpovědný přístup ke zdrojům. U všech svých projektů využíváte environmentální certifikaci BREEAM. Co to v praxi konkrétně znamená a jaké to má důsledky, ať už finanční, nebo pro okolí stavby?  Postavit projekt, který splňuje kritéria udržitelného byd-

SKANSKA_KD.indd 65

lení, není jednoduchá disciplína. My se proto obracíme na odborníky, kteří stanovili jasná kritéria toho, jak má vypadat a co má splňovat kvalitní dům, který je postaven a připraven pro užívání v duchu dlouhodobé udržitelnosti. Nyní tak stavíme a připravujeme projekty na základě přísných pravidel BREEAM, což je mezinárodní hodnoticí systém pro přípravu a výstavbu kvalitních udržitelných staveb. Následně necháváme své postupy i výsledný dům zkontrolovat a certifikovat třetí nezávislou stranou. V praxi to znamená relativně náročný administrativní proces od správného výběru dodavatelů, odpovědně získaných a šetrných materiálů, dobře nastaveného procesu nakládání s odpady během stavby i po předání domu klientům až po aplikaci úsporných řešení, podporu biodiverzity, správného dopravního napojení stavby apod. Zjednodušeně, BREEAM nám pomáhá udržitelně dodávat našim klientům udržitelné a zdravé domovy. Nakolik hraje ekologické hledisko nemovitosti roli u klientů při výběru jejich bydlení? Hlavními motivátory při výběru nového bydlení nadále zůstávají lokalita a cena, ale téma udržitelnosti rezonuje stále silněji. Potěšující je, že každým rokem skutečně přichází stále více klientů, kteří se o udržitelnost a zelené řešení aktivně zajímají. Dá se říct, že klienta potěší, že dům spoří za něj a šetří životní prostředí tím, jak je pro-

jektován a postaven, aniž on musí významněji slevovat ze svých nároků a pohodlí domova. Jak se posunul během posledních let trh s investičními byty v Praze a okolí?  Záleží vždy na konkrétním projektu. Dle naší zkušenosti z posledních let víme, že čím více k centru města, tím větší podíl investorů. V posledních měsících mírně klesá podíl bytů pořizovaných na investici, ale naopak stoupá zájem o pořízení vlastního bydlení. Je to částečně dáno strukturou aktuálně nabízených projektů v našem portfoliu, přesto to vnímáme jako současný trend a důsledek celkové situace. Dlouhodobě je největší zájem o byty 2 + kk, následují 1 + kk, ale roste zájem i o větší byty. Jaký podíl mezi investory tvoří cizinci a jak se jejich počty zvedly oproti minulosti?  Podíl české klientely v naší společnosti dlouhodobě dominuje. Od června tohoto roku jsme však zaznamenali ještě dominantnější nárůst zájmu ze strany českých klientů na úkor zahraničních investorů. Klienti v této době totiž považují pořízení nemovitosti za jednu z mála bezpečných investic, a do nemovitosti tak ukládají vlastní peníze. Byty opravdu představují z dlouhodobého hlediska bezpečnou a smysluplnou investici. WWW.REALITY.SKANSKA.CZ

12/10/2020 18:25


66 | IKONA

UMĚLECKÝ ORIGINÁL Osmnáct let práce, dvacet pláten, stovky postav – Muchova Slovanská epopej představuje impozantní monumentální cyklus, jenž v moderním umění nemá obdoby. Toto výjimečné dílo je nyní možné obdivovat nejen v galerii, ale také v dokonale věrné digitální podobě na stránkách dvanáctikilové knihy Epopej. Patronkou nejdražší česky vydané knihy je Jarmila Mucha Plocková, vnučka Alfonse Muchy, která speciálně pro tuto publikaci navrhla jeden z artefaktů – šperk z pozlaceného stříbra. Kniha s významnou historickou, kulturní a uměleckou hodnotou vychází v limitovaném nákladu 200 kusů – 100 českých a 100 anglických výtisků. Každý výtisk se tiskne na zakázku, a stává se tak uměleckým originálem opatřeným pořadovým číslem dle výběru zákazníka. Cena knihy je 280 000 Kč a vydává ji nakladatelská skupina Albatros Media s tradicí sahající až do roku 1949.

FOTO: ARCHIV FIRMY

WWW.SLAV-EPIC.COM

66_IKONA_MUCHA_KD.indd 66

12/10/2020 18:51


KAY_NovinyDesignDeveloper_275x430_2020-10-FIN.indd 1 00_Graffiti_KAY_IM_ND_fall20.indd 1

8.10.2020 21:07:12 09/10/2020 14:10


00_OAKS_IM_ND_fall20.indd 1 OAKS_inz_Luxury_D&D_275x430_20-10_(7227)_04.indd 1

08/10/2020 18:39 07.10.2020 13:24:05

Profile for LuxuryGuideCZ

Luxury Design & Developer podzim/zima 2020  

Noviny Luxury Design & Developer podzim/zima 2020

Luxury Design & Developer podzim/zima 2020  

Noviny Luxury Design & Developer podzim/zima 2020

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded