Page 1

UMĚNÍ FASCINUJÍCÍ • INSPIRATIVNÍ • VĚČNÉ

000_cover.indd 1

20.9.17 15:24


LUXURY ART

| editorial

1

FOTO: THE W, VRATKO BARCÍK

Byl konec června a vzduch v Barceloně už dávno voněl létem. Univerzita se chystala uzavřít své brány a já jsem si s filmovou přesností vybavil ten moment, když při poslední zkoušce z dějin umění sklouzl můj pohled po katedře a zastavil se na diáři. „Umění je pro všechny, ale jen elita o tom ví,“ zněl citát, který jsem zde uviděl. Byl to výrok, který mi pomohl pochopit celý princip a následně všechen strach, respekt i obavy z nedostatku vědomostí nechat před branami muzeí a galerií, do nichž jsem od této chvíle již vždy vstupoval s otevřenou myslí a dovolil jsem svému instinktu, aby mě vedl. V životě je důležité mít dobrého mentora. A nikdy nevíte, kde a jakým způsobem si vás najde a v kterém okamžiku k vám pohovoří. Věřím, že i teď držíte v rukách jednu ze svých životních šancí.

01_Edito1.indd 1

Milosh Harajda šéfredaktor Calla Lily, 1986

20.9.17 12:02


Šéfredaktor MILOSH HARAJDA Editor MAREK ZOUZALÍK Art director BOHDANA LEEDEROVÁ Grafik KAMIL SOJKA Marketing IVETA PÍSAŘÍKOVÁ Produkce VERONIKA ŠIMŮNKOVÁ

Korektura ČJ SOŇA BENEDIKTOVÁ Obchodní oddělení TANJA KOVAČ NIKOL KŘIVANOVÁ EVA POSNEROVÁ VERONIKA VICHTOVÁ Ekonomické oddělení WWW.PROFID.CZ Vydavatelka MILENA ŽAMPOVÁ

Cover foto: RADKA&RENE, PAVLEYE ARTIST MANAGEMENT

DALŠÍ TITULY VYDAVATELSTVÍ

LUXURY EXCLUSIVELY FOR CZECH AIRLINES

FASHION PRAGUE

VYDAVATELSTVÍ LUXURY GUIDE, S. R. O. Na Maninách 14, 170 00 Praha 7, tel.: 257 312 867, fax: 257 312 248, info@luxuryguide.cz, IČO: 26212226, DIČ: CZ26212226 • Místo vydání Praha • Registrace MK ČR E-14806 • Tisk Akontext Za obsah inzerce odpovídá inzerent. Přepočty cen odpovídají aktuálním kurzům měn ke dni uzávěrky čísla. Otištěné materiály nelze rozšiřovat bez souhlasu redakce.

WWW.LUXURYGUIDE.CZ WWW.LUXURYGUIDEINT.CZ

02_Redakce.indd 2

21.9.17 10:05


00_Merceder_IM_215x275_Art_2017.indd 1

19.9.17 12:39


EARLY CHECK-IN, NEVER CHECK-OUT

concierge 24/7

úklidové služby

hlídání psů

sauna a parní sauna

poštovní služby

praní a žehlení

bazén

masáže

building link

hlídání dětí

fitness

kino


Představujeme vám V TOWER, Prague – zcela novou úroveň luxusního bydlení. Zajistěte si privilegium nejkrásnějšího výhledu na metropoli, z nejmodernějšího domu se službami, které nemají konkurenci. Prožijte svůj život v dokonalém komfortu vašeho bytu a nadstandardním vybavení klubového patra. Využijte poslední možnost vybírat si z toho nejlepšího ve chvíli, kdy je celý projekt téměř dokončen. Zavolejte na +420 608 444 111 a domluvte si s naším VIP servisem osobní schůzku a návštěvu našeho showroomu. Vítejte nahoře. vtower.cz


Umění bydlet

Váš partner pro prodej exkluzivních nemovitostí

info@sothebysrealty.cz +420 728 744 744 www.sothebysrealty.cz

00_dp_Sothebys_IM_Art_2017.indd 8

20.9.17 14:25


00_dp_Sothebys_IM_Art_2017.indd 9

20.9.17 14:25


00_dp_Stopka_L_fall17.indd 66

6.9.17 11:41


00_dp_Stopka_L_fall17.indd 67

6.9.17 11:41


FOTOGRAF KURT STALLAERT představí fenomén „moving still“

12_Obsah.indd 12

14

ART CITY GUIDE Světoví art insideři vás provedou svými metropolemi.

22

P(ART)Y Podívejte se na nejprestižnější večírky sezony.

40

MICHAL OHANA COLE vás zavede na Bienále do Benátek.

48

MEN Galerie portrétů gentlemanů, kteří vytváří naši popkulturu.

64

AUKCE SEZONY V DOROTHEU Křehká síla skla.

88

FLOWER POWER Zátiší objektivem současných fotografů.

94

TRIO HOTELŮ, jejichž filozofie je úzce spojena s uměním.

DÍLO DAMIENA HIRSTA v butiku Victorie Beckham

JIŘÍ GEORG DOKOUPIL vytvořil nekonvenční ART objekt

FOTO: ARCHIV

Obsah

20.9.17 12:02


®ROBERTO COIN.COM

PRINCESS FLOWER COLLECTION

ROBERTO COIN BOUTIQUE PAŘĺŽSKÁ 1, PRAHA 1 - TEL. 222. 314. 122


14

travel | LUXURY ART

Art city guide BRATISLAVA | ALEXANDRA KUSÁ Alexandra Kusá vystudovala výtvarné umění na Filozofické fakultě UK, kde následně absolvovala i doktorandské studium. V letech 2008 až 2009 pracovala jako vedoucí odboru sbírek v brněnské Moravské galerii, přičemž kromě kurátorské práce přednášela na Katedře dějin umění FF UK, kde se věnovala umění 20. století a jeho přesahům do jiných oblastí. V současné době je generální ředitelkou Slovenské národní galerie.

Kterou galerii nebo které muzeum v Bratislavě, považujete ze svého pohledu za srdeční záležitost? Asi je to přirozené a lidské, že srdeční záležitostí je pro mě právě ta naše, tj. Slovenská národní galerie. Máte svého oblíbeného umělce, jehož kariéru sledujete? Velmi mě oslovuje tvorba Denisy Lehocké, ale kromě toho mám i  čerstvý zážitek z  přípravy výstavy nazvané Drsná škola, která se věnovala současné slovenské grafice. Byla to divoká, ale zároveň velmi produktivní jízda. Myslím, že výsledek v  pozitivním smyslu slova překvapil nejen návštěvníky, ale i samotné autory, tj. Čejku, Bindera, Klepocha, Drličiaka, Čumlivského a Horvátha.

Máte v Bratislavě oblíbenou restauraci, do které pravidelně při svých toulkách po galeriích zajdete? V  Bratislavě vzniklo mnoho příjemných míst, například Pinot u Bruna nebo Fach, ale moje stálice je Prašná bašta. Je to sice retro, ale k Bratislavě prostě patří.

14-20_Art city guide.indd 14

FOTO: MARIKA MAJOROVÁ

Vzpomenete si na některou z bratislavských výstav, která vás v poslední době nadchla tak, že jste ji doporučila i svým známým? Příjemným způsobem mě překvapila výstava Erika Šilleho v  Kunsthalle Bratislava. Chvilku jsem byla na vážkách, protože jsem si nebyla jistá, jak budou tato plátna působit v daném prostoru. Ale autor spolu s kolegy z KHB odvedli při instalaci výstavy velmi dobrou práci, a navíc, k letní atmosféře se malby tohoto autora skutečně hodí.

20.9.17 12:03


inz_215x275_atelier_EP.pdf

1

05.09.17

7:06


16

travel| LUXURY ART

Art city guide BERLÍN | NORMA QUINTO Americká expertka na komunikaci a módní marketing odstartovala svoji profesionální kariéru v roce 1991, kdy začala pracovat jako copywriter pro Dolce & Gabbana. Následně se pak v  New Yorku věnovala řízení poradenské firmy Quinto + Company, poskytující služby v oblasti public relations a marketingu. Mezi klienty této společnosti patřily třeba značky Marc Jacobs, Marithé + François Girbaud nebo Mavi Jeans. V současné době Norma Quinto žije v Berlíně, odkud publikuje své texty pro portál WWD. Zároveň také působí jako ředitelka společnosti Quinto GmbH, která zastupuje nejen místní umělce, ale i řadu luxusních značek.

Máte svého oblíbeného umělce, jehož kariéru sledujete? Ano, je to Olafur Eliasson. Tento berlínský rezident je jedinečný tím, jakým způsobem dokáže zprostředkovat prolnutí mezi vnějším a vnitřním prostorem. Sleduji nejen jeho projekty z oblasti umění, ale i ty architektonické, zaměřující se zejména na efektivní využití solární energie. Vzpomenete si na některou z  berlínských výstav, která vás v poslední době nadchla tak, že jste ji doporučila i svým známým? Nedávno byla v  prostorách galerie moderního umění Boros Bunker zahájena výstava nazvaná #3 collection, která je zároveň spojená s  prohlídkou tohoto fascinujícího historického objektu. Návštěva tohoto místa je rozhodně povinná. Máte v Berlíně oblíbenou restauraci, do které pravidelně při svých toulkách po galeriích zajdete? Vždy si rezervuji stůl v restauraci Katz Orange, která sídlí na Bergstrasse 22 ve čtvrti Berlin-Mitte. Mají tu skvělé koktejly, chutné jídlo, a především úžasnou atmosféru.

14-20_Art city guide.indd 16

FOTO: PETER STIGTER (PORTRÉT), ARCHIV CHRISTIAN BOROS FOUNDATION

Kterou galerii nebo které muzeum v Berlíně považujete ze svého pohledu za srdeční záležitost? Mé nejoblíbenější místo, kam se často chodím dívat na současné umění a výstavy fotografií, je Martin-Gropius-Bau. Prakticky vždy jsou zde k vidění skvělá díla, a to od vynikajících umělců.

20.9.17 12:03


18

travel | LUXURY ART

Art city guide LOS ANGELES | KINVARA BALFOUR Stylová aristokratka lady Kinvara Balfour působí v Los Angeles, a  to jako režisérka, spisovatelka, producentka a moderátorka. Pro společnost Apple zajišťovala produkci a  moderovala sérii rozhovorů nazvanou „Fashion in Conversation at the Apple Store“, kde zpovídala módní ikony, jakými jsou např. Tom Ford, Anna Wintour či Manolo Blahnik. Na projekt společnosti Apple navázala vlastním autorským projektem krátkých dokumentů „Visionaries“, natočených pomocí iPhone. Aktuálně se jako výkonný producent věnuje novému dokumentárnímu filmu o životě Alexandra McQueena.

Kterou galerii nebo které muzeum v Los Angeles považujete ze svého pohledu za srdeční záležitost? Je to pravděpodobně mé nejoblíbenější muzeum současného umění The Broad. Najdete zde umělce, jako jsou Jeff Koons, Chuck Close, Doug Aitken nebo John Baldessari. V The Broad aktuálně probíhá světelná show Yayoi Kusama’s  Infinity Mirrored Room—The Souls of Millions of Light Years Away, která je tvořena zrcadlovou místností naplněnou zářícími světélky.

Vzpomenete si na některou z výstav v Los Angeles, která vás v poslední době nadchla tak, že jste ji doporučila i svým známým? Byla to výstava California: Designing Freedom, kterou připravilo londýnské Design Museum. Oslavuje Kalifornii jako epicentrum osobní svobody a moderního designu, a to s výrazným odkazem právě na světové centrum technologií a designu Silicon Valley. V rámci expozice tak bylo možné vidět různé objekty od skateboardu přes iPhone až po batoh Google Street View Trekker. Máte v  Londýně oblíbenou restauraci, do které pravidelně při svých toulkách po galeriích zajdete? V Londýně chodím do restaurace The Ivy.

14-20_Art city guide.indd 18

FOTO: ALEX BRAMALL

Máte svého oblíbeného umělce, jehož kariéru sledujete? Momentálně mě nejvíce zajímá Banksy. Vždy jsem milovala jeho díla, která zanechával na zdech po celém světě. Uchvátil mě jeho projekt nazvaný Dismaland, což je „zábavní park nevhodný pro děti“, který jsem navštívila v jihoanglickém městě Margate.

20.9.17 12:03


00_Dusak_Qlocktwo_IM_215x275_Art_2017.indd 1

15.9.17 9:49


20

travel | LUXURY ART

Art city guide NEW YORK | MILES SOCHA Miles Socha získal vysokoškolské vzdělání na Carleton University v kanadské Ottawě. Svoji profesionální kariéru začal v deníku Kitchener-Waterloo Record. V roce 1995 nastoupil do mediálního domu Fairchild Fashion Media, kde pro magazín DNR pokrýval oblast oblečení pro sport a  volný čas. Později se přesunul do redakce WWD, kde byl v  roce 2000 jmenován šéfem její pařížské divize. V  letech 2008 až 2016 pracoval jako editor portálu WWD pro Evropu. Od prosince 2016 až dodnes působí jako šéfredaktor v newyorské redakci WWD.

Kterou galerii nebo které muzeum v New Yorku považujete ze svého pohledu za srdeční záležitost? Přitahují mě galerie se současným uměním v newyorské čtvrti Chelsea, protože nikdy nevíte, co tam můžete objevit. Např. 303 Gallery mě fascinuje již od konce 90. let, kdy jsem zde objevil díla umělců, jako jsou Karel Funk a Thomas Demand. Mezi mé další „srdcovky“ patří také Matthew Marks, Gladstone, Pace a David Zwirner.

Vzpomenete si na některou z newyorských výstav, která vás v poslední době nadchla tak, že jste ji doporučil i svým známým? Nezapomenutelná byla výstava Agnes Martin v  Guggenheimově muzeu. Jako další bych rád vyzdvihl výstavu Roberta Longa v Metro Pictures Gallery, kde byl instalován jeho ledovcový diptych. Máte v  New Yorku oblíbenou restauraci, do které pravidelně při svých toulkách po galeriích zajdete? Cookshop.

14-20_Art city guide.indd 20

FOTO: GEORGE CHINSEE FOR WWD

Máte svého oblíbeného umělce, jehož kariéru sledujete? Thomas Ruff a jeho konceptuální fotografie mě vždy překvapí svojí rozmanitostí. Když jsem v berlínském muzeu moderního umění Hamburger Bahnhof navštívil jeho výstavu, nemohl jsem celých čtyřicet minut odtrhnout zrak od jedné z jeho fotografií. Ty vás zaujmou i bez znalosti příběhu o tom, jak Ruff vytvořil virtuální temnou komoru, kde na fotopapír umísťoval malé objekty, čímž vytvořil efekt noční oblohy.

20.9.17 12:04


Již více než 300let dokážeme ocenit umění

Sutnar Ladislav – Venus from The Strip Street, dosažená cena 1 020 000 Kč

DOROTHEUM image inzerce_Sutnar_215x275_V2.indd 1 Výtažková azurováVýtažková purpurováVýtažková žlutáVýtažková černá

18.09.17 14:43


společnost | LUXURY ART

FOTO: LOVIS DANGLER

22

22-24_Party Watermill.indd 22

20.9.17 12:04


P(ART)Y MILOSH HARAJDA, ŠÉFREDAKTOR TOHOTO ČÍSLA, VÁM UKÁŽE NEJVĚTŠÍ AUKCI V HAMPTONS, PODÍVÁTE SE NA BANQUETING HOUSE V LONDÝNĚ A MANOLO VÁS PROVEDE SVOU SPOLEČENSKOU AGENDOU V PRAZE.

22-24_Party Watermill.indd 23

20.9.17 12:04


24

společnost | LUXURY ART

24th Annual Watermill Center Summer Benefit and Auction Každoročně, a to posledních již téměř 25 let, zve americký divadelní režisér Robert Wilson obyvatele New Yorku do svého sídla v Hamptons, kde jeho tým pravidelně pořádá největší aukci letní sezony. Cílem dražby, již vede zkušený dražebník Simon de Pury, je shromáždit dostatečné množství finančních prostředků na podporu mladých umělců, kteří do Watermill Center přijíždí v rámci letního kreativního programu. Letošní ročník této aukce, jenž se konal 29. července pod záštitou francouzského klenotnického domu Van Cleef & Arpels, vzdal poctu avantgardní americké umělkyni Laurie Anderson a herečce Isabelle Huppert, se kterou Wilson v minulosti opakovaně spolupracoval. Mezi tisícovkou prominentních hostů nechyběly celebrity jako Robert Downey Jr., jenž přijel i s manželkou, ani módní návrhář Maxwell Osborne.

1

2

3

4

5

6

7

8

10 1. Simon de Pury v době večerní aukce; 2., 4., 5., 7., 8., 9. Umělecké instalace rezidentů Watermill Centre; 3. Modelka Alina Baikova a licitátor Simon de Pury; 6. Zleva: Adam Spoont a Maxwell Osborne, módní návrhář; 10. Zleva: Robert Downey Jr., herec, Robert Wilson, režisér, a Susan Downey

22-24_Party Watermill.indd 24

11

FOTO: WATERMILL CENTRE

9

20.9.17 12:05


JINDŘICH ŠTYRSKÝ - UTONULÁ / datace 1927, olej na plátně, 60 x 73 cm

Vyvolávací cena: 13 000 000 CZK

AUKCE MISTROVSKÝCH DĚL VÝTVARNÉHO UMĚNÍ 19. 11. 2017 / 13 hodin / Obecní dům v Praze European Arts Investments s.r.o., Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, ČR tel./fax: +420-233 342 293, e-mail: info@europeanarts.cz

WWW.EUROPEANARTS.CZ

LuxuryArt_EAI_215x275.indd 1

15/09/2017 14:29:53


26

společnost | LUXURY ART

Manolo Blahnik: The Art of Shoes Spojení umění a filantropie oslavili společně s legendárním obuvníkem také prominentní hosté šéfredaktorky měsíčníku Harper’s Bazaar, a to galavečeří v hotelu Four Seasons, která se konala při příležitosti zahájení výstavy The Art of Shoes. Unikátní výstava otevřela své brány v pátek 11. srpna a potrvá až do 12. listopadu 2017. V průběhu charitativního večera se prostřednictvím tiché aukce vydražila částka ve výši 1 017 000 korun, přičemž největší zájem byl o Manolovy ikonické modré lodičky. Celý výtěžek bude věnován nadačnímu fondu Bazaar Charity, který vybraný obnos přerozdělí mezi postižené ženy v nouzi a jejich rodiny.

1

2

3

4

5

9

8

10

11

1. Manolo Blahnik; 2. Beáta Baníková, SoHo, Manolo Blahnik, Juraj Šaštinský, podnikatel; 3. Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa, Barbara Nesvadbová, spisovatelka, Manolo Blahnik; 4. Tonya Graves, zpěvačka; 5. Miroslav Bárta, návrhář; 6. Libuše Šmuclerová, ředitelka CNC, Manolo Blahnik; 7. Manolo Blahnik, Barbara Nesvadbová; 8. Manolo Blahnik, Kristina Blahnik, CEO Manolo Blahnik; 9. Manolo Blahnik, Indira Gumarova; 10. Lenka Vejvalková, podnikatelka; 11. Zleva: Tonya Graves, Barbora Bergová, agentura BB Media Consulting

26_Blahnik.indd 26

FOTO:

7

6

20.9.17 12:05


RENOCAR PŘEDSTAVUJE.

Radost z jízdy

NOVÉ BMW ŘADY 5 TOURING S PAKETEM EXECUTIVE.

Seznamte se s novým kombi značky BMW. BMW řady 5 Touring - bezpečnost, maximální komfort a technologie. Pro vás s paketem Executive a Servisními prázdninami na 5 let/ 100 000 km zdarma. Zhodnoťte nové BMW řady 5 Touring při testovací jízdě. Domluvte si termín osobní schůzky na bmw5@renocar.cz Renocar Praha

Lipová 280 Praha - Čestlice (D1, EXIT 8) tel.: 261 393 600 info@renocar.cz www.renocar-bmw.cz * Nabídka platí do odvolání

Renocar Brno

Řípská 5C Brno - Slatina (D1, EXIT 201) tel.: 548 141 548 info@renocar.cz


28

společnost | LUXURY ART

Project Polunin Začátkem prosince tohoto roku se největší baletní hvězda současnosti, ukrajinský tanečník Sergej Polunin, představí také jako producent a choreograf v londýnském divadle Coliseum, které uvede jeho nový projekt nazvaný PROJECT POLUNIN. Na banketovém ceremoniálu, který se uskutečnil při příležitosti premiéry tohoto projektu v londýnském Banqueting House, Sergeje podpořily hvězdy jako Pamela Anderson, David LaChapelle nebo oscarový skladatel Ilan Eshkeri. Tři dny po premiéře se Polunin setkal s Karlem Janečkem a mecenáši Národního divadla na soukromé večeři, kterou uspořádal producent Milosh Harajda.

1

2

3

5

6

8 1. Banqueting House v Londýně; 2. Paul Williams, interiérový designér, s doprovodem; 3. Zleva: Salvatore Scalzo, Royal Opera House, a David LaChapelle, fotograf; 4. David LaChapelle a Pamela Anderson, herečka; 5. Zleva: Milosh Harajda, producent, a Salvatore Scalzo; 6. Ilan Eshkeri, hudební skladatel; 7. Zleva: John Byrne, choreograf, a Milosh Harajda; 8. Sergej Polunin a Karel Janeček s partnerkou; 9. Restaurace SPRING: večeře mecenášů pražského Národního divadla

28_Polunin.indd 28

7

9

FOTO: VALERIA COIZZA, PROJECT POLUNIN FOUNDATION

4

20.9.17 12:06


00_Art_Lines_IM_215x275_ART_17.indd 1

1.9.17 16:17


30

art muse | LUXURY ART

Renesance mĂşzy

30-31_Kate Moss.indd 30

20.9.17 12:06


KDYŽ SE ČTRNÁCTILETÁ KATE NA LETIŠTI JFK V NEW YORKU DOSTALA DO ZORNÉHO POLE MODELINGOVÉ SKAUTKY SARAH DOUKAS, PSAL SE ROK 1988. ÉRA SUPERMODELEK, JÍŽ BYLA NÁSLEDUJÍCÍ DEKÁDA POVĚSTNÁ, PRÁVĚ KLEPALA NA DVEŘE. V MOMENTĚ, KDY DCERA BARMANKY A ZAMĚSTNANCE AEROLINEK PODEPSALA SVŮJ PRVNÍ KONTRAKT S AGENTUROU STORM MODEL MANAGEMENT, NIKDO NEPŘEDPOKLÁDAL, ŽE MLADÁ BRITKA O DVACET LET POZDĚJI PROŽIJE OBROVSKOU RENESANCI, A TO NA PŮDĚ AUKČNÍCH SÍNÍ A PRESTIŽNÍCH GALERIÍ.

FOTO: ARCHIV

P

30-31_Kate Moss.indd 31

oté, co britský bulvár Daily Mirror 15. září 2005 zveřejnil dnes již legendární titulní stranu s topmodelkou šňupající kokain, byly Chanel, H&M a  Burberry mezi prvními, kdo s  Kate ukončil exkluzivní kontrakty. Vše zároveň nasvědčovalo tomu, že zhasla další hvězda. Leč nestalo se tak. Významnou zásluhu na tom má Alexander McQueen, který na konci své show vyběhl na pódium v tričku s nápisem „We love you, Kate“, čímž jí veřejně vyjádřil podporu. Svým činem spustil „Kate efekt“, který inspiroval další umělce, jako byli např. Mario Testino, Marc Quinn a Nick Smith. Tito tři pánové po roce 2005 vytvořili ve svých ateliérech díla, která nejen že Kate rehabilitovala, ale povýšila její tvář na předmět aukčních síní. Když renomovaný sochař Marc Quinn v  roce 2006 představoval své nové dílo nazvané Sphinx, učinil tak v  den vernisáže slovy: „Pro mě tato socha navazuje na dlouhou linii ženských archetypů. Od Willendorfské Venuše přes Botticelliho Venuši až po Warholovu Marilyn. Kate Moss neposkytuje rozhovory, ale i  přesto se v  naší společnosti stala prakticky všudypřítomným obrazem. Proto mé dílo nepředstavuje portrét samotné Kate, ale jen její fotografii. Divák si bude klást otázku, odkdy se objekt stává obrazem sama sebe. Jógová póza je odkazem na sochu Šivy, čímž chci zdůraznit snahu hledání ducha, a  to prostřednictvím těla. Bronzová socha je také symbolem toho, že obraz Kate je výtvorem kolektivní touhy, čímž se stává obrazem nás samotných a zároveň i hodnot naší společnosti.“ Vydavatelství Taschen následně vydalo v  limitovaném nákladu 1 500 podepsaných výtisků exkluzivní publikaci, která se na trh dostala pod titulem Kate Moss by Mario Testino, a to za cenu pět set dolarů za kus. Snímky z publikace, která mapuje dvě desetiletí spolupráce Kate s peruánským fotografem, byly zároveň dražené v aukcích. „Mario mne vyzdvihl na úplně jinou úroveň. Předtím jsem byla jen ,grunge girl‘, ale on mě viděl jinak. Byl jedním z prvních mužů, kteří mě viděli na podpatcích, a začal mne tak fotografovat. Podařilo se mu úplně změnit to, jak mě lidé vnímali, a ve stejném duchu jej pak následovali i další fotografové,“ uvedla sama topmodelka. Poslední z tria děl, které přispívají k nesmrtelnosti této protagonistky, uvedl relativně nedávno i rodák z Glasgow Nick Smith, jehož umělecká technika spočívá v  koláži kolorovaných čipů, prostřednictvím kterých vytváří rozpixelovaný obraz. Autorova první výstava, jež proběhla v  prostorách Lawrence Alkin Gallery, byla kompletně vyprodaná. Portrét Kate o  rozměrech 69 × 93 cm si domů odnesl anonymní kupec.

Marc Quinn: Sphinx (2005)

Nick Smith: Kate Moss, Playboy (2017), Lawrence Alkin Gallery

20.9.17 12:06


32

art dealer | LUXURY ART

Artist Management O PROCESU, V JEHOŽ PRŮBĚHU VZNIKAJÍ HVĚZDY UMĚLECKÉHO NEBE, A O TOM, JAKÝM ROZHODNUTÍM MUSÍ GALERISTA ČELIT, S KÝM KONZULTOVAT A JAKÝM ZPŮSOBEM PLÁNOVAT SVÉ KROKY, TAK ABY JEDNOTLIVÉ ARTEFAKTY SKONČILY V TĚCH SPRÁVNÝCH RUKOU, JSME TENTOKRÁT HOVOŘILI S MAJITELKOU GALERIE PRAGUEKABINET GABRIELOU PECIČOVOU.

Můžete jednou větou popsat filozofii vaší galerie? Art of living. Co bylo tím hlavním impulzem, který vás přivedl k jejímu založení? Impulzů bylo více. Jeden z nich také navazoval na moji tehdejší spolupráci s  časopisem Dolce Vita. Ovšem tím primárním popudem bylo, že jsem v té době – a berme v úvahu, že se psal rok 2009 – pochopila, jak těžké je dotvořit interiér prvky, které mají danou hodnotu, umělecký kontext, a jak je lze i užívat. Tím myslím zejména Fornasetti a Venini, přičemž pomíjím obrazy a  art objekty, protože klasických uměleckých galerií je v  Praze dostatek. Ale poté, co architekt skončil a  předal svou práci, nebyl prostor, kde by si bylo možné vybrat smysluplné a  hodnotné objekty, a  dotvořit si tak byt nebo dům. A to i v případě, pokud je člověk úplný laik v  oblasti umění a  designu nebo nemá čas hledat a cestovat. Prostě místo, které každému může nabídnout estetické uspokojení, a  to ať už se jedná o  nekonečně snový svět Fornasetti, nebo minimalistické objekty od Arika Levyho.

32-36_How to manage artist.indd 32

Podle jakého klíče si vybíráte umělce, které budete reprezentovat? Tvorba daného umělce mě především musí oslovit a být mi blízká. Věhlas umělce či jeho sláva a hodnota mi nestačí, musí se mi jeho díla líbit a musím je chtít mít i doma. Ne vždy to je možné z hlediska ceny, ale musí to být alespoň jistá, mně dostupná forma. Jinak nemohu díla nabízet ani svým klientům. Také je pro mě důležité, abychom si s umělcem nebo s firmou rozuměli, proto preferuji malé ateliéry. Třeba Sé je firma o třech lidech. Přitom má neuvěřitelný sortiment a spolupracuje se světovými designéry. Stejně tak je tomu v případě ateliéru Fornasetti. S Arikem Levym sdílíme jedinečný sarkastický humor, a když Eva Sakuma vypráví své zážitky z Japonska, které pak přenáší na plátno, nelze jejím dílům odolat. Prostě vždy musí nastat oboustranné souznění. Čím vás oslovil izraelský umělec Arik Levy? Filozofií svého umění. Jeho nadčasové sochy a objekty, které jako kdyby byly částí meteoritu, organicky splynou s  vnitřním prostorem nebo třeba se zahradou. Objekty, které vytváří, evokují

20.9.17 17:31


Calla Lily, 1986

32-36_How to manage artist.indd 33

20.9.17 17:31


34

art dealer | LUXURY ART

myšlenku, že nic není tak, jak se na první pohled může zdát. Vzhledem k amorfnosti nebo šikmým plochám je realita, kterou odráží, vždy jiná. Záleží na tom, z  jakého úhlu se na objekt, který zrcadlí své okolí, díváte. Jistá forma reality je založena i na osobních perspektivách, neboť žijeme v realitě a myšlenkách, které jsme si zvolili. A Levyho díla odráží i tuto interpretaci. Jakým způsobem jste navázali vzájemnou spolupráci? Bylo to v roce 2009 a jednalo se o zakázku na venkovní sochu. Tereza Bruthansová zrovna v té době dělala s Arikem rozhovor a napadlo ji, že by nás mohla propojit. Nakonec z  té realizace sešlo, ale setkání bylo podnětem ke spolupráci, která trvá dodnes. Jak reagoval český trh na uvedení Arika Levyho na naši uměleckou scénu?

32-36_How to manage artist.indd 34

Arik je přirozený člověk, a hlavně je to umělec. Design začal dělat jen proto, aby se uživil a mohl se přitom věnovat volné umělecké tvorbě. Reakce českého trhu byla dobrá. Zájem českých sběratelů a reakce na jeho tvorbu jej potěšila. Jakou roli sehrál praguekabinet v jeho kariéře? Určitě důležitou. Respektive byli jsme jedna z prvních galerií, která zprostředkovala velkou venkovní instalaci, a to na počátku tvorby série RockGiants. První instalace se objevila ve Francii v  roce 2009 a  hned po ní následovala instalace pro Českou republiku, RockGiant 270 (270 je označení výšky objektu, tedy 270 cm). Jakou formou prezentujete tohoto umělce v České republice? Na to není jednoduchá odpověď. Český trh s uměním není velký, je tu více umělců a méně sběratelů.

20.9.17 12:07


DROP CHAIR BLACK LEATHER EDITION ™

The black leather edition is in basic leather. Pavilon – Vinohradská tržnice, Praha 2, Vinohradská 1200/50, T/ +420–286 017 701-6, www.pavilon.cz, www.stockist.cz

LuxuryArt_225x297_FH.indd 1

04.08.17 10:49


art dealer | LUXURY ART

Neexistuje zde úplná loajalita umělce vůči galeristovi, což ale je na tak malém trhu přirozené. Vždy se jedná o individuální dohodu s umělcem. Jinak to funguje se zahraničním autorem a  jinak s  tím místním. Záleží na tom, jak se vzájemná spolupráce po nějakém půlročním až ročním testovacím období vyvine. Život je krátký a umění věčné, jak se říká. Tak je občas obtížné to sladit. A  jelikož praguekabinet není klasickou galerií a  nezaměřujeme se pouze na obrazy a sochy, tak se vždy každému umělci snažíme poskytnout i  individuální prostor formou výstavy, PR propagace a podobně. Který objekt z  dílny Arika Levyho je vám osobně nejbližší a proč? Jakákoli variace objektu Rocks z leštěného nerezu, ať už RockFusion, RockStone, nebo RockSkin. Nejvíce vystihují zmiňovanou filozofii jeho tvorby a nejvíce mě oslovily už během prvního kontaktu.

32-36_How to manage artist.indd 36

V kterých světových sbírkách jsou jeho díla zařazena a jaký to má vliv na cenu jeho děl? Je samozřejmé, že pokud se jedná o  známého umělce, který je sbírán celosvětově, tak to má významný dopad i na cenu jeho děl. Je tomu tak i  v  případě Arika Levyho. Kromě významných soukromých sběratelů tomu napomohly i veřejné instalace a  spolupráce s  různými dalšími subjekty. Např. spolupráce s  rodinou Swarovski nebo instalace RockGrowth 808 Atomium, která byla v průběhu roku 2014 realizována v Bruselu. Jedná se o permanentní instalaci sochy ve veřejném prostoru (o délce 1 200, šířce 1 100 a výšce 808 cm), která se nachází před Atomiem, navrženým André Waterkeynem při příležitosti mezinárodní výstavy Expo. Další z  jeho monumentálních instalací se chystá na rok 2018 v  Moskvě, a  to před novým muzeem Hermitage.

FOTO: PRAGUEKABINET

36

20.9.17 12:07


Bílkova 2, Praha 1, info@glf.cz, www.glf.cz Galerie La Femme zastupuje přední české umělce a stojí za mnoha zajímavými mezinárodními projekty a výtvarnými sympozii. A. Sládek: Mlle D., olej na plátně, 60 x 50 cm

Tylek: Děvče, olej na desce, 46 x 33 cm

B. Jirků: Jan Zrzavý s Kleopatrou v milované Bretani, kombinovaná technika, 88 x 122 cm

B. Eliáš ml.: Hravý svět B. Hrabala, kombinovaná technika, 100 x 80 cm

00_Galerie_LaFemme_IM_215x275_Art_2017.indd 1

Z. Tománek: Bílý trpaslík, bronz, mramor, 71 x 13 cm

E. Mansfeldová: Varianta mozaiky I, 100 x 80 cm

18.9.17 13:37


38

lekce kovu | LUXURY ART

Jeff, Jeppe a Aldo NEREZOVÁ OCEL PŘETAVENÁ DO 3D OBJEKTŮ SE STALA EXCENTRICKÝM SYMBOLEM SPOLEČENSKÉHO STATUSU A ZDOBÍ TY NEJPROMINENTNĚJŠÍ UMĚLECKÉ SBÍRKY. PODÍVEJTE SE SPOLU S NÁMI NA TŘI KONTINENTY, KDE SE ZRODILY LEGENDY. V LISTOPADU 2014 PŘINESLY THE NEW YORK TIMES ZPRÁVY Z AUKČNÍ SÍNĚ CHRISTIE’S, KDE SE BALLOON DOG STAL NEJDRAŽŠÍM VYDRAŽENÝM DÍLEM ŽIJÍCÍHO AUTORA. TOTO DÍLO BYLO INSTALOVÁNO VE VERSAILLES A OBJEVILO SE I V POSLEDNÍM FILMU TOMA FORDA. ANONYMNÍ KUPEC, KTERÝ SE DRAŽBY ZÚČASTNIL PROSTŘEDNICTVÍM TELEFONU, JEJ VYDRAŽIL ZA REKORDNÍ SUMU VE VÝŠI 58,4 MILIONU DOLARŮ.

Evropským umělcem, jenž si oblíbil lesklý povrch oceli, je konceptuální dánský autor Jeppe Hein. Jeho interaktivní sochy a veřejné instalace, které v sobě kombinují elementy humoru spolu s  tradicí minimalismu 70. let, najdete ve sbírkách Tate Gallery a  MOCA. Tento umělec působí v Berlíně a zastupuje jej 303 Gallery.

Posledním z triptychu „kovových“ umělců je Aldo Chaparro, rodák z Limy, který se aktuálně pohybuje mezi Peru, Mexikem a  New Yorkem. Předmětem jeho zájmu jsou zrcadlové efekty různých objektů, přičemž jeho nejslavnější sérií děl jsou sochy, jejichž povrch svou strukturou připomíná zmuchlaný papír. Do tvorby Alda Chaparra investovali sběratelé, jako jsou Jack Cohen, Domenico De Sole a Simon de Pury.

FOTO: ARCHIV

„Moje sochy jsou lesklé, takže se v nich odráží tvář diváka. Ten se v tom okamžiku stává součástí mého díla, začíná být mým dílem zaujatý. A vlastní umění se pak děje uvnitř toho, kdo se na ta díla dívá. Líbí se mi i  ten symbolický rozměr, protože balony jsou jako my. Nádech je projevem optimismu, výdech je symbolem smrti,“ říká Jeff Koons, který s  oblibou sahá po nerezové oceli, umožňující v  jeho očích přímé spojení s divákem.

38_Kovove sochy.indd 38

20.9.17 12:07


Inzerce 215x275mm.indd 1

23.08.17 14:16


40

venice bienale | LUXURY ART

OBJECTION PADESÁTÝ ROČNÍK BENÁTSKÉHO BIENÁLE PŘEDSTAVIL PROJEKT PAVILION OF HUMANITY, KTERÝ V DOBĚ POLITICKÉHO ROZVRATU A EKONOMICKÉ KRIZE OTEVÍRÁ OTÁZKU, JAKÁ JE VLASTNĚ ROLE UMĚNÍ V DNEŠNÍ POLARIZOVANÉ SPOLEČNOSTI.

40-42_Venice bienale.indd 40

20.9.17 12:08


40-42_Venice bienale.indd 41

20.9.17 12:08


42

venice bienale | LUXURY ART

The Pavilion of Humanity je veřejnosti přístupný každý den od 11.00 hod., a to až do 30. listopadu 2017.

40-42_Venice bienale.indd 42

FOTO: LORENZA CINI

B

ritský deník The Guardian přinesl hned první den po zahájení výstavy rozsáhlou reportáž o Michal Ohana Cole, autorce instalace nazvané Top Gun, která v  roce 1977 emigrovala z rodného Izraele do Velké Británie, aby zde vystudovala umění na londýnské Central Saint Martin’s College of Art. Ve studiu umění pokračovala i na Chelsea College of Art, a to v rámci postgraduálního studia. Po ukončení studií se rozhodla, že zůstane v Londýně, kde dodnes působí a má zde i svůj ateliér. O tom, jak se Top Gun zrodil a  co vše tomu předcházelo, hovoří Michal Ohana Cole v upřímném vyznání, které napsala exkluzivně pro Luxury Art. „Na Chelsea Art College jsem začala studovat v roce 2012. V té době jsem byla unavena a znechucena diskriminací, se kterou jsem se každý den setkávala. Ve společnosti docházelo k eskalaci feministické agendy a já cítila, že už mám toho útlaku právě dost. Jednoho dne jsem byla v hospodě se skupinou bankéřů, kteří měli zájem o  koupi mých děl. Všichni byli v  oblecích, s  kravatami, hladce oholeni. Byl z nich cítit klasický pach peněz. Po několika skleničkách se konverzace zvrhla nepříjemným směrem a začala být plná sexuálních narážek. Já na ně nereagovala. Jen jsem je poprosila, aby mi dali své kravaty, což oni považovali za projev mé náklonnosti. Vstala jsem od stolu a bez jediného slova odešla do svého ateliéru, kde jsem celou noc přemýšlela, jak nejlépe tyto kousky látky využít. Najednou jsem se v mysli vrátila do své rodné země, do Izraele, který je každý den ostřelován raketami. Tu noc jsem vytvořila dílo, které jsem nazvala Kill Me, Love Me, Fuck Me, představující dvě rakety obalené kravatou. A to považuji za začátek vývoje mé sexuální zbraně. Kravaty nejsou jen symbolem maskulinity, ale zosobňují také určitý respekt. Mám ráda ten proces sbírání kravat, je to svým způsobem taková performance. Proces přesvědčování někoho, aby vám dal kus svého oblečení, ze kterého já na oplátku vyrobím umělecké dílo. V tu chvíli se dárce zároveň stává součástí díla. Každá z těch 25 tisíc kravat, které jsem v rámci instalace Top Gun v Benátkách využila, byla již v minulosti použita. To znamená, že každá z nich byla tichým svědkem manipulativního jednání, tak typického pro mužský svět. Obchodní jednání, hospody, party, prostitutky, pohřby, politické mítinky, soudní jednání, propouštění zaměstnanců. Krev, pot a slzy... Tento symbol mužské dominance v mé instalaci vypovídá o moci a její rovnováze v rámci domácnosti, přičemž má vyvolat představu vlastního malého mikrosvěta. Návrhem prostoru doslova utkaného z kravat jsem vytvořila prostředí plné mužnosti, které je však zároveň svým způsobem jemné, barevné až ochranné. Jako vycpaná buňka, sloužící pro uvěznění i ochranu zároveň.“

20.9.17 12:08


Janus. Designed by Bertil Vallien. Unique.

Batzeba, Limited Edition 299pcs

Kosta Boda, Karlova 19, Prague 1

Kosta Boda Intercontinental Prague, Pařížská 30, Prague 1 info@perlet.cz phone: +420 777 759 629, +420 777 759 626

www.crystaleurope.com

00_Kosta_Boda_IM_215x275_ART_2017.indd 43

20.9.17 14:52


44

digital art | LUXURY ART

ONLINE ART PLATFORMS DIGITALIZACE NAŠÍ SPOLEČNOSTI ZPŮSOBILA, ŽE SE SOUČASNÉ UMĚNÍ STALO DOSTUPNÝM ARTIKLEM I PRO ŠIROKOU VEŘEJNOST. ŠÉFREDAKTOR MILOSH HARAJDA PRO VÁS PŘIPRAVIL MALÝ PŘEHLED INTERNETOVÝCH ZDROJŮ, KTERÉ VÁM POMOHOU V ORIENTACI VE SVĚTĚ UMĚNÍ.

ARTLYST Dění na britské i mezinárodní umělecké scéně sofistikovanou formou mapuje portál ARTLYST, který pravidelně přináší přehledy a recenze nových expozic a  umožňuje tak milovníkům umění efektivně plánovat jejich cestovní agendu.

SEDITION ART Umělecká díla v limitovaných edicích, která jsou nabízena pro váš iPhone nebo jako pracovní plocha pro váš osobní počítač, najdete prostřednictvím platformy Sedition Art. Tato platforma kromě jiného umožňuje zakoupení zvoleného digitálního díla jako originálního dárku pro vaše přátele.

SIMON DE PURY Nejslavnější dražebník současnosti vám prostřednictvím svého instagramového účtu přiblíží vlastním pohledem a z první ruky vše, co si ve světě umění zaslouží nějakou pozornost.

SHOWSTUDIO Panelové diskuse z dílny Nicka Knighta, které balancují na hraně art & commerce, jsou připravovány vždy s týdenním předstihem. Sledovat je můžete buď jako živé vysílání, nebo ze záznamu.

44_46_Online platform2.indd 44

20.9.17 12:08


výstava | exhibition

PROTIKLADY | CONTRADICTIONS 16. 8. – 31. 10. 2017 Galerie MIRO Praha www.galeriemiro.cz

Karel Balcar (*1966, Czech Republic) Dino Čečo (*1953, Bosnia and Herzegovina) Jiří Georg Dokoupil (*1954, Czech Republic / Germany) Joachim Elzmann (*1953, Germany) Tim Ernst (*1977, Germany) Ludvík Feller (*1929, Czech Republic / Germany) Míla Fürstová (*1975, Czech Republic / United Kingdom) Marianna Gartner (*1963, Canada) Martin Gerboc (*1971, Slovakia)

Bez názvu-1 1

Horst Grig (1921–2000, Germany) Otto Herbert Hajek (1927–2005, Germany) Nazar Hulyn (1970–2003, Ukraine) Milan Knížák (*1940, Czech Republic) Jiří Kornatovský (*1952, Czech Republic) Barbora Kysilková (*1983, Czech Republic / Norway) Phelan O’Hara (*1940, United Kingdom) Felix Rehfeld (*1981, Germany)

Koloman Sokol (1902–2003, Czechoslovakia / Mexico / USA) Georgi Stojanov (1961–2013, Bulgaria) Ivan Šafranko (*1931, Czechoslovakia / Slovakia) Martin Šárovec (*1977, Czech Republic) Pavel Šmíd (*1964, Czech Republic) Zdeněk Šorf (*1965, Czech Republic) Leif Trenkler (*1960, Germany) Josef Zlamal (*1983, Czech Republic) Roman Zuzuk (*1961, Ukraine / Canada)

01.09.17 13:14


46

digital art | LUXURY ART

MARK FLETCHER Působivé instalace moderního umění, zhotovené na míru apartmánům nacházejícím se na těch nejprestižnějších amerických adresách, i detailní záběry z vlastního domácího zázemí v  NYC. To vše představuje umělecký poradce Mark Fletcher na svých oficiálních webových stránkách. Na místě, kam se budete opakovaně vracet.

ARTNET Potřebujete se bleskově zorientovat v aukční historii autora, jehož dílo plánujete zařadit do své sbírky? Artnet je místo, kde naleznete všechny potřebné informace.

ARTSY Komplexní přehled o aktuálních veletrzích s uměním, aukcích a výstavách konaných v muzeích a galeriích celého světa vám přináší Artsy.net. Najdete zde i seznam uměleckých děl, která jsou právě na trhu k dispozici.

44_46_Online platform2.indd 46

NOWNESS Denní dávka inspirace od konglomerátu LVMH ve formě pečlivého výběru videosnímků, které vám představí nejen uměleckou elitu, ale i nadějnou mladou generaci. Obsah i  koncept tohoto portálu lze považovat za návykové.

FOTO: ARCHIV

CREATIVE EXCHANGE Chcete vědět, jaké novinky představují Andreas Gursky, Sarah Moon či David LaChapelle? Instagram newyorské butikové agentury Creative Exchange vás bude každý den zásobovat řadou vizuálních podnětů ze světa umění.

20.9.17 12:08


PROMOTION

Sedm významných umělců, SEDM VÝJIMEČNÝCH MEDAILÍ

FOTO: ARCHIV FIRMY

NADACE VIZE 97 A ČESKÁ MINCOVNA VYDALY SADU PAMĚTNÍCH MEDAILÍ PŘIPOMÍNAJÍCÍ ODKAZ VÁCLAVA HAVLA. VÝJIMEČNOST MEDAILÍ SPOČÍVÁ V JEJICH AUTORECH. VŠICHNI MĚLI BLÍZKO K PRVNÍMU PREZIDENTOVI ČESKÉ REPUBLIKY, VŠICHNI SE SPOJILI, ABY VYPLNILI JEHO VELKÉ PŘÁNÍ, ZÁCHRANU KOSTELA SV. ANNY.

47_promo_mincovna_ART.indd 47

„Původně se manželé Havlovi rozhodli zrekonstruovat malou kapličku, nakonec to skončilo monumentálním prostorem kostela sv. Anny. Ceníme si toho, že všichni autoři bez váhání svolili ke spolupráci a vstoupili do projektu, který jsme nazvali Umění pro Václava Havla,“ uvádí Vangelis Zingopis, ředitel Nadace VIZE 97. Sérii odstartoval Bořek Šípek, následovali ho Olbram Zoubek, Jiří David, Kurt Gebauer, Aleš Lamr, Jaroslav Róna a David Černý. Každé dílo vzniklo v provedení z ryzího zlata a z ryzího stříbra. „Jsme pyšní na to, že jsme dali světu unikátní medaile vytvořené umělci, kteří se věnují zcela jinému oboru, než je medailérství. O  to zajímavější díla vznikla,“ dodává Radek Šulta, ředitel České mincovny. V  roce 2017 Mincovna tento projekt ukončila sběrateli vyhledávanou emisí. Všech sedm medailí umístila do luxusního rámu a doplnila brožurou se vzpomínkami autorů. Ve zlatě vznikl pouhý tucet rámů. To vše k dvacetinám Nadace VIZE 97. Bořek Šípek  rád vzpomínal na rozhovory o  demokracii, které s  Václavem Havlem vedl. Svou medaili pojmenoval  „Lupa na demokracii v  detailu“ a  do jejího středu umístil zvětšovací sklo s  červeným srdcem. Socha zlatovlasé hrdinky antické mytologie Ifigenie zdobí prezidentskou kancelář Václava Havla. Vyobrazena byla i  na medaili od Olbrama Zoubka. Jiří David  na své medaili ztvárnil střety, křižovatky, směry, východiska i  chaos, které určují naše bytí, nazval ji „Horizont paměti“. Kurt Gebauer proslul tvorbou obřích červených srdcí a  rozverných sádrových trpaslíků. Obojí se objevuje na medaili  „Láska a ironie“. Aleš Lamr zdobil domov i kancelář Václava Havla pestrobarevnými abstraktními obrazy. Převedl je na svou medaili, kterou nazval „Měňavka“. Medaile Jaroslava Róny se jmenuje „Conquistador“. Umělec do ní promítnul svou lásku k mexické kultuře, inspiroval se svou starší sochou. David Černý si pro medaili „Stále blbá nálada“ zvolil svou známou sochu, motiv svatého Václava sedícího na mrtvém koni. WWW.CESKAMINCOVNA.CZ

20.9.17 12:23


MEN OSOBNOSTI, KTERÉ ZÁSADNĚ OVLIVNILY SVĚT BALETU, ROCKOVOU SCÉNU, STŘÍBRNÉ PLÁTNO I MÓDNÍ PRŮMYSL, SVĚŘILY SVÉ PORTRÉTY DO RUKOU TĚCH NEJPOVOLANĚJŠÍCH, ABY TAK ZPEČETILY SVOJI NESMRTELNOST. KURT STALLAERT, MARIO TESTINO, JUERGEN TELLER A RANKIN SE SETKÁVAJÍ V NAŠÍ GALERII, ABY ZDE ODHALILI INTERAKCI OKAMŽIKU, KDY V PROSTORU PŘED I ZA OBJEKTIVEM VÝRAZNĚ DOMINUJE SILNÁ MUŽSKÁ PŘÍTOMNOST.

48-53_Men photo men.indd 48

20.9.17 12:09


Jay Z by Kurt Stallaert

48-53_Men photo men.indd 49

20.9.17 12:09


Josh Hartnett by Mario Testino

48-53_Men photo men.indd 50

20.9.17 12:09


Sergei Polunin by RANKIN

48-53_Men photo men.indd 51

20.9.17 12:09


Rolling Stones by Mario Testino

48-53_Men photo men.indd 52

20.9.17 12:10


Marc Jacobs by Juergen Teller

48-53_Men photo men.indd 53

20.9.17 12:10


54

artist | LUXURY ART

Luca Pizzaroni

54_Luca art work.indd 54

FOTO: ARCHIV LUCA PIZZARONI

I

talský rodák, který zakotvil v New Yorku, nabízí sběratelům současného umění dokonalý kompromis, a to prostřednictvím série svých děl označených jako „Oil Paintings Pictures“. Autor se vydal na dobrodružnou cestu, která vedla na bleší trhy, do secondhandů, ale i na on-line aukce. Jeho cílem bylo získat co nejpestřejší paletu rodinných fotografií, anonymních tváří, které mu budou suplovat roli bílého plátna. Nedokonalé a  zapomenuté okamžiky rodinných oslav i  momentek každodenního života fungují v  rukách Pizzaroniho jako symbolický artefakt, který je vytažen z  původního kontextu. Olejová barva, jíž tvoří na povrchu fotografií, jim dodává zcela nový rozměr. Nanesením barvy v duchu abstraktního expresionismu tak obě formy, malba i fotografie, které byly odjakživa v konfliktu, splývají v jedno. Luca Pizzaroni vystavoval svá díla na veletrzích PULSE, The Texas Contemporary Art Fair i  na SCOPE International Art Show v New Yorku. Recenze na jeho tvorbu uveřejnily deníky The New Yorker, The Wall Street Journal a The New York Times.

20.9.17 12:10


INZERCE

00_Ceska_Mincovna_IM_215x275_Art_17.indd 1

19.9.17 12:44


PROMOTION

Gordana Glass GORDANA TURUK JE PŘEDNÍ SVĚTOVOU UMĚLKYNÍ, KTERÁ SVOU TVORBOU VZDÁVÁ ÚCTU HODNOTÁM A ŽIVOTU SAMOTNÉMU. SKLÁŘSKÁ VÝTVARNICE SVÝM JEDINEČNÝM A ORIGINÁLNÍM ZPŮSOBEM TVORBY ZASAZUJE HLUBOKOU MYŠLENKU A VNÍMÁNÍ SVĚTA DO KŘEHKÉHO MATERIÁLU, KTERÝ OŽÍVÁ. JEJÍ SKLENĚNÁ DÍLA NEJSOU STUDENÁ, NÝBRŽ V SOBĚ NESOU ENERGII, KTERÁ PŘETRVÁVÁ.

„SKLO JE MOJE DUŠE“ je výrok, který se stává pravdivým. Pracuje technikou lehaného skla, při které do roztavené skleněné hmoty vkládá barevné pigmenty, listry drahých kovů či vzduchové bubliny, čímž dosahuje barevných i strukturálních efektů s minimálními zásahy povrchového opracování. Její tvorba se prolíná hranicí abstraktního a konkrétního.

Zleva: Gordana Turuk při tvorbě ve svém ateliéru; Spojování – láska

Gordana Turuk se narodila 5. března 1974 v německém Mannheimu. V letech 1992–1994 studovala textilní výtvarnictví na vysoké škole v  Záhřebu a  soukromě malbu u  akademického malíře Josipa Marinkoviče. V  letech 1994–1998 studovala módní návrhářství na soukromé italské škole módního designu Callegari v  Pescaře. Žije v Bratislavě a od roku 1999 se věnuje práci se sklem.

INSPIRACE Gordana čerpá inspiraci ze sedmi základních hodnotových pilířů a těmi jsou Pokora, Ryba – amfora, Spojování – láska, Moje srdce, Přátelství a Rodina, která pojímá dvě neoddělitelné části. Tento odkaz je transformován do každého z jejích děl a přenáší se následně na stovky šťastných majitelů.

56-57_promo_Gordana_ART.indd 56

20.9.17 12:24


PROMOTION

„Životu je zapotřebí se klanět, hned jak vhupne do světa. Přikrýt ho radostí a tou nejlepší kontrolou, neboť jeho existence trvá dlouhá desetiletí. To, jak se začne, určuje jeho budoucnost, a je potřeba udělat vše pro to, aby tuto budoucnost určovalo dobro.“ Gordana Turuk vytváří kolekce skleněných objektů se svým charakteristickým tvořivým rukopisem. Je v něm cit k materiálu, kreativní jemnost, jistota a výraz, které dovedou oslovit. Je sochařkou toho nejnáročnějšího materiálu. Osobitá umělkyně, která tvoří spoustu výtvarné krásy. Její skleněné skvosty zdobí i plní užitkové funkce. Gordanina cesta je obrovskou cestou k poznání. Podporuje hodnoty, které rozvíjejí lidskou harmonii do významově silných uměleckých objektů a nesporně opodstatněného osobnostního poselství. Vstupuje do velkých projektů, kde člověk je na prvním místě.

FOTO: ARCHIV

Nahoře: Mísa „Sunrise“; zleva: interiér galerie Gordana Glass v Praze; vpravo: ocenění dárcům kostní dřeně 2017

56-57_promo_Gordana_ART.indd 57

GALERIE GORDANA GLASS, PRAHA 1, DUŠNÍ 15, WWW.GORDANAGLASS.CZ

20.9.17 12:24


58

exhibition | LUXURY ART

P

raha se v průběhu letošního podzimu stane hostitelem unikátní výstavy děl Bohuslava Reynka. Výstavu, která začíná 19. října a končí 9. listopadu, pořádá aukční síň Dorotheum, a to v prostorách České spořitelny. Projekt nazvaný 99+1 představí návštěvníkům tvorbu renomovaného českého autora, jehož díla vytvořená technikou suché jehly se již stala legendou. Všechna vystavená díla budou zároveň předmětem aukce, která proběhne 9. listopadu v Kolowratském paláci.

58_Vystava Reynek.indd 58

FOTO: ARCHIV DOROTHEUM

Bohuslav Reynek: 99+1

20.9.17 12:10


AH inzerce 215x275 LUXURY ART 01.pdf 1 18.9.2017 10:37:18

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K


60

art book | LUXURY ART

Performance Art

60_Performance art.indd 60

FOTO: ABRAMOVICH LLC

P

rvní dáma uměleckého žánru označovaného jako „performance art“ otevřela prostřednictvím své knihy Walk Through Walls brány do své mysli, a to čtenářům prakticky z celého světa. Není to tak dávno, kdy více než 750 000 čtenářů stálo ve frontě před newyorským muzeem moderního umění – MoMA, aby mohli Marině Abramovič pohlédnout z očí do očí. Akci, která trvala rekordních 736 hodin, vnímala umělecká obec jako oslavu pěti dekád tvorby této výjimečné umělecké legendy. „Zažila jsem úplnou svobodu. Cítila jsem, že moje tělo nemá limity a  že na bolesti vůbec nezáleží,“ okomentovala umělkyně cestu, která ji přivedla k její duchovní transformaci. Dech vyrážející autobiografie dívky pocházející z chudé balkánské rodiny vypráví o dvanáctileté spolupráci s  umělcem Ulayem, o  třech potratech, o  obětech, které přinesla své kariéře, i o pozadí vzniku ikonických představení, která se zapsala do historie dějin umění. Knihu Walk Through Walls lze bezesporu považovat za povinnou literaturu.

20.9.17 12:12


PROMOTION Tričko Horse Pilot, 1 300 Kč; rajtky Animo, 4 400 Kč; pásek Horse Pilot, 940 Kč; jezdecké boty Alberto Fasciani, 9 700 Kč

Bomber Makebe, 7 560 Kč; košile Makebe, 4 000 Kč; džíny Animo, 4 650 Kč; pásek Sergio Grasso, 2 110 Kč; sedlo ErrePlus, info o ceně v obchodě

Bunda Cavalleria Toscana, 7 290 Kč

Tričko Makebe, 2 400 Kč; sako Cavalleria Toscana, 11 180 Kč; rajtky Cavalleria Toscana, 5 570 Kč

FOTO: ARCHIV

EQUESTRIANS Helma Kask s kameny Swarovski, info o ceně v obchodě; rajtky Cavalleria Toscana, 5 570 Kč

Equestrians Store prodává jezdecké a volnočasové oblečení špičkové kvality. Pečlivě vybírá prvotřídní zboží, splňující nejvyšší standardy luxusu, elegance a funkčnosti. Těšit se můžete nejen na známé a oblíbené značky, jako jsou Cavalleria Toscana, Freejump, Horseware nebo Animo, ale také na novinky jako třeba Anna Scarpati, Alberto Fasciani, Sergio Grasso, Jin Stirrup, Horse Pilot, LeMieux a další. Profesionální služby a individuální přístup ke klientovi, to vše najdete v kamenném obchodě v Radotíně.

Kožená bunda Cavalleria Toscana, 11 290 Kč

Bunda Animo, 6 370 Kč; helma Samshield s kameny Swarovski, info o ceně v obchodě

EQUESTRIANS STORE, Výpadová 1676/4A, Praha 5 – Radotín, gsm: 702 138 254, www.equestrians.cz

61_Equestrians_fall17_ART.indd 61

20.9.17 12:26


PROMOTION

Galerie Art Praha PRESTIŽNÍ PRAŽSKÁ GALERIE, KTERÁ PREZENTUJE PŘEDEVŠÍM VÝZNAMNÉ A KVALITNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ MALÍŘE 19. A 20. STOLETÍ. NA TRHU PŮSOBÍ UŽ VÍCE NEŽ 20 LET A NAJDETE JI V SAMÉM CENTRU STARÉ PRAHY, NA STAROMĚSTSKÉM NÁMĚSTÍ.

WWW.GALERIE-ART-PRAHA.CZ

62_promo_HATCOM_ART.indd 62

Zleva: Jan Preisler, Dívka v modrém, 1902, olej, plátno, 64 × 45,5 cm; Josef Čapek, Děvče v růžových šatech, 1916, 70 × 52 cm; Josef Šíma, Léda s labutí, 1938, olej, plátno, 146 × 83 cm

FOTO: ARCHIV FIRMY

Tradice Galerie Art Praha sahá do roku 1994. Zaměřuje se na exkluzivní aukce, prodej a výkup kvalitních uměleckých děl především od českých a slovenských autorů a nově také na online aukce. V  galerii najdete díla širokého spektra historických období od velikánů pozdního 19. století přes klasickou modernu 20. století až po kvalitní umělce dnešní doby. V průběhu své existence se Galerie stala partnerem pro celou řadu významných sběratelů, proběhlo zde množství výstav, kdy byla veřejnosti představena díla vynikajících osobností, a pravidelně pořádala aukce, ve kterých vždy patřila ke špičce na trhu. Důkazem mohou být úspěšně vydražené obrazy, mimo jiné: Hlava, která myslí od Jindřicha Štyrského z  roku 1934. Dílo bylo v  aukci vydraženo za konečnou cenu 12  200  000  Kč. Dalším příkladem může být obraz Josefa Šímy z  roku 1938 s  názvem Léda s  labutí. S  dosaženou cenou 17  500  000  Kč jde dosud o  nejvyšší částku za dílo tohoto umělce v  českých aukčních síních. Za zmínku jistě stojí i  obraz Josefa Čapka Děvče v  růžových šatech z  roku 1916. Tento citlivý kubizující portrét byl vydražen za konečnou cenu 14 160 000 Kč. V poslední aukci, která se uskutečnila v dubnu, bylo úspěšně vydraženo dílo Dívka v modrém od Jana Preislera. Z vyvolávací ceny 1 200 000 Kč se cena díla vyšplhala na 7 800 000 Kč. Následující aukce proběhne 12. listopadu a opět na ni galerie nabídne kvalitní a zajímavá umělecká díla. Galerie spolupracuje s týmem odborníků a pravost děl se vždy konzultuje s renomovanými českými historiky umění. Zároveň galerie spolupracuje s nejvýznamnějšími restaurátory. Galerie si tak za dobu své existence, i díky lukrativní poloze v centru Prahy, dokázala vybudovat stálou klientelu milovníků umění, kteří se do galerie rádi vrací.

20.9.17 12:27


PŘIJÍMÁME DÍLA DO PODZIMNÍ AUKCE, KTERÁ SE USKUTEČNÍ 12. LISTOPADU 2017 V GALERII MÁNES STAROMĚSTSKÉ NÁM. 20/548 — PRAHA 1

JAN PREISLER Dívka v modrém Vyvolávací cena: 1.200.000 Kč Dosažená cena: 7.800.000 Kč

PO—PÁ: SO:

10.30—18.30 10.30—17.00

tel.: gsm: fax: e-mail: facebook:

224 211 087 602 233 723 224 211 087 galerie@g-a-p.cz Galerie ART Praha

www.galerie-art-praha.cz


Krรกsa ukrytรก ve stล™epech

64-71_Dorotheum1.indd 64

20.9.17 12:12


F

enomén, který ve světě nemá obdoby. Umění, které nás Čechy vyneslo až na samý vrchol. Krása, která si vás jednou získá a už nepřestane fascinovat. Řeč je o  českém ateliérovém skle. Po dlouhá desetiletí ho mají v hledáčku ty nejprestižnější světové galerie, umělecká muzea i soukromí sběratelé. Ale je paradoxem, že právě doma, v  Čechách, jeho potenciál teprve začínáme objevovat. Co stojí za úspěchem českého sklářského umění a  které osobnosti se zasloužily o jeho věhlas? To odhaluje již třetí ročník unikátního projektu Křehká síla skla, který můžete od 2. října navštívit v Galerii Tančící dům v  Praze. Autorem a  pořadatelem projektu je aukční dům Dorotheum. České sklo je fenoménem už několik století. Máloco nás ve světě proslavilo tak jako výrobky z  tohoto fascinujícího materiálu. Nahrávalo tomu několik skutečností. Na jedné straně to byly vhodné přírodní podmínky s  dostatkem vody i dřeva, na straně druhé řemeslný um a technická zručnost sklářských mistrů, které se předávaly z  generace na generaci. Jejich cenné, léty prohlubované zkušenosti ovlivnily vývoj technologií v celé střední Evropě. Konkurence v odvětví byla velká, přesto se Čechy probojovaly na sklářskou špičku nejprve v  18. století s  českým křišťálem, následně pak oslnily na začátku 20. století, zejména díky sklárně Lötz Witwe z  Klášterského Mlýna, která si vydobyla pozici jednoho z nejúspěšnějších evropských výrobců secesního skla. ČESKÉ SKLO V RUKOU PRŮKOPNÍKŮ Naprosto přelomový okamžik v dějinách českého skla nastal v 50. letech 20. století. Do sklářské produkce tehdy začali promlouvat výtvarníci, kteří ke sklu přistoupili jako k „materii“, z níž lze vytvářet svébytná umělecká díla. Sklo, dosud využívané pro výrobu užitných předmětů, ukázali v novém kontextu. V jejich pojetí se stalo materiálem, vhodným pro volné umění, podobně jako třeba dřevo nebo bronz. Inovátorský přístup ke sklu poprvé představili René Roubíček a  umělecký i  partnerský tandem Stanislav Libenský – Jaroslava Brychtová na Světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Zaujali doslova celý svět a vynesli české sklo na samý vrchol. Práce průkopníků ateliérové tvorby i  jejich souputníků a žáků se posléze prezentovaly na růz-

64-71_Dorotheum1.indd 65

ných mezinárodních sympoziích a začaly pronikat i  na významné výstavy. Pod taktovkou českých mistrů sklářů se ve světě pořádaly workshopy. Díky nim měli naši umělci možnost zásadním způsobem ovlivnit vývoj a  podobu současného sklářství i v jiných zemích. Libenský a Brychtová se stali oprávněně nejvýznamnějšími osobnostmi světového autorského skla 20. století. Další krok za úspěchem a  celosvětovým uznáním představovaly akvizice českých skleněných artefaktů prvořadnými galeriemi a  uměleckými muzei v zahraničí. To byl skvělý impulz k nákupům i pro soukromé sběratele, především z USA, Japonska a  z  mnoha zemí Evropy. Bohužel na domácí scéně zůstávalo sklo spíše popelkou. ZAČÁTEK NOVÉ ÉRY S příchodem nového tisíciletí se u nás poptávka po skleněných objektech trochu zvedla. Stále je však pomálu těch, kteří dokáží ocenit krásu a výjimečnost tohoto materiálu. Změnit tuto situaci, vydobýt zasloužený respekt a rozvířit zájem o sklo právě na domácí půdě – o to usiluje projekt Křehká síla skla, který už třetím rokem pořádá aukční dům Dorotheum. Představuje to nejlepší z českého uměleckého sklářství. Seznamuje s vrcholnými díly průkopníků ateliérového skla, pracemi jejich následovníků, žáků i mladých výtvarných nadějí. Letošní výstava více než padesáti skleněných plastik začne 2. října v Galerii Tančící dům v Praze a vyvrcholí 12. října, kdy se galerijní prostory Tančícího domu promění v aukční sál. Návštěvníci výstavy tak získají jedinečnou šanci pořídit si kterýkoliv z exponátů v průběhu slavnostní večerní dražby. Už předchozí dva ročníky Křehké síly skla ukázaly, jak fascinující a  pestrá je tvorba českých sklářských umělců. Letos se autoři projektu zaměřili na prezentaci nejnovější tvorby autorů. Hlavní slovo patří monumentální plastice Červená pyramida od slavného tandemu Stanislav Libenský  – Jaroslava Brychtová. Výstava neopomíná ani proslulé souputníky této dvojice, se svými objekty se představí René Roubíček, Václav Cigler, Pavel Hlava nebo František Vízner. Mezi vystavovanými autory zazáří i stálice střední a mladší generace výrazných a vyhledávaných umělců jako Ilja Bílek, Marian Volráb, Petr Vlček, Rony Plesl nebo Martin Janecký.

KŘEHKÉ ŽENY – ZKUŠENÉ SKLÁŘKY Velmi silná je letos sekce sklářských výtvarnic. Možná by se na první pohled mohlo zdát, že práce se sklem, především s tavenou plastikou je fyzicky příliš náročná, aby se v ní realizovaly ženy. Opak je pravdou. České sklářství se pyšní mnoha výtvarnicemi, jež měly a  mají zásadní vliv na vývoj a podobu sklářského umění. Ženy tvůrkyně pracují s  touto úžasnou surovinou originálně, jejich tvorbou se prolínají různorodé formy a nápadité přístupy. Tvárnost skla nezřídka převtělují do podoby poetické, s příznačnou lehkostí a hravostí, a přitom tvoří díla, která jsou umělecky velmi vyzrálá. Letošní „dámskou kolekci“ ozdobí svými díly zkušené umělkyně jako Gizela Šabóková, Vladimíra Klumparová, Ivana Šrámková nebo Dana Vachtová. Zajímavým kontrastem k  těmto respektovaným autorkám budou práce nejmladší generace žen, např. Luby Bakičové, Lenky Němcové nebo Barbory Štepánkové. POTENCIÁL UKRYTÝ VE STŘEPECH České sklo je atraktivní i  v  jiném kontextu. Jako investice. Tento segment je sice méně probádaná cesta, než je tomu u investic do výtvarných děl, ale najdeme několik podstatných argumentů, které mluví v jeho prospěch. V první řadě jsou ceny za sklo na domácím trhu výrazně nižší oproti zahraničí. Sklu hodně nahrává i fakt, že na rozdíl od českého výtvarného umění, které se převážně prodává pouze v Čechách, sklářské umění má své sběratelé po celém světě. Pokud se tedy majitel rozhodne jej v budoucnu prodat, vstoupí na významně širší pole zájemců. Nicméně to úplně nejdůležitější pro koupi skla je vytvořit si k němu vztah. Sklo oplývá až magickou energií a žádá si jiné přístupy při užívání i vnímání v prostoru. Sotva bychom našli jinou natolik fascinující a flexibilní hmotu. S každým paprskem světla, s každým úhlem jeho dopadu, v každou denní nebo večerní hodinu promlouvá jiným způsobem. Skrývá v sobě tajemný a bohatý svět. Přijďte si vychutnat fascinující orchestr světel, barev a tvarů na Křehké síle skla 2017. Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka Dorotheum Praha, září 2017

20.9.17 12:12


Mladá a progresivní výtvarnice Luba Bakičová získala své první zkušenosti v Ateliéru skla na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Autorku fascinuje chování skloviny v extrémních teplotních podmínkách, což „přetavila“ i do vystavovaného objektu. Dílo upoutá na první pohled neodolatelnou smaragdově zelenou barvou. Plastika zachycuje moment přechodu z  pevného do tekutého stavu. Tok zelené skleněné hmoty evokuje ukotvení a stabilitu, zároveň do nich vnáší pocit lehkosti a věčného plynutí.

64-71_Dorotheum1.indd 66

FOTO: LUBA BAKIČOVÁ

Bakičová Luba (1985), Green Way, 39 × 48 ×18 cm

20.9.17 12:13


FOTO: VACHTOVÁ – GABRIEL URBÁNEK

64-71_Dorotheum1.indd 67

Vachtová Dana (1937), Zvěstování, 34 × 36 × 33 cm Pro tvorbu Dany Vachtové je charakteristické experimentování. Neomezuje se jen na sklo, ráda jej kombinuje s jinými materiály, nejčastěji kovem. V 80. letech se proslavila avantgardními realizacemi, ale celosvětové uznání jí přinesla tvorba z 90. let, kdy se autorka obrací k existenciálním námětům. Vystavované dílo odhaluje nenapodobitelné kvality a osobitý přístup ke sklovině, je galerijní ukázkou autorčina díla. Thomas, 1987, na protější straně Man in Polyester Suit, 1980dvjbadjkvdaůvka v

20.9.17 12:13


Také do tvorby Vladimíry Klumparové promlouval v počátcích Stanislav Libenský. V Klumparové objektech, často až monumentálních rozměrů, se odrážejí prožitky z míst, kde autorka tráví svůj čas – Spojené státy, Mexiko nebo Portugalsko. Výtvarnice je vysoce ceněná v USA, u nás jsou její práce takřka raritou. Projekt Křehká síla skla přináší exkluzivně její nejnovější dílo Jaguár, které je obdařeno elegancí a půvabně ladnou linií.

64-71_Dorotheum1.indd 68

FOTO: KLUMPAROVÁ – GABRIEL URBÁNEK

Klumparová Vladimíra (1954), Jaguár, 57 × 104 × 22 cm

20.9.17 12:13


FOTO: FIŠAR – GABRIEL URBÁNEK

64-71_Dorotheum1.indd 69

Fišar Jan (1933–2010), Kontroverze, 48 × 57 × 48 cm, 2 kusy Autor vystudoval sochařinu a sklu se začal věnovat až později, přesto patří mezi velké osobnosti českého sklářského nebe. Jeho plastiky zdobí prestižní světová muzea skla a  galerie, největší popularitu si získal v Německu. Absolutní vrchol ve sklářské tvorbě Fišar zažil v 90. letech 20. století, kdy si osvojil originální tvorbu plastik – řezáním skleněných foukaných válců, které v peci dále tvaroval do plných oblých křivek. Výsostně efektní ukázkou tohoto přístupu je vystavované dílo Kontroverze z roku 1991.

20.9.17 12:13


Absolvent ateliéru profesora Libenského a průkopník nové broušené, tzv. prismatické plastiky. Autor si ve svém díle pohrává s optickými kvalitami skla, nejčastěji křišťálového. Přišel s inovativním „vrstvením“ více různobarevných dílů broušeného skla, které dává vzniknout minimalistickým a tvarově i barevně dokonalým objektům. Stejně „divotvorná“ a podmanivá je i plastika Rezidence světla.

64-71_Dorotheum1.indd 70

FOTO: TRNKA – ONDŘEJ KOCOUREK

Trnka Pavel (1948), Rezidence světla, výška 14,5 cm, průměr 29 cm

20.9.17 12:13


FOTO: CIGLER – GABRIEL URBÁNEK

64-71_Dorotheum1.indd 71

Cigler Václav (1929), Model skleněné architektury, 15,5 × 36,5 × 20 cm Václav Cigler je jedním z těch, kdo položili základy českého ateliérového skla. Do roku 1957 navštěvoval ateliér prof. Kaplického na VŠUP v Praze, na VŠVU v Bratislavě založil v roce 1967 ateliér Sklo v architektuře, který vedl déle než deset let. Pro Ciglera je typické hledání základních tvarů předmětů a jejich vztahu k okolnímu světu. To se mu dařilo naplňovat díky objevení optického skla, které vyhovovalo jeho nárokům na minimalistické tvary a formy. Na začátku 80. let vznikly Ciglerovy Prostorové studie skleněné architektury, geometrické abstraktní modely z tabulového skla. Galerijní ukázkou tohoto přístupu je objekt Model 1987, na protější straně Man in Polyester Suit, 1980dvjbadjkvdaůvka v skleněné architektury, který představíme na třetím ročníku KřehkéThomas, síly skla.

20.9.17 12:14


PROMOTION

Proč nakupovat umění? ODBORNICE V OBLASTI INVESTIC DO UMĚNÍ DANIELA KOZÁKOVÁ RADÍ, JAK PŘI KOUPI ART OBJEKTŮ NEPRODĚLAT.

Daniela Kozáková se kromě nemovitostního a stavebního práva věnuje oblasti právních služeb týkajících se investic do umění a sběratelství; v Havel, Holásek & Partners vede Art Desk. V prestižním Sotheby’s Institutu v Londýně absolvovala studijní program Finance and the Art Market týkající se fungování trhu s uměním, stanovení ceny uměleckých děl a poradenství při investování do umění.

Vaše kancelář poskytuje právní poradenství při investicích do umění a sběratelství. S čím konkrétně klientům pomáháte? Naše právní služby využívají galerie, obchodníci s uměním i soukromí sběratelé a investoři. Velice často zajišťujeme jakousi komplexní správu umělecké sbírky od nákupu uměleckého díla, revize podmínek aukce přes jednání o prodeji uměleckého díla až po právní poradenství ohledně zápůjček děl na výstavy apod. Stejně tak se zabýváme i  financováním a  daňovými aspekty investic do umění a  sběratelství a  samozřejmě též ochranou autorských práv k  uměleckým dílům, včetně zastupování v případných soudních sporech. Jak často se na vás klienti obracejí s otázkami z oblasti investic do umění? Poptávka klientů neustále roste, což odpovídá i  současnému trendu, kdy si stále více lidí začíná uvědomovat investiční potenciál uměleckých děl. V loňském roce se jenom na českých aukcích utratilo více než 1,2 miliardy korun a  například první desítka nejdražších obrazů českého trhu s uměním se prodala za výjimečných 240 milionů korun. Pro první nákup uměleckého díla nicméně není zapotřebí mít miliony. Může postačit i několik tisíc korun, jsou-li rozumně investovány. Co byste tedy v případě prvního nákupu uměleckého díla doporučila? Rozhodně je důležité, aby sběratel pořídil vždy dílo v  nejvyšší kvalitě, jakou si vzhledem ke svému rozpočtu může dovolit. Zároveň je vhodné před samotnou koupí vyhodnotit možnosti zhodnocení takového díla, včetně možností uměleckého a  tržního růstu jeho autora, a  to jak v  krátkodobém, tak i  v  dlouhodobém časovém horizontu. Také doporučuji zamyslet se, zda má jít o  ojedinělý nákup, nebo vytváření soukromé sbírky, což je dlouhodobý proces, během kterého je třeba za pomoci odborníků minimalizovat rizika. K těm patří i možný nákup padělku. Jak lze minimalizovat toto riziko? Toto riziko hrozí spíše u nahodilých obchodů, kdy se nemůžete poradit s odborníkem na konkrétního autora či období nebo si pravost prověřit pomocí chemické analýzy apod. V  každém případě je při nákupu uměleckého díla od dalšího vlastníka žádoucí uzavřít kvalitní písemnou kupní smlouvu. U děl vyšší hodnoty (v řádu milionů) doporučuji navíc před jejich koupí provést tzv. due diligence původu díla, zahrnující například prověření původu díla, jeho pravosti, ale také to, zda se nejedná o některé z odcizených děl, zda je či není kulturní památkou apod.

72-73_promo_HaHo_ART_5.indd 72

20.9.17 12:25


PROMOTION

FOTO: ARCHIV, ISTOCKPHOTO.COM

David Neveselý, partner Havel, Holásek & Partners

72-73_promo_HaHo_ART_5.indd 73

PŘI INVESTICI DO UMĚNÍ MYSLETE I NA DAŇOVÉ DOPADY Pokud propadnete sběratelské vášni nebo jen chcete zhodnotit své peníze skrze nákup kvalitních uměleckých děl, neměli byste podcenit jedno z  možných úskalí, jímž jsou daně. I  při obchodu s  uměním je totiž třeba dát si dobrý pozor na daňové a pojistné předpisy a jejich dopady. Ty se mohou podle situace a  postavení autora, sběratele či investora, případně jiné „zúčastněné osoby“, týkat daně z příjmů (fyzických nebo právnických osob), pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění a v neposlední řadě i daně z přidané hodnoty. Pokaždé je proto třeba přesně stanovit, v jaké pozici se ta která osoba v dané transakci nachází, jaký typ příjmu či nákladu vzniká nebo jaká majetková hodnota je vlastně pořizována či převáděna. Například dovozní daně na umění se v zahraničí pohybují většinou kolem pěti až sedmi procent, nebo neexistují vůbec. V České republice dosahují až dvaceti procent. Velmi důležité také je, nakolik daná transakce souvisí s  podnikatelskou činností osoby, zda tato osoba není dokonce přímo „obchodníkem s  uměleckými díly“, případně komisionářem atd. Správné odpovědi na všechny tyto otázky povedou v  různých situacích k  výrazně odlišným daňovým dopadům, které je vždy třeba náležitě předvídat, a všechny vyplývající daňové povinnost tak řádně a včas splnit.

21.9.17 11:57


74

art project | LUXURY ART

COLLECTOR'S PROFILE

74-76_Collector profile.indd 74

20.9.17 12:14


B

ratislava se v globálním kontextu současného umění stále řadí mezi tzv. rozvíjející se trhy, což dává prostor odvážným vizionářům, aby svobodně vytvářeli umělecké platformy v  prostředí, kde konkurence narůstá každým rokem. Mecenáška umění Silvia Kušnírová zde představuje svůj nový projekt collective. Ve chvíli, kdy dospějete k poznání, že své kariérní cíle naplníte hned na několika frontách, vám instinkt začne našeptávat, že je čas posunout se někam jinam. Když jej poslechnete, objevíte dobrodružnou cestu s  otevřeným koncem, o jaké mluví Silvia Kušnírová. Ta svá studentská léta zasvětila žurnalistice a anglistice-amerikanistice na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Své vzdělání si následně doplnila na University of Wisconsin (USA) a  University of Westminster (UK), aby se pak do povědomí slovenské veřejnosti zapsala jako politická novinářka. Po stáži v CNN a BBC působila v Rádiu Twist a paralelně i  na televizních stanicích TA3 a  JOJ. Od roku 2014 vede vlastní PR agenturu SKPR STRATEGIES, kde působí jako expertka na branding, osobnostní PR a strategickou komunikaci. Zásadním momentem v  jejím životě,

74-76_Collector profile.indd 75

který ovlivnil její směřování od politiky a marketingu k  umění a  filantropii, byl den, kdy se seznámila se svým partnerem Petrem Lukešem. Úspěšný podnikatel a investor se rozhodl sdílet vizi své manželky a společně pracují na konceptu, jehož cílem je dostat Slovensko na mezinárodní „uměleckou mapu“. Kdy jsi v  sobě poprvé objevila sběratelskou vášeň? Umění mě fascinuje prakticky již od dětství. Ovšem v  době, kdy mi na stěnách dětského pokoje visely vedle plakátů popových hvězd i  reprodukce Warhola či Gauguina, jsem ještě netušila, že jednou budu ve svých rukách držet také originály těchto vzácných obrazů. Moje vášeň pro umění však získala zcela jiný rozměr v  okamžiku, kdy jsem poznala svého současného manžela. Petr je, stejně jako já, milovníkem umění. Kde jste se s Petrem seznámili? Jednoho dne jsem večer dostala hlad a rozhodla jsem se jít na nějaké jídlo do restaurace. Vůbec jsem neřešila to, že sedím u stolu sama. Petrovi tam právě končila pracovní schůzka, a  tak si

přisedl. On mě znal z různých politických pořadůa  já jeho z  novin. Tehdy navrhl, že příště až budu mít hlad, tak mu mám zavolat, abych nejedla sama. A  tak jsem mu zavolala (smích). V průběhu našeho prvního společného oběda – přesněji ještě před tím, než přinesli první chod – jsme již věděli, že máme společnou „diagnózu“. Jeden v druhém jsme získali partnera, se kterým náš pasivní obdiv k umění přerostl do aktivního životního stylu. Trávíme spolu hodiny v  galeriích, povídáme si a  navzájem se podporujeme v naší sběratelské vášni. A samozřejmě cizelujeme spolu i svoji sběratelskou strategii. Jak se v průběhu času vyvíjel tvůj vkus a co jej ovlivňovalo? Můj vkus a  preference ovlivňovaly především mé znalosti. Čím více jsem toho o umění věděla a čím více jsem pronikala do problematiky trhu s  uměním, tím více jsem dokázala vidět různé detaily, které následně formovaly můj pohled na umění jako takové. Kde jsi získala vzdělání v oblasti umění? Informace jsou všude kolem nás, stačí být samoukem. Například my s Petrem máme svoje

20.9.17 12:14


art project | LUXURY ART

znalosti doslova vychozené a vyčtené. Všechny cesty do zahraničí spojujeme také s uměním. Za pár let se nám navíc podařilo vybudovat poměrně velkou knihovnu plnou publikací o umění. Vzpomeneš si ještě na to, které dílo se stalo základem vaší společné sbírky? Vím to přesně. Byl to obraz od Marca Chagalla, technika gouache on paper. Tento obraz byl prvním zásadnějším dílem v naší sbírce, kterým jsme překročili svůj do té doby spíše regionální záběr. Čím se při budování vaší společné sbírky řídíte? Máte svého mentora, následujete instinkt nebo to vnímáte jen jako investici? Pokud něco koupíme, je to zpravidla směsicí toho všeho. Obraz se nám musí líbit, musí splňovat určitá investiční kritéria a  zapadat do celkové koncepce naší sbírky. A  samozřejmě instinkt. Ten je u každého sběratele tím, čím se řídí především. A my svému instinktu důvěřujeme jak při práci, tak i v umění. Kdy jste se začali zabývat projektem vlastní galerie a co bylo tím hlavním impulzem? Napadlo nás to po několika letech, když už jsme se začali orientovat a  etablovat na trhu s  uměním v  globálním měřítku. Naši vlastní sbírku realizujeme v  USA, kde také částečně žijeme. Na Slovensku jsme se rozhodli organizovat akce, které podporují lokální umělce a pomáhají jim prorazit v  zahraničí. Našim umělcům chceme otvírat dveře na globální trh, a  naopak. Ze zahraničí přinášíme na Slovensko investiční know-how a širší pohled na kvalitní umění jako na alternativní investici. Jak bys definovala koncepci vaší galerie? Důležité je říci, že se nejedná o walk-in koncept. Naše galerie je ve své podstatě takovým soukromým prostorem, který funguje na pozvánky a  kde chceme propojovat umělce, sběratele, experty, influencery, decision makery... A to vše s  cílem otevřít nejen možnosti umělcům, ale také otevřít nové obzory místním sběratelům. Plánujeme, že budeme organizovat tři až čtyři větší akce ročně. V  Bratislavě sídlíme na Hradnom kopci, kousek od hotelu Bôrik. Které umělce zastupuješ? Pracujeme s  řadou talentovaných umělců, a  to jak na Slovensku, tak i  v  České republice. Pod značkou collective přinášíme na Slovensko i  investiční umění ze zahraničí. Aktuálně se podílíme například na zahraniční monografii Viktora Freša. Ten je příkladem současného umělce, který má kromě svého talentu pochope-

74-76_Collector profile.indd 76

ní pro potřeby dnešního trhu s uměním a vytváří si i svůj „brand“. Jsou Slováci připraveni investovat do umění? Slováci už sice věří umění jako alternativní investici, ale ve značné míře stále zůstávají v bezpečné zóně a  hrají na jistotu. Tu vidí hlavně v  investici do ověřených měn, pro které na Slovensku existuje ověřený trh. Naším cílem je kromě „starosvětského“ mecenášství, kdy chceme pomáhat umělcům růst, i  otevřít nové možnosti místním sběratelům, a  to ve smyslu ambicióznějších investic a otevření se světu.

DOTAZNÍK

Art Gallery Leo Castelli v NYC Art Museum MOMA Art magazín Art News Art Show Evening Sale v Sotheby’s nebo Christie’s je pro mě vždy vzrušující „show“. Art Fair Art Basel v Basileji Artist Bylo by to stejné jako ptát se matky, které ze svých dětí má nejraději. Art Collector Dasha Zhukova a Steve Cohen Art Dealer Stephane C. Connery a Mirek Klabal Art Muse Umělci nás inspirují. Prostřednictvím jejich příběhů a jejich vidění světa se posouváme dál v tom, jak chápat umění. Art Hotel Hotel Domine v Bilbau s výhledem na Guggenheimovo muzeum a Dolder Grand v Curychu, kde najdete díla od Dalího až po Hirsta.

FOTO: MARCEL GONZALES-ORTIZ

76

20.9.17 12:14


00_Galerie_Jakubska_IM_215x275_Art_2017.indd 1

18.9.17 10:14


78

artist | LUXURY ART

Miro Minarovych

78_Miro Minarovych.indd 78

FOTO: ARCHIV AUTORA, PAVLEYE ARTIST MANAGEMENT

S

lovenský fotograf Miro Minarovych je absolvent Akademie výtvarných umění v Bratislavě. Z  jeho cest, které vedly napříč Louisianou, Brazílií, Kalifornií, Itálií a  Českou republikou, postupně vznikla série nazvaná ON THE WAY. Výběr z těchto fotografií pak představil na výstavě „IT HAPPENED“ v PAC Gallery. „Část mé tvorby tvoří fragmenty z mých cest. Jedním z témat, kterým se věnuji, je právě portrétování míst, jimiž procházím nebo se na ně častokrát vracím. Rozhodně se nesnažím o  cestopisnou fotografii. Mnoho mých fotografií se váže ke kulturnímu kontextu země, již zobrazuji, ale obvykle mne nepřitahují místa, která často dokumentují turisté. Genius loci, to je tím, co mě vždy přinutí zastavit se a vytáhnout fotoaparát,“ vysvětluje Minarovych. „Rád zachytávám reálné situace, které by jinak zůstaly nepovšimnuty, tedy pohledy, jež jsou pro člověka, který jde kolem, častokrát banální. Figurální aspekt pro mne není úplně důležitý, obvykle jej utlačuji do polohy, v níž se stává jen doplňkem celkové kompozice. To, co není zcela vyřčeno, vždy přináší do daného obrazu určité napětí. Na mých fotografiích často vzniká jakési očekávání konfliktu či snaha o vzpomínku na scény, které se tam staly nebo se tam stát mohly.“

20.9.17 12:15


VÁŽENÍ PÁNOVÉ, KONEČNĚ MÁTE DŮVOD, PROČ I VY MŮŽETE STRÁVIT 2 HODINY V KOUPELNĚ. ELITE BATH. Věřte ve svou koupelnu.

Sjednejte si schůzku v Elite Bath: info@elitebath.cz | elitebath.cz ELITE BATH | River Diamond | Rohanské nábřeží 657/7 | Praha 8 – Karlín


80

digital art | LUXURY ART

Pohyblivé obrázky BELGICKÝ FOTOGRAF KURT STALLAERT SI PO VELETRZÍCH V MIAMI A NEW YORKU VYSLOUŽIL POZORNOST I V RÁMCI ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH UMĚLECKÝCH KRUHŮ, KDYŽ GALERIE MĚSTA BRATISLAVY UVEDLA SÉRII JEHO DĚL OZNAČOVANÝCH JAKO „MOVING STILLS“. UMĚLEC, KTERÝ DOKÁŽE ZPOMALIT ČAS A NÁSLEDNĚ VÁS I ZHYPNOTIZOVAT SVÝM NEKONEČNÝM PŘÍBĚHEM, PROMLUVIL O PRAVIDLECH TVORBY DIGITÁLNÍHO UMĚNÍ.

Vzpomeneš si, kdy ses poprvé začal zajímat o digitální umění? Před několika lety jsem dostal zakázku, kdy jsem měl vytvořit dílo pro jeden veřejný prostor. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, co by to asi mělo být. Věděl jsem, že chci vytvořit vizuál, který pokaždé když se na něj podíváte, bude vypadat jinak. Ale pořád jsem uvažoval jako fotograf, ve statických obrázcích. V té době v  Belgii vystavoval Robert Wilson svoji sérii videoportrétů. A já jsem tehdy pochopil, že toto je ta cesta, kterou se chci vydat. Můžeš prosím nějakým způsobem definovat technologii a proces tvorby „moving stills“? Jde o  krátkou sekvenci, okamžik, který snímám na vysokorychlostní kameru, a  následně tuto sekvenci zpomalím. Takže jde o  jednu scénu a nekonečný příběh. Je to velmi podobné procesu pořízení statické fotografie, ale v  tomto případě jsou velmi důležité světelné podmínky. Při tvorbě nepoužívám blesk a  musím se vždy zaměřit na konkrétní pohyb. Po výstavě, která se uskutečnila v Bratislavě, jsi byl osloven jedním slovenským sběratelem umění, abys pro jeho sbírku vytvořil uni-

80-81_Kurt Stalleart.indd 80

kátní sérii nazvanou The Hunting Project. Co je vlastně podstatou tohoto zadání? Celá tato série v sobě kombinuje humor, surrealismus a dokumentární postupy. Pokud si mě někdo najme, abych mu vytvořil digitální dílo na míru, je to pro mě práce snů. V minulosti byli ti nejlepší mistři najímáni, aby vytvářeli portréty bohatých lidí. A tyto portréty jsou dnes, s odstupem staletí, považovány za umělecká díla. Na tvorbě série The Hunting Project jsem pracoval více než dva roky a  vznikala zčásti v  Africe a  zčásti v  Norsku. Lov jsem pojmul v  přeneseném významu, a  mé dílo tedy nezachytává akt lovu jako takový, ale popsal bych to tak, že jsem využil scénu s  děvčetem a lvem, kde tento predátor nefiguruje jako lovec, ale zobrazuji jej v pozici partnera. Podle jakého klíče si vybíráš aktéry svých děl? Nedávno jsem si uvědomil, že se pořád vracím do dětství. Když jsem byl ještě malým chlapcem, často jsme s  bratrem v  televizi sledovali bodybuilding. Nechtěl jsem vypadat jako oni, ale fascinovaly mě jejich extrémní proporce. Všeobecně se dá konstatovat, že mě fascinují extrémní záležitosti týkající se lidského těla. A z toho vychází například i má série Bodybuilders.

20.9.17 12:15


FOTO: KURT STALLAERT, PAVLEYE ARTIST MANAGEMENT

ZHORA: Snímek Body Builders’ World byl součástí výstavy, která proběhla v Galérii Mesta Bratislava; Blue; Blond Eyes; otherhood; Moving Still nazvaná Lion 1 vznikla na míru, a to na základě objednávky klienta ze Slovenska; Back To The Nature.

80-81_Kurt Stalleart.indd 81

20.9.17 12:15


82

living with art | LUXURY ART

Britský národní poklad

82_Living with art.indd 82

FOTO: ARCHIV

D

okonalost významu výrazu „Art & Commerce“ jasně ilustruje enfant terrible britské umělecké scény Damien Hirst. Autor slavného žraloka naloženého do formaldehydu zahájil svoji retrospektivní výstavu v Tate Modern jen několik dní před tím, než v Londýně začalo šílenství spojené s olympijskými hrami. Techniky, jak oslovit masy a přeměnit svá díla na pravzor popkultury, Hirst ovládá dokonale. Pro umělecké kruhy ani širokou veřejnost tak nebylo překvapením, když se dílo tohoto umělce začalo v médiích spojovat s manželským párem Beckhamových. V  září roku 2014 otevřela Victoria Beckham svůj první butik, situovaný v rámci prominentní galerijní oblasti v samém srdci londýnské čtvrti Mayfair. Interiér balancuje na hraně mezi luxusním butikem a galerií, což vedlo hrdou majitelku Hirstova díla k tomu, aby jej instalovala jako součást tohoto prostoru. Svým klientům tak přinesla exkluzivní vizuální zážitek. Deník The Guardian později uvedl, že gigantické růžové srdce ozdobené motýly koupili manželé Beckhamovi pro svoji dceru Harper k jejím prvním narozeninám. Na jaře roku 2016 se pak v novém sídle síně Phillips konala aukce nazvaná David Beckham: The Man, jejíž výtěžek byl určen pro Unicef a charitativní projekt Positive View. Ústředním dílem výstavy, která byla na Berkeley Square instalována po dobu dvou týdnů, byl portrét, který Damien Hirst vytvořil v roce 2015, a to pro něj charakteristickou technikou označovanou jako „spin painting“. Závěr aukce potvrdil, že britský národní poklad jako symbióza umění, marketingu a popkultury funguje i v praxi.

20.9.17 12:15


PROMOTION

Palác Dlážděná

FOTO: ARCHIV FIRMY

VE SPOLUPRÁCI S ARCHITEKTONICKÝM STUDIEM ARCHITEKTA JAKUBA CIGLERA PŘIPRAVILA SPOLEČNOST PSN PROJEKT NA KOMPLETNÍ REKONSTRUKCI A REVITALIZACI OBJEKTU. CITLIVÁ OBNOVA HISTORICKÉ NEORENESANČNÍ ARCHITEKTURY BUDE DOPLNĚNA O ELEGANTNÍ MANSARDOVOU STŘECHU S MODERNÍM DETAILEM VELKORYSÝCH OKEN. ULIČNÍ FASÁDA BUDE OČIŠTĚNA OD NEVHODNÝCH ZÁSAHŮ A KOMPLETNĚ RENOVOVÁNA.

83_promo_Dlazdena_ART.indd 83

Mimořádně rozložité devítiosové uliční průčelí je symetricky komponované s osově situovaným vstupem a mělkými postranními rizality. Architektonicky kvalitní, stylově čistá forma má bohatou dekorativní výzdobu inspirovanou neorenesančním tvaroslovím. Jsou to například polosloupy ve tvaru karyatid, profilované římsy, frontony, ornamentální vlysy a girlandy. Parter se otvírá do ulice Dlážděná zaskleným arkádovým loubím, průjezd do dvora je zdoben iónským pilastrovým řádem. Objekt, inspirovaný palácovými stavbami, dokumentuje kvalitu architektonického projevu a  reprezentuje architekturu stylově vytříbeného neorenesančního nájemního domu. Dvorní fasádu pojali architekti odvážněji, v modernějším duchu. Navrhli moderní francouzská okna, prostorné balkony a vyhlídkové terasy, odpočinkovou zahradu i částečně podzemní garáže. Vstup do domu nabídne pohodlí a bezpečí díky nové recepci. Společné prostory budou jemně zdobeny s ohledem na řemeslný detail nejen štukatérské výzdoby našich předků. Privátní wellness, do kterého se pohodlně dostanete moderním výtahem, bude vybaven saunou a posilovacími stroji a umožní vám zapomenout na ruch a shon všedního dne. Pečlivě navržené dispozice bytů respektují historické hodnoty, a přesto umožní pohodlné moderní bydlení. Přáním PSN a jejich architekta Jakuba Žohy bylo spojit řemeslnou zručnost s moderním detailem. Bude například obnoveno historické obložení špaletových oken. Interiérové a vstupní kazetové dveře budou replikami původních prvků s bezpečnostním provedením. Některé vybrané historické kusy budou dokonce pečlivě renovovány a v objektu zanechány. Technické vybavení domu bude na špičkové úrovni 21. století. Těšit se můžete na garážová stání pro automobily, moderní výtah pro všechna patra nebo větrání všech jednotek čerstvým vzduchem s využitím rekuperace tepla. WWW.PSN.CZ

20.9.17 17:33


84

film | LUXURY ART

Lekce umění

RUSSIAN ARK, režie: Aleksandr Sokurov, 2002

V mnoha ohledech průlomový film ruského filmového mága Aleksandra Sokurova je nejen formálně fascinující cestou ruskou historií představenou přes umělecká díla. Průřez dějinami této velké a různorodé země zobrazuje režisér v  jediném, 95 minut trvajícím kontinuálním záběru. Prostřednictvím interiérů petrohradské Ermitáže a za pomoci stovek herců vám tento magický film nabídne nádherně nostalgickou alegorii, plnou krásy starých mistrů.

84-85_Art films.indd 84

DAVID LYNCH: THE ART LIFE, režie: Jon Nguyen, 2016

Dokument o nekonečně inspirativním Davidu Lynchovi vás obeznámí s  životem a  bohatou tvorbou tohoto multimediálního amerického režiséra, o  kterém jen málokdo ví, že je také skvělý malíř, fotograf, hudební skladatel, ale i  designér nábytku a  interiérů. Enigmatický Lynch v  tomto sugestivním filmu odhaluje inspirace a  vrací se ke svým raným vzpomínkám a  silným zážitkům, jež stojí za jeho temnou a  enigmatickou malířskou tvorbou, která nepřestává fascinovat svojí znepokojivou silou.

PEGGY GUGGENGEIM: ART ADDICT, režie: Lisa Immordino Vreeland, 2015 Portrét excentrické ženy z bohaté rodiny, která dokázala malé dědictví proměnit v  jednu z  nejdůležitějších sbírek moderního umění, je příběhem upřímné lásky k  umění. Život této nepřehlédnutelné Američanky, jež se ve svém benátském paláci obklopila tím nejlepším uměním své doby a  zpřístupnila jej veřejnosti, je protkaný přímo románovými historkami. Pokud jste její kolekci do této chvíle neviděli, tento film vás určitě přesvědčí k  návštěvě jejího benátského sídla, ve kterém jsou dodnes všechny části její původní sbírky tak, jak s nimi kdysi žila.

20.9.17 12:16


JE LHOSTEJNÉ, ZDA JSTE UMĚLEC A INSPIRUJE VÁS MIMO JINÉ I PRÁCE VAŠICH KOLEGŮ NEBO ZDA UMĚNÍ JEN CELÝ ŽIVOT OBDIVUJETE. POZVÁNKA NA VERNISÁŽ NEMUSÍ BÝT V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ JEDINÝM ZPŮSOBEM, JAK SE ZORIENTOVAT VE SVĚTĚ UMĚNÍ. AČKOLIV NÁVŠTĚVA GALERIE ZŘEJMĚ NIKDY NEVYJDE Z MÓDY, LEKCI V POZNÁVÁNÍ UMĚNÍ SI MŮŽETE DOPŘÁT I PROSTŘEDNICTVÍM VÝJIMEČNÝCH FILMŮ, KTERÉ VÁM PŘIBLÍŽÍ PULZUJÍCÍ A NEUSTÁLE SE MĚNÍCÍ SVĚT PŘEDSTAVIVOSTI A INDIVIDUÁLNÍCH VESMÍRŮ. MÁTE-LI CHUŤ OBJEVOVAT, NABÍZÍME VÁM PÁR TIPŮ NA NĚKOLIK SKVĚLÝCH DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ, KTERÉ VÁM PŘIBLÍŽÍ NEJVÝZNAMNĚJŠÍ POSTAVY UMĚLECKÉ SCÉNY, JEJICH TVORBU, INSPIRACI, ALE I JEJICH POHLED NA SVĚT. Text LADISLAV BABUŠČÁK

FOTO: ARCHIV

TIM’S VERMEER, režie: Teller, 2013

84-85_Art films.indd 85

Pokud vás fascinuje dokonalost realistické malby, určitě vyhledejte tenhle zajímavý a zcela objevný dokument, který se zabývá technikou malby holandského mistra 17. století, kolem jehož tvorby i života se rozprostírá velké tajemství. Americký vědec a objevitel Tim Jenison se v tomto dechberoucím dokumentu snaží představit a  prezentovat svoji kontroverzní teorii o  technice, díky níž byl Vermeer van Delft údajně schopný malovat s  tak fotografickou přesností. Tento fascinující a  provokativní film vám přiblíží tvorbu obdivovaného malíře, po kterém zůstalo pouze tucet maleb. Zároveň také dokáže, že věda a umění k sobě můžou mít blíž, než si myslíte.

NATIONAL GALLERY, režie: Frederick Wiseman, 2014

Epický tříhodinový pohled do zákulisí jedné z největších světových galerií vás provede zákulisím kolosální instituce. Nechá vás nahlédnout do nepřístupných útrob galerie, kde se stovky lidí denně různým způsobem podílí na zachovávání uměleckého odkazu mnoha generací. Tento detailní portrét jakési Noemovy archy s uměním, je zároveň krásným důkazem neutuchající fascinace člověka uměním.

CUTIE AND THE BOXER, režie: Zachary Heinzerling, 2013

Tento dojemný a často vtipný dokument o  turbulentním čtyřicetiletém manželství mezi japonským umělcem Ushio Shinoharou a  jeho ženou Noriko vám díky svému nesentimentálnímu přístupu nabídne kromě vhledu do tvorby „boxujícího“ umělce také inspirativní příběh silné ženy, která si vedle svého excentrického muže našla vlastní způsob uměleckého vyjádření. Portrét obětavosti, ale i vzdoru je odzbrojující a emotivní ukázkou stárnutí mezi umělci, kde ego a láska hledají vzájemný balanc.

Calla Lily, 1986

20.9.17 12:16


86

artwork | LUXURY ART

Neon

Čeští obdivovatelé současného umění mohli neonové dílo Tracey Emin spatřit na výstavě FLAESH, která probíhala od 1. 10. 2015 do 3. 1. 2016 v pražské Galerii Rudolfinum. Kurátorem této poutavé výstavy byl Petr Nedoma.

86_Neo art work2.indd 86

FOTO: ARCHIV JUAN YARUR

V

lastní nejznámější sbírku současného umění v Chile a  ke svým třicátým narozeninám si objednal portrét od známého fotografa Davida La Chapella. Mezi jeho největší lásky však patří instalace z  neonů. Sběratel a  mecenáš umění Juan Yarur představuje dílo dnes již legendární Tracey Emin. „Když jsem s budováním své sbírky začínal, má pozornost se soustředila především na hnutí Young British Artists. Do neonového díla Tracey Emin jsem se zamiloval v okamžiku, když jsem se s ním setkal v londýnské galerii White Cube. V té době ještě nebylo možné toto její dílo koupit, ale mně utkvělo v  paměti. Prostě mi přišlo úžasné. Zakoupil jsem jej okamžitě, jakmile se objevilo na trhu, a  následně jsem jej nainstaloval do vstupní haly svého domu. Údržba takového díla není složitá. Přibližně jednou za pět let se stane, že některý ze světelných okruhů přestane fungovat. V té chvíli kontaktujeme Tracey Emin Studio a výrobce neonů, se kterými tato umělkyně spolupracuje, aby tento konkrétní segment nahradili. Běžná údržba neonových trubic spočívá v  jejich pravidelném čištění. Chilské umělce v mé sbírce neonů reprezentuje Sebastian Errazuriz.“

20.9.17 12:17


TRUE ASIAN EXPERIENCE Colours of SaSaZu

[colours]

www.sasazu.com


Flower Power KONCEM MINULÉHO STOLETÍ JEJICH KARIÉRU AKCELEROVALY SNÍMKY TOPMODELEK A SVĚTOVÝCH REKLAMNÍCH KAMPANÍ. IKONY SOUČASNÉ FOTOGRAFIE SE PO PŘELOMU TISÍCILETÍ VYDALY HLEDAT KRÁSU TAM, KDE JI V 16. A 17. STOLETÍ OBJEVILI STAŘÍ HOLANDŠTÍ MISTŘI. VANITAS PŘIPOMÍNAJÍ POMÍJIVOST MATERIÁLNÍCH HODNOT, KTEROU V NOVODOBÉM PROVEDENÍ ZOSOBŇUJÍ ZÁTIŠÍ S KVĚTINAMI. SYMBOL KOLOBĚHU ŽIVOTA...

88-93_Flowers.indd 88

20.9.17 12:17


Ori Gersht, BlowUp

88-93_Flowers.indd 89

20.9.17 12:17


David LaChapelle, Deathless Winter (2008–2011), VPRAVO: David LaChapelle, Flaccid Passion (2008–2011)

88-93_Flowers.indd 90

20.9.17 12:18


88-93_Flowers.indd 91

20.9.17 12:18


Nick Knight, Rose ll (2012); VPRAVO: Nick Knight, Rose l (2012)

88-93_Flowers.indd 92

20.9.17 12:18


88-93_Flowers.indd 93

20.9.17 12:19


94

travel | LUXURY ART

Art hotel

Klub Maharal, tapiserie na zdi: Atelier E.B., Brennan, tkanina z kolekce Inventors of Tradition II, 2015, kašmír a ovčí vlna

94-98_Art hotely3.indd 94

20.9.17 17:35


Katja Mater, Site Specific Tiled 14/12/16 Prague II, 2017, koláž fotografií

Library Suite, obraz na zdi: André Butzer: Librairie du 21e Siècle (5a), 2011, digitální tisk; design měděných lamp: Andrew Clancy

THE EMBLEM Od okamžiku své slavnostní inaugurace se hotel Emblem profiloval jako místo, jehož soukromý klub Maharal bude sloužit jako galerie pro různé kreativní obory. Umělecké koncepce se v roce 2015 úspěšně zhostila nezisková umělecká organizace Are, která spolupracuje na podobných projektech s kulturními institucemi jak v Praze, tak i  v  zahraničí. Hotel se tak stal zajímavou platformou, která dává prostor pro prezentaci mladých umělců, čímž paralelně vzniká jedinečná umělecká sbírka, koncepčně zapadající do jeho interiéru. Projekt má formu „artist in residence“, kdy umělec výměnou za své dílo stráví svůj pražský pobyt v  hotelu Emblem, a  stane se tak součástí kurátorovy sbírky. Ta by měla odrážet aktuální umělecké tendence a zároveň i zaznamenat umělcův pobyt v Praze. Některá díla zahraničních umělců v  této sbírce se vztahují k  výstavě nebo k  jinému projektu spojenému s  českým prostředím. Dlouhodobou vizí tohoto hotelu je sbírat především díla místních umělců. V současné době se ve stálé sbírce etablovalo kvarteto umělců ve složení Eva Koťátková, Alexandra Vajd, David Krňanský a  Johana Pošová. Jejich díla přináší autentický vizuální zážitek, a  to jak domácím, tak i zahraničním hostům. Eva Koťátková, koláž ze série Unlearning the Body, 2016

94-98_Art hotely3.indd 95

20.9.17 12:19


96

travel | LUXURY ART

KEMPINSKI HIGH TATRAS

Lobby hotelu Kempinski High Tatras

94-98_Art hotely3.indd 96

Že spojením hotelových služeb a současného umění může vzniknout cosi výjimečného, ukazuje Grand Hotel Kempinski High Tatras. Vedení luxusního tatranského hotelu oslovilo malířku Julii Haluzovou, která následně vytvořila obraz určený speciálně pro prostory jeho vstupní haly. Vzniklo tak umělecké dílo, které dokonale zapadá do tohoto prostředí, přičemž navozuje neopakovatelnou atmosféru rozkvetlé letní louky. „Zadavatel mě oslovil těsně po svém návratu z  expedice na severní pól, kde byl několik dní konfrontován s  jednobarevnou bílou krajinou. Prezentoval mi svoji představu o pestrém obrazu zaplněném květinami. Výsledné dílo pak v sobě mělo kombinovat umělecké techniky Jacksona Pollocka a Vincenta van Gogha,“ popsala okolnosti vzniku díla autorka. „Jeho manželka mu na severní pól poslala kytici sedmi žlutých tulipánů, kterou mu v  okamžiku, kdy jej dosáhli, předal jeden z  účastníků expedice. Název díla, tedy Sedm žlutých tulipánů, proto odkazuje na tento romantický moment.“ Julie Haluzová při tvorbě tohoto díla tedy spojila dohromady několik různých technik. Od akční malby přes tzv. dripping až po pastózní aplikaci olejových a akrylových barev. A ačkoliv autorka signovala plátno na rubové straně, zanechala svůj umělecký podpis i  na ploše tohoto velkoformátového obrazu (o velikosti 500 × 400 cm). V ploše expresivně ztvárněné letní louky se totiž skrývá živý tvor v podobě malé berušky, kterou zde autorka namalovala v životní velikosti. Obraz se okamžitě stal středem pozornosti návštěvníků. Vedení hotelu se proto rozhodlo, že odmění ty nejpozornější. Hosté, kteří na barevné ploše obrazu berušku objevili, obdrželi od vedení hotelu malou pozornost, a  to ve formě lahve šampaňského.

20.9.17 12:19


00_Bedeur_IM_215x275_Art_2017.indd 1

18.9.17 11:08


98

travel | LUXURY ART

Pokud hledáte možnost útěku z velkoměsta, ale koncept venkovské turistiky vám není příliš blízký, má pro vás renomovaná rakouská hoteliérka Susi Schellhorn originální kompromis, o němž ví jen úzký okruh zasvěcených „connoisseurs“. Rodinný hotel Der Seehof, který se nachází v těsné blízkosti jezera, a  to jen 70 kilometrů jižně od Salcburku, nabízí městskému člověku doslova energetický servis matky přírody. Až do šedesátých let minulého století byl hotel Seehof vyhledávaným letním sídlem vídeňské smetánky. Poté, co se vedení hotelu ujal vášnivý sběratel umění Sepp Schellhorn, prošel hotel rozsáhlou rekonstrukcí, která umožnila prodloužení letní sezony. Manželé Susi a Sepp (pátá generace, která se o hotel stará) si na pomoc přizvali nekonvenční pár interiérových designérů z Vídně, kterým v duchu „carte blanche“ svěřili jeden z  25 apartmánů hotelu pocházejícího ze 17. století s  tím, aby do tohoto prostoru vnesli sofistikovaný závan velkoměsta. Sydney Ogidan a Johanna Lakner se své role zhostili poměrně radikálním způsobem a prostor, který dostali k dispozici, zaplnili uměním, a  to převážně tvorbou současných rakouských umělců. Samotný interiér polarizovali do dvou barev, které dělí prostor v horizontální linii. Ne zcela uspořádaný výběr nábytku a  dekorací elegantně kombinuje sto let starý originál Hoffmannovy stoličky s díly současných autorů, čímž se designérům podařilo vytvořit efekt kombinace galerie a hotelového apartmánu. Ve dnech, kdy tento pokoj není obsazen, zůstávají jeho dveře otevřené. Návštěvníci hotelu tak mohou bez problémů kdykoliv vstoupit a pokochat se obsahem této výjimečné galerie. V případě, že se do některého z vystavených děl zamilujete, máte možnost si jej hned na místě zakoupit do své sbírky. Autory interiéru Helmut’s Suite jsou Sydney Ogidan a Johanna Lakner.

94-98_Art hotely3.indd 98

FOTO: MARK SEELEN

DER SEEHOF

20.9.17 12:19


LG_215x275 mm_zari1.indd 1

17.09.2017 23:40:27


Na jaký nápoj z Vašeho nového kávovaru máte chuť?

Horké Marocchino Suroviny Kávová zrna 200 ml studeného mléka Kakaový prášek Drcené oříšky

Příprava 

Vybavení

(součástí kávovaru) Karafa MixCarafe s vrtulkou na čokoládu Mléčná karafa se systém LatteCrema

INZ Experience IV 2x215x275 LG 04.indd 1

Pro vytvoření první části receptu připravte šálek horké čokolády v karafě MixCarafe s použitím maximální úrovně hustoty a nalijte ji do šálku asi do 1/3 výšky. Postavte sklenici s horkou čokoládou přímo pod dávkovač kávy. S šálkem pod dávkovačem kávy připravte jednu dávku espressa s požadovanou intenzitou aroma. Naplňte mléčnou karafu 100 ml studeného mléka a připravte horkou mléčnou pěnu; vyberte maximální úroveň napěnění, aby pěna dosáhla k okraji sklenice. Pro dokončení receptu nápoj ozdobte kakaovým práškem (pomocí sítka) a hrstí drcených oříšků.

19.09.17 17:12


Dostupná v obchodech pod označením ECAM 650.85.MS

INZ Experience IV 2x215x275 LG 04.indd 2

19.09.17 17:13


102

architecture | LUXURY ART

BILBAO EFEKT 102-103_Bilbao.indd 102

20.9.17 12:20


FOTO: GUGGENHEIM MUSEO, BILBAO

V

osmdesátých letech minulého století byla v severošpanělském městě Bilbao schválena nová urbanistická koncepce, jejímž cílem bylo přeměnit industriální přístavní město na atraktivní turistickou destinaci. Pozornost byla upřena především na revitalizaci bývalých loděnic, kde se architekt Frank Gehry rozhodl umístit základy nového muzea Guggenheim. Ikonická stavba začala nabývat své obrysy již v průběhu roku 1993 a v listopadu 1997 se nová budova Solomon R. Guggenheim Foundation otevřela široké veřejnosti. Pro případ, že by progresivní architektonický přístup nestačil, oslovil realizační tým i americkou uměleckou megastar Jeffa Koonse. Ten speciálně pro toto místo vytvořil jednu z nejslavnějších veřejných instalací na světě, legendární sochu Puppy. Dvanáct metrů vysoká socha teriéra v sobě kombinuje sofistikovanou počítačovou vizualizaci a tradiční postupy používané při plánování zahrad v 18. století. Koons je jako umělec známý svým neustálým testováním hranice mezi popkulturou a uměním určeným pro elity. Muzeum se krátce po svém otevření stalo globálním fenoménem, který každým rokem přitáhne do Bilbaa statisíce turistů. V uměleckých kruzích se díky projektu Guggenheim začalo užívat označení „efekt Bilbao“, což je dnes uznávaný pojem sloužící jako odkaz na silný potenciál a úzkou provázanost umění a turismu. V současnosti je na toto sousloví často odkazováno v souvislosti se Spojenými arabskými emiráty, kde by se v Abú Dhabí mělo koncem tohoto roku otevřít muzeum Louvre. Architektonicky se tohoto projektu ujal Jean Nouvel.

102-103_Bilbao.indd 103

20.9.17 12:20


104

art project | LUXURY ART

Bubliny v kuchyni

104_Stopka.indd 104

FOTO: STOPKA & DSC GALLERY

M

iele Center Stopka společně s DSC Gallery připravily po vzájemné dohodě unikátní projekt Bubblekitchen. Jedná se o  spojení umění, špičkového designu a top gastronomie – luxusní kuchyňskou linku značky SieMatic dekorovanou designem od jednoho z  nejvýznamnějších současných malířů moderního umění mezinárodního formátu Jiřího George Dokoupila, kterého se podařilo přesvědčit k  tomuto originálnímu projektu. Unikátní kuchyně SieMatic SC29 byla vystavena pouze jeden den, a  to 26. dubna v  Praze v  showroomu Miele Center Stopka v Klimentské ulici 46 a následně 27. dubna v bratislavském showroomu.

20.9.17 12:20


M ANUFACTURE DE H AU TE H OR LOGER IE

TONDA 1950 TOURBILLON Rose gold case Ultra-thin ying tourbillon Automatic micro-rotor movement Hermès alligator strap Made in Switzerland parmigiani.ch

9£FODYVNQ£P�VW¯3UDKDWHO 3Dě¯ŀVN£3UDKDWHO ZZZEHQ\F]LQIR#EHQ\F]

00_BENY_IM_215x275_Art_2017.indd 1

13.9.17 12:25


Luxury Art 2017  

Speciální vydání Luxury Art 2017

Luxury Art 2017  

Speciální vydání Luxury Art 2017

Advertisement