Page 1


P

olievky sú od dávnych čias vedené ako prvý chod na našom jedálničku. Hoci väčšina z nich má malú výživnú hodnotu, nesmieme jej uprieť jej dôležitý význam na našom stole. Treba ich brať ako „aperitív”, dodávateľa chute k ďalším chodom a taktiež ako kvalitného regulátora trávenia. Pripravujeme ich čisté, zahustené závarkami, zápražkami alebo zátrepkami. Mäsové, rybacie, hubové, zeleninové ... Jednoducho každému podľa jeho chuti. A že tých chutí je požehnane, uvidíte sami. Stačí otočiť stránku.

P

„ olévka je grunt!” - české porekadlo

8


1

Hovädzia polievka

Budeš potrebovať: cca 500 g hovädzieho mäsa (napr. mladá slabinka), špiková kosť, 3-4 mrkvy, 2 petržleny, 1 kaleráb, štvrť zeleru, 1 väčšiu cibuľu, 2 strúčiky cesnaku, 2 zelené papriky, celé čierne korenie, soľ, zázvor, muškátový orech (asi štvrtinu nastrúhať), podľa chuti feferónka, zelená petržlenová vňať, voda. Postup: umyté mäso zalej studenou vodou, pridaj soľ, čierne korenie a nechaj variť na slabom ohni asi 1,5 hodiny, dokiaľ nie je mäso takmer uvarené, potom pridaj zeleninu a ostatné koreniny var na slabom ohni asi 20 minút. Nakoniec pridaj posekanú zelenú petržlenovú vňať. Domáce rezance uvar zvlášť v horúcej vode, preceď ich a pridaj do polievky. Možeš ich podávať aj s krupicovými knedličkami.

2

Rýchla hovädzia polievka

Budeš potrebovať: 300 g hovädzieho mäsa, koreňovú zeleninu, 1 cibuľu, soľ, pažítku, trochu sušených hríbov, cestovinu. Postup: mäso pomeľ za surova na strojčeku, vlož do studenej vody a var asi pol hodinu. Pridaj osmaženú pokrájanú zeleninu, cibuľu a soľ. Polievku sceď a podávaj so smaženou zeleninou alebo s cestovinou.

bude kalná Hovädzia polievka ne ak v nej povaríš kúsok

3

kkú pečene alebo jednu mä

paradajku.

Hovädzia kelová polievka

Budeš potrebovať: Hovädzí vývar (s mäsom), 1 malý kel, maslo, ryža, soľ, 30 g nastrúhaného ementálu. Postup: nakrájaný kel podus na masle a osoľ. Ryžu uvar zvlášť a hotovú premiešaj s nastrúhaným syrom. Oboje potom pridaj do horúceho vývaru. Môžeš pridať aj opečené párky.

10


Hovädzia polievka s krupicovými knedličkami


Z

ávarky a vložky sú zväčša tie ingrediencie, ktoré dodajú polievkam, zvlášť vývarom, výživnú hodnotu a samozrejme, že potešia aj naše fajnové jazýčky. Hlavne, keď si ich pripravíš doma, podľa babičkiných receptov. Že je jednoduchšie kúpiť hotové v obchode, iba ich hodiť do polievky a nemať zamúčenú celú kuchyňu? Áno, je to rýchlejšie a menej pracné, ale tej pravej domácej chuti sa to nikdy nevyrovná.

J

esť, to je nevyhnutnosť,

52

Ale správne jesť, to je umenie.” - La Rochefoucauld


91

Domáce rezance

Budeš potrebovať: 100 g polohrubej múky, 1 vajce, asi 1/2 dl vody. Postup: na doske vymies cesto, vyvaľkaj ho na tenko a nechaj trochu preschnúť. Cesto nakrájaj na asi 5 cm pásy, poukladaj na seba a krájaj tenké alebo široké rezance. Uvar  vo vriacej osolenej vode.

92

Fliačky

Budeš potrebovať: 100 g polohrubej múky, 1 vajce, asi 1/2 dl vody Postup: na doske vymies cesto, vyvaľkaj ho na tenko a nechaj trochu preschnúť. Cesto nakrájaj ostrôžkami asi na 5 cm pásy, ktoré potom krájaj na 1 cm rezance a tie potom zase na 1 cm štvorce. Uvar vo vriacej osolenej vode.

Polievka sa zakalila

ance, zavára š priamo ré vložky, hlavne rez Stáva sa to, keď niekto ej vode, prepláchni radšej zvlášť v osolen do polievky. Uvar ich ievky. a až potom daj do pol

93

Šifliky

Budeš potrebovať: 100 g múky, 1 vajce. Postup: na doske vymies cesto, vyvaľkaj ho na tenko a nechaj trochu preschnúť. Cesto nakrájaj asi na 5 cm pásy, ktoré potom krájaj na 1/2 cm rezance a tie potom zase šikmo na 1/2 cm šiflíky. Uvar vo vriacej osolenej vode.

94

Krupicové halušky

Budeš potrebovať: 50 g krupice, 1 vajce, soľ Postup: do vajca rozšľahaného so soľou zamiešaj krupicu a nechaj stáť asi 15 minút. Lyžicou vykrajuj halušky a zaváraj do vriacej polievky. Var ich pomaly, aby dobre napuchli.

54


Krupicové halušky

61


M

äso je nepostrádateľnou súčasťou nášho jedálnička a patrí medzi najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie potraviny. Obsahuje biologicky hodnotné bielkoviny, vitamíny (najmä skupiny B) a dodáva nášmu organizmu pravideľne železo a fosfor. V tejto kapitole si predstavíme mäsá domácich zvierat, čiže mäso hovädzie, teľacie, bravčové, baranie, jahňacie a kozľacie.

N

ehovor o tom, ako sa má jesť, ale jedz, ako sa sluší.” - Epiktetos

60


124

Maďarský guláš Budeš potrebovať: 3/4 kg hovädzieho mäsa, cibuľu, 1 zelenú papriku, 1 červenú papriku, 3 paradajky, olej, 1 zemiak, lyžicu paradajkového pretlaku, 3 strúčiky cesnaku, 1-2 lyžice mletej červenej papriky, mleté čierne korenie, feferónky, mletú rascu, majoránku, soľ. Postup: mäso nakrájaj na kocky a praž na dostatočnom množstve rozohriateho oleja, kým nepustí šťavu. Pridaj nadrobno nakrájanú cibuľu, papriky, paradajky, pretlak a premiešaj. Pridaj mletú papriku, korenie, rascu a osoľ. Mierne podlej vodou, ale iba tak, aby bolo mäsko ledva zakryté, pridaj nastrúhaný zemiak a var na miernom ohni. Raz začas podlievaj a nechaj ho „trápiť” kľudne aj 2-3 hodinky. Nezabudni ešte na pretlačený cesnak a tesne pred dokončením pridaj lyžičku majoránky. Nakoniec môžeš ozdobiť petržlenovou vňaťou. Podávaj s kysnutou knedľou

Krájanie mäsa

kne. Na guláš však vlákno, nikdy nie po vlá Mä so krájaj vždy cez kocky cez vlákno. jaj krá om vlákne a pot narež najprv pruhy po

125

Viedenský guláš Budeš potrebovať: 3/4 kg hovädzieho mäsa, 3 veľké cibule, 3 strúčiky cesnaku, 2 lyžice paradajkoveho pretlaku, citrónovú šťavu, mleté čierne korenie, mletú červenú papriku, majoránku, drvenú rascu, olej, soľ. Postup: cibuľu nahrubo nakrájaj a speň do sklovita. Za stáleho miešania pridaj papriku, citrónovú šťavu, paradajkový pretlak a podlej troškou vody alebo vývaru. Pridaj korenie, rascu a postrúhaný cesnak. Dus asi pol hodinu a omáčku rozmixuj alebo pretri ces sitko. Pridaj na kocky pokrájané mäso, dolej podľa potreby vývarom alebo vodou, osoľ podľa chuti a za občasného miešania udus do mäkka. V prípade potreby podlievaj vodou. Na záver pridaj majoránku. Podávaj so zemiakmi a kyslou uhorkou.

74


Maďarský guľáš


H

ydina je už stáročia pevne zahniezdená v našej kuchyni. Chutné jedlá môžeš pripraviť z husy, kačky, kuraťa, sliepky, ale aj z kohúta, jarabice, či bažanta. Hydinové mäsko je zdravšie ako bravčové a hovädzie, pretože obsahuje menej kalórií, tuku a cholesterolu. Treba pripomenúť, že hydina, chovaná vo voľnom výbehu, chutí neporovnateľne lepšie, ako tá z hydinárne.

Z

verina je zasa našou súčasťou, odkedy je poľovník poľovníkom. Je pravdou, že sa na naše stoly nedostáva tak často, o to viac je to však pre nás labužnícky zážitok a sviatok. Ak ju, pravda, dokážeme dobre pripraviť.

A

k zarežie chudobný k obedu sliepku, „ je chorý on, alebo tá sliepka?” - japonské príslovie

110


190

Pečená hus Budeš potrebovať: 1 hus, rascu, 4 - 6 jabĺk, soľ. Postup: očistenú a umytú hus, vrátane vnútra, nasoľ, posyp rascou a naplň umytými nelúpanými jablkami. Hus daj na pekáč, najprv prsíčkami dolu, podlej trochou horúcej vody a pomaly peč v mierne vyhriatej rúre. Priebežne polievaj vlastnou šťavou. Keď je hus dostatočne červená, odober zo šťavy tuk, obráť ju a dopeč v horúcej rúre bez polievania, aby sa mohla spraviť chrumkavá kôrka. Sleduj, či nie je veľa výpeku, aby sa hus nevarila, ale piekla. Podľa potreby šťavu priebežne odoberaj. Upečenú hus vyber, šťavu opäť zbav tuku, prilej trošku vody a chvíľu povar. Hus naporcuj, ulož na misu a polej šťavou. Zvyšok šťavy daj do omáčnika.

Pečenie do mäkka

haj ádzajúci večer a nec riatej trúby už predch rán a. do až nej v haj Hu s daj do mierne vyh nec ť. Trúbu vypni, ale hus spa eš ôjd nep ké. kým dusiť, krá sne mäkuč ľa rýchlejšie a mä sko Hu s bude hotová ove

191

Pečená plnená hus Budeš potrebovať: 1 hus, 2 žemle, mlieko, vajce, 2 jablká alebo hrušky, za hrsť orechov, soľ. Postup: žemle namoč do mlieka, vyžmýkaj, pridaj vajce, orechy, soľ a poriadne rukou premiešaj. Zmesou obaľ jablká (hrušky), strč do umytej a vyčistenej husi, a peč ako v predchádzajúcom recepte.

192

Husacia restovaná pečienka Budeš potrebovať: 1 husaciu pečeň, husaciu masť, cibuľu, mleté čierne korenie, soľ. Postup: umytú pečeň opeč rýchlo vcelku na husacej masti zo všetkých strán. Potom ju okoreň a osoľ. Cibuľu pokrájaj na kolieska a osobitne ju opraž na masti do ružova. Pečeň pokrájaj na plátky a podávaj s lokšami alebo chlebom.

112


Peฤenรก plnenรก hus


R

yby sú nielen pochúťkou, ale aj cenným doplnkom v našom jedálničku, najmä pre bohatý obsah bielkovín, nehovoriac o ich ľahkej stráviteľnosti. Treba si však dávať pozor na ich čerstvosť, pretože rýchlo podliehajú skaze. Pri ich kúpe si musíš všímať najmä, či je mäso pevné, žiabre jasne červené, ryba má vypuklé a priezračné oči a šupiny pevne priliehajú.

A

ž bude zoťatý posledný strom, „ až bude otrávená posledná rieka, až bude chytená posledná ryba, až vtedy zistíme, že peniaze sa nedajú jesť.” - indiánska múdrosť

140


241

Pstruh na masle Budeš potrebovať: Pstruhy podľa počtu osôb, hladkú múku, maslo, citrónovú šťavu, rascu, soľ, petržlenovú vňať. Postup: vypitvané pstruhy umy, posyp rascou a posoľ. Obaľ ich v múke a opeč z oboch strán na panvici z rozpáleným olejom. Hotové pstruhy poukladaj na tanier, poukladaj na ne plátky masla a ozdob petržlenovou vňaťou. Podávaj s varenými zemiakmi.

ska po krájaní rýb Páchnuca drevená do Dosku zapáchajúcu po

242

krojeným citrón om . krájaní rýb vydrhni roz

Pstruh so slaninou Budeš potrebovať: 4 pstruhy, strúčik cesnaku, 2 lyžice mlieka, 100 g rokfortu, 100g plátkov prerastenej slaniny, 1 cibuľu, lyžicu masla, 3 dl zeleninového vývaru, citrón, lyžičku drveného rozmarínu, lyžicu petržlenovej vňate, lístky šalvie, soľ. Postup: pstruhy potri citrónovou šťavou zmiešanou so soľou a nechaj odležať. Zmiešaj pretlačený cesnak, petržlenovú vňať, rokfort a mlieko. Zmesou naplň pstruhy, obaľ ich plátkami slaniny a v stredne vyhriatej rúre peč asi 20-30 minút. Medzitým na rozohriatom masle opraž nadrobno nakrájanú cibuľu, zalej vývarom, pridaj rozmarín a chvíľu povar.Tesne pred dopečením pstruhy polej týmto vývarom a dopeč.

243

Pstruh na víne Budeš potrebovať: 4 pstruhy, 4 lyžice oleja, 2 cibule, 2 dl bieleho vína, mleté čierne korenie, soľ Postup: vypitvané pstruhy umy, osoľ a okoreň. Na oleji opraž cibuľu pokrájanú na plátky, pridaj pstruhy, podlej vínom a upeč vo vyhriatej rúre. Počas pečenia občas podlievaj.

142


Pstruh so slaninou


B

ez príloh si už väčšinu jedál ani nevieme predstaviť. Sviečková, bez knedle, dusené bez zemiakov alebo ryže? Desivá predstava. Pochválena buď Amerika za zemiaky a Čina za ryžu.

O

bjavenie nového jedla prinesie ľudstvu viac potešenia, „ ako objavenie novej hviezdy.” - Brilat-Savarin

162


283

Viedenská knedľa Budeš potrebovať: 6 žemlí, lyžicu masla, petržlenovú vňať, 2 dl mlieka, 2 vajcia, soľ, 60 g hrubej múky. Postup: žemle pokrájaj na malé kocky, daj do misky. Na masle upraž nadrobno posekanú petržlenovú vňať a prelej na žemle. V mlieku rozmiešaj vajcia, soľ, nalej na pokrájané žemle, premiešaj a nechaj stáť dovtedy, kým mlieko do žemlí nevsiakne. Potom ich posyp múkou a zľahka premiešaj. Z pripravenej masy rukami formuj väčšie okrúhle gule, ktoré pomúčenými rukami dobre postláčaj, aby sa pri varení nerozpadli. Vkladaj ich do vriacej osolenej vody a pomaly 10 až 15 minút var. Počas varenia ich 1 krát obráť. Uvarené knedle vyber z vody, popichaj tenkým drievkom a rozkrájaj.

adajú? Prečo sa knedle rozp

, alebo bolo málo vajec. Buď bolo cesto riedke

284

Žemľová knedľa Budeš potrebovať: 2 žemle, 100 g krupice, 200 g hrubej múky, 1 vajce, 1/2 prášku do pečiva, soľ, vodu, 1 lyžice oleja. Postup: pečivo nakrájaj na kocky a pridaj všetky suroviny. Spolu všetko vymiešaj na hustejšie cesto, nechaj chvíľu odstáť. Potom vlhkými rukami vytvaruj šišku a vlož do vriacej vody, var 20 minút.

Prasknutá kned ľa

Aby ti knedľa pr i va rení nepraskla , pridaj do vody škru piniek z vaje nieko c.

164

ľko


Viedenská knedľa


O

máčky si, najmä v strednej Európe, získali úžasnú obľubu. Povzbudzujú chuť do jedla, príjemne dopĺňajú mäsité, ba aj iné hlavné jedlá. Dokonca ich niekedy môžeme podávať aj ako jedlo samostatné. Nemali by byť príliš husté, ale ani príliš riedke. Určite by ale mali byť dobre pripravené, pretože aj to najdokonalejšie jedlo môže zlá omáčka úplne pokaziť.

Z

o všetkých lások je najúprimnejšia láska k jedlu.” „ - George Bernard Shaw

170


300

Hnedá omáčka Budeš potrebovať: 1 šunková kosť, 1,5 kg hovädzích kostí a odpadkov, 120 g masti, 180 g zeleniny, 2 cibule, 8 zrniek nového korenia, 15 zrniek čierneho korenia, 2 bobkové listy, 150 g múky, 4 l vývaru z kostí, 40 g pretlaku a 1/8 l červeného vína. Postup: šunkovú kosť s hovädzími kosťami jemne rozsekaj. Do nádoby daj masť, pridaj rozsekané kosti, na lístky nakrájanú cibuľku, nové a čierne korenie, tymian, bobkový list a všetko opraž do hneda. Potom podlej buď vodou alebo vývarom z kostí, pridaj pretlak z paradajok, červeného vína a var 3 hodiny. Potom preceď, 1 hodinu povar, mastnotu a penu stále zbieraj, znovu preceď a uschovaj na chladnom mieste. Túto omáčku používaj ako základ na hnedé omáčky, hodí sa tiež ku šťavám z pečene.

ej omáčky Vylepšenie chuti hned

kúskov daj niekoľko malých Do hotovej omáčk y pri . zlepší Jej chuť sa výrazne

301

studeného ma sla .

Chrenová omáčka Budeš potrebovať: 1/2 l sladkého mlieka, 2 lyžice strúhaného chrenu, soľ, 2 kocky cukru, 40 g múky a 40 g masla na zápražku. Postup: zápražku podlej sladkým mliekom a osoľ ju. Do vriaceho mlieka daj postrúhaný chren, povar, oslaď, preceď.

Slzenie očí pri strúha ní chrenu

Pred strúha ním daj oči

stený chren na chvíľu

174

do vyhriatej rúr y.


Hnedá omáčka


H

oci si väčšina z nás nevie bez mäsa život predstaviť, majú bezmäsité jedlá nezastupiteľné miesto v našej kuchyni. Mäso bolo kedysi iba na nedeľu a zemiaky, múka, zelenina, ovocie, huby boli tým pádom najčastejšou ingredienciou, ktorú naše babičky používali, aby zasýtili hladné krky vo svojej rodine. A verte, že za tie roky to naše babičky dotiahli do dokonalosti.

L

epšie jedlo zo zeleniny a k tomu láska, ako z vykŕmeného býka a s tým nenávisť.”

- Šalamún

182


318

Bryndzové halušky Budeš potrebovať: 3/4 kg zemiakov, 250 g hladkej múky, 1 vajce, soľ, 250g bryndze, slaninku. Postup: očistené zemiaky postrúhaj na jemnom strúhadle. Pridaj vajce, múku a soľ a vymiešaj vláčne cesto a nechaj 20 minút stáť. Do vriacej vody ich pretláčaj cez haluškár, alebo hádž z doštičky pomocou noža. Halušky, ktoré postupne vyplávajú na povrch, ber dierkovanou varechou. Do väčšej misy daj bryndzu, zasyp haluškami a dôkladne premiešaj. Rozdeľ na taniere a posyp opraženou slaninkou. Podávaj s kyslým mliekom.

Bryndzové halušky budú pekné biele, ak

319

postrúhané zemiak y

zaleje š horúcou vodou.

Halušky s kyslou kapustou Budeš potrebovať: 3/4 kg zemiakov, 250 g hladkej múky, 1 vajce, soľ, 2 hrste kyslej kapusty, slaninku. Postup: očistené zemiaky postrúhaj na jemnom strúhadle. Pridaj vajce, múku a soľ a vymiešaj vláčne cesto a nechaj 20 minút stáť. Do vriacej vody ich pretláčaj cez haluškár, alebo hádž z doštičky pomocou noža. Halušky, ktoré postupne vyplávajú na povrch, ber dierkovanou varechou. Premiešaj s kyslou kapustou. Rozdeľ na taniere a posyp opraženou slaninkou.

320

Syrové halušky Budeš potrebovať: 3/4 kg zemiakov, 250 g hladkej múky, 1 vajce, soľ, 250g oštiepku, slaninka, pažítku. Postup: očistené zemiaky postrúhaj na jemnom strúhadle. Pridaj vajce, múku a soľ a vymiešaj vláčne cesto a nechaj 20 minút stáť. Do vriacej vody ich pretláčaj cez haluškár, alebo hádž z doštičky pomocou noža. Halušky, ktoré postupne vyplávajú na povrch, ber dierkovanou varechou. Do väčšej misy dávaj na striedačku halušky, nastrúhaný syr a premiešaj. Rozdeľ na taniere, posyp opraženou slaninkou a nadrono nasekanou pažítkou.

184


Bryndzové halušky


K

ompóty boli oddávna pravideľnou súčasťou nedeľných obedov. Prvé, čo sa teraz určite každému vybaví v mysli, sú zavárané kompóty. Či už od mamy, babky, tety alebo naukladané v obchode na polici jeden vedľa druhého. V tejto kapitole si však predstavíme kompóty čerstvé, pripravené zväčša iba chvíľku pred podávaním a hlavne - z čerstvého ovocia.

O „

bed bez ovocia je ako večierok bez hudby.”

- arabské príslovie

216


387

Jahodový kompót Budeš potrebovať: 1/2 kg jahôd, 120 g cukru Postup: veľké záhradné jahody očisti, posyp troškou práškového cukru a daj do porcelánovej misy. Tieto jahody odlož na 2 hodiny do chladu. Potom uvar sirup z 12 dkg cukru a 1/8 l vody (pena sa zbiera). Riedky sirup odlož zo sporáka. Jahody potom poukladaj do sirupu a nechaj opäť povariť. Jahody vyber a šťavu ďalej var. Napoly vychladnutú šťavu ponalievaj na jahody pripravené v miskách.

388

Kompót z lesných jahôd Budeš potrebovať: 2 l lesných jahôd, 1/2 kg cukru, 1 citrón. Postup: cukor povar na hustý sirup. Do sirupu vlož 2 litre lesných očistených jahôd so šťavou z 1 citróna. Jahody nechaj v sirupe pár hodín, nevar. Potom ich polož na sitko a nechaj odkvapkať. Stečenú šťavu povar, aby vznikol hustý sirup a polej ňou ovocie pripravené v kompótových miskách. Podávaj studené.

Umývanie jahôd

ni a až potom ich zba Jahody najprv oplách e veľa vody. inak sa do nich dostan

389

v zelených stopiek,

Kompót z ostružín Budeš potrebovať: 30 dkg dozretých, dobre čistených ostružín, 200 g cukru. Postup: v nádobe zmiešaj vodu s cukrom, var ho, pokiaľ sa nezačne ťahať. Pridaj dobre očistené ostružiny, nechaj prejsť varom. Dbaj, aby sa nerozvarili.

222


Jahodov媒 komp贸t


Z

aváranie nenávidíme pri príprave, ale blahorečíme, keď si v zime alebo mimo sezóny môžme dopriať jahody, čerešne, jablká, ríbezle, maliny, egreše, rovnako ako aj huby, cviklu, uhorky - o poctivých kvasákoch nehovoriac. Priprav si čerstvé ovocie, zeleninu, dôkladne vyumývané a vysušené poháre, dobrú náladu a hor sa do toho.

K

to je ovocie, má pri tom myslieť na tých, „ čo vypestovali ovocné stromy”

- ázijské príslovie

226


408

Zavárané broskyne Budeš potrebovať: 1 kg broskýň, 1/2 kg cukru. Postup: pekné veľké broskyne spar, olúp, rozpoľ a zbav jadier. Nalož ich do menších pohárov. Medzitým povar cukor s trochou vody, pričom stále zberaj penu z cukru. Ešte teplý cukor s vodou nalievaj na broskyne, ktoré nepriedušne uzavri, postav do vodného kúpeľa a sterilizuj asi 1 hodinu. Odlož na suché miesto

Zavárané broskyne budú chutnejšie, ak do

409

jed každého pohára vložíš

nu kôstku.

Zavárané marhule Budeš potrebovať: 1 kg marhúľ, 1/2 kg cukru. Postup: marhule zaváraj ako broskyne.

410

Zavárané olúpané marhule Budeš potrebovať: 1 kg čistých, olúpaných marhúľ, 1/2 kg cukru, 1/2 l vody, citrónovú vodu. Postup: čisté marhule rozpoľ, kôstky vyber, vnor na chvíľu do horúcej vody a olúp. Olúpané marhule vlož do citrónovej vody, aby nestmavli. Potom ich nalož do pohárov, zalej sirupom, zaviaž a sterilizuj 10 minút.

411

Zavárané olúpané slivky Budeš potrebovať: 1 kg čistých olúpaných sliviek, sirup z 300 g cukru a 3/4 l vody, citrónovú vodu. Postup: olúpané slivky zavar ako olúpané marhule.

232


Zavárané broskyne


M

armeláda, džem, lekvár. Na raňajky natretý na čerstvom chlebíku, na obed schovaný v parenej buchte, poobede sa na nás usmieva z koláčov, alebo vykúka zo zákuskov a večer sa schová do sladkej palacinky. Kto by odolal.

N

„ ejedz horúce, hubu si spáliš.” - slovenské príslovie

248


445

Jahodový džem Budeš potrebovať: 1 kg jahôd, 250 g cukru, kyselinu citrónovú. Postup: umyté jahody nasyp do hrnca, podlej vodou a dus. Potom odkry, odpar vodu, kým šťava nezhustne. Keď sú jahody podusené, pomágaj vareškou, aby zostali také kusy jahôd, aké preferuješ (malé, väčšie, velľké). Keď je masa hotová, nasyp cukor a počkaj, kým nezhustne. Pred koncom posyp kyselinou citrónovou (trošku, ako pri solení). Rozpusti, prevar, daj do pohárikov. Obráť dole hlavou, zabaľ do deky, druhou dekou nechaj prikryté do druhého dňa, kým nevychladne.

446

Jahodový lekvár s ríbezľovou šťavou Budeš potrebovať: 1 kg jahôd, 1/2 kg cukru , 1,5 dl vody, ríbezľovú šťavu. Postup: očisti lesné jahody, preber. (Môžu byť aj záhradné). Jahody daj na misu, zasyp ich polovičkou cukru a pohýb misou tak, aby boli všetky jahody obalené cukrom. Nechaj v chladničke do druhého dňa. Na druhý deň, cukor, čo ti zostal uvar so šťavou z ríbezlí. Až z toho bude hustý sirup. Potom v tom jahody povar, až stuhnú na lekvár. Lekvár je výborný do buchiet, zákuskov, atď.

Poháre nepuknú

ť dohriatej rúr y zohria áre na chvíľku do pre poh dáš m u. ení erk pln uti d ak pre aj na vlhkú ich položiť pri plnení a až potom plníš. Môžeš

447

Marhuľová marmeláda Budeš potrebovať: 1 kg zrelých marhúľ, 1/2 kg cukru. Postup: úplne zrelé marhule očisti, spar, olúp, jadrá vyber a pretlač cez sito. Pridaj cukor, premiešaj na kašu, pred dokončením posyp kyselinou citrónovou, nechaj rozpustiť, dovar známym spôsobom.

250


Jahodový džem


V

yrobiť domáci likér, punč, grog, bowle, rum ba aj hriatô hrom do palice? Nie je to žiadna veda, ani alchýmia. Iba rokmi preverené recepty našich babičiek a dedov. Ingrediencie miešaj podľa receptu, nápoje radšej nemiešaj a pi hlavne s rozumom!

J

„ e lepšie jeden pohár naviac zaplatiť, než vypiť.” - švajčiarske príslovie

256


456

Vianočný punč Budeš potrebovať: 1/2 l ruského čaju, 200 g cukru, kôra z 1/2 pomaranča a z 1/2 citróna, šťava z 2 citrónov a z 2 červených pomarančov, 1/2 l bieleho vína, 2 dl rumu, 1/2 dl koňaku, 1 cm celej škorice, 3 klinčeky. Postup: do horúceho čaju zamiešaj najprv cukor. Vo víne uvar kôru z pomaranča aj citróna, klinčeky a škoricu. Zmiešaj s čajom, pridaj šťavu z citrónov a pomarančov, rum a koňak. Servíruj horúce v širokých pohároch.

ti Vianočný punč pre de

ú rej. Pridaj klinček y, cel zna a jablkový džú s zoh vy. Džús z červeného hro j šťa kôru a trošku citron ove škoricu, pom ara nčovú

457

Vajcový punč Budeš potrebovať: 4 dl sladkej smotany, 3 dl vanilkového likéru, 1/2 l rumu, 4 žĺtky, 200 g cukru. Postup: žĺtky rozmiešaj dobre s cukrom, zamiešaj do smotany a prilej likér a rum. Celé postav do vodného kúpeľa a v horúcej vode habarkuj do zhustnutia. (Môžeš urobiť bez vodného kúpeľa, keď k zmesi pridáš sladké kondenzované mlieko).

458

Jahodový punč

Budeš potrebovať: 1 l jahôd, 7 dl rumu, 1/4 kg cukru, 2 citróny. Postup: očistené jahody (môžu byť aj lesné) rozotri v porcelánovej nádobe a nalej na ne dobrý rum. Nádobu zakry a postav do chladu. Občas pomiešaj. Potom to zlej, jahody niekoľko ráz prelisuj, aby vypustili všetku šťavu. Na 1/4 kg cukru vytlač 2 citróny, nalej na to rum a pridaj 3 – 4 lyžice vriacej vody. Potom nádobu zakry a odlož do chladu.

258


Vianočný punč


A

k by každý vedel piecť sladkosti tak, ako naše babičky, cukrári by sa museli poobzerať po novej práci. Upiecť dobrú bábovku, koláč, štrúdľu, zákusok, či tortu, kľudne aj svadobnú, môže hocikto z nás. Stačí na to iba kuchyňa, správne prísady, mlsný jazyk a chuť potrápiť sa aj so zložitejšími dobrotami. Ver, že ťa budú tvoji blízky za to zbožňovať. Aspoň na chvíľu.

A

„ ké chotáre, také koláče.” - slovenské príslovie

274


494

Bábovka Budeš potrebovať: 200g práškového cukru, 5 vajec, 2 dl oleja, 1 dl mlieka, 200 g hladkej múky, práškový cukor, štipku soli. Postup: cukor, 5 žĺtkov a olej poriadne do hladka vymiešaj. Potom pridaj štipku soli, mlieko, múku, práškový cukor a znovu poriadne do hladka vymiešaj. Primiešaj tuhý sneh vymiešaný z bielkov a daj do vymastenej a vysypanej bábovkovej formy. Peč v stredne vyhriatej rúre.

495

Mramorová bábovka Budeš potrebovať: 200g práškového cukru, 5 vajec, 2 dl oleja, 1 dl mlieka, 200 g hladkej múky, práškový cukor, 2-3 lyžice kakaa, štipku soli. Postup: cukor, 5 žĺtkov a olej poriadne do hladka vymiešaj. Potom pridaj štipku soli, mlieko, múku, práškový cukor a znovu poriadne do hladka vymiešaj. Primiešaj tuhý sneh vymiešaný z bielkov. Asi 2/3 hmoty daj do vymastenej a vysypanej bábovkovej formy. Do zvyšku primiešaj kakao a nalej rovnomerne dookola do formy. Peč v stredne vyhriatej rúre.

Kyprejšia bábovka Ak chceš aby bola báb rumu alebo koň aku.

496

ovka kyprejšia, pridaj

do cesta trošku

Bábovka s čokoládou a mandľami Budeš potrebovať: 200g práškového cukru, 5 vajec, 2 dl oleja, 1 dl mlieka, 200 g hladkej múky, práškový cukor, štipku soli, 200 g čokolády na varenie, posekané mandle. Postup: cukor, 5 žĺtkov a olej poriadne do hladka vymiešaj. Potom pridaj štipku soli, mlieko, múku, práškový cukor a znovu poriadne do hladka vymiešaj. Primiešaj tuhý sneh vymiešaný z bielkov a daj do vymastenej a vysypanej bábovkovej formy. Peč v stredne vyhriatej rúre. Vychladnutú bábovku vyklop z formy, polej roztopenou čokoládou a posyp mandľami.

276


Mramorovรก bรกbovka


586

Svadobná torta Budeš potrebovať: na každé jedno piškótové cesto s priemermi 26, 20 a 14 cm: 5 žĺtkov, 5 lyžíc prevarenej vody, 120 g cukru, vanilkový cukor, 5 bielkov, 60 g cukru, 100 g múky, prášok do pečiva. Na plnku: 1/4 g masla, 4 žĺtky, 150 g práškového cukru, 2 balíčky nugátového krému, 2 lyžice čokoládových vločiek, plnotučné mlieko. Na polevu: 5 bielkov, 700 g preosiateho práškového cukru, 7-10 lyžíc horúcej vody, potravinárske farbivo. Na dekoráciu: čokoládu, pekárenské ozdoby, marcipánové kvetinky, srdiečka... Postup: najprv si priprav piškótové cestá. Žĺtky vyšľahaj s vodou, cukrom a vanilkovým cukrom. Z bielkov urob tuhý sneh a pomaly prišľahávaj cukor a vypracované žĺtky. Pridaj múku, zmiešanú s práškom do pečiva. Cesto vylej do vymastenej a strúhankou vysypanej formy a peč v stredne vyhriatej rúre asi 30 - 40 minút (vyskúšaj suchou špajdlou). Rovnako postupuj pri pečení zvyšných dvoch korpusov. Cestá nechaj vychladnúť a každé jedno prekroj vodorovne na tri rovnaké časti Plnka: zmäknuté maslo dobre vymiešaj a postupne pridávaj žĺtky a cukor. Nugát roztop vo vodnom kúpeli, nechaj mierne vychladnúť a vmiešaj k maslu. Krém nanes medzi rozrezané korpusy a spoj Poleva: Suroviny našľahaj do hladkého snehu, pridaj farbivo a nanes na tortu

587

Marcipán Budeš potrebovať: 110 g sušeného mlieka, 110 g masla, 350 g preosiateho práškového cukru, 20 g jemne namletých mandlí (prípadne 2 lyžičky mandľovej esencie). Postup: zo surovín vypracuj cesto a nechaj ho stuhnúť. Stuhnuté cesto vytvaruj podľa potreby. Môžeš ho rozvaľkať na plátky a použiť ich na pokrytie torty alebo môžeš vytvarovať rôzne ozdoby. Ak chceš farebný marcipán, pridaj farbivo.

332


Svadobnรก torta


Ch

ystáš sa pozvať rodinu alebo priateľov na oslavu, či iba na také malé posedenie? Pitie je už nakúpené, už chýba iba niečo slané na zahryznutie. V obchode je síce bohatý výber, ale domáce je domáce. Slané tyčinky, praclíky, pagáče, koláčiky... Návšteve určite padne sánka, keď im k údenému alebo kapustnici naservíruješ vlastnoručne upečený a ešte teplý chlieb.

L

„ epšia chudá slanina s chlebom, ako tučná bez chleba.” - slovenské príslovie

348


615

Syrové tyčinky Budeš potrebovať: 400 g polohrubej múky, 125 g eidamu, 125 g ementálu, 250 g stuženého tuku (Hera), 3 lyžičky soli, prášok do pečiva, 1 vajce, na posypanie nastrúhaný ementál (rascu, mak). Postup: z múky, nastrúhaného eidamu, ementálu, hery, soli a prášku do pečiva vypracuj cesto. Podľa toho, ako máš veľkú dosku, si ho rozdeľ na viacej častí a vyvaľkaj na hrúbku asi 4 mm. Okraje orež do štvorca alebo obdĺžnika a odrezky odlož bokom. Cesto potri rozšľahaným vajcom, posyp syrom (rascou, makom), nakrájaj na pásy (5-8 cm), tie potom na 1 cm široké tyčinky a poukladaj ich na vymastený plech. Takto postupuj, až kým nespotrebuješ všetko cesto. Peč v stredne vyhriatej rúre do zlata.

616

Slané pracle Budeš potrebovať: 600 g hladkej múky, 40 g droždia, štipku cukru, 2 dl mlieka, 1 hera, 2 lyžičky soli, vajce na potretie, mak na posypanie (rasca, hrubá soľ). Postup: mlieko trošku zahrej, pridaj štipku cukru, droždie a kvások odlož na teplom mieste. Do misky si daj múku, kocky hery, soľ, pridaj kvások a rukami vypracuj na hladké cesto. Cesto nedávaj už kysnúť. Rozkrájaj ho na rovnomerné diely, z každého vyvaľkaj tenký valček a vytvaruj z neho praclík. Praclíky potom potri rozšľahaným vajíčkom a posyp makom (rascou, soľou). Peč v stredne vyhriatej rúre do zlata.

617

Zemiakové pracle Budeš potrebovať: 200 g v šupke varených zemiakov, 200 g polohrubej múky, 1/8 masla, prášok do pečiva, vajce na potretie, mak na posypanie (rasca, hrubá soľ). Postup: vychladnuté zemiaky pomeľ na mäsovom mlynčeku, pridaj múku, maslo, prášok do pečiva a vypracuj cesto. Rozkrájaj ho na rovnomerné diely, z každého vyvaľkaj tenký valček a vytvaruj z neho praclík. Praclíky potom potri rozšľahaným vajíčkom a posyp makom (rascou, soľou). Peč v stredne vyhriatej rúre do zlata.

350


Syrové tyčinky


Ch

lebík natretý domácou čerstvou nátierkou, a hlavne, z tebe známych surovín. Nádhera. Poďakuje ti návšteva, ktorá si vezme chlebík z obloženej misy, ale aj rodina pri raňajkách, desiatej, olovrante či večeri.

K

„ oláče sa prejedia, chlieb nie.” - slovenské príslovie

362


642

Tvarohová s paradajkami Budeš potrebovať: 200 g mäkkého tvarohu, 2 lyžice kyslej smotany, 5 paradajok, 2 lyžice masla, 1 cibuľu, strúčik cesnaku, bazalku, soľ. Postup: paradajky spar, ošúp, nakrájaj a prepasíruj. Vymiešaj tvaroh so smotanou a zmäknutým maslom. Pridaj k paradajkám spolu s nadrobno nakrájanou cibuľou a pretlačeným cesnakom a poriadne premiešaj alebo rozmixuj. Podľa chuti osoľ a ozdob bazalkou.

Redkvičky

eje š stení dáš do misky, zal é a tvrdé, ak ich po oči ieň aj. vym e eľn ostanú dlhšie čerstv vid pra u Vod vať v chladničke. vodou a budeš sklado

643

Redkvičková s tvarohom Budeš potrebovať: 150 g nastrúhaných redkvičiek, 150 g tvarohu, 100 g masla, pažítku, soľ. Postup: tvaroh vymiešaj s maslom a nastrúhanými redkvičkami. Osoľ podľa chuti a pridaj nakrájanú pažítku.

644

Uhorská Budeš potrebovať: 250 g mäkkého tvarohu, 1/8 masla, pomleté sadinky, 2 lyžičky horčice, 2 lyžičky mletej červenej papriky, 2 lyžičky oleja. Postup: vymiešaj maslo s tvarohom, olejom, horčicou, sardinkami a paprikou.

645

Šmirkas Budeš potrebovať: 125 g bryndze, 125 g masla, cibuľu, mletú červenú papriku. Postup: vymiešaj bryndzu z maslom, pridaj nadrobno nakrájanu cibuľu a papriku podľa chuti. Niekto to má rád aj s troškou horčice. Osoľ podľa chuti

364


Tvarohovรก s paradajkami


PodrobnĂ˝ obsah


Polievky Hovädzia polievka 10 Rýchla hovädzia polievka 10 Hovädzia kelová polievka 10 Silvestrovská hovädzia polievka 12 Bujón so žĺtkom 12 Polievka zo strúhanej zeleniny 12 Zapražená rascová polievka 13 Polievka hašé 13 Polievka z kostí 13 Slepačia polievka 14 Drobková slepačia polievka s ryžou 14 Mrveničková polievka 14 Zemiaková polievka 16 Zemiaková polievka II 16 Zemiaková polievka s kyslou smotanou 16 Cesnaková polievka 17 Polievka z pečienok 17 Kelová polievka s párkami 17 Paradajková polievka 18 Kôprová polievka 18 Demikát (bryndzová polievka) 18 Chlebová polievka 20 Sedliacka chlebová polievka 20 Chlebová polievka so smotanou 20 Karfiolová polievka 21 Karfiolová polievka II 21 Polievka z ovsených vločiek 21 Gulášová polievka 22 Polievka ragú 22 Polievka z varených zemiakov 22 Krúpová polievka s paradajkami 24 Sedliacka polievka 24 Hustá sedliacka polievka 24 Pažítková polievka 25 Zelerová polievka 25 Ryžová polievka s hráškom 25 Boršč 26 Polievka šči 26 Polievka z čerstvých hríbov 26 Rýchla polievka  28 Cesnačka 28 Cesnačka “lomcovačka” 28 Držková polievka 29 Žĺtková polievka s pažítkou  29

381

Polievka z vaječnej zápražky Domáca kapustnica Slovenská kapustnica Silvestrovská kapustnica Kapustnica “Zelňačka”  Špenátová polievka Pórová polievka Pórová krémová polievka Polievka z miešanej zeleniny Pšenová polievka Brokolicová krémová polievka Cibuľačka Mliečna kyslá polievka Liptovská kyslá polievka Jaternicová polievka Zbojnícka polievka Králičia polievka Fazuľová polievka „Račanská fizulová a pod ňu” Šošovicová polievka Šošovicová polievka s údeným kolenom Šošovicová polievka s kyslou kapustou Kyslá šošovicová polievka Kyseľ Soľanka z rozličného mäsa Cesnačka v bosniaku Cesnaková krémová polievka Chladná poľská polievka Hustá barania polievka Hustá jahňacia polievka Oštiepková polievka Kyslá hubová polievka Hubová vianočná polievka Kulajda Hrášková krémová polievka Hrášková polievka Rascová polievka Rascová polievka s vajcom Drožďová polievka s ovsenými vločkami Polievka z ovsených vločiek s hríbami Syrová polievka so špenátom

29 30 30 30 32 32 32 33 33 33 34 34 34 36 36 37 37 38 38 40 40 40 41 41 41 42 42 42 44 44 44 45 45 45 46 46 46 46 48 48 48


Mozočková polievka Polievka z údeného mäsa Jarná bylinková polievka Halászle Rybacia vianočná polievka

49 49 49 50 50

Závarky a vložky Domáce rezance Fliačky Šifliky Krupicové halušky Pečeňové halušky Zemiakové halušky Žemľové halušky Maslové noky’ Mrvenička / strúhanička Zemiakové guľky Slaninové guľky Šunkové guľky Kroketky so zvyškov

54 54 54 54 56 56 58 58 58 58 59 59 59

Mäso Sviečková na smotane Sviečková na smotane Láriš Cigánska roštenka Hovädzie s fazuľou Španielske vtáčky Sviečková varená s paradajkami Hovädzie Stroganov Hovädzie na starodávny spôsob Sedmohradský tokáň Hovädzí jazyk na smotane Hovädzie na cesnaku Hovädzí segedín Rošťák s krumpláma Biftek a la tartare Biftek na ražni Biftek podľa Kohna Frankfurtská pečienka Hovädzia pečienka na smotane Hovädzina na fazuli Hovädzina na hríboch Maďarský guláš Viedenský guláš Pražský guláš

62 62 64 64 65 65 66 66 68 68 69 69 69 70 70 70 72 72 73 73 74 74 76

Zbojnícky guláš 76 Fazuľový guláš 77 Kotlíkový guláš 77 Guláš so zeleninou 77 Hovädzí rumpsteak 78 Viedenská roštenka 78 Roštenka na rošte 78 Pastierska roštenka 80 Roštenka na smotane 80 Paradajkové roštenky 81 Maďarská roštenka 81 Zbojnícke na ražni 81 Roastbeef 82 Dusená roštenka 82 Teľacie dusené 84 Teľacie kotlety 84 Teľací rezeň na prírodno 84 Ragout z teľacieho mäsa 85 Teľacie rezne na paradajkách 85 Teľacie rebierka prírodné 85 Viedenské rezne - Šnicle 86 Teľací perkelt 86 Teľacia pečeň na cibuľke 86 Teľacie pľúcka na smotane 88 Teľacie obličky s koňakom 88 Vysmážaný teľací mozog 89 Bravčové stehno so zeleninou 89 Bravčové mäso zapekané so syrom 89 Bravčovina s hubami 90 Bravčovina s hubami II 90 Segedínsky bravčový guláš 92 Sedliacka kapusta 92 Bravčový bôčik s plnkou 93 Bravčový bôčik s plnkou II 93 Bravčové rebierka smažené v ceste 93 Mäsové guľky v paradajkovej omáčke 94 Plnená paprika 94 Mletý rezeň 96 Bravčové stehno s horčicou 96 Bravčová panenka dusená 97 Pikantné bravčové ragú 97 Bravčový paprikáš 97 Bravčová sekaná 98 Karbonátky 98 Pečená bravčová kotleta 100 Koložvárska kapusta 100 Jaterničky 101 Krvavničky 101

382


Pečené koleno na pive Údené s kyslou kapustou Šunkové fliačky Guľky s údeným mäsom a kyslou kapustou Údená krkovička v jemnej omáčke Údené pliecko so zeleninou Údený varený jazyk Baranie rebierka pečené na rošte Baranie smažené rezne Baranie stehno na divoko Jahňací pečený chrbát Jahňacie na paprike Kozľa na paprike Kozľa smažené Kozľa na paprike

102 102 104 104 105 105 105 106 106 108 108 108 109 109 109

Hydina a zverina Pečená hus Pečená plnená hus Husacia restovaná pečienka Husacie dusené prsia Husacie prsia na šošovici Husacia pečienka v pare Husací plnený krk Pečená kačica Prešporská kačica na červenom víne Kačica na kyslo Kačica na mede s vínom Kačica na divoko Pečená kačica s trhancami Pečený moriak Plnený moriak Plnka žemľová Morčacie stehná na smotane Kurací perkelt Morčacia sekaná Kuriatko dusené s omáčkou Kurča pečené a plnené Kurča pečené na soli Kohút na víne Ragú z kuraťa Kurča s vínovou omáčkou Kuracie kroketky Kuracie stehná na kyslej kapuste Bažant pečený

112 112 112 114 114 115 115 116 116 118 118 119 119 120 120 122 122 122 123 123 124 124 126 126 127 127 127 128

383

Bažant na český spôsob Bažantia plnka Dusené jarabice Jarabica vo vínnom liste Pečené jarabice Divá kačka na víne Domáci zajac na čierno Domáci zajac pečený Domáci zajac po moravsky Poľný zajac na paprike Vyprážaný zajac Zajac nakyslo Plnené srnčie prsia Srňacina s červenou kapustou Srnčie kotlety Jelení filet Jelení chrbát na viedenský spôsob Jelenie ragú Srnčie stehno s ďumbierom Pečené stehná z diviaka Diviak dusený na zelenine Marináda pre každú zverinu Marináda z červeného vína

128 128 130 130 131 131 131 132 132 134 134 134 135 135 135 136 136 136 138 138 138 139 139

Ryby Pstruh na masle Pstruh so slaninou Pstruh na víne Pečená šťuka so smotanovou omáčkou Šťuka na víne Šťuka na ražni Šťuka podľa Rosenbauma Lieň smažený na rasci Kapor na modro Vianočný vyprážaný kapor Opitý kapor Kapor pre Ľudovíta XIV Krumpľový kapor Okúň varený Losos dusený Losos varený s maslom Losos v smotanovej omáčke Makrely na rošte Makrely na masle Platíz na zelenine

142 142 142 144 144 145 145 145 146 146 146 148 148 148 149 149 149 150 150 150


Treska s cesnakom Treska s parmezánom Zapečené ryby s paradajkami Ryba v kapuste vyprážaná Zaprávaná ryba so zeleninou Rybacie placky Pečené pleskáče Rybacie ražniči Rybací guláš Zubáč s čučoriedkovou omáčkou Zubáč na červenom víne Rybacie karbonátky Rybací perkelt Rybací paprikáš Úhor pečený Úhor varený Raky varené Raky na smotane Raky v pive Homáre na paprike Bujabéza Ryba v pohárikoch

152 152 152 153 153 153 154 154 154 156 156 157 157 157 158 158 158 160 160 161 161 161

Prílohy Viedenská knedľa Žemľová knedľa Dusená ryža Dusené zemiaky Pečené zemiaky Zemiakova kaša Parená knedľa Slaninkové knedle Žemľová knedľa varená v obrúsku Zemiaková knedľa Zemiaková knedličky - guľky

164 164 166 166 166 166 167 167 168 168 168

Omáčky Bešamelová omáčka Biela omáčka Cesnaková omáčka Cibuľová omáčka Horčicová omáčka Hríbová omáčka Hnedá omáčka Chrenová omáčka

172 172 172 173 173 173 174 174

Kôprová omáčka Lovecká omáčka Madeirská omáčka Maslová omáčka Paradajková omáčka Ríbezľová omáčka Syrová omáčka Majonéza Brusnicová omáčka k divine Chrenová omáčka studená Pikantná omáčka Tatárska omáčka Zelená omáčka Zelerová omáčka Tomato-ketchup Tomato-ketchup II

176 176 176 176 177 177 177 178 178 178 180 180 180 180 181 181

Bezmäsité Bryndzové halušky Halušky s kyslou kapustou Syrové halušky Kukuričné halušky s cibuľkou Makové / tvarohové rezance Ryžový nákyp Plnené tvarohové knedličky Krupicová kaša Pohánková kaša Zemiakové šúľance s makom Zemiakové trhance s makom Zemiaky s tvarohom Bryndzové pirohy Hríbové halušky Zapekané tvarohové palacinky Zemiaky s bryndzou Zemiakové placky Zemiakové placky II Zemiakové placky s oškvarkami Zemiakové placky s patizónom Špenátové placky Zemiakové placky s kapustou Placky z letnej zeleniny Karfiolové placky Zemiakové lokše Račianske kapustníky Kapustné fliačky Zapekané plnené zemiaky

384

184 184 184 186 186 186 187 187 187 188 188 190 190 190 191 191 192 192 194 194 194 195 195 195 196 198 198 199


Zapečené zemiaky so syrom „Račanský koprák” Vajnorský osúch „se smetanú” Bryndzový osúch s kôprom Syrové placky Zapekaný plnený karfiol Vajcia zapečené so šampiňónami „Žebrácke krumple” Omeleta Omeleta s hubami Dedova omeleta Omeleta z ovsených vložiek Zeleninové karbonátky Mrkvové fašírky Šošovicové fašírky Patizónové krokety Syrové krokety Hubové rizoto Karfiol s hubami Hubový paprikáš Huby na smotane Hubové fašírky Hubový tatarský biftek Hubová praženica Cuketové placky Hrachové placky Patizónové placky Plnené vajcia Syrové kroketky Špenát s volským okom Parené buchty Dukátové buchtičky

199 200 200 202 202 203 203 203 204 204 204 206 206 206 207 207 207 208 208 210 210 211 211 211 212 212 212 214 214 214 215 215

Kompóty Broskyňový kompót Brusnicový kompót Čerešňový kompót Čučoriedkový kompót Dyňový kompót Egrešový kompót Hroznový kompót Hruškový kompót Jablkový kompót Jahodový kompót Kompót z lesných jahôd Kompót z ostružín

218 218 218 220 220 220 221 221 221 222 222 222

385

Malinový kompót Marhuľový kompót Pomarančový kompót Ríbezľový kompót Ringlotový kompót Slivkový kompót Šípkový kompót

224 224 224 225 225 225 225

Zaváraniny Zavárané brusnice Zavárané čerešne Zavárané čučoriedky Zavárané hrušky Zavárané jablká Zavárané jahody Zavárané lesné jahody Zavárané jahody v rume Zavárané jahody vo víne Zavárané maliny v rume alebo víne Zavárané ríbezle Zavárané broskyne Zavárané marhule Zavárané olúpané marhule Zavárané olúpané slivky Cvikla v octe Fazuľa v soli Huby v octe Huby v soli Huby v soľnom roztoku Kvasené uhorky Uhorky so zeleninou v octe Uhorky v mede Kapusta v octe Kôpor v octe Karfiol v octe Kvasená kapusta Mrkva v octe Mladá fazuľka v slanom octe Paprika v octe Paradajky v octe Malá cibuľka v octe Paradajky s cibuľou v octe Tekvica v slanom octe Zelené paradajky v cukrovom octe Zelené paradajky v oleji Paradajkový pretlak

228 228 228 228 230 230 230 231 231 231 231 232 232 232 232 234 234 235 235 235 236 236 238 238 238 239 239 240 240 240 242 242 242 243 243 243 244


Domáci kečup 244 Zelená paprika s kapustou 244 Zelený hrášok v soli 246 Zelený hrášok v soli 246 Zeleninová zmes v soli 246 Petržlenová vňať v soli. 246 Sušenie cibule 247 Sušenie koreňovej zeleniny  247 Sušenie zeleného hrášku  247 Sušenie paradajok  247 Sušenie červenej a bielej kapusty 247

Marmelády Jahodový džem Jahodový lekvár s ríbezľovou šťavou Marhuľová marmeláda Jablková marmeláda Hrušková marmeláda Malinová marmeláda Ríbezľová marmeláda Slivkový lekvár Šípková marmeláda Pomarančová marmeláda Pomarančový džem

250 250 250 252 252 252 253 253 253 254 254

Likéry Vianočný punč Vianočný punč Jahodový punč Pomarančový punč Jahodový punč Malinový punč Grog Hriatô Hriatô II Vajcový koňak Vajcový koňak na ľade Vínové šodó Domáci rum Domáci rum II Domáca griotka Curacao Čokoládový likér Kakaový likér

258 258 258 260 260 260 261 261 261 262 262 262 264 264 264 264 265 265

Kávový likér Vanilkový likér Višňový likér Jahodový likér Marhuľový likér Pomarančový likér Rascový likér Orechový likér Ražný likér Likér z bieleho vína Likér z červeného vína Ovocné bowle Broskyňové bowle Marhuľové bowle Jahodové bowle Jahodové bowle s dvojakým vínom Kardinál z jahôd Pomarančové bowle Benediktínka Vermút

265 266 266 266 268 268 268 269 269 269 269 270 270 270 272 272 272 273 273 273

Dezerty a múčniky Bábovka Mramorová bábovka Bábovka s čokoládou a mandľami Kakaová bábovka Trená bábovka Bábovka bez vajec a bez mlieka Tvarohová bábovka Kokosová bábovka Jablková bábovka Šišky Fašiangové šišky Tvarohové šišky Strúhaný tvarohový koláč Srnčí chrbát Opitý Františkán Mrežovník Perník Deň a noc Jednoduchý keks Pletenec plnený pudingovým krémom Náprstkové koláčiky Makový točený koláč Hrnčekový ovocný koláč

386

276 276 276 278 278 278 279 279 279 280 280 282 282 283 283 283 284 284 284 286 286 287 287


Vianočná štóla Biskupský chlebíček Metrový koláč Čierny koláč Piškótové rezy s kakaovou plnkou Makovník / orechovník Jogurtový koláč Bienenstich (včelie štípnutie) Jablkový kakaový rez Tvarohový koláč - Marta Púťové koláče Jablkový koláč - pité Jablkový koláč s čokoládou Šálkový jablkový koláč Jablkový koláč s jablkami vo víne Jablká v župane Čerešňové koláčiky Koláč so škoricou Creme Brulée Nepečené tvarohovo-ovocné rezy Piškótové egrešové rezy Hroznový koláč Medový ríbezľový koláč Čerešňový koláč s posýpkou Jahodový koláč Pirohy makové / orechové Lekvárové pirohy s makom Marhuľová bublanina Ríbezľový koláč Broskyňové rezy Mafiny Palacinky Rýchle lievance Zemiakové lievance Kysnuté zemiakové šúľky Kysnuté zemiakové šúľky Zemiakový makovec Skalický trdelník Vianočka Veľkonočný viedenský koláč Svadobné koláče Svadobné koláče II Svadobné koláče III Svadobné koláče IV Jablková štrúdľa Hroznová ťahaná štrúdľa Tvarohová štrúdľa Fašiangové jabĺčka

288 288 290 290 291 291 291 292 294 294 295 296 296 296 298 298 299 299 300 300 302 302 302 303 303 304 304 306 306 307 308 308 308 310 310 310 311 311 312 312 314 314 315 315 316 316 318 318

387

Ríbezľový koláč Marhuľová bublanina České koláče Valašské frgale Buchty Osie hniezda so škoricou Maďarský vianočný koláč Orechové hviezdičky Mačacie oči Vanilkové rožteky Medovníčk Medvedie labky Vianočná čokoláda Krémeš Šamrole Kokosové pusinky Kokosová saláma Čokoládová klobása Kávové zrná Kakaové guľky Rumové praclíky Svadobná torta Marcipán Biela mandľová torta Dobošová torta Gaštanová torta Grilážová torta Parížska torta Kakaová torta Kávová krémová torta Čokoládová piesková torta Orechová torta Kráľovská čokoládová torta Čierna torta Lieskovcová torta Mandľová torta Sacherova torta Pavlovova torta Čokoládovo-orechová torta Orechovo- banánová torta Tvarohová torta Malinovo-smotanová torta s orechami Tekvicová torta Vianočná pomarančová torta Pomarančová krémová torta Jahodovo – tvarohová torta Vanilkový krém

319 319 320 320 322 322 323 323 324 324 326 326 326 328 328 330 330 330 331 331 331 332 332 334 334 335 335 336 336 338 338 338 339 339 340 340 342 342 342 343 343 343 344 344 346 346 347


Čokoládový krém Riedky kakaový krém Riedky kávový krém

347 347 347

Slané Syrové tyčinky Slané pracle Zemiakové pracle Slané tyčinky Bryndzové tyčinky Bryndzové praclíky Bryndzové koláčiky Bryndzové pečivo Rokfortové kornútky Oškvarkové pagáče Oškvarkové pagáče II Bryndzové pagáče Tvarohové pagáče Pagáče so syrom Slané pagáčiky Zemiakové paličky s tvarohom Zemiakové paličky k čaju Zemiakové kolieska k čaju Zemiakové pampúšiky Domáci chlieb Zemiakový chlieb Slané paličky Oštiepkové paličky Syrové keksy Slané keksy Slané zemiakové keksy Šunkové rožky

350 350 350 352 352 352 353 353 353 354 354 354 356 356 356 356 357 357 357 358 358 360 360 360 361 361 361

Nátierky Tvarohová s paradajkami Redkvičková s tvarohom Uhorská Šmirkas Syrová Bačova Šunková pena Salámová Oškvarková Oškvarkovo - kvasnicová Orechová s cesnakom

Mrkvová s cesnakom a orechami Lososová Tvarohová s lososom Haringová Chlebíčky so sardelkami a petržlenom Rybacia Šunkovo-rybacia Hubová Paradajková Paradajková s bryndzou Šunková s bryndzou Salámová Vaječná Žĺtková Chlebíčky plnené špenátom Nátierka z teľacej pečene Nátierka z teľacej zemiakovej pečene Nátierka z husacej pečene Mäsová Viedenská Olomoucka Zeleninová Anglická Chrenová Zelerová Pažítková Mrkvová s cesnakom a orechami Uhorková-olivová Baklažánová Zeleninová do zásoby Vitamínová Reďkovková Silvestrovská

364 364 364 364 366 366 366 366 367 367 367

388

367 368 368 368 368 370 370 370 371 371 371 371 372 372 372 374 374 374 375 375 375 375 376 376 376 376 378 378 378 379 379 379 379


Moje recepty


390


391


Babičkina zlatá kuchárka  

400 strán, pevná väzba, 165x245 mm, slovenský jazyk

Babičkina zlatá kuchárka  

400 strán, pevná väzba, 165x245 mm, slovenský jazyk

Advertisement