Page 1


Vydalo vydavateľstvo LUNA BOOKS s.r.o. Zostavili:

Stanislava Wűrflová a Renato Magát

Ďakujeme: Ľubošovi Preclíkovi, Daniele Wűrflovej, Marte Preclíkovej, Darine Berešovej, Lucii Berešovej, Anne Vaněkovej, Marte Gregorovej, Denise Magátovej, Milanovi Orságovi, Lýdii Tučániovej, Danke Dobrodenkovej, Anne Cingelovej, Alene Vaškovičovej Grafická úprava: Renato Magát Vydanie: prvé Vytlačila: Neografia a. s. Martin, Slovenská republika Copyright © 2010 LUNA BOOKS s. r. o. Design © 2010 Renato Magát Slovak edition © 2010 LUNA BOOKS s. r. o.


Obsah Váženie množstva

8

a premeny jednotiek

Základné cestá,

10

Jemné múčniky

26

polevy, krémy a plnky

Múčniky

104

z kysnutého cesta

Varené múčniky

192

Múčniky

150

Múčniky

168

z lístkového cesta

z krehkého cesta

Vyprážané múčniky 208

Žemľovky a nákypy 232


Obsah Drobné pečivo

Slané múčniky

244

342

Torty a zákusky

274

Podrobný obsah

387

Moje recepty

395

Nepečené múčniky 326


Použité merné jednotky g dkg kg ml dl l

= = = = = =

gram dekagram kilogram mililiter deciliter liter

Premeny jednotiek použité v našej kuchárke 1 hrnček 1 lyžička 1 lyžica

250 ml 1 čajová lyžička 1 polievková lyžica

1 maslo 1 stužený tuk 1 margarín 1 kocka tvarohu 1 tabuľka čokolády 1 balíček dlhých piškót 1 balíček detských piškót 1 balíček kakaa 1 balíček mandlí 1 balíček orechov 1 balíček hrozienok 1 kocka droždia 1 téglik smotany, jogurtu

5 ml 15 ml

250 g 250 g * 250 g ** 250 g 100 g 250 g 150 g 100 g 100 g 100 g 100 g 40 g 180 ml

Teplota v rúre studená mierne teplá stredne teplá mierne horúca horúca veľmi horúca

150°C 160°C 180°C 190°C - 200°C 220°C 230°C - 250°C

* Rastlinný pokrmový tuk, používa sa najmä na vyprážanie, polevy a do niektorých druhov cesta ( v súčasnosti napríklad Cera). ** Margarín sa používa ako náhrada masla do múčnikov (v súčasnosti napríklad Hera, Helia, Palmarín).

9


D

obré cesto je základom každého múčnika. Ak sa nevydarí, múčnik už ťažko zachrániš krémom či polevou. Ak sa však vydarí, úspech je zaručený. Stačí pridať lahodný krém, lesklú polevu či chutnú plnku a neodolateľný múčnik je na svete. V tejto časti nájdeš recepty na základné cestá, polevy, krémy a plnky. Nájdeš v nej tradičné, časom overené recepty našich babičiek. Vďaka nim si môžeš vymyslieť aj vlastné múčniky.

U

prednostňujem maslo pred margarínom, „ pretože dôverujem viac kravám ako chemikom.” - Joan Dye Gussov

10


1

Krehké cesto

Budeš potrebovať: 450 g hladkej múky, 200 g margarínu, 50 g práškového cukru, 1 balíček prášku do pečiva, štipku soli, 1 vajce, 1 balíček vanilkového cukru. Postup: múku preosej na dosku. Primiešaj prášok do pečiva, cukor a soľ. Margarín nakrájaj na plátky a spolu s vajíčkom pridaj do múky. Vypracuj jednoliate cesto. Zabaľ do vlhkej utierky a nechaj odpočívať v chladničke asi 1 hodinu. Vyvaľkaj na pomúčenej doske.

dlhšie Krehké cesto vydrží

fól hké cesto zab alené do Su rové spracované kre ko dní. v chladničke aj niekoľ

2

ie vydrží

Kysnuté cesto I

Budeš potrebovať: 1 kg polohrubej múky, 3 lyžice cukru, 3 celé vajíčka, 1/2 balíčka prášku do pečiva, 2 dl oleja, 1/2 l mlieka a 1 kocku droždia na kvások. Postup: všetky suroviny daj do misy a priprav si kvások. Pridaj ho do misy a vymies cesto. Misu s cestom prikry utierkou a daj na teplé miesto vykysnúť.

Soľ do kysnutého cesta

pridávaj rozmie šan ú v te kutine. Nedávaj ju však do kvá sku, cesto by nev ykyslo.

3

Kysnuté cesto II

Budeš potrebovať: 1 kg hladkej múky, 3 celé vajcia, 1 kocku droždia s trochou vlažného mlieka a kryštálového cukru na kvások, 1/2 l mlieka, štipku soli, 250 g margarínu. Postup: všetky prísady okrem margarínu zmiešaj a vymies. Potom do cesta vpracuj margarín. Cesto nechaj vykysnúť. Cesto môžeš použiť na rôzne múčniky, napríklad na vianočku, moravské koláče, osúchy, parené i pečené buchty…

12


KrehkĂŠ cesto


Ch

utná bábovka, piškótové záviny či ovocné koláče... Kto by im odolal? Každý ich pozná už od detstva. V dnešnej dobe všade počúvame o škodlivosti cukru a tukov na náš organizmus. I tu sa však treba riadiť zdravým rozumom. Ak sa budeš stravovať vyvážene, jesť dostatok zeleniny a ovocia a budeš mať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, kúsok koláča ti neublíži. Cukry sú zdrojom energie pre naše telo. Keď budeš mať nabudúce chuť na sladké, nesiahni hneď po čokoláde, obráť stránku a skús si pripraviť nejakú dobrotu z nasledujúcich receptov.

V

yvážená strava, to je kúsok „ koláča v každej ruke.” - Neznámy autor

26


45

Bábovka s čokoládou a mandľami Budeš potrebovať: 200 g práškového cukru, 5 vajec, 2 dl oleja, 1 dl mlieka, 200 g hladkej múky, práškový cukor, štipku soli, 200 g čokolády na varenie, posekané mandle. Postup: cukor, 5 žĺtkov a olej poriadne do hladka vymiešaj. Potom pridaj štipku soli, mlieko, múku, práškový cukor a znovu poriadne do hladka vymiešaj. Primiešaj tuhý sneh vymiešaný z bielkov a daj do vymastenej a vysypanej bábovkovej formy. Peč v stredne vyhriatej rúre. Vychladnutú bábovku vyklop z formy, polej roztopenou čokoládou a posyp mandľami. Kyprejšia bábovka Ak chceš, aby bola bábovka kyprejšia, pridaj do cesta trošku rumu alebo koňaku.

46

Čokoládová bábovka s orechmi Budeš potrebovať: 150 g masla alebo margarínu, 200 g cukru, 5 vajec, 450 g hrubej múky, asi 2 dl vlažného mlieka, 100 g posekaných vlašských orechov, 100 g nastrúhanej čokolády na varenie alebo horkej čokolády, 1 balíček prášku do pečiva, tuk na vymazanie a strúhanku na vysypanie formy. Postup: žĺtky vymiešaj s maslom a s cukrom do peny. Zmiešaj múku, orechy, čokoládu a prášok do pečiva. Do vymiešaných vajíčok pridávaj striedavo múčnu zmes, mlieko a sneh z bielkov. Cesto vlej do vymastenej a vysypanej bábovkovej formy. Peč pri strednej teplote, pred dopečením teplotu zníž. Po upečení nechaj bábovku vo forme trochu vychladnúť, potom ju vyklop a pocukruj. Môžeš ju tiež poliať tmavou alebo bielou polevou a ozdobiť orechmi.

47

Kakaová bábovka

Budeš potrebovať: 250 g stuženého tuku, 1/2 hrnčeka vody, 1,5 hrnčeka práškového cukru, 1 bakíček vanilkového cukru, 2 hrnčeky hladkej múky, 1 balíček prášku do pečiva, 4 žĺtky, hrsť nasekaných orechov, 2 lyžice kakaa, sneh zo 4 bielkov. Postup: vodu, tuk, cukor a vanilkový cukor priveď do varu a nechaj vychladnúť. Do vychladnutej zmesi pridaj hladkú múku, prášok do pečiva, žĺtky, orechy, kakao a opatrne vmiešaj sneh z bielkov. Nalej do vymazanej a vysypanej formy a peč v stredne vyhriatej rúre asi 30 minút.

32


Bábovka s čokoládou a mandľami


99

Čerešňová bublanina Budeš potrebovať: 20 g práškového cukru, 5 vajec, 3 dl mlieka, 50 g masla alebo margarínu, 100 g hrubej múky, 100 g jemnej strúhanky. 1/2 balíčka prášku do pečiva, citrónovú kôru, čerešne. Postup: v mlieku rozmiešaj cukor, žĺtky, roztopené maslo alebo margarín, múku s práškom do pečiva, strúhanku a postrúhanú citrónovú kôru. Z bielkov vyšľahaj tuhý sneh a zľahka ho primiešaj k cestu. Cesto rozotri na vymastený a múkou vysypaný plech, posyp odkôstkovanými čerešňami a vo vyhriatej rúre pomaly upeč.

sta nevyduje, Pečením sa stred ce my alebo na ple ak pri nalievaní do for . jom kra od stredu viac k o

100

ch piš kótové cesto roz

hrnieš

Olejová bublanina Budeš potrebovať: 1 a pol hrnčeka polohrubej múky, 1 hrnček mlieka, 1 hrnček kryštálového cukru, 1/2 hrnčeka oleja, 2 vajcia, 1 balíček prášku do pečiva, 1 lyžicu hrubej múky na obalenie ovocia, 500 g ovocia, tuk na vymastenie a múku na vysypanie plechu. Postup: zmiešaj múku s práškom do pečiva a cukor, pridaj vajcia, olej a mlieko a dôkladne vypracuj hladké cesto. Cesto nalej na vymastený a múkou vysypaný plech. Navrch poukladaj ovocie premiešané s hrubou múkou. Vlož do dobre vyhriatej rúry a upeč do ružova.

101

Jahodový koláč I Budeš potrebovať: 4 vajcia, 200 g práškového cukru, 100 g hrubej múky, lyžicu masla, čerstvé jahody. Postup: žĺtky vymiešaj s polovicou práškového cukru do peny, pridaj múku, roztopené maslo a dôkladne premiešaj. Zľahka primiešaj tuhý sneh z bielkov a zvyškom cukru. Cesto rozotri na vymastený a vysypaný plech, poukladaj jahody a upeč v stredne vyhriatej rúre. Hotový koláč posyp práškovým práškovým cukrom.

64


Čerešňová bublanina


M

yšlienka na pečené buchty od babičky či mamy vie spríjemniť aj ten najškaredší deň. Neodolateľná vôňa pečúcich sa buchiet i vianočky, nesúca sa celým domom a opantávajúca zmysly všetkým v okolí, tak si mnohí z nás pamätajú tie správne nedele. Či si pripravíš kysnuté cesto z nášho základného receptu a vyskúšaš vytvoriť vlastné múčniky, alebo sa spoľahneš na overené recepty našich babičiek, to je na tebe. Chutný makovník či orechovník, buchty, sladké kysnuté rožteky, to je len zlomok toho, čo ti ponúkajú nasledujúce stránky.

K

„ oláče sú pripravené z masla a z lásky.” - Nórske príslovie

104


172

Vianočka Budeš potrebovať: 1 kg hladkej múky, štipku soli, 1 kocku droždia, 150 g cukru, lyžicu masla, 1 balíček vanilkového cukru, citrónovú kôru, 3 vajcia, 4 dl mlieka, 150 g hrozienok. Postup: z droždia, mlieka, trošky cukru a múky si priprav kvások. Pridaj ho do múky vrátane zvyšných surovín a vypracuj cesto. Prikryté utierkou ho nechaj kysnúť na teplom mieste asi 1,5 hodiny. Z cesta potom vytvaruj vianočku, potri rozšľahaným vajcom a peč v stredne vyhriatej rúre asi hodinu.

Oschnutý koláč

potri ho mliekom, alebo iný suchší koláč, Ak ti oschne via nočka a šťavnatý. íli bude opäť mäkučký vlož do rúr y a po chv

173

Vianočka s orechmi Budeš potrebovať: 1 kocku droždia, 700 g polohrubej múky, 140 g masla, 140 g kryštálového cukru, 330 ml vlažného mlieka, 5 žĺtkov, 80 g hrozienok, citrónovú kôru, 1 lyžičku soli, 1 lyžicu posekaných orechov alebo mandlí. Postup: všetky suroviny zmiešaj a vypracuj hladké nelepivé cesto. Prikry ho utierkou a na teplom mieste nechaj 20 minút vykysnúť. Vykysnuté cesto rozdeľ na 6-8 dielov, vyváľaj z neho rovnomerné šúľky a upleť vianočku. Hotovú vianočku ulož na tukom vymastený plech. Nechaj ešte asi 30 minút v teple vykysnúť. Potom potri rozšľahaným vajcom, posyp kúskami orechov alebo mandlí a peč v prehriatej rúre 15-20 minút pri miernej teplote dozlatista. Po vychladnutí jemne popráš práškovým cukrom.

Citrónová k ôra do záso by

Citrón dôkl adne umy, vy su š a kôru na N echaj vysc strúhaj na pe hn úť a na sy rg amen ov ý p do uzat vá pa pier. racej fľaš ti čk y alebo po há ra .

106


VianoÄ?ka


184

Skalický trdelník Budeš potrebovať: 1 kg múky, 5 žĺtkov, 150 g cukru, 150 g masla (môže byť masť), vanilkový cukor, 20 g droždia, mlieko, 3 bielky a 1/4 kg orechov. Postup: z uvedených prísad vypracuj cesto na doske. Po vykysnutí sa pracuje úplne bez múky. Ušúľa sa hrubší prameň na prst, ktorý sa natáča tesne vedľa seba na plechovú rúru k tomu zhotovenú - trdlo (Ak nemáš trdlo, obaľ dôkladne klasický drevený valček alobalom). Z bielkov urob sneh, ktorým potieraj cesto a posyp nadrobno posekanými orechami. Pri pečení otáčaj trdlom, krop maslom alebo masťou. Upečené trdelníky posyp vanilkovým cukrom, po vychladnutí pokrájaj na šikmé, asi 2 cm široké krúžky.

valcov Namiesto špeciálnych y môžeš použiť aj valček

185

na trubičky, vznikn ú

tak malé trdelníčk y.

Skalický trdelník II Budeš potrebovať: 1 kg polohrubej múky, 150 g masla, 150 g práškového cukru, 5 žĺtkov, 20 g droždia, 200 g vlašských orechov, 150 g kockového cukru, 1 vajce na potretie, vlažné mlieko, práškový cukor na posypanie, štipku soli. Postup: do múky pridaj cukor, rozdrobené droždie, vlažné mlieko, žĺtky, soľ a maslo. Vypracuj tuhšie cesto a nechaj ho na teplom mieste vykysnúť. Potom cesto na pomúčenej doske rozdeľ na 5 rovnakých kúskov a vyformuj z nich bochníky. Bochníky prikry obrúskom alebo utierkou a nechaj znova vykysnúť. Potom ich rozšúľaj na valčeky približne v hrúbke prsta a naviň tesne vedľa seba na špeciálne pomastené plechové alebo drevené valce, ktoré polož na osobitné podstavce. Navinuté cesto nechaj ešte chvíľu kysnúť a potom ho potri rozšľahaným vajcom, obaľ posekanými orechmi a rozdrveným kockovým cukrom. Cesto peč v rúre tak, že valce, ktoré majú na konci štvorhranný výstupok, dáš na osobitné podstavce. Počas pečenia ich obracaj, aby sa cesto pieklo rovnomerne. Upečené trdelníky stiahni z valca, pokrájaj na krúžky a posyp práškovým cukrom.

114


Skalický trdelník


P

ríprava lístkového cesta je veľmi náročná a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Cesto treba niekoľkokrát preložiť, štrúdle sa zvyknú trhať práve na miestach, kde to je najviac vidieť. My ti ponúkame recepty a hneď niekoľko rád, ktoré ti prácu s lístkovým cestom zjednodušia. Štrúdľa nepraskne, bez problémov ju preložíš na plech, bude krásne zlatistá a neskutočne chutná, jednoducho ako od babičky.

A

„ k nemáte chlieb, jedzte koláče.” - Jean-Jacques Rousseau

150


236

Jablková štrúdľa Budeš potrebovať: lístkové cesto, 1 kg jabĺk, lyžicu masla, 150 g práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, lyžicu škorice, 3 lyžice strúhanky, vajce na potretie. Postup: jablká očisti a pokrájaj na drobné kúsky. Lístkové cesto rozvaľkaj na pomúčenej doske na hrúbku asi 3 mm. Posyp strúhankou opraženou na masle, ulož jablká posyp práškovým a vanilkovým cukrom, hrozienkami a mletou škoricou. Kraje cesta prelož cez plnku a cesto zaviň. Štrúdľu prelož na plech opláchnutý studenou vodou, potri rozšľahaným vajcom, popichaj vidličkou a daj piecť do stredne vyhriatej rúry. Hotovú vychladnutú štrúdľu posyp práškovým cukrom.

Závin nepraskne,

jablkovú náplň. strúha nky a až potom ak dáš na cesto vrstvu zostane rovný. áča kol rch pov z ovocia a Strúha nka vpije šťavu

237

Tvarohová štrúdľa s marhuľami Budeš potrebovať: 250 g hladkej múky, 1 vajce, štipku soli, 2 lyžice oleja, 100 ml vlažnej vody. Na plnku: 800 g tvarohu, 100 g mletých mandlí, lyžičku mletej škorice, 100 g kryštálového cukru, 180 g hrozienok, 5 vajec, 1 citrón, 400 g marhúľ. Okrem toho: múku na vyvaľkanie cesta, 100 g roztopeného masla, práškový cukor na posypanie. Postup: z múky, vajca, soli, oleja a vlažnej vody vypracuj hladké cesto. Sformuj ho do gule a prikryté nechaj odpočívať asi 30 minút. Tvaroh vymiešaj s mandľami, cukrom, škoricou, žĺtkami, s hrozienkami, so šťavou aj nastrúhanou kôrou z citróna. Bielky vyšľahaj do tuha a jemne vmiešaj do tvarohovej zmesi. Marhule umy, odkôstkuj a nakrájaj na tenké plátky. Štrúdľové cesto najprv na pomúčenej doske vyvaľkaj a potom rukami vytiahni natenko. Cesto potri roztopeným maslom, rozdeľ naň tvarohovú zmes a nakrájané marhule. Jeden okraj cesta si nechaj voľný. Štrúdľu zroluj, okraje založ dovnútra a môžeš ju stočiť do tvaru písmena U. Prelož na vymazaný plech, potri roztopeným maslom a upeč v stredne vyhriatej rúre. Pred podávaním ju posyp cukrom.

152


Jablková štrúdľa


254

Lekvárové batôžky Budeš potrebovať: lístkové cesto podľa základného receptu, lekvár, 1 vajíčko. Postup: lístkové cesto vyvaľkaj na hrúbku 4 mm, zúbkovaným kolieskom pokrájaj na štvorce široké asi 10 cm, do stredu každého štvorca daj kúsok lekváru, všetky štyri rohy nad lekvárom spoj a zlep vajcom. Pripravené batôžky poukladaj na plech a vo vyhriatej rúre upeč. Upečené batôžky posyp práškovým cukrom. Batôžky môžeš plniť aj orechovou, makovou, jablkovou alebo tvarohovou plnkou, príp. slanými plnkami, napríklad syrovou alebo šunkovou.

255

Ovocné batôžky Budeš potrebovať: 250 g lístkového cesta, hladkú múku, práškový cukor na posypanie. Plnka: 2,5 dl červeného vína, 100 g kryštálového cukru, 100 g sušených sliviek bez kôstok. Postup: cesto vyvaľkaj, nakrájaj na obdĺžniky veľké 10 x 13 cm, naplň plnkou, všetky rohy ohni smerom do stredu a spoj vajíčkom alebo špáradlom a peč vo vyhriatej, stredne teplej rúre asi 20 minút. Upečené batôžky posyp cukrom. Plnku si pripravíš tak, že víno, cukor a slivky povaríš asi 15 minút do zhustnutia.

256

Orechové tyčinky Budeš potrebovať: lístkové cesto podľa základného receptu, orechy, kryštálový a práškový cukor na posypanie, 1 vajce na potieranie. Postup: lístkové cesto si priprav podľa základného recetu, vyvaľkaj na hrúbku asi pol centimetra, ostrôžkou pokrájaj na pásiky široké asi 2 cm, potri rozšľahaným vajcom a posyp nahrubo posekanými orechmi a kryštálovým cukrom. Pripravené tyčinky poukladaj na plech a v horúcej rúre upeč. Vychladnuté posyp práškovým cukrom. Podobne si môžeš pripraviť aj oblúčiky a to tak, že pripravené pásiky poukladáš na opačnú stranu formy na srňací chrbát a v horúcej rúre upečieš. Upečené zošuchni z formy a posyp práškovým cukrom.

164


Lekvárové batôžky


V

šetky koláče sú chutné, múčniky z krehkého cesta sú však v niečom výnimočné. V okamžiku sa rozplývajú na jazyku. Krehké cesto treba spracovať aspoň tak rýchlo, ako rýchlo sa koláč z neho zje. To znamená, že najrýchlejšie, ako je to možné. Inak maslo vybehne na povrch a koláč sa ti nepodarí. V tejto kapitole ti ponúkneme niekoľko tipov a trikov, ako cesto správne pripraviť a upiecť. Neváhaj a vyskúšaj niektorý z našich receptov, na čo ešte čakáš?

Z

„ elenina je nevyhnutnou súčasťou zdravej výživy. Navrhujem mrkvový koláč, cukinový chlieb a tekvicový zákusok.” - Jim Davis

168


261

Mrežovník Budeš potrebovať: 500 g múky, 250 g masla, 3 vajcia, 150 g cukru, 1 citrón, prášok do pečiva, 1 balíček vanilkového cukru. Postup: zo surovín vypracuj cesto. Trochu si z neho odlož na tvarovanie mriežok. Cesto potri plnkou: z 3 bielkov a cukru vyšľahaj sneh. Nakoniec poukladaj odložené cesto v tvare mriežky.

262

Jablkový mrežovník Budeš potrebovať: 250 g margarínu, 250 g mäkkého tvarohu, 250 g polohrubej múky, 1 vajce na potretie, 1 balíček vanilkového cukru na posypanie. Plnka: 1 kg jabĺk, 50 g hrozienok, 2 lyžice rumu, 1 lyžicu práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 1 balíček škoricového cukru, 1 lyžicu strúhanky. Postup: zo surovín vypracuj cesto, rozdeľ ho na dve časti a odlož na hodinu do chladničky. Potom jednu časť vyvaľkaj, polož na suchý plech (alebo na papier) a rozotri naň postrúhané jablká zmiešané s hrozienkami vopred namočenými v rume, s práškovým, vanilkovým a škoricovým cukrom a strúhankou. Z druhej časti cesta urob mriežku a potri rozšľahaným vajcom. Peč 25-30 minút v stredne teplej rúre.

263

Ovocný mrežovník Budeš potrebovať: 500 g polohrubej múky, 2 vajcia, 200 g margarínu, 150 g kryštálového cukru, štipku soli, 1 lyžičku sódy bikarbóny; 250g tvarohu, 5 lyžíc práškového cukru, čerstvé drobné ovocie. Postup: z múky, sódy bikarbóny, margarínu, vajec a cukru vypracuj vláčne cesto, a daj na chvíľu do chladu. Tretinu cesta odlož na mriežky, väčšiu časť vyvaľkaj a daj na suchý plech. Potri tvarohom vymiešaným s cukrom, a husto posyp ovocím. Z odloženého cesta ušúľaj pásiky, z ktorých vytvor na povrchu koláča mriežku. Potri rozšľahaným vajíčkom a peč 20 – 25 minút. Upečený koláč posyp práškovým cukrom.

170


Jablkový mrežovník


280

Medové rezy Budeš potrebovať: 150 g práškového cukru, 2 vajcia, 2 lyžice medu, lyžičku sódy bikarbóny, 50 g masla, 400 g hladkej múky, čokoládovú polevu. Plnka: 500 ml mlieka, 250 g masla, 2 prášky Zlatý klas, balíček vanilkového cukru, 200 g práškového cukru. Postup: cukor, vajcia, med, sódu bikarbónu a tuk daj do hrnca miešaj nad parou asi 15 minút. Horúcu zmes vlej do preosiatej múky. Vypracuj cesto a rozdeľ ho na 3 časti. Cestá rozvaľkaj a po jednom ich upeč na vymastenom a múkou posypanom plechu. Z mlieka, Zlatých klasov a vanilkového cukru uvar krém a nechaj ho vychladnúť. Maslo s cukrom vymiešaj do peny a postupne pridávaj krém. Plň nasledovne: cesto, krém, cesto, krém, cesto. Koláč zaťaž a nechaj odležať 5 hodín. Potom vrch polej čokoládovou polevou a keď stuhne, nakrájaj na rezy.

vyberať z plechu, Cesto sa bude ľahšie udni opačnej strane. Nezab ak ho budeš piecť na múkou. vym astiť a pos ypať

281

však tiež plech

Grófkine rezy Budeš potrebovať: 450 g polohrubej múky, 4 žĺtky, 125 g margarínu, 1/2 balíčka prášku do pečiva, 200 g práškového cukru, 2 lyžice mlieka, 1 lyžicu kakaa, citrónovú kôru, čokoládu Plnka: 7 ošúpaných a nastrúhaných jabĺk, sneh zo 4 bielkov, 1 balíček vanilkového cukru, 2 lyžice kryštálového cukru, 70 - 100 g hrozienok. Postup: na doske vymies zo surovín vláčne cesto. 1/3 odlož do chladničky. Do zvyšku cesta pridaj kakao, rozvaľkaj ho a prenes na vymastený a múkou vysypaný plech. Na cesto daj postrúhané jablká, posyp ich vanilkovým a kryštálovým cukrom, orechmi a škoricou. Navrch rozotri sneh zo 4 bielkov a naň postrúhaj tuhé schladené cesto. Peč v mierne vyhriatej rúre asi 30 minút. Ozdob rozpustenou čokoládou.

182


MedovĂŠ rezy


J

e zaiste jednoduchšie prísť do obchodu a vybrať si z bohatej ponuky varených múčnikov, z chladiacich boxov na nás vykúkajú slivkové guľky, pirohy či šúľance. Skôr ako po nich znova siahneš, skús si pripraviť niektoré z nich podľa nasledujúcich receptov. Zaručene už po tých z obchodu nikdy nesiahneš. Domácemu, s láskou pripravenému jedlu sa totiž nič nevyrovná.

S

om presvedčený o tom, že dobrý, jednoduchý „ domáci koláč sa nedá nahradiť žiadnym kúpeným koláčom, nech vyzerá akokoľvek chutne.” - James Beard

192


308

Parené buchty I Budeš potrebovať: 700 g polohrubej múky, štipku soli, 200 ml mlieka, 2 lyžice kryštálového cukru, 30 g droždia, 20 g masla, 3 žĺtky, lekvár alebo tvaroh. Postup: z mlieka, cukru a droždia si priprav kvások. Do preosiatej múky primiešaj štipku soli, rozšľahané žĺtky, roztopené maslo a vykysnutý kvások, vypracuj cesto a daj ho na teplé miesto. Vykysnuté cesto vyvaľkaj, pokrájaj na štvorce, naplň lekvárom alebo tvarohom, spoj a vytvaruj buchty. Nechaj ich ešte chvíľu nakysnúť. Veľký hrniec naplň do polovice vodou, vrch prelož čistým plátnom, ktoré pevne uviaž a prikry misou, aby para neunikala. Keď voda zovrie, buchty ulož na plátno, prikry a par 8 minút. Hotové buchty posyp makom (alebo orechmi, kakaom...) a pokvapkaj roztopeným maslom.

Zohrievanie na pare

bo knedle mokré a Aby neboli buchty ale vkou. rie utierku a prikry pok

309

slizké, prehoď cez hrn

iec

Parené buchty II Budeš potrebovať: 500 g múky, lyžicu práškového cukru, štipku soli, kvások (3 dl vlažnej vody a 40 g droždia). Na náplň: lekvár podľa chuti. Postup: zo surovín vypracuj polohusté cesto a nechaj kysnúť na teplom mieste asi hodinu. Potom cesto roztiahni na doske, pokrájaj na štvorce a plň lekvárom. Vytvaruj buchtičky, nechaj asi 5-10 minút nakysnúť a daj na paru. Var asi 10 minút. Hotové poukladaj na tanier, posyp cukrom, škoricou, kakaom alebo makom a prelej roztopeným maslom.

202


ParenĂŠ buchty


V

šetky deti milujú sladkosti. A kto už by odolal tým žiariacim očkám, keď povedia: „Prosím si palacinky!“ Zatneme teda zuby a stojíme pri sporáku. Lievance, palacinky, šišky... Všetky tieto dobroty sú časovo náročné na prípravu, ale výsledok určite stojí za to. Ak vieš ako na to, pripravíš si správne cesto, vložíš ho do správne rozpáleného tuku a vieš ako jednoducho naplniť šišky, z dlhého státia pri sporáku sa stane príjemný zážitok.

B

„ ez práce nie sú koláče.” - Slovenské príslovie

208


317

Lievance Budeš potrebovať: 15 g droždia, 30 g cukru, 250-300 g hladkej múky, 1/2 l mlieka, 1 vajce, štipku soli, citrónovú kôru, 100 tuku na pečenie, 100 g lekváru na potieranie, 50 g tvarohu alebo 30 g masla, 1 balíček škoricového cukru. Postup: droždie rozmiešaj s trochou cukru a múky, pridaj časť vlažného mlieka, dobre premiešaj a zakryté nechaj vykysnúť na teplom mieste. Potom pridaj soľ, ostrúhanú citrónovú kôru, vajce, zvyšný cukor, mlieko a múku a vypracuj hladké cesto bez hrudiek. Zakry ho utierkou a nechaj asi pol hodiny vykysnúť. Panvicu na lievance alebo obyčajnú panvicu vymaž rozpusteným tukom a peč tenké lievance z oboch strán. Potom ich daj na papierový obrúsok, natieraj lekvárom a posyp nastrúhaným tvarohom. Môžeš ich tiež pocukrovať alebo potrieť rozpusteným maslom a posypať škoricovým cukrom.

318

Rýchle lievance Budeš potrebovať: 1 téglik kyslej smotany, 2 celé vajcia, 8 lyžíc múky, lyžičku sódy bikarbóny, 1 balíček vanilkového cukru, lyžicu cukru. Postup: všetky suroviny spolu vymiešaj do hladka a upeč na oleji. Peč opatrne, pretože lievance rýchlo prihárajú!

319

Lievance s džemom a jogurtom Budeš potrebovať: 400 g hladkej múky, 1/2 l mlieka, 1 vajce, 15 g droždia, 2 lyžice cukru, soľ, stužený tuk, džem, 2 tégliky bieleho jogurtu, práškový a vanilkový cukor na posypanie. Postup: do vlažného mlieka rozdrob droždie, pridaj cukor, vajce, soľ a za stáleho miešania po troškách pridávaj preosiatu múku. Nádobu s riedkym cestom prikry utierkou a cesto nechaj na teplom mieste vykysnúť. Vykysnuté cesto nalievaj na rozohriaty tuk v panvici alebo špeciálnej panvici na lievance a usmaž z oboch strán. Na lievance natri džem, prelož na polky, nalej na ne jogurt a posyp ich práškovým a vanilkovým cukrom. Podávaj ešte teplé.

210


Lievance


339

Šišky Budeš potrebovať: 100 g masla, 100 g cukru, 6 žĺtkov, 3 lyžice rumu, 1 balíček vanilkového cukru, 1 kg polohrubej múky, soľ, balíček droždia, 7 dl mlieka, marhuľový lekvár. Postup: maslo vymiešaj do hladka, pridaj cukor, žĺtky, vanilkový cukor a rum. Všetko spolu dobre rozmiešaj a pridaj vykysnutý kvások, múku, teplé mlieko, soľ. Vareškou vypracuj cesto a nechaj ho nakysnúť. Rozvaľkaj ho, hrnčekom vykrajuj kolieska a nechaj ich ešte nakysnúť. Tie potom vkladaj do horúceho oleja vrchnou stranou dolu. Po upražení nechaj šišky odkvapkať, posyp ich cukrom a do stredu daj lekvár.

Plnenie šišiek

ky vychladnú, naplň ich né lekvárom . Keď šiš lne nap vtlač. ne žeš mô ich Piecť prepichni a lekvár dnu na torty. Šiš ku špicom lekvárom zdobičkou

340

Fašiangové šišky I Budeš potrebovať: 400 g polohrubej múky, 200 g hladkej múky, štipku soli, 8 žĺtkov, 3 lyžice práškového cukru, 100 g masla, 3 dl mlieka, 1 kocku droždia, 3 lyžice rumu, džem na plnku, olej alebo stužený tuk na vyprážanie. Postup: do vlažného mlieka daj lyžicu cukru, lyžicu múky a rozdrob droždie. Nechaj vykysnúť kvások. Múku zmiešaj so zvyšným cukrom, štipkou soli, kváskom a zmäknutým maslom, ktoré predtým vyšľahaj so žĺtkami. Cesto dôkladne vypracuj, prikry utierkou a nechaj asi hodinu na teplom mieste vykysnúť. Potom cesto vyvaľkaj asi na hrúbku 1 cm, vykrajuj kolieska, lyžičkou nanes džem, najlepšie marhuľový, prikry ďalším kolieskom, okraje pritlač pohárom a presahujúce cesto odkroj. Nechaj ešte chvíľu kysnúť, medzitým si rozohrej tuk a ukladaj do neho šišky. Smaž z oboch strán dozlatista. Ešte teplé šišky pocukruj.

220


Fašiangové šišky


V

äčšine z nás sa pri slove ryžový nákyp či žemľovka vybaví školská jedáleň a nie príliš chutne vyzerajúca kocka ryže s jednou čerešňou navrchu a sirupom alebo kocka z rozmočených žemlí. Ak prikyvuješ hlavou nad prechádzajúcou vetou, táto kapitola je venovaná najmä tebe. Skús si pripraviť žemľovku a nákyp podľa našich receptov. Čaká ťa príjemné prekvapenie v podobe chutného vláčneho nákypu a chrumkavej prepečenej žemľovky. Dobrú chuť!

J

„ edlo je taká individuálna vec ako láska.” - MUDr. Karol Klein

232


362

Jablková žemľovka Budeš potrebovať: 6 žemlí, 6 dl mlieka, 2 vajcia, 1 balíček vanilkového cukru, 40 g práškového cukru, štipku soli, 50 g roztopeného masla, 500 g očistených jabĺk, 1 lyžičku mletej škorice, 100 g práškového cukru, 20 g masla na poliatie. Postup: staršie žemle prekroj napoly, zalej ich teplým mliekom, vyžmýkaj, pridaj vanilkový a práškový cukor, vajcia, roztopené maslo a premiešaj. Jablká ošúp, postrúhaj, posyp mletou škoricou a práškovým cukrom a premiešaj. Ohňovzdornú misu vymasti a vysyp strúhankou, vlož do nej polovicu pripravených žemlí, posyp rozmiešanými jablkami, zakry druhou polovicou žemlí, polej roztopeným maslom a vo vyhriatej rúre upeč. Upečenú žemľovku posyp práškovým cukrom a podávaj.

Nemáš strúhanku?

môžeš použiť mle na vys ypa nie pekáča Na mie sto strúha nky strúha ný kokos. podrvené kek sy alebo

363

té orechy,

Jablková žemľovka s orechmi Budeš potrebovať: 40 g práškového cukru, 6 žemlí, 6 dl mlieka, 1 balíček vanilkového cukru, štipku soli, 2 vajcia, 50 g roztopeného masla, tuk na vymastenie a strúhanku na vysypanie misy. Plnka: 500 g očistených jabĺk, 80 g cukru, 80 g pomletých orechov, 80 g hrozienok, 20 g masla na poliatie. Postup: staršie žemle prekroj napoly, zalej teplým mliekom, vyžmýkaj, pridaj vanilínový a práškový cukor, vajcia, roztopené maslo a premiešaj. Ošúpané jablká postrúhaj, pridaj cukor, mleté orechy, hrozienka a všetko spolu premiešaj. Ohňovzdornú misu vymasti a vysyp strúhankou, vlož do nej polovicu pripravených žemlí, posyp rozmiešanými jablkami, zakry druhou polovicou žemlí, polej roztopeným maslom a vo vyhriatej rúre upeč. Upečenú žemľovku posyp práškovým cukrom a podávaj.

234


Jablková žemľovka


D

robné koláčiky sa spájajú najmä s príchodom Vianoc, veď aké by to boli Vianoce bez lineckých koláčikov či vanilkových rožkov? Pri ich príprave pomáha celá rodina - malí i veľkí, a vzniká nezameniteľná atmosféra. Všetci sa zabávajú, ochutnávajú, vykrajujú koláčiky a výsledok je úžasný. Malé koláčiky majú jednu veľkú výhodu. Môžeš ochutnať veľa rôznych koláčikov naraz a predsa sa nepreješ. Sú ich stovky a všetky sú vynikajúce. V nasledujúcej kapitole ti ponúkame aspoň tie najzákladnejšie a u našich babičiek najviac obľúbené.

N

emyslím si, že dobré koláčiky sa dajú „ pripraviť bez toho, aby ti cez plece každú chvíľu nenakúkalo niekoľko detí sledujúcich každý tvoj pohyb.” - John Gould

244


379

Linecké koláčiky (Mačacie oči) Budeš potrebovať: 400 g hladkej múky, 200 g masla, 100 g práškového cukru, 3 žĺtky, 1 vanilkový cukor, nastrúhanú kôru z jedného citróna, jahodový džem. Postup: preosiatu múku zmiešaj so zmäknutým maslom, žĺtkami, cukrom, vanilkovým cukrom, citrónovou kôrou a vypracuj cesto. Cesto je dosť krehké. Zabaľ ho do pergamenového papiera (alobal, igelit) a daj na 2 hodinky do chladničky. Na múkou vysypanej doske vaľkaj po častiach cesto asi na hrúbku 2 mm a vykrajuj kolieska o priemere asi 4 cm. Do každého druhého vykroj v strede ešte malý kruh o priemere asi 1,5 cm (mačacie oko). Kolieska daj na vymastený plech a peč na 200 OC asi 10 minút. Hotové kolieska nechaj na doske vychladnúť. Tie bez otvoru v strede potri džemom a zakry ich tými vykrojenými. Popráš práškovým cukrom.

Linecké

cesto

v ymie s z o s tu de n ý Voda ob siahn utá ch prísad stude n ý mi r u k v tu ku s ale až p a mi a o d a ri pečen lož ho d í. Pa ra, k vďaka tomu neu oc voľní už torá sa pri peče pri prípr hladu. n í v y t vo rí, ce sto ave, sk yprí.

380

Medvedie labky Budeš potrebovať: 350 g múky,250 g masla, 250 g cukru, 125 g pomletých oriechov alebo mandlí, 50 g kakaa, na špičku noža škorice. Postup: všetky suroviny dôkladne spolu premiešaj a vypracuj cesto. Cesto je dosť krehké. Zabaľ ho do pergamenového papiera (alobal, igelit) a daj na 2 hodinky do chladničky. Cestom plň formičky (formičky nemaž), ulož na plech a peč na 200 OC asi 10 minút. Ešte teplé ich vyklop a obaľuj v zmesi práškového a vanilkového cukru.

lopiť nedajú v yk a s y k b la ávať. Medvedie m ali vym az

oxne, ne o von. y sa, pa rad pôjdu ľahk Formičky b ou, potom úk m p sy vy a Formičky ib

246


Linecké koláčiky (Mačacie oči)


402

Parížske orechové rohlíčky Budeš potrebovať: 5 bielkov, 250 g kryštálového cukru, 250 g najemno pomletých orechov, trochu vody. Krém: 5 žĺtkov, 2 vajcia, 200 g práškového cukru, 2 maslá (500 g), 3 lyžice kryštálového cukru, 5 lyžíc vody, 3 lyžice kakaa. Poleva: 200 g čokolády na varenie, 1/3 stuženého tuku. Postup: bielky vyšľahaj nad parou s kryštálovým cukrom, potom pridaj najemno pomleté orechy. Vychladnutú riedku hmotu daj do zdobiaceho vrecúška s otvorom 0,5 cm a na plech vyložený mastným papierom tvaruj vrecúškom rožteky dlhé asi 5 cm. Nedávaj ich tesne vedľa seba, pečením zväčšia svoj objem. Po upečení ešte horúce prevráť aj s papierom opačne, namoč si pierko do vody a len veľmi jemne potri papier tam, kde sú rožteky. Rožteky sa uvoľnia, hneď ich odkladaj do papierovej škatule a nechaj ich asi 3 dni vyschnúť. Po 3 dňoch si priprav krém. Žĺtka, vajcia a práškový cukor vyšľahaj nad parou a za občasného premiešania nechaj vychladnúť. Do vychladnutého krému zašľahávaj po troške dve maslá. Po vychladnutí pridaj zmes ktorú si pripravíš nasledovne. 3 lyžice kryštálového cukru, vodu a kakao uvar nad parou tak, aby sa zmes nelepila na okraje, nechaj vychladnúť a zašľahaj do krému. Krém vlnovkovito nastriekaj na rožteky a daj stuhnúť. Priprav si polevu. Stužený tuk a čokoládu roztop nad parou za občasného miešania. Krémovú časť rožteka namáčaj do polevy a ulož na mriežku. Nechaj opäť stuhnúť.

403

Kokosové rožteky Budeš potrebovať: 50 g práškového cukru, 250 g kokosovej múčky, 1 margarín, 200 g polohrubej múky, 1/2 balíčka prášku do pečiva, čokoláda na namáčanie. Postup: všetky suroviny spolu zmiešaj, daj do formičiek a upeč do zlatista. Formičky plň iba do 3/4. Rožteky počas pečenia nabehnú. Z formičiek sa ich pokús vybrať ešte teplé. Po vychladnutí ich máčaj v čokoláde.

258


Parížske orechové rohlíčky


N

ie je krajší darček, ako darček darovaný z lásky. Narodeninová, s láskou pripravená torta od milovanej osoby poteší viac, ako drahý dar. Výroba torty si vyžaduje zručnosť a zaručene dobrý recept. Zručnosť sa dá časom získať a dobré recepty ti ponúkame na nasledujúcich stránkach. Nájdeš tu dokonca recept i na takú špeciálnu udalosť, akou je svadba. Zákusky sú jednou z mála radostí, ktoré nám ponúka tento svet, hovorievala moja babička. Pripravuješ oslavu, očakávaš návštevu alebo chceš urobiť radosť svojim blízkym? Zákuskom ich určite nesklameš, budú ťa zaň milovať.

K

ompromis, to je umenie „ rozdeliť tortu tak, aby mali všetci pocit, že dostali ten najväčší kúsok.” - Edgar Watson Howe

274


450

Čokoládovo-orechová torta Budeš potrebovať: 180 g pomletých orechov, 8 celých vajec, 180 g práškového cukru, 3 lyžice strúhanky, 1 balíček prášku do pečiva. Plnka: 5 vajec, 6 lyžíc kryštálového cukru, 250 g masla, čokoládu na varenie, rum. Postup: vymiešaj žĺtka s cukrom, pridaj sneh z bielkov, zľahka zmiešaj s orechami, strúhankou a kypriacim práškom. Upeč vo vymastenej forme v mierne vyhriatej rúre. Zatiaľ si priprav plnku. Vajcia s cukrom trep nad parou tak dlho, kým nezhustne. Túto masu, už vychladnutú, pridávaj postupne do masla rozmiešaného s rozpustenou čokoládou. Môžeš pridať rum podľa chuti. Rozkrojenú tortu naplň krémom, celú oblej čokoládou, ozdob zvyšným krémom a kúskami čokolády.

Rozmočený kr ehký korpus

Väčš in ou sa ti to stane, keď pripravuje š ko Zabrániš tomu láč s mokrou pl tak, že hotový nkou. korpus pred pe vrst vou vyšlaha čením potrie š ných vajíčok s tenkou troš kou múk y.

451

Sacherova torta Budeš potrebovať: 150 g masla, 150 g čokolády, 100 g cukru, 8 žĺtkov, sneh z 8 bielkov, 50 g cukru, 150 g múky, 50 g marhuľovej marmelády, horkú čokoládu na poliatie. Postup: maslo rozotri s rozohriatou čokoládou a so 100 g cukru a postupne pridávaj žĺtky. Napokon pridaj tuhý sneh spolu s 50 g cukru a múkou. Cestom naplň tortovú formu a peč v rúre asi hodinu na strednej teplote. Dvierka by mali zostať trochu otvorené. Po upečení nechaj vychladnúť. Potom vyber z formy, prekroj, namaž marmeládou a celú tortu polej roztopenou horkou čokoládou.

Zdobenie torty Z papieru vystrihni šablóny a rozlož ich na tortu, ktorú chceš ozdobiť. Povrch posyp práškovým cukrom. Pod šablónami sa tak objaví vzor.

288


ト経kolテ。dovo-orechovテ。 torta


456

Svadobná torta Budeš potrebovať: na každé jedno piškótové cesto s priemermi 26, 20 a 14 cm: 5 žĺtkov, 5 lyžíc prevarenej vody, 120 g cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 5 bielkov, 60 g cukru, 100 g múky, 1 balíček prášku do pečiva. Na plnku: 1/4 kg masla, 4 žĺtky, 150 g práškového cukru, 2 balíčky nugátového krému, 2 lyžice čokoládových vločiek, plnotučné mlieko. Na polevu: 5 bielkov, 700 g preosiateho práškového cukru, 7-10 lyžíc horúcej vody, potravinárske farbivo. Na dekoráciu: čokoládu, pekárenské ozdoby, marcipánové kvetinky, srdiečka... Postup: najprv si priprav piškótové cestá. Žĺtky vyšľahaj s vodou, cukrom a vanilkovým cukrom. Z bielkov urob tuhý sneh a pomaly prišľahávaj cukor a vypracované žĺtky. Pridaj múku, zmiešanú s práškom do pečiva. Cesto vylej do vymastenej a strúhankou vysypanej formy a peč v stredne vyhriatej rúre asi 30 - 40 minút (vyskúšaj suchou špajdľou). Rovnako postupuj pri pečení zvyšných dvoch korpusov. Cestá nechaj vychladnúť a každé jedno prekroj vodorovne na tri rovnaké časti. Plnka: zmäknuté maslo dobre vymiešaj a postupne pridávaj žĺtky a cukor. Nugát roztop vo vodnom kúpeli, nechaj mierne vychladnúť a vmiešaj k maslu. Krém nanes medzi rozrezané korpusy a spoj. Poleva: Suroviny našľahaj do hladkého snehu a nanes na tortu.

tortu Ako krájať

, krájaj ploche rezu ne hladké na u ás do kr vo li bo ou y pl nádobu s te é dielik y tort u do teplej si vyšš iu úzku Aby jedn otliv ov v zn ra ž ip nô Pr . oč m nožo ení na m tortu teplým ždom zakroj máčaj. Po ka sporákom . d na aj ť ia a v nej nôž na môžeš nahr ôž N . ri ut a vody

Maslový krém vydrží dlhšie, ak do neho pri spracovaní pridáš trošku koňaku.

292


Svadobnรก torta


488

Veterník Budeš potrebovať: 6 dl vody, 300 g margarínu, 300 g hladkej múky špeciál, 8 vajec, 2 Zlaté klasy 1 l mlieka, 4 lyžice mletého cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 20 lyžíc kryštálového cukru, 3 šľahačkové smotany, 1 stužovač na šlahačku, 500 g mletého cukru. Postup: 6 dl vody a 300 g margarínu nechaj zovrieť a potom pridaj 300 g hladkej múky špeciál. Do vychladnutej masy pomaly vmiešaj 8 celých vajec. Na vymastený plech tvaruj ozdobným vreckom veterníky (3 x 5 na jeden plech ďalej od seba, aby sa nezlepili). Rúra musí byť úplne rozohriata. Peč 15 minút vo veľmi horúcej rúre. Rúru neotváraj, potom stíš na strednú teplotu a dopeč asi 20 minút, aby boli dobre vysušené. 1.krém: 2 Zlaté klasy uvar v 8 dl mlieka, pridaj 4 lyžice mletého cukru a 1 vanilkový cukor. Vychladnutý puding zmiešaj s 1 vyšľahanou šľahačkou a stužovačom a naplň veterníky. Krém si môžeš uvariť aj deň vopred a vychladnutý dať do chladničky. 2.krém: upáľ 10 lyžíc kryštálového cukru na karamel a pomaly zalej dvomi šlahačkami, udržuj takmer pri vare, až kým sa karamel nerozpustí, potom odstav z ohňa a za občasného miešania nechaj vychladnúť. Daj na 24 hodín do chladničky. Potom vyšľahaj a nastriekaj ozdobným vreckom na prvú plnku. Poleva: 10 lyžíc kryštálového cukru upáľ na karamel a zalej asi 1 dl mlieka. Do hlbšej misky daj 500 g mletého cukru a pridaj ešte horúci karamel. Ak je poleva hustá pridaj podľa potreby trocha mlieka. Nie veľa, aby nestekala. Lyžicou polej veterníky. Namiesto karamelovej polevy môžeš použiť čokoládovú polevu

Karamel

má pri pražení veľmi vysokú teplotu, preto ho treba radšej odstaviť z ohňa a až potom zaliať.

Falošná šľahačka Do 2 dl mlieka daj prevariť 50 g masla, potom daj do chladnič ky asi na dve hodiny a napokon vyšľ ahaj výbornú šľahačku.

316


VeternĂ­k


Ch

ceš pripraviť sladkú dobrotu, ale nemáš práve čas alebo chuť piecť? Nemusíš. Vynikajúce sladké dobroty si môžeš pripraviť aj bez pečenia. Sú veľmi jednoduché a čo je hlavné, sú rýchlo hotové. Ich prípravu zvládne aj začiatočník a na svojich známych zapôsobí ako šikovný cukrár. Nepečeným zákuskom nahradíš pečený, vyrobíš si drobné koláčiky podobné luxusnej bonboniére. Stačí si len nakúpiť pár surovín a skúsiť niektorý z receptov.

Ch

„ lapec nemusí ísť do vojny, aby sa stal hrdinom. Stačí, ak povie, že nechce koláč, keď vidí, že ho nie je dosť pre všetkých.” - Edgar Watson Howe

326


501

Kakaové guľky Budeš potrebovať: 1 dl mlieka, 120 g kryštálového cukru, 250 g stuženého tuku, 2 lyžice kakaa, 2 balíčky práškového pudingu, kakao na obalenie Postup: cukor zvar s mliekom, odstav zo sporáka a rozpusť tuk. Potom vysyp do masy puding a kakao. Všetko dobre vymiešaj, tvaruj guľky a obaľ v kvalitnom kakau

502

Smotanovo-čokoládové guľky Budeš potrebovať: 250 g horkej čokolády, 250 ml smotany, 2 lyžicu rumu, 1 balíček vanilkového cukru, 1 balík piškót, trochu kakaa, strúhaný kokos. Postup: smotanu povar, pridaj do nej čokoládu nalámanú na menšie kúsky. Miešaj kým sa čokoláda nerozpustí. Krátko povar, prikry a nechaj vychladnúť. Čokoládu v horúcom vodnom kúpeli za stáleho miešania zohrej, kým nie je vláčna. Pridaj piškótovú strúhanku, rum a vanilkový cukor. Daj vychladnúť, aby sa hmota dala formovať. Popráš si ruky kakaom a formuj guľky. Potom ich obaľuj v strúhanom kokose.

Kakao

Kakao, ktoré pridávaš mliekom.

503

do múčnikov bude tm

avš ie, ak ho zaleje š hor

úcim

Piškótové guľky v čokoláde Budeš potrebovať: 250 g detských piškót, 50 g hrozienok, 80 g margarínu, 100 g orechov, 50 g práškového cukru, 2 dl šťavy z kompótu, 1 lyžicu rumu, 100 g čokolády na varenie, 1 lyžičku masla. Postup: piškóty polám, vlož do misky a zalej kompótovou šťavou. Margarín vymiešaj s práškovým cukrom, pridaj hrozienka, posekané orechy (trochu si nechaj na posypanie), rum a spoj s piškótami. Zmes dobre vymiešaj a tvaruj guľky. Ulož na mriežku, polej rozpustenou čokoládou premiešanou s maslom, posyp orechmi a nechaj stuhnúť.

328


Kakaové guľky


527

Kokosové guľky Budeš potrebovať: 300 g cukru, 1,5 dl vody, vanilkový cukor, 250 g kokosovej múčky, 60 g masla, 2 lyžice kakaa, balík piškót. Postup: cukor zalej vodou, tak aby bol celý ponorený. Uvar sirup a nechaj ochladiť. Potom zmiešaj kokosovú múčku, vanilkový cukor, kakao, maslo a potlčené piškóty. Všetko spolu premiešaj a podľa potreby pridaj ešte vodu a nechaj postáť asi pol hodinku. Potom z masy tvaruj guľky veľké asi 3 - 4 cm, obaľ ich v kokosovej múčke.

528

Kokosový závin Budeš potrebovať: Kakaová hmota: 70 g masla, 250 g práškového cukru, 1 lyžicu kakaa, 500 g mletých keksov, 1/2 dl rumu, 1 vajce, práškový cukor na posypanie papiera. Kokosová hmota: 180 g masla, 250 g práškového cukru, 250 g kokosovej múčky. Postup: kakaovú hmotu si pripravíš tak, že zmiešaš dôkladne všetky prísady a rozvaľkáš ju na obdĺžnik v hrúbke asi 4 mm. Vaľkaj ju na mastnom papieri poprášenom práškovým cukrom. Kokosovú hmotu pripravíš tak, že zmiešaš všetky prísady a natrieš ju na kakaovú hmotu. Potom za pomoci papiera roládu zviň a odlož na chladné miesto. Na druhý deň ju môžeš nakrájať a podávať.

529

Kokosová saláma Budeš potrebovať: 2 hrnčeky kokosovej múčky, 1 hrnček práškového cukru, 135 g roztopeného masla, 1 vajce, 2 lyžice kakaa, 1 balíček pudingu v prášku, 1 balíček vanilkového cukru, 4 lyžice rumu. Postup: všetky suroviny spolu dobre spracuj a na alobale posypanom práškovým cukrom vytvaruj salámu. Môžeš urobiť dva menšie valčeky. Nechaj ich na chladnom mieste odležať a na druhý deň nakrájaj na plátky.

340


Kokosové guľky


D

obroty nemusia byť iba sladké. Slané múčniky sú rovnako chutné a vynikajúco sa dopĺňajú s vínom, olivami či syrom. Môžeš ich podávať i samostatne. Slané múčniky si môžeš pripraviť z rôznych druhov cesta, môžeš ich naplniť ľubovoľnou plnkou a posypať posýpkou. Skús svojim priateľom, rodine či známym pripraviť niektorú z nasledujúcich pochúťok. Babičkine zemiakové alebo oškvarkové pagáče sú naozaj hodné zlata. Neskutočne krehké, chutné, nikdy ich nie je dosť. Sladkého sa môžeš ľahko prejesť, no misu so slanými koláčikmi či rožtekmi budú musieť vziať z tvojho dosahu, inak ich zješ všetky.

P

olámané koláčiky „ neobsahujú žiadne kalórie.” - Neznámy autor

342


530

Syrové tyčinky Budeš potrebovať: 400 g polohrubej múky, 125 g eidamu, 125 g ementálu, 250 g margarínu, 3 lyžičky soli, 1 vajce, 1 balíček prášku do pečiva, na posypanie nastrúhaný ementál (rascu, mak). Postup: z múky, nastrúhaného eidamu, ementálu, margarínu, soli a prášku do pečiva vypracuj cesto. Podľa toho, ako máš veľkú dosku, si ho rozdeľ na viacej častí a vyvaľkaj na hrúbku asi 4 mm. Okraje orež do štvorca alebo obdĺžnika a odrezky odlož bokom. Cesto potri rozšľahaným vajcom, posyp syrom (rascou, makom), nakrájaj na pásy (5-8 cm), tie potom na 1 cm široké tyčinky a poukladaj ich na vymastený plech. Takto postupuj, až kým nespotrebuješ všetko cesto. Peč v stredne vyhriatej rúre do zlatista.

cesto Ak zabudneš posoliť

né a zistíš, že nie Ak je cesto už zarobe trochu sla nej vody.

531

je posolené, zapracuj

do neho

Slané tyčinky Budeš potrebovať: 280 g hladkej múky,150 g masla, 6 lyžíc mlieka, 1 žĺtok, trochu soli, 1 lyžičku prášku do pečiva. Postup: cesto dobre vypracuj, na doske vyvaľkaj asi na 1 cm. Celé cesto potri bielkom a posyp rascou. Ostrôžkou povykrajuj tyčinky a peč v stredne vyhriatej rúre do zlatista.

532

Slané paličky Budeš potrebovať: 280 g múky, 100 g masla alebo margarínu, 2 žĺtky, kvások z 20 g droždia, 20 g múky a 2 dl mlieka. Soľ, rascu na posýpanie, bielok na potieranie. Postup: vymiešaj cesto z uvedených prísad, vyvaľkaj, vykrajuj paličky, ktoré maž bielkom a posyp rascou a soľou. Peč v stredne vyhriatej rúre do ružova.

344


Syrové tyčinky


571

Domáci chlieb I Budeš potrebovať: 1,5 kg hladkej múky, 3 varené pretlačené vychladnuté zemiaky, 1 kocku droždia, štipku rasce, 6 lyžičiek soli, 7-8 dl vody, 1 lyžičku krištálového cukru. Postup: do nádoby daj večer trochu hladkej múky, pretlačené zemiaky, rozmočenú naocestu (za hrnček zvyšného vykysnutého cesta z predchádzajúceho pečenia) a kvások. Kvások si zarob z 5 – 6 polievkových lyžíc mlieka, lyžičky kryštálového cukru a rovnakého množstva múky. Potom uvedené zohrej na vyššiu ako letnú teplotu a po premiešaní vylej na predtým rozpustené droždie vo vode a daj kvasiť približne na 15 minút. Potom kvások nalej do nádoby so spomínanými surovinami a všetko zamies. Nádobu zakry a nechaj kysnúť do rána. Ráno do hmoty pripravenej večer postupne pridávaj múku a prilievaj vlažnú vodu, ktorú si pripravíš vopred s už rozpustenou soľou. Cesto musí byť vláčne (vlhké). Potom nádobu zakry a daj cesto kysnúť približne na 2 hodiny. Po dobrom vykysnutí cesto vyklop na dosku, ktorú predtým poriadne pomúč (vhodná je polohrubá múka). Na doske cesto poriadne vyváľať (pomastenými rukami jedlým olejom). Vypracované cesto uprav do tvaru na pečenie, zakry ho a daj nakvasiť približne na 1/2 hodiny. Keď je cesto vykysnuté, prelož ho na suchý plech, dotvaruj ho a vrch potri (umy) studenou vodou. Daj ho do vyhriatej rúry a peč nasledovne: 1/2 hodiny na 220 OC, 1/2 hodiny na 180 OC, 1/2 hodiny na 150 OC, 1/2 hodiny nechaj vo vypnutej rúre. Potom chlieb vylož a nechaj postupne vychladnúť. Hneď po vyložení je kôra tvrdá, ale neskôr, ako chlieb chladne, zmäkne.

572

Domáci chlieb II Budeš potrebovať: 1 kg hladkej múky, 1 kocku droždia, 3 lyžičky soli, 3 lyžičky octu, 1 lyžičku rasce, 3 ks v šupke uvarených zemiakov, 6 dl vody. Postup: priprav si kvások z droždia, vody a trošky cukru, pridaj do múky. Zemiaky postrúhaj a pridaj aj ostatné prísady. Nechaj kysnúť 1 hodinu. Vykysnuté cesto daj na pomúčenú dosku a trikrát ho prekladaj v intervale 15 minút. Daj ho na dobre pomastený a hrubou múkou vysypaný plech. Ešte nechaj aspoň pol hodiny kysnúť. V rúre peč 1 - 1 a štvrť hodiny. Podľa potreby kontroluj teplotu, prípadne prikry alobalom. Na konci pečenia potri chlieb vodou.

362


Domรกci chlieb


PodrobnĂ˝ obsah


Základné cestá, polevy, krémy a plnky Krehké cesto Kysnuté cesto I Kysnuté cesto II Lístkové cesto Piškótové cesto Orechový krém I Orechový krém II Rumový krém Gaštanový krém Parížsky krém Nugátový krém Vanilkový krém Tvarohová plnka Maková plnka Kakaová plnka Jablkovo-kokosová plnka Orechovo-jablková plnka Plnka zo sušených sliviek Plnka zo slivkového lekváru Plnka z rozvarených sliviek Rumovo-škoricová plnka Slivkovo-orechová plnka Makovo-višňová plnka Citrónová poleva Punčová poleva Bielková poleva Žĺtková poleva Čokoládová poleva Čokoládová poleva na drobné pečivo Kávová poleva Rumová poleva Mramorová poleva Jednoduchý marcipán Falošná želatína Maslová posýpka na koláče Kvások do cesta

12 12 12 14 14 15 15 15 15 16 16 16 18 18 18 19 19 19 19 20 20 20 20 21 21 21 21 22 22 22 24 24 24 25 25 25

Jemné múčniky Bábovka Babičkina bábovka Mramorová bábovka

28 28 28

387

Mramorová čokoládová bábovka Čokoládová bábovka s vaječným koňakom Pudingová bábovka Nadýchaná dvojfarebná bábovka s nugátom Trená bábovka Bábovka s čokoládou a mandľami Čokoládová bábovka s orechmi Kakaová bábovka Perníková bábovka Citrónová bábovka Rýchla bábovka Šľahačková bábovka Bábovka bez vajec a bez mlieka Tvarohová bábovka s hrozienkami Kokosová bábovka Maková bábovka Srnčí chrbát Srnčí chrbát s mandľami Orechový cop Vianočná dobrota Biskupský chlebíček Kapucínsky chlebíček Čokoládový chlebíček Medový chlebíček Makový chlebíček Chlebíček s malinovým sirupom Kokosový chlebíček Orechový chlebíček Piškótová roláda s lekvárom Kokosová roláda Jablková roláda Broskyňová roláda Ovocná roláda Arašidová roláda Kakaovo-šľahačková roláda Kávová roláda Karamelová roláda Orechová roláda Orechová roláda s gaštanovou plnkou Malinová roláda Maková roláda Mandľová roláda Gaštanová roláda Biela roláda

30 30 31 31 31 32 32 32 34 34 35 35 35 36 36 36 38 38 39 39 40 40 40 42 42 42 43 43 44 44 46 46 47 47 48 48 50 50 51 51 52 52 54 55


Banánová roláda Medový závin s lekvárom a orieškami Tvarohový závin Kakaový koláč Piškótový závin s čokoládou Jednoduchý čokoládový koláč Perník Deň a noc Čierny koláč Čerešňový koláč s orechmi Bublanina I Bublanina II Marhuľová bublanina Marhuľová bublanina s mandľami Mandľová bublanina Čerešňová bublanina Olejová bublanina Jahodový koláč I Jahodový koláč II Jahodový koláč s gaštanovou polevou Malinový koláč Hruškový koláč Marhuľový koláč Čučoriedkový koláč Čučoriedkový koláč s kokosom Ríbezľový koláč Rebarborový koláč Mrkvový koláč Makový koláč so slivkami Obrátený jablčník Černicový koláč Rýchly jablkový koláč v tortovej forme Jablkový koláč s tvarohom Jablkový koláč s pudingom Jablkový koláč s vlašskými orechmi Jablkový koláč s čokoládou Kokosový jablčník Zdravý koláč Koláč lenivej ženy Opitý Františkán Opitý Izidor Perníkový koláč Zemiakový makovec Smotanový koláč Hrnčekový koláč Hrnčekový ovocný koláč Tvarohový hrnčekový koláč

56 56 58 58 59 59 60 60 60 62 62 62 63 63 63 64 64 64 66 66 67 67 68 68 68 70 70 70 71 71 72 72 74 74 75 75 76 76 76 77 77 77 78 78 79 79 79

Rýchly ovocný koláč Krémový makový koláč Medovníkový koláč Kardinálov koláč Čokoládový koláč s jablkami Habový koláč Šalamúnove rezy Malinové rezy Piškótové rezy s kakaovou plnkou Broskyňové rezy Marhuľové rezy Ríbezľové rezy Hroznové rezy Jablkové rezy Jahodové rezy Pomarančové rezy Medové orechové rezy Tvarohové rezy s orieškami Čokoládové rezy s banánmi Orechové rezy Kávové rezy s orechmi Mandľové rezy z bielkov Kakaovo-jahodové rezy Gaštanové rezy Kakaové rezy Punčové rezy Rezy so žĺtkovou polevou Čokoládové rezy s tvarohom Dunajské vlny Makové rezy Rezy s bielou plnkou Snehové rezy s kakaovou polevou Koláče s hrozienkami Tvarohové taštičky Račiansky jablkový závin Muffiny I Muffiny II Kokosové tyčinky Žĺtkové tyčinky Čokoládové kosoštvorce Rumové polmesiačiky

80 80 82 82 83 83 84 84 84 85 85 86 86 87 87 88 88 90 90 91 91 92 92 93 93 94 94 96 96 97 97 98 98 99 99 100 100 102 102 103 103

Múčniky z kysnutého cesta Vianočka Vianočka s orechmi Vianočný chlieb

388

106 106 108


Slávnostný koláč 108 Maďarský vianočný koláč 109 Veľkonočný veniec 109 Vianočná štóla 110 Pletenec plnený pudingovým krémom 110 Bojnický závin 112 Závin s mandľovou plnkou 112 Mramorový závin 113 Kysnutá bábovka 113 Skalický trdelník 114 Skalický trdelník II 114 Vianočný štedrák 116 Šišky bez vyprážania 117 Marhuľové dolky 117 Buchty 118 Dukátové buchtičky s vanilkovým krémom 118 Slivkový koláč 120 Čučoriedkový koláč s makom 120 Olejový kysnutý koláč 121 Marhuľový koláč 121 Tvarohový koláč s čučoriedkami 122 Liptovský tvarohový koláč 122 Kysnutý tvarohový koláč 124 Koláč s mandľami 124 Makovo-tvarohový koláč s jablkami 125 Koláč so škoricou 125 Tvarožník 126 Jablčník 126 Kysnutý lekvárový koláč 128 Lekvárnik 128 Orechové rezy 129 Žebrové rezy 129 Gerlachovské rezy 129 Makovník / orechovník I 130 Makovník II 130 Orechovník II 132 Makovníčky 132 Bratislavské makovníky 133 Valašské frgale 133 České koláče 134 Moravské koláče 134 Okrúhle slivkové koláče 136 Karlovarské koláče 136 Hanácke koláčiky 137 Zemiakové koláčiky 137 Púťové koláče 138 Kapustové koláčiky 140

389

Judášky Koláčiky z maslového cesta Juhoslovanské koláčiky Bratislavské rožky Maslové rožteky Martinské rožky Maslové praclíky Sladké vtáčiky Osie hniezda so škoricou Osie hniezda s orechmi Briošky Kysnuté tvarohové taštičky Orechové taštičky Orechové slimáky

140 141 141 142 144 144 145 145 146 146 148 148 149 149

Múčniky z lístkového cesta Jablková štrúdľa Tvarohová štrúdľa s marhuľami Tvarohová štrúdľa s mandarínkami Hroznová ťahaná štrúdľa Marhuľová štrúdľa Rebarborová štrúdľa Ovocná štrúdľa Rýchla štrúdľa Makové / orechové rezy Snehové rezy Juhoslovanské rezy Jablkové rezy Mriežkový koláč s jablkami Tvarohový koláč Vtáčie hniezdo Jablkové pirohy Rožteky s mandľami a rumom Stužky s orechmi Lekvárové batôžky Ovocné batôžky Orechové tyčinky Orechové šatôčky Makové/orechové/jablkové rožteky Ovocné košíčky Plnené košíčky

152 152 154 154 155 155 156 156 158 158 159 159 160 160 162 162 163 163 164 164 164 166 166 167 167

Múčniky z krehkého cesta Mrežovník Jablkový mrežovník

170 170


Ovocný mrežovník Strúhaný tvarohový koláč Strúhaný rebarborový koláč Sypaná maková štrúdľa Maslový jablčník Linecký koláč Pudingový koláč s ovocím Dvojfarebný koláč Lacný koláč Tvarohový koláč - Marta Maslový koláč Jablkový koláč - pité Jablkový koláč s jablkami vo víne Šálkový jablkový koláč Čerešňový koláč s posýpkou Hroznový koláč Rebarborový koláč Medové rezy Grófkine rezy Kakaové rezy s rumom Čokoládové rezy Tvarohové rezy Citrónové rezy Orechové rezy Ananásové rezy Mandľové rezy Makové rezy Jablkové rezy Jablká v župane Makový závin zo zemiakového cesta Plnený medovník Čučoriedkové koláčiky Slivkové tortičky

170 172 172 173 173 174 174 176 176 177 177 178 178 180 180 181 181 182 182 184 184 185 185 185 186 187 187 188 188 190 190 191 191

Varené múčniky Zemiakové šúľance s makom Zemiakové trhance s makom Šúľance s vanilkovým krémom Makové / tvarohové rezance Čokoládové rezance Rezance s opraženou krupicou Marhuľové guľky Tvarohové guľky s jahodami Tvarohové guľky so slivkami Ovocné guľky z rožkového cesta Plnené tvarohové knedličky

194 194 196 197 197 198 198 200 200 201 201

Knedličky s jahodami Parené buchty I Parené buchty II Lekvárové pirohy Lekvárové pirohy s makom Tvarohové pirohy Ovocné knedličky z odpaľovaného cesta Syrníky Makové opekance Varené praclíky

201 202 202 204 204 204 205 205 206 206

Vyprážané múčniky Lievance Rýchle lievance Lievance s džemom a jogurtom Lievance s čučoriedkovou omáčkou Lievance s marhuľami Lievance s jablkami Makové lievance Jablkové lievance s makom Zemiakové lievance Zemiakové lievance so slivkovým lekvárom Lievance z kyslého mlieka Smotanové lievance Lievance s ovsenými vločkami Palacinky I Palacinky II Palacinky z tvarohového cesta Palacinky s tvarohom Palacinky pečené bez oleja Zapekané tvarohové palacinky Zemiakové palacinky Krupicové placky Tvarohová omeleta s jablkami Šišky Fašiangové šišky I Fašiangové šišky II Lekvárové šišky Šišky s hrozienkami Zemiakové šišky Šišky z tvarohového cesta Tvarohové šišky Šišky bez kysnutia Škoricové šišky s jahodami

390

210 210 210 212 212 212 213 213 213 214 214 214 215 215 216 216 216 218 218 219 219 219 220 220 222 222 223 223 224 224 224 225


Šišky zo šľahaného cesta Tvarohové dolky Dolky s ovocným jogurtom Fánky Volániky Kysnuté zemiakové šúľky Fašiangové jabĺčka Smažené vrkoče Smažené rožteky Pirohy makové / orechové Tvarohové pirôžky s jogurtom Vyprážané srdiečka Mandľové kolieska

225 226 226 228 228 228 229 229 229 230 230 231 231

Žemľovky a nákypy Jablková žemľovka Jablková žemľovka s orechmi Marhuľová žemľovka Slivková žemľovka Orechová žemľovka s hrozienkami Tvarohová žemľovka Tvarohová žemľovka s brusnicami Pudingová žemľovka Žemľovka so snehom Tvarohový nákyp Ryžový nákyp Ryžový nákyp s jahodami Čokoládový ryžový nákyp Makový nákyp s ovocím Slivkový ryžový nákyp Višňový nákyp s krupicou Ryžový nákyp s marhuľami

234 234 236 236 237 237 238 238 239 239 240 240 240 242 242 243 243

Drobné pečivo Linecké koláčiky (Mačacie oči) Medvedie labky Kokosové labky Šľahačkové srdiečka Skladané srdiečka Kávové zrná Orechové mesiačiky Orechové hviezdičky Orechové slimáčiky Orechové pusinky

246 246 248 248 248 249 249 249 250 250

391

Orechové tyčinky Orechové mesiačiky s citrónovou polevou Orechové trubičky Orechové venčeky Orechové kôpky Orechové guľky Vanilkové rožteky Orechové rožky Fúkané orechové rožteky Orieškové kocky Psie papuľky Orechové kocky s citrónovou polevou Orechové tortičky Parížske orechové rohlíčky Kokosové rožteky Kokosové pusinky Domáce kokosky Kokosové mlynčekové keksy Dvojfarebné banániky Mlynčekové dobrôtky Vínové koláčiky Kolieska s orechovou plnkou Čokoládové kolieska Čokoládové tortičky Náprstkové koláčiky Rumové praclíky Orechové praclíky Ovsené koláčiky Medovníčky Medovníky so škoricou Medové pečivo Veľkonočné medovníčky Chutné medovníčky Čerešňové koláčiky Plnené medovníčky Citrónové zázvorníčky Zázvorové koláčiky Krehké sušienky s krémom Maslové sušienky Keksíky Jednoduché keksy Vzdušné mokka kúsky

250 252 252 253 253 253 254 254 254 256 256 257 257 258 258 260 260 261 261 261 262 262 264 264 264 265 265 265 266 266 266 268 268 269 269 270 270 272 272 273 273 273


Torty a zákusky Parížska torta 276 Kakaová torta 276 Kávová krémová torta 278 Orechová torta 278 Orechovo - banánová torta 278 Gaštanová torta 279 Grilážová torta 279 Lieskovcová torta 280 Mandľová torta 280 Tvarohová torta 282 Medová torta s tvarohom 282 Pudingová torta s ovocím 283 Pudingová torta s černicami 283 Dobošová torta 284 Harlekýn torta 284 Krémová torta 286 Kráľovská čokoládová torta 286 Čierna torta 287 Čokoládová piesková torta 287 Čokoládovo-orechová torta 288 Sacherova torta 288 Sviatočná čokoládová torta 290 Biela mandľová torta 290 Valentínska karamelová torta 291 Malinovo-smotanová torta s orechmi 291 Svadobná torta 292 Torta Pavlova 294 Jadranská torta 294 Skladaná torta 295 Ríbezľová torta 295 Bienenstich (včelie štípnutie) 296 Jahodové srdce 298 Jahodovo – tvarohová torta 298 Hrušková torta so škoricou 299 Tekvicová torta 300 Vianočná pomarančová torta 300 Pomarančová krémová torta 302 Mandarínková torta 302 Punčová torta 303 Višňová torta 303 Laskonky 304 Makovo-jablkové rezy 304 Kokosové rezy 306 Anglické rezy 306 Trojfarebné rezy 307

Banánové rezy Dobošové rezy Punčový zákusok Božské šľahačkové rezy Kokosový zákusok Broskyňové rezy Krémeš Francúzsky krémeš Kokosový krémeš Parížsky šľahačkový zákusok Tvarohový zákusok Nebeský zákusok Veterník Harlekýn Tvarohový dezert Čokoládovo-smotanový zákusok Tvarohovníček Šamrole Veľhory Malinové kocky Krehké zákusky s ovocím Karamelové kúsky Ovocný dezert s penou Creme Brulée Pudingovo-smotanový zákusok

307 308 308 310 310 311 312 312 314 314 315 315 316 318 318 319 319 320 320 322 322 323 323 324 324

Nepečené múčniky Kakaové guľky Smotanovo-čokoládové guľky Piškótové guľky v čokoláde Malé bomby Nepečené čerešňové guľky Višňové guľky Višne v čokoláde Čokoláda Vianočná čokoláda Šuhajdy Dvojfarebné košíčky Čokoládová klobása Plnené keksy Oblátkové rezy s kakaovou plnkou Nepečený krémeš Doboška z keksov Čokoládovo-smotanové rezy Nepečené tvarohovo-ovocné rezy Tvarohová strecha

392

328 328 328 330 330 330 331 331 331 332 332 332 334 334 334 335 335 335 336


Banánová pochúťka Jogurtová torta Jablková torta I Jablková torta II Tvarohová ovocná torta Smotanová torta Biela pani Kokosové guľky Kokosový závin Kokosová saláma

336 338 338 338 339 339 339 340 340 340

Slané múčniky Syrové tyčinky Slané tyčinky Slané paličky Oštiepkové paličky Zemiakové paličky s tvarohom Zemiakové paličky k čaju Zemiakové kolieska k čaju Slané syrové pečivo s bielym vínom Syrové keksy Slané keksy Bryndzové praclíky Bryndzové tyčinky Bryndzové koláčiky Bryndzové pečivo Rokfortové kornútky Kolieska s plesňovým syrom Zemiakové pampúšiky Juhoslovanské slané koláče Slané pracle Tvarohové praclíky Praclíky na pive Zemiakové pracle Pagáče so zemiakmi a s pivom Dankine zemiakové pagáčiky Celozrnné pagáčiky Maslové pagáčiky Oškvarkové pagáče Oškvarkové pagáče II Krehké oškvarkové pagáčiky Tvarohové pagáčiky I Tvarohové pagáčiky II Bryndzové pagáče Bryndzovníky Syrové pagáče I

344 344 344 346 346 346 346 347 347 347 348 348 348 350 350 350 351 351 352 352 352 354 354 354 355 355 356 356 356 358 358 358 358 359

393

Syrové pagáče II Slané pagáčiky Makové koláčiky Krehké slané pečivo Veľkonočné slané pečivo Vežičky z lístkového cesta Cesnakovo-syrové kúsky Domáci chlieb I Domáci chlieb II Zemiakový chlieb Pivné bochníčky Slané silvestrovské venčeky Celozrnné žemličky Domáce pletenky Lahodné majonézové pletenky Slimáčiky Oškvarkové slimáky Syrové slimáčiky Syrové trubičky Syrové guľky Jemné kysnuté bryndzovníčky Slané rožky Syrové rožky Šunkové rožky Olomoucké minirožteky Uzlíčky s brokolicou a syrom Šatôčky plnené plesňovým syrom Zemiakové lokše Langoše z kyslého mlieka Langoše s plesňovým syrom Zapekané bryndzové palacinky Slaninový koláč Kôprový koláč Račanský koprák Smotanový osúch s kôprom Bryndzový osúch s kôprom Vajnorský osúch „se smetanú” Cibuľový koláč Spišské pirohy Bryndzové pirohy Kapustníky Párky v chrumkavom kabátiku Záhorácke kapustové koláče Zeleninové lodičky

359 359 360 360 360 361 361 362 362 364 364 365 365 366 366 366 368 368 368 369 369 370 370 372 372 373 373 374 376 376 377 377 378 378 380 380 381 381 382 382 384 384 385 385


A

j vy často spomínate na rozprávkové koláčiky, ktoré robievala vaša babička? V tejto knižke vám ponúkame to najlepšie z overených receptov našich babičiek. Ponúkame vám ich v takej podobe, v akej nám ich porozprávali naše babičky, mamičky, tety a známe. Pri ich čítaní budete mať pocit, že vaša babička stojí pri vás a krok za krokom vás vedie celou prípravou. Nájdete tu recepty na koláče od výmyslu sveta, sladké jedlá i slané múčniky. Vyše 600 receptov, veľa užitočných rád a tipov, ktoré sa vám pri pečení určite zídu, skrátka, spravili sme všetko pre to, aby sme ulahodili aj tým najnáročnejším maškrtníkom.

ISBN 978-80-970232-1-8

Prajeme vám dobrú chuť!

Zlaté babičkine dobroty  

Aj vy často spomínate na rozprávkové koláčiky, ktoré robievala vaša babička? V tejto knižke vám ponúkame to najlepšie z overených receptov n...