Page 1

2012

TECNI

cool

Speciální noviny Sedmi statečných pro středoškoláky

eClub ČVUT – místo pro vaše nápady Katedra kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT a Nadace ČVUT MediaLab stály před téměř dvěma lety u vzniku eClubu ČVUT – cyklu seminářů a přednášek, na kterém si můžeš osvojit základní podnikatelské dovednosti nebo realizovat své podnikatelské plány za pomoci mentorů.

Na konci každého cyklu probíhá soutěž studentských nápadů a jsou vybrány tři projekty, které na svůj rozvoj získají stipendium. Pokud tedy máš podnikavého ducha a jsi připraven jít se svojí kůží na trh, neváhej a připoj se k našemu eClubu. V cyklu přednášek se setkáš s odborníky ze světa byznysu, autory známých a úspěšných počítačových aplikací a dalšími zajímavými lidmi, kteří ti určitě rádi poradí a pomohou nastartovat tvůj vlastní byznys. Pokud stále váháš, mohlo by tě zajímat, jak takový vítězný projekt eClubu vypadá. V posledním cyklu eClubu vyhrála u mezinárodní poroty aplikace TechAmbition – učební pomůcka pro studenty technických oborů, „učebnice beze slov“. Například stavaři si mohou prohlédnout různé konstrukce a potom plynule měnit jejich parametry a pozorovat animaci, jak se mění zatížení, posouvá těžiště, třeba při průjezdu vlaku přes most. Podle

autorů nápadu se student, když si látku takto nejprve prohlédne, následně mnohem snadněji učí vzorečky. Vítězný projekt získává stipendium v měsíční výši 15 000 Kč až pro dva členy týmu. Jeho vyplácení je podmíněno tím, že budou na projektu dál pracovat a pravidelně seznamovat organizátory s pokroky. Součástí ceny je i prostor v novém pražském technologickém akcelerátoru a co-workingovém centru Node5 a další příspěvky od sponzorů. Další dva úspěšné projekty získávají na svůj rozvoj stipendium 10 000 Kč a 5 000 Kč pro dva členy týmu, které je vypláceno po dobu půl roku. Více informací o eClubu a videozáznamy z přednášek i prezentací studentských projektů naleznete na www.eclub.cvutmedialab.cz.

ELEKTROTECHNIKA

COOL

Na Fakultu elektrotechnickou tě vezmou na základě testu z matematiky. Ale můžeš se těšit z možnosti prominutí přijímaček. Podej přihlášku do 31. 3. 2013.

fel

Den otevřených dveří: 30. 11. 2012.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

www.sedmstatecnych.cz www.facebook.com/sedmstatecnych

HOLKY, POZOR!

Soutěž o nejlepší holčičí projekt je opět tady! Rok se s rokem sešel a na pražském ČVUT opět startuje soutěž Vědecko-technické projekty holek. Po minulém ročníku, díky němuž si vítězka Šárka Vávrová odvezla stylový mininotebook od HP, se i letos mohou děvčata těšit na vychytané ceny. Na prvním místě je připravena odměna ve formě poukázky na nákup zboží na Alza.cz v  hodnotě 10 000 Kč, na druhém místě v  hodnotě 7 000 Kč a na třetím v hodnotě 5 000 Kč. A  co všechno je potřeba udělat? Soutěž je určená pro dívky ze středních škol a  gymnázií ve věku 15–19 let, které mají zajímavý nápad nebo už dokonce pracují na nějakém vlastním projektu z oblasti vědy či techniky. Nemusí se hlásit pouze jednotlivě, je možné zaregistrovat i  celý tým holek, všechno ale musí stihnout do 30. listopadu 2012. Samotná prezentace projektů pak proběhne 10. prosince v prostorách Národní technické knihovny v Praze, kde odborná porota určí vítěze. Zaujala tě soutěž? Tak neváhej a zaregistruj se na webových stránkách www.holkypozor.cz a  přilož PowerPointovou prezentaci se svým hi-tech nápadem :-). 1

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

Foť vše, co se nehýbe, a vyhraj COOL ceny Fakulta stavební ČVUT vyhlásila už 5. ročník soutěže „Tvýma Očima“. Soutěž je určena náruživým fotografům poloprofesionálům, ale i laikům. Nejde o kvalitu tvého fotoaparátu, ale o fotku, kterou s ním dokážeš pořídit.

Soutěž je tradičně rozdělena do třech kategorií – samostatná pro středoškoláky, samostatné pouze pro studenty Fakulty stavební ČVUT a společné pro všechny studenty. Téma prvních dvou kategorií je stejné a nese název „Slunce, voda, architektura“. Soutěžní snímky v těchto dvou kategoriích budou hodnoceny odbornou porotou. Zaslat lze nejvýše pět snímků. Třetí samostatnou kategorií je cena publika, jejíž téma je nazváno „Na stavbě...“. Tato kategorie je společná pro studenty středních škol a studenty fakulty. Snímky zaslané do této kategorie budou hodnoceny prostřednictvím facebookové stránky Fakulty stavební ČVUT.

Do této kategorie lze zaslat nejvýše jeden snímek. V této kategorii bude navíc udělena zvláštní cena odborné poroty. Co můžeš vyhrát? Můžeš získat OLYMPUS diktafon LS-20M v hodnotě 7 499 Kč spolu s poukazem na služby v Centru FotoŠkoda v hodnotě 1 300 Kč, finanční částku ve výši 5 000 Kč, 3 000 Kč nebo 2 000 Kč, poukaz na služby v Centru FotoŠkoda, Knihu z nakladatelství Grada Publishing, a.s., nebo Roční předplatné časopisu Stavebnictví a interiér. Mottem soutěže je: „Neváhej a foť všechno, co stojí na pevných a krásných základech!“ Více informací najdeš na http://tvymaocima.fsv. cvut.cz.

STAVEBKA

COOL Na Stavebce tě čeká u přijímacího řízení test z matematiky a pokud chceš na Architekturu a stavitelství, tak i pohovor z architektury. Písemnou část ti ale lze prominout. Podat přihlášku si můžeš do 31. 3. 2013.

fsv

Den otevřených dveří: 25. 1. 2013.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

Největší evropská laserová laboratoř ELI v Praze ČVUT se podílí na přípravě největší evropské laserové laboratoře – strategické evropské výzkumné infrastruktury ELI-Beamlines, která se začíná stavět v Dolních Břežanech u Prahy. Pracovníci, doktorandi a studenti Katedry fyzikální elektroniky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT se podílejí na návrhu laserů, návrhu interakčních laboratoří a na přípravě vědeckého programu ELI Beamlines. Katedra fyzikální elektroniky je hlavním výchovným pracovištěm pro specialisty v oboru laserové techniky a fyziky interakce laserového záření s hmotou. Katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření se podílí na návrhu radiačního stínění laboratoří.

Na snímku vidíte velký laser (výkon 1 PW) těsně před experimentem. Jde o podobný typ laseru, jako

bude v ELI-Beamlines. Najdete ho v Gwangju Institute of Science and Technology v Jižní Koreji. I na tomto laseru jsou prováděny experimenty za účasti pracovníků a doktorandů ČVUT sloužící pro přípravu vědeckého programu budoucího ještě většího pražského ELI-Beamlines. Pro zájemce pořádá ELI beamlines 5. listopadu studentský den v Hotelu Diplomat. Začínáme v 8.30 hodin! Více informací na www.sedmstatecnych.cz.

coolgirl

Z ELEKTROTECHNIKY

Lenka Mudrová studuje obor robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Tento obor ji nadchl tolik, že se spolu s dalšími studenty pustila do vývoje vlastních mobilních robotů, se kterými se pravidelně účastní mezinárodních soutěží. Díky podpoře školy navštívila s týmem spolužáků například Francii, Švýcarsko nebo Rusko. Mimo toho je Lenka studentskou senátorkou a podílí se tak na rozhodování o dění na fakultě. Na senátu se jedná například o studijních oborech nebo rozpočtu. Za své studijní úspěchy byla oceněna prestižním stipendiem Anity Borg. To uděluje společnost Google od roku 2004 na počest jedné z prvních žen, která dobyla mužský svět IT. Více o oborech a příležitostech, které ti Fakulta elektrotechnická ČVUT nabízí najdeš na www.sedmstatecnych.cz/fel.

2

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

Nech se ocenit za dobrý nápad!

Do IT v sukni

Pokud máš zajímavý nápad, který jakkoliv souvisí s dopravou, určitě si ho nenechávej jen pro sebe! Když ho totiž hodíš na papír a přihlásíš se s ním do soutěže O cenu děkana Fakulty dopravní ČVUT, můžeš vyhrát zajímavé ceny a dostat se na vysokou bez přijímacích zkoušek. Čas na přihlášení a odeslání soutěžních prací máš až do 14. prosince 2012. 6 února 2013 potom proběhne prezentace finálových prací a vyhlášení výsledků soutěže. Veškeré informace o tom, jak se přihlásit a jakým způsobem se

s tématem poprali tví předchůdci, najdeš přímo na webu soutěže cena-dekana.fd.cvut.cz.

V ateliéru jako doma Ateliér D, který byl dokonce oceněn významnou cenou v soutěži GPA, už tři roky přináší studentům Stavárny zelenou radost. Prostor vznikl z atria jedné budovy ČVUT a je velký 600 metrů čtverečních.

Pouze necelých 11 % žen pracuje v České republice v oblasti IT a přitom například ve Velké Británii toto číslo dosahuje celých 20 %. ČVUT se snaží podporovat trh práce dodáváním schopných absolventů technických oborů, a proto pro holky ze středních připravil jeden den plný IT s cílem lépe představit, jaký život ženy vedou ve světě informatiky. Když si uděláš čas a přijdeš 5. listopadu 2012 v 9.00 hodin do budovy Národní technické knihovny v Praze 6 – Dejvicích (Technická 2710/6), určitě neprohloupíš. Ve spolupráci se společností IBM, která patří k tradičním a významným dodavatelům informačních systémů, jsme pro tebe připravili setkání se studentkami informatiky na ČVUT a odpoledne návštěvu pražské pobočky společnosti IBM. „Rádi bychom touto formou umožnili setkání potenciálních zájemkyň o IT se zajímavými ženami pracujícími v IT a dívkami, které se pro studium IT již rozhodly. Dívky ze středních škol dostanou prostor zjistit podrobnosti o práci v tomto dynamickém oboru, ale i o úskalích, se kterými se ženy v čistě mužském prostředí musí každodenně vypořádávat,“ doplňuje Ilona Prausová z ČVUT, která za celou myšlenkou stojí. Pokud ti nedělá problém matika a fyzika a chtěla bys vědět něco víc

o počítačích, podívej se na stránky www.holkypozor.cz, kde najdeš podrobnější informace o akci. Řekni svým kamarádkám a spolužačkám a vyrazte společně. Můžete vzít s sebou i některého z vyučujících jako doprovod. Všem zúčastněným vystavíme omluvenku z vyučování :-).

coolgirl

Z BIOMEDICÍNY

Architekti si zde vyhráli s moderními materiály doplňující ocelovou konstrukci. Ocelová konstrukce přes dvě patra nese čtyři shora zavěšené zelené učebny, do kterých je z ochozu místnosti vidět. Zavěšené učebny mají zelený nádech díky polykarbonátovým deskám Bencore. Pří-

zemí má prosklené stěny s průhledem do okolní zeleně, čímž vznikl příjemný kontakt – zelené uvnitř a zelené venku. Autorem projektu je Vyšehrad Atelier architektů Zdeňka Rychtaříka a Jiřího Smolíka. Při návrhu učebny se snažili dát studentům to, co chtějí: prostor, flexibilitu, barvy.

INFORMATIKA

COOL OO O

Na Fakultu informačních technologií tě vezmou na základě testu z matematiky. Přijímačky ti ale mohou být prominuty! Podat přihlášku můžeš do 31. 3. 2013.

fi

Dny otevřených dveří: 29. 11. 2012 a 5. 2. 2013.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

Již od prvních dní na fakultě byla jednou z nejvýraznějších osobností mezi prváky. Nyní Lenka Vavrová chodí do třetího ročníku bakalářského oboru Plánování a řízení krizových situací na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT. Od začátku se aktivně účastní příprav všech možných kulturních a společenských akcí týkajících se fakulty, ale i  příprav adaptačních akcí pro nové studenty. Od letního semestru akademického roku 2011/12 je členkou disciplinární komise, členkou akademického senátu fakulty a grémia děkana. Aktivně ale působí také na odborné půdě, je autorkou několika článků, pravidelně prezentuje na konferencích a příležitostně přednáší na středních školách. V malém zbytku volného času hraje florbal. Pokud byste Lenku hledali, najdete ji nejspíše na fakultě, která je její srdeční záležitostí a druhým domovem. Víc informací o biomedicínckých programech najdeš na www.sedmstatecnych.cz/fbmi.

3

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

coolguy

Z INFORMATIKY

BIOšrot – akce pro nováčky s mnohaletou tradicí Každoročně před začátkem akademického roku pořádají studenti a pedagogové pro studenty prvních ročníků bakalářských oborů na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT týdenní akci, takzvaný ,,Biošrot“. Ten se odehrává v přírodě, letos například v Přední Labské u Špindlerova Mlýna, na chatě Bumbálka, která se nachází snad v nekonečné stráni…

Během kurzu jsou studenti připravováni na budoucí studium a zasvěcováni do problematiky chemie, fyziky a matematiky. Mimo jiné se dozvědí i spoustu zajímavostí z oborů. Samozřejmě se nezůstane jen u učení a přednášení, stejně důležité jsou i sportovní a společenské aktivity. Zajímavou součástí kurzu bý-

Martin Tříska se už během bakalářského studia přihlásil na tříměsíční stáž do společnosti IBM – jedné z největších softwarových společností na světě. V ní mu byla následně nabídnuta trainee pozice. Dnes se v rámci svých pracovních povinností věnuje vývoji hybridních aplikací pro mobilní platformy a podílí se mezinárodních projektech pro zahraniční klienty od Jihoafrické republiky až po Kanadu. V létě 2011 si zajel prostřednictvím ČVUT do Jižní Koreje na měsíční letní školu. Letní semestr akademického roku 2012/13 stráví na prestižní partnerské univerzitě Nanyang Technological University v Singapuru. Po úspěšném dokončení bakalářského stupně si vybral magisterský obor Informační systémy a  management na Fakultě informačních technologií ČVUT, kde také aktuálně studuje. Zaujal tě jeho příběh a zajímá tě IT? Mrkni na www.sedmstatecnych.cz/fit.

BIOMEDICINA

COOL

Na Biomedicíně čekej písemnou zkoušku z 2 tematických okruhů: biologie a fyzika. Přijímací zkouška ti ale může být prominuta, jestliže máš průměr ze střední do 1,5 (pouze pokud se do stejného oboru ale nepřihlásí víc lidí, než je kapacita). Podat přihlášku můžeš do 31. 3. 2013.

fbmi

Dny otevřených dveří: 23. 11. 2012 a 25. 1. 2013.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

vají experimenty studentů prvních ročníků. K vidění jsou pokusy z fyziky, chemie, ale i biologie. Velkým přínosem pro účastníky není pouze získání nových vědomostí, ale i navázání nových přátelství a kontaktů, které výrazně pomohou při následujícím studiu. Letos se poprvé podařilo ve velké míře vzdělávat

i tzv. „Parašrot“, což jsou organizátoři samotné akce. Ti se mohli pod odborným dohledem zdokonalit v prezentaci a organizování nejen sportovních her. Ti, co to nevzdali hned po prvním roce a podílejí se nejen na přípravách Biošrotu, byli oceněni významným členstvím ve „Wine Tasting Committee“. Tedy členstvím v prestižní skupině fakulty, která vznikla v dubnu 2006.

Studenti ČVUT sklízí úspěchy i v USA Tým ČVUT pod vedením studentů Fakulty architektury soutěží v USA v solárním desetiboji. Jako jeden z dvaceti finalistů soutěže Solar Decathlon postaví na podzim 2013 v Kalifornii „sluneční dům“.

Studenti mají v soutěži Solar Decathlon za úkol navrhnout, postavit a také zajistit provozuschopnost domu, jehož jediným zdrojem energie je sluneční záření. Zároveň jejich stavba musí být energeticky efektivní, cenově přijatelná a architektonicky hodnot-

ná. Studenti si celý projekt sami řídí, zajišťují financování a prezentaci. Tým ČVUT vstupuje do soutěže s konceptem AIR House. Pro návrh domu bylo rozhodující, že stavba bude cestovat přes půlku zeměkoule. Dům je proto jednoduchý, snadno trans-

portovatelný a lze jej rychle postavit. Stavba českého soutěžního domu AIR House odstartuje na jaře 2013 v areálu kampusu ČVUT. Začátkem léta 2013 bude dům odeslán do USA, kde bude během závěrečné přehlídky v Kalifornii hodnocený v deseti disciplínách. Studentům z ČVUT s námi držte palce!

4

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

Tech zóna ČVUT na Sázavafestu!

coolguy

České vysoké učení technické v Praze patřilo jako jediná vysoká škola mezi partnery letošního Sázavafestu, který se konal 2.–5. 8. v Benešově. Jedním ze zajímavých doprovodných programů festivalu byla takzvaná Tech zóna ČVUT s interaktivními ukázkami vědy a techniky. Odbor vnějších vztahů Rektorátu ČVUT spolu s jednotlivými fakultami návštěvníkům festivalu předváděli, že věda a technika je pro život nesmírně důležitá a že není až tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. A dokonce, že může být i zábavná. S mottem programu „Věda a technika všemi smysly“ si návštěvníci Tech zóny mohli prohlédnout a vyzkoušet zajímavé interaktivní exponáty z různých pracovišť ČVUT. Nechyběl ani prodejní stánek s praktickými věcmi s brandem

ČVUT, které návštěvníci festivalu mohli velmi dobře během festivalu využít. Pro všechny návštěvníky Tech zóny ČVUT bylo připraveno i příjemné chill out posezení, kde byly k dispozici různé hlavolamy, taneční koberce a herní Wii konzole.

Doprava nás baví! Další skvělou letní akcí na ČVUT organizovanou na míru pro středoškoláky připravila Fakulta dopravní ČVUT pod příznačným názvem „Doprava nás baví“. Letní škola Dopravky probíhala začátkem srpna v historických prostorách zámecké sýpky v Děčíně, kde se učilo, bavilo i soutěžilo :-).

Přednášky byly zaměřeny na nejrůznější dopravní témata: historii dopravy, leteckou dopravu a její bezpečnost, tvorbu jízdních řádů, bezpečnost v silniční dopravě a také cyklistiku. Vítaným zpestřením byla možnost seznámit se s elektromobilem, který má fakulta zapůjčený od spo-

lečnosti ŠKODA AUTO. Součástí byla i krátká projížďka po Děčíně zajímavá i tím, že elektromobily mají vzhledem k tichému provozu zabudovaný umělý zvuk, který vydávají z bezpečnostních důvodů při rychlostech nižších než 40 km/h. Velkého ohlasu se dočkal také výlet do Drážďan, spojený s návštěvou skleněné manufaktury automobilky Volkswagen a ukázkou výroby luxusního vozu Phaeton. Další týdenní kurzy proběhnou v létě roku 2013. Více se dozvíš na www.dopravanasbavi.cz.

DOPRAVKA

COOL

Na Dopravku tě vezmou na základě výsledků maturity. Jen na obor Profesionální pilot musíš zvládnout zkoušku z matematiky, písemný test z anglického jazyka, písemný test ze všeobecných znalostí z oblasti letectví a navazující ústní pohovor. Na obor Technologie údržby letadel tě vezmou na základě přijímací zkoušky z matematiky a písemného testu ze všeobecných znalostí z oblasti letectví. Přihlášku můžeš podat do 31. 3. 2013. Přijímačky ti mohou být prominuty na základě výsledků ze soutěže „Cena děkana Fakulty dopravní.“

fd

Dny otevřených dveří: Praha: 18. 1. 2013, Děčín: 6. 2. 2012.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

Z ARCHITEKTURY

Jan Harciník právě pracuje na diplomové práci na zajímavé téma zcelení Prahy zástavbou rozsáhlých železničních ploch v centru města a vyřešení problému magistrály. Zmíněné prvky v současné době tvoří daleko silnější bariéru než historická opevnění, která těmito místy procházela až do poloviny 19. století. V území se také nacházejí mnohé důležité městské stavby, jako Národní muzeum, Hlavní nádraží, či Státní opera, takže se jedná o zajímavou výzvu. Honza už po prvním roce studia začal průběžně spolupracovat s architektonickým ateliérem, kde získával spoustu praktických znalostí a  zkušeností, které využívá nejen při studiu, ale i v praxi. V průběhu magisterského studia se zúčastnil několika studentských architektonických soutěží, z nichž letos hned dvě byly velmi úspěšné. Jednou z nich je soutěž o Novou letní scénu v Českém Krumlově. Ta ukazuje nový směr, kterým by se mohla divadelní scéna v tomto historickém městě ubírat. Druhou letošní soutěží, v níž společně se spoluautorkou Barborou Fraňkovou zvítězil, byl návrh kavárny a  studovny na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Návrh se v současné době realizuje. Architektura je jeho denním chlebem, velmi ho baví, ale zároveň zaměstnává na 100% svého času. Zmíněné úspěchy jsou odměnou za velké nasazení, které je pro kvalitní návrhy potřeba. Jestli se o architekturu zajímáš víc, mrkni na www.sedmstatecnych.cz/fa, kde zjistíš podrobnosti k přihlášce do studia u nás na Fakultě architektury ČVUT.

coolguy

ZE STROJÁRNY

Milan Turek v srpnu úspěšně ukončil program na Fakultě strojní ČVUT s  názvem European Master in Automotive Engineering (EMAE). EMAE je dvouleté navazující magisterské studium v  angličtině (nebo v  kombinaci angličtina a  francouzština), v rámci kterého každý student stráví rok v cizině a absolvuje povinnou pětiměsíční pracovní stáž. Pracovní zkušenost je vždycky super a přidá čerstvému absolventovi atraktivitu na trhu práce. O to víc, když jde o stáž v cizině. Milan strávil povinný studijní pobyt v Brestu ve Francii. Když už plynně mluvil francouzsky, zůstal ve Francii i na zmíněnou stáž. Podařilo se mu najít místo na pozici Tooling Coordinator & Simulator v nadnárodní společnosti Faurecia, která vyrábí komponenty i celé systémy pro automobily a kterou můžete najít ve 33 zemích světa. Výjimkou není ani Česká republika, kde Faurecia vlastní několik závodů v Písku a v Boleslavi. Během školy ještě stihl zdokonalit angličtinu a vypěstovat si odolnost vůči stresu při práci jako záchranář pobřežní hlídky East Coast USA 2007. Na svůj velmi kladný vztah k vodě ale nezanevřel ani při studiu ve Francii, kde se ve chvílích volného času naučil surfovat. Milan se do dění na škole zapojil už v prváku. Stal se zástupcem studentů ve fakultním senátu a podílel se tak na rozhodování o budoucnosti fakulty. Mrkni se na www.sedmstatecnych.cz/fs a zjisti, co i tebe může potkat na Fakultě strojní ČVUT.

5

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

Nová studentská formule

Foto: 2x FSG Kroeger

Studentský tým CTU CarTech představil počátkem léta nový model formule, se kterým se účastní soutěže nazvané Formula SAE. V současné době v seriálu Formula Student/SAE soutěží 521 univerzitních týmů z celého světa a zástupci z ČVUT vysílají na závodní okruhy typ s označením FS.04.

Ač vychází nový monopost z předchozí generace FS.03, jde z velké části o novou konstrukci. Na základě loňských zkušeností byla vylepšena geometrie rámu, došlo k optimalizaci sacího a výfukového potrubí motoru nebo k významnému odlehčení celého vozu díky použití nejmodernějších technologií zpracování kompozitních materiálů. Na sestavení formule se podílelo 20 studentů Fakulty strojní a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Letošní model formule váží 220 kilogramů, je schopná se řítit rychlostí až 140 kilometrů v hodině, z nuly na 100 kilometrů vystřelí za tři a půl sekundy. Pouze materiál a díly na stavbu formule stály přibližně 1,2 milionu korun, přičemž studenti na stroji pracují ve svém volnu.

„Na stavbě formule strávili studenti od podzimu loňského roku tisíce hodin,“ doplnil Ing. Michal Vašíček, vedoucí týmu CarTech. Soutěže Formula SAE se tým z ČVUT účastnil loni s modelem FS.03 a umístil se celkově na 37. místě z 481 účastníků. „Celá soutěž není jen o rychlosti,

hodnotí se jak technické zpracování či náklady, tak i odborná úroveň týmu,“ dodává Michal Vašíček. Letošní rok začal tým CarTech neméně úspěšně: na německém Hockenheimringu dosáhl 19. místa. Český tým porazil 58 univerzitních týmů z celého světa. Šlo o historicky nejnabitější podnik Formula Student/SAE. Celkem se jej účastnilo 109 týmů z 25 států a 5 kontinentů, z toho 6 posledních vítězů, a přes 3 000 studentů. Na dalším závodě v maďarském Györu se CTU CarTech dokonce představil s první českou studentskou elektroformulí a skončil na skvělé 8. příčce. V kategorii formulí poháněných spalovacím motorem obsadil místo 3. Zajímá tě víc? Mrkni na stránky týmu CarTech cartech.cvut.cz.

STROJARNA

COOL OO OOL

Jestli chceš na Strojárnu bez přijímaček, maturuj z matematiky. Pokud tě fakulta nevezme na základě maturity, čeká tě přijímací řízení v podobě testu z matematiky. Podávat přihlášku můžeš do 30. 3. 2013.

fs

Dny otevřených dveří: 7. 11. 2012 a 6. 2. 2013.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

coolgirl

Z DOPRAVKY

Kateřina Střelcová studuje poslední ročník navazujícího magisterského programu Transatlantic Master‘s dual-degree program Transport and Logistic Systems na univerzitě v  Texasu. V  USA tak letos získá vedle titulu Ing. také americký titul Master of Science in Engineering (M.Sc.). V  minulém roce už získala svůj první inženýrský titul, a to v oboru Provoz a řízení letecké dopravy na Fakultě dopravní ČVUT, kde se zabývala satelitními technologiemi nejprve v  oblasti ITS, poté v  letectví. Během tohoto studia využila možnost studovat semestr ve Švédsku na univerzitě v Linköpingu. Vedle studia získávala také odborné zkušenosti v  automobilové cisternové dopravě pohonných hmot, kde se z dispečerky vypracovala na manažerku kvality, bezpečnosti a  životního prostředí. V  budoucnu by ráda využila své zkušenosti hlavně v leteckých a dopravních společnostech nebo v oblasti satelitních technologií. Chceš vědět víc o  studiu na Fakultě dopravní ČVUT? Zjisti vše potřebné na www.sedmstatecnych.cz/fd.

Strojařina je IN Jako každoročně i v letošním únoru proběhl na Fakultě strojní ČVUT Den otevřených dveří (DOD). Středoškoláci tak měli možnost si na vlastní oči prohlédnout atraktivní exponáty v podobě přístrojů a nástrojů, které se na fakultě využívají k výuce nebo shlédnout prezentace k jednotlivým druhům studia. Vůbec nejrozsáhlejší expozici představil Ústav výrobních strojů a zařízení a Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku a technologii na Fakultě strojní. A nepochybně se měl čím pochlubit: například horkovzdušnou pistolí simulující na rámu tepelné zdroje obráběcího stroje, vybavenou snímači, které ukazovaly deformace v přímém přenosu na monitoru. Mimo obráběcího stroje představila fakulta další vychytávky ze světa strojařiny, například variabilní manipulační zařízení FESTO s ukázkou, jak je možné automatizovat jednotlivé výrobní systémy

nebo jednotku pro monitorování vibrací, teplot a otáček VIBRO 2 a mnohé další. Studenty se soutěživým a hravým duchem čekala soutěž o skvělé, ryze strojařské, ceny v podobě robotické stavebnice Merkur a další nečekaná překvapení. Přijďte nás omrknout, trochu si pohrát a zasoutěžit na příští DOD v listopadu. Sami se přesvědčíte, že strojařina není jen šeď a nuda mezi zaprášenými stroji, ale progresivní obor, který je „in“ na celém světě a v němž si Česká republika stojí více než dobře. Přijďte a pochopíte, proč nosíme trička „I Prefer Machining“.

6

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

Stavaři mají on-line poradce!

Projektové řízení na Masarykáči

Baví tě stavařina a máš zájem o Fakultu stavební ČVUT? Nenašel si na webovkách Sedmi statečných, cos potřeboval?

Masarykův ústav vyšších studií – zní ti to povědomě? Často tuto součást naší univerzity studenti nazývají jednoduše Masarykáč :-). Na Masarykáči se dá studovat několik zajímavých manažerských programů. V roce 2010 byly otevřeny čtyři nové obory ekonomické (2 bakalářské, 2 magisterské) a dokonce jeden nový bakalářský pedagogický.

Na stavárně (jak je Fakulta stavební často nazývána) je ti k dispozici online poradce! Jak ho kontaktovat? Stačí, když si přidáš do svého ICQ číslo na poradce pro zájemce o studium: 599 712 588 nebo využiješ online chat na Facebooku (www.facebook.com/fsv. cvut.cz).

coolguy

ZE STAVÁRNY

Jeden z magisterských oborů Projektové řízení inovací podniku má od června své první absolventy. Projekty potkáváme všude kolem nás. Podle definice jde o načasování a uskutečnění určitých činností v požadovaném termínu za použití určitého finančního obnosu. Za takový malý projekt se dá tedy považovat i dopolední nákup, na který tě rodiče každý týden posílají. Ačkoliv lidstvo realizovalo už celou řadu (a často i

velmi náročných projektů), projektové řízení (Project Management) je věda relativně mladá. Zformování a rozvoj zaznamenalo prakticky až ve druhé polovině dvacátého století. Na Masarykáči učí studenty nejen o metodách řízení projektů, ale také další aspekty, se kterými se v rámci řízení projektů jako manažer můžete potkat – mezi povinné předměty patří Řízení lidských zdrojů, Controlling nebo Systémové inženýrství.

Více informací najdete na www.muvs.cvut.cz.

coolguy

Z JADERKY

Kamil Seidl vystudoval obor Konstrukce a dopravní stavby na Fakultě stavební ČVUT. Na magisterském stupni se chopil příležitosti a přihlásil se do studia v rámci tzv. dvojího diplomu. V rámci této dohody mezi ČVUT a École des Ponts – PartisTECH (ENPC) mohou studenti ČVUT nastoupit do oboru Stavební inženýrství v Paříži. Studium obnáší 2 roky ve Franci a  povinnou praxi. Kamilovi se podařilo získat roční stáž, kterou částečně strávil v Paříži a částečně na Floridě. Praxe ho přivedla k financování výstavbových projektů, jemuž se dnes, rok po ukončení studia, věnuje v jedné začínající investiční společnosti v New Yorku. V Paříži mimo jiné našel čas na vedení studentského běžeckého klubu a byl členem debatního spolku. Co potřebuješ, aby ses dostal na Fakultu stavební ČVUT, zjistíš na www.sedmstatecnych.cz/fsv.

JADERKA

COOL COO OO

Na Jaderku tě vezmou bez přijímaček.

fjfi j

Podej si přihlášku do 30. 3. 2013.

Dny otevřených dveří: 20. 11. 2012 a 29. 1. 2013.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

Jirka Slabý studuje na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT druhý ročník navazujícího magisterského studia se zaměřením Optická fyzika. Pro tuto fakultu se rozhodl v posledním ročníku střední školy a nyní, o 5 let později, svého rozhodnutí rozhodně nelituje. Na Dni otevřených dveří fakulty se dozvěděl o soustředění pro středoškoláky s názvem TCN aneb Tudy cesta nevede, ale vy ji najdete! Řekl si: „Nejlepší možnost, jak získat informace o škole, je od studentů.“ A na soustředění se přihlásil. Jirka se zabývá interakcí elektromagnetického záření s  kovovými nanostrukturami. Může zde dojít k  výrazné lokalizaci světla a vybuzení tzv. povrchového plazmonu. Vlastností těchto plazmonů se dá využít k detekci látek v biosenzorech, a tím v důsledku třeba při kontrole potravin ochránit zdraví lidí. Jirka se zúčastnil také třítýdenní letní praxe v jaderném institutu v ruské Dubně. Mimo školu má ale pořád dost času organizovat či se účastnit spousty jaderňáckých akcí – spolupořádá už zmíněnou akci pro středoškoláky TCN, Víkendovku pro prváky nebo Jaderný běh s příznačným podtitulem (4π – ε) km. Prostě k vysoké škole patří určitě i specifická zábava! Inspiroval tě Jirkův příběh? Všechny podrobnosti o Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT najdeš na webu www.sedmstatecnych.cz/fjfi.

ARCHITEKTURA

COOL

Pozor! Na architekturu se hlas do 30. 11. 2012!

Na obor Architektura a urbanismus tě čeká v 1. kole výtvarná talentová zkouška, test z všeobecného přehledu a zkouška z matematiky, deskriptivní geometrie a přírodních věd, v 2. kole ústní pohovor. Na obor Design musíš předložit v 1. kole portfolio, v 2. kole probíhá výtvarná talentová zkouška a ve 3. ústní pohovor. Dny otevřených dveří se nekonají.

f fa 7

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

JavaScriptová grafická knihovna JSGL

coolguy

Lukáš Koranda patří mezi úspěšné kanoisty a za své sportovní výkony byl nejednou odměněn těmi nejcennějšími kovy. První úspěchy zaznamenal v roce 2005, kdy získal dvakrát stříbro a  jednou bronz na EYOF (Europen Youth Olympic Festival) nebo 3. místo na MS juniorů v maratonu. V roce 2008 začal jezdit v kategorii dospělých a i v té se dokázal prosadit. V roce 2011 získal 2. místo na Mistrovství světa, 3. místo na Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice a 2. místo na Světovém poháru 2011. V roce 2011 byl zvolen 2. nejlepším sportovcem roku ČVUT. Ke každodennímu tréninku zvládá Lukáš ale i školu! Studuje třetím rokem na Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT studijní obor Personální management v průmyslových podnicích. Po ukončení bakalářského studia by rád pokračoval na magisterském studiu. Po ukončení sportovní kariéry by se chtěl věnovat personalistice. Chtěl bys vědět víc? Všechny podrobnosti o  nabízených oborech, které nabízí Masarykův ústav vyšších studií ČVUT, najdeš na www. muvs.cvut.cz.

Foto: Vít Chalupa_MÚVS

Z MASARYKÁČE

KOMIKSTRIP

V roce 2009 byla na půdě FEL vytvořena v rámci bakalářského projektu Tomáše Řehořka grafická JavaScriptová knihovna JSGL. JavaScript – tedy jazyk využívaný k dodání „živosti“ webovým stránkám – nemá přímou podporu pro kreslení. JSGL problém řeší a umožňuje na webové stránce kreslit čáry, křivky a obrázky, ovlivňovat je myší či animovat. To vše velmi jednoduše pomocí objektově orientovaného programování, nezávisle na konkrétním webovém prohlížeči. Naší původní motivací byla grafická prezentace výsledků souvisejících s výzkumem (zejm. algoritmy pro analýzu dat). Protože webové stránky si dnes může prohlížet každý, byli jsme schopni snadno demonstrovat naše algoritmy široké veřejnosti. Od svého uveřejnění na internetu však JSGL zaujala stovky programátorů z celého světa a dnes zaznamenává desítky stažení týdně. Své uživatele si našla např. na univerzitě v americkém Bostonu a ve francouzském institutu pro lesnickou kartografii. Dočkala se i článků na anglicky

psaných serverech pro webové vývojáře. Letos proto byla knihovna, tentokrát již na půdě FIT, výrazně vylepšena novými funkcemi. Knihovna je open-source projektem pod licencí LGPL v3. Práce s JSGL je dnes na FIT rovněž předmětem závěrečných prací. Pokud tě baví JavaScript a chtěl bys knihovnu vyzkoušet, případně spolupracovat na jejím vývoji, nezapomeň navštívit její webové stránky www.jsgl.org!

Jak se přihlásit na ČVUT

Na kolejích ČVUT

MASARYKAC

COOL OOL

Na Masarykáč se hlas doo 31. 3. 20 31. 3. 2013. Informace o přijímačkách najdeš na www.muvs.cvut.cz. ww muvs cvut cz

muvs v Dny otevřených dveří: 19. 12. 2012 a 9. 1. 2013.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

Vydal Odbor vnějších vtahů Rektorátu ČVUT, říjen 2012. Grafické práce, sazba, tisk: EVERSMILE s.r.o. – grafické, internetové a reklamní studio.

Zaujali jsme tě? Víc informací najdeš na www.sedmstatecnych.cz. Nebo se hned přihlas ke studiu na www.prihlaska.cvut.cz. 8

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz

Tecnicool 2012  
Tecnicool 2012  

České vysoké učení technické v Praze Sedm statečných www.sedmstatecnych.cz www.cvut.cz

Advertisement