Page 1

TECNI

cool

Speciální noviny Sedmi statečných pro středoškoláky

Pracuj na své kariéře už při studiu!

www.sedmstatecnych.cz www.facebook.com/sedmstatecnych

Pro aktivní studenty, které nebaví sedět pouze v lavicích, ale mají chuť objevovat další možnosti, ČVUT nabízí řadu možností. Na Českém vysokém učení technickém funguje Kariérní centrum, které poskytuje bezplatně své služby studentům a absolventům ČVUT do tří let od ukončení studia. Jedná se především o kariérní poradnu, osobnostní testování, semináře zaměřené na měkké a manažerské dovednosti, mentoring, soutěžní projekty a zprostředkování pracovních příležitostí, trainee programů a témat diplomových prací. Témata seminářů Kariérního centra ČVUT (KC) osloví každého, komu sebevzdělávání není cizí. Mezi nejoblíbenější patří „Time management“, kde vás naučí odborníci a zkušení školitelé, jak si správně naplánovat svůj pracovní i volný čas. Kromě seminářů nabízí Kariérní centrum studentům možnost docházet na konzultace do partnerských firem, KC pomáhá s výběrem a zprostředkovává kontakt. Další skvělou příležitostí pro zájemce je program Mentoring, během kterého student (tzv. mentee) navštěvuje firmu svého mentora. Provází jej při každodenní práci,

poznává dovednosti a metody rozhodování a řízení, nahlíží do pracovního prostředí firmy, společně s ním se účastní jednání a porad, či se dokonce aktivně zapojuje do reálných projektů. Program není placen, avšak student si odnáší neocenitelné zkušenosti, kontakty a v neposlední řadě velice zajímavou položku do životopisu. Škola spolupracuje s firmami z různých oborů, ze stavebnictví s firmou PSJ, z oboru energetiky s RWE nebo ČEPS, zájemci o consulting určitě potěší spolupráce s gigantem McKinsey. Neopomenutelným a dlouholetým partnerem je škole také Škoda Auto, kam mnoho ze studentů po dokončení školy odchází za prací. Výběr je veliký, stačí se stát studentem ČVUT, což je první krok k řadě dalších možností, které se tím naskytnou.

Na Fakultě stavební mají moc pěknou velkoprostorovou učebnu, kterou využívají zejména studenti programu Architektura a stavitelství. Prý získali také první místo na mezinárodní architektonické přehlídce Contractworld award 2011 v Hannoveru. To by mě zajímalo, kde je Hannover, tam jsem myslim nikdy nebyl…

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

Jsi holka a chceš vyhrát cool počítač?

Máš dobrý nápad, chceš se o něj podělit a ještě získat odměnu? Přihlas se do nové soutěže o nejlepší vědecko-technický projekt holek! Pokud je ti minimálně patnáct nebo maximálně devatenáct let, až příště budeš surfovat na netu, mrkni se na www.holkypozor.cz. Tam se dozvíš úplně všechno!

TVÝMA OČIMA 2011 Rád/a fotíš? A chtěl/a bys vyhrát digitální fotoaparát OlympusPen? Tak neváhej a přihlaš se do soutěže Tvýma očima 2011. Máme dvě kategorie: Variace na barokní téma a Dřevo – živý materiál. Podívej se na webovky http://tvymaocima.fsv.cvut.cz a pro inspiraci mrkni i na předešlé ročníky. Motto: „Neváhej a foť všechno, co stojí na pevných a krásných základech!“

1

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

Studentská formule ČVUT sklízí jeden úspěch za druhým Formule FS.01 – první vůz, který studenti sestavili, spatřil světlo světa v roce 2009. Dle pravidel soutěže Formula Student/SAE musí zúčastněné týmy sestavit nový vůz každý rok. Tuto sezónu sklízí tým z ČVUT úspěchy již se svým třetím modelem FS.03.

Přijď omrknout ČVUT, ať víš, do čeho jdeš! Jednotlivé fakulty ČVUT začaly otevírat své brány info chtivým duším. Na vysoké škole hodláš strávit pár dalších let, je tedy jasné, že by ses rád podíval, co tě vlastně čeká a nemine. Máš k tomu jedinečnou možnost během dnů otevřených dveří, které probíhají od 20. září.

FAKULTA STAVEBNÍ Tady jsi jeden termín prošvihl, ale neboj, máme náhradní v pátek 27. 1. 2012. Mrkni na webovky stavebky: www.fsv.cvut.cz.

FAKULTA STROJNÍ Přijď 9. listopadu 2011 nebo 1. února 2012. Začátek je vždy ráno v 9.00 hod. Více informací najdeš na www.fs.cvut.cz.

FAKULTA ELEKTROTECHNICKÁ Leden 2012, přesné datum si pohlídej na www.fel.cvut.cz.

Formula SAE je konstrukční soutěž pro studenty inženýrských škol. Vznikla v USA v roce 1981. Od roku 1998 existuje její evropská odnož, Formula Student. Obě soutěže mají stejný cíl a prakticky stejná pravidla. Každý rok se v rámci Formula Student/SAE pořádá 8 jednotlivých soutěží po celém světě. V letošním roce se tým CTU CarTech může pyšnit 7. místem z Velké Británie, 6. místem z Itálie a dokonce 2. místem za závodu ve Španělsku. Mezi 79 týmy z celého světa se tým posunul ve skupině Class 1 oproti minulému roku o více než deset míst, čímž se dostal mezi elitní desítku, do které patří např. Univerzita ze Stuttgartu, Grazu, Delftu nebo Helsinek. Studenti převážně Fakulty strojní a Fakulty elektrotechnické dosahují se svým, v pořadí již třetím

Nejstarší člověk světa se dožil 122 let, tak to už jen pár let a tuhletu Francouzsku, která zemřela v roce 1997, Fakulta strojní přežije. Vyučuje se na ní totiž už od roku 1864, tedy letos slaví krásné 117. narozeniny.

vozem FS.03., nezpochybnitelně dosud nejlepší výsledky. Při konstrukci vycházeli studenti z dvou předchozích modelů, které se ale pokusili co nejvíce vylepšit. Například hmotnost vozu bez jezdce se jim do sezóny 2011 podařilo snížit o 47,5 kg (nyní váží formule 223 kg). Jestli chceš mrknout na aktuální info o formuli a zjistit, jak se jí daří, doporučujeme internetové stránky www.cartech.cvut.cz.

FAKULTA JADERNÁ A FYZIKÁLNĚ INŽENÝRSKÁ Doraž do Prahy i do Děčína 22. listopadu 2011 nebo 31. ledna 2012. Aktuální info hledej na webu www.jaderka.cz.

FAKULTA ARCHITEKTURY Fakulta architektury den otevřených dveří nepořádá, její prostory a práce studentů si však můžeš prohlédnout na některé z mnoha kulturně-společenských akcí, které tu pořádají. Přesné termíny najdeš na www.fa.cvut.cz. Dávej bacha! Termín pro podání přihlášek je už 30. listopadu 2011.

FAKULTA DOPRAVNÍ V Praze 20. ledna 2012 a na Ústavu pro bakalářská studia v Děčíně 8. února 2012. Aktuální info najdeš s předstihem na www.fd.cvut.cz.

FAKULTA BIOMEDICÍNSKÉHO INŽENÝRSTVÍ 25. listopadu 2011 a 27. ledna 2012 vždy od 11.00 do 15.00 hod. Podrobné informace jsou www.fbmi.cvut.cz.

FAKULTA INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ Přijď se podívat 14. prosince 2011 a 9. února 2012. Aktuální info hledej na webu fakulty www.fit.cvut.cz.

MASARYKŮV ÚSTAV VYŠŠÍCH STUDIÍ Leden nebo únor 2012, přesné datum bude uveřejněno na www.muvs.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

2

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

Jednou nohou v Austrálii

coolguy

ZE STROJÁRNY

Ondřej Vomáčka studuje poslední ročník navazujícího magisterského studia oboru Biomedicínské a rehabilitační inženýrství na Fakultě strojní. Ve své diplomové práci bude navazovat na bakalářku, ve které se zabýval mechanickými vlastnostmi dentálních výplňových materiálů. Zkrátka zkoumal materiál, kterým vám zubař vyplní díru po odvrtání zubního kazu. Obzory si rozšířil ročním studiem na Universidad Politécnica de Valencia ve Španělsku a také semestrem na škole v Mexiku. Kromě odborných znalostí válí anglicky i španělsky a výukou španělštiny si při škole přivydělává.

Na Fakultu strojní můžeš podat přihlášku až do 30. 4. 2012.

Mezinárodní konference EUPRIO na ČVUT České vysoké učení technické v Praze ve dnech 1. až 4. září hostilo výroční konferenci vysokoškolských pracovníků z oblasti komunikace, PR a marketingu s názvem Euprio. Asociace EUPRIO se sídlem v Bruselu sdružuje pracovníky PR a marketingu evropských univerzit a institucí, které se zaměřují na vzdělávání a popularizaci vědy a výzkumu. Cílem konference je vždy kromě prezentace odborných zkušeností a příkladů dobré praxe, také prohloubit spolupráci univerzit na poli PR a marketingu, například v podávání společných projektů. Pozvání na konferenci, která se uskutečnila v prostorách Nové budovy ČVUT, přijalo 250 reprezentantů univerzit

Fakulta elektrotechnická jako jediná škola v Evropě spolupracuje v oblasti výzkumu se všemi složkami armády USA. Tak to abych se začal učit víc anglicky…

z celé Evropy od Portugalska až po Rusko. Nejvíce zástupců vyslaly tradičně severské země, především Švédsko a Finsko. Jestliže máš zájem se podívat na program akce, mrkni na www.euprio.cz. Jestli chceš vědět více o asociaci jako takové, doporučujeme stránky www.euprio.org.

Austrálie je snem řady cestovatelů a dobrodruhů. Nabízí návštěvníkům mnoho nového: oceán přinášející ráj surfařům, velice diversifikovanou krajinu od horkých tropů a tropických deštných lesů na severu, přes obrovskou rudou poušť až po zelené nížiny Jižní Austrálie a Tasmánie. Zní vám to dobře? Tak se nechte zlákat a vše si zkusit na vlastní kůži díky studiu či stáži v Austrálii. ČVUTu se podařilo uzavřít dohodu o spolupráci s novou univerzitou a sice RMIT University (Royal Melbourne Institute of Technology). Cílem obou stran je spolupráce na mnoha úrovních v oblasti strojírenství, která by měla zahrnovat dvojité diplomy v inženýrském studiu a společný výzkum především v oblasti automobilového průmyslu. Obě strany chtějí v roce 2012 společně zorganizovat strategický vědecký pracovní seminář za účasti špičkových vědců a zástupců firem, na kterém budou identifikovány konkrétní výzkumné projekty. „Velice mě těší, že CzechInvest v rámci Českých technologických dnů v Melbourne pomohl k setkání představitelů ČVUT a RMIT university, které vyústilo ve spolupráci,“ říká generální ředitel

agentury CzechInvest Miroslav Křížek a dodává: „Takové výstupy, jako je dohoda o spolupráci mezi ČVUT a RMIT university, jsou pro nás velice pozitivním znamením. Projekt Českých technologických dnů tak plní svůj účel.“ Pro tebe to znamená, že pokud se rozhodneš pro studium na ČVUT, budeš mít vedle stávající dohody s univerzitou v Adelaide ještě další možnosti, jak se studijně podívat k protinožcům. Víc najdeš na stránkách www.sedmstatecnych.cz.

coolguy

Z ELEKTROTECHNIKY

Lubomír Jiřišta studoval bakaláře na oboru Web a multimédia, programu Softwarové technologie a management na Fakultě e le k t ro t e c h n i c ké . Bydlí už několikátým rokem na Strahově, což je vůbec největší komplex kolejí u nás, kde ČVUT ubytovává své studenty. Je místopředsedou studentské organizace Sillicon Hill, která spravuje největší studentskou síť v České republice. Sillicon Hill organizuje (zejména na Strahově) mnoho akcí pro studenty. Jednou z nich je i takzvaná SHOW (Sillicon Hill Open Wednesday), což je hudební festival, který dává každým rokem mladým studentským kapelám z ČVUT možnost vystoupit na profesionálně zařízeném pódiu před 2 000 návštěvníky. V loňském školním roce byl Luboš této supr akce hlavním organizátorem.

Přihlášky na Fakultu elektrotechnickou můžeš podávat do 31. 3. 2012.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

3

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

Ekonomie na ČVUT v plné zbrojní ČVUT je zde již přes 300 let, nicméně svou podobu mnohokrát změnilo. Některé fakulty přibývaly, jiné ubývaly, některé se slučovaly a jiné oddělovaly. Ekonomické obory se tady vyučovaly vždy, jen v různých podobách. Do roku 1952 byla dokonce i Vysoká škole ekonomické součástí nynějšího ČVUT.

Studovat ekonomii, popř. manažerské obory na technické škole může být velkou výhodou při hledání zaměstnání. „Po absolventech ekonomie a techniky je velká poptávka. Vzhledem k uplatnění na trhu práce je však nutná komunikativní znalost alespoň jednoho cizího jazyka, nejlépe angličtiny. Tito absolventi se nejlépe uplatní v nejrůznějších Trainee programech v oblasti technického a produktového marketingu, případně v mezinárodním obchodě, kde zpravidla bývá nutný přehled o technice, ekonomice a znalost cizího jazyka,“ uvádí Mgr. Darina Janíčková, zakladatelka a jednatelka specializované personální agentury Talentica, která se zaměřuje na vyhledává-

ní technických odborníků do nejrůznějších průmyslových odvětví.

případně i dalšího cizího jazyka. Tuto kombinaci bývá mnohdy těžké nalézt, a proto se často firmy o takto vzdělané odborníky doslova „perou“. Velká poptávka je jak u výrobních společností, tak ze strany firem, působících v informačních technologiích. Oproti zahraničí v ČR pořád chybí masovější zaměření na nejnovější technologie. Například v Singapuru, kde jsem déle působila, byla daleko větší poptávka po odbornících na hi-tech pozice, napří-

coolguy

Z ARCHITEKTURY

Jakub Jílek má za sebou čtyři roky studia na Fakultě architektury v oboru Architektura a urbanismus. Letos vyrazil do světa rozšířit své obzory a mrzne ve Švédském Göteborgu. Kromě školy navrhuje propagační materiály, plakáty, programy, trička či placky do divadel a na různé další akce. K architektuře se dostal přes scénografii, kterou neopouští ani nyní a kde si může naplno popustit uzdu své fantazii. Jeho život je tanec! Téměř denně ho můžete potkat v tanečním sále. Je profesionálním tanečníkem ve skupině IF Junior Leony „Qaši“ Kvasnicové a tanec i učí!

POZOR deadline přihlášek na Fakultu architektury je už 30. 11. 2011.

Zájem ze strany firem o absolventy technických oborů v roce 2010 a zejména v roce 2011 opět vzrostl a má i nadále rostoucí tendenci. „Nejžádanější jsou technicky vzdělaní vysokoškoláci s komunikativní znalostí angličtiny,

klad v oborech nanotechnologie a biotechnologie,“ dodává Darina Janíčková.

Manažerské a ekonomické obory můžete na ČVUT studovat na sedmi z osmi fakult (nepatří mezi ně Fakulta architektury) a také na Masarykově ústavu vyšších studií (MÚVS) ČVUT. Na MÚVS zaznamenali největší zájem pro

nyní zahájený akademický rok o bakalářský studijní program Ekonomika a management. Celý článek „Ekonomie sluší technikům“ si můžeš přečíst v Pražské technice na adrese http://ctn.cvut.cz/pt.

Ekologii dáváme palec nahoru Sedm statečných myslí nejen technicky, ale i ekologicky a energeticky. Proto si všimni, že tyto noviny jsou tištěny na recyklovaném papíru.

Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské mají vlastní školní jaderný reaktor pro výuku studentů, který se nachází přímo uprostřed Prahy a na který se přišel podívat i náš pan prezident Václav Klaus. Škoda, že mi utekl, než jsem se s ním stačil vyfotit.

Recyklace papíru je energeticky nenáročná. Při výrobě recyklovaného paČeské vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

píru se spotřebuje o 64 % méně energie, o 50 % méně vody a dojde pouze k 26 % znečištění vzduchu v porovnání s výrobou papíru z vláken získávaných ze dřeva. Svět není černobílý a tak i recyklace papíru má jisté nevýhody – např. papír se nedá recyklovat víc než 3–5krát. Přes všechna omezení je ale recyklace

papíru významnou součást ochrany životního prostředí a Sedm statečných z ČVUT dává zájmu o životní prostředí palec nahoru. Na webu www.sedmstatecnych.cz najdeš spoustu online článků, které netiskneme vůbec, tak zabrouzdej.

4

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

coolguy

Z INFORMATIKY

Juraj Korček studuje druhák na bakaláři v oboru Teoretická informatika na Fakultě informačních technologií. Svůj volný čas dedukuje hlavně spolupráci na projektu i4tracking, na který firma, pro kterou pracuje, dostala grant od ČVUT. V rámci projektu i4tracking vyvíjí s kolegy takovou hračičku, kterou v budoucnosti budou moci používat marketingové společnosti na měření efektivity reklam nebo doktoři při tzv. pupilometrii, což je jedna z metod vyšetření reakcí oka. Vlastně jde o kamerku, která snímá to, kam se oko člověka dívá na monitoru. Kromě kamerky v rámci projektu vyvíjí software, který data pořízená kamerou zpracuje a vizualizuje.

Sedm statečných u tebe na škole! Chceš vidět Sedm statečných na svojí škole? Řekni svému třídnímu nebo výchovnému poradci, ať nám napíše na adresu: lena@sedmstatecnych.cz a my uvidíme, co se s tím dá dělat :)

Na FIT se můžeš hlásit až do 31. 3. 2012.

Hvězdná kariéra žonglujícího robota Robot, který zastíní nejednoho pouličního umělce, vznikl před nedávnem na Katedře řídící techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT a nyní se dostal až do oblíbené americké komediální show Colbert Nation. Kybernetický Žonglér vzbudil zájem už i ve Spojených státech amerických. V jedné z epizod zábavního pořadu The Colbert Report – Thread Down byl Žonglér představen jako hrozba číslo jedna Americe :-). Za pobaveného smíchu publika moderátor Stephen Colbert tvrdí, že Žonglér je pako, flákač a připraví lidstvo o jednu z posledních lidských vlastnosti, která si nebyla dosud přivlastněna stroji a to zklamání z vlastních dětí :-). Žonglovat závratnou rychlostí s pěti míčky najednou nejspíš

nesvede ani ten nejprotřelejší eskamotér. Robotickému Žonglérovi to však evidentně nedělá problém provádět celý den v kuse. Samotný robot je pochopitelně vyvinut a sestrojen především pro výukové účely, protože, jak také podotýká Stephen Colbert ve svém pořadu, živí žongléři by nevyhnutelně přišli o práci a vzhledem ke svému zaměření by byli prakticky nezaměstnatelní :-). Více na webu www.sedmstatecnych.cz nebo na webových stránkách Katedry řídící techniky.

Na Fakultě informačních technologií se zabývají výzkumem robotů navigovaných stereoskopickou kamerou, který sleduje člověka nebo před ním utíká. Robot může být řízen pro pojíždění různými směry a pro otáčení pouhým gestem ruky. Nechápu ten zázrak, na mě, když někdo mávne s kusem masa v ruce, tak za ním taky poběžím…

Studuješ odbornou střední školu nebo gymnázium a říkáš si, co vlastně taková Roadshow Sedmi statečných znamená? No zkrátka, když přijedeme na tvou školu, najdeš nás o přestávce na chodbě a můžeš se dozvědět víc o tom, co děláme, můžeš vyhrát spoustu parádních cen a HLAVNĚ máš možnost se informovat o studiu na ČVUT od těch nejpovolanějších. Sedm statečných si vybírá své zástupce z řad studentů ČVUT. Poradí ti, která fakulta by pro tebe mohla být nejlepší a kdy a jak se přihlásit. Z první ruky si můžeš vyslechnout, jaké je studovat

v Praze, kde studenti bydlí, kde se baví, kde jí nebo kam chodí do knihovny. Na webu Sedmi statečných www. sedmstatecnych.cz/roadshow se můžeš mrknout na galerii z předchozích ročníků.

coolgirl

Z BIOMEDICÍNY

Markéta Kubánková chodí do prvního ročníku magisterského oboru Přístroje a metody pro biomedicínu na Fakultě biomedicínského inženýrství. Během bakalářského studia vyjela na semestr do Mexika, kde studovala na jedné z nejlepších mexických univerzit a kde spolupracovala na projektu s agenturou CzechTrade. Byla také na letní škole biomedicínského inženýrství v irském Dublinu. Pakliže Markét nezastihnete ve škole v Kladně, pravděpodobně ji potkáte někde v cizině s báglem na zádech a zrcadlovkou v ruce. Focení a cestování patří mezi její vášně.

Přihlášky na biomedicínu můžeš podat do 31. 3. 2012.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

5

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

Dělat prezidenta můžeš i na ČVUT

Na Rock for People opět nechyběl Technostan ČVUT

Na ČVUT můžeš najít hafec mimoškolských aktivit. Chtěl by ses třeba zdokonalit v angličtině, španělštině nebo němčině? Zkus, hned po zápisu na ten tvůj vysněný obor zabrouzdat po netu, co všechno se dá mimo školu dělat.

Už podruhé se na největším českém hudebním festivalu Rock for People prezentoval ČVUT s hi-tech stanem nabízející oddech při celodenním hudebním maratonu.

Zbyšek Záliš je od ledna 2010 prezidentem organizace ISC (International Student Club při ČVUT, o.s.), která funguje už od roku 1999 a ve které se studenti dobrovolně starají o zahraniční studenty, kteří přijedou strávit semestr nebo i dva na ČVUT. Pro tyhle „zahraňáky“, jak se jim v ISC říká, organizuje klub spousta super akcí od jazykových kurzů a informačního týdne před začátkem výuky až po výlety, prezentace zemí a párty. „Musím říct, že ISC mi spolu se studiem v zahraničí neskutečně rozšířilo obzory. Člověk toho v zahraničí hrozně moc pozná, dospěje a v ISC se spoustu naučí. Od organizace akcí, prezentování až po vedení teamů lidí,“ komentuje Zbyšek, co mu zapojení do ISC a studium v zahraničí přineslo. „Na ISC je nejlepší ta skupina lidí, kterou zde potkáš a která mě neustále nabíjí energií. Se zahraňáky z celého světa je pořád sranda, nudou opravdu netrpíme. No a kamarádi a kamarádky z ISC, se kterými veškeré aktivity organizujeme, tvoří super partu,“ komentuje Zbyšek

svou dobrovolnou práci zabírající desítky hodin týdně. Ještě nás zajímalo, jak vlastně Zbyšek v této studentské organizaci začínal: „V ISC jsem začínal jako takzvaný „buddy“, což je český student, který si vybere někoho z přijíždějících zahraničních studentů, zajede pro něj na letiště, pomůže mu s všemožným zařizováním a pak téměř jistě zažije super semestr v komunitě zahraničních studentů. Pro zlepšení jazyků jako dělané. S některými zahraňáky jsme opravdu dobrými přáteli a chystám se je navštívit. ISC mě opravdu pohltilo. Bylo to rychlé :).“ No však vyzkoušejte sami!

Vždycky jsem chtěl být radši orel než lev, lítat si nad zemí a rozhlížet se po krajině. Teď přemýšlím, že bych si alespoň udělal školu na dopravního pilota, když už nemůžu lítat sám… Na Fakultě dopravní takový obor mají!

úspěch byl i letos připraven, mladými páry oblíbený, detektor lži. Dalším velkým lákadlem byla přítomnost dvou profi maskérů – biomediků, kteří dokázali zájemcům vymodelovat jakékoliv zranění – od otevřené končetiny po střep v čele. Díky pohotovému fotografovi si tak mohl každý odnést celkem hustou památeční fotku. Po úspěšné premiéře v roce 2010 byla letos opět jednou z hlavních nehudebních atrakcí festivalu Rock for People interaktivní expozice v obřím Technostanu. Každý si tak mohl omrknout a na vlastní kůži vyzkoušet, s čím (a s kým :-) se dá během studia na ČVUT setkat. Každá fakulta připravila nějakou tu zajímavost ze svých laborek. Nechyběly tak například technologie a exponáty zaměřené na lidské tělo. Na umělém pacientovi si mohli zájemci vyzkoušet, jak složité je zachránit někomu život v případě srdečního selhání. Pro velký

Mezi populární exponáty patřily například automobilový trenažér v měřítku 1:1, obří model železnice, notebooky s retro počíta-

čovými hrami, elektroskútr nebo plantograf pro zjištění tlaku v chodidlech. Zajímavou kulturní vložku představovala výstava 9 nejlepších designových prototypů výrobků denní spotřeby, které vytvořili posluchači Fakulty architektury ČVUT. Pohodovou atmosféru pak kromě studentů a zaměstnanců ČVUT dotvářela partička DJů z rádia Wave. Jestli chceš mrknout na více fotek z akce, hledej stejnojmenný článek na www.sedmstatecnych.cz.

coolguy

ZE STAVÁRNY

Radim Kočiřík studoval na Fakultě stavební na ČVUT obor Podnikání a řízení ve stavebnictví. V rámci studia strávil rok v Portugalsku na ekonomické univerzitě v Portu. Po škole se v developerském procesu moc necítil a začal se s kámošem realizovat v projektu studentskaleta.cz, kde můžeš zjistit, čím se v Praze můžeš bavit a kde bys jako student neměl chybět. Kromě této internetové stránky a organizování studentských akciček, založil vlastní eventově-marketingovou agenturu, která má na svědomí projekty, o kterých se ostatní bojí i snít, jako například realizaci projektu pro společnost Red Bull – vstup energy drinku do golfového odvětví v ČR.

Přihlášku na Fakultu stavební můžeš podávat až do 31. 3. 2012.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

6

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

coolguy

Z JADERKY

Michal Král studuje první ročník v navazujícím magisterském oboru Matematické modelování na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské. Pokračuje v práci na výzkumném úkolu, ve kterém navazuje na výsledky své bakalářské práce, která se týkala matematického modelování fázových přechodů. Kromě sezení ve škole se zapojuje do mezinárodního života na ČVUTu. Spolu s Oddělením zahraničních styků Rektorátu ČVUT se jako zástupce studentské organizace ISC (International Student Club) podílí na organizaci významné akce – Veletrhu studia v zahraničí – na který jsou zvány nekomerční organizace nabízející stipendia pro studium v zahraničí. Ve volném čase ještě stíhá hrát fotbal a basketbal.

Přihlášky můžeš podávat do 31. 3. 2012.

Cena za jadernou fyziku pro studenty ČVUT Francie je známá svým pozitivním přístupem k využití energie z jádra atomu. Snad právě proto také uděluje cenu Henriho Becquerela za vědecký přínos v oblasti využití jaderné energie, kterou nyní získali studenti Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Pojď se s námi podívat, čím si to vysloužili.

Cena, která má odměnit české doktorandy za jejich výzkumnou činnost a přínos k rozvoji využití jader-

ČVUTIX je v kurzu! Je tomu rok, co Sedm statečných z ČVUT vydalo jedinečný komiks – ČVUTIX! Tento počin představuje celkem osm kreslených příběhů od různých autorů z ateliéru DRAWetc, prostřednictvím kterých se můžete seznámit s osmi fakultami a vědními oblastmi ČVUT.

Za rok své existence si získal nejednoho příznivce.

V květnu mu byla udělena první příčka v soutěži Zlatý středník. Soutěž Zlatý středník hodnotí a oceňuje firemní periodické a neperiodické publikace určené k reprezentaci společnosti či prezentaci výrobků a služeb vůči zákazníkům, obchodním partnerům nebo zaměstnancům. Během výroční konference EUPRIO

Fakulta biomedicínského inženýrství není jen sezení v laboratořích, ale studenti se taky aktivně podílejí na výcviku záchranných složek a tím získávají praktické a unikátní manažerské schopnosti. Škoda, že na mě musí vždycky volat veterináře :-).

(Asociace PR a marketingových pracovníků evropských univerzit) byla v rámci EUPRIO Award 2011 udělena ČVUTIXU také cena za nejlepší komunikační kampaň. Zkrátka ČVUTIX válí i na mezinárodním poli. Nečekej a objednej si svůj ČVUTIX na internetu www. sedmstatecnych.cz.

né energie, putovala letos přímo do meky jaderné fyziky, na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT (FJFI). Zasloužil se o to na prvním místě Vítězslav Jarý, absolvent Katedry jaderné chemie, na druhém místě Jan Frýbort z Katedry jaderných

reaktorů a na místě třetím Kateřina Pachnerová Brabcová, absolventka Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. Cena, kterou udělila společnost AREVA a Francouzské velvyslanectví v České republice, je pojmenovaná na počest francouzského nositele Nobelovy ceny – fyzika Henriho Becquerela a vítězové obdrží kromě peněžní prémie od společnosti AREVA také stipendium na výzkumnou stáž ve francouzské laboratoři podle svého výběru. K tomu nezbývá než pogratulovat. Mrkni na stránky www. sedmstatecnych.cz za co přesně si studenti ČVUT cenu zasloužili.

coolgirl

Z DOPRAVKY

Eva Pomíchalová studuje obor Letecká doprava na Fakultě dopravní. Na své bakalářce spolupracuje se softwarovou společností, která mimo jiné vyvíjí systémy pro řízení letového provozu. Při studiu si přivydělává jako ticketing agent na Letišti Praha Ruzyně. Takže až si příště budete kupovat letenku, zkontrolujte jmenovku, možná mluvíte právě s Evičkou. Loňský školní rok se rozhodla vylepšit svou angličtinu pobytem v USA a vyjela na Union College, kde zůstala dva semestry. Eva nemá ráda nudu a tak ke škole, psaní bakalářky a práci ještě závodně tancuje standardní tance.

Na Fakultu dopravní se můžeš hlásit do 31. 3. 2012.

České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

7

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz


cool

7

8

6

2

5

3

9

4

3

1

2

6

4 9 1 8 5 7

8

6

5

2

1

8

9

7

7

5

6

4

3

1

7 6 3 4 2 8 9

5 3 4 2 6 9 8

3 9 5 6 1 7 4

6 4 1 7 8 3

5

2

2 5

6

1

1

9

9

4

2

4

3

8

8

7

9

1

6

1

2

5

4

Nejsi si jistý výsledkem? Tady je řešení…

2

4

7

6

2

7

2

9

1

9

3

Na stránce se objeví tato „push“ ikonka, která tě hodí na elektronickou přihlášku. Tam klikneš na „nová přihláška“ a necháš se vést. Každá fakulta má speciální požadavky, ale buď v klidu, protože k přihlášce se můžeš kdykoliv před finálním odesláním vrátit.

5

5

3

Zaujalo tě ČVUT? A máš chuť jít k nám studovat? Super! Tak neváhej a na svém notebooku zadej do prohlížeče www.sedmstatecnych.cz.

4

8

6

Zaujali jsme tě? Nezapomeň se přihlásit!

9

8

Přihlášky můžeš podávat na MÚVS do 30. 3. 2012.

7

4

Markéta Růžičková studuje druhý ročník navazujícího magisterského programu Podnikání a management v průmyslu na Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT. V prvním ročníku magisterského studia využila možnosti vyjet do zahraničí a strávila celý akademický rok v USA v Texasu na tamní Texas Tech University v Lubbocku. Již před výjezdem na studijní pobyt ve studentské organizaci při ČVUT zastávala post International Relations Coordinator, která jí umožnila získat cenné zkušenosti při vedení týmu lidí, zdokonalit své prezentační schopnosti a svou angličtinu. Ve stejné organizaci vykonává nyní funkci Vice-president.

6

5

Z MANAGEMENTU

SUDOKU NA ODREAGOVÁNÍ

7

coolgirl

POZOR, MÁME TU PRO TEBE MINI SOUTĚŽ! Vyzkoušej si, jestli znáš v angličtině to nejdůležitější, co při a před studiem na ČVUT budeš potřebovat. V následující tajence najdeš názvy fakult, popřípadě programy na fakultách a také pár slovíček, která se ti rozhodně hodí znát už před začátkem studia na VŠ. Vepiš do tajenky české ekvivalenty a PŘINES NÁM VYLUŠTENOU KŘÍŽOVKU ZPĚT NA STÁNEK na Gaudeamu. Když tě vylosujeme, vyhraješ super balíček od Sedmi statečných, který ti po skončení veletrhu pošleme! Takže nezapomeň dopsat svou emailovou adresu, ať tě můžeme zkontaktovat. Horizontálně: 1. Dormitory 3. Civil Engineering 7. Coffee 8. Credits 9. Canteen 11. Informatics 11

Vertikálně: 2. Transport 4. Internet 5. Architecture 6. Biomedical 10. Scholarship

4 5

10

6

8

Klidně se přihlaš hned, těšíme se na tebe!

2 1

Od 1. února 2011 se studenti Fakulty architektury učí v Nové budově ČVUT, která je nejmodernější budovou pro výuku architektury v ČR. Bohužel ji otevřeli až potom, co jsem svůj titul Ing. arch. získal… 3

9 7

Tvůj e-mail:

Vydal Odbor vnějších vtahů ČVUT, říjen 2011, zodpovědná osoba: Barbora Šedivá. Grafické práce, sazba, tisk: EVERSMILE s.r.o. – grafické, internetové a reklamní studio. České vysoké učení technické v Praze | www.cvut.cz

8

TECNI cool www.sedmstatecnych.cz

Technicool 2011  

České vysoké učení technické v Praze Sedm statečných www.sedmstatecnych.cz www.cvut.cz

Technicool 2011  

České vysoké učení technické v Praze Sedm statečných www.sedmstatecnych.cz www.cvut.cz

Advertisement