Issuu on Google+

A TY JAK DŁUGO BĘDZIESZ PRZEPŁACAŁ?

do wo zi

Dla osób fizycznych, firm i rolników KREDYTY, POŻYCZKI BEZ BIK

30.000 zł

rata 249,75 zł

50.000 zł

rata 416,25 zł

70.000 zł

rata 582,75 zł

100.000 zł

rata 832,50 zł

Nie ma zboża, bierzemy syna str. 10 Brakuje mieszkań do wynajęcia str. 5

ABC Leszno, tel. 65 529-67-77

GOSTYŃ y GÓRA y KOŚCIAN y LESZNO y RAWICZ y WSCHOWA Nr indeksu 35077X

www.gazetaabc.pl

e-mail: abc@gazetaabc.pl

Nr 77 (2226) 28.09-30.09.2010 r. wtorek-czwartek cena 2,00 zł

(w tym 7% VAT)

Hej, hej Unia mistrz!!!

Fot. E.Baldys i A.Przewoźny

Ten okrzyk wydobył się z gardeł ponad 25 tysięcy kibiców po 10. biegu niedzielnego meczu finałowego Unii Leszno z Falubazem Zielona Góra. W tym momencie stało się jasne, że nikt nie jest już w stanie odebrać „Bykom” trzynastego w historii klubu mistrzostwa Polski. Wielkie fetowanie tego wspaniałego sukcesu rozpoczęło się na dobre dopiero po 11. wyścigu, kiedy to padający od dłuższego czasu deszcz spowodował przedwczesne zakończenie spotkania (przy stanie 39:27 dla Unii). Mimo kapryśnej aury nikt nie opuścił Stadionu im. Alfreda Smoczyka. Fani biało-niebieskich zgotowali swoim pupilom gorącą owację na stojąco. W górę poszybował trener Roman Jankowski, a po chwili na kiju zawisła podpalona marynarka prezesa Józefa Dworakowskiego. – Panie, panowie, jesteśmy mistrzami – obwieścił wszem wobec szef Unii Leszno. – Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Przede wszystkim wam, drodzy kibice, bo to wy jesteście najważniejsi. A później był wspólny taniec zawodników, podziękowania dla fanów, uroczysta dekoracja obu finalistów i pokaz fajerwerków. Dalsza część wspólnej zabawy przeniosła się przed stadion, gdzie – niestety, już w strugach ulewnego deszczu – świętowano nadal trzynasty mistrzowski tytuł popularnych „Byków”. O niedzielnym finale i mistrzach Polski czytaj jeszcze na str. 2, 23 i 24

Infolinia: 0 801 000 225 kom. 781 828 525 tel. 61 639 01 39; 61 639 01 40


2

UNIA NA TRONIE

Jesteśmy najlepsi Leigh Adams spontanicznie rzucił się na tłum, a Józef Dworakowski wypalił, że nigdzie na razie nie odchodzi. O szczegółach obiecał opowiedzieć wkrótce.

 Fani spod znaku SSKUL wyruszyli na stadion już o godzinie 16.30 spod fontanny na ulicy Westerplatte.

 Wojtek Szymkowiak, autor hymnu Unii, zagrzewał nim do dopingu leszczyńskich kibiców.

 Na półtorej godziny przed meczem trybuny były już pełne.

Przy dźwiękach przeboju U2 reprezentant „Byków”, najmocniej „Beautiful Day” rozkoszowali się oklaskiwał trenera zespołu, kiedy zawodnicy Unii złotymi medalami. kibice śpiewali na jego cześć: – Roman Jankowski – najlepszy Bono śpiewał „To piękny dzień” i tak uważały tysiące na trybunach, choć żużlowiec Polski. Z kolei najna Smoczyku większy aplauz lało jak z cebra. publiczności Potem, kiedy wzbudził nie fani oczekiwali zawodnik i nie swoich bohatetrener, ale prezes rów przed sceklubu. ną na głównej – Zostań przedstadioz nami, zostań nowej alei, ci z nami – skanz zaskoczenia dowali. To nanadjechali z tyłu wiązanie do kilna dachu ciękakrotnych zażarówki. Tym powiedzi Józefa razem z głośniDworakowskieków popłynęły go, że wycofuje swojskie słowa się z szefowania klubowego hymnu „Hej, Unia”.  Leigh Adams trzymał mistrzowski Unii. – Ale ja dzisiaj A do mikrofonu, puchar niczym relikwię. nigdzie nie wyby wspomóc wokalistę i tłum, pierwszy zerwał się chodzę – żartował ze sceny. Dodał, że parę słów więcej na ten temat poJanusz Kołodziej. – Takiego świętowania jeszcze nie wie 10 października (tego dnia Leigh Adams żegnać się będzie podczas miałem – zapewniał kibiców. Na scenie brylowali Australij- swojego turnieju z Lesznem). Tymczasem zaznaczył, że z całeczycy. Troy Batchelor popisywał się swoją polszczyzną (– Ja myślę, że go klubu to sobie przypisuje najmniej jesteśmy najlepsi), a Leigh Adams ku zasług. Wymienił trenera, zawodnieuforii tłumu zapewniał, że Leszno ków i najważniejszych działaczy. A potem zaczęła się zabawa. Lejest jego drugim domem i choć rozstaje się z Unią i uprawianiem żużla igh Adams spontanicznie zeskoczył w ogóle, to z chęcią i nie raz będzie ze sceny, minął postawnych ochroniarzy, przeskoczył barierkę i utonął tu jeszcze wracał. To właśnie „Kangur”, wieloletni na ramionach fanów.

Unia Leszno 2011

Dajcie się nacieszyć Z grona ośmiu podstawowych zawodników Unii Leszno tylko trzech ma ważne kontrakty na sezon 2011. To Damian Baliński, Janusz Kołodziej i Sławomir Musielak.

 Na torze emocji nie brakowało, a żużlowcy kończyli mecz skąpani w błocie.

 Po 11. biegu w górę pofrunęli Roman Jankowski i Józef Dworakowski.

 Świętowanie 13. tytułu mistrzowskiego rozpoczęło się na dobre. Nie przeszkodził nawet ulewny deszcz.

– Na razie dajcie się trochę nacieszyć tym złotem – mówili po finale z Falubazem Zielona Góra przedstawiciele leszczyńskiego klubu, których zagadnęliśmy o skład drużyny na nowy sezon. Po niedzielnym rewanżu mieli wreszcie czas na fetowanie wielkiego sukcesu, jakim bez wątpienia jest trzynasty w historii tytuł drużynowego mistrza Polski. Z pewnością na to zasłużyli, bo mimo przedsezonowych zawirowań (pożegnanie z trenerem Czesławem Czernickim oraz wypożyczenia Krzysztofa Kasprzaka i Przemka Pawlickiego) udało się tak skleić drużynę, że wskoczyła na najwyższy stopień podium. Za kilka dni opadną jednak emocje i trzeba będzie już na dobre pomyśleć o nowym sezonie. I w Unii to robią, choć na razie za wcześnie na konkrety. Przede wszystkim nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt regulaminu i jakie zasady będą obowiązywały w 2011 roku. Na razie pewne jest to, że ważne kontrakty na nowy sezon mają Janusz Kołodziej i Damian Baliński – obaj do 2011 roku. Z kolei umowa Sławka Musielaka opiewa na lata 2011-12.

Pozostałym zawodnikom wygasają kontrakty. Tak jest w przypadku: Leigh Adamsa, Adama Shieldsa, Jarka Hampela, a także Juricy Pavlica i Troya Batchelora. Dwóm ostatnim kończą się trzyletnie umowy, które podpisali jeszcze w 2007 roku. Sezon jeszcze się na dobre nie skończył, a w mediach pojawiły się już pierwsze spekulacje na temat ewentualnych transferów, także w kontekście zawodników mistrza Polski. „Przegląd Sportowy” donosił w ubiegłym tygodniu, że Jarkiem Hampelem mocno zainteresowana jest Marma Hadykówka Rzeszów (także Jasonem Crumpem i Tomaszem Gollobem), a „Gazeta Wyborcza” informowała o chęci pozyskania przez PSŻ Poznań Juricy Pavlica, który – zdaniem poznańskiego dodatku – może mieć problem ze znalezieniem miejsca w składzie „Byków” po osiągnięciu wieku seniora. Sami zainteresowani nie komentują na razie tych informacji. Co więcej zapewniają o chęci pozostania w Lesznie na kolejny sezon. Nam nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wypadków.


3

AKTUALNOŚCI

W Rydzynie powstał

Na jarmarku w Bukówcu było

W piątek wieczorem w Rydzynie oddano do użytku kompleks Orlik. Na uroczystość przybyli goście oficjalni, ale też bardzo licznie mieszkańcy całej gminy.

Koronki, króliki, miód i zupa z dyni... Oj, czego to nie było na niedzielnym 15. Gminnym Jarmarku Rolniczym w Bukówcu Górnym. O tej wsi piszemy w gazecie bardzo często, bo też wiele się w niej dzieje. Dwa tygodnie temu odbył się tu Zjazd Bukówczan z okazji 800-lecia miejscowości. Teraz znów mamy powód do pisania. – Kto nie promuje swoich towarów, ten ich nie sprzedaje – mówi wójt Włoszakowic Stanisław Waligóra, który otworzył gminny jarmark. Stoiska wystawców rozłożone były na szkolnym boisku, w Sali Wiejskiej i dookoła niej. A kupić i oglądać można było mnóstwo rzeczy, większość produktów pochodziła od mieszkańców gminy. Były więc tegoroczne owoce, warzywa, kwiaty w donicach, krzewy do ogrodów, króliki, cwergi, nutrie, indyki i gołębie, akcesoria dla koni, wyroby z drewna i wikliny, rzeźby, obrazy i rozmaite koronki. Koło Gospodyń Wiejskich z Krzycka Wielkiego częstowało gości darmową, podawaną na ciepło zupą z dyni oraz sokiem z aronii i cukiniowymi ananasami. Koło Pszczelarzy z Włoszakowic zapraszało na degustację miodu, a jedna z firm mięsnych proponowała kiełbaski i wędliny. Był rów-

To i owo

Orlik z huśtawkami

Orlik przy wiatraku Józef jest pierwszym takim obiektem w gminie Rydzyna. Składa się tradycyjnie z boisk wielofunkcyjnych i budynku socjalnego, ale dodatkowo powstał przy nim także plac zabaw z prawdziwego zdarzenia i wygodny parking. Dlatego cała inwestycja kosztowała aż 1.560.000 zł. Po 333.000 zł wyłożyły rząd i samorząd wojewódzki, resztę pokryła gmina. Obiekt będzie czynny codziennie od rana do wieczora. Przez pierwszą część dnia będą z niego korzystać uczniowie ze szkół w Rydzynie, Fot. 2x L. Matuszewska  Przecięcia wstęgi dokonali wspólnie senator Małgorzata Adamczak, poseł Wojciech Ziemniak, burmistrz Krzysztof Jędrzejczak, starosta leszczyński Krzysztof Benedykt Piwoński i 6-letnia Marianna Łata.

 Na Orliku zajęcia wychowania fizycznego będzie mieć młodzież ze szkół w Rydzynie, Dąbczu i Kaczkowie.

Najpierw kijki, potem żużel Jesień to doskonały czas na maratonie wzięło udział około 70 uprawianie nordic walkingu. Za- osób i byli w tym gronie zarówinaugurować sezon można było no dorośli, jak i dzieci. Do wyboru podczas niedzielnego Maratonu były cztery trasy: 7, 14, 21 i 42 km. z Kijkami, który odbył się na ran- Większość decydowała się na dwie krótsze, a to z powodu wieczornego czu Radosław niedaleko Leszna. Marsz z kijkami zyskuje coraz meczu Unii Leszno z Falubazem więcej zwolenników. Kiedyś poku- Zielona Góra. Większość kijkarzy to towało stwierdzenie, że jest to dys- także zapaleni kibice żużlowi. Każdy cyplina dla osób starszych lub bory- uczestnik maratonu otrzymywał też kających się z różnymi problemami los, a do wygrania był m.in. sprzęt sportowy. lm zdrowotnymi. Dziś to się zmieniło. – Nordic walking jest dla wszystkich – przekonuje Paweł Ruks, instruktor, organizator niedzielnego maratonu. Jak mówi, coraz więcej osób zgłasza się do niego na szkolenie, a potem już we własnym gronie rodziców czy znajomych chodzą z kijkami. – Kijki stały się też modnym prezentem na Gwiazdkę czy urodziny – dodaje pan Paweł. Co prawda najpierw zwykle muszą odleżeć swoje w szafie, ale z czasem zaFot. L. Matuszewska czynają być używane.  Marsz z kijkami to dyscyplina dla całych rodzin. W niedzielnym I tak też było na niedzielnym maratonie.

Dąbczu i Kaczkowie, przez pozostałą będzie służył wszystkim zainteresowanym. Samorząd zatrudnił na Orliku dwóch animatorów. Są to trener Rydzyniaka Leszek Barczyński i nauczyciel wychowania fizycznego Marek Kalbarczyk. Jest też osoba, która zadba o porządek na kompleksie. Wszystko po to, by Orlik służył każdemu, kto tylko zechce tu przyjść. – Aby zadbać o swoje ciało i ducha – jak mówił poseł PO Wojciech Ziemniak. Poseł, senator Małgorzata Skrzypczak, starosta leszczyński Krzysztof Benedykt Piwoński oraz przedstawiciel wojewody na otwarcie obiektu przywieźli też po kilka piłek i przekazali je mieszkańcom Rydzyny. Pierwszy mecz na nowym Orliku rozegrali ze sobą juniorzy i seniorzy Rydzyniaka. Uczestnicy uroczystości obejrzeli też pokaz sztucznych ogni. lm

Pomogą powodzianom W przyszłym tygodniu w gminie Włoszakowice odbędzie się zbiórka zboża dla powodzian z Gorzyc. Rolnicy, którzy chcą się do niej przyłączyć, powinni się zgłosić do sołtysów swoich wsi po worki. Przygotowano ich w sumie aż 200. lm

Fot. L. Matuszewska  Jarmarkowi w Bukówcu Górnym towarzyszyła także organizowana po raz 12. Powiatowa Wystawa Koni Hodowlanych.

Pełne plecaki Dwanaścioro uczniów z Nowego Belęcina w gminie Krzemieniewo otrzymało wyprawki szkolne od Fundacji Banku Zachodniego WBK i Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół. Fundacja BZ WBK od lat, w różny sposób, wspiera dzieci i młodzież z uboższych rodzin. Pomaga im m.in. w zakupie przyborów szkolnych. Zespół Szkół w Nowym Belęcinie postanowił z tej oferty skorzystać i sięgnąć po pieniądze dla swoich uczniów. Wniosek pod nazwą „Witaj Szkoło” napisała Iwona Nowak. Został oceniony pozytywnie i szkoła otrzymała z banku 1400 zł. Dodatkowe 400 zł dołożyło Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły. Za tę kwotę udało się zakupić plecaki dla 12 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, wyposażone w kredki, farby, zeszyty, bloki oraz buty sportowe. W piątek

nież chleb ze smalcem i ogórkiem. A do tego mnóstwo odpustowych cudeniek. Jednym słowem, to i owo. Promowały się instytucje działające na rzecz rolników oraz Zespół Szkół Rolniczych. Można też było obejrzeć zdjęcia ostatnich gminnych inwestycji. Przy okazji jarmarku doceniono także posesje w gminie, które ozdobione są kwiatami. – Nie chodzi o to, żeby mieć dużo pieniędzy, kupić kwiaty, krzewy i je posadzić. Chodzi o to, aby o nie dbać – tłumaczy wójt i chwali swoich mieszkańców za porządek w obejściach. Do konkursu komisja złożona z sołtysów i pracowników Urzędu Gminy wybrała aż 150 nieruchomości. Ocenie poddano jedną trzecią z nich, a potem losowo wybrano najładniejsze. Ich właściciele dostaną nagrody.

podczas apelu, który odbył się w sali gimnastycznej, wręczono je uczniom i ich rodzicom. Na uroczystości byli wójt gminy Andrzej Pietrula

i Agnieszka Galusińka, p.o. dyrektora Oddziału BZ WBK w Gostyniu – Mam nadzieję, że to nie jest ostatni raz, kiedy sięgamy po pieniądze z takiego programu – mówi Mikołaj Kulczak, dyrektor ZS w Nowym Belęcinie. lm

Fot. L. Matuszewska  Pełne plecaki odebrali w piątek uczniowie lub ich rodzice. Na uroczystym wręczeniu byli także wójt Andrzej Pietrula i Agnieszka Galusińska z BZ WBK. Na zdjęciu również dyrektor Mikołaj Kulczak.


AKTUALNOŚCI

4

Wybory samorządowe 2010

Zjednoczeni dla Leszna Powstaje kolejny komitet uczestniczący w wyborach do Rady Miejskiej Leszna. Nazywa się „Zjednoczeni dla Leszna”. w jeden komitet. Marzeniem nowego ugrupowania jest zdobycie trzech, czterech miejsc w Radzie Miejskiej Leszna. I walka o fotel prezydenta. Komitet jest cały czas w trakcie organizacji. Będzie zapraszał do swojego grona tych aktywnych mieszkańców miasta, którzy chcą działać społecznie, a jeszcze nikt im takiej pracy nie zaproponował. Do tej pory swoje listy kandydatów na radnych Leszna przygotowują: Komitet Wyborczy Wyborców Tomasza Malepszego Lewica dla Leszna, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz Gospodarni dla Leszna. Start w wyborach zapowiedziało też Stronnictwo Demokratyczne.

an

Wybory samorządowe 2010

PSL z Gospodarnymi

Fot. E. Baldys V Gospodarni dla Leszna jako pierwsi rozpoczęli kampanię plakatową na ulicach miasta. Hasłem „DOSYĆ POLITYKI. BĄDŹ Z NAMI” zachęcają do ich poparcia.

Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego będą kandydować do Rady Miejskiej Leszna na wspólnych listach z Komitetem Wyborczym Gospodarni dla Leszna. To nowe zjawisko na politycznej mapie miasta. Od wielu lat leszczyńscy działacze PSL nie uczestniczyli w wyborach do władz miasta, ponieważ ta partia działała na terenie Leszna w sposób symboliczny i nie miała żadnej siły, by osiągnąć wyborczy sukces. W tym roku jest podobnie, PSL nie jest w stanie wystawić samodzielnej listy kandydatów na radnych. Podobne, choć znacznie mniejsze kłopoty z listą kandydatów, ma komitet Gospodarni dla Leszna. Jak wiemy, na pełnej liście musi się Leszno, ul. Chrobrego 4 tel. 65 529 64 05 kom. 661 560 820 www.kredyty-ubezpiecznia.koscian.net

NOWOŚĆ! KREDYTY DLA FIRM

30 bankó w

w jed ¶ na oświadczenie, ny miejs m ¶ bez zaświadczeń z ZUS i US, cu ¶ dla nowych działalności (min. 3 m-ce), a także Kredyty gotówkowe, samochodowe, konsolidacyjne, hipoteczne i oddłużeniowe

dztwo Fachowe dora

Kancelaria Finansowa Quercus Z NAMI ŁATWIEJ O DOBRY KREDYT!

znaleźć aż 46 nazwisk. Liderzy obu ugrupowań postanowili więc zgłosić jedną wspólną listę pod znanym już szyldem Gospodarni dla Leszna. Ma się na niej znaleźć 6 przedstawicieli PSL. Czy ten pomysł spodoba się wyborcom? Być może tak. PSL, choć jako partia słaba w środowisku miejskim, ma w Lesznie kilku znanych przedstawicieli. To na przykład Zbigniew Haupt, były wojewoda, były starosta, który wygrał 4 lata temu w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego. Zbigniew Haupt nie znajdzie się jednak na liście kandydatów do Rady Miejskiej, ponieważ ponownie an kandyduje do sejmiku.

Burmistrz Gostynia Jerzy Woźniakowski i nadburmistrz Drezna Helma Orosz na krótko spotkali się w ratuszu. Pani nadburmistrz obejrzała gabinet włodarza grodu nad Kanią, salę posiedzeń oraz panoramę rynku z balkonu ratusza.

Niecodzienna wizyta

W sobotę odwiedziła Gostyń Helma Orosz, nadburmistrz Drezna. Była to pierwsza wizyta w tym mieście tak wysokiego rangą przedstawiciela samorządu stolicy Saksonii. Z kilkugodzinną wizytą nadburmistrz Drezna przyjechała na zaproszenie władz samorządowych gminy Gostyń oraz Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Towarzyszyła jej Karin Mitzscherlich z Biura ds. Współpracy Europejskiej i Międzynarodowej drezdeńskiego magistratu. Głównym punktem pobytu pani nadburmistrz w Gostyniu był udział w inauguracyjnym koncercie V Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana w Bazylice Świętogórskiej. Wcześniej złożyła bukiet kwiatów na gostyńskim rynku, w miejscu, w którym przed blisko 71 laty Niemcy rozstrzelali 30 mieszkańców ziemi gostyńskiej. Podczas przejażdżki bryczką zwiedziła miasto w towarzystwie gostyńskich władz. Przeprowadziła też z nimi rozmowy w trakcie wspólnego obiadu. Na krótko spotkała się z dziennikarzami. – Powód, dla którego tu przybyłam, to mocne więzi między Gostyniem i Dreznem. Od lat miasta te łączy bowiem tragiczna historia – powiedziała Helma Orosz. – Dlatego złożyłam wiązankę kwiatów w imieniu mieszkańców Drezna, dając wyraz świadectwu winy, jaka spoczywa na Niemcach za tragedie i okrucieństwa ostatniej wojny i za to, że 30 mieszkańców ziemi gostyńskiej zostało przez narodowych socjalistów zamordowanych. Kontakty nasze mogą stanowić istotny wkład w tolerancję, współistnienie

Lekarzom, pielęgniarkom oraz personelowi Oddziału Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie najserdeczniejsze podziękowania za okazane naszej ukochanej Żonie, Mamie i Babci

śp. Felicji

Pietrzak

serce, życzliwość i fachową opiekę składa rodzina

rk1417

To pierwsza, na razie bardzo ogólna informacja o powstałym komitecie. Jego przedstawiciel, który odwiedził naszą redakcję, prosił, by nie ujawniać jeszcze szczegółów, bo cały czas trwa kompletowanie listy kandydatów na radnych i wyłanianie spośród nich kandydata na prezydenta. Koncepcja powstania komitetu jest ciekawa. Otóż inicjatorzy przeanalizowali listy kandydatów z poprzednich wyborów i zobaczyli, że na listach tych komitetów, które nie weszły do Rady Miejskiej, znajduje się sporo ciekawych, mających społeczne uznanie ludzi. Mimo dobrego poparcia nie zostali radnymi, bo ich komitety były za słabe. Powstał więc pomysł, by tych wszystkich indywidualnych liderów połączyć

i współpracę. Szczególnym przykładem pojednania pomiędzy narodami był dar gostynian w postaci kamiennego płomienia na rzecz odbudowywanego ze zniszczeń wojennych drezdeńskiego kościoła. Pani nadburmistrz podkreśliła nawiązaną w wielu dziedzinach współpracę, głównie pomiędzy drezdeńską i gostyńską młodzieżą, studentami, orkiestrami, kombatantami, rzemieślnikami. Zaznaczyła, że jako samorządowcy gotowi są nadal je wspierać. – Spotkań i form współpracy jest coraz więcej – zaznaczył Jerzy Woźniakowski, burmistrz Gostynia. – My także składamy deklaracje pomocy mieszkańcom i organizacjom, które włączyły się do tej współpracy. Pani nadburmistrz zaprosiła władze Gostynia do złożenia wizyty w Dreźnie, podczas której będą rozmawiać o dalszych formach współpracy pomiędzy obydwoma miastami. Zaprosiła też gostyński klub sportowy Kania na mistrzostwa świata piłki nożnej kobiet. Helma Orosz nadburmistrzem Drezna jest od listopada 2008 r.

Tekst i fot. ES

Rekordowa Wampiriada Aż 143 osoby oddały krew podczas zbiórki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Działajmy dla Leszna. Punkt poboru był czynny przez dwa dni (w czwartek i piątek) w ratuszu miejskim. Zebrano 63 litry krwi. Zainteresowanie akcją było bardzo duże, nie wszyscy chętni mogli oddać krew, bo nie starczyło już czasu, aby ją od nich pobrać. Dlatego organizatorzy już myślą, co zrobić, aby w przyszłym roku taka sytuacja się nie powtórzyła. – Może w przyszłym roku Wampiriada potrwa aż trzy dni – mówi Łukasz Borowiak ze Stowarzyszenia Działajmy dla Leszna. lm

☺ MONODRAM. 29 września, środa, godz. 20, Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie – monodram Hanny Śleszyńskiej pt. „Kobieta Pierwotna”. Bilety kosztują 55 zł. Można je kupić w MOK-u i Informacji Turystycznej. ☺ TEATR. 1 października, piątek, godz. 17, CKiS w Lesznie – monodram Piotra Zawadzkiego „Z głębokiej wołam otchłani”. ☺ RECITAL. 9 października, sobota, godz. 19, Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie – Michał Bajor zaśpiewa piosenki Marka Grechuty i Jonasza Kofty. ☺ SPEKTAKL. 6 listopada, sobota, godz. 16 i 19.30, Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie – spektakl Teatru Capitol z Warszawy pt. „Klimakterium”. Bilety w cenie 60 i 70 zł można kupić w MOK-u i Informacji Turystycznej. ☺ WYSTAWA. Klub Obok przy ul. Narutowicza 6 w Lesznie – wystawa malarstwa Marii Świtały. ☺ MALARSTWO WIEJSKIE. Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie (dawna synagoga) – malarstwo polskie o tematyce wiejskiej. Można zwiedzać we wtorki w godz. 9-16.30, środy, czwartki i piątki 9-14.30 oraz soboty i niedziele 10-14. ☺ WYSTAWA. Galeria Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie – Witold Adamczyk „Obrazy nowe”. lm

Przybyło słuchaczy Nowy rok akademicki zaczęli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. W tym roku na zajęcia będzie uczęszczać prawie 350 osób. Słuchaczy z roku na rok przybywa. Nic dziwnego – tematyka zajęć jest bardzo ciekawa i różnorodna, a oferta stale się rozrasta. W tym roku nowościami są np. warsztaty plastyczne, taneczne i kosmetyczne oraz cykl wykładów z dietetyki, które poprowadzą specjaliści z leszczyńskiego szpitala. Gośćmi UTW bywają naukowcy z innych uczelni. Tegoroczny wykład inauguracyjny wygłosił prof. Marian Gorynia, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Mówił o współpracy gospodarczej Polski (kin) z gospodarką światową.

PODZIĘKOWANIE Kierujemy serdeczne słowa podziękowania do rektora Wyższej Szkoły Marketingu i Zarządzania w Lesznie dr. Jana Sołtysiaka za udostępnienie sali i zaplecza technicznego oraz za miłą gościnę w murach uczelni podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2010/2011. Z wyrazami szacunku Maria Zielony prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie Redaktor prowadzący numer: Andrzej Przewoźny andrzej.przewozny@gmail.com


SPRAWY

Nagrody na Polagrze

Ceny wynajmu przestały być negocjowalne

Budowlańcy biorą mieszkania

Trzy zakłady mięsne z naszego regionu zdobyły prestiżowe wyróżnienia na największych targach żywności.

Pod koniec roku wynajęcie w Lesznie mieszkania może graniczyć z cudem. Już teraz ruch w interesie jest jak nigdy dotąd. – Każdego tygodnia kilka osób pyta o wynajem. Jeszcze rok temu zdarzało się to o wiele rzadziej –mówi Izabela Mańczak, kierowniczka leszczyńskiego oddziału Home Brokera. – Cieszymy się, jeśli w ogóle jakieś mieszkanie do wynajęcia pojawia się na rynku –twierdzi Barbara Jakubczak z Centrum Nieruchomości Jakubczak&Stajer. – W tej chwili nie mam ich wcale –przyznaje Marek Janiak z Biura Nieruchomości Warbud. Rynek wynajmowanych mieszkań w Lesznie oszalał. Takiego popytu nie notowano tutaj nigdy dotąd. A podaż wcale nie rośnie. – Ofert jest niewiele, a zapotrzebowanie coraz większe. Brakuje kawalerek i mieszkań dwupokojowych. Nieco więcej jest też większych, ale zainteresowanie nimi jest znacznie mniejsze –wyjaśnia Monika Busz z Home Brokera. Co się dzieje? W Lesznie przybywa studentów wynajmujących mieszkania, częściej też na ten krok decydują się też młode rodziny. – Coraz mniej mieszkań jest sprzedawanych, bo banki niechętnie udzielają kredytów. Młodych nie stać na kupno, a chcą się usamodzielnić. Miesięczne koszty są podobne, ale przy wynajmie nikt ich nie pyta o zdolność kredytową – tłumaczy B. Jakubczak. Lada dzień rozpocznie się rok akademicki i rynek mieszkań został właśnie do cna wyczyszczony przez studentów. Jest jednak jeszcze jedna grupa, która spowodowała tę wyjątkową w tym roku sytuację. Budowlańcy. – Biorą, co jest wolnego. Ostatnio zwolnił mi się jeden lokal i niepotrzebnie zapłaciłem za ogłoszenie, bo firma budowlana od razu go zarezerwowała – mówi leszczynianin wynajmujący mieszkania w kilku kamienicach swojej rodziny. Dziesiątki pracowników budowlanych spoza Leszna, a nawet Polski, pracują od tego roku przy budowie Galerii Leszno. Robotnicy i kadra kierownicza. Z rodzinami i bez. Nie-

5

Zakład Mięsny Konarczak z Pogorzeli podczas Targów Polagra-Food w Poznaniu otrzymał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich dla produktu „Kiełbasa biała parzona wielkopolska”. Podczas uroczystej gali rozdania nagród medal odebrał Kacper Konarczak – młodszy syn szefa zakładu. – Bardzo się cieszymy z przyznanego tytułu dla białej kiełbasy, tym bardziej że promujemy ją jako nasz produkt regionalny – mówi Józef Konarczak, właściciel firmy. Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Związkiem Rzemiosła Polskiego oraz Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą zorganizowało podczas tegorocznej Polagry XVI Forum Rzeźników i Wędliniarzy. W ramach imprez towarzyszących forum odbyły się konkursy wędliniarskie. Patronat nad nimi objął Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który wręczył puchary najlepszym producentom mięsa i wędlin. Wśród tej grupy znalazły się trzy firmy z naszego regionu: PKM Duda, ZM Konarczak z Pogorzeli i ZPM Dworeccy z Golejewa. Polski Koncern Mięsny Duda został przez jurorów uznany za najlepszego producenta mię-

sa kulinarnego. Wśród produktów ocenianych w tej kategorii I miejsce otrzymało mielone mięso wieprzowe PQS, a III miejsce schab bez kości PQS. W kategorii wędlin I miejsce otrzymały „Kabanosy oryginalne”, a miejsce III „Szynka jak za Gierka”, produkowane przez Stół Polski – jedną ze spółek koncernu. Za najlepszego producenta wędlin w kategorii zakładów wytwarzających ponad 5 ton wyrobów dziennie uznano Zakład Przetwórstwa Mięsnego Dworeccy z Golejewa. Firma dała pod ocenę kilka swoich wyrobów, z których najwięcej punktów otrzymały: karczek dojrzewający, kiełbasa z komina, ... zupa grochowa z wkładką, zrazy wieprzowe, krokiety mięsne i golonka w kapuście. – Dostaliśmy statuetkę i dyplom z rąk ministra oraz statuetkę od kapituły konkursowej – powiedział nam Grzegorz Dworecki, właściciel zakładu. – Bardzo się cieszymy. ZPM Dworeccy to rodzinna, ciągle rozwijająca się firma. Istnieje od 1990 r. Zatrudnia obecnie 100 pracowników. Produkuje 15 ton wyrobów dziennie, które dostarcza do sklepów w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

mal wszyscy potrzebują zakwaterowania. – Wynajmują kawalerki, mieszkania, a nawet całe domy. Niektórzy zamieszkali pod Lesznem, ale ze względów komunikacyjnych woleliby przenieść się do miasta. Wciąż dopytują o mieszkania – tłumaczy B. Jakubczak. Zdaniem Marka Janiaka, takie lokale – do wynajęcia pracownikom na określony czas – w ogóle trudno znaleźć. – Nikt nie chce wynajmować na kilka miesięcy, tym bardziej licząc się z większym prawdopodobieństwem dewastacji. Więc jeśli już, to za zdecydowanie wyższą cenę – mówi właściciel Warbudu. A oczekiwania niektórych klientów w ogóle nie pokrywają się z cenami rynkowymi. – Za 400 złotych chcieliby wynająć dwupokojowe mieszkanie, a to nikomu z właścies, J.W., an cieli już się nie opłaca – zauważa M. Busz. Zwłaszcza że – odkąd lokale rozchwytywane są przez przyjezdnych budowlańców – o wiele trudniej trafić na okazję. – Ceny jeszcze nie podskoczyły, ale przestały być negocjowalne. Jeśli w ofercie pojawia się mieszkanie, zaraz ktoś je wynajmuje za proponowaną cenę – mówi B. Jakubczak. W jej Centrum Nieruchomości zapotrzebowanie klientów wciąż udaje się zaspokajać na bieżąco. Ale prawdziwe Dystrybutor: ART TERMO, ul. Lipowa 47, 64-100 Leszno, tel. 603 464 448 trudności mogą zacząć się już wkrótce. – Na budowę galerii zjadą się kolejni pracownicy, zajmujący się jej wykończeniem – zapowiada B. Jakubczak. – To będzie okres szczytowy. Mieszkań może wtedy naprawdę zabraknąć.

Instalacje bezobsługowe. Sprzedaż pellet.

MIW

Nominowana praca Starosta kościański Andrzej Jęcz wręczył stypendium Alicji Malickiej, absolwentce Uniwersytetu w Manchesterze. Alicja Malicka, mieszkanka Czempinia, w czerwcu bieżącego roku ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie w Manchesterze. W czasie studiów otrzymywała stypendium naukowe, które pozwoliło jej na rozwijanie zainteresowań w dziedzinie audiologii. Dzięki swojej pracy, a w szczególności nowatorskiemu projektowi badawczemu, dotyczącemu diagnozowania specyficznego ubytku słuchu u dzieci oraz konsekwencji, jakie to uszkodzenie wywiera na percepcję mowy, odniosła w dziedzinie audiologii znaczące sukcesy naukowe na szczeblu międzynarodowym. Jej praca doktorska została nominowana do tytułu wybitnej pracy naukowej złożonej w 2010 r. – nagrody dziekana wydziału Fot. archiwum psychologii brytyjskiej uczelni. V Alicja Malicka i starosta Starosta podczas spotkania, w którym uczestniczyli też najbliżsi Alicji Malickiej, Andrzej Jęcz. wręczył jej jednorazowe stypendium za osiągnięcia naukowe, gratulując dotychczasowych dokonań na tym polu. (dab)

Autoryzowany Serwis Opla 100% Opla w Oplu Szanowny Kliencie! Jeśli jesteś użytkownikiem samochodu marki Opel skorzystaj z programu 10+ po okresie gwarancyjnym. Zapraszamy do Autoryzowanego Serwisu Opla w Lesznie na promocyjne zakupy części oraz do skorzystania z atrakcyjnych cen na wybrane usługi. Rabaty nawet do 50% *Szczegóły u doradcy

AUTO - MRÓZ LESZNO Sp. z o.o. ul. Balonowa 57, 64-100 Leszno-Strzyżewice

centrala 065 529-39-39 salon sprzedaży 065 525-96-08 serwis i części 065 525-96-20


SPRAWY

6

Samorządowcy protestują

Chcą obwodnic Pomimo wcześniejszych uzgodnień i obietnic Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pominęła w „Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2010-2015” budowę obwodnicy Gostynia. Samorządowcy Gostynia, Piasków i powiatu gostyńskiego kategorycznie protestują przeciwko temu. Wniosek o korektę w programie i wpisanie do niego obwodnicy przekazano do GDDKiA. Budowa obwodnicy to kluczowa dla ziemi gostyńskiej inwestycja drogowa. Droga krajowa przebiega bowiem przez zabytkowe centrum miasta i powoduje zagrożenie dla mieszkańców i sąsiadujących z jezdnią nieruchomości. Wywołuje to niezadowolenie mieszkańców i protesty społeczne. Nieujęcie w „Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2010-2015” budowy obwodnicy drogi krajowej ze wschodu na zachód uniemożliwia władzom wojewódzkim realizację

budowy obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej 434 z północy na południe. Obie obwodnice mają mieć bowiem wspólny odcinek. Droga wojewódzka może więc powstać dopiero po wybudowaniu drogi krajowej. – Rozczarowanie jest tym większe, że dotychczasowa współpraca z GDDKiA pozwalała sądzić, iż budowa obwodnicy rozpocznie się najpóźniej w 2014 roku – zaznaczają samorządowcy. – Chodniki przy drodze krajowej, prowadzące także do szkół, w wielu miejscach mają zaledwie 40 centymetrów szerokości i są węższe niż szkolne tornistry. Ponadto droga krajowa numer 12 na znacznym odcinku przebiega w mieście w ciągu drogi gminnej i powiatowej, których konstrukcja przygotowana jest dla pojazdów o masie całkowitej do 15 ton. Poruszające się tą drogą pojazdy o masie przekraczającej 40 ton dosłownie rozjeżdżają nasze miasto. Samorządy Gostynia, Piasków i powiatu podjęły działania w celu

przygotowania budowy obwodnicy do realizacji. GDDKiA zleciła wykonanie koncepcji przebiegu obwodnicy Gostynia w ciągu drogi krajowej, który ma zatwierdzić Komitet Opiniowania Projektów Inwestycyjnych. Oddział GDDKiA w Poznaniu posiada opracowane i uzgodnione materiały potrzebne do wydania decyzji środowiskowej. W gminach Gostyń i Piaski przeprowadzono też konsultacje społeczne, uzyskując akceptację dla przebiegu obwodnicy i lokalizacji węzłów komunikacyjnych. Samorządowcy wystąpili także do marszałka województwa wielkopolskiego, aby poparł ich wniosek o dokonanie korekty w „Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2010-2015”. Mieszkańcy Gostynia są już zdesperowani tą sytuacją. Odłożenie budowy obwodnic może spowodować akcje protestacyjne, co będzie się wiązać z utrudnieniami ES w ruchu drogowym.

Z roweru widać więcej Ponad 600 kilometrów pokonali rowerami trzej mieszkańcy regionu leszczyńskiego: Łukasz Jędrzejewski, Bartosz Czarnecki i Dawid Witkiewicz. Rowerami dojechali aż do Wiednia. O przygotowaniach do wyprawy

pisaliśmy na łamach Gazety „ABC”. Teraz śmiało możemy powiedzieć, że plan został zrealizowany, chociaż: – Został trochę zmieniony. Po drodze zatrzymaliśmy się na dłużej, żeby zwiedzić Brno. Inaczej też rozłożyliśmy ilość pokonywanych

▲Droga do Wiednia przebiegała bez większych zakłóceń. Rowerzyści pokonali ponad 600 km. Fot. archiwum

codziennie kilometrów – opowiada Łukasz Jędrzejewski z Lipna. We znaki dała im się zwłaszcza przeprawa przez góry. – Nie dość, że jechaliśmy pod górkę, to jeszcze wiał dość silny wiatr. Udało się za to uniknąć problemów technicznych, bo rowery były świetnie przygotowane do wyprawy. Jedynie złapania gumy nie sposób było uniknąć... Jadąc rowerem widzi się znacznie więcej. Po drodze mieszkańcy naszego regionu znaleźli torbę z paszportem, dokumentami, receptami i telefonem komórkowym. – Zawieźliśmy ją na najbliższy posterunek policji – relacjonują. W Wiedniu spędzili 3 dni. Zwiedzili m.in. parlament, bibliotekę narodową i park rozrywki Prater. Zaskoczyła ich bardzo rozbudowana sieć ścieżek rowerowych i wielka kultura jazdy. – Nie ma tam obowiązku jeżdżenia w kaskach, ale wszyscy je wkładają. (kin)

Fot. E. Baldys ▲Grzegorz Nowak uważa, że droga gminna nie została uporządkowana.

Światłowody jak dziki Zniszczony dziewiętnastowieczny bruk, zakopany strumień, rozryte pobocza dróg – to, zdaniem mieszkańca Parska w gminie Śmigiel, pokłosie montowanej właśnie w okolicy sieci światłowodowej. – Wygląda jakby okolicę spustoszyło stado dzików – denerwuje się Grzegorz Nowak z Parska. Dodaje, że za unowocześnianiem wsi, udostępnianiem ludziom szybkiego Internetu sam głosuje obiema rękami. Ale nie w ten sposób. – Przy okazji rujnuje się całą okolicę – twierdzi. – Robotnicy pozostawiają po sobie prawdziwie księżycowy krajobraz. Ekipa sama kładzie folię z napisem „Uwaga! Kabel!”, a nie zwraca uwagi na wcześniej położone przewody telefoniczne. A co by było, gdyby tędy przechodził Gazociąg Jamalski? Też by rozwalili? Mieszkaniec Parska ma więcej zarzutów. Na przykład o pozostawienie w nieładzie gminnej drogi. – Dbam o nią, a także o rów przebiegający w okolicy mojego domu. Co z tego, skoro ktoś ją dewastuje? – załamuje ręce. – Najpierw miesiąc temu za pieniądze gminy zrobiono tę drogę przed zimą. Teraz za kolejne pieniądze tej samej gminy się ją niszczy.

Grzegorz Nowak ma też pretensje o zasypanie strumienia, co znacznie utrudnia przepływ wody i powoduje naruszenie bruku z końca XIX w., tworzącego tu 3-kilometrowy, najdłuższy w całym powiecie kościańskim taki zabytkowy odcinek. Inwestycję prowadzi Telekomunikacja Polska. Podśmigielskie wsie znalazły się na trasie montowanej właśnie linii światłowodowej między Wrocławiem a Poznaniem, mającej zapewnić szybki Internet wyższym uczelniom. W przyszłości sieć posłuży też innym celom, być może także mieszkańcom wsi. – Życzę sobie, by inne miejsca robót zostawiano w tak dobrym stanie – twierdzi jednak burmistrz Śmigla Wiktor Snela, który natychmiast wysłał na kontrolę do Parska swoich podwładnych. – Uspokajam mieszkańców, że nie ma powodów do obaw – mówi. Dodaje, że gdyby jednak prace rzeczywiście zostały wykonane niestarannie, gmina nie podpisze ich MIW odbioru.

RESTAURACJA PRIMAVERA z przyjęcia okolicznościowe z catering z wyroby garmażeryjne z dowóz do klienta Leszno-Gronowo ul. Wiśniowieckiego 7 tel. 65 526 67 59 tel. kom. 697 206 201 www.primavera.leszno.eu


7

INWESTYCJE

Ekspresówka z trzema wyłączeniami W bojanowskim magistracie odbyło się spotkanie dotyczące kolejnych ustaleń przy budowie ekspresówki z Kaczkowa do Korzeńska. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, poznańskiego oddziału GDDKiA oraz mieszkańcy terenów, przez które będzie przebiegała droga S-5. Wykonawcą inwestycji wartej prawie miliard złotych jest konsorcjum firm: Alpine Bau z Austrii oraz Aprivia i Hydrobudowa Polska. Ekspresówka długości 29,3 km będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Z siecią dróg lokalnych połączona zostanie węzłami drogowymi: Kaczkowo, Bojanowo, Rawicz i Korzeńsko. Inwestycja obejmuje też budowę 9 km nowej drogi krajowej nr 36 po północnej stronie Rawicza (z Załęcza przez Żylice i Łaszczyn do Sarnówki). Oprócz ekspresówki wybudowanych zostanie 35 wiaduktów, 5 rond i sieć dróg wewnętrznych zapewniających dostęp do przyległych terenów. Projekt inwestycji uwzględnia zabezpieczenia minimalizujące wpływ ruchu pojazdów na środowisko naturalne. Wybudowane będą ekrany akustyczne, przepusty spełniające rolę przejść dla zwierząt, posadzona zostanie zieleń ozdobna i izolacyjna oraz trawniki. Ochronę rzek i rowów zapewnią zbiorniki retencyjne. W gminach Rawicz i Bojanowo urządzone zostaną cztery miejsca obsługi podróżnych: „Gołaszyn Wschodni”, „Gołaszyn Zachodni”, „Folwark Wschodni” i „Folwark Zachodni”. Wyposażone będą one w sanitariaty i miejsca wypoczynku. Później na dwóch MOP-ach powstaną bary i stacje paliw. Inwestycja związana z Euro`2012 potrwa dwa lata z wyłączeniem dwóch przerw zimowych. – Z informacji przekazanych nam na spotkaniu wynika, że na razie wyłączone z budowy ekspresówki są trzy odcinki – mówi Tadeusz Pawłowski, burmistrz Rawicza. – Jeden z nich to teren, gdzie przebiega „głośna” linia kolejowa z Bojanowa do Góry, która ma być

zlikwidowana. Toczy się procedura w tej sprawie. Wyłączony z budowy jest także odcinek nowej drogi krajowej 36 w okolicy Załęcza – od planowanego ronda na drodze 324 w kierunku Góry do mostu na rzece Grobelce. W tym przypadku prowadzone jest postępowanie w związku z niedopełnieniem przez GDDKiA obowiązkowego wywieszenia w Urzędzie Miasta w Wąsoszu ogłoszenia o podziałach gruntów na terenie tej gminy. Trzeci wyłączony odcinek znajduje się w gminie Żmigród – od granicy województwa do końca zaprojektowanej ekspresówki. Stwierdzono bowiem wady projektowe w pierwotnym postępowaniu dotyczącym tego odcinka. Przedstawiciele GDDKiA uspokajali, że wymienione odcinki drogi zostały ujęte w przetargu i umowie z wykonawcą budowy. Poinformowali, że trwa procedura zmierzająca do uzyskania zezwolenia na realizację tych odcinków (dawnego pozwolenia na budowę) i że te fragmenty drogi powinny być wykonane w terminie ustalonym dla całego przedsięwzięcia. W rawickiej gminie od rolników i właścicieli nieruchomości przejmowane będą tylko grunty pod budowę drogi. Nie będzie konieczności wyburzania domów, budynków i innych obiektów. Właściciele lub użytkownicy wieczyści przejmowanych gruntów otrzymali informacje o zezwoleniu na rozpoczęcie inwestycji wraz ze zobowiązaniem do natychmiastowego wydania nieruchomości przeznaczonych pod budowę drogi. W pismach zaznaczono, że wydanie gruntów w ciągu 30 dni od chwili doręczenia zawiadomienia będzie oznaczać zwiększenie wysokości odszkodowania o 5 procent

wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego. Trwają już postępowania ustalające wysokość odszkodowań. – Właściciele gruntów dostali na piśmie informacje dotyczące przejmowanych działek, ich położenia, powierzchni i numerów ksiąg wieczystych, w których są wpisane, a także

o powołaniu rzeczoznawców majątkowych, którzy będą ustalać wartość przejmowanych gruntów – dodaje Pawłowski. – O rozprawach administracyjnych dotyczących odszkodowań właściciele działek zostaną powiadomieni osobnymi pismami. Na takich rozprawach będzie można zadawać pytania rzeczoznawcy,

wnosić uwagi i zastrzeżenia do sporządzonej wyceny oraz do samego postępowania. Od decyzji dotyczącej odszkodowania będzie można się odwołać w terminie 14 dni. W przeciwnym razie decyzja stanie się prawomocna, a GDDKiA będzie miała dwa tygodnie na wypłatę pieniędzy. W gminie Bojanowo, m.in. w Pakówce, pod budowę przejęte zostaną zarówno grunty, jak i budynki, w tym mieszkalne. Za te ostatnie odszkodowania będą większe. J.W.


OBOK PRAWA

8

Jechał na haju, dostał areszt

Powrót starej przestępczej metody

Oszukali faceta na „one penny” KOŚCIAN. 3500 euro, czyli około 14.000 zł stracił mieszkaniec okolic Kościana. Uwierzył oszustom i kupił od nich 14 złotych monet, które okazały się bezwartościowe. W czwartek przed południem w centrum miasta mężczyzna został zaczepiony przez nieznajomego. Ten, mówiąc po rosyjsku, zaoferował do sprzedaży złote monety. Mówił, że to rzadki i przede wszystkim dobry towar, który sprzeda za niewiarygodnie niską cenę. Kiedy przekonywał do zakupu swoją przyszłą ofiarę, do rozmowy – niby przypadkiem – wtrącił się inny przechodzień. – Stwierdził, że to rzeczywiście niesamowita okazja, więc zakupił jedną monetę za 1000 złotych i od razu pobiegł z nią do jubilera. Wkrótce wrócił z dowodem sprzedaży. Otrzymał za nią podobno 1500 złotych – mówi Mateusz Marszewski, oficer prasowy KPP w Kościanie. Zadowolony klient był podstawiony, o czym zaczepiony nie miał bladego pojęcia. Chwycił jednak haczyk i poszedł do banku po pieniądze. Za 3500 euro, które wypłacił, kupił aż 14 monet. Kiedy oszustów już nie było, przekonał się, że zakupione, podobno niebywale cenne złote monety to nic innego jak wycofane z obiegu w 1967 roku zwykłe pensy brytyjskie.

▲Oszukany zapamięta tę monetę do końca życia. Fot. Internet

– Każdy z nich jest wart dla kolekcjonerów zaledwie parę złotych – dodaje Marszewski. Wszystko wskazuje, że oszuści obserwowali swoją ofiarę i wiedzieli, że dysponuje większą gotówką. Naciągnięcie napotkanego mężczyzny nie było trudne, bo stosowana przed laty metoda na „one penny” już dawno została przez wszystkich zapomniana. Policja apeluje, aby nie dać się zrobić na taki numer. Możliwe, że oszuści o wschodnim akcencie po udanej akcji znów zechcą zarobić w Kościanie parę groszy. – Jeżeli kogoś spotka podobna niebywała propozycja, prosimy o kontakt pod numer 997 – dodaje Marszewski. (luk)

Okradli tę samą firmę GOSTYŃ. Nieznani sprawcy włamali się do firmy przy ul. Poznańskiej i skradli gotówkę. Włamania dokonano w nocy z 22 na 23 września. Do biurowca firmy sprawca lub sprawcy weszli po wypchnięciu okna w budynku. Spenetrowali wszystkie pomieszczenia i skradli 1200 zł. Nie interesowały ich żadne wartościowe przedmioty, nie tknęli laptopów, moni-

torów ani komputerów. – W ubiegłym roku do tej samej firmy było podobne włamanie – przyznaje Piotr Gorynia, naczelnik Wydziału Kryminalnego KPP w Gostyniu. – Sprawca lub sprawcy działali w podobny sposób, dlatego nie wykluczamy, że może to być ta sama osoba czy osoby. Wówczas skradziono 2000 zł.

Mandaty na 5000 zł

– mówi Piotr Rosiński, rzecznik prasowy KMP w Lesznie. W 14 przypadkach funkcjonariusze byli zmuszeni zatrzymać dowody rejestracyjne pojazdów – samochody były niesprawne, nie posiadały aktualnych badań technicznych lub miały niezalegalizowane tachografy. – W jednym przypadku zatrzymaliśmy prawo jazdy, bo kierowca był nietrzeźwy – dodaje rzecznik. Wkrótce na leszczyńskich drogach można spodziewać się podobnych wspólnych kontroli.

POWIAT LESZCZYŃSKI. Policjanci drogówki, Żandarmeria Wojskowa i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili wspólną akcję, podczas której skontrolowali 142 samochody. W czwartek wzięto pod lupę auta ciężarowe i osobówki. Sprawdzano

stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, wyposażenie i zgodność liczby miejsc wpisanych w dowodzie rejestracyjnym z faktyczną liczbą przewożonych pasażerów. – Kontrola ujawniła 57 wykroczeń. W sumie nałożono 41 mandatów, w tym 3 za naruszenie przepisów dotyczących przewozów drogowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. ul. Lipowa 76, 64-100 Leszno

Laboratorium Badania Wody i Ścieków tel./fax: (0-65) 529 83 39/ 529 83 71 www.mpwik-leszno.pl e-mail: lab@mpwik-leszno.pl

Badania laboratoryjne Laboratorium Badania Wody i Ścieków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie oferuje zatwierdzone przez Inspektora Sanitarnego wykonywanie badań mikrobiologicznych oraz chemicznych wody: - ze studni przydomowych - z sieci wodociągowej w celu określenia jej przydatności do spożycia oraz badania: - ścieków - składu jakościowego gleby i osadów ściekowych. Laboratorium posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji nr AB 1214. Serdecznie zapraszamy Klientów do skorzystania z naszych usług! Cennik usług dostępy na stronie internetowej. Oferujemy korzystne rabaty cenowe !

ES

(luk)

Do Dino LESZNO-ZATORZE. W sobotę przed północą ktoś uszkodził szybę w markecie Dino przy ul. Okrzei. Straty wynoszą 500 zł. Niewykluczone, że sprawca uszkodzenia miał nieco inny plan i próbował włamać się do sklepu. Być może ktoś lub coś (luk) go spłoszyło.

LESZNO. W czwartek wyszedł ze szpitala, w piątek usłyszał zarzuty – mowa o Jacku L., który ponad półtora tygodnia temu pod wpływem prochów na ul. Przemysłowej spowodował śmiertelny wypadek. 19-latek wsiadł do volkswagena swojego ojca i gnał przez miasto. Jak relacjonują świadkowie, samochód jechał na bardzo wysokich obrotach. Młody kierowca, który dopiero co zdał na prawo jazdy, nie opanował pojazdu, zjechał z jezdni, odbił się od gazonu i uderzył w pobliski budynek. Do szpitala trafiły cztery osoby. Jedna z nich zmarła. Jacek L., który tamtego dnia prowadził auto, wyszedł z lecznicy w czwartek. W piątek został postawiony przed obliczem prokuratora, który postawił mu dwa zarzuty. – 19-latek będzie odpowiadał za jazdę pod wpływem środków odu-

rzających lub psychotropowych oraz spowodowanie śmiertelnego wypadku pod ich wpływem – mówi Michał Smętkowski, zastępca prokuratora rejonowego w Lesznie. Skąd to wiadomo? – Obecność niedozwolonej substancji wykazał narkotester – przyznaje prokurator. Na razie dokładnie nie wiadomo, jakie substancje zażywał Jacek L. Wykaże to dopiero badanie krwi. Na wyniki przyjdzie poczekać kilkanaście dni. – Mężczyzna odmówił składania zeznań, nie przyznał się do jazdy pod wpływem zakazanych środków – tłumaczy Smętkowski. W piątek prokuratura wnioskowała do sądu o zastosowanie aresztu wobec sprawcy wypadku. Sąd nie miał co do tego żadnych wątpliwości i na 3 miesiące wysłał 19-latka za (luk) kraty.

Zginęła pod poci��giem RAWICZ. W niedzielę w południe na dworcu kolejowym zginęła 58-letnia mieszkanka miasta. Najechał na nią pociąg InterCity Słowacki jadący z Wrocławia do Warszawy. Kobieta stała przy pierwszym peronie. Nagle weszła na tory wprost pod koła pociągu. Zginęła na miej-

scu. Wszystko wskazuje, że popełniła samobójstwo. Policja wyjaśnia przyczyny, dla których targnęła się na swoje życie. Nieoficjalnie wiemy, że w chwili, gdy doszło do tragedii, w budynku dworca była rodzina 58latki, która kupowała bilety.

J.W.

Czterech potrąconych POWIAT LESZCZYŃSKI. W weekend policja zanotowała trzy wypadki, w których ofiarami byli piesi. W jednym sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. W piątek przed godz. 14 na ul. Mickiewicza w Lesznie 56-letni mieszkaniec miasta, jadący od Ronda Kombatantów w stronę Ronda Solidarności, uderzył na pasach w 54-latka, który właśnie próbował przejść, a właściwie przejechać rowerem przez pasy. – Kierujący bmw jechał lewym pasem i zignorował fakt, że na prawym pasie przed zebrami zatrzymał się inny samochód przepuszczający pieszego – mówi Piotr Rosiński, rzecznik prasowy KMP w Lesznie. Mężczyzna z bmw odpowie za spowodowanie wypadku. Ofiara ma złamaną rękę i stłuczoną głowę. Kolejny pieszy został potrącony

w Dobramyśli. Po godz. 1 w nocy musnął go lusterkiem 29-latek spod Kościana. Choć nic takiego się nie stało, sprawca zdarzenia będzie tłumaczył się przed sądem, i to podwójnie. – Po pierwsze, miał sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi do listopada 2013 roku, a po drugie, był pijany. W wydychanym powietrzu miał 2,32 promila alkoholu –tłumaczy Rosiński. Tego samego dnia po zakończonym meczu żużlowym na ul. Lipowej 40-letnia kobieta potrąciła na pasach ojca z 11-letnim synem. Odjechała z miejsca zdarzenia. – Wkrótce złapał ją patrol drogówki. Kobieta miała 1,64 promila alkoholu w wydychanym powietrzu (luk) – zaznacza Rosiński.

Kto kradł prąd? KAROLEWO koło BOJANOWA. Jeden z mieszkańców budynku wielorodzinnego w Karolewie powiadomił policję o kradzieży prądu. Mężczyzna starał się oszczędzać na prądzie, wyłączając niepotrzebne żarówki i inne urządzenia elektryczne. Mimo to zauważył, że jego rachunki za prąd rosną – o 100-200 zł miesięcznie. Zaczął podejrzewać, że ktoś czerpie prąd na jego koszt. W swojej piwnicy odkrył „dzikie” wpięcie do instalacji elektrycznej. Twierdzi, że podłączenie umożliwia pobieranie prądu na lewo przez sąsiada. Ponoć pytał go, czy coś wie o dodatkowym kablu, ale sąsiad zaprzeczył. Mężczyzna, który zgłosił się na policję, twierdzi, że do nielegalnego poboru prądu mogło dochodzić od kwietnia tego roku. Nie oszacował jednak swoich strat. J.W. Sprawą zajmuje się policja.


9

OBOK PRAWA

Ukradł katalizatory POWIAT LESZCZYŃSKI. 19 katalizatorów zniknęło z busa zaparkowanego przed posesją nieopodal Leszna. 25-letni złodziej spod Warszawy wykorzystał okazję, że auto było otwarte. Kilka dni temu do właściciela samochodu przyjechał młody mężczyzna. Chciał odebrać od niego katalizator kupiony za pośrednictwem portalu internetowego. Co prawda wylicytował tylko jedną sztukę, za którą zapłacił 900 zł, ale podczas spotkania próbował dogadać się ze sprzedawcą co do kupna pozostałych 19 urządzeń. – Chciał je nabyć, ale po niższej cenie. Niestety, spotkał się z odmową, więc wsiadł do auta i odjechał – mówi Piotr Rosiński, rzecznik prasowy KMP w Lesznie. Tego samego dnia sprzedawca zorientował się, że z busa zniknęło

(luk)

Fot. Internet  Z busa skradziono 19 katalizatorów.

mu 19 katalizatorów. W rozmowie z policją opowiedział o kupcu, który wziął od niego jedną sztukę i był zainteresowany większą

Skok nie całkiem udany GMINA KOBYLIN. Zarzuty dokonania włamania usłyszało dwóch mieszkańców Pleszewa. Przyjeżdżając na „gościnne występy”, obrobili w nocy sklep spożywczo-przemysłowy w Fijałowie. Dostali się do niego przecinając kratę zabezpieczającą i wypychając okno. Skradli kawę, papierosy, słodycze, artykuły chemiczne za około 5000 zł. Ktoś ich spłoszył, uciekli zostawiając przy sklepie część łupów. Ich opla vectrę zauważył patrol policyjny między Baszkowem i Zdunami. Funkcjonariusze zwrócili uwagę, że auto nie miało tablic rejestracyjnych (jak się później okazało, były schowane w samochodzie). Chcieli zatrzymać opla do kontroli, ale kierowca tylko dodał gazu. Radiowóz ruszył w pościg. Włamywacze skręcili do lasu, tam zostawili samochód. Wyrzucili worki z łupami, łom i nożyce do cięcia metalu. – Chcieli pozbyć się „dowodów”

Przygazował SŁAWA. 100 zł łapówki próbował wręczyć miejscowym policjantom kierowca busa. W zamian mieli zapomnieć o tym, że kieruje po pijanemu. Nie udało się. 51-letni wałbrzyszanin prowadzi w miasteczku i okolicach obwoźny handel węglem. Niestety, razem z kolegą, który siedział na fotelu pasażera, trochę za dużo wypił i zapomniał, że w takim stanie nie można siadać za kółkiem. Na jeździe po pijanemu został nakryty podczas rutynowej kontroli policji. Alkomat wskazał prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. – Podczas wykonywania czynności mężczyzna zaproponował policjantom 100 złotych łapówki – mówi Piotr Kuźma ze wschowskiej policji. Trafił na nieprzekupnych funkcjonariuszy. Ci zabrali go na dołek, żeby wytrzeźwiał, a później postawili przed obliczem prokuratora, który przedstawił mężczyźnie zarzut jazdy po pijanemu oraz próby przekupstwa policjantów w zamian za odstąpienie od obowiązków służbowych. Dobrze, że busa nie prowadził jego kumpel. Ten był dwa razy bar(luk) dziej pijany niż kierowca.

ilością części. Policjanci zbadali wątek, docierając aż pod Poznań. Tam odwiedzili firmę, która trudni się skupem katalizatorów. Okazało się, że niedawno zakupili 20 takich urządzeń. Sprzedał im je 25-latek spod Warszawy – ten sam, który odwiedził mieszkańca podleszczyńskiej miejscowości. Nie ulegało więc wątpliwości, że to on wykorzystał okazję i skradł urządzenia. Leszczyńska policja poprosiła o pomoc mazowieckich policjantów. Ta zatrzymała podejrzanego w jego miejscu zamieszkania i zarekwirowała przeszło 16.000 zł, które zarobił na procederze. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

– mówi nadkomisarz Włodzimierz Szał, oficer prasowy KPP w Krotoszynie. – Znaleźliśmy je i zabezpieczyliśmy. Jednego z mężczyzn złapaliśmy w lesie, drugi – kierowca – zdołał uciec, ale następnego dnia... sam zgłosił się do naszej komendy. Wymyślił historyjkę, że w nocy wpadł w poślizg i dlatego wjechał do lasu. Ale nie umiał już wytłumaczyć, dlaczego w takim razie uciekał przed policjantami. Ani tego, skąd w pobliżu porzuconego auta wzięły się worki z łupami skradzionymi ze sklepu i narzędzia służące do włamań. W końcu obaj mężczyźni przyznali się do skoku. Mają 22 i 31 lat, obaj byli już notowani za włamania i kradzieże. J.W.

W dzika POWIAT RAWICKI. Przebiegający przez drogę dzik był sprawcą dwóch kolizji. Doszło do nich na krajowej „piątce” między Bojanowem i Rojęczynem. Najpierw w dzika uderzył peugeot boxer kierowany przez 40-latka z Lublina. Po chwili na zwierzę najechał ford mondeo prowadzony przez 30-letniego mieszkańca Borszyna Wielkiego, który jechał tuż za peugeotem. Oba samochody zostały uszkodzone. Kierowcom nic się nie stało. Dzik nie przeżył. Został zabrany przez pracownika Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Goli koło Gostynia, współpracującego z leśnictwem. Do kolizji doszło też na ul. 3 Maja w Rawiczu. Na przejściu dla pieszych potrącony został 61-letni mieszkaniec miasta. W mężczyznę uderzyła toyota yaris kierowana przez 54-letnią rawiczankę. Pieszy doznał ogólnych potłuczeń ciała. Kobieta została uznana za sprawczynię kolizji. Policja skieruje do sądu J.W. wniosek o jej ukaranie.

Koniec narkobiznesu pod Kościanem POWIAT KOŚCIAŃSKI. Niespełna 20-letniego mężczyznę zatrzymała policja pod zarzutem rozprowadzania narkotyków. Sprzedawał je na telefon. Będzie musiał teraz żyć bez komórki, bo jest w areszcie. Funkcjonariusze od dłuższego czasu penetrowali środowisko handlarzy narkotykami w Kościanie i okolicach. Dwóch mężczyzn, których obserwowali, sąd karał już w przeszłości za łamanie przepisów z ustawy antynarkotykowej. W końcu przystąpili do akcji i wyłapali towarzystwo. – Zatrzymaliśmy dwóch 25-latków z Kościana i Śmigla oraz 20-latka z Kościana– mówi Mateusz Marszewski, oficer prasowy KPP w Kościanie. Co ciekawe, to najmłodszy z mężczyzn był szczególnie obrotny.

– Przedstawiliśmy mu zarzut rozprowadzania narkotyków – dodaje Marszewski. Robił to na dużą skalę – przynajmniej 70 razy sprzedał swoim klientom różne ilości amfetaminy i marihuany. Można było zamówić je telefonicznie o każdej porze dnia i nocy. Sąd zadecydował, że mężczyzna trafi za to do aresztu. Jeden 25-latek będzie się tłumaczył z posiadania narkotyków, za co grozi do 3 lat więzienia, a drugi dodatkowo z tego, że je rozprowadzał. On może powędrować za kraty na 5 lat. W najgorszej sytuacji znalazł się 20-latek. Za handel prochami na masową skalę przepisy przewidują do 10 lat więzienia. Narkotyki należące do trzech panów zostały skonfiskowane przez policję. (luk)

Niewdzięczny malarz RAWICZ. Do komendy zgłosił się lokator kamienicy na rynku powiadamiając, że ktoś ukradł mu z mieszkania 2700 zł w gotówce i... kilka kolekcjonerskich buteleczek alkoholu o pojemności 0,05 litra. Przypuszczał, że mógł to zrobić jego znajomy, którego kilka dni wcześniej zatrudnił do wykonywania prac remontowych. Policja zatrzymała 38-letniego mężczyznę, który przyznał się do kradzieży. – Przebywa w Rawiczu, ale nie ma stałego miejsca zamieszkania – mówi Beata Jarczewska, oficer KPP w Rawiczu. – Wobec po-

krzywdzonego miał dług, odrabiał go malując mu mieszkanie. Wtedy dokonał kradzieży. Alkohol z buteleczek wypił, a pieniądze wydał. Nic nie odzyskaliśmy. Zatrzymany mężczyzna powiedział podczas przesłuchania, że postara się oddać skradzioną kwotę albo... w jakiś sposób ją odrobi na rzecz ofiary przestępstwa. Na przykład w formie dalszej pomocy przy remontowaniu pomieszczeń. Tylko czy okradziony rawiczanin będzie chciał niewdzięcznika jeszcze raz zatrudnić? J.W.


LUDZIE

10

Nie ma zboża, bierzemy syna! Jan Marcinkowski na trzy miesiące trafił do aresztu, bo jego ojciec nie odstawił zboża, które – jako kułak – odstawiać musiał. Nieważne, że plonów nie było. – Nie ma zboża – bierzemy syna! – Raz na rok trzeba było z każdego hektara odstawić odpowiednią ilość zboża, ziemniaków, żywca i mleka. Czym więcej hektarów, tym większą stawkę naliczano od hektara – tłumaczy Jan Marcinkowski z Boguszyna. W rodzinie Marcinkowskich zboża trzeba było oddać... 10 ton! – Mieliśmy odstawiać więcej, niż nam wyrosło. Za każdą odstawioną tonę dostawali 270 zł, podczas gdy jej realna wartość wynosiła aż 1500 zł. – Ojciec miał 16 hektarów. Za kułaków uznawano tych, którzy mieli ponad 10 hektarów, ale tych jeszcze względnie traktowano. Jak ktoś miał więcej niż 15 – był uważany za wroga Polski Ludowej. Były podsłuchy pod oknami, obraźliwe napisy i plakaty – wspomina pan Jan, wtedy 24-letni młodzieniec, dziś 81-letni emeryt. W 1953 r. niewiele zboża dało się odstawić. – Jak miało rosnąć, skoro dla kułaków nie było nawozów? Tylko małorolni mogli kupić. Raz po znajomości kupiłem 500 kilogramów na kolegę. Musiałem dobrze schować i wysiać nocą. Ziemniaki wyrosły jako tako, mleko też udało się odstawić, chociaż zabrakło go dla domowników. Krowy zaprowadzili, ale po znajomości wzięli z powrotem w celu „dopasienia”. Kłopot był jedynie ze zbożem. – Woziłem drzewo z lasu do tartaku, żeby zarobić pieniądze i kupić zboże. Ale i tak nie byliśmy w stanie odstawić 10 ton. W październiku przyszła komisja. Trzech ich było. Sami partyjni, wysoko postawieni. Dopytywali, jak będzie z tymi dostawami. – Matka powiedziała: „Dobrze, że panowie przyszli. Pomożecie wóz pchnąć”. A oni na to: „Parobków już nie ma. Skończyły się te czasy”. Więc ona do nich: „Ale panów i włodarzy też nam nie potrzeba”.

– Za dwa dni wasz synalek będzie zamknięty – powiedzieli na odchodnym. – Myślałem, że to żart. Niby za co mieli mnie zamknąć? – wspomina pan Jan.

Jesteście aresztowani! Dokładnie dwa dni później milicjant przywiózł wezwanie. Jan ma się stawić w leszczyńskiej prokuraturze w samo południe. Ma zabrać kwity na dostawy zboża. – Wsiadłem na rower i pojechałem na stację kolejową do Krzycka Wielkiego. Powiedziałem zawiadowcy, żeby zabezpieczył mój rower, jeśli nie wrócę. Ale powiedziałem to półżartem! Prokurator już czekał. Zażądał potwierdzeń na dostawy zboża. – A reszta? – zapytał. – Nie ma – usłyszał w odpowiedzi. – To co, nie odstawicie więcej? – Nie. – Jesteście aresztowani. W mgnieniu oka wyrosło za nim dwóch milicjantów. Energicznym ruchem chwycili go za ramię. – Jesteście naszym aresztantem i pójdziecie z nami na plac Kościuszki. – Nie znałem Leszna i nie wiedziałem, co jest na placu Kościuszki. Kazali mi iść prawą stroną jezdni. Odpowiedziałem im, że nie jestem żadnym kryminalistą i zamierzam iść chodnikiem.

Mój Boże, my wszyscy za zboże... Za więzienną bramką zobaczył około 30 osób. Ktoś zapytał go: – Za co? – Za zboże. – Mój Boże, my wszyscy za zboże – usłyszał westchnienie. W celi było 14 mężczyzn i tylko 6 piętrowych łóżek. W kącie beczka,

– Woziłem drzewo z lasu do tartaku, żeby zarobić pieniądze i kupić zboże. Ale i tak nie byliśmy w stanie odstawić 10 ton – wspomina Jan Marcinkowski.

i wykrzyczał, że pisze do Rajchu, bo nie będzie za cudzą gospodarkę siedział. Chciał ściągnąć właściciela ziemi. Nic nie wskórał. Zabrali go. Wrócił dopiero po dwóch dniach, w opłakanym stanie. Nigdy więcej nie wypowiedział ani słowa. Jak się potem okazało, musiał stać po szyję w wodzie.

Pluł mi w twarz – Codziennie byłem wzywany na spowiedź. Do dziś pamiętam wyraz twarzy i szczękę funkcjonariusza. Chodził mi po palcach, pluł w twarz, krzyczał, obrażał, prowokował. Z tyłu stało dwóch takich z pałami i tylko czekali, kiedy nie wytrzymam. Niejeden tam oberwał. Ja uparcie milczałem – relacjonuje. Tak mijał dzień za dniem. Przez znajomego kierowcę poprosił, żeby brat przywiózł papierosy. Przyjechał i ścierpł, podawszy dłoń uwięzionemu. – Była zimna jak lód. Brat natychmiast pojechał do rodziców i oświadczył: „Pieprzyć gospodarkę, syna musicie ratować! Jego życie więcej warte niż cała gospodarka”. Pieniędzy nie mieli, więc pożyczali zboże. W ciągu 2 miesięcy oddali co do kilograma. – Siostra przyjechała potwierdzić to kwitami. Zabrali mnie z UB z powrotem na plac Kościuszki. Przed opuszczeniem aresztu musiałem złożyć przysięgę. Miałem zaświadczać, że w więzieniu było mi dobrze. Gdyby ktoś podważał ten osąd, miałem odpowiedzieć: „Jak ty miałeś – nie wiem. Ja miałem dobrze”. W przeciwnym wypadku mógłbym już nigdy nie zobaczyć domu. Był już grudzień, niedaleko do świąt. Wybiegł na ulicę i jak dziki pognał co tchu. Był wolny!

Odwilż dla kułaków Fot. E. Baldys

która służyła jako toaleta dla wszystkich. – Taki był smród, że trzy dni nic nie jadłem. Wytchnieniem był pobyt na świeżym powietrzu. Ledwie kwadrans na dobę. – Znajomy, który prowadził poranną gimnastykę, poradził mi, żebym się nie rozglądał, bo pójdę do karceru. Zapytałem, co to jest ten karcer. A on mi na to: „Nie chciej wiedzieć”. Dowiedzieć miał się już wkrótce. – W każdej celi był kapuś. Jeden z osadzonych nie wytrzymywał już

Torturowano go. – Wody przybywało powyżej ust, kiedy nie chciał mówić tego, co mówić powinien. Po 2 tygodniach Jan Marcinkowski trafił do celi w siedzibie UB przy ul. 17 Stycznia. Tam już było czym oddychać, bo w celach było tylko 3 osadzonych, a i z toalety można było korzystać. Za to prycze były betonowe i okropnie zimno.

Następnego roku – choć nie podobało się to ojcu – przystąpił do spółdzielni produkcyjnej. – Ojciec był obrażony, bo oddałem ziemię, którą on w 1922 roku kupił. Ale dzięki temu wszystko zostało umorzone – obowiązkowe dostawy, wysokie podatki, dochodzenia. Dwa lata później wystąpili ze spółdzielni. – Gomułka przejął ster i przyszła odwilż. KINGA ZYDOROWICZ

KUŁAK – stosowane w ZSRR określenie właściciela lub użytkownika dużego gospodarstwa rolnego, który zatrudniał najemną siłę roboczą. Po II wojnie światowej pojęcie kułaka pojawia się również w innych krajach socjalistycznych. Znaczenie słowa było wyraźnie pejoratywne, propagowało obraz kułaka jako wyzyskiwacza chłopów i wroga proletariatu. Kułak piętnowany był m.in. za pomocą artykułów prasowych, reportaży radiowych, utworów literackich, plakatów. Na rysunkach miał przeważnie złośliwy wyraz twarzy i był ubrany „po pańsku” (marynarka, kamizelka, często widoczny łańcuszek od zegarka kieszonkowego). W reportażach opisywany był jako ten, który chowa zboże, nie chcąc podzielić się z innymi, potrzebującymi. Kułaków należało „rozkułaczyć”, czyli odebrać im majątki. Preferowaną formą własności rolnej była własność państwowa lub spółdzielcza, które powstawały w wyniku kolektywizacji. Ataki na kułaków skończyły się w Polsce w końcu lat 50. XX w., a w latach 70. władze partyjne i państwowe zaczęły wręcz promować dobrze gospodarujących i przedsiębiorczych rolników. Źródło: Wikipedia


PASJE

11

Leszczynianin jak odkrywca Troi

Polak odkrywa stolicę Pajonii Świat musiał czekać na to 2500 lat! W Macedonii odkryto legendarną Bylazorę. W pracach wykopaliskowych bierze udział jedyny Polak – Sławomir Szyszka z Leszna. Monumentalne mury, ołtarz pod jedną z bram wejściowych do miasta, akropolis, ostrze żelaznej włóczni – najpewniej jedno z najwartościowszych odkryć na Bałkanach. Pewne, że z okresu przed Rzymianami, a nawet Macedończykami. Właściwie nie ma już wątpliwości: to Bylazora, stolica Pajonii, która dotychczas pozostawała zaledwie legendą.

Dziwne wzgórze

sytecie Adama Mickiewicza archeologiem jest z zamiłowania. Wiedzę i doświadczenie, zamiast w uniwersyteckich salach, zdobywał w terenie, podczas wykopalisk w Anglii, Czechach, Walii i we Włoszech. Przez jakiś czas był przewodnikiem turystycznym po zabytkach starożytnego Egiptu. Odkrywać Bylazorę pojechał jako jedyny Polak.

Tak jak Schliemann

O Bylazorze wiePodczas dwóch sezodzieliśmy dotychczas nów wykopaliskowych tylko tyle, że była. Troudało się odkryć zalechę tak jak z legendardwie 1 procent wielkienym Eldorado. Gdzieś go miasta. Niemniej już jest, nie wiadomo odsłonięto monumentalgdzie. A wszelkie próne mury (3 m szerokoby odnalezienia spalają ści i przynajmniej 3 m na panewce. wysokości). Znaleziono W znanych nam też jedną z miejskich źródłach zaledwie bram, być może główwspomniało o niej ną, dwie wieże obronne, dwóch rzymskich hiakropolis, pozostałości storyków. Ale Poliświątyni, fragmenty stabiusz i Tytus Liwiusz nie poświęcili jej nawet Fot. 2 x TFAHR rożytnej biżuterii i rozakapitu. Za to o samych V Sławomir Szyszka z Leszna, jedyny Polak przy odkrywaniu bite czaszki (znalezione Pajonach w „Iliadzie” Bylazory, koło muru otaczającego stolicę Pajonów. W tym miej- przez leszczynianina), 100 kg ceramiki, gliniapisze Homer. Według scu prawdopodobnie znajdowała się miejska brama. ne trójkątne piramidki niego walczyli pod Troją ze stemplem w kształcie badawcza. Wśród nich Sławomir z Grekami. Lata później słońca, przypominającego to ze Szyszka z Leszna, choć z wykształnadmienia też o ich zwyczajach Herowspółczesnej macedońskiej flagi dot. Pisze, że na środku jeziora mieli cenia wcale nie jest archeologiem. oraz przyrządy medyczne. Kierujący – Dowiedziałem się o odkryciu, chaty i drzwi spustowe w pomoście, pracami William Neidinger i Eulah wysłałem aplikację, widocznie zaktóre wiodą w dół do jeziora. Małe ważyło moje doświadczenie – opo- Matthews jednoznacznie orzekli, że dzieci zaś przywiązywali liną za nogę to największy archeologiczny sukces wiada. Trzydziestoletni absolwent z obawy, żeby nie stoczyły się do w ponadtrzydziestoletniej historii studiów historycznych na Uniwerwody. Koniom i jucznym bydlętom podawali jako pokarm ryby. Skąd pochodzili i kim byli Pajonowie, czym się zajmowali, w jakim języku mówili i dlaczego wyginęli, przez lata pozostawało tematem sporów wśród badaczy. Niektórzy wręcz Projekt „Daj Sobie Szansę” sugerowali, że Bylazora to tylko współfinansowany przez Unię Europejską legenda. Opowieść o mieście, wspow ramach Europejskiego Funduszu Społecznego mnianym co prawda w starożytnej literaturze, niekoniecznie jednak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie realizuje projekt pn. prawdziwym. Aż... „Daj Sobie Szansę” współfinansowany ze środków Unii EuropejJeszcze za czasów Jugosławii skiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego miejscowy badacz Ivan Mikulcic celem ogólnym jest podniesienie poziomu i jakości życia poprzez zwrócił uwagę na nienaturalnie uforwsparcie i danie szansy na usamodzielnienie m.in. przy pomocy mowane wzgórze w pobliżu spokojnego miasteczka Sveti Nicole. kontraktu socjalnego. Przez długie lata nie było jednak Projektem objętych jest 135 osób korzystających ze wsparcia pieniędzy na jego penetrację. SonMiejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lesznie, które są bezrodażowe wykopy w latach 80. i 90. botne i poszukują zatrudnienia, uzależnione, bezdomne, niepełmogły potwierdzać przypuszczenia nosprawne, z problemami rodzinnymi oraz w wieku aktywności archeologa, nie skłaniały jednak do zawodowej 50+. rozpoczęcia pracochłonnych i koszKażdy z uczestników projektu uzyska pomoc i wsparcie w ramach townych wykopalisk. aktywnej integracji. Są to m.in. szkolenia, kursy podnoszące Dopiero przypadkowe odkrycie kwalifikacje, uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym i rehabilitamonumentalnych schodów przy bucji (dotyczy osób niepełnosprawnych), terapia i leczenie specjalidowie drogi zachęciło naukowców styczne a także praca socjalna, spotkania z psychologiem oraz do zainteresowania się niepozornym doradcą zawodowym. macedońskim wzgórzem. Dwa lata temu pojawili się tam baPonadto w ramach projektu przewidziano dofinansowanie do dacze z Teksańskiej Fundacji Badań usamodzielnienia ekonomicznego dla osób, które w ramach Archeologicznych i Historycznych projektu zdecydują się na rozpoczęcie własnej działalności (TFAHR). Wkrótce do Sveti Nicole gospodarczej oraz doposażenie w niezbędny sprzęt osób usamozjechała się międzynarodowa ekipa dzielnianych. po1724

f Pozostałości greckiej świątyni, najprawdopodobniej zbudowanej za czasów Filipa II po podbiciu Bylazory przez Macedończyków. Udało się odkopać zaledwie 0,1 proc. całej konstrukcji (resztę przez lata rozkradano, używając m.in. jako materiału budowlanego). Ale nawet na podstawie tych nielicznych fragmentów można odtworzyć, jak wyglądała cała budowla, której nie ma przecież już od 2300 lat. Na zdjęciu: czerwone – fragmenty odkopane w pierwszym tygodniu prac, zielone – fragmenty odkopane w drugim tygodniu prac. Na ich podstawie odtworzono wygląd świątyni.

działalności teksaskiej fundacji. – Wszystko wskazuje na to, że odkryliśmy miejsce, które dotąd było tylko legendą. Czujemy się jak Heinrich Schliemann, odkrywca Troi –mówi Sławomir Szyszka, członek Texas Foundation for Archeological and Historical Research.

Ćwierć ery wykopalisk Pagórkowate okolice Sveti Nicole porastają urokliwe łąki, na których pasą się krowy i owce. Wśród tutejszych Macedończyków o miejscu tym od jakiegoś czasu krążyły legendy. Tym bardziej że na kilkadziesiąt lat teren zajęło wojsko i zakazało wstępu na wzgórze. Kraj Pajonów mógł się rozciągać daleko stąd. Jego stolica dumnie rozsiadła się na górującym nad okolicą wzgórzu. Na szczycie z pewnością było jej centrum.

Religia Pajonów przypominała wierzenia greckie. Świadczą o tym odnalezione już gliniane figurki i świątynia. Wznosili ogromne jak na swoje czasy budowle. Nie wiadomo jednak, czym się zajmowali, nie do końca znamy ich obyczaje. Domyślamy się, że byli ludem wojowniczym, bo walczyli pod Troją i dzielnie wspierali Aleksandra Wielkiego w wyprawie do Indii. Wiele pozostaje jeszcze do odkrycia. Sławomir Szyszka właśnie wrócił do Leszna. Dotychczasowe znaleziska będą teraz analizowane w laboratoriach. W przyszłym roku leszczynianin znów wyruszy do Macedonii. Bylazora była wielkim miastem. Obliczył, że przy obecnym tempie prac całe miasto uda się przebadać za około 250 lat.

MIROSŁAW WLEKŁY

749 zł

958 zł

146,5


ŚWIAT BAB Zdrowie i uroda

Wyzwania dojrzewania

Problemy wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania skóry dotykają większość młodych ludzi w okresie dojrzewania. Najczęściej przybierają postać trądziku, ale bywa też i tak, że cera nagle staje się nadwrażliwa, przesuszona. W wielu przypadkach pojawiają się też kłopoty z uporczywym łupieżem. W organizmie nastolatka zachodzi tak wiele przemian hormonalnych, że właściwie niemożliwe jest, by nie pozostawiły po sobie skutków ubocznych. U jednych objawia się to wręcz niezauważalnie, drudzy borykają się z nimi latami. Warto sumiennie eliminować wszelkie nieprawidłowości nie tylko z myślą o teraźniejszych względach estetycznych, ale i z powodu jutra. Nieumiejętna pielęgnacja w wieku „nastu” lat rzutuje przecież na kondycję i wygląd skóry w przyszłości.

gwałtowne odtłuszczanie i wyciskanie zaskórników. Skórę traktujemy delikatnie i unikamy kosmetyków, które mogłyby ją podrażnić, np. z alkoholem. Codziennie oczyszczamy ją preparatem do cery trądzikowej,

Rady na trądzik Gruczoły łojowe produkują zbyt duże ilości sebum, a komórki skóry nadmiernie rogowacieją. Złuszczone komórki blokują ujścia gruczołów, gromadząca się w nadmiernych ilościach wydzielina tworzy zaskórniki, staje się pożywką dla bakterii i źródłem stanów zapalnych, z których tworzą się krosty. Najważniejsze to poddać się leczeniu, podczas którego najczęściej stosuje się maści i preparaty doustne wykorzystujące działanie retinoidów, pochodnych witaminy A. Wszystko zależy od stopnia nasilenia choroby oraz odmiany trądziku. Terapię wspomagamy peelingami na bazie kwasów owocowych (np. glikolowych i migdałowych), ograniczających wydzielanie łoju i zmniejszających przebarwienia potrądzikowe. Niedopuszczalne jest nadmierne stymulowanie młodej cery, zbyt

Błądzili pośród zjaw W szarych obłokach dnia Bez butów czasem szli Wsłuchani w mowę traw Ludzie dziwili się Mówili nie można tak żyć Często zastawał ich Przy świecach świt Tacy jak ty Tacy jak ja Nie znali czasu

Kuchnia chińska Sałatka z grzybów mung

Banan w cieście

Składniki: około 30 g suszonych grzybów mung, 2 ząbki czosnku, 40 ml sosu sojowego jasnego, 20 ml oleju sezamowego, 40 g ziaren sezamu, kilka liści sałaty karbowanej, sól, pieprz.

Składniki: 4 banany, 2 jajka, 100 g mąki, 100 ml piwa, 4 gałki lodów waniliowych, kilka listków świeżej mięty, 100 g świeżych malin, olej do smażenia.

Nadmierna wrażliwość

„uspokajamy” tonikiem, matujemy i nawilżamy kremem z tej samej linii. Jemy dużo jabłek, pijemy ziołowe herbatki, np. z bratkiem polnym i unikamy ostrych przypraw, bo są pożywką dla pryszczy.

Gdy masz łupież Aktywność grzyba drożdżopodobnego, który wywołuje nadmierne łuszczenie skóry, nasila wiele czynników fizycznych, m.in. niewystarczająca higiena, nadmiar cukru czy przyjmowanie antybiotyków, ale i psychicznych. W tym przypadku istotnych, bo stres i emocje, które

Napisane na blogu

I zapomnieli o łzach Czasami śmiali się Gdy innych ogarniał strach Nie mieli złota i Fruwali w swoich snach Nie chcieli tego czym Żyje nasz cały świat Odeszli trzymając się Za ręce wśród gwiazd Tacy jak ty Tacy jak ja Nie znali czasu I zapomnieli o łzach

Liczba młodych osób borykających się z problemem wrażliwej, bardzo często przesuszonej skóry stale wzrasta. Najczęściej jest to wynikiem naruszenia bariery ochronnej skóry przez zbyt „agresywne” kosmetyki i detergenty. Trzeba sięgnąć po preparaty pielęgnacyjne, które odbudują i wzmocnią jej płaszcz hydrolipidowy, a więc tych zawierających przede wszystkim wazelinę, wosk, masło karite, olej linolenowy, cholesterol, ceramidy. Bardzo ważnymi komponentami są substancje łagodzące, jak alantoina i pantenol oraz nawilżające, np. kwas hialuronowy, mocznik. Przy takich problemach ze skórą rezygnujemy z peelingów mechanicznych, wszelkich pachnących i barwionych kosmetyków. Najlepiej sięgnąć po preparaty hipolaergiczne, gdzie ryzyko podrażnienia jest minimalne. NINA SZYDŁOWSKA

Piosenka dla ciebie Robert Gawliński Tacy jak ja

zaliczane są również do jednych z przyczyn, towarzyszą nastolatkom na co dzień. Po pierwsze, sięgamy po szampon leczniczy, np. z ketokonazolem, pirytonianem cynku czy siarczkiem selenu, które świetnie radzą sobie z łupieżem. Stosujemy go zawsze zgodnie z zaleceniami producenta i dokładnie spłukujemy. Maksymalnie po miesiącu aplikacji problem powinien zniknąć. Terapię warto też wesprzeć odpowiednią dietą bardzo bogatą w witaminy z grupy B, np. kiełki pszenicy, drożdże spożywcze. Jeżeli ten duet nie pomoże, konsultujemy się z lekarzem.

Bez wątpienia jest jedną z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych kuchni świata. Nie ma ona wyraźnego podziału na dania czysto mięsne czy warzywne, lecz miesza ze sobą przeróżne składniki.

(j)

Dzień zaczął się tak bardzo niewinnie Gdy poczułam, że jestem samotna To przedziwny stan jak gdybym była kimś innym A przecież wiem, że nikt nie zmienił mnie Stojąc gdzieś między prawdą a kłamstwem Szukam mojej drogi Widzę, jak pośrodku miasta Leży stos porzuconych marzeń Z każdym dniem jest ich coraz więcej Z każdym dniem umierają Kiedy wiatr czasem z nimi tańczy Wtedy chcą nas odnaleźć... Noc przytula mnie, zamykam oczy Wiem, że tylko tak mogę odnaleźć To, czego mi brak, bym nie czuła się samotna Nie zgubię marzeń kiedy wstanie świt Stojąc... Poszybuj aż do gwiazd A wtedy dowiesz się Że wszystko jest możliwe Jeśli masz chociaż jedno z daw(j) nych marzeń...

Przygotowanie: Grzyby mung moczymy w letniej wodzie około godziny. Z oleju, sosu sojowego i posiekanego czosnku przyrządzamy sos, mieszając wszystkie składniki. Grzyby mung dokładnie odsączamy z wody, kroimy w kawałki wielkości 2-3 cm, mieszamy z wcześniej przygotowanym sosem i podajemy posypane ziarnami sezamu na liściach sałaty.

Przygotowanie: Z mąki, jaj i piwa przygotowujemy ciasto, łącząc składniki za pomocą trzepaczki, energicznie mieszamy aż do uzyskania jednolitej masy. Banany obieramy ze skóry i kroimy na 1,5-centymetrowe kawałki. Każdy plaster banana moczymy w cieście i smażymy na głębokim oleju. Gorące banany podajemy od razu, dodając na talerzu lody waniliowe i świeże maliny. Każdą porcję posypujemy listkami mięty. AKPA

polecamy

Psy i koty: Odwet Kitty W kontynuacji przygód „Psów i kotów” Diggs – dobroduszny owczarek niemiecki pracujący dla policji – z powodu swojej nadgorliwości prowadzącej za każdym razem do niemałych kłopotów zostaje odsunięty od wszystkich spraw i skazany na opuszczenie. Nie jest on jednak wcale taki bezużyteczny. Okaże się bowiem niezastąpiony w walce o ratowanie ludzkości przed przebiegłą, złą do szpiku kości i kompletnie łysą kotką Kitty, która planuje najpierw znisz-

czyć rasę psów, a potem przejąć kontrolę nad całym światem. Świetnie działająca komórka tajnych psów agentów będzie musiała prosić o pomoc inne koty. Dlaczego nienawidzące się gatunki chcą połączyć siły? Ponieważ i jednym, i drugim zależy przede wszystkim na dobru ludzi. Komedię familijną proponuje kino CKiS w Lesznie we wtorek, środę, czwartek o godz. 16 i 18 oraz kino Promień w Rawiczu we wtorek o godz. 18.

Bilety do kina CKiS

Dla naszych czytelników mamy po 2 bilety na każdy z seansów: „Psy i koty...” (wtorek-czwartek, godz. 16 i 18), „Niezniszczalni” (wtorekczwartek, godz. 20). Otrzymają je osoby, które przyślą SMS-y pod nr 71826, a w treści wpiszą: ABC.KINO, pierwsze słowo z tytułu filmu, dzień emisji, imię i nazwisko oraz podadzą skróconą nazwę kina w Lesznie, a ich SMS-y dotrą do redakcji najbliżej godz. 13 w dniu ukazania się gazety. Na SMS-y czekamy dziś, we wtorek do godz. 13. Zaraz potem do szczęśliwców wyślemy SMS-y zawiadamiające ich o wygranej. Bilety będą na nich czekały w kasie kina tuż przed seansem. Koszt SMS-a to 1,22 zł z VAT. (j), fot. CKiS


ŚWIAT BAB

Jubileusz Amazonek

Szkolenia dla pań

10-lecie działalności świętowało Kościańskie Stowarzyszenie Amazonek „Hipolita”. Okolicznościowe spotkanie odbyło się w sali Kościańskiego Ośrodka Kultury. Jubileuszowe obchody zaczęto mszą świętą, odprawioną w kościele farnym w intencji żyjących i zmarłych Amazonek przez księdza Benona. Potem w sali KOK–u prezes kościańskich Amazonek Janina Tonder–Dymarkowska powitała gości, wśród których byli: przedstawiciele władz samorządowych powiatu, miasta oraz gminy Kościan, prezes Zarządu Federacji Amazonek w Polsce Krystyna Wechmann, przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji z Kościana oraz koleżanki z klubów amazonek w Śremie, Lesznie, Gostyniu, Rawiczu, Krotoszynie, Wolsztynie i Nowym Tomyślu. Szczególnie ciepło Janina Tonder– Dymarkowska wypowiedziała się o pośle Wojciechu Ziemniaku, który niezwykle aktywnie współpracuje ze stowarzyszeniem od kilku lat. Poseł jednak na uroczystości nie mógł się stawić osobiście. Był reprezentowany przez pracownika biura Martę Buchowską. – Stowarzyszenie powstało, bo było potrzebne. Na początku było nas piętnaście. Obecnie jest nas pięćdziesiąt. Siedem odeszło. Przez te dziesięć lat co miesiąc odbywamy zebrania. Prowadzimy cotygodniowe zajęcia ruchowe, organizujemy wyjazdy krajoznawcze i psychologiczne, pielgrzymki na Jasną Górę, rekolek-

Fot. D. Borowski V Kościańskie Amazonki i sympatyzujące z nimi osoby z okazji jubileuszu spotkały się w sali KOK-u.

cje w Gostyniu. Pięciokrotnie organizowałyśmy happening na deptaku. Oswajamy społeczeństwo z rakiem. Pokazujemy, że mimo choroby można się bawić, tańczyć. Pierwszy mammobus w Kościanie to my, pierwsza spartakiada kobiet w Kościanie to my, zdobycie pierwszego miejsca w Polsce w strzelaniu z łuku to my... – wymieniała dokonania i osiągnięcia prezes KSA Hipolita i dodała – Amazonka nie potrzebuje współczucia. Potrzebujemy serca, empatii i trochę pieniędzy.

Czy lepiej być kobietą wyzwoloną, wolną od zazdrości, czy też lepiej trzymać rękę na pulsie i nie lekceważyć żadnych symptomów? Najlepiej znaleźć złoty środek. Tylko jak to zrobić? Byliśmy małżeństwem od kilku lat. Mieliśmy do siebie zaufanie. Drażniły mnie koleżanki, które potrafiły szperać swoim mężom po kieszeniach i sprawdzać telefony komórkowe w poszukiwaniu dowodów zdrady. To nie była moja bajka, ja byłam inna. Kiedyś mój mąż wrócił z pracy i przy obiedzie opowiadał o nowej pracownicy, którą zatrudnił szef. Zapytałam, jaka jest ta nowa, ale on odpowiedział wymijająco, że nic specjalnego i zgrabnie przeskoczył na inny temat. Nie zapaliła mi się żadna czerwona lampka. Jakiś czas później mąż oświadczył, że firma zwiększyła plany i będą musieli zostawać po godzinach. – No cóż – pomyślałam. – Za to wypłata będzie większa. Nic z tego! Wysokość wynagrodzenia nie zmieniła się, za to męża często nie było w domu. Lubił też opowiadać o nowej. Mówił, że ma straszne problemy, że jej były (!) chłopak próbuje ją zastraszać, że jest taka biedna, bo mieszka sama i w domu ciągle coś się psuje. A wiadomo, że kobieta sama nie radzi sobie ze wszystkim (ja jakoś sobie radziłam, bo na męża z niczym za bardzo liczyć nie mogłam). Z jednej strony wyraźnie wyczuwałam, że mój mąż jest nową koleżanką z pracy wyraźnie zauroczony. Z drugiej, nie chciałam wyjść na zazdrośnicę. Zagryzałam wargi i milczałam. Kiedyś Jasiu wrócił z pracy i poinformował mnie, iż pracownicy ustalili, że będą się spotykać ze sobą w każdy piątek wieczorem. Podobno taka była dyrektywa szefa, któremu zależało na większej integracji zespołu. Co było robić? Z szefem się nie dyskutuje. Szykowałam więc ubrania na piątkowe wieczorne wyjścia, które przeciągały się do późnych godzin nocnych, a nawet wczesnoporannych. Drażniło mnie, kiedy wychodził na te spotkania taki pogodny i radosny. Świeżo wykąpany i wypachniony. Ten dodatkowy obowiązek sprawiał mu oczywistą przyjemność. Mało tego, on nie mógł się tych piątków doczekać! Kiedy zgryźliwie komentowałam tę nadgorliwość, denerwował się i mówił, że nie chce narażać się szefowi, bo nie może sobie pozwolić na utratę pracy. Oczy otworzyły mi się właśnie pewnego piątkowego wieczoru. Zadzwoniła współpracownica Jasia. Powiedziała, że nie odbiera komórki, więc zadzwoniła na telefon domowy. Zdziwiłam się, że ona nie jest na copiątkowym spotkaniu, a ona w ogóle nie wiedziała, o czym mówię! Nie było żadnych pracowniczych spotkań! Dowiedziałam się za to, gdzie mieszka nowa. Pojechałam pod jej dom i poczekałam kilka godzin w samochodzie. Późną nocą mój mąż wyszedł z jej mieszkania. Okazało się, że były to spotkania zawodowe w bardzo wąskim gronie. Przyłapany na gorącym uczynku nawet się nie wypierał. Spakował swoje rzeczy i przeprowadził się do niej. Naiwna Na wasze listy czekamy pod adresami: Gazeta „ABC”, 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 63 i e-mailowym: swiatbab@gazetaabc.pl z dopiskiem SAMO ŻYCIE.

swiatbab@gazetaabc.pl

Następnie podziękowała osobom, które w stowarzyszeniu działają i tym, które mu pomagają. Goście na ręce pani prezes składali gratulacje, życzenia, kwiaty i upominki. W programie artystycznym zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Żeńcy z Nietążkowa w tańcach i przyśpiewkach ludowych oraz para taneczna Marta Mocek i Bartosz Stanek, którzy dali popis tańca klasycznego. Niespodzianką był występ kościańskich Amazonek w żywiołowym tańcu, do którego zaprosiły także gości. Na zakończenie był poczęstunek. Nie zabrakło dużego tortu z napisem „10 lat Amazonek”.

(dab)

Bezpłatne kursy zawodowe o specjalnościach: kasjer handlowy, sekretarka, telemarketer – oferuje mieszkankom wsi z subregionu leszczyńskiego Europejskie Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich. Ideą kursów jest pomoc kobietom w znalezieniu pracy poza rolnictwem. Z projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej, obejmującego mieszkańców powiatów: leszczyńskiego, wolsztyńskiego, kościańskiego, gostyńskiego, grodziskiego, może skorzystać 35 pań. Oprócz kursów zawodowych każda uczestniczka może liczyć na indywidualne wsparcie psychologiczno-doradcze oraz pomoc w określeniu predyspozycji zawodowych. Doradcy pomogą dobrać najlepszy kierunek szkolenia i najodpowiedniejsze kursy zawodowe. Panie odbędą trening Aktywnego Poszukiwania Pracy, podczas którego nauczą się przygotowywać atrakcyjne dokumenty aplikacyjne oraz skutecznej autoprezentacji i komunikacji interpersonalnej. Projekt obejmuje też do wyboru dwa szkolenia: kurs obsługi komputera i sprawnego posługiwania się Internetem lub kurs języka angielskiego z elementami słownictwa zawodowego. Panie będą mogły wybrać jedno ze szkoleń w zawodach: Kasjer handlowy – szkolenie zapewni teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu. Uczestnicy będą umieli obsługiwać kasę fiskalną, wypełniać podstawowe dokumenty związane z obrotem towarowym (faktury, KW, KP), przygotowywać raporty kasowe Sekretarka – panie nabędą umiejętność prowadzenia korespondencji,

Fot. E.Baldys – Nasze kursy pomogą paniom zdobyć nowe kwalifikacje – mówi Marta Pajęcka specjalista ds. obsługi projektu realizowanego przez ETIO. obsługi podstawowych urządzeń biurowych oraz teoretyczną i praktyczną wiedzę dotyczącą podstaw rachunkowości, rozliczeń oraz prowadzenia dokumentacji finansowo-księgowej przy użyciu komputera. Telemarketer – uczestniczki poznają najlepsze techniki sprzedaży przez telefon, nauczą się swobodnego sposobu rozmawiania, efektywnego prowadzenia negocjacji oraz dopasowywania produktu i usługi do wymagań klientów. Panie, które skorzystają z kursów, otrzymają zwrot kosztów dojazdu na zajęcia (również transportem własnym), bezpłatne materiały szkoleniowe na wszystkie zajęcia, dyplomy poświadczające zdobyte kwalifikacje i umiejętności oraz ukończenie warsztatów, kursów, szkoleń. Więcej informacji można uzyskać w godz. 8-16 pod nr. tel. 65 529-04-75, kom. 531 805 223. LL

Knorr Gorący Kubek Na Bogato! – na większy głód Wyobraź sobie kubek wypełniony po brzegi pyszną, gęstą zupą i makaronem. Wygląda pysznie, a jak smakuje? Nabierasz pierwszą łyżkę i mówisz z uznaniem: „Na bogato!”. Tym stwierdzeniem trafiasz w sedno. To nowa linia Gorących Kubków Na Bogato! Knorr. Cztery totalnie nowe smaki zachwycą głębią smaku i obfitością dodatków. Linia Knorr Gorący Kubek Na Bogato! to innowacja na rynku zup błyskawicznych. To więcej makaronu, dodatkowe składniki i bogactwo smaków zamknięte w zwiększonym opakowaniu, dzięki któremu lepiej zaspokoisz swój głód. Cztery warianty linii Knorr Gorący Kubek Na Bogato! zostały dobrane tak, abyś znalazł wśród nich ten, który lubisz najbardziej. Dla tych, którzy preferują klasyczne smaki, mamy Rosół z kury z makaronem i warzywami albo Kremową pomidorową z makaronem. Poszukiwaczom nowych kulinarnych smaków i smaczków proponujemy Pomidorową z mozzarellą i makaronem oraz Serową z makaronem szpinakowym. Znajdź swój ulubiony i pamiętaj, żeby zawsze mieć go pod ręką.

Konkurs!!! Dla naszych czytelników mamy zabawę. Wystarczy jutro, w środę około godz. 16 wysłać SMS-a o treści ABC. KNORR.(imię, nazwisko i miejsce zamieszkania) pod nr 72103. Zwyciężą osoby, które przyślą swoje wiadomości w czasie najbardziej zbliżonym do podanej godziny. Na zwycięzców czekają 3 zestawy produktów oraz gustownych puszek kuchennych, ufundowane przez markę KNORR. Dodatkowo zwycięzca otrzyma kubek z rysunkiem Andrzeja Mleczki. Koszt SMS-a to 2,44 zł z VAT. LL Fot. A.Przewoźny


ROZMAITOŚCI

14 Fot. A.Przewoźny

f Już po raz trzeci odbył się zjazd potomków Klementyny i Stanisława Kaźmierskich z Leszna. W spotkaniu rodzinnym, które rozpoczęło się wspomnieniem przy grobie protoplastów rodu, a potem przeniosło do jednego z ośrodków w Boszkowie, wzięło udział ponad 80 osób. Pierwszy zjazd rodziny Kaźmierskich, który odbył się 21 lat temu, miał bardzo kameralny charakter. Drugi był 11 lat temu. – Chcielibyśmy organizować je bardziej regularnie, może co pięć lat – mówi Barbara Kujawiak, organizatorka zjazdu. Pani Barbara od wielu lat prowadzi drzewo genealogiczne obejmujące ponad 170 członków rodziny mocno związanej z Lesznem. Protoplasta rodu – Stanisław Kaźmierski – prowadził tu dużą firmę, w której zatrudniał około 70 osób. Był doskonałym fachowcem: naprawiał maszyny rolnicze, gorzelnie, młockarnie, sprzęt rolniczy. Jego żona – Klementyna – pozostała w domu i zajęła się wychowywaniem 10 dzieci. Duża część rodziny nadal związana jest z Lesznem. Jak podkreślają, wielu z nich to nauczyciele i pedagodzy. Pozostali członkowie rodu na zjazd dotarli m.in. z Warszawy, Opola, Krapkowic, Poznania, Zielonej Góry i ze Szczecina. Fot. E.Baldys W Stało się już tradycją, że co pewien czas pracownicy bloku operacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie spotykają się na imprezie integracyjnej, by poprzez muzykę i śpiew odreagować po odpowiedzialnej i wymagającej skupienia pracy. Ulubionym miejscem spotkań jest Frankówka, położona w lesie nieopodal Ponieca. Motorem napędowym wszystkich spotkań jest oddziałowa Lucyna Wilgosiewicz. Przy rozpalonym ognisku wszystkich przybyłych na imprezę powitał lek. med. Zenon Permoda, kierownik bloku operacyjnego. Prawdziwe salwy śmiechu wybuchały w czasie prezentacji okolicznościowych kapeluszy zaprojektowanych przez Sabinę Wesołowską, pielęgniarkę operacyjną. A później zaczęła się wspólna biesiada, która zakończyła się o północy. Fot. archiwum f Środowiskowa Drużyna Harcerska Słoneczna Gromada im. Janka Bytnara ,,Rudego” z Żegrówka już po raz siódmy zorganizowała Święto Pieczonego Ziemniaka dla drużyn z Hufca Śmigiel. Tym razem było to spotkanie szczególne, ponieważ 100 lat temu we wrześniu odbyła się pierwsza zbiórka harcerska w Polsce. Z tej okazji zuchy przygotowały okolicznościowy plakat, a harcerze odbyli tematyczną grę terenową, podczas której musieli się wykazać wiedzą związaną m.in. z historią ZHP, znajomością szyfrów, węzłów i samarytanki oraz sprawnością fizyczną. Były też konkurencje na wesoło, np. jedzenie jogurtu z zamkniętymi oczami, wyławianie cukierków z mąki itp. Zwyciężyły harcerki z 11. SHDW Włóczykije ze Śmigla, II miejsce zajęła 7. HDWP Stokrotka ze Śmigla, III – 9. DH ze Starego Bojanowa, tuż za nimi była 8. DH im. F. Ratajczaka z Wilkowa Polskiego. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i nagrody. Nie zabrakło też ogniska, przy którym druhowie piekli kiełbaski i ziemniaki oraz wspólnych śpiewów i pląsów. Spotkanie stało się okazją do przekazania granatowego sznura druhnie pwd. Agnieszce Żyto. Imprezę zakończyła obrzędowa iskierka przyjaźni oraz słodka niespodzianka dla każdego uczestnika. Fot. archiwum

LL

Fot. D. Borowski

V Procedura załatwiania medali „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, przyznawanych przez Prezydenta RP, jest długa. Przekonali się o tym Zofia i Stanisław Nowaczykowie z Kościana. Odznaczenia otrzymali ponad rok po złotych godach. Medale w kościańskim Urzędzie Stanu Cywilnego wręczył im burmistrz miasta Michał Jurga. Pani Zofia pochodzi z Przysieki, a pan Stanisław z Lubosza. Poznali się w 1957 r. Na ślubnym kobiercu stanęli dwa lata później. Ślub cywilny odbył się w Urzędzie Gminy w Przysiece Starej, a kościelny w Wonieściu. Pani Zofia pracowała jako sanitariuszka w szpitalu wojewódzkim w Kościanie, a pan Stanisław był cieślą, m.in. w zakładzie w Poznaniu i w kościańskiej Cukrowni. Mają 7 dzieci, 13 wnucząt i 7 prawnucząt. Obecnie lubią spędzać czas w przydomowym ogrodzie. Pan Stanisław ponadto należy do Klubu Seniora Cukrowni Kościan. Na zdjęciu państwo Nowaczykowie z rodziną, burmistrzem Jurgą i kierownikiem USC Ewą (dab) Berus.

f 14 czerwca złote gody obchodzili Bronisława i Sylwester Malakowie z Kąkolewa. Na imprezę z okazji okrągłego jubileuszu, która odbyła się tydzień później najpierw w kościele, a następnie w Sali Wiejskiej w Kąkolewie, zaprosili całą rodzinę. Prawie setka gości – z Leszna, Śmigla, Sławy Śląskiej, Rydzyny, Jeleniej Góry i Śląska – bawiła się do rana. Wszystkim dopisywały humory i dobra kondycja, a prym na parkiecie wiedli sami jubilaci. Przed przejściem na emeryturę pani Bronisława pracowała jako nauczycielka, a pan Sylwester całe zawodowe życie poświęcił kolei. Wspólnie dochowali się 6 dzieci i 10 wnuków. Teraz czekają na prawnuki. Jubilatom życzymy świętowania kolejnych jubileuszy w równie dobrym zdrowiu, a na co dzień pogody ducha i dużo uśmiechu. LL


RELAKS

15

Zdjęcia dzieci można przesyłać na adres: ▲Ola leniuszek i wakacje Gazeta „ABC”, ul. Słowiańska 63, 64-100 Leszno 2010. lub e-mail: ogloszenia@gazetaabc.pl z dopiskiem: DZIECKO W FOTOGRAFII

Publikujemy je bezpłatnie!!!

Przyprawa do marynowania warzyw i grzybów GALEO 20 g pomoże zachować smak lata na długie zimowe miesiące. Została oparta wyłącznie o naturalne składniki, bez dodatku wzmacniaczy smaku i konserwantów.

Spotykają się dwaj przyjaciele. Jeden, strasznie zmartwiony, zagaduje filozoficznie: – Patrz, jak ten czas leci! Coś okropnego! Mój syn ma już dziewięć lat. – Pomocnik ci rośnie na stare lata. Czego się martwisz? – Do szkoły zapomniałem go posłać. *** Rozprawa przed sądem: – Dlaczego zamordował pan swoją pierwszą żonę? – pyta sędzia. – Bo mnie nie kochała. – A drugą? – Bo ja jej nie kochałem. – A dlaczego zamordował pan trzecia żonę? – Z przyzwyczajenia. *** – Kochanie, zabieram cię na wy-

cieczkę – oświadcza mąż. – Nigdzie nie pojadę, nie mam co na siebie włożyć – odpowiada żona. – Po pierwsze, to jest wycieczka piesza, a po drugie – włożysz na siebie mój plecak. *** Kowalski spóźnia się do pracy. Zdenerwowany szef wzywa go na dywanik. – Dlaczego się pan spóźnił? – Proszę mi wybaczyć, ale żona miała ciężki poród – tłumaczy. Po kilku dniach sytuacja się powtarza i szef znowu woła go do siebie. – Przepraszam, ale żona miała ciężki poród – oświadcza Kowalski. – Panie, nie rób pan ze mnie idioty! Już kilka dni temu mówił pan to samo! – A… nie powiedziałem, że moja żona jest położną? Zebrała LL

Gostyń POD KOPUŁĄ wtorek

Leszno CKiS, ul. Narutowicza 69 wtorek, środa, czwartek 16.00, 18.00 – Psy i koty: Odwet Kitty – komedia/familijny prod. USA 20.00 – Niezniszczalni – akcja prod. USA

17.00 – Ryś i spółka – animowany/komedia prod. hiszp. 19.00 – Step Up 3D – muzyczny prod. USA

Rawicz PROMIEŃ wtorek 18.00 – Psy i koty: Odwet Kitty – komedia/familijny prod. USA 20.00 – Niezniszczalni – akcja prod. USA (j)

Rozwiązanie powstanie po przeniesieniu liter oznaczonych cyframi od 1 do 16 do tabelki pod diagramem krzyżówki. Prawidłowe rozwiązania z naklejonym numerem zadania można nadsyłać na kartkach pocztowych pod adresem redakcji (64-100 Leszno, ul. Słowiańska 63) lub SMS-em pod numer 71826, wpisując w treści: ABC.77.(hasło).imię, nazwisko i adres. Koszt SMS-a to 1,22 zł z VAT. Rozwiązania nadesłane w ciągu 7 dni wezmą udział w losowaniu nagrody – książki pt. „POTRAWY Z GRILLA”, ufundowanej przez markę GALEO. Nagrodę należy odebrać w ciągu 14 dni w sekretariacie redakcji. SK

Rozwiązanie krzyżówki nr 74 Hasło: „MUSZTARDA GALEO – NAJLEPSZY DODATEK DO DAŃ” Nagrodę otrzymuje: Mirosława Szpurka ul. Klonowicza 7/4, Leszno

całodobowo LESZNO – DOM LEKÓW, ul. Cicha 12 (narożnik Narutowicza), tel. 65 520 44 80 RAWICZ – PRZY PLANTACH, ul. J.Piłsudskiego 2, tel. 65 545 47 89 wtorek KOŚCIAN – GRODZKA, ul. Bączkowskiego 3, tel. 65 512 24 64 GOSTYŃ – MEDICA, ul. Mostowa 2a, tel. 65 575 15 94 GÓRA – ELIKSIR, ul. Targowa 1, tel. 65 529 62 74, e-mail: info@aptekaeliksir.pl środa KOŚCIAN – POD BIAŁYM ORŁEM, Rynek 21, tel. 65 512 11 66, 65 511 73 65 GOSTYŃ – MEDICA, ul. Mostowa 2a, tel. 65 575 15 94 GÓRA – ELIKSIR, ul. Targowa 1, tel. 65 529 62 74, e-mail: info@aptekaeliksir.pl czwartek KOŚCIAN – POD LIPĄ, ul. Nacławska 10/1, tel. 65 512 57 99 GOSTYŃ – MEDICA, ul. Mostowa 2a, tel. 65 575 15 94 GÓRA – ELIKSIR, ul. Targowa 1, tel. 65 529 62 74, e-mail: info@aptekaeliksir.pl PR

Pogotowie Ratunkowe – 999 Policja – 997 Straż Pożarna – 998 Pogotowie Gazowe – 992 Telefon alarmowy – 112 Straż Miejska w Lesznie – 986, 65 529-82-00 (w godz. 7-15) Infolinia AIDS – 65 520-56-15 Miejski Zakład Komunikacji w Lesznie – 65 529-93-46 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie – 994 (całodobowo), 65 529-83-32 (pon.-pt. godz. 6-21) Informacja PKP – 197-57 dla abonentów TPSA i (042) lub (022) 194-36 dla abonentów pozostałych operatorów Informacja PKS - 703 200 123 (1,28 zł z VAT), dla sieci GSM *713 12 (Era, Orange, Plus GSM - 1,22 zł z VAT) Informacja Gospodarcza GLOB – tel. 94-34, tel./fax 65 5-270-270 Netsoft – komputery – 65 528-82-01 SITI TAXI – 65 529-24-96 OSŁONKA TAXI – 65 5-200-200, SMS 691 200 220 ABC TAXI – 65 526-71-70 (całodobowe) ZTP TAXI – 65 520-64-64, 65 529-40-50 RADIO TAXI HABA – Eska ® 196-25, 528-11-01 (czynne całą dobę, u nas najtaniej) TELE TAXI - 65 520-03-30, 605 89 03 30 (całodobowo) MEGA TAXI 65 520-72-07 JAMAR TAXI – 65 526-85-66 (czynne całą dobę, co 10 kurs gratis) TEL–TAXI – 65 526-22-62 (co 11 kurs gratis do 5 zł) TORA TAXI – 65 529-20-31 (co 11 kurs do 5 zł gratis od 5 do 22) TAXI BAGAŻOWE – tel. 601 571 516 Usługi bagażowo–transportowe – 601 562 762 Pomoc drogowa – 65 529-71-70 Kompleksowe Usługi Pogrzebowe – tel. 693 372 813 (całodobowo) Zakład Usług Pogrzebowych – 65 520-91-00, 609 205 982 (całodobowo) Korty „Akwawit” – 65 529-90-91, Korty „Ćwicznia” – 607 519 543 Korty MOSiR (stadion) – 65 520-56-40 Bezpłatna infolinia dla pacjentów w ramach NFZ – 800 800 805


OGŁOSZENIA DROBNE - 1 SŁOWO: 1,30 ZŁ

16 SPRZEDAŻ

Restauracja

Myśliwska

BESSET Haund rodowodowe szczeniaki. 888-398-466. ga5481

Rynek Zaborowski 16

OBIADY

BIURKO młodzieżowe i łóżko VOX tanio sprzedam. Tel. 601-329-693. CZARNE rzeźbione pianino Betting. Tel. 605-094-097.

Dowóz 7 dni w tygodniu w godz. 10.30 do 20 tel. 65 520 27 08, 514 043 408

GARAŻE blaszane. Dowóz, montaż gratis - cały kraj. Producent. 65/61420-83, 63/222-81-05, 512-245-075. www.Robstal.pl Raty. ga4173 MEBLOŚCIANKA 4-segmentowa w tym szafa 2-drzwiowa, stolik pod telewizor. 693-130-257. ga5449 MEBLOŚCIANKA narożnikowa grafitowo-srebrna + ława. Cena 450 zł. 506-399-999. ga5478 NARYBEK - karp, amur. 509-768460, 785-022-174. ga5384 SPRZEDAM bernardyny rodowodowe w dobrej cenie - szczenięta. 65/54512-98, 692-200-222. ga5422 SPRZEDAM jagdteriery niemieckie. 697-132-689. ga5434 SPRZEDAM liście buraczane. Miejska Górka, 608-776-210. ga5479

MOTORYZACYJNE SPRZEDAŻ AUDI A-6 2000. 693-510-753. ga5370 CINQUECENTO 1997. 518-619-151. ga5426 DAEWOO LANOS 1,6 SX/1998, 5-drzwiowy, zielony metalik, el. szyby + koła zimowe, przebieg 127.000 km. 601-778-151. ga5484 FIAT PUNTO/2000. 660-479-291. ga5466 FIAT SIENA 1,6/1998 r., gaz, hak. 3900 zł, 691-039-585. ga5381 GOLF IV 1,6/2003, 5-drzwiowy, kupiony w salonie, bezwypadkowy, I właściciel, stan bardzo dobry. 609-355533. ga5207 KLAPA od CORSY B. Tel. 603-755371. PASSAT/1997/98 TDI. 663-266-386. ga5461 PUNTO 2001. 787-617-784. ga5397

ZATRUDNIĘ murarza. 600-310-752. ga5441

DZIAŁKI budowlane: CZARNOBORSKO, CIESZYN, ŁĘKANÓW, K O WA L O W O , R A D O S Ł AW, WSCHOWA, GÓRA. 607-893-379.

ZATRUDNIĘ telemarketerkę. 783749-580. ga5377 ZATRUDNIMY sprzedawcę do sklepu spożywczego w Bojanowie. Tel. 604-934-109.

www.mysliwskaleszno.republika.pl

VECTRA 2,0 DIESEL 2000. 698-185897. ga5364

POSADZKI agregatem zacierane mechanicznie. 607-217-702. ga5320

INFORMATYK, technik elektryk, Leszczyniak, 35 lat, prawo jazdy kat. B. Tel. 788-665-212. ga5395

VW GOLF 1,6/1990. 669124934.

PRZEPROWADZKI, TRANSPORT. 509-879-801. ga4592

POMOGĘ w lekcjach (np. angielski), Leszno. 725-172-734. ga5483

TYNKI maszynowe - tanio, profesjonalnie. Tel. 781-510-811.

STUDENTKA administracji zaoczna, biegła znajomość j. niemieckiego, obsługa komputera, prawo jazdy kat. B pilnie podejmie pracę. 603-664-474. ga5400

rk357

VW PASSAT kombi 1998 r. 724-498671. ga5316 VW T4 CARAVELLE 1996 2,4 diesel 9-osobowy. 693-724-897. ga5386 XSARA 2001 5-drzwiowy 2,0 HDI, klima. 693-724-897. ga5387

KUPNO AUTO-SKUP - złomowanie, transport gratis, 696-545-600, 65/536-72-76. ga5193 KUPUJEMY auta do złomowania. Gotówka i dokumenty od ręki. 601757-165. ga3940 ZŁOMOWANIE aut. Odbiór własnym transportem. 693-281-994. ZŁOMOWANIE pojazdów, bezpłatny transport, autoczęści, 65/545-73-04, 606-982-046. ga2198

USŁUGI DOCIEPLENIA - fachowo, tanio i szybko. Tel. 722-082-296, 691-115199. ga5407 „El Capitan” usługi wysokościowe technikami alpinistycznymi. Wysoki poziom. Tel. 667-506-835. FIRMA GROM oferuje usługi elektroinstalacyjne. Tyczyński 694-774-958. FIRMA remontowo-budowlana podejmie współpracę z deweloperem - tel. 781-510-811. INSTALATORSTWO kompleksowo: gaz, C.O., wod.-kan, elektryka, klimatyzacja, centralne odkurzacze, wentylacja. Przeglądy okresowe, dokumentacje, pomiary tel. 661-971-985, 603-573-023.

USŁUGI transportowe - MERCEDES SPRINTER: 9 osób + 1 tona załadunku lub 1,4 tony załadunku. Przestrzeń pasażerska klimatyzowana. Długość załadunkowa 4,7 m - 15,5 m3. Tel. 604-385-663. WYKOŃCZENIA wnętrz: płytki, rygipsy, panele, sufity podwieszane, tynki maszynowe, docieplenia budynków, usługi ogólnobudowlane - szybko, tanio, profesjonalnie - tel. 721-758-718, 781-510-811. ŻWIR taniutko. 693-808-890. ga2195

PRACA ZATRUDNIĘ DODATKOWA praca biurowa przy sporządzaniu dokumentów. 501-077282. ga5430

STUDENTKA administracji (zaoczna), uczciwa, odpowiedzialna, z silną motywacją, obsługa komputera i urządzeń biurowych, prawo jazdy B, doświadczenie w pracach biurowych - pilnie podejmie pracę - tel. 695968-566. STUDENT informatyki (zaoczny), biegła znajomość j.angielskiego, prawo jazdy B, komunikatywny, obowiązkowy, z bogatym doświadczeniem zawodowym podejmie pracę - tel. 782-394-117. ZAOPIEKUJĘ się samotną starszą osobą. Tel. 693-569-942. ga5376 ZAOPIEKUJĘ się starszą osobą w Lesznie, praktyka. 605-423-739. ga5482

DO pracy przy dociepleniach, malowaniu, szpachlowaniu. 608-531-450.

ZAOPIEKUJĘ starszą osobą, zrobię zakupy, posprzątam. 691-617-021. ga5485

FIRMA BAG POLSKA zatrudni operatora maszyn rolniczych. 601-592008. ga5379

NIERUCHOMOŚCI

KIEROWCA C+E w ruchu krajowym. 506-023-600. ga5442 KRAWCOWĄ z doświadczeniem 65/525-22-43. ga5327 MURARZY, pomocników. Praca na terenie Leszna. 698-038-270. ga5446 PAKOWANIE kosmetyków w Osiecznej k/Leszna. Dwuzmianowa. Tel. 604-277-500. PŁYTKARZY i tynkarzy z praktyką lub chętnych do przyuczenia zatrudnię na dobrych warunkach. 781-510-811.

MONTAŻ paneli, wykładzin domowych i obiektowych, malowanie, tapetowanie, szpachlowanie - doradztwo. Tel. 695-594-623. ga4941

„POL-LEIM-HOLZ’’ POSZUKUJE stolarzy, lakierników, operatorów CNC. PODANIA: ul. Usługowa 10, LESZNO, plh@plh.com.pl ga5101

SEICENTO 2003. 787-617-784. ga5406

NOWY SPRINTER 9-osobowy: dowóz na lotniska, giełdy towarowe, przeprowadzki itp. Tel. 604-385-663.

SKUTER KEEWAY HURRICANE/2007, 1800 zł. 724-113-406. ga5138

POSADZKI agregatem zacierane mechanicznie. 511-505-348. ga4914

POLSKI Koncern Mięsny DUDA S.A., oddział w Grąbkowie zatrudni: Kierowcę, szczegóły na stronie www. pkmduda.pl ga5355

SEAT IBIZA 1,0/1994 r. 691-679-243. ga4917

DZIAŁKI 7 km od Leszna 780-1200 m2, 42 zł/m2. 605-269-704. ga5231

SZUKAM PRACY

KARCHER, własne pomieszczenie. 691-419-567. ga5424

RENAULT SCENIC 1,6/1999, niebieski metalik, klima, pełne wyposażenie oprócz skórzanej tapicerki. Tel. 603755-371.

ZATRUDNIĘ kucharza z prawem jazdy. Tel. 697-206-201.

PRACOWNIKÓW do dociepleń. 696-005-681. ga5336 PRZYJMĘ do prowadzenia lokalu w GÓRZE i WSCHOWIE panie, mile widziane studentki, wiek 18-33. Tel. 667-463-251. PRZYJMĘ na myjnię. 603-651-216. ga5399

01 Domy na sprzedaż Dąbcze, 100 m2/100 m2 poddasze z działką 400 m2. Cena 219.000 zł, raty. 510-148-210, www.smigielski.net.pl ga5008 02 Domy na sprzedaż Rawicz, 100 m2/100 m2 poddasze z działką 400 m2. Cena 229.000 zł, raty. 510-148-210 www.smigielski.net.pl ga5010 03 Domy na sprzedaż Gostyń, 100m2/100m2 poddasze z działką 500m2. Cena 249.000zł, raty. 510-148210. www.smigielski.net.pl ga5012 04 Domy na sprzedaż Leszno, 100 m2/100 m2 poddasze z działką 400 m2. Cena 269.000 zł, raty. 510-148-210. www.smigielski.net.pl ga5013 BUDYNEK usługowo-mieszkalny Czernina. 607-893-379. ga5454 DOM - Borek k/Głogowa. 607-893379. ga5456 DOM stan surowy zamknięty - Mórkowo. 691-679-271. ga5374 DZIAŁKA 3000 m2 lub mniej - sprzedam, okolice Święciechowy (las). 602488-782 Dworniczak. ga5269 DZIAŁKA ROD przy ul. Szybowników, pow. 420 m2, murowana altana, studnia z pompą, tel. 662-204-468. DZIAŁKA Zatorze, Czernina, Kąkolewo. 602-488-782 Dworniczak. ga5270

USŁUGI Transportowo-Spedycyjne zatrudni kierowcę kat. C+E, z ważnym paszportem. Tel. 607-717-102. ga5299

DZIAŁKA budowlana 1800 m2 gm. Przemęt. Niska cena. 602-488-782 Dworniczak. ga5261

ZATRUDNIĘ do wypełniania druków. 663-987-771. ga5351

DZIAŁKA budowlana w Lesznie 700 m2 i 1000 m2. 516-291-277. ga5469

DZIAŁKI budowlane 1 km od Lipna. Decyzje o war. zabudowy. 603-4396-69. KŁODA k/Leszna - domek do remontu na działce ok. 920 m2. 602-488-782 Dworniczak. ga5274 KRZEMIENIEWO - tanio dom na działce ok. 700 m2. 602-488-782 Dworniczak. ga5280 OKAZJA - działka budowlana 1357 m2 w Buczu gm. Przemęt (jest pozwolenie na budowę) 602-488-782 Dworniczak. ga5260 SPRZEDAM 4,80 ha lasu, okolice Krzywinia. 602-488-782 Dworniczak. SPRZEDAM dom na Zatorzu z halą 70 m2. 602-488-782 Dworniczak. SPRZEDAM dom z budynkami gospodarczymi, działki budowlane i ziemię pod lasem w Dąbczu. Tel. 502-592-780. SPRZEDAM działkę budowlaną o pow. 1250 m2 w Dąbczu. 697-077-417. ga5087 SPRZEDAM działkę budowlaną 2722 m2 - Tarnowałąka gm. Rydzyna, pod lasem. 600-376-788. ga5367 SPRZEDAM działkę budowlanousługową, Rawicz 662-236-133. ga5390 SPRZEDAM lub zamienię domek w zabudowie szeregowej na mieszkanie z dopłatą. 602-488-782. ga5273 SPRZEDAM parterowy domek na działce 1020 m2 + 2 garaże. 602-488782 Dworniczak. ga5272 ŚMIGIEL - Nietążkowo - super domek niedrogo lub w rozliczeniu mieszkanie w Kościanie. 602-488-782 Dworniczak. ga5277 WYDARTOWO k/Bojanowa (Rawicz) domek + budynki gospodarcze (z ziemią lub bez). 602-488-782 Dworniczak. ga5275 WYNAJMĘ plac przy drodze z pomieszczeniem biurowym. Tel. 607395-650. ga5324

LOKALE SPRZEDAM 53M2 - Sułkowskiego sprzedam. 602488-782 Dworniczak. ga5267 KRZYWIŃ - tanio mieszkanie + lokal użytkowy. 602-488-782 Dworniczak. MIESZKANIE 3-pokojowe + garderoba przy ul. Ostroroga, 57,16 m2, II piętro - 190.000 zł do negocjacji. 601-329-693. MIESZKANIA - Góra, ul. Korczaka. 607-893-379. ga5455 MIESZKANIE - kawalerka 25 m2 ul. Zwycięstwa. 602-488-782 Dworniczak. ga5263 MIESZKANIE 53 m2 ul. Grunwaldzka z loggią sprzedam lub zamienię na 2-pokojowe. 602-488-782 Dworniczak. ga5262 OKAZJA 56 m2, I piętro, bezczynszowe, 2 pokoje z ogródkiem, centrum Leszna (może być na działalność gospodarczą). 602-488-782 Dworniczak. ga5268


OGŁOSZENIA DROBNE - 1 SŁOWO: 1,30 ZŁ

17

Ogłoszenia drobne przez SMS Wyślij SMS-a pod numer 79567 o treści: ABC.(kod rubryki, w której ma być ogłoszenie).Następnie treść ogłoszenia bez polskich znaków, pamiętając o odstępach między wyrazami. Jeśli wyślesz SMS-a do piątku do godz. 15.30, twoje ogłoszenie ukaże się w najbliższym wtorkowym wydaniu gazety „ABC”, a ogłoszenie wysłane do wtorku do godz. 15.30 ukaże się w najbliższym piątkowym wydaniu gazety „ABC” na stronach ogłoszeń drobnych. Koszt ogłoszenia wynosi 9 zł netto (10,98 zł brutto).

Ogłoszenie może zawierać do 85 znaków (jako znak uważamy spację, znak interpunkcyjny, kod rubryki). Regulamin wysyłania i publikowania ogłoszeń przez SMS dostępny na stronie internetowej www.bildpresse.pl

Kody rubryk: 1 Sprzedaż 2 Motoryzacja 3 Usługi 4 Praca 5 Nieruchomości 6 Lokale 7 Nauka 8 Rolnicze 9 Kupno

Np.: ABC.1.Sprzedam rower gorski, tel… OS. Przyjaźni 46 m 2, 3-pokojowe sprzedam. 602-488-782 Dworniczak. ga5266 OS. Rejtana 64 m2, blisko lasu, niedrogo sprzedam. 602-488-782 Dworniczak. ga5265

WYNAJMĘ mieszkanie 60 m2 Gostyń, osiedle 700-lecia. 603-702-258.

MARTYNA Nowa 697-883-985. ga5333

CIESIELSTWO - dekarstwo, podbitki, poddasza, 609-109-004. ga2043

NAPRAWA telewizorów. 606-142575. ga2655

WYNAJMĘ mieszkanie 2-pokojowe umeblowane, 51 m2 - os. Zamenhofa. 530-193-722. ga5462

MILUTKA zaprasza. 697-615-741. ga5472

DEKORACJE, pogotowie artystyczno-krawieckie. 696-515-880. ga2761

NAPRAWA, podłączenia gazówek, pralek. 722-195-573. ga2156 OGÓLNOBUDOWLANE, kompleksowe wykończenia wnętrz. 693-854774. ga4190

WYNAJMĘ pokoje studentom 2-osobowe, 250 zł/osoba, wysoki standard. Leszno, Dąbrowskiego 7 (obok X-Demon) 65/529-50-63. ga5194

NAMIĘTNA dyskretnie. 722-312012. ga5473

DOMOFONY - spółdzielnie, wspólnoty, indywidualnie. 607-392-298.

NIGHT CLUB Stodoła, ul. Lotnicza, zaprasza, 663-899-072. ga5474

DŹWIGI, podnośniki koszowe - usługi. 601-361-422. jk6037

POMIESZCZENIA gospodarcze. 785-639-980. ga5439

POSZUKUJĘ

NOWE zapraszają 727-688-481. ga5334

HYDRAULIK. Tel. 691-626-468.

SPRZEDAM mieszkanie w Gronowie 64 m2, 4 pokoje. Tel. 665-771-030.

WYNAJMĘ niewielkie pomieszczenia gospodarcze, Leszno, Lasocice, Święciechowa, Wilkowice. 604-795204. ga4921

SANDRA prywatnie. 514-744-274. ga5015

OS. Zamenhofa 3-pokojowe 60 m2, parter. 602-488-782 Dworniczak. ga5264

SPRZEDAM mieszkanie 38 m 2 w Pawłowicach. 506-181-736. ga5317

DO WYNAJĘCIA 2 pokoje studentkom - Leszno. 65/52046-91. ga5398 AGROTURYSTYKA Osieczna, pokoje dla pracowników. 607-765-995. BIURA, centrum. 600-310-752. ga5189 DO wynajęcia 2-pokojowe Wieniawa. 602-488-782 Dworniczak. ga5281 GABINET kosmetyczny - Leszno. 609-133-043. ga5450 GARAŻ do wynajęcia - Rejtana. 793202-055. ga5447 KAWALERKI, pokoje. 600-310-752. ga5190 LOKAL 30 m na biuro lub działalność. 693-601-606. ga5460 2

LOKAL na gabinety, biura w centrum Leszna. Tel. 607-395-650. ga5325 LOKALE handlowo-użytkowe. GÓRA 607-893-379. ga5457 OSTROROGA 3-pokojowe. 695-080582. ga5396 POKOJE 2-osobowe. Leszno, Słowiańska, tel. 668-335-504, 601-543400. ga5192 POKOJE studentom.669-414-857. ga5362

KUPNO KUPIĘ konstrukcję tunelu foliowego. Tel. 607-802-280.

NAUKA ANGIELSKI. 601-096-397. ga4918 FIZYKA. 603-878-580.

ROLNICZE „MAKI’’ skup macior i knurów. 609630-005, 601-191-944. ga4013 PRASA kostkująca Z-224/1, 1990. Tel. 65 535-01-26. PROSIĘTA, Poladowo 48. 65/518-8670. ga5036 ga4841

SKUP byków, krów i jałówek, płatne gotówką lub przelewem. 691-233-373, 603-846-459. ga5057 SPRZEDAM kultywator z agregatem szer. 2,80 m. 516-291-277. ga5468

TOWARZYSKIE ATRAKCYJNA 18-tka. 667-433-240. ATRAKCYJNA, zgrabna, prywatnie. 692-390-123. ga5322 ATRAKCYJNE nowe. 665-483-368.

POKÓJ dla studentki, os.Wieniawa, kuchnia, pralka, kablówka, Internet. 601-530-444. ga5295

DZIEWCZYNA dyskretnie, 783-907979. ga5470

POKÓJ. 665-455-815.

ga5208

POKÓJ. 695-716-222.

ga5389

DZIEWCZYNA zaprasza dyskretnie. 667-435-616. Zapraszam koleżanki do współpracy. ga5471

POKÓJ. 695-821-539.

ga5448

SEKSOWNA dyskretnie. 880-306777. ga5094 SEXI Malwinka 530-1234-03. ga5331 WIKTORIA zaprasza. 723-173-580. ga5475

ga5371

KOREPETYCJE matematyka, niemiecki. Tel. 785-119-798.

PROSIĘTA. 502-528-790.

SARA EXCLUSIVE. 513-300-284. ga5016

DZIEWCZYNY. 603-701-639. ga 5002

ZDROWIE POTENCJA. Leszno, 697-454-739. ga4903

ODDAM DARMO MAŁEGO, ślicznego, biało-szarego kotka. 796-646-297. ga5368 ODDAM darmo 3 kotki i 1 kocurka. 667-107-633. ga5383

INSTALACJE wodne, cieplne, gazowe, 601-493-705. ga2459 INSTALATORSTWO grzewcze, wodne, gazowe. 609-583-426. ga3148 KARCHER - Leszno. 607-323-804. KARCHER - Leszno, okolice. 693357-363. ga4177 KARCHER - tanio. 603-854-774. ga4191 KOMINKI, nagrobki, parapety, schody. 882-693-311. ga5159 MEBLE, szafy, kuchnie. www.mebleleszno.pl 65/526-86-83. ga2443 MYJNIA-KARCHER, Królowej Jadwigi 29. 665-195-914. ga3832 NAPRAWA AGD, pralki, zmywarki. 783-608-080. jk4813

SIATKA ogrodzeniowa, bramy, produkcja/montaż. 514-417-884. ga2147 SZPACHLOWANIE, malowanie, tapetowanie. 661-322-315. ga3760 TELEFONY komórkowe, nawigacje - naprawa. 65/520-55-66. jk6013 TELEFONY stacjonarne, telefaksy naprawa. 65/520-55-66. jk6011 TRANSPORT - przeprowadzki. 601055-529. ga3251 TRANSPORT i przeprowadzki. Tel. 509-879-801. ga4593 TYNK maszynowy, elewacje, szpachlowanie. 609-197-699. ga4179 TYNKI maszynowe gipsowe, tradycyjne. 693-854-774. ga4881 WYPOŻYCZALNIA sprzętu budowlano-ogrodniczego. Jackowskiego/13. 694-147-290. ga4501

ODDAM darmo małe kotki - okolice Góry. 728-815-862. ga5433 ODDAM darmo szczeniaczka po małej suczce w dobre ręce. 663-116-160. ga5393 ODDAM kotki w dobre ręce. 509-954692. ga5465 ODDAM w dobre ręce 2 2-miesięczne zadbane kotki. 781-092-007. ga5476

ZADZWOŃ DO FACHOWCA ANTENY-SERWIS-TV-SAT, montaż, naprawa, instalacje. 603-775-093. ga3334 BEZPYŁOWE-CYKLINOWANIE, układanie parkietów, lakierowanie. 601-769-619. ga1259 BEZPYŁOWE cyklinowanie, polerowanie, podłogi. 609-379-993. ga105

ELZA Górowska 38. 65/527-00-83. Zatrudnimy panie. ga5003

BEZPYŁOWE cyklinowanie, parkieciarstwo. www.parkiety-samol.pl 691-569-476. ga2959

RYDZYNA kawalerka jednopokojowa i dwupokojowe wolno stojace. 605-875-992.

FAJNA Dominika 663-926-235. ga5332

BRUKARSTWO, ogrodnictwo, spawalnictwo. 603-209-878. ga4500

WYNAJMĘ dom w Wilkowicach. 601-767-902. ga5458

LENA dyskretnie, 516-715-756. ga5323

BRUKOWANIE - granit, klinkier, docieplanie. 601-737-767. ga2646

PRZYJMĘ dziewczynę na pokój - os. Ogrody. Tel. 605-939-311.

INSTALACJE elektryczne i pomiary. 607-615-130. jk5096

PRODUKCJA siatki ogrodzeniowej, montaż-akcesoria. 697-260-040. ga4891

Oferty Super Last Minute Smaki Egzotyki *Sri Lanka - Perły Cejlonu* 4.10-13.10 *4868 zł* *Włochy* z Leszna 10.10-16.10 Wenecja-Asyż-Rzym... HB *1049 zł* Wycieczki objazdowe: Kuba Meksyk, Indie, Tajlandia Sri Lanka, Kenia, RPA, Karaiby *Turcja* z Wrocławia 6.10-13.10 Grand Luksus 4* All Incl. *1663 zł*  Sylwester w Rimini 29.12-3.01 z Leszna zwiedzanie + bal sylwestrowy HB *1161 zł* *Tunezja* z Poznania 7.10-14.10 Narty we Włoszech 7.12-14.12 FREE SKI Samara 4* All Incl. *1248 zł* Residence Stelvio 2* dojazd własny *630 zł*

WSZYSTKIE OPŁATY W CENIE !!!

SUPER PROMOCJA DLA MŁODYCH PAR!!!


OKAZJA - KUPUJ TANIO

18

OGŁOSZENIA DROBNE Z CENĄ MOŻESZ MIEĆ ZA DARMO

Przyjmu jemy je ty lko na kupon ach wyciętyc h z gaze ty.

We wtorkowym wydaniu ABC ukazuje się strona bezpłatnych, okazyjnych ogłoszeń drobnych. Każde ogłoszenie musi mieć podaną cenę. Ogłoszenia dotyczą tylko sprzedaży. Można je zamieścić w działach:

RÓŻNE, MOTORYZACJA, NIERUCHOMOŚCI, DLA DZIECKA.

MOTORYZACJA CITROEN BERLINGO 2,0 HDI/2000, 5-osobowy, diesel, 180tys/km, 5 drzwi,,klima, 10.600zł. 697-069-855. aa2771 CZĘŚCI z demontażu mechaniczne i blacharskie Renault Clio 19901997, Garzyn koło Leszna. 10 zł. 691-838-823. aa2707 DAEWOO NEXIA/1996, klimatyzacja, 1000zł. 605-171-875. aa2753 DAIHATSU SIRON, 2007 r, 1.3 benzyna, 5-drzwiowy, elektryczne szyby i lusterka, 8 poduszek pow., czerwony, wersja limitowana, bardzo oszczędny, przebieg 55 tys. km, pełna dokumentacja. Cena 21.500 zł do uzgodnienia. Tel. 601-916-545. FIAT CINQUECENTO 700/1998, srebrny metalik, blokada skrzyni, zderzaki w kolorze nadwozia, 27.500zł. 600-605-716. aa2748 FIAT PALIO WEEKEND/1,6/ 16V/1990, gaz, wspomaganie, centralny zamek, el. szyby, 5700zł. 667505-656. aa2734

DWA nowe łóżeczka (białe) z szufladami, 50zł. 785-470-200. aa2716

VW PASSAT 1,6/1997 kombi, dużo dodatków, 12.400zł. 609-203-092. aa2759

FOTELIK samochodowy 0-13kg, bordowy + mata edukacyjna - 100zł. 698-912-243. aa2760

VW PASSAT 1,9TDI/1999, szary metalik, 17.900zł. 600-605-716. aa2747

NOWE łóżeczko do dziecka z materacem, 65 zł, Leszno, Pl. Metziga 8/3. ga4884

VW POLO/1992, benzyna, czerwony, 3-drzwi, 140tys/km, 1600zł. 601-519-599. aa2754

RZECZY dla chłopca 3-4 lata, cena 100zł. 663-272-769. aa2737

VW SHARAN 1,9 TDI/1998, klima, 6-osobowy, elektryka, do małych poprawek lakierniczych, 2xpp, zarejestrowany, 14.800zł. 607-392-085. aa2738

3-POKOJOWE, od zaraz, Ostroroga, duży wysoki balkon, parter, kuchnia w zabudowie ze sprzętem AGD, 218.000zł. 605-699-939. aa2752

BIURKO jasne sosnowe z kontenerem, stan bdb, 1300zł. 697-735-777. aa2732

DOM - Bojanowo, 250.000zł. 607050-055. aa2744

FIAT SEICENTO 900/1999, srebrny matalik, zadbany, radio, alarm, 4800zł. 600-605-716. aa2750

DUŻA działka budowlana w Gronowie - możliwość budowy warsztatu, stolarni itp., 459.000zł. 605-401-144. aa2775

MERCEDES 124/1990 benzyna - gaz, możliwość zamiany, 4700zł. 502-836-232. aa2715 MERCEDES A-klasa 1,4/1999 benzyna, abs, EPS, elektryka, alufelgi, 4xpp, czarny, 13600zł. 607-392-085. aa2714 MITSHUBISI PAJERO PININ 2,0/2000, benzyna, srebrny, stan bdb, 21.000zł. 606-946-523. aa2751 OPEL CORSA 1,2/1996, 4300zł. 667-505-656. aa2733 RENAULT MEGANE/1998, el. szyby i lusterka, szyberdach, granatowy metalik, 2 kpl. opon, centralny zamek, 6000zł. 607-691-988. aa2765 RENAULT Twingo 1,1/2000, żółty, 4xpp, c.z. + pilot, el. szyby i lusterka, szyberdach, radio, zadbany, 9.000 zł lub zamienie na 7-osobowy. 667098-351. ga4450

WÓZEK BEBE COMFORT LOOLA spacerówka błękitna, stan bdb - 400 zł. Tel. 609-333-366.

RÓŻNE

DOM 145/631m , wolno stojący, stan surowy - Gronówko, 169.000zł. 790-510-132. aa2773

FORD GALAXY 1,9 TDI/1999, 110 KM, klimatyzacja, c.z. szyby i lusterka, elektryczne, 14.000 zł. 65/54971-57, 605-670-397. ga5215

WOZEK 3-funkcyjny, granatowy POLAK z folią przeciwdeszczową, 240zł. 698-912-243. aa2762

NIERUCHOMOŚCI

FIAT SEICENTO 900/2000, czerwony, zadbany, radio, airbag, 5100zł. 600-605-716. aa2749

FORD Ka/1996, 2xairbag, I właściciel, kolor zielony, 3000zł. 607-934312. aa2728

DLA DZIECKA

VW GOLF 1,4 benzyna, elektryczny szyberdach, granatowy, przebieg 147000km, 4500zł. 503-824-718. ga4495

2

DZIAŁKA w Śmiglu, PILNIE!, cena 90 zł/m2 (do negocjacji). Tel. 513-354-508. op3004 DZIAŁKA budowlana 75zł/m2, 691514-604. aa2658 DZIAŁKA budowlana w Dębnie, 4 km od Rawicza, kierunek Wrocław, 1429m2, zadrzewiona, w pobliżu las, woda, media przy drodze. Cena 65 zł/m2. 667-098-351. ga3474 DZIAŁKA budowlana, 75zł/m 2. 781-995-473. aa2719 GARAŻ - Dekana - 25.000zł. 65/520-41-62. aa2769

BRYKIETY ze słomy, 400zł/tona. 65-543-83-12. aa2729 BUFET z barkiem, szafka RTV, biblioteczka - 400zł. 728-478-082. aa2757 DRZWI brązowe plastikowe (zewnętrzne) dwuletnie (używane) z futryną, zamek antywłamaniowy, 220zł. 785-470-200. aa2718 DWA fotele nowe - 180zł, biurko młodzieżowe - 110zł, biurko sosnowe - 140zł. 721-085-611. aa2720 ELEKTRYCZNY fotel do masażu z elektrycznym podnóżkiem, regulacja na pilota, prawie nowy, 2.400 zł. 607-540-795. aa2671 FOTEL obrotowy - 60zł, pralka LG - 400zł, automat górny - 300zł. 721085-611. aa2722 FOTEL rehabilitacyjny skóra, pilot, 6 funkcji, pogrzewany, wyłącznik czasowy, 3000zł. 65/520-49-16. aa2726

GARNKI ze stali szlachetnej nowe Goldencook Swiss Set-017, Remes ‘’Antonio-Perla’’, zestaw 2000zł. 65/520-49-16. aa2725 KOMODA drewniana pod telewizor - 400 zł, ława drewniana 400 zł. Tel. 65 542-24-22. aa300 KOŃ na biegunach, mało używany - 100zł. 609-176-324. aa2735 KOZA - 150 zł. Tel. 65 518-52-17.

SUPER okazja! działka budowlana w Rydzynie do zabudowy szeregowej, 55.000zł. 601-834-824. aa2742

BIURO REKLAM I OGŁOSZEŃ 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 63 tel. 65 529 25 40, 65 529 47 27 tel./fax 65 529 48 81

*

SPRĘŻYNY do FIATA BRAVO, hartowane, 4 szt. - nowe, 200zł. 531003-300. aa2730

*Ogłoszenia dotyczą tylko sprzedaży.

PIESKI za 1zł. 781-404-482. aa2767 ROWER męski - 100zł, rower młodzieżowy - 120zł, rower treningowy - 200zł. 721-085-611. aa2724 ROWER młodzieżowy BMX MERIDA - 500zł. 696-439-865. aa2768 STYROPIAN 10cm - 30 opakowań, 34zł/za opakowanie. 607-755-353. aa2772 STYROPIAN gr. 10cm, 1 opakowanie 3m2 - 34zł. 607-755-353. aa2547

LABRADOR biszkoptowy 8-tygodniowy (pies), 250zł. 669-801-409. aa2755

SZAFA ubraniowa z nadstawką + 2 krzesła i pufa, 60zł. 660-373-517. aa2741

LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ - 350zł. 660-281-785. aa2746

SZAFKA kuchenna - 60zł, zlewozmywak - 80zł, stół okrągły - 180zł. 721-085-611. aa2721

ŁÓŻKO wys. 190cm, szer. 0,9m, dł. 190cm z materacem, 200zł. 697-166627. aa2761 MAŁA pralka - 110zł. 660-281-785. aa2745 MASZYNA tarczowa do cięcia metalu - na siłę, mało używana. 500 zł, 605-302-666. aa2681

SZCZENIĘTA owczarka niemieckiego - 150 zł, tel. 509-444-550. SZCZENIAKI owczarka szkockiego collie ‘’Lessie’’ Kąkolewo 120 zł, 693-670-735. aa2640 ŚRUTOWNIK BĄK - 800zł. 65/536-61-50. aa2774

MEBLE pokojowe - 3 segmenty - 400zł, stół rozkładany + 5 krzeseł - 350zł. 728-478-082. aa2756

TAPCZAN ‘’Kubuś’’ - 180zł, telewizor ‘’Royal’’ 19 cali - 250zł. 783-287-376. aa2777

MEBLOŚCIANKA, 300zł. 607050-555. aa2743

TOALETKA VOX kolekcja modern, kolor wenge, jak nowa. 100 zł, 600-803-997. aa2679

NACZYNIA nowe ‘’PHILIPIAK, 18szt. - 3.000zł. 694-840-980. aa2553 NOWA niemiecka pompa głębinowa do wody czystej oraz zapasowe membrany - zasilanie 220V, 110zł. 607-209-128. aa2764 NOWA płyta indukcyjna 1-palikowa, 700zł. 65/520-49-16. aa2727 ORGANY Yamaha PSR - gwarancja, Keyboard E 413, 1000zł. 531003-300. aa2731

KAWALERKĘ - Prochownia lub zamienię na większe IIIp, 1-pokój, balkon, niski czynsz, blok ocieplony, 99.000zł. 883-724-464. aa2770 MIESZKANIE 3-pokojowe w Lesznie, ul. Grunwaldzka, 4000zł/ m2. 65/520-46-91. aa2740

PIEKARNIK elektryczny - 350zł, płyta gazowa - 200zł. 721-085-611. aa2723

KRÓLIKI, 30zł/szt. 693-785-527. aa2717

GARAŻ - Luksemburska - 16.000zł. 783-695-183. aa2776

ROVER 418 diesel 1,8/1993, zielony metalik, pełna elektryka, wspomaganie kierownicy, szyberdach, zarejestrowany, w całości lub na części, 1.800 zł, 501-109-747. ga3772

VW GOLF IV 1,9/2000 kombi, srebrny metalik, abs, 4xpp. wspomaganie, el. szyby, radio, relingi dachowe, 15.000zł. 790-687-500. aa2766

GARNITUR męski 3-częściowy, 88cm w pasie, możliwość przymierzenia, 100zł. 609176-324. aa2736

na

WANNA dł. 170cm - 80zł. 728-478082. aa2758 WANNA żeliwna 140cm - stan bdb - 70zł, wirówka do bielizny - 100zł. 692-148-158. aa2763 ZAMRAŻARKA szufladkowa, 120 zł. 722-271-708. aa2659 ZLEWOZMYWAK + bateria, stal szlachetna, 2-komorowy + ociekacz (lewy), 100zł. 661-968-550. aa2739


19

OGŁOSZENIA/PRACA

BURMISTRZ MIASTA I GMINY WSCHOWA

ViaCon Polska Sp. z o. o. ul. Przemysłowa 6 64-130 Rydzyna k. Leszna Tel. (+48) (0-65) 525 45 45 Fax (+48) (0-65) 525 45 55

Informuje, że zgodnie z art.35 ust.1 i ust.2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U. z 2010 roku Nr 102 poz. 651 z późniejszymi zmianami)-ogłoszeniami Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa z dnia 20 września 2010 roku podane zostały do publicznej wiadomości na okres 21 dni wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargowym.

DZIAŁKI DO SPRZEDAŻY

Burmistrz Gminy Żmigród informuje o wykazaniu do sprzedaży następujących działek pod zabudowę mieszkaniową, jednorodzinną: Położenie nieruchomości

Numer działki

Powierzchnia

Cena

CHODLEWO CHODLEWO CHODLEWO CHODLEWO LASKOWA LASKOWA LASKOWA

262/7 AM 1 262/12 AM 1 262/13 AM 1 262/14 AM 1 109/5 AM 1 109/6 AM 1 109/7 AM 1

0.1182 ha 0.1381 ha 0.1639 ha 0.1763 ha 0.2587 ha 0.2636 ha 0.1362 ha

26.970,00 + VAT 31.400,00 + VAT 38.920,00 + VAT 39.800,00 + VAT 52.500,00 + VAT 59.300,00 + VAT 32.700,00 +VAT

Gmina Żmigród posiada również do sprzedaży następujące nieruchomości zabudowane: KORZEŃSKO – dz. nr 102/1 o pow. 0.3552 ha, zabudowana budynkami dawnej szkoły podstawowej KORZEŃSKO – dz. nr 221/1 o pow. 0.08 ha, zabudowana budynkiem dawnego baru. Szczegółowe informacje uzyskać można w siedzibie Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie, pl. Wojska Polskiego 2-3, tel. 71 385 30 57, wewn. 31. rk1416/k

Firma ViaCon Polska Sp. z o.o. - znany producent i lider na rynku przepustów oraz konstrukcji stalowych z blachy falistej poszukuje pracowników na sezon do montażu konstrukcji stalowych. Praca w delegacji w Polsce i za granicą. Wymagania: dobry stan zdrowia (praca na zewnątrz i na wysokości). Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numer telefonu 609 727 296 lub e-mail mariusz.kuzniak@viacon.pl w terminie do 4 października 2010 roku.

JAMALEX Sp. z o.o.

zatrudni przedstawiciela handlowego

ZARTUDNI:

rk932

Wykazy wywieszone są każdorazowo w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Wschowa przy ul.Rynek 1 oraz podane na stronach internetowych UMiG Wschowa. rk1404/k

Wykształcenie min. średnie e-mail: praca@jamalex.pl

ZARTUDNI:

Automatyka

KONTAKT: a.tyminski@hydro-partner.pl tel. 661-921-509 -

Elektryka

- Inżyniera elektryka KONTAKT: a.dobron@hydro-partner.pl tel. 601-786-941 - Elektryka KONTAKT: tel.: 603-864-983 - Spawacza-ślusarza KONTAKT: Tel.: 601-786-941

KONTAKT: tel. 603-864-983

Przedsiębiorstwo Handlowo-Techniczne Sprzętu Pożarniczego i Ochronnego

SUPON SA

Zakład Usługowo-Handlowy w Lesznie

zatrudni

ŚLUSARZA - KONSERWATORA SPRZĘTU PPOŻ. Wymagania:

• wykształcenie średnie lub zawodowe, • doświadczenie zawodowe, • prawo jazdy kat. B, • znajomość branży BHP będzie dodatkowym atutem

Oferujemy:

• umowę o pracę, • pakiet świadczeń socjalnych CV i list motywacyjny prosimy przekazać na adres: ul. Niepodległości 12, 64-100 Leszno tel. 65 520 40 60 lub e-mail: kadrysupon@pro.onet.pl


SPORT

20 PIŁKA NOŻNA

Pucharowe losowanie W ubiegłym tygodniu w siedzibie OZPN Leszno dokonano losowania III rundy Pucharu Polski na szczeblu okręgu. Odbędzie się ona w najbliższą środę. Na tym etapie rywalizacji do zespołów, które pomyślnie przebrnęły II rundę, dołączą już drużyny z III i IV lig. ZESTAW PAR PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO: Sokół-Orkan Chobienice – Polonia 1912 Leszno Helios Czempiń – Brenewia Wijewo PKS Racot – Rywal-Klon Mochy Grom Wolsztyn – Korona Piaski Grom Czacz – Pogoń Śmigiel GKS Włoszakowice – Sokół Kaszczor Orlik Kokorzyn – Orkan Chorzemin Kania Gostyń – Lew Pogorzela Wisła Borek – Obra 1912 Kościan GKS Krzemieniewo – Orla Jutrosin Ardi/Krobianka Krobia – Dąbroczanka Pępowo Pelikan Dębno Polskie – Sparta Miejska Górka Szewa Gostyń – Rydzyniak Rydzyna Zjednoczeni Pudliszki – Awdaniec Pakosław Rawia Rawicz – Wielkopolanka Szelejewo (ceg) Olimpia Lubosz Stary – wolny los

Fot. E. Baldys  Do pucharowej rywalizacji włączą się w tym tygodniu drużyny z III i IV ligi, w tym Polonia 1912 Leszno i Korona Piaski.

BIEGI

Jubileuszowe bieganie W sobotę, 2 października, w Turwi odbędą się 25. Biegi im. Dezyderego Chłapowskiego. Zgłoszenia do biegów młodzieżowych są przyjmowane do 30 września, natomiast zgłoszenia indywidualne do biegu głównego przyjmowane będą w dniu zawodów w biurze przy Pałacu w Turwi. Celem imprezy jest popularyzacja biegania jako czynnej formy wypoczynku, integracja ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, uczczenie pamięci i zasług Dezyderego Chłapowskiego dla Wielkopolski oraz krzewienie idei poszanowania dla środowiska przyrodniczego. Początek biegów zaplanowano na godzinę

KOP

Otwarcie sezonu Jesienny sezon gry w kopa rozpocznie się w najbliższą sobotę w Pawłowicach. W tym dniu w Sali Wiejskiej odbędzie się turniej otwarcia. Organizatorzy zapraszają od godziny 19. Na najlepszych czekają nagrody finansowe, a dla wszystkich startujących przygotowano dwa posiłki. (ceg)

11. Start i metę zlokalizowano przy Pałacu w Turwi. Bieg główny odbędzie się na dystansie 10 km (mężczyźni – klasyfikacja generalna oraz 6 kategorii wiekowych, kobiety – klasyfikacja open). Biegi młodzieżowe zostaną rozegrane na dystansach od 500 m do 2 km. Zgłoszenia do biegów młodzieżowych są przyjmowane do 30 września telefonicznie pod numerem 65 512-11-25. Najlepsi otrzymają puchary i nagrody rzeczowe. Będzie także prowadzona klasyfikacja niepełnosprawnych. Dla każdego uczestnika biegów przygotowano: dyplom, kiełbasę i napój. Specjalnie dla uczestników biegu głównego – w dniu zawodów o godzinie 9 sprzed dworca kolejowego w Kościanie – odjedzie autobus do Turwi. Organizatorami zawodów są Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Kościan oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, przy współudziale: Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS w Kościanie, Powiatowego Stowarzyszenia LZS w Kościanie, Stacji Badawczej PAN w Turwi, Szkoły Filialnej w Turwi, LZS Tur Turew, Zakładu Rzeźnicko-Wędliniarskiego Zbigniewa Domagały z Turwi. (dab)

Trzy zespoły z naszego regionu zagrają w tegorocznych rozgrywkach Wielkopolskiej Ligi Seniorów. Podobnie jak w poprzednim sezonie o awans do II ligi ubiegać się będą: Polonia 1912 Leszno, Obra Kościan i Rawia Rawicz. KOSZYKÓWKA

Pierwsza zagra Polonia Rozgrywki rozpoczną się 16 października, ale już tydzień wcześniej zainaugurują je leszczynianie. – Nasz mecz wyjazdowy z Pyrą Poznań z 5. kolejki został przełożony – poinformował nas Zenon Sosiński, szkoleniowiec Polonii. Jego podopieczni przystąpią do rozgrywek w przemeblowanym składzie, który będzie opierał się głównie na zawodnikach Polonii. Z graczy UKKS Leszno 2000 być może zostanie tylko Piotr Wojciechowski, choć tym koszykarzem interesuje się Obra. Dwaj jego byli koledzy z zespołu – JęFot. E. Baldys drzej Kowalski i Krzysz Podopieczni Zenona Sosińskiego jako pierwsi z naszych drużyn rozpoczną roztof Kaptur – przenoszą się grywki w Wielkopolskiej Lidze Seniorów. do drużyny ze Wschowy, gdzie gra już inny zawodnik UKKS Dominiki Urbaniak, dawniej Nawroekip z naszego regionu w Wielkopol– Przemysław Matuszewski. tek, która po urlopie macierzyńskim skiej Lidze Seniorów zagra jeszcze Jest szansa, że do odnowionej wróciła do gry w żeńskiej drużynie pięć innych drużyn. Będą to: MKK Polonii trafi Rafał Urbaniak. To do- Super-Pol Tęcza. Jeśli uda się poGniezno, Pyra Poznań, Tarnovia Tarświadczony koszykarz, który wy- załatwiać prywatne sprawy Rafała nowo Podgórne, MKS MOS Konin stępował poprzednio w pierwszo- (chodzi przede wszystkim o pracę), i Sokół Marbo Międzychód. W inligowej Astorii Bydgoszcz. Mierzy to zawodnik zasili leszczyński zeauguracyjnych spotkaniach (16.10) 200 centymetrów i gra na pozycji spół, z którym już od jakiegoś czasu Obra podejmować będzie Sokoła, silnego skrzydłowego, czyli popu- trenuje. Rawia zmierzy się z Tarnovią, a larnej „czwórce”. Prywatnie to mąż (ceg) Oprócz wspomnianych trzech Polonia zagra w Gnieźnie.

PIŁKA NOŻNA

Trenują w Akademii Orlika W Rawiczu działa Akademia Orlika. Szkółka piłkarska szkoląca najmłodszych adeptów futbolu korzysta z boiska ze sztuczną trawą wybudowanego w ramach programu Orlik 2012 przy Szkole Podstawowej nr 1. Rawicka Akademia Orlika wpisuje się w ogólnopolską akcję szkolenia najmłodszych adeptów piłkarskich w miastach, gdzie wybudowano Orliki. Organizatorem akcji jest BZ WBK, a patronat nad nią objęło Ministerstwo Sportu i Tury-

styki. Zajęcia piłkarskiego narybku, z którego później – takie jest założenie akcji – najlepsi chłopcy mają trafić do klubów, są bezpłatne. Nabór chłopców i dziewcząt w wieku 6-8 lat zorganizowano już w czerwcu, a wstępne szkolenie przeprowadzono podczas wakacji. Trenerem rawickiej szkółki piłkarskiej został Przemysław Wawrzyniak. – Zaczęliśmy od zorganizowania pikniku sportowego, który był jednocześnie testem sprawnościowym – mówi. – Wzięło w nim udział ponad

Fot. J. Witczak  Treningi w Akademii Orlika prowadzi Przemysław Wawrzyniak. Zajęcia w trzech grupach futbolowych adeptów odbywają się na boisku Orlik. Na tym obiekcie niedawno rozegrano też Turniej o Puchar Premiera Donalda Tuska.

40 dzieci. Wyniki testu pozwoliły na wybranie uczestników wakacyjnych zajęć. Dzieci poznały podstawy szkolenia piłkarskiego, a ja miałem okazję sprawdzić ich zaangażowanie i zweryfikować predyspozycje piłkarskie. Każdy uczestnik dostał koszulkę i pamiątkowy dyplom. Do dwóch grup Akademii Orlika, która będzie prowadzona do końca roku szkolnego (zajęcia odbywają się w środy i piątki), wyselekcjonowano po 15 uczniów. Otrzymali oni stroje i sprzęt sportowy. Pozostali chłopcy nie zostali jednak odtrąceni, mają zajęcia z podstaw szkolenia piłkarskiego w poniedziałki. W pierwszej grupie Akdemii Orlika (zajęcia w środy i piątki o godz. 16) trenują: Leo Tabankowic, Wiktor Kopij, Jerzy Kupczyk, Jakub Szczepaniak, Jakub Ciemniak, Mikołaj Maćkowiak, Patryk Dzikowski, Adam Lipowczyk, Aleksander Łyskawa, Iwo Maćkowiak, Marcin Mikołajczyk, Patryk Ogrodowicz, Kacper Szpajda, Oskar Cieślak i Adrian Siecla. W drugiej grupie Akademii (treningi w środy i piątki o godz. 17.30) piłkarskie umiejętności nabywają: Franciszek Dziewięcki, Michał Gwizdek, Patryk Mucha, Filip Słotwiński, Michał Mielcarek, Bartosz Biegała, Michał Musiałowski, Kamil Manowiecki, Mikołaj Buduj, Konrad Kozłowski, Kamil Szybaj, Kacper Rzeźnik, Hubert Andersch, Borys Jankowiak i Kacper Nowacki. J.W.


SPORT Ósma kolejka trzecioligowych rozgrywek była bardzo udana dla piłkarzy Piasta Kobylin, którzy przywieźli komplet punktów z Bydgoszczy. Wyjazdowy remis w Trzciance zanotowali natomiast leszczynianie. PIŁKA NOŻNA

Brawa dla Piasta Lubuszanin - Polonia 0:0 Był to typowy mecz walki, który nie przyniósł jednak zbyt wielu bramkowych sytuacji. W zasadzie nie było ich w ogóle i to zarówno z jednej jak i drugiej strony. Początek należał do gospodarzy, ale później kilka akcji przeprowadzili leszczynianie. Niewiele jednak z nich wynikało. Druga połowa rozpoczęła się dobrze dla Lubuszanina, który mocno zaatakował. Obrona Polonii funkcjonowała jednak bez zarzutu. Grę gości ożywił mocno Bergier, który pojawił się na boisku w 62. minucie. To po jego strzale piłka została wybita na rzut rożny. Wynik mógł też zmienić Halec, ale uderzył piłkę głową zbyt słabo. W samej końcówce z 6 metrów strzelali jeszcze gracze z Trzcianki, jednak piłka minęła słupek.

Chemik – Piast 1:2 Kobylinianie przez 4 kolejki spotkań czekali na zwycięstwo. Cen-

ne, wyjazdowe 3 punkty zdobyli w meczu, w którym było dużo walki, a mało finezji. Pierwszą, groźną akcję przeprowadzili w 21. min gdy wzdłuż bramki dośrodkował Szymanowski, a obrońcy gospodarzy o mały włos nie sprokurowali samobójczego gola. W odpowiedzi z rzutu wolnego strzelał Paczkowski, ale na posterunku był Sadowski. Goście objęli prowadzenie w 28. min po uderzeniu Kempińskiego, który wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem. Po zmianie stron, w 51. min, znów strzelał Kampiński, jednak tym razem skutecznie interweniował golkiper Chemika. Cztery minuty później ten sam zawodnik podwyższył strzałem głową na 2:0. W ostatnich dwóch kwadransach przewagę uzyskali gospodarze, którzy w 71. min zdobyli kontaktowego gola.

(ceg),J.W.

21 Tabela

PIŁKA RĘCZNA

Już są liderem Po zwycięstwie u siebie nad Spartą Oborniki szczypiorniści Arotu-Astromal Leszno zostali liderem II ligi. W czołówce jest też Tęcza Kościan. Arot–Astromal – Sparta 28:19

Leszczynianie wygrali, ale nie zachwycili, zwłaszcza w pierwszej połowie. – Rozpoczęliśmy słabo – przyznał Ryszard Kmiecik, szkoleniowiec drużyny gospodarzy. – Chłopcy byli rozkojarzeni i mało skoncentrowani. Stąd wzięły się niewykorzystane przez gospodarzy kontrataki. Zmarnowali cztery takie wyborne okazje. Dobrze, że w bramce udanie spisywał się Edward Madaliński, bo rywale mogli odskoczyć na kilka bramek. Po trafieniu Macieja Wieruckiego Arot–Astromal wyrównał, ale nadal toczyła się gra gol za gol. Nic dziwnego, że do przerwy było tylko 11:9. Dopiero po zmianie stron leszczynianom udało się uzyskać wyraźną przewagę. Sięgała ono 6–8 bramek, by ostatecznie skończyć się na wyniku 28:19. Bramki dla Arotu–Astromal: H. Szkudelski 10, Tórz 5, M. Wierucki, J. Wierucki i Kajzer po 3, Meissner 2,

Fot. A. Przewoźny f W niedzielę zakończył się w Lesznie pierwszy turniej kręglarski zaliczany do Grand Prix Polski. Zawody z okazji 20lecia firmy Sporting zgromadziły na starcie 67 zawodniczek i zawodników. W rywalizacji tych pierwszych (czołowa szóstka na zdjęciu) prym wiodły polonistki. Wygrała Kinga Konopa – 1187 przed Joanną Neczyńską – 1142. Trzecia była Agata Banaszak z Dziewiątki Wronki – 1113. U panów zwyciężył Leszek Torka z Alfy Vector Tarnowo Podgórne – 1264 przed Markiem Majerem z Polonii – 1253 i Maciejem Krzyżostaniakiem z Wrzosu Sieraków – 1174. Warto wspomnieć, że Torka i Majer poprawili podczas turnieju dotychczasowy (ceg) rekord leszczyńskiej kręgielni uzyskując odpowiednio: 655 i 648 punktów.

III liga Lubuszanin - Polonia Victoria - Lech Janikowo - Notecianka Mieszko - Swarzędz Solec Kujawski - Nordenia Calisia - Włocłavia Chemik - Piast Wda - Górnik

IV liga 0:0 2:0 0:2 0:5 0:1 4:0 1:2 1:2

Tabela 1. Calisia Kalisz 2. Górnik Konin 3. Lech Rypin 4. Polonia 1912 Leszno 5. Unia Swarzędz 6.Victoria Koronowo 7. Nordenia Dopiewo 8. Notecianka Pakość 9. Piast Kobylin 10. Wda Świecie 11. Unia Janikowo 12. Chemik Bydgoszcz 13. Lubuszanin Trzcianka 14. Unia Solec Kujawski 15. Mieszko Gniezno 16. Włocłavia Włocławek

Biały Orzeł - Obra Gołuchów - Olimpia Korona - Sokół Dąbroczanka - Stal Centra - Zryw Konin - Miejska Górka Płomyk - Ostrzeszów Września - Słupca

Tabela 8 17 19:8 8 17 13:8 8 16 20:16 8 15 15:10 8 13 13:8 8 13 12:11 8 12 11:6 8 11 12:13 8 10 13:11 8 10 14:15 8 10 8:10 8 9 9:12 8 8 12:11 8 7 9:12 8 6 6:20 8 4 10:24

1. Płomyk Koźminiec 2. Sokół Kleczew 3. Centra Ostrów 4. SKP Słupca 5. Sparta Konin 6. Korona Piaski 7. LKS Gołuchów 8. Dąbroczanka Pępowo 9. Olimpia Koło 10. Victoria Września 11. Stal Pleszew 12. Obra Kościan 13. Sparta Miejska Górka 14. Victoria Ostrzeszów 15. Biały Orzeł Koźmin 16. Zryw Dąbie

W Sosnowcu rozgrywane były w ubiegłym tygodniu mistrzostwa Polski seniorów. Nie przyniosły one medali leszczyńskim florecistom. W czwartek odbyły się turnieje indywidualne kobiet i mężczyzn. Wśród pań nie mieliśmy żadnej swojej przedstawicielki. U panów byli natomiast zawodnicy IKS Jamalex Leszno. Zgodnie z przewidywaniami najwyżej z nich uplasował się ten najbardziej doświadczony, a więc Sławomir Mocek. Medalista mistrzostw świata i Europy, a także były mistrz kraju tym razem musiał się zadowolić dwunastym miejscem. Na 37. pozycji uplasował się Tomasz Nowaczyk, Patryk Kolak był 43, a Jacek Kaszuba 48. W rozegranym nazajutrz turnieju drużynowym zawodnicy IKS Jamalex zajęli dziewiąte miejsce. (ceg)

Awdaniec - Rydzyniak Pogoń - GKS Krzemieniewo Orla - GKS Włoszakowice Rywal-Klon - Racot Rawia - Wielkopolanka Orkan - Brenewia Ardi/Krobianka - Szewa Sokół - Grom 1. Grom Wolsztyn 2. GKS Krzemieniewo 3. PKS Racot 4. Ardi-Krobianka 5. Orkan Chorzemin 6. Pogoń Śmigiel 7. GKS Włoszakowice 8. Brenewia Wijewo 9. Szewa Gostyń 10. Rywal-Klon Mochy 11. Orla Jutrosin 12. Rydzyniak Rydzyna 13. Sokół Kaszczor 14. Rawia Rawicz 15. Awdaniec Pakosław 16. Wielkopolanka

Choć obydwa zespoły raziły nieskutecznością, to jednak spotkanie dostarczyło sporo emocji, gdyż było bardzo wyrównane. Kościaniacy do przerwy prezentowali lepszą skuteczność, niż gospodarze, jednak większą, trzybramkową przewagę uzyskali dopiero tuż przed zmianą stron. Drugą połowę rozpoczęli od zdobycia gola. Wydawało się, że będą kontrolować przebieg meczu. Ale nic z tego. Zagłębie zdobyło pięć goli z rzędu i w 38. min objęło prowadzenie 12:11. Nerwowo było już do samego końca. Wynik oscylował wokół remisu. Na jednobramkowe prowadzenie wychodził to jeden, to drugi zespół. W 57. min gospodarze wygrywali 20:19, ale potem złapali kilka kar i bramki dla Tęczy rzucili Piątek ze skrzydła i Duda z kontry. W końcówce zawodnik gospodarzy mógł wyrównać z sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale nie trafił do bramki. – Mecz był zacięty, z nieskuteczną

Po mistrzostwach

Klasa A 0:2 1:2 1:0 0:5 1:2 4:1 2:2 2:3

Tabela 8 21 22:10 8 15 17:10 8 13 13:8 8 13 12:8 8 13 10:12 8 12 14:11 8 11 18:16 6 11 10:7 8 11 12:15 8 10 9:9 8 10 8:9 8 9 14:11 8 9 8:12 8 8 12:18 8 7 14:23 7 1 4:17

Zagłębie II – Tęcza 20:21

SZERMIERKA

Klasa okręgowa 1:4 5:3 2:2 0:1 1:0 2:0 4:2 2:2

Giernas i Jasieczek po 1.

7 21 24:5 7 21 17:3 7 13 18:9 7 12 13:11 7 11 10:6 7 10 11:8 7 10 17:17 7 10 15:15 7 10 14:18 7 8 9:17 7 7 6:9 7 7 13:20 7 6 15:19 7 5 11:17 7 4 8:12 7 4 6:21

Rokosowo - Sarnowianka Chwałkowo - Kormoran Lew - Korona Mas-Rol - Pelikan Kania - Orzeł Pudliszki - Wisła Rolgos - Ruch

Arot–Astromal

2 4 11

2.

Olimp Grodków

2 4 10

3.

Żagiew Dzierżoniów 2 4 8

4.

Tęcza Kościan

246

5.

MKS Poznań

229

6.

Pogoń Oleśnica

223

7.

Orlik Brzeg

222

8.

Sparta Oborniki

2 2 –3

9.

Krokus Bystrzyca

2 2 –1

10. ŚKPR Świdnica

2 2 –1

11. SPR Nowa Sól

2 0 –13

12. OSiR Komprachcice 2 0 –15 13. Szczypiorno Kalisz

2 0 –7

14. Zagłębie II Lubin

2 0 –9

grą z obydwu stron. Cieszą dwa punkty zdobyte na wyjeździe – podsumował Rafał Szatkowski, trener Tęczy. Bramki dla Tęczy rzucili: Graf, Stelmasik i Haryk po 4, Wujec i Duda po 3, Cierniewski, Piątek i Florkowski (ceg),(dab) po 1.

Pozostałe wyniki: Orlik – Olimp

20:22

MKS – OSiR

31:21

Pogoń – SPR Nowa Sól

34:25

Szczypiorno – ŚKPR

27:28

Krokus – Żagiew

19:21

KICKBOXING

Poza podium Aż czterech reprezentantów Polonii 1912 Leszno uczestniczyło w mistrzostwach świata juniorów i kadetów w kickboxingu. Trzech z nich otarło się o podium. Zawody odbyły się w ubiegłym tygodniu w Belgradzie. Rywalizowano w nich w formułach semi, light i full. W tej ostatniej kategorii wśród juniorów czwarte miejsce zajął Michał Kędziora walczący w wadze 51 kg. Tuż za podium znaleźli się również Maciej Kędziora i Michał Ludwiczak, którzy występowali w light contakcie – pierwszy w wadze 63, a drugi 69 kg. Czwarta lokata przypadła też kadetowi Dominikowi Walkowiakowi. Polonista rywalizował w formule (ceg) light w wadze 47 kg.

grupa II 7:2 1:1 1:2 3:1 3:0 1:1 1:3

Wroniawy - Znicz Czempiń - Gwiazda Juna-Trans - Boguszyn LUKS - Czacz Olimpia - Sokół Wł. Promień - Sokół-Orkan Rywal-Ewmar - Bucz

1:2 0:0 6:1 1:3 7:0 4:0 2:6

Tabela

grupa I Tabela 1. Kania Gostyń 2. Pelikan Dębno 3. Zjednoczeni Pudliszki 4. Ruch Bojanowo 5. Wisła Borek 6. Sokół Chwałkowo 7. Kłos Rokosowo 8. Mas-Rol Spławie 9. Sarnowianka 10. Korona Wilkowice 11. Lew Pogorzela 12. Kormoran Św-wa 13. Orzeł Lipno 14. Rolgos Sowiny

1.

5 11 13:5 5 10 8:5 5 9 18:7 5 8 14:12 4 8 8:1 5 8 9:6 5 7 12:8 5 6 12:16 5 6 11:15 5 6 8:12 5 5 8:11 4 4 6:7 5 3 8:16 5 3 7:21

1. Grom Czacz 5 13 21:6 2. Juna-Trans St. Oborzyska 5 12 23:5 3. Olimpia Lubosz 5 12 20:5 4. Helios Bucz 5 9 18:12 5. Gwiazda Siedlec 5 9 11:6 6. Helios Czempiń 5 8 8:5 7. LUKS St. Bojanowo 5 7 24:17 8. Znicz Obra 5 7 9:8 9. Rywal-Ewmar 5 6 11:15 10. Promień Krzywiń 5 6 5:5 11. Dąb Boguszyn 5 5 9:16 12. Sokół Włoszakowice 4 1 4:17 13. Sokół Wroniawy 4 1 4:17 14. Sokół-Orkan 5 0 1:34

(ceg)


SPORT

22

Już w piątek czytaj o...

ŻUŻEL

nowym, wielomarkowym salonie motoryzacyjnym Waldemara Ciesiółki w Lesznie.

ŻUŻEL

Zakończyli sezon W ostatnim w tym roku meczu o punkty Kolejarz Rawicz przegrał w Ostrowie Wielkopolskim z Ostrovią 30:60. „Niedźwiadki” zakończyły drugoligowe rozgrywki na czwartym miejscu. Podopieczni Henryka Jaska udali się do Ostrowa Wielkopolskiego w sześcioosobowym składzie. Początek niedzielnego spotkania nie zapowiadał jednak ich pogromu. Do V wyścigu toczyli wyrównany pojedynek z gospodarzami – było tylko 16:14 dla Ostrovii. Jeszcze po VIII biegu przewaga wynosiła 8 punk-

tów. Od tego momentu ostrowianie przejęli jednak inicjatywę, a w końcówce już wyraźnie dominowali. Dość powiedzieć, że pięć kolejnych pojedynków wygrali podwójnie. Punkty dla Kolejarza zdobyli: Alan Marcinkowski 2, Wiktor Gołubowskij 8, Tomasz Łukaszewicz 1, Marcin Nowaczyk 6, Tobiasz Musielak 13 i Marek Łozowicki 0. W ekipie Ostrovii najskuteczniejsi byli Daniel Pytel i Mariusz Staszewski, którzy uzyskali po 14 „oczek”. (ceg)

ŻUŻEL

Wygrał u siebie Sebastian Ułamek zdobył w Tarnowie tytuł indywidualnego mistrza Europy. Z dwójki zawodników Unii Leszno Jurica Pavlic był siódmy, a Sławek Musielak piętnasty. Sobotni turniej stał pod znakiem dominacji żużlowca Taurona/Azotów. Ułamek wygrał wszystkie wyścigi i ukończył zawody z kompletem punktów. Drugie miejsce przypadło Czechowi Alesowi Drymlowi, zdobywcy 12 „oczek”, natomiast o trzecią lokatę trzeba było rozegrać

bieg dodatkowy. Spotkali się w nim Andriej Karpow i Rinat Gafurow, którzy uzbierali po 11 punktów. Wygrał ten pierwszy. Na siódmej pozycji ukończył zawody Jurica Pavlic. Leszczynianin udanie rozpoczął turniej, gdyż po trzech seriach startów miał na koncie 7 punktów. Później wiodło mu się jednak znacznie gorzej i ostatecznie uzbierał ich w sumie 9. W stawce finalistów nie liczył się drugi z reprezentantów Unii – Sławek Musielak, który zdobył jedynie 2 „oczka”.(ceg)

Po 37 latach

Aż tyle musieli czekać kibice na drugi w historii polskiego żużla złoty medal indywidualnych mistrzostw świata. Po Jerzym Szczakielu zdobył go Tomasz Gollob. W Terenzano odbył się przedostatni tegoroczny turniej z cyklu Grand Prix. Przed jego rozpoczęciem Gollob miał aż 19 punktów przewagi nad Jasonem Crumpem i 18 nad Jarkiem Hampelem. Wiedział, że może zapewnić sobie złoto już w sobotni wieczór, nie czekając na ostatni turniej w Bydgoszczy. Do tego potrzebne było spełnienie dwóch warunków: zdobycie we Włoszech 6 „oczek” więcej od Australijczyka i 5 więcej od reprezentacyjnego kolegi. Zawodnik Caelum/Stali Gorzów dokonał tej sztuki, choć zawody rozpoczął od trzeciego miejsca w swoim pierwszym starcie. Później nie znalazł pogromcy. Wygrał sześć kolejnych wyścigów i już przed finałową

potyczką przyjmował gratulacje za zdobycie tak upragnionego przez siebie tytułu. Pomogli mu w tym: Crump, który nie zakwalifikował się nawet do półfinału oraz... sędzia, który Chrisowi Harrisowi, a nie Hampelowi przyznał drugie miejsce w biegu

decydującym o awansie do finału. „Małemu” na pocieszenie pozos tał fakt, że po sobotnich zawodach odrobił jednopunktową stratę do Crumpa i przed ostatnim turniejem to on jest bliżej srebra. Wyprzedza teraz Australijczyka 2 „oczkami”. Ze szczęścia szalał natomiast Gollob, który także w wielkim finale okazał się najlepszy, pokonując Harrisa, Grega Hancocka i Nicki’ego Pedersena. – Jestem niezwykle szczęśliwy – radował się Polak. – Jeżdżę na żużlu od 20 lat i aż tyle musiałem czekać na ten złoty medal. Przepraszam, że trwało to tak długo. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili: sponsorom, moim mechanikom, Tomkowi Gaszyńskiemu, a także wspaniałym polskim kibicom, którzy na drugie w historii naszego żużla złoto czekali jeszcze dłużej, bo aż 37 lat. (ceg), fot. A. Przewoźny

KOSZYKÓWKA

Wisła płynie do Leszna Ostatnim sprawdzianem formy przed sobotnią inauguracją rozgrywek Ford Germaz Ekstraklasy był dla leszczyńskich koszykarek turniej o Puchar Prezesa CCC Polkowice. Drużyna Super-Pol Tęcza zajęła w nim drugie miejsce. Trzydniowa impreza zgromadziła na starcie cztery ekipy. Oprócz leszczynianek i gospodarzy grały w nim dwa zagraniczne zespoły – czeski Sokol Hradec Kralove i słowacki Rużomberok. Na inaugurację nasze panie zmierzyły się z Czeszkami, które pokonały 84:64. W sobotę podopieczne Jarosława Krysiewicza

zmierzyły się z CCC. Uległy polkowiczankom 48:68. Na zakończenie imprezy rywalem leszczynianek był Rużomberok. Po dobrym spotkaniu Super-Pol Tęcza pokonała doświadczone Słowaczki 75:61, co pozwoliło im zająć drugie miejsce w turnieju. – Zagraliśmy dwa przyzwoite mecze, zwłaszcza ten z Rużomberokiem. Dobrze funkcjonowała obrona, niezły był też atak, bo rzuciliśmy im aż 75 punktów. Źle było natomiast z CCC. Zawaliliśmy pierwszą połowę. Przez 7 minut zdobyliśmy tylko 2 punkty, a rywalki aż 17. Martwi kontuzja łokcia Kuncewicz, która

może ją wyłączyć z gry w sobotnim pojedynku z Wisłą – powiedział trener Jarosław Krysiewicz. Był to ostatni sprawdzian formy przed inauguracją rozgrywek ligowych. Leszczynianki rozpoczną je w najbliższą sobotę meczem u siebie (godz. 18) z Wisłą Kraków. W ten weekend odbyły się natomiast już trzy inne spotkania w Ford Germaz Ekstraklasie. W Toruniu Energa dość niespodziewanie uległa Liderowi Pruszków 63:65, Wisła Kraków uporała się z Artego Bydgoszcz 72:64, a w derbach Łodzi Widzew pokonał (ceg) ŁKS 55:43.

ŻUŻEL

Fogo znaczy ogień Firma z Wilkowic została stra- – tłumaczy właściciel firmy Tomasz weszła przed kilku laty do sportu żużlowego. Zaczęła sponsorować tegicznym sponsorem poznańskich Błaszak. „Fogo” po portugalsku znaczy Adama Skórnickiego, a rok później żużlowców. To już pewne: poznańska drużyna ogień i z taką właśnie siłą firma zawodnik ten został indywidualnym mistrzem Polski. będzie występować w przyTo wtedy i za sprawą szłorocznych rozgrywkach wychowanka Unii Leszno I ligi z firmą z Wilkowic Tomasz Błaszak zainterew nazwie. sował się bliżej nieznaną Fogo to producent agremu wcześniej dyscypliną gatów prądotwórczych. sportu. Teraz jest jej wielFirma powstała w 1995 kim fanem, a jego przedsięroku w Poznaniu, ale osiem biorstwo będzie nie tylko lat później przeniosła się sponsorem najlepszego do podleszczyńskich Wilz poznańskich żużlowców, kowic. ale i całej jego drużyny. – Stąd pochodzi moja Jak się dowiedzieliśmy żona, ale przeprowadzka w klubie, zespół przyjmie była też ze względów loFot. archiwum najprawdopodobniej nakalizacyjnych, bo Wilkowice leżą pomiędzy dwo-  Firma z Wilkowic najpierw wspierała Adama Skór- zwę PSŻ Lechma Fogo ma ważnymi ośrodkami: nickiego, teraz będzie także strategicznym sponsorem Poznań. MIW Wrocławiem i Poznaniem jego klubu.

Gazeta „ABC”, 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 63, tel. 65 529-25-40, 65 529-47-27, tel./fax 65 529-48-81. Redaguje zespół: Edward Baldys – fotoreporter, Dariusz Cegielski – z-ca redaktora naczelnego, Elżbieta Curyk-Sierszulska, Łukasz Domagała, Jacek Kuik, Lidia Lewandowska, Lidia Matuszewska – z-ca redaktora naczelnego, Antoni Neczyński – redaktor naczelny, Andrzej Przewoźny – sekretarz redakcji, Jacek Witczak, Mirosław Wlekły, Kinga Zydorowicz, współpracownik: Dariusz Borowski. Wydawca: Leszczyńska Oficyna Wydawnicza, 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 63. Druk: Drukarnia POLSKAPRESSE Sp. z o.o., Oddział Prasa Poznańska, 60-175 Skórzewo k. Poznania, ul. Malwowa 158, tel. 61 814-85-10. ISSN 1231-9082.


23

UNIA NA TRONIE

Chorągiewki jak bułki Rodzina Frankowskich z Zaborówca sprzedaje w swoim domu gadżety Unii Leszno. Takiego zainteresowania jak przed finałem jeszcze nie mieli. Chorągiewki sprzedały się jak ciepłe bułeczki. A gdy ich zabrakło, proszono o szaliki, naklejki, kubki,

długopisy... – Ruch był codziennie. Ludzie kupowali i rano, i wieczorem – zdradzają Frankowscy. Teraz chyba nie ma już nikogo w okolicach Zaborówca, kto nie miałby jakiegoś drobiazgu w biało-niebieskich barwach.

Zawsze nad tunelem

▲Tak cieszyli się Frankowscy ze złotego medalu Unii.

Toromistrz na medal Jaki dziś zrobił pan tor? - zapytaliśmy się tuż przed meczem Stanisława Kaźmierczaka. To człowiek, który od lat odpowiada za najważniejsze sukcesy Unii. – Lekko pod koło. Taki sam jak na Toruń. A kto lubi taki tor? – Jak na razie najlepiej radzi

sobie na takim Janusz Kołodziej – ocenia toromistrz. – Ale przecież jedzie też Adams, Baliński, wszyscy dobrze sobie radzą. Jedno jest pewne: jak Kaźmierczak zrobi tor, ciekawe zawody murowane. Jego ciężką pracę jest w stanie zepsuć tylko – jak podczas niedzielnego finału – ulewa.

Rodzina sponsora Maciej Duda rzadko pojawia się na stadionie z dziećmi. To się chyba zmieni. Bo Paweł (4 lata), Dominika (8) i Weronika (11) pokochali żużel. Rodzina współwłaściciela Polskiego Koncernu Mięsnego Duda – sponsora Unii Leszno zameldowała się na

niedzielnym finale w komplecie. – To dopiero ich drugi, trzeci raz na stadionie - mówi mama dzieci Daria. Ale na pewno nie ostatni. – Wcale nie jest za głośno – oceniła najstarsza Weronika. I zapowiedziała: – Chcę chodzić na mecze.

▲Kibice z Konojadu, aby zająć swoje ulubione miejsce nad tunelem, na stadionie zjawili się już trzy godziny przed meczem.

Kibice z Konojadu najpierw przyjechali do Leszna rano po bilety. A potem po południu na mecz. Grupowe wyjazdy na Unię we wsi w powiecie grodziskim to już tradycja. – Najważniejsze było zdobyć bilety. Potem o trzynastej zrobiliśmy

zbiórkę u mnie, był grill, a już po szesnastej zameldowaliśmy się na stadionie. Opłaciło się, zajęliśmy nasze ulubione miejsca nad tunelem – cieszył się Adam Kaczmarek z Konojadu. Od pięciu lat około dwudziestoosobowa grupa tamtejszych kibiców nieza-

Gięta u Tadzia

twierdzo Nowicki. Kiedy rozruszał swój objazdowy interes, żużlowych kibiców w Lesznie karmiły zaledwie dwa stoiska. Dziś wybór jest o wiele większy. Ale stali klienci i tak wiedzą swoje. O jaką kiełbaskę proszą zazwyczaj? – W miarę rumianą. Byle szybko. Byle zdążyć na kolejny bieg.

Tadeusz Nowicki karmi kibiców Unii już od 30 lat. Gięta czy kiełbasa z rusztu – jak kto woli – to ulubione danie kibiców żużlowych. – Trochę dymu, trochę smrodu, by interes szedł do przodu – zaczepia dowcipnie kibiców pan Tadzio. Doskonale zna go przynajmniej pół stadionu Smoczyka. Swoje kiełbaski sprzedaje tu już od trzech dziesięcioleci. – Zanim trafi na tackę, jest odpowiednio przyprawiona i należycie upichcona – zachwala. Efekt? – Klienci ciągną tu jak do ula –

wodnie stawia się na meczach Unii. – To u nas wielka tradycja – twierdzi Kaczmarek. – Na żużel jeździli już nasi dziadkowie. Ale fanów „Byków” jest u nas coraz więcej. Meczów w Lesznie nie opuszczamy. Wyjazdowe oglądamy wspólnie przed telewizorem.

Mokre zwycięstwo W takiej formie „Byków” jeszcze nie widziały. Nie mogą przecież pamiętać bezkonkurencyjnej drużyny, wygrywającej mecz za meczem, z lat 80. Kiedy przychodziły na świat, Unii nie wiodło się najlepiej. Później, gdy zaczynały podziwiać żużlowców, „Byki” powoli odzyskiwały dawną moc. Od lewej: Marta, Julita, Patrycja, Andzia i jeszcze jedna Marta - pierwszoklasistki z drugiego ogólniaka i ekonomika w Lesznie żużlem interesują się już od początku podstawówki. – Jesteśmy mokre, ale szczęśliwe – mówiły, gdy spotkaliśmy je świętujące 13. już tytuł mistrzowski leszczynian.

Przygotowali: DARIUSZ CEGIELSKI, MIROSŁAW WLEKŁY Zdjęcia: E. Baldys, A. Przewoźny


Mistrzowie Polski bez tajemnic Sławomir Kryjom to człowiek, który przez cały sezon jest najbliżej zawodników. Pełniąc funkcję kierownika drużyny obcuje z żużlowcami przy okazji niemal każdej imprezy, nie tylko meczów ligowych. Jak mało kto zna chłopaków i wiec, co komu leży na sercu. Nic dziwnego, że to właśnie jego poprosiliśmy o krótką charakterystykę mistrzów Polski. Leigh Adams

– Od wielu sezonów lider zespołu, który wielokrotnie ratował nasz zespół z opresji. Adams to nie tylko zawodnik, ale również świetny człowiek interesujący się losem każdego zawodnika. Moim zdaniem jeden z lepszych techników w historii światowego żużla. Leigh zawsze zostawia na torze miejsce rywalom. W ostatnim sezonie startów udowodnił, że przedwcześnie kończy karierę. Jest jednym z najlepiej punktujących zawodników w lidze polskiej, szwedzkiej i angielskiej. W wolnych chwilach sporo czasu spędza na nartach wodnych. Ponadto pasjonuje się innymi sportami motorowymi, w szczególności Formułą 1 i moto GP. Mówi się, że nie mam ludzi niezastąpionych, ale ciężko będzie znaleźć zawodnika, który tak jak Leigh będzie identyfikował się z drużyną, kibicami i miastem.

Jarosław Hampel

– bez wątpienia lider zespołu. Niezwykle charyzmatyczny. Jeśli się z czymś nie zgadza albo ma inne zdanie na dany temat zawsze potrafi to wyartykułować. Jego zdobycze punktowe w tym roku stawiają go w roli gwiazdy drużyny. W trudnych momentach bierze odpowiedzialność za wynik zespołu. Jako zawodnik świetny startowiec i technik, podobnie jak Adams. Jeśli w parze ma równie szybkiego zawodnika kapitalnie potrafi pojechać w duecie. Jest fanatykiem sportów ekstremalnych z nurkowaniem na czele. Moim zdaniem nadchodzi jego czas, jeśli chodzi o cykl GP. Ma świetną bazę, jest dobrze przygotowany logistycznie i mentalnie, aby myśleć o najwyższych celach.

Janusz Kołodziej

nych pozycji. Nigdy się nie poddaje. Damian jest również duszą tego zespołu. On nawet w najtrudniejszych momentach potrafi żartować. Przed startem niezwykle skupiony. W wolnych chwilach dużo czasu

będzie silnym punktem reprezentacji Australii wspólnie z Holderem. Myślę, że cykl Grand Prix czeka na niego. Czasem w parkingu trzeba go wyciszyć, ponieważ zdarzają się sytuacje, że ostre starcie z toru chce wyjaśniać w parkingu. Uwielbia wszystko, co związane jest z motocyklami.

– maszyna do zdobywania Jurica Pavlic – żużlopunktów. Zawodnik niezwykle powiec, który ma wszystko, zytywnie ustosunkowany do życia. aby być wielkim zawodnikiem. Ma Człowiek bezkonfliktowy. Nie uznaje talent, bazę, sprzęt. Ten rok jest straconych pozycji. Ma wielkie serce dla niego dużo lepdo walki. Takiego szym niż poprzedzawodnika szukani. Potrafi pojechać liśmy. Podobnie świetnie, jak w mejak Jarek świetnie czach wyjazdojeździ parą. Ma wych w Gorzowie wspaniały przeczy Tarnowie. Cały gląd sytuacji na czas brakuje mu torze. Świetnie jednak stabilizacji. dobiera tor jazJura ma świetną dy i gdy atakuje technikę i jest odpotrafi zamęczyć ważny. Jego główprzeciwnika. Ma nym problemem nietuzinkowy styl jest sfera mentalna. jazdy, często zaTo jest zawodnik, przeczający wręcz który kocha Unię prawom fizyki. Leszno i kibiców. Wielki fanatyk Można śmiało poherbaty. Janusz wiedzieć, że to wystosuje takie mixy chowanek naszego herbat, że chyba klubu. Ma wielki nawet najwięksi potencjał i myślę, znawcy i miłośnicy że przechodząc do tego trunku byliby wieku seniora nieraz zachwyceni. Jest V Sławomir Kryjom przez cały sezon jest najbliżej zawodników. zaskoczy naszych kibiców. „Jurek” wielkim miłośnikiem motoryzacji. spędza na torze motocrossowym. oprócz maszyny żużlowej prowaW wolnych chwilach korzysta rówInteresuje się również wschodnimi dzi również tira oraz jest operatonież ze skutera wodnego. Ponadto sztukami walki. rem ciężkich maszyn budowlanych jest wielkim fanem modeli zdalnie firmie swojego ojca. Zimą był sterowanych. Troy Batchelor – ty- w odpowiedzialny za odśnieżanie dróg powy Australijczyk, zaDamian Baliński – co w regionie, w którym mieszka. Sam tu dużo mówić. Zawodnik wsze wyluzowany bez względu na każdej doby przejeżdżał z pługiem sytuację. Mile zaskoczył w tym roku z największym stażem w zespole. kilkaset kilometrów. i wreszcie jedzie na miarę swoich Jest dłużej w tej ekipie niż Adams. możliwości. Jest ważnym ogniwem Sławomir Musielak Człowiek, w którym płynie biało– zespołu. W Tarnowie uratował nam – niezwykle utalentowany. niebieska krew. Jeśli jest szybki po„skórę”. Jako zawodnik – świetny Pomimo słabszych występów nie trafi wygrać z każdym i na każdym startowiec. Rzadko traci pozycję można mu zarzucić braku zaangatorze. Często pomaga partnerowi wywalczoną po starcie. Jest liderem żowania i chęci do pracy. Być może z pary. Jeździ ostro i za to kochają angielskiego Peteborough. Wkrótce to nie był jego rok. Z pewnością ten go kibice. Dla niego nie ma straco-

Kto zastąpi Adamsa?

Rune Holta

Andreas Jonsson V Leigh Adams wypatruje swojego następcy.

Krzysztof Kasprzak

Jason Crump

zawodnik ma talent do żużla. W tym roku awansował do finału IME seniorów. Jest w czołówce polskich juniorów. Na pewno ma potencjał i powinien spróbować startów w ligach zagranicznych.

Adam Shields – człowiek kochający muzykę i żużel. Adam jest zawodnikiem, który zawsze oddaje siebie dla zespołu. Interes drużyny jest dla niego najwyższym dobrem. Po dwóch udanych sezonach tym razem przegrał rywalizację o miejsce w składzie. Jest bardzo doświadczonym zawodnikiem. Regularnie występował w lidze angielskiej i szwedzkiej. Shields jest niezwykle twardym facetem. W Anglii ma pseudonim „młot”. Naprawdę musi doznać ciężkiej kontuzji, aby odmówić startu w zawodach. Czuje się związany z drużyną, o czym najbardziej świadczy fakt obecności podczas niemal wszystkich meczów rundy play–off. Jest wielkim fanem ciężkiej muzyki metalowej. Po Lesznie dumnie chodzi w koszulce zespołu Behemot. Ponadto w trakcie sezonu jeździ po Europie po różnych festiwalach i koncertach. Roman Jankowski

(trener) – legenda polskiego żużla. Człowiek, który złotymi literami zapisał się w historii światowego speedwaya. Nie ma kibica w Lesznie, który nie znałby tego nazwiska. „Jankes” po latach wrócił do swojego klubu jako trener. Debiut wypadł okazale, ponieważ zawodnicy spisywali się świetnie. Do drużyny wniósł przede wszystkim spokój. Przez cały sezon służył chłopakom swoim wielkim doświadczeniem nabytym podczas kariery sportowej. Zawodnicy natomiast słuchali jego rad mając w pamięci sukcesy, jakie osiągał ich trener na żużlowym torze. Nowy szkoleniowiec nie zmieniał zbyt często par widząc na początku, jacy zawodnicy najlepiej czują się ze sobą w duecie. Ponadto świetnie przygotowany tor był zawsze atutem leszczyńskich zawodników.

Jason Crump, Rune Holta, Andreas Jansson, Krzysztof Kasprzak. Czy ktoś z tej czwórki zastąpi w nowym sezonie Leigh Adamsa? Adams spędził w leszczyńskim klubie 15 sezonów. Już pod koniec ubiegłego roku zrezygnował ze startów w cyklu Grand Prix, zapowiadając jednocześnie, że sezon 2010 będzie ostatnim w jego bogatej karierze. Decyzja jest nieodwołalna i 10 października, podczas specjalnego turnieju na Stadionie im. Alfreda Smoczyka, pożegnamy wspaniałego „kangura”. Kto go zastąpi? To pytanie nurtuje od dłuższego czasu wszystkich sympatyków Unii, którzy nie wyobrażają sobie drużyny bez sympatycznego Australijczyka. Tu i ówdzie wymienia się nazwiska następców Adamsa. Wśród nich najczęściej wspomina się Jasona Crumpa, a także Rune Holtę i Andreasa Jonssona. Ich ewentualne pozyskanie jest jednak uzależnione: primo – od warunków postawionych przez zawodników i możliwości finansowych klubu, secundo – od ostatecznych rozstrzygnięć w cyklu Grand Prix i regulaminu rozgrywek. Jeśli bowiem w światowej elicie utrzyma się Fredrik Lindgren (po Terenzano jego szanse bardzo zmalały), to automatyczny awans do nich

uzyska Janusz Kołodziej – czwarty zawodnik challenge`u w Vojens. Unia będzie miała wtedy już dwóch uczestników GP (drugim będzie Hampel) i kolejnego już nie zatrudni. Jeśli jednak „Fredka” wypadnie z ósemki, to taka możliwość się pojawi, chyba – co wydaje się raczej mało realne – że Kołodziej otrzyma stałą „dziką kartę”. Pozyskanie Crumpa, Holty, Jonssona czy jeszcze innego jeźdźca ze światowej elity będzie też możliwe w przypadku odejścia z drużyny Jarka Hampela, któremu w tym roku kończy się kontrakt z Unią. Zakładając jednak najbardziej optymistyczny wariant, a więc awans „Koldiego” do Grand Prix i – w co głęboko wierzymy – dalsze starty w Unii „Małego”, istnieją też dwie inne opcje. Pierwsza to powrót do Leszna Krzysztofa Kasprzaka, druga ściągnięcie na Strzelecką braci Pawlickich i jazda obecnym składem. Najbliższe tygodnie pokażą, którą drogą pójdą sternicy leszczyńskiego klubu. Możliwości – jak widać – jest wiele i mamy nadzieję, że wybiorą tę najbardziej optymalną, podobnie jak to było w kończącym się sezonie.


A TY JAK DŁUGO BĘDZIESZ PRZEPŁACAŁ?

do wo zi

Dla osób fizycznych, firm i rolników KREDYTY, POŻYCZKI BEZ BIK

30.000 zł

rata 249,75 zł

50.000 zł

rata 416,25 zł

70.000 zł

rata 582,75 zł

100.000 zł

rata 832,50 zł

Nie ma zboża, bierzemy syna str. 10 Brakuje mieszkań do wynajęcia str. 5

ABC Leszno, tel. 65 529-67-77

GOSTYŃ y GÓRA y KOŚCIAN y LESZNO y RAWICZ y WSCHOWA Nr indeksu 35077X

GOSTYŃSKIE

www.gazetaabc.pl

e-mail: abc@gazetaabc.pl

Nr 77 (2226) 28.09-30.09.2010 r. wtorek-czwartek cena 2,00 zł

(w tym 7% VAT)

Hej, hej Unia mistrz!!!

Fot. E.Baldys i A.Przewoźny

Ten okrzyk wydobył się z gardeł ponad 25 tysięcy kibiców po 10. biegu niedzielnego meczu finałowego Unii Leszno z Falubazem Zielona Góra. W tym momencie stało się jasne, że nikt nie jest już w stanie odebrać „Bykom” trzynastego w historii klubu mistrzostwa Polski. Wielkie fetowanie tego wspaniałego sukcesu rozpoczęło się na dobre dopiero po 11. wyścigu, kiedy to padający od dłuższego czasu deszcz spowodował przedwczesne zakończenie spotkania (przy stanie 39:27 dla Unii). Mimo kapryśnej aury nikt nie opuścił Stadionu im. Alfreda Smoczyka. Fani biało-niebieskich zgotowali swoim pupilom gorącą owację na stojąco. W górę poszybował trener Roman Jankowski, a po chwili na kiju zawisła podpalona marynarka prezesa Józefa Dworakowskiego. – Panie, panowie, jesteśmy mistrzami – obwieścił wszem wobec szef Unii Leszno. – Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Przede wszystkim wam, drodzy kibice, bo to wy jesteście najważniejsi. A później był wspólny taniec zawodników, podziękowania dla fanów, uroczysta dekoracja obu finalistów i pokaz fajerwerków. Dalsza część wspólnej zabawy przeniosła się przed stadion, gdzie – niestety, już w strugach ulewnego deszczu – świętowano nadal trzynasty mistrzowski tytuł popularnych „Byków”. O niedzielnym finale i mistrzach Polski czytaj jeszcze na str. 2, 23 i 24

Infolinia: 0 801 000 225 kom. 781 828 525 tel. 61 639 01 39; 61 639 01 40


Redaguje Elżbieta Curyk-Sierszulska e-mail: abcela@wp.pl

3

AKTUALNOŚCI GOSTYŃSKIE

Kronika USC Urodzili się 8.09 - Adrian Wolny, Brzezie 12.09 - Katarzyna Kędziora, Teodozewo 12.09 - Anna Karolewicz, Bodzewo 12.09 - Hubert Rybacki, Krzekotowice 14.09 - Aleksandra Kobus, Domachowo 14.09 - Wojciech Matysiak, Gostyń 15.09 - Amelia Tomczak, Drzęczewo Drugie 15.09 - Wiktoria Walczak, Skoków 15.09 - Natalia Kubacka, Gostyń 16.09 - Wojciech Skupin, Pępowo 16.09 - Franciszek Szymczak, Wziąchów-Nowiny 17.09 - Natalia Kaniewska, Pogorzela

18.09 - Maja Agnieszka Krystkowiak, Gostyń 19.09 - Maja Jakubiak, Gostyń 23.09 - Michał Jakub Grzelczak, Krobia Zmarli 19.09 - Henryk Kwieciński, Leszno ur. 15.03.1927 19.09 - Maria Helena Radajewska, Gostyń ur. 29.03.1941 20.09 - Grzegorz Tadeusz Praczyk, Gostyń ur. 7.03.1949 20.09 - Antoni Pasieracki, Daleszyn ur. 3.01.1927 21.09 - Maria Barbara Halągowska, Osówiec ur. 4.12.1968 23.09 - Czesław Walczewski, Drzęczewo Drugie ur. 23.04.1943 24.09 - Tadeusz Klepacki, Wilkonice ur. 29.07.1949

ES

▲W minioną niedzielę miasto i gmina Pogorzela zawierzone zostały św. Michałowi Archaniołowi. Mszy świętej, odprawionej na pogorzelskim rynku, przewodniczył ksiądz biskup Stanisław Napierała. Uroczystość ogłoszenia św. Michała patronem odbyła się podczas dorocznego odpustu. Uczestniczyły w niej tłumy mieszkańców i gości. Podczas mszy biskup poświęcił figurę św. Michała Archanioła, która podczas przyszłorocznego odpustu stanie w grocie pobudowanej tuż obok kościoła. Tegoroczny odpust miał wyjątkową oprawę, po mszy na wszystkich czekał darmowy posiłek: grochówka z kotła, kiełbaski i kaszanka z grilla, chleb ze smalcem i ogórkami, ciasto, kawa i herbata. Wiele emocji wzbudziła loteria fantowa, której główną wygraną był telewizor LCD. Nie zabrakło też występów artystycznych.

▲Dziesięć par małżeńskich z gminy Pogorzela obchodziło jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Z tej okazji otrzymali medale od prezydenta RP oraz życzenia, gratulacje, kwiaty i upominki od władz samorządowych gminy. Jubilaci na uroczystość zaproszeni zostali do miejscowej restauracji, nie wszyscy jednak mogli na nią przybyć. Wcześniej uczestniczyli we mszy świętej odprawionej z okazji ich jubileuszu. Medale otrzymali: Helena i Franciszek Augustyniakowie z Małgowa, Czesława i Walenty Szklanni z Bułakowa, Helena i Sylwester Turbańscy z Gumienic, Bronisława i Stanisław Kulińscy z Kaczagórki, Łucja i Czesław Machowiczowie z Wziąchowa oraz Wanda i Edmund Kieliszkowscy, Anna i Telesfor Kordkowie, Joanna i Zygmunt Sierszulscy, Jadwiga i Andrzej Zembowiczowie, Mieczysława i Czesław Leśniakowie z Pogorzeli.

▲Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pogorzeli przeprowadziło strzelanie o tytuł Króla Żniwnego i Miecz Świętego Michała. Królem Żniwnym 2010 roku został Krzysztof Rybka, w skład żniwnej świty królewskiej weszli marszałek Kazimierz Janicki i chorąży Janusz Kapłon. Świta otrzymała pamiątkowe puchary, a król tarczę żniwną. Rycerzem Miecza Świętego Michała Archanioła został Paweł Ciosek, a giermkami: Józef Waligóra, Eugeniusz Gumienny, Krzysztof Rybka i Zbigniew Kostka. Oprócz miecza rycerz otrzymał statuetkę Św. Michała Archanioła, ufundowaną przez Krzysztofa Rybkę, zaś pozostali giermkowie pamiątkowy medal z okazji ogłoszenia Św. Michała Archanioła patronem miasta i gminy Pogorzela. Na zdjęciu rycerz Miecza Świętego Michała Archanioła i giermkowie.

Przebudowany i rozbudowany Szpital z nową izbą przyjęć i podjazdem dla karetek, zmodernizowanymi oddziałami noworodkowym i chirurgii dziecięcej oraz windą – to drugi, zakończony już etap modernizacji gostyńskiej placówki. Całkowita wartość projektu to kwota ponad 11 mln zł, w tym przeszło 7 mln zł to środki unijne uzyskane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To największa kwota pozyskana przez powiat gostyński ze źródeł zewnętrznych. – Prace obejmowały przebudowę i rozbudowę zakładu – podkreślił dyrektor szpitala Piotr Miadziołko. – Mamy nową izbę przyjęć w miejscu, w którym mieścił się oddział chirurgii dziecięcej. Ten oddział jest teraz na drugim piętrze. Zmodernizowaliśmy oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy oraz windę w starym szybie. Jest też nowy podjazd dla karetek i podjazd dla niepełnosprawnych przy wejściu do szpitala. Cała przebudowa i modernizacja były niezmiernie uciążliwe dla pracowników szpitala, odbywały się bowiem podczas funkcjonowania placówki. – Wymogi unijne, rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące modernizacji zakładów służby zdrowia zmusiły nas do podjęcia takiego wyzwania, udało nam się zdobyć środki unijne

▲Zaproszeni na otwarcie II etapu modernizacji szpitala samorządowcy mogli obejrzeć m.in. nową izbę przyjęć.

i dzięki temu mogliśmy przeprowadzić te prace – dodał dyrektor. Projekt modernizacji budynku powstał w latach 2005-2006. Pierwszy etap polegał na modernizacji budynku sióstr i przeznaczenie go na pomieszczenia dla oddziału ginekologicznopołożniczego oraz połączenie go łącznikiem z budynkiem szpitala. Kosztował 1 mln zł. Drugi etap pochłonął niemal 2.630.000 zł, w tym 2 mln zł z UE. W połowie grudnia zakończony zostanie trzeci etap, czyli przebudowa za kwotę 1 mln zł budynku przychodni na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

W listopadzie przyszłego roku planuje się zakończenie czwartego, ostatniego etapu modernizacji – budowę bloku operacyjnego, który ma kosztować 5.100.000 mln zł. – Udało nam się wykorzystać świetną szansę, dziś możemy cieszyć się szpitalem, który spełnia europejskie standardy – podkreślił starosta gostyński Andrzej Pospieszyński. – Mamy może nie największy, ale najbardziej przyjazny pacjentom obiekt. Nowe pomieszczenia poświęcił ks. Marek Dudek, świętogórski superior. ES

Internet za darmo Na gostyńskim rynku można korzystać z bezpłatnego, bezprzewodowego Internetu. Usługa dostępna jest dzięki porozumieniu zawartemu przez gminę Gostyń ze Stowarzyszeniem Powiat Gostyń24 i firmą PRO System Computer Macieja Uzarskiego. Na dachu ratusza zamontowano specjalną antenę, która pozwala na bezprzewodowe korzystanie z Internetu w obrębie całego rynku. Hotspot Ratusz jest pierwszą strefą darmowego Internetu w Gostyniu o tak dużym zasięgu. System nie pozwala jednak na ściąganie dużych plików. Szybkość łącza wynosi 512/128 kbps. – Można swobodnie przeglądać pocztę elektroniczną i strony internetowe, nie da się jednak ściągać filmów – zastrzega Robert Marcinkowski, sekretarz gminy Gostyń. – Do tej pory punkty do darmowego internetu dostępne były tylko w budynku magistratu przy ulicy Wrocławskiej i w ratuszu. Postanowiliśmy rozszerzyć ofertę i udostępnić Internet wszystkim mieszkańcom oraz przyjezdnym przebywającym na rynku. Na terenie gminy Gostyń realizowany jest projekt „Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa”. Gmina wskazała potrzebne na ten cel pomieszczenia w ratuszu na rynku oraz w szkołach wiejskich w Kunowie, Goli i Siemowie. W magistracie przygotowywany jest projekt, dzięki któremu cały obszar miasta i gminy pokryty zostanie siecią internetową. O dofinansowanie zadania samorząd gminy ubiegać się będzie w ramach programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”. – Projekt przewiduje, że Internet wraz ze sprzętem komputerowym udostępniony zostanie rodzinom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym na terenie naszej gminy – wyjaśnia Jerzy Woźniakowski, burmistrz

▲Przedstawiciele gminy, Stowarzyszenia Powiat Gostyń 24 i firmy PRO System Computer sprawdzili, że Internet na gostyńskim rynku jest dostępny.

Gostynia. Projekt przygotowywany jest we

współpracy z miejscowym OśrodES kiem Pomocy Społecznej.

▲Dom Pomocy Społecznej w Zimnowodzie opanowali piraci. Taką nietypową atmosferę zaserwowano tam wszystkim uczestnikom i gościom festynu na Pożegnanie Lata. Jak co roku zjechali się przedstawiciele podobnych placówek z Wielkopolski, a jedną z głównych atrakcji był konkurs łowienia ryb. Przed zawodami wędkarskimi poczęstowano wszystkich zupą „przysmak pirata”, a po ich zakończeniu kawą z ciastem. Była też zabawa z zespołem Master oraz poszukiwanie skarbu. Niespodzianką był pokaz mody „Top morze” oraz bitwa morska. Po kolacji czekała kolejna niespodzianka - pokaz ognia, a potem już wspólna zabawa do późnych godzin wieczornych.


A TY JAK DŁUGO BĘDZIESZ PRZEPŁACAŁ?

do wo zi

Dla osób fizycznych, firm i rolników KREDYTY, POŻYCZKI BEZ BIK

30.000 zł

rata 249,75 zł

50.000 zł

rata 416,25 zł

70.000 zł

rata 582,75 zł

100.000 zł

rata 832,50 zł

Nie ma zboża, bierzemy syna str. 10 Brakuje mieszkań do wynajęcia str. 5

ABC Leszno, tel. 65 529-67-77

GOSTYŃ y GÓRA y KOŚCIAN y LESZNO y RAWICZ y WSCHOWA Nr indeksu 35077X

KOŚCIAŃSKIE

www.gazetaabc.pl

e-mail: abc@gazetaabc.pl

Nr 77 (2226) 28.09-30.09.2010 r. wtorek-czwartek cena 2,00 zł

(w tym 7% VAT)

Hej, hej Unia mistrz!!!

Fot. E.Baldys i A.Przewoźny

Ten okrzyk wydobył się z gardeł ponad 25 tysięcy kibiców po 10. biegu niedzielnego meczu finałowego Unii Leszno z Falubazem Zielona Góra. W tym momencie stało się jasne, że nikt nie jest już w stanie odebrać „Bykom” trzynastego w historii klubu mistrzostwa Polski. Wielkie fetowanie tego wspaniałego sukcesu rozpoczęło się na dobre dopiero po 11. wyścigu, kiedy to padający od dłuższego czasu deszcz spowodował przedwczesne zakończenie spotkania (przy stanie 39:27 dla Unii). Mimo kapryśnej aury nikt nie opuścił Stadionu im. Alfreda Smoczyka. Fani biało-niebieskich zgotowali swoim pupilom gorącą owację na stojąco. W górę poszybował trener Roman Jankowski, a po chwili na kiju zawisła podpalona marynarka prezesa Józefa Dworakowskiego. – Panie, panowie, jesteśmy mistrzami – obwieścił wszem wobec szef Unii Leszno. – Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Przede wszystkim wam, drodzy kibice, bo to wy jesteście najważniejsi. A później był wspólny taniec zawodników, podziękowania dla fanów, uroczysta dekoracja obu finalistów i pokaz fajerwerków. Dalsza część wspólnej zabawy przeniosła się przed stadion, gdzie – niestety, już w strugach ulewnego deszczu – świętowano nadal trzynasty mistrzowski tytuł popularnych „Byków”. O niedzielnym finale i mistrzach Polski czytaj jeszcze na str. 2, 23 i 24

Infolinia: 0 801 000 225 kom. 781 828 525 tel. 61 639 01 39; 61 639 01 40


AKTUALNOŚCI KOŚCIAŃSKIE

Redagują: Dariusz Borowski e-mail: borowski@leszczyńskie.net Lidia Lewandowska e-mail: lidiamaria@wp.pl

3

Wreszcie na podium Dużym sukcesem zakończył się udział ekipy Komendy Powiatowej Policji w Kościanie w X Mistrzostwach Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym, jakie rozegrano w Koniecpolu, na zalewie nad Pilicą. Ekipa z Kościana zajęła drugie miejsce. – Już od trzech lat ocieraliśmy się o „pudło”, ale zawsze stanęło coś na przeszkodzie, aby się załapać na pozycję medalową. Rok 2010 okazał się szczęśliwy, ale sukces nie przyszedł łatwo. Pogoda była zmienna, ryby brały chimerycznie. Wicemistrzostwo

Polski to duży sukces naszej drużyny – stwierdził jej kierownik Marek Jagodziński. Zwyciężyła drużyna IPA KWP Katowice. W zawodach wzięło udział 66 zawodników. Miejsca kościaniaków w klasyfikacji indywidualnej: 7. Przemysław Maćkowiak, 12. Marian Dudziak, 26. Tomasz Jagodziński. Na zdjęciu ekipa Komendy Powiatowej Policji w Kościanie z Eugeniuszem Grabowskim (w środku), prezesem Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. (dab)

Fot. archiwum

Fot. L.Lewandowska V W sobotę mieszkańcy Śmigla zebrali się, by uczcić pamięć społecznika, patrioty i lekarza, ale nade wszystko wielkiego człowieka – Stanisława Skarżyńskiego. Przy ul. Kościuszki na domu, w którym mieszkał i pracował doktor, zawisła tablica pamiątkowa. Inicjatywa uhonorowania śmiglanina wyszła od Kręgu Harcerzy Starszych im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Śmiglu. To oni podjęli akcję zbierania na ten cel pieniędzy, najpierw we własnym gronie, a później także wśród społeczeństwa. Większość z przybyłych pamiętała doktora Stasia, który z charakterystyczną torebką na szyi objeżdżał chorych, bez względu na pogodę, najczęściej na rowerze. W uroczystości wzięła udział rodzina doktora, w tym sześcioro jego dzieci. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał burmistrz Wiktor Snela, a poświęcenia ksiądz kanonik Zygmunt Bartkowiak. Później goście udali się do restauracji Marta na poczęstunek i wspomnienia o doktorze Stasiu.

Witani z entuzjazmem Oficjalna delegacja gminy Czempiń, pod kierownictwem zastępcy burmistrza Jana Adama Kaźmierczaka oraz wycieczka zorganizowana przez Zarząd Osiedla nr 4 w Czempiniu i radnego Rady Miejskiej Czempinia Aleksandra Wielińskiego, uczestniczyły w Święcie Winobrania w mieście Badacsonytomaj nad Balatonem na Węgrzech. – Najważniejszą częścią Święta Winobrania była niezwykle uroczysta i barwna parada ulicami miasta. Zadaniem uczestniczących w niej delegacji i grup było pokazanie cech charakterystycznych dla danej kultury czy profilu działalności. Nasza delegacja zaprezentowała więc kulturę polską. Przywdzialiśmy historyczne stroje sarmackie, jak też krakowski strój kosynierski. Bryczka została udekorowana w biało-czerwone barwy oraz przyozdobiona flagą z herbem gminy Czempiń. Muzycznym tłem prezentacji był polonez pod tytułem „Władysław Jagiełło”. Mieszkańcy gminy Badacsonytomaj i goście Święta Winobrania witali nas z wielkim entuzjazmem – mówi Robert Gorczyński z Urzędu Gminy w Czempiniu. Poza udziałem w uroczystej paradzie i innych uroczystościach delegaci z gminy Czempiń odwiedzili m.in. nowo otwarty budynek Urzędu Miasta Badacsonytomaj i mieszczące się w nim dwie inne instytucje: Urząd Stanu Cywilnego i Urząd Skarbowy. Delegaci obejrzeli także modernizowaną obecnie miejscową szkołę. Urząd Gminy w Czempiniu bardzo serdecznie dziękuje kierownictwu Zespołu Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy w Nietążkowie za nieodpłatne udostępnienie strojów na paradę. Uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Zarząd Osiedla nr 4 w Czempiniu, poza udziałem w imprezach związanych ze Świętem Winobrania, odwiedzili wiele ciekawych miejsc, w tym

Winnicę Rosy Szegedy. Zabytkową ciuchcią objechali okolice Badacsony i Badacsonytomaj. Ponadto udali się na pieszą wędrówkę do źródełka, przy którym znajduje się grota z obrazem papieża Jana Pawła II. Czempinianie odbyli też rejs żaglowcem po Balatonie oraz

zwiedzili powiatowe miasto Tapolca. Tam atrakcją było pływanie łódkami w podziemnych grotach. Wycieczkowicze zachwycali się również urokami zabytkowego centrum miasta z pływającą sceną przy tamtejszym młynie.

(dab)

V Krzysztof Springer (z prawej) i Hubert Zbierski.

Ziemia śmigielska w publikacjach

Fot. archiwum V Delegacja z Czempinia prezentowała się okazale.

Karciane zmagania Sześćdziesiąt osób wzięło udział w turnieju kopa, jaki rozegrano w Turwi. Zwyciężył Bronisław Stachowiak z Nowego Belęcina, który zebrał 19 dużych i 72 małe punkty. Zaledwie o 16 małych punktów gorszy był Stefan Michałowski z Kościana. Następne cztery lokaty zajęli gracze, którzy zgromadzili po 18 dużych

punktów. Trzeci był Lech Hampel z Nielęgowa, czwarty Zygmunt Kozica z Darnowa, piąty Grzegorz Melcer z Kościana, a szósty Roman Kąkolewski ze Starego Lubosza. W pierwszej dziesiątce zostali sklasyfikowani ponadto: Jan Drąg z Kościana, Piotr Staroń z Borowa, Aleksander Dudziak z Sierakowa (dab) i Andrzej Jurga ze Śremu.

Śmigielska kolejka doczekała się własnej monografii. Jej autorem jest Krzysztof Springer pasjonat kolejnictwa, który, jak sam twierdzi, w wąskotorówce zakochał się od pierwszego wejrzenia. – To była miłość od pierwszego wejrzenia – mówi autor książki „Od Śmigielskiej Kolei Powiatowej po Śmigielską Kolej Dojazdową (1900– 2010)”, wydanej z okazji 110-lecia wąskotorówki przez Urząd Miejski Śmigla. Wszystko zaczęło się w 2005 roku, gdy pan Krzysztof mieszkaniec Obornik Śląskich, wówczas student Instytutu Historii w Poznaniu, przyjechał do Śmigla. Tutejsza wąskotorówka zafascynowała go do tego stopnia, że postanowił poświęcić jej swoją pracę magisterską. Tak powstała licząca 130 stron praca pod tytułem „Gospodarcze i społeczne oddziaływanie Śmigielskiej Kolejki Dojazdowej”. Po obronie jeden z egzemplarzy wysłał do Urzędu Miejskiego Śmigla. – Byłem bardzo zaskoczony, gdy zwrócono się do mnie z prośbą o zgodę na publikację mojej pracy, w związku z jubileuszem kolejki – mówi Krzysztof

Springer. – Jednocześnie cieszyłem się, że w ten sposób mogę przyczynić się do popularyzacji wąskotorówki. Książka, która swój debiut miała właśnie podczas jubileuszu, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Rozeszło się 70 sztuk publikacji. Dochód ze sprzedaży przekazany został na potrzeby Stowarzyszenia Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki. Wydana w nakładzie 500 sztuk książka jest częścią pracy magisterskiej Springera, który również zawodowo związany jest z koleją. Książka zawiera informacje dotyczące historii kolejki. Ilustrują ją m.in. ciekawe zdjęcia archiwalne ze zbiorów Sylwestra Suwiczaka. Publikację można kupić w księgarniach w Śmiglu. To kolejna już pozycja wydana przez Urząd Miejski, związana z ziemią śmigielską. A już niebawem miłośników lokalnej historii czeka kolejna miła niespodzianka. W październiku na rynku ukaże się książka znanego regionalisty Huberta Zbierskiego pt. ”Śmigielskie ABC. Przyczynki do dziejów”. Czekamy z niecierpliwością. Tekst i fot. LL


A TY JAK DŁUGO BĘDZIESZ PRZEPŁACAŁ?

do wo zi

Dla osób fizycznych, firm i rolników KREDYTY, POŻYCZKI BEZ BIK

30.000 zł

rata 249,75 zł

50.000 zł

rata 416,25 zł

70.000 zł

rata 582,75 zł

100.000 zł

rata 832,50 zł

Nie ma zboża, bierzemy syna str. 10 Brakuje mieszkań do wynajęcia str. 5

ABC Leszno, tel. 65 529-67-77

GOSTYŃ y GÓRA y KOŚCIAN y LESZNO y RAWICZ y WSCHOWA Nr indeksu 35077X

RAWICKIE

www.gazetaabc.pl

e-mail: abc@gazetaabc.pl

Nr 77 (2226) 28.09-30.09.2010 r. wtorek-czwartek cena 2,00 zł

(w tym 7% VAT)

Hej, hej Unia mistrz!!!

Fot. E.Baldys i A.Przewoźny

Ten okrzyk wydobył się z gardeł ponad 25 tysięcy kibiców po 10. biegu niedzielnego meczu finałowego Unii Leszno z Falubazem Zielona Góra. W tym momencie stało się jasne, że nikt nie jest już w stanie odebrać „Bykom” trzynastego w historii klubu mistrzostwa Polski. Wielkie fetowanie tego wspaniałego sukcesu rozpoczęło się na dobre dopiero po 11. wyścigu, kiedy to padający od dłuższego czasu deszcz spowodował przedwczesne zakończenie spotkania (przy stanie 39:27 dla Unii). Mimo kapryśnej aury nikt nie opuścił Stadionu im. Alfreda Smoczyka. Fani biało-niebieskich zgotowali swoim pupilom gorącą owację na stojąco. W górę poszybował trener Roman Jankowski, a po chwili na kiju zawisła podpalona marynarka prezesa Józefa Dworakowskiego. – Panie, panowie, jesteśmy mistrzami – obwieścił wszem wobec szef Unii Leszno. – Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Przede wszystkim wam, drodzy kibice, bo to wy jesteście najważniejsi. A później był wspólny taniec zawodników, podziękowania dla fanów, uroczysta dekoracja obu finalistów i pokaz fajerwerków. Dalsza część wspólnej zabawy przeniosła się przed stadion, gdzie – niestety, już w strugach ulewnego deszczu – świętowano nadal trzynasty mistrzowski tytuł popularnych „Byków”. O niedzielnym finale i mistrzach Polski czytaj jeszcze na str. 2, 23 i 24

Infolinia: 0 801 000 225 kom. 781 828 525 tel. 61 639 01 39; 61 639 01 40


Redaguje Jacek Witczak e-mail: witczak@gazetaabc.pl

3

AKTUALNOŚCI RAWICKIE

Orliki o puchar premiera W Rawiczu rozegrano gminne eliminacje Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Zawody odbyły się na wybudowanym rok temu boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 1.

Fot. J. Witczak  Nauczyciele prowadzący sale w WSG otrzymali od władz Rawicza oficjalne powołania na „właścicieli” klas.

Ponownie w internetowej szkole W Rawiczu po raz drugi prowadzona jest Wirtualna Szkoła Gminna, oparta na otwartej platformie edukacyjnej Fronter. Uczą się w niej dzieci i młodzież, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. W tym roku szkolnym funkcjonuje 15 sal tematycznych – najczęściej przedmiotowych lub międzyprzedmiotowych. W poprzednim roku szkolnym było 11 wirtualnych sal. Obecnie sale prowadzi już 13 nauczycieli. Większość z nich kontynuuje zajęcia o tej samej tematyce. Są „klasy” z zajęciami różnych form matematyki, historii, fizyki, religii, języka angielskiego. Jest też sala międzyprzedmiotowa, dziennikarska, przedsiębiorczości czy projektowania stron internetowych. Po raz pierwszy uruchomiono sale z nauką języka niemieckiego, chemii, grafiki i multimediów. Uczestnikami są uczniowie wszystkich szkół podstawowych (od czwartej klasy) i gimnazjów w gminie. Korzystają oni z własnych loginów i haseł. Program zajęć dosto-

sowany jest do różnych poziomów edukacji. Umożliwia zadawanie zadań, przeprowadzanie testów, przygotowywanie uczniów do konkursów, olimpiad przedmiotowych itp. – W poprzednim roku szkolnym z WSG korzystało około 900 uczniów – mówi Julita Augustyniak, koordynatorka internetowej szkoły. – Największą popularnością cieszyła się sala muzyczna, do której „uczęszczało” ponad 200 uczniów. Sale z matematyki i języka angielskiego miały powyżej 100 uczniów. Na prowadzenie WSG do końca tego roku kalendarzowego gmina zarezerwowała w budżecie około 50.000 zł. Pieniądze są przeznaczone m.in. na wynagrodzenia nauczycieli (150 zł brutto tygodniowo za nie mniej niż 3 godziny zajęć w tygodniu), ich doszkalanie, gadżety dla uczniów. Gmina stara się o dofinansowanie przedsięwzięcia (poprzez Wojewódzki Urząd Pracy) z Europejskiego Funduszu Społecznego. Złożyła wniosek o przyznanie 200.000 zł na prowadzenie 10 sal. J.W.

Jesienne przesilenie nie sprzyja kierowcom Na rawickich drogach mnożą się kolizje. Codziennie dochodzi do kilku stłuczek. Policja podkreśla, że ich przyczyną jest najczęściej wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i niezachowanie odpowiedniej odległości od jadących z przodu samochodów. Stróże prawa apelują o rozwagę i wyobraźnię. – Zastanawiający jest taki wysyp kolizji, bo w ostatnich dniach pogoda sprzyjała kierowcom – mówi mł. asp. Beata Jarczewska, oficer prasowy KPP w Rawiczu. – Warunki na drogach były dobre. Paradoksalnie jednak do stłuczek częściej dochodzi przy dobrej aurze, gdyż kierowcy mniej się pilnują, jeżdżą bardziej ryzykownie, przeceniają swoje możliwości. Gdy pada, jest ślisko, zachowują większą ostrożność. To widać wraz ze zmieniającą się pogodą. Każdego roku obserwujemy takie sytuacje i notujemy czarne serie na drogach.

Policja przypomina zmotoryzowanym, aby nie szarżowali. Zaznacza, że nie ma innego wytłumaczenia dla kolizji i wypadków niż nieostrożność lub gapiostwo kierowców. Funkcjonariusze nie kryją też obaw związanych z zapowiedzią usunięcia w najbliższym czasie atrap radarów. Jesienią mają zniknąć z dróg, tymczasem miały wpływ na to, że kierowcy zdejmowali nogę z gazu. – Nie przekonują nas argumenty, że atrapy przyczyniały się do zwiększenia niebezpieczeństwa na drogach, bo kierowcy nagle na ich widok hamowali – dodaje Jarczewska. – Lepiej już, że robili to przed „radarami”, niż mieliby gwałtownie hamować dopiero na widok drzewa. Hamowanie na widok atrapy czy prawdziwego radaru niczym się nie różni. Zresztą nie trzeba tego robić, jeśli jedzie się z przepisową prędkością. Rzeczywistość pokazuje jednak, J.W. że jeździmy za szybko.

W turnieju szóstoklasistów de niepowodzenie starali się szybko Rozgrywane w całym kraju turnaprawić – mówi Maciej Szymko- i pierwszoklasistów z gimnazjów nieje mają na celu propagowanie wiak, zastępca dyrektora OSiR-u wzięły udział 4 drużyny. Z dwoma wśród dzieci i młodzieży sportowej zwycięstwami i remisem na koncie w Rawiczu. aktywności i rywalizacji fair play, W turnieju dziewcząt wystąpiły triumfowało Gimnazjum nr 1, które a także aktywizacji lokalnych środwie drużyny. SP nr 5 w Rawiczu- grało w składzie: Hubert Zieliński, dowisk korzystających z obiektów Sarnowie pokonała 4:0 SP nr 6. Filip Dmyterko, Kamil Mielcarek, wybudowanych w ramach programu Zwyciężczynie grały w składzie: Bartosz Łukowiak, Łukasz Kordy„Moje boisko – Orlik 2012”. PartneAnna Staśkiewicz, Dominika Miko- las, Patryk Spychała, Patryk Cieślirami turniejów są PZU i PKN Orlen, łajczyk, Weronika Kaczmarek, Na- kowski, Adam Stachowski, Tomasz którzy ufundowali nagrody, m.in. tasza Szczepaniak, Patrycja Cicha, Lubiatowski i Wiktor Kowalonek. pamiątkowe koszulki dla wszystkich Angelika Adamiak, Aleksandra Ję- Drugie miejsce zajęła SP nr 5, trzecie uczestników rywalizacji. dryczka, Natalia Stankiewicz, Delfi- SP nr 1, czwarte SP z Zielonej Wsi. Rawicki turniej, zorganizowany J.W. na Styzińska i Dominika Olejniczak. przez OSiR, rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów klas czwartych i piątych oraz szóstych i pierwszych gimnazjów. Rywalizowały także dziewczęta. W młodszej kategorii wiekowej chłopców grało 5 zespołów. Zwyciężyła SP nr 3, wygrywając 3 mecze i 1 remisując. Strzeliła 7 bramek, nie straciła żadnej. Dwa następne miejsca zajęły zespoły reprezentujące SP nr 5 z RawiczaSarnowy. Czwarta była SP nr 6, piąta SP Masłowo. W drużynie „trójki” występowali: Kacper Grzelczak, Patryk Balcerowiak, Kacper Jabłoński, Mateusz Jankowski, Nikodem Kowalczuk, Adam Szulc, Jan Polowczyk, Patryk Biegała Fot. J. Witczak i Jakub Pusset. – Chłopcy grali z wiel-  W Turnieju Orlika w młodszej kategorii wiekowej zwyciężyła drużyna SP nr 3, kim zaangażowaniem, każ- prowadzona przez Zbigniewa Barańskiego.

Grand Prix w powożeniu Rozstrzygnięto I Grand Prix Ziemi Rawickiej w powożeniu zaprzęgami jedno- i parokonnymi. Do łącznej klasyfikacji liczyły się wyniki pięciu tegorocznych turniejów w powożeniu, rozegranych w Pakosławiu (dwukrotnie), Tarchalinie, Sarnowie i Olszy. W kategorii zaprzęgów jednokonnych zwyciężył Bartosz Kowalski z Szymanowa przed Emilem Frankowskim z Włoszakowic i Pauliną Przewoźną z KJ Krajkowo. W zaprzęgach parokonnych triumfował Marcin Jęśkowiak z Brenna przed Łukaszem Hałupką z Grotnik i Markiem Kiałką z Osieka.

Ostatni turniej zaliczany do Grand Prix rozegrano na pakosławskim hipodromie. Był to XI Memoriał im. Feliksa Wawrzyniaka. Upamiętnia zasłużonego pakosławskiego hodowcę koni rasy wielkopolskiej, który przez 33 lata był prezesem Powiatowego Związku Hodowców Koni. Główną kategorią zawodów

Fot. J. Witczak  Wśród startujących w kategorii dużych zaprzęgów jednokonnych była Agnieszka Mielcarek z Masłowa.

była rywalizacja „dużych” zaprzęgów parokonnych, w której nagrodą dla zwycięzcy był tradycyjnie... 100-kilogramowy cielak ufundowany przez Wojciecha Wawrzyniaka, syna patrona imprezy, znanego i cenionego hodowcę bydła z Pakosławia. Triumfatorem tej kategorii został Roman Gajowy z Pakosławia. Drugie miejsce zajął Marek Kiałka z Osieka, trzecie – Piotr Sierakowski z Zawad. W kategorii zaprzęgów jednokonnych dużych zwyciężył Bartosz Kowalski z Szymanowa przed Pauliną Przewoźną reprezentującą KJ Krajkowo i Markiem Kiałką. W rywalizacji małych singli triumfował Patryk Paris z Chumiętek przed Kacprem Langnerem z Karolinek i Piotrem Niedźwieckim z Szymanowa. W przejazdach małych par najlepszy był Marcin Jęśkowiak z Brenna, pokonując Zenona Snellę z Goliny Wielkiej i Piotra Niedźwieckiego. O rg a n i z a t o r a m i z a w o d ó w z udziałem prawie 40 zaprzęgów byli: rodzina patrona turnieju oraz Pakosławski Klub Sportowy Parada. Współorganizatorami tamtejszy Urząd Gminy i Starostwo Powiatowe w Rawiczu. Czołowi zawodnicy otrzymali puchary, statuetki i upominki rzeczowe. J.W.


Gazeta ABC