Page 1

DZIŚ E W GAZECI

Nowy rozkład jazdy MZK w Lesznie

ABC

cz. 2

GOSTYŃ y GÓRA y KOŚCIAN y LESZNO y RAWICZ y WSCHOWA Nr indeksu 35077X

str. 20

¶ Zakaz uboju

rytualnego uderza w leszczyńskich str. 4 rolników

JUŻ W PIĄTEK

¶ MECZE

na wielkim ekranie

www.leszno24.pl

– mamy dla was bilety na Ligę Mistrzów str. 24

www.gazetaabc.pl

e-mail: abc@gazetaabc.pl

Nr 24 (2477) 26.03-28.03.2013 r. wtorek-czwartek cena 2,70 zł

Świetny początek Zwycięstwem Jarosława Hampela zakończyła się inauguracyjna runda Grand Prix w Auckland w Nowej Zelandii. Drugi był Tomasz Gollob. Polacy objęli przodownictwo w walce o IMŚ. str. 24

(w tym 8% VAT)

Gdy chory płaci dwa razy

Pokonał 23 tysiące uczestników Maciej Kuśnierek, uczeń pierwszej klasy II LO w Lesznie, jest najlepszym szkolnym graczem giełdowym w całej Polsce

Fot. K.Zydorowicz

str. 6

Fot. E.Baldys

Jeśli podejrzewasz, że lekarz niesłusznie pobrał od ciebie pieniądze – zgłoś to do Narodowego Funduszu Zdrowia. Może się okazać, że płacisz za coś, co należy ci się bezpłatnie. str. 7


2

AKTUALNOŚCI

Zima przeszkadza drogowcom

Nie otworzą skrzyżowania Za kilka dni – w Wielką Sobotę – miało zostać otwarte skrzyżowanie Alei Konstytucji 3 Maja z ulicą Niepodległości w Lesznie. Niestety, inwestycja się opóźni, może nawet o trzy tygodnie. Wszystko z powodu zimy. Od 2011 roku w Lesznie trwa modernizacja drogi nr 5 z Poznania do Wrocławia. Prace mają się zakończyć do końca września tego roku. Remont nie przebiega jednak zgodnie z planem. Jeszcze w połowie lutego możliwy był taki scenariusz: 30 marca drogowcy otwierają wyjazd z ul. Niepodległości w Al. Konstytucji 3 Maja i tym samym oddają do ruchu całe skrzyżowanie przy kościele św. Antoniego, a zaraz po Wielkanocy przenoszą się na skrzyżowanie przy Trapezie. Teraz już wiadomo, że to się nie uda. Zima tak dała nam w kość, że w marcu praktycznie żadne roboty na skrzyżowaniu ul. Niepodległości z Al. Konstytucji 3 Maja nie były Fot. L. Matuszewska możliwe. – Ruszymy z nimi dopiero  Wyjazd z ul. Niepodległości w Al. Konstytucji 3 Maja będzie zamknięty jeszcze po świętach, 2 lub 3 kwietnia – przez trzy tygodnie. A miał być otwarty już 30 marca. przewiduje Rafał Bukowski, kierownik Miejskiego Zarządu kiego Czwartku. otwarta, drogowcy zamkną skrzyDróg i Inwestycji w Lesznie. Jak Jeśli roboty na skrzyżowaniu rużowanie przy Trapezie i zaczną je mówi, jeszcze do połowy tygodnia szą po Wielkanocy, to potrwają do 20 przebudowywać. To miejsce będzie noce mają być mroźne, a ocieplenie kwietnia. Dopiero kiedy krzyżówka przez dłuższy czas całkowicie niespodziewane jest dopiero od Wiel- koło kościoła św. Antoniego zostanie przejezdne. Gotowa jest już mapa objazdów. Będziemy o nich na bielm żąco informować.

W piątek w numerze świątecznym aż 48 stron. Przeczytasz w nim m.in.:  o papieżu Franciszku – niezwykłym „zwykłym” człowieku,  o cudach, których doświadczyli nasi czytelnicy,  o ciekawych przepisach na potrawy świąteczne, które zaprezentują leszczyńscy kucharze Patryk Wróblewski i Arkadiusz Kruszik,  o ks. Leonie Stępniaku, ostatnim żyjącym duchownym, który przeżył obóz koncentracyjny w Dachau. Dla kibiców przygotowaliśmy Żużlowy Skarb Kibica. Zachęcamy do lektury Gazety „ABC”.

Mirosława F. w spółdzielni Ogrody

Nie miała dostępu do kasy Mirosława F., była wiceszefowa Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie w Lesznie, nie pracuje już też w spółdzielni Ogrody. Powstrzymać się jej od zarządzania spółdzielniami mieszkaniowymi nakazała Prokuratura Rejonowa w Pile, która Mirosławie F., a także byłemu prezesowi i głównej księgowej Przylesia postawiła zarzuty przywłaszczenia sobie mienia. Prokuratorzy są przekonani, że wspomniana trójka, działając w porozumieniu, wyprowadzała pieniądze ze spółdzielni (np. kupując mieszkania lub wypłacając sobie podwójne pensje). Dlatego współpracę z nią zakończyła też w ubiegłym tygodniu inna spółdzielnia mieszkaniowa z Leszna. – Pracowała tu na umowę-zle-

cenie, chyba już dwadzieścia lat, jeszcze zanim ja zacząłem kierować spółdzielnią – informuje nas Edward Szczucki, prezes SM Ogrody. Mirosława F. przez lata na stałe była zatrudniona w Przylesiu. W spółdzielni Ogrody dorabiała, pracując w księgowości kilka godzin dziennie. – Nie miała prawa wydawania dyspozycji finansowych – uspokaja Szczucki. Do tego w Ogrodach upoważnieni są tylko prezes i główna MIW księgowa.

Nowy Odwiedź Targi Edukacyjne wicemarszałek

Dziś (we wtorek) w hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych w Lesznie odbędą się XI Targi Edukacyjne ABSOLWENT 2013. Początek o godz. 9.30. Targi mają na celu zapoznanie młodzieży i przyszłych studentów z ofertą edukacyjną wraz z możliwościami dalszego kształcenia i rozwoju na różnych szczeblach nauczania.

Są też przydatne dla osób chcących podjąć lub zmienić pracę. Dopełnieniem są także propozycje kierowane do nauczycieli, dyrektorów, władz uczelni wyższych i przedstawicieli sektora edukacji. W targach weźmie udział kilkudziesięciu wystawców. Wstęp dla odwiedzających jest bezpłatny. (and)

Fot. J. Kuik  Chór uczelniany Comenius Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie na okres Wielkiego Postu przygotował Koncert Muzyki Pasyjnej. W sobotę zaśpiewał w kościele parafialnym w Rydzynie, natomiast w niedzielę w leszczyńskiej kolegiacie. Dyrygowany przez Alinę Pietrzak Comenius wykonał 16 utworów z różnych epok, które przeplatała recytacja poezji Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego i jezuity Wacława Oszajcy. Na zdjęciu ks. kanonik Jan Majchrzak dziękuje chórzystom za pełen wzruszeń koncert.

Krzysztof Benedykt Piwoński nie będzie wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego. Najpewniej zostanie nim poznaniak Mateusz Klemenski. Oficjalnie nazwiska starosty leszczyńskiego nie wymieniano wśród kandydatów na to stanowisko. Często jednak pojawiał się na nieformalnej giełdzie osób, które mogłyby zastąpić Leszka Wojtasiaka (który zrezygnował ze stanowiska po tym, jak kontrola CBA wykazała, że naruszył ustawę antykorupcyjną). Tym bardziej że coraz częściej sugerowano, iż wicemarszałkiem ma być ktoś z południowej Wielkopolski, a sam Piwoński w ubiegłym tygodniu spotkał się z marszałkiem Markiem Woźniakiem. Tymczasem zarząd wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej przyjął już rekomendację kandydatury Mateusza Klemenskiego. Ma 62 lata, jest absolwentem poznańskiej Akademii Rolniczej. Był zastępcą dyrektora Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu. W Urzędzie Marszałkowskim pracował jako dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zdaniem marszałka Woźniaka dysponuje walorami, które są wystarczające, aby pracować na stanowisku wicemarszałka odpowiedzialnego za sferę gospodarki i służby zdrowia w regionie. Wczoraj jego kandydatura została przedstawiona klubom koalicyjnym PO i PSL Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

MIW


3

AKTUALNOŚCI

Studenci dla regionu Warsztaty taneczne w minioną sobotę oraz zaplanowany na 19 maja bieg i marsz to tylko niektóre imprezy przygotowane dla mieszkańców naszego regionu przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie.

Fot. D. Borowski  W roli sprzedawcy Joanna Szłapka.

Finał za ladą Marta Drożdżyńska, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, wygrała Międzyszkolny Konkurs „Najlepszy Sprzedawca Roku 2013”. Eliminacje międzyszkolne z udziałem 44 uczniów z 10 szkół odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie. Obok przedstawicieli gospodarzy do zmagań przystąpili uczniowie zespołów szkół zawodowych: z Gostynia, Krzywinia, Grodziska Wielkopolskiego, Leszna, Śremu, Przemętu, Nowego Tomyśla, Nietążkowa i Krobi. Uczestnicy konkursu najpierw pisali test, w którym można było uzyskać maksymalnie 30 punktów. Najlepsi wykazali się wyrównanym poziomem wiedzy. Aż sześcioro uczniów uzyskało po 25 pkt. Trzeba więc było przeprowadzić dogrywkę. Dopiero po niej wytypowano piątkę uczniów, którzy wystąpili w części finałowej konkursu – zadaniu praktycznym. Polegało ono na sprzeda-

ży towarów w zaimprowizowanym sklepie oraz wystawieniu faktury. Te czynności podlegały ocenie komisji. Marta Drożdżyńska za zwycięstwo otrzymała tablet oraz nagrodę od Stowarzyszenia Kupców Ziemi Kościańskiej w postaci możliwości odbycia 3-miesięcznego stażu we wskazanym sklepie. Drugie miejsce zajął Błażej Wujek (ZSZ Krobia), a trzecie Marcelina Kandulska (ZSZ Grodzisk Wlkp.). Obydwoje otrzymali aparaty fotograficzne. Na czwartym miejscu sklasyfikowano Arletę Krzyżyńską (ZSZ Krobia), a na piątym Joannę Szłapkę (ZSZ Nietążkowo). Nagrodami dla nich były słuchawki do komputera. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymali: Anita Szymaniak i Marta Białasik (obie ZSZ Leszno), Patrycja Gulik i Angela Kaczmarek (obie ZSZ Kościan). Nagrodzeni zostali talonami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Kupców Ziemi Kościańskiej. (dab)

Trzeba było wykazać się sporą kondycją fizyczną, aby uczestniczyć w warsztatach tanecznych zorganizowanych przez studentki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Marta Dajewska, Katarzyna Dąbrowska i Beata Kokocińska są aktualnie na III roku wychowania fizycznego o specjalności zarządzanie sportem lokalnym. Przygotowanie warsztatów było doskonałą próbą sprawdzenia swoich umiejętności, nabytych w okresie studiów. Realizację tego przedsięwzięcia nadzorowała wykładowczyni uczelni Arleta Loga. Blisko 50 młodych tancerzy z Leszna i Kościana  Tańca przez kilka godzin ćwiczyło tańce hip-hop, house i elementy tańca fizycznego. Ich instruktorami byli: Agnieszka Łuczyńska z Łodzi, Anita Janus z Częstochowy i Paweł Malicki z Poznania. Warsztaty taneczne to niejedyna propozycja, jaką studenci PWSZ kierują do mieszkańców regionu. Czworo studentów wychowania fizycznego zamierza 19 maja zaprosić miłośników biegania i nordic walkingu do pokonania trasy z polany w Karczmie Borowej do zbiornika wodnego w Rydzynie. Projekt ten realizują wspólnie: Katia Potrzeba, Patrycja Marach, Dagmara Moszak

Fot. J. Kuik house podczas warsztatów uczyła Agnieszka Łuczyńska z Łodzi.

i Mikołaj Patek. Impreza jest jednak dopiero w przygotowaniu, toteż na razie nie można zdradzać szczegółów. Zaliczenie tej trasy będzie moż-

liwe, jeżeli zbiornik do dnia imprezy zostanie oddany do użytku. Studenci mają też plany alternatywne. (JAC)

Wielkanocna wystawa

Uczniowie z Rydzyny byli w Bułgarii, jadą do Turcji

Wszystko po angielsku Czteroosobowa reprezentacja Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie wróciła z Bułgarii. Uczniowie i nauczyciele wyjechali tam w ramach programu Comenius „Uwielbiam europejskie tradycje ludowe”. Było to już piąte spotkanie szkół uczestniczących w tym projekcie. Pojechali na nie: Adrian Wojtko-

wiak i Oskar Kowalczyk, uczniowie drugiej klasy oraz dyrektorka gimnazjum Jolanta Kotyś i Agata Borkowska, koordynatorka projektu i nauczycielka języka angielskiego. W programie biorą udział szkoły z Portugalii, Bułgarii, Turcji, Włoch i Polski. Uczestnicy przekazują sobie wiedzę dotyczącą muzyki, tańca, starych powiedzonek i przysłów, opo-

Fot. archiwum  Rydzynianie w Bułgarii: uczniowie Adrian Wojtkowiak i Oskar Kowalczyk, dyrektorka gimnazjum Jolanta Kotyś i Agata Borkowska, koordynatorka projektu i nauczycielka języka angielskiego.

wiadań, rzemiosła oraz tradycyjnej kuchni każdego z krajów. Przy okazji doskonalą znajomość języków. Efektem projektu będzie międzykulturowa ilustrowana książka. Od 10 do 16 marca przedstawiciele szkół partnerskich spotkali się w szkole w miejscowości Petrich w południowej Bułgarii. – Uczniowie z Rydzyny przedstawili swoją multimedialną prezentację, w której omówili tradycyjne polskie potrawy. Każda z reprezentacji przywiozła też typowe dla swojego kraju słodycze, które wystawiono do degustacji. Spotkanie to miało charakter roboczy. Omawiano kolejne działania na pozostałe miesiące obecnego roku szkolnego, który jest ostatnim rokiem projektu. Był też czas na to, aby odwiedzić kilka ciekawych miejsc: Sofię, Melnik, Bansko, Sandanski, Blagoevgrad, cerkwie oraz Petrich i jego okolicę – relacjonuje nauczycielka Agata Borkowska. Partnerski projekt Comenius realizowany jest w całości w języku angielskim. Rozmawia się w nim nie tylko podczas spotkań roboczych, ale też w czasie wspólnej zabawy. Kolejne, ostatnie już spotkanie partnerów projektu Comenius, odbędzie się w maju 2013 roku w Turcji. lm

Fot. J. Kuik  Przedświąteczną tradycją Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie jest Wystawa Wielkanocna. Stoiska z mazurkami, babkami, pisankami, barankami z masła oraz ozdobami wielkanocnymi przygotowali nie tylko uczniowie, ale także dzieci z leszczyńskich przedszkoli nr 20, 21 i 19. Ci ostatni otwarcie wystawy uświetnili przedstawieniem.

W klimacie rock&rolla Jeśli nie szkoła muzyczna ani ognisko muzyczne, to co? Marcin, Rafał i Jacek proponują zajęcia w Mini Akademii Rock&Rolla. I to każdemu, bez względu na wiek. Propozycja kierowana jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, dla których muzyka stała się ulubionym hobby. – U nas każdy sam wybierze sobie repertuar z dowolnego gatunku muzycznego – zachęcają twórcy Akademii. Zajęcia odbywać się będą cztery razy w miesiącu już od kwietnia. GOK we Włoszakowicach zapewnił założycielom Akademii pomieszczenia. W Mini Akademii R&R będzie

możliwość nauki gry na perkusji, gitarze elektrycznej, basowej, instrumentach klawiszowych, saksofonie, flecie, klarnecie, trąbce i puzonie. Zajęcia prowadzone będą indywidualnie i zespołowo. Szkoleniem zajmą się Rafał Jagodzik i Marcin Szymankiewicz, pasjonaci rock&rolla z Włoszakowic oraz Jacek Marcinek, gitarzysta basowy leszczyńskiej grupy Hash. Współpracę z Akademią zaoferowała restauracja Toscania posiadająca przestronną salę ze sceną. Zainteresowani mogą kontaktować się telefonicznie: Marcin (601 995 950), Rafał (605 624 758) oraz Jacek (601 676 703). (JAC)


4

AKTUALNOŚCI

Zakaz uboju rytualnego uderza w leszczyńskich rolników – Bydło tanieje. Na jednej sztuce tracimy już niemal tysiąc złotych – mówi Ryszard Lipowy, rolnik z Bukówca Górnego. Cały autokar gospodarzy z powiatu leszczyńskiego pojechał do Warszawy na protest przed Sejmem i Kancelarią Premiera. W manifestacji, która odbyła się w minionym tygodniu, wzięło udział około dwóch tysięcy rolników z całego kraju, w tym spora grupa z regionu leszczyńskiego. Byli hodowcy bydła między innymi z gminy Włoszakowice i powiatu gostyńskiego. W telewizyjnych relacjach można było zobaczyć wielki banner Gminnego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Pępowie. Protestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami typu: „Rżnij byka, a nie rolnika”, „5-6 tysięcy ludzi na bruk”.

jów, głównie do Niemiec, Francji, Austrii, Izraela i Turcji, wreszcie pracownicy – bo dzięki ubojowi mieli pracę. – Zatrudniamy 1200 osób, jeśli zakaz uboju rytualnego zostanie utrzymany, połowa z nich straci pracę. Już zgłosiliśmy do PUP zamiar zwolnienia około 600 ludzi – mówi Tomasz Kubik, prezes Zakładu Przemysłu Mięsnego Biernacki z Goliny koło Jarocina. To tam dostarcza bydło większość leszczyńskich rolników. Zakład był też

ręcznie, szybko, ostrym narzędziem podcinając szyję. Nie wolno naruszać kręgosłupa. Zwierzę musi się wykrwawić, dopiero wtedy uznaje się je za martwe. Uboju dokonuje osoba odpowiedniego wyznania, wypowiada przy tym arabską formułkę. Ubój rytualny w Polsce był dozwolony od 2002 roku. Zgodę wydał minister rolnictwa. W listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że decyzję o uboju powinien podjąć Sejm, a nie

Fot. Polskie Mięso  Manifestacja rolników przeszła ulicami Warszawy.

W proteście w Warszawie obok siebie szli rolnicy i właściciele przedsiębiorstw mięsnych. Zazwyczaj ich interesy są sprzeczne, bo rolnicy chcą jak najdrożej sprzedać zwierzęta, a firmy jak najtaniej je kupić. Teraz jednak mówią jednym głosem. Dołączyli do nich także pracownicy zakładów. Wszyscy chcą przywrócenia uboju rytualnego bydła. Rolnicy – bo ubój sprawiał, że mogli sprzedawać zwierzęta po dobrej cenie, przedsiębiorcy – bo produkcja była opłacalna, a mięso z tego uboju wysyłali do 17 kra-

jednym ze współorganizatorów protestu w stolicy. W przygotowaniu wyjazdu gospodarzy z powiatu leszczyńskiego pomogła Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Lesznie. Mięso i wyroby z uboju rytualnego kupowali w polskich zakładach Żydzi i muzułmanie. Ubój odbywa się według ścisłych zasad, narzuconych przez ich religię. Zwierzęta mają być zdrowe, żywe, przed śmiercią nie wolno ich ogłuszać, muszą być zwrócone głową na południowy wschód. Zabija się je

Więcej sportu w szkole Włoszakowickie szkolnictwo zamierza uczynić kolejny duży krok. Być może od września utworzone zostaną klasy o profilu sportowym. To ukłon decydentów w stronę młodych szachistów i piłkarzy ręcznych. Po wybudowaniu sali sportowej we Włoszakowicach gmina stworzyła bardzo dogodne warunki do rozwoju halowych dyscyplin sportowych. Młodzi piłkarze ręczni z SPR

GZK Włoszakowice podczas niedawnego dziecięcego turnieju pokonali rówieśników trenujących przy klubach posiadających już spory dorobek, jak: Wolsztyniak Wolsztyn, Tęcza Kościan czy Real Astromal Leszno. Podobne sukcesy odnoszą włoszakowiccy szachiści, a Monika Grabsztunowicz jako pierwsza reprezentantka gminy wzięła udział w Mistrzostwach Polski Młodzików.

o około 2 zł mniej. Na jednej sztuce tracą nawet 1000 zł. – Rynek bydła załamał się. Straty są ogromne, zarówno dla rolników indywidualnych, jak również tak dużych gospodarstw jak nasze – mówi Jan Szkudlarczyk, wiceprezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Garzynie. Rolnicy trzymają w oborach bydło gotowe do sprzedaży i nie wiedzą, co robić: liczyć na zmianę przepisów, czy też pozbywać się zwierząt dużo taniej niż jeszcze kilka tygodni temu. – Nasz region żyje z chowu zwierząt, my nie produkujemy zboża, wszystko wypasamy. Dla nas to klęska – tłumaczy Lipowy. Ogromny problem mają zakłady prowadzące ubój. Prezes z Goliny mówi, że rozważa prowadzenie uboju w innych krajach. Chce wynająć rzeźnię w Niemczech albo kupić

w Czechach lub Słowacji. Tam ubój jest dozwolony. – Od 2010 roku nasza firma przestawiła się na produkcję wołowiny, wiele czasu i wysiłku włożyliśmy, aby pozyskać nowe rynki zbytu, nie chcemy ich teraz stracić, mamy umowy – wyjaśnia Kubik. Jeśli firma przeniesie część produkcji za granicę, to być może będzie tam wozić zwierzęta z Polski, ale wtedy za ich transport zapłacą rolnicy. O powrocie do dawnych cen mogą więc tylko pomarzyć. Wczoraj leszczyńscy rolnicy mieli się spotkać z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą na targach w Poznaniu. Dziś, we wtorek, sprawą uboju rytualnego ma się zająć rząd. To on musi przygotować nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Ale o jej przyjęciu zdecydują posłowie. – Moim zdaniem, potrwa to jeszcze co najmniej dwa miesiące – mówi prezes Kubik z Zakładu Biernacki. LIDIA MATUSZEWSKA matuszewska@gazetaabc.pl

W czwartek oświadczenie w sprawie uboju rytualnego wydał Tomasz Miśkiewicz, mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce. Napisał, że zakaz uboju powoduje, iż mieszkający w Polsce muzułmanie nie mogą praktykować swojej religii, co jest sprzeczne z konstytucją gwarantującą wszystkim obywatelom wolność sumienia i religii. Od 1 stycznia 2013 roku obowiązuje w Polsce zakaz dokonywania uboju zwierząt bez wcześniejszego ogłuszania. Polska społeczność muzułmańska popiera słuszną troskę o ich los. Nasza religia wręcz nakazuje dobrze traktować wszystkie zwierzęta, zabrania polować na nie dla rozrywki, zmuszać do pracy ponad siły, głodzić, dręczyć i bić. Prawo muzułmańskie nakłada na nas jednakże obowiązek spożywania mięsa pochodzącego z uboju religijnego. Uważamy przy tym, że jest on szybki i sprawiający możliwie najmniej cierpienia. Mufti zaapelował do prezydenta, rządu, posłów i senatorów o jak najszybsze przywrócenie uboju rytualnego.

minister. Sędziowie dali posłom czas do końca roku, aby uchwalili ustawę. Nie zrobili tego, więc ubój od 1 stycznia 2013 roku jest zakazany. Można go prowadzić w 22 innych krajach Europy. I to one przejmują teraz produkcję, która kiedyś odbywała się w Polsce. Zgodę na prowadzenie uboju religijnego miało w naszym kraju 80 zakładów. Straciły one klientów, nie muszą już kupować tylu zwierząt, jak do tej pory, dlatego ceny bydła mocno spadły. Kiedyś za kilogram rolnicy dostawali 7-7,50 zł, teraz

Biuro Nieruchomości Hanny Niewiedziały, żony byłego prezesa spółdzielni mieszkaniowej Przylesie, proponuje sprzedaż domów i mieszkań zabezpieczonych przez organy ścigania.

To właśnie sukcesy młodych zawodników i zaangażowanie ich instruktorów i rodziców stały się głównym pretekstem do podjęcia rozmów na temat utworzenia klas o profilu sportowym. Według założeń klasa o profilu sportowym ma powstać już z początkiem nowego roku szkolnego. Naukę w niej mają rozpocząć utalentowani uczniowie z rocznika 2002, czyli czwartoklasiści. To dopiero plany, ale mają one poparcie gminy, szkoły i środowisk sportowych. Wdrożenie ich w życie jest więc tylko kwestią czasu. (JAC)

Janowi N., byłemu prezesowi, jego zastępczyni Mirosławie F. oraz Lucynie Ch., głównej księgowej, Prokuratura Rejonowa w Pile zarzuca przywłaszczenie spółdzielczych pieniędzy. Całej trójce zakazała wyjeżdżać za granicę i zabezpieczyła na poczet ewentualnych kar ich mienie, między innymi domy i mieszkania, w sumie warte prawie 1 mln zł. Część tych nieruchomości można jednak kupić. Proponuje je na swojej stronie internetowej firma HMN Projekt, należąca do Hanny Niewiedziały, żony Jana N. – W księdze wieczystej te nieruchomości mają hipotekę prokuratora. Dotyczy to każdego kolejnego

Nieruchomości zagrożone zajęciem

Na sprzedaż właściciela – informuje prokurator rejonowa w Pile Maria Wierzejewska-Raczyńska. Jeśli więc ktoś je kupi, zabezpieczenie nadal będzie obowiązywać i w razie ewentualnych kar może narazić się na straty. Czy byli pracownicy spółdzielni łamią prawo wystawiając te nieruchomości na sprzedaż? – Jeśli tego nie zaniechają, narażą się na zarzut z artykułu 300 Kodeksu karnego – tłumaczy prokurator. Artykuł ten mówi między innymi o wyzbywaniu się majątku zagrożonego zajęciem. Prokuratura w Pile analizuje już oferty wystawione na sprzedaż przez leszczyńskie MIW biuro HMN Projekt.


5

SPRAWY

Wracamy do tematu Niedawno opisaliśmy historię, jaka wydarzyła się w leszczyńskim gimnazjum. Dwóch uczniów nakręciło film, na którym widać ich kolegę w toalecie. Film trafił do internetu, a mama poszkodowanego zgłosiła sprawę na policję. Dziś głos zabierają mamy chłopców, którzy nakręcili film. Uważają, że chłopcy nie działali z premedytacją i nie chcieli nikogo upokorzyć. Mama pierwsza: – Źle się stało, że chłopcy nakręcili ten film. Wcale nie bronimy naszych dzieci. Bardzo przejęłam się tą sprawą i na pewno nie chciałam jej zbagatelizować. Szkoda, że mama nagranego ucznia nie chciała ze mną rozmawiać, tylko od razu mnie zaatakowała. Oświadczyła mi, że zgłosi sprawę na policję i ma do tego pełne prawo. Na razie jednak nie wiadomo, czy chłopcy staną przed sądem. Do tej pory nie mamy na ten temat żadnych informacji. Przesłuchano ich jako świadów i nie postawiono im żadnych zarzutów. Za to zostali już publicznie oskarżeni, zanim jakakolwiek sprawa się rozpoczęła. Mama druga: – Głupotą było, że chłopcy tak się zabawili. Przykro mi, że tak się stało. Ale to młodzi chłopcy, mają dopiero po 14 lat. Jest mi ich nawet trochę żal. Ukarałam już swojego syna, a on przejął się całą sprawą. Bardzo chciałabym w imieniu swoim i syna przeprosić nagranego ucznia i jego mamę za zaistniałą sytuację. To wszystko mogło skończyć się mediacją i społecznym odpracowaniem kary. Nie było ich celem nikogo

ła nas tego samego dnia na popołudnie – akurat wtedy była w szkole wywiadówka. Miał być tata chłopca, ale nikt się nie pojawił. Interesowałam się tą sprawą od początku.

napiętnować. Film nakręcili pod wpływem impulsu. Teraz muszą za to zapłacić. Nieprawdą jest, że nie szukałam kontaktu z mamą poszkodowanego chłopca. Pracuję i nie mogłam być w szkole rano, o zaproponowanej mi godzinie 10. Pani pedagog umówi-

Obie mamy twierdzą: – Ich czyn jest naganny i karalny, ale to dopiero sąd rozstrzygnie, jaki był udział w tym zdarzeniu jednego i drugiego chłopca z osobna. Widoczny na filmie uczeń mógł się przejąć całą sytuacją. Ale warto podkreślić, że na filmie nie widać żadnej części ciała poza głową i ręką. Nie widać nawet, że został nakręcony w toalecie. Syn nie spodziewał się, że to wydarzenie skończy się taką aferą. Chłopcy zrobili źle, ale na pewno nie chcieli poniżyć ani upokorzyć nagranego ucznia. To był głupi, szczeniacki wybryk, a nie (kin) świadome działanie. PS Z uwagi na dobro dzieci biorących udział w zdarzeniu nie podajemy żadnych nazwisk.

Śmieci po nowemu, czyli co się zmieni od 1 lipca 2013 W dzisiejszym odcinku naszego poradnika śmieciowego zamieszczamy kolejne pytania naszych czytelników dotyczące śmieciowej rewolucji. 1. – Czy do podawanych stawek opłat za śmieci, jakie będziemy płacić od 1 lipca (9 zł za śmieci segregowane lub 15 zł za niesegregowane), trzeba jeszcze doliczyć VAT? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? – Nie, do tych stawek nie doliczamy VAT-u. Płacimy takie kwoty, jakie są podawane. Za dokonaną opłatę nie dostaniemy faktury ani rachunku. 2. – Do kiedy trzeba będzie wnosić opłaty? – Do 15. dnia każdego miesiąca. Po tym terminie będą naliczane karne odsetki. Pierwszą opłatę trzeba będzie wpłacić na konto do 15 lipca. 3. – Czy opłata za wywóz śmieci może się zmienić? – Tak. Gmina lub związek gmin w każdej chwili mogą podjąć uchwały o podniesieniu lub obniżce opłat śmieciowych. Przyjęte teraz stawki są szacunkowe. Dopiero kiedy rozstrzygnięte będą przetargi i wybrane firmy odbierające śmieci, okaże się, czy opłaty starczą na pokrycie wszystkich kosztów

działania nowego systemu. 4. – Wynajmuję mieszkanie w bloku. Kto ma wypełnić deklarację: ja, jako właścicielka, czy mój najemca? – W przypadku mieszkania w bloku deklarację składa zarząd spółdzielni lub zarządca nieruchomości. Pani obowiązkiem, jako właściciela mieszkania, jest podanie liczby osób mieszkających w lokalu. 5. – Czy do kubła na śmieci zmieszane można będzie wrzucać odpadki (np. kuchenne) w workach foliowych? Czy trzeba będzie wysypywać je, a worek wyrzucać do pojemnika na plastik? – Można pozostać przy metodzie stosowanej dzisiaj. Worek, który wkładamy do wiaderka pod zlewem i do którego wyrzucamy np. resztki jedzenia, tak naprawdę nie nadaje się już do tego, aby wyrzucić go do pojemnika na plastik, bo jest pobrudzony. Pamiętajmy, że odpady plastikowe nadają się do segregacji tylko wtedy, jeśli są czyste. Podobnie jest z innymi śmieciami. Gazeta poplamiona np. tłuszczem nie nadaje się już do kontenera na papier. lm


LUDZIE

6

Najlepszy gracz giełdowy w kraju Pokonał przeszło 23 tysiące konkurentów! Maciej Kuśnierek, uczeń pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lesznie, jest najlepszym szkolnym graczem giełdowym w całej Polsce. Giełdą papierów wartościowych zainteresował się stosunkowo niedawno, w trzeciej klasie gimnazjum. Jego tata gra na giełdzie. Syn mu doradza i inwestuje razem z ojcem. – Ostatnio tata denerwował się, że nie biorę czynnego udziału w giełdzie, tylko zajmuję się szkolną internetową grą giełdową – wspomina Maciej Kuśnierek. W tym projekcie, pod patronatem Komisji Nadzoru Finansowego, ma możliwość grać na giełdzie samodzielnie już teraz, gdy nie jest jeszcze pełnoletni. Różnica polega tylko na tym, że uczniowie inwestują wirtualne pieniądze. Grają jednak w czasie rzeczywistym. – Do dyspozycji mieliśmy sto tysięcy złotych. W ciągu miesiąca wypracowaliśmy 8,5 procent zysku. W ubiegłym tygodniu spadliśmy

o jeden punkt procentowy w związku z trudną sytuacją na Cyprze – tłumaczy Maciej. My – czyli drużyna, w której są też Bartosz Kończak i Jakub Kaminiarz z tej samej szkoły. Nie mają się czego wstydzić i wypadają dobrze w porównaniu z realnymi, dorosłymi graczami. – Każdy wynik powyżej inflacji jest dobry – zaznacza Przemysław Borowiak z II LO, koordynator projektu w Wielkopolsce i opiekun szkolnej grupy graczy. Mowa o wyniku przekraczającym 3,5 procent w skali roku. Tymczasem uczniowie w ciągu jednego miesiąca wypracowali już 8,5 procent zysku. – 15 procent w ciągu roku to jest już przyzwoity wynik – dopowiada Borowiak. Na tyle właśnie szacuje go Maciej w swojej analizie.

Jedni zyskują, inni tracą Giełda jest czasem jak loteria. Jedna z drużyn z Kopernika, która zajmowała pierwsze miejsce w szkole i w całym województwie, zaryzykowała i w ciągu jednego dnia z pierwszego miejsca spadła na ostatnie. – Chcieli zagrać agresywnie, odważnie i stracili na tym. Dalej mają udziały, ale na razie wycofali się z inwestowania – przyznaje koordynator programu. – Zainwestowali w ryzykowną spółkę. Na takiej spółce można dużo zarobić, ale trzeba w odpowiednim momencie sprzedać udziały – analizuje Maciej.

Giełdowy mistrz W ubiegły czwartek drużyna Macieja była na 10. miejscu w Wielko-

Mieszkańcy Wijewa na ślubnym kobiercu

Na niecodzienny pomysł wpadły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wijewie. Zebrały zdjęcia ślubne mieszkańców wsi i zrobiły z nich wystawę. Ekspozycja obejmuje ponad 100 fotografii. Najstarsza jest z roku 1927, najmłodsze wykonano niedawno. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Można było

porównywać stroje: welony, suknie ślubne, garnitury, a także kompozycje kwiatowe oraz fryzury, na jakie decydowali się Państwo Młodzi, a w szczególności panie. Zdjęcia ułożono chronologicznie, więc przy okazji można też zobaczyć, jak zmienił się sposób fotografowania. Starsze fotografie są czarno-białe, a Pary Młode stoją na

nich statecznie. Współczesne fotki są już kolorowe, w śmiesznych pozach, na luzie. Przy tej okazji niejedna pani przypomniała sobie dzień swego ślubu i związane z nim przeżycia. Pomysł jak najbardziej wart naśladowania. Za przysłanie relacji i zdjęć z wystawy dziękujemy mieszkance Wijewa Martynie Wolnik. opr. lm

Fot. K. Zydorowicz V Maciej Kuśnierek analizuje procesy zachodzące na giełdzie papierów wartościowych i pomnaża kapitał. Na zdjęciu z Przemysławem Borowiakiem, koordynatorem szkolnej internetowej gry giełdowej.

polsce. Rywalizacja jest duża, bo w projekcie bierze udział przeszło 7 tysięcy zespołów – w sumie ponad 23 tysiące osób. Indywidualnie Maciej osiągnął wielki sukces, pokonując ich wszystkich (ścisłej: przyznano trzy równorzędne pierwsze miejsca). Żeby znaleźć się w gronie laureatów, uczeń musiał przejść rozbudowaną część praktyczną i teoretyczną, po czym najlepsi przystąpili do tak zwanej klasówki. W tym etapie trzeba było bezbłędnie odpowiedzieć przynajmniej na 7 z 12 pytań. Maciej odpowiedział na wszystkie (to samo udało się innemu uczniowi leszczyńskiego Kopernika – Krzysztofowi Czerwińskiemu z klasy Ic). W podobnej sytuacji znalazło się 120 osób w kraju. Połowa z nich stanęła do dogrywki. – W dogrywce przygotowałem rekomendację dla rodziców, którzy dostali 10 tysięcy złotych premii. Zaproponowałem im, żeby zainwestowali 50 procent w akcje, 25 procent w aluminium i 25 procent w fundusz akcji azjatyckich – relacjonuje Maciej, który tę dogrywkę wygrał. Tym samym znalazł się w grupie trzech najlepszych równorzędnych graczy z Polski. W uzasadnieniu napisano: Praca prezentuje umiarkowanie agresywny plan inwestycyjny, którego celem jest osiągnięcie zysków wykraczających ponad przeciętną stopę zwrotu z instrumentów bezpiecznych. Eksperci docenili dopasowanie tego celu do horyzontu czasowego, a także odpowiedni do-

bór aktywów inwestycyjnych oraz jego uzasadnienie opierające się na założeniach analizy fundamentalnej i technicznej.

Odnoszą sukcesy w realu Laureat mówi, że nie wiąże swojej przyszłości z giełdą. – To raczej hobby – twierdzi. Ale jest potencjalnym graczem giełdowym. – Osobiście znam ileś osób, które nie interesowały się giełdą, ale po przygodzie ze szkolną internetową grą giełdową zainteresowały się nią, poszły na studia ekonomiczne i teraz zajmują się inwestowaniem. Są wśród nich nasi byli uczniowie, którzy mają już osiągnięcia finansowe – informuje Borowiak. Podkreśla, że gra ma charakter edukacyjny i mogą w niej brać udział uczniowie, którzy o giełdzie niczego jeszcze nie wiedzą. Z czasem analizują swoje posunięcia i na podstawie porażek wyciągają wnioski. Pod koniec gry rozmawia się już na tematy specjalistyczne, na przykład o analizie fundamentalnej i technicznej. – Człowiek wykształcony powinien orientować się w sprawach rynku kapitałowego – uważa koordynator programu. Dodajmy, że w szkolnej internetowej grze giełdowej uczestniczą też inne placówki z Leszna, między innymi I LO i Zespół Szkół Ekonomicznych. Kilka lat temu Zespół Szkół Ochrony Środowiska zajął piąte miejsce w Polsce.

(kin)


7

ZDROWIE

Gdy chory płaci dwa razy Jeśli podejrzewasz, że lekarz niesłusznie pobrał od ciebie pieniądze – zgłoś to do Narodowego Funduszu Zdrowia. Może się okazać, że płacisz za coś, co należy ci się bezpłatnie. Co więcej – może się okazać, że lekarz ten wyłudza publiczne pieniądze. Takie praktyki coraz częściej zaczynają wychodzić na jaw. Możesz to sprawdzić i zareagować. Kontrole przeprowadzone w ubiegłym roku przez wielkopolski oddział NFZ wykazały m.in. błędne i nieuzasadnione rozliczanie świadczeń zdrowotnych przez lekarzy i przychodnie lekarskie. Urzędnicy Funduszu zakwestionowali część wykazanych do rozliczenia świadczeń i zażądali zwrotu kwoty w wysokości przeszło 6 mln zł. – Ujawnione w toku kontroli nieprawidłowości skutkowały nałożeniem na świadczeniodawców kar umownych w wysokości przeszło 1,3 miliona złotych, z czego prawie 88 tysięcy złotych dotyczyło podmiotów udzielających świadczeń w powiecie leszczyńskim – informuje Agnieszka Jankowska, rzecznik prasowa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. Nieprawidłowości polegały m.in. na przedstawianiu przez pracowników służby zdrowia danych niezgodnych z prawdą, na podstawie których Fundusz wypłacał nienależne im pieniądze za wykonanie usługi.

Podwójne płatności to wyłudzenie Wiele jest jednak spraw, o których urzędnicy ani pacjenci nie mają pojęcia. Zdarza się, że lekarze wystawiają rachunek za prywatną wizytę, a później NFZ płaci za nią jeszcze raz z naszych składek, bo ta została mu zapisana jako usługa wykonana w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej. Tego typu przypadki wyłudzeń pieniędzy wychodzą na jaw zazwyczaj przypadkiem – głównie wtedy, gdy pacjent z jakichś powodów zaczyna szukać szczegółów w dokumentacji medycznej. Ze zdziwieniem może odkryć, że jakaś usługa została mu dopisana albo że zapłacił za coś, co zrefundował NFZ. W regionie leszczyńskim do tej pory takie praktyki nie zostały wykryte i potwierdzone, ale pacjenci mają wątpliwości. – Nie jestem w stanie się w tym połapać. Idę na przykład do dentystki po bezpłatną usługę, a pani mówi mi, że za lepszą plombę muszę zapłacić 40 złotych. I płacę. Ale tak naprawdę nie wiem, czy słusznie. Nie wiem,

Nie dostałeś kredytu? Potrzebujesz gotówki? Masz problem ze spłatą rat? Weź kredyt lub zamień swoje raty na jedną mniejszą! Dotyczy firm i osób indywidualnych

Zadzwoń!

Kary mogą być dotkliwe

 Zdrowotny Informator Pacjenta dostępny jest na stronie internetowej https://zip.nfz.poznan.pl

jakie usługi są refundowane, a jakie nie – mówi Andżelika, mieszkanka Leszna. – Ja zapłaciłam 200 złotych za to, że syna przyjęto na refundowany zabieg. Właściwie nie wiem, dlaczego i za co konkretnie musiałam zapłacić. Nikt mi tego nie wytłumaczył. Być może kasa poszła do kieszeni lekarza – przypuszcza pani Justyna z Leszna. Jeszcze inna kobieta przyszła do lekarza w leszczyńskiej przychodni ze skierowaniem na wykonanie badań USG dwóch narządów. Lekarz wykonał tylko jedno z badań uznając, że drugie nie jest konieczne. Oba

skierowania zabrał. – Sądzę, że potem rozliczył drugie badanie jako usługę wykonaną, za co mógł dostać refundację. Poza tym w dokumentacji zauważyłam, że miałam wpisaną jakąś dodatkową wizytę następnego dnia, na której nie byłam – mówi pani Agata. Pacjenci nie podają nazwisk, bo zależy im na dobrych relacjach z lekarzami. Tymczasem urzędnicy NFZ bez skargi pacjenta nie wykryją takich nieprawidłowości. – Możemy to zweryfikować tylko wtedy, gdy pacjent da nam sygnał – podkreśla rzeczniczka NFZ.

W ubiegłym roku podobne zastrzeżenia zgłosiły trzy osoby z regionu leszczyńskiego (po kontroli okazało się, że skargi były bezzasadne – sposób rozpisywania świadczeń jest dość skomplikowany i czasem może wydawać się, że jakaś usługa została nam dopisana). – Nie oznacza to jednak, że były tylko trzy podejrzenia. Tylko te trzy przypadki zostały nam zgłoszone i tylko te mogliśmy sprawdzić – przyznaje rzeczniczka NFZ. Dodajmy, że po takim zgłoszeniu praca danego lekarza czy placówki kontrolowana jest szerzej. Urzędnicy sprawdzają kompleksowo jakiś dłuższy okres ich działalności. O podejrzeniach zawsze powinniśmy informować NFZ. – Nie bójmy się konsekwencji. Chodzi o wydawanie publicznych – czyli naszych – pieniędzy. W sytuacji nieprawidłowej realizacji umowy, NFZ może żądać zwrotu niesłusznie wypłaconych środków finansowych oraz nałożenia na świadczeniodawcę kary umownej. Ponadto w takich sytuacjach oddział NFZ sporządza zawiadomienie do organów ścigania oraz Izby Lekarskiej czy organów założycielskich – mówi o konsekwencjach Jankowska.

Skargi nie mogą być anonimowe. Dowodem, że zapłaciliśmy lekarzowi za wykonaną usługę, jest paragon. Jeśli w gabinecie nie ma kasy fiskalnej, pacjent może zażądać wystawienia faktury lub rachunku.

Jak się połapać? Ułatwi to działający on-line Zdrowotny Informator Pacjenta (ZIP). To indywidualne konto internetowe, które ma każdy z nas. Wystarczy je aktywować. W tym celu należy udać się do dowolnego oddziału NFZ, który przydzieli hasło i login. – ZIP został opracowany w naszym oddziale i od trzech lat działa już w Wielkopolsce. W tym roku ma zostać wdrożony w całym kraju. System daje możliwość sprawdzenia, kiedy i gdzie pacjent się leczył w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz jakie koszty były z tym związane – tłumaczy Jankowska. Na takim indywidualnym koncie pacjenta odnotowane są jego wszystkie wizyty u specjalistów, pobyty w szpitalach, informacje o skierowaniach do sanatoriów czy deklaracjach wyboru lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Dostępne są dane od 2004 roku, a baza jest co miesiąc aktualizowana. Dodatkową zakładką jest eWUŚ. Tu możemy sprawdzić, czy w danym dniu Fundusz potwierdza nasze prawo do ubezpieczenia. ZIP to nie tylko cenne źródło informacji o historii leczenia ubezpieczonego, ale też sposób na uszczelnienie systemu opieki zdrowotnej. Obecnie do systemu zagląda ponad 18 tys. Wielkopolan, najczęściej w wieku między 51 a 60 lat. W Lesznie to już 1130 użytkowników. KINGA ZYDOROWICZ


OBOK PRAWA

8

Pseudoleki z internetu

Prezesem ustanowił... bezdomnego

Zatrzymano kolejnego mężczyznę podejrzanego w sprawie o nielegalny handel środkami farmaceutycznymi. To już dwudziesta osoba z zatrzymanej grupy, która działała na terenie całej Polski i rozprowadzała przez internet nielegalnie anaboliki, suplementy diety i inne medykamenty. Przeprowadzone badania wykazały, że niektóre z preparatów zawierały substancje zagrażające zdrowiu i życiu. Sprawą nielegalnego handlu paralekami zajmują się gostyńscy śledczy pod nadzorem miejscowej prokuratury od 2011 roku. Hurtownie tych specyfików odkryto w Gostyniu, Poniecu i na Śląsku. Ujawniono wtedy około 480 kg specyfików niewiadomego pochodzenia. Zdecydowana większość nie była dopuszczona do obrotu na rynku polskim. – Badania wykonane przez Narodowy Instytut Leków w Warszawie wykazały, że ich zażywanie bez konsultacji medycznej może wyrządzić poważne szkody w organizmie – tłumaczy Roch Waszak, szef gostyńskiej Prokuratury Rejonowej. – 90 procent tych środków produkowanych jest w Chinach. Nie wiadomo z czego, ani w jakich warunkach. Odradzam nabywanie poprzez internet wszelkich produktów, które przyspieszają odchudzanie, opalanie, poprawiających samopoczucie. Nie kupujcie rzeczy niewiadomego pochodzenia. Znajduje się w nich dużo szkodliwych substancji, nawet takich, które znajdują się w trutkach na szczury. Pierwszymi zatrzymanymi w tej sprawie byli trzej mieszkańcy powiatu gostyńskiego. Działalność

grupy organizował 26-letni Damian P. z Jarocina. W ubiegłym tygodniu do grupy osób, które wcześniej już zostały zatrzymane przez policję, dołączył Przemysław B. z Wrocławia. Zajmował się sprzedażą pseudofarmaceutyków, oferując m.in. viagrę i cialis. Jest już dwudziestą osobą zamieszaną w ten proceder. Grupa sprzedawała specyfiki na terenie całej Polski. – Zabezpieczyliśmy kilkaset dowodów potwierdzających nadanie przesyłek pocztowych do klientów – wyjaśnia Roch Waszak. – W porozumieniu z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej w Warszawie udało nam się zabezpieczyć około pół miliona złotych w gotówce na kontach bankowych. Jeden z podejrzanych ulokował pieniądze w Amber Gold. Zabezpieczono także liczne nieruchomości i majątek podejrzanych. Wszyscy przyznali się do winy. Za nielegalną dystrybucję i sprzedaż preparatów grozi im do 2 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone, że postawione zostaną także kolejne zarzuty m.in. dotyczące prania brudES nych pieniędzy.

Leszno, ul. B. Jeziorkowskiej 5 (Gronowo) Gostyń, Rynek 5 (zmiana adresu) (obok pizzerii i ratusza) Rawicz, ul. Grunwaldzka 38 www.sal-plast.pl e-mail: andy76@op.pl Godziny otwarcia: pon.-pt. 9-17, sob. 9-13

OKNA DRZWI ROLETY

PROMOCJA NA ROLETY ZEWNĘTRZNE! YŃ GOST RES Y AD NOW

cena

cena

113,5 206,5

*ceny netto ceny po rabacie bez montażu

559 zł*

rata 34 zł

113,5

429 zł* rata 24 zł

rata 29 zł

146,5

143,5

cena

RAWICZ. Policjanci zatrzymali oszusta ze Śremu, który wyłudził milion złotych od firm zajmujących się usługami transportowymi. Sam prowadził firmę spedycyjną, która powierzała wykonywanie transportów różnym przewoźnikom i nie płaciła im za usługi. Rawicka policja zajęła się sprawą po tym, jak do komendy zgłosiła się firma z Goliny Wielkiej oszukana przez spółkę należącą do 55-letniego mieszkańca Śremu. Mężczyzna od kilku lat prowadził firmę spedycyjną. Własnego taboru nie posiadał, zarabiał na tym, że wykonywanie transportów zlecał innym firmom. Transporty (głównie do krajów Unii Europejskiej) zamawiała u niego firma z Trzemeszna produkująca watę budowlaną. Współpracował z nią na stałe. Miał komfortową sytuację, bo firma ta płaciła mu regularnie za zamówione usługi transportowe. Mimo tego pod koniec 2011 roku wymyślił sposób na łatwe zdobycie pieniędzy. Przyjmując zamówienia od producenta z Trzemeszna, wyszukiwał przewoźników, którym zlecał wykonanie transportów. Były też sytuacje, że firmy przewozowe same zgłaszały się do niego. Byli wśród nich przewoźnicy, z którymi już wcześniej wielokrotnie współpracował. – Oszukańczą działalność prowadził od listopada 2011 roku prawie do końca ubiegłego roku – mówi Beata Jarczewska, oficer prasowy KPP w Rawiczu. – Oszukał 15 firm z całej Polski, którym jako „pośrednik” zlecił wykonanie około 150 transportów. Niektóre firmy zostały oszukane na kilkunastu takich usługach. Nie dostały kwot sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych, do nawet 150.000 złotych. Firmie z Goliny Wielkiej nie zapłacił około 120.000 złotych. Firma z Trzemeszna na bieżąco płaciła należności 55-latkowi, on natomiast nie płacił fi rmom, które wynajmował w celu wykonania usług. Zawierał z nimi umowy określające wydłużony, 45-dniowy termin płatności należności. W tym czasie jeszcze po kilka,

176,5

Leszno - 65 529 55 40 Rawicz - 65 545 50 40 Gostyń - 665 720 095 tel. kom. 609 591 990

czy kilkanaście razy zlecał tym samym firmom wykonanie kolejnych transportów. Obiecywał, że zapłaci za poprzednie usługi, a gdy mijały terminy płatności za te wcześniejsze zlecenia, zwodził wierzycieli tłumacząc im, że ma mnóstwo innych zamówień. – Podejrzany nie zapłacił oszukanym firmom w sumie prawie milion złotych – dodaje Jarczewska. – Mieszkaniec Śremu był przez długi czas prezesem w swojej firmie. W grudniu zeszłego roku prawdopodobnie czuł, co się święci, bo zrezygnował z tej funkcji i razem ze swoją siostrą, z którą tworzył zarząd spółki, powołał na prezesa... bezdomną osobę wyszukaną w noclegowni koło Śremu. Ta osoba pełniła funkcję prezesa jako figurant, dostawała za to... pieniądze na papierosy. Wszystko wskazuje, że 55-latek chciał w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za oszustwa. Mieszkańcowi Śremu postawiono zarzut dokonania oszustw. Nie był do tej pory karany, ale ze względu na olbrzymią skalę przestępczego pro-

Sam się prosił o kontrolę POWIAT KOŚCIAŃSKI. 52letni kierujący samochodem ciężarowym przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nie wiedział, że za nim jedzie inspekcja transportu drogowego. Od tego zaczęły się jego problemy. – Mężczyzna tłumaczył, że nie chciał gwałtowanie hamować – informuje Bogusław Pietrucha z leszczyńskiego oddziału Woje-

ZABUDOWA BALKONÓW ROLETAMI

529 zł*

Spedycyjny oszust wyłudził milion złotych

wódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu. Twierdził, że nie ma jeszcze wprawy w prowadzeniu dużego pojazdu, bo robi to raptem od trzech tygodni, po niemal dziesięcioletniej przerwie. Inspektorzy przyjrzeli się przy okazji tachografowi, i tu niespodzianka - pan poważnie naruszył przepisy dotyczące odpoczynków.

Niezrównoważony klient LESZNO. Mieszkaniec miasta po zakończonym kursie przyłożył kijem w przednią szybę taksówki, zupełnie ją rozbijając. Kilka dni temu leszczynianin zamówił kurs do domu i kiedy już rozliczył się z kierowcą pojazdu, coś mu

strzeliło do głowy. Po opuszczeniu auta uderzył kijem w przednią szybę i w ten sposób doprowadził do jej rozbicia w drobny mak. – Mężczyzna został przez nas zatrzymany. Przewieźliśmy go do komendy, gdzie usłyszał zarzuty

cederu i grożącą mu karę (ze względu na wartość wyłudzonego mienia nie do 8, lecz do 10 lat pozbawienia wolności) został tymczasowo aresztowany. W należącej do niego spółce nie zabezpieczono żadnego majątku na poczet grożących mężczyźnie kar finansowych. – To mała firma, jej właściciel ma jedynie 17-letnie auto – mówi Waldemar Kozar, rawicki prokurator prowadzący sprawę. – Kwota miliona złotych, której za usługi transportowe nie zapłacił 55-latek, jest szacowana ostrożnie. Firma ta ma więcej długów, na przykład wobec swoich pracowników, czy z tytułu innych rozliczeń finansowych. Mężczyzna nie przyznał się do dokonywania oszustw. Tłumaczył, że nie płacił przewoźnikom, bo pieniądze, które otrzymywał od producenta z Trzemeszna, były cały czas w obrocie. Powiedział też, że spadła mu liczba zamówień od tej firmy i musiał „jakoś ratować” swoją spółkę, a ponadto inwestował pieniądze w sieć cukierni funkcjonujących J.W. w marketach. – Dwa razy jechał bez wymaganej ośmiogodzinnej przerwy – dodaje Pietrucha. Inspektorzy zarzucili mu niedozwolone skracanie odpoczynku oraz posługiwanie się drugą tarczką tachografu, należącą do właściciela przedsiębiorstwa, w którym był zatrudniony. 52-latek dostał mandaty za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz nieprzestrzeganie czasu pracy kierowców. Osobne postępowanie administracyjne wszczęte zostanie wobec przewoźnika.

(luk)

uszkodzenia mienia – mówi Dawid Marciniak, rzecznik prasowy KMP w Lesznie. 49-latek nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego to zrobił. Ot, tak coś go naszło. Jeden nieprzemyślany krok może zrodzić poważne konsekwencje, bo za wspomniane przestępstwo zostanie z pewnością postawiony przed sądem. Ten będzie mógł wymierzyć mu karę (luk) nawet do 5 lat więzienia.


12 ► CHOCIMSKA TARNOWA ŁĄKA Tarnowa Łąka osiedle KŁODA stacja kolejowa Kłoda III Kłoda II Kłoda I Rydzyna Kowolka Rydzyna Rynek Rydzyna gimnazjum Rydzyna Młyńska Góra Dąbcze zbiornik Dąbcze gospodarstwo Dąbcze Dąbcze Kościół Dąbcze osiedle Al. Konst. 3 Maja GALERIA Al. Konst. 3 Maja SHELL 55 Pułku Piechoty Grunwaldzka Al. Jana Pawła II pływalnia Al. Jana Pawła II HONDA Al. Krasińskiego Al. Krasińskiego ZUS Śniadeckich Urząd Miasta Fabryczna Fabryczna LOB Gronowska MEIBES Gronowska market Gronowska remiza Jagiełły Kościół Jagiełły osiedle Juranda osiedle CHOCIMSKA

08:55 08:57 08:58 08:59 09:00 09:03 09:04 09:05 09:06 09:07 09:08 09:09

10:10 10:11 10:12 10:13 10:15 10:16 10:17 10:19 10:21 10:23 10:25 10:27 10:29 10:35 10:37 10:40 10:41 10:43 10:44 10:47 10:49 10:50 10:51 10:52 10:55 10:56 10:57 10:58 10:59 11:00 11:01

12:20 12:21 12:26 12:27 12:28 12:29 12:31 12:32 12:33 12:35 12:37 12:39 12:41 12:43 12:45 12:51 12:53 12:56 12:57 12:59 13:00 13:03 13:05 13:06 13:07 13:08 13:11 13:12 13:13 13:14 13:15 13:16 13:17

14:20 14:21 14:22 14:23 14:25 14:26 14:27 14:29 14:31 14:33 14:35 14:37 14:39 14:45 14:47 14:50 14:51 14:53 14:54 14:57 14:59 15:00 15:01 15:02 15:05 15:06 15:07 15:08 15:09 15:10 15:11

16:20 16:21 16:26 16:27 16:28 16:29 16:31 16:32 16:33 16:35 16:37 16:39 16:41 16:43 16:45 16:51 16:53 16:56 16:57 16:59 17:00 17:03 17:05 17:06 17:07 17:08 17:11 17:12 17:13 17:14 17:15 17:16 17:17

19:00 19:01 19:02 19:03 19:05 19:06 19:07 19:09 19:11 19:13 19:15 19:17 19:19 19:25 19:27 19:30 19:31 19:33 19:34 19:37 19:39 19:40 19:41 19:42 19:45 19:46 19:47 19:48 19:49 19:50 19:51

21:00 21:01 21:02 21:03 21:05 21:06 21:07 21:09 21:11 21:13 21:15 21:17 21:19 21:25 21:27 21:30 21:31 21:33 21:34 21:37 21:39 21:40 21:41 21:42 21:45 21:46 21:47 21:48 21:49 21:50 21:51

12 ► KŁODA stacja kolejowa / TARNOWA ŁĄKA CHOCIMSKA Juranda osiedle Jagiełły osiedle Jagiełły Kościół Gronowska remiza Gronowska market Gronowska MEIBES Fabryczna LOB Fabryczna Śniadeckich Urząd Miasta Al. Krasińskiego Al. Jana Pawła II HONDA Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka 55 Pułku Piechoty Al. Konst. 3 Maja SHELL Al. Konst. 3 Maja GALERIA Dąbcze osiedle Dąbcze Kościół Dąbcze Dąbcze gospodarstwo Dąbcze zbiornik Rydzyna Młyńska Góra Rydzyna gimnazjum Rydzyna Rynek Rydzyna Kowolka Kłoda I Kłoda II Kłoda III KŁODA stacja kolejowa Tarnowa Łąka osiedle TARNOWA ŁĄKA

09:15 09:16 09:17 09:18 09:19 09:20 09:21 09:24 09:25 09:27 09:29 09:32 09:34 09:36 09:37 09:39 09:41 09:47 09:49 09:51 09:53 09:55 09:57 09:58 09:59 10:00 10:02 10:03 10:04 10:05

11:15 11:16 11:17 11:18 11:19 11:20 11:21 11:24 11:25 11:27 11:29 11:32 11:34 11:36 11:37 11:39 11:41 11:47 11:49 11:51 11:53 11:55 11:57 11:58 11:59 12:00 12:02 12:03 12:04 12:05 12:09 12:10

13:25 13:26 13:27 13:28 13:29 13:30 13:31 13:34 13:35 13:37 13:39 13:42 13:44 13:46 13:47 13:49 13:51 13:57 13:59 14:01 14:03 14:05 14:07 14:08 14:09 14:10 14:12 14:13 14:14 14:15

15:15 15:16 15:17 15:18 15:19 15:20 15:21 15:24 15:25 15:27 15:29 15:32 15:34 15:36 15:37 15:39 15:41 15:47 15:49 15:51 15:53 15:55 15:57 15:58 15:59 16:00 16:02 16:03 16:04 16:05 16:09 16:10

18:05 18:06 18:07 18:08 18:09 18:10 18:11 18:14 18:15 18:17 18:19 18:22 18:24 18:26 18:27 18:29 18:31 18:37 18:39 18:41 18:43 18:45 18:47 18:48 18:49 18:50 18:52 18:53 18:54 18:55

20:05 20:06 20:07 20:08 20:09 20:10 20:11 20:14 20:15 20:17 20:19 20:22 20:24 20:26 20:27 20:29 20:31 20:37 20:39 20:41 20:43 20:45 20:47 20:48 20:49 20:50 20:52 20:53 20:54 20:55

21:55 21:56 21:57 21:58 21:59 22:00 22:01 22:04 22:05 22:07 22:09

Rozkład jazdy autobusów MIEJSKI ZAKŁAD KOMUNIKACJI ul. Leśna 4, 64 – 100 Leszno Sekretariat tel. 65 529 72 29, fax. 65 529 94 66 e-mail: mzk@mzk.leszno.pl Biuro Obsługi Klienta tel. 65 529 93 46 tel. komórkowy 608 045 405 e-mail: bok@mzk.leszno.pl

Rozkład jazdy ważny od 01.04.2013 W dniu 24 grudnia autobusy kursują do godziny 1600 W dniu 31 grudnia autobusy kursują do godziny 1700 W Nowy Rok, w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych i w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia autobusy nie kursują Zastrzegamy sobie prawo zmian w rozkładzie jazdy oraz nie ponoszenie odpowiedzialności za nie przestrzeganie rozkładu jazdy związane między innymi z utrudnieniami w ruchu drogowym. Kopiowanie, modyfikacja, wprowadzanie do obrotu, publikacja, dystrybucja w celach komercyjnych w całości jak i w części jest zabroniona. Aktualne informacje, ogłoszenia i komunikaty są dostępne na stronie internetowej zakładu: www.mzk.leszno.pl

obowiązuje w soboty obowiązuje w niedziele i święta


1 ►KRESOWA cmentarz 1 ►RYNEK ZABOROWSKI RYNEK ZABOROWSKI 1 Maja figura 1 Maja MPWiK 1 Maja szkoła Lipowa MPWiK Lipowa Urząd Miasta 17 Stycznia Policja Dąbrowskiego Niepodległości Pl. Kościuszki Narutowicza Centrum Kultury Narutowicza szkoła Wilkońskiego Fabryczna LOB Gronowska MEIBES Gronowska market Gronowska remiza Gronowska osiedle KRESOWA cmentarz

09:20 09:21 09:22 09:23 09:24 09:25 09:27 09:29 09:31 09:32 09:33 09:34 09:35 09:36 09:39 09:40 09:41 09:42 09:43

10:50 10:51 10:52 10:53 10:54 10:55 10:57 10:59 11:01 11:02 11:03 11:04 11:05 11:06 11:09 11:10 11:11 11:12 11:13

KRESOWA cmentarz Gronowska osiedle Gronowska remiza Gronowska market Gronowska MEIBES Fabryczna LOB Wilkońskiego Narutowicza szkoła Narutowicza Centrum Kultury Pl. Kościuszki Niepodległości Dąbrowskiego Leszczyńskich Lipowa Urząd Miasta Lipowa MPWiK 1 Maja szkoła 1 Maja MPWiK 1 Maja figura RYNEK ZABOROWSKI

11:50 11:51 11:52 11:53 11:54 11:55 11:57 11:59 12:01 12:02 12:03 12:04 12:05 12:06 12:09 12:10 12:11 12:12 12:13

04:40 04:42 04:43 04:44 04:45 04:48 04:49 04:50 04:51 04:52 04:53 04:54

06:00 06:01 06:02 06:03 06:05 06:06 06:07 06:09 06:11 06:13 06:15 06:17 06:19 06:25 06:27 06:30 06:31 06:33 06:34 06:37 06:39 06:40 06:41 06:42 06:45 06:46 06:47 06:48 06:49 06:50 06:51

07:00 07:01 07:06 07:07 07:08 07:09 07:11 07:12 07:13 07:15 07:17 07:19 07:21 07:23 07:25 07:31 07:33 07:36 07:37 07:39 07:40 07:43 07:45 07:46 07:47 07:48 07:51 07:52 07:53 07:54 07:55 07:56 07:57

07:50 07:51 07:52 07:53 07:55 07:56 07:57 07:59 08:01 08:03 08:05 08:07 08:09 08:15 08:17 08:20 08:21 08:23 08:24 08:27 08:29 08:30 08:31 08:32 08:35 08:36 08:37 08:38 08:39 08:40 08:41

09:05 09:06 09:11 09:12 09:13 09:14 09:16 09:17 09:18 09:20 09:22 09:24 09:26 09:28 09:30 09:36 09:38 09:41 09:42 09:44 09:45 09:48 09:50 09:51 09:52 09:53 09:56 09:57 09:58 09:59 10:00 10:01 10:02

10:10 10:11 10:12 10:13 10:15 10:16 10:17 10:19 10:21 10:23 10:25 10:27 10:29 10:35 10:37 10:40 10:41 10:43 10:44 10:47 10:49 10:50 10:51 10:52 10:55 10:56 10:57 10:58 10:59 11:00 11:01

12:20 12:21 12:26 12:27 12:28 12:29 12:31 12:32 12:33 12:35 12:37 12:39 12:41 12:43 12:45 12:51 12:53 12:56 12:57 12:59 13:00 13:03 13:05 13:06 13:07 13:08 13:11 13:12 13:13 13:14 13:15 13:16 13:17

14:20 14:21 14:22 14:23 14:25 14:26 14:27 14:29 14:31 14:33 14:35 14:37 14:39 14:45 14:47 14:50 14:51 14:53 14:54 14:57 14:59 15:00 15:01 15:02 15:05 15:06 15:07 15:08 15:09 15:10 15:11

19:00 19:01 19:02 19:03 19:05 19:06 19:07 19:09 19:11 19:13 19:15 19:17 19:19 19:25 19:27 19:30 19:31 19:33 19:34 19:37 19:39 19:40 19:41 19:42 19:45 19:46 19:47 19:48 19:49 19:50 19:51

21:00 21:01 21:02 21:03 21:05 21:06 21:07 21:09 21:11 21:13 21:15 21:17 21:19 21:25 21:27 21:30 21:31 21:33 21:34 21:37 21:39 21:40 21:41 21:42 21:45 21:46 21:47 21:48 21:49 21:50 21:51

ZAMÓW OGŁOSZENIE DROBNE W GAZECIE

TARNOWA ŁĄKA Tarnowa Łąka osiedle KŁODA stacja kolejowa Kłoda III Kłoda II Kłoda I Rydzyna Kowolka Rydzyna Rynek Rydzyna gimnazjum Rydzyna Młyńska Góra Dąbcze zbiornik Dąbcze gospodarstwo Dąbcze Dąbcze Kościół Dąbcze osiedle Al. Konst. 3 Maja GALERIA Al. Konst. 3 Maja SHELL 55 Pułku Piechoty Grunwaldzka Al. Jana Pawła II pływalnia Al. Jana Pawła II HONDA Al. Krasińskiego Al. Krasińskiego ZUS Śniadeckich Urząd Miasta Fabryczna Fabryczna LOB Gronowska MEIBES Gronowska market Gronowska remiza Jagiełły Kościół Jagiełły osiedle Juranda osiedle CHOCIMSKA

przez SMS

15:10 15:11 15:12 15:13 15:15 15:16 15:17 15:19 15:21 15:23 15:25 15:27 15:29 15:35 15:37 15:40 15:41 15:43 15:44 15:47 15:49 15:50 15:51 15:52 15:55 15:56 15:57 15:58 15:59 16:00 16:01

16:20 16:21 16:26 16:27 16:28 16:29 16:31 16:32 16:33 16:35 16:37 16:39 16:41 16:43 16:45 16:51 16:53 16:56 16:57 16:59 17:00 17:03 17:05 17:06 17:07 17:08 17:11 17:12 17:13 17:14 17:15 17:16 17:17

12 ► CHOCIMSKA

1,23 zł z VAT

12:20 12:21 12:22 12:23 12:24 12:27 12:28 12:29 12:30 12:31 12:33 12:35 12:37 12:38 12:39 12:40 12:41 12:42 12:43

Wyślij SMS-a pod numer 79068 o treści: Kody rubryk: osobiście w Biurze Ogłoszeń 1 Sprzedaż TC.ABC(kod rubryki, w której ma być ogłoszenie), a następnie treść 64-100 Leszno ul. Słowiańska 63 ogłoszenia bez polskich znaków, pamiętając o odstępach między wyrazami. 2 Motoryzacja 3 Usługi Jeśli wyślesz SMS-a do piątku do godz. 15.30, twoje ogłoszenie ukaże się w najbliższym wtorkowym wydaniu 4 Praca lub w jednym z terenowych biur gazety „ABC”, a ogłoszenie wysłane do wtorku do godz. 15.30 ukaże się w najbliższym piątkowym wydaniu 5 Nieruchomości gazety „ABC” na stronach ogłoszeń drobnych. Koszt ogłoszenia wynosi 9 zł netto (11,07 zł brutto). Za ogłoszenie drobne z ceną 6 Lokale Ogłoszenie może zawierać do 85 znaków (jako znak uważamy spację, znak interpunkcyjny, kod rubryki). na kuponie wyciętym 7 Nauka Regulamin wysyłania i publikowania ogłoszeń przez SMS dostępny na stronie internetowej www.dotpay.pl/regulaminsms. 8 Rolnicze z gazety zapłacisz tylko 9 Kupno

11:20 11:21 11:22 11:23 11:24 11:27 11:28 11:29 11:30 11:31 11:33 11:35 11:37 11:38 11:39 11:40 11:41 11:42 11:43

Np.: TC.ABC1.Sprzedam rower gorski, tel…

09:50 09:51 09:52 09:53 09:54 09:57 09:58 09:59 10:00 10:01 10:03 10:05 10:07 10:08 10:09 10:10 10:11 10:12 10:13


13:25 13:26 13:27 13:28 13:29 13:30 13:31 13:34 13:35 13:37 13:39 13:42 13:44 13:46 13:47 13:49 13:51 13:57 13:59 14:01 14:03 14:05 14:07 14:08 14:09 14:10 14:12 14:13 14:14 14:15

14:15 14:16 14:17 14:18 14:19 14:20 14:21 14:24 14:25 14:27 14:29 14:32 14:34 14:36 14:37 14:39 14:41 14:47 14:49 14:51 14:53 14:55 14:57 14:58 14:59 15:00 15:02 15:03 15:04 15:05

15:15 15:16 15:17 15:18 15:19 15:20 15:21 15:24 15:25 15:27 15:29 15:32 15:34 15:36 15:37 15:39 15:41 15:47 15:49 15:51 15:53 15:55 15:57 15:58 15:59 16:00 16:02 16:03 16:04 16:05 16:09 16:10

16:15 16:16 16:17 16:18 16:19 16:20 16:21 16:24 16:25 16:27 16:29 16:32 16:34 16:36 16:37 16:39 16:41 16:47 16:49 16:51 16:53 16:55 16:57 16:58 16:59 17:00

18:05 18:06 18:07 18:08 18:09 18:10 18:11 18:14 18:15 18:17 18:19 18:22 18:24 18:26 18:27 18:29 18:31 18:37 18:39 18:41 18:43 18:45 18:47 18:48 18:49 18:50 18:52 18:53 18:54 18:55

20:05 20:06 20:07 20:08 20:09 20:10 20:11 20:14 20:15 20:17 20:19 20:22 20:24 20:26 20:27 20:29 20:31 20:37 20:39 20:41 20:43 20:45 20:47 20:48 20:49 20:50 20:52 20:53 20:54 20:55

21:55 21:56 21:57 21:58 21:59 22:00 22:01 22:04 22:05 22:07 22:09

do wtorkowego wydania – poniedziałek do godz. 9 do piątkowego wydania – środa do godz. 12

09:15 09:16 09:17 09:18 09:19 09:20 09:21 09:24 09:25 09:27 09:29 09:32 09:34 09:36 09:37 09:39 09:41 09:47 09:49 09:51 09:53 09:55 09:57 09:58 09:59 10:00 10:02 10:03 10:04 10:05

11:15 11:16 11:17 11:18 11:19 11:20 11:21 11:24 11:25 11:27 11:29 11:32 11:34 11:36 11:37 11:39 11:41 11:47 11:49 11:51 11:53 11:55 11:57 11:58 11:59 12:00 12:02 12:03 12:04 12:05 12:09 12:10

ABC przyjmujemy do ostatniej chwili bez dodatkowych opłat

06:55 06:56 06:57 06:58 06:59 07:00 07:01 07:04 07:05 07:07 07:09 07:12 07:14 07:16 07:17 07:19 07:21 07:27 07:29 07:31 07:33 07:35 07:37 07:38 07:39 07:40 07:42 07:43 07:44 07:45

08:05 08:06 08:07 08:08 08:09 08:10 08:11 08:14 08:15 08:17 08:19 08:22 08:24 08:26 08:27 08:29 08:31 08:37 08:39 08:41 08:43 08:45 08:47 08:48 08:49 08:50 08:52 08:53 08:54 08:55 08:59 09:00

w Gazecie

04:55 04:56 04:57 04:58 04:59 05:00 05:01 05:04 05:05 05:07 05:09 05:12 05:14 05:16 05:17 05:19 05:21 05:27 05:29 05:31 05:33 05:35 05:37 05:38 05:39 05:40 05:42 05:43 05:44 05:45

06:25 06:31 06:33 06:35 06:37 06:39 06:41 06:42 06:43 06:44 06:46 06:47 06:48 06:49 06:53 06:54

NEKROLOGI PODZIĘKOWANIA KONDOLENCJE

12 ► KŁODA stacja kolejowa / TARNOWA ŁĄKA CHOCIMSKA Juranda osiedle Jagiełły osiedle Jagiełły Kościół Gronowska remiza Gronowska market Gronowska MEIBES Fabryczna LOB Fabryczna Śniadeckich Urząd Miasta Al. Krasińskiego Al. Jana Pawła II HONDA Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka 55 Pułku Piechoty Al. Konst. 3 Maja SHELL Al. Konst. 3 Maja GALERIA Dąbcze osiedle Dąbcze Kościół Dąbcze Dąbcze gospodarstwo Dąbcze zbiornik Rydzyna Młyńska Góra Rydzyna gimnazjum Rydzyna Rynek Rydzyna Kowolka Kłoda I Kłoda II Kłoda III KŁODA stacja kolejowa Tarnowa Łąka osiedle TARNOWA ŁĄKA

2 ►STRZYŻEWICE 2 ►REJTANA Spółdzielnia 2 ►STRZYŻEWICE 2 ►REJTANA Spółdzielnia REJTANA Spółdzielnia Rejtana Leśna Osada Al. Konst. 3 Maja GALERIA Al. Konst. 3 Maja SHELL Kiepury WKU Szpitalna Sygietyńskiego Dekana MZBK Dekana Urząd Celny Estkowskiego Unii Europejskiej Kąkolewska osiedle Kąkolewska cmentarz Niepodległości WODR Grunwaldzka ENEA Grunwaldzka 17 Stycznia stadion 17 Stycznia park Okrężna Leśna zajezdnia MZK 1 Maja szkoła Lipowa MPWiK Lipowa Urząd Miasta Al. Jana Pawła II HONDA Dworzec kolejowy Kochanowskiego Reja Łanowa Strzyżewice II Strzyżewice I STRZYŻEWICE

06:25 06:27 06:29 06:31 06:32 06:33 06:34 06:35 06:36 06:37 06:38 06:39 06:40 06:41 06:42 06:44 06:46 06:47 06:48 06:49 06:50 06:51 06:52 06:55 06:58 07:01 07:02 07:03 07:04 07:05 07:06

STRZYŻEWICE Strzyżewice I Strzyżewice II Łanowa Reja Kochanowskiego Dworzec kolejowy Kasprowicza Al. Jana Pawła II HONDA Lipowa Urząd Miasta Lipowa MPWiK 1 Maja szkoła Leśna zajezdnia MZK Okrężna 17 Stycznia park 17 Stycznia stadion Grunwaldzka Grunwaldzka ENEA Niepodległości WODR Kąkolewska cmentarz Kąkolewska osiedle Unii Europejskiej Estkowskiego Dekana Urząd Celny Dekana MZBK Sygietyńskiego Szpitalna Kiepury WKU Al. Konst. 3 Maja SHELL Al. Konst. 3 Maja GALERIA Rejtana Leśna Osada REJTANA Spółdzielnia

19:20 19:21 19:22 19:23 19:24 19:25 19:28 19:30 19:32 19:34 19:35 19:36 19:37

REJTANA Spółdzielnia Rejtana Leśna Osada Al. Konst. 3 Maja GALERIA Al. Konst. 3 Maja SHELL Kiepury WKU Szpitalna Sygietyńskiego Dekana MZBK Dekana Urząd Celny Estkowskiego Unii Europejskiej Kąkolewska osiedle Kąkolewska cmentarz Niepodległości WODR Grunwaldzka ENEA Grunwaldzka 17 Stycznia stadion 17 Stycznia park Okrężna Leśna zajezdnia MZK 1 Maja szkoła Lipowa MPWiK Lipowa Urząd Miasta Al. Jana Pawła II HONDA Dworzec kolejowy Kochanowskiego Reja Łanowa Strzyżewice szkoła Strzyżewice STRZYŻEWICE

08:25 08:27 08:29 08:31 08:32 08:33 08:34 08:35 08:36 08:37 08:38 08:39 08:40 08:41 08:42 08:44 08:46 08:47 08:48 08:49 08:50 08:51 08:52 08:55 08:58 09:01 09:02 09:03 09:04 09:05 09:06

STRZYŻEWICE Strzyżewice Strzyżewice szkoła Łanowa Reja Kochanowskiego Dworzec kolejowy Kasprowicza Al. Jana Pawła II HONDA Lipowa Urząd Miasta Lipowa MPWiK 1 Maja szkoła Leśna zajezdnia MZK Okrężna 17 Stycznia park 17 Stycznia stadion Grunwaldzka Grunwaldzka ENEA Niepodległości WODR Kąkolewska cmentarz Kąkolewska osiedle Unii Europejskiej Estkowskiego Dekana Urząd Celny Dekana MZBK Sygietyńskiego Szpitalna Kiepury WKU Al. Konst. 3 Maja SHELL Al. Konst. 3 Maja GALERIA Rejtana Leśna Osada REJTANA Spółdzielnia

19:20 19:21 19:22 19:23 19:24 19:25 19:28 19:30 19:32 19:34 19:35 19:36 19:37


3 ►STRZYŻEWICE OSIECKA cmentarz Osiecka działki Osiecka JESPOL Grzybowa Kąkolewska osiedle Kąkolewska cmentarz Niepodległości WODR Grunwaldzka ENEA Al. Jana Pawła II pływalnia Dąbrowskiego Mickiewicza Urząd Skarbowy Narutowicza Centrum Kultury Pl. Kościuszki Marcinkowskiego liceum Al. Krasińskiego Dworzec kolejowy Święciechowska AKWAWIT Św. Franciszka z Asyżu Spółdzielcza III Spółdzielcza II Spółdzielcza I Grottgera II Grottgera I Okrzei Szczepanowskiego Łużycka Pl. Obr. Warszawy Kochanowskiego Reja Łanowa Strzyżewice II Strzyżewice I STRZYŻEWICE

08:15 08:16 08:17 08:18 08:19 08:20 08:21 08:22 08:24 08:26 08:28 08:30 08:31 08:33 08:35 08:38 08:40 08:41 08:42 08:43 08:44 08:45 08:46 08:47 08:48 08:49 08:50 08:53 08:54 08:55 08:56 08:57 08:58

10:15 10:16 10:17 10:18 10:19 10:20 10:21 10:22 10:24 10:26 10:28 10:30 10:31 10:33 10:35 10:38 10:40 10:41 10:42 10:43 10:44 10:45 10:46 10:47 10:48 10:49 10:50 10:53 10:54 10:55 10:56 10:57 10:58

3 ►OSIECKA cmentarz 12:25 12:26 12:27 12:28 12:29 12:30 12:31 12:32 12:34 12:36 12:38 12:40 12:41 12:43 12:45 12:48 12:50 12:51 12:52 12:53 12:54 12:55 12:56 12:57 12:58 12:59 13:00 13:03 13:04 13:05 13:06 13:07 13:08

14:15 14:16 14:17 14:18 14:19 14:20 14:21 14:22 14:24 14:26 14:28 14:30 14:31 14:33 14:35 14:38 14:40 14:41 14:42 14:43 14:44 14:45 14:46 14:47 14:48 14:49 14:50 14:53 14:54 14:55 14:56 14:57 14:58

16:15 16:16 16:17 16:18 16:19 16:20 16:21 16:22 16:24 16:26 16:28 16:30 16:31 16:33 16:35 16:38 16:40 16:41 16:42 16:43 16:44 16:45 16:46 16:47 16:48 16:49 16:50 16:53 16:54 16:55 16:56 16:57 16:58

18:25 18:26 18:27 18:28 18:29 18:30 18:31 18:32 18:34 18:36 18:38 18:40 18:41 18:43 18:45 18:48 18:50 18:51 18:52 18:53 18:54 18:55 18:56 18:57 18:58 18:59 19:00 19:03 19:04 19:05 19:06 19:07 19:08

11 ► CHOCIMSKA ŚWIĘCIECHOWA Święciechowa osiedle Święciechowska działki Święciechowska weterynaria Święciechowska osiedle Święciechowska III Święciechowska II Święciechowska AKWAWIT Dworzec kolejowy Kasprowicza Al. Krasińskiego Al. Krasińskiego ZUS Śniadeckich Urząd Miasta Fabryczna Fabryczna LOB Gronowska MEIBES Gronowska market Gronowska remiza Jagiełły Kościół Jagiełły osiedle Juranda osiedle CHOCIMSKA

13:50 13:52 13:53 13:54 13:55 13:58 13:59 14:00 14:01 14:02 14:03 14:04

14:45 14:47 14:49 14:50 14:51 14:52 14:53 14:54 14:56 14:58 15:01 15:03 15:04 15:05 15:06 15:09 15:10 15:11 15:12 15:13 15:14 15:15

STRZYŻEWICE Strzyżewice I Strzyżewice II Łanowa Reja Kochanowskiego Pl. Obr. Warszawy Łużycka Szczepanowskiego Okrzei Grottgera I Grottgera II Spółdzielcza I Spółdzielcza II Spółdzielcza III Św. Franciszka z Asyżu Święciechowska AKWAWIT Dworzec kolejowy Kasprowicza Al. Krasińskiego Marcinkowskiego liceum Narutowicza Centrum Kultury Mickiewicza Urząd Skarbowy Dąbrowskiego Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka ENEA Niepodległości WODR Kąkolewska cmentarz Kąkolewska osiedle Grzybowa Osiecka JESPOL Osiecka działki OSIECKA cmentarz

07:15 07:16 07:17 07:18 07:19 07:20 07:23 07:24 07:25 07:26 07:27 07:28 07:29 07:30 07:31 07:32 07:34 07:36 07:38 07:41 07:43 07:45 07:47 07:49 07:51 07:53 07:54 07:55 07:56 07:57 07:58 07:59 08:00

09:15 09:16 09:17 09:18 09:19 09:20 09:23 09:24 09:25 09:26 09:27 09:28 09:29 09:30 09:31 09:32 09:34 09:36 09:38 09:41 09:43 09:45 09:47 09:49 09:51 09:53 09:54 09:55 09:56 09:57 09:58 09:59 10:00

11:15 11:16 11:17 11:18 11:19 11:20 11:23 11:24 11:25 11:26 11:27 11:28 11:29 11:30 11:31 11:32 11:34 11:36 11:38 11:41 11:43 11:45 11:47 11:49 11:51 11:53 11:54 11:55 11:56 11:57 11:58 11:59 12:00

13:15 13:16 13:17 13:18 13:19 13:20 13:23 13:24 13:25 13:26 13:27 13:28 13:29 13:30 13:31 13:32 13:34 13:36 13:38 13:41 13:43 13:45 13:47 13:49 13:51 13:53 13:54 13:55 13:56 13:57 13:58 13:59 14:00

15:15 15:16 15:17 15:18 15:19 15:20 15:23 15:24 15:25 15:26 15:27 15:28 15:29 15:30 15:31 15:32 15:34 15:36 15:38 15:41 15:43 15:45 15:47 15:49 15:51 15:53 15:54 15:55 15:56 15:57 15:58 15:59 16:00

17:15 17:16 17:17 17:18 17:19 17:20 17:23 17:24 17:25 17:26 17:27 17:28 17:29 17:30 17:31 17:32 17:34 17:36 17:38 17:41 17:43 17:45 17:47 17:49 17:51 17:53 17:54 17:55 17:56 17:57 17:58 17:59 18:00

11 ► ŚWIĘCIECHOWA 16:10 16:12 16:14 16:15 16:16 16:17 16:18 16:19 16:21 16:23 16:26 16:28 16:29 16:30 16:31 16:34 16:35 16:36 16:37 16:38 16:39 16:40

17:45 17:47 17:49 17:50 17:51 17:52 17:53 17:54 17:56 17:58 18:01 18:03 18:04 18:05 18:06 18:09 18:10 18:11 18:12 18:13 18:14 18:15

19:10 19:12 19:14 19:15 19:16 19:17 19:18 19:19 19:21 19:23 19:26 19:28 19:29 19:30 19:31 19:34 19:35 19:36 19:37 19:38 19:39 19:40

CHOCIMSKA Juranda osiedle Jagiełły osiedle Jagiełły Kościół Gronowska remiza Gronowska market Gronowska MEIBES Fabryczna LOB Fabryczna Śniadeckich Urząd Miasta Al. Krasińskiego Dworzec kolejowy Święciechowska AKWAWIT Święciechowska II Święciechowska III Święciechowska osiedle Święciechowska weterynaria Święciechowska działki Święciechowa osiedle ŚWIĘCIECHOWA

14:10 14:11 14:12 14:13 14:14 14:15 14:16 14:19 14:20 14:22 14:24 14:27 14:29 14:30 14:31 14:32 14:33 14:35 14:37 14:39

15:20 15:21 15:22 15:23 15:24 15:25 15:26 15:29 15:30 15:32 15:34 15:37 15:39 15:40 15:41 15:42 15:43 15:45 15:47 15:49

17:10 17:11 17:12 17:13 17:14 17:15 17:16 17:19 17:20 17:22 17:24 17:27 17:29 17:30 17:31 17:32 17:33 17:35 17:37 17:39

18:20 18:21 18:22 18:23 18:24 18:25 18:26 18:29 18:30 18:32 18:34 18:37 18:39 18:40 18:41 18:42 18:43 18:45 18:47 18:49

19:50 19:51 19:52 19:53 19:54 19:55 19:56 19:59 20:00 20:02 20:04 20:07

Instalacje LPG montaż i serwis WILKOWICE, ul. Boczna 33A, tel. 516 034 409 www.alex-autogaz.pl

GAZ SEKWENCYJNY od 1950 zł system ratalny ¶ JAKOŚĆ ¶ CENA ¶ DOŚWIADCZENIE


ŚWIĘCIECHOWA Święciechowa osiedle Święciechowska działki Święciechowska weterynaria Święciechowska osiedle Święciechowska III Święciechowska II Święciechowska AKWAWIT Dworzec kolejowy Kasprowicza Al. Krasińskiego Al. Krasińskiego ZUS Śniadeckich Urząd Miasta Fabryczna Fabryczna LOB Gronowska MEIBES Gronowska market Gronowska remiza Jagiełły Kościół Jagiełły osiedle Juranda osiedle CHOCIMSKA 07:10 07:12 07:14 07:15 07:16 07:17 07:18 07:19 07:21 07:23 07:26 07:28 07:29 07:30 07:31 07:34 07:35 07:36 07:37 07:38 07:39 07:40 09:10 09:12 09:14 09:15 09:16 09:17 09:18 09:19 09:21 09:23 09:26 09:28 09:29 09:30 09:31 09:34 09:35 09:36 09:37 09:38 09:39 09:40

11 ► CHOCIMSKA

11:45 11:47 11:49 11:50 11:51 11:52 11:53 11:54 11:56 11:58 12:01 12:03 12:04 12:05 12:06 12:09 12:10 12:11 12:12 12:13 12:14 12:15 13:10 13:12 13:14 13:15 13:16 13:17 13:18 13:19 13:21 13:23 13:26 13:28 13:29 13:30 13:31 13:34 13:35 13:36 13:37 13:38 13:39 13:40

17:10 17:11 17:12 17:13 17:14 17:15 17:16 17:19 17:20 17:22 17:24 17:27 17:29 17:30 17:31 17:32 17:33 17:35 17:37 17:39

16:10 16:12 16:14 16:15 16:16 16:17 16:18 16:19 16:21 16:23 16:26 16:28 16:29 16:30 16:31 16:34 16:35 16:36 16:37 16:38 16:39 16:40

15:20 15:21 15:22 15:23 15:24 15:25 15:26 15:29 15:30 15:32 15:34 15:37 15:39 15:40 15:41 15:42 15:43 15:45 15:47 15:49

14:45 14:47 14:49 14:50 14:51 14:52 14:53 14:54 14:56 14:58 15:01 15:03 15:04 15:05 15:06 15:09 15:10 15:11 15:12 15:13 15:14 15:15

14:10 14:11 14:12 14:13 14:14 14:15 14:16 14:19 14:20 14:22 14:24 14:27 14:29 14:30 14:31 14:32 14:33 14:35 14:37 14:39

17:45 17:47 17:49 17:50 17:51 17:52 17:53 17:54 17:56 17:58 18:01 18:03 18:04 18:05 18:06 18:09 18:10 18:11 18:12 18:13 18:14 18:15

18:20 18:21 18:22 18:23 18:24 18:25 18:26 18:29 18:30 18:32 18:34 18:37 18:39 18:40 18:41 18:42 18:43 18:45 18:47 18:49

19:10 19:12 19:14 19:15 19:16 19:17 19:18 19:19 19:21 19:23 19:26 19:28 19:29 19:30 19:31 19:34 19:35 19:36 19:37 19:38 19:39 19:40

19:50 19:51 19:52 19:53 19:54 19:55 19:56 19:59 20:00 20:02 20:04 20:07

17:15 17:16 17:17 17:18 17:19 17:20 17:23 17:24 17:25 17:26 17:27 17:28 17:29 17:30 17:31 17:32 17:34 17:36 17:38 17:41 17:43 17:45 17:47 17:49 17:51 17:53 17:54 17:55 17:56 17:57 17:58 17:59 18:00

06:50 06:52 06:53 06:54 06:55 06:56 06:58 07:00 07:02 12:35 12:36 12:37 12:38 12:39 12:40 12:41 12:44 12:45 12:47 12:49 12:52 12:54 12:55 12:56 12:57 12:58 13:00 13:02 13:04

15:15 15:16 15:17 15:18 15:19 15:20 15:23 15:24 15:25 15:26 15:27 15:28 15:29 15:30 15:31 15:32 15:34 15:36 15:38 15:41 15:43 15:45 15:47 15:49 15:51 15:53 15:54 15:55 15:56 15:57 15:58 15:59 16:00

10:55 10:56 10:57 10:58 10:59 11:00 11:01 11:04 11:05 11:07 11:09 11:12 11:14 11:15 11:16 11:17 11:18 11:20 11:22 11:24

13:15 13:16 13:17 13:18 13:19 13:20 13:23 13:24 13:25 13:26 13:27 13:28 13:29 13:30 13:31 13:32 13:34 13:36 13:38 13:41 13:43 13:45 13:47 13:49 13:51 13:53 13:54 13:55 13:56 13:57 13:58 13:59 14:00

07:55 07:56 07:57 07:58 07:59 08:00 08:01 08:04 08:05 08:07 08:09 08:12 08:14 08:15 08:16 08:17 08:18 08:20 08:22 08:24

11:15 11:16 11:17 11:18 11:19 11:20 11:23 11:24 11:25 11:26 11:27 11:28 11:29 11:30 11:31 11:32 11:34 11:36 11:38 11:41 11:43 11:45 11:47 11:49 11:51 11:53 11:54 11:55 11:56 11:57 11:58 11:59 12:00

CHOCIMSKA Juranda osiedle Jagiełły osiedle Jagiełły Kościół Gronowska remiza Gronowska market Gronowska MEIBES Fabryczna LOB Fabryczna Śniadeckich Urząd Miasta Al. Krasińskiego Dworzec kolejowy Święciechowska AKWAWIT Święciechowska II Święciechowska III Święciechowska osiedle Święciechowska weterynaria Święciechowska działki Święciechowa osiedle ŚWIĘCIECHOWA

09:15 09:16 09:17 09:18 09:19 09:20 09:23 09:24 09:25 09:26 09:27 09:28 09:29 09:30 09:31 09:32 09:34 09:36 09:38 09:41 09:43 09:45 09:47 09:49 09:51 09:53 09:54 09:55 09:56 09:57 09:58 09:59 10:00

11 ► ŚWIĘCIECHOWA

3 ►OSIECKA cmentarz STRZYŻEWICE Strzyżewice Strzyżewice szkoła Łanowa Reja Kochanowskiego Pl. Obr. Warszawy Łużycka Szczepanowskiego Okrzei Grottgera I Grottgera II Spółdzielcza I Spółdzielcza II Spółdzielcza III Św. Franciszka z Asyżu Święciechowska AKWAWIT Dworzec kolejowy Kasprowicza Al. Krasińskiego Marcinkowskiego liceum Narutowicza Centrum Kultury Mickiewicza Urząd Skarbowy Dąbrowskiego Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka ENEA Niepodległości WODR Kąkolewska cmentarz Kąkolewska osiedle Grzybowa Osiecka JESPOL Osiecka działki OSIECKA cmentarz

3 ►STRZYŻEWICE OSIECKA cmentarz Osiecka działki Osiecka JESPOL Grzybowa Kąkolewska osiedle Kąkolewska cmentarz Niepodległości WODR Grunwaldzka ENEA Al. Jana Pawła II pływalnia Dąbrowskiego Mickiewicza Urząd Skarbowy Narutowicza Centrum Kultury Pl. Kościuszki Marcinkowskiego liceum Al. Krasińskiego Dworzec kolejowy Święciechowska AKWAWIT Św. Franciszka z Asyżu Spółdzielcza III Spółdzielcza II Spółdzielcza I Grottgera II Grottgera I Okrzei Szczepanowskiego Łużycka Pl. Obr. Warszawy Kochanowskiego Reja Łanowa Strzyżewice szkoła Strzyżewice STRZYŻEWICE

10:15 10:16 10:17 10:18 10:19 10:20 10:21 10:22 10:24 10:26 10:28 10:30 10:31 10:33 10:35 10:38 10:40 10:41 10:42 10:43 10:44 10:45 10:46 10:47 10:48 10:49 10:50 10:53 10:54 10:55 10:56 10:57 10:58

12:25 12:26 12:27 12:28 12:29 12:30 12:31 12:32 12:34 12:36 12:38 12:40 12:41 12:43 12:45 12:48 12:50 12:51 12:52 12:53 12:54 12:55 12:56 12:57 12:58 12:59 13:00 13:03 13:04 13:05 13:06 13:07 13:08

14:15 14:16 14:17 14:18 14:19 14:20 14:21 14:22 14:24 14:26 14:28 14:30 14:31 14:33 14:35 14:38 14:40 14:41 14:42 14:43 14:44 14:45 14:46 14:47 14:48 14:49 14:50 14:53 14:54 14:55 14:56 14:57 14:58

16:15 16:16 16:17 16:18 16:19 16:20 16:21 16:22 16:24 16:26 16:28 16:30 16:31 16:33 16:35 16:38 16:40 16:41 16:42 16:43 16:44 16:45 16:46 16:47 16:48 16:49 16:50 16:53 16:54 16:55 16:56 16:57 16:58

18:25 18:26 18:27 18:28 18:29 18:30 18:31 18:32 18:34 18:36 18:38 18:40 18:41 18:43 18:45 18:48 18:50 18:51 18:52 18:53 18:54 18:55 18:56 18:57 18:58 18:59 19:00 19:03 19:04 19:05 19:06 19:07 19:08


05:05 05:06 05:07 05:08 05:09 05:13 05:15 05:17 05:18 05:19 05:20 05:22 05:24 05:26 05:27 05:28 05:30 05:33 05:35 05:36 05:37 05:38 05:39 05:40

13:05 13:06 13:07 13:08 13:09 13:13 13:15 13:17 13:18 13:19 13:20 13:22 13:24 13:26 13:27 13:28 13:30 13:33 13:35 13:36 13:37 13:38 13:39 13:40

21:10 21:11 21:12 21:13 21:14 21:18 21:20 21:22 21:23 21:24 21:25 21:27 21:29 21:31 21:32 21:33 21:35 21:38 21:40 21:41 21:42 21:43 21:44 21:45 SPÓŁDZIELCZA MPEC Spółdzielcza I Spółdzielcza II Spółdzielcza III Św. Franciszka z Asyżu Święciechowska AKWAWIT Dworzec kolejowy Kasprowicza Al. Krasińskiego Marcinkowskiego liceum Niepodległości Dąbrowskiego Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka ENEA Niepodległości WODR Al. Konst. 3 Maja cmentarz Al. Konst. 3 Maja TRAPEZ Al. Konst. 3 Maja SHELL Al. Konst. 3 Maja GALERIA Usługowa Leśna zajezdnia MZK 1 Maja MPWiK 1 Maja figura RYNEK ZABOROWSKI

13:45 13:47 13:49 13:51 13:53 13:54 13:56 13:57 13:58 14:00 14:02 14:03 14:04 14:05 14:06 14:07 14:10 14:11 14:12 14:13 14:14 14:16 14:17 14:18

06:15 06:16 06:17 06:18 06:19 06:21 06:23 06:25 06:28 06:30 06:32 06:34 06:36 06:38 06:39 06:40 06:42 06:44 06:46 06:50 06:51 06:52 06:53 06:54

15:15 15:17 15:19 15:21 15:23 15:24 15:26 15:27 15:28 15:30 15:32 15:33 15:34 15:35 15:36 15:37 15:40 15:41 15:42 15:43 15:44 15:46 15:47 15:48

16:40 16:42 16:44 16:46 16:48 16:49 16:51 16:52 16:53 16:55 16:57 16:58 16:59 17:00 17:01 17:02 17:05 17:06 17:07 17:08 17:09 17:11 17:12 17:13

14:15 14:16 14:17 14:18 14:19 14:21 14:23 14:25 14:28 14:30 14:32 14:34 14:36 14:38 14:39 14:40 14:42 14:44 14:46 14:50 14:51 14:52 14:53 14:54

18:10 18:12 18:14 18:16 18:18 18:19 18:21 18:22 18:23 18:25 18:27 18:28 18:29 18:30 18:31 18:32 18:35 18:36 18:37 18:38 18:39 18:41 18:42 18:43

22:10 22:11 22:12 22:13 22:14 22:16 22:18 22:20 22:23 22:25 22:27 22:29 22:31 22:33 22:34 22:35 22:37 22:39 22:41 22:45 22:46 22:47 22:48 22:49

Leszno, ul. Łaziebna 18 www.klucze.leszno.net

Dotyczy firm i osób indywidualnych

Zadzwoń!

4 ►SPÓŁDZIELCZA MPEC 4 ►RYNEK ZABOROWSKI RYNEK ZABOROWSKI 1 Maja figura 1 Maja MPWiK Leśna zajezdnia MZK Usługowa Al. Konst. 3 Maja GALERIA Al. Konst. 3 Maja SHELL Al. Konst. 3 Maja TRAPEZ Al. Konst. 3 Maja cmentarz Niepodległości WODR Grunwaldzka ENEA Al. Jana Pawła II pływalnia Dąbrowskiego Niepodległości Pl. Kościuszki Marcinkowskiego liceum Al. Krasińskiego Dworzec kolejowy Święciechowska AKWAWIT Św. Franciszka z Asyżu Spółdzielcza III Spółdzielcza II Spółdzielcza I SPÓŁDZIELCZA MPEC

08:35 08:37 08:39 08:41 08:43 08:44 08:46 08:47 08:48 08:50 08:52 08:53 08:54 08:55 08:56 08:57 09:00 09:01 09:02 09:03 09:04 09:06 09:07 09:08

5 ►KOSMONAUTÓW REJTANA Spółdzielnia Rejtana Leśna Osada Al. Konst. 3 Maja GALERIA Al. Konst. 3 Maja SHELL Dekana MZBK Dekana Urząd Celny Al. Konst. 3 Maja TRAPEZ 55 Pułku Piechoty Grunwaldzka Al. Jana Pawła II pływalnia Leszczyńskich Lipowa Urząd Miasta Dożynkowa II Dożynkowa I Reja Kochanowskiego Pl. Obr. Warszawy Łużycka Święciechowska III Święciechowska osiedle Święciechowska weterynaria Święciechowska działki Kosmonautów I KOSMONAUTÓW

Linia sezonowa – autobusy kursują w okresie 01.04 do 31.10

Grzegorz Szumniak

0 96 03 601 7 42 651 693 4 8 71 77 65 52

SERWIS KLUCZOWY

Nie dostałeś kredytu? Potrzebujesz gotówki? Masz problem ze spłatą rat? Weź kredyt lub zamień swoje raty na jedną mniejszą!

19:00 19:02 19:05 19:07 19:08 19:10 19:11 19:13 19:15 19:17 19:19 19:20 19:21 19:22 19:23 19:24 19:25 19:26 19:27 19:28 19:29 19:31 19:33

17:25 17:27 17:30 17:32 17:33 17:35 17:36 17:38 17:40 17:42 17:44 17:45 17:46 17:47 17:48 17:49 17:50 17:51 17:52 17:53 17:54 17:56 17:58

16:00 16:02 16:05 16:07 16:08 16:10 16:11 16:13 16:15 16:17 16:19 16:20 16:21 16:22 16:23 16:24 16:25 16:26 16:27 16:28 16:29 16:31 16:33

14:30 14:32 14:35 14:37 14:38 14:40 14:41 14:43 14:45 14:47 14:49 14:50 14:51 14:52 14:53 14:54 14:55 14:56 14:57 14:58 14:59 15:01 15:03

DWORZEC kolejowy Kasprowicza Al. Krasińskiego Al. Krasińskiego ZUS Śniadeckich Urząd Miasta Narutowicza Centrum Kultury Pl. Kościuszki Niepodległości Dąbrowskiego Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka ENEA Niepodległości WODR Kąkolewska cmentarz Kąkolewska osiedle Unii Europejskiej Estkowskiego Dekana Urząd Celny Dekana MZBK Sygietyńskiego Szpitalna Kiepury WKU Al. Konst. 3 Maja SHELL GALERIA Leszno

18:10 18:12 18:13 18:14 18:15 18:16 18:17 18:18 18:19 18:20 18:21 18:22 18:23 18:25 18:27 18:29 18:30 18:31 18:33 18:35 18:38

16:40 16:42 16:43 16:44 16:45 16:46 16:47 16:48 16:49 16:50 16:51 16:52 16:53 16:55 16:57 16:59 17:00 17:01 17:03 17:05 17:08

15:10 15:12 15:13 15:14 15:15 15:16 15:17 15:18 15:19 15:20 15:21 15:22 15:23 15:25 15:27 15:29 15:30 15:31 15:33 15:35 15:38

13:55 13:57 13:58 13:59 14:00 14:01 14:02 14:03 14:04 14:05 14:06 14:07 14:08 14:10 14:12 14:14 14:15 14:16 14:18 14:20 14:23

GALERIA Leszno Al. Konst. 3 Maja SHELL Kiepury WKU Szpitalna Sygietyńskiego Dekana MZBK Dekana Urząd Celny Estkowskiego Unii Europejskiej Kąkolewska osiedle Kąkolewska cmentarz Niepodległości WODR Grunwaldzka ENEA Al. Jana Pawła II pływalnia Dąbrowskiego Niepodległości Pl. Kościuszki Narutowicza Centrum Kultury Śniadeckich Urząd Miasta Al. Krasińskiego DWORZEC kolejowy

10 ► GALERIA Leszno 10 ► DWORZEC kolejowy


UL. PILOTÓW 29A, STRZYŻEWICE TEL. 605 828 407

Kompleksowa naprawa samochodów francuskich

10 ► DWORZEC kolejowy

10 ► GALERIA Leszno

17:25 17:27 17:30 17:32 17:33 17:35 17:36 17:38 17:40 17:42 17:44 17:45 17:46 17:47 17:48 17:49 17:50 17:51 17:52 17:53 17:54 17:56 17:58

16:00 16:02 16:05 16:07 16:08 16:10 16:11 16:13 16:15 16:17 16:19 16:20 16:21 16:22 16:23 16:24 16:25 16:26 16:27 16:28 16:29 16:31 16:33

14:30 14:32 14:35 14:37 14:38 14:40 14:41 14:43 14:45 14:47 14:49 14:50 14:51 14:52 14:53 14:54 14:55 14:56 14:57 14:58 14:59 15:01 15:03

13:15 13:17 13:20 13:22 13:23 13:25 13:26 13:28 13:30 13:32 13:34 13:35 13:36 13:37 13:38 13:39 13:40 13:41 13:42 13:43 13:44 13:46 13:48

11:30 11:32 11:35 11:37 11:38 11:40 11:41 11:43 11:45 11:47 11:49 11:50 11:51 11:52 11:53 11:54 11:55 11:56 11:57 11:58 11:59 12:01 12:03

DWORZEC kolejowy Kasprowicza Al. Krasińskiego Al. Krasińskiego ZUS Śniadeckich Urząd Miasta Narutowicza Centrum Kultury Pl. Kościuszki Niepodległości Dąbrowskiego Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka ENEA Niepodległości WODR Kąkolewska cmentarz Kąkolewska osiedle Unii Europejskiej Estkowskiego Dekana Urząd Celny Dekana MZBK Sygietyńskiego Szpitalna Kiepury WKU Al. Konst. 3 Maja SHELL GALERIA Leszno

16:40 16:42 16:43 16:44 16:45 16:46 16:47 16:48 16:49 16:50 16:51 16:52 16:53 16:55 16:57 16:59 17:00 17:01 17:03 17:05 17:08

15:10 15:12 15:13 15:14 15:15 15:16 15:17 15:18 15:19 15:20 15:21 15:22 15:23 15:25 15:27 15:29 15:30 15:31 15:33 15:35 15:38

13:55 13:57 13:58 13:59 14:00 14:01 14:02 14:03 14:04 14:05 14:06 14:07 14:08 14:10 14:12 14:14 14:15 14:16 14:18 14:20 14:23

12:20 12:22 12:23 12:24 12:25 12:26 12:27 12:28 12:29 12:30 12:31 12:32 12:33 12:35 12:37 12:39 12:40 12:41 12:43 12:45 12:48

10:40 10:42 10:43 10:44 10:45 10:46 10:47 10:48 10:49 10:50 10:51 10:52 10:53 10:55 10:57 10:59 11:00 11:01 11:03 11:05 11:08

GALERIA Leszno Al. Konst. 3 Maja SHELL Kiepury WKU Szpitalna Sygietyńskiego Dekana MZBK Dekana Urząd Celny Estkowskiego Unii Europejskiej Kąkolewska osiedle Kąkolewska cmentarz Niepodległości WODR Grunwaldzka ENEA Al. Jana Pawła II pływalnia Dąbrowskiego Niepodległości Pl. Kościuszki Narutowicza Centrum Kultury Śniadeckich Urząd Miasta Al. Krasińskiego DWORZEC kolejowy

09:15 09:16 09:17 09:18 09:19 09:20 09:21 09:22 09:25 09:26 09:27 09:28 09:29 09:31 09:33 09:35 09:36 09:38 09:39 09:40 09:42 09:44 09:46 09:48

14:25 14:26 14:27 14:28 14:29 14:30 14:31 14:32 14:35 14:36 14:37 14:38 14:39 14:41 14:43 14:45 14:46 14:48 14:49 14:50 14:52 14:54 14:56 14:58

15:55 15:56 15:57 15:58 15:59 16:00 16:01 16:02 16:05 16:06 16:07 16:08 16:09 16:11 16:13 16:15 16:16 16:18 16:19 16:20 16:22 16:24 16:26 16:28

08:35 08:37 08:39 08:41 08:43 08:44 08:46 08:47 08:48 08:50 08:52 08:53 08:54 08:55 08:56 08:57 09:00 09:01 09:02 09:03 09:04 09:06 09:07 09:08

13:45 13:47 13:49 13:51 13:53 13:54 13:56 13:57 13:58 14:00 14:02 14:03 14:04 14:05 14:06 14:07 14:10 14:11 14:12 14:13 14:14 14:16 14:17 14:18

15:15 15:17 15:19 15:21 15:23 15:24 15:26 15:27 15:28 15:30 15:32 15:33 15:34 15:35 15:36 15:37 15:40 15:41 15:42 15:43 15:44 15:46 15:47 15:48

16:40 16:42 16:44 16:46 16:48 16:49 16:51 16:52 16:53 16:55 16:57 16:58 16:59 17:00 17:01 17:02 17:05 17:06 17:07 17:08 17:09 17:11 17:12 17:13

17:30 17:31 17:32 17:33 17:34 17:35 17:36 17:37 17:40 17:41 17:42 17:43 17:44 17:46 17:48 17:50 17:51 17:53 17:54 17:55 17:57 17:59 18:01 18:03

18:10 18:12 18:14 18:16 18:18 18:19 18:21 18:22 18:23 18:25 18:27 18:28 18:29 18:30 18:31 18:32 18:35 18:36 18:37 18:38 18:39 18:41 18:42 18:43

18:50 18:51 18:52 18:53 18:54 18:55 18:56 18:57 19:00 19:01 19:02 19:03 19:04 19:06 19:08 19:10 19:11 19:13 19:14 19:15 19:17 19:19 19:21 19:23

Linia sezonowa – autobusy kursują w okresie 01.04 do 31.10

REJTANA Spółdzielnia Rejtana Leśna Osada Al. Konst. 3 Maja GALERIA Al. Konst. 3 Maja SHELL Dekana MZBK Dekana Urząd Celny Al. Konst. 3 Maja TRAPEZ 55 Pułku Piechoty Grunwaldzka Al. Jana Pawła II pływalnia Leszczyńskich Lipowa Urząd Miasta Dożynkowa II Dożynkowa I Reja Kochanowskiego Pl. Obr. Warszawy Łużycka Święciechowska III Święciechowska osiedle Święciechowska weterynaria Święciechowska działki Kosmonautów I KOSMONAUTÓW

5 ►KOSMONAUTÓW

KOSMONAUTÓW Kosmonautów I Święciechowska działki Święciechowska weterynaria Święciechowska osiedle Święciechowska III Łużycka Pl. Obr. Warszawy Kochanowskiego Reja Dożynkowa I Dożynkowa II Lipowa Urząd Miasta 17 Stycznia Policja Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka 55 Pułku Piechoty Dekana Urząd Celny Dekana MZBK Kiepury WKU Al. Konst. 3 Maja SHELL Al. Konst. 3 Maja GALERIA Rejtana Leśna Osada REJTANA Spółdzielnia

5 ►REJTANA Spółdzielnia


10:00 10:02 10:04 10:06 10:07 10:08 10:09 10:10 10:11 10:13 10:14 10:15 10:17 10:19 10:21 10:23 10:24 10:26 10:28 10:31

11:30 11:32 11:34 11:36 11:37 11:38 11:39 11:40 11:41 11:43 11:44 11:45 11:47 11:49 11:51 11:53 11:54 11:56 11:58 12:01

12:50 12:52 12:54 12:56 12:57 12:58 12:59 13:00 13:01 13:03 13:04 13:05 13:07 13:09 13:11 13:13 13:14 13:16 13:18 13:21

15:40 15:42 15:44 15:46 15:47 15:48 15:49 15:50 15:51 15:53 15:54 15:55 15:57 15:59 16:01 16:03 16:04 16:06 16:08 16:11

15:55 15:56 15:57 15:58 15:59 16:00 16:01 16:02 16:05 16:06 16:07 16:08 16:09 16:11 16:13 16:15 16:16 16:18 16:19 16:20 16:22 16:24 16:26 16:28

17:00 17:02 17:04 17:06 17:07 17:08 17:09 17:10 17:11 17:13 17:14 17:15 17:17 17:19 17:21 17:23 17:24 17:26 17:28 17:31

17:30 17:31 17:32 17:33 17:34 17:35 17:36 17:37 17:40 17:41 17:42 17:43 17:44 17:46 17:48 17:50 17:51 17:53 17:54 17:55 17:57 17:59 18:01 18:03

18:30 18:32 18:34 18:36 18:37 18:38 18:39 18:40 18:41 18:43 18:44 18:45 18:47 18:49 18:51 18:53 18:54 18:56 18:58 19:01

18:50 18:51 18:52 18:53 18:54 18:55 18:56 18:57 19:00 19:01 19:02 19:03 19:04 19:06 19:08 19:10 19:11 19:13 19:14 19:15 19:17 19:19 19:21 19:23

19:50 19:52 19:54 19:56 19:57 19:58 19:59 20:00 20:01 20:03 20:04 20:05 20:07 20:09 20:11 20:13 20:14 20:16 20:18 20:21

6 ► REJTANA Spółdzielnia

12:10 12:12 12:15 12:17 12:19 12:21 12:23 12:25 12:27 12:28 12:30 12:31 12:32 12:33 12:34 12:36 12:38 12:40 12:42

13:40 13:42 13:45 13:47 13:49 13:51 13:53 13:55 13:57 13:58 14:00 14:01 14:02 14:03 14:04 14:06 14:08 14:10 14:12

15:00 15:02 15:05 15:07 15:09 15:11 15:13 15:15 15:17 15:18 15:20 15:21 15:22 15:23 15:24 15:26 15:28 15:30 15:32

16:20 16:22 16:25 16:27 16:29 16:31 16:33 16:35 16:37 16:38 16:40 16:41 16:42 16:43 16:44 16:46 16:48 16:50 16:52

17:50 17:52 17:55 17:57 17:59 18:01 18:03 18:05 18:07 18:08 18:10 18:11 18:12 18:13 18:14 18:16 18:18 18:20 18:22

19:10 19:12 19:15 19:17 19:19 19:21 19:23 19:25 19:27 19:28 19:30 19:31 19:32 19:33 19:34 19:36 19:38 19:40 19:42

20:30 20:32 20:35 20:37 20:39 20:41 20:43 20:45 20:47 20:48 20:50 20:51 20:52 20:53 20:54 20:56 20:58 21:00 21:02

18:30 18:32 18:34 18:36 18:37 18:38 18:39 18:40 18:41 18:43 18:44 18:45 18:47 18:49 18:51 18:53 18:54 18:56 18:58 19:01

10:50 10:52 10:55 10:57 10:59 11:01 11:03 11:05 11:07 11:08 11:10 11:11 11:12 11:13 11:14 11:16 11:18 11:20 11:22

17:00 17:02 17:04 17:06 17:07 17:08 17:09 17:10 17:11 17:13 17:14 17:15 17:17 17:19 17:21 17:23 17:24 17:26 17:28 17:31

09:20 09:22 09:25 09:27 09:29 09:31 09:33 09:35 09:37 09:38 09:40 09:41 09:42 09:43 09:44 09:46 09:48 09:50 09:52

15:40 15:42 15:44 15:46 15:47 15:48 15:49 15:50 15:51 15:53 15:54 15:55 15:57 15:59 16:01 16:03 16:04 16:06 16:08 16:11

08:00 08:02 08:05 08:07 08:09 08:11 08:13 08:15 08:17 08:18 08:20 08:21 08:22 08:23 08:24 08:26 08:28 08:30 08:32

6 ►DWORZEC kolejowy

DWORZEC kolejowy Kasprowicza Al. Krasińskiego Marcinkowskiego liceum Narutowicza Centrum Kultury Mickiewicza Urząd Skarbowy Dąbrowskiego Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka 55 Pułku Piechoty Dekana Urząd Celny Dekana MZBK Sygietyńskiego Szpitalna Kiepury WKU Al. Konst. 3 Maja SHELL Al. Konst. 3 Maja GALERIA Rejtana Leśna Osada REJTANA Spółdzielnia

14:20 14:22 14:24 14:26 14:27 14:28 14:29 14:30 14:31 14:33 14:34 14:35 14:37 14:39 14:41 14:43 14:44 14:46 14:48 14:51

11:30 11:32 11:34 11:36 11:37 11:38 11:39 11:40 11:41 11:43 11:44 11:45 11:47 11:49 11:51 11:53 11:54 11:56 11:58 12:01

14:25 14:26 14:27 14:28 14:29 14:30 14:31 14:32 14:35 14:36 14:37 14:38 14:39 14:41 14:43 14:45 14:46 14:48 14:49 14:50 14:52 14:54 14:56 14:58

14:20 14:22 14:24 14:26 14:27 14:28 14:29 14:30 14:31 14:33 14:34 14:35 14:37 14:39 14:41 14:43 14:44 14:46 14:48 14:51

6 ► REJTANA Spółdzielnia

5 ►REJTANA Spółdzielnia

08:40 08:42 08:44 08:46 08:47 08:48 08:49 08:50 08:51 08:53 08:54 08:55 08:57 08:59 09:01 09:03 09:04 09:06 09:08 09:11

19:10 19:12 19:15 19:17 19:19 19:21 19:23 19:25 19:27 19:28 19:30 19:31 19:32 19:33 19:34 19:36 19:38 19:40 19:42

10:00 10:02 10:04 10:06 10:07 10:08 10:09 10:10 10:11 10:13 10:14 10:15 10:17 10:19 10:21 10:23 10:24 10:26 10:28 10:31

KOSMONAUTÓW 09:15 Kosmonautów I 09:16 Święciechowska działki 09:17 Święciechowska weterynaria 09:18 Święciechowska osiedle 09:19 Święciechowska III 09:20 Łużycka 09:21 Pl. Obr. Warszawy 09:22 Kochanowskiego 09:25 Reja 09:26 Dożynkowa I 09:27 Dożynkowa II 09:28 Lipowa Urząd Miasta 09:29 17 Stycznia Policja 09:31 Al. Jana Pawła II pływalnia 09:33 Grunwaldzka 09:35 55 Pułku Piechoty 09:36 Dekana Urząd Celny 09:38 Dekana MZBK 09:39 Kiepury WKU 09:40 Al. Konst. 3 Maja SHELL 09:42 Al. Konst. 3 Maja GALERIA 09:44 Rejtana Leśna Osada 09:46 REJTANA Spółdzielnia 09:48

07:20 07:22 07:24 07:26 07:27 07:28 07:29 07:30 07:31 07:33 07:34 07:35 07:37 07:39 07:41 07:43 07:44 07:46 07:48 07:51

17:50 17:52 17:55 17:57 17:59 18:01 18:03 18:05 18:07 18:08 18:10 18:11 18:12 18:13 18:14 18:16 18:18 18:20 18:22

REJTANA Spółdzielnia Rejtana Leśna Osada Al. Konst. 3 Maja GALERIA Al. Konst. 3 Maja SHELL Kiepury WKU Szpitalna Sygietyńskiego Dekana MZBK Dekana Urząd Celny Al. Konst. 3 Maja TRAPEZ 55 Pułku Piechoty Grunwaldzka Al. Jana Pawła II pływalnia Dąbrowskiego Mickiewicza Urząd Skarbowy Narutowicza Centrum Kultury Pl. Kościuszki Marcinkowskiego liceum Al. Krasińskiego DWORZEC kolejowy

6 ►DWORZEC kolejowy REJTANA Spółdzielnia Rejtana Leśna Osada Al. Konst. 3 Maja GALERIA Al. Konst. 3 Maja SHELL Kiepury WKU Szpitalna Sygietyńskiego Dekana MZBK Dekana Urząd Celny Al. Konst. 3 Maja TRAPEZ 55 Pułku Piechoty Grunwaldzka Al. Jana Pawła II pływalnia Dąbrowskiego Mickiewicza Urząd Skarbowy Narutowicza Centrum Kultury Pl. Kościuszki Marcinkowskiego liceum Al. Krasińskiego DWORZEC kolejowy

16:20 16:22 16:25 16:27 16:29 16:31 16:33 16:35 16:37 16:38 16:40 16:41 16:42 16:43 16:44 16:46 16:48 16:50 16:52

12:50 12:52 12:54 12:56 12:57 12:58 12:59 13:00 13:01 13:03 13:04 13:05 13:07 13:09 13:11 13:13 13:14 13:16 13:18 13:21

15:00 15:02 15:05 15:07 15:09 15:11 15:13 15:15 15:17 15:18 15:20 15:21 15:22 15:23 15:24 15:26 15:28 15:30 15:32 13:40 13:42 13:45 13:47 13:49 13:51 13:53 13:55 13:57 13:58 14:00 14:01 14:02 14:03 14:04 14:06 14:08 14:10 14:12 12:10 12:12 12:15 12:17 12:19 12:21 12:23 12:25 12:27 12:28 12:30 12:31 12:32 12:33 12:34 12:36 12:38 12:40 12:42 10:50 10:52 10:55 10:57 10:59 11:01 11:03 11:05 11:07 11:08 11:10 11:11 11:12 11:13 11:14 11:16 11:18 11:20 11:22 DWORZEC kolejowy Kasprowicza Al. Krasińskiego Marcinkowskiego liceum Narutowicza Centrum Kultury Mickiewicza Urząd Skarbowy Dąbrowskiego Al. Jana Pawła II pływalnia Grunwaldzka 55 Pułku Piechoty Dekana Urząd Celny Dekana MZBK Sygietyńskiego Szpitalna Kiepury WKU Al. Konst. 3 Maja SHELL Al. Konst. 3 Maja GALERIA Rejtana Leśna Osada REJTANA Spółdzielnia


17

OGŁOSZENIA / PRACA Hodowla Zarodowa Zwierząt „Żołędnica” Sp. z o.o.

zatrudni

Żołędnica 41, 63-911 Rawicz 3, tel. 65 546 67 00

zaprasza do uczestnictwa w nieograniczonym przetargu ofertowym : budowa fundamentów pod 4 silosy zbożowe w Golinie Wielkiej Szczegóły dotyczące przedmiotu zamówienia, przetargu oraz składania ofert zawarto w specyfikacji dostępnej via mail hzz@zolednica.pl oraz w sekretariacie Spółki. Oferty należy składać w sekretariacie Spółki w terminie do 9.04.2013 r. - godz. 1200. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania lub unieważnienia przetargu bez podania przyczyny. 1317/2013

BIURO REKLAM i OGŁOSZEŃ

LICENCJONOWANYCH

PRACOWNIKÓW OCHRONY miejsce pracy: Kobylin

CENNIK

Wymagania: • niekaralność • licencja pracownika ochrony • mile widziane doświadczenie

REKLAM i OGŁOSZEŃ

ogłoszenia drobne cena 1 słowa: drobne zwykłe - 1,30 zł drobne w ramce - 2,60 zł drobne w ramce ze zdjęciem - 2,60 zł/słowo + 10 zł zdjęcie drobne z tłem - 3,20 zł/słowo ogłoszenia ramkowe (1 cm2): czarno-białe 3,30 zł kolorowe 3,80 zł Do podanych cen dolicza się podatek VAT 23%

Kontakt: 61 659 03 60 rekrutacja.poznan@solidsecurity.pl w temacie OFI/Kobylin Prosimy o dołączenie klauzuli dot. przetwarzania danych osobowych

OBWIESZCZENIE O II LICYTACJI Podaje się do publicznej wiadomości, że dnia 5.04.2013 r. o godz. 10 w lokalu znajdującym się pod adresem ul. Warszawska 63a, 63-820 Piaski, celem uregulowania należności na rzecz: - naczelnika Urzędu Skarbowego w Gostyniu, - wójta Gminy Piaski, odbędzie się sprzedaż w drodze II licytacji niżej wyszczególnionego przedmiotu zajętego w dniu 30.08.2012 r., należących do: - Bogaczyk Agnieszka, ul. Warszawska 63a, 63-820 Piaski. Wyszczególnienie: Naczepa ciężarowa DEMICO, typ SB, nr nadwozia VHYS593BW00000102, rok prod. 1998, wartość szacunkowa 103.100,00 zł. Zajętą ruchomość można oglądać w dniu 5.04.2013 r. w godz. 9.30-10 w siedzibie zobowiązanej Piaski, ul. Warszawska 63a. Jeżeli wartość szacunkowa przedmiotu zajęcia przekracza kwotę 4500,00 zł, warunkiem udziału w licytacji jest wniesienie do organu egzekucyjnego wadium w wysokości 1/10 kwoty oszacowania. Cena wywołania II licytacji wynosi 50% wartości szacunkowej. Zastrzega się odwołanie licytacji bez podania przyczyny.

Uchwała Nr CCVI/94/2013 Zgromadzenia Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich we Wschowie z dnia 18.03.2013 r. w sprawie: zatwierdzenia taryfy dla zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie miejscowości Kąkolewo - gmina Osieczna Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 w związku z art. 69 ust 3 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), oraz art. 24 ust. 5 w związku z art. 20 ustawy z dnia 07 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.) oraz § 13 pkt 20 Statutu Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich we Wschowie z dnia 16 września 1991 r. (Dz. Urz. z 2002 r. Województwa Lubuskiego Nr 111, poz. 1306) Zgromadzenie Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich we Wschowie uchwala, co następuje:

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W LESZNIE

DOSTĘPNY BEZPŁATNIE W BIURZE OGŁOSZEŃ GAZETY „ABC”

§3 Taryfy o których mowa w §1 i § 2 obowiązują od dnia 01 maja 2013 r. do dnia 30 kwietnia 2014 r. §4 Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Związku. §5 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

1328/2013

Przewodniczący Zgromadzenia /-/ Marian Mielcarek

działając na podstawie art. 108 §1 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) informuje, że przedmioty zajęcia zajęte w dniu 10.05.2012 r., należące do CIASTKARNIA S.C. MICHALAK TYCZYŃSKI zostaną sprzedane w cenie określonej przez organ egzekucyjny, jednak nie niższej niż 1/3 wartości szacunkowej przedmiotu zajęcia. Sprzedaż niżej wymienionych przedmiotów zajęcia odbędzie się w lokalu znajdującym się pod adresem: Leszno, ul. Piastowska 16 dnia 8.04.2013 r. o godz. 10.

§1 Zatwierdza się taryfę dla zbiorowego odprowadzania ścieków obowiązującą na terenie miejscowości Kąkolewo - gmina Osieczna będącej członkiem Związku przedstawioną Zgromadzeniu Przedstawicieli we wniosku Gminy Osieczna z dnia 18 lutego 2013 r. zaakceptowanego uchwałą Zarządu Związku nr 4/2013 z dnia 06 marca 2013 r. §2 1. Zgodnie z taryfą określoną w § 1 niniejszej uchwały opłata za odprowadzanie 1 m3 ścieków wynosi: 4,40 zł/m3 netto + należny VAT dla wszystkich odbiorców usług - dostawców ścieków z terenu miejscowości Kąkolewo - gmina Osieczna.

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO mgr Konrad Karafa

1301/2013

Ilość

Jednostka miary

1. piec trzykomorowy

1

szt.

21.500,00

7166,67

2. agregat chłodniczy

1

szt.

2700,00

900,00

krajalnica do chleba

2

szt.

3400,00

1133,33

4. młynek do maku

1

szt.

2100,00

700,00

5. szafa chłodnicza

1

szt.

2200,00

733,33

zestaw wyposażenia sklepu: lada chłodni6. cza, 4 lady sprzedażowe i krajalnica

1

szt.

14.800,00

4933,33

Poz.

Urząd Miejski Wąsosza informuje o wywieszeniu w dniu 18.03.2013r. w siedzibie tut. Urzędu wykazu nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w trybie bezprzetargowym: • Lokal mieszkalny przy ul. 1-go Maja 8/1 w Wąsoszu 1303/2013

3.

Wyszczególnienie

Wartość Cena szacunkowa wywołania

Dodatkowe informacje dotyczące przedmiotowej sprzedaży udziela MARIUSZ KACZMAREK, tel. 697 710 032 w siedzibie tutejszego organu. 1302/2013


OGĹ OSZENIA DROBNE - 1 SĹ OWO: 1,30 ZĹ

18

SPRZEDAŝ Z CENĄ AKWARIUM 250 litrów - 180 zł, meblościanka czarno-biała 3 segmenty - 230 zł. 65/534-05-23. (1283/2013)

BIURO REKLAM I OGĹ OSZEĹƒ ul. SĹ‚owiaĹ„ska 63, 64-100 Leszno tel. 65 529-25-40, 65 529-47-27 tel./fax 65 529-48-81 pon.-pt. 7.30- 15.30

Biura OgĹ‚oszeĹ„: LESZNO PUNKT KSERO ul. OpaliĹ„skich 4 tel. 603 803 145 (pon.-pt. 9-15) Agencja Reklamowa GLOB ul. MĹ‚yĹ„ska 13 tel./fax 65 5270-270, 94-34  EUREKA Nowy Rynek 33 eurekaleszno@poczta.onet.pl tel./fax 65 529-78-34 SYSTEM PLUS Sp. z 0.0. Biuro Obrotu NieruchomoĹ›ciami ul. B.Chrobrego 22 (wejĹ›cie od ul. Szkolnej) tel. 65 529-73-37 pon.-pt. 8-16 TURUS ul. Lipowa 4 tel. 65 529-41-15 pon.-pt. 8-16, turus@le.onet.pl POLSKA SIEĆ OPĹ AT GI ul. Gronowska 4 tel. 793-682-827, pon.-pt. 9.30-17 SKLEP SERWIS ROWEROWY ul. Rejtana 57 tel. 530 466 377, pon.-pt. 9-17 GOSTYĹƒ PW „LIDIAâ€? ul. Kolejowa 1 (obok optyka) tel. 501 943 577 czynne w godz. 9-17.30 RADOMIERZ BolesĹ‚aw Fechner ul. Wczasowa 7 tel. 65 549-62-38 RYDZYNA FILTRPOL BIURO USĹ UG PĹ ATNICZYCH Rynek 25 tel. 503 039 056 pon.-pt. 8.30-15.30 gwazdacz@interia.pl KOĹšCIAN "WiadomoĹ›ci KoĹ›ciaĹ„skie" ul. Dworcowa 2 tel. 65 512-16-15 Agencja Reklamowa TÄ™cza ul. GostyĹ„ska 41 pn.-pt. 8-16, sob. 9-13 tel. 65 511-06-67 Agencja Reklamowa BIG-ART pl. WolnoĹ›ci 9/1 pn.-pt. 8-16 tel. 65 512-59-31 ZHU PELRAF ul. Szkolna 51, tel. 661 929 455 pon.-pt. 9-17, sob. 9-12 PONIEC Sklep Hurtowni Contessa ul. Krobska 42 tel. 65 573-11-18, pon.-pt. 9-17, sob. 9-13 RAWICZ PTTK ul. Przyjemskiego 4 tel. 65 545-21-27 Firma MAFO Rynek 12/13 tel. 65 546-32-14 Firma Plast Profil ul. WaĹ‚y KoĹ›ciuszki 41 tel. 65 546-22-22, pon.-pt. 9-17 ĹšMIGIEL Firma ELEKTRYK ul. Lipowa 37 tel./fax 65 518-93-64, pon.-pt. 11-17 ul. KiliĹ„skiego 3 tel. 607733976 pon.-pt. 8-18

www.gazetaabc.pl e-mail: abc-marketing@gazetaabc.pl

ALBA chłopięca dł. 104, szer. 57 - 50 zł. 600-301-591. (523/2013) BIAŠA śliczna suknia ślubna, jednoczęściowa, suknia z trenem, halka na kole, rozm. 36/38, cena 350 zł. 604148-838. (15326/2012) BIURKO czarne - 80 zł, meblościanka z oszkloną witryną, ława rozkładana + fotele - 680 zł. 65/534-05-23. (1284/2013) BIURKO komputerowe czarne, jak nowe, wymiary 90/75/53 cm, 35 zł. 600-301-591. (1027/2013) CB-RADIO M-760 INTEK plus antena 150 cm. Cena 250 zł do negocjacji. Tel. 502-604-235 po 14. (907/2013) KRÓLIKI do chowu 50 zł, Gostyń. 511-338-992. (1288/2013) ROWER "góral", koła 26, stan dobry - 150 zł. 511-338-992. (1289/2013) SPRZEDAM sianokiszonkę, baloty 65 zł. 601-699-098. (1310/2013) TELEWIZOR PANASONIC, uşywany, cena 250 zł. 601-272-752. (1004/2013) ZLEWOZMYWAK z baterią i syfonem, kuchenka z płytą ceramiczną, zmywarka, szafki kuchenne - 1000 zł. 721-085-611. (1323/2013)

FELGI aluminiowe oryginalne RENAULT LAGUNA R16 na 5 śrub, 10-ramienne, stan bdb, 900 zł. 603668-780. FIESTA/1997. 667-505-656. (1330/2013) FORD FOCUS 2,0TDI/2005, kombi, srebrny, bogata wersja z nawigacją, faktura VAT. 697-206-201. MODUS. 787-617-784. (1247/2013) PEUGEOT 106. 532-448-192. (1248/2013) SILNIK - OPEL ASTRA/VECTRA 1,7D, sprawny, w dobrym stanie, w całości lub na części. Tel. 695-562-581 po 18. SKUTER ZIPP 2009, waşny przegląd i OC, 4-suw, 1500 zł. 696-262-091. (1290/2013) SPRZEDAM FIAT ULYSSE, ciemnozielony metalik, rok prod. 1995, 2,0, 240.000 km, benzyna, 7 miejsc, ponadstandardowe wyposaşenie (wersja limitowana), zadbany. Ewentualnie zamienię na mniejszy. Tel. 603-079220. (1257/2013) XSARA PICASSO/2003, polski salon. 501-035-909. (1331/2013)

NAUKA MATEMATYKA - gimnazjum, szkoła średnia. 727-631-155. TANIEC - fachowe lekcje indywidualne. 503-379-455. (1291/2013)

SPRZEDAĹť

RĂ“ĹťNE

2-ZŠOTÓWKI okolicznościowe 120 szt. 603-755-371.

BEZPŠATNY wywóz niepotrzebnych rzeczy: makulatura, folia, meble, RTV, AGD oraz złom. 783-548-654. (960/2013)

DREWNO kominkowe. 605-725-626. (678/2013)

KREDYTY bez BIK. 65/520-68-95, 501-572-117. (715/2013)

GARAŝE blaszane - wzmocnione, bramy garaşowe. Dowóz, montaş gratis - cały kraj. Producent, 61/610-1339, 65/537-81-20, 509-038-426, www. robstal.pl (870/2013)

OPTIMA poşyczki do domu. Potrzebujesz gotówki zadzwoń! 608-878-438. (1228/2013)

KOMPLET z owczej wełny: kołdra + gruba narzuta na materac firmy SWISANA Exklusive NaturHaar-Betten, 140/200 cm, 600 zł. 605-366-333.

POMAGAMY ludziom zadłuşonym w bankach lub komorniczo, pomagamy w trudnych sytuacjach finansowych. 692-358-063.

SPRZEDAM ca 700 ton ziemi/humusu - klasa: IVa, Lipno. 796-056-787. (1250/2013) SPRZEDAM wózek widłowy RAK, rury 1-, 3-calowe, ceownik zimno gięty 6. 605-693-358. (1245/2013)

POŝYCZKI na dowód. 661-560-820. (9564/2012) POŝYCZKI pod zastaw nieruchomości z zadłuşeniami komorniczymi i hipoteką. 790-695-191.

POŝYCZKI pod zastaw pod hipotekę na oddłuşenie - zadzwoń 692-358-063. TANIE kredyty, konsolidacje. 65/52068-95, 501-572-117. (714/2013)

USŠUGI 0 ELEKTRYK. 515-798-218. (15073/2012) AUTO KLIMATYZACJA - napełnianie i serwis, wstawianie i przyciemnianie szyb, oklejanie aut karbonem, elektryka samochodowa. Wilkowice, Ogrodowa 2, tel. 607-584-859. BRUKARSTWO - kompleksowe usługi brukarskie. Tel. 667-658-315. BRUKARSTWO, OGRODNICTWO, OGRODZENIA, DRENAŝE. Tel. 887038-718. KARCHER. 511-210-070. (754/2013) KARCHER. 606-430-493. (948/2013) KOPARKO-ŠADOWARKĄ + transport. 693-808-890. (911/2013) MALOWANIE, tapetowanie, szpachlowanie, rygipsy, płytki, biały montaş - szybko, tanio, profesjonalnie. Tel. 509-623-749. POSADZKI betonowe zacierane mechanicznie. 607-217-703. (1091/2013) ROLETY, şaluzje, siatki - produkcja, montaş, naprawa. Ceny promocyjne. 65/526-76-63. TRANSPORT, przeprowadzki. 509879-801. (476/2013)

KIEROWCA kat. C + operator koparko-Ĺ‚adowarki. Praca na Ĺźwirowni Osieczna. 601-361-336. (969/2013) OPIEKA Niemcy od zaraz. 883-096034. (810/2013) PRACA w motelu dla paĹ„. 603-107078. (1316/2013) PRZYJMĘ do pracy murarzy. 605828-474. (1202/2013) PRZYJMĘ kierowcÄ™ na taksĂłwkÄ™. Leszno, 885-584-124. (1326/2013) PRZYJMĘ ucznia malarza ogĂłlnobudowlanego. 607-782-626. (1226/2013) ZAKĹ AD MiÄ™sno-WÄ™dliniarski Kamieniarz zatrudni kobiety i męşczyzn do pracy przy produkcji i konfekcjonowaniu wyrobĂłw miÄ™snych. CV prosimy skĹ‚adać w siedzibie firmy - ĹšwiÄ™ciechowa, ul. LeszczyĹ„ska 28, tel. 65/533-0803. (1187/2013) ZATRUDNIMY kierowcĂłw z kat. C+E. Tel. 609-666-611. (1333/2013)

SZUKAM PRACY JESTEM emerytkÄ… poszukuje dodatkowej pracy jako sprzÄ…taczka lub opieka nad starszÄ… osobÄ…. Posiadam doĹ›wiadczenie. Nr tel. 697-196-441. (1321/2013) PIELĘGNIARKA z duĹźym doĹ›wiadczeniem zaopiekuje siÄ™ starszÄ… osobÄ… lub osobami po zabiegach operacyjnych. Tel. 693-007-017. (1213/2013) SZUKAM dobrej pracy jako kierowca. 515-925-388.

TYNKI maszynowe, wieloletnie doświadczenie, konkurencyjne ceny. Tel. 605-603-997.

SZUKAM pracy za granicÄ…. 797-207283.

USĹ UGI ogĂłlnobudowlane i transportowe. 605-211-554. (1246/2013)

KUPNO

USŠUGI transportowe - SPRINTER: 9 osób + 1 tona załadunku. Dowóz na lotniska, giełdy towarowe, przeprowadzki itp. Przestrzeń pasaşerska klimatyzowana. Tel. 604-385-663.

PRACA ZATRUDNIĘ DODATKOWA popoĹ‚udniami. 691360-933. (1153/2013) ELEKTROMONTER, uprawnienia S/N, doĹ›wiadczenie 3 lata, prawo jazdy kat. B. CV proszÄ™ przesyĹ‚ać na adres: elskrip@wp.pl (1092/2013)

KUPIĘ szklarniÄ™ do rozbiĂłrki, duĹźe piece Ĺźeliwne. 605-693-358. (1244/2013) KUPIĘ kaĹźdy telefon komĂłrkowy. 601-816-812. (1235/2013)

NIERUCHOMOŚCI SPRZEDAŝ DOMEK w Lginiu, Dębcu Nowym. 602-488-782. (1274/2013) DOM okolice ul. Osterwy. 602-488782. (1272/2013) DZIAŠKA budowlana Šaszczyn koło Rawicza. 782-921-776. (1200/2013)

ĹťWIR taniutko. 693-808-890. (910/2013)

KUPON NA OGŠOSZENIE DROBNE Z CENĄ za 1 zł

MOTORYZACJA KUPNO 00AUTO SKUP - zĹ‚omowanie, transport gratis, z dopĹ‚atÄ… dla klienta. 696545-600. (1025/2013) 695-061-826 ZĹ‚omowanie pojazdĂłw. ZaĹ›wiadczenie do wydziaĹ‚u komunikacji. OdbiĂłr wĹ‚asnym transportem. (899/2013) KUPIĘ kaĹźde auto do zĹ‚omowania. OdbiĂłr wĹ‚asnym transportem. 669-739441. (898/2013)

SPRZEDAĹť AUTO-SZYBY, opony TOM-CAR, Leszno, Witolda 2, 65/529-72-40. (720/2013) AUTO-SZYBY uĹźywane. 510-110369, 693-387-033. (1199/2013) DAEWOO MATIZ/2001. 607-466305.

BIURO REKLAM I OGĹ OSZEĹƒ 64-100 Leszno, ul. SĹ‚owiaĹ„ska 63 tel. 65 529 25 40, 65 529 47 27 tel./fax 65 529 48 81

Ogłoszenia dotyczą tylko sprzedaşy. Tylko dla osób fizycznych (nie dotyczy działalności gospodarczej). Naleşy podać cenę, która nie moşe przekroczyć 1000 zł. Ogłoszenia nie dotyczą motoryzacji i nieruchomości/lokali.

Do zamieszczonego kuponu wystarczy czytelnie wpisać treść ogłoszenia i przyjść do Biura Reklam i Ogłoszeń w Lesznie, przy ul. Słowiańskiej 63 lub najblişszego terenowego biura ogłoszeń. Do ceny ogłoszenia naleşy doliczyć 23% VAT.

Oświadczam, şe jestem właścicielem rzeczy, którą oferuję do sprzedaşy.

.................................. podpis


19

OGŁOSZENIA DROBNE - 1 SŁOWO: 1,30 ZŁ

Ogłoszenia drobne przez SMS Wyślij SMS-a pod numer 79567 o treści: ABC.(kod rubryki, w której ma być ogłoszenie).Następnie treść ogłoszenia bez polskich znaków, pamiętając o odstępach między wyrazami. Jeśli wyślesz SMS-a do piątku do godz. 15.30, twoje ogłoszenie ukaże się w najbliższym wtorkowym wydaniu gazety „ABC”, a ogłoszenie wysłane do wtorku do godz. 15.30 ukaże się w najbliższym piątkowym wydaniu gazety „ABC” na stronach ogłoszeń drobnych. Koszt ogłoszenia wynosi 9 zł netto (11,07 zł brutto).

Ogłoszenie może zawierać do 85 znaków (jako znak uważamy spację, znak interpunkcyjny, kod rubryki). Regulamin wysyłania i publikowania ogłoszeń przez SMS dostępny na stronie internetowej www.bildpresse.pl

Kody rubryk: 1 Sprzedaż 2 Motoryzacja 3 Usługi 4 Praca 5 Nieruchomości 6 Lokale 7 Nauka 8 Rolnicze 9 Kupno

Np.: ABC.1.Sprzedam rower gorski, tel… DZIAŁKA, Osieczna - Jeziorki. 602488-782. (1273/2013)

KAWALERKA. 793-968-602. (1251/2013)

DZIAŁKĘ budowlaną w Śmiglu - 750 m2. 513-354-508.

KOŚCIAN - CENTRUM - WYNAJEM MIESZKAŃ. Tel. 501-261-095, 501-261-192. (1294/2013)

DZIAŁKI Boszkowo. 602-488-782. (1275/2013) DZIAŁKI budowlane sprzedam Nowe Mórkowo, tel. 601-329-693. KLONÓWIEC - dom + działka 3550 m2 na działalność gospodarczą, szklarnia 430 m, 3 garaże. 602-488-782. (1281/2013) SPRZEDAM dom, Leszno. 512-439514. (980/2013)

MIESZKANIE - Leszno. 664-322310. (1066/2013) MIESZKANIE, Święciechowa. 601785-414. (1209/2013) POKOJE pracownikom. 693-887-263. (1308/2013) POKÓJ. 609-859-703.

(1049/2013)

POKÓJ. 665-455-815.

(1201/2013)

SPRZEDAM działkę ogrodową na Kosmonautów (woda, prąd). 607-432-588.

WYNAJMĘ mieszkanie 50 m2 w Lesznie. 601-141-457. (867/2013)

SPRZEDAM działkę w Mórkowie 1200 m przy drodze asfaltowej. Tel. 512-390-994.

WYNAJMĘ mieszkanie w Lesznie. 601-767-902. (1138/2013)

WSCHOWA domek na 2 rodziny. 602488-782. (1277/2013) WSCHOWA - mieszkanie bezczynszowe z ogródkiem i garażem. 602-488782. (1276/2013) ZAMIENIĘ dom ul. Ćwiklińskiej na mieszkanie z dopłatą. 602-488-782. (1271/2013)

LOKALE

POSZUKUJĘ POSZUKUJĘ garażu do wynajęcia w Rawiczu. Tel. 606-701-358. (1258/2013)

ROLNICZE KUPIĘ zboża pszenica, pszenżyto, owies, żyto, jęczmień, bobik, kukurydzę, łubin, ilości min. 23 t, płatne w dniu odbioru. Tel. 504-082-106. KURCZAKI zielononóżki. 694-593508.

SPRZEDAM KOŚCIAN - CENTRUM - SPRZEDAŻ RATALNA - MIESZKANIA 1- i 2-pokojowe. Tel. 501-261-095, 501261-192. (1295/2013) MIESZKANIE 52 m2, Zamenhofa. 602-488-782. (1269/2013) MIESZKANIE 5-pokojowe, Rejtana. 602-488-782. (1268/2013) MIESZKANIE 60 m2, Bułgarska. 602488-782. (1270/2013) OKAZJA - Kościan - CENTRUM - 2700/m2. Tel. 501-261-095, 501-261192. (1293/2013) SPRZEDAM lub wynajmę mieszkanie 67 m2, os. Rejtana. 504-627-741, 507271-822. (1231/2013)

SKUP byków, krów i jałówek oraz bydła na ubój z konieczności. 603-846459. (1197/2013) SKUP tuczników i macior. Płatne gotówką i przelewem. 691-233-373. (1198/2013) SPRZEDAM indory. Tel. 600-619-883. ZBOŻE. 602-756-393.

(1130/2013)

TOWARZYSKIE 0 Dyskretnie. 783-118-023. (862/2013) 0 Full. 669-396-512.

(852/2013)

0 Tatiana. 665-706-340.

(851/2013)

0 Zadzwoń. 693-601-579. (853/2013) 29-LATKA. 693-601-594. (854/2013)

SPRZEDAM mieszkanie - Leszno, Wieniawa 61 m2. Tel. 602-426-524.

665-556-971. Roksana.

(855/2013)

693-601-579. Nowa.

(856/2013)

DO WYNAJĘCIA

IZA. 782-855-705.

(861/2013) (1000/2013)

KASZTANOWA suczka. 508-987-202. (1191/2013) MIŁA. 500-373-370.

(1002/2013)

NAMIĘTNA. 669-296-512. (857/2013) NAMIĘTNA brunetka. 884-622-058. (998/2013) NOWA czarnulka. 506-991-963. (1193/2013) NOWA Nicola. 693-601-579. (863/2013) PUSZYSTA dyskretnie 721-689-942. (1313/2013) RUDA studentka. 535-911-268. (1192/2013) SŁOMIANA Wdowa. 511-019-747. (1190/2013)

500-373-370 - dyskretnie. (1001/2013)

DYŻUR 24. 796-605-119. (1194/2013)

HYDRAULIK - 691-626-468. HYDRAULIK, instalacje c.o., wod.kan. 728-481-352. (15193/2012) INSTALACJE c.o., wod-kan, przeróbki. 607-198-554. (731/2013) INSTALACJE elektryczne, odgromowe, pomiary. 607-615-130. INSTALACJE wod-kan, c.o., gaz. 721-954-409. (15618/2012) KARCHER, dywany, Leszno, okolice. 693-357-363. (15746/2012) MALOWANIE, tapetowanie, szpachlowanie. 661-322-315. (16007/2012) MECHANIKA, blacharstwo samochodowe. TANIO. 665-655-369. MINIKOPARKA usługi. 512-227-023. (15199/2012) MOTOCYKLE, skutery - naprawa, sprzedaż. 511-479-132. (15761/2012)

(858/2013)

NAPRAWA sprzętu AGD. 697-215107, 691-918-658. (15280/2012)

SPRAGNIONA Ania. 796-564-968. (1189/2013)

NAPRAWA telewizorów, rtv. 606-142575. (1031/2013)

SZATYNKA 25. 511-019-681. (1188/2013)

POSADZKI tanio. 663-369-660. (11838/2012)

ZMYSŁOWA kochanka. 881-246-659. (999/2013)

REMONTOWO-BUDOWLANE, klinkier. KOMPLEKSOWO. 604-247790. (15456/2012)

SONIA. 795-908-926.

ZDROWIE POTENCJA. Leszno. 697-454-739. (923/2013) SPRZEDAM VIAGRĘ. 530-937-495. (965/2013)

ZADZWOŃ DO FACHOWCA 0 ELEKTRYK. 515-798-218.

SPRZEDAM mieszkanie 54 m + budynek gospodarczy 27 m2 w Bojanicach. 605-884-024. 2

GOSIA 783-118-023.

BALUSTRADY, ogrodzenia, usługi ślusarskie. 724-416-847. (15002/2012) BEZPYŁOWE CYKLINOWANIE, układanie parkietów, lakierowanie. 601-769-619. (15654/2012) BRUKARSTWO, ogrodnictwo, wypożyczanie sprzętu. 694-147-290. BRUKARSTWO, ogrodnictwo, ogrodzenia IMPART. 609-059-497. (1061/2013) CIESIELSTWO-DEKARSTWO kompleksowo, www.janus-dachy.pl, 609-109-004. (12996/2012)

2-POKOJOWE mieszkanie, umeblowane, Leszno. 726-300-416. (1329/2013)

DZIEWCZYNY. 603-701-639. (859/2013)

CYKLINOWANIE podłóg, schodów. 502-954-307, www.podlogi-robakowski.pl (92/2013)

DO wynajęcia domy i mieszkania. 602488-782. (1282/2013)

ELZA, Górowska 38. 65/527-00-83. Zatrudnimy panie. (860/2013)

DŹWIGI podnośniki koszowe - usługi. 601-361-422. (12644/2012)

REMONTY, wykończenia, malowanie, szpachlowanie. 601-942-749. TYNKI maszynowe, solidnie. 603-478776. (1099/2013) USŁUGI lakiernicze - tanio, solidnie. 607-787-830. (323/2013) WOD-KAN przyłącza, drenaż, rozsączanie. 512-227-023. (15200/2012) WWW.MEBLELESZNO.PL, szafy, kuchnie. 65/526-86-83, 607-809-188. (15526/2012)

CUKIERNIA WSCHOWA. 65/54074-50, 605-270-087, www.cukierniakasperska.pl (16278/2012) DJ MIREK DUDEK. 509-134-525. (16277/2012) DJ PROFESOR, wesela, poprawiny. 603-649-688. (256/2013) EDEN Green SPA. 65/520-00-05, www.edengreen.pl (16290/2012) GALERIA Kwiatów ZUZA. 65/52635-00, www.kwiaciarnia-zuza.leszno. pl (16285/2012) KWIACIARNIA OLIWIA. Tel. 665966-116, www.oliwia.info.pl (16284/2012)

tylko w rubryka: UROCZYSTOŚCI

np.: wodzirej, catering, do 5 słów: kucharki i obsługa, 75 zł + VAT - pół roku torty i ciasta, biżuteria, do 10 słów: dj, nauka tańca, 100 zł + VAT fotografia, do 15 słów: fryzury, makijaże, 130 zł + VAT sale, Biuro Ogłoszeń Gazety „ABC” Leszno, ul. Słowiańska 63 zaproszenia pon. -pt 7.30 - 15.30

MUZYKA z wodzirejem E. BALDYS. 607-350-429. (16295/2012) ORGANIZACJA ślubów, wesel, imprez. 692-467-945. (439/2013) PIEKARNIA-CIASTKARNIA KOŹLIK, Bojanowo. 65/545-66-93. (16283/2012) PODRÓŻE poślubne. 65/528-88-99, 691-765-454, www.eurotop.leszno.pl (16279/2012)

ZDUN piece + podkowa. 65/547-54-87.

PRACOWNIA florystyczna MM FLOWERS. 502-613-441. (16339/2012)

UROCZYSTOŚCI

RANCZO SMYCZYNA. 697-010012, 781-910-308, www.ranczo-smyczyna.pl (16288/2012)

0 PIEROGARNIA KOWOLKA RYDZYNA ORGANIZUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE. TEL. 601726-191. (1178/2013) CENTRUM Bankietowe SPECJAŁ. 609-035-050, www.specjal.leszno.pl (16287/2012) CENTRUM Ogrodnicze ARDISIA. 65/529-71-39, www.ardisia-leszno.pl (16289/2012) CIASTKARNIA KOLAN. 65/534-0466. (16282/2012) CUKIERNIA U KOWOLKI. 65/52687-21. (16341/2012)

SADYBA BOSZKOWO - wesela. 65/537-11-75. (16340/2012) STUDIO VIVA. Tel. 885-626-261, www.viva-salon.pl (16286/2012) ZAPROSZENIA, kalendarze. Drukarnia Leszno, www.drukarnia.leszno.pl (16281/2012) ZESPÓŁ NEXUS - 693-203-864, 603664-464, www.nexus.012.pl (16280/2012) ZŁOTNIK, Sułkowskiego (pawilon Trojka). 604-629-495. (438/2013)


ŚWIAT KOBIETY

swiatbab@gazetaabc.pl

Wielkanoc tuż-tuż. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was zabawę. By wziąć w niej udział, wystarczy rozwiązać krzyżówkę i przysłać SMS-a z hasłem pod nr 72051. W SMS-ie należy podać numer wybranej nagrody (tylko jednej), imię, nazwisko i miejsce zamieszkania. Treść SMS-a powinna wyglądać następująco: ABC.KW.XXX.YY, imię, nazwisko, miejsce zamieszkania. W miejsce XXX trzeba wpisać hasło z krzyżówki, a w miejsce YY numer wybranej nagrody. Na SMS-y czekamy do środy, 27 marca do godz. 23.59. Koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT. Rozwiązanie konkursu opublikujemy w piątek, 29 marca. Regulamin konkursu jest dostępny w sekretariacie redakcji. A oto nagrody, które na was czekają:

1. 5 zestawów – garnek ze

stali nierdzewnej do gotowania makaronu i przyprawy KAMIS (wartość 100 zł)

2. 3 zaproszenia na zabieg

pielęgnacyjny NATURALTECH połączony ze stylizacją włosów w Pracowni Fryzjerskiej ATMAN CREATIO w Lesznie (wartość 80 zł)

KRZYŻÓWKA

3. 6 słodkich świątecznych

zestawów produktów firmy Dr.Oetker

4.

4 zaproszenia na makijaż kosmetykami Oriflame (wartość 40 zł)

5.

5 zestawów, a w każdym patelnia i przyprawy PRYMAT (wartość 80 zł) LL

1. Przynosi dzieciom słodycze w czwartek poprzedzający Wielkanoc. 2. Potoczna nazwa święta Zmartwychwstania Pańskiego obchodzonego przez chrześcijan wiosną. 3. Lany Poniedziałek, czyli ... - dyngus. 4. Pomalowane jajka. Rozwiąż krzyżowkę. Hasło – kompozycję święconą w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc lub egzotyczne drzewo – odczytane z oznaczonych na żółto pól podaj w SMS-ie.

całodobowo

LESZNO – DOM LEKÓW, ul. Cicha 12 (narożnik Narutowicza), tel. 65 520 44 80 RAWICZ – PRZY PLANTACH, ul. J.Piłsudskiego 2, tel. 65 545 47 89

Leszno KINO-TEATR przy CKiS, ul. Narutowicza 69 PROJEKCJE CYFROWE wtorek, środa, czwartek

wtorek

15.00, 18.30 – Dzień kobiet – komedia/dramat prod. pol. 17.00, 20.30 – Będziesz legendą, człowieku – dokumentalny/sportowy prod. pol.

DKF ODLOT i KINO STUDYJNE wtorek, środa, czwartek

16.45 – Za wzgórzami – dramat prod. belg.-fr.-rum. 19.30 – Turyści – czarna komedia prod. ang.

Leszno CINEMA 3D Galeria Leszno wtorek, środa, czwartek

9.00, 13.15, 14.15, 15.45 – Baczyński – biograficzny prod. pol. 9.00, 18.00 – Oz Wielki i Potężny (3D) – familijny/fantasy/przygodowy prod. USA (dubbing) 9.15, 17.45, 19.45 – Miłość – dramat/obyczajowy prod. pol. 9.45, 11.30 – Zambezia (3D) – animowany/komedia/przygodowy prod. RPA (dubbing) 10.45, 11.45, 14.45, 17.15 – Jack pogromca olbrzymów (3D) – familijny/fantasy/ przygodowy prod. USA (dubbing) 11.45, 13.45, 19.30, 21.30 – Ostatni egzorcyzm. Część II – horror prod. USA 13.30, 17.15, 22.15 – Władza – dramat/ kryminał/thriller prod. USA 15.45 – Zambezia – dubbing 16.00, 20.30 – Nieletni/pełnoletni – komedia prod. USA 20.15 – Polowanie – dramat prod. duń.

KOŚCIAN – POD BIAŁYM ORŁEM, Rynek 21, tel. 65 512 11 66 GOSTYŃ – NASZA, ul.Graniczna 4, tel. 65 572 50 53 GÓRA – LAWENDOWA, pl. Chrobrego 21, 65 543 36 84

środa

KOŚCIAN – ŚWĘTEGO ŁUKASZA, ul. Szkolna 54, tel. 65 512 05 27 GOSTYŃ – STAROGOSTYŃSKA, ul.Starogostyńska 9, tel. 65 572 23 93

Fot. archiwum V Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Śmiglu przygotowują się do zbliżającej się Wielkanocy. Podczas warsztatów zorganizowanych z tej okazji maluchy wspólnie z rodzicami tworzyły przepiękne kompozycje świąteczne. Palmy z suszonych i sztucznych kwiatów, bibuły, kłosów zbóż i bukszpanu, okraszone wstążkami i pisankami, ozdobiły przedszkolny korytarz. W ramach wielkanocnych zajęć dzieci same przygotowywały mazurki, które przyozdabiały bakaliami i kolorowymi lukrowanymi obrazkami. Smaczne ciasta będą doskonałą ozdobą każdego wielkanocnego koszyka. Na zdjęciu dzieci z grupy Tygryski. LL

TYGRYSEK zaprasza Co zrobić, gdy dziecko się nudzi? Odwiedzić razem z nim Salę Zabaw dla Dzieci TYGRYSEK w Lesznie. Plac zabaw pod dachem przy ul. Dekana oferuje moc atrakcji dla dzieci do 12. roku życia. Dmuchana zjeżdżalnia, małpi gaj, basen z kulkami, trampolina, gry zręcznościowe, samochody, hulajnogi i niezliczona ilość różnego rodzaju zabawek, a do tego towarzystwo innych maluchów sprawi, że każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie. Wielką atrakcją są pluszowe zwierzaki samojeżdżące,

które podobno dzieci znajdą tylko tutaj. W TYGRYSKU można wyprawiać imprezy urodzinowe i imieninowe. Można też świętować Dzień Dziecka z klasą lub oddziałem przedszkolnym. Dla grup obowiązują specjalne cenniki. A gdy na dworze robi się ciepło, właściciele Sali Zabaw wyruszają w plener. Z dmuchańcami i innymi atrakcjami można ich spotkać na festynach, turniejach wsi, imprezach pracowniczych, a także na plaży w Boszkowie. LL

GÓRA – LAWENDOWA, pl. Chrobrego 21, 65 543 36 84

czwartek

KOŚCIAN – GRODZKA, Rynek 28, tel. 65 511 70 87 GOSTYŃ – PROMED, ul.Przy Dworcu 4a, tel. 65 572 10 67 GÓRA – LAWENDOWA, pl. Chrobrego 21, 65 543 36 84

LL

Świąteczne smaki i aromaty

Gostyń POD KOPUŁĄ wtorek, środa

17.00 – Jack pogromca olbrzymów – familijny/fantasy/przygodowy prod. USA 19.30 – Syberiada polska – dramat/historyczny prod. pol.

Rawicz PROMIEŃ wtorek, środa, czwartek

16.30 – Oz Wielki i Potężny (3D) – familijny/fantasy/przygodowy prod. USA 19.00 – Nędznicy – dramat/musical prod. (j) ang.

Aby w Wielkanoc na naszym stole zagościły prawdziwe rarytasy, warto pamiętać o ziołach i przyprawach, bez których trudno dziś sobie wyobrazić smaczne, zdrowe i lekkostrawne dania. Prymat przygotował ulubione przyprawy na Wielkanoc. W zestawie nie zabrakło Ziela angielskiego Prymat, bez którego smak żurku lub barszczu

Sala Zabaw dla Dzieci

TYGRYSEK Leszno, ul. Dekana 6d tel. 609447404, 609345959

nie byłby tak doskonały. Zioła prowansalskie Prymat dodadzą smaku i aromatu wielkanocnym pieczeniom i pasztetom, a Przyprawa do kurczaka po staropolsku Prymat urozmaici smak tak lubianego przez Polaków drobiu. Więcej nagród i inspiracji na www.DoradcaSmaku.pl

zaprasza codziennie w godz. 12-20, a w soboty, niedziele i święta w godz. 10-20 www.tygrysek.info.pl

Fot. 2 x J.Kuik

*Prymat jest sponsorem konkursów w

Laureatką 5 edycji konkursu Kącik mamy i malucha jest Agata Gralak ze Świerczyny i to do niej powędruje książka Joanny Opiat-Bojarskiej „Klub wrednych matek” i zaproszenie do Sali Zabaw TYGRYSEK. LL

Gazecie „ABC”

*Sala Zabaw TYGRYSEK jest sponsorem konkursów w Gazecie „ABC”

Opr. LL


TARYFY MPWIK

21

MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ul. Lipowa 76, 64-100 Leszno, tel. 65 529 83 11, fax 65 529 83 71

www.mpwik-leszno.pl, e-mail: sekretariat@mpwik-leszno.pl

Szanowni Klienci! Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o. w Lesznie informuje, że Uchwałą Nr XXXIII/234/2013 Rady Gminy Lipno z dnia 21.03.2013r. zostały zatwierdzone nowe taryfy dla zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie gminy Lipno obsługiwanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o. w Lesznie. W związku z tym od 1 maja 2013 r. ulegają zmianie opłaty za świadczenie usług na terenie gminy Lipna obsługiwanej przez MPWiK Spółka z o. o. w Lesznie, które będą obowiązywały do 30 kwietnia 2014 r. I. Taryfa dla zbiorowego odprowadzenia ścieków Lp.

1

Taryfowa grupa odbiorców

Cena/Stawka opłaty

Odbiorcy rozliczani na podstawie wodomierza głównego albo wodomierza głównego i wodomierza własnego - nie prowadzący działalności gospodarczej a) cena odprowadzonych ścieków 4,77 zł/m³ b) stawka opłaty abonamentowej

2

Jednostka miary

3,32

1. Rodzaje prowadzonej działalności objętej taryfą: zbiorowe odprowadzanie ścieków.

zł/odbiorcę/miesiąc

Odbiorcy rozliczani na podstawie wskazań wodomierza głównego albo wodomierza głównego i wodomierza własnego - prowadzący działalność gospodarczą a) cena odprowadzonych ścieków

4,77

zł/m³

b) stawka opłaty abonamentowej

12,23

zł/odbiorcę/miesiąc

Odbiorcy rozliczani na podstawie odczytu przepływomierza - nie prowadzący działalności gospodarczej 3

a) cena odprowadzonych ścieków

4,77

zł/m³

b) stawka opłaty abonamentowej

6,37

zł/odbiorcę/miesiąc

Odbiorcy rozliczani na podstawie odczytu przepływomierza - prowadzący działalność gospodarczą 4

a) cena odprowadzonych ścieków

4,77

zł/m³

b) stawka opłaty abonamentowej

15,28

zł/odbiorcę/miesiąc

Odbiorcy nie korzystający z usług Spółki w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę – nie prowadzący działalności gospodarczej 5

a) cena odprowadzonych ścieków

4,77

zł/m³

b) stawka opłaty abonamentowej

6,01

zł/odbiorcę/miesiąc

Odbiorcy nie korzystający z usług Spółki w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę – prowadzący działalność gospodarczą 6

7

a) cena odprowadzonych ścieków

4,77

zł/m³

b) stawka opłaty abonamentowej

14,92

zł/odbiorcę/miesiąc

4,77

zł/m³

Odbiorcy korzystający z lokalu w budynku wielolokalowym a) cena odprowadzonych ścieków

Stawka opłat za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków przemysłowych do sieci kanalizacyjnych I GRUPA WSKAŹNIKÓW PRZEDZIAŁY [mg/dm³]/ STAWKA OPŁATY [zł/m³] wskaźnik

BZT5 ChZT Zawiesina ogólna Azot ogólny Azot amonowy Fosfor ogólny Chlorki Siarczany

1 PRZEDZIAŁ STAWKA >700 ÷ 850 4,05 >1000 ÷ 1500 4,05 >350 ÷ 450 2,74 >220 ÷ 240 7,09 >200 ÷ 210 7,93 >10 ÷ 13 2,48 >1000 ÷ 1500 21,53 >500 ÷ 850 6,99

2 PRZEDZIAŁ STAWKA >850 ÷ 1000 4,76 >1500 ÷ 2000 5,40 >450 ÷ 550 3,35 >240 ÷ 260 7,68 >210 ÷ 220 8,30 >13 ÷ 16 3,05 >1500 ÷ 2000 28,71 >850 ÷ 1200 9,86

3 PRZEDZIAŁ STAWKA >1000 ÷ 1500 7,14 >2000 ÷ 3000 8,10 >550 ÷ 700 4,26 >260 ÷ 280 8,27 >220 ÷ 230 8,68 >16 ÷ 19 3,62 >2000 ÷ 2500 35,88 >1200 ÷ 1550 12,74

4 PRZEDZIAŁ STAWKA >1500 ÷ 3200 15,24 >3000 ÷ 11000 29,7 >700 ÷ 2100 12,78 >280 ÷ 520 15,36 >230 ÷ 350 13,21 >19 ÷ 25 4,76 >2500 ÷ 8500 122,00 >1550 ÷ 5750 47,26

5 PRZEDZIAŁ STAWKA >3200 ÷ 5700 27,14 >11000 ÷ 21000 56,69 >2100 ÷ 3850 23,42 >520 ÷ 820 24,22 >350 ÷ 500 18,87 >25 ÷ 40 7,62 >8500 ÷ 16000 229,65 >5750 ÷ 11000 90,40

II. Informacje uzupełniające.

6 PRZEDZIAŁ STAWKA >5700 135,72 >21000 283,46 >3850 117,12 >820 121,11 >500 94,36 >40 38,10 >16000 1148,27 >11000 452,02

2. Rodzaj i struktura taryfy. Wnioskowana taryfa jest wieloczłonowa i niejednolita. Taryfa za zbiorowe odprowadzanie ścieków obejmuje: – cenę za 1m³ odprowadzanych ścieków – równą dla wszystkich odbiorców, – miesięczną stawkę opłaty abonamentowej – zróżnicowaną w zależności od kosztów gotowości urządzeń ustalonych na podstawie faktu prowadzenia działalności gospodarczej, – stawkę opłaty za 1m³ odprowadzanych ścieków przemysłowych, naliczaną w przypadku przekroczenia warunków wprowadzania ścieków przemysłowych do sieci kanalizacyjnych, – opłatę za przyłączenie do urządzeń kanalizacyjnych. 3.Taryfowe grupy odbiorców usług. Wyodrębniono 7 taryfowych grup odbiorców dla zbiorowego odprowadzenia ścieków. Ich wyszczególnienie zawiera tabela umieszczone w p.I niniejszej taryfy. 4. Rodzaje i wysokość cen i stawek opłat. Rodzaje i wysokość cen i stawek opłat zawierają tabele umieszczone w p.I niniejszej taryfy. 5. Warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe. Ilość odprowadzonych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzenia pomiarowego (przepływomierza). W przypadku braku urządzenia pomiarowego ilość odprowadzonych ścieków ustala się jako równą ilości wody pobranej lub określonej w umowie. W rozliczeniach ilości odprowadzonych ścieków ilość bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt odbiorcy usług. 6. Warunki stosowania cen i stawek opłat. 6.1. Zakres świadczonych usług dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców. Spółka świadczy usługi z zakresu zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie stosownych zezwoleń oraz zgodnie z przepisami prawa. 6.2. Standardy jakościowe obsługi odbiorców usług. Określone w taryfie ceny i stawki opłat stosuje się przy zachowaniu standardów jakościowych obsługi Klientów, które zostały zawarte w Regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków na obszarze Gminy Lipno (zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy nr XIII/90/2008 z dnia 28.01.2008r.).

II GRUPA WSKAŹNIKÓW wskaźnik PRZEDZIAŁ [mg/dm³] STAWKA OPŁATY [zł/m³] Chrom ogólny 17,19 >1,0 Miedź 17,19 >1,0 Ołów 17,19 >1,0 Cynk 17,19 >4,6 Kadm 17,19 >0,4 Nikiel 17,19 >0,7 Rtęć 17,19 >0,1

Opłata za przyłączenie do urządzeń kanalizacyjnych. Opłata

Stawka opłaty [zł/przyłączenie]

Za odbiór przyłącza kanalizacyjnego

175,00

Uwagi: 1. W przypadku odbioru przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego łącznie w jednym terminie Odbiorca ponosi tylko jedną opłatę w wysokości 175,00zł. 2. Stawka opłat za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków przemysłowych do sieci kanalizacyjnych będzie sumą wynikającą z najwyższej kwotowo stawki opłaty wyznaczonej z I grupy wskaźników i/lub opłaty wynikającej z II grupy wskaźników. 3. Powyższe ceny i stawki są cenami i stawkami netto, do których dolicza się podatek od towarów i usług VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami.


SPORT

22

SIATKÓWKA

Amatorzy pod siatką

Fot. archiwum V Pod Jasną Górą odbyły XX Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Polskiej Unii Taekwondo. W zawodach wzięło udział aż 566 zawodniczek i zawodników, którzy reprezentowali 35 klubów – nie tylko polskich, ale też z Austrii, Azerbejdżanu i Walii. W tym gronie byli przedstawiciele Akademii Taekwondo z Leszna i Pawłowic. Jagoda Katarzyńska w light-contakcie dziewcząt do 57 kg była 3. w technikach specjalnych i 2. w układach formalnych, natomiast 5. w układach formalnych tradycyjnych 2 cup i powyżej. Bastian Grzegorowski zajął natomiast 2. lokatę w semi-contakcie chłopców do 165 cm. (ceg)

Włoszakowice gościły uczestników II Turnieju Piłki Siatkowej. Imprezę przygotowali studenci Instytutu Wychowania Fizycznego PWSZ w Lesznie w ramach zaliczenia przedmiotu „Organizacja i planowanie projektu”. Współorganizatorem było Towarzystwo Gimnastyczne Sokół z Włoszakowic. W realizowanym projekcie chodziło o propagowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży i osób dorosłych, zapewnienie rozrywki kibicom oraz stworzenie cyklicznej imprezy tego typu we Włoszakowicach. Grupę projektową tworzyli: Magdalena Smorowińska, Paulina Marcinek, Wojciech Kaźmierczak i Łukasz Maciąg. Imprezę uświetnili swą obecnością: posłanka na Sejm RP Małgorzata Adamczak, która ufundowała puchar za pierwsze miejsce oraz wójt gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra. Pomocy w organizacji zawodów udzielili także: Leszk Jagodzik, prezes Towarzystwa Gimnastyczne-

go Sokół, Grzegorz Trojanowski i Grzegorz Szkudlarczyk, którzy sędziowali oraz Krzysztof Kaczmarek menedżer hali. Podziękowania należą się też sponsorom: Wodstal Jacek Gąd i Piotr Gąd, Restauracji Club Riposta, Piekarni z Włoszakowic oraz firmie Aris Odszkodowania. W turnieju wzięło udział 10 drużyn: Sokół Włoszakowice, LO Włoszakowice, Krzycko Wielkie, Sokół Perkowo, Ramol Mochy, SKS Orlik Pawłowice, W ostatniej chwili ze Wschowy, Cadabra ze Śremu, Strażoki Kościan i Sabud Kościan. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy. W półfinałach zmierzyły się ze sobą: W ostatniej chwili - Cadabra 2:0 oraz Sabud - Sokół Perkowo również 2:0. W pojedynku o 3. miejsce Cadabra uległa Sokołowi 0:2, a w finale Sabud pokonał W ostatniej chwili, także 2:0. Następną imprezą sportową realizowaną przez studentów IWF będzie majowy test Coopera we Wschowie.

(ceg)

Fot. archiwum

V Reprezentanci UKS Jedynka Leszno startowali w Międzywojewódzkich Mistrzostwach im. Janusza Kusocińskiego w Sulechowie. Jakub Janiak i Kacper Nowak wygrali rywalizację w dwójkach chłopców w klasie młodzieżowej. Tuż za podium, na czwartym miejscu, znaleźli się bracia Antoni i Stanisław Bojanowscy (na zdjęciu). W dwójkach dziewcząt klasy III siódmą lokatę zajęły Aleksandra Malepsza (ceg) i Dorota Cichowlas.

JUDO

10 medali – radość trenera Fot. archiwum V Pięćdziesięcioosobowa grupa zawodników i przyjaciół klubów BUKOS Belęcin i LKO Leszno po raz dwunasty wyruszyła na podbój Szklarskiej Poręby i Jakuszyc. Na czele grupy stanęli inicjatorzy tego przedsięwzięcia Katarzyna Klimkowska i Mikołaj Patelka. Biegi na nartach odbywały się w trzech grupach w zależności od umiejętności technicznych i wydolności uczestników. Pierwsza i druga grupa to „łyżwiarze”, dla których pokonanie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów dziennie nie stanowiło żadnego problemu. Najmłodszą grupę biegaczy stanowiły dzieci w wieku od 9 od 11 lat, którym organizatorzy poświęcili najwięcej uwagi. W ciągu trzech niepełnych dni szkraby przebiegły na nartach 35 kilometrów! Opanowały w podstawowym zakresie technikę klasyczną oraz podjazdy i zjazdy. (ceg)

Poznańskie maty okazały się szczęśliwe dla najmłodszych adeptów judo UKS Junior Lipno. Podopieczni Mariusza Bąkowskiego wywalczyli aż dziesięć medali w I

Memoriale im. Andrzeja Cichego. Turniej zgromadził 144 uczestników z 11 klubów Wielkopolski, Dolnego Śląska i Lubuskiego oraz gości z Niemiec. Lipno reprezentowało

SZACHY

Korona zagra niżej Do czwartej ligi spadli seniorzy Korony/Rawbud Rawicz. W trzecioligowych, wielkopolskich rozgrywkach, w których występowali jako jedyny nasz klub, zajęli przedostatnie miejsce. Korona/Rawbud grała na tym szczeblu przez 5 lat. Dwa lata temu zajęła wysokie, czwarte miejsce, ocierając się o awans do II ligi. Poprzedni sezon zakończyła wprawdzie niżej w tabeli, bo na siódmym miejscu, ale o Koronie mówiono, że ma potencjał, aby grać nawet na „drugim froncie”. Rzeczywistość okazała się gorzka. – Graliśmy w odmłodzonym składzie, ale już w poprzednim sezonie występowaliśmy w takim zestawieniu – mówi Włodzimierz Markowski, prezes Korony/Rawbud. – Przede

wszystkim na naszych wynikach, w niektórych meczach, odbiły się wakaty na szóstej, kobiecej szachownicy. Z różnych powodów nie mogliśmy wystawić do gry zawodniczek i oddawaliśmy punkty walkowerem. Brakowało nam tych punktów w pojedynkach i końcowej klasyfikacji. W całym sezonie Korona wygrała zaledwie jeden mecz (z Lechem WSUS Poznań). Zremisowała dwa spotkania i poniosła aż osiem porażek. W rozgrywkach zwyciężyła Wieża Kórnicka Kórnik przed Lipnem Stęszew (oba zespoły awansowały do II ligi). Z Korony w trakcie rozgrywek normy na klasy sportowe uzyskali: Piotr Markowski – na pierwszą, Mateusz Miszczak – na drugą i Mikołaj Kowalczuk – na trzecią. Miejsca zajęte przez zawodników Korony na

poszczególnych szachownicach: na pierwszej – III m. Piotr Markowski, na drugiej – VI m. Mateusz Miszczak, na trzeciej – IX m. Mikołaj Kowalczuk, na czwartej – VII m. Adam Bruder, na puątej – VIII m. Bartosz Godyla. Na szóstej, kobiecej szachownicy, na której Korona miała często wakaty, nie sklasyfikowano nikogo z rawickiego klubu. Niedawno w Koronie/Rawbud odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Prezesem ponownie wybrano Włodzimierza Markowskiego, który funkcję tę pełni od 2000 roku, gdy utworzono klub. Sekretarzem została Agnieszka Godyla, skarbnikiem pozostała Katarzyna Chromicz, a dwoma pozostałymi członkami Zarządu są Kinga Gaszek i Radosław Osiecki. J.W.

Fot. J. Witczak V W odmłodzonym składzie Korony najbardziej doświadczonym i najbardziej utytułowanym zawodnikiem był Piotr Markowski, który w rozgrywkach uzyskał pierwszą klasę sportową.

Fot. archiwum V Uczestnicy poznańskiego memoriału.

20 zawodników. Złoto wywalczyli: Norbert Ratajczak (42 kg), Michał Gaumer (+ 65 kg), Szymon Gaumer (55 kg) i Miłosz Olizar (36 kg), srebro zdobyli: Agnieszka Mikołajczyk (39 kg) i Kacper Sajnóg (30 kg), a brąz: Wiktoria Golubska (35 kg), Martyna Kajoch (35 kg), Malwina Żak (30 kg), Kacper Kowalski (26 kg). Tuż za podium, na 5. miejscach znaleźli się: Kamil Gerwazik, Maja Witkowska, Przemek Kajoch, Kacper Kołodziejczyk, Filip Olizar, Adam Młynarek, Kacper Dominiak i Kacper Witkowski. – Słowa pochwały należą się wszystkim naszym reprezentantom, jednak na wyróżnienie zasługuje Norbert Ratajczak, który wygrał wszystkie walki przed regulaminowym czasem zdobywając złoty medal – powiedział trener Bąkowski. – Dobrze walczyli również pozostali. Bracia Gaumer i Miłosz Olizar, dla którego był to pierwszy turniej i od razu najwyższe podium, podobnie zresztą jak dla Kacpra Sajnóga, który wywalczył srebro. Wszyscy wykazali się wielką wolą walki i apetytami na zwycięstwo. Niestety, nie wszystkim dopisało sporLL towe szczęście.


23

SPORT Nie było niespodzianki w weekendowych meczach strefowych do mistrzostw Polski młodziczek starszych i młodzików. Zawodniczki Tęczy Leszno uzyskały awans, a z dalszej rywalizacji odpadli młodzicy Polonii 1912 Astromal. KOSZYKÓWKA

Tęcza w ćwierćfinale Od piątku do niedzieli w hali Trapez dominowała młodzieżowa koszykówka. Rozgrywane były tam mecze rewanżowe tak zwanej strefy. Leszczyńskie zespoły zmierzyły się z ekipami z Zachodniopomorskiego. Już w piątek pewne awansu były zawodniczki Tęczy, które pokonały Szesnastkę Koszalin 67:43. Dzień później, po triumfie 84:26 nad Salosem Koszalin, stało się jasne, że wyjdą z grupy z trzeciego miejsca. Ostatni pojedynek z Kotwicą Kołobrzeg był już tylko formalnością. Zakończył się wynikiem 67:58 dla gospodarzy.

– Zagramy w ćwierćfinale z Sokołowie Podlaskim. Ten turniej odbędzie się w dniach 12–14 kwietnia. Faworytem nie jesteśmy, ale na pewno powalczymy, nie mamy nic do stracenia – uważa Krzysztof Zajc, szkoleniowiec Tęczy. Bez szans na grę w ćwierćfinale MP byli młodzi podopieczni Jana Zabawy, którzy już tydzień wcześniej wrócili znad morza bez wygranej. Teraz też przegrali wszystkie pojedynki i odpadli z dalszej rywalizacji. Rywali mieli jednak bardzo mocnych. Dla nich już sam udział w strefie był sporym sukcesem. (ceg)

PIŁKA RĘCZNA

Niepotrzebne nerwy Sobotnie derby Wielkopolski w Lesznie zakończyły się wygraną Realu/Astromalu. Gospodarze pokonali Grunwald Poznań 37:33 i praktycznie zapewnili sobie pierwszoligowy byt na przyszły sezon.

Mecz w hali Trzynastka był bardzo ważny dla obu wielkopolskich drużyn, które walczą o uniknięcie baraży o utrzymanie (z ligi nikt nie spada bezpośrednio, gdyż wycofały się Jurand Ciechanów i GSPR Gorzów). Po sobotnim spotkaniu leszczynianie

KRĘGLARSTWO

Wygrały za trzy Dobry występ zawodniczek Polonii 1912 Astromal Leszno, gorszy ich klubowych kolegów. Obie drużyny gościły w niedzielę w Tarnowie Podgórnym. Panie pokonały Alfę Vector 5:3, w kręglach 3307:3229. – To cenne zwycięstwo, bo dało nam trzy punkty – powiedział Ireneusz Kaczmarek, kierownik sekcji. W leszczyńskim zespole znów

świetnie zaprezentowała się Kinga Konopa, którą po raz kolejny rzuciła ponad 600 punktów, dokładnie 612. Pozostały dorobek: Jolanta Jaś 531, Anna Marażewska 557, Joanna Lajtke 568, Anna Chwastyniak 549, Dorota Kwapisz i Anna Matecka 490. Męski team Polonii także zmierzył się z Alfą Vector, ale uległ gospodarzom wyraźnie, 1:7. (ceg)

SZERMIERKA

Na Dolnym Śląsku Silną obsadę, jak zwykle zresztą, miał międzynarodowy turniej we Wrocławiu - Challenge Wratislavia. Startowali w nim także młodzi leszczynianie. Najbliżej miejsca w czołowej ósemce był Adrian Wojtkowiak z IKS Jamalex Leszno, który przegrał walkę o 1/4 finału i zajął ostatecznie 13. lokatę wśród juniorów młodszych. W gronie dzieci 36. był Mikołaj Skrzypczak z Polonii 1912 Astromal. Pozostali nasi zawodnicy plasowali się na odległych pozy-

cjach, poza czołową „64”. Wśród dziewcząt najlepiej zaprezentowała się Renata Tomczak. Florecistka IKS Jamalex zajęła 19. miejsce w kategorii juniorek młodszych, przegrywając walkę o awans do 1/8 finału. Na 50. pozycji ukończyła turniej Jagoda Dyba z Polonii. W gronie dzieci 24. lokatę wywalczyła Aleksandra Łakomska z Polonii, a w zmaganiach młodziczek 26. była Kinga Pijaczyńska (Polonia), 52. Jagoda Juskowiak i 62. Anna Radajewska (obie IKS Jamalex). (ceg)

Fot. E. Baldys ▲Zwycięstwem nad Grunwaldem leszczynianie praktycznie zapewnili sobie spokojny ligowy byt.

PIŁKA RĘCZNA

Najlepsze 10 minut W wyjazdowym meczu drugoligowa Tęcza Kościan pokonała Pogoń Oleśnica 34:30. – Pierwsze dziesięć minut tego spotkania, to nasz najlepszy okres gry w tym sezonie. Wszystko nam wtedy wychodziło. Wyprowadzaliśmy kontry, mieliśmy ataki pozycyjne, a przede wszystkim dobrze radziliśmy sobie w obronie – wyznał Wojciech Hanyż, trener Tęczy. Dość wspomnieć, że po 10 minutach było 8:1 dla gości. Potem Pogoń zaczęła się spisywać lepiej i zmniejszyła nieco przewagę Tęczy. Po przerwie kościaniacy zagrali gorzej. Obrona nie była już tak czujna, a przede wszystkim brakowało skuteczności. W 45. min Pogoń zmniej-

szyła różnicę do 4 bramek (23:27), a w 57. min tylko do 2 (28:30). – Na szczęście opanowaliśmy sytuację i zdołaliśmy wygrać, z czego się bardzo cieszę – podsumował trener Hanyż. Skrytykował on pracę sędziów, którzy co prawda mylili się w obydwie strony, ale niepotrzebnie wprowadzali nerwowość na boisku. Bramki dla Tęczy: Graf 9, Nowak 7, Stelmasik 6, Piątek, Bąkowski i Florkowski po 4. Następna kolejka w sobotę, 6 kwietnia. Tęcza będzie gospodarzem, ale mecz wyjątkowo – ze względu na wystawę kotów w ZS nr 4 – odbędzie się w hali sportowej w Starych Oborzyskach. Początek meczu tradycyj(dab) nie o godzinie 17.

mogą być już raczej spokojni pozostania na zapleczu ekstraklasy. Pierwsza połowa odbywała się pod dyktando naszych szczypiornistów, którzy wygrali ją aż 19:12. Uspokojeni wysokim prowadzeniem leszczynianie zaczęli popełniać błędy i rywale z tego skorzystali. Zbliżyli się na 2 bramki. Na szczęście finisz należał ponownie do gospodarzy, którzy zainkasowali komplet punktów. – Niepotrzebnie sami doprowadziliśmy do nerwowej końcówki – przyznał Ryszard Kmiecik, szkoleniowiec Realu/Astromalu. – Zabrakło zawodnika, który w tym trudnym momencie wziąłby na siebie ciężar gry i uporządkował ją. Bramki dla Realu/Astromalu: M.Wierucki 9, Krystkowiak 7, J.Wierucki i Kajzer po 6, Misiaczyk 4, Przekwas i Nowak 2, Giernas 1. Szczypiornistów I ligi czeka teraz świąteczna przerwa. Następny mecz leszczynianie rozegrają dopiero 6 kwietnia. W tym dniu podopieczni Ryszarda Kmiecika zmierzą się w Olsztynie z Warmią.

Pozostałe wyniki: Pomezania – Kardo Legionowo – GSPR Wolsztyniak – Sokół Techtrans – Warmia Wybrzeże – AZS

29:32 10:0 30:36 26:25 37:14

Tabela 1. KPR Legionowo 2. Wybrzeże Gdańsk 3. Warmia Olsztyn 4. Pomezania Malbork 5. Wolsztyniak Wolsztyn 6. Techtrans Elbląg 7. SMS Gdańsk 8. Kardo Gdynia 9. Real/Astromal Leszno 10. Sokół Kościerzyna 11. AZS Warszawa 12. Grunwald Poznań 13. GSPR Gorzów

19 34 19 32 20 25 19 25 19 23 19 23 19 19 20 16 19 16 20 15 20 13 20 10 19 1 (ceg)

Gazeta „ABC”, 64–100 Leszno, ul. Słowiańska 63, tel. 65 529–25–40, 65 529–47–27, tel./fax 65 529–48–81. Redaguje zespół: Edward Baldys – fotoreporter, Dariusz Cegielski – z–ca redaktora naczelnego, Elżbieta Curyk–Sierszulska, Łukasz Domagała, Jacek Kuik, Lidia Lewandowska, Lidia Matuszewska, Antoni Neczyński – redaktor naczelny, Andrzej Przewoźny – sekretarz redakcji, Jacek Witczak, Mirosław Wlekły, Kinga Zydorowicz, współpracownicy: Dariusz Borowski, Łukasz Zalesiński. Wydawca: Leszczyńska Oficyna Wydawnicza Sp. z o.o., ul. Słowiańska 63, 64–100 Leszno. Druk: Drukarnia POLSKAPRESSE Sp. z o.o., Oddział Poligrafia, ul. Malwowa 158, 60–175 Skórzewo k.Poznania, tel. 61 814–85–10. ISSN 1231–9082


Sport ŻUŻEL

Powodem są panujące w kraju warunki atmosferyczne. Wzięto pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo zawodników, którzy z powodu zimowej aury nie mogą się należycie przygotować do sezonu. Inauguracyjna seria została przełożona nie tylko w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale również w I i II lidze. Pierwsza kolejka na „drugim froncie” odbędzie się 5 maja, natomiast inauguracyjną rundę I ligi (w

tym spotkanie Kolejarza/Rawag Rawicz z Orłem Łódź) wyznaczono na 19 maja. Pojedynki drugiej kolejki w obu tych ligach rozegrane zostaną zgodnie z terminarzem, czyli – jeśli oczywiście aura znów nie spłata figla – w niedzielę, 7 kwietnia. Jeśli chodzi o kluby Enea Ekstraligi to otrzymały one do akceptacji proponowane daty rozegrania meczów z pierwszej rundy. Po otrzymaniu ich opinii, decyzje co do kon-

życzenia na Święta Wielkanocne

Bilety na Ligę Mistrzów

Nie pojadą 1 kwietnia! Inauguracja rozgrywek ligowych w Polsce nie odbędzie się 1 kwietnia - została przełożona. Taką decyzję podjęły w ubiegłym tygodniu Główna Komisja Sportu Żużlowego i Speedway Ekstraliga.

Już w Wielki Piątek

kretnych dat przełożonych zawodów, zostaną podane w komunikacie Enea Ekstraligi, najpóźniej dzisiaj, czyli we wtorek. W przypadku meczu Stali Gorzów z FOGO Unią Leszno w grę wchodziły cztery nowe terminy: 18.04 (czwartek), 27.04 (sobota), 30.05 (czwartek, Boże Ciało) i 09.06 (niedziela). Zmianie uległy też daty kilku imprez poza ligą. Odwołano zaplanowane na 4 kwietnia półfinały krajowych eliminacji IMŚJ w Rawiczu i Gdańsku oraz turnieje zaplecza kadry narodowej, natomiast z 23 czerwca na 11 sierpnia przełożono finał IMP.

Mecze na

wielkim ekranie

Cinema 3D w Galerii Leszno ma ciekawą propozycję dla sympatyków sportu, a futbolu w szczególności. Otóż na dużym ekranie wyświetlać będzie decydujące mecze Ligi Mistrzów. Pierwsze już za tydzień, 2 kwietnia.

(ceg)

ŻUŻEL

Zapomniał o kontuzji Zwycięstwem Jarosława Hampela zakończyła się pierwsza w tym roku odsłona cyklu Grand Prix. Popularny „Mały” wygrał w Auckland w Nowej Zelandii, pokonując w finale Tomasza Golloba, Nicki`ego Pedersena i Grega Hancocka. Stara gwardia nie rdzewieje. Tak w największym skrócie można podsumować sobotnie zawody na antypodach. Młodzież wprawdzie naciskała, ale w wielkim finale i tak spotkali się weterani. Świetnie rozegrali go Polacy. Hampel wystartował jak z katapulty i pewnie prowadził do samej mety. Tuż za nim jechał Gollob. Pedersenowi i Hancockowi została już tylko walka o trzecie miejsce. – Bardzo się cieszę – mówił po zwycięstwie Jarosław Hampel. – Zacząłem niezbyt dobrze i trzeba było dużo pracy w trakcie turnieju. Udało się jednak. W decydujących wyścigach postawiłem na doświadczenie, nastawiłem się na szybkie wyjście spod taśmy. Przyznam, że nie spodziewałem się, że w finale Tomek wybierze drugie pole. Od razu więc sięgnąłem po czerwoną tabliczkę. Moja radość jest tym większa, że poprzedni sezon był dla mnie bardzo pechowy. Myślę, że tym dobrym startem wymazałem z pamięci ubiegłoroczną kontuzję. W sobotę liczyły się właściwie tylko wewnętrzne tory, choć w półfinale były kapitan Unii Leszno ruszał spod bandy i wygrał. Z trójki Polaków, która wystąpiła w Auckland najmniej zadowolony był Krzysztof Kasprzak, który z dorobkiem 6 „oczek” uplasował się na 12. pozycji. Jedyny zawodnik FOGO Unii Leszno – Fredrik Lindgren zajął ostatecznie 9. lokatę z dorobkiem 8 punktów. Awans do półfinału przegrał ilością pierwszych miejsce z mistrzem świata Chrisem Hol-

Klasyfikacja Grand Prix Fot. E. Baldys V Mistrz świata Chris Holder zdobył w sobotę 9 punktów.

derem (Szwed nie wygrał żadnego biegu, a Australijczyk jeden – dop red.). A ten nie błyszczał w inauguracyjnych zawodach – odpadł już w półfinale. Hampel i Gollob objęli przodownictwo w klasyfikacji Grand Prix 2013. Kolejne zawody o indywidualne mistrzostwo świata odbędą się za niespełna miesiąc, 20 kwietnia, w Bydgoszczy. (ceg)

1. Tomasz Gollob 15 2. Jarosław Hampel 15 3. Nicki Pedersen 12 4. Darcy Ward 12 5. Greg Hancock 11 6. Andreas Jonsson 11 7. Chris Holder 9 8. Tai Woffinden 9 9. Fredrik Lindgren 8 10. Niels Kristian Iversen 7 11. Emil Sajfutdinow 6 12. Antonio Lindbaeck 6 13. Krzysztof Kasprzak 6 14. Martin Vaculik 5 15. Matej Zagar 5

Wtedy to odbędą się ćwierćfinały tych elitarnych rozgrywek, w których Bayern Monachium zmierzy się z Juventusem Turyn, a Paris St. Germain z Barceloną. Dzień później zagrają Real Madryt z Galatasaray Stambuł i Malaga z Borussią Dortmund. Cena podstawowa biletu dla kibiców to 15 złotych. Do nabycia będzie też tak zwany pakiet meczowy, w skład którego wchodzić będzie wejściówka oraz zestaw barowy. Jeżeli zbierze się minimum trzech fanów, czyli Drużyna Mistrzów, będą oni mogli kupić bilet i zestaw meczowy w promocyjnej cenie. Na miejscu będzie też do nabycia złocisty napój.

O szczegóły tego piłkarskiego wydarzenia należy pytać w Cinema 3D w Galerii Leszno. Zapraszamy Dla naszych czytelników mamy 4 podwójne zaproszenia, po jednym na każde z tych spotkań. Co zrobić, aby je zdobyć? Wystarczy wysłać SMS-a pod numer 71051 (cena z VAT 1,23 zł) i w treści wpisać ABC.LIGA oraz podać swoje imię i nazwisko. Na SMS-y czekamy do 28 marca. Zwycięzców powiadomimy drogą SMS-ową. Bilety będzie można odebrać w siedzibie redakcji (Słowiańska 63) w przedświąteczny piątek lub we wtorek, 2 (ceg) kwietnia.


Wiadomości Powiatu Rawickiego Gazeta „ABC”

Redaguje: Jacek Witczak e-mail: witczak@gazetaabc.pl

Od jutra, środy, połączenia na numer alarmowy 112 wykonywane z powiatu rawickiego odbierać będzie Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu.

Alarmowy 112 inaczej – I całe szczęście – mówią rawiccy strażacy, bo do tej pory połączenia na ten numer trafiały do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W razie potrzeby były przekazywane do policji lub pogotowia ratunkowego. Powiat rawicki jest jednym z ostatnich w Wielkopolsce przełączanych do systemu obsługiwanego przez WCPR. – Numer 112 obsługiwany jest przez 57 wysoko wykwalifikowanych operatorów, którzy dysponują nowoczesnymi mapami cyfrowymi, umożliwiającymi szybką lokalizację osoby zgłaszającej zdarzenie – mówi Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. – Wszyscy operatorzy znają języki obce. W sytuacji wymagającej interwencji przekazują zgłoszenie dyspozytorom pogotowia lub oficerom dyżurnym policji bądź straży pożarnej właściwym dla miejsca zdarzenia. Rzecznik zaznacza, że aż 75% wszystkich połączeń na numery alarmowe to pomyłki, telefony głuche lub niezasadne i że faktycznie interwencji wymaga zaledwie co czwarte połączenie. Tłumaczy więc, że ważną funkcją WCPR jest weryfikacja i selekcja zgłoszeń. Średni czas odbioru zgłoszenia wynosi w WCPR około 10 sekund, wliczając w to 7-sekundową zapowiedź na centrali telefonicznej. Po uzyskaniu połączenia z operatorem należy krótko opisać zaistniałą sytuację, podać swoje imię i nazwisko oraz dokładne miejsce zdarzenia. Trzeba pamiętać, aby nie rozłączyć się do czasu wyraźnego polecenia od operatora, gdyż może on chcieć zadać dodatkowe pytania lub przekazać instrukcje dalszego postępowania.

Fot. J. Witczak  Od środy dyżurni KP PSP już nie będą odbierać połączeń na numer alarmowy 112. Mówią, że większość z nich miała niewiele wspólnego ze strażacką służbą albo w ogóle z funkcją tego numeru.

Dobrze jest również nie blokować telefonu, z którego się dzwoniło, gdyż operator może próbować skontaktować się z osobą zgłaszającą zdarzenie w celu weryfikacji informacji. Zobaczymy, jak spisywać się będzie WCPR. Jeśli dojdzie do powiadomienia na 112 o wypadku w powiecie rawickim, informacja o nim i tak będzie przekazywana z Poznania do Rawicza (do straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego). Teoretycznie jeden telefon wystarczy, żeby powiadomienie o wypadku uzyskały (poprzez WCPR) wszystkie trzy służby. Z drugiej strony, taki model funkcjonowania numeru 112 może sprawiać wrażenie powiadamiania okrężną drogą. Nie ulega wątpliwości, że w sprawach wymagających interwencji wyłącznie policji, straży pożarnej lub pogoto-

Edukacja i nie tylko Jutro, w środę w godz. 10-14 w Gimnazjum w Sierakowie odbędą się XI Rawickie Targi Edukacyjne i VI Targi Pracy. Impreza skierowana jest głównie do uczniów ostatnich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz do osób planujących karierę zawodową. Ale nie tylko – także do ich rodziców, nauczycieli, wykładowców, pracodawców. – Od 11 lat wychodzimy naprzeciw ich potrzebom – mówi Anna Nowak z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Rawiczu. – Stwarzamy im warunki do ciekawej prezentacji wyzwań współczesnej edukacji i wymogów rynku pracy. Uczniom, absolwentom szkół, przyszłym studentom pomagamy podejmować trafne decyzje dotyczące dalszej edukacji. Swoje oferty zaprezentuje ponad 40 wystawców z całej Polski: szkoły ponadgimnazjalne, policealne, pomaturalne, wyższe uczelnie, szkoły językowe i inne placówki kształcenia oraz placówki informacji zawodo-

wej. Szkoły z powiatu rawickiego pojawią się na targach w zasadzie w komplecie. W ubiegłym roku po raz pierwszy do programu imprezy włączono Targi Pasji i Talentów, podczas których uczniowie rawickich szkół prezentują indywidualnie i zespołowo swoje osiągnięcia, pasje i zainteresowania. Targi Pracy będą okazją do zaprezentowania się firm dysponujących ofertami praktyk, stażów czy innych form zatrudnienia, na przykład dla młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego. W programie imprezy znajdą się ponadto: lekcje pokazowe rawickiej Akademii Języków Obcych Eurokontakt, zajęcia dotyczące przedsiębiorczości, występ sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Miliczu, pokazy ratownictwa medycznego i masażu, pomiary ciśnienia tętniczego i cukru we krwi, pokazy samoobrony czy prezentacja prac podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej. J.W.

wia ratunkowego prościej i szybciej będzie zadzwonić na 997, 998 lub 999. W razie potrzeby dyżurny powiadomi pozostałe służby. Straż pożarna cieszy się, że numer 112 przechodzi do WCPR. Od dobrych kilku lat takie połączenia trafiały do strażackich komend w całej Wielkopolsce. Niejednokrotnie były utrapieniem. Zdecydowana większość dotyczyła spraw, którymi zajmuje się policja. Zdarzały się głupie kawały, czasami przypadkowo dzwoniły dzieci bawiące się telefonami rodziców. Rozmówcy bywali niegrzeczni, opryskliwi, nawet wulgarni. J.W.

Lampy z oszczędności Do końca kwietnia wybudowane zostanie oświetlenie w Słupi Kapitulnej i Szymanowie. To trzeci etap montowania nowych lub dodatkowych lamp w wioskach w gminie Rawicz. W sprawie tych inwestycji jeszcze niedawno trwał konflikt między burmistrzem oraz radnymi Samorządowej Akcji Wyborczej i Platformy Obywatelskiej. Pod koniec 2011 roku na wniosek radnych SAW i PO do budżetu gminy wprowadzono budowę lub uzupełnienie oświetlenia w 10 wsiach, w tym w Szymanowie (ul. Kowalikowa, Floriana Kapały i Szczęśliwa) i Słupi Kapitulnej. Gmina przeznaczyła na ten cel 231.600 zł, ale żeby zrealizować wszystkie tego typu inwestycje, potrzebne byłoby ponad pół miliona złotych. W przetargu wybrano takie zadania, których łączny koszt po wycenie mieścił się w kwocie, którą gmina miała do dyspozycji. Odpadła budowa oświetlenia przy ul. Kapały i Szczęśliwej w Szymanowie oraz zamontowanie kilku dodatkowych lamp w Słupi Kapitulnej. Radni SAW i PO chcieli jednak, aby zrealizować wszystkie zgłoszone przez nich propozycje oświetleniowe. Po przetargu w zarezerwowanej wcześniej kwocie gminie została nadwyżka, dlatego burmistrz wybrał jeszcze kilka miejsc do założenia oświetlenia. Kierował się jednak zasadą, że należy wykonać te zadania, którym kończy się pozwolenie na budowę. Opozycyjni radni chcieli wyrzucić je z budżetu (uznając, że zostały zaproponowane przez burmistrza w ostatniej chwili) i ponownie domagali się wprowadzenia wcześniej wskazanych przez siebie

Brązowe krążki Michała

inwestycji. W końcu zrezygnowali z wybudowania oświetlenia przy ul. Szczęśliwej w Szymanowie. Oszczędności przyniósł jednak także drugi przetarg – na wykonanie oświetlenia przy ul. Nowiaszaka w Rawiczu, Szklarniowej w Sierakowie oraz w Kątach. Gminie zostało prawie 100.000 zł, które przeznaczono właśnie na wspomniane na wstępie dokończenie budowy oświetlenia w Słupi Kapitulnej oraz na taką samą inwestycję przy ul. Kapały w Szymanowie. Przetarg wygrała firma z Inowrocławia za kwotę około 88.000 zł. Wykona linię kablową o łącznej długości 1140 metrów, zamontuje 9 lamp i dwie szafki energetyczne. Z listy zaproponowanej przez radnych SAW pozostała tylko ul. Szczęśliwa w Szymanowie, na której oświetlenie (19 latarni LED-owych), także będzie wybudowane w tym roku. Kosztorys inwestorski opiewał prawie na 146.500 zł, w przetargu spośród 10 firm wybrano leszczyńskie przedsiębiorstwo Voltmar, które zaoferowało wykonanie prac za ponad 92.000 zł. Inwestycja ma zakończyć się do lipca. J.W.

Dyżur posła Dziś, we wtorek w godz. 17-17.45 w biurze Porozumienia Samorządowego w Rawiczu (ul. Buszy, pierwsze piętro) dyżur będzie pełnił poseł Leszek Aleksandrzak, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Mieszkańców zachęcamy do skorzystania z dyżuru. J.W.

finału A. W nim zdobył brąz (25.24). Na 200 m zmiennym zajął pierwsze miejsce w finale B. Z kolei na 100 m grzbietowym wywalczył w finale Trzy medale zimowych miawansował do finału A z drugim A trzeci brązowy medal, kolejny raz strzostw Polski juniorów zdobył czasem na 100 m stylem motylkopoprawiając rekord życiowy (57.27). Michał Chudy z Wodnika Rawicz. wym. W walce o medale był trzeci Tomasz Lubiatowski pobił rekordy Tuż za podium uplasowała się Zuz rekordem życiowym 56.38. Na 200 życiowe na 50 m dowolnym i klazanna Lis. m grzbietowym uzyskał trzeci czas sycznym oraz na 50 m motylkowym, Krajowy czempionat 16-latków w finale B. Na 50 m motylkowym 100 i 200 m klasycznym. rozegrano w Gliwicach. M. Chudy awansował na pierwszym miejscu do MP juniorów 17- i 18-letnich rozegrano w Krakowie. Zuzanna Lis awansowała na szóste miejscu do finału A na 50 m klasycznym. W walce o medale też była szósta (rekord życiowy 33.32). Na 200 m klasykiem weszła do finału A z rekordem życiowym 2:38.84. W finale zajęła ósme miejsce. Na 100 była czwarta w finale A. Adam Rojda na 50 m klasycznym zajął trzecie miejsce w finale B, na 200 m był piąty w finale B, a na 100 m klasycznym siódmy, także w finale B. MP juniorów 14-letnich rozegrano w Olsztynie. Wodnika reprezentowali Bartosz Gil i Józef Gniazdowski. Pierwszy raz startowali w championacie i swoimi Fot. archiwum wynikami potwierdzili dobrą  Trzykrotny brązowy medalista MP Michał Chudy wraz z rodzicami oraz Toma- formę zaprezentowaną już na mistrzostwach okręgu. J.W. szem Lubiatowskim i trenerem Tomaszem Maruwką.


24_2013  
Advertisement
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you