Issuu on Google+

Fot. E. Baldys

Kolejne zmiany na ulicach Leszna

GOSTYŃ y GÓRA y KOŚCIAN y LESZNO y RAWICZ y WSCHOWA Nr indeksu 35077X

www.leszno24.pl

str. 4

www.gazetaabc.pl

e-mail: abc@gazetaabc.pl

Nr 64 (2416) 17-20.08.2012 r. piątek-poniedziałek cena 2,70 zł (w tym 8% VAT)

W sobotę i niedzielę zapraszamy do Wilkowic

Fot. J. Kuik

Wielkie święto starych traktorów

str. 15-19

Recepta na oszczędzanie Ceny rosną, bezrobocie też, o podwyżce można tylko pomarzyć. Jak wydawać pieniądze, by kryzys do końca nas nie pogrążył?

str. 12


AKTUALNOŚCI

2

Pokibicuj biegaczom W sobotę o godzinie 10 z polany w Karczmie Borowej wystartują uczestnicy III Koleżeńskiego Maratonu Leszno. Ogółem z dystansem zmierzy się około 600 biegaczy. Lista startowa zawiera 690 nazwisk, z czego 550 osób dokonało opłaty startowej. Ta grupa ma zapewniony numer startowy. – Podobnie jak w ubiegłym roku wyznaczyliśmy limit ograniczający liczbę zawodników do 600 – wyjaśnia Wiesław Prozorowski z komitetu organizacyjnego. – Do tego limitu będziemy prowadzić jeszcze zapisy zawodników w piątek od godziny 16 do 20 oraz w sobotę od godziny 7 do 9.30. Biuro zawodów znajduje się na terenie firmy Ambit. W tym roku organizatorzy posta-

nowili wyjść naprzeciw biegającym rodzicom małych dzieci i dla ich pociech zorganizują na polanie przedszkole. Rywalizacja przebiegać będzie na liczącej 10,5 km pętli, którą zawodnicy w zależności od wybranego dystansu pokonają 4, 2 lub jeden raz. Organizatorzy serdecznie zapraszają na trasę miłośników leśnych spacerów, a przede wszystkim tych, którzy już zaczęli biegać, ale jeszcze nie zdecydowali się na start w imprezie masowej.

Tekst i fot. (JAC)

☺KONCERT. 17 sierpnia (piątek), godz. 20, pub U Bibiego, ul. Tylna w Lesznie – koncert bluesowego zespołu PRZYTUŁA&KRUK. Bilety 25 zł.

▲O atmosferze panującej na leśnych duktach Nadleśnictwa Karczma Borowa najlepiej świadczą uśmiechy Lidki Walczak i Pawła Marcinka. Nie pędzą oni do mety na granicy wytrzymałości, lecz biegnąc rozmawiają o miłych sprawach i rozkoszują się przyrodą podleszczyńskich lasów. Paweł jest organizatorem Bukówieckiego Lotania, wspaniałej imprezy, na którą w sobotę z pewnością będzie zapraszał wszystkich miłośników biegania.

W Rydzynie pokażą militaria Unikalne mundury, broń, ciekawe filmy na temat bitew. Wszystko to będzie można obejrzeć od soboty na wystawie „Militaria II wojny światowej” na Zamku w Rydzynie. – Niektóre eksponaty, szczególnie mundury, to unikaty nie do zobaczenia w większości muzeów. Ciekawe też są filmy przedstawiające poszczególne bitwy i możliwość przeładowania zabytkowej broni – zachwala Zbigniew Szukalski, dyrektor techniczny Zamku w Rydzynie. Obejrzymy uzbrojenie wykorzystywane w czasie II wojny światowej i umundurowanie wojsk różnych formacji: kawalerii i piechoty, biorących udział w kampanii wrześniowej 1939 roku – wojsk II Korpusu, I Dywizji Pancernej, I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, żołnierzy radzieckich i niemieckich. Będzie też oryginalna broń wykorzystywana na różnych frontach II wojny światowej i wyposażenie uzupełniające: hełmy, granaty, amunicja, przedmioty osobiste żołnierzy. Nie zabraknie uzbrojenia artyle-

ryjskiego: moździerzy, dział przeciwlotniczych, armat przeciwpancernych. I obszernego materiału ilustracyjnego, obejmującego opisy poszczególnych bitew oraz wojsk biorących w nich udział. Ponadto odbywać się będą projekcje filmów dokumentalnych, przedstawiających poszczególne wydarzenia historyczne. Sobotnie otwarcie zaszczycą rekonstruktorzy wojsk. Początek o godz. 10. Tego dnia będzie jedyna okazja, by skosztować prawdziwej wojskowej grochówki, nauczyć się pod okiem instruktorów przeładowywać broń i uczestniczyć w turnieju strzeleckim z broni krótkiej i długiej (od godz. 16 na zamkowej strzelnicy). Eksponaty zaprezentowane na Zamku w Rydzynie wypożyczono z polskich muzeów i od grup rekonstrukcyjnych. Będzie je można oglądać do 10 października (w godz. 10MIW 16). Wstęp 5 zł.

Koleżance

EWIE JANKOWIAK szczere wyrazy współczucia oraz głębokiego żalu z powodu śmierci

MĘŻA składają

14009/2012

WSZYSTKIM serdeczne podziękowanie za uczestniczenie w ostatniej drodze

śp.

za pamięć, modlitwę i kwiaty składa pogrążona w bólu Rodzina

14007/2012

Zdzisława ŁUCKIEGO

☺PIKNIK. 18 sierpnia (sobota), godz. 15, plaża nad jeziorem w Cichowie – Wielki Integracyjny Piknik „Gwiazdy Dzieciom”.Udział wezmą: Izabela Trojanowska z zespołem Mafia, Anna Żebrowska, Anna Matlewska, Kuba Molęda, Conrado Yanez, Tomasz Dolski, zespół ABBA MIA, Semplicze oraz orkiestra OSP Krzywiń. ☺FESTYN. 19 sierpnia (niedziela), godz. 14, boisko przy Zespole Szkół w Kąkolewie – festyn sportowo-pożarniczy. W programie m.in. turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Osiecznej, liczne konkursy z nagrodami, od godz. 18 zabawa taneczna.

Fot. E. Baldys ▲Eksponaty będzie można nie tylko zobaczyć, lecz również ich dotknąć.

Jachty w Boszkowie W najbliższą niedzielę na Jeziorze Dominickim w Boszkowie odbędą się bodaj największe w sezonie regaty żeglarskie – Julita Sailing Cup. Wystartują w nich zarówno jachty duże, kabinowe (klasa turystyczna), jak i wszystkie inne (klasa otwarta). Żeglarze mogą się jeszcze zgłaszać do udziału w zawodach. Biuro będzie czynne w niedzielę od godz. 10 w Marinie Boszkowo w Ośrod-

ku Żeglarskim Gminy Włoszakowice. Start do pierwszego wyścigu o godz. 12. Wszystkich wybierających się na plażowanie zachęcamy do wzięcia lornetek. Będzie na co popatrzeć, bo w Boszkowie każdego roku przybywa imponujących jachtów. Organizatorem i sponsorem regat jest wielki miłośnik żeglarstwa Henryk Niewczas z Leszna, właścian ciel firmy Julita.

„Kropla krwi znaczy więcej niż tysiąc słów” Pragnę podziękować wszystkim, którzy dla ratowania mojego życia oddali krew.

koleżanki i koledzy z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Lesznie

☺ IMPREZA PLENEROWA. 18, 19 sierpnia (sobota, niedziela), Wilkowice – XI Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. J. Samelczaka. Szczegóły na str. 15

Chciałbym szczególnie podziękować Pani Alicji Lokś i mojemu bratu Zdzisławowi Ratajczakowi za duże zaangażowanie w organizację akcji zbiórki krwi. Składam wyrazy wdzięczności. 13980/2012

Ryszard Ratajczak

☺KONCERT. 19 sierpnia (niedziela), godz. 14-18, rynek w Lesznie – w ramach cyklu imprez „Muzyczne Niedziele na Leszczyńskim Rynku”, prezentujących najlepsze zespoły z Leszna i okolic, zagra zespół Wehikuł. ☺WYSTAWA. Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, ul. Leszczyńskich 5 – wystawa malarstwa Andrzeja Zdanowicza pt. „W związku... z kinem”. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia. (and)


3

INFORMACJE Z LESZNA 17.08.2012 r. NR 33 (945)

DYŻURY RADNYCH

Radni dyżurują w godz. 14.30-15.30 w pokoju nr 14 w Urzędzie Miasta Leszna przy ul. Karasia 15: 20 sierpnia w godz. 16-17 w Biurze Rady Miejskiej (I piętro, pok. 14) w Urzędzie Miasta Leszna przy ul. Karasia 15 dyżurować będzie Tadeusz Pawlaczyk, przewodniczący Rady Miejskiej.

URODZENIA

Dziś, w piątek, otwarcie ofert przetargowych

W Lesznie powstanie elektrociepłownia na gaz To już pewne. Jeszcze w tym roku rozpocznie się w Lesznie budowa nowej elektrociepłowni opalanej gazem ziemnym. Będzie produkowała ciepło dla osiedlowych mieszkań i energię elektryczną. Elektrociepłownia będzie zupeł- otwarcie ofert przetargowych. dzą, za parę lat duża część krajowej nie nowym obiektem, powstanie na – Zainteresowanie specyfikacją energetyki zostanie oparta na gazie terenie Miejskiego Przedsiębior- zamówienia jest duże – mówił nam – konwencjonalnym i łupkowym, stwa Energetyki Cieplnej u zbiegu we wtorek prezes MPEC-u Zbi- a wówczas ceny gazu będą stabilne ul. Spółdzielczej i Wilkowickiej. gniew Uryzaj. – Spodziewamy się, i niskie. To dobrze rokuje dla naszej elektrociepłowni. Jej serce stanowi ogromny silnik że wpłynie około Co więcej, dostawpołączony z generatorem prądu. To ośmiu ofert od firm Elektrociepłownia ca gazu na swój urządzenie będzie produkowało 6 z całego kraju. megawatów energii cieplnej i 7,2 To duża inwe- na gaz w Lesznie ma koszt doprowadzi megawata energii elektrycznej. Pa- stycja. Jej całko- kosztować 22-24 mln do MPEC-u nowy gazociąg. liwem będzie gaz ziemny z kościań- wity koszt zostanie Warto dodać, skich złóż. ustalony w przetar- zł. Podobna powstaPotrzebę budowy elektrocie- gu, ale szacunki po- je w Wejherowie nad że elektrociepłownia opalana gazem płowni wymusiły dyrektywy Unii kazują, że sięgnie morzem. ma bardzo dobrą Europejskiej, które rygorystycznie 22-24 mln zł. Spółsprawność energewymagają, by kraje członkowskie ka sama zatroszczy „produkowały” mniej dwutlen- się o sfinansowanie budowy. Ma tyczną, zdecydowanie większą niż ku węgla. Ciepłownia MPEC-u już zapewnienie pożyczki z Wo- kotły węglowe. Pracuje automatyczw Lesznie wytwarza ciepło spalając jewódzkiego Funduszu Ochrony nie, niemal bezobsługowo. Nowa elektrociepłownia będzie węgiel, a podczas tego procesu Środowiska w wysokości 15 mln emituje do atmosfery dwutlenek zł. Ta pożyczka może być w części produkowała, oprócz ciepła, 7 mewęgla. Opłaty za tę emisję będą umorzona. Reszta pieniędzy ma porosły z roku na rok i za kilka lat chodzić z własnych środków spółki znacząco wpłyną na podwyżkę cen – 3 mln zł i z kredytu komercyjnego. ciepła i ciepłej wody. W tej sytuacji Firma, która wygra przetarg, zapadła decyzja o budowie elektro- będzie musiała sama zaprojektować ciepłowni, w której paliwem jest gaz obiekt i go zbudować. Ale zadanie ziemny, a blok energetyczny produ- musi być wykonane zgodnie ze Stacjonujący w Lesznie 1. Dykuje równocześnie ciepło i energię szczegółową specyfikacją zamówienia, które liczy kilkaset stron. wizjon Przeciwlotniczy otrzymał elektryczną. Nowa elektrociepłownia nie za- Nie ma więc mowy o wielkiej do- przydomek Leszczyński, a niebawem dostanie też imię generała stąpi dotychczasowej ciepłowni wolności. Leszczyński MPEC wzoruje się Stefana Grota-Roweckiego. To był MPEC-u, ale ją znacząco uzupełni. na realizowanej główny punkt obchodów Cudu nad Latem dostarczy właśnie podobnej Wisłą i Święta Wojska Polskiego do osiedlowych Leszno będzie ko- inwestycji w Wej- w Lesznie. mieszkań ciepłą Uroczystości odbyły się we wtowodę (w tym cza- rzystało z gazu spod herowie. Tamtejsza elektrociepłownia rek pod pomnikiem Żołnierzy Garsie kotły węglowe Kościana. Dostawca zostanie urucho- nizonu Leszczyńskiego. zostaną wyłączoŚwięto Wojska Polskiego po raz ne), a zimą wstęp- na swój koszt zbuduje miona we wrześniu. n i e p o d g r z e j e gazociąg do MPEC-u. Kosztowała 25 mln pierwszy odbyło się bez udziału zł, ale otrzymała rozformowanego w zeszłym roku wodę dla kotłów wsparcie – 7,4 mln 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwwęglowych, co polotniczego im. Stefana Grota-Rozł – z Unii Europejskiej. prawi efektywność ich pracy. – Elektrociepłownia w Wejhero- weckiego. Teraz, decyzją ministra Kilka miesięcy temu zgromadzenie wspólników MPEC Spółka wie jest już niemal gotowa – mówi obrony narodowej, tradycję jednostki z o.o., czyli praktycznie prezy- Uryzaj. – Byliśmy tam, widzieli- i przydomek „Leszczyński” otrzymał dent miasta, bo miasto Leszno jest śmy wszystko, jesteśmy zadowoleni. 1. Dywizjon Przeciwlotniczy. Trwają 100-procentowym właścicielem I taki obiekt chcemy mieć w Lesznie. też starania, aby 1. Dywizjon przyjął Paliwem będzie gaz ziemny imię Stefana Grota-Roweckiego. tej spółki wyraziło zgodę na zaciągnięcie pożyczki na tę inwestycję. pochodzący z kopalni gazu pod Rodzina generała już wyraziła na Na początku lipca ogłoszono prze- Kościanem. To paliwo przyszło- to zgodę. lm targ na budowę elektrociepłowni. ściowe, o którym w Polsce coraz Fot. E. Baldys Właśnie dziś, 17 sierpnia, nastąpi głośniej. Jeśli prognozy się potwier-

gawatów prądu. Dla całej dzielnicy Zatorze, a przede wszystkim dla strefy przemysłowej VASA jest to wiadomość zbawienna, warunkująca dalszy rozwój przemysłu. Dziś nastąpi otwarcie ofert przetargowych. W następnych tygodniach komisja wybierze najlepszą z nich. Liczy się cena inwestycji (80 proc. wagi), cena serwisu (10 proc. wagi) i sprawność generatora (10 proc. wagi). Wejherowska elektrociepłownia została zbudowana w ciągu 8 miesięcy. Leszczyńska rozpocznie pracę wiosną 2014 roku. Elektrociepłownia opalana gazem jest nie tylko nowoczesna i ekologiczna, ale też bardzo rentowna w sensie ekonomicznym.

2.08.2012 Wojciech Lewandowski 3.08.2012 Oskar Anioł 4.08.2012 Zofia Strzymińska Norbert Kaźmierski 6.08.2012 Filip Kraczewski 7.08.2012 Lena Grzelczak Tobiasz Baranowski Mikołaj Chudy

ZMARLI

Stanisław WASZAK ur. 29.08.1934; zm. 9.08.2012 Piotr NOWAK ur. 21.02.1935; zm. 9.08.2012 Leon PODKOWSKI ur. 22.03.1922; zm. 10.08.2012 Maria MYŚLIWIEC ur. 22.04.1940; zm. 13.08.2012

IMPREZY

15.08.2012 r., godz. 17, Stadion LA – Mecz piłkarski seniorów – III liga: Polonia 1912 Leszno – Polonia Środa Wlkp. 16.08.2012 r., godz. 11-13, Kręgielnia – Otwarty indywidualny turniej kręglarski dla dzieci i młodzieży. Dla najlepszych uczestników turnieju przewidziane są nagrody. 16.08.2012 r., godz. 17, Stadion – Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Wielkopolski na żużlu. 19.08.2012 r., godz. 19, Stadion – Mecz żużlowy o DMP: Unia Leszno – PGE Marma Rzeszów.

ANTONI NECZYŃSKI

1. Dywizjon już Leszczyński

 Dowódca 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego płk dypl. Marek Śmietana i prezydent Leszna Tomasz Malepszy wręczają żołnierzom Gwiazdy Afganistanu – za udział w misjach wojskowych. Dostali je: Adam Mularczyk, Marcin Stoiński, Krzysztof Kurasz, Jarosław Szymczak, Grzegorz Piwowarczyk, Cezary Retkowski, Jakub Straburzyński, Przemysław Skorupka i Witold Glura. Brązowe medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” za długoletnią służbę w Wojsku Polskim, przyznane przez prezydenta RP, odebrali Arkadiusz Lasik i Jarosław Szymczak.


INFORMACJE Z LESZNA

4

Ulica Kąkolewska otwarta

Kolejne zmiany w ruchu w Lesznie

Popiełuszki

5

12

t Al. Kons

go na jednej nitce jezdni. Teraz to niemożliwe. – Szukamy innego rozwiązania – tłumaczy Bukowski. Nie wyklucza, że parking będzie na części ul. Niepodległości. – Być może uda nam się też zaadaptować na potrzeby parkingowe ulicę Kąkolewską – dodaje. Prace na całej zachodniej nitce Al. Konstytucji 3 Maja mają potrwać do końca listopada. Jeśli chodzi o inne zmiany na modernizowanej trasie PoznańWrocław, to lada dzień otwarte zo-

6

1

Maja ytucji 3

ści

Niepodległo

a wsk e l o Kąk

ła II Al. Jana Paw

ieg owsk Estk

5

2 na

ęż kr

O

o

4

oty

u Piech 55 Pułk

Unii iej ejsk Europ

ogrodzony – mówi Rafał Bukowski, kierownik Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji w Lesznie. Trzeba się jeszcze uzbroić w cierpliwość – najpewniej do końca listo-

go kie uds Piłs Al.

Ulica Kąkolewska jest przejezdna na całej długości. Miała być otwarta już wcześniej, ale kłopoty finansowe dwóch firm budowlanych opóźniły inwestycję. Teraz jednak drogowcy dotrzymali słowa. W lipcu Wojciech Rajewski, lider konsorcjum remontującego drogę, zapowiedział, że do 15 sierpnia ulica zostanie oddana do ruchu. I nastąpiło to nawet dzień wcześniej. Z ul. Kąkolewskiej można wjechać w Al. Konstytucji 3 Maja, ale trzeba skręcić w prawo na Poznań

5 sk a Poznań

We wtorek po południu, zgodnie z zapowiedzią, oddana została do użytku ulica Kąkolewska i jej skrzyżowanie z Alejami Konstytucji 3 Maja. Będą też kolejne zmiany w ruchu w Lesznie. Oto one.

3 w tó

e od

Ge

5

Co nasz czeka na drogach w Lesznie: .Skrzyżowanie Al. Konstytucji 3 Maja z ul. Niepodległości: jest zamknięte,

Fot. E. Baldys  Z ul. Kąkolewskiej można już wyjechać na Al. Konstytucji 3 Maja, ale tylko w prawo na Poznań lub w lewo na Wrocław. Jazda na wprost jest niemożliwa, bo ruszyły już roboty na skrzyżowaniu alei z ul. Niepodległości.

lub w lewo na Wrocław. Jazda na wprost jest niemożliwa, bo zamknięte zostało skrzyżowanie alei z ul. Niepodległości, gdzie już w czwartek rozpoczęła się przebudowa kanalizacji. Ulica Niepodległości jest teraz ślepa. Można na nią wjechać tylko od skrzyżowania z Grunwaldzką i Studzienną. Dojazd do osiedli mieszkaniowych czy sanepidu odbywa się bez problemów. I tutaj uwaga! Piesi nadal nie mogą przechodzić przez Al. Konstytucji 3 Maja do kościoła św. Antoniego. Muszą korzystać z przejścia podziemnego. – Z uwagi na głębokie wykopy kanalizacyjne plac budowy zostanie

pada. Przechodzenie przez miejsce, gdzie pracuje ciężki sprzęt, jest bardzo niebezpieczne. Czasem jednak trudno o rozsądek, czego przykłady mieliśmy w poniedziałek. Drogowcy wylewali na ulicę gorące warstwy bitumiczne podłoża, a ludzie próbowali w nie wchodzić. Straż Miejska zapowiada wzmożone kontrole. Prace drogowe obejmą nie tylko skrzyżowanie z ul. Niepodległości, ale cały odcinek od przejścia podziemnego aż do Ronda Antoniny. Z powodu robót drogowych w tym roku we Wszystkich Świętych nie będzie parkingu na Al. Konstytucji 3 Maja. Przypomnijmy, że do tej pory zawsze urządzano

Uwaga na autobusy! Remonty dróg pociągają za sobą zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Autobusy na liniach 3 i 7 wróciły już na ul. Kąkolewską, ale nie jeżdżą Niepodległości. Autobus linii 4 ominie przystanki przy ulicach Niepodległości i Grunwaldzkiej oraz Al. Konstytucji 3 Maja. Dodatkowy przystanek dla autobusów linii 4 w kierunku Wilkowic wyznaczono przy ul. Dekana. Uważać trzeba na przystankach linii 10 na ul. Kąkolewskiej. Jadący w kierunku Galerii Leszno wsiadają po stronie cmentarza, a w kierunku miasta – po stronie kościoła św. Antoniego.

stanie skrzyżowanie z ul. 55 Pułku Piechoty. Natomiast od 3 września zamknięte będzie skrzyżowanie z ul. Okrężną. Pamiętajmy jednak, że oddana do użytku jest już nowa ulica – Geodetów – i nią wygodnie można dojechać np. na osiedle Rejtana. Otwarcie ul. Kąkolewskiej przyśpieszy prace na ul. Unii Europejskiej i Estkowskiego. Od 20 sierpnia będzie zamknięty odcinek ul. Unii Europejskiej od budowanego teraz ronda do ul. Francuskiej. Mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych przy Francuskiej i Hiszpańskiej dotrą do siebie od strony Ronda Grzybowo. Z kolei na osiedle Holenderska dojechać będzie można od ul. Estkowskiego przez targowisko. Ale uwaga! Czynny teraz przelot przez targowisko zostanie zamknięty! Kierowcy muszą korzystać z ul. Kąkolewskiej! Przyśpieszenie prac związanych z budową ul. Unii Europejskiej i ronda sprawi, że inwestycje będą oddane do użytku przed 1 listopada. 3 września rozpocznie się poprawianie nawierzchni ul. Estkowskiego. Prace potrwają dwa tygodnie, ale droga cały czas będzie przejezdna. lm

prace mają potrwać do połowy listopada.  Skrzyżowanie Al. Konstytucji 3 Maja z ul. 55 Pułku Piechoty: dobiega końca wymiana kanalizacji i niebawem zostanie ono otwarte.  Skrzyżowanie Al. Konstytucji 3 Maja z ul. Okrężną: będzie zamknięte od 3 września.  Ul. Estkowskiego: 3 września rozpocznie się remont nawierzchni. Potrwa dwa tygodnie. Droga będzie przejezdna.  Trwa budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Estkowskiego i Unii Europejskiej. To miejsce jest wyłączone z ruchu.  Ul. Unii Europejskiej: od 20 sierpnia będzie zamknięty odcinek od powstającego ronda do ul. Francuskiej. Wyznaczono dojazdy do osiedli przy Francuskiej, Hiszpańskiej i Holenderskiej. Zobacz w tekście.

Leszczynianka w Deurne Dziś, w piątek, w bibliotece w holenderskim Deurne otwarta zostanie wystawa prac leszczynianki Sylwii Erbert-Hoja. Jej organizatorem jest Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie. Ekspozycja ma tytuł „Projekty wyobrażeń”. Jest na niej 18 prac (na zdjęciu jedna z nich). Inspiracją do ich powstania były miejsca odwiedzane podczas licznych podróży. Sylwia Erbert-Hoja urodziła się w 1972 roku. Studiowała w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Dyplom uzyskała w pracowni rysunku prof. Jana Berdyszaka. Od 1996 roku pracuje w MBWA w Lesznie. Prowadzi zajęcia i warsztaty plastyczne dla młodzieży. Jest autorką instalacji i obiektów. Współpracowała z Muzeum Okręgowym w Lesznie przy realizacji niektórych wystaw. Przygotowała projekt i aranżację

plastyczną Muzeum Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie, którego twórcą jest prof. dr hab. n. med. Edmund Waszyński. lm


5

AKTUALNOŚCI

Pamiętajcie o ogrodach

Fot. E. Baldys  Jolanta Klepacz z główną nagrodą festynu parafialnego.

Skuter dla pani Joli Jolanta Klepacz wygrała skuter – główną nagrodę festynu parafialnego w leszczyńskim Zaborowie. Zabawa odbyła się w środę na Orliku. Mieszkańcy Zaborowa organizują ją co roku, zawsze w święto Matki Bożej Wniebowziętej, która jest patronką ich kościoła. Podczas imprezy zbierano pieniądze na re-

mont kościelnej wieży, którą trzeba było rozebrać, bo groziła zawaleniem. Teraz jest stawiana na nowo. Ratowanie zabytku wsparł też finansowo samorząd miasta. lm

Więcej zdjęć z festynu na www.leszno24.pl w zakładce Galerie/Imprezy

– Są wśród nas ludzie, których całe życie związane było z ogródkami działkowymi – mówi Henryk Pliszka, prezes Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie. W najbliższą sobotę ogród będzie obchodził 80-lecie istnienia, a działkowcy otrzymają sztandar. To już drugi sztandar. Pierwszy pochodził z lat 30. ubiegłego wieku, kiedy tworzyły się ogródki. W czasie wojny został ukryty. Odnaleziono go w Rawiczu w połowie lat 80. Teraz przechowywany jest w Wielkopolskim Oddziale PZD w Poznaniu. Nowy wykonała Małgorzata Grzelak z Poznania. W tej chwili ROD im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie skupia ponad 260 działkowców. Gdy powstawał, było ich prawie 500. Blisko połowa związana była z kolejnictwem. – Ogródki rozkwitały – dodaje prezes Pliszka. – Każdy starał się, aby to jego kawałek ziemi był najładniejszy. Tak zostało do dziś. Nawet najstarsi działkowcy potrafią przyjaźnie rywalizować ze sobą, np. kto będzie miał większe truskawki. Sami – przez wiele lat – wypracowali własne metody uprawy warzyw. Jednak często nie mają komu ich przekazać.

– Bo młodsze pokolenie to już nie działkowcy – opowiada Pliszka. – Rezygnują z warzyw, zamieniają działkę na teren rekreacyjny. Wystarcza im zielona trawa i grill na środku. Obchody 80-lecia ogrodu rozpoczną się w sobotę, 18 sierpnia o godz. 14. Zasłużeni działkowcy otrzymają odznaczenia i wyróżnienia, a imprezę uświetnią występy Zespołu Tańca Ludowego Mora-

czewo oraz Orkiestry Dętej Miasta Leszna z Zespołem Mażoretek. – Nie ukrywam, że obchody odbędą się w cieniu zamieszania związanego z przyszłością ogródków działkowych – mówi prezes. – Dla ludzi starszych, niemajętnych są one jedną z nielicznych radości życia. Dlatego decydenci nie powinni zabierać tym ludziom tego, co dla nich najważniejsze. (and)

Fot. A. Przewoźny


REKREACJA

6

Herkulesi

wydymali mistrzostwo Ekipa Herkulesa Konary zwyciężyła w VII Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski w Wyścigach Drezynami Ręcznymi. Finał rozegrano na dworcu kolejowym w Jutrosinie.

PALENIE

ZABIJA!

PROFILAKTYKA RAKA PŁUC NISKODAWKOWE SPIRALNE TK

Zapraszamy na badania osoby, które ukończyły 55 rok życia i są aktualnymi palaczami ze wskaźnikiem tzw. paczkolat powyżej 20 ( 1 paczka na dobę przez 20 lat ), ponieważ są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju raka płuca.

Organizatorami tej corocznej rywalizacji są: Fundacja Gościnna Wielkopolska i Międzygminny Związek Turystyczny „Wielkopolska Gościnna” w Pępowie. Imprezę wspiera Urząd Marszałkowski w Poznaniu. – Poprzez takie zawody chcemy przywrócić do życia nieczynne torowiska i promować walory turystyczne Wielkopolski – mówi Jarosław Lisiecki z Międzygminnego

Karol Zimny i Michał Dubicki – uzyskali czas 25,68 s. Zdobyli puchar burmistrza Jutrosina. Herkules Konary rok temu zajął trzecie miejsce. Druga w obecnym fi nale była osada z Roszkowa: Mirosław Śmierzchała, Mariusz Gwizdek, Robert Toporowicz i Radosław Toporowicz (czas 25,78 s). Przed rokiem niemal w tym samym zestawieniu byli wicemistrzami. „Brązowy medal” przypadł ekipie

sowaniem widzów. Kto chciał, mógł spróbować swoich sił w jeździe drezyną, która służyła do wyścigów lub skorzystać z przejażdżek „rekreacyjną” drezyną podstawioną przez Krzywińską Kolej Drezynową oraz pochodzącą z początków XX wieku drezyną „rowerową”, którą zapewniła Grodziska Kolej Drezynowa. Mistrzostwom towarzyszyła także promocja projektu turystycznego

NISKODAWKOWE TK PŁUC, TO OBECNIE JEDYNA METODA WCZESNEGO WYKRYWANIA ZMIAN, KTÓRE MOGĄ W PRZYSZŁOŚCI STAĆ SIĘ RAKIEM PŁUCA. BADANIE BEZ OBCIĄŻEŃ, BEZ KONTRASTU, TRWA 15 minut NISKA DAWKA PROMIENIOWANIA. Rak płuc jest najczęstszym nowotworem spotykanym u człowieka. Obecnie brak dostępnych badań wcześnie ujawniających zmiany. Późne wykrycie raka nie gwarantuje pełnego wyleczenia. Poprawę wyników leczenia oraz rokowania można osiągnąć tylko poprzez wczesne wykrycie raka płuca – czyli wykonanie niskodawkowe TK płuc. Dotychczas nie było skutecznej metody, która wykrywałaby wczesne postacie raka płuca. Obecny program prowadzony jest przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, badanie jest bezpłatne i dotyczy mieszkańców powiatów: GÓROWSKI, JAWORSKI, BOLESŁAWIECKI, ZŁOTORYJSKI. Tylko NISKODAWKOWE SPIRALNE TK POZWOLI WYKRYĆ WCZESNE ZMIANY W PŁUCACH . PRACOWNIA TK CDT MEDICUS W LUBINIE, UL. LEŚNA 8 WYKONUJE TE BADANIA BEZPŁATNIE REJESTRACJA TELEFONICZNA : 76 72 82 400 OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 7.00 - 19.00

Gostyń, ul. Poznańska 33 tel. 65 572-33-36

P.U.H. B&B Sp.j. www.bb.peugeot.pl

Fot. J. Witczak  Mistrzostwa Wielkopolski w Wyścigach Drezynami Ręcznymi od początku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, także kibiców.

Związku Turystycznego „Wielkopolska Gościnna”. – Ten drugi cel spełnia między innymi zbiornik retencyjny, który przyciąga ludzi ceniących sobie wypoczynek na łonie natury. Można go uatrakcyjnić przejażdżkami drezynami. Najlepszych fi nalistów, którzy walczyli na sprinterskim dystansie około 150 m, dzieliły na mecie ułamki sekund. Triumfatorzy – Przemysław Gembiak, Paweł Miedziński,

Leszno, ul. Poznańska 27 tel. 65 529-92-88

ze Szkaradowa, ubiegłorocznym triumfatorom, którzy wystąpili w identycznym składzie: Adam Jasiński, Ryszard Kantorski, Jan Sobkowiak i Waldemar Zyber (czas 25,87 s). Nagrodami rzeczowymi dla trzech czołowych ekip, ufundowanymi przez Międzygminny Związek Turystyczny „Wielkopolska Gościnna”, były zestawy narzędzi i skrzynki narzędziowe. Finał cieszył się dużym zaintere-

„Kolej na luzie”, zainicjowanego przez Gościnną Wielkopolskę. Chodzi w nim o to, aby kolej nie kojarzyła się tylko ze zwykłymi „poważnymi” podróżami, ale także z turystyką i rekreacją. Turystyczne walory przejażdżek drezynami po przywróconych do życia torach lokalna grupa działania Gościnna Wielkopolska podpatrywała wiosną w Kusel w Niemczech. J.W.


7

GOSPODARKA

Folmas ma się odrodzić Zakłady Mięsne Salus w Golince koło Bojanowa kupiły Ubojnię-Masarnię Folmas w Folwarku koło Rawicza. Nie doszło jednak do połączenia obu firm. W Folmas zainwestowali członkowie niektórych grup producenckich żywca, będących właścicielami Salusa. Chcą wyprowadzić podrawicką firmę na prostą, udoskonalić jej działalność. Ma to przynieść również korzyści zakładowi w Golince. Folmas istnieje od 22 lat, przez ten czas przechodził różne koleje losu. Od połowy 2003 roku jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Zatrudnia 40 pracowników, produkuje około 1,2 tony wędlin dziennie. Posiada sześć sklepów firmowych – dwa w Rawiczu, pozostałe w Górze, Żmigrodzie, Miliczu i Trzebnicy. Miał kłopoty finansowe, czego odbiciem są powstałe od dłuższego czasu zaległości finansowe wobec gminy z tytułu podatku od nieruchomości związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

ubój i rozbiór żywca wieprzowego, nie ma tam przetwórstwa. Wytwarzający wędliny Folmas stanie się więc wydłużeniem łańcucha produkcyjnego Salusa – na zasadzie od pola i chlewni do sklepów i stołu. Ma to pozwolić na zwiększenie przychodów i rentowności firmy. Półtusze i inne elementy rozbiorowe żywca będą codziennie dostarczane samochodami chłodniami z Salusa do Folmasu i tam przetwarzane na wędliny. Salus nie może sobie pozwolić na wprowadzenie przetwórstwa u siebie, to zbyt kosztowna inwestycja.

firmy. – Folmas ma rozpoznawalną markę wyrobów opartą na sprawdzonych, tradycyjnych recepturach. To atut, który chcemy wykorzystać, wprowadzając dodatkowy asortyment wyrobów, na przykład szynki peklowane przez sześć tygodni, szynki surowe, frankfurterki, kiełbasę białą, parówki według starego, dobrego przepisu Folmasu oraz inne wyroby kojarzone ze świniobiciem. Zdaniem nowego szefa Folmasu, zakład ma potencjał pozwalający produkować nawet pięć ton wyrobów dziennie. Dysponuje dobrym sprzętem, który wymaga jednak unowocześnienia. W planach jest zatrudnienie dodatkowych pracowników oraz zwiększenie do 20 liczby firmowych sklepów na terenie Wi e l k o p o l s k i i Dolnego Ślą-

Fot. J. Witczak  Folmas jest znany z dobrych wędlin i innych wyrobów. Po przejęciu przez rolników, członków grup producenckich będących właścicielami Salusa, ma działać lepiej.

– Nowi właściciele Folmasu zapowiedzieli, że uregulują to zadłużenie – mówi Tadeusz Pawłowski, burmistrz Rawicza. Poprzednim prezesem Folmasu był Wacław Aftyka, zastąpił go Janusz Wojtczak, dyrektor generalny Salusa. – Formalnie nie dojdzie do konsolidacji obu firm, będą one jednak ze sobą ściśle współpracowały – mówi Janusz Wojtczak. – Marka Folmas zostanie zachowana i będzie uzupełnieniem działalności Salusa. Do zakładu w Folwarku chcemy przenieść wysoką jakość i najlepsze praktyki produkcyjne z Golinki. Folmas ma ubojnię, ale od teraz będzie ona działała okazjonalnie, jedynie w okresach przerw – na przykład technologicznych – w działalności ubojni Salusa czy też w okresach większej podaży żywca. W Golince prowadzony jest tylko

– Mamy inne wydatki – dodaje Wojtczak. – Od września ubiegłego roku spłaciliśmy 7.600.000 złotych starych zaległości finansowych Salusa. Do końca tej dekady będziemy funkcjonować tylko na zasadzie ubój i rozbiór żywca w Golince, a produkcja wędlin w Folwarku. W Folmasie dojdzie do restrukturyzacji zatrudnienia. Wielkość załogi zostanie utrzymana, będą natomiast przesunięcia i przekwalifikowania na niektórych stanowiskach pracy, podyktowane tym, że zakład ma się skupić prawie wyłącznie na produkcji wędlin. W Folmasie są one pakowane próżniowo, ta technologia ma być wykorzystywana na jeszcze większą skalę. – Do końca tego roku chcemy podwoić produkcję wędlin w Folmasie, ponadto sprzedawać wyroby wysoko przetworzone, przygotowane wstępnie do spożycia – zaznacza prezes

ska. Duży nacisk będzie kładziony na PR i marketing. Poprawie ma ulec wygląd i funkcjonowanie firmowych sklepów. W obu zakładach stopniowo będą wymieniane samochody dostawcze. To wszystko ma się rzucać w oczy i przyciągać klientów. ZM Salus od września 2011 roku należą do 27 grup producenckich żywca z Wielkopolski, zrzeszających ponad 700 rolników. Są jedyną firmą w kraju, w której udziałowcami są grupy producenckie. Posiadają ubojnię o wydajności 2200 sztuk świń dziennie. Docelowo zamierzają produkować 100 ton półtuszy wieprzowych i elementów rozbiorowych dziennie. Produkcja w 70 procentach sprzedawana jest masarniom w całej Polsce, resztę wysyła się na eksport, głównie do Niemiec, Słowacji, na Litwę i Ukrainę. J.W.

MIESZKANIA Z DU¯YMI OGRODAMI

GOTOWE DO ODBIORU. CZMOÑ, UL. £AGODNA I UROCZA

sprzedaz@ekohome.com.pl www.ekohome.com.pl

Dzia³ Sprzeda¿y Czmoñ ul. £agodna 38/1 Tel. 61 625 69 69 663 555 533 663 394 891


OBOK PRAWA

8

Kryminałki Były strażnik przewoził KOŚCIAN. 24-letni mieszkaniec okolic Kościana zasnął za kierownicą. Mężczyzna jechał „piątką” w kierunku Poznania i w pewnym momencie zjechał na przeciwległy pas ruchu, zderzając się z oplem vectra. Tym autem kierował 54-letni mieszkaniec Leszna. Sprawca wypadku doznał ogólnych potłuczeń, kierujący oplem – urazu kolana, 55-letnia pasażerka tego samego auta – złamania lewego stawu biodrowego, uda i kości piszczelowej, a 52-latka – ogólnych potłuczeń i urazu klatki piersiowej. Kierujący byli trzeźwi. §§§ RAWICZ. Giną rowery. W okresie od 10 do 12 sierpnia nieznany sprawca ukradł rower górski pozostawiony w niezamkniętej wiacie na peronie I dworca kolejowego. Właściciel jednośladu, mieszkaniec Rawicza Sarnowy, oszacował jego wartość na 250 zł. Z kolei w okresie od 8 do 10 sierpnia ktoś ukradł z korytarza bloku na osiedlu Westerplatte rower dziecięcy wartości 950 zł. Policji kradzież zgłoszono 15 sierpnia. §§§ GMINA MIEJSKA GÓRKA. W poniedziałek przed południem doszło do niecodziennej kolizji w Konarach. Mieszkaniec Miejskiej Górki kierujący volkswagenem T4 z przyczepką przewoził na niej betoniarkę. Nie była odpowiednio zabezpieczona. Podczas pokonywania zakrętu spadła z przyczepki i uderzyła w audi 80, którym jechał mieszkaniec Konar. Uszkodziła jego samochód. Policja ukarała kierowcę vw mandatem w wysokości 220 zł. §§§ GOSTYŃ. W środę na ul. Europejskiej policjanci prewencji zatrzymali nietrzeźwego 54-letniego mieszkańca powiatu gostyńskiego, który kierował fordem focusem. Kierowca w wydychanym powietrzu miał około 2,59 promila alkoholu. (luk), J.W., ES

lewe papierosy POWIAT LESZCZYŃSKI. W audi a4 znaleziono prawie 5 tysięcy paczek papierosów bez akcyzy. 37-letni mieszkaniec Ściany Wschodniej próbował ratować się przed zatrzymaniem, taranując radiowozy i uciekając w las. Na nic się to zdało, wkrótce policja schwytała go w pociągu. Policjanci nie zdradzają, skąd mieli informację, że w tym konkretnym samochodzie przewożone są papierosy. W każdym bądź razie pojazd i jego kierowca już wcześniej byli obserwowani, w końcu – przy nadarzającej się okazji – funkcjonariusze podjęli próbę zatrzymania auta. 37-letni mężczyzna nie dał za wygraną, choć na miejscu pojawiły się dwa radiowozy i trzech funkcjonariuszy. Podczas otwierania bagażnika dwóch z nich odepchnął, wcisnął gaz do dechy, uderzył w radiowóz, potrącił jednego z policjantów i odjechał. Stróże prawa ruszyli za nim w pościg. Już prawie go mieli, już radiowóz zastawił mu drogę, ale mężczyzna nie poddał się, skasował kolejny policyjny pojazd i uciekał dalej. Po przejechaniu kilku kilometrów prawdopodobnie zdał sobie sprawę, że możliwości ucieczki wyczerpują się, dlatego postanowił porzucić auto i uciekać na piechotę. Podejrzewano, że może mieć

przy sobie broń. – Mężczyzna zostawił pojazd w gęstym lesie – opisuje Dawid Marciniak, rzecznik prasowy KMP w Lesznie. Funkcjonariusze przeczesali knieje. W poszukiwania zaangażowali psa tropiącego, ale 37-latka nie znaleźli. Wymknął się policyjnej obławie. Nie na długo. Kilka dni później policja namierzyła uciekiniera. – Jechał pociągiem relacji Poznań-Warszawa. W Kole do wagonów weszli policjanci i tam go zatrzymali – mówi Michał Smętkowski, zastępca prokuratora rejonowego w Lesznie. Schwytany 37-latek to były strażnik graniczny. Kilka lat temu został wyrzucony ze służby. Na wniosek prokuratury sąd w Lesznie aresztował go tymczasowo na 2 miesiące. Mężczyzna jest mieszkańcem powiatu bialskiego w województwie lubelskim. Odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów, narażenie ich na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz zniszczenie mienia, czyli radiowozów. Na 5 tysiącach paczek papierosów przywiezionych z Ukrainy z tytułu niezapłaconego podatku Skarb Państwa mógł stracić około 83.000 zł. Podejrzanemu grozi do 5 lat więzienia. (luk)

Niebezpieczny brat CZEMPIŃ. 57-letni mieszkaniec miasteczka odpowie za groźby skierowane przeciw swojemu bratu. Podejrzany przebywa na wolności, ale do pokrzywdzonego nie może się zbliżać ani na krok. Poszkodowanym jest 49-latek, który w obawie o własne życie zadzwonił na policję. Poinformował służby, że jest u niego brat, który znajduje się pod wpływem alkoholu i właśnie wszczął karczemną awanturę. Pijany odgrażał się młodszemu bratu, że go zabije. – Funkcjonariusze zatrzymali awanturnika. 57-latek miał w wydychanym powietrzu ponad 2 promi-

le alkoholu – wyjaśnia Artur Ustasiak, oficer prasowy KPP w Kościanie. Po wytrzeźwieniu został przesłuchany na okoliczność stosowania gróźb wobec członka swojej rodziny. – W związku z awanturą 57-latkowi postawiliśmy zarzuty, do których się przyznał – dodaje Ustasiak. Napastnik ma bogatą kartotekę kryminalną. Tym razem sąd na wniosek prokuratury w Kościanie wobec nieobliczalnego awanturnika zastosował zakaz zbliżania się do brata. Podejrzanemu grozi do 2 lat pozba(luk) wienia wolności.

▲Wśród dzieci, które otrzymały od rawickich policjantów maskotki Pancernika Gustawa, przypinane do pasów bezpieczeństwa, były Julia i Lena z województwa dolnośląskiego. Na zdjęciu razem z sierż. sztab. Przemysławem Pieprzykiem.

Pancernik Gustaw od policjantów Jazda w pasach i foteliku jest bezpieczniejsza. Przypominali o tym we wtorek policjanci z rawickiej drogówki, włączając się do ogólnopolskiej kampanii „Klub pancernika klika w fotelikach”. Kampanię, której bohaterem jest Pancernik Gustaw, od 2005 roku organizuje Instytut Transportu Samochodowego. Jej głównym przesłaniem jest edukacja dzieci i motywowanie ich rodziców do bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Pancernik Gustaw zwraca uwagę dzieciom na zasady bezpieczeństwa, a rodzicom przypomina o konieczności przewożenia swoich pociech w specjalnych fotelikach. Rawiccy policjanci z drogówki kontrolowali samochody w dwóch najbardziej ruchliwych miejscach na drogach krajowych nr 5 i 36. Skontrolowali ponad 30 pojazdów, w których pasażerami były dzieci. W zasadzie wszystkie były przewożone prawidłowo. Jedynym wyjątkiem było dziecko, które znajdowało się w foteliku, ale nie było zapięte pasami. Rodzice tłumaczyli, że mały pasażer sam odpina pasy w trakcie jazdy. Wszystkie dzieci w skontrolowanych samochodach dostały od funkcjonariuszy maskotki Pancernika Gustawa, które mają przypominać

na przyszłość o konieczności zapinania pasów i jazdy w fotelikach. – O obowiązku przewożenia dzieci zapiętych pasami w odpowiednio przystosowanych do ich potrzeb fotelikach wie większość kierowców – mówi asp. Beata Jarczewska, oficer prasowa KPP w Rawiczu. – Przepisy w jasny sposób regulują tę kwestię. Pasy bezpieczeństwa i foteliki chronią przy hamowaniu, nie mówiąc już o wypadkach czy kolizjach. Od organizatorów kampanii dostaliśmy około stu maskotek Pancernika Gustawa. Jeszcze sporo nam zostało, dlatego drugą taką akcję na drogach przeprowadzimy pod koniec sierpnia, gdy zaczną się masowe powroty z wakacji. Postać Pancernika Gustawa najmłodsi mogą zobaczyć również na billboardach, w spotach oraz na plakatach przypominających o bezpiecznej jeździe samochodem. Ważne informacje można też znaleźć na stronie internetowej www.klubpancernika.pl J.W.


9

OBOK PRAWA

Obywatelu,

Śladem artykułów

radź sobie sam Lato to czas zasłużonych urlopów, a jednocześnie okres wzmożonej działalności wszelkiej maści oszustów. W letnie dni naciągacze mnożą się jak grzyby po deszczu, uskuteczniając swój szemrany proceder gdzie i kiedy tylko się da. Niestety, w walce z nimi przeciętny obywatel zdany jest wyłącznie na siebie, o czym ze zdziwieniem przekonałam się niedawno. Tryby policyjnej machiny działają zbyt wolno, a co gorsza – bywa, że i sami policjanci padają ofiarami cwaniaków. Ale od początku. Właśnie odpoczywałam po powrocie z pracy, gdy błogą ciszę zakłócił dzwonek. Nie miałam ochoty otwierać, ale gość nie odpuszczał, dzwonił natrętnie – widać był w potrzebie. Poczłapałam więc w stronę drzwi. Na progu stała kobieta i młody, dobrze ubrany i sympatycznie wyglądający mężczyzna z szerokim uśmiechem. Gość przywitał się uprzejmie, przedstawił, machnął mi przed nosem identyfikatorem i rozpoczął rozmowę od zapewnień, że nie jest oszustem i nie zbiera pieniędzy do żadnej puszki. Ucieszyłam się, bo domokrążcy nie wzbudzają mojej sympatii. Młody kontynuował, że oto jest przedstawicielem poważnej firmy handlowej, której misją jest niesienie pomocy dzieciom chorym. Mówiąc to, znowu machnął mi przed nosem tym razem długą listą nazwisk, wśród których rozpoznałam podpisy kilku moich znajomych z sąsiedztwa. I wtedy przeszedł do sedna: otóż kupując od niego płytę, której cena to jedyne 10 zł (ale ja mogę oczywiście dać za nią więcej, jeśli czuję taką potrzebę), pomagam jemu i jego firmie wspierać szczytny cel. Nie mam nic przeciw wspieraniu akcji charytatywnych. Ba, popieram je z całego serca, ale jakiś wewnętrzny głos (zapewne głos rozsądku) nakazał mi zagłębić się w sprawę. Widząc targające mną wątpliwości mężczyzna znowu machnął mi przed nosem kolejnym dokumentem – zalaminowaną kartką A4 z danymi firmy. Nie było tam jednak ani numeru telefonu, ani adresu e-mailowego czy choćby strony www. Poprosiłam o kartkę, abym mogła przyjrzeć jej się dokładniej. Przeczytałam wszystko, łącznie z datą wydruku. Nigdzie nie było ani słowa o żadnej działalności charytatywnej. Zapis mówił jedynie o tym, że zebrane pieniądze przeznaczane są na cele statutowe. Poprosiłam więc o statut. Młody człowiek, niestety, nie dysponował takowym. Grzecznie i stanowczo oświadczyłam, że żadnej płyty nie kupię, bo mówiąc prosto – coś mi tu śmierdzi. Firmę sprawdzę, ponieważ zapobiegliwie spisałam wszystkie dane, a nawet, mimo protestów domokrążcy, zrobiłam zdjęcie przedstawianego dokumentu. Natychmiast po odprawieniu intruza chwyciłam za komórkę i zadzwoniłam do znajomego policjanta. Powiedziałam, że po wsi kręci się dwoje podejrzanych ludzi. Wiedział, u niego też byli! Zapytałam, co zrobił. I nie uwierzycie... Dał im pieniądze! Kartki, którą machali mu przed

W numerze 62/2012 naszej gazety na str. 9 opublikowaliśmy tekst pt. „W Boszkowie spuszczą ci lanie”. Wypowiedzieli się w nim właściciele obiektów handlowych, ośrodków wypoczynkowych, a także wczasowicze. Ich zdaniem, poziom bezpieczeństwa w Boszkowie znacznie się pogorszył. Nasi rozmówcy twierdzą, że na ul. Dominickiej bije się czasami po 20 albo nawet 30 osób, a wieczorem strach iść na spacer. Po tym tekście zwróciliśmy się do policji z pytaniami o to, w jaki sposób można poprawić bezpieczeństwo na terenie Boszkowa. Podjęliśmy m. in. kwestię monitoringu. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy: Dziękujemy za wszelkie sugestie i spostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa na terenie Boszkowa. Jak wiadomo, miejscowość ta cieszy się szczególną popularnością. W gorący weekend przez Boszkowo przewija się nawet do 50 tysięcy ludzi. To z jednej strony satysfakcja dla właścicieli ośrodków wypoczynkowych i lokali gastronomicznych, ale to także potencjalne źródło konfliktów. Alkohol czasem spożywany w nadmiernych ilościach jest głównym tego powodem. Teren Boszkowa jest zabezpieczany przez policjantów leszczyńskiej Komendy, a także na okres letni oddelegowani zostali dwaj policjanci z OPP w Poznaniu. Interwencje zgłaszane przez mieszkańców czy gości ośrodków wypoczynkowych obsługiwane są na bieżąco. Zwłaszcza w weekendy na teren Boszkowa kierowane są

dodatkowe patrole. Każde zgłoszenie traktujemy poważnie. Niemniej chciałbym podkreślić, że zdecydowana większość interwencji dotyczy zakłócenia spokoju, a więc zbyt głośno grająca muzyka czy sąsiedzi bawiący się zbyt głośno. Jeżeli chodzi o ewentualne bójki, to mają one miejsce głównie w rejonie lokali, zwłaszcza tych organizujących imprezy taneczne. Policja oczywiście interweniuje, kiedy jest zgłoszenie, jednak należy podkreślić, że w rejonie lokalu czy dyskoteki za bezpieczeństwo i porządek odpowiada właściciel lokalu. Niemniej z całą stanowczością zaprzeczam, jakoby Boszkowo było miejscem niebezpiecznym. Pojedyncze, godne potępienia incydenty nie mogą stanowić o całości sytuacji w Boszkowie. Jeżeli chodzi o systemy monitoringu, to każdy pomysł mogący wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo jest godny rozważenia. Dobrej jakości kamery, zainstalowane przynajmniej w głównych ciągach komunikacyjnych Boszkowa, mogłyby pozytywnie wpłynąć na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Filmy z tych kamer mogłyby także stanowić istotny materiał w postępowaniu sądowym. Instalacja takiego monitoringu pozostaje w kwestii gminy Włoszakowice. ASYSTENT Jednoosobowego Stanowiska ds. Komunikacji Społecznej KMP w Lesznie sierż. szt. Dawid Marciniak

Początkowo było miło...

nosem, nawet nie przeczytał. Pogratulowałam czujności! Zapytałam, co z tym zrobić. Kazał zadzwonić na posterunek, ale następnego dnia. Po co? Sam nie wiedział! Rzecz jednak nadal nie dawała mi spokoju, dlatego wykręciłam 997. W skrócie opowiedziałam dyżurnemu, o co chodzi. – Proszę podać rysopis mężczyzny – usłyszałam w słuchawce. – Młody, niewysoki, pyzaty brunet – recytowałam rzeczowo. – Ubrany był? Trochę zdziwiło mnie to pytanie, bo przecież od razu mówiłam, że oszust, a nie zboczeniec. – No był – odpowiedziałam zgodnie z prawdą. – W koszulę i spodnie. – A kobieta? – indagował głos po drugiej stronie słuchawki. – Blondynka, też ubrana, ale nie przyjrzałam się jak – dodałam, uprzedzając pytanie. Trochę poirytowana przeciągającą się dyskusją i upływem cennego czasu rzuciłam, że pewnie najlepiej by było, gdybym sama zatrzymała

podejrzaną parę i oddała w ręce policji razem z niezbitymi dowodami winy. I wtedy usłyszałam trwający niemal od 10 minut wykład o tym, że nie wolno mi nikogo zatrzymywać, bo to przestępstwo, za które mogę zostać surowo ukarana! A w tym czasie para naciągaczy oddalała się w bliżej nieznanym kierunku, by żerując na nieszczęściu dzieci i ludzkiej dobroci naciągać kolejnych naiwnych. Kochani, apeluję, nie pozwólcie się oszukiwać cwaniakom. Jeśli chcecie wesprzeć potrzebujących, wspierajcie tylko te sprawdzone i znane organizacje zajmujące się niesieniem pomocy. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że wasze w dobrej wierze oddane pieniądze zasilą kieszenie cwaniaków. LL

PS Nie muszę chyba dodawać, że gdy zadałam sobie trud i sprawdziłam NIP i REGON podany w okazywanym dokumencie, okazało się, że takiej firmy nie ma.

GMINA BOJANOWO. Pan ma 69 lat, pani 37. Są mieszkańcami tej samej wsi. Pan miał nockę jako stróż w jednej z miejscowych firm. Samemu nudno, więc zaprosił panią, aby mu towarzyszyła. Popili, bo wtedy robi się milej, weselej. W przypadku pana trochę za dużo, bo stracił orientację. Gdy się ocknął, wesoło już nie było. Stwierdził, że pani go okradła. – Do kradzieży doszło w nocy z wtorku na środę – mówi asp. Beata Jarczewska, oficer prasowa KPP w Rawiczu. – Mężczyzna jeszcze rano

był nietrzeźwy. W stróżówce znalazł go zmiennik. 69-latek zgłosił nam, że z portfela zginęło mu 600 złotych. Gdy się przebudził nad ranem, portfel był w zasadzie pusty, zostały w nim tylko drobne. Pani też już nie było. Od razu podejrzewał 37-latkę. Zatrzymaliśmy kobietę. Ma postawiony zarzut dokonania kradzieży 600 zł, bo mężczyzna utrzymuje, że taka kwota mu zginęła. Sprawczyni grozi do 5 lat pozbawienia wolności. 69-latek odpowie natomiast za wykonywanie pracy w stanie nietrzeźwym. J.W.

DO WYNAJĘCIA lokal 120 m2

na imprezy okolicznościowe: komunie św., 18-tki, przyjęcia weselne, stypy, szkolenia - konferencje MOŻLIWOŚĆ KATERINGU Siedziba: NOT, Leszno, ul. Sikorskiego 9A Informacja tel.: 661 573 500


SPRAWY

Bulwersuje cię jakaś sprawa, z czymś się nie zgadzasz, widzisz coś, czego nie powinno być? Napisz lub zadzwoń do naszej redakcji. Zajmiemy się tym.

Uciążliwy parking

Fot. E. Baldys

Od dawna wiadomo, że w Lesznie brakuje miejsc parkingowych. Parkingi płatne i specjalne strefy to jedna strona medalu. Innym problemem są darmowe miejsca, na których można zaparkować samochód. Jedna z czytelniczek naszej gazety opisuje problem w ten sposób: W godzinach rannych próbowałam zaparkować w okolicy ulicy Wojska Polskiego w Lesznie. Wjechałam na plac znajdujący się między Wojska Polskiego a aleją 21 Październi-

ka. Nie ma on statusu parkingu dla lokatorów osiedla. Jednak wiele wolnych miejsc zastawionych było pachołkami, a nawet... wiadrem. Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, wynika, że nawet mieszkańcy bloków wyjeżdżający na dłuższy urlop blokują w ten sposób miejsca parkingowe. Sytuacja powtórzyła się, gdy przyjechałam po południu. Na „rezerwujących” miejsca parkingowe na tym terenie nie ma siły.

(and)

biura czynne: pn.-pt. w godz. 9-17 sobota w godz. 9-13

ROLETY 180 zł/m

rata

45 zł

-40% 86,5

143,5

10

rata

67zł 745 zł*

1242 zł

rata

115zł

PRODUKT POLSKI LETNIA PROMOCJA! Promocja! Profil 6-komorowy


Centrum Cyfra+, Galeria Leszno, C.H. Manhattan, Al. Jana Pawła II 16 C.H. Nasze Leszno, ul. Narutowicza 84 Elsett Electronics Sp. J., ul. Kościelna 12


EKONOMIA DOMOWA

12

Recepta na kryzys

Zacisnąć zęby, zacisnąć pasa Ceny rosną, bezrobocie też, o podwyżce można tylko pomarzyć, zaś atrakcyjnych ofert pracy brak. Słowem – kryzys. Jak wydawać pieniądze, by do końca nas nie pogrążył? Kluczem jest żelazna dyscyplina. Pomyśl, z czego możesz zrezygnować, a co ograniczyć. Potem weź kartkę, długopis i skrupulatnie licz, na co wydajesz pieniądze. Aby mieć pełną kontrolę nad domowym budżetem, gromadź rachunki. Walcz z pokusami, zaś od raz powziętych decyzji staraj się nie odstępować nawet na pół kroku.

w przypadku stałych należności. Kredyty trzeba spłacać co do złotówki, w przeciwnym razie bowiem łatwo można trafić do krajowego rejestru dłużników. Na gazie, prądzie czy wodzie oszczędzać trudniej niż na benzynie. Ale tu akurat istnieje co najmniej kilka sposobów, by ciąć wydatki.

Podobnie rzecz się ma z oszczędzaniem energii elektrycznej i gazu. Należy gasić światło w pomieszczeniach, które opuszczamy, wyłączać komputer, jeśli odchodzimy od niego na dłużej niż 16 minut (jak obliczyli eksperci, włączenie go

ków mogła sobie pozwolić na zakup artykułów z wyższej półki – drogich alkoholi, wykwintnych słodyczy. I tutaj jednak postępujący kryzys zmusza do zaciśnięcia pasa. – Jeszcze niedawno jeździłam na zakupy do delikatesów. Lubiłam

Dwa koła lepsze od czterech Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że ceny paliw będą rosnąć bez końca. Ostatnio na szczęście nieco wyhamowały, ale i tak sytuacja daleka jest od ideału. Na większości stacji litr benzyny kosztuje od 5,60 do 5,70 zł. Tymczasem analitycy rynku nie pozostawiają złudzeń – w najbliższych tygodniach czekają nas kolejne podwyżki. – To fatalna wiadomość – załamuje ręce Paweł z Leszna. Na paliwo do swojego volkswagena wydaje około 600 zł miesięcznie. I to jedynie wówczas, kiedy ogranicza się do jazdy po mieście. – Z auta nie zrezygnuję, bo mam rodzinę. Nie wyobrażam sobie, żeby przez pół miasta wędrować z dzieckiem na zakupy czy do lekarza. Ale przynajmniej w niektóre dni postaramy się przerzucić na komunikację miejską. W Lesznie bilet na autobus dla dorosłej osoby kosztuje 2,50 zł. Dziecko korzysta z ulgowego przejazdu za 1,25 zł. Dwa bilety dziennie dla każdego z członków czteroosobowej rodziny (w tym dwoje dzieci) to koszt 15 zł. Benzyna, którą w tym czasie zużyłby samochód, kosztuje zwykle kilka, w skrajnych przypadkach kilkanaście złotych więcej. Zysk zatem raczej niewielki. Ale podczas kryzysu warto liczyć każdy grosz. Dużo większe korzyści może przynieść przerzucenie się na rower. Tak właśnie zrobiła Sandra Dębska z Leszna. – Na rowerze jeżdżę do pracy, po zakupy, które potem mogę wrzucić do rowerowego koszyka, do śródmieścia, by popłacić rachunki. Do samochodu wsiadam właściwie tylko wtedy, kiedy chcę wyjechać z miasta. Oszczędzam sporo, a i ruch na świeżym powietrzu się przydaje – przekonuje.

Media z głową Sytuacja nieco się komplikuje

Fot. 2x E. Baldys  Warto zmienić nawyki komunikacyjne i przesiąść się na rower albo skorzystać z komunikacji miejskiej.

– Sporo wody tracimy za sprawą nieszczelnych rur, cieknących spłuczek i kranów. Warto zatem od czasu do czasu sprawdzać instalację – tłumaczy Leszek Zamelczyk, kierownik Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kościanie. W razie potrzeby należy też zrewidować swoje przyzwyczajenia. – Prysznic jest znacznie bardziej ekonomiczny niż kąpiel w wannie – przypomina Zamelczyk. Zużywamy wtedy od 50 do 70 litrów wody, podczas gdy w wannie mieści się średnio nawet 180 litrów. Na tym jednak nie koniec. – Należy unikać zmywania naczyń pod bieżącą wodą. A najlepiej kupić zmywarkę. Nowe urządzenia mają programy oszczędnościowe. Wydatek naprawdę szybko się zwróci – podkreśla Zamelczyk. Właściciele przydomowych ogródków powinni też pamiętać o gromadzeniu deszczówki, którą można wykorzystać do podlewania roślin.

pobiera tyle energii, ile zużywa podczas pracy przez ten właśnie czas), nie otwierać bez potrzeby lodówki, a do jej wnętrza wkładać tylko żywność w temperaturze pokojowej, nie zostawiać na noc domowych urządzeń w trybie czuwania (w ten sposób można oszczędzić około 30 zł rocznie na jednym urządzeniu, a w każdym gospodarstwie domowym jest ich przynajmniej kilka), a jeśli ogrzewamy wodę za pomocą gazu, zastanowić się, czy aby na pewno jej temperatura musi być tak wysoka, jak w tej chwili.

Duże opakowania, mniej luksusu Według danych GUS w 1999 roku przeciętny Polak wydawał na żywność blisko 32 proc. swoich zarobków. Dziś na ten cel przeznacza niespełna 25 proc. Przez kilkanaście lat pensje rosły dużo szybciej niż ceny żywności. Spora grupa Pola-

kupić dobre wino, puszkę tuńczyka, krewetki. Teraz praktycznie z tego zrezygnowałam – opowiada pani Krystyna z Leszna. Zakupy robi głównie w dyskontach, bo tam taniej. Poluje też na okazje. – Na promocjach, nawet podczas jednych zakupów, można zaoszczędzić kilkanaście złotych. Opłaca się też sięgać po większe od standardowych opakowania ryżu czy makaronu – podkreśla. Oszczędzać można także przy okazji planowania posiłków. Przynajmniej na czas kryzysu warto zrezygnować z jedzenia we wszelkiego rodzaju fast foodach i postawić wyłącznie na domowe posiłki. Nie od rzeczy będzie też ograniczenie liczby mięsnych obiadów. Jarskie przerywniki dobrze wpłyną nie tylko na podratowanie domowego budżetu, ale i na zdrowie. A nowalijki w wielu przypadkach można brać po prostu ze swojego ogródka. Oczywiście jeśli ktoś go ma.

Tanie kierunki, czyli kryzysowy wypoczynek Kryzys uczynił przyszłość mniej pewną. Rozsądniej będzie zatem ograniczyć inwestycje, zwłaszcza te, które wymagają zaciągnięcia kolejnych kredytów. Oczywiście nie wszystko można przełożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ale planować trzeba z głową, najlepiej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wówczas stwarzamy sobie szansę, by przez ten czas odłożyć trochę grosza na przykład na remont mieszkania. Podobny schemat dotyczy wakacyjnego wypoczynku, który bezwzględnie trzeba planować ze sporym wyprzedzeniem. – Jasno określ, ile chcesz wydać na urlopowanie – radzi Paweł Kata, autor bloga oszczedzanie. net. – Wyszukuj okazje w internecie. Wiele biur turystycznych funkcjonuje on-line, a fakt, że nie mają w sieci oficjalnych placówek, sprawia, że mogą wyjazdy oferować po niższych cenach. Kto nie chce jechać z biurem, może zapolować w sieci na tanie loty oferowane przez przewoźników z całego świata. To jednak wyjątkowo żmudne zajęcie. Aby oszczędzić, hotele możemy zamienić na schroniska, hostele, prywatne kwatery albo couchsurfing. To ogólnoświatowy ruch, który działa w myśl zasady: „Ja za darmo przenocuję ciebie, a ty mnie”. Na wakacje bierzemy swoje jedzenie, a na miejscu radykalnie ograniczamy zakup pamiątek. Oczywiście możemy rozważyć wypoczynek w Polsce (oszczędzamy na podróży, ale na samym zakwaterowaniu i wakacyjnych rozrywkach już niekoniecznie) albo zgoła coraz bardziej ostatnio modne staycation, polegające na zorganizowaniu sobie wystrzałowych wakacji... w miejscu zamieszkania.

Najgorsze dopiero nadejdzie Jak wielkie oszczędności możemy osiągnąć dzięki kreatywności i samozaparciu? Trudno o dokładne wyliczenia, bo to sprawa bardzo indywidualna. Pewne jest jedno. O zaciskaniu pasa warto pomyśleć bardzo poważnie, ponieważ ekonomiści nie pozostawiają złudzeń: „Najgorsze dopiero przed nami”. ŁUKASZ ZALESIŃSKI


INWESTYCJE

Kiedy wreszcie koniec ekspresówki? Budowa ekspresówki omijającej Bojanowo i Rawicz może zakończyć się nawet z niemal półtorarocznym opóźnieniem. Pierwotny, wynikający z kontraktu termin minie w październiku tego roku, tymczasem w związku z ogłoszeniem upadłości układowej przez grupę budowlaną PBG na placu budowy pozostała tylko firma Alpine Bau. Domaga się ona wydłużenia czasu kontraktu do 2014 roku, chyba że... dostanie dodatkowe pieniądze od GDDKiA. Cała inwestycja to nie tylko mający 29,4 km odcinek S5 z Kaczkowa do Korzeńska, ale także prawie 9 km nowej drogi krajowej nr 36. Ma kosztować 950 mln zł. Konsorcjum wykonawców złożone z Alpine Bau (Austria) oraz Aprivii, Hydrobudowy i PBG SA tworzyło spółkę cywilną. Po ogłoszeniu upadłości przez grupę budowlaną PBG spółka rozpadła się, a firmy grupy PBG wycofały z budowy swoich pracowników i sprzęt.

dopiero pod koniec ubiegłego roku zostało ostatecznie zatwierdzone zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Do końca sierpnia GDDKiA i Alpine Bau mają podpisać aneks do pierwotnej umowy, określający ostateczny termin zakończenia budowy. GDDKiA zdaje sobie sprawę, że z budowy odeszło 40 procent firm, które tworzyły spółkę, ale chce, aby S5 była gotowa do połowy przyszłego roku, i to w ramach dotych-

upadłości przez grupę budowlaną PBG i jej „wyjściu” ze spółki wierzytelności przejęła Alpine Bau. Stopniowo spłaca zadłużenie, ale wciąż istnieją zaległości finansowe wobec niektórych firm z okresu, gdy w spółce działała grupa budowlana PBG. Do końca sierpnia mają być gotowe wszystkie nasypy na budowie obu dróg. Na 35 obiektach mostowych trwają roboty wykończeniowe. Na 12 km obu dróg wykonano podbudowę jezdni. Przyśpieszono tempo

kwych konstru Jedna ze stalo ensie tunel), s m y n w e p cji (w ejnajdą się prz na których z m rząt. Środkie ścia dla zwie ć a kcji przebieg u tr s n o k h c ty S5. będą jezdnie

– Całość kontraktu przejęła Alpine Bau – mówi Paweł Kattner, kierownik projektu inwestycji. – Po wycofaniu się grupy PBG z prawie 1100 pracowników na budowie pozostało około 600, ale Alpine Bau zatrudniła dodatkowych robotników oraz sprowadziła innych swoich pracowników i sprzęt wykorzystywany na innych budowach w Polsce. Stawia nową wytwórnię mas bitumicznych na potrzeby inwestycji. Na budowie pozostali dotychczasowi podwykonawcy i usługodawcy. Obecnie, w zależności od rodzajów prac, zatrudnionych jest około tysiąca osób. Od rozpoczęcia budowy minęły dwa lata. Zaawansowanie prac przekroczyło 50 procent wartości kosztorysowej. W przeliczeniu na wydatki to pół miliarda złotych. Latem zeszłego roku przerób na budowie był niższy niż oczekiwano. Od września 2011 prace przyśpieszyły, ale niedawny rozpad spółki spowodował, że tempo robót ponownie siadło. W zasadzie znów stracono dwa miesiące. Największe opóźnienie robót było na odcinku dolnośląskim (5,1 km ekspresówki i 800 m DK36), ale tam

czasowych warunków finansowych kontraktu. DK36 powinna być przejezdna do końca tego roku. – Podpisanie aneksu z nowym terminem zakończenia budowy S5 oznaczać będzie, że jeśli nie zostanie on dotrzymany, wykonawca będzie płacił kary finansowe za każdy dzień przekroczenia terminu – podkreśla Kattner. Jeszcze niedawno dużym problemem były zaległości wobec podwykonawców budowy, usługodawców i dostawców materiałów. Niektórzy z nich protestowali. Po ogłoszeniu

prac na dolnośląskim odcinku, tam na ukończeniu jest pięć obiektów mostowych. – Wartościowe zaawansowanie prac na całej inwestycji wynosi ponad 50 procent, ale pod względem kosztów najdroższe roboty, na przykład podbudowa i nawierzchnia jezdni, są lub będą dopiero wykonywane – zaznacza kierownik projektu. – Na DK36 podbudowa jezdni jest gotowa na dwóch trzecich całego odcinka. Po oddaniu do użytku tej drogi będzie można przerzucić z niej cały sprzęt J.W. i ludzi na dokończenie S5.

FAKSY/ DRUKARKI/ KOMPUTERY/ PROJEKTORY/ KSEROKOPIARKI Y MATERIAŁ NE Y C A J EKSPLOAT nta)

TABLICE INTERAKTYWNE

klie (dowóz do

s e r w i s

®

ul. Narutowicza 81 64-100 Leszno tel./fax 65 529-20-81 www.biurimex.pl

13


14

PODRÓŻE

Eger – miasto to wina i wody Węgierski Eger przypomina barwną mozaikę. Kusi winem i ciepłą wodą, czaruje perełkami architektury, śladami wielokulturowej przeszłości i trudno uchwytną atmosferą miejsca, gdzie chłodna i wstrzemięźliwa Północ miesza się ze skąpanym w słońcu Południem. „Polak, Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” – stara jak świat sentencja, którą zapobiegliwy właściciel nabazgrał kredą na czarnej tablicy, zachęcać ma do odwiedzenia jednej z winiarskich piwniczek. Dalej jest podobnie. „Do wina dajemy chleb ze smalcem!”, „Dziś u nas golonka!” – krzyczą szyldy. W egerskiej Dolinie Pięknej Pani język polski słychać (i widać) niemal na każdym kroku. Jeszcze za komuny Polacy pokochali to miejsce miłością szczerą i bezwzględną. Chyba z wzajemnością.

Krew świętego męża Eger wabi odmiennością, która w dodatku znajduje się na wyciągnięcie ręki. Od granicy polskosłowackiej do rogatek miasta jest jakieś 200 km. Oczywiście z tą odmiennością nie ma co przesadzać – przedmieścia tak jak u nas oblazły liszajem dyskontów, supermarketów, całodobowych stacji benzynowych, pstrokacizną reklam, kolorową feerią szyldów. Życie pulsuje podobnym rytmem. Tyle że w powietrzu unosi się ledwo uchwytna aura przejścia. Węgry to kraj, który zatrzymał się w pół kroku. Stanął w drzwiach pomiędzy chłodną, wstrzemięźliwą Północą a rozbujanym, pławiącym się w słońcu Południem. Dla Polaka najbardziej namacalnym dowodem owej inności jest oczywiście wino. Na Węgrzech winną latorośl uprawia się w kilku regionach. Eger to stolica najbardziej znanego z nich. Miasto przypomina wyspę zagubioną w morzu winnic porastających okoliczne wzgórza. Miejscową specjalnością jest Egri Bikaver, czyli Bycza Krew. Nazwa i pochodze-

nie tego czerwonego, wytrawnego wina przez wieki zdążyły obrosnąć legendami. Jedna z nich opowiada o świętym Egyedzie, pustelniku żyjącym na górze Eged, który poniósł męczeńską śmierć z rąk pogan. Jego krew wsiąkła w zbocze. Na tak użyźnionej glebie wyrosły winogrona, które dały niezwykle gęste, rubinowe wino. Inna legenda związana jest z obrońcami miejscowego zamku. W 1552 roku podeszły pod niego oddziały tureckie. Dowódca twierdzy Istvan Dobo dla pokrzepienia serc zezwolił swoim ludziom na picie czerwonego wina. Oblegaj��cy zamek Turcy widzieli rycerzy, którym po brodach i zbrojach ściekał czerwony płyn. Wśród ich oddziałów zaczęła szerzyć się fama, że z Węgrami wygrać nie można, bo piją byczą krew, która dodaje im nadludzkiej siły. Zamek się obronił, a Egri Bikaver stało się sławne w całej Europie. Dziś można je kupić w każdym polskim markecie. Tyle że czerwone egri to zaledwie niewielka cząstka bogactwa produkowanego w Egerze. Egri Csillag, Leanyka, Olaszrizling, Kekfrankos. Wina białe, różowe, czerwone. Wytrawne, półwytrawne, słodkie. Festiwal gatunków, odcieni, smaków.

Eger o dwóch sercach Serce winiarskiego Egeru bije w Dolinie Pięknej Pani. To niewielka, położona nieco na uboczu kotlinka, u wrót której stoi posąg kobiety oplecionej winną latoroślą. Według jednych nazwa tego miejsca nawiązuje do postaci pradawnej bogini, inni łączą ją z hołdem oddanym mieszkankom miasta, które pomagały swoim mężom podczas walk

 Eger – widok z dachu Liceum Karola Eszterhazy`ego.

z Turkami. Dość, że w dolince znajduje się blisko 200 winiarskich piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie. Ponoć zapewnia on optymalne warunki do leżakowania trunku: doskonałą wentylację i stałą temperaturę 12 stopni Celsjusza. – Egri Cuvée? OK, ale musisz kupić minimum dwa litry. Mniejszych butelek nie mamy – kręci głową Zsolt, sprzedawca w jednej z piwniczek. – Zresztą i tak zwykle ludzie kupują więcej, nawet po dziesięć litrów – dodaje. Trudno nie ulec. Argument nie do odparcia stanowi nie tylko jakość, ale i cena wina. Wspomniane dwa litry prosto ze stojącej w głębi beczki można mieć za około 12 złotych. Ale Eger to nie tylko wino. Drugie serce miasta bije po przeciwnej stronie wzgórza – w plątaninie wąskich uliczek, kawiarni, imponujących kościołów i krzyżujących się wpływów różnych kultur. Dopiero tutaj można poczuć, w jak starym mieście się znaleźliśmy. Jego historia sięga 1009 roku, kiedy to król Stefan I Święty zezwolił na założenie tutaj biskupstwa. Kolejny zwrotny moment w jego dziejach to rok 1248, kiedy to miejscowy biskup Lampert otrzymał od króla Beli IV zgodę na budowę zamku. Decyzja była reakcją na najazd Tatarów, którzy siedem lat wcześniej spustoszyli sporą połać Węgier. W tym samym czasie druga część ich armii toczyła z Polakami ostatecznie zwycięską bitwę pod Legnicą. Wówczas to zginął książę Henryk Pobożny. W drodze powrotnej tatarskie oddziały najechały jeszcze Kraków. Egerski zamek pierwszą poważną próbę przeszedł we wspomnianym już 1552 roku, kiedy to załoga Istvana Dobo odparła Turków. Miasto ostatecznie padło dopiero w 1596 roku. Węgrzy ponownie odzyskali je blisko sto lat później. Historycy odnotowują jeszcze wielki pożar, który w 1800 roku strawił większość budynków, a także obóz internowania dla polskich oficerów działający tu w latach 1939-1944.

Perły ze szczyptą pieprzu

Fot. 3x autor  Kąpieliska termalne w Miszkolcu, nieopodal Egeru. Można tam między innymi popływać w labiryncie wydrążonych w skale korytarzy i grot.

Dziś Eger liczy niespełna 60 tysięcy mieszkańców. Jest stolicą komitatu, który stanowi odpowiednik naszego województwa i jednym z ważniejszych miast Węgier. Symbol jego ciągle jeszcze nieprze-

 Eger – widok na uliczki na starym mieście.

brzmiałej świetności stanowi neoklasycystyczna bazylika z gigantycznymi posągami królów św. Stefana i św. Władysława oraz apostołów Piotra i Pawła. Obecnie to druga co do wielkości świątynia w kraju. A dalej kolejne perły: kościół Minorytów uchodzący za najpiękniejszą budowlę barokową na Węgrzech, którego fasadę wieńczy sentencja „Dla Boga nic nie jest wystarczające”, dawne Liceum Karola Eszterhazy`ego z imponującą biblioteką (tu można obejrzeć m.in. rękopis Mozarta), muzeum astronomicznym i umiejscowioną na dachu camerą obscurą, zamek, którego z taką pasją bronili żołnierze Istvana Dobo, rozległe ogrody arcybiskupie i na deser coś z trochę innego świata: XVIIIwieczna cerkiew wzniesiona przez serbskich uchodźców, a także minaret, pozostałość po meczecie zbudowanym przez tureckich okupantów. Kiedy po blisko stu latach niewoli miasto ponownie znalazło się w rękach węgierskich, trzystu najbardziej krzepkich mieszkańców chwyciło za topory i ruszyło, by zrównać go z ziemią. Kamienna budowla nawet nie drgnęła. Dziś meczetu już nie ma. Minaret stoi nadal. To ponoć najdalej wysunięty na północ Europy turecki zabytek. Kto chętny, może się na niego wspiąć, stąpając po 97 schodach w klaustrofobicznie wąskiej kiszce ciemnego korytarza. U góry wokół budowli biegnie balkonik. Szeroki może na półtorej stopy.

Nasza cenna woda Kolejnym bogactwem Egeru jest woda. W stosunku do wina znajduje się ona na przeciwnym biegunie. I to dosłownie. Dolina Pięknej Pani zamyka stare miasto od wschodu. Od zachodu spina je klamrą kompleks basenów termalnych. Gorące źródła odkryto tutaj jeszcze w czasach tureckich. Jedna z ówczesnych łaźni działa po dziś dzień. Woda w basenach jest lekko radioaktywna. Zawarte w niej wapń, magnez i dwutlenek węgla pomagają leczyć między innymi schorzenia układu ruchu. Podobne kompleksy znajdują się zresztą niemal we wszystkich okolicznych miejscowościach. W oddalonym o 50 km Miszkolcu można popływać w labiryncie wykutych w skale grot i korytarzy. I znów Eger, Dolina Pięknej Pani, sobotni wieczór. Ogródki winnych piwniczek i trawniki w sąsiednim parku okupowane przez amatorów wina. W ruch idą kieliszki, szklanki, niektórzy ukradkiem pociągają wprost z plastikowych dwulitrowych butelek. Ponad głowami snuje się cygańska muzyka. To gra zespół zatrudniony przez jedną z restauracji. Sceneria trochę cukierkowa. Turyści mają być przecież oczarowani, sięgnąć do kieszeni i zostawić tutaj trochę grosza. Ale gdzieś pod tym blichtrem czuć tętno miasta, któremu naprawdę trudno się oprzeć. ŁUKASZ ZALESIŃSKI


15

TRAKTOR I MASZYNA 2012

Jak w marzeniach pana Jerzego Wydobyte ze starych stodół, z zarośli na skraju gospodarstw stare ciągniki i maszyny rolnicze znów są sprawne jak w momencie, kiedy opuszczały fabryki. Możemy je co roku oglądać w Wilkowicach, gdzie Jerzy Samelczak z Targowiska urzeczywistnił swoje marzenia o festiwalu podobnym do tego, jaki widział w holenderskim Panningen. Podobnie jak Jerzy Samelczak z Targowiska dawną motoryzacją rolniczą pasjonowało się wiele innych osób z całego kraju. W poszukiwaniu części do swoich ciągników starali się ze sobą współpracować. Jerzy Samelczak widział ogromny potencjał w swoich kolegach kolekcjonerach. Przedsmak festiwalu dał, organizując małą wystawę w 2001 roku podczas dożynek gminnych w Górce Duchownej. Wówczas zaprezentowana została między innymi lokomobila parowa Jana Pedy z Gostynia oraz cała kolekcja pana Jurka. Już wówczas mówił on o wielkim fe-

bu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna”. Niestety, panu Jerzemu nie było dane długo cieszyć się z wielkiego sukcesu. W trzy miesiące po pierwszej edycji festiwalu zmarł. Koledzy nadali imprezie jego imię i z pewnością wielu jest przekonanych o istnieniu pozytywnej energii, czuwającej nad pomyślnością kolejnych festiwali. Z roku na rok impreza rośnie pod względem liczby wystawionych ciągników i maszyn oraz ilości zwiedzających. Potęgę festiwalu dostrzegli też producenci nowoczesnego sprzętu rolniczego, organizując wy-

Sprzedano 15 tysięcy biletów, ale należy doliczyć także kilka tysięcy dzieci, które wchodziły za darmo. – To z pewnością był rekordowy festiwal – przyznaje Rafał Samelczak. – Zaprezentowano ponad 200 eksponatów. Kolekcjonerzy podkreślali, że tak dużej publiczności w Wilkowicach jeszcze nie było. Nasz klub liczył dotychczas 180 członków, a podczas ubiegłorocznego festiwalu powiększył się do blisko 200 osób. Eksponaty są coraz bardziej profesjonalnie przygotowane, co jest między innymi efektem wymiany doświadczeń i wzajemnej pomocy, jakiej

Program XI Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka Sobota, 18 sierpnia godz. 9 – otwarcie dla zwiedzających godz. 12 – oficjalne otwarcie festiwalu, rozstrzygnięcie konkursu„Kolekcjoner roku 2012” godz. 12.30 – prezentacja ciągników na placu manewrowym godz. 13.30 – odpalanie bumbaja godz. 14 – odpalanie korbą godz. 14.30 – pokazy w polu godz. 15 – turniej „Precyzyjny Gospodarz” oraz Pokazy Nowych Ciągników – Roltechnika godz. 16 – Traktor Pulling – duże i średnie ciągniki godz. 17 – zakończenie konkurencji i pokazów podczas pierwszego dnia festiwalu godz. 18 – zabawa taneczna

Niedziela, 19 sierpnia godz. 9 – otwarcie festiwalu dla zwiedzających godz. 10 – msza św. w kościele pw. św. Edyty Stein godz. 11 – parada starych traktorów ulicami Wilkowic godz. 11.30 – prezentacja maszyn na placu manewrowym godz. 12.30 – odpalanie korbą godz. 13 – odpalanie bumbaja godz. 13.30 – pokazy w polu godz. 14.30 – turniej „Precyzyjny Gospodarz” oraz Pokazy Nowych Ciągników – Roltechnika godz. 15.30 – Traktor Pulling godz. 17 – wręczenie dyplomów i pucharów

MASZYNY ROLNICZE

używane z importu agregaty uprawowo-siewne beczkowozy przyczepy do sianokiszonek brony talerzowe pługi obrotowe i inne maszyny również na zamówienie indywidualne

▲Jerzy Samelczak, inicjator wilkowickiego festiwalu.

stiwalu, jaki zamierza zorganizować na terenie gminy. Reporterowi Gazety „ABC” opowiadał o tym tak jakby widział dziesiątki wystawców i wielotysięczne tłumy publiczności przyglądające się terkoczącym i „bumbiącym” starym traktorom. Zaangażowanie Jerzego Samelczaka dostrzegły władze gminy, dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury oraz kolekcjonerzy. Nie był już sam, kiedy przystąpił do organizacji I Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych. – Rafał Rosolski to był ten człowiek, który wsiadł z moim ojcem w samochód, by przed pierwszym festiwalem odwiedzić kolekcjonerów i zachęcić ich do zaprezentowania swoich ciągników – podkreśla Rafał Samelczak, syn inicjatora festiwalu oraz prezes klubu „Traktor i Maszyna”. – Z panem Jerzym odwiedziliśmy też wójta Janusza Chodorowskiego– wspomina Rafał Rosolski, ówczesny dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie. – Pomysł na zorganizowanie festiwalu bardzo mu się spodobał, toteż otrzymaliśmy na jego przygotowanie 2500 złotych. Eksponatów było kilkanaście, ale duże zainteresowanie publiczności potwierdziło, że był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Wieść poszła w Polskę. Kolekcjonerzy nawet z bardzo odległych miejscowości zaczęli zapisywać się do utworzonego w Lipnie Klu-

stawę Roltechnika. Dzięki temu połączeniu publiczność może przyjrzeć się nie tylko traktorom z metalowymi siedzeniami, odpalanymi korbą, ale również nowoczesnym konstrukcjom z klimatyzowanymi kabinami. W ubiegłym roku odbył się jubileuszowy, dziesiąty już festiwal, który pokazał, jak pięknie rozkwitło ziarenko zasiane przez Jerzego Samelczaka.

udzielają sobie kolekcjonerzy podczas wilkowickiego festiwalu. – W tym roku udział zapowiedziało już 135 kolekcjonerów, także z Czech, Słowacji i Austrii – zdradza Rafał Rosolski. – Jak co roku delegacja kolekcjonerów złoży kwiaty na grobie Jerzego Samelczaka na cmentarzu w Górce Duchownej. Tekst i fot. (JAC)

AgroHandel NARATÓW 25 (powiat Góra) www.agrohandel.com tel. 605 107 366, 65 543 65 81


TRAKTOR I MASZYNA 2012

16

Z komputerem w pole

Tradycyjnie Festiwalowi Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych towarzyszyć będzie wystawa nowoczesnego sprzętu rolniczego Roltechnika. Oprócz producentów i dealerów maszyn i sprzętu rolniczego swoje stoiska będą miały m.in.: Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Poznaniu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Wielkopolski, Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Poznaniu, Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania oraz Kopalnia Soli Kłodawa SA. Główną jednak rolę w nowocześniejszej części ekspozycji odgrywać będą przepełnione najnowszą technologią ciągniki oraz maszyny rolnicze. W porównaniu do prostych ciągników sprzed lat to wysoce wyspecjalizowana aparatura, bez której nowoczesne gospodarstwo rolne nie może się obejść. Nad ich projektowaniem czuwają najlepsi inżynierowie i projektanci na świecie.Postęp w tej

dziedzinie jest naprawdę zdumiewający. Producenci traktorów, kombajnów oraz całej gamy osprzętu do nich prześcigają się w konstruowaniu coraz bardziej wydajnych i przyjaznych dla człowieka sprzętów rolniczych. Normą w wyposażaniu nowoczesnych maszyn rolniczych staje się nawigacja satelitarna, klimatyzacja i komputery pokładowe czy laserowe czujniki i najnowocześniejsze systemy komputerowe. Ceny tego sprzętu są oczywiście adekwatne do jakości maszyn. Jak podaje jednak portal farmer.pl rolnicy, coraz chętniej korzystają z unijnych programów i dotacji na zakup nowoczesnego sprzętu. Według portalu umaszynowienie w gospodarstwach jest tak współczesne, że może sprostać unijnym wymogom i standardom. Tekst i fot. (and)

Sprzedaż hurtowa i detaliczna: środków żywienia zwierząt, sznurków i siatek rolniczych itp. sprzedaż hurtowa pasz luzem dla bydła i trzody chlewnej RADOMICKO 22, 64-111 Lipno tel. 695 795 902, tel./fax 65 534 03 05 e-mail: rasky@wp.pl

www.hurtownia-pasz.pl


TRAKTOR I MASZYNA 2012

17


TRAKTOR I MASZYNA 2012

18

Przyjeżdżają z całej Polski Wilkowicki Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych ma swoich stałych bywalców. Z roku na rok ich grono się powiększa. To prawdziwi pasjonaci, którzy pokonują często duże odległości, aby ze swoimi maszynami dotrzeć do Wilkowic.

▲W starych maszynach zakochują się... i dorośli, i dzieci.

Żeby być obecnym na festiwalu, Paweł Wiadrowski musi pokonać ponad 450 km. Mieszka w Warce. Jest producentem maszyn i urządzeń sadowniczych. Ciągniki to jego hobby. W tym roku zaprezentuje na festiwalu Ursusa C45 z 1949 roku, a jego żona Agnieszka – ciągnik Steyr A180. Rocznik ten sam. W ubiegłym roku pan Paweł całą trasę z Warki do Wilkowic pokonał ciągnikiem. Jechał pięć dni. Po drodze nie obeszło się oczywiście bez awarii, ale sprzęt wytrzymał. Przeszedł próbę odległości. Henryk Warzybok na festiwalu zaprezentuje cztery eksponaty. Mieszka w miejscowości Paterek w gminie Nakło nad Notecią. To 250 km od Wilkowic. Posiada własną firmę transportową, więc dotrze tu bez

problemu. W latach 70. ubiegłego wieku pracował jako kierowca i jeździł ciągnikiem. Na pierwszy wilkowicki festiwal stawił się z eksponatami innych kolekcjonerów. Na kolejne przywoził już własne. Jacek Grzywacz z Łochowic w województwie kujawsko- pomorskim stare maszyny rolnicze i ciągniki zbiera od kilku lat. Wraz z żoną postanowili je wyeksponować w przydomowym skansenie. Te stare perły rolnictwa, które jeszcze nie zostały przerobione na złom, stara się sam odnawiać, naprawiać i remontować. A ponieważ wymaga to sporo czasu i pieniędzy, trwa niekiedy dosyć długo. Posiada w swoim skansenie kilkanaście maszyn rolniczych, które po renowacji i odmalowaniu wyeksponowane

Fot. Andrzej Przewoźny

są na odpowiednich stanowiskach. Inne maszyny czekają na swoją kolej. Niektórzy z okolicznych mieszkańców sami przekazują mu drobny sprzęt, aby mógł zostać pokazany w skansenie. Jego maszyny i ciągniki biorą udział w różnych wystawach i festiwalach. Rafał Mazur z Koszalina w tym roku zaprezentuje ciągnik Zetor 25. W wilkowickim festiwalu uczestniczy... od zawsze. Nie brał udziału tylko w pierwszym zlocie. Zawodowo nie jest związany z rolnictwem, ale pasja narodziła się w dzieciństwie. Spędzał wakacje u dziadków na wsi i wówczas miał kontakt z maszynami. Zawodowo pracuje w firmie handlowej zajmującej się sprzedażą ciągników i maszyn rolniczych, ale (and) oczywiście nowych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. ul. Lipowa 76, 64-100 Leszno

Laboratorium Badania Wody i Ścieków tel./fax 65 529 83 39/ 529 83 71 www.mpwik-leszno.pl e-mail: lab@mpwik-leszno.pl

Spełniamy oczekiwania Klienta!

Badania laboratoryjne

wody pitnej oraz ścieków i gleby Akredytowane Laboratorium Badawcze Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie oferuje kompleksowe usługi w zakresie badań chemicznych i mikrobiologicznych wody - studnie przydomowe - lokale i punkty gastronomiczne - sieci i przyłącza wodociągowe

Nasze atuty:

w celu określenia jej przydatności do spożycia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 61, poz. 417 z 2007r. ze zm.). Oferujemy również badania składu: - ścieków - gleby i osadów.

- wysokie kompetencje analityczne - wdrożony system jakości - ciągłe doskonalenie kadry - bezstronność i niezależność w zakresie wykonywanych badań - badania zatwierdzone przez Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Lesznie.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług! Druk zlecenia oraz cennik usług dostępny na stronie internetowej. Oferujemy konkurencyjne ceny !


TRAKTOR I MASZYNA 2012

19


ŚWIAT BAB Nie masz ręki do kwiatów? To nieprawda

W tym roku domy dekoruje się na biało lub w różnych kolorach Joanna Damrych jest wieczną optymistką. Zaraża innych uśmiechem i życzliwością. Ludzie ją za to szanują i lubią. Jest w swoim żywiole, kiedy może im doradzić, jakie kwiaty posadzić na balkonie, jakie krzewy w ogrodzie, jaką wybrać ziemię i jak dbać o rośliny, żeby cieszyły oko. W Lesznie mało kto nie zna szklarni u Wendzonków w Gronowie. Ogrodnictwo w latach 50. założyła Bogumiła Rusiecka, babcia pani Asi, a potem przez długie lata prowadzili je jej rodzice Aleksandra i Konrad Wendzonka. To ich nazwisko przylgnęło do firmy. Siedem lat temu przepisali ją pani Asi i jej mężowi Arturowi. Teraz to Centrum Kwiatowe Tęczowa Szklarnia, prowadzone przez Damrychów. – Ja i siostra Magda od dziecka byłyśmy nauczone pracy w ogrodnictwie. Jeździłyśmy z rodzicami na targi sprzedawać rośliny. Wcześnie rano trzeba wstawać, pakować towar i jechać, ale ja nie narzekałam. No chyba że czasami... – opowiada pani Asia. Magda też związała zawodowe życie z dobrze sobie znaną branżą. Razem z mężem mają dużą produkcję bylin w Gołaszynie pod Bojanowem. W ogrodnictwie praca jest przez cały rok. Teraz, pod koniec sierpnia, jest najspokojniej. Kupione wiosną i wczesnym latem rośliny spokojnie sobie rosną w ogrodach i na balkonach. A do nasadzeń jesiennych jest

Fot. E. Baldys  Joanna Damrych razem z mężem Arturem prowadzą ogrodnictwo w Gronowie. Pani Asia przejęła je po babci i rodzicach. To od ich nazwiska do firmy przylgnęło określenie, że jak kupować kwiaty, to u Wendzonków.

Piosenka dla ciebie

Edyta Strzycka Teraz bez ciebie

Znowu dziś myślałam że to ty Tak znajome słowa Obcy ktoś na parę chwil Przywołał mi twój obraz Wszystko ciebie przypomina mi Byłam tak szczęśliwa Lecz dopiero zrozumiałam dziś Tak żałuję Proszę wybacz Teraz bez ciebie Nie wiem jak żyć I dokąd idę nie wiem Przez niespokojne dni Teraz bez ciebie

ndy iej e k ee tan W w y 10% ysc wsz

Uczysz się? poniedziałek-piątek do godz. 14 - 20% taniej

Nie wiem jak żyć Dziś jestem tylko Cieniem dziewczyny którą znałeś ty Póki byłeś nie wiedziałam że Tyle do ciebie czuję Samotność osaczyła mnie Tak cię potrzebuję Dziś wszystko się wydaje snem Już mam dosyć ciszy To był błąd Teraz już to wiem No powiedz czy mnie słyszysz

jeszcze trochę czasu. To nie znaczy, że u Damrychów cisza. Coraz więcej klientów wpada dokupować pojedyncze sztuki. Tegoroczna kapryśna pogoda – raz burze, ulewne deszcze, a innym razem upał i duchota – nie sprzyjają kwiatom: robią się żółte, usychają, niszczą je szkodniki. W środku sezonu trzeba je więc wymieniać na nowe. U Damrychów można się zaopatrzyć w rośliny, ale też doniczki, ziemię, nawozy. Wybór jest bardzo szeroki, wciąż większy i większy. Jeśli ktoś sobie życzy, to kwiaty czy krzewy może mieć od razu po-

sadzone w wybranym pojemniku. I za to nic nie płaci. Pani Asia i pan Artur zajmują się też urządzaniem ogrodów. – Dla mnie najpiękniejszy czas jest po zimie, kiedy zaczynamy sprzedaż bratków, stokrotek, niezapominajek. Jest już wtedy wiosna, wszystko budzi się do życia, bardzo to lubię – uśmiecha się pani Asia. Najbardziej pracowity czas jest od końca kwietnia do czerwca. Wtedy jak ciepłe bułeczki schodzą rośliny rabatowe i balkonowe. Po wakacjach zaczną zamawiać sadzonki roślin już na przyszły rok.

Kupują je od różnych firm w Polsce i za granicą. Sami nie zajmują się wysiewaniem. Na kwiaty też jest moda. W szczególności zaś na kolory. – W tym roku modna była biel. Białych kwiatów wciąż nam brakowało. Mamy klientów wiernych jednemu odcieniowi, na przykład czerwieni albo takich, którzy wolą, aby było bardzo kolorowo. Z powodu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej wiele osób decydowało się na kupno roślin w narodowych barwach – mówi Joanna Damrych. – W dzień, kiedy Polacy grali na EURO, kwiaty bardzo dobrze się sprzedawały. Panowie kupowali swoim paniom, co tylko chciały, żeby wieczorem mogli spokojnie obejrzeć mecz – śmieje się Artur Damrych. Już we wrześniu ludzie będą przyjeżdżać do Tęczowej Szklarni po wrzosy i chryzantemy. Przed Bożym Narodzeniem po gwiazdy betlejemskie i choinki. Pani Asia z mężem co roku dekorują kościół na odpust św. Maksymiliana w swojej parafii w Gronowie. Obchodzono go we wtorek. To taka rodzinna tradycja. Po uroczystości zabrali dzieci i pojechali z przyjaciółmi na kilka dni nad morze. To ich jedyne wakacje w roku. Praca w ogrodnictwie jest ciężka, nie ma dnia, żeby nie było czegoś do roboty. Nawet w niedzielę trzeba podlać rośliny, szklarnie otworzyć. Kryzys też trochę daje się we znaki. Ludzie ograniczają wydatki na kwiaty. – Mamy mnóstwo stałych klientów, którzy od lat u nas kupują. Są też tacy, którzy przychodzą, bo lubią oglądać kwiaty – dodaje pani Asia. Jej zdaniem, nie jest prawdą, że gdy u kogoś kwiaty się nie trzymają, to znaczy, że nie ma do nich ręki. – Ma, ma, tylko musi się trochę przyłożyć. Ja zawsze chętnie doradzam, jak o rośliny dbać – zapewnia. LIDIA MATUSZEWSKA matuszewska@gazetaabc.pl

Teraz bez ciebie... Czas mija wolno tak Ile już minęło dni Choć się nie skończył świat To całym światem byłeś dla mnie ty Tylko ty Wszystko ciebie przypomina mi Byłam tak szczęśliwa Lecz dopiero zrozumiałam dziś Tak żałuję Proszę wybacz Teraz bez ciebie Nie wiem jak żyć I dokąd idę nie wiem Przez niespokojne dni Teraz bez ciebie Nie wiem jak żyć Dziś jestem tylko Cieniem dziewczyny, którą znałeś ty (j)

Męża poznałam trzy lata temu, przez internet. Byłam wtedy po nieudanym związku, bardzo to przeżywałam, bo zależało mi na tamtej miłości. Ale nie udało się. Mówią, że wina zawsze jest po obu stronach, ale akurat wtedy mojej było dużo mniej niż jego. On po prostu znalazł inną. W sieci. Więc kiedy już przyszłam do siebie, też usiadłam do znienawidzonego internetu, też zalogowałam się na portalu randkowym. Początkowo podchodziłam do tego niemal z pogardą. Chciałam sobie ludzi pooglądać, poszukać znajomych twarzy, poszperać, sprawdzić, co inni o sobie piszą. I tak było przez dobrych kilka miesięcy. W końcu ktoś, kogo poznałam, zaczął mnie namawiać na spotkanie. Dałam się przekonać, ale w umówione miejsce wysłałam najpierw koleżankę. Kiedy się okazało, że gość w rzeczywistości wygląda tak samo jak na zdjęciu, wbiegłam do kawiarni udając spóźnioną. – Wszystko przez taksówkę, nawaliła i jeszcze te rozkopane drogi – kłamałam zdyszana. Dalej wszystko też było tak jak on pisał: skończył właśnie to technikum, pracował właśnie w tym zawodzie, w tej firmie, no i jadł lewą ręką. Wszystko tak jak uprzedzał. Nie przewidział tylko, że od razu się w nim zakochałam. Chciał mieć przyjaciółkę, do miłości podchodził z wielką ostrożnością. W tej kawiarni spotkaliśmy się jeszcze siedem razy. Wydawało mi się, że to długo, że pewnie nic z tego nie będzie. Podczas ósmego wieczoru poprosił, żebyśmy spróbowali iść też do kina, za dnia na spacer, pojechali nad jezioro. I jesteśmy razem. Nie wiem, jak długo będzie nam dane, bo w związek do grobowej deski już nie wierzę, ale cieszę się tym, co mamy. Nim i sobą. Była sieciowa randkowiczka


ŚWIAT BAB Klaudia Carlos prowadzi w telewizyjnej Jedynce „Kawę czy herbatę?”. Jest popularna, lubiana przez widzów, ma nietypową urodę i fantastyczną figurę, bo choć uwielbia gotowanie i w kuchni spędza mnóstwo czasu, jako była tancerka wie, jak pozbyć się każdej zbędnej kalorii.

Dziennikarka od kuchni – Jako dziecko marzyła pani o rozpoznawalności i pracy w telewizji? – Nie pamiętam, ale na pewno nie był to przypadek. Pierwszy raz wystąpiłam w programach dziecięcych, później w warszawskim oddziale TVP prowadziłam autorski program „Pokochać taniec”. Byłam wtedy tancerką w Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze i studentką Akademii Muzycznej w Warszawie. Nagrałam kilkanaście odcinków. Każdy z nich opowiadał o innej technice tańca, miał poznawczo-edukacyjny charakter, zawierał wywiady z tancerzami i choreografami. – Figura tancerki pozostała. Kiedy znajduje pani czas na ćwiczenia? – Staram się ćwiczyć kilka razy w tygodniu. Pamiętam o tym także podczas codziennych czynności, na przykład w trakcie gotowania w kuchni napinam mięśnie brzucha przez 3 sekundy, a następnie kilkakrotnie to ćwiczenie powtarzam. Ćwicząc dbamy o kondycję naszego organizmu, łagodzimy objawy cellulitu, poprawiamy koloryt i jędrność skóry, modelujemy naszą sylwetkę, podnosimy także sprawność intelektualną, a nasz mózg starzeje się wolniej. – Nie żałuje pani, że dziennikarsko odeszła od tańca? – Taniec jest dziś wszechobecny, zatem trudno o nim zapomnieć. Poza tym temat tańca i jego walorów pojawia się w programie, który prowadzę. Poranne spotkanie z „Kawą czy herbatą?” daje gwarancję tematów, które znajdą wielu odbiorców. Wśród nich są bowiem porady prawne, kulinarne czy dotyczące zdrowia. Muzyka na żywo to wielki atut programu.

– Ale musi pani do niego wstać wcześnie. – Bardzo wcześnie, bo już o czwartej muszę podnieść się z łóżka. Ale może dlatego, że bardzo lubię swoją pracę, to nie mam z tym większych problemów. – Wspominała pani o kuchni w studiu „Kawy czy herbaty?”. U pani w kuchni też dużo się dzieje? – Gotowanie to dla mnie przyjemność i relaks. Oczywiście nie zawsze mogę poświęcić na to dużo czasu, ale dbam, by potrawy były smaczne i ładnie podane. Wielką wagę przywiązuję do diety, by była urozmaicona pod względem jakościowym i ilościowym, bogata w witaminy i minerały. – Pamięta pani swoją pierwszą potrawę?

3D Prometeusz

polecamy Oczekiwany z ogromnym zainteresowaniem najnowszy film Ridleya Scotta („Robin Hood”, „Królestwo niebieskie”), jego pierwszy film science fiction od czasu legendarnego „Łowcy androidów”, którego akcja nawiązywać będzie do wątków słynnej serii o Obcym. W rolach głównych: niezapomniana Lisbeth Salander z trylogii „Millennium” Noomi Rapace i Michael Fassbender („Bękarty wojny”, „X-Men: Pierwsza klasa”). Autorem zdjęć jest Dariusz Wolski, polski operator filmowy, mieszkający i pracujący w Hollywood. „Prometeusz” opowiada o gru-

pie naukowców, którzy natrafiają na wskazówkę dotyczącą początków ludzkości na Ziemi. W odległej przyszłości dwa supermocarstwa kontrolują Ziemię, jednocześnie walcząc o wszystkie naturalne zasoby dostępne w Układzie Słonecznym. Jedno z nich wysyła na odległą planetę zespół naukowców na pokładzie „Prometeusza”, którego zadaniem będzie ujarzmienie panujących na niej warunków, dostosowując je do potrzeb kolonizacji. Film proponuje kino przy CKiS w Lesznie oraz Promień w Rawiczu. (j), fot. internet

– Jeśli dobrze sobie przypominam, były to naleśniki, które podałam z dżemem. Potem pojawiły się kolejne naleśnikowe fantazje: z serem, owocami, orzechami z dodatkiem różnych sosów. – A co zajadają najchętniej pani dzieci? – To, co przygotujemy razem. Jedna osoba zajmuje się mięsem, inna sałatką, kolejna ziemniakami, a półtoraroczna Marysia dotrzymuje nam towarzystwa i też próbuje przeszkadzać. Muszę przyznać, że uwielbiamy potrawy przygotowywane na parze i z grilla. Lubimy owoce morza oraz mięso białe i czerwone. – Ułatwia sobie pani czasem życie, zamawiając dania przez telefon? – Bardzo rzadko. Staram się, by każdego dnia był ciepły, domowy obiad. To jest ważne, szczególnie, gdy w domu są dzieci. Jeśli już zamawiamy coś na szybko, to sushi. Mój syn Antek jest miłośnikiem surowej ryby z ryżem i specjalistą od jej przyrządzania. – Antek zamierza pójść w pani ślady i marzy o pracy w telewizji? – Ma duży wachlarz zainteresowań, a to, co będzie robił, jest sprawą przyszłości. Wystąpił w kilku programach, które prowadziłam i potraktował to jak przygodę. Dla niego moje zajęcie to po prostu praca. Nie zamierzam mu niczego narzucać. Sam wybierze to, co będzie chciał. Ważne, by to lubił i by dawało mu to satysfakcję.

EWA POKRYWA

Kurki

Aromatyczne, pięknie wyglądające i bardzo bogate w żelazo grzyby. Idealne nie tylko jako dodatek do dań, ale i stanowiące ich bazę.

Papardelle z sosem kurkowym Składniki (4 porcje): 400 g suchego makaronu papardelle (można użyć dowolnego innego), 500 g kurek, 1 średnia cebula, ok. 20 pomidorków cherry, sok z połowy cytryny, 100 ml wytrawnego białego wina, 250 ml śmietanki do sosów (należy uważać, żeby nie była kwaśna), sól, pieprz, 1 łyżka sklarowanego masła, 4 łyżki startego parmezanu. Przygotowanie: Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Cebulę siekamy i razem z kurkami przesmażamy na sklarowanym maśle do miękkości. Dodajemy przekrojone na pół pomidorki cherry. Chwilę smażymy, wlewamy wino, śmietanę, sok z cytryny i lekko redukujemy ogień. Na talerzach rozkładamy gniazdka makaronu i nakładamy sos. Przed podaniem posypujemy parmezanem.

Horoskop

BARAN 21.03-19.04 Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Będziesz musiał o tym pamiętać. Najlepszym wyjściem dla ciebie byłoby wzięcie kilku dni urlopu w pracy, ponieważ szykuje się zawierucha w życiu zawodowym. Za to w uczuciach prawdziwe ożywienie. Samotne Barany mogą spotkać kogoś wyjątkowego. BYK 20.04-20.05 Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Przyszedł właśnie ten moment. Nie oznacza to jednak złej passy, raczej miłą stabilizację i spokój. Warto wykorzystać obecny spokojniejszy czas na odpoczynek i spotkanie z przyjaciółmi przy lampce wina. W uczuciach poczujesz pewność. BLIŹNIĘTA 21.05-21.06 W tym tygodniu musisz się mieć na baczności, ponieważ twój stan psychofizyczny nie będzie najlepszy. Poczujesz się osłabiony i zniechęcony. Wszystko będzie cię irytować. Nawet małe niepowodzenie będziesz interpretować jako prawdziwą katastrofę. RAK 22.06-22.07 Czeka cię zmierzenie się z własnymi słabościami. Przy odrobinie wysiłku wyjdziesz z tej walki cało. Jest to czas na udowodnienie sobie i innym własnej wartości. Masz w sobie dobrą energię i wspaniałe samopoczucie. Na horyzoncie pojawi się związek pełen namiętności. LEW 23.07-22.08 Dawno gwiazdy nie były ci tak przychylne, jak teraz. Koniecznie wykorzystaj dobrą passę. Pokaż światu swoje atuty, których przecież ci nie brak. Jeżeli nie zawalczysz o swoje szczęście, to nikt cię w tym nie wyręczy. Zarówno w pracy, jak i w miłości masz dużo do zaoferowania. PANNA 23.08-22.09 Twoje myśli będą koncentrować się wokół ukochanej osoby i pytania: kocha, nie kocha? Jednak na takie pytania nie ma łatwych odpowiedzi. Romantyczny weekend we dwoje będzie idealną okazją, żeby sprawdzić uczucia drugiej osoby i swoje własne. Niech sprawy uczuciowe nie przysłonią ci spraw zawodowych. WAGA 23.09-22.10 Poczujesz się w najbliższych dniach jak postać z bajki. I jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończy, więc nie przejmuj się ewentualnymi niepowodzeniami. Losowe wypadki nie mogą przysłonić ci raz obranego celu. Bądź konsekwentny w działaniach, a już niedługo osiągniesz to, czego pragniesz. SKORPION 23.10-21.11 Będziesz musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, co w życiu jest najważniejsze – miłość i rodzina czy praca i pieniądze. Pamiętaj, że nie można mieć wszystkiego. Nikt nie każe ci definitywnie rezygnować z miłości czy rzucać pracy, ale pora określić życiowe priorytety, bo niedługo może być już za późno. STRZELEC 22.11-21.12 Poświęcisz się teraz rodzinie i przyjaciołom. Jedna z bliskich ci osób będzie potrzebować pomocy. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, więc nie zawiedź jej. W pracy czeka cię spokojny okres, bez nagłych zwrotów akcji i niepotrzebnych nerwów. Szef doceni twoją lojalność. KOZIOROŻEC 22.12-19.01 Czeka cię zwariowany tydzień, pełen niespodzianek. Poczujesz się jak ryba w wodzie, bo przecież kochasz szybkie tempo i ciągłe zmiany. W miłości także zmiany, ale na lepsze. Na piątek zaplanuj spotkanie towarzyskie. Wszyscy z pewnością będą się świetnie bawić. WODNIK 20.01-18.02 Dużo rzeczy będzie się działo. W miłości okaż więcej czułości swojej sympatii i pokaż, jak bardzo ci na niej zależy. Pielęgnuj stare przyjaźnie. Zadzwoń do dawno niewidzianego szkolnego kolegi i umów się na kawę. To spotkanie miło cię zaskoczy. Także poświęć czas rodzinie. Odwiedź swoich rodziców. RYBY 19.02-20.03 Okaże się, że decyzje, które niedawno podjąłeś, były strzałem w dziesiątkę. Teraz możesz zbierać ich żniwo. Na razie odpocznij, ale nie spoczywaj na laurach, bo już w niedalekiej przyszłości los znów wystawi na próbę twoją kreatywność. Weekend wykorzystaj na spotkanie z rodziną. Z gwiazd czytał Wróż Roman


RELAKS

22

▲Aleks Matuszewski i jego kolega Wojtek Sikorski podczas zabawy w basenie. Zdjęcie przysłała mama Monika Nowak z Dąbcza.

▲Aleksandra Kluczyńska z Żakowa na wakacjach w Boszkowie. Zdjęcie przysłał Rafał ze Starego Bojanowa.

Rozwiązanie powstanie po przeniesieniu liter oznaczonych cyframi od 1 do 14 do tabelki pod diagramem krzyżówki. SK

HUMOR

Przychodzi adwokat do swojego klienta w areszcie i mówi, że ma dla niego dwie wiadomości – dobrą i złą. – No to wal pan tę złą. – Po zbadaniu śladów krwi z miejsca zbrodni wykazano, że to jest bezspornie pana krew. – A ta dobra? – Cholesterol w normie.

333 Żona Szkota rozmawia z sąsiadką: – Mój mąż ma niesamowite szczęście! Dopiero wczoraj wykupił ubezpieczenie, a już dzisiaj rano wpadł pod samochód! 333 Mówi kumpel do kumpla: – Moja żona to straszna fleja! – Jak to? – Człowiek wraca pijany do domu, chce się odlać, a tam zlew pełen garów. Zebrała (j) 20.00 – Prometeusz – przygodowy/ thriller/s.f. prod. USA

PROJEKCJE CYFROWE piątek, sobota, niedziela, poniedziałek

14.00 – Madagaskar 3 – animowany/ familijny prod. USA

Leszno KINO-TEATR przy CKiS, ul. Narutowicza 69 PROJEKCJE 3D piątek, sobota, niedziela, poniedziałek

12.00, 16.00, 18.00 – Madagaskar 3 – animowany/familijny prod. USA

Rawicz PROMIEŃ piątek, sobota, niedziela, poniedziałek

18.00 – Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów 3D – animowany prod. USA 20.00 – Prometeusz 3D – przygodowy/ thriller/s.f. prod. USA (j)

DY¯URY

APTEK

całodobowo LESZNO – DOM LEKÓW, ul. Cicha 12 (narożnik Narutowicza), tel. 65 520 44 80 RAWICZ – PRZY PLANTACH, ul. J.Piłsudskiego 2, tel. 65 545 47 89 piątek KOŚCIAN – POD BIAŁYM ORŁEM, Rynek 21, tel. 65 512 11 66, 65 511 73 65 GOSTYŃ – ROMFARM, ul. Władysława Łokietka 2, tel. 65 572 02 89 GÓRA – VITA, ul. Głogowska 1a, tel. 65 543 38 33 sobota KOŚCIAN – ESKULAP, al. T. Kościuszki 15, tel. 65 512 77 77 GOSTYŃ – ZDROWIE, ul. Kolejowa 12, tel. 65 572 20 05 GÓRA – ZDROWIE, pl. Bolesława Chrobrego 9, tel. 65 543 24 29 niedziela KOŚCIAN – ŚW. ŁUKASZA, ul. Szkolna 54, tel. 65 512 05 27 GOSTYŃ – ZDROWIE, ul. Kolejowa 12, tel. 65 572 20 05 GÓRA – ZDROWIE, pl. Bolesława Chrobrego 9, tel. 65 543 24 29 poniedziałek KOŚCIAN – NA DEPTAKU, ul. Wrocławska 22, tel. 65 512 21 40 GOSTYŃ – LIBRA, ul. Kolejowa 31, tel. 65 572 70 30 GÓRA – ZDROWIE, pl. Bolesława Chrobrego 9, tel. 65 543 24 29

PR

TELEFONY ALARMOWE Pogotowie Ratunkowe – 999 Policja – 997 Straż Pożarna – 998 Pogotowie Gazowe – 992 Telefon alarmowy – 112 Straż Miejska w Lesznie – 986, 65 529-82-00 (w godz. 7-15) Infolinia AIDS – 65 520-56-15 Miejski Zakład Komunikacji w Lesznie – 65 529-93-46 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie – 994 (całodobowo), 65 529-83-32 (pon.-pt. godz. 6-21) Informacja PKP – 197-57 dla abonentów TPSA i (042) lub (022) 194-36 dla abonentów pozostałych operatorów Informacja PKS - 703 203 295 (1,28 zł z VAT), dla sieci GSM *713 12 (Era, Orange, Plus GSM - 1,22 zł z VAT) Informacja Gospodarcza GLOB – tel. 194-34, tel./fax 65 5-270-270 Netsoft – komputery – 65 528-82-01 SITI TAXI – 65 529-24-96 OSŁONKA TAXI – 65 5-200-200, SMS 691 200 220 ABC TAXI – 65 526-71-70 (całodobowe) ZTP TAXI – 65 520-64-64, 65 529-40-50 RADIO TAXI HABA – Eska ® 196-25, 528-11-01 (czynne całą dobę, u nas najtaniej) TELE TAXI - 65 520-03-30, 605 89 03 30 (całodobowo) MEGA TAXI 65 520-72-07 JAMAR TAXI – 65 526-85-66 (czynne całą dobę, co 10 kurs gratis) TEL–TAXI – 65 526-22-62 (co 11 kurs gratis do 5 zł) TORA TAXI – 65 529-20-31 (co 11 kurs do 5 zł gratis od 5 do 22) TAXI BAGAŻOWE – tel. 601 571 516 Usługi bagażowo–transportowe – 601 562 762 Pomoc drogowa – 65 529-71-70 Kompleksowe Usługi Pogrzebowe – tel. 693 372 813 (całodobowo) Zakład Usług Pogrzebowych – 65 520-91-00, 609 205 982 (całodobowo) Korty „Akwawit” – 65 529-90-91, Korty „Ćwicznia” – 607 519 543 Korty MOSiR (stadion) – 65 520-56-40 Bezpłatna infolinia dla pacjentów w ramach NFZ – 800 800 805


23

KONCERT ŻYCZEŃ

Kochana Babciu, gdy się zbudziłam i oczu moich powieki uchyliłam, promyczek miłości w serduszku zawzięcie wspominał mi ciągle o Twoim święcie. Życzę Ci Babciu zdrowia dobrego, gdyż skarbu lepszego nie znam od tego. Miłość ma również wielkie znaczenie, tej jednak doznasz na pewno ode mnie. Bądź zatem zdrowa i bardzo szczęśliwa, a naszej miłości niech w sercach przybywa. Kochać Cię będę i kochać nie przestanę, bo wiem, że od Ciebie to samo dostanę! Kochanej Babci Dorotce z okazji urodzin wszystkiego najlepszego życzy wnuczka Anastazja z rodzicami

W dniu 17 sierpnia dla Julki: Świeczki się na torcie mienią, obok wiśnie się czerwienią, cudnie pachnie czekolada, skrzy się w szklankach lemoniada, baloniki wiszą w górze, klaun oklasków zbiera burzę, a to wszystko z tej przyczyny, że masz dzisiaj 3. urodziny! Życzenia składają: Weronisia i Natalka z rodzicami oraz babcia i dziadek Klarze z okazji imienin życzymy przede wszystkim zdrówka, uśmiechu na cudnej buźce i szczęścia prowadzącego ją przez całe życie. Życzą rodzice i brat Konrad

Dzień radosny, dzień jedyny dziś są Twoje urodziny. Z serca składam Ci życzenia dużo szczęścia, powodzenia, gości miłych, kosza kwiatów, moc toastów i wiwatów! Wujowi Łukaszowi Wasilewskiemu z okazji urodzin życzy chrześniak Alan z rodzicami:) W dniu urodzin najlepsze życzonka pięknego w życiu słonka, smutków małych jak biedronka i szczęścia wielkiego jak smok. W dniu tak pięknym i wspaniałym życzymy Ci serduszkiem całym dużo zdrowia, sto lat życia, milion złotych do zdobycia! Kochanej córce Alicji życzą rodzice xxx Słońce świeci dziś dla Ciebie, a chmurki tańczą na niebie. Śmieją się motylki, a biedronki i kwiaty przesyłają życzenia i słodkie buziaki! Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin wspaniałej siostrze Alicji życzy brat Adrian Kochana Amelko 14 sierpnia były Twoje urodzinki zatem zawsze dziarskiej minki! Do zabawy mnóstwo siły, żeby każdy dzień był miły, pełen śmiechu i radości, stu urodzinowych gości, aut, lal, klocków i pluszaków, stu prezentów, stu buziaków. Zdrowia, szczęścia i słodyczy Paulinka, mama, tata Tobie życzy!!!

Wszystko, co było Twoim marzeniem, co jest i będzie w przyszłości, niech nie mija z cichym westchnieniem, lecz się spełni w całości. Wszystko, co piękne i upragnione, niech będzie w Twoim życiu spełnione. Wszystkiego najlepszego w dniu urodzin Ewa życzy Ci! Dla kochanej dziecinki życzenia na urodzinki. Poznaj bajek tysiące, przygód dwa tysiące, miej buzię wesołą, promienną jak słońce! Serdeczne życzenia dla Amelki składają: babcia Marylka i dziadek Jurek

Dzień radosny, dzień jedyny, dziś są Twoje urodziny! Z serca składamy Ci życzenia dużo szczęścia, powodzenia, gości miłych, kosze kwiatów, moc toastów i wiwatów. Kochanej Amelce życzenia składają babcia Ewa i dziadek Zygmunt

17 sierpnia obchodzi swoje imieniny Jacek Skrzypczak Swe gorące życzenia ślą syn Alan i żona Renata Dzisiaj Twoje imieniny, więc życzenia ślemy. Ale czego życzyć trzeba, nie za bardzo wiemy... Masz już wszystko, co potrzebne, wszyscy Cię kochają i - jak widać - o Twym święcie nie zapominają! Niech więc szczęścia Ci nie braknie, zdrowie dopisuje, niech ptasiego mleka nawet nigdy nie brakuje! Niech Ci Pan Bóg swoją łaskę ześle dzisiaj z nieba, niech Ci co dzień błogosławi, więcej nic nie trzeba!

W tym uroczystym dniu z okazji imienin szczere i serdeczne życzenia: długich lat życia przepełnionych zdrowiem i szczęściem. Pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości. Dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego, co najpiękniejsze i najmilsze w życiu. Życzy szwagier Roman z rodziną

Córko moja ukochana myślę o Tobie już od rana, w dniu Twoich 9. urodzin ślę Ci życzenia, by się spełniły wszystkie Twe marzenia. Wiedz, że z serca całego pragnę szczęścia Twego. Z okazji 9. urodzin Oliwki Krug wszystkiego najlepszego życzą mama i babcia

Ewo Z okazji Twoich pięknych ...-siątych urodzin życzę dalszych tak radosnych i zdrowych lat. Wszyscy Cię bardzo mocno kochamy i bądź z nami jeszcze następnych kilkadziesiąt lat. Rodzinka woła 100 lat. Barbara

Kochany Dawidku Dzisiaj kończysz 8 lat, więc mama, tata, siostrzyczka i brat składają Tobie życzenia, żeby spełniły się wszystkie Twoje marzenia

Dzisiaj nawet mały smoczek przyszedł na Twój 3. roczek. Przyjmij więc od niego kwiatka na Twoje 3 latka!!! Wszystkiego najlepszego z okazji minionych urodzin życzą babcia Basia, dziadek Sławek oraz wuja Łukasz z ciocią Martyną


EKOLOGIA

24

Przybywa szaraków Na polach i w lasach coraz częściej można spotkać zająca, bażanta czy kuropatwę. Drobna zwierzyna, która niemal wyginęła na naszym terenie, znów ma szansę zadomowić się u nas. A to dzięki pracy i zaangażowaniu wielu ludzi, głównie myśliwych. – Aby nasze wysiłki przyniosły oczekiwane rezultaty, konieczna jest współpraca i współdziałanie wielu kół łowieckich – przekonywał na spotkaniu myśliwych z okręgu leszczyńskiego Franciszek Ratajczyk, prezes Koła Łowieckiego Jeleń Piaski. – Sytuacja jest ważna dla całego okręgu, dlatego na naszym przykładzie chcemy pokazać, jak koła mogą działać, by rozpocząć hodowlę zajęcy i kuropatw. To ciernista i trudna droga, my się jej podjęliśmy i efekty już są widoczne. Koło Łowieckie w Piaskach należy

do tych nielicznych, które od kilku lat prowadzi własną hodowlę zajęcy i kuropatw. P okresie adaptacji w wolierze wypuszcza je w łowisko. W 2007 roku uzyskało zgodę Ministerstwa Środowiska na ich hodowlę. – Mamy obecnie 300 kuropatw i pięć klatek z zającami w wolierze hodowlanej. Cztery pary wydały 45 zajęcy, z czego odchowało się 39. Czy to dużo, czy mało? Trudno powiedzieć, nie mamy jeszcze odpowiedniego doświadczenia, brak jest też literatury na ten temat. Bazujemy na kontaktach z innymi kołami – wyjaśniał Adam

▲Myśliwi z Koła Łowieckiego Jeleń w Piaskach pokazali, w jaki sposób prowadzą hodowlę kuropatw i zajęcy.

Wytykowski, łowczy z KŁ Jeleń. Równocześnie z hodowlą małej zwierzyny myśliwi walczą z drapieżnikami. W 2005 roku powstał program ich regulacji, który ma chronić zwierzynę drobną. Przez kilka lat powiaty finansowały zakup kuropatw dla kół, które odstrzeliły w sezonie najwięcej lisów. Teraz, ze względu na kłopoty finansowe, wiele samorządów powiatowych wycofało się z tego. Mimo to myśliwi i tak prowadzą odstrzał tych drapieżników. Rocznie strzelają po kilkaset lisów, kun i jenotów. KŁ w Piaskach wypuściło do tej pory 137 zajęcy, 1358 kuropatw i 890 bażantów. W tym roku z Urzędu Marszałkowskiego otrzymało kolejne 35 zajęcy. Przebywają obecnie w wolierze adaptacyjnej. Po przystosowaniu się do nowych warunków zostaną wypuszczone w łowisko. – Koło Jeleń funkcjonuje na terenie dużych gospodarstw rolnych, gdzie występuje produkcja wysokotowarowa, jednak stosowanie monokultur nie przeszkadza im w prowadzeniu hodowli zwierzyny drobnej. Występuje tam bowiem specyficzny rodzaj upraw – zaznacza Stanisław Grylewicz, łowczy z Zarządu Okręgowego PZŁ w Lesznie. Myśliwi przyznają, że duże gospodarstwa przestrzegają dyscypliny stosowania środków chemicznych, które nie zagrażają drobnej zwierzynie. W ro-

▲Myśliwi pokazali też wolierę adaptacyjną, do której trafiają zające w kilka tygodni po wykoceniu. Woliera ma powierzchnię dwóch hektarów, która częściowo jest zadrzewiona, a w części obsiana topinamburem. Tam szaraki przygotowują się do samodzielnego życia.

wach i kanałach jest też coraz czyściejsza woda. Są utrzymane zakrzaczenia i zadrzewienia, zakłada się remizy. W nowej technologii rolnej nie orze się już ściernisk, dlatego występuje tam różnorodność roślin i chwastów, co sprzyja egzystencji drobnej zwierzyny. – Mamy plantacje topinamburu i kukurydzy, siejemy mieszanki zbożowe w środku lasu dla zwierząt – wylicza Ratajczyk. – Ta karma chroni też przed szkodami, jakich zwierzyna dokonuje na polach. Myśliwi przekonywali, że planowany efekt można osiągnąć pod warunkiem prowadzenia przez wiele kół jednocześnie hodowli drobnej zwierzyny i zasiedlanie nią łowisk. Koła łowieckie mogą liczyć na pomoc Urzędu Marszałkowskiego, dzięki któremu poszczególne okręgi PZŁ w Wielko-

polsce otrzymują zające na zasiedlanie łowisk, w tym roku dostały w sumie 800 sztuk. – To, co robicie”, aby powiększyć stan zwierzyny drobnej, zasługuje na pochwałę – podkreślał Marek Baumgart, zastępca prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, zaproszony na spotkanie myśliwych. – Cały czas pracujecie, dlatego mamy świadomość, że nasza pomoc finansowa może doprowadzić do efektu synergii, współdziałania wielu kół, instytucji, samorządów. Jesteście doskonałym przykładem na to, że nie mówicie tylko „dajcie”, wy sami dajecie od siebie swoją pracę i zaangażowanie.

Tekst i fot. (2x) E. CURYK-SIERSZULSKA

Jubileusz gigantycznego koła Koło Polskiego Związku Wędkarskiego Osieczna w swoich szeregach skupia ponad 650 członków. Ta gigantyczna organizacja w sobotę będzie obchodzić pierwszą odsłonę jubileuszu 55-lecia istnienia. Duża grupa członków spotka się już o godz. 6 rano nad jeziorem Ziemnice, aby w zawodach wędkarskich rywalizować o Puchar Prezesa Koła. Choć wielu „wyjadaczy nagród” przygotuje swój profesjonalny oręż, to jednak zdecydowana większość wędkarzy potraktuje zawody jako okazję do towarzyskiego spotkania i bliskiego kontaktu z naturą. Osieckie koło ma lub miało w swoich szeregach wielu doskonałych wędkarzy sportowych. Obecnie jednak wędkowanie w Osiecznej skłania się ku rekreacji. – Po okresie, kiedy stawialiśmy na sport, teraz preferujemy wędkowanie rekreacyjne, czego chce większość naszych członków – wyja��nia Jacek Borowiec, skarbnik Koła PZW Osieczna, będący także osobą odpowiedzialną za szkolenie młodych wędkarzy. – Zależy nam na przyciągnięciu jak największej liczby dzieciaków do koła. Około stu naszych członków to dzieci do lat 14. Dwadzieścioro spośród nich należy do szkółki wędkarskiej przy Szkole Podstawowej w Osiecznej. Zimą najmłodsi wędkarze mają raz w tygodniu zajęcia teoretyczne, natomiast wiosną i jesienią spotykają się ze swoim instruktorem nad Jeziorem Łoniewskim lub na stawach w Jeziorkach oraz u pana Bajzerta. Główną imprezą organizowaną dla nich jest

Dzień Dziecka. O przyszłości koła decyduje 10osobowy zarząd, kierowany przez prezesa Ryszarda Dworackiego. W niemal niezmienionym składzie pracuje już od 18 lat. Pracy jest sporo, gdyż w ciągu roku koło organizuje około dziesięciu imprez wędkarskich, a także bierze udział w zawodach organizowanych przez inne zrzeszenia. Na zawodach się nie kończy. Zwykle z początkiem wiosny wędkarze spo-

tykają się, aby posprzątać teren wokół Jeziora Łoniewskiego. Osieckie koło zyskało niezwykle cennego członka – Krzysztofa Ratajczaka, eksperta od spinningu. Z jego osobą zarząd koła wiąże nadzieje związane z rozwojem konkurencji rzutowych, które można rozgrywać na przykład na boisku. To doskonała dyscyplina dla młodych wędkarzy, którzy w osieckim kole stanowią ogromną siłę. Tekst i fot. (JAC)

▲Jacek Borowiec prezentuje młodemu wędkarzowi Krystianowi Szmani kwok, czyli przyrząd do wabienia sumów. Krystian wędkarstwo ma we krwi, bo jest ono także pasją jego ojca, mamy, dziadka i babci oraz brata.


25

OGŁOSZENIA / PRACA WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY w LESZNIE poszukuje pracownika

do działu FINANSOWO - KSIĘGOWEGO Wymagania: 1. wykształcenie wyższe ekonomiczne, preferowane: - kierunki rachunkowość i finanse - studia podyplomowe z zarządzania - branżowe uprawnienia i licencje 2. Minimum pięcioletnie doświadczenie na samodzielnym stanowisku związanym z księgowością 3. Kilkuletnie doświadczenie w księgowości na stanowisku kierowniczym 4. Bardzo dobra znajomość zasad rachunkowości, przepisów dotyczących prawa bilansowego podatkowego, znajomość aktualnych regulacji ZUS 5. Znajomość procesów finansowo-księgowych i sprawozdawczych 6. Umiejętność opracowywania analiz finansowych (biznesplanów), wniosków kredytowych i leasingowych 7. Zdolności analityczne i planistyczne, umiejętność wnikliwej oceny faktów 8. Systematyczność i konsekwencja w działaniu 9. Znajomość programów MS Word, MS Excel

OGŁOSZENIE

Oferty należy składać do Działu Księgowości w terminie do 31.08.2012r.

RSM Rawicz odda w najem lokal użytkowy

o pow. 47,11 m2

13957/2012

• położony w Rawiczu, ul. Sucharskiego 16 • przetarg ustny dnia 21 sierpnia 2012 r., godz. 10.00 w Rawiczu, ul. Sucharskiego 15 • wadium 500 PLN płatne przed przetargiem w kasie • czynsz minimalny = 12 PLN/m2 + VAT • informacje: RSM Rawicz, ul. Sucharskiego 15, tel. 65 546-22-41 wew. 39

Rawicka Spółdzielnia Mieszkaniowa sprzeda działkę budowlaną

o pow. 3481 m2

• położoną w Rawiczu, ul. Wały Kościuszki 4 oznaczoną nr 1106/2 • działka znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej • na działce wyburzony został budynek mieszkalny wielolokalowy, a pozostały budynki gospodarcze parterowe • przetarg ustny odbędzie się 4 września 2012 r. o godz. 10.00 w Rawiczu, ul. Sucharskiego 15 • wadium w kwocie 5000 PLN płatne przed przetargiem w kasie lub na konto w PKO BP nr 15 1020 3121 0000 6102 0003 9768 (wadium przepada, gdy żaden z oferentów nie dokona przebicia ceny) • cena minimalna = 890.000 PLN • termin płatności całej ceny do 30.09.2012 r. • informacje: RSM Rawicz, ul. Sucharskiego 15, pok. nr 13, tel. 65 546-22-41 i www.rsmrawicz.pl 13956/2012

BURMISTRZ GMINY RAWICZ 63-900 Rawicz ul. Piłsudskiego 21 tel. 65/546 54 00 fax 65/ 546 41 67 i n f o r m u j e, że w siedzibie Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz przy ul. J.Piłsudskiego 21 zgodnie z art.35 ust.1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( jednolity tekst Dz.U. z 2010r. Nr 102, poz. 651 z późniejszymi zmianami) zostały wywieszone w dniu 13 sierpnia 2012r. na okres 21 dni wykazy o przeznaczeniu do dzierżawy w formie bezprzetargowej nieruchomości użytkowanych na cele rolne na rzecz wnioskodawcy i dotychczasowego dzierżawcy, na okres do trzech lat, położonych w niżej wymienionych obrębach: - Dębno Polskie - działki gruntu nr 527, 528, 462, 463, 447 - Sarnówka - działki gruntu nr 830/1, 831 13988/2012

BIURO REKLAM i OGŁOSZEŃ

Burmistrz Bojanowa

ul. Rynek 12, 63-940 Bojanowo tel. 65 545 62 30, fax. 65 545 66 40

informuje, że

w siedzibie Urzędu Miejskiego w Bojanowie przy ul. Rynek 12 w dniu 13 sierpnia 2012 r. zgodnie z art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) zostały wywieszone na okres 21 dni następujące wykazy: 1. Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w drodze przetargu: a) Bojanowo – działka ew. nr 150/13, 2. Wykaz nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę: a) Tarchalin – działka ew. nr 36 13984/2012

BETONIARNIA PRZEMĘT KOSTKA BRUKOWA KOMPLEKSOWE USŁUGI BRUKARSKIE PŁOTY AŻUROWO-BETONOWE USŁUGI MONTAŻU PŁOTÓW

Wzory dostępne są na: www.pab-bruk.pl

ul. Powstańców Wlkp. 72a, 64-234 Przemęt tel. 65 549-66-90, tel. kom. 603 66 88 12 RATY • RATY • RATY • RATY • RATY • RATY • RATY

CENNIK REKLAM i OGŁOSZEŃ

ogłoszenia drobne cena 1 słowa: drobne zwykłe - 1,30 zł drobne w ramce - 2,60 zł drobne w ramce ze zdjęciem - 2,60 zł/słowo + 10 zł zdjęcie drobne z tłem - 3,20 zł/słowo ogłoszenia ramkowe (1 cm2): czarno-białe 3,30 zł kolorowe 3,80 zł Do podanych cen dolicza się podatek VAT 23%

Wójt Gminy Lipno Ogłasza Drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości mienia komunalnego położonego na terenie miejscowości Klonówiec. Przedmiotem przetargu jest nieruchomość gruntowa niezabudowana, stanowiąca działkę nr geodezyjny 189, o powierzchni 0,3000 ha, oznaczona w ewidencji gruntów jako nieużytek, zapisana w księdze wieczystej – PO1L/00031157/1, położona w Klonówcu. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Lipno działka przeznaczona jest pod obszary rolne stanowiące obudowę cieków wodnych. cena wywoławcza 4.000,00- zł.- wadium 400,00- zł (zwolnione z podatku VAT) Przetarg odbędzie się w dniu 20 września 2012 roku o godzinie 0930 w sali Ślubów Urzędu Gminy w Lipnie przy ulicy Powstańców Wlkp. nr 9, 64-111 Lipno. Wadium należy wpłacić gotówką, w terminie do dnia 17 września 2012 roku na konto bankowe PBS w Poznaniu (Filia PBS w Lipnie) 42 9043 1083 2832 0045 9169 0006 W przypadku uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości - wadium przepada. Wójt Gminy zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z uzasadnionej przyczyny. p. o. Wójta Gminy Lipno 13985/2012

(-) Jacek Karmiński


OGŁOSZENIA DROBNE – 1 SŁOWO: 1,30 ZŁ

26

/'&;%<0' ABC...

POSADZKI agregatem zacierane mechanicznie. Tynki maszynowe. 511-505-348. (8562/2011)

WĘGIEL czeski. 606-391-844. (12928/2012) WÓZEK 3-funkcyjny, stan bdb. 667-889-596. (13877/2012)

PROJEKTY budowlane, szybko i solidnie. 723-334-544.

MOTORYZACJA

REMONTY A-Z. 601-942-749. (13665/2012)

KUPNO 695-061-826 złomowanie pojazdów, zaświadczenie do wydziału komunikacji, odbiór własnym transportem. (13756/2012) AAUTO SKUP - złomowanie, transport gratis, z dopłatą dla klienta. 696-545-600. (13767/2012)

SPRZEDAŻ Z CENĄ CB RADIO COBRA 132 XLR. Cena 200 zł. Tel. 502-604-235 po 15. (13101/2012) PIŁA tarczowa - stołowa, średnica 40 cm. Cena 350 zł. Tel. 502-604235 po 15. (13366/2012)

KUPIĘ każde auto do złomowania, odbiór własnym transportem. 721871-142. (13755/2012) KUPIĘ samochód do 1500 zł. 604393-162. (13789/2012) KUPUJEMY AUTA do złomowania. Gotówka i dokumenty od ręki. 601-757-165, 605-074-623. (12980/2012)

REMONTY , docieplenia, szpachlowanie.722-392-159. (13914/2012)

Kupiłeś? Sprowadziłeś auto?

Zadzwoń!!! ZAREJESTRUJEMY PL TWÓJ SAMOCHÓD

Agencja Celna ATUT

Leszno, ul. Dekana 4, pok. 18 (I piętro – naprzeciw banku PeKaO)

ROWER składak WIGRY, koła 26" 100 zł. 511-388-992. (14000/2012)

ALFA ROMEO 147 1,9JTD/2002 r. 167.000 km. 666-601-129. (13972/2012)

SPRZEDAM sofę 3-osobową, 4 fotele, stolik RTV, ławę rozkładaną, kolor czarny, używane, stan dobry, 600 zł. 533-229-778. (13860/2012)

CINQUECENTO 700, gaz. 697760-985. (13990/2012)

POŻYCZKI pod zastaw pod hipotekę na oddłużenie zadzwoń 692358-063.

CZĘŚCI do FORDA ESCORTA, mk 7, 1,6 16V, ZETEC 90 KM, 1996 r., kompletny silnik ze skrzynią biegów, okablowanie z komputerem i inne. 605-378-990.

POŻYCZKI prywatne pod zastaw nieruchomości realizowane do 48h od przyjęcia dokumentów, również z zajęciem komorniczym. 530-534997.

CZUJNIKI ciśnienia powietrza w kołach do RENAULT LAGUNA 2003, komplet 4 szt. - 400 zł. 603668-780.

POŻYCZKI na oddłużenie pod zastaw nieruchomości. 790-695-191.

FELGI aluminiowe oryginalne RENAULT LAGUNA na 5 śrub, 10-ramienne, stan bdb. 603-668-780.

DREWNO kominkowe. 605-725626. (13382/2012)

FORD KA/1997 1,3 benzyna. 782530-540. (13991/2012)

GARAŻE blaszane - wzmocnione, bramy garażowe. Dowóz, montaż gratis - cały kraj. Producent 61/61013-39, 65/614-20-83, 509-038-426, www.robstal.pl (13857/2012)

GOLF III/1994. 601-852-530. (13970/2012)

KEMPING AVENTO 3,30 m. 505586-312. (13999/2012)

NOWE sprzęgło TOYOTA YARIS 1,0. 512-567-092. (13976/2012)

KURKI 10-tyg. oraz kury nioski. 65/545-16-52, 693-442-739. (13890/2012)

PASSAT 1998/TDI. 663-266-386. (14006/2012)

NAGROBKI, parapety, blaty, schody. 605-388-333. (13850/2012)

SEAT IBIZA/1996, benzyna + gaz, cena 2800. 695-969-529. (14005/2012)

ON z atestem, dowóz cysterną z licznikiem gratis. 697-116-466. (13156/2012)

SKUTER/2008. 507-399-054. (13864/2012)

PIANINO LEGNICA brązowe, wysoki połysk, 3-pedałowe, dowóz w okolicach Leszna gratis. 693-224177. SIATKA ogrodzeniowa, montaż, 606-391-844. (12927/2012) SPRZEDAM rower szosowy BH przebieg 30 km (prosta kierownica). 605-350-340 po 18. SPRZEDAŻ drewna opałowego i kominkowego. 667-415-900. (13061/2012)

MERCEDES S-400 CDI long/2001. 888-241-388. (13889/2012)

SPRZEDAM KIA SPORTAGE 4x4. 501-390-146. (14008/2012) SPRZEDAM PEUGEOT 307 2,0 HDI/2003 r., bogate wyposażenie. 606-682-422. SPRZEDAM RENAULT CLIO 1,2/1997 r. 691-737-520. (13898/2012)

USŁUGI ogólnobudowlane, wykończenia wnętrz, szybko, tanio, profesjonalnie. 663-351-105.

RÓŻNE

SPRZEDAŻ

DREWNO. 667-281-652. (13326/2012)

TRANSPORT, przeprowadzki. 509879-801. (13492/2012)

65 520 14 16, 691 799 991

ROWER góral, koła 26" 120 zł. 511-388-992. (14001/2012)

BRYKIETY, węgiel, drewno, grys, www.opal-leszno.pl, 793-968-602. (13758/2012)

ŚCIANKI działowe. 601-942-749. (13668/2012)

LESZNO, KOŚCIAN, GOSTYŃ, RAWICZ, ŚREM

LICENCJONOWANE złomowanie pojazdów, dopłata, bezpłatny transport. "Autoczęści", 65/545-73-04, 606-982-046. (13085/2012)

2-ZŁOTÓWKI okolicznościowe 120 szt. - 3,5 zł/szt. 603-755-371.

REMONTY mieszkań, tanio, szybko, profesjonalnie. 797-375-890. (13997/2012)

AKCYZA, VAT 24, TŁUMACZENIA, UBEZPIECZENIA

RĘCZNA maszynka do rozdrabniania pokrzyw i traw. 100 zł. 511-388992. (14002/2012)

SPRZEDAŻ

REMONTY mieszkań od A do Z - szpachlowanie, malowanie oraz inne. Wykonujemy również prace murarskie. Tel. 698-440-100.

USŁUGI ogrodnicze. 606-445-342. (13239/2012)

MASZ zadłużenia? Komornicze, bankowe pomożemy pożyczki pozabankowe pod zastaw nieruchomości bez przedpłat. 790-695-191.

USŁUGI transportowe - SPRINTER: 9 osób + 1 tona załadunku. Dowóz na lotniska, giełdy towarowe, przeprowadzki itp. Przestrzeń pasażerska klimatyzowana. Tel. 604385-663.

POŻYCZKI na dowód. 661-560820. (9564/2012)

POŻYCZKI pod zastaw nieruchomości z zadłużeniami komorniczymi i hipoteką. 886-046-778. POŻYCZKI pozabankowe bez BIK dla zadłużonych pod zastaw nieruchomości. 790-695-191. POŻYCZKI pod zastaw nieruchomości z zadłużeniami komorniczymi i hipoteką. 692-358-063. POŻYCZKI pod zastaw nieruchomości z zadłużeniami komorniczymi i hipoteką. 530-534-997. POŻYCZAMY pieniądze na wpis w hipotkę, formalności w 48 godzin. 787-071-810. ZAPRASZAMY młodych adeptów jeździectwa na wakacyjny kurs jeździecki. 27.08-31.08 w godz. 9-13. Codziennie praktyka, teoria, jazda konna. www.hipoterapia.leszno.pl, 609-553-252. (13904/2012)

USŁUGI AUTO KLIMATYZACJA - napełnianie i serwis, wstawianie i przyciemnianie szyb, oklejanie aut karbonem, elektryka samochodowa. Wilkowice, Ogrodowa 2, tel. 607584-859. BALUSTRADY nierdzewne. 693154-700. (13992/2012)

VECTRA kombi/1996. 781-391625. (13986/2012)

DOCIEPLENIA budynków, wykończeniówka. 695-190-559.

YAMAHA WIRAGO 750. 512-567092. (13977/2012)

DOCIEPLANIE. 726-156-269. (13952/2012)

USŁUGI wywrotką oraz koparkoładowarką. Przywóz żwiru, piasku, wywóz ziemi, gruzu. 603-746-320. (13552/2012) ŻWIR - taniutko. 693-808-890. (11159/2012)

PRACA ZATRUDNIĘ DOCIEPLENIA, tynkowanie. 601942-749. (13667/2012) ELEKTRYK. 515-798-218. (11755/2012)

APTEKA w Lesznie zatrudni kierownika apteki oraz magistrów farmacji. Kontakt: spharma@op.pl (13457/2012)

HYDRAULIK. 532-371-720.

APTEKA w Rawiczu zatrudni magistra i technika farmacji. 692-381-307 do godz. 18. (13971/2012)

KOPARKO-ŁADOWARKĄ, rozbiórki, układanie kostki brukowej, żwir. 693-808-890. (11160/2012)

DODATKOWA. Atrakcyjna. Umysłowa. 790-733-512, 791-909-055. (13636/2012)

MALOWANIE, szpachlowanie. 601-942-749. (13666/2012)

FIRMA z Leszna zatrudni dekarzy i pomocników dekarzy. 669-913-838. (13568/2012)

USŁUGI CIESIELSKO-DEKARSKIE 65 529 65 67 600 45 13 44

KUCHARZA, biotechnologa, recepcjonistę, fizjoterapeutę. 607-504301. (13833/2012) MEGA Taxi przyjmie kierowców. 885-584-124. (13896/2012) "POL-LEIM-HOLZ" poszukuje stolarzy, lakierników. Podania: ul. Usługowa 22, Leszno, plh@plh.com. pl (13845/2012) PRZYJMĘ uczniów - zawód tapicer. 65/526-86-12, www.tapicerleszno.pl (10376/2012) SPRZEDAWCA na targowisko. 607-377-921. (13981/2012) ZATRUDNIĘ panią do przygotowywania posiłków domowych. 600-508-525. (14003/2012) ZATRUDNIĘ elektryka, możliwość przyuczenia. 501-464-238. ZATRUDNIĘ tynkarzy, malarzy. Tel. 698-172-805.


27

OGĹ OSZENIA DROBNE â&#x20AC;&#x201C; 1 SĹ OWO: 1,30 ZĹ

OgĹ&#x201A;oszenia drobne przez SMS WyĹ&#x203A;lij SMS-a pod numer 79567 o treĹ&#x203A;ci: ABC.(kod rubryki, w ktĂłrej ma byÄ&#x2021; ogĹ&#x201A;oszenie).NastÄ&#x2122;pnie treĹ&#x203A;Ä&#x2021; ogĹ&#x201A;oszenia bez polskich znakĂłw, pamiÄ&#x2122;tajÄ&#x2026;c o odstÄ&#x2122;pach miÄ&#x2122;dzy wyrazami. JeĹ&#x203A;li wyĹ&#x203A;lesz SMS-a do piÄ&#x2026;tku do godz. 15.30, twoje ogĹ&#x201A;oszenie ukaĹźe siÄ&#x2122; w najbliĹźszym wtorkowym wydaniu gazety â&#x20AC;&#x17E;ABCâ&#x20AC;?, a ogĹ&#x201A;oszenie wysĹ&#x201A;ane do wtorku do godz. 15.30 ukaĹźe siÄ&#x2122; w najbliĹźszym piÄ&#x2026;tkowym wydaniu gazety â&#x20AC;&#x17E;ABCâ&#x20AC;? na stronach ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; drobnych. Koszt ogĹ&#x201A;oszenia wynosi 9 zĹ&#x201A; netto (11,07 zĹ&#x201A; brutto).

OgĹ&#x201A;oszenie moĹźe zawieraÄ&#x2021; do 85 znakĂłw (jako znak uwaĹźamy spacjÄ&#x2122;, znak interpunkcyjny, kod rubryki). Regulamin wysyĹ&#x201A;ania i publikowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; przez SMS dostÄ&#x2122;pny na stronie internetowej www.bildpresse.pl

Kody rubryk: 1 SprzedaĹź 2 Motoryzacja 3 UsĹ&#x201A;ugi 4 Praca 5 NieruchomoĹ&#x203A;ci 6 Lokale 7 Nauka 8 Rolnicze 9 Kupno

Np.: ABC.1.Sprzedam rower gorski, telâ&#x20AC;Ś SZUKAM PRACY 33-LATEK poszukuje pracy w Lesznie lub okolicach. Bardzo dobra znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; j. ang., doĹ&#x203A;wiadczenie w hotelarstwie, gastronomii, produkcji, 5 lat doĹ&#x203A;wiadczenia w rekrutacji i selekcji pracownikĂłw w kraju i za granicÄ&#x2026; na kierowniczych stanowiskach. Oferty: sikorski79@gmail. com, 607-195-416.

BOSZKOWO (PudeĹ&#x201A;kowo) - domek letniskowy 2-pokojowy, segment. Bez poĹ&#x203A;rednikĂłw. 601-790591. (13550/2012) CENTRUM NieruchomoĹ&#x203A;ci Jakubczak & Stajer s.c. Leszno, ul. Narutowicza 29D/2, tel. 65/520-2946, kom. 609-859-916, 601-585-252, www.nieruchomoĹ&#x203A;ci-centrum.com. pl (13635/2012)

OBCOKRAJOWIEC szuka staĹ&#x201A;ej pracy. 783-417-755.

DOM letniskowy WieleĹ&#x201E;. 609-858709. (13962/2012)

POSPRZÄ&#x201E;TAM mieszkanie, zaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; starszÄ&#x2026; osobÄ&#x2026; lub dzieckiem. 782-429-497. (13955/2012)

DOM pod lasem 96/1994 m2 (lub zamieniÄ&#x2122; na mieszkanie), powiat gĂłrowski, Ĺ&#x201A;adna okolica, garaĹź, 229.000. 607-257-870. (13832/2012)

PRACOWITA, uczciwa, solidna, z silnÄ&#x2026; motywacjÄ&#x2026; podejmie pracÄ&#x2122; w okolicach Ĺ&#x161;migla. MoĹźe byÄ&#x2021; sezonowa â&#x20AC;&#x201C; 691-154-675. STUDENTKA Kolegium JÄ&#x2122;zykowego w Lesznie podejmie pracÄ&#x2122; sezonowÄ&#x2026;. 663-532-057.

NIERUCHOMOĹ&#x161;CI SPRZEDAĹť 000 BliĹşniak Leszno-Grzybowo 94 m2 + poddasze uĹźytkowe + dziaĹ&#x201A;ka/ raty. Cena 326.000 zĹ&#x201A;. Przyjmujemy mieszkania w rozliczeniu! 510-148210, 65/529-50-63. (13905/2012) 001 Domy DÄ&#x2026;bcze w cenie mieszkaĹ&#x201E;!! od 85 m2 + poddasze, cena 179.900 zĹ&#x201A; + dziaĹ&#x201A;ka/raty. 510-148210, 65/529-50-63, www.smigielski. net.pl (13906/2012) 002 Domy (bliĹşniaki) GostyĹ&#x201E;, Rawicz, StrzyĹźewice, KÄ&#x2026;kolewo, Gronowo, parter + poddasze 120 m2. Cena 199.900 zĹ&#x201A; + dziaĹ&#x201A;ka/raty. Przyjmujemy mieszkania w rozliczeniu! 510-148-210, 65/529-50-63, www.smigielski.net.pl (13907/2012) 003 Domy jednorodzinne Leszno, DÄ&#x2026;bcze, GostyĹ&#x201E;, Rawicz, KÄ&#x2026;kolewo, od 85 m2 + poddasze, cena 199.900 zĹ&#x201A; + dziaĹ&#x201A;ka/raty. Przyjmujemy mieszkania w rozliczeniu! 510-148-210, 65/529-50-63, www.smigielski.net. pl (13908/2012) 004 BliĹşniak-Leszno-Grzybowo 100 m2 + poddasze + dziaĹ&#x201A;ka 760 m2 (50%). Cena 299.900 zĹ&#x201A;/raty. Przyjmujemy mieszkania w rozliczeniu! 510-148-210, 65/529-50-63, www. smigielski.net.pl (13909/2012) 005 DziaĹ&#x201A;ka budowlana w KÄ&#x2026;kolewie (uzbrojenie: woda, kanalizacja, gaz, droga asfaltowa). Cena 79 zĹ&#x201A;/m2. Raty. 510-148-210, 65/529-50-63. (13910/2012)

DOM z ogrodem Poniec. 65/573-1976. (14004/2012) DZIAĹ KA budowlana, woda, 50 zĹ&#x201A;/ m2, Lasocice. 725-446-668. (13982/2012) DZIAĹ KÄ&#x2DC; budowlanÄ&#x2026; w Ĺ&#x161;miglu 750 m2. 513-354-508. DZIAĹ KI Bojanowo. 509-860-188. (13963/2012) "OS. Tulipany". Lipno, 24.000 zĹ&#x201A; (654 m2) - 30.000 zĹ&#x201A; (819 m2) brutto. Okazja!!! Kup dla siebie lub dobrze zainwestuj swoje pieniÄ&#x2026;dze. 796056-787. (13899/2012) RODOM NieruchomoĹ&#x203A;ci www.rodom.com.pl (13964/2012)

LOKALE SPRZEDAM

DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA DWU-POKOJOWE, umeblowane Leszno. 726-300-416. (13876/2012) HALA produkcyjno-magazynowa 230 m2, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wynajmu w caĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci lub w czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, Rawicz. Tel. 783829-199. (13917/2012) KAWALERKA, nieumeblowana, I piÄ&#x2122;tro, centrum Leszna. 691-576552. (13958/2012) KOĹ&#x161;CIAN - CENTRUM - WYNAJEM MIESZKAĹ&#x192;. TEL. 501-261095, 501-261-192. (9363/2012) MIESZKANIE 2-pokojowe. 603645-056. (13639/2012) MIESZKANIE 47,5 m2, os. Wieniawa. 609-224-744. (13630/2012) MIESZKANIE umeblowane, 3 pokoje, 100 m2. 603-713-742. (13863/2012) POKOJE. 609-859-703. (13865/2012) POKOJE do wynajÄ&#x2122;cia (2-osobowe), SĹ&#x201A;owiaĹ&#x201E;ska. 668-335-504, 601543-400. (13950/2012)

UMEBLOWANE, maĹ&#x201A;e mieszkanie. 607-604-500. (13900/2012) WYNAJMÄ&#x2DC; pomieszczenie 40 m2. 668-173-597. (13791/2012)

KOĹ&#x161;CIAN - CENTRUM - SPRZEDAĹť RATALNA - MIESZKANIA 1-, 2-POKOJOWE. TEL. 501-261095, 501-261-192. (9360/2012)

POSZUKUJEMY lokali 800-1200 m2 do wynajÄ&#x2122;cia na nowÄ&#x2026; odzieĹź. Leszno, miasta powyĹźej 20.000 mieszkaĹ&#x201E;cĂłw caĹ&#x201A;a Polska. 791-999970, lokale3@op.pl (13675/2012)

OSIECZNA, mieszkania 90.000 zĹ&#x201A;. 725-544-572. (13996/2012) PILNIE sprzedam 3 pokoje, 46 m2, ul. Parkowa. 602-488-782. (13846/2012) RYNEK 35 m 2 . 790-030-380, 65/529-35-56. (13998/2012) SPRZEDAM garaĹź przy ul. 55 PuĹ&#x201A;ku Piechoty w Lesznie. Tel. 603668-780. SPRZEDAM mieszkanie 3-pokojowe, II piÄ&#x2122;tro - Leszno, ul. 55 PuĹ&#x201A;ku Piechoty. Tel. 601-332-060.

ROLNICZE

0 Sonia. 667-908-969. (13683/2012)

GORCZYCA. 502-668-239. (13459/2012)

500-373-370 ATRAKCYJNA. (13709/2012)

KRYCIE - stanĂłwka kucem tarantem, 130 cm. 722-027-209.

503-735-906 ZMYSĹ OWA. (13707/2012)

KUPIÄ&#x2DC; dojarkÄ&#x2122; Alfa Lava. 661-731616. (13824/2012)

665-556-971 Roksana full. (13692/2012)

KUPIÄ&#x2DC; gniotownik do kukurydzy i mierzalnik do pasz sypkich do 700 kg. Tel. 693-889-848.

665-706-340 NOWA. (13690/2012)

"MAKI" skup macior i knurĂłw. 609-630-005, 601-191-944. (12452/2012)

BLONDYNECZKA. 513-300-284. (13700/2012)

SKUP bydĹ&#x201A;a i koni. UbĂłj z koniecznoĹ&#x203A;ci. 669-802-681. (13598/2012) SPRZEDAM prosiÄ&#x2122;ta. 603-757511. ĹťYTO kupiÄ&#x2122;, moĹźe byÄ&#x2021; zanieczyszczone, ze sporyszem, poroĹ&#x203A;niete, z woĹ&#x201A;kiem, wilgotne. Tel. 693-850679. (13994/2012)

695-696-894. Marta. (13701/2012)

BRUNETKA. 514-744-274. (13894/2012) CARMEN. 795-908-926. (13687/2012) CZARNULKA. 783-118-023. (13689/2012) DYSKRETNIE. 535-775-406. (13705/2012)

POKĂ&#x201C;J Leszno. 65/520-46-91. (13847/2012)

POSZUKUJÄ&#x2DC;

LOKAL uĹźytkowy Rejtana www. rodom.com.pl (13969/2012)

0 NOWA w Lesznie. 669-296-512. (13691/2012)

TOWARZYSKIE

POKOJE pracownikom. 693-887263. (13840/2012)

59M , Morawskiego. 609-858-709. (13966/2012) 2

PENSJONAT nad morzem w Ĺ azach koĹ&#x201A;o Mielna zaprasza. Wysoki standard, niskie ceny, 200 m do plaĹźy. 508-271-274, 888-101-805.

SZUKAM kawalerki lub pokoju do wynajÄ&#x2122;cia w KoĹ&#x203A;cianie. Tel. 691163-714.

KUPNO KUPIÄ&#x2DC; worki jutowe. 607-888-851. (13888/2012)

NAUKA KOREPETYCJE, konwersacje, tĹ&#x201A;umaczenia. 605071-746. (13902/2012)

TURYSTYKA CICHOWO, domek letniskowy. 691-867-112. (12602/2012)

prenumerata 2012 www.leszno24.pl

WRZESIEĹ&#x192;

19 4z4Ĺ&#x201A;

%LXUR5HNODPL2JäRV]HĂž XO6äRZLDĂžVNDt/HV]QR  DEF#JD]HWDDEFSO * PrenumeratÄ&#x2122; moĹźesz zamĂłwiÄ&#x2021; u listonosza lub w oddziaĹ&#x201A;ach poczty.


OGŁOSZENIA DROBNE – 1 SŁOWO: 1,30 ZŁ

28 DZIEWCZYNY. 603-701-639. (13685/2012)

WYNAJMĘ pokoje dziewczynom. 691-100-830. (13949/2012)

DZIEWCZYNY dla każdego. 697165-911. (13945/2012)

ZANIEDBYWANA mężatka. 503403-123. (13770/2012)

ELZA, Górowska 38. 65/527-00-83. Zatrudnimy panie. (13686/2012)

ODDAM DARMO

GOSIA. 783-118-023. (13688/2012) JOLA zaprasza. 512-938-966. (13948/2012) KLAUDIA. 723-710-878. (13702/2012) MIŁA. 880-829-916. (13704/2012) MIŁA dyskretnie. 500-373-370. (13706/2012) NAMIĘTNA dyskretnie. 695-779912. (13947/2012) NOWA BLONDYNKA. 795-620919. (13703/2012) NOWA rudowłosa. 697-119-167. (13879/2012) NOWA w Lesznie. 537-105-712. (13880/2012) PUSZYSTA - biust 8. 884-049-969. (13771/2012) PUSZYSTA full. 721-689-942. (13946/2012) SANDRA. 514-744-274. (13893/2012) SŁODKA kotka. 511-809-411. (13769/2012)

MŁODY, mały, czarny piesek. 607604-500. (13901/2012) ODDAM króliczka (kolor miodowy) z klatką, w dobre ręce. 608-217-033. (13987/2012)

ODCHUDZANIE bez efektu jo-jo, komputerowa akupresura na małżowinie ucha. BIOSTYL Gostyń, Rawicz, 601-744-956, 602-744-956. (13747/2012) POTENCJA. Leszno. 697-454-739. (12998/2012)

ZADZWOŃ DO FACHOWCA 0 Usługi tartaczne www.opal-leszno. pl 65/527-02-58. (5595/2011)

W dobre ręce dwa 3-miesięczne zadbane, czyste, ufne kotki. One szukają domu. 509-954-692. (13995/2012)

BEZINWAZYJNE osuszanie budynków. 601-853-724. (10875/2012)

ZDROWIE

BEZPYLOWE cyklinowanie, parkiety, lakierowanie. 601-930-353. (10731/2012)

ALERGIE - bezbolesne testy (bez odkładania leków, bez nakłuwań). Odczulanie bez leków. BIOSTYL Gostyń, Rawicz, 602-744-956, 601744-956. Czynne: poniedziałki lub piątki. (13745/2012) GRONKOWIEC ZŁOCISTY - jedyne w Polsce komputerowe, skuteczne, usuwanie zakażeń dróg moczowych i oddechowych (również u niemowląt). BIOSTYL Gostyń, Rawicz, 602-744-956, 601-744-956. Czynne: poniedziałki lub piątki. (13744/2012) NAŁOGI: tytoniowy, alkoholowy - skuteczne, komputerowe terapie (jednorazowe). BIOSTYL Gostyń, Rawicz, 602-744-956, 601-744-956. Czynne: poniedziałki lub piątki. (13746/2012)

BEZPYŁOWE CYKLINOWANIE, układanie parkietów, lakierowanie. 601-769-619. (6801/2011) BEZPYŁOWE cyklinowanie, www.parkiety-samol.pl, tel. 691569-476. (9992/2012) BEZPYŁOWE cyklinowanie, polerowanie, www.parkietserwis.pl, 609-379-993. (10241/2012) BRUKARSTWO, kompleksowo, profesjonalnie. 728-506-032. (11712/2012) BUDOWA domów, remonty, rozbiórki. 605-635-588. (13891/2012)

CIESIELSTWO-DEKARSTWO kompleksowo, www.dachy-janus. pl, 609-109-004. (12996/2012)

POSADZKI tanio. 663-369-660. (11838/2012)

CYKLINOWANIE bezpyłowe, układanie. 502-954-307.

PRZEPROWADZKI kompleksowo www.przeprowadzki9060.pl - tanio. 507-45-70-70. (11664/2012)

DOCIEPLENIA, szpachlowanie, regipsy, płytki. 724-849-559. (11425/2012)

PRZYŁĄCZA wod-kan, drenaże, rozsączanie. 785-259-355. (10816/2012)

DŹWIGI podnośniki koszowe usługi. 601-361-422. (12644/2012)

REMONTY, płytki, szpachlowanie, malowanie. 502-940-193. (12863/2012)

ELEKTRYK. 515-798-218. (11756/2012) HYDRAULIK - 691-626-468. (9925/2012) INSTALACJE wod-kan, c.o., gaz. 723-541-994. (10567/2012) KARCHER: samochody, dywany. Leszno. 693-357-363. (9938/2012) MALOWANIE, szpachlowanie, wykańczanie wnętrz. 606-318-359. (12304/2012) MALOWANIE, tapetowanie szpachlowanie, tanio. 661-322-315. (11710/2012) OGÓLNOBUDOWLANE - brukowanie, klinkier, docieplenia. 601737-767. (12002/2012) OGÓLNOBUDOWLANE, kompleksowe wykończenia wnętrz. 693854-774. (10870/2012) PŁYTKI, panele, rygipsy, klinkier. 691-816-558. (13509/2012)

SIATKI ogrodzeniowe - producent - akcesoria. 604-715-425. (10496/2012) TOCZENIE w drewnie. 65/520-1950, 661-255-537. (13018/2012) TYNKI maszynowe gipsowe, tradycyjne. 693-854-774. (10871/2012) TYNKI maszynowe - profesjonalnie. 605-906-363. (11473/2012) USŁUGI BRUKARSKIE. 667-658315. (11290/2012) VIDEOFILMOWANIE + ZDJĘCIA, 1250 zł. 600-386-935. (11989/2012) WYKOPY minikoparką www.artkop.pl, 512-227-023. (10202/2012) WYKUP i odzyskiwanie auto szkody. Tel. 508-931-753. ZDUN, piece + podkowa. 65/54754-87. (10918/2012)

KUPON NA OGŁOSZENIE DROBNE Z CENĄ za 1 zł BIURO REKLAM I OGŁOSZEŃ 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 63 tel. 65 529 25 40, 65 529 47 27 tel./fax 65 529 48 81

Ogłoszenia dotyczą tylko sprzedaży. Tylko dla osób fizycznych (nie dotyczy działalności gospodarczej). Należy podać cenę, która nie może przekroczyć 1000 zł. Ogłoszenia nie dotyczą motoryzacji i nieruchomości/lokali.

Do zamieszczonego kuponu wystarczy czytelnie wpisać treść ogłoszenia i przyjść do Biura Reklam i Ogłoszeń w Lesznie, przy ul. Słowiańskiej 63 lub najbliższego terenowego biura ogłoszeń. Do ceny ogłoszenia należy doliczyć 23% VAT.

Oświadczam, że jestem właścicielem rzeczy, którą oferuję do sprzedaży.

.................................. podpis

NOWOŚĆ! NOWOŚĆ! NOWOŚĆ! NOWOŚĆ! NOWOŚĆ! NOWOŚĆ!

OGŁOSZENIA DROBNE ZE ZDJĘCIEM TERAZ TYLKO/1 słowo 2,60 zł 10 zł + cena ogłoszenia % + VAT 23

BIURO OGŁOSZEŃ • ul. Słowiańska 63, 3, 64-100 Leszno, tel. 65 529 25 40 e-mail: abc-marketing@gazetaabc.pl


29

OGŁOSZENIA MIASTA LESZNA „ABC” 17.08.2012 r. Nr 33 (945)

PRZETARGI SPRZEDAŻ DZIAŁKI

Prezydent Miasta Leszna ogłasza II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej 1. Lokalizacja: Leszno, ul. Wodna (przy zbiegu z ul. 1 Maja). 2. Oznaczenie nieruchomości wg danych z ewidencji gruntów: działka nr 23/9, ark. m. 86 o powierzchni 0,1175 ha – KW Nr PO1L/00030703/7. 3. Opis nieruchomości: nieruchomość gruntowa niezabudowana, wymagająca uporządkowania terenu, porośnięta krzewami przy granicy z ul. 1 Maja oraz dz. nr 23/3. Usunięcie drzew i krzewów z terenu nieruchomości jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Prezydenta Miasta Leszna zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody. W nieruchomości znajduje się sieć kanalizacji sanitarnej Ø 150 i energetyczna eN oraz dwa słupy energetyczne. Na rzecz właścicieli sieci znajdujących się w nieruchomości ustanowiona zostanie służebność przesyłu. 4. Przeznaczenie nieruchomości i sposób jej zagospodarowania: zgodnie z Uchwałą Nr XLIII/454/2002 Rady Miejskiej Leszna z dnia 25 kwietnia 2002r. w sprawie ustalenia zmiany planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Miasta Leszna i zmiany planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego Leszno - Zaborowo w rejonie ul. Złotniczej, Chopina i Henrykowskiej, nieruchomość położona jest w jednostce B3MN i jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. 5. Termin zagospodarowania nieruchomości: zakończenie zabudowy, za którą uważa się wybudowanie budynku w stanie surowym zamkniętym, winno nastąpić w ciągu 4 lat. W przypadku braku zabudowy Prezydent Miasta Leszna zastrzega sobie prawo odkupu nieruchomości w ciągu 5 lat od dnia zawarcia aktu notarialnego. 6. Termin i miejsce przetargu: 2 października 2012 r., godz. 10:00, sala konferencyjna Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru na parterze w budynku Urzędu Miasta Leszna przy Al. Jana Pawła II 21. 7. Cena wywoławcza netto: 126.200,00 zł plus podatek VAT od wartości nieruchomości ustalonej w przetargu (wg stawki obowiązującej w dniu zawarcia notarialnej umowy sprzedaży, obecnie podatek VAT wynosi 23%). Postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Cena nieruchomości osiągnięta w przetargu zwiększona o podatek VAT podlega zapłacie przed zawarciem umowy notarialnej, nie później niż w dniu zawarcia umowy. 8. Wysokość i termin wniesienia wadium: 25.000,00 zł wymagalne na koncie Urzędu Miasta Leszna nr: 37 1020 3088 0000 8302 0005 7703 PKO BP S.A. I O/Leszno do dnia 25 września 2012 r. 9. Skutki uchylenia się od zawarcia umowy: w przypadku, gdy osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy notarialnej w oznaczonym miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy notarialnej, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. 10. Warunki dodatkowe: uczestnicy przetargu winni posiadać dowód osobisty, dowód wpłaty wadium, wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS, NIP i zgodę organów statutowych na nabycie nieruchomości. Cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 z późn. zm.), winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy. Termin przeprowadzenia I przetargu: 07.08.2012r. Prezydent Miasta Leszna zastrzega sobie prawo odwołania przetargu. Z regulaminem przetargu można zapoznać się w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Leszna, Al. Jana Pawła II 21, pok. nr 14 - 18, telefon 65/ 529-82-11, 65/ 529-82-13. Strona internetowa - http://bip.leszno.pl/dokumenty/34

WYBÓR BANKU

OGŁOSZENIE O PRZETARGU Wybór banku – kredytodawcy Miasta Leszna, kredyt w wysokości do 16.000.000 zł na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi krajowej nr 5 w Lesznie w granicach miasta Leszna Trasa P-P”. Urząd Miasta Leszna, ul. K. Karasia 15, 64-100 Leszno informuje, że w dniu 8 sierpnia 2012 r. na stronie internetowej www.bip.leszno.pl oraz w siedzibie Urzędu Miasta Leszna przy ul. K. Karasia 15 zostało zamieszczone ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na: „Wybór banku – kredytodawcy Miasta Leszna”. Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia jest dostępna na stronie internetowej www.bip.leszno.pl Specyfikację można pobrać również w siedzibie Zamawiającego przy ul. K. Karasia 15, pok. nr 25 (II piętro). Termin realizacji zamówienia: - pozyskanie kapitału: do 31.12.2012 r. - całkowita spłata kredytu do 31.12.2013 r. Termin i miejsce złożenia ofert: do 28 sierpnia 2012 r. do godz. 10.00 w siedzibie Zamawiającego, pok. nr 25 (II piętro). Termin i miejsce otwarcia ofert: 28 sierpnia 2012 r., godz. 12.00 w siedzibie Zamawiającego, pok. nr 25 (II piętro). Kryterium oceny ofert: Cena ofertowa – 100 % znaczenia. Osobą uprawnioną do kontaktów z wykonawcami jest Barbara Mikołajczak – inspektor Wydziału Budżetu Urzędu Miasta Leszna – tel. 65 529-81-48.

WYNAJEM LOKALI

Miejski Zakład Budynków Komunalnych w Lesznie ogłasza w dniu 0709-2012r. przetarg nieograniczony na wynajęcie lokali użytkowych będących w zarządzie MZBK: II przetarg ul. Leszczyńskich 13, lokal o powierzchni użytkowej 40,70 m 2 o godz. 13.30 ul. Słowiańska 59, lokal o powierzchni użytkowej 83,00 m 2 o godz. 13.45 Przetarg odbędzie się w siedzibie Zakładu przy ul. J. Dekana 10 w Lesznie, pok. nr 7. Szczegółowe dane lokali użytkowych są zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Leszno /www.bip.leszno.pl/ oraz są wywieszone wraz z regulaminem przetargu na tablicy ogłoszeń w siedzibie Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych, ul. J. Dekana 10 i w Urzędzie Miasta Leszna, ul. K. Karasia 15. W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i prawne , które nie mają żadnych zobowiązań w stosunku do jednostki organizującej przetarg, wpłacą wadium, przedłożą zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i ZUS o niezaleganiu w podatkach i opłatach. Wadium przyjmowane będzie w kasie MZBK w dniu przetargu od godz. 10.00 do 11.00.

UL. HISZPAŃSKA

KOMUNIKAT Zamawiający – Miasto Leszno, prowadzący postępowanie Urząd Miasta Leszna Miejski Zarząd Dróg i Inwestycji przy ul. K. Karasia 15, 64 – 100 Leszno informuje, że w dniu 09 sierpnia 2012 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 293852-2012 oraz w siedzibie Zamawiającego, przy ul. K. Karasia 15, 64 – 100 Leszno, zostało zamieszczone ogłoszenie o przetargu nieograniczonym dla zadania pn. „Budowa ulicy Hiszpańskiej w Lesznie wraz z budową kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego oraz budowa sieci kanalizacji deszczowej w Al. 21 Października w Lesznie”. Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia jest dostępna na stronie internetowej www.bip.leszno.pl. SIWZ można pobrać również w siedzibie Zamawiającego przy ul. K. Karasia 15, pok. nr 33, lub za pobraniem pocztowym. Termin wykonania zamówienia: - część I – budowa ul. Hiszpańskiej wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem ulicznym : 60 dni kalendarzowych od dnia przekazania placu budowy, - część II – budowa sieci kanalizacji deszczowej w Al. 21 Października: 30 dni kalendarzowych od dnia przekazania placu budowy. Termin i miejsce złożenia ofert: do 24 sierpnia 2012 r. do godz. 9:00 w siedzibie Zamawiającego przy ul. K. Karasia 15, pok. nr 30. Termin i miejsce otwarcia ofert: 24 sierpnia 2012 r. o godz. 9:30 w siedzibie Zamawiającego przy ul. K. Karasia 15, pok. nr 32. Wszelkich wyjaśnień związanych z postępowaniem udzielają: Rafał Bukowski – tel. 65 529 81 28, Dominik Kaźmierczak – tel. 65 529 81 32 i Katarzyna Pietrzak – tel. 65 529-81-29.

ROKOWANIA SPRZEDAŻ MIESZKANIA

Prezydent Miasta Leszna zaprasza zainteresowanych do składania pisemnych zgłoszeń udziału w rokowaniach dotyczących sprzedaży lokalu mieszkalnego nr 2a, położonego w Lesznie przy ul. Berwińskich 9. 1. Lokalizacja: Leszno, ul. Berwińskich 9, lokal mieszkalny nr 2a. 2. Oznaczenie nieruchomości wg danych z ewidencji gruntów: jednocześnie ze sprzedażą lokalu mieszkalnego sprzedawany jest udział w częściach wspólnych elementów budynku i prawie użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu wynoszący 6262/112628 części w działce nr 37/3 na arkuszu mapy 9 o powierzchni 0,3834 ha, dla której w Sądzie Rejonowym w Lesznie Wydziale Ksiąg Wieczystych prowadzona jest księga wieczysta Nr PO1L/00046908/9. Lokal mieszkalny posiada urządzoną księgę wieczystą nr PO1L/00048663/3. 3. Opis nieruchomości: samodzielny lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 48,70 m2 oraz przynależnej piwnicy o powierzchni 13,92 m2, składający się z 2 pokoi, kuchni, przedpokoju, łazienki z WC. Ogrzewanie piecowe. Nieruchomość lokalowa usytuowana jest na parterze w budynku 2-kondygnacyjnym wybudowanym w technologii tradycyjnej. Pomieszczenia gospodarcze (pralnia, suszarnia) i komórki lokatorskie zlokalizowane są w piwnicy. Budynek wyposażony jest w instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektryczną, odgromową, telefoniczną. Na działce zlokalizowane są miniogródki użytkowane przez mieszkańców budynku oraz komórki gospodarcze. 4. Przeznaczenie nieruchomości i sposób jej zagospodarowania: zgodnie z Uchwałą nr XVII/247/2012 Rady Miejskiej Leszna z dnia 5 kwietnia 2012 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie centrum Leszna – część A, przedmiotowa nieruchomość położona jest na terenie oznaczonym symbolem 7MW i stanowi teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków, sporządzonej przez Urząd Miasta Leszna. Nabywca lokalu mieszkalnego zobowiązany będzie do wnoszenia opłat za lokal na konto Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Berwińskich 7-9 w Lesznie (opłata składa się z funduszu remontowego, eksploatacyjnego, zaliczki na wywóz nieczystości, zimną wodę i ścieki) oraz do wnoszenia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu, płatnej w terminie do 31 marca każdego roku na konto Urzędu Miasta Leszna. 5. Termin i miejsce rokowań: zgłoszenia do udziału w rokowaniach należy składać w zamkniętych kopertach z dopiskiem „Rokowania – mieszkanie przy ul.Berwińskich 9/2a” do dnia 18 września 2012r. w Urzędzie Miasta Leszna Wydziale Gospodarki Nieruchomościami, Al. Jana Pawła II 21, pok. nr 16 (I piętro). Zgłoszenie winno zawierać: 1. imię, nazwisko i adres albo nazwę lub firmę oraz siedzibę, jeżeli zgłaszającym jest osoba prawna lub inny podmiot, 2. datę sporządzenia zgłoszenia, 3. oświadczenie, że zgłaszający zapoznał się z warunkami rokowań i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń, 4. proponowaną cenę i sposób jej zapłaty (proponowana cena nie może być niższa niż cena nieruchomości podana w ogłoszeniu o rokowaniach), 5. kopię dowodu wpłaty zaliczki. Otwarcie rokowań i zakwalifikowanie do ustnej części rokowań odbędzie się w sali konferencyjnej na parterze w budynku Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszna, Al. Jana Pawła II 21a w dniu 25 września 2012 r. o godz. 10:00 w obecności zgłaszających udział w rokowaniach. 6. Cena wywoławcza lokalu wraz z udziałem w częściach wspólnych elementów budynku i prawie użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu wynosi: 79.000,00 zł. Cena nieruchomości uzyskana w rokowaniach podlega zapłacie przed zawarciem umowy notarialnej, nie później niż w dniu zawarcia umowy. 7. Wysokość i termin wniesienia zaliczki: 15.000,00 zł wymagalne na koncie Urzędu Miasta Leszna nr: 37 1020 3088 0000 8302 0005 7703 PKO BP S.A. I O/Leszno do dnia 18 września 2012 r. 8. Skutki uchylenia się od zawarcia umowy: w przypadku, gdy osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy notarialnej w oznaczonym miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu, organizator rokowań może odstąpić od zawarcia umowy notarialnej, a wpłacona zaliczka nie podlega zwrotowi. 9. Warunki dodatkowe: uczestnicy rokowań winni posiadać dowód osobisty, dowód wpłaty zaliczki, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS, NIP i zgodę organów statutowych na nabycie nieruchomości. Cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 z późn. zm.), winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy. Terminy przeprowadzenia poprzednich przetargów: 24.04.2012r., 13.06.2012r., 25.07.2012r. Prezydentowi Miasta Leszna przysługuje prawo zamknięcia rokowań bez wybrania nabywcy nieruchomości. Z regulaminem (warunkami) rokowań można zapoznać się w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Leszna, Al. Jana Pawła II 21, pok. nr 16, telefon 65/ 529-82-11, 65/ 529-82-13. Strona internetowa - http://bip.leszno.pl/dokumenty/33

NEGOCJACJE WYNAJEM LOKALI

Miejski Zakład Budynków Komunalnych w Lesznie ogłasza negocjacje na wynajęcie lokali użytkowych będących w zarządzie MZBK: ul. Leszczyńskich 22, lokal o powierzchni użytkowej 74,29 m2, o godz. 11.00 ul. Leszczyńskich 32, lokal o powierzchni użytkowej 53,30 m2, o godz. 11.15 ul. Narutowicza 27, lokal o powierzchni użytkowej 30,80 m2, o godz. 11.30 ul. Wolności 5, lokal o powierzchni użytkowej 89,50 m2, o godz. 11.45 ul. Grodzka 4, lokal o powierzchni użytkowej 19,89 m2, o godz. 12.00 ul. B.Jeziorkowskiej 96, lokal o powierzchni użytkowej 55,00 m2, o godz. 12.15 ul. Sienkiewicza 9, lokal o powierzchni użytkowej 39,50 m2, o godz. 12.30 ul. Słowiańska 25, lokal o powierzchni użytkowej 102,07 m2, o godz. 12.45 ul. Zielona 14, lokal o powierzchni użytkowej 43,88 m2, o godz. 13.00 ul. Sienkiewicza 9, lokal o powierzchni użytkowej 54,66 m2, o godz. 13.15 Negocjacje odbędą się w Miejskim Zakładzie Budynków Komunalnych przy ul. J. Dekana 10 w Lesznie w dniu 07.09.2012 r. Szczegółowe dane lokali użytkowych są zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Leszno /www.bip.leszno.pl/ oraz są wywieszone na tablicy ogłoszeń w siedzibie Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych, ul. J. Dekana 10 i w Urzędzie Miasta Leszna, ul. K. Karasia 15. W negocjacjach mogą brać udział osoby fizyczne i prawne , które nie mają żadnych zobowiązań w stosunku do jednostki organizującej przetarg, wpłacą wadium, przedłożą zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i ZUS o niezaleganiu w podatkach i opłatach. Wadium przyjmowane będzie w kasie MZBK w dniu negocjacji od godz. 10.00 do 11.00.

OBWIESZCZENIA GALERIA GOPLANA

Stosownie do art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz.U. Nr 199 z 2008 r., poz. 1227 ze zm.) oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. Nr 98 z 2000 r., poz. 1071 ze zm.) zawiadamiam strony postępowania o wniesieniu przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Handlowców „Starówka” zażalenia na postanowienie Prezydenta Miasta Leszna w sprawie podjęcia postępowania dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie Centrum Handlowo- Usługowego „Galeria Goplana”, które zostanie zlokalizowane w Lesznie, w kwartale ulic: Dąbrowskiego, Niepodległości, Królowej Jadwigi, Krótkiej i Wróblewskiego. Z treścią zażalenia Strony postępowania mogą zapoznać się w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna – Leszno, ul. Wałowa 5, pok. nr 24, II piętro, w godzinach urzędowania, tj. od godz. 7.30 do 15.30.

GALERIA GOPLANA

Stosownie do art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz.U. Nr 199 z 2008 r., poz. 1227 ze zm.) oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. Nr 98 z 2000 r., poz. 1071 ze zm.) zawiadamiam Strony postępowania o wydaniu postanowienia o sprostowaniu oczywistej pomyłki w postanowieniu dotyczącym podjęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie Centrum Handlowo-Usługowego „Galeria Goplana”, które zostanie zlokalizowane w Lesznie, w kwartale ulic: Dąbrowskiego, Niepodległości, Królowej Jadwigi, Krótkiej i Wróblewskiego. Z treścią postanowienia Strony postępowania mogą zapoznać się w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna – Leszno, ul. Wałowa 5, pok. nr 24, II piętro, w godzinach urzędowania, tj. od godz. 7.30 do 15.30. Na niniejsze postanowienie służy Stronom prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Leszna w terminie 7 dni od dnia doręczenia. Doręczenie uważa się z dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

KOMUNIKAT UWAGA ROLNICY ! NOWA STAWKA ZWROTU PODATKU AKCYZOWEGO na 2012 r. od oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej w wysokości 0,95 zł od 1 litra oleju. W 2012 r. producenci rolni będą mogli składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystanego do produkcji rolnej do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu tego producenta rolnego (w tym dzierżawcy) w dwóch terminach, tj.: • od 1 lutego 2012 r. do 29 lutego 2012 r. - wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami potwierdzonymi za zgodność z oryginałem), dokumentującymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 września 2011 r. do 31 stycznia 2012 r., • od 1 sierpnia 2012 r. do 31 sierpnia 2012 r. - wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami), potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2012 r. do 31 lipca 2012 r. Pieniądze wypłacane będą w terminach: • 2 - 30 kwietnia 2012 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie, • 1 - 31 października 2012 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie, gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku. Maksymalna kwota zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych w 2012 r. wyniesie 81,70 zł. Szczegółowe informacje oraz wzór wniosku można otrzymać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy ul. Wałowej 5, I piętro, pok. 16-17 lub telefonicznie pod nr. 65 529-81-86, w godzinach pracy Urzędu.


SPORT

30 ŻUŻEL

PIŁKA NOŻNA

Po finale Środa na boiskach

▲Jednym z faworytów do awansu na torze w Gorican będzie Martin Vaculik.

ŻUŻEL

Dla kogo Grand Prix? 29 września poznamy trzech uczestników przyszłorocznego cyklu Grand Prix. Na ten dzień wyznaczono Grand Prix Challenge w chorwackim Gorican. Wystartuje w nim dwóch żużlowców Unii Leszno. W tym tygodniu poznaliśmy listę startową tych zawodów. Figuruje na niej trzech reprezentantów Polski. To Krzysztof Kasprzak, Grzegorz Walasek i Adrian Miedziński. Obok nich do walki o miejsca w czołowej trójce, która zapewni sobie starty w przyszłorocznym cyklu, przystąpi dwóch zawodników leszczyńskiego klubu. Przed szansą awansu staną Jurica Pavlic i Troy Batchelor. Nadzieje na dobry występ można wiązać z tym pierwszym, który wystartuje na doskonale znanym sobie torze, na którym tak dobrze wypadł podczas niedawnej edycji Grand Prix Chorwacji. Walka o trójkę zapowiada się niezwykle ciekawie. Stawka jest bowiem bardzo wyrównana. Brylować powinni w niej zawodnicy, którzy mają już za sobą starty w światowej elicie, a więc: Antonio Lindbaeck, Matej Zagar, Niels Kristian Iversen, Hans Andersen, Peter Ljung, Krzysztof Kasprzak, Grzegorz Walasek czy

objawienie drugiej części sezonu, zastępujący kontuzjowanego Jarka Hampela, Martin Vaculik.

Tomasz Jędrzejak został indywidualnym mistrzem Polski na żużlu. Finał rozegrano w środę wieczorem w Zielonej Górze. Krajowy czempionat seniorów miał w tym roku nieco skromniejszą obsadę. Z różnych względów kontuzje, brak kwalifikacji - zabrakło w nim kilku czołowych żużlowców (Golloba, Hampela, Kołodzieja, Walaska, Ułamka, braci Pawlickich). Pod ich nieobecność prym wiódł zawodnik Betardu/Sparty Wrocław. Popularny „Ogór” przegrał tylko jeden wyścig, w którym uległ Bartoszowi Zmarzlikowi. Srebro zdobył po biegu dodatkowym z Krzysztofem Buczkowskim Rafał Okoniewski. Obaj mieli na koncie po 11 „oczek”. Tobiasz Musielak, wychowanek Unii Leszno wypożyczony w tym sezonie do drugoligowego Kolejarza/Rawag Rawicz, zdobył w środowy wieczór tylko 1 punkt. W swoim czwartym wyścigu zanotował jednak groźnie wyglądający upadek i został (ceg) odwieziony do szpitala.

Wyniki IMP 1. T. Jędrzejak 14 (3,3,2,3,3)

Lista startowa:

2. R. Okoniewski 11 (3,3,1,3,1)

1. Leon Madsen (Dania) 2. Krzysztof Kasprzak (Polska) 3. Davey Watt (Australia) 4. Martin Vaculik (Słowacja) 5. Martin Smolinski (Niemcy) 6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 7. Troy Batchelor (Australia) 8. Michael J. Jensen (Dania) 9. Peter Ljung (Szwecja) 10. Matej Zagar (Słowenia) 11. Niels Kristian Iversen (Dania) 12. Hans Andersen (Dania) 13. Ales Dryml (Czechy) 14. Grzegorz Walasek (Polska) 15. Jurica Pavlic (Chorwacja) 16. Adrian Miedziński (Polska) R1. Peter Kildemand (Dania) R2. Krzysztof Buczkowski (Polska) (ceg)

3. K. Buczkowski 11 (3,3,0,3,2) 4. B. Zmarzlik 10 (1,3,3,0,3) 5. G. Zengota 10 (3,2,2,2,1) 6. M. Janowski 10 (2,2,3,1,2) 7. P. Protasiewicz 10 (1,2,3,2,2) 8. D. Stachyra 9 (2,1,3,0,3) 9. A. Miedziński 9 (2,1,d,3,3) 10. P. Dudek 8 (2,w,2,2,2) 11. K. Kasprzak 4 (1,0,2,1,d) 12. M. Jabłoński 4 (0,1,1,1,1) 13. K. Jabłoński 3 (0,2,1,u) 14. D. Adamczak 3 (1,0,1,1,0) 15. S. Musielak 1 (0,1,0,w) 16. T. Chrzanowski 0 (0,0,0,0,0)

KOLARSTWO

Szurkowski nadal na szosie Ryszard Szurkowski i Zdzisław Samol z Leszna rozpoczynali karierę kolarską w podobnym okresie. Ten pierwszy odnosił oszałamiające sukcesy. Kariera leszczynianina nie była tak długa. Wszystko za sprawą... wielkiego szczęścia, jakie spotkało go w kolekturze „Poznańskich Koziołków”. Wygrał w tej popularnej wówczas grze liczbowej ekskluzywną na owe czasy Warszawę i kolarstwo przegrało z upodobaniem do motoryzacji. Po latach znów spotkali się na szosie w wyścigu mastersów. Ryszard Szurkowski naściągał się już w życiu, toteż teraz traktuje tę dyscyplinę bardzo rekreacyjnie i na mecie zameldował się ze sporą stratą do najlepszych w swojej grupie wiekowej. Pan Zdzisław natomiast podchodzi do wyścigów z młodzieńczą werwą i rządzą zwycięstwa. W tym wyścigu był drugi. Zwykle staje na podium obok Jerzego Szemraja i Stanisława Paterki. W trójkę pojawiają się niemalże na wszystkich ważniejszych wyścigach rozsianych po całej Polsce.

Walczą z dużą zawziętością, nie mając litości dla swoich już ponad 70letnich organizmów. W gronie dziennikarzy „ABC” uznajemy, że w pewnym wieku właś-

ciwszym dla zdrowia jest rekreacyjne traktowanie szczególnie tak ciężkiej dyscypliny jak kolarstwo, podobnie jak czyni to nasz polski kolarz wszech (JAC) czasów.

Świąteczna środa była bardzo pracowita dla piłkarzy z naszego regionu. O ligowe punkty walczono na trzech frontach. Po raz pierwszy od powrotu na trzecioligowe boiska zaprezentowali się gracze Polonii 1912 Astromal Leszno. Przed własną publicznością zmierzyli się z imienniczką ze Środy Wielkopolskiej. Zremisowali 0:0. Leszczynianie rozegrali dobre zawody. Mieli przewagę i szkoda, że nie udało im się zdobyć gola. Pierwsi bliżej tego byli jednak goście, którzy trafili w poprzeczkę. W odpowiedzi Olszak zmarnował dogodną sytuację sam na sam z bramkarzem. Po zmianie stron także nie brakowało okazji. Najpierw miał ją Kuźniewski, później Ceglarek i Olszak, a na koniec Ukrainiec Wons. Goście odpowiedzieli także kilkoma akcjami, ale żadna z nich nie zagroziła poważniej bramce Anuszkiewicza. Pozostałe wyniki: Pogoń Mogilno - Ostrovia 1:4, Luboński KS - Solec Kujawski 0:2, Nielba - Sokół Kleczew 3:3, Dopiewo - No-

tecianka 6:0, Wda Świecie - Unia Swarzędz 4:1, Cuiavia - Górnik Konin 2:0, Piast Kobylin - Lubuszanin Trzcianka 1:2. W środę grano też na boiskach niższych klas rozgrywkowych. Oto wyniki. IV liga: SKP Słupca - Biały Orzeł 4:0, KP Opatówek - KKS Kalisz 1:4, GKS Krzemieniewo - Dąbroczanka 2:5, LKS Gołuchów - Centra Ostrów 0:2, Płomyk Jarota II Grom Wolsztyn 1:0, Obra Kościan - Ostrzeszów 2:0, Sparta Konin Września 0:4, LKS Ślesin - Olimpia Koło 2:3. Klasa okręgowa: GKS Włoszakowice - PKS Racot 2:4, Orla Jutrosin - Pogoń Śmigiel 1:3, Orkan Chorzemin - Rawia 0:0, Krobianka Sparta MG. 4:0, Juna-Trans - Tęcza/ Osa 5:0, Grom Czacz - Kania 0:1, Pudliszki - Wisła (przełożony). (ceg)

ŻUŻEL

Rozpoczną w Rawiczu Na stadionie im. Floriana Kapały w Rawiczu rozpocznie się w sobotę o godzinie 17 tegoroczna rywalizacja o indywidualne mistrzostwo Europy w kategorii seniorów. Czempiona Starego Kontynentu poznamy po rozegraniu aż czterech imprez. Rywalizacja rozpocznie się w najbliższy weekend w Rawiczu, a zakończy 30 września w austriackim Mureck. Faworytami imprezy są Polacy. Pełnoprawnymi uczestnikami mistrzostw zostali: Michał Szczepaniak, Robert Miśkowiak oraz Tomasz Gapiński. Dziką kartę na turniej w Rawiczu otrzymał Piotr Dym, ale jego start stoi po znakiem zapytania po ostatnim, feralnym upadku w Opolu, po którym krajowy lider „Niedźwiadków” trafił do szpitala. W rezerwie pozostają dwaj jego koledzy z zespołu - Szymon Kiełbasa i Sławek Musielak, choć ten drugi także leżał ostatnio, podczas środowego finału IMP w Zielonej Górze. Najgroźniejszymi rywalami biało-czerwonych w walce o mistrzostwo Europy wydają się być Rosjanin Grigorij Łaguta, Czech Ales Dryml i Ukrainiec Andriej Karpow. UEM przyznała też cztery stałe dzikie karty na turnieje finałowe mistrzostw, które otrzymali: Claus Vissing, Maks Gregoric, Max Dil(ceg) ger i Jozsef Tabaka.

Lista startowa: 1. Andriej Karpow 2. Grigorij Łaguta 3. Michał Szczepaniak 4. Kenni Larssen 5. Piotr Dym 6. Kasts Podżuks 7. Ales Dryml 8. Claus Vissing 9. Robert Miśkowiak 10. Tobias Busch 11. Jozsef Tabaka 12. Max Dilger 13. Tomas Suchanek 14. Maks Gregoric 15. Andriej Lebiediew 16. Tomasz Gapiński

WKKW Mistrzostwa Wielkopolski ▲Ryszard Szurkowski i Zdzisław Samol znów spotkali się na szosie. Tym razem w wyścigu mastersów. repr. (JAC)

Polski Związek Jeździecki, Racocki Klub Jeździecki i Stadnina Koni w Racocie zapraszają miłośników jeździectwa na Mistrzostwa Wielkopolski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Impreza odbędzie się w najbliż-

szy weekend. Na sobotę na godzinę 9 zaplanowano ujeżdżenie i skoki, a najbardziej widowiskowa konkurencja, czyli cross odbędzie się w niedzielę, także o 9. Wstęp na zawody jest wolny. Organizatorzy ser(ceg) decznie zapraszają.


31

SPORT

Trzeci finał IMŚJ

Liczą na braci Pawlickich Promotor drużyny z Coventry Colin Pratt liczy na braci Pawlickich. – Oni robią w tym sezonie dobrą robotę. Poza tym znają nasz tor, bo przecież startowali w barwach „Pszczół”. Dzisiaj wieczorem na torze Brandon w Coventry rozegrany zostanie trzeci turniej finałowy Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Po dwóch imprezach liderem jest Maciej Janowski, który wyprzedza dwóch Duńczyków. Na kolejnych trzech miejscach plasują się inni reprezentanci Polski, w tym bracia Pawliccy. – Bracia z Leszna na pewno należą do ścisłego grona faworytów. Oni wykonują w tym sezonie dobrą robotę. Poza tym świetnie znają nasz tor, bo przecież bronili barw Coventry – twierdzi promotor Colin Pratt.

CZOŁÓWKA IMŚJ 1. Maciej Janowski 2. Mikkel B. Jensen 3. Michael J. Jensen 4. Przemysław Pawlicki 5. Bartosz Zmarzlik 6. Piotr Pawlicki 7. Mikkel Michelsen 8. Aleksandr Loktajew 9. Tobiasz Musielak 10. Patryk Dudek

– 24 – 23 – 22 – 21 – 20 – 17 – 16 – 14 – 13 – 11

– Ścigałem się w barwach „Pszczół” przez dwa sezony. Wiem, jak się jeździ w Coventry, choć ostatnio tamtejszy tor nieco się zmienił. Cel na piątkowe zawody? Będę chciał wywieźć z Anglii jak najwięcej punktów – zapowiada Przemek Pawlicki. Po raz ostatni Coventry gościło finał IMŚJ w 1991 roku, kiedy to najlepszego juniora świata wyłaniał jednodniowy finał. W tamtym sezonie po złoty medal sięgnął Duńczyk

Brian Andersen, który później spędził wiele lat w ekipie popularnych „Pszczół”. Z dzikimi kartami wystąpią tym razem Tom Perry i Kyle Newman. Rezerwowymi będą dwaj inni Brytyjczycy: Stefan Nielsen oraz Joe Haines. Po raz kolejny w turnieju finałowym mistrzostw pojedzie Nikolaj Busk Jakobsen, który ponownie zastąpi kontuzjowanego Richie`ego Worralla. Bezpośredniej relacji z Coventry

ŻUŻEL

Tylko czy aż 12 punktów? Dwanaście punktów straty mają do odrobienia żużlowcy Kolejarza/Rawag Rawicz w meczu rewanżowym z imiennikiem z Opola. Odbędzie się on w niedzielę o godzinie 15 na stadionie im. Floriana Kapały. Pierwsze spotkanie półfinałowe fazy play-off drugoligowych rozgrywek miało dramatyczny przebieg. Wszystko za sprawą groźnego upadku, jakiemu uległ zawodnik gości Piotr Dym. Przypomnijmy, że w drugim biegu niedzielnego pojedynku na wyjściu z pierwszego łuku krajowy lider „Niedźwiadków” został potrącony przez atakującego go po wewnętrznej Krzysztofa Pecynę, upadł i pechowo wylądował tuż za dmuchaną bandą. Wypadek wyglądał niezwykle groźnie, a żużlowiec prosto z toru został zabrany karetką do szpitala. Pierwsze doniesienia mówiły o tym, że rawiczanin ma uszkodzony kręgosłup i nie ma czucia w nogach. Na szczęście okazało się, że zawodnik nie doznał poważniejszych obrażeń. – Skończyło się na strachu, a Piotrek nie ma żadnych złamań czy

ROZKŁAD JAZDY 17 sierpnia – Coventry 15 września – Tarnów 13 października – Pardubice 3 listopada – Bahia Blanca 10 listopada – Bahia Blanca

Fot. E. Baldys Piotr Pawlicki doskonale zna tor w Coventry, zresztą podobnie jak jego starszy brat.

niebezpiecznych urazów, jest mocno poobijany, ale już w niedzielę został wypisany ze szpitala – mówił trener Piotr Żyto. Występ Dyma w rewanżu stoi jednak pod dużym znakiem zapytania. – Wszystko zależy oczywiście od tego, jak będzie się czuł, czy będzie chciał wystartować i czy pozwoli mu na to lekarz. Będzie miał jeszcze robione dodatkowe badania, ale jeśli dostanie zgodę i będzie na 100 procentach zdrowy, to być może pojedzie – twierdził szkoleniowiec rawickiej drużyny. Jeśli jednak popularny „Dymek” nie wystąpi, to gospodarze zastosują w rewanżu zastępstwo zawodnika. Na pewno podejmą twardą walkę o odrobienie 12-punktowej straty. – Na mecz w Rawiczu będziemy się mocno mobilizować, by pokonać opolan. Są oni silniejszą drużyną od ROW-u czy Victorii, dlatego niełatwe zadanie przed nami. Na pewno nie

zrobimy korridy, jak niektórzy sugerują – zapewnia Żyto. Optymizmu nie tracą też jego podopieczni. – Dwanaście punktów to dużo i w Rawiczu czeka nas ciężka przeprawa. Postaramy się jednak wykorzystać atut własnego toru – zapowiadał po pierwszym spotkaniu Eric Andersson. – W rewanżu postaramy się odrobić straty. Prosimy o wsparcie kibiców, by przybyli tak licznie jak choćby dziś opolscy fani. Będziemy w tygodniu ciężko trenować, by jak najlepiej przygotować się do meczu – dodał jego klubowy kolega Sławomir Musielak. W drugiej parze półfinałowej zmierzą się Victoria Piła i ROW Rybnik. Przed tygodniem dość wyraźnie wygrali żużlowcy ze Śląska i na rewanż do grodu Staszica wybierają się z 24-punktową zaliczką. (ceg)

będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór na antenie Radia Elka. (ceg) Początek o godzinie 20.30.

SPADOCHRONIARSTWO

Zaproszenie na skoki Kolejne szkolenie dla spadochroniarzy odbędzie się na leszczyńskim lotnisku w pierwszych dniach września. Centralna Szkoła Szybowcowa oraz Leszczyńskie Stowarzyszenie Spadochroniarzy zapraszają na szkolenie spadochronowe w dniach 1-2 września. Udział w nim może brać każdy. Trzeba tylko: mieć ukończone 16 lat (osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę opiekunów potwierdzoną przez notariusza), posiadać ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z wykonywaniem skoków spadochronowych, ubezpieczenie NNW oraz pozytywny wynik badania lekarskiego od uprawnionego lekarza (lista medyków znajduje się na stronie

Urzędu Lotnictwa Cywilnego). Szkolenie jest prowadzone wg „Programu Szkolenia Spadochronowego Aeroklubu Polskiego”, które zatwierdził Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wszystkie zajęcia odbywają się na terenie lotniska w Lesznie. Do czasu zdania państwowego egzaminu i uzyskania świadectwa kwalifikacji kursanci będą mieli status ucznia-skoczka i wykonywać samodzielnie skoki pod nadzorem instruktora spadochronowego. Pierwsze z wysokości 800-1000 metrów z samolotów Wilga, Gawron na spadochronach prostokątnych typu: PD-260, Mars 291, Falcon 300 i Mars 330. Szczegóły na stronie internetowej www.lssfeniks.manifo.com/szkoleMIW nia

Sprzedaż części i serwis nieautoryzowany y

serwis

Leszno, Leszno, ul. ul. Irlandzka Irlandzka 69 69 tel. tel. 785-828-408 785-828-408

Gazeta „ABC”, 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 63, tel. 65 529-25-40, 65 529-47-27, tel./fax 65 529-48-81. Redaguje zespół: Edward Baldys – fotoreporter, Dariusz Cegielski – z-ca redaktora naczelnego, Elżbieta Curyk-Sierszulska, Łukasz Domagała, Jacek Kuik, Lidia Lewandowska, Lidia Matuszewska – z-ca redaktora naczelnego, Antoni Neczyński – redaktor naczelny, Andrzej Przewoźny – sekretarz redakcji, Jacek Witczak, Mirosław Wlekły, Kinga Zydorowicz, współpracownicy: Dariusz Borowski, Adrian Grochowiak i Łukasz Zalesiński. Wydawca: Leszczyńska Oficyna Wydawnicza, 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 63. Druk: Drukarnia POLSKAPRESSE Sp. z o.o., Oddział Prasa Poznańska, 60-175 Skórzewo k. Poznania, ul. Malwowa 158, tel. 61 814-85-10. ISSN 1231-9082.


ŻUŻEL

Emocje do ostatniej kolejki Zwycięstwa w meczach z drużynami z Rzeszowa i Częstochowy dadzą żużlowcom Unii awans do fazy play-off, bez względu na wyniki osiągnięte przez Unibax Toruń. Wszystko zatem w rękach, nogach i motocyklach leszczynian. Rozgrywki Enea Ekstraligi wchodzą w decydującą fazę. Do rozegrania pozostały zaledwie dwie kolejki rundy zasadniczej. Wszystko rozstrzygnie się zatem w ciągu najbliższego tygodnia. Przypomnijmy, że po zakończeniu tej części sezonu czołowa czwórka rozpocznie rywalizację o medale, natomiast zespoły z miejsc 9. i 10. powalczą o byt w krajowej elicie. Z kolei pozostałe ekipy będą mogły wyjechać jeszcze na spóźnione wakacje. Nie przewidziano bowiem meczów o lokaty od 5. do 8. Po niedzielnym remisie we Wrocławiu żużlowcy Unii Leszno wrócili na czwarte miejsce w tabeli, które gwarantuje udział w fazie play–off. Stało się tak dzięki porażce Unibaksu Toruń w Zielonej Górze. „Anioły” tanio skóry nie sprzedały, ale pozostały bez choćby jednego punkcika, gdyż także w pierwszym spotkaniu na własnym torze musiały uznać wyższość podopiecznych Rafała Dobruckiego. To między leszczynianami a torunianami toczyć się będzie do końca walka o miejsce w czołowej czwórce. W lepszej sytuacji wydają się być nasi żużlowcy, którzy mają korzystniejszy układ spotkań. W najbliższą niedzielę (godz. 19) podejmują bowiem Marmę Rzeszów, a za tydzień wybierają się pod Jasną Górę. Mają zatem rywali z dołu tabeli, a więc teoretycznie łatwiejszych. – Radziłbym nie lekceważyć drużyny z Rzeszowa – przestrzegał po meczu z Betardem/Spartą Józef Dworakowski. Prezes Unii zapowiedział rozmowy motywujące z zawodnikami, zwłaszcza z Juricą Pavlicem i Troyem Batchelorem, którzy wyraźnie zawodzą w tym sezonie. – Na tych starych to potrzeba prawdziwego bata – uważa szef „Byków”. Być może będzie nim wygłoszona po wrocławskim spotkaniu deklaracja, że w przypadku kolejnych słabych występów klub sięgnie w następnym sezonie w ich miejsce po... rozsądnych młodzieżowców. – Młodzież robi w tym sezonie swoje i dlatego dalej będziemy na młodzież stawiać – mówił nam J. Dworakowski. A co na to juniorzy wicemistrzów Polski? – Na pewno damy z siebie wszystko w dwóch ostatnich meczach rundy

zasadniczej – zapewniał po meczu na Stadionie Olimpijskim Przemek Pawlicki. – Wciąż mamy szansę na awans do play–offów i postaramy się ją wykorzystać. – Przed nami są jeszcze dwa mecze, w których musimy zwyciężyć. Myślę, że damy radę – dodał jego młodszy brat. Najbliższy rywal Unii po niedzielnej porażce u siebie ze Stalą Gorzów stracił definitywnie nadzieje na znalezienie się w gronie czterech drużyn walczących o medale DMP. – Drużyna zakończyła już sezon. Szybko, zdecydowanie za szybko. Plany były inne – napisali na łamach „Nowin” rzeszowscy koledzy po piórze. Rzeczywiście PGE Marma, ze swoim możnym sponsorem, miała znacznie większe oczekiwania i aspiracje. Tak samo było zresztą w poprzednich rozgrywkach, które również zakończyły się niepowodzeniem. Nad Wisłokiem twierdzą, że do trzech razy sztuka i już zapowiadają solidne zmiany w składzie. Wróble na rzeszowskich drzewach ćwierkają o zatrudnieniu któregoś z dwóch najlepszych polskich żużlowców – Tomasza Golloba lub Jarka Hampela. Pożyjemy, zobaczymy. Póki co trzeba się maksymalnie zmobilizować i pokonać podopiecznych

Dariusza Śledzia. Wspomniani torunianie wybierają się w niedziele do Gdańska, gdzie zmierzą się z Lotosem/Wybrzeżem. Będą faworytami potyczki z ostatnią drużyną w tabeli, a na dodatek mają aż 36 małych punktów zaliczki z pierwszego meczu na swoim torze. Na Motoarenie pokonali ekipę Stanisława Chomskiego aż 63:27. O bonus mogą być zatem spokojni, a ra-

czej także o całą pulę. Wygląda zatem na to, że „czwartego do brydża” poznamy dopiero za tydzień, kiedy to odbędzie się ostatnia seria spotkań rundy zasadniczej. Wtedy Unia gościć będzie pod Jasną Górą, a Unibax zmierzy się u siebie ze Stalą Gorzów. Jeśli nasi żużlowcy pokonają Dospel/Włókniarz to bez względu na rezultat pojedynku w grodzie Kopernika znajdą się

w play–offach. Finisz żużlowej rywalizacji zapowiada się zatem niezwykle frapująco. W najbliższej, niedzielnej kolejce oprócz meczu w Lesznie zmierzą się: Tarnów z Zieloną Górą (45:45), Bydgoszcz z Częstochową (40:50), Gorzów z Wrocławiem (47:43) i Gdańsk z Toruniem (27:63). W nawiasach wyniki z pierwszej rundy. (ceg)

▲Co zrobić żeby było lepiej - zastanawiają się Troy Batchelor, Jurica Pavlic i trener Roman Jankowski. Z lewej Piotr Pawlicki junior. Fot. E. Baldys


Wiadomości Powiatu Gostyńskiego Gazeta „ABC”

Redaguje: Elżbieta Curyk-Sierszulska e-mail: abcela@wp.pl

Jedna z najstarszych Ochotnicza Straż Pożarna w Pogorzeli obchodziła jubileusz 125-lecia istnienia. Z tej okazji jednostce przyznano Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, odznaczenie nadane przez prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

▲Jedna z czterech grup uczestniczących w tegorocznej edycji projektu „Aktywni razem...”.

Razem aktywniejsi Powiat gostyński od trzech lat realizuje projekt „Aktywni razem. Program aktywizacji zawodowej i społecznej w powiecie gostyńskim”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W poprzednich latach skorzystało z niego 85 beneficjentów, w tym roku 133 osoby. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu pozyskało na ten cel w sumie 940.000 zł, z czego 98.700 zł dofinansował powiat gostyński. – Zorganizowaliśmy dla nich już cztery spotkania, dla każdej z grup osobne – mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu. – Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji zawodowych i społecznych 133 osób, w tym 25 osób niepełnosprawnych i 10 opiekunów, 10 usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, 76 osób tworzących rodziny zastępcze i ich otoczenie oraz 12 Amazonek. Dla poszczególnych grup PCPR zaplanowało m.in.: treningi umiejętności społecznych i kompetencji osobistych, warsztaty kompetencji zawodowych, turnusy rehabilitacyj-

ne połączone ze szkoleniami, zabiegi rehabilitacyjne, warsztaty psychoterapii antystresowej i przeciwlękowej z wykorzystaniem terapii dźwiękiem, treningi integracji emocjonalnej, komunikacji partnerskiej oraz kompetencji rodzicielskich. Uczestnicy projektu mogą uzyskać też poradnictwo prawne i zawodowe ułatwiające poruszanie się na rynku pracy, poradnictwo socjalne w zakresie podnoszenia kompetencji życiowych i rozwiązywania problemów życia codziennego oraz poradnictwo psychologiczne służące wsparciu w radzeniu sobie z trudnościami osobistymi i rodzinnymi. Dla części uczestników zorganizowane będą kursy komputerowe, prawa jazdy, obsługi wózków widłowych, spawacza, kosmetyczne, fryzjerskie. Zakończenie projektu zaplanowano na koniec listopada.

☺17 sierpnia – warsztaty graffiti w Gostyniu godz. 11 – otwarte profesjonalne warsztaty graffiti w GOK Hutnik, których efektem będzie wspólne malowanie przejścia podziemnego przy Parku Miejskim w Gostyniu. Wstęp wolny, zapisy pod nr. tel. 65 572-79-91

☺19 sierpnia – Festyn Rodzinny w Poniecu godz. 15 – boisko sportowe Orlik: finał turnieju tenisa ziemnego godz. 16 – Park Miejski: program plenerowy dla najmłodszych i ich rodziców, m.in. gry i zabawy integracyjne, nauka chodzenia na szczudłach, duże bańki mydlane godz. 18 – pokaz iluzjonisty Carlosa godz. 19 – zabawa taneczna Ponadto piknik japoński, plac zabaw dla dzieci, quady, stoiska gastronomiczne

☺ 19 sierpnia – Dzień Konia w Głuchowie w gminie Pogorzela godz. 13 – IV zawody w powożeniu. Program: junior cup, konkurs powożenia w kat. kuce single i pary, wręczenie nagród, pokaz rasy koni i bryczek oraz występ ułanów, konkurs powożenia w kat. konie duże single i pary, wręczenie nagród. Dodatkowe atrakcje: jazda na kucach dla dzieci, przejazd bryczkami, rzucanie podkową, rożen, kawa, ciasto domowe. Inf. 888 994 408 lub e-mail: sissi2812@o2.pl

☺19 sierpnia – sala Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach godz. 15 – wakacyjny otwarty turniej darta dla dorosłych ☺19 sierpnia – zawody wędkarskie Na Fosie w Krobi godz. 15 – rozpoczęcie zawodów dla dzieci i młodzieży godz. 18.15 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród godz. 18.30 – wspólne ognisko dla zawodników i opiekunów

Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogorzeli datuje się na 1887 r. Zebranie organizacyjne zwołane zostało przez ówczesnego burmistrza miasta Bacha. Z zachowanej kroniki OSP wynika, że w pierwszych latach działalności finanse strażaków nie były najlepsze, a zapał przynależenia do jednostki dość słaby. W 1908 r. OSP liczyła 22 członków czynnych i 2 wspierających. W marcu 1914 r. odbyło się ostatnie walne zebranie przed wybuchem I wojny światowej. Wówczas po raz ostatni sporządzono protokół w języku niemieckim. Pierwszym polskim naczelnikiem po zakończeniu działań wojennych został Nikodem Przybylski. Sprawność strażaków wzrastała, wysyłano ich na kursy szkoleniowe, uczestniczyli w zawodach pożarniczych. Doniosła uroczystość odbyła się w 1937 r. z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia pogorzelskiej straży. Pod protek-

toratem ówczesnego starosty powiatowego odbył się tam zjazd strażaków połączony z zawodami i wręczeniem OSP sztandaru strażackiego. W zjeździe uczestniczyło ponad tysiąc strażaków. Na uroczystość przybył generał Stanisław Taczak, prezes Poznańskiego Okręgu Wojewódzkiego Straży Pożarnej. Po przerwie, spowodowanej II wojną światową, OSP w Pogorzeli wznowiła działalność. Zachowały się wszystkie dokumenty i strażacki sztandar. Niestety, ostatni naczelnik Franciszek Filipiak nie powrócił z wojny. Zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. W 1948 r. do straży należało już 25 strażaków, którzy dzięki hojności społeczeństwa mieli kompletne umundurowanie. W tym też roku strażacy otrzymali swój pierwszy samochód. W 1962 r. – z okazji 75lecia – społeczeństwo ufundowało

OSP nowy sztandar. Dwa lata później strażacy otrzymali nowy samochód star 25. Strażacka działalność nie ograniczała się tylko do gaszenia pożarów, ale też do kontroli stanu domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Druhowie organizowali zabawy taneczne, wysyłali swoich członków na kursy szkoleniowe, współpracowali z miejscowymi zakładami pracy, organizowali spotkania z młodzieżą szkolną. W 1979 r. zapadła decyzja o budowie nowego Domu Strażaka w Pogorzeli. Powołano społeczny komitet jego budowy, który zaczął gromadzić fundusze. Oddanie do użytku nastąpiło w 1987 r. – w 100-lecie istnienia jednostki. Obecnie do OSP Pogorzela należy 28 czynnych druhów i 12 honorowych oraz 2 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze: żeńska i męska. Jubileusz 125-lecia był nietypowy. – Odeszliśmy od typowej i sztampowej uroczystości – mówi Włodzimierz Kulski, obecny prezes OSP Pogorzela. – Jubileusz rozpoczęliśmy mszą świętą, a potem spotkaliśmy się wszyscy w Domu Strażaka wspólnie z naszymi żonami. Po oficjalnej uroczystości bawiliśmy się we własnym gronie. Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń. Jednostka otrzymała Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, a czworo strażaków: Justyna Pazoła, Krzysztof Kopejkin, Karol Naskręcki i Rafał Naskręcki – brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Kronika USC Grzegorz Marszałek, wiceprezes Zarządu Oddziału Województwa Wielkopolskiego Związku OSP RP, wręczył pogorzelskim strażakom brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Przedszkole będzie jak nowe Zakończyły się prace przy dobudowanej części budynku przedszkolnego w Piaskach, rozpoczęto natomiast przebudowę starej części obiektu. Prace mają się zakończyć w połowie listopada. Dotychczasowy budynek Przedszkola Samorządowego w Piaskach nie spełniał obowiązujących norm, dlatego w grudniu ubiegłego roku gmina przystąpiła do jego rozbudowy i przebudowy. W wyniku prowadzonych prac ma tam powstać 4-oddziałowe przedszkole – w każdym oddziale po 25 dzieci – z normatywnym zapleczem kuchennym, administracyjnym, socjalnym i magazynowym. – Projektowana rozbudowa będzie pełnić funkcję pomieszczeń dla przedszkolaków, czyli cztery sale zajęć z węzłami sanitarnymi i pomieszczeniami gospodarczymi oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników, czyli WC dla personelu i schowek porządkowy – wylicza Zenon

Norman, wójt Piasków. Istniejący budynek po przebudowie będzie pełnić funkcję pozostałych pomieszczeń przedszkola, a więc szatni, węzła kuchennego, pomieszczeń socjalnych i administracyjnych dla pracowników, gospodarczych i magazynowych. Przebudowa polega na wyburzeniu części ścian, budowie nowych ścian działowych, wykuciu nowych otworów i zamurowaniu części starych wewnątrz budynku. W części pomieszczeń zaprojektowano lekkie sufity podwieszane w celu uzyskania odpowiedniej przestrzeni dla instalacji wentylacyjnych oraz ze względów ppoż. Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Gosbud z Gostynia za kwotę 980.000 zł.

Urodzili się: 29.07.2012 – Anastazja Grzymisławska, Gostyń 31.07.2012 – Bartosz Marciniak, Piaski 1.08.2012 – Pola Szpurka, Krobia 1.08.2012 – Aleksander Szymański, Pogorzela 2.08.2012 – Jakub Domaniecki, Drzewce 2.08.2012 – Nataniel Wesołek, Gostyń 3.08.2012 – Lena Szydłowska, Jeżewo 3.08.2012 – Zofia Ciesielska, Krobia 3.08.2012 – Dawid Waleński, Bodzewo 5.08.2012 – Igor Mateusz Pieniężny, Rębowo Zmarli: 2.08.2012 – Jan Stanisław Tomiak, Pogorzela (ur. 1929) 3.08.2012 – Pelagia Pospiech, Krzekotowice (ur. 1916) 5.08.2012 – Andrzej Jernaś, Gostyń (ur. 1948) 6.08.2012 – Stanisława Olejniczak, Jeżewo (ur. 1923) 8.08.2012 – Krzysztof Łopaczyk, Pogorzela (ur. 1961) 8.08.2012 – Władysław Kowańdy, Pogorzela (ur. 1929)


Wiadomości z Powiatu Kościańskiego Gazeta „ABC”

Redagują: Dariusz Borowski e-mail: borowski@leszczynskie.net

Lidia Lewandowska e-mail: lewandowska@gazetaabc.pl

Pomoc dla niepełnosprawnych Starosta kościański udziela wsparcia finansowego osobom niepełnosprawnym, posiadającym status osoby bezrobotnej albo poszukującej pracy, niepozostającej w zatrudnieniu. Środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na wsparcie mogą liczyć ponadto pracodawcy zamierzający zatrudnić osoby niepełnosprawne. Na realizację zadań z zakresu rehabilitacji

zawodowej przeznaczono w tym roku kwotę 100.000 zł. Osoba, która ubiega się o udzielenie tych środków, musi przedstawić biznesplan przyszłej działalności gospodarczej oraz zaproponować wybraną przez siebie formę zabezpieczenia umowy. Działalność musi być prowadzona przez okres co najmniej 24 miesięcy. Pracodawca, który na czas nie krótszy niż 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną, może otrzymać zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Warunkiem zawarcia umowy jest przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy, a zwrot kosztów nastąpi po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu nowo utworzonego stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Bliższych informacji można zasięgnąć w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kościanie u Alicji Roźmiarek pod nr. tel. 65 512-10-55 (dab) wew. 205.

Strzelać Pojechały na igrzyska każdy może

Fot. D. Borowski  Adrianna Konieczna i Agnieszka Itkowiak na stadionie olimpijskim w Londynie.

Wśród uczestników wyjazdu na igrzyska olimpijskie do Londynu, zorganizowanego przez Szkolny Klub Sportowy Jantar Racot, były dwie zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego Sportowiec, działającego przy Gimnazjum w Borowie. Ich wyjazd dofinansowała gmina Czempiń. Agnieszka Itkowiak i Adrianna Konieczna, bo o nich mowa, wyjaśniają, że wytypowane do wyjazdu zostały jako dwie najdłużej trenujące w klubie. Pierwsza z nich uprawia rzut oszczepem, a druga biegi na dystansach średnich. Dziewczyny były uradowane, gdy dowiedziały się o wyjeździe do Londynu. Dotychczas nie oglądały

na żywo zawodów sportowych wysokiej rangi, a tu od razu trafiły im się igrzyska olimpijskie, najbardziej cenione przez sportowców. Do tego miały okazję zwiedzić Londyn. – Londyn jest piękny, a igrzyska były dobrze zorganizowane – mówi Agnieszka Itkowiak. – Widziałyśmy wiele ciekawych miejsc. Szczególne wrażenie wywarł na nas jednak pobyt na stadionie olimpijskim, gdzie na żywo śledziłyśmy zmagania lekkoatletów – dodaje Adrianna Konieczna. Obie młode sportsmenki wybrały się ponadto na wyścigi kajakowe oraz dwa mecze polskich siatkarzy. Jak zgodnie przyznają, chętnie pojechałyby na kolejne igrzyska (dab) z Jantarem.

Gwiazdy Dzieciom W sobotę, 18 sierpnia o godzinie 15 nad jeziorem w Cichowie w gminie Krzywiń rozpocznie się Wielki Integracyjny Piknik „Gwiazdy Dzieciom”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko. Udział w tej imprezie zapowiedzieli m.in.: Izabela Trojanowska z zespołem Mafia, Anna Żebrowska, Anna Matlewska, Kuba Molęda, Conrado Yanez, Tomasz Dolski, zespół ABBA MIA, Semplicze oraz orkiestra OSP Krzywiń. – „Gwiazdy Dzieciom” to niesa-

mowita impreza zarówno dla uczestników, jak i zapraszanych gwiazd. Jest to wspaniała forma integracji lokalnej społeczności, ale także osób niepełnosprawnych z całej Polski, uczestniczących w pikniku z osobami pełnosprawnymi – stwierdzają organizatorzy pikniku. Całkowity dochód z imprezy przeznaczony zostanie na dalsze prace remontowe wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko oraz na działalność sta(dab) tutową.

Zbliżyli się do lidera Zespół Przyszliśmy Popatrzeć wygrał piątą kolejkę Kościańskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki Plażowej. Dzięki temu do 4 punktów zmniejszył przewagę Wyznawców Żubra. Tym razem do rozgrywek przystąpiło sześć drużyn, w tym dwie nowe. Grały systemem każdy z każdym. Drużyna Przyszliśmy Popatrzeć (Krzysztof Fikert, Mikołaj Florkowski) pokonała wszystkie zespoły i pewnie wygrała tę kolejkę. Drugie miejsce zajęli Wyznawcy Żubra (Tomasz Kubiak, Piotr Zandecki), a trzecie 95+ (Maciej Bąkowski,

Adam Noskowiak). Na czwartej pozycji uplasowały się Orły (Marek Korbik, Dariusz Walachowski), a na piątej – Parafianie (Piotr Kubicki, Łukasz Wojciechowski). Po pięciu kolejkach na czele tabeli nadal są Wyznawcy Żubra z 52 pkt. Drugie miejsce zajmuje zespół Przyszliśmy Popatrzeć – 48 pkt, a trzecie – Coś z Niczego (Piotr Mikołajczak, Maciej Mikula). W sobotę, 18 sierpnia o godz. 9 na boiskach przy pływalni w Kościanie odbędzie się szósta kolejka rozgrywek. Zapisy o godz. 8.45. (dab)

Stowarzyszenie Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Razem Łatwiej” w Kościanie zorganizowało III Turniej Strzelecki dla niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia „Strzelać każdy może”. Odbył się on na terenie kompleksu gastronomicznego Finezja w Nowym Dębcu. Uczestnicy turnieju przy pomocy członka Kościańskiego Bractwa Kurkowego strzelali do celu z pistoletu podłączonego do profesjonalnego trenażera strzeleckiego. Zawody rozegrano w 4 kategoriach. Uczestniczyło w nich 46 zawodników. Zwycięzcy otrzymali puchary,

Fot. archiwum

a wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale. III Turniej Strzelecki to jedna z imprez współfinansowanych przez

Dla ratowania życia W piątek, 24 sierpnia w godz. 9.30-14.30 na parkingu przy Intermarche w Kościanie będzie prowadzona akcja „Oddaj krew – uratuj życie. Zbieramy Krew dla Polski”, organizowana przez Polski Czerwony Krzyż i grupę Muszkieterów. Towarzyszyć jej będzie festyn, współorganizowany przez Wydział

Spraw Obronnych i Obrony Cywilnej Urzędu Miejskiego Kościana oraz kościański Oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W jego programie: pokaz udzielania pierwszej pomocy, badanie poziomu cukru, pomiar ciśnienia krwi i różne niespodzianki. (dab)

Dożynki w Czempiniu W niedzielę, 19 sierpnia, w Czempiniu odbędą się dożynki gminnoparafialne. Zainauguruje je uroczysta msza święta, która o godz. 10 zostanie odprawiona w kościele pw. Świętego Michała Archanioła. O godz. 17 na placu przy restauracji Kogucik w Czempiniu rozpocznie się dożynkowy festyn. Zostanie on zainaugurowany występem Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej ze Starego Gołębina. Podczas dalszej zabawy przygrywać będzie Zespół (dab) MEGA-MIX.

Kronika USC URODZILI SIĘ: 3.08.2012 – Łukasz Prajs, Siekowo 7.08.2012 – Robert Wolan, Łagiewniki 7.08.2012 – Nadia Antczak, Bronikowo 12.08.2012 – Julia Dobraś, Nowy Lubosz ZMARLI: 8.08.2012 – Anna Brzeskot r. Rudawska, Kościan (ur. 1925)

10.08.2012 – Franciszka Wachowiak r. Klupczyńska, Wieszkowo (ur. 1929) 11.08.2012 – Maria Sieracka r. Szalewska, Kobylniki (ur. 1938) 13.08.2012 – Antoni Glinkowski, Kościan (ur. 1926) 13.08.2012 – Władysław Liwerski, Kościan (ur. 1925) 13.08.2012 – Helena Trafas r. Jąder, Glińsko (ur. 1922) (dab)

Starostwo Powiatowe w Kościanie w ramach programu „Wakacje na sportowo 2012”. (dab)

Wakacje na wyspie Trzydziestoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach wzięła udział w wakacyjnym pobycie na wyspie Wolin, znanej z osady wikingów i Słowian. Uczniowie zwiedzili Fort Gerharda i najwyższą latarnię morską w Polsce w Świnoujściu, a także wybrali się do Międzyzdrojów oraz nad Jezioro Turkusowe. Obozowicze mieli okazję wysłuchać koncertu organowego w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim oraz przepłynąć statkiem do Dziwnowa. Wielu wrażeń dostarczyły warsztaty w wiosce wikingów w Wolinie. Dzieci w grupach poznawały życie ludzi z okresu prasłowiańskiego: lepiły z gliny garnuszki, pisały gęsim piórem, filcowały, poznawały musztrę wikingów i płynęły po rzece Dziwna łodzią podobną do skandynawskich drakkarów. Oprócz zwiedzania pobyt na Pomorzu Zachodnim umilały im inne zajęcia: dyskoteki, śpiewy kolonijnych piosenek, ognisko, obozowy kabaret. Jako że pogoda dopisywała, prawie codziennie odbywały się morskie kąpiele w Międzywodziu. Opiekunkami i organizatorkami obozu były nauczycielki: Hanna Grzelczyk, Karolina Rudawska-Nowak i Ewa Markowiak. (dab)


Wiadomości Powiatu Rawickiego Gazeta „ABC”

Redaguje: Jacek Witczak e-mail: witczak@gazetaabc.pl

Sarnowski Orlik na medal Orlik w Rawiczu Sarnowie został uznany za „Boisko na medal”. Taki tytuł obiektowi przyznał Polski Klub Infrastruktury Sportowej, który prowadzi ogólnopolski program promocji dobrych praktyk dotyczących pielęgnacji i efektywnego użytkowania boisk sportowych. Coroczny program PKIS skierowany jest do administratorów obiektów, które powstały w miastach i gminach w ramach rządowych programów „Blisko boisko” i „Moje boisko – Orlik 2012” oraz inwestycji własnych gmin i powiatów. Akcja ma charakter edukacyjny i promocyjny. Jej celem jest upowszechnianie wysokich standardów w dbałości o obiekty sportowe oraz promocja wyróżniających się miast, gmin i powiatów. W ramach tego programu PKIS przyznaje m.in. wyróżnienia „Boisko na medal”.

budowy dołożyła ze swojego budżetu. Wcześniej Orlika wybudowano przy SP nr 1 w Rawiczu. Podobny kompleks sportowy, ale w ramach programu „Blisko boisko”, znajduje się przy SP nr 4. – Przyznanie Orlikowi w Sarnowie tytułu „Boisko na medal” trak-

Fot. J. Witczak  Od chwili oddania do użytku Orlika w Rawiczu Sarnowie na obiekcie wiele się dzieje. Prowadzone są wakacyjne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Boisko jest czynne przez cały dzień. W czasie EURO 2012 rozgrywano na nim dziecięcy turniej piłkarski „Euroorlik”. Obiekt wybudowany przy SP nr 5 będzie też wykorzystywany do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego.

– Wyróżniamy i promujemy obiekty, które są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem oraz regularnie pielęgnowane, a przez to trwałe i przyjazne dla użytkowników – mówi Marek Zdziebłowski, prezes Zarządu PKIS. – Tytuł „Boisko na medal” ma również pokazywać działalność samorządów w ramach promocji i wspierania rozwoju sportu i rekreacji oraz aktywnego, zdrowego stylu życia. W ten sposób kreujemy pozytywny wizerunek miast i gmin. Władze Rawicza zgłaszając Orlika w Sarnowie do konkursu (został wybudowany w ramach jednego zadania razem z takim samym boiskiem przy SP w Zielonej Wsi) uznały go za sztandarową inwestycję sportową w gminie. Rawicz jest jedną z nielicznych gmin, którym w ubiegłym roku przyznano dofinansowanie na dwa orliki. Ten w Sarnowie, przy SP nr 5, kosztował prawie 1.300.000 zł (przy SP w Zielonej Wsi około 1.100.000 zł). Na oba gmina dostała 500.000 zł z Ministerstwa Sportu i 333.000 zł z Urzędu Marszałkowskiego. Resztę kosztów

tujemy jako zaszczyt, bo to pierwsze takie wyróżnienie w gminie – mówi Piotr Domaniecki, wiceburmistrz Rawicza. – Od dłuższego czasu inwestujemy w infrastrukturę sportową. Uważamy, że dostęp do nowoczesnych boisk i innych obiektów sportowych poprawia jakość życia mieszkańców. Akcja prowadzana przez PKIS w ramach programu „Budujemy Sportową Polskę” to świetna idea, dzięki której takie boiska, jak na przykład orliki mogą cieszyć się coraz większą popularnością. Uważam, że przyznanie tytułu boisku w Sarnowie jeszcze bardziej spopularyzuje zajęcia sportowe i rekreacyjne na tym obiekcie, a także zwiększy liczbę użytkowników na obiektach sportowych w całej gminie. Tablica z tytułem „Boisko na medal” zostanie umieszczona na sarnowskim Orliku, a jej oficjalna prezentacja szykowana jest na połowę września. Uroczystość będzie jednym z punktów obchodów 750-lecia Sarnowy. J.W.

Muzyką ludową i przyśpiewkami rozbrzmiewało Szymanowo, gdzie w niedzielę odbyły się XI Chazackie Spotkania Kapel Ludowych im. Anny i Franciszka Brzeskotów. Impreza jest poświęcona pamięci założycieli i wieloletnich opiekunów Wisieloków, którzy kultywowali i wpajali młodym pokoleniom zanikający folklor mikroregionu chazackiego.

Skoro impreza uszczęśliwia... Chazackie spotkania zainicjowano w 2001 roku, gdy żył jeszcze F. Brzeskot, budowniczy dud i nauczyciel gry na tym instrumencie. Ze względu na sędziwy wiek pana Franciszka postanowiono zorganizować wielkopolskie spotkania budowniczych dud i kozłów. Pomysł podsunął kustosz Muzeum Instrumentów w Poznaniu, a do organizacji imprezy włączył się Michał Umławski, jeden z uczniów F. Brzeskota, ponadto Rada Sołecka Szymanowa, Dom Kultury w Rawiczu oraz bracia Chamiołowie, którzy byli członkami Wisieloków. – Chodziło o to, aby umożliwić panu Franciszkowi udział w imprezie – mówi Michał Umławski. – Udane warsztaty dudziarskie zaowocowały pomysłem organizowania cyklicznych spotkań kapel ludowych upamiętniających państwa Brzeskotów. Pierwsza taka impreza odbyła się w sierpniu 2002 roku. Zaproszono na nią dudziarzy, koźlarzy oraz różne kapele i zespoły folklorystyczne z wielu regionów Polski. Druga edycja miała już charakter międzynarodowy. I tak corocznie, zawsze w sierpniu, Szymanowo rozbrzmiewa muzyką ludową. Występom towarzyszą dodatkowe atrakcje, a impreza gromadzi zarówno znawców muzyki i kultury ludowej, jak i chętnych do jej posłuchania miesz-

Fot. J. Witczak  Wiązankę chazacką zaprezentował dziecięco-młodzieżowy zespół Wisieloki.

kańców okolicznych miejscowości. Ale można odnieść wrażenie, że formuła imprezy pomału się wyczerpuje. Z roku na rok topnieje liczba zespołów uczestniczących w przeglądzie. W niedzielę wystąpiły zaledwie cztery z 10-11 zaproszonych do Szymanowa. Nie ma w tym jednak winy organizatorów, bo wszystkie z anonsowanych zespołów potwierdziły swój udział, jednak część nie dotarła. Faktem jest, że w tym samym terminie (zresztą kolejny raz) w okolicy odbywały się podobne imprezy (np. dożynki sołeckie w Zawadach), gdzie występowały niektóre zespoły zaproszone do Szymanowa. W tegorocznym przeglądzie, zor-

Czas na dożynki W niedzielę w Miejskiej Górce odbędą się dożynki powiatu rawickiego. Powiatowe święto plonów organizowane jest od 12 lat, a co roku jego gospodarzem jest inna gmina. XIV Powiatowe Dożynki rozpoczną się o godz. 14 mszą dziękczynną, która zostanie odprawiona w kościele parafialnym. Po nabożeństwie dożynkowy korowód przemaszeruje na plac na stadion Sparty. Uroczystości obrzędowe zaplanowano około godz. 15.30. Wykona je zespół Góreczanki. Na ręce rawickiego starosty przekazany zostanie bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Najważniejszy symbol święta plonów wręczą starostowie dożynek, którymi będą wyróżniający się rolnicy z miejskogóreckiej gminy – Wioleta i Łukasz Wyrzykiewiczowie z Niemarzyna. Uprawiają około 200 ha ziemi. Ich gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej. Mają troje dzieci. Pani Wioleta kocha kwiaty i zieleń. Lubi muzykę. Pan Łukasz najbardziej ceni sobie to, co robi, czyli pracę w polu. Ponadto naprawia maszyny. Bardzo dobrze zorganizowane, nowoczesne i stale rozwijające się gospodarstwo świadczy o przedsiębiorczości i zmyśle

nowatorskim jego właścicieli. Około godz. 17 rozpocznie się biesiada dożynkowa, podczas której wystąpią: Góreczanki, zespół ludowy Chojnioki oraz w charakterze gwiazd wieczoru – śpiewający sobowtór Maryli Rodowicz i zespół muzyczny Celebrate. Dożynki zakończy zabawa taneczna. Czynne będą punkty gastronomiczne i okolicznościowe wystawy. Zaprezentowany zostanie m.in. dawny sprzęt rolniczy. Na stadionie rozlokowane będą stoiska WODR -u, KRUS-u (w godz. 15-16.30 dla uczestników imprezy konkurs „Jak bezpiecznie pracować w gospodar-

Kronika USC URODZILI SIĘ

2.08.2012 – Maja Dopierała, Rawicz 3.08.2012 – Jan Kwieciński, Słupia Kapitulna 3.08.2012 – Franciszek Jacek Maciejowski, Jutrosin 3.08.2012 – Agnieszka Murawa, Karolinki 4.08.2012 – Julia Kempa, Rawicz 5.08.2012 – Małgorzata Matuszak,

ganizowanym przez Radę Sołecką Szymanowa i Stowarzyszenie Zespołu Regionalnego Wisieloki przy wsparciu gminy Rawicz, tamtejszego Domu Kultury, OSiR-u i Starostwa Powiatowego, wzięły udział: Dębioki z Dębna Polskiego, kapela Dyszel ze Żmigrodu, Studzianna ze Studziannej i miejscowe Wisieloki, które wykonały wiązankę chazacką. Ten ostatni zespół reprezentowały dzieci i młodzież ze szkółki dudziarskiej (rodzeństwo: Kasia, Karolina, Kacper i Paweł Taczała oraz Klaudia Mrug), a także dwie kapele, w których Igor Kowalski grający na skrzypcach wystąpił ze swoimi nauczycielami – Mieczysławem Lipnym (akordeon) i Michałem Umławskim (dudy). Dodajmy, że w roli gwiazdy wieczoru wystąpił kabaret Masztalscy z Katowic, sponsorowany (podobnie jak cała impreza) przez firmy Nova Seis (w niedługim czasie będzie wykonywała w gminie Rawicz badania geologiczne związane z poszukiwaniem złóż ropy i gazu) i Gora Energy, należącą do grupy kapitałowej San Leon (głównego inwestora zajmującego się wydobyciem tych kopalin). To się nazywa odpowiednie wejście w teren... Imprezę zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu Quest. J.W.

stwie rolnym”) oraz firm działających w branży rolniczej i pokrewnych. W sobotę natomiast w Sikorzynie Kowalikach odbędą się dożynki gminy Rawicz. Korowód uczestników zbierze się o godz. 15.30 i przemaszeruje na polową mszę (godz. 16), po której obrządek dożynkowy wykonają Dębioki z Dębna Polskiego i dziecięcy zespół Wisieloków z Szymanowa. Ten drugi po raz pierwszy zaprezentuje dawny obrzęd żniwny opracowany według scenariusza Anny Brzeskot, założycielki Wisieloków. Gwiazdą wieczoru będzie Jan Zieliński, były lider popularnego kiedyś (m.in. za sprawą przeboju „Daj mi tę noc”) zespołu Bolter. Jego koncert rozpocznie się o godz. 18. Dożynki zakończy zabawa taneczna. J.W.

Niepart 7.08.2012 – Grzegorz Matuszkowiak, Dochowa

ZMARLI:

8.08.2012 – Władysław Kowańdy, Pogorzela (ur. 1929) 9.08.2012 – Stanisław Łuczak, Rawicz (ur. 1932) 11.08.2012 – Czesława Rabiega, Stolno (ur. 1926) 13.08.2012 – Stefania Dopierała, J.W. Rawicz (ur. 1922)


64_2012