Inteligentne oświetlenie w Przemyśle 4.0

Page 1

Inteligentne oświetlenie w Przemyśle 4.0


2

LUG dla przemysłu


Zobacz, co zyskasz i skorzystaj ze wsparcia ekspertów z ponad 30-letnim doświadczeniem w oświetlaniu hal produkcyjnych, magazynowych, parkingów i centrów logistycznych.

3


Trzydzieści lat w przemyśle, to trzydzieści lat doświadczenia LUG Light Factory.

1989-2019 Trzydzieści lat doświadczenia. Historia LUG Light Factory rozpoczęła się w 1989 roku w Polsce. Był to czas wielkich przemian, które uwolniły pragnienie wolności i stworzyły przestrzeń do działania. Stworzyliśmy markę oświetleniową inspirowaną pasją, ambicją i duchem przedsiębiorczości. Urzeczywistniliśmy marzenie o świetle zamkniętym w pięknej formie, stworzonej z miłości do projektowania i najnowszych technologii.

90 lm/W

50 lm/W

1989

1995

2000

100 lm/W

2005

Nowoczesne oświetlenie dla przemysłu. Profesjonalne światło w przemyśle jest tak wyjątkowe, jak ludzie którzy z niego korzystają oraz obiekty, które oświetla. Skupione na człowieku i jego potrzebach. Uwzględniające specyfikę przestrzeni oraz zadania, które są w niej realizowane. Dedykowane do indywidualnych potrzeb, a jednocześnie spełniające technologiczne normy. To rozwiązania na lata zaprojektowane z troską o komfort i bezpieczeństwo pracowników.

4

LUG dla przemysłu


Inteligentne oświetlenie 2019. Produkty LUG z fabryk w Polsce oraz w Argentynie rozświetlają niezwykłe miejsca w 70 krajach. Dzięki naszemu zespołowi, który liczy już 700 osób, rozszerzamy ekspansję na kolejne rynki.

200 lm/W 120 lm/W

2010

2015

2020

2025

2020. Wysoka skuteczność. Nowoczesne oprawy potrafią uzyskać już czterokrotnie większą skuteczność niż jeszcze 20 lat temu. W połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami, to szybki zwrot z inwestycji, nawet w pięć lat.

5


Przemysł wymaga mądrych inwestycji. Buduj, modernizuj, oświetlaj. Inteligentne rowiązania LED to oszczędność i ekologiczna odpowiedzialność. Hala 100-lecia Cracovia, 6

LUG dla przemysłu

Kraków.


Zredukuj wydatki na energię i montaż. Rosnące koszty pracy oraz energii wymagają przemyślanych decyzji inwestycyjnych. Połączenie wysokich skuteczności opraw oświetleniowych LED i sterowania oświetleniem daje odczuwalnie niższe rachunki za oświetlenie. Energooszczędne rozwiązania wspieramy przemyślanym systemem montażu, który znacząco redukuje koszty przygotowania obiektów przemysłowych do eksploatacji oraz kosztów utrzymania.

Zadbaj o bezpieczeństwo i komfort pracy. Zapewnienie właściwych warunków pracy to nie tylko obowiązek. To przede wszystkim wartość, której wagi nie sposób przecenić. Oświetlenie odpowiednie do precyzyjnie zdefiniowanych potrzeb podnosi wydajność zespołów, zwiększa bezpieczeństwo pracy i redukuje liczbę wypadków podczas wykonywania obowiązków. Co więcej, istotnie wpływa na komfort pracy, pozytywnie oddziałując na samopoczucie pracowników. Gwarantujemy wysokie parametry techniczne i konkurencyjną cenę.

Zwiększ efektywność swojej inwestycji. Wysoka jakość oświetlenia to inwestycja, która się opłaca. Profesjonalny facility manager docenia wagę odpowiedniego oświetlenia w wycenie wartości nieruchomości, którą zarządza. Troska o komfortowe i bezawaryjne systemy oświetlenia jest jednym z kluczowych elementów, którym poświęca swoją uwagę. Dzięki temu zainwestowane w projekt środki zwracają się w krótkim terminie podnosząc prestiż i skłaniając do realizacji odważnych decyzji biznesowych.

Zmniejsz negatywny wpływ na środowisko. Wybierając profesjonalne oprawy LED, wspólnie z nami bierzesz odpowiedzialność za otoczenie, w którym pracujesz i rozwijasz się. Technologia LED to niższe zapotrzebowanie energetyczne i gwarancja dłuższej żywotność opraw. Z troski o ekologię, wyeliminowaliśmy niebezpieczne dla środowiska czynniki. Udało się to nawet w przypadku tych etapów produkcji, które zwykle mogą stanowić duże zagrożenie dla środowiska i ludzi.

7


Wysoka skuteczność. Niezrównana moc rozwiązań LED.

wysoka

skutec Produkty LUG to rozwiązania oświetleniowe w całości oparte na osiągnięciach technologii LED. Najwyższa jakość stosowanych diod zapewnia im wysoką skuteczność oraz nieporównywalnie lepsze parametry uzyskiwane w stosunku do opraw konwencjonalnych. Ich niezwykłe możliwości precyzyjnie dopełnia szerokie portfolio soczewek. Wykorzystanie możliwości optycznych pozwala na perfekcyjne opracowanie projektu oświetleniowego z uwzględnieniem najbardziej korzystnego i indywidualnego rozsyłu strumienia świetlnego dla pomieszczenia. 8

LUG dla przemysłu


czność POWERLUG LED. Wysoka efektywność z pasywnym chłodzeniem.

2016

9


LED w nowym świetle. Pełne spektrum rozwiązań dla Twojej inwestycji Inteligentne oświetlenie. Dostosowanie natężenia oświetlenia do jego optymalnego poziomu zwiększa stopień skupienia pracownika i obniża zużycie energii. Hale produkcyjne, magazyny, centra logistyczne - wszystkie te przestrzenie przenikają się wzajemnie, tworząc spójną całość. Każda wymaga jednak innego światła. My je zapewniamy.

100%

50%

20%

20%

Oświetlenie musi być dostosowane do sytuacji. Zmiana intensywności oświetlenia i temperatury barwowej pozwala nadać właściwe światło każdemu miejscu.

Hala produkcyjna. W niskich pomieszczeniach, w których stanowiska pracy są rozmieszczone równomiernie oraz w halach, w których płaszczyzna pracy odbiega od poziomej, należy stosować oprawy o szerokim rozsyle strumienia świetlnego.

10

LUG dla przemysłu


Konfiguruj strefy, dostosuj do obiektu, oszczędzaj. Detekcja osób i pojazdów. Czujniki sterują oświetleniem uwzględniając liczbę osób przebywających w pomieszczeniu. Jeśli nikt nie znajduje się w oświetlanej przestrzeni światła najpierw zostają przygaszone, a następnie wyłączone, po upływie zaprogramowanego czasu. Cały proces odbywa się automatycznie.

Rozwiązania stworzone na podstawie założeń Human Centric Lighting odtwarzają zmienne parametry naturalnego światła, równocześnie dostosowując je do rytmu dobowego człowieka.

Biura. Rozwiązania stworzone na podstawie założeń Human Centric Lighting odtwarzają zmienne parametry naturalnego światła, równocześnie dostosowując je do rytmu dobowego człowieka.

Tereny przemysłowe. Obszary przemysłowe

Magazyny wysokiego składowania.

to także oświetlenie placów oraz dróg dojazdowych

Czujniki sterują oświetleniem uwzględniają

do poszczególnych obiektów. Oprawy powinny

liczbę osób przebywających w pomieszczeniu.

być zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiać

Jeśli nikt nie znajduje się w oświetlanej

identyfikację pojazdu, sprawny załadunek

przestrzeni, światła najpierw zostają

i wyładunek towarów, a także poprawiać

przygaszone, a następnie wyłączone,

bezpieczeństwo pieszych i minimalizować

po upływie zaprogramowanego czasu.

ryzyko kradzieży.

Cały proces odbywa się automatycznie.

11


Olśniewający projekt.

Profesjonalny projekt. Projekt oświetlenia Twojej fabryki pozwoli ograniczyć liczbę punktów świetlnych, oszczędzić energię, podzielić przestrzeń na strefy, dobierając odpowiednie soczewki i rozwiązania najlepsze do zapewnienia efektywnych i bezpiecznych warunków pracy, uwzględniając zastaną lub projektowaną infrastrukturę oświetleniową.

Zespoł projektantów dla Ciebie. Dobierając oprawy do Twojej inwestycji, dbamy, aby były szybkie w montażu i bezawaryjne. Zapewniamy właściwą odporność na czynniki chemiczne, urazy mechaniczne oraz wyjątkową szczelność. Wysokie skuteczności, długa żywotność i odpowiednio dobrane optyki uzupełniamy o rozszerzony okres gwarancyjny. 12

LUG dla przemysłu


Co zyskujesz: profesjonalny audyt potrzeb energetycznych, dokumentację z symulacją natężenia oświetlenia, modelowanie 3D, certyfikaty potwierdzające zgodności z normami, warstwę z oświetleniem, analizy BREEM i LEED, projekt opracowany w aplikacjach Dialux i Relux. 13


14

LUG dla przemysłu


Tam, gdzie liczy się precyzja. Zaczyna się praca naszych systemów oświetleniowych. Eksjöhus, Szwecja. 15


ko

16

LUG dla przemysłu


Modułowa budowa. Kiedy technologia podąża za funkcją.

Jakość

omponentów Projektując nasze produkty, pokonujemy ograniczenia. Dzięki zastosowaniu modułowej budowy, opracowując poszczególne komponenty, dostosowujemy produkt do Twoich wymagań. Stosując dedykowane optyki, możemy oświetlić nawet najbardziej wymagające przestrzenie, uwzględniając natężenie oświetlenia i temperaturę barwową. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo Twoim pracownikom.

17


70% Do 70% oszczędności energii po przeprowadzeniu audytu oświetleniowego Wykonanie kompleksowego audytu oświetletniowego i wdrożenie zalecanych modernizacji systemu oświetlenia, może przynieść oszczędności nawet 70% kosztów energii elektrycznej.

Etapy przeprowadzania audytu oświetleniowego

01

02

03

Wizja lokalna

Zliczenie poszczególnych

Przygotowanie projektu

typów opraw

z uwzględnieniem

w pomieszczeniach,

obowiązaujących norm.

ich mocy i stanu zużycia.

W przypadku braków w aktualnej instalacji, wskazanie elementów do poprawy.

18

LUG dla przemysłu


Audyt zawiera Ocenę obecnego stanu systemu oświetlenia. Możliwe do realizacji przedsięwzięcia modernizacyjne, w tym: • ich zakres, • parametry techniczne i ekonomiczne ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia

Audyt pozwala

efektywności ekonomicznej. Wykonanie kompleksowego audytu oświetleniowego i wdrożenie zalecanych

Określić sposób modernizacji.

modernizacji systemu oświetlenia może przynieść oszczędności sięgające nawet 70% kosztów energii elektrycznej.

Wybrać rozwiązania zorientowane na najlepszy efekt ekonomiczny i energetyczny. Uzyskać możliwość finansowania projektu. Oszczędzić nawet do 70% kosztów ponoszonych na energię elektryczną.

04

05

Przygotowanie oferty wraz

Pomiar natężenia

z wyliczeniem oszczędności,

oświetlenia na

szacowanym zwrotem

zmodernizowanym obiekcie,

z inwestycji ROI, przy

potwierdzające założenia

odpowiednich założeniach

projektowe.

użytkownia oświetlenia w ciągu doby.

19


Uwzględnij każdy punkt widzenia.

Magazyny wysokiego składowania.

Centra logistyczne. Pojazdy wymagają,

Hale magazynowe wymagają oświetlenia

doskonałego oświetlenia regałów oraz dróg

przestrzeni zarówno między regałami,

dojazdowych. System soczewek pozwala

jak i towarów znajdujących się z półkach.

na oświetlenie dokładnie tych miejsc,

Dedykowana oprawa oświetleniowa pozwala

które potrzebujesz.

na równomierne oświetlenie powierzchni położonych nisko i wysoko niezależnie

Nowoczesna linia szybkiego montażu

od szerokości regałów oraz przestrzeni

przeznaczona do oświetlania dużych wnętrz

między nimi.

komercyjnych, obiektów produkcyjnych i magazynów. Konieczność rearanżacji nie wiąże się z wymianą całego systemu oświetlenia, a jedynie ze zmianą pojedynczego modułu lub uzupełnieniem systemu o nowe moduły z portfolio LUG.

20

Rekomendowane produkty

Rekomendowane produkty

CRUISER 2 LED Plus

LUGTRACK EVO

Dedykowana optyka,

Doskonały do oświetlania Dedykowany do oświetlania

zapewnia elasyczność

przestrzeni między

wjazdów do hal i miejsc

konfiguracji

półkami

załadunku

LUG dla przemysłu

POWERLUG


Hale produkcyjne. Hale montażowe. Obiekty przemysłowe wymagają specjalistycznego oświetlenia, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracy. Nowoczesne systemy dostosowują oświetlenie do rodzaju wykonywanych czynności czy warunków, w których są stosowane. Zmienny system montażu pozwala na dostosowanie systemów zdefiniowanych wymogów obiektu. Oprawy przemysłowe, wykorzystywane najczęściej w wielkopowierzchniowych magazynach i halach produkcyjnych, montowane na linkach stalowych o regulowanej wysokości zapewniają odpowiednie właściwości świetlne, czyli parametry zgdnie z normami oświetleniowymi przy jednoczesnej minimalizacji liczby punktów świetlnych, a co za tym idzie – kosztów.

Automatyzacja

Rekomendowane produkty LUGTRACK EVO

CRUISER 2 LED

Moduł inteligentnego

Doskonały do oświetlania

Dedykowana trudnym

oświetlenia z podziałem

przestrzeni między

warunkom pracy

na strefy. Automatyczna

półkami

zmiana natężenia i temperatury barwowej w momencie wykrycia ruchu.

21


Praca biurowa. Korytarze. W pracy spędzamy znaczną część czasu. Warto więc zadbać o odpowiedni komfort pracowników, stosując nowoczesne systemy oświetleniowe dostosowane do specyfiki pomieszczeń. Uwzględniamy wysokość i układ pomieszczeń, w których najlepiej sprawdza się modułowa budowa systemu. Automatyzacja zapewni najwyższy komfort pracy, dostosuje natężenie do potrzeb pracowników. Pomieszczenia wymagające precyzyjnego oświetlenia, wyposażymy w moduły o dedykowanej optyce z możliwością rozbudowy o tworzenie scen.

Rekomendowane produkty

22

LUG CLASSIC SLIM

OFFICE MINI LED

Oprawa podtynkowa

Dedykowany do pracy

świecąca całą

wymagającej precyzji

powierzchnią klosza

wykonania

LUG dla przemysłu


Parkingi podziemne. Hale garażowe. Zapewnij bezpieczeństwo użytkownikom pojazdów oraz pieszym. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie powoduje efektu olśnienia w niskich pomieszczeniach, zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Doskonała widoczność miejsca parkingowego oraz dróg dojazdowych to nie tylko równomierny rozkład natężenia oświetlenia na całej powierzchni, ale także odpowiednio dobrane parametry i soczewki. Istotna jest również funkcja sterowania oświetleniem oraz rozbudowa o moduły automtyzacji, aby zapewnić najwyższe standardy i komfort użytkowania.

Automatyzacja hali garażowej System śledzenia to adaptacyjne bezprzewodowe rozwiązanie sterowania oświetleniem. Algorytm samouczenia zapewnia wyższy komfort i wygodę oraz oszczędność energii. System rozpoczyna naukę od momentu włączenia zasilania. Urządzenie nieustannie uczy się wzorców ruchu, dzięki czemu dostosuje się do ewentualnych zmian jak np.: zmiany układu ścian działowych. Oprócz zwiększania natężenia oświetlenia w sposób przewidujący, system przyciemnia je w zależności od rzeczywistego ruchu.

Rekomendowane produkty ATLANTYK OPTI LED

LUGTRACK EVO

Wszechstronny produkt

Tam gdzie liczy

o doskonałych parametrach

się szybki montaż

oświetleniowych

23


Drogi dojazdowe. Miejsca załadunku.

Rekomendowane produkty

Miejsca załadunku oraz transport drogowy, narażone są na liczne zagrożenia, zarówno dla pracowników, jak i pojazdów. Wiemy dobrze, jak ograniczyć niebezpieczeństwa związane z pracą, dbając o właściwe oświetlenie parkingów,

URBINO LED

TRAFFIC LED

Dla mniejszych

Idealny do tras

powierzchni

dojazdowych

zewnętrznych

i parkingów

POWERLUG LED

POWERLUG MINI LED

Oświetlania obiektów

Naświetlacz o mniejszej mocy,

oraz powierzchni

montaż na powierzchniach

otwartych i zamkniętych

poziomych i pionowych

dróg dojazdowych oraz stanowisk pracy przy załadunku.

Inteligentne sterowanie Dzięki bęzprzewodowej komunikacji sensorów wbudowaych w oświetlenie system przewiduje zachowanie użytkowników, na krok przed nimi.

24

LUG dla przemysłu


Jedno oświetlenie, wiele konfiguracji. Seco Warwick, Świebodzin. 25


Liczby mówią same za siebie. Seco Warwick, Świebodzin.

26

LUG dla przemysłu


Optymalizacja, to największa oszczędność.

Projektując oświetlenie, pokonujemy ograniczenia. Od ponad 30 lat jesteśmy producentem w segmencie profesjonalnej techniki świetlnej o wysokich wymaganiach technicznych i użytkowych. Oferta produktowa obejmuje grupy opraw oświetleniowych przemysłowych i sportowych: zewnętrznych – do iluminacji budynków, ulic, parkingów czy obiektów oraz wnętrzowych – stosowanych w salonach sprzedaży, biurach i marketach. Produkty te łączą nowoczesne wzornictwo z funkcjonalnością i znakomitymi parametrami świetlnymi, potwierdzonymi licznymi certyfikatami jakości, według standardów europejskich. Nad utrzymaniem trwałego zadowolenie klienta i wysokim poziomem usług oraz produktów czuwają procedury systemu jakości. Efekt - Oszczędność czasu w fazie projektowej, analizy ROI, optymalizacja kosztowa i energetyczna.

Hala produkcyjna. Przykładowe case study.

Wysokie ROI. Duże oszczędności, Natychmiast. LUG CRUISER2 LED Plus

Oprawa konwencjonalna typu high bay

204 W

450 W

18 239 zł

26 098 zł

Koszt zakupu systemu oświetleniowego Koszt zakupu systemu oświetleniowego bazującego na oprawach wyposażonych w konwencjonalne źródła światła jest wyższy.

0,205 kW

0,405 kW

Zużycie energii elektrycznej przez oprawy. Większa moc przekłada się na wyższe zużycie energii elektrycznej, co powoduje wyższe koszty użytkowania systemu.

182 425 kWh

402 408 kWh

Łączne roczne zużycie energii

45 607 €/rok

100 602 €/rok

Wybór systemów oświetleniowych bazujących na technologii LED pozwala uzyskać istotne oszczędności kosztów eksploatacji.

Aż o 58% mniejsze zużycie energii rocznie.

27


Dostosuj rytm oświetlenia do potrzeb pracowników.

Oświetlenie Human Centric naśladuje zmienne parametry naturalnego światła i dostosowuje je do rytmu dobowego człowieka, warunków pracy oraz realizowanych zadań zwiększająć produktywność pracowników i obniżająć zużycie energii. Głowne funkcje inteligentnego oświetlenia to zapewnienie optymalnego poziomu oświetlenia, utrzymywanego automatycznie. System sterowania dostosowany do zmieniających się wymagań oraz pełna automatyzacja sterowania.

Automatyzacja Human Centric Projektując lub modernizując oświetlenie w obiektach przemysłowych, warto uwzględnić technologiczne osiągnięcia związane z programowanym sterowaniem. Ich wykorzystanie pozwala na stworzenie odpowiednich warunków pracy w systemie wielozmianowym. Inteligentny system sterowania samodzielnie dopasuje natężenie oświetlenia do dostępnej ilości światła dziennego oraz potrzeb pracujących osób. Regulowana intenstywność oświetlenia

Temperatura barwowa

Sterowanie natężeniem poszczególnych opraw,

Dostosowanie temperatury barowowej

grup lub całego oświetlenia.

z zakresie 2700K - 6000K umożliwia regulację subiektywnego postrzegania emitowanego

Regulacja intensywności oświetlenia umożliwia

strumienia świetlnego przez oprawę

dostosowanie go do specyficznych wymogów

oświetleniową w celu zapewnienia

realizowanych zadań.

odpowiedniego nastroju oraz podniesienia wydajności pracowników.

Sceny Programowanie oświetlenia pozwala na uzyskania odpowiedniej scenerii, adekwatnej do zaplanowanej aktywności lub sytuacji. Przywoływanie sceny manualnie

Grupy Sterowanie oprawą, grupą lub wieloma grupami opraw. Oprawa może być częścią jednej lub wielu grup.

lub automatycznie.

Systemy zarządzania budynkiem

HVAC

Sterowanie oświetleniem można

System ochrony

zintegrować z różnymi systemami

System pożarowy

w budynku:

Oświetlenie awaryjne Drzwi wejściowe

28

LUG dla przemysłu


Bałtyk, Poznań. 29


LUG Light Factory ul. Gorzowska 11, 65-127 Zielona Gรณra tel. 68 45 33 200, lug@lug.com.pl