Page 1

11. október 2011

Ročník XXXVI.

Cena 0,25 €

Číslo 39

Ľubovnianske noviny Naša Vansovej Lomnička už po 44-krát

Mesto kúpilo dom

Malí archeológovia na hrade

20-tka lekárov chce odísť nemocnica ich vie nahradiť 2.

2.

Hromadné výpovede lekárov sa dotkli aj staroľubovnianskej nemocnice. Zo 60-tky doktorov sa v tunajšej nemocnici pridala k celorepublikovému protestu až jedna tretina.

Potvrdil to uplynulý týždeň aj riaditeľ Peter Bizovský: „Pôvodne podalo výpoveď 21 lekárov, traja ich už stiahli. Takže na stole mám výpovede 18-tich lekárov.“ Nakoľko sú hrozby lekárov reálne a či naozaj húfne opustia nemocnicu, sa uvidí pravdepodobne koncom októbra. Dovtedy totiž dal riaditeľ nemocnice lekárom čas na rozmyslenie. „Myslím si, že títo lekári podporujú tento štrajk viac-menej zo solidarity. Ako som spomínal, niektorí ich už stiahli a počítam, že do konca októbra si to lekári rozmyslia a nemocnica bude pokračovať v takom režime ako doteraz,“ očakáva riaditeľ, ktorý sa s  protestujúcimi lekármi stretol v pondelok uplynulý týždeň. Ako sa lekári rozhodnú, sa nateraz nevie. Väčšinou ide o mladšie ročníky. Riaditeľ nemocnice však uisťuje pacientov, že ani reálne výpovede neohrozia chod ani jed-

Výpovede lekárov z Ľubovnianskej nemocnice sa týkajú rôznych oddelení. ného oddelenia. „Vieme zabezpečiť lôžkovú starostlivosť, lebo na každom oddelení by ostalo dosť lekárov, ktorí by vedeli zvládnuť nielen akútne prípady, ale aj napríklad plánované operácie.“

Ak by sa predsa len stalo, že takmer dvadsiatka lekárov už nezmení nič na svojom rozhodnutí, nemocnica ich vraj vie nahradiť, aj keď v minulosti sa do Ľubovne zháňali lekári len veľmi ťažko.

Reprezentanti u primátora

Zaslúženej pocty sa dostalo trojici chlapcov z tunajšieho Karate klubu. Ešte pred odchodom do Malajzie ich totiž, spolu s trénerom, prijal prvý muž mesta Michal Biganič.

9 771338 03 4005

41

Adam Vorobeľ, Samo Truska a Jakub Kaleta si jeho záujem vyslúžili nomináciou na majstrovstvá sveta v  exotickej Melake. Neuveriteľný je však i fakt, že z pätice juniorov, ktorá bude Slovensko zastupovať v kumite na vrcholnom šampionáte, až traja pochádzajú práve z nášho mesta. „Priznám sa, je to mimoriadne aj pre mňa, pretože v histórii ľubovnianskeho športu sa ešte nestalo, aby sa športovci takýmto spôsobom presadili na medzinárodnej scéne. Som na nich právom hrdý, pretože vo  sve-

te športu reprezentujú nielen Slovensko, ale aj Starú Ľubovňu. A to je pre mesto tá najlepšia propagácia,“ uviedol počas stretnutia M. Biganič. Ako zároveň dodal, bez ohľadu na to, ako sa chlapcom bude dariť, rád ich po majstrovstvách opäť uvidí. „Myslím tiež, že nebude problém oceniť ich nejakých mimoriadnym spôsobom, či už donesú medailu alebo nie. Veľmi rád takéto aktivity podporím a budem hľadať formu ako im pomôcť. A nielen im, ale i celému klubu,“ dodal ešte primátor Starej Ľubovne. Adam, Samo i Jakub to však v  malajzijskej Melake nebudú mať ľahké. Kým sa totiž dostanú na dosah cennému kovu, čaká ich, podľa slov trénera, množstvo zápasov v  extrémnej vlhkosti.

„Aj keď za krajinu môže štartovať len jeden pretekár, v kategórii ich bude niekedy 50 - 70. Nebude tak jednoduché prebojovať sa pavúkom až na samotný koniec. V takej medzinárodnej konkurencii, aká momentálne je, by som teda za úspech považoval už tretie kolo,“ poznamenal ich klubový tréner František Vorobeľ. Hoci supergenerácia chlapcov v juniorke pomaly končí, reprezentantom v klube vyrastajú dôstojní nasledovníci. Napríklad aj sestry Kaletové. „Áno, je tam potenciál, hlavne u dievčat okolo 10-tich rokov,“ priznal F. Vorobeľ. Chvíľu si teda, ako dodal, počkáme, kým čosi dosiahnu, „ale čo sa týka Slovenska, tak najúspešnejší karatisti sú vlastne dievčatá.“ Text a foto (mv)

3.

nemocníc. „Dnes u nás pracuje šesť lekárov z Ukrajiny, je s nimi spokojnosť a je veľký záujem ďalších lekárov, ktorí chcú prísť na Slovensko, a teda aj do našej nemocnice. A počítame tiež aj s lekármi z  fakultných nemocníc, ktorí nebudú naspäť prijatí, lebo tam je veľká prezamestnanosť a mohli by teda pracovať aj v Ľubovnianskej nemocnici.“ To, či by sa mohli splniť aj požiadavky protestujúcich lekárov, hlavne čo sa týka zvýšenia platov, sa nateraz neukazuje ako veľmi reálne. „Vysvetlil som lekárom na stretnutí, že pokiaľ nebude viac peňazí v zdravotníctve, respektíve ten balík, ktorý je, nebude prerozdelený spravodlivejšie, to znamená, že pokiaľ nepôjde menej peňazí do liekového biznisu a viac do lôžkovej starostlivosti, tak dovtedy im viac peňazí nemôžem dať. Aj keď by som veľmi chcel. A tu, samozrejme, ide aj o ostatných pracovníkov nemocnice,“ dodal riaditeľ. Ľubovnianska nemocnica teda musí zatiaľ Za čo lekári bojujú? počkať na defini4 dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach tívne rozhodnutie 4 dofinancovanie systému, čiže aby do zdravotníctva išlo viac peňazí lekárov do konca 4 lepšie mzdové ohodnotenie, ich platy by mali vzrásť na úroveň jeden a pol októbra. Určite ale až trojnásobok priemernej mzdy v slovenskom hospodárstve zatiaľ lekári zvý„Dnes je 4 zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti šenie platu očakásituácia iná. Teraz v letnom období, keď kon- sme troch nových, pritom žiados- vať nemôžu. Uznať ale treba, že čili absolventi, bol ďaleko väčší tí sme mali trojnásobne viac,“ do- pri lôžku namiesto bežných 170 záujem o prijatie do zamestna- dal riaditeľ, ktorý spolieha aj na hodín mesačne, odrobia aj okolo nia, ako sme mohli zobrať. Prijali posilu zo zahraničia a z veľkých 270-300 hodín. Text a foto (hm)

Predseda národného parlamentu Richard Sulík v Starej Ľubovni Predseda Národnej rady SR Richard Sulík v piatok 7. októbra predstúpil pred Staroľubovňanov. Najprv sa stretol s vedením mesta, neskôr už vo verejnej diskusii v zasadačke mestského úradu odpovedal na otázky niekoľkých desiatok prítomných.

Tie sa pochopiteľne točili hlavne okolo eurovalu. Predsedu strany SaS nijako neprekvapili. „Moje skúsenosti sú také, že čím ťažší život ľudia majú a čím ťažšie si zarábajú na chlieb, tým menej chápu, prečo majú prispievať, či už na dôchodky alebo na platy štátnym úradníkom v krajinách, ktoré sú rádovo bohatšie,“ zhodnotil Richard Sulík po diskusii. Od primátora Michala Biganiča dostal niekoľko podnetov, ktoré plánuje priniesť na pôdu vládnych rokovaní. „Určite budem tlmočiť tieto podnety, budem sa viac venovať prerozdeleniu podielových daní, tam som nemal dostatočné informácie, toto je pre mňa cenný Ešte pred odchodom do Malajzie prijal F. Vorobeľa a reprezentantov (zľava: J. Kaleta, S. Truska, A. Voro- impulz. Lebo nie je to v zaujme vlády, zoškrtať a  priškrtiť beľ) primátor mesta, ktorý im prispel aj sumou 150 € zo svojej rezervy.

Predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka privítala mestská samospráva tradičným spôsobom - chlebom a soľou.

obce, aby nemali na tie činnosti, ktoré musia robiť.“ Predseda parlamentu mal ešte v piatkovom programe návštevu obce Malý Lipník, kde v  roku 1974 spolu s  rodičmi býval. „Je to pravda, že mám prepojenie na tento región. Keď som mal šesť rokov, môj otec bol zubár a presťahovali sme sa celá rodina do Malého Lipníka, otec robil zuby v Malom Lipníku a v Plavni-

ci. Tak sa teším, že sa pôjdem pozrieť tam, kde sme pred viac ako 35-timi rokmi bývali,“ pridal ešte zo súkromia pre naše noviny predseda parlamentu. Ako dodal, Starú Ľubovňu navštevuje často a myslí si, že, „je to veľmi progresívne mesto, človek by tu čakal možno nejakú zaspatosť, ale je to tu lepšie ako v ostatných alebo porovnateľných mestách.“ Text a foto (hm)


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

2

strana

11. október 2011 ĽN č. 39

SPRAVODAJSTVO / PUBLICISTIKA

Zákonník práce priniesol zmeny

Rozhovor s A. Aftanasovou, riaditeľkou ÚPSVaR v Starej Ľubovni Počnúc prvým septembrovým dňom mohla verejnosť zaregistrovať zmeny v Zákonníku práce. Staronový obsah tejto základnej pracovnoprávnej normy by mal podľa odborníkov pomôcť najmä k spružneniu pracovného trhu. Na raste zamestnanosti a tvorbe pracovných miest by sa mal podieľať hlavne ekonomický rast. Na túto tému viac v rozhovore s riaditeľkou tunajšieho úradu práce.

Naša Vansovej Lomnička sa blíži

44. celoslovenský festival umeleckého prednesu žien s poetickým názvom Naša Vansovej Lomnička otvorí svoje brány už tento piatok a sobotu. Na umelecký zážitok plný výborných prednesov pozýva širokú verejnosť Ministerstvo kultúry SR, Mesto Stará Ľubovňa, PSK a Ľubovnianske osvetové stredisko. Tohtoročnej Našej Vansovej Lomničky by sa mala zúčastniť takmer tridsiatka recitátoriek z rôznych kútov Slovenska. Účasť prisľúbili známe i menej známe tváre z Bratislavy, Hlohovca, Považskej Bystrice, Turian, Trnavy, Liptovského Hrádku, Modry a východniarky z Košíc, Prešova či Spišskej Novej Vsi. „Staroľubovniansky okres budú reprezentovať tri súťažiace. Dlhoročná recitátorka Janka Lukáčová a dve sestry - Dominika a Veronika Grešové, ktoré sú úspešné recitátorky z iných súťaží a na Vansovej Lomničke budú mať premiéru,“ povedala za Ľubovnianske osvetové stredisko Irina Nováková, podľa ktorej by Starú Ľubovňu mali poctiť svojou návštevou aj recitátorky z Poľska a Čiech. Nad umeleckými prednesmi bude bdieť trojčlenná po-

rota, ktorú by mali tvoriť Ľubica Bekéniová z prešovského Metodického centra, Jaroslava Čajková z Národného osvetového centra z  Bratislavy a zakladateľ Vansovej Lomničky v Starej Ľubovni Štefan Popovič. „Čo sa týka večerného programu, Eva Kollárová prišla s nápadom uskutočniť v Provinčnom dome autorské čítanie z poézie žien spätých s Vansovou Lomničkou pod názvom Nad všetkým láska bdie...,“ prezradila už k  piatkovému večeru I. Nováková. Umeleckým vyvrcholením súťaže bude vystúpenie Juraja Sarvaša. Leitmotívom tohto ročníka je gaštan, ktorý sa objaví aj na pozvánkach a obálke Spravodajcu. Účastníčky si budú môcť pochutnať aj na sladkých produktoch upečených z tejto ingrediencie. Ako dodala Irina Nováková, „ide nám v prvom rade o to, aby sa naše víly Lomničky v Starej Ľubovni cítili ako doma, pretože každá Naša Vansovej Lomnička je výnimočná. Pre tie, ktoré prichádzajú prvýkrát novými zážitkami, pre stálice je tu priestor na stretnutie sa s priateľmi. Mnohé dievčatá hovoria, že Lomničku treba zažiť, nestačí o nej iba počuť.“ (eh)

n Zákonník práce prešiel v tomto roku už svojou štvrtou zmenou. Myslíte si, že bola potrebná jeho ďalšia novelizácia? - Vzhľadom na neustále sa meniacu situáciu na trhu práce, prebiehajúcu krízu a potreby spružnenia trhu práce, po ktorom volali najmä zamestnávatelia ako hlavní tvorcovia voľných pracovných miest, bola novelizácia noriem v oblasti pracovného práva nutná. Zmeny sa dotýkajú tak zamestnancov ako i  zamestnávateľov, obom však novelizovaný Zákonník práce zadefinoval práva a povinnosti, ktoré sú v súlade s právne záväznými aktmi Európskej únie. n Prináša novela viac výhod pre zamestnancov, alebo stojí skôr na strane zamestnávateľov? - Myslím si, že výhody, respektíve práva a povinnosti zamestnancov i zamestnávateľov sú v novelizovanom Zákonníku práce vyvážené. Prax ukáže, čo bude pre zamestnávateľa či zamestnanca viac či menej výhodné. n Prejdime ku konkrétnym  zmenám. Trojmesačná skúšobná doba, u  vedúceho zamestnanca polročná, zostala. Výnimkou je ale kolektívna zmluva, v  ktorej sa dá po dohode so zamestnancom túto dobu predĺžiť. Myslíte si, že táto forma sa bude viac využívať? - Väčšina zamestnávateľov si chce novoprijatých zamestnancov overiť či otestovať priamo v  praxi. Skúšobná doba dáva tomu ideálny priestor.

V rámci nej zamestnávateľ zisťuje, či zamestnanec, ktorého prijal do pracovného pomeru, spĺňa ním požadované vedomosti, schopnosti a zručnosti. Rovnako sa otestuje zamestnanec, či práca, ktorú prijal, spĺňa jeho predstavy. Mnohokrát sa to za tri mesiace nedalo zistiť. Predĺženie skúšobnej doby bude využívať väčšina zamestnávateľov i  preto, že v  rámci nej môže zamestnávateľ i  zamestnanec ukončiť pracovný pomer bez udania dôvodu. n Nevýhodou pre zamestnanca je pracovný pomer na dobu určitú. Aké sú v  rámci neho novinky? - Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Je možné ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac trikrát. Po troch predĺženiach musí zamestnanec dostať pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. n Ďalšou novinkou je aj tzv. delené pracovné miesto. Čo to znamená? - Delené pracovné miesto je pracovné miesto, na ktorom si zamestnanci v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sami medzi sebou rozvrhnú pracovný čas a pracovnú náplň pripadajúcu na toto pracovné miesto. Pred uzatvorením dohody o zaradení zamestnanca v pracovnom pomere na kratší pracovný čas na delené pracovné miesto, zamestnávateľ písomne oznámi zamestnancovi pracovné podmienky vzťahujúce sa na delené pracovné miesto. Ak nastane prekážka v práci na strane zamestnanca na tomto mieste, tí, ktorí sa s ním delia o pracovné miesto, sú povinní ho zastúpiť, ak tomu nebránia vážne dôvody na ich strane. n Novým pojmom je aj Konto pracovného času. S čím súvisí? - Ide o spôsob nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času, ktorý zamestnávateľ môže zaviesť len po dohode so zástupcami zamestnancov. Zamestnávateľ môže roz-

vrhnúť pracovný čas tak, že v prípade väčšej potreby práce zamestnanec odpracuje viac hodín, ako je jeho ustanovený týždenný pracovný čas a v prípade menšej potreby práce zamestnanec odpracuje menej hodín alebo prácu nebude vykonávať vôbec. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie v dobe najviac 12 mesiacov po sebe nasledujúcich presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas. n Výpovedná lehota bola tiež upravená. Aké zmeny v rámci nej nastali? - Súčasťou novely je aj odstupňovanie výpovednej lehoty podľa počtu odpracovaných rokov. Výpovedná lehota sa pri pracovných pomeroch trvajúcich do jedného roka skráti zo súčasných dvoch na jeden mesiac. Ak pracovný pomer zamestnanca trval jeden až päť rokov, výpovedná lehota je dva mesiace. Pri trvaní pracovného pomeru nad päť rokov je táto doba tri mesiace. n V oblasti dovoleniek tiež došlo k zmenám. Na dlhšiu dovolenku bude stačiť vek. Kto a kedy teda bude mať na ňu nárok? - Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne. Od 1. januára 2012 (odložená účinnosť) bude dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patriť zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň pätnásť rokov pracovného pomeru po 18. roku veku, teda po dosiahnutí 33 rokov. n Často ľudia nerozlišujú pojmy nárok na odstupné a na odchodné. Aký je rozdiel medzi nimi, zmenilo sa niečo aj v tejto oblasti? - Výška odstupného závisí podľa počtu odrobených rokov. Zamestnancovi bude patriť odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a  počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba, teda do jedného odpracovaného roka vzniká nárok na mesačné odstupné, do pia-

Mesto kúpilo bývalú pekáreň

Aj v časoch finančných suchotín sa tunajší poslanci na svojom mimoriadnom zasadnutí rozhodli pre kúpu budovy. A to v Podsadku. Ponuka, ktorá prišla, sa im totiž videla mimoriadne výhodná a hlavne strategická do budúcnosti. Po minulotýždňovej strede tak do majetku mesta Stará Ľubovňa pribudol ďalší nehnuteľný majetok. Stavba zložená z  dvoch spojených budov a pozemok s rozlohou 572 m2 vytiahli z mestskej kasy 16 600 eur. Pôvodná ponuka sa dokonca znížila o  takmer polovicu. Objekt blízko školy je prázdny už viac ako päť rokov, kedysi tam sídlila prevádzka pekárne Kristián. „Mesto potrebuje budovu v  Podsadku hneď z  niekoľkých dôvodov. Jednak sme boli úspešní v  pokračovaní projektu s  Komunitným centrom, vďaka ktorému dostaneme 90 tisíc eur na dva roky.

Bude tam opäť pracovať šesť ľudí a doterajšie priestory v  kultúrnom dome sú nevyhovujúce. Navyše, sociálnu terénnu prácu musíme posilniť aj preto, lebo Stará Ľubovňa ide ako jediné mesto na Slovensku do pilotného projektu e-pay kariet,“ vysvetlil primátor Michal Biganič. K ďalším dôvodom, prečo sa mali poslanci rozhodnúť pre kúpu objektu, patril aj zámer školy, ktorá plánuje v  Podsadku zriadiť dvojročný program

pre tých, ktorí nemajú ukončenú základnú školu a rovnako potrebuje aj priestory, kde by v dvoch triedach praxovali mladí ľudia v remeselných odboroch – šička, murár. „Škola hľadá objekt pre tieto prospešné aktivity a vie nám ponúknuť 250 eur mesačne za prenájom, plus pokrytie všetkých nákladov na prevádzku dvoch tried. Nevylučuje sa do budúcna, že by vedeli v rámci praxe zveľaďovať túto budovu,“ dodal primátor, ktorý

tich rokov dvojmesačné a nad päť rokov je odstupné vo výške troch mesiacov. - Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 percent, pri odchode do predčasného starobného dôchodku, alebo starobného dôchodku. n Aj v sociálnej politike došlo k zmenám. Matky v skúšobnej lehote budú pod ochranou. Čo ďalšie zmeny práve pre rodičov? - Matky, respektíve rodičia získali možnosť rozdeliť si čerpanie štandardnej dĺžky rodičovskej dovolenky až do piatich rokov dieťaťa a v prípade dieťaťa s nepriaznivým zdravotným stavom do ôsmeho roku veku. n Novinky sa dotkli aj iných pracovných oblastí, študentov nevynímajúc. Budú si môcť študenti aj naďalej privyrobiť? - Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas, kde možno dohodnúť aj spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. To však neplatí, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia na strednej škole alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka. (eh)

si myslí, že vlastniť budovu v Podsadku znamená aj možnosť zapájať sa do projektov súvisiacich s  rómskou komunitou. „Tých možností využitia je veľmi veľa. Vieme, že sa musíme zamýšľať nad preplnenosťou základnej školy a rovnako potrebujeme priestor aj v súvislosti s riešením rôznych krízových situácií, aká nastala napríklad pri požiari na Továrenskej ulici a  Mesto muselo nutne ubytovať ľudí v kultúrnom dome. Ale hlavne potrebujeme priestor na činnosť Komunitného centra, na krúžkovú činnosť a podobne, “ dodal primátor. m m m

Poslancov tieto argumenty presvedčili, navyše Mesto nemusí zložiť celú sumu naraz, ale v splátkach. Nateraz by Mesto do budovy veľa neinvestovalo, jej ďalšie prebudovanie bude závisieť od projektov a  činností, ktoré sa v nej budú rozbiehať. Text a foto (hm)


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

PUBLICISTIKA

Pýtame sa za vás

strana

11. október 2011 ĽN č. 39

Predaj desaťročia sa podaril

3

Nižšia ponuka, ale väčšia istota v serióznosť kupujúceho

Bude štrkový nános vyťažený? Po každom zvýšenom stave potoka Jakubianka je pod jeho zaústením do rieky Poprad naplavené veľké množstvo štrku. Pri zvýšenej hladine rieky Poprad dochádza k odtláčaniu vody na ľavú stranu v smere k zástavbe rodinných domov na Mýtnej ulici. Zaujíma nás preto, kedy správca toku - Slovenský vodohospodársky podnik, vykoná vyťaženie štrkového nánosu zo spomínaného úseku rieky Poprad. Občania Mýtnej ulice Odpovedá hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava: - Problém neustáleho nanášania štrku v koryte rieky Jakubianky a súčasne aj v jej ústí do rieky Poprad je nám veľmi dobre známy. Súvisí predovšetkým s obrovským odlesnením Levočských vrchov v posledných asi 15-tich rokoch, ktoré prispelo k devastácii pôdneho krytu a korýt potokov v horných povodiach Jakubianky a Kolačkovianky. Každý prívalový dážď tento rozdrobený pôdny kryt splavuje ďalej do rieky, takže v súčasnosti máme v koryte Jakubianky len v samotnej Starej Ľubovni naplavených niekoľko tisíc m3 nánosov. Na odstránenie tohto nánosu sme už zabezpečili zmluvného partnera. Je to veľmi dôležité, pretože kým nebude odstránený tento nános, stále sa bude štrk a piesok posúvať nižšie, až do inkriminovanej lokality, ktorá zaujíma aj občanov, a to v mieste vlievania sa Jakubianky do rieky Poprad. Práve v koryte tohto sútoku je zhruba tisíc až dvetisíc m3 nánosov, pričom Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. momentálne hľadá záujemcu o vyťaženie tohto štrku. Ak ho v najbližšej dobe nenájdeme, alebo ak nedôjde k dohode, zanesené koryto budeme musieť odťažiť od nánosov vlastnými mechanizmami. Musím však zdôrazniť, že nejde o odstraňovanie nánosov po vlaňajších povodniach. Osemtisíc m3 riečneho materiálu zo spomínaného sútoku Jakubianky a Popradu, ktorý naplavila vlaňajšia povodeň sme už odstránili. Odpovedá prednosta Obvodného úradu Životného prostredia v Starej Ľubovni Jozef Benko: - Štrkový nános pod zaústením potoka do rieky Poprad sa vytvára pravidelne pri zvýšených vodných stavoch v potoku Jakubianka z dôvodu, že pozdĺžny sklon tohto potoka je oveľa väčší ako rieky Poprad, preto sa pri zvýšených vodných stavoch zvyšuje aj rýchlosť vody v koryte, ktorá splavuje riečny materiál z koryta potoka Jakubianka. Pri nižších rýchlostiach vody v rieke Poprad dochádza k usadzovaniu splavením z Jakubianky do rieky. Posledný veľký nános, ktorý vznikol po minuloročnej ničivej povodni, bol odstránený správcom vodných tokov Slovenským vodohospodárskym podnikom, Správou v Poprade v jarných mesiacoch tohto roku. Povodne, ktoré boli tento rok, i keď v menšom rozsahu, však opätovne vytvorili štrkový nános, no v súčasnosti nehrozí riziko ohrozenia rodinných domov na Mýtnej ulici pri zvýšených vodných stavoch rieky Poprad. Uvedený problém Obvodný úrad ŽP v Starej Ľubovni prejednal na pracovnom stretnutí s riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku, na ktorom bolo dohodnuté, že štrkový nános bude odstránený do konca novembra 2011. (eh)

Sepeho kresby

Stará Ľubovňa sa „zbavila“ lesov v Kolačkove, o predaj ktorých poslanci usilovali vyše desať rokov. Večne pretriasajúci obchod sa týkal troch primátorov a niesol sa v znamení – máme aj nemáme kupca. Záujem o 210 hektárov lesných pozemkov v správe mesta Stará Ľubovňa totiž nikdy nebol veľký a aj občasní záujemcovia napokon od kúpy väčšinou odskočili. n Z histórie predaja Časť mestských lesov v Kolačkove patrila až do roku 2010 do Vojenského okruhu Javorina. Mesto sa intenzívne snažilo predať lesy, ktoré boli takpovediac od ruky, už od roku 2001. Za predaj hovorilo niekoľko faktov: ročne vyrábali stratu – v ostatných rokoch až 8 tisíc eur, mestská firma Ekos tam musela v súlade s Lesným hospodárskym plánom riadne hospodáriť, nemala tam najlepší prístup, vždy pod kontrolou a zisky v podobe drevnej hmoty si odnášali do svojich domov blízki osadníci z  Kolačkova. Lesy sa navyše nevyhli prírodným živlom, v roku 2008 tam napáchala škody veterná smršť a v povodňovom roku 2010 tam nastal zosuv pôdy s poškodením veľkej časti drevnej hmoty. „Zbaviť“ sa tohto majetku tak nebol ľahký oriešok. Aj radosť z  takmer istého predaja cez realitnú spoločnosť v roku 2009, kedy sa ponuka zastavila na hodnote 7,80 vtedajších korún za meter štvorcový, sa ukázala ako predčasná. Lesy sa tak dostali aj na stôl aktuálneho mestského parla-

Mestské lesy v Kolačkove nevyzerajú vábne.

mentu. V jari tohto roku sa objavili dokonca dvaja kupci, jeden mal interes o 170 ha lesov a ponúkol 0,165 eur/m2 s tým, že zloží zábezpeku 20 tisíc eur a zvyšok vyplatí po podpísaní zmluvy, druhý mal záujem o  celú časť, teda 210 ha vcelku za sumu 0,17 eur za meter štvorcový. Poslanci napokon rozhodli o predaji lesov vo verejnej súťaži. Lesy sa mali predať vcelku za najnižšie ponúkanú cenu 0,19 eur/m2. Ani ostatná informácia zo septembrového zastupiteľstva o tom, že takmer istý kupec, ktorý vzišiel z verejnej súťaže, odstúpil, však nepotešila. Ostatný verdikt – ponúknuť lesy v priamom predaji, sa napokon vydaril. n Malý paradox Aj ostatné rozhodnutie o  mestských lesoch v  Kolačkove však vyvolalo diskusiu v poslaneckých radoch. Objavili sa totiž opäť dvaja záujem-

covia, z ktorých jeden ponúkal vyššiu cenu, druhý väčšiu istotu. Prvý záujemca („eseročka“ IHT z Piešťan) rokoval s Mestom iba cez sprostredkovateľa a ponúkal 0,197 eur/m2. Druhý, zahraničný podnikateľ zastúpený firmou Wood Service, s.r.o., si lesy prišiel pozrieť osobne a svoj záujem o kúpu potvrdil absolútnou zábezpekou, zložením 420  000 eur v úschove u notára. Paradoxne tak boli poslanci postavení pred rozhodnutie – získať (teoreticky) o 12 tisíc eur viac, ale od neistého sprostredkovateľa, ktorý už v minulosti sklamal, alebo uskutočniť takmer istý obchod s peniazmi, ktoré sú reálne pripravené na prevod do mestskej kasy. „Všetci sa snažíme tie lesy predať už dlhé roky. A teraz je tu ten istý sprostredkovateľ, ktorý dáva trošku vyššiu cenu. Je to ako holub na streche. A na druhej strane máme kupca, ktorý dáva sko-

ro stopercentné záruky. Šiel by som do toho, je lepší ten vrabec v hrsti,“ prispel názorom do diskusie poslanec Pavol Gurega. Rovnako sa nepáčila povesť sprostredkovateľa poslancovi Petrovi Bizovskému: „Nemôžeme sa tu pozerať na cenu. Nie vždy sú tí, ktorí sú najlacnejší aj najlepší. Nie je čudné, že ten istý sprostredkovateľ to nekúpil za nižšiu cenu a teraz chce kúpiť za vyššiu. Podľa mňa je to nejaké špekulantstvo.“ m m m

V podobnom duchu sa vyjadrovali aj iní poslanci a v konečnom hlasovaní (s výnimkou jedného hlasu), podporili definitívny predaj lesov v Kolačkove pre zahraničného investora zastúpeného firmou Wood Service na Slovensku, o ktorom je známe, že vlastní lesy vo viacerých európskych krajinách. Text (hm), foto (MsÚ)

Detskí archeológovia na hrade

Kto by sa nechcel stať aspoň na chvíľu archeológom! Čudné napätie z prehrabávania zeminy spojené s vierou nájdenia veľkého pokladu si reálne zažili deti základných škôl na hrade Ľubovňa. „Myslím si, že pre deti je veľmi zaujímavé zúčastniť sa archeologického výskumu, keďže to nie je príležitosť, ktorá sa ponúka každý deň. Navyše tohto roku nám praje aj počasie, preto sme sa rozhodli, že urobíme takúto zaujímavú ponuku pre školy,“ povedal k minulotýždňovej akcii na hrade historik Miroslav Števík. Školákov to podľa neho veľmi zaujalo a jeho milo potešilo, že mnohí by sa v  budúcnosti chceli stať práve archeológmi. n Malí archeológovia Doteraz túto zaujímavú ponuku Ľubovnianskeho múzea využili najmä žiaci ZŠ v Novej Ľubovni, a to školáci zo štyroch tried. Mária Folvarčíková, učiteľka druháčikov, ktorí v slnečný deň vymenili školské lavice za hlinu a hľadanie pokladu, dodala: „Na túto akciu sme zareagovali pozitívne a potešili sa jej, pretože je to iné deťom rozprávať niečo teoreticky a iné je to aj prakticky zažiť či vyskúšať si to.“ Dve druhácke triedy s viac ako tridsiatimi drobcami sa nevšednému dňu plnému nezabudnuteľných zážitkov iba potešili. „Určite je to lepšie

ako byť v škole a učiť sa. Veľmi sa nám tu páči a mohli by sme tu chodiť aj častejšie,“ zneli názory tých najpovolanejších. Tí sa zahrali na veľkých archeológov a  čo-to sa dozvedeli aj o stredovekej vojenskej zbroji. „Triedy si vždy rozdelíme na dve skupiny. Jedna sa pohybuje v priestore, kde sa momentálne robí archeologický výskum a druhá časť žiakov je vo výstavnej sieni, kde pre-

biehajú iné činnosti. Minule to bolo napríklad predstavenie starých písomností, kde sa deti zoznámili s listinami a okrem iného sa dozvedeli, ako vôbec taká historická listina vyzerala či spôsob, akým sa zhotovovala. Samozrejme, nechýbali ani praktické ukážky, prostredníctvom ktorých sa deti mohli zoznámiť aj so stredovekou zbrojou,“ vysvetlil M. Števík. Dobre pripravené hrad-

né prekvapenie bolo pre deti veľmi zaujímavým spestrením vyučovania. „Mohli sa totiž nielen veľa dozvedieť, ale aj vidieť to, čo pri bežnej prehliadke hradu nie je možné. Aj v budúcnosti by sme chceli využiť rôzne aktivity pre školy, pretože určite budú prebiehať výskumy alebo iné činnosti na hrade. Pokiaľ bude možnosť, pozveme aj školy so žiakmi,“ dodal historik hradu. Text a foto (eh)


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

4

strana

môjNAJVäČŠÍ ˇ úlovok ˇ sútaz

T

ak, tento príspevok do súťaže je naozaj trochu šťavnatý. A asi poteší oko všetkých mužských čitateľov. Milan Malý zo Starej Ľubovne si totiž svoj pohľad nenechal iba

pre seba. „Zapájam sa do letnej fotosúťaže, táto fotka bola urobená v Španielsku s britskou kosatkou :),“ pripísal nám. Nuž, poriadny úlovok plavca (aj fotografa)! (red.)

Rodičia sa pričinili

Dôkazom toho, že rodičia nechcú len pasívne čakať, kým sa atrakcie pre ich ratolesti zlepšia, je aj najnovšia aktivita v škôlke Za vodou. Slnečné dni totiž využili spolu s učiteľkami na skrášlenie školského dvora. „Hry na preliezačkách majú deti veľmi rady, a tá

farba na nich už naozaj nebola taká, aby lákala detské očká,“ povedala zástupkyňa MŠ Iveta Furtkevičová a ako dodala, „školský dvor tak vďaka rodičom ožil a deti majú nesmiernu radosť, že ich zemeguľa, hojdačka, šmýkačka, kolotoč či tunel sú ako nové. Všetci sme spokojní.“

Jarmočná reklamácia s dobrým koncom Niektorí spotrebitelia, ktorí nakupujú na Ľubovnianskom jarmoku si už vopred kladú otázku: Ak si nakúpime na jarmoku nekvalitný tovar, aké sú naše šance uspieť v reklamačnom konaní? Nakupujeme predsa od neznámych obchodníkov, ktorí prichádzajú z celého Slovenska a dokonca aj z Poľska! Pani Darina S. prišla do Poradenského centra s  podobným problémom ešte pred tohtoročným Ľubovnianskym jarmokom. Na jarmoku nakupovala síce v  minulom roku, ale reklamáciu nevie doteraz doriešiť. „Botasky”, ako ľudovo nazývame túto športovú obuv, prestali slúžiť synovi už po dvoch mesiacoch. Spotrebiteľka si odložila doklad o  kúpe, a  tak nebol problém nájsť na ňom adresu predajcu. Obuv zabalila a poslala na re-

klamačné konanie. No dotyčný predajca obuv neprijal a balík sa na nemilé prekvapenie spotrebiteľky z pošty vrátil späť. Spotrebiteľka predpokladala, že predajca príde na jarmok aj v tomto roku, a tak sme jej prisľúbili, že reklamáciu sa spolu s ňou pokúsime doriešiť. Skutočne, dotyčný predajca obuvi na tohtoročný jarmok opätovne samo prišiel. Po úvodnom vysvetlení dôvodu našej návštevy sme predajcovi opísali situáciu s doterajším priebehom reklamácie a požiadali ho o jej doriešenie. Jeho návrh, aby sme

Tak, toto sa mi nepáči!

Predstavte si situáciu, keď si prechode. A práve toto sa nám nepáči! vykračujete po chodníčku sme (red.) rom k pošte a zrazu sa pred vami objaví zadok auta. Keďže ten býva zvyčajne menej príťažlivý ako iné zadnice, zanadávate si, obídete ho a  pokračujete ďalej. A dáte nám to vedieť. Čo je pochopiteľné, preto tomuto autu môžete vytknúť (minimálne) dve veci. Jednak stojí na mieste, kde by sa parkovať nemalo (čo je označené aj inou dlažbou), Nehovoriac už o tom, že napriek viacerým voľným boxom si jeho vodič vybral práve ten, ktorý bráni ľuďom v

Požiar môže zničiť celý rodinný dom

Škody po požiaroch bývajú obrovské a o majetok sa dá prísť veľmi rýchlo. Podľa štatistiky OR HaZZ v roku 2010 bolo zaznamenaných sedem požiarov v rodinných domoch. Škody spôsobené požiarmi sa vyšplhali do výšky 960 €. Za prvých 9 mesiacov roku 2011 bolo zaznamenaných 7 požiarov v rodinných domoch s priamou škodou 1 700 €. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v  rodinných domoch - až 70 %, je vyho-

PUBLICISTIKA

11. október 2011 ĽN č. 39

renie sadzí v komíne v dôsledku zaneseného komína. Ľudia skončia s kúrením, komín nevyčistia a opäť začnú kúriť, sadze sú po dlhom čase zaschnuté a  môžu horieť. Ak je komín upchatý, vtedy ním už nič neprechádza a teda skôr hrozí riziko priotrávenia sa či udusenia splodinami. Najčastejším miestom, kde vznikne v  rodinných domoch požiar, sú práve komínové telesá. Ľudia sú skutočne nepoučiteľní a  podceňujú pravidel-

né revízne kontroly komínov, kozubov a plynových zariadení, čím zbytočne riskujú nielen svoje životy a majetok, ale svojím nezodpovedným správaním ohrozujú aj okolie. Kontrola a čistenie komína je povinná každé 4 alebo 6 mesiacov, prípadne raz do roka. Záleží to od druhu paliva a od toho, či je komín vyvložkovaný alebo nie. Ako často sa komín kontroluje? 4 každé 4 mesiace, ak vy-

kurujete tuhým alebo kvapalným palivom, 4 každých 6 mesiacov, ak vykurujete plynom a komín nie je vyvložkovaný, 4 raz za rok, ak vykurujete plynom a komín má vložku. Užite si teplo rodinného kozubu bez zbytočných problémov! Mária TOMESOVÁ, vedúca oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva HaZZ v Starej Ľubovni

riešili reklamáciu klasickým spôsobom s vypísaním reklamačného dokladu sme neprijali. Naopak, požiadali sme ho, aby ako predajca skontroloval všetky údaje o tom, aká obuv a kedy bola zakúpená, či bol balík zaslaný na správnu adresu, kedy bol zaslaný a kedy sa vrátil späť adresátovi. Vysvetlili sme majo mu, že ak reklamácia nie je doriešená v  lehote 30 dní, spotrebiteľ má po uplynutí tejto lehoty rovnaké práva, akoby išlo o chybu, ktorú nemožno odstrániť. A k tomu všetkému

má aj nárok na úhradu nákladov spojených s vybavovaním reklamácie. V praxi to spotrebiteľovi umožňuje zrušiť zmluvu a žiadať vrátenie peňazí. Predavač sa s touto netradičnou reklamáciou nevedel hneď vysporiadať, a tak nás požiadal, aby sme prišli na druhý deň, že sa musí poradiť s majiteľom. Vyhoveli sme mu a prišli sme s touto reklamáciou aj na druhý deň. Predajca sa v mene majiteľa obchodu ospravedlnil a po doriešení administratívnych náležitostí bola pani Darine S. vyplatená cena za nekvalitnú obuv, ale vrátili sa jej aj všetky poštovné náklady. Reklamácia bola vybavená síce o rok neskôr, ale v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa a Občianskeho zákonníka. Božena Stašenková ASSS

Infoservis

pozvánka ĽOS v Starej Ľubovni pozýva 11. októbra na výstavu spojenú so zážitkovým čítaním – Kouzelný svět ilustrací Jana Černého, ktorá bude v Galérii Provinčný dom a potrvá do 30. novembra. m m m

Ministerstvo kultúry SR, Mesto Stará Ľubovňa, PSK a ĽOS pozývajú od 14. do 15. októbra na 44. ročník celoslovenského festivalu umeleckého prednesu žien NAŠA VANSOVEJ LOMNIČKA do Domu kultúry. m m m

KDH a Mesto Stará Ľubovňa pozýva 16. októbra o  14.00 h na MARIÁNSKU AKADÉMIU (program spojený s vystúpením detí zo ZŠ) do Domu kultúry.

oznam Rozpis lekárenských pohotovostných služieb v Starej Ľubovni: 11. októbra – lekáreň Dr. MAX (OD Kaufland), 12. októbra – ADRIA (v Poliklinike nemocnice), 13. októbra – PRI NEMOCNICI (Sládkovičova 10), 14. októbra - ELIXÍR (Obchodná 3), 15. októbra VIVA (Mierová 94), 16. októbra – LAUDANUM (Levočská 4), 17. októbra - Dr. MAX (OD Kaufland), 18. októbra - SCHNEIDER (Obrancov mieru 8). Po - Pia od 16.00 do 20.00 h, So - Ne - sviatky od 8.00 do 18.00 h.

výluka 11. októbra v čase 8.40 – 13.30 h budú ŽSR vykonávať výluku traťovej koľaje medzi stanicami Podolínec - Stará Ľubovňa. Z tohto dôvodu budú všetky vlaky v uvedenom čase nahradené autobusovou dopravou ŽSS, a.s. Autobusy budú pristavené: - Stará Ľubovňa - pri železničnej stanici, - Forbasy - na rázcestí pri cintoríne, - Nižné Ružbachy - na rázcestí pri železničnej zastávke - Podolínec - pri železničnej stanici. 13. októbra v čase 9.10 – 14.30 h budú ŽSR vykonávať výluku traťovej koľaje medzi stanicami Spišská Belá – Podolínec. Z tohto dôvodu budú všetky vlaky v uvedenom čase nahradené autobusovou dopravou ŽSS, a.s. Autobusy budú pristavené: - Podolínec - pri železničnej stanici. Cestujúcich prosíme, aby zvýšili pozornosť a pri cestovaní sa riadili pokynmi zamestnancov ŽSS.

kino CZECH MADE MAN 14. - 15. októbra (piatok, sobota o 19.00 h), ČR, komédia/skutočný príbeh, 85 min., české znenie, MP od 15 r. Nová česká komédia o tom, že kto nič nerobí, nezarobí. Skutočný príbeh jedného „vychcaného“ biznismena, ktorý vám ukáže, ako zarobiť milióny bez práce, s noblesou a nadhľadom, ako ostať nažive...

Na linke dopravná polícia Podstatné sú informácie

Počas 8-ich mesiacov tohto roku (1. január - 31. august) polícia eviduje 9843 dopravných nehôd, čo je o 4225 menej ako v rovnakom období minulého roka. Zníženie počtu dopravných nehôd je jedným z hlavných cieľov Policajného zboru Slovenskej republiky. Za úspešne klesajúcim štatistickým ukazovateľom sú okrem nového hodnotiaceho systému policajtov, teda osobnej zodpovednosti dopravného policajta za v  službe zverený úsek, aj ďalšie aktivity, ktoré Policajný zbor od začiatku roka pre verejnosť na cestách zabezpečuje. Nie sú to len dopravno-bezpečnost-

né akcie, ale aj informácie odporúčacieho, upozorňujúceho a preventívneho charakteru. Už viac ako rok je cieľom polície zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách, nie vyberanie pokút. Denne verejnosť informujeme o dopravných hliadkach na celom území Slovenska, vopred upozorňujeme o  plánovaných a  prebiehajúcich dopravno-bezpečnostných akciách. Nezabúdame na včasné publikovanie obmedzení a výnimiek, a to nielen pre vodičov nákladnej dopravy. Na webových stránkach nájdu občania prehľad nehodových úsekov, ktoré pravidel-

ne aktualizujeme, ako aj informácie o prejazdnosti mostov z pohľadu ich zaťažiteľnosti a nedostatkov na nich. Preventívnymi radami, upozorneniami a odporučeniami sa polícia obracia aj na ostatných účastníkov cestnej premávky – chodcov a motocyklistov. Znižovanie dopravných nehôd a  ich následkov nie je záležitosťou len polície, ale aj celej spoločnosti. Polícia sa práve poskytovaním preventívnych informácií snaží občanov vtiahnuť do úsilia bezpečných ciest bez nehôd. Jozef Vasilík, riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

TV PROGRAM

TELEVÍZNY PROGRAM Piráti Karibiku

20:15

Dobrodružný / Akčný / Fantasy / Komedia USA, 2006, 150 min

SOBOTA 15.10.

TIPY TÝŽDŇA PIATOK 14.10.

strana

11. október 2011 ĽN č. 39

5

11.10. - 17.10. 2011 Diabolská svokra

20:00

Komédia / Romantický USA, 2005, 102 min zdroj foto: www.csfd.cz

UTOROK 11.10.2011

05:35 Dámsky klub „N“ 07:00 Slovensko dnes 07:10 Správy STV 07:25 Góly - body - sekundy 07:45 Vojna kuchárov 08:10 5 proti 5 08:55 Duel 09:25 Tajomstvo mojej kuchyne 10:15 Komisárka: Melódia smrti 11:05 Sila lásky III. 172/244 12:00 Poludňajšie správy 12:10 Dámsky klub 13:35 Sladká Valentína 158/178 14:25 Divoký anjel 26/270 15:15 Sudkyňa Amy 16:00 Správy STV o 16:00 16:15 Góly - body - sekundy 16:25 Počasie 16:30 Vojna kuchárov 17:05 Duel 17:35 5 proti 5 18:20 Sila lásky V. 26/274 19:15 Slovensko dnes 19:30 Správy STV 19:45 Góly - body - sekundy 19:55 Počasie 20:05 Kto hovorí pravdu? 21:00 GYMPEL.TV 22:05 Nočné správy STV 22:15 Počasie 22:18 Góly - body - sekundy

22:25 Zákon a poriadok: Špeciálna jednotka VI. 21/22 23:10 Komisárka: Melódia smrti 00:00 Sudkyňa Amy: Nikto nechce inkvizíciu 68 00:40 Divoký anjel 26/270 01:25 Reportéri 01:55 Správy STV o 16:00 02:10 Góly - body - sekundy 02:20 Jozef a jeho bratia 03:10 Sila lásky III. 172/244

07:00 Regionálny denník 07:30 Komentáre 08:00 Živá panoráma 08:30 Pre materské školy: Tisíci džbán 09:05 Ovce.sk 09:10 Dámsky klub 10:30 Športové ozveny 11:00 Rieky sveta: Mekong, rieka živiteľka 6/7 11:35 Fokus - práca 12:20 Živá panoráma 13:10 Klenotnica východoslovenského folklóru: Tanečníci 13:40 VAT 14:10 Diagnóza: Degenerácia sietnice 14:35 Medicína - Nepozorovane prichádzame o zrak? 15:35 Orientácie

16:10 Môj príbeh: Závislý kazateľ 16:25 Národnostný magazín 17:00 Regionálny denník 17:30 Medzinárodný terorizmus po roku 1945: ETA 6/26 18:00 Občan za dverami 18:28 6 miliárd názorov - Láska 1 18:30 Večerníček 18:40 Fokus - zdravie 19:30 Futbal - kvalifikácia EURO 2012 21:45 Keno 10 21:50 Polícia 22:00 Večer na tému 23:35 Autosalón 23:55 Udalosti ČT 00:25 Správy STV „N“ 00:40 Záznam zo zasadnutia NR

06:00 Teleráno 08:15 Bez servítky 09:10 Kobra 11 IX. 3/16 10:10 Protilátka 12:15 Bez stopy III. 16/23 13:05 Rýchle Televízne noviny 13:10 Odložený prípad V. 12/18 14:10 Monk III. 7/16 15:00 Rýchle Televízne noviny 15:05 Teória veľkého tresku II. 15:30 Krok za krokom VI. 19/24 15:55 Rýchle Televízne noviny 16:00 Myšlienky vraha VI. 12/24 17:00 Prvé Televízne noviny

17:25 Počasie 17:30 Reflex 17:55 Rýchle Televízne noviny 18:00 Bez servítky 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:45 Počasie 19:50 Športové noviny 20:00 Tisíc a jedna noc 164/180 21:00 Ordinácia v ružovej záhrade 22:00 Adela show 22:45 Nočné Televízne noviny 23:10 Mentalista II. 22/23 00:05 Smrtiace safari 01:45 Krvavý zločin

05:00 Hoď svišťom: Biznis po rusky 6 05:35 Kutyil s.r.o. 06:00 NOVINY TV JOJ 06:25 KRIMI 06:50 NOVINY TV JOJ 07:10 KRIMI 07:40 NOVINY TV JOJ 08:00 Súdna sieň: Botoxová obluda 09:00 Panelák VIII.: Prepočítavanie hlasov 37 10:00 Náš nový dom III. 2 11:00 Profesionáli II. 12:00 NOVINY O 12:00 13:00 Numb3rs III. 5 14:00 Bostonské zločiny I. 15 15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.

16:00 Takešiho hrad I. 16:30 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II. 9 17:00 NOVINY O 17:00 17:30 Kutyil s.r.o. 18:00 Súdna sieň ŠPECIÁL - Najviac trpia deti: Si na rade 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:55 ŠPORT 19:59 NAJLEPŠIE POČASIE 20:15 Panelák VIII.: Masér 38 21:15 Mama, ožeň ma! - Týždeň šiesty 22:40 C.S.I.: Kriminálka New York 23:40 C.S.I.: Kriminálka Miami V. 00:35 Špeciálne komando IV. 16 01:30 Mama, ožeň ma! - Týždeň šiesty 02:30 C.S.I.: Kriminálka New York VII. 6 03:10 Náš nový dom III. 2 04:00 Numb3rs I. 5 04:40 Bostonské zločiny I. 15

06:05 Zpravodajství TV Prima 06:55 Minuty regionu 07:05 Fakta Barbory Tachecí 07:20 Párty s kuchařem 07:50 VIP zprávy 08:25 M*A*S*H 188 09:10 Prostřeno!

10:05 To je vražda, napsala XII: Vojákova stopa 16 11:05 Diagnóza vražda I: Zmizení 2/2 7 12:05 Policie Hamburk III: Srdce především 6 13:05 Odpadlík II: Slepá ulice a snadný prachy 4 14:05 Kutil Tim VIII: Marná lásky snaha 1/2 18 14:35 Můj přítel Monk II: Pan Monk jde do vězení 16 15:35 Rosamunde Pilcher: Mraky na obzoru 17:40 Regionální zpravodajství 17:40 Minuty regionu 17:50 Fakta Barbory Tachecí 18:00 Prostřeno! 18:55 Zprávy TV Prima 19:20 Krimi zprávy: Aktuální zpravodajství 19:35 Krimi plus: Publicistika: rozhovory, komentáře, analýzy 19:50 VIP zprávy 20:00 Nikdo není dokonalý 21:20 Soukromá dramata 22:15 Sběratelé kostí IV: Bobr a vydra 24 23:15 Myšlenky zločince V: Prázdný pohled 6 00:15 Nedokonalé zločiny IV: Úplatek 13 01:25 Volejte Věštce

STREDA 12.10.2011

06:10 Udalosti ČT 06:40 Slovensko dnes 06:50 Správy STV 07:10 Góly - body - sekundy 07:30 Vojna kuchárov 07:55 5 proti 5 08:40 Duel 09:15 Reportéri 09:40 Zverinec 10:10 Profesionáli: Za všetkým hľadaj ženu 1/13 11:05 Sila lásky III. 173/244 12:00 Poludňajšie správy 12:10 Dámsky klub 13:35 Sladká Valentína 159/178 14:25 Divoký anjel 27/270 15:10 Sudkyňa Amy 16:00 Správy STV o 16:00 16:15 Góly - body - sekundy 16:25 Počasie 16:30 Vojna kuchárov 17:00 Duel 17:35 5 proti 5 18:20 Sila lásky V. 27/274 19:15 Slovensko dnes 19:30 Správy STV 19:45 Góly - body - sekundy 19:55 Počasie 20:05 Honba za pokladom Nibellungov 22:05 Nočné správy STV

22:15 Počasie 22:20 Góly - body - sekundy 22:30 Unesení 4/10 23:55 Profesionáli 00:45 Sudkyňa Amy: Vráť sa skoro 69 01:30 Divoký anjel 27/270 02:15 Unesení 4/10 03:35 Sila lásky III. 173/244 04:25 Sila lásky V. 27/274

06:49 Záver vysielania 07:25 Regionálny denník 08:00 Živá panoráma 08:30 Pre materské školy 08:55 Ovce.sk 09:00 Dámsky klub „N“ 10:20 Národnostný magazín: Rusínsky 10:50 Medzinárodný terorizmus po roku 1945: ETA 6/26 11:25 Fokus - zdravie 12:10 Živá panoráma 12:55 Klenotnica východoslovenského folklóru: Muzikanti 13:25 Občan za dverami 14:00 Večer na tému 15:40 Rozmar starej dámy 16:25 Maďarský magazín 17:00 Regionálny denník 17:30 Cena prírody I.: Rozkvet alebo prepad 6/6

18:00 Senior klub 18:30 Večerníček: Čo videli stromy 4/7 18:40 Fokus - peniaze 19:30 Správy STV „N“ 19:45 Správy - Hírek 19:50 Keno 10 20:05 Nechcené deti 20:30 Nechcené deti po 10 rokoch - Chcela som byť matka 21:00 Spektrum vedy 21:30 Komentáre 21:55 Martin Ťapák jubiluje: Nevesta hôľ 23:25 Udalosti ČT 23:55 Správy - Hírek 00:05 Správy STV „N“ 00:20 Záznam zo zasadnutia NR

06:00 Teleráno 08:15 Bez servítky 09:10 Kobra 11 IX. 4/16 10:10 Daj si pohov, kamoš! 12:10 Bez stopy III. 17/23 13:00 Rýchle Televízne noviny 13:05 Odložený prípad V. 13/18 14:05 Monk III. 8/16 14:55 Rýchle Televízne noviny 15:00 Teória veľkého tresku II. 21/23 15:30 Krok za krokom VI. 20/24 15:55 Rýchle Televízne noviny

16:00 Myšlienky vraha VI. 13/24 17:00 Prvé Televízne noviny 17:25 Počasie 17:30 Reflex 17:55 Rýchle Televízne noviny 18:00 Bez servítky 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:45 Počasie 19:50 Športové noviny 20:00 Modré z neba 22:10 Nočné Televízne noviny 22:35 NCIS VIII. 12/24 23:35 Zelené peklo 01:25 Leví brloh 03:10 Flash Gordon 19/22 03:50 Kobra 11 IX. 4/16 04:50 TELEVÍZNE NOVINY

05:20 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II. 9 05:40 Kutyil s.r.o. 06:00 NOVINY TV JOJ 06:25 KRIMI 06:50 NOVINY TV JOJ 07:15 KRIMI 07:45 NOVINY TV JOJ 08:00 Súdna sieň: Silvester 09:00 Panelák VIII.: Masér 38 10:00 Náš nový dom III. 3 11:00 Profesionáli II.: Miňo opäť policajtom 8 12:00 NOVINY O 12:00

13:00 Numb3rs III. 6 14:00 Bostonské zločiny I. 16 15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V. 16:00 Takešiho hrad I. 16:30 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II. 10 17:00 NOVINY O 17:00 17:30 Kutyil s.r.o. 18:00 Súdna sieň ŠPECIÁL - Najviac trpia deti: Zdedil dosť! 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:55 ŠPORT 19:59 NAJLEPŠIE POČASIE 20:15 Panelák VIII.: Žiarlivosť 39 21:15 Hawaii 5.0 8 22:10 Kosti VI. 8 23:10 Kosti IV. 11 00:10 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas 01:10 Hawaii 5.0 8 01:55 ČREPINY 02:55 Náš nový dom III. 3 03:40 Numb3rs I. 6 04:20 Bostonské zločiny I. 16

06:05 Zpravodajství TV Prima 06:55 Minuty regionu 07:05 Fakta Barbory Tachecí 07:20 Párty s kuchařem 07:50 VIP zprávy 08:25 M*A*S*H 189 09:10 Prostřeno!

10:05 To je vražda, napsala XII: Důkaz nepřátelství 17 11:05 Diagnóza vražda I: Záměna 12:05 Policie Hamburk III: Nic než pravda 7 13:05 Odpadlík II: Králík a liška 5 14:05 Kutil Tim VIII: Marná lásky snaha 2/2 19 14:35 Můj přítel Monk III 15:35 Rosamunde Pilcher 17:40 Minuty regionu 17:40 Regionální zpravodajství 17:50 Fakta Barbory Tachecí 18:00 Prostřeno! 18:55 Zprávy TV Prima 19:20 Krimi zprávy: Aktuální zpravodajství 19:35 Krimi plus: Publicistika: rozhovory, komentáře, analýzy 19:50 VIP zprávy 20:00 Cesty domů: Ahoj, princezno 74 21:20 TOP STAR magazín 22:25 Castle na zabití II: Navěky družičkou 12 23:25 Anatomie lži I: Zlomené srdce 8 00:25 Nedokonalé zločiny IV: Legionář 14 01:35 Volejte Věštce 03:30 Nedokonalé zločiny IV: Legionář 14 04:30 S Italem v kuchyni

ŠTVRTOK 13.10.2011

05:15 Dámsky klub „N“ 06:35 Udalosti ČT 07:10 Správy STV 07:35 Vojna kuchárov 08:00 5 proti 5 08:40 Duel 09:15 Kto hovorí pravdu? 10:10 Profesionáli: Šialenec 2/13 11:05 Sila lásky III. 174/244 12:00 Poludňajšie správy 12:10 Dámsky klub 13:35 Sladká Valentína 160/178 14:20 JAG 16:00 Správy STV o 16:00 16:15 Góly - body - sekundy 16:25 Počasie 16:30 Vojna kuchárov 17:05 Duel 17:35 5 proti 5 18:20 Sila lásky V. 28/274 19:15 Slovensko dnes 19:30 Správy STV 19:45 Góly - body - sekundy 19:55 Počasie 20:05 Krajina rebelov 6/7 22:05 Nočné správy STV 22:15 Počasie 22:18 Góly - body - sekundy 22:25 Tandemy 22:55 R.I.S. Oddelenie vedeckého vyšetrovania IV: Legionár

23:55 JAG 01:30 Profesionáli: Šialenec 2/13 02:20 Tandemy 02:45 R.I.S. Oddelenie vedeckého vyšetrovania IV: Legionár 14/20 03:45 Sila lásky III. 174/244 04:35 Sila lásky V. 28/274

06:29 Záver vysielania 07:00 Regionálny denník 07:30 Komentáre 08:00 Živá panoráma 08:30 Pre materské školy 08:55 Ovce.sk 09:00 Dámsky klub „N“ 10:20 Maďarský magazín 10:50 Cena prírody I.: Rozkvet alebo prepad 6/6 11:20 Fokus - peniaze 12:05 Živá panoráma 12:45 Klenotnica východoslovenského folklóru: Speváci 13:15 Senior klub 13:45 Polícia 13:55 Karpaty 14:15 Fokus - práca 15:10 Ľahký kabát mladosti 16:10 Halali 16:45 Profesionál 17:00 Regionálny denník 17:30 Muži a kamióny: Turecko

18:00 Eurovirtuál 18:15 Eurovirtuál 18:30 Večerníček 18:40 Fokus - právo 19:30 Správy STV „N“ 19:45 Správy - Hírek 19:50 Keno 10 20:00 Večer pod lampou 21:30 Komentáre 21:55 Večer pod lampou 00:25 Udalosti ČT 01:00 Správy - Hírek 01:05 Správy STV „N“ 01:20 Záznam zo zasadnutia NR

06:00 Teleráno 08:25 Bez servítky 09:20 Kobra 11 IX. 5/16 10:20 Daj si pohov, kamoš! 2 12:15 Bez stopy III. 18/23 13:05 Rýchle Televízne noviny 13:10 Odložený prípad V. 14/18 14:10 Monk III. 9/16 15:00 Rýchle Televízne noviny 15:05 Teória veľkého tresku II. 15:30 Krok za krokom VI. 21/24 15:55 Rýchle Televízne noviny 16:00 Myšlienky vraha VI. 14/24 17:00 Prvé Televízne noviny 17:25 Počasie 17:30 Reflex 17:55 Rýchle Televízne noviny

18:00 Bez servítky 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:45 Počasie 19:50 Športové noviny 20:00 Tisíc a jedna noc 165/180 21:00 Ordinácia v ružovej záhrade V. 22:00 Adela show 22:45 Nočné Televízne noviny 23:10 NCIS: Los Angeles I. 19/24 00:05 Žralok zabijak 01:35 Vraždiaci dotyk 03:15 Flash Gordon 20/22 03:55 Kobra 11 IX. 5/16 04:50 TELEVÍZNE NOVINY

05:00 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II. 10 05:25 Kutyil s.r.o. 05:45 NOVINY TV JOJ 06:10 KRIMI 06:35 NOVINY TV JOJ 07:00 KRIMI 07:25 NOVINY TV JOJ 08:00 Súdna sieň: Ako poslušný pes 09:00 Panelák VIII.: Žiarlivosť 39 10:00 Náš nový dom III. 4 11:00 Profesionáli II.: Statočné srdce 9 12:00 NOVINY O 12:00 13:00 Kosti IV. 11

14:00 Bostonské zločiny I. 17/17 15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V. 16:00 Takešiho hrad I. 16:30 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II. 11 17:00 NOVINY O 17:00 17:30 Kutyil s.r.o. 18:00 Súdna sieň ŠPECIÁL - Najviac trpia deti: Vráť sa do decáku 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:55 ŠPORT 19:59 NAJLEPŠIE POČASIE 20:15 Panelák VIII.: Masér vs. milenec 40 21:15 Áno, šéfe! 22:30 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XI. 16 23:30 C.S.I.: Kriminálka Miami V. 23 00:25 Špeciálne komando IV. 17 01:25 Áno, šéfe! 02:15 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XI. 16 02:55 Náš nový dom III. 4 03:40 Numb3rs I. 7 04:20 Bostonské zločiny I. 17/17

06:05 Zpravodajství TV Prima 06:55 Minuty regionu 07:05 Fakta Barbory Tachecí

07:20 Párty s kuchařem 07:50 VIP zprávy 08:25 M*A*S*H 190 09:10 Prostřeno! 10:05 To je vražda, napsala XII: Dvojí hra pod Jižním křížem 18 11:05 Diagnóza vražda I 12:05 Policie Hamburk III: Kde je máma? 8 13:05 Odpadlík II: Dobrý skutek 6 14:05 Kutil Tim VIII: Sousedé 20 14:35 Můj přítel Monk III: Pan Monk a bezpečný úkryt 2 15:35 Rosamunde Pilcher: Neobyčejná láska 17:40 Minuty regionu 17:40 Regionální zpravodajství 17:50 Fakta Barbory Tachecí 18:00 Prostřeno! 18:55 Zprávy TV Prima 19:20 Krimi zprávy: Aktuální zpravodajství 19:35 Krimi plus: Publicistika: rozhovory, komentáře, analýzy 19:50 VIP zprávy 20:00 Bubo bubo 21:20 Ano, šéfe! 22:25 Hawaii 5-0: Špinavý polda 8 23:25 Nikdo není dokonalý 00:40 Mstitel 02:30 Volejte Věštce 04:15 Receptář prima nápadů


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

6

strana

TV PROGRAM

11. október 2011 ĽN č. 39 PIATOK 14.10.2011

05:25 Dámsky klub „N“ 06:45 Slovensko dnes 07:00 Správy STV 07:15 Góly - body - sekundy 07:30 Vojna kuchárov 08:00 5 proti 5 08:40 Duel 09:15 Chodili sme spolu 10:10 Profesionáli 11:10 Sila lásky III. 175/244 12:00 Poludňajšie správy 12:10 Dámsky klub 13:35 Sladká Valentína 161/178 14:20 Divoký anjel 28/270 15:10 JAG: Tieň 1/20 16:00 Správy STV o 16:00 16:15 Góly - body - sekundy 16:25 Počasie 16:30 Vojna kuchárov 17:05 Duel 17:35 5 proti 5 18:20 Sila lásky V. 29/274 19:15 Slovensko dnes 19:30 Správy STV 19:45 Góly - body - sekundy 19:55 Počasie 20:05 Kaviareň Slávia 21:00 TOP STAR Extra 22:05 Nočné správy STV 22:15 Počasie 22:18 Góly - body - sekundy

22:35 Inšpektor Rocca 00:15 JAG: Tieň 1/20 01:00 Profesionáli: Starého psa novým kúskom nenaučíš 01:55 Divoký anjel 28/270 02:35 TOP STAR Extra: Dagmar Veškrnová - Havlová 03:25 Správy STV o 16:00 03:45 Jánošíkove dni 2010 04:05 Sila lásky III. 175/244 04:55 Sila lásky V. 29/274

06:45 Profesionál 07:00 Regionálny denník 07:30 Komentáre 08:00 Živá panoráma 08:30 Pre materské školy: Maškrtníček 08:55 Ovce.sk 09:00 Dámsky klub „N“ 10:20 Muži a kamióny: Turecko 5/10 10:55 Fokus - právo 11:50 MS v gymnastike-šport. gymnastika 15:00 Spektrum vedy: Spektrum vedy 15:30 Eurovirtuál 15:40 Eurovirtuál 16:05 Keď sa láska rozladí 16:40 Tempo 17:00 Regionálny denník

17:30 Z mesta do mesta 18:00 Televíkend: Turistické inšpirácie 18:30 Večerníček: Čo videli stromy 6/7 18:40 Fokus - rodina 19:30 Správy STV „N“ 19:45 Správy - Hírek 19:50 Keno 10 20:05 Ako nás sformovala Zem: Planéta ľudí 21:00 Família - Matka na plný úväzok 21:30 Komentáre 22:00 České milovanie: O láske handicapovaných 22:25 Kino na Dvojke: Polnočný bozk 00:05 Big Bít 12/42 01:05 Správy - Hírek 01:10 Udalosti ČT 01:40 Správy STV „N“ 01:55 Záznam zo zasadnutia NR

06:00 Teleráno 08:30 Bez servítky 09:25 Kobra 11 IX. 6/16 10:25 Podaj mi pomocnú ruku! 12:10 Bez stopy III. 19/23 13:05 Rýchle Televízne noviny 13:10 NCIS VIII. 12/24 14:05 Monk III. 10/16

15:00 Rýchle Televízne noviny 15:05 Teória veľkého tresku II. 23/23 15:30 Krok za krokom VI. 22/24 15:55 Rýchle Televízne noviny 16:00 Myšlienky vraha VI. 15/24 17:00 Prvé Televízne noviny 17:25 Počasie 17:30 Reflex 17:55 Rýchle Televízne noviny 18:00 Bez servítky 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:45 Počasie 19:50 Športové noviny 20:00 LET´S DANCE 23:00 LET´S DANCE - Rozhodnutie 23:20 Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street 01:35 Mladí, krásni a skazení 03:00 Flash Gordon 21/22 04:20 TELEVÍZNE NOVINY

05:00 Črepiny 05:30 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II. 11 05:55 NOVINY TV JOJ 06:15 KRIMI 06:40 NOVINY TV JOJ 07:00 KRIMI 07:35 NOVINY TV JOJ 08:00 Súdna sieň: Nesplnená dohoda

09:00 Panelák VIII. 40 10:00 Náš nový dom III. 5 11:00 Profesionáli II.: Hajzlákoví zlodeji 10 12:00 NOVINY O 12:00 13:00 Kosti VI. 8 14:00 Bostonské zločiny III. 1/24 15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V. 23 16:00 Takešiho hrad I. 16:30 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II. 12 17:00 NOVINY O 17:00 17:30 Kutyil s.r.o. 18:00 Súdna sieň ŠPECIÁL - Najviac trpia deti: Vypadni z nášho života! 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:55 ŠPORT 19:59 NAJLEPŠIE POČASIE 20:15 Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža 23:20 Tajomná schránka 01:20 Mŕtva zóna 03:15 Náš nový dom III. 5 04:00 Numb3rs I. 8 04:40 Bostonské zločiny III. 1/24

06:05 Zpravodajství TV Prima 06:55 Minuty regionu 07:05 Fakta Barbory Tachecí

07:20 Párty s kuchařem 07:50 VIP zprávy 08:25 M*A*S*H 191 09:10 Prostřeno! 10:05 To je vražda, napsala XII: Závod na život a na smrt 19 11:05 Diagnóza vražda I: Smrtící kouzlo 10 12:05 Policie Hamburk III: Tvrdě na hraně 9 13:05 Odpadlík II: Takové spořádané městečko 7 14:05 Kutil Tim VIII: Zachraňte železářství 21 14:35 Můj přítel Monk III: Pan Monk a výpadek proudu 3 15:35 Rosamunde Pilcher: Spící tygr 17:40 Minuty regionu 17:40 Regionální zpravodajství 17:50 Fakta Barbory Tachecí 18:00 Prostřeno! 18:55 Zprávy TV Prima 19:20 Krimi zprávy: Aktuální zpravodajství 19:35 Krimi plus: Publicistika: rozhovory, komentáře, analýzy 19:50 VIP zprávy 20:00 Žhavé výstřely 22:10 Show Jana Krause 23:10 Cesty k úspěchu 23:20 Annapolis 01:35 Čelisti 3

06:30 KRIMI 06:55 NOVINY TV JOJ 07:20 Ninjago - Kráľ temnôt 08:00 Princezná Sissi 09:00 Fantastická štvorka 09:30 Rozprávková jazda 10:00 Mama, ožeň ma! - Týždeň šiesty 11:15 Hoď svišťom: Biznis po rusky 6 12:00 NOVINY O 12:00 13:00 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT 15:00 X FACTOR USA 2011 17:00 Tajomná schránka 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:55 ŠPORT 19:59 NAJLEPŠIE POČASIE 20:15 Plán hry 22:35 Prezidentov muž 2 - Ground Zero 00:35 Zachránené siroty 02:50 Prezidentov muž 2 - Ground Zero 04:20 Legenda o Pátračovi 5,6

06:00 Zpravodajství TV Prima 06:50 Beyblade Metal Fusion: L-Drago se probouzí 13 07:20 Tutenstein I 07:50 M*A*S*H 191 08:20 Autosalon 09:40 Top Gear 2011 7 10:45 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT 12:55 Fanaticky zamilován 15:15 Columbo: Dvojexpozice 16:50 Moje místo 18:00 Jak se staví sen 18:55 Zprávy TV Prima 19:20 Krimi zprávy: Aktuální zpravodajství 19:35 Krimi plus: Publicistika: rozhovory, komentáře, analýzy 19:50 VIP zprávy 20:00 Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň 23:10 Hitman 01:15 Cela 03:15 Volejte Věštce

SOBOTA 15.10.2011

05:45 Slovensko v obrazoch 06:10 Udalosti ČT 06:40 Slovensko dnes 06:55 Správy STV 07:10 Góly - body - sekundy 07:25 101 dalmatíncov 57/65 07:45 Rýchla rota Chipa a Dala 08:10 Fidlibumove rozprávky 08:40 Superchyty 09:05 Hádaj, kto nás pozval? 09:50 Deti o deťoch 10:10 ... a just! (dohoda možná) 10:35 Kaviareň Slávia 11:30 K jubileu Martina Ťapáka 12:25 Autosalón 12:55 Zlomok sekundy 6/14 14:05 Ach, tá šľachta 15:35 Krajina rebelov 6/7 17:25 On Air 17:55 Zverinec 18:15 GYMPEL.TV 19:10 Poklady sveta: Visutá gondola v Portugalete 19:30 Správy STV 19:45 Góly - body - sekundy

19:55 Počasie 20:05 Pošta pre teba 21:05 Drážďanské peklo 1/2 22:35 Góly - body - sekundy 22:45 V zajatí objektívu 00:30 On Air 00:55 Drážďanské peklo 1/2 02:25 V zajatí objektívu 03:55 Ach, tá šľachta

06:20 MS v gymnastike-šport. gymnastika 09:30 KE 2013 09:40 Ako nás sformovala Zem 10:30 Občan za dverami 11:00 Cesty nádeje 11:30 Senior klub 11:55 5 minút po dvanástej 13:10 Formula 1 - kvalifikácia 14:20 Kapura 15:05 Farmárska revue 15:20 Zelená revue 15:35 Test magazín 15:45 Martin Ťapák jubiluje: Prečo Adam Chvojka vicerichtár spáva doma

16:40 Svadba spod Poľany 17:15 Z chlapčeka vojak 18:00 Zvieratá pomocníci 18:28 6 miliárd názorov - Láska 2 18:30 Večerníček 18:40 Táraninky: Rozprávky 18:45 Sigord 19:30 Správy STV „N“ 19:45 Národnostné správy 19:50 Keno 10 20:00 Najriskantnejšie technické operácie: Lietadlo na pohotovosti 6/10 20:50 Gen.sk: Anton Heretik 21:05 Československý filmový týždenník 21:15 Anjeli strážni Kláry Issovej 21:50 Hlava 22 23:55 BJD 2010 Gustav Brom Orchestra (Česko,Slovensko) 00:50 Udalosti ČT 01:20 Správy STV „N“

11/14 06:25 Malí Flintstonovci 13/26 06:45 Alf IV. 4-5/24 07:45 Volanie divočiny: Nové dobrodružstvo 09:45 Dva a pol chlapa VI. 24/24 10:15 Kráľovské výkupné 12:15 Za plotom 13:50 Klokan Jack 15:40 Charlieho anjeli 17:35 Rýchle Televízne noviny 17:40 Partička 18:20 Rýchle Televízne noviny 18:25 Smotánka 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:45 Počasie 19:50 Športové noviny 20:00 Diabolská svokra 22:20 Len strieľaj! 00:00 Priamy zásah 02:00 Tábor tigrov 03:30 Protilátka

05:10 Dobrodružstvá Jackieho Chana II. 24-25/39 05:55 Scooby Doo, ako sa máš I.

05:20 NOVINY TV JOJ 05:45 KRIMI 06:10 NOVINY TV JOJ

NEDEĽA 16.10.2011

06:10 Udalosti ČT 06:40 Správy STV 07:00 Góly - body - sekundy 07:10 101 dalmatíncov 58/65 07:35 Rýchla rota Chipa a Dala 08:00 Maškrtníček 08:25 Mať tak o koliesko viac: Očkovanie 08:35 Heidi: Odhalenie 20/26 09:00 Nekonečný príbeh 3/13 09:45 Poklady sveta: Visutá gondola v Portugalete 10:05 Planéta Zem zhora IV.: Senegal, národný park Djoudj 10:55 Slovensko v obrazoch 11:25 Svet v obrazoch 11:55 O 5 minút 12 13:05 Agatha Christie 14:45 Film pre pamätníkov - k jubileu Martina Ťapáka 16:15 Pošta pre teba 17:20 Fenomén Junior 17:50 Štýlovo 18:25 Tajomstvo mojej kuchyne 19:05 Poklady sveta: Ravenna Taliansko 19:30 Správy STV

19:45 Góly - body - sekundy 19:55 Počasie 20:05 Zlomok sekundy 7/14 21:15 Drážďanské peklo 2/2 22:45 Góly - body - sekundy 22:55 Odpískané 23:40 Agatha Christie

06:15 Halali 06:40 Zvieratá pomocníci: Sokol, majster lovu 4/6 07:10 Televíkend: Turistické inšpirácie 07:40 Formula 1 - hlavné preteky 10:00 Farmárska revue 10:15 Zelená revue 10:35 Test magazín 10:45 Najriskantnejšie technické operácie 11:35 Noc v archíve 12:35 Múdra princezná 13:50 Gen.sk: Anton Heretik 14:00 Slovo 14:10 Orientácie 14:35 Môj príbeh: Prehral som milión a pol 15:00 Folklórny festival Východná 2009: Korene a iné tvary

15:30 Família - Matka na plný úväzok 15:55 Anjeli strážni Kláry Issovej 16:30 3 x s Ladislavom Chudíkom: Jacobowski a plukovník 18:00 Na ceste: Na ceste po Alorskom súostroví 18:28 6 miliárd názorov - Láska 3 18:30 Večerníček 18:40 Táraninky: Sklo 18:50 On Air 19:15 Poklady Slovenska 19:30 Správy STV „N“ 19:45 Keno 10 19:50 Invencie: Karol Baron - V ríši divov 20:00 Dokumentárny klub: Po stopách Gándhího 20:55 Umenie 2011: Vizuálne umenie 21:25 Kinorama 21:55 Pozvánka do divadla: Jeppe z vŕšku 23:55 Takí sme boli: Životopisné hry o svetových osobnostiach 00:10 MS v gymnastike-šport. gymnastika 03:25 Udalosti ČT 03:55 Správy STV „N“

05:55 Dobrodružstvá Jackieho Chana II. 26-27/39 06:45 Scooby Doo, ako sa máš I. 12/14 07:15 Malí Flintstonovci 14/26 07:40 Alf IV. 6-7/24 08:40 Anna zo Zeleného domu I. 09:35 LET´S DANCE 12:40 Zo zákulisia Markízy 13:00 Na telo 13:25 Lampáreň 14:05 Ničivá smršť 16:05 Rýchle Televízne noviny 16:15 Láska s výstrahou 18:15 Rýchle Televízne noviny 18:20 Susedia 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:45 Počasie 19:50 Športové noviny 20:00 Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda 22:10 STEVEN SEAGAL: Strážca spravodlivosti 23:10 Okrsok 13 00:55 Smrtonosný dopad 04:05 Smotánka 04:50 TELEVÍZNE NOVINY

05:40 TOP STAR 06:25 KRIMI 06:50 NOVINY TV JOJ 07:15 Blízko smrti 08:00 Simpsonovci XX. 8,9,10,11 10:00 Stratené duše V. 17 11:00 Glee II. 6 12:00 Klamári III. 6 13:00 V poslednej chvíli 15:00 Plán hry 17:15 TOP STAR 18:20 Nové bývanie 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:55 ŠPORT 19:59 NAJLEPŠIE POČASIE 20:15 ČESKOSLOVENSKOMÁTALENT 22:20 C.S.I.: Kriminálka Miami 23:15 Obeť kanibala 01:10 V poslednej chvíli 02:40 Glee II. 6 03:25 Solaris

05:00 Nikdo není dokonalý 06:00 Zpravodajství TV Prima

07:10 Beyblade Metal Fusion: Vzpomínky na Rya 14 07:40 Tutenstein I: Stařík Tut 14 08:10 Tajemství 2. světové války: Pravda o Rommelovi 6 09:20 Svět 2011 09:55 Zločiny v zahradách III: Koho to přinesl čáp? 6 11:00 Partie 11:45 Receptář prima nápadů 13:00 Krajina s nábytkem 15:05 Vraždy v Midsomeru XI: Čarodějův synovec 17:10 Nové hnízdo 18:00 S Italem v kuchyni 18:55 Zprávy TV Prima 19:20 Krimi zprávy: Aktuální zpravodajství 19:35 Krimi plus: Publicistika: rozhovory, komentáře, analýzy 19:50 VIP zprávy 20:00 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT 22:05 Česká spojka 00:35 Myšlenky zločince I 22 01:30 Volejte Věštce 03:15 Zločiny v zahradách III: Koho to přinesl čáp? 6 04:05 Tajemství 2. světové války

PONDELOK 17.10.2011

07:20 Udalosti ČT 07:50 Správy STV 08:15 Vojna kuchárov 08:40 Fenomén Junior 09:10 Duel 09:40 Tandemy 10:10 Profesionáli 11:10 Sila lásky III. 176/244 12:00 Poludňajšie správy 12:10 Dámsky klub 13:35 Sladká Valentína 162/178 14:25 Divoký anjel 29/270 15:10 JAG: Nehodný syn 2/20 16:00 Správy STV o 16:00 16:15 Góly - body - sekundy 16:25 Počasie 16:30 Vojna kuchárov 17:05 Duel 17:35 5 proti 5 18:20 Sila lásky V. 30/274 19:15 Slovensko dnes 19:30 Správy STV 19:45 Góly - body - sekundy 19:55 Počasie 20:05 Láska je len slovo 21:35 Reportéri

22:05 Nočné správy STV 22:15 Počasie 22:18 Góly - body - sekundy 22:25 Genesis: Zrodenie vraha 23:20 JAG: Nehodný syn 2/20 00:10 Profesionáli

07:05 Dokumentárny klub 08:00 Živá panoráma 08:30 Hádaj, kto nás pozval? 09:10 Ovce.sk 09:15 Dámsky klub „N“ 10:35 Cesty nádeje 11:00 Na ceste 11:40 Fokus - rodina 12:25 Živá panoráma 13:00 Na ľudovú nôtu 13:20 Umenie 2011 13:45 Kinorama 14:15 Autosalón 14:40 Odpískané 15:30 Magazín Ligy majstrov 16:00 Športové ozveny 16:25 Rómsky magazín 17:00 Regionálny denník 17:30 Rieky sveta 18:00 VAT

18:30 Večerníček 18:40 Fokus - práca 19:30 Správy STV „N“ 19:45 Správy - Hírek 19:50 Keno 10 20:00 Diagnóza: Cystická fibróza 20:20 Medicína - Lupus 21:30 Komentáre 21:55 Testament 00:00 Test magazín 00:10 Udalosti ČT

06:00 Teleráno 08:15 Bez servítky 09:10 Kobra 11 IX. 7/16 10:10 Uletená rodinka 12:00 Bez stopy III. 20/23 12:55 Rýchle Televízne noviny 13:00 Odložený prípad V. 15/18 13:55 Monk III. 11/16 14:45 Rýchle Televízne noviny 14:50 Teória veľkého tresku III. 15:20 Susedia 15:55 Rýchle Televízne noviny 16:00 Myšlienky vraha VI. 16/24 17:00 Prvé Televízne noviny 17:25 Počasie

17:30 Reflex 17:55 Rýchle Televízne noviny 18:00 Bez servítky 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:45 Počasie 19:50 Športové noviny 20:00 Tisíc a jedna noc 166/180 21:15 Zita na krku 21:50 Partička 22:30 Nočné Televízne noviny 22:55 Elitná jednotka 00:55 Vražedná bleskovka 02:30 Smallville VII. 16/20

05:00 Klamári III. 6 05:40 KRIMI 06:00 NOVINY TV JOJ 06:30 KRIMI 06:55 NOVINY TV JOJ 07:15 KRIMI 07:45 NOVINY TV JOJ 08:00 Súdna sieň 09:00 Panelák VIII. 10:00 Náš nový dom III. 6 11:00 Profesionáli II. 12:00 NOVINY O 12:00 13:00 Numb3rs III. 7

14:00 Bostonské zločiny III. 2 15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami 16:00 Takešiho hrad I. 16:30 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela II. 14 17:00 NOVINY O 17:00 17:30 Kutyil s.r.o. 16 18:00 Súdna sieň: Nevie, čo chce 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:55 ŠPORT 19:59 NAJLEPŠIE POČASIE 20:15 Panelák VIII.: Zajačie úmys 21:15 Hoď svišťom: Frajer 7 22:00 Viem, že moje dieťa je hviezda! 23:00 Californication - Orgie v Kalifornii I. 7 23:45 Ping Pong 01:30 C.S.I.: Kriminálka Miami V. 02:15 Náš nový dom III. 6

07:05 Fakta Barbory Tachecí 07:20 Párty s kuchařem 07:50 VIP zprávy 08:25 M*A*S*H 192 09:10 Prostřeno! 10:05 To je vražda, napsala XII

11:05 Diagnóza vražda I 12:05 Policie Hamburk III 13:05 Odpadlík II: Léto bez konce 14:05 Kutil Tim VIII 14:35 Můj přítel Monk III 15:35 Rosamunde Pilcher 17:40 Minuty regionu 17:40 Regionální zpravodajství 17:50 Fakta Barbory Tachecí 18:00 Prostřeno! 18:55 Zprávy TV Prima 19:20 Krimi zprávy 19:35 Krimi plus: Publicistika 19:50 VIP zprávy 20:00 Cesty domů: Smrt 75 21:20 O mé rodině a jiných mrtvolách: Navěky spolu 1 21:55 Partička 22:30 Anatomie lži III: Poslední splátka 1 23:30 Sběratelé kostí IV: Socha s lebkou 8 00:30 Nedokonalé zločiny IV: Masakr 15 01:35 Volejte Věštce 03:20 Nedokonalé zločiny IV: Masakr 15 04:15 Autosalon


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

INZERCIA / REKLAMA / INFOSERVIS

Inzeráty

služby n ŽALÚZIE, ROLETY, TAPETY, SAMOLEPIACE FÓLIE, LIŠTY A SIETE PROTI HMYZU – predajňa na Nám. sv. Mikuláša 9 (nad rýchločistiarňou), Šmida – TREND. ) 0905 364 246, 4369 678. ĽN 506/2011 n Osobná a  nákladná doprava, autopožičovňa, Fiat Ducato 9-miest., 1,5 t, Škoda Octavia. ) 0905 502 421, 432 1908. ĽN 931/2010 n Ponúkam: - zemné práce s mini bagrom 3,5 t a autosklápačom 4 t, - prenájom kontajnerov. ) 0918 811 207. ĽN 446/2011 n PIESOK, ŠTRK, KAMENIVO + DOVOZ. LACNO. ) 0948 300 988. ĽN 523/2011 n PLASTOVÉ, HLINÍKOVÉ OKNÁ A DVERE. ZĽAVA 50 %. ) 43 68 172, 0911 625 547, slora@ slora.sk ĽN 534/2011 n NOVÉ POŽIČKY – výhodnejšie ako v banke, s úrokom od 4,6 %. Určené aj na kúpu bytu. Stará Ľubovňa: 0918 709 021, 0905 974 281. ĽN 562/2011 n Požičiame: dôchodcom, zamestnaným, živnostníkom aj ženám – opatrovateľkám v  Rakúsku. ) 0907 947 468. ĽN 571/2011

byty n VÝHODNÁ INVESTÍCIA = NOVÝ BYT. ANDOSA, s r.o. ponúka na predaj: 4x – 1-izb. byt, 2 x – 2-izb., 2 x – 3-izb., na prenájom: 1 x - 3-izb. byt, 1 x – 1-izb. Ceny dohodou, prípadne na splátky. Info.: 0905 252 517, 0917 235  120, 432 3778. ĽN 585/2011 n Predám 4-izbový byt v  SĽ. ) 0914 243 468. ĽN 549/2011

n Predám 3-izbový byt, 3. posch., prerobený. ) 0911 959 704, 0903 409 689 volať po 17.00 h. ĽN 555/2011 n Predám 1-izbový byt v OV s vlastným kúrením na Družstevnej ul. 524 v Podolínci. Cena dohodou. ) 0905 228 347. ĽN 565/2011 n Predám 4 a  pol izbový byt na Okružnej ul. 54 v SĽ, 7. posch., samostatné kúrenie, po kompl. Rekonštrukcii a málo používajú garáž pri kotolni K-4. Cena dohodou. ) 0903 242 603. ĽN 580/2011 n Predám 2-izbový byt po rekonštrukcii na sídl. Západ. Rozloha 55 ĽN 581/2011 m2. ) 0908 426 569.

nehnuteľnosti

0915 915 492, 0908 404 970. ĽN 435/2011 n Tatranský profil - perodrážku, brúsený, I. tr. 3,80 €, II. tr. 3,- €, dlážkovica a dokončovacie lišty. DOVEZIEM. ) 0907 947 776, 0905 674 797. ĽN 474/2011 n ZEMIAKY. ) 0904 993 670. ĽN 551/2011 n Staršie kvádre na murovanie, vhodné na rod. dom alebo garáž. Rozmery: 50x20x30 cm. Cena dohodou. ) 0911 195 557. ĽN 577/2011 n Klietku a  búdu pre psa. Klietka (210x160x180 cm). Vyrobená z kari siete a trubiek. Cena 100 €. ) 0911 195 557. ĽN 579/2011 n Predaj bukového palivového dreva v 4 metrových dĺžkach. Cena 29 €/ prm., vrátane dopravy v okrese SĽ. ) 0905 527 426, 0908 987 563. ĽN 586/2011 n Prívesný vozík Sport Jacht 1 x 2 m, platná STK. Cena 160 €. ) 0911 310 561. ĽN 591/2011

n Predám rodinný dom v Plavnici. Cena 42 000. Dohoda možná. ) 0910 967 443. ĽN 548/2011 n Predám dve vedľa seba stojace chaty, toho času reštaurácia, 15 km od Starej Ľubovne. Cena dohodou. ) 0902 159 481. ĽN 574/2011 n Dám do prenájmu garáž na Okružn Predám kravu. Bližšie info na tel. č. nej ul. v SĽ. Dlhodobo. Cena doho0948 046 248. ĽN 587/2011 dou. ) 0917 054 827. ĽN 575/2011 n Predám 4-ročnú kravu – vysokoteľnú. Cena dohodou. ) 0903 571 815. ĽN 589/2011

chovateľstvo

kúpim

n Staré čierne dosky, ktoré sú nabité na stodole a hranoly. Za výhodnú cenu. ) 0944 426 027. ĽN 34/2011 n Za rozumnú cenu funkčný dvojkolesový príves za traktor, nosnosť 4 t, dĺžka 4 - 5 m (plateňák aj bez TP). 0903 625 545. ĽN 568/2011

predám n Tatranský profil - perodrážku, brúsený, I. tr. 4,00 €, II. tr. 3,00 €, dlážkovica a dokončovacie lišty. DOVEZIEM. ) 0905 508 163, 0911 168 982. ĽN 108/2011 n Palivové drevo smrek, 4 m dĺžka, 1 m/25 €, minimálny odber 20 m. )

strana

11. október 2011 ĽN č. 39

auto - moto n Predám motor + prevodovku v dobrom stave na Aviu N-21, vhodný na malotraktor a veľa náhradných súčiastok. Cena dohodou. Volať vo večerných hodinách na ) 0904 322056. ĽN 537/2011 n Predám anglické Ford Mondeo na náhradné diely, 2.OTDCi, 96 kW, r.v. 2004, vo výbornom stave, pojazdné, má iba chybné streky. Cena dohodou. ) 0911 195 557. ĽN 578/2011 n Agentúra TIMEA - práca v Anglicku a ČR pre ženy, mužov a páry. ) 0904 891 941. ĽN 16/2011

Darovali krv Na HTO Ľubovnianskej nemocnice darovali v 36. týždni krv títo občania: STARÁ ĽUBOVŇA: Bibiána Vojteková, Peter Pružinský, Ján Folvarčík, Miroslav Havran, Ľuboš Orlovský, Branislav Vojtek, Vladimír Gladiš, Roman Šíma. NOVÁ ĽUBOVŇA: Jozef Folvarčík, VYŠNÉ RUŽBACHY: Miloš Šľachtovský. PODOLÍNEC: Peter Konkoľ. ČIRČ: Ján Urda, Miroslav Šima. JAKUBANY: Jozef Guľaši, Tomáš Duchovný. TOPOREC: Ján Bartkovský. MNÍ-

n Reštaurácia U BAŽANTA V. Ružbachy prijme čašníčku. Výhodné platové podmienky. Možnosť ubytovania. ) 0911 656 706. ĽN 559/2011

práca n Stolárska firma so sídlom v Kežmarku prijme do zamestnania stolára. Požiadavky: - samostatnosť, - aktívna prax v odbore posledných min. 5 rokov, - odbornosť a profesionalita. Kontakt: 0903 620 471, 0905 884 119. ĽN 567/2011 n Prijmem frézara. Práca v  ČR. ) 0905 593 329. ĽN 572/2011 n Prijmem tesárov, železiarov na prácu v SR a ČR. ) 0948 336 322. ĽN 573/2011 n Prijmem prevádzkara penziónu na Červenom Kláštore. Odborná zdatnosť + skúsenosti z oblasti turistického ruchu. )0903 625 545. ĽN 576/2011 n CLEANING SERVIS hľadá upratovačku. Nástup ihneď. ) 0905 111 158, 0907 304 069. ĽN 582/2011 n EUROTECHNIK-SL, s.r.o. prijme do pracovného pomeru zamestnancov pre výrobu a montáž hliníkových a plastových okien. ) 052/4324109. ĽN 583/2011 n EUROTECHNIK-SL, s.r.o. prijme do pracovného pomeru ekonómku. Podmienka: znalosť podvojného účtovníctva. )0911 637 843, 052/432 4109. ĽN 590/2011

7

Spoločenská rubrika spomíname 9. októbra uplynul rok, čo nás navždy opustila milujúca manželka, matka a priateľka Ing. Magdaléna Gaborová. Kto ste ju poznali, venujte jej tichú spomienku S láskou v srdci spomína manžel a deti

ďakujeme

n KURZY OPATROVANIA aj priamo u Vás doma - dennou alebo diaľkovou formou! RÝCHLO a za NAJLEPŠIU CENU 170 €. Úradné preklady - všetky jazyky, aj na počkanie. Sprostredkovanie práce pre opatrovateľky v zahraničí. ) 0915 544 915, 0905 357 424, www.asined. sk ĽN 564/2011

V stavebníctve sa často stretávame s odborníkmi v rôznych odvetviach, ktorí sú potrební pri rekonštrukcií bytov, domov a pri výstavbe nehnuteľností. Nanešťastie, časový priestor pri plánovaní týchto úkonov nám často nedovoľuje odkontrolovať si ich referencie a oboznámiť sa s ich prácou na predošlých dodávkach. Najnižšia cena ponuky nás často zaslepí, no zo skúseností sme sa už poučili, že najlacnejšia ponuka sa časom stáva práve tá najdrahšia. Pozáručné opravy a chyby, ktoré sa objavia po určitom období, predražia mnohokrát počiatočnú nízku cenu dodaných prác. Po tomto svete behá mnoho „odborníkov“ v  elektroinštalácii, zdravotechnike, kúrenárstve a  iných odvetviach, ktorí nás často dostanú do nebezpečných a  nepríjemných situácií, keďže dodané práce neboli často v súlade s normami a za použitia správnych materiálov. Je zarážajúce, koľkí z týchto „odborníkov“ odovzdajú chybnú prácu s vedomím, že ohrozia zdravie a často aj život. Nájde sa v dnešnej dobe dodávateľ, ktorý dodržiava zodpovedajúce normy, dá si záležať na kvalite svojej práce, dodrží naplánovaný čas dodania a prípadné nedostatky odstráni v čo najkratšom čase? Po dlhej dobe sme v okrese Stará Ľubovňa konečne objavili odborníkov, ktorých by sme sa nebáli a s čistým svedomím dokázali odporučiť. Firma Ing. Ján Lazor TERMGAS nám už viackrát dokázala, že sú v nej ozajstní experti vo svojom odvetví. Ich svedomitosť, kvalita práce, dodržiavanie naplánovaného času dodania služieb, kvalita používaných materiálov a udržiavanie kroku s novými technológiami je v porovnaní s inými dodávateľmi, s ktorými sme mali v minulosti skúsenosti, skutočne nadmieru dobrá. Odborníkom, ktorí dodávajú služby cez túto firmu, týmto ďakujeme za ich flexibilitu, dobre odvedenú prácu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s nimi. Vďačný odberateľ

ŠEK NAD POPRADOM: Pavol Fidermák, Filip Dlugoš, Štefan Gontkovič. V 37. týždni: STARÁ ĽUBOVŇA: Milan Kravčák, Jozef Lesník, Ján Dufala, Igor Kaleta, Silvia Matavová. ČIRČ: Ján Krompaščík, Jozef Majerníček, Peter Krompaščík. LACKOVÁ: Martin Osvald. V 38. týždni: STARÁ ĽUBOVŇA: Ladislav Príhoda, Pavel Micenko, Peter Stanislav, Viera Pristášová, Lukáš Kravčák, Daniela Rajniaková, Martin Kollár, Marek Sekelský, Martin Vojtek, Miroslav Furtkevič, Ladislav Korsch, Andrej Vandžura, Zuzana Šimonová, Júlia Tajbošová, Rastislav Ele-

niuk. JAKUBANY: Jozef Štucka, Miroslav Oračko. HNIEZDNE: Radoslav Sabo, Anna Žilková. ĽUBOTÍN: Milan Diňa. ZVOLEN: Marek Holík. VYŠNÉ RUŽBACHY: Bohuslav Šľachtovský, Ľuboš Šimočko. CHMEĽNICA: Rudolf Pleštinský, Mária Thyriová, Eva Šimská. PLAVNICA: Ľuboš Sekelský, Peter Sekelský. MALÝ LIPNÍK: Peter Čižík, Kamil Štupák, Marek Kseňák. PODOLÍNEC: Marta Pethőová, Jozef Compeľ, Lenka Compľová. PLAVEČ: Lenka Kosturková, Ivan Gernát, František Nemergut. NOVÁ ĽUBOVŇA: Dominika Konkoľová, Jozef Folvarčík,

práca

Ján Folvarčík, Ján Repka, Pavol Kaleta, Patrícia Konkoľová, Michal Pristáš, Miroslav Pristáš, Jozef Bondra. HALIGOVCE. Peter Krišanda. ČIRČ: Vladimír Vrábeľ. PODSADEK: Stanislav Reľovský. SPIŠSKÁ BELÁ: Radovan Pavelčák. TOPOREC: Jozef Valigurský. NIŽNÉ RUŽBACHY: Peter Valigurský, Zuzana Valigurská. KOŠICE: Roman Trudňák. JARABINA: Rastislav Saloň, Viera Derevjaniková, Michal Derevjanik, Jaroslav Jarabinský. SULÍN: Peter Olekšák, Dušan Olekšák. VEĽKÁ LESNÁ: Peter Irha. Ďakujeme

Európsky týždeň miestnej demokracie Európsky týždeň miestnej demokracie Obvodného úradu Stará Ľubovňa v dňoch 10. – 14. októbra V rámci európskeho týždňa miestnej demokracie (ETMD 2011), ktorý bude prebiehať od 10. do 16. októbra, Obvodný úrad Stará Ľubovňa pozýva občanov okresu na podujatia: Pondelok, 10. októbra, 9.00 – 10.00 h Tlačová beseda pri príležitosti ročného pôsobenia prednostky Zity Pleštinskej na obvodnom úrade a informácia o podujatiach ETMD 2011 organizovaných ObÚ Stará Ľubovňa pre zástupcov médií. (Veľká zasadačka ObÚ) 11.00 -12.30 h - Prednáška a diskusia občanov okresu so zamestnancami ObÚ Stará Ľubovňa, odboru všeobecnej vnútornej správy na tému: „Občianske spolunažívanie a  zásahy do vlastníckych práv.“ (Veľká zasadačka ObÚ) 16.00 – 18.00 h - Revitalizácia krajiny pod taktovkou Michala Kravčíka: skúsenosti starostov obcí i zhotoviteľov projektov s  realizovanými projektmi pri výstavbe protipovodňových opatrení (účasť splnomocnenca vlády SR pre samosprávu a integrovaný manažment povodí SR Ing. Martina Kováča, poradcu splnomocnen-

n Redakcia nenesie zodpovednosť za obsah inzerátov. n Uzávierka plošnej reklamy je v stredu do 15.30 h a riadkovej inzercie vo štvrtok do 15.30 h. n Adresu inzerenta redakcia neposkytuje.

ca Ing. Michala Kravčíka). Diskusia s verejnosťou. (Veľká zasadačka ObÚ). Utorok 11. októbra, 9.00 – 14.00 h XVIII. ročník obvodného kola súťaže „Mladý záchranár civilnej ochrany“ pre žiakov základných škôl okresu Stará Ľubovňa v  gescii odboru civilnej ochrany a  krízového riadenia (COaKR) obvodného úradu. (Ľubovniansky skanzen – prihlásení žiaci ZŠ v  okrese) Streda 12. októbra, 9.30 – 12.30 h III. Okrúhly stôl: diskusia na tému „Ako ďalej v  rómskej agende“ za účasti poslancov NR SR, primátorov miest a starostov obcí s marginalizovanými rómskymi komunitami, rómskych špecialistov, zástupcov lokálnych partnerstiev sociálnej inklúzie, zástupcov štátnej správy a  verejnosti: - zákon o  hazardných hrách, - nové právomoci predstaviteľov obcí, - legislatívny zámer zákon o sociálne vylúčených spoločenstvách, - návrh zákona o  hmotnej núdzi, - návrh zákona o príspevku na bývanie. (Veľká zasadačka ObÚ) Štvrtok 13. októbra, 9.00 – 11.00 h Seminár: „Prezentácia bezpečnostného systému v územnom obvode okresu Stará Ľubovňa. Linka

112 – jednotné európske číslo tiesňového volania“ v spolupráci odboru COaKR ObÚ Stará Ľubovňa, Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Starej Ľubovni, Okresného riaditeľstva Hasičského a  záchranného zboru Stará Ľubovňa, Falck záchranná a.s. a zástupcov Koordinačného strediska integrovaného záchranného systému Obvodného úradu Prešov. (Veľká zasadačka ObÚ) 11.00 – 13.00 h - Praktické ukážky záchranárskej techniky. (Parkovisko pred ObÚ). Piatok 14. októbra, 10.00 – 12.00 h Seminár: „Význam a  proces tvorby európskej legislatívy a jej prínos pre ľudské práva na miestnej úrovni“ diskusia s  prednostkou Obvodného úradu Stará Ľubovňa a  jej hosťami, Annou Ibrisagic, poslankyňou EP za Švédsko ako funguje Európsky parlament, prezentácia skúseností získaných počas pracovnej cesty o fungovaní samosprávy a štátnej správy v  Bavorsku v  dňoch 25. – 28. júla 2011. (Veľká zasadačka ObÚ) 15.00 – 17.00 h - V prípade záujmu zopakovanie dopoludňajšieho programu. (Veľká zasadačka ObÚ)


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

8

strana

ŠPORT

11. október 2011 ĽN č. 39

Šport v skratke

basketbal Omladené družstvo žien vstúpilo do druholigovej súťaže, keď pod deravými košmi na palubovke nováčika súťaže družstvom Bardejova zvíťazilo rozdielom 39 bodov. BKM Bardejov – ŠŠK BASKET Stará Ľubovňa 36:75 (18:37). Štvrtiny: 3:21, 15:16, 10:19, 8:19. Obercianová 24, Furtkevičová 17, Dicová 14, Nemergutová 5, Silvia Garneková 5, Simona Garneková 4, Andrašová 4, Waclavová 2, Konkoľová 0. (J.B.)

šach Cez víkend štartovala prvým dvojkolom druhá šachová liga východ, do ktorej vstúpili hráči ŠKM veľmi úspešne. 1. kolo: Slávia PU Prešov - ŠKM Stará Ľubovňa 3:5. Body: J. Druska, V. Jacko, Mil. Bednár, Ch. Repka a P. Nemergut po 1. 2. kolo: Tatran Prešov - ŠKM Stará Ľubovňa 1,5:6,5. Body: J. Druska, Mil. Bednár, M. Krajnak, Ch. Repka, P. Nemergut, Mat. Nemergut po 1 a S. Kosturko 0,5. (P.N.)

stolný tenis V. liga Podtatranská, 1. kolo: Spišský Štiavnik „B“ - Chata Pieniny Lesnica 6:12. Body: A. Hovana ml. a P. Hovana po 4,5, A. Hovana. st. a T. Hovana po 1,5. Lesnica mala výborný vstup do zápasu a hoci boli domáci posilnení dvoma štvrtoligistami, na hru hostí to nestačilo. 2. kolo: Lesnica - 1. PPC Fortuna Kežmarok „B“ 14:4. Body: T. Hovana 4,5, Strakula 4, P. Hovana 3,5, A. Hovana st. 2. Hostia odolávali len do stavu 5:4. Potom už Lesnica na svojich stoloch jednoznačne dominovala. ( A.H.)

futbal III. liga Východ, 11. kolo: TJ Sokol Dolná Ždaňa - MFK Goral Stará Ľubovňa 3:0 (2:0). G: 6. Sojka, 42. Páleník, 53. Líška. IV. liga sever, 12. kolo: Trochu prekvapivo sa skončil zápas medzi Plavnicou a Jasenovom. Líder ligy totiž pred vlastným publikom podľahol tímu z  Humenského okresu 0:2. O tom, či však Družstevníci prepustia prvé miesto Ľuboticiam alebo nie, rozhodne táto sobota. Pretože v nasledujúcom kole cestujú práve na pôdu druhých Ľubotíc. V. liga Šarišská, 10. kolo: Bratovražedné derby skončilo napokon víťazstvom papierového favorita. Čirč sa tak prepadol na dno tabuľky, N. Ľubovňa je piata. Nová Ľubovňa - Čirč 2:1 (1:1). G: Folvarčík, Kaleta – Čerkala. (mv) m m m

Okresná súťaž: Litmanová - Orlov 4:1, Ľubotín - M. Lipník 2:2, Plaveč - Údol 3:1, V. Lipník - Podolínec 0:0, Š. Jastrabie - Kyjov 3:1, V. Ružbachy - Jakubany 1:2. (K.K.) m m m

III. liga, 9. kolo, SD: MFK Goral St. Ľubovňa – Kežmarok 2:0 (1:0). Góly: Kyšeľa, Vresilovič. MD: St. Ľubovňa – Kežmarok 1:0 (0:0). G: vlastný. II. liga, 9. kolo, SŽ: Tatran Prešov „C“ - St. Ľubovňa 0:2 (0:0). G: Nestorik, Rindoš. MŽ: Tatran Prešov „C“ - St. Ľubovňa 4:0 (2:0). I. liga, 9. kolo, U13: MFK Košice - St. Ľubovňa 5:0 (0:0), U12: MFK Košice - MFK St. Ľubovňa 3:0 (2:0). (P.F.)

Cesta viedla cez stred siete VKM Stará Ľubovňa - SPU Nitra 3:2 (24,-21,19,-26,16)

Opäť dramatický zápas a opäť so šťastným koncom odohrali v sobotu volejbalisti Starej Ľubovne. Navyše, svoj šiesty mečbal premenili po 152 minútach, čím vytvorili nový extraligový rekord v dĺžke jedného stretnutia. Staroľubovňania, ktorí nastúpili už aj s  Tomášom Lampartom na poste libera, začali duel pokazeným podaním. O malú chvíľu však blok vytĺkol Vokál a podobne, ako na hojdačke, sa set tiahol až do prvého technického času. Potom Nitra odskočila na štyri lopty (10:14) a až úspešný trojblok znamenal definitívne otočenie stavu v prospech VKM (22:21). Kto čakal, že našliapnutí domáci začnú ničiť súpera, mýlil sa. Nekoncentrovaným výkonom totiž hosťom dovolili ujsť až na sedembodový rozdiel (8:15), ktorý už, napriek zlepšenej hre v závere, stiahnuť nedokázali. V sete číslo 3 Staroľubovňania podstatne zlepšili podanie. Nitra mala zrazu problém s prihrávkou a keď sa do útočnej hry začali výrazne zapájať blokári, stav utešene narastal (zo 7:8 na 14:8). A s podobnou taktikou - cez stred, získavali „červení“ body aj po prestávke. No hoci mali súpera už na tanieri, svoje dva mečbaly nepremenili, kým SPU štvrtý setbal áno. A tak sa zápas prelial do roz-

Výbornú úroveň mal IX. bowlingový turnaj, ktorý sa posledný septembrový piatok uskutočnil v ŠRC. Dvaja hráči prekonali magickú tisícku, tretiemu - Ľ. Kožíkovi, k tomu chýbali len štyri body. A zahanbiť sa nedali ani ženy. Poradie, ženy: 1. Mária Kovalčíková - 916 b., 2. Jana Tešlová - 896 b., 3. Klaudia Folvarčíková - 894 b. Muži: 1. Juraj Venglár  - 1085 b., 2. Martin Bujnovský - 1062 b., 3. Ľubomír.Kožík - 996 b. (ŠRC)

novanie muža s číslom 11. Bez neho bol totiž výkon SPU len polovičný. „Vedeli sme, že najväčšia sila Nitry je v ich univerzálovi Krajčíkovi. Najskôr sme ho bránili po čiare, čo sa nám veľmi nedarilo. Potom sme šli po diagonále a tam sme ho buď nadrazili alebo zblokovali,“ uviedol po zápase Ján Senko. Ten však, hoci si VKM pripísal do tabuľky ďalšie víťazstvo, nežiaril prílišným nadšením. „Absolútne nie som spokojný s výkonom, pretože sme n Výsledok áno, vyprodukovali množstvo chýb výkon nie Kľúčom k sobotňajšiemu ví- na podaní, prihrávke a  ešte aj ťazstvu bolo, okrem vynikajú- v útoku,“ vysvetlil tréner, podcej hry oboch blokárov, aj elimi- ľa slov ktorého mohli v pohode hodujúceho tajbrejku. Nabudená Nitra v ňom získala prvé dve lopty a vďaka prebudenému Krajčíkovi držala s VKM krok. Za stavu 11:12 však tri útoky Buvaliča znamenali dôležitý obrat, plus ďalšie mečbaly. Tie ale Žilka pokazil, a tak sa zápas dohrával v infarktovej atmosfére. Zostava: Fecko, Škvarek, Buvalič, Žilka, Vokál, Hriňák (libero T. Lampart, Hudák, Polóny, Joštiak, T. Senko).

Už aj s Kováčom Úspešnú premiéru má za sebou elitný stolnotenisový tím Starej Ľubovne. Rezerve Ružomberka totiž nedal žiadnu šancu a do druhej sezóny vykročil ľavou nohou.

„Cestovali sme na neznámu pôdu, pretože súperových hráčov sme, okrem mladého Kupčíka, vôbec nepoznali. Napriek tomu som v kútiku duše veril, že vyhráme,“ prezradil mierne obavy pred duelom Ondrej Haky, st. Staroľubovňania sa, mimochodom, predstavili na Liptove v  mierne modifikovanej zostave. Namiesto zraneného Horváta, pre ktorého sa sezóna pravdepodobne skončila, totiž STK angažoval Zoltána Kováča - hráča Lokomotívy Košice. „Zolo zahral na očakávanej úrovni, veľmi dob-

re zapadol do kolektívu, takže sa zdá, že sme si vybrali dobre. Zatiaľ sme s ním spokojní,“ dodal na margo 22. hráča v kraji vedúci staroľubovnianskeho klubu.

n II. LIGA Kým áčko si naštartovalo ligu úspešne, jeho prvá rezerva vstúpila do súťaže zlou nohou. V úvodných kolách totiž vždy ťahala za dlhší koniec. „Nie je to výhovorka, ale chytili sme na začiatku ťažkých súperov. Na Bardejov sme si už trochu verili, ale v koncovkách sme to nezvládli,“ nechal sa počuť pred zápasom s Prešovom O. Haky, st. No keďže ani s ŠKP si béčko nezaknihovalo úspech, zatiaľ mu patrí 12. priečka zo 14-členného štartovného poľa. (mv)

I. liga: ŠKST Ružomberok B - STK Stará Ľubovňa 5:9 (P. Senkulič 3,5, S. Guman 2,5, Z. Kováč a M. Haky po 1,5). II. liga: ŠKST Michalovce - STK Stará Ľubovňa „B“ 9:5 (M. Haky a O. Haky po 2, Jar. Pavlík 1), MKST Energetik Veľké Kapušany -  St. Ľubovňa „B“ 12:2 (M. Haky a O. Haky po 1), St. Ľubovňa B - STJ Družba Bardejov 3:11 (O. Haky st. a M . Haky po 1,5), St. Ľubovňa B - ŠKP Prešov 6:8 (Jar. Pavlík 2,5, O. Haky st. a M . Haky po 1,5, P. Haky 0,5).

Šport servis

bowling

Duel s Nitrou mal všetko, čo si staroľubovniansky divák mohol priať – dĺžku, napätie, skvelé výmeny a napokon aj úspešný koniec. Maličkým tieňom bol akurát výkon rozhodcov, ktorí „povinných“ 10 % odviedli skôr hosťom ako domácim.

volejbal Extraliga, muži: VKM Stará Ľubovňa – VK Mirad PU Prešov, 15. októbra o 19.00 h v športovej hale. m m m

Prihlášky do amatérskej volejbalovej ligy mix ročník 2011/2012 je potrebné poslať do 21. októbra 2011 na: mfurtkevic@centrum.sk. A kategória: muži nad 35 rokov a ženy bez obmedzenia veku, B kategória: muži aj ženy bez obmedzenia veku.

Bližšie informácie: Ján Servický (0905 832 246), Miroslav Furtkevič (0908 479 252)

futbal Predohrávka 17. kola: MFK Goral Stará Ľubovňa – FK Poprad, 12. októbra (streda) o 14.30 h.

basketbal 2. liga – ženy: 15. októbra o 11.00 h v telocvični ZŠ na Komenského ulici: ŠŠK BASKET Stará Ľubovňa – TYDAM UPJŠ Košice.

vyhrať 3:1. „Bohužiaľ, nepodari- ne pokazili servis a zlyhali v konlo sa. Som ale rád, že nám to vy- covke,“ opísal úvodné sety na šlo v tajbrejku.“ palubovke VK Slávie hosťujúci tréner. Ako poznamenal, v tren CHÝBALO MÁLO ťom si Svidník vypracoval veľVK Slávia Svidník – VKM ký náskok, „ale dotiahli sme ho Stará Ľubovňa 3:1 (21,23,-25,24) až na 23:23 a  napokon uspeli.“ Ako sme prehrali, tak sme mohli K definitívnemu obratu však hosaj vyhrať - zneli prvé slová Jána ťujúcim hráčom chýbal predsa Senka po návrate z nedeľňajšie- len kúsok šťastia. Hoci si v sete ho extraligového výjazdu. Sta- č. 4 vypracovali až päťbodový roľubovnianski volejbalisti si to- náskok, súper z neho ukrajoval tiž vo Svidníku hanbu rozhodne po bodíku... a  v  koncovke bol neurobili a za predvedený výkon šťastnejší. by si zaslúžili minimálne bod. Zostava: Fecko, Škvarek, Bu„V prvých dvoch setoch sme valič, Žilka, Vokál, Hriňák (libevyprodukovali strašne veľa chýb ro T. Lampart, Hudák, Kéda, Jona podaní i prihrávke. V druhom štiak, Haky, T. Senko). sme dotiahli na 23:23, no násled- Text a foto (mv)

Memoriál Juzeka Hutníka Mesto Stará Ľubovňa a SCK Pieniny Stará Ľubovňa organizujú 1. ročník cyklistickej súťaže v  cross country, Stará Ľubovňa – MEMORIÁL JUZEKA HUTNÍKA, ktorý bude 16. októbra 2011. Prezentácia: 9.00 – 10.30 h. Štart: 11.00 h. Štartovné: 5 €.

Miesto: reštaurácia Izabella pod hradom Ľubovňa. Kategórie: juniori do 18 rokov – 3 okruhy, muži od 19 do 39 rokov – 4 okruhy, veteráni od 40 a viac rokov – 3 okruhy, ženy všetky vekové kategórie – 2 okruhy. Bližšie informácie: 0905 347 143.

MMM: veľké teplo i protivietor na rovinkách. Takže čo sa týka počasia, to vyhovovalo divákom, ale nie bežcom,“ opísal poveternostné podmienky v metropole Východu Ladislav Šimko. Ten sa spolu s Ladislavom Fiamčíkom a Tomášom Gemzom postavil na sedemnásty štart 21 km behu. Jozef Šromovský a Ladislav SmoSkôr ich, roň dali 2. októbra prednosť plnépodobne ako mu maratónu. ďalších vyše „Be6000 účastníž a l o sa Celý MMM sa niesol v dukov, zamestmi veľmi chu spomienky na Abenávalo čosi dobre,“ beho Bikilu, dvojnáiné. 88. ročník priznal sobného olympijského šampióna z Etiópie medzinároddruhý (1960, 1964), ktorý ného maratómenovav Košiciach vynu mieru sa totiž n ý, p r e h ra l p re d niesol nielen ktorého to 50-timi rokv znamení rebola šiesmi. A to kordnej účasta košicsymbolizoti ale na toto ká účasť vala aj meročné obdobie na niektodaila. aj nezvyčajnérej z tratí. ho počasia. „V prvej polovici som „Bolo dosť sa musel až krotiť, aby teplo, okolo 26 stupňov a neskôr som to neprepálil, druhú polovisa k tomu pridružil aj protivietor cu som zvládol, aj keď sa mi na Už pred štartom najstaršieho maratónu v Európe bolo jasné, že vyhrá Afričan. Otázka len znela, či Keňan alebo Etiópčan. Bežcov z BK Stará Ľubovňa to však trápiť nemuselo a mestský okruh Košicami si vychutnali aj bez týchto mediálnych „starostí“.

Umiestnenie, polmaratón (1699 pretekárov/dobehlo 1503): 32. T. Gemza 1:24.01, 69. L. Šimko – 1:28.08 h, 1302. L. Fiamčík 2:16.29 h. Maratón (901/774): 141. (v kat. M40 - 36.) J. Šromovský - 3:22.17 h, 300. (M40 - 85.) L. Smoroň – 3:44.19 h.

38. – 39. km bežalo o čosi ťažšie.“ S dosiahnutým časom bol tento Novoľubovňan celkom spokojný. I keď, ako poznamenal, stále je čo zlepšovať. „Som však amatérsky bežec, takže na tých výsledkoch veľmi nebazírujem,“ dodal zakladajúci člen BK Stará Ľubovňa. Ladislav Smoroň absolvoval tento rok svoj druhý maratón. Premiéru si odbil v Miláne, potom ťažšie behy vypustil a venoval sa ľahším (cross a pod.) Na budúci rok by, ako na záver priznal, chcel konečne skúsiť Londýn. „Mám ho v talóne už dlhšie, len sa mi nedarí naň dostať, pretože prihlasovanie na stránke trvá veľmi krátku dobu. A keďže budúci rok je zároveň aj olympijský, neviem-neviem, či sa mi to podarí. Pokiaľ by to nevyšlo, možno pôjdem do Viedne alebo Berlína.“ Mimochodom, víťazom 88. ročníka Medzinárodného maratónu mieru sa stal nakoniec Keňan. Elijah Kiprono Kemboi totiž trať zvládol za 2:11:15 h, o vyše dve minúty pomalšie než Gilbert Chepkowony (2010). Najlepším neafričanom bola napokon žena – víťazka ženskej kategórie Maryna Damantsevich z Bieloruska. Text a foto (mv)

Ľubovnianske noviny vydáva: Ľubovnianska mediálna spoločnosť, s.r.o., Nám. gen. Štefánika 6, 064 01 Stará Ľubovňa. Konateľka spoločnosti: Mgr. Daša Jeleňová, šéfredaktorka: Mgr. Helena Musalová, redaktori: Mgr. Eva Halamová, Mário Veverka, grafik: Martin Mrug, inzercia: Daniela Kravcová. Adresa redakcie: Nám. gen. Štefánika 6, Stará Ľubovňa, tel.: 052/432 3180, 0915 903 015, fax: 42 84 581, e-mail: noviny@slmedia.sk. Tlač: ROTAPRINT, spol. s r.o., Barčianska 68, 040 17 Košice. Rozširuje: Slovenská pošta, a.s. v Starej Ľubovni a súkromní distribútori. Vlastnícka štruktúra: 100 % vlastníkom Ľubovnianskej mediálnej spoločnosti, s.r.o., je Mesto Stará Ľubovňa so sídlom Obchodná 1, Stará Ľubovňa. Noviny vychádzajú týždenne, každý utorok. Uzávierka riadkovej inzercie je vo štvrtok do 15.30 h a plošnej v stredu do 15.30 h. ĽN sú súčasťou inzertnej siete MEDIABOX. Objednávky na predplatné prijíma redakcia ĽN. Redakcia si vyhradzuje právo upraviť, skrátiť, prípadne neuverejniť ponúknutý článok. Neobjednané články nehonoruje. Nevyžiadané rukopisy a fotografie redakcia nevracia. Registračné číslo: EV 3798/09, ISSN 1338-0346.

Ľubovnianske noviny č. 39  

11. október 2011 Hromadné výpovede leká- rov sa dotkli aj staroľubovnian- skej nemocnice. Zo 60-tky dokto- rov sa v tunajšej nemocnici prida...

Ľubovnianske noviny č. 39  

11. október 2011 Hromadné výpovede leká- rov sa dotkli aj staroľubovnian- skej nemocnice. Zo 60-tky dokto- rov sa v tunajšej nemocnici prida...

Advertisement