Page 1

11. apríl 2012

Ročník XXXVII.

Cena 0,25 €

Číslo 14

Ľubovnianske noviny Dievčatám sa v pondelok ušlo vody

Žraločie divadlo v Starej Ľubovni zaujalo

Televízny program na celý týždeň súčasťou novín

Novinky pre športovcov 3.

1.

5.-6.

páčili sa videovizitky i svetelná scéna

Naj-športovcom mesta Stará Ľubovňa za rok 2011 sa dostalo osobitnej pocty. Okrem tradičných odmien totiž boli prví, ktorí si užili „päť minút svojej slávy“ celkom ináč ako to bolo zvykom. Novinky sa dotkli jednak prostredia, tentoraz sa veľká mestská akcia nekonala v Športovej hale, ktorá sa rekonštruuje, ale v Dome kultúry. Prekvapením boli aj nová svetelná scéna s moderným hudobným sprievodom, videovizitky všetkých ocenených i dynamický program v podaní súborov Ľubovňan a Latino. „Už na konci minulého roka sme uvažovali o zmene. Chceli sme priniesť niečo nové, slávnostnejšie a modernejšie. Šport je dynamický a rovnako v tomto duchu sme poňali aj jeho oceňovanie,“ vyjadril sa k zmene hlavný organizátor Štefan Joštiak z MsÚ. Ako podotkol, všetko nové sa rodí ťažko, a preto, „stále je čo vy-

lepšovať.“ Veľkým problémom bolo totiž do poslednej chvíle náročné technické zvládnutie prenosu videovizitiek športovcov na veľkoplošné plátno v Dome kultúry, ktorý ukázal mnohé zastarané nedokonalosti. „Najväčšiu radosť mám z toho, že sa mi podarilo dať dokopy tím úžasných ľudí, ktorí napriek únave, časovej tiesni

a technickým problémom vytvorili doslova na kolene skutočne úžasný večer,“ spokojný bol napokon Š. Joštiak. Aj napriek nedokonalostiam nášho stánku kultúry, už len samotná podlaha pódia si žiada výmenu, si myslí, že napriek všetkému je Dom kultúry, „lepším miestom na zloženie poďakovania športovcom ako športová hala.“ Napokon aj napriek problémom sa všetko podarilo zvládnuť a diváci mohli vidieť ocenených nielen v slávnostnom ustrojení, ale vďaka veľkoplošnej projekcii sa na chvíľu preniesť aj na ich tvrdé tréningy. „Všetky videovizitky, a bolo ich 29, sa pripra-

vovali veľmi prácne a vyžadovali si skĺbiť voľný čas športovcov s časom na natáčanie,“ pripomenula Daša Jeleňová, konateľka Ľubovnianskej mediálnej spoločnosti, ktorá videovizitky spolu s úvodným klipom pripravila špeciálne len na túto udalosť. „Všetky zábery boli aktuálne, ich finálna podoba sa pripravovala tri mesiace. Práce na ich príprave boli o to zložitejšie, že Ľubovnianska mediálna spoločnosť je absolútne personálne poddimenzovaná a táto novinka sa pripravovala pri plnom chode obidvoch redakcií. O to viac nás teší, že výsledok ocenili jednak samotní športovci a aj divá-

Chlapci z Ľubovňanu nešetrili vodou

9 771338 034005

15

Veľká noc patrí medzi najznámejšie a najstaršie kresťanské sviatky. Mnohé veľkonočné tradície a zvyky sa však zachovali dodnes. Aj Veľkonočná nedeľa a pondelok sú toho príkladom. Tradícia svätenia jedál má v našom regióne bohatú minulosť. V nedeľné ráno tak mnohí merali cestu k tunajším kostolom, aby sa po posvätení veľkonočných jedál mohol každý po 40-dňovom pôste dosýta najesť. K sviatkom vítania jari totiž neodmysliteľne patrí jedlo, voda, kraslice a šibačka. A inak tomu nebolo ani

v tohtoročný Veľkonočný pondelok. Tak ako po minulé roky, sa chlapci z folklórneho súboru Ľubovňan vybrali poliať a vyšibať svoje tanečné partnerky. „Neodradilo nás ani skoré vstávanie či chladné počasie. Už ráno o šiestej sme sa vybrali do okolitých dedín. Všetko to začalo v Jakubanoch, pokračovalo v Novej Ľubovni,  Šambrone, Plavnici a zašli sme aj do Forbás a Hniezdneho,“ prezradil Dávid Selep, jeden z členov folklórneho súboru. Najviac dievčat však na šibačov čakalo v Starej Ľubovni. Dokopy ich bolo okolo tridsať. „Nie všet-

ky s nami chceli ísť dobrovoľne, veď kto by chcel byť poliaty studenou vodou, ale my sme sa nenechali uprosiť a nakoniec každá skončila mokrá a vyšibaná. Určite hovorím za všetkých chlapcov, ak vyjadrím našu radosť s dodržiavaním týchto tradícií, kde sa ukazuje časť nášho temperamentu a pohostinnosti nás Slovákov,“ dodal D. Selep. Tradičná veľkonočná polievačka a šibačka nás teda na chvíľu vrátila do čias ľudových zvyklostí v krojoch, kedy sa aj naším mestom niesol spev, krik a dobrá nálada. Text (eh), foto (FS Ľubovňan)

ci,“ dodala D. Jeleňová. Samotní ocenení si výsledky všetkých zainteresovaných pochvaľovali. „Bolo to super, klobúk dole,“ vyjadril stručne svoj názor tréner roka 2011 František Vorobeľ, ktorému hlavne patrila poklona. Večer 30. marca si v Dome kultúry vychutnal mestskú poctu spolu so svojimi zverencami, karatisti totiž dominovali medzi ocenenými. Tí si pochvaľovali aj svetelné efekty, ozvučenie a  dobrý výber hudby, o to všetko sa postaral Maroš Matoľák. „Nejaká chybička sa pritrafila, ale v prenosoch naživo sa to stáva. Verím, že dobrých nápadov na budúci rok bude ešte

viac,“ dodal. Napokon aj cena pre jedného z divákov – víkendový pobyt v zariadení Dunajec Village v Červenom Kláštore bola rovnako novinkou na akcii Športovec roka. Žrebovalo sa zo všetkých vstupeniek, ktoré dostali diváci pri vstupe zdarma. Malým prekvapeným bolo, že sa šťastie usmialo na manželku hlavného organizátora Š. Joštiaka. „Tiež nás to prekvapilo, ale určite si cenu nenecháme,“ podotkol zamestnanec MsÚ. Do zariadenia sponzora tak pôjde Jarka Vaščáková zo Starej Ľubovne, ktorú príroda ukrátila na zdraví. Text a foto (M.J.)


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

2

športovec Naj roka2011

strana

S

tará Ľubovňa nemá núdzu vybrať každoročne športovcov, ktorí reprezentujú nielen mesto, ale aj kraj a republiku na významných medzinárodných pretekoch či majstrovstvách. Radnica si ale všíma aj mladé talenty, ktoré síce ešte nemajú za sebou veľké víťazstvá, ale majú „dobre našľapnuté.“ Športová komisia pri MsZ tak na základe návrhov jednotlivých klubov rozhodla aj tentoraz o pridelení cien v jednotlivých kategóriách. Najprestížnejšie mestské ceny si tak prevzali 9-ti športovci v kategórii Najúspešnejší športovec roka 2011, jeden Tréner roka a tri kolektívy. Pocty sa ušlo aj siedmim mladým Talentom roka 2011 a čestné uznanie putovalo do rúk 9-tim športovcom. „Asi nikto nezávidí úspechy športovcom, lebo tie sú hlavne o drine, odriekaní, hektolitroch potu a sebadisciplíne,“ povedal po veľkej slávnosti v Dome kultúry primátor mesta Michal Biganič a na margo ďalších zásluh dodal, „veľká vďaka patrí aj ich trénerom, rodičom, športovým zanietencom, ktonaj-kolektív roka rí objavujú nové talenty a dovedú ich až k svetovým medailám.“ Foto:M. Jendrichovský STARŠÍ ŽIACI - Junošport Mužstvo po jesennej časti jasne kraľuje 2. ligovej tabuľke, keď neokúsilo chuť prehry. Štrnásťkrát si chlapci zapísali výhru a raz remízu s impozantným skóre 76:3. Cieľom mužstva je postup do prvej ligy.

TOMÁŠ GRIB Dvojnásobný dorastenecký majster Slovenska z rokov 2008-2009. Je tiež majstrom Slovenska v kategórii juniorov z roku 2010. V španielskej Santa Suzane na MS obsadil vynikajúce 4. miesto a v roku 2011 sa stal víťazom tatranského pohára.

Na Majstrovstvách Slovenska v gréckorímskom štýle skončil vo voľnom štýle bronzový a strieborný. Je zároveň aj víťazom štyroch medzinárodných súťaží v Prievidzi, Hradci Králové, Brne a Vitkoviciach.

V kategórii kumite chlapci 5 - 8 rokov získali na majstrovstvách Slovenska bronz v zložení Oliver Barlík, Filip Škvara, Kevin Glevaňák a Marko Kohút.

KRISTÍNA KORMANÍKOVÁ Strieborná medailistka zo Slovenského pohára žiakov, bronzová na Slovenskom pohári kadetov a juniorov, celková víťazka Európskeho pohára mládeže a bronzová na majstrovstvách Slovenska. V minulom roku bola zaradená do širšej reprezentácie Slovenska.

tréner roka

SAMO TRUSKA

FRANTIŠEK VOROBEĽ

Trojnásobný strieborný medailista z európskej ligy, dvojnásobný víťaz slovenského pohára, majster Slovenska a držiteľ kompletnej medailovej zbierky z majstrovstiev Slovenska, účastník majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta.

Ikona staroľubovnianskeho karate, ktorému sa venuje už 32 rokov. V roku 2000 mu bol slovenským zväzom udelený 3. dan. S mládežou a deťmi dosiahol obrovské výsledky. Vychoval nielen medailistov z majstrovstiev Slovenska, ale aj mnoho slovenských reprezentantov. Počas trénerskej činnosti pod jeho vedením cvičila vyše tisícka karatistov.

RADOSLAV KARABINOŠ Štvornásobný víťaz pohárových súťaží, zo slovenského pohára si odniesol trikrát bronz a striebro. Na majstrovstvách Slovenska sa postavil na bronzový aj strieborný stupienok. A oblečený už mal aj reprezentačný dres.

talent roka MILOŠ ANGELOVIČ Futbalový talent mladších žiakov Junošportu s brilantnou technikou, ocenený na medzinárodných podujatiach ako najlepší hráč a strelec. Člen prvoligového mužstva víťaza Prešov CAP-u.

DIANA JURÍKOVÁ Nadaná karatistka s vynikajúcou technikou. Skončila bronzová na majstrovstvách Slovenska mladšieho dorastu a je aj majsterka Slovenska v družstvách.

Veľký talent ľubovnianskeho zápasenia, víťaz štyroch medzinárodných turnajov.

Vicemajster sveta z roku 2004 v kategórii juniori do 75 kg. Na MS v roku 2005 skončil štvrtý. Je tiež majster Slovenska v kategórii dorastencov a juniorov. V roku 2011 sa stal majstrom Slovenska aj medzi mužmi. Je tiež niekoľkonásobným víťazom Veľkých cien.

DOMINIK HUSÁR

CHLAPCI - ŠKM karate

LUKÁŠ NEUPAUVER

LADISLAV KORSCH

Súťaží v kategórii dorastencov druhý rok. Vlani stál na striebornom stupienku na Majstrovstvách Slovenska dorastencov. Vzápätí obsadil striebornú priečku aj na Majstrovstvách Slovenska v kategórii juniorov.

Majsterky Slovenska v kategórii žiačky 9 -11 rokov v zložení Viera Kaletová, Zuzana Kaletová a Diana Juráková.

Veľký talent ľubovnianskeho zápasenia, víťaz 6-tich turnajov v kategórii prípravka aj s medzinárodnou účasťou.

a naj-športovec rok

MATEJ PLAVNICKÝ

ŽIAČKY - ŠKM karate

SAMUEL BUČKO

SPRAVODAJSTVO / PUBLICISTIKA

11. apríl 2012 ĽN č. 14

GABRIELA KOVALČÍKOVÁ Veľký prísľub karate, už po prvom roku tréningu dosiahla vynikajúce výsledky. Tie hovoria za všetko: bronz na Majstrovstvách Slovenka mladšieho dorastu, striebro na Slovenskom pohári v Sabinove, zlato na majstrovstvách Tatranskej únie v kata a aj kumite.

MÁRIO STRACHAN Hráč mladších žiakov Junošportu s excelentnou kopacou technikou a výborným pohybom. Člen prvoligového mužstva víťaza Prešov CAP-u.

JAKUB GREIZINGER Talentovaný volejbalista, ktorý má už skúsenosti s reprezentačnými výbermi kadetov či juniorov. Blokár, na ktorého sa spoluhráči môžu stopercentne spoľahnúť.

JAKUB KALETA Strieborný zo slovenského pohára juniorov a zlatý z kategórie seniorov. Okrem toho, že na majstrovstvách Slovenska skončil bronzový a strieborný, je aj trojnásobný držiteľ striebra na centrálnej európskej lige. Stal sa aj členom reprezentácie Slovenska na Majstrovstvách sveta v Malajzii.

ADAM VOROBEĽ Päťnásobný víťaz slovenského pohára, trojnásobný majster Slovenska, trojnásobný víťaz centrálnej európskej ligy, strieborný na majstrovstvách Európy a majstrovstvách sveta družstiev. Od roku 2009 je stabilný člen slovenskej reprezentácie na vrcholných európskych a svetových podujatiach.

čestné uznanie Turistika: VERONIKA HANEČÁKOVÁ, ALENA MATAVOVÁ

Zápasenie: MARTIN SCHWARTZ, SAMUEL KORŠŇÁK

Kulturistika a fitnes: LUKÁŠ JARABINSKÝ

Karate: ZUZANA KALETOVÁ, ZUZANA BUKOVINOVÁ, ADAM JURÁK, VIERA KALETOVÁ


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

PUBLICISTIKA

Tiene týždňa

Chcem ísť predčasne do dôchodku Mám rok a pol do dôchodkového veku a  ešte pracujem. Chcela by som vedieť za akých podmienok by som mohla ísť do predčasného dôchodku. Súčasne by som ale chcela pracovať ešte na dohodu. Je to možné? Do akej maximálnej výšky by mohol byť môj príjem z práce na dohodu? Chcela by som vedieť, či sa mi to oplatí a o koľko sa mi skráti dôchodok.        Odpovedá Valerián Kupec, vedúci oddelenia dôchodkového poistenia Sociálna poisťovňa, pobočka Stará Ľubovňa: - Poistenec má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie: bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov, chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1,2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. Nárok na predčasný starobný dôchodok vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti o tento dôchodok. Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak je poistenec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba. Dohoda o pracovnej činnosti, alebo dohoda o vykonaní práce nezakladá povinnú účasť na dôchodkovom poistení, a preto príjem z týchto dohôd nie je prekážkou pre vyplácanie predčasného dôchodku. Výška príjmu z týchto dohôd nie je podstatná z hľadiska poberania predčasného dôchodku ani z hľadiska jeho ďalšieho prehodnocovania. Z dohody o vykonaní práce sa neodvádza poistné do fondu starobného poistenia, preto táto doba nemôže byť hodnotená pre dôchodkové účely ako doba ďalšieho zamestnania, pre nároky prepočítania a zvýšenia dôchodku. Suma predčasného starobného dôchodku sa oproti riadnemu dôchodku zníži o  0,5  % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku. Pri odchode do predčasného dôchodku 18 mesiacov pred dovŕšením dôchodkového veku je to o 9 %.

Fejtón

Vajcia sa rozkotúľali Vajíčka sú rozdané, šunky zjedené a vodári sa opäť potešili veľkému odberu vody. Len kde-tu sa našli tí, ktorí dali prednosť potokom a iným zdrojom vody. Nevďačníci! Ale tieto sviatky sú už raz také. Stále niečo jeme, naháňame, oblievame sa a na vizitku dobre informovaného občana zabúdame. Nadávame na politikov, závidíme papalášom... Ale, drahí občania, veď odjakživa vieme, že menej peňazí je priamo úmerné menším starostiam. Takže - navrhujem, nakúpiť vajíčka v zľave, aby ste ich mali pripravené už na druhý rok a prípadne, ak natrafíte na nejaké kahance, tak si môžte zopár prikúpiť. Ono je už takým zvykom, že, keď sa nezadržateľné blíži november, tak nevedno prečo - je nedostatok vosku a kahance dražejú. Neostáva už nič iné, ako odložiť košík na hornú políčku špajze, vysadiť nové vŕby na korbáče a nahradiť škody. A síce, hovorím to nerád, ale potom prídu povodne, v zime nám zase pomrzne potrubie a máme tu opäť Veľkú noc. (M.J.)

Všimli sme si

Prírodná toaleta Prírodná, ničím a nikým nerušená a bezpečná pre životné prostredie. Aj takto by sa dala charakterizovať prenosná toaleta, ktorá sa s  príchodom jari objavila pri rieke Poprad. „Prenosné WC“, ktoré sa nachádza uprostred malebnej prírody má asi slúžiť na núdzové odskočenie si šoférov alebo ľudí idúcich okolo. Stačí teda prísť a po toalete si umyť ruky. Neďaleko je totiž riečka. Čo poviete? Toaleta ako vyšitá. Tento novodobý prostriedok vám garantuje jeho per-

strana

11. apríl 2012 ĽN č. 14

3

Žraloky Staroľubovňanov zaujali Diváci sa presvedčili, že žraloky nie sú krvilačné šelmy

Štyri žraloky a morský živočích, ktorý čistí akvárium, mali v našom meste úspech. Nevšedné divadlo, keď prítomných delilo od ozajstných žralokov len pár centimetrov, si prišli pozrieť všetky vekové kategórie. „V Starej Ľubovni bol o žraloky veľký záujem. Pozrieť sa prišli nielen deti, ale aj dospelí,“ zhodnotil trojdňové turné v našom meste Fabrice Lesieur. Ten sa doteraz stretol len s pozitívnymi reakciami na svojich „miláčikov.“ Ako dodal, „páči sa mi, že ľudia, najmä na východe Slovenska, sa o žraloky zaujímajú. Pýtajú sa ako žijú a majú záujem dozvedieť sa viac aj o ekológii či geografii.“ Zvláštny pocit, keď ste zoči-voči obrovskému mäsožravcovi si prišli vychutnať mnohí. „Je to obrovský zážitok. Ešte nikdy som nebol a asi ani nebudem tak blízko pri týchto živočíchoch,“ povedal jeden z  návštevníkov 15-tisíclitrového akvária s morskou vodou a živými žralokmi. n KŔMENIE Žraloky nie sú veľkí gurmáni, za týždeň skonzumujú štyri až päť kíl mrazených rýb. A keďže majú pomalý metabolizmus, kŕmia sa dvakrát týždenne. „Žralok potrebuje päť dní

na to, aby strávil. Kupujem im mrazené ryby, ktoré neobsahujú parazity. Potravu im rozmrazím na teplotu vody a kŕmim ich  menšími kúskami. Raz za čas im dávam aj vitamíny ako doplnok stravy,“ dodal francúzsky biológ, ktorý svojich „kamarátov“ kŕmi nielen rukami. Keďže sú na neho už zvyknuté, môže si dovoliť dať im potravu aj ústami. Starostlivosť o žraloky je náročná a vyžaduje si veľa času. Občas preto vypomáha aj Fabriceov 9-ročný syn. „Snažím sa otcovi so starostlivosťou o žraloky pomôcť. Sem-tam im dávam lieky, aby neochoreli, keďže tieto zvieratá u nás na Slo-

vensku nie sú,“ dodal Charlie. Ani cez sviatky si ale Fabrice Lesieur so svojím niekoľkočlenným tímom neoddýchol. „Keďže sa jedná o živé tvory, nemôžeme ich zanedbať ani cez sviatky či víkendy. Nepoznáme ani dovolenku,“ prezradil Francúz žijúci v Leviciach. Kamión so živým nákladom bol totiž cez Veľkú noc v Spišskej Novej Vsi a zamieri aj do  ďalších slovenských miest. Text a foto (eh)

Fabrice Lesieur (na fotografii) uskutočnil svoje prvé turné s mobilným akváriom a tromi žralokmi ešte v roku 1997. Jeho snom je zadovážiť si k terajším štyrom ďalšie.

Starší ľudia si zaslúžia našu pozornosť

SENIOR V KONTEXTE DNEŠKA z pohľadu pomáhajúcich profesií pod takýmto názvom sa 30. marca pod záštitou dekana Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a Mesta Stará Ľubovňa uskutočnila 2. medzinárodná vedecká konferencia na Inštitúte Viktora Trstenského v Starej Ľubovni.

Seniori sú výraznou a dôležitou cieľovou skupinou sociálnej práce, ktorej je potrebné venovať náležitú pozornosť. fektné netoxické použitie úpl- Starší ľudia sú zdravými nosine bez chemikálií. A čo je pod- teľmi hodnôt, ktoré sa v našej statné, pomáha udržiavať čistú aj našu planétu - recykluje totiž ľudský odpad. Prírodným spôsobom spracováva exkrementy, výrazne urýchľuje rozNie každému leží na srdci klad organického odpadu, re- nezaťažené životné prostredie dukuje obsah a účinne napo- a čistota okolo nás. Dôkazom máha k odstraňovaniu zápa- toho je aj okolie Kynologickéchu! A k tomu bonus – nemu- ho klubu mesta Stará Ľubovňa, síte ani splachovať! ktorý je obklopený navŕšenými Ale všetkému dobrému je kopami záhradného odpadu. raz koniec. Táto rarita zmizla Podľa všetkého ho tam nazhropri jarnom upratovaní. mažďovali okolití obyvatelia. Text a foto (eh) Pri vstupe do areálu klubu na Mýtnej ulici vás čaká nepríjemný pohľad. V dostatočnom množstve tam nájdete ihličie, lístie, kamene, hnoj, pneumatiky, hlinu či dokonca obhorené psie mŕtvoly. Podľa slov členky klubu sa táto situácia opakuje pravidelne. „Rok čo rok sa tu v jari a v jeseni vytvárajú tieto skládky. V jeseni sme naposledy vypratali kopy, no znova sa to po zime nakopilo. Prekáža nám tento vstup do nášho areálu, pretože to pôsobí veľmi zle.“ Kynologický klub sa obáva, že ak sa s tým nebude aj naďalej nič robiť, kopy sa navŕšia až po železničnú trať. „Už po povodniach sme mali problém, pretože sme tento priestor mu-

spoločnosti strácajú. Sú vlastníkmi múdrosti, ktorú dnešný svet zúfalo potrebuje. Výzva k akceptácii a  úcte starého človeka zaznela už počas homílie na svätej omši, ktorá otvárala program konferencie a  veľmi citlivo načrela do danej problematiky. Aspekty života ľudí v séniu – zdravotné, psychické, sociálne, právne, etické, filozofické a duchovné v procese spoločenských zmien v súčasnosti, rezidenciálna sociálna práca so seniormi, problematika a perspektívy sociálneho zabezpe-

čenia seniorov, zlepšenie kvality života seniorov, teoretické a praktické problémy sociálnej práce so seniormi – boli tematické okruhy, v  rámci ktorých si účastníci konferencie zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska a  Ruska vymieňali nielen odborné poznatky, no často aj osobné skúsenosti s prácou s touto cieľovou skupinou. Prednášky a  diskusiu zaiste ocenilo publikum zastúpené nielen študentmi inštitútu, ale aj seniormi zo Starej Ľubovne. Program konferencie obohatila výstava knižné-

ho vydavateľstva Portál a výstava zdravotníckych pomôcok spojená s ukážkami firmy Velcon, spol. s r.o. Akceptácia starého človeka, nepozeranie na starého človeka iba v zmysle „sociálnych nákladov“, vyzdvihnutie krásy staroby a povýšenie dôstojnosti starého človeka sú závery, ktoré zaiste doznievajú v mysliach účastníkov konferencie, ale sú výzvou pre všetkých kompetentných, aby staroba bola vrcholom plnohodnotného života. Inštitút Viktora Trstenského v Starej Ľubovni

Čierna skládka záhradkárov hnevá iných

seli vypratať, aby sme sa dostali do areálu a znova tu máme ten istý problém. Boli by sme radi, ak by tu Mesto dalo zákazovú značku. Je to hnus, rovno pri ceste je hnoj a  kompost,“ pohoršovala sa členka klubu. S touto problematikou sme sa obrátili aj na pracovníka Re-

ferátu životného prostredia, Miroslava Pristáša. „Máme podnet na riešenie tohto problému a preveríme to v teréne. Ak sa nezistí pôvodca skládky, bude sa neporiadok musieť odstrániť na náklady Mesta a po jarnom upratovaní tam skúsime osadiť značku – Zákaz sy-

pania smetí.“ Ako dodal pracovník MsÚ, na tých, ktorí nevedia kam má putovať bioodpad, aby nezaťažoval životné prostredie, si posvietia a inkriminovaná lokalita bude pravidelne monitorovaná mestskou políciou. Text a foto (M. H.)


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

4

strana

11. apríl 2012 ĽN č. 14

REKLAMA / PUBLICISTIKA

Mestský ROCKFEST sa niesol v znamení noviniek

Rockeri si opäť raz prišli na svoje. Festival rockových skupín je totiž u nás už každoročnou tradíciou. Tá sa neporušila ani tento raz a Dom kultúry tak patril predposledný marcový víkend ROCKFESTU. V Starej Ľubovni sa sviatok všetkých rockerov uskutočnil už po šiestykrát. „Tento rok vystúpilo 11 kapiel, z  toho sme mali jedného nováčika, kapelu Metanom. Skupiny sa zlepšujú z roka na rok, snažia sa tvoriť texty, nové piesne a myslím si, že aj spätná väzba od ľudí hovorí o tom, že rockfest má zmysel,“ povedal tesne po skončení festivalu jeho prezident Maroš Matoľák. I keď bola tohtoročná účasť oproti minulým ročníkom nižšia, na kvalite vystúpení a zábave prítomných to určite neubralo. „Bolo tu super. Ľudia, ktorí prišli, vytvorili veľmi dobrú atmosféru. Jednoducho to tu žilo,“ zhodnotil akciu jeden z prítomných fanúšikov rockovej hudby.

Brake. Trojica chalanov sa publiku predviedla v rámci svojho sobotňajšieho vystúpenia. „Veľmi radi koncertujeme v Starej Ľubovni. Minulý rok sme sa ROCKFESTU nemohli zúčastniť, ale teraz sme si to vynahradili. Dopadlo to perfektne. Ľudia sa zabávali, tancovali a spievali,“ povedal Juraj Beňačka z kapely, ktorú tvorí okrem dvoch Staroľubovňanov aj Pre-

Jednou z kapiel, ktorej v sobotňajší večer patrilo pódium, bola aj PlanetA. Jej frontmana sme zastihli tesne pred vystúpením. Napriek úsmevu ho čosi aj trápilo. „Na pódium idem s  tým, že ma chrípka nezradí. Dúfam, že vydržím odspievať všetky pesničky,“ prezradil Ma-

rek Tokarčík. Rockový festival bol tento rok najmä o prekvapeniach a novinkách. Zmenou oproti minulosti boli aj nesúťažné vystúpenia. Celý rockový festival sa tak niesol v  duchu prehliadky tunajších kapiel. Tie ukázali najmä talent a odvahu. I keď počas

vystúpení nastali aj menšie technické problémy, staroľubovnianske publikum to rockovým zoskupeniam patrične vynahradilo. Tak ako aj v prípade formácie No

V Základnej umeleckej škole je samá voda

Tentoraz sa niet čoho obávať. Voda je totiž dominantnou v projekte literárno-dramatického odboru, na ktorom pracovali žiaci pod vedením učiteľky Dariny Belišovej.

V čase, keď naše mesto bojovalo s  nedostatkom pitnej vody, žiačky 5. ročníka pripravili imitáciu televíznej diskusie Zdravá planéta na tému znečisťovanie vody. Samých seba pretavili do postáv: doktorka ekológie (N. Timaniková), ochrankyňa prírody (K. Rybovičová) starostka obce (I. Zamišková), šéfredaktorka časopisu (K. Michnová) a obyvatelia mesta (K. Sivuľková a M. Valčáková). Toto bol podnet na

realizáciu projektu MODRÝ DEŇ. Všetky ročníkové skupiny sa pustili do práce. Vodu chceli poňať trochu umelecky a metaforicky. Voda je darom – 16. marca žiačky 1. a 3. ročníka odovzdali dar deťom dvoch materských škôl v  podobe krátkych rozprávok. Živou vodou je pre mnohých aj Biblia. Na základe návštevy knižnice a  skvelej výstavy si žiaci uvedomili, že tak ako osviežuje voda, vie osviežiť aj kniha. 21. marca sa v literárno-dramatickom odbore uskutočnila beseda s  ľubovnianskou poetkou Monikou Tančákovou (na  hornej fotografii) hovorilo sa o jarčekoch v  jej živote a  diele. Voda ako

Pomôžme recyklovať! Mesto Stará Ľubovňa sa prihlásilo do súťaže Pomôžme recyklovať - recyklačný deň s Rádiom REGINA. Koordinátorom súťaže je BB EXPO, s. r.o. a Rozhlas a televízia Slovenska. Spolu s Malackami a Kysuckým Novým mestom sa tak 25. apríla zapojíme do zberu štyroch komodít odpadu - papier, plast, sklo, elektrošrot, ktorý bude v tento deň prebiehať. Mesto chce preto vyzvať všetkých občanov Starej Ľubovne a školy, aby sa do súťaže zapojili. Bojuje sa totiž o hodnotné ceny, prestíž a propagáciu nášho mesta. Spôsob zberu v Starej Ľubovni: bytové domy - stanovištia na separovaný zber, rodinné domy - vrecový zber skla, všetci obyvatelia mesta - zberný dvor Ekos s. r. o., Popradská 24, Stará Ľubovňa. Ďalšie informácie prinesieme o týždeň. Referát životného prostredia MsÚ

pomoc. Takto ju zas vnímali žiačky 2. ročníka, ktoré pomohli čítať texty pri podujatí Domu sv. Anny pre deti s telesným postihom. Vyvrcholením projektu je realizácia výstavby vlastných literárnych prác poézie a prózy našich žiakov. 22. marca navštívili malé herečky každú triedu ZUŠ. Priniesli živú pozvánku na výstavu a odovzdaním maľovanej kartičky KVAPKY ŠŤASTIA, ktorú pripravili v spolupráci s výtvarným odborom, si pripomenuli mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia. (E.H.)

Úspešné práce žiakov zo ZŠ Za vodou

Koncom februára sa ZŠ Za vodou prihlásila do medzinárodnej výtvarnej súťaže Naši susedia – kroje, ktorú vyhlásilo poľské mesto Rzeszów v spolupráci so slovenským mestom Vranov nad Topľou. Do súťaže prišlo z poľských a slovenských škôl spolu 620 prác, z ktorých odborná porota vybrala 12 hlavných cien a 12 čestných uznaní. ZŠ Za vodou škola zabodovala grafickými prácami a získala 2 hlavné ceny pre žiačky Michaelu Heržákovú (13 r.) a Alexandru Saganovú (15 r.). Grafická práca Alexandry Saganovej sa odbornej porote tak zapáčila,

šovčan. Novinkou v tomto ročníku bolo aj ocenenie piesne s najlepším textom. „Túto cenu získali až dve skupiny - Backroll so skladbou Život a Shadows of flames s piesňou Na čom záleží na základe výberu Evy Kollárovej, ktorá je v tomto určite doma,“ prezradil M. Matoľák. Pozitívom dvojdňového rockového podujatia bolo tiež to, že nenastali žiadne vážne incidenty. Ako totiž dodal prezident ROCKFESTU, „zaznamenané neboli žiadne bitky ani  problémy. Tento ročník sme sa rozhodli venovať spomienke na vlaňajšiu tragédiu, kedy 21-ročný mladík zo Spišskej Belej počas festivalu prišiel o život. Nešťastnou náhodou totiž vypadol zo štvrtého poschodia bytovky.“ Text a foto (eh)

že ňou ozdobili plagát súťaže aj výsledkovú listinu. Ocenené žiačky spolu s rodičmi a učiteľkou výtvarnej výchovy E. Balboneovou sa

30. marca zúčastnili slávnostného vyhodnotenia súťaže. To bolo spojené s otvorením výstavy v Dome kultúry a mládeže v Rzeszówe. Víťazov čakal bohatý program spojený aj s prehliadkou mesta a slávnostným obedom. Domov si naše žiačky priniesli nielen krásne ceny, ale aj množstvo nezabudnuteľných zážitkov z  tohto medzinárodného stretnutia mladých umelcov. Milada Mackovčinová

Spojená škola internátna, Levočská 22, Stará Ľubovňa realizuje v období od 1. 3. 2010 do 1. 7. 2012 projekt s názvom „Fotografovaním za šťastím“. Projekt je spolufinancovaný EÚ z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu, v rámci Operačného programu Vzdelávanie. Vďaka projektu škola otvorila nový 3-ročný učebný odbor „Fotograf“, ktorý je určený tak pre chlapcov, ako aj pre dievčatá po ukončení základnej školy. Je zameraný na ovládanie základov fototechniky, práce s digitálnym fotoaparátom, kamerou, spracovanie fotografií na CD, DVD, vytvorenie fotoalbumov s titulkami a ozvučených fotoalbumov. Umožňuje získať nižšie stredné odborné vzdelanie žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ide o žiakov s telesným postihnutím v kombinácii s ľahkým mentálnym postihnutím alebo žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím. Po trojročnom štúdiu je dokladom o získanej kvalifikácii výučný list. Cieľom projektu je podporovať sociálnu inklúziu osôb s osobitnými vzdelávacími potrebami do spoločnosti prostredníctvom uľahčenia ich prístupu k vzdelaniu, využitím nových foriem vyučovania. K dispozícii sú nové učebné materiály – učebné texty, metodické príručky na odborný výcvik a interaktívne učebné materiály. Vo vyučovaní je používaná najmodernejšia didaktická pomôcka – interaktívna tabuľa, vďaka ktorej sa zvýšila názornosť výkladu, čo má vplyv na rýchlejšie pochopenie učiva, zaujímavejší výklad z pohľadu žiakov. Prihlášku na štúdium je potrebné podať riaditeľovi základnej školy, ktorú žiak navštevuje. Na štúdium, obhliadku priestorov a vybavenia školy pozývame aj mladých „tínedžerov“ so zdravotným postihnutím, ktorí ukončili ZŠ v predchádzajúcich školských rokoch. Kvôli svojmu postihnutiu ostali doma a teraz majú záujem získať nové vedomosti a zručnosti, zvýšiť si kvalifikáciu, získať výučný list a šancu uplatniť sa na trhu práce. Prihlášku na štúdium podávajte priamo na našu školu do 20. 4. 2012. Bližšie informácie o štúdiu získate u výchovných poradcov základných škôl alebo priamo u výchovnej poradkyne Spojenej školy internátnej , organizačná zložka: Odborné učilište internátne, Levočská 24, Stará Ľubovňa, Mgr. Ľudmily Barlíkovej , tel: 052/418 09 12 „MODERNÉ VZDELÁVANIE PRE VEDOMOSTNÚ SPOLOČNOSŤ“ „PROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ ZO ZDROJOV ESF“


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

TV PROGRAM

TELEVÍZNY PROGRAM Vitajte v džungli

21:20

Akčný / Dobrodružný / Komédia / Thriller USA, 2003, 100 min

SOBOTA 14.4.

TIPY TÝŽDŇA PIATOK 13.4.

strana

11. apríl 2012 ĽN č. 14

5

11.4. - 16.4. 2012 Nabúchaná

20:20

Komédia / Romantický / Dráma USA, 2007, 129 min zdroj foto: www.csfd.cz

STREDA 11.4.2012

05:10 Dámsky klub „N“ 06:35 Udalosti ČT 07:15 Správy STV „N“ 07:55 Góly - body - sekundy 08:05 Práca pre teba 08:15 Duel 08:50 5 proti 5 09:35 Inšpektor Rocca: Rukojemník 11:10 Sila lásky IV. 45/203 12:00 Poludňajšie správy 12:10 Dámsky klub 13:30 Práca pre teba 13:40 Kaviareň Slávia 14:15 Divoký anjel 146 15:05 Bláznivo zamilovaní: Pozvanie na večeru 6/52 16:00 Správy STV o 16.00 16:15 Góly - body - sekundy 16:20 Počasie 16:25 Práca pre teba 16:30 Sila lásky V. 135 17:20 Vojna kuchárov 17:50 Duel 18:20 5 proti 5 19:00 Správy STV 19:45 Počasie 19:50 Góly - body - sekundy 20:10 Motýlik 22:30 Nočné správy 22:40 Počasie

22:45 Góly - body - sekundy 22:50 Bláznivo zamilovaní: Pozvanie na večeru 6/52 23:45 Inšpektor Rocca: Rukojemník 01:15 Motýlik 03:35 Sila lásky IV. 45/203 04:25 Sila lásky V. 135

06:40 Polícia 06:50 Regionálny denník 07:15 Tichý potok 07:40 Práca pre teba - magazín 08:00 Živá panoráma 08:35 Pre materské školy 09:00 Práca pre teba 09:05 Dámsky klub „N“ 10:25 Ukrajinský magazín 10:55 Správy - Hírek 11:00 Fokus zdravie 11:40 Medzinárodný terorizmus po roku 1945: Somálski vojenskí diktátori 12:10 Živá panoráma 12:30 ArtSpektrum 12:45 Piesne moje,piesne 13:15 Krok za krokom 14:00 Večer na tému 15:45 Energetika 15:55 Maďarský magazín 16:30 Fokus - peniaze 16:55 Senior klub

17:20 Práca pre teba 17:30 Regionálny denník 18:00 Ulice sveta: Calle Obispo, Havana 18:25 6 miliárd názorov 18:30 Večerníček: Kominárik 18:40 Miro jilo - Moje srdce 18:45 Zákulisie slovenčiny: V divadle. 10 19:00 Správy STV „N“ 19:40 Správy - Hírek 19:50 Počasie 19:53 (Ne)celebrity: Ortopéd Ján Kľoc 20:00 Vízie z Inferna-umenie proti zabúdaniu 21:00 Občan za dverami 21:30 Komentáre 21:55 Práca pre teba 22:00 Profesionál 22:15 Na križovatke SK+CZ: Z môjho života 00:00 6 miliárd názorov 00:05 Umenie 2012: Literatúra 00:30 Udalosti ČT 01:10 Správy STV „N“ 01:55 ArtSpektrum 02:09 Záver vysielania

06:00 Teleráno 08:30 Bez servítky 09:20 Komisár Rex IV. 7/18

10:20 Po čom ženy túžia 12:45 Rýchle Televízne noviny 12:50 FBI: Prípady Sue Thomasovej I. 18/20 13:50 Krok za krokom II. 14/24 14:15 Rýchle Televízne noviny 14:20 FARMA 15:30 Dva a pol chlapa II. 2/24 15:55 Rýchle Televízne noviny 16:00 NCIS V. 10/19 17:00 PRVÉ TELEVÍZNE NOVINY 17:20 POČASIE 17:25 REFLEX 17:55 Rýchle Televízne noviny 18:00 Bez servítky 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:50 POČASIE 19:59 ŠPORTOVÉ NOVINY 20:15 MODRÉ Z NEBA 22:15 Trauma 5/18 23:10 Nočné Televízne noviny 23:35 Zámena manželiek 00:55 Nebezpečné hry 02:40 Terminátor: Príbeh Sarah Connorovej I. 7/9 03:20 Komisár Rex IV. 7/18 04:50 TELEVÍZNE NOVINY

05:35 HOTEL PARADISE 06:20 KRIMI 06:50 NOVINY TV JOJ 07:20 Súdna sieň

08:25 Súdna sieň: Firemná párty 09:30 Panelák IX.: Dominikino tajomstvo 58 10:30 Dom snov II. 13 11:30 Riskni milión! 12:00 NOVINY O 12:00 13:00 Kosti VI. 15 14:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas 15:00 HOTEL PARADISE 16:00 Profesionáli III.: Degradácia 17:00 NOVINY O 17:00 17:30 Riskni milión! 18:00 Súdna sieň: Hotel 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:59 ŠPORT 20:10 NAJLEPŠIE POČASIE 20:20 Panelák IX.: Mama 59 21:30 Kosti VI. 16 22:30 HOTEL PARADISE 23:30 C.S.I.: Kriminálka Miami V. 00:30 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas V. 24 01:20 OSTROV SMRTI 11 02:05 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III. 21 02:50 District 23,24 04:15 Vyjednávači 9 04:55 C.S.I.: Kriminálka Miami V.

06:05 Zpravodajství FTV Prima 07:00 Closer IV: Osudová 14

08:10 M*A*S*H 108 09:00 Prostřeno! 09:50 Diagnóza vražda VI: Na smetiště s televizí 1/2 19 10:50 Policejní divize IV: Věřit na zázraky 12 11:45 Knight Rider III: Vrh na míru 11 12:50 Closer IV: Nezaujatost zaručena 15 13:50 Alf III: Zásah v pravou chvíli 13 14:20 Siska IV: Muž v zahradě 2 15:45 Rosamunde Pilcher: Mlha nad zámkem Kilrush 17:40 Fakta Barbory Tachecí 18:00 Prostřeno! 18:55 Zprávy FTV Prima 19:20 Krimi zprávy 19:35 Krimi plus 19:50 VIP zprávy 20:00 Cesty domů: Horší než trest smrti 113 21:20 TOP STAR magazín 22:25 Castle na zabití III: Uzemnění 13 23:25 Zákon a pořádek: Los Angeles: East Pasadena 19 00:20 Nedokonalé zločiny III: Na shledanou, kapitáne 1 01:30 Volejte Věštce 03:15 Nedokonalé zločiny III: Na shledanou, kapitáne 1 04:10 Česko na talíři

06:25 KRIMI 06:50 NOVINY TV JOJ 07:20 Súdna sieň: Sestry 08:25 Súdna sieň: Debil drevený 09:30 Panelák IX.: Mama 59 10:30 Dom snov II. 14 11:30 Riskni milión! 12:00 NOVINY O 12:00 13:00 Kosti VI. 16 14:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas 15:00 HOTEL PARADISE 16:00 Profesionáli III.: Nesprávny šéf 15 17:00 NOVINY O 17:00 17:30 Riskni milión! 18:00 Súdna sieň: Exekúcie 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:59 ŠPORT 20:10 NAJLEPŠIE POČASIE 20:20 Panelák IX.: Krst a suši 60 21:30 Kosti VI. 17 22:30 HOTEL PARADISE 23:30 NOVÝ SERIÁL: Myšlienky vraha - Správanie podozrivých 1/13 00:30 Špeciálne komando III. 9 01:20 OSTROV SMRTI 12 02:05 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III. 22 02:50 District 25,26 04:15 Vyjednávači 10 04:55 Myšlienky vraha - Správanie podozrivých 1/13

06:05 Zpravodajství FTV Prima 07:00 Knight Rider III: Vítězství o půl délky 12 08:10 M*A*S*H 109 09:00 Prostřeno! 09:50 Diagnóza vražda VI: Na smetiště s televizí 2/2 20 10:50 Policejní divize IV: Děti jsou naše budoucnost 13 11:45 Schimanski: Ruhrort v Duisburgu 13:50 Alf III: Volejte mimozemšťana 14 14:20 Siska IV: Nebezpečná známost 3 15:45 Rosamunde Pilcher: Setkání u řeky 17:40 Fakta Barbory Tachecí 18:00 Prostřeno! 18:55 Zprávy FTV Prima 19:20 Krimi zprávy 19:35 Krimi plus 19:50 VIP zprávy 20:00 Česká 30 21:20 Jste to, co jíte 22:25 Námořní vyšetřovací služba L. A. II: Rozhřešení 9 23:25 Nikdo není dokonalý 00:45 Expres foto 02:35 Volejte Věštce 04:20 Receptář prima nápadů

05:40 HOTEL PARADISE 06:25 KRIMI 06:55 NOVINY TV JOJ 07:20 Súdna sieň: Hrdý syn 08:25 Súdna sieň: Máš padáka! 09:30 Panelák IX.: Krst a suši 60 10:30 Dom snov II. 15 11:30 Riskni milión! 12:00 NOVINY O 12:00 13:00 Kosti VI. 17 14:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III. 22 15:00 HOTEL PARADISE 16:00 Profesionáli III.: Bobor je šéf 16 17:00 NOVINY O 17:00 17:30 Riskni milión! 18:00 Súdna sieň: Potrat 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:59 ŠPORT 20:10 NAJLEPŠIE POČASIE 20:20 C.S.I.: Kriminálka Miami IX. 7,8 22:15 HOTEL PARADISE 23:15 HOTEL PARADISE 01:00 Prúd času 03:05 District 27,28 04:30 Dobrá manželka I. 1,2/23

06:05 Zpravodajství FTV Prima 07:00 Knight Rider III: Nebezpečný odpad 13 08:10 M*A*S*H 110 09:00 Prostřeno! 09:50 Diagnóza vražda VI: Krevní pouto 21 10:50 Policejní divize IV: Je čas jít spát 14 11:45 Schimanski: Přeběhlík 13:50 Alf III: Elvis žije 15 14:20 Siska IV: Už abys byla mrtvá 4 15:45 Rosamunde Pilcher: Muž mých snů 17:40 Fakta Barbory Tachecí 18:00 Prostřeno! 18:55 Zprávy FTV Prima 19:20 Krimi zprávy 19:35 Krimi plus 19:50 VIP zprávy 20:00 Vraždy v Midsomeru XIV 1 22:10 Show Jana Krause 23:10 Noc v ráji 00:15 Černočerná tma 02:20 Volejte Věštce 04:05 Nikdo není dokonalý

ŠTVRTOK 12.4.2012

05:15 Dámsky klub „N“ 06:35 Udalosti ČT 07:20 Správy STV „N“ 08:05 Práca pre teba 08:15 Duel 08:45 5 proti 5 09:35 Inšpektor Rocca: Najlepšia priateľka 11:10 Sila lásky IV. 46/203 12:00 Poludňajšie správy 12:10 Dámsky klub 13:30 Práca pre teba 13:40 Kaviareň Slávia 14:15 Divoký anjel 147 15:05 Bláznivo zamilovaní: Láska príde a odíde 7/52 16:00 Správy STV o 16.00 16:15 Góly - body - sekundy 16:20 Počasie 16:25 Práca pre teba 16:30 Sila lásky V. 136 17:20 Vojna kuchárov 17:50 Duel 18:20 5 proti 5 19:00 Správy STV 19:45 Počasie 19:50 Góly - body - sekundy 20:10 5 proti 5 špeciál 21:00 Trieda 9.A 22:00 Dr.House VII.: Nie sú kiahne ako kiahne 7/23

22:45 Nočné správy 22:55 Počasie 23:00 Góly - body - sekundy 23:05 Bláznivo zamilovaní: Láska príde a odíde 7/52 00:00 Zoči - voči 00:55 Inšpektor Rocca: Najlepšia priateľka 01:45 Slovensko v obrazoch 02:05 Svet v obrazoch 02:30 Nočné správy 02:45 Góly - body - sekundy 02:50 ...pokiaľ dýcham, dúfam 03:25 Sila lásky IV. 46/203 04:15 Sila lásky V. 136

06:50 Profesionál 07:05 Regionálny denník 07:30 Komentáre 08:00 Živá panoráma 08:35 Pre materské školy 08:50 Práca pre teba 09:00 Dámsky klub „N“ 10:20 Maďarský magazín 10:45 Správy - Hírek 10:55 Fokus - peniaze 11:35 Ulice sveta 12:00 Živá panoráma 12:30 ArtSpektrum 12:35 Piesne moje,piesne 13:05 Občan za dverami 13:35 Polícia

13:50 Profesionál 14:05 Orientácie 14:30 Halali 14:55 Obyčajný príbeh 15:55 Rómsky magazín 16:30 Fokus právo 16:55 Kvarteto 17:20 Práca pre teba 17:30 Regionálny denník 18:00 Zelené raje II 18:25 6 miliárd názorov 18:30 Večerníček: Kominárik 18:40 Deti o deťoch: Pred kamerou, za kamerou 19:00 Správy STV „N“ 19:40 Správy - Hírek 19:50 Počasie 19:53 (Ne)celebrity: Mária Kotorová - Jenčová 20:00 Tóny v tichu 20:35 Historická panoráma 21:10 GEN.sk: Jozef Jablonický 21:30 Komentáre 21:55 Práca pre teba 22:05 Igric 2011 23:35 Udalosti ČT 00:15 Správy STV „N“ 00:55 ArtSpektrum

06:00 Teleráno 08:20 Bez servítky 09:10 Komisár Rex IV. 8/18

10:10 Twister sa vracia 12:00 Nezvestní II. 9/18 12:55 Rýchle Televízne noviny 13:00 FBI: Prípady Sue Thomasovej I. 19/20 14:00 Krok za krokom II. 15/24 14:25 Rýchle Televízne noviny 14:30 Kobra 11 XV. 11/14 15:30 Dva a pol chlapa II. 3/24 15:55 Rýchle Televízne noviny 16:00 NCIS V. 11/19 17:00 PRVÉ TELEVÍZNE NOVINY 17:20 POČASIE 17:25 REFLEX 17:55 Rýchle Televízne noviny 18:00 Bez servítky 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:50 POČASIE 19:59 ŠPORTOVÉ NOVINY 20:15 FARMA 21:20 Ordinácia v ružovej záhrade 22:30 Kobra 11 XV. 12/14 23:30 Nočné Televízne noviny 00:00 Začiatok konca: Zrážka s kométou 01:35 NCIS V. 11/19 02:15 Terminátor 03:40 Komisár Rex IV. 8/18 04:50 TELEVÍZNE NOVINY

05:40 HOTEL PARADISE 06:00 NOVINY TV JOJ

PIATOK 13.4.2012

05:05 Dámsky klub „N“ 06:25 Udalosti ČT 07:05 Správy STV „N“ 07:50 Góly - body - sekundy 08:00 Práca pre teba 08:10 Duel 08:45 5 proti 5 09:30 Inšpektor Rocca: Pomsta 11:10 Sila lásky IV. 47/203 12:00 Poludňajšie správy 12:10 Dámsky klub 13:30 Práca pre teba 13:40 Nebíčko v papuľke 14:15 Divoký anjel 148 15:00 Bláznivo zamilovaní: A ja medzi vami 8/52 16:00 Správy STV o 16.00 16:15 Góly - body - sekundy 16:20 Počasie 16:25 Práca pre teba 16:30 Práca pre teba - žrebovanie 16:35 Sila lásky V. 137 17:25 Vojna kuchárov 17:55 Duel 18:20 5 proti 5 19:00 Správy STV 19:45 Počasie 19:50 Góly - body - sekundy 20:10 SOS 100 - Narodeninový

špeciál 21:25 TOP STAR Extra: Michal David 22:15 Nočné správy 22:25 Počasie 22:30 Góly - body - sekundy 22:35 V očiach vraha 00:20 Bláznivo zamilovaní: A ja medzi vami 8/52 01:25 Inšpektor Rocca: Pomsta 02:15 V očiach vraha 04:00 Sila lásky IV. 47/203 04:45 Sila lásky V. 137

07:05 Regionálny denník 07:30 Komentáre 08:00 Živá panoráma 08:35 Pre materské školy: Maškrtníček 09:05 Práca pre teba 09:10 Dámsky klub „N“ 10:30 Rómsky magazín 11:00 Správy - Hírek 11:05 Fokus právo 11:45 Zelené raje II: V krajine krásnej a neskrotnej - Čile 12:15 Živá panoráma 12:45 ArtSpektrum 12:50 Vitajte priatelia 13:35 Senior klub 14:05 Kvarteto

14:35 Nitriansky hrad - živé dedičstvo katolíckej cirkvi 15:25 Pred dedinou, za dedinou 15:55 Tvárou v tvár 16:30 Fokus - rodina 16:55 Jánošíkove dni 2011 17:20 Práca pre teba 17:30 Regionálny denník 17:55 Práca pre teba - žrebovanie 18:00 Televíkend 18:25 6 miliárd názorov 18:30 Večerníček: Kominárik 18:45 Encyklopédia slov.obcí: Prenčov 19:00 Správy STV „N“ 19:40 Správy - Hírek 19:50 Počasie 19:53 (Ne)celebrity: Martin Sárossy 20:00 Zamrznutá planéta 20:55 Família: Bez otca aj mamy... 21:30 Komentáre 21:55 Práca pre teba 22:00 Kino na Dvojke: Sedem mečov 00:30 BJD z roku 2010 01:25 Udalosti ČT 02:05 Správy STV „N“ 02:50 ArtSpektrum 02:59 Záver vysielania

06:00 Teleráno 08:10 Bez servítky 09:00 Komisár Rex IV. 9/18 10:00 Smrť v skalách 11:45 Zámena manželiek 12:45 Rýchle Televízne noviny 12:50 FBI: Prípady Sue Thomasovej I. 20/20 13:50 Krok za krokom II. 16/24 14:15 Rýchle Televízne noviny 14:20 FARMA 15:30 Dva a pol chlapa II. 4/24 15:55 Rýchle Televízne noviny 16:00 NCIS V. 12/19 17:00 PRVÉ TELEVÍZNE NOVINY 17:20 POČASIE 17:25 REFLEX 17:55 Rýchle Televízne noviny 18:00 Bez servítky 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:50 POČASIE 19:59 ŠPORTOVÉ NOVINY 20:15 FARMA 21:20 AKČNÝ PIATOK: Vitajte v džungli 23:25 AKČNÝ PIATOK: Cobra 01:00 Porota 03:05 Cesta do stredu Zeme


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

6

strana

TV PROGRAM

11. apríl 2012 ĽN č. 14 14.4.2012

05:35 Slovensko v obrazoch 05:55 Udalosti ČT 06:35 Správy STV „N“ 07:20 Včielka Maja: Ako je možné,že niektoré zvieratká nevidieť. 07:45 Alica v krajine zázrakov 20/26 08:10 Fidlibum 08:40 Superchyty 09:10 Hádaj, kto nás pozval 09:40 5 proti 5 špeciál 10:30 Trieda 9.A 11:30 SOS 100 - Narodeninový špeciál 12:55 Autosalón 13:25 On Air 13:45 Obdobia lásky 1/12 15:35 Neprestávaj snívať 17:30 Postav dom, zasaď strom 18:00 Taxík 18:25 Nebíčko v papuľke

19:00 Správy STV 19:45 Počasie 19:50 Góly - body - sekundy 20:10 Pošta pre teba 21:15 Anarchistova žena 23:15 Góly - body - sekundy 23:25 Svitanie 01:10 On Air 01:30 Správy STV 02:10 Anarchistova žena 04:10 Obdobia lásky 1/12

07:00 Regionálny denník 07:25 Komentáre 07:50 Správy - Hírek 08:00 Živá panoráma 08:40 Televíkend 09:10 Extr@français 13/13 09:35 Energetika 09:50 Zamrznutá planéta 10:35 Cesty 11:05 Občan za dverami

11:30 Profily: Viera Bombová 12:05 5 minút po dvanástej: Ja a moji predkovia 13:00 Odsúdení na spolunažívanie v dobrom 13:25 Malý somár na dne duše 14:30 Senior klub 15:10 Kapura 15:50 Farmárska revue 16:10 Mastný hrniec 17:30 Život v pohybe: Turistika 18:00 Na ceste II.: Na ceste po ostrove Mauritius 18:25 6 miliárd názorov 18:30 Večerníček: Kominárik 18:40 Táraninky: Divadlo 18:45 Varím, varíš, varíme a pečieme: Zmrzlinová torta s lieskovými orieškami 19:00 Správy STV „N“ 19:40 Národnostné správy 19:50 Počasie 19:53 (Ne)celebrity: Ingrid Petnuchová 20:00 Cesta človeka: Európa 4/5

20:50 Anjeli strážni: Mira Šmajdu 21:20 Retro noviny 21:40 Paríž, Texas 00:00 Československý filmový týždenník 00:10 Udalosti ČT 00:50 Správy STV „N“ 01:39 Záver vysielania

05:20 Dobrodružstvá Jackieho Chana IV. 11/13 05:40 Duck Dodgers II. 14/26 06:00 Scooby Doo I. 15/24 06:25 Flintstonovci v akcii 15/54 06:50 Čarodejnice III. 20/22 07:40 Traja nindžovia 09:30 Priatelia II. 19/24 10:00 Junior 12:05 HLAS ČESKO SLOVENSKA 1. FINÁLE 14:40 HLAS ČESKO SLOVENSKA ROZHODNUTIE 15:45 Tanečná horúčka

17:35 Rýchle Televízne noviny 17:40 Partička 18:20 Rýchle Televízne noviny 18:25 Smotánka 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:50 POČASIE 19:59 ŠPORTOVÉ NOVINY 20:15 FARMA - DUEL 22:00 Kamoš za všetky drobné 00:05 Prci, prci, prcičky 3: Svadba 01:50 Niet cesty späť 03:10 Všetko najlepšie!

06:00 Malá morská víla 06:20 Aladin I. 06:45 Rozprávková jazda 07:15 Bakugan 07:45 Ninjago II. 08:10 Beyblade Metal Fusion 08:40 C.S.I.: Kriminálka Miami IX. 8 09:35 Ukradnutý raj 11:25 HOTEL PARADISE 12:25 Profesionáli: Falošní policajti, Mama a Žeňa 5,6

14:20 X-Men: Posledný vzdor 16:35 Prúd času 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:59 ŠPORT 20:10 NAJLEPŠIE POČASIE 20:20 Nabúchaná 23:10 Test 01:35 Sudkyňa v pokušení 03:10 Zamilovaný Shakespeare

06:10 Zpravodajství FTV Prima 07:15 Ninjago 12 07:45 Mistr Manny II 08:15 M*A*S*H 110 08:50 Autosalon 10:05 M*A*S*H 111 10:40 Spiklenci 12:55 Bezva vejška 14:55 Columbo: Kouzelné alibi 16:55 Aréna národů 18:00 Jak se staví sen 18:55 Zprávy FTV Prima 19:20 Krimi zprávy 19:35 Krimi plus 19:50 VIP zprávy 20:00 Smrtonosná past 2 22:40 Železná kláda 01:10 Sběratelé kostí I 02:05 Volejte Věštce 03:50 Nikdo není dokonalý 04:40 Miláčci

NEDEĽA 15.4.2012

05:55 Udalosti ČT 06:35 Správy STV „N“ 07:20 Včielka Maja: Flipova nepodarená rodinka 07:50 Alica v krajine zázrakov 21/26 08:15 Maškrtníček 08:40 Góóól 09:15 „Z pekla štěstí“ 1/5 10:05 Ushuaia - expedície do prírody IV.: Etiópia, krajina pôvodu. 1. časť 11:00 Slovensko v obrazoch 11:25 Svet v obrazoch 11:55 O 5 minút 12 13:00 Agatha Christie: Malé vraždy v rodine: Mačka a myši 14:45 Film pre pamätníkov: Starci na chmeli 16:15 Na ceste II.: Na ceste po ostrove Mauritius 16:45 Pošta pre teba 17:50 Hurá do záhrady 18:20 Tajomstvo mojej kuchyne 19:00 Správy STV

19:45 Počasie 19:50 Góly - body - sekundy 20:10 Zaslaná pošta 1/2 21:45 Zaslaná pošta 2/2 23:20 Góly - body - sekundy 23:30 Odpískané 00:10 Agatha Christie: Malé vraždy v rodine: Mačka a myši 01:50 Zaslaná pošta 1/2

07:15 Halali 07:30 Televíkend 08:00 Formula 1 - hlavné preteky: Veľká cena F1 - China 11:05 Sv. omša na sviatok Božieho milosrdenstva 12:45 Život v pohybe: Turistika 13:15 Medulienka 14:10 On Air 14:40 Cesta človeka: Európa 4/5 15:30 Orientácie 15:55 Slovo: Slovo k sviatku Božieho milosrdenstva 16:05 Família: Bez otca aj mamy... 16:35 Anjeli strážni: Mira Šmajdu

17:00 Keď na Slovensku vládol hokej - MS 1959 18:00 Dedičstvo otcov: Dubová Colonorum 18:25 6 miliárd názorov 18:30 Večerníček: Pán Mudrák športuje 1/7 18:40 Táraninky: Lekári a choroby 18:50 Majstrovstvá sveta v hokeji „18“ 21:25 Umenie 2012: Vizuálne umenie 21:55 Pozvánka do divadla: Mizantrop 23:45 Retro noviny 00:00 Slovo: Slovo k sviatku Božieho milosrdenstva 00:05 Udalosti ČT 00:45 Správy STV „N“ 01:30 Počasie 01:39 Záver vysielania

05:25 Terezu bych kvůli žádné holce neopustil

06:45 Flintstonovci v akcii 16/54 07:10 Čarodejnice III. 21/22 08:00 Ona sa zbláznila 09:50 Priatelia II. 20-21/24 10:50 Hellcats: Superkočky v akcii 10/22 11:45 Upírske denníky II. 19/22 12:40 Zo zákulisia Markízy 13:00 Na telo 13:25 Lampáreň 14:10 Mr. Bean 14:35 Princezná Diana: Pravda o jej smrti 16:30 Rýchle Televízne noviny 16:35 Honba za slobodou 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:50 POČASIE 19:59 ŠPORTOVÉ NOVINY 20:15 HLAS ČESKO SLOVENSKA 2. FINÁLE - LIVE 22:55 Tanec ulice 01:05 Fringe II. 6/22 01:50 Muž bez tieňa 03:30 Komisár Rex IV. 9/18 04:50 TELEVÍZNE NOVINY

06:10 Zpravodajství FTV Prima 07:15 Ninjago 13 07:45 Mistr Manny II: Ve věži stra-

ší; Oskarův dům 18 koktejlů 7 08:15 Hitlerovi bodyguardi: Pokusy Židů a emigrantů o zavraždění Hitlera 5 09:20 Prima SVĚT 09:50 Ano, šéfe! 11:00 Partie 11:45 Receptář prima nápadů 13:00 Nedělní receptář extra 13:20 S Italem v kuchyni 14:00 Něco nového 16:05 Vraždy v Midsomeru XIII: Fit pro vraždu 18:00 Česko na talíři: Krampolovi 18:55 Zprávy FTV Prima 19:20 Krimi zprávy 19:35 Krimi plus 19:50 VIP zprávy 20:00 Zázraky života II: Sebevědomí 9 21:10 Na ostří nože 23:40 Inferno 01:35 Volejte Věštce 03:20 Hitlerovi bodyguardi: Pokusy Židů a emigrantů o zavraždění Hitlera 5 04:10 Ano, šéfe!

08:15 Súdna sieň: Gigolo 09:20 Panelák IX.: Krst a suši 60 10:25 Dom snov II. 16 11:25 Riskni milión! 12:00 NOVINY O 12:00 13:00 Šialené rande 15:00 HOTEL PARADISE 16:00 Profesionáli: Hovorkyňa 1/18 17:00 NOVINY O 17:00 17:30 Riskni milión! 18:00 Súdna sieň: Namiesto bazéna stoka 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:59 ŠPORT 20:10 NAJLEPŠIE POČASIE 20:20 Panelák IX.: Monča na suchu 61 21:30 Geissenovci - Ťažký život milionárov II. 6 22:30 HOTEL PARADISE 23:30 Profesionáli 2012: Štrajk policajtov 6 00:15 Californication - Orgie v Kalifornii III. 6 01:00 Camp Rock 02:30 Klamári II. 17,18 03:55 District 29,30

05:00 Trní 06:05 Zpravodajství FTV Prima 07:00 Knight Rider III: Odkoupení 08:10 M*A*S*H 112 09:00 Prostřeno! 09:50 Diagnóza vražda VI 10:50 Policejní divize IV 11:45 Schimanski 13:50 Alf III: Napjaté očekávání 16 14:20 Siska IV: Andělská tvář 5 15:45 Rosamunde Pilcher: Srdce ve větru 17:40 Fakta Barbory Tachecí 18:00 Prostřeno! 18:55 Zprávy FTV Prima 19:20 Krimi zprávy 19:35 Krimi plus 19:50 VIP zprávy 20:00 Cesty domů: To nedovolím 21:20 Farmář hledá ženu 22:35 Partička 23:15 Slunečno, místy vraždy I 00:15 Anatomie lži II: Staré rány 01:10 Nedokonalé zločiny III 02:15 Volejte Věštce 04:05 Autosalon

05:05 X-Men: Posledný vzdor 06:45 Simpsonovci XVIII. 12,13 07:45 Test 10:00 Rodinka úžasných 1,2/20 12:00 Tarzan 2 13:30 Povedz, že to tak nie je 15:20 Pokoj v duši 17:15 TOP STAR 18:20 Nové bývanie 19:00 KRIMI 19:30 NOVINY TV JOJ 19:59 ŠPORT 20:10 NAJLEPŠIE POČASIE 20:20 Piráti Karibiku: Na konci sveta 00:00 Kšeftári 02:15 Rodinka úžasných 1,2/20 03:40 Kšeftári

PONDELOK 16.4.2012 22:50 Komisár Manara 23:50 Bláznivo zamilovaní 08:00 Duel 08:35 5 proti 5 09:20 Inšpektor Rocca 11:00 Sila lásky IV. 48/203 12:00 Poludňajšie správy 12:05 Dámsky klub 13:25 Práca pre teba 13:30 Tajomstvo mojej kuchyne 14:15 Divoký anjel 149 15:00 Bláznivo zamilovaní 16:00 Správy STV o 16.00 16:15 Góly - body - sekundy 16:20 Počasie 16:25 Práca pre teba 16:30 Sila lásky V. 138 17:20 Vojna kuchárov 17:50 Duel 18:20 5 proti 5 19:00 Správy STV 19:45 Počasie 19:50 Góly - body - sekundy 20:10 Raj pre dvoch 22:00 Reportéri 22:30 Nočné správy 22:40 Počasie 22:43 Góly - body - sekundy

07:30 Extr@français 13/13 08:00 Živá panoráma 08:35 Hádaj, kto nás pozval 09:05 Práca pre teba 09:10 Dámsky klub „N“ 10:30 Tvárou v tvár 11:00 Národnostné správy 11:05 Fokus - rodina 11:45 Dedičstvo otcov 12:15 Živá panoráma 12:40 ArtSpektrum 12:45 Spievajte si s nami 13:20 Autosalón 13:50 Odpískané 14:30 Športové ozveny 15:00 Magazín NHL 15:30 Magazín Ligy majstrov 15:55 Národnostný magazín 16:30 Fokus práca 16:55 VAT 17:25 Práca pre teba 17:30 Regionálny denník 18:00 Symboly krásy: Japonské vnútorné priečky

18:25 6 miliárd názorov 18:30 Večerníček 18:40 Stretnúť človeka 19:00 Správy STV „N“ 19:40 Správy - Hírek 19:50 Počasie 19:55 Medicína 20:55 Nezvyčajné príbehy na slovenskom sídlisku 21:30 Komentáre 21:55 Práca pre teba 22:00 Test magazín 22:10 Soul kitchen 23:50 On Air 00:10 Udalosti ČT 00:50 Správy STV „N“ 01:30 ArtSpektrum

06:00 Teleráno 08:10 Bez servítky 09:00 Komisár Rex IV. 10/18 09:55 Úder tornáda 11:45 Nezvestní II. 10/18 12:35 Rýchle Televízne noviny 12:40 FARMA 13:45 FARMA - DUEL 15:25 Rýchle Televízne noviny

15:30 Dva a pol chlapa II. 5/24 15:55 Rýchle Televízne noviny 16:00 NCIS V. 13/19 17:00 PRVÉ TELEVÍZNE NOVINY 17:20 POČASIE 17:25 REFLEX 17:55 Rýchle Televízne noviny 18:00 Bez servítky 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 19:50 POČASIE 19:59 ŠPORTOVÉ NOVINY 20:15 FARMA 21:20 HLAS ČESKO SLOVENSKA ROZHODNUTIE - LIVE 22:25 Partička 23:10 Nočné Televízne noviny 23:35 Kráčajúci v ohni 01:35 Daltonovci 02:55 Mestečko Heuréka III. 1/18 03:35 Komisár Rex IV. 10/18 04:50 TELEVÍZNE NOVINY

05:30 TOP STAR 06:15 KRIMI 06:40 NOVINY TV JOJ 07:10 Súdna sieň: Môj sused „hovado“

Najkrajšie panorámy PSK získali druhé miesto Ocenenie pre kalendár PSK i pre knihu o hrade Ľubovňa V súťaži o najkrajší kalendár Slovenska 2012 získal Prešovský samosprávny kraj (PSK) v kategórii regióny druhé miesto za nástenný kalendár Najkrajšie panorámy Prešovského kraja. Tohtoročný kalendár je vytvorený prevažne z  fotografií Milana Kapustu, ktoré kraj získal z projektu Vitajte v PSK v  rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013. Zaujímavosťou tohtoročného

nástenného kalendára sú avíza na významné kultúrne podujatia v regióne. Do jubilejného 20. ročníka súťaže prihlásilo 34 vystavovateľov spolu 48 kalendárov. Okrem cien v desiatich kategóriách bolo udelených päť mimoriadnych ocenení. PSK svojimi nástennými kalendármi už tradične v tejto súťaži obsadzuje popredné priečky –v roku 2008 prvé miesto s kalendárom Pamiatky horného Šariša v skanzene Šarišského múzea, v roku 2009 druhé miesto za nástenný kalendár

Renesančný kaštieľ v Humennom, v roku 2010 prvé miesto za kalendár Sedem divov Prešovského kraja. Aj ďalšie významné ocenenie ostáva v Prešovskom kraji. V súťaži Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2011, v  kategórii knihy o  kraji a  regióne, získalo Ľubovnianske múzeum – hrad prvé miesto za publikáciu Sedem storočí hradov Ľubovňa a Dunajec. Kniha bola jednou z aktivít projektu Historické poznanie ako predpoklad prehl-

bovania spišského regionálneho povedomia v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013. Autorsky sa na nej podieľali Miroslav Števík a Tadeusz Trajdos a fotografi Jozef Česla a Krzysztof Mazur. Spomedzi účastníkov z  Prešovského kraja boli úspešné aj ďalšie samosprávy: mesto Vysoké Tatry s knihou Tatranské chaty, majáky v  mori skál a  snehu obsadilo 2. miesto v kategórii knihy o mestách a prospekt o Vyso-

kých Tatrách získal 1. miesto v kategórii Propagačné materiály o mestách. Obec Lendak si odniesla 2. miesto v kategórii knihy o  obciach za knihu s názvom Lendak. Slávnostné vyhodnotenie a vyhlásenie výsledkov oboch súťaží sa uskutoční 11. apríla v  Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici v rámci vernisáže víťazných exponátov. Výstava zostane v Banskej Bystrici do 30. apríla. Počas roka bude postupne putovať po vybraných slovenských mestách

- Bardejov, Košice, Levice, Lučenec, Muráň, Nitra, Piešťany, Rožňava, Stará Ľubovňa, Veľký Krtíš a Zvolen. Súťaž najkrajší kalendár Slovenska má dlhoročnú tradíciu, v tomto roku sa koná jubilejný 20. ročník. Súťaž Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku píše v  tomto roku 5. ročník. Obe súťaže vyhlasuje a organizuje Klub foto-publicistov Slovenského syndikátu novinárov. Veronika Fitzeková hovorkyňa PSK


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

PUBLICISTIKA / REKLAMA / INZERCIA

Lákali najmä praktické činnosti

Okrem noviniek v podobe odborov, prešla škola v  poslednom období veľkými zmenami. Bola totiž úspešná v dvoch projektoch.

„V rámci prvého projektu sme získané finančné prostriedky použili najmä na inováciu a tvorbu školských vzdelávacích programov, nákup prístrojov, didaktickej techniky a na vzdelávanie učiteľov a majstrov odbornej výchovy. Druhým projektom sme riešili energetickú hospodárnosť, čo by sa malo prejaviť aj na konečnej úspore energií,“

uviedol V. Buvalič. Aj nový vzhľad školských objektov môže pomôcť deviatakom rozhodnúť sa. Určite však rozšírené či novovybudované objekty skvalitňujú výučbu terajším študentom. Kvalitné a moderné zariadenie tak vytvára aj dobré podmienky pre rozvoj žiakov školy. „Naši študenti sa často zapájajú do rôznych súťaží, kde sú veľmi úspešní,“ doplnil Miroslav Knap, zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie. Najviac deviatakov asi dostalo flambovanie, carving či miešanie nápojov. Tieto činnosti sa len tak ľahko nevidia a študenti strednej odbornej školy ich predviedli bravúrne. SOŠ na Jarmočnej ulici v  Starej Ľubovni patrí bez pochýb významné miesto v reťazci stredných škôl nášho okresu. Svedčí o tom aj fakt, že jej absolventi nachádzajú dobré uplatnenie v  praxi a mnohí pokračujú v štúdiu na vysokej škole. Text (eh), foto (LMS)

na Orlovská, Daniel Ščigulinský, Martin Kollár. NOVÁ ĽUBOVŇA: Pavol Sás, Dana Rúrová, Marek Rusiňák, Karol Konkoľ, Štefan Konkoľ, Peter Jendrichovský, Marcel Schultz, Michal Juhas. ĎURKOVÁ: Mária Karaffová. JARABINA: Mária Strenková. MATYSOVÁ: Miroslav Petriľák. ĽUBOTÍN: Milan Diňa. NIŽNÉ RUŽBYCHY: Žofia Franková, Juraj Roman, Cyril Slabý, Ján

Šidlovský. VEĽKÁ LESNÁ: Júlia Smoleňová. VEĽKÝ LIPNÍK: Peter Bernát. SPIŠSKÁ BELÁ: Radovan Pavelčák. CHMEĽNICA: Rudolf Pleštinský. PLAVEČ: František Nemergut. KOLAČKOV: Jaroslav Jozefík. LIPANY: Ladislav Klembara, Miloš Klembara. SULÍN: Peter Olekšák. HROMOŠ: Jozef Príhoda, Peter Hricko, Ján Plavnický, Stanislav Knapík. PLAVNICA: Martin Pru-

žinský, Peter Varga, Milan Bielak, Peter Kušlita. HNIEZDNE: Ján Šimkovič. ČIRČ: Alena Ženčuchová, Peter Kovalčík, Miroslav Šima, Ján Urda. JAKUBANY: Mikuláš Guzlej, Tomáš Duchovný, Ján Mrug. PODOLÍNEC: Juraj Šugerek, Barbora Kovaľová, Pavol Grűnärmel. VYŠNÉ RUŽBACHY: Marián Sekelský. Ďakujeme. Viera Pristášová, SČK

478 841. ĽN 111/2012 n Anjelské meditačné liečenie, očistenie vzťahov osôb – cez astrologické domy až z  minulých generácií až po súčasnosť. Prednáška v Starej Ľubovni v Sabinove. Info. na adrese Mária Habšudová, 018 54 Slávnica 107. Služby sú spoplatňované. Informačný mobil 0918 513 263. ĽN 167/2012 n Jednoduchá pôžička pre živnostníkov, bez náhľadu do registrov. ) 0917 708 076, 0911 184 431. ĽN 172/2012 n Potrebujete požičať? Volajte 0907 947 468. ĽN 173/2012

sielajte v obálke s označením „Predaj osobného automobilu – neotvárať“ do 27.4.2012 na adresu: Obecný úrad, 065 22 Mníšek nad Popradom 126. ) 0905 918 580. ĽN 175/2012

n Ristorante Pizzeria Palma hľadá kuchára/ku. Podmienka: min. prax 3 roky. Nástup ihneď. Bližšie informácie na tel. 0903 720 571. ĽN 144/2012 n Prijmem fyzioterapeuta na plný úväzok. Kontakt 0905 855 413. ĽN 176/2012

Nedávno bol pre žiakov základných škôl, rodičov a pedagógov pripravený v Strednej odbornej škole na Jarmočnej ulici naozaj bohatý program. Škola sa postarala o nevšedné privítanie deviatakov. V rámci Dňa otvorených dverí nechýbali ani praktické ukážky toho, čo žiaci v škole študujú či ako prebieha odborný výcvik i teoretické vyučovanie.

„Dvakrát v priebehu školského roka robíme na našej škole Deň otvorených dverí. Ten je súčasťou náboru žiakov, kde chceme najmä deviatakov oboznámiť s možnosťami teoretického a  praktického štúdia,“ povedal riaditeľ SOŠ na Jarmočnej ulici Vladimír Buvalič. Pre budúcich stredoškolákov sú určite lákavé aj zaujímavé študijné a učebné odbory. O tie nie je v škole núdza. Iba nedávno sa dokonca otvoril učebný odbor stolár a od septembra by mal byť novinkou aj odbor hotelová akadémia. „Tento odbor je známy, zvykne byť o neho záujem. Doteraz žiaci mu-

Darovali krv Na Hematologicko-transfúznom odd. Ľubovnianskej nemocnice darovali v 13. týždni krv títo občania: STARÁ ĽUBOVŇA: Miroslav  Ščigulinský, Peter Höger, Martin Vančo, Petronela Boguská, Anna Pružinská, Dávid Filičko, Mário Zeman, Pavol Pristáš, Martin Hmeľár, Mário Pištej-Šnajder, Peter Tyrpák, Kristí-

seli chodiť do Kežmarku, Starého Smokovca alebo Prešova. Je tu teda príležitosť pre rodičov ušetriť nemálo peňazí,“ dodal riaditeľ školy.

n ÚSPEŠNÉ PROJEKTY

strana

11. apríl 2012 ĽN č. 14

7

Na Gymnáziu svätého Mikuláša rastie génius Vynikajúce úspechy dosiahol študent Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša Eduard Batmendijn na celoslovenských kolách olympiád. Celoštátne kolo Matematickej olympiády v kategórii A sa konalo v dňoch 25. - 28. marca v Rakoviciach. Prvák Gymnázia sv. Mikuláša v Starej Ľubovni Eduard Batmendijn sa nestratil v  konkurencii tretiakov a  štvrtákov, nao-

pak získal skvelé 8. miesto. Vďaka tomuto výsledku Edo postúpil do užšieho okruhu matematikov, z ktorých budú na výberovom sústredení vytvorené dve družstvá. Tie budú súťažiť na Medzinárodnej matematickej olympiáde (IMO) v Argentíne a Stredoeurópskej matematickej olympiáde (MEMO) vo Švajčiarsku. Náš študent tak má obrovskú možnosť reprezentovať Slovensko na medzinárodnom poli. Držíme palce! m m m

Ďalší vynikajúci úspech Eduarda Batmendijna nedal na seba dlho čakať, prvák cirkevného gymnázia potvrdil svoju výnimočnosť aj na celoštátnom kole Olympiády v informatike, kde v kategórii A obsadil vynikajúce 4. miesto. Po súťaži, ktorá sa konala 28. – 31. marca v Rakoviciach bude nasledovať výberové sústredenie, na ktorom určia reprezentantov Slovenska pre Medzinárodnú olympiádu v  informatike (IOI) a Stredoeurópsku olympiádu v informatike (CEOI). Edovi blahoželáme a  prajeme veľa ďalších úspechov na svetových súťažiach! Text (M.J.), foto (archív školy)

INZERCIA

Inzeráty

služby n ŽALÚZIE, ROLETY, TAPETY, SAMOLEPIACE FÓLIE, LIŠTY A SIETE PROTI HMYZU – predajňa na Nám. sv. Mikuláša 9 (nad rýchločistiarňou), Šmida – TREND. ) 0905 364  246, 4369 678. ĽN 93/2012 n Osobná a  nákladná doprava, autopožičovňa, Fiat Ducato 9-miest., 1,5 t, Škoda Octavia. ) 0905 502 421, 432 1908. ĽN 741/2010 n TV kameraman ponúka: fotenie a  nakrúcanie svadieb a stužkových. ) 0908 547 210. ĽN5/2012 n PLASTOVÉ A HLINÍKOVÉ OKNÁ, ZĽAVA 53 % do 13.4.2012. Naďalej možnosť uskladnenia u  nás /zdarma/, montáž počas roka. ) 43 68 172, 0911 625 547, slora@slora.sk ĽN 161/2012 n Žalúzie, siete, rolety, plastové okná, vstavané skrine. Prev. Nám. gen. Štefánika 7, hotel Vrchovina, prízemie. ) 0907 910 214 Č. Lompart. ĽN 44/2012 n Overené preklady s pečiatkou z/ do nemeckého a anglického jazyka. Mgr. Zuzana Bittnerová, 0908 322 662. ĽN 56/2012 n VODOINŠTALAČNÉ A KÚRENÁRSKE PRÁCE. ) 0902 350 308. ĽN 96/2012 n VEĽKÉ JARNÉ UPRATOVANIE. Super ceny ) 0944 277 344. ĽN 132/2012 n Kvalitné natieranie striech. ) 0907 545 258. ĽN 153/2012 n Zemné práce s  minibagrom a s autosklapačom 4 t. Prenájom kontajnerov na stavebný a  komunálny odpad. ) 0908 644 033. ĽN 159/2012 n Psychologické vyšetrenia vodičov a  zbrojné pasy od 50 €. Mgr. Chomišáková, ) 0908 988 061. ĽN 166/2012 n TAROT a váš osud. Kozmetické služby. Salón AFRODITA. ) 0911

predám

n Tatranský profil - perodrážku, brúsený, I. tr. 3,80 €, II. tr. 3,00 €, dlážkovica a dokončovacie lišty. DOVEZIEM. ) 0905 508 163, 0911 168 982. ĽN 82/2012 n Veľmi zachovalý kočík po jednom dieťati, kúpený v  r. 2010 na Slovensku. Modrosivý, zn. Atlantic (2-kombinácia) + taška a fusak. Cena 150 € + dohoda n Predám veľký 3-izbový byt, čias- možná. ) 0915 441 868. točne prerobený. ) 0911 233 251. ĽN 150/2012 ĽN 145/2012 n Chladničku za 50 eur. ) 0903 n Predám 3-izbový byt na sídl. 619 536. ĽN 133/2012 Východ. Cena 40  000 €. ) 0908 n Predaj bukového palivové051 969. ĽN 155/2012 ho dreva v 4-metrových dĺžkach. n Predám slnečný 4-izbový byt Cena 30 €/prm., vrátane dopravy v pôvodnom stave na Mierovej uli- v okrese SĽ. ) 0905 527 426, 0908 ci. ) 0907 402 471. ĽN 156/2012 987 563. ĽN 168/2012 n Dám do prenájmu 3-izbový byt v Čirči. ) 0905 276 624. ĽN 113/2012 n Staré čierne dosky, ktoré sú nabité na stodole a hranoly. Za výhodnú cenu. ) 0944 426 027. ĽN 28/2012 n Predám starší RD v Plavči. Cena n Staré maľované taniere, hrnčeky, džbány, soľničky a podobné preddohodu. ) 0905 350 698. ĽN 157/2012 mety z hliny a porcelánu. ) 0904 ĽN 147/2012 n Predám záhradku, pozemok 519 276. 724 m2. Pekný rovinatý pozemok s prípravou a možnosťou výstavby chatky. Cena 3300 €. ) 0908 478 919. ĽN 164/2012 n Hydina Kubus, Veľký Slavkov n Predám chalupu v  Orlove, po prijíma objednávky na: moriakov čiastočnej rekonštrukcii. Má novú 7-tyždňových a mladé nosnice, strechu, plastové okná a  kozub. ktoré sa budú predávať v  PodoNa pozemku sú hospodárske bu- línci a v Starej Ľubovni. Info na ) dovy. Pozemok má 746 m2. ) 0908 052/7767 360, 052/7767 359 od 8.00 ĽN 121/2012 478 919. ĽN 165/2012 do 15.00 h.

byty

kúpim

nehnuteľnosti

chovateľstvo

auto-moto n Obec Mníšek nad Popradom odpredá osobný automobil ŠKODA FELÍCIA 1,3, r. v. 1999. Ponuky po-

práca n Agentúra TIMEA - práca v Anglicku a ČR pre ženy, mužov a páry. ) 0904 891 941. Ľ N 750/2011

kurzy n Kurz opatrovania – individuálne,  diaľkovo, rýchlo, od 150 €. Úradné preklady - všetky jazyky, www.asined.sk, 0915 544 915, 0905 357 424. ĽN 162/2012

ponuka n PENZIÓN SILVIA ponúka usporadúvanie rôznych spoločenských akcií v príjemnom prostredí Ľubovnianskych kúpeľov: rod. oslavy, jubileá, prvé sv. prijímanie, krstiny, firemné večierky. Ku každému typu akcie vám vieme zostaviť menu podľa vášho želania. ) 052/432 1241, 0905 527 426, www.penzion-silvia. sk ĽN 169/2012

rôzne n Invalidný dôchodca – vozičkár, 70 r., hľadá opatrovateľku, resp. gazdinú do rod. domu v malej dedinke. ) 054/4794 388. ĽN 170/2012

Infoservis

pozvánka ZUŠ J. Melkoviča a Mesto Stará Ľubovňa pozývajú na výstavu Z TVORBY ŽIAKOV ZUŠ J. MELKOVIČA III, ktorá potrvá do 30. apríla v Galérii Provinčný dom. m m m

Ľubovnianska knižnica pozýva 11. apríla o 15.00 h na výstavu Františka Žoldáka – Zátišia a krajiny, ktorá potrvá do 31. mája. m m m

ĽOS a Mesto Stará Ľubovňa pozývajú 13. apríla o  10.00 h na krajskú súťaž I. – III. kategória -HVIEZDOSLAVOV KUBÍN do Domu kultúry. m m m

CESTOVINY – New York s Matejom Jendrichovským – 14. apríla o 19.00 h v Dome na rohu. m m m

CVČ a OT – ŠKM Stará Ľubovňa pozývajú 14. apríla na akciu DO JARNEJ PRÍRODY. Zraz: pri večierke (starý cintorín) o 9.00 h, na zastávke pri ZŠ Levočská o  9.15 h. Trasa: Stará Ľubovňa, Nová Ľubovňa, Ľubovnianske kúpele a späť. Výstroj: turistický. Podujatie bude za každého počasia.

oznam Slávenie Voskresenia Christova podľa juliánskeho kalendára – pravoslávna pascha. Rozpis bohoslužieb: Veľký štvrtok: 12. apríla o 16.00 h Strasti Christove Veľký piatok: 13. apríla o  16.00 h Večerňa s výnosom Plaščanice Nedeľa: 15. apríla o 6.30 h Pascha Svitloje Christovo Voskresenie – utreňa svätá liturgia, posviacka pokrmov. Svetlý pondelok:

16. apríla o 8.45 h utreňa, 10.00 h svätá liturgia Svetlý utorok: 17. apríla o 8.45 h utreňa, 10.00 h svätá liturgia Srdečne pozývame na sviatky Paschy Christove do Pravoslávneho chrámu na Prešovskej ulici v  Starej Ľubovni. Christos voskrese – Voistinu voskrese. m m m

Slobyterm spol. s r.o. Stará Ľubovňa oznamuje návštevníkom, že v dňoch 2. – 16. apríla bude prevádzka Krytej plavárne uzavretá z dôvodu komplexnej údržby. m m m

Rozpis lekárenských pohotovostných služieb v Starej Ľubovni: 11. apríla - lekáreň ELIXÍR (Obchodná 3), 12. apríla – VIVA (Mierová 94), 13. apríla – LAUDANUM (Levočská 4), 14. apríla - Dr. MAX (OD Kaufland), 15. apríla - SCHNEIDER (Obrancov mieru 8), 16. apríla - Dr. MAX (OD Kaufland), 17. apríla – ADRIA (v Poliklinike nemocnice). Po - Pia od 16.00 do 20.00 h, So - Ne - sviatky od 8.00 do 18.00 h.

kino JACK A JILL 13. - 14. apríla (piatok, sobota o 19.00 h), USA, komédia, 91 min., titulky, MP. Jeho sestra – dvojička sa chystá domov na sviatky.... a je poriadne škaredá! V bláznivej komédii príde Jill na Deň Vďakyvzdania navštíviť svojho brata - dvojičku Jacka. Po jej príchode sa život Jacka obráti hore nohami a tak sa v zúfalstve snaží vymyslieť plán ako dostať sestru tam odkiaľ prišla...

n Redakcia nenesie zodpovednosť za obsah inzerátov.


ĽUBOVNIANSKE NOVINY

8

strana

ŠPORT

11. apríl 2012 ĽN č. 14

Gorali podľahli doma Lokomotíve Košice ovňa - Lokomotíva Košice 0:2 MFK Goral Stará Ľub

MFK Goral Stará Ľubovňa prehral v súboji 22. kola tretej futbalovej ligy s Lokomotívou Košice 0:2. O výhre hosťujúceho tímu rozhodli presnými zásahmi Chmelo a Král.

Domáci fanúšikovia videli v prvej dvadsaťminútovke zápasu rozpačitý futbal zo strany ľubovnianskych futbalistov. Pôsobili neisto, strácali lopty, súper lepšie kombinoval, bol rýchlejší, ovládal stred poľa. Trénerovi Karolovi Kačmarčíkovi totiž vypadli zo základnej zostavy traja ROZHOVOR futbalisti, dlhodobo zranený Krajňák a  Miroslav Hricov „V prvom rade som spokoj- zlé. Dali sme však pekný gól protiútokov mali dobré šance i  Tomáš Kalený s víťazstvom a tromi bod- a mali sme príležitosti na skráš- a  dokonca jednu čistú gólominúte rozta, ktorí odišli mi, po ktoré sme si tu prišli lenie výsledku hlavne v prvom vú, avšak náš brankár stál na hodca neuza prácou do a myslím si, že aj právom sme polčase. Ak však urazíte futbal mieste. V závere sme ešte poznal gól Krázahraničia. Naich získali. V prvom polčase to a  nedáte gól, môže prísť trest. istili výsledok a odchádzame la pre postapriek tomu sa z našej strany nebolo až také Domáci z dvoch-troch rýchlych spokojní.“ venie mimo domáci pokúhry. šali o  brejky, Súper aj avšak nakopá„Prvých 20 minút to bol padol po našich chybách, nebo- ho protiútoku nám dal druhý napriek prevané lopty väčz  našej strany nesúrodý vý- lo zdvojenie, nepokryli sme hrá- gól. Chýbali už len skúsenosti vahe v poli už šinou nenachákon, pretože mi vypadli traja ča na jedenástke. Po góle sme sa hráčov, ktorí sa dostali do vynič do konca dzali adresáta. hráči zo základnej zostavy. spamätali, oživili sme hru. Po- ložených šancí, aby ich dokápolčasu neV  5. minúte sa Jeden je dlhodobo zranený sledných 20 minút sme zmeni- zali premeniť. Reagujú zbrkvymyslel, dovšak Goralom a dvaja odišli za prácou do za- li systém 4-5-1 na 4-4-2, chce- lo, je to vo vyhratosti hráčov. máci už s väčvydaril rýchly hraničia. Musel som v zostave li sme vyrovnať. Mali sme tu- Je však dobre, že sa dostávašou istotou útok, loptu poimprovizovať. Hráči sa dosť tovku, ktorú sme nepremeni- me do šancí. Snáď raz ich zariešili všetky tiahol po krídle dlho na ihrisku hľadali. Gól li. Súper nás potrestal, z rýchle- čneme premieňať.“ nebezpečné Turlik, prihral situácie. pred bránu, ale V  druhom polčase StaroľuPetrus mieril tesne vedľa. Hneď a bolo 0:1. Bičuš však smer lopty vystihol Hráči Lokomotívy sa aj zá- a šancu zlikvidoval. O minútu bovňania vyrovnali hru, pozorz protiútoku však zaskočil domácu obranu súper. Loptu do- sluhou domácich ľahko do- neskôr sa opäť pokúšal zme- nejšie bránili a  dostávali sa aj stal nepokrytý Chmelo, z hra- stávali k  lopte. V  15. minúte niť skóre kapitán hostí Chme- do rýchlych protiútokov. V 50. nice jedenástky mieril presne Chmelo zahrával priamy kop, lo, ale nemieril presne. V  28. min. zahrávali rohový kop, pek-

Jaroslav Galko (tréner Lokomotívy)

Karol Kačmarčík (tréner Starej Ľubovne)

Súťaž Klubu športovej kulturistiky mesta Stará Ľubovňa Milí čitatelia, mestský klub športovej kulturistiky prichádza s novou súťažou. Určená je pre všetkých, ktorí doručia do našej redakcie odpovede na uverejnené otázky. Ceny sú lákavé: 1. celoročná permanentka do fitness, 2. voľný vstup do fitness na 3 mesiace a 3. voľný vstup do fitness na mesiac. 1. Kedy bol založený klub kulturistiky v Starej Ľubovni? 2. Vymenujte prvých pretekárov ŠKM? 3. Kto získal prvý titul Majstra Slovenska? 4. Kto získal prvú medailu na Majstrovstvách sveta? 5. Kto získal prvý titul Majstra Európy? 6. Koľko pretekárov klubu sa zúčastnilo Majstrovstiev Európy alebo Majstrovstiev sveta? 7. Koľkokrát mal klub pretekára v desiatke športovcov VÚC Prešovského kraja? 8. Na ktorom mieste v slovenskom rebríčku sa nachádza klub? 9. Klub má jedného medzinárodného rozhodcu pre kulturistiku a fitness. Kto ním je?

NOVÁ SÚŤAŽ

ne centrovanú loptu, na ktorú nabiehal Štefaňák, tú však súper zblokoval. V 72. minúte bol blízko k vyrovnaniu Mariančík. Po presnej prihrávke Hricova sa ocitol sám pred brankárom hostí Mariančík a z niekoľkých metrov vypálil. Lopta trafila dobre postaveného brankára Chovana. Bola to najväčšia gólová šanca domácich v zápase. Vzápätí mal príležitosť na skórovanie Bjalončík. V  83. minúte platilo staré pravidlo – nedáš, dostaneš. Keď sa domáci futbalisti usilovali o vyrovnanie, po hrubej chybe obrany sa na hranici jedenástky ocitol sám pred brankárom Král, zoči-voči Bičušovi nezaváhal a bolo 0:2. V 90. minúte ešte domáci založili pekný útok, po

Cyklo-púť na horu Zvir

Našich cykloturistov, aj napriek nepriaznivým predpovediam, príjemne prekvapilo počasie Bielej soboty, kedy sa vydali za športom i oddychom.

Účasť bola vysoká, 26 organizovaných i neorganizovaných priaznivcov cykloturistiky a milovníkov prírody vytiah-

lo svojich dvojkolesových tátošov. Dobrý pocit z účasti na akcii umocňovalo samotné prostredie, keďže cieľom bolo mariánske pútnické miesto na hore Zvir v Litmanovej. Tam sa športovcom dostalo slovného povzbudenia aj menšieho občerstvenia od správcu farnosti a samotného pútnického miesta. Všetci tak

krídle loptu potiahol Štefaník, centrovaná lopta ale v šestnástke nenašla nikoho z domácich. Gorali opäť prehrali, pretože boli v útoku neefektívni a nedokázali využiť vyložené gólové príležitosti. V rozhodujúcich okamihoch reagovali príliš neuvážene. Text a foto (J. P.) Góly: 6. min. Chmelo, 83. min. Král Zostava domácich: Bičuš – Foľvarský, Vreselovič, Mariančík, Sekelský, Turlik, Pekár, Lukáš Hricov, Petrus, Štefaňák, Bjalončík. Striedali: Selep, Zima, Štefaník Rozhodoval Čiernik, zápas sledovalo asi 100 divákov.

uprostred krásnej jarou sa prebúdzajúcej prírody mohli načerpať duševnú energiu a rovnováhu. A čo sa týka dobrej nálady, tú môžu všetci nabrať na otvorení cyklosezóny, ktorá sa po minuloročnom úspechu bude konať opäť v retro-štýle už túto nedeľu. Text: Ján Sumilas, foto (www.kstsl.sk)

Ľubovnianske noviny vydáva: Ľubovnianska mediálna spoločnosť, s.r.o., Nám. gen. Štefánika 6, 064 01 Stará Ľubovňa. Konateľka spoločnosti: Mgr. Daša Jeleňová, šéfredaktorka: Mgr. Helena Musalová, redaktori: Mgr. Eva Halamová, športový redaktor: Ján Petrus, grafik: Martin Mrug, inzercia: Daniela Kravcová. Adresa redakcie: Nám. gen. Štefánika 6, Stará Ľubovňa, tel.: 052/432 3180, 0915 903 015, fax: 42 84 581, e-mail: noviny@slmedia.sk. Tlač: ROTAPRINT, spol. s r.o., Barčianska 68, 040 17 Košice. Rozširuje: Slovenská pošta, a.s. v Starej Ľubovni a súkromní distribútori. Vlastnícka štruktúra: 100 % vlastníkom Ľubovnianskej mediálnej spoločnosti, s.r.o., je Mesto Stará Ľubovňa so sídlom Obchodná 1, Stará Ľubovňa. Noviny vychádzajú týždenne, každý utorok. Uzávierka riadkovej inzercie je vo štvrtok do 15.30 h a plošnej v stredu do 15.30 h. ĽN sú súčasťou inzertnej siete MEDIABOX. Objednávky na predplatné prijíma redakcia ĽN. Redakcia si vyhradzuje právo upraviť, skrátiť, prípadne neuverejniť ponúknutý článok. Neobjednané články nehonoruje. Nevyžiadané rukopisy a fotografie redakcia nevracia. Registračné číslo: EV 3798/09, ISSN 1338-0346.

Ľubovnianske noviny č. 14  
Ľubovnianske noviny č. 14  

Televízny program na celý týždeň súčasťou novín 11. apríl 2012 9 771338 034005 Číslo 14 5.-6. 51 Tradícia svätenia jedál má v našom regióne...

Advertisement