Issuu on Google+

UNITED STATES AIR FORCE

COLONEL MONTY R. PERRY Colonel Monty R. Perry is the Commander of the 89th Operations Group, Andrews Air Force Base, Maryland. As Commander, he oversees the daily operations of a three squadron, 400-person group, responsible for transporting the Vice President, First Lady, Cabinet Secretaries, seniorranking Department of Defense leaders, members of Congress and foreign heads of state. Colonel Perry was commissioned in 1986 following graduation from the University of Nebraska. During his career, he’s had multiple flying assignments including a tour in Operation DESERT STORM. He has also served staff tours at Air Mobility Command Headquarters, United States Transportation Command Headquarters and Headquarters U.S. Air Force. Colonel Perry has commanded the 310th Airlift Squadron and the 28th Expeditionary Air Refueling Squadron in support of Operation ENDURING FREEDOM. Col Perry and his wife Arlis have two children, Douglas (20), and Allison (17). Colonel Perry is a command pilot with over 4,500 flying hours, including more than 45 combat/combat support sorties in Operations DESERT STORM and ENDURING FREEDOM. EDUCATION 1986 1993 1993 2000 2001 2002 2006 2007

Bachelor of Science in Meteorology, University of Nebraska - Lincoln Squadron Officer School, Maxwell AFB, AL (Distinguished Graduate) Masters of Aeronautical Science, Embry-Riddle Aeronautical University Air Command and Staff College – Seminar Army Command and General Staff College, Ft Leavenworth, KS Joint Forces Staff College, Norfolk, VA Air War College – Correspondence National Defense Fellowship – Institute for the Study of Conflict, Ideology and Policy; Boston Univ, Boston, MA

ASSIGNMENTS


1. October 1988 – July 1990, KC-135 pilot & Stan/Eval pilot, 407th Air Refueling Squadron, Loring AFB, ME 2. November 1990 – June 1994, KC-135R Aircraft Commander, Instructor Aircraft Commander, & Stan/Eval Aircraft Commander, 509th Air Refueling Squadron, Griffiss AFB, NY 3. November 1994 – July 1998, C-5 Aircraft Commander & Instructor Aircraft Commander, 22nd Airlift Squadron; Group Executive Officer, 60th Operations Group, Travis AFB, CA 4. July 1998 – June 2000, MAJCOM Regional Operations Director, and later Executive Officer, Directorate of Command and Control, Tanker Airlift Control Center, Scott AFB, IL 5. June 2000 – June 2001, Student, Army Command and General Staff College, Ft Leavenworth, KS 6. June 2001 – June 2003, Chief, Air Force Programs, Directorate of Program Analysis and Financial Management (J-8), Headquarters, United States Transportation Command, Scott AFB, IL 7. June 2003 – July 2004, Chief of Safety, 6th Air Mobility Wing, MacDill AFB, FL 8. July 2004 – March 2006, Commander, 310th Airlift Squadron, MacDill AFB, FL 9. March 2006 – July 2006, Deputy Commander, 6th Operations Group, MacDill AFB, FL 10. July 2006 – June 2007, National Defense Fellow, Boston University, Boston, MA 11. July 2007– June 2009, Deputy Commander, Air Force Operations Group, Headquarters USAF, Pentagon, Washington DC 12. 4 June 2009 – Present, Commander, 89th Operations Group, Andrews AFB, MD FLIGHT INFORMATION Rating: Command Pilot Flight Hours: More than 4,500 Aircraft Flown: T-37, T-38, KC-135A/R/T, C-5A/B/C, C-37A/B MAJOR AWARDS AND DECORATIONS Defense Meritorious Service Medal Meritorious Service Medal Air Medal Aerial Achievement Medal Joint Service Commendation Medal Air Force Commendation Medal Kuwait Liberation Medal (Kingdom of Saudi Arabia) Kuwait Liberation Medal (Government of Kuwait) EFFECTIVE DATES OF PROMOTION Second Lieutenant: 28 February, 1987 First Lieutenant: 28 February, 1989 Captain: 28 February, 1991 Major: 1 September, 1998 Lieutenant Colonel: 1 February, 2003 Colonel: 1 June, 2008


/Biography%20-%20Col%20Perry%20-%20Mar%2