Page 46

Dania regionalne Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle

fot. arch. Restauracji Olsztyńskiej

fot. arch. Zajazd Pod Kłobukiem

fot. arch. Bar Młyn

Zrazy z dzika w sercu Olsztyna

Fraszynki od Kłobuka

Kartacze na medal

Restauracja Olsztyńska mieszcząca się w hotelu BEST WESTERN PLUS Hotel Dyplomat także należy do Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla. To miejsce, w którym króluje kuchnia polska i warmińskie specjały. Do ich przygotowania używane są tylko najlepsze składniki – ryby z okolicznych jezior, mięsa z małych hodowli i świeże zioła. Zrazy z dzika serwowane w tej restauracji w towarzystwie klusek śląskich i jabłek w whisky, to danie, którego po prostu trzeba spróbować, odwiedzając stolicę Warmii.

Fraszynki z sosem kurkowym są tradycyjną warmińską potrawą. W skrócie, są to kotleciki ziemniaczane z nadzieniem mięsnym podawane na ciepło. Restauracja serwuje kuchnię opartą o produkty pochodzące od lokalnych dostawców. Funkcjonuje tu także sklepik, gdzie można kupić m.in. lokalne sery czy różnego rodzaju przetwory. Miejsce należy do Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle wchodzącgo w skład elitarnej sieci Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego i propagującej regionalne produkty, kuchnię Slow Food oraz zdrowy styl życia.

W „Młynie” serwowana jest kuchnia wiejska. Specjalnością lokalu są kartacze; potrawa bardzo popularna w północno-wschodnie Polsce. Jest to kulista lub elipsowata masa ziemniaczana wypełniona przyprawionym mięsem mielonym. Dwa lata z rzędu kartacze zajęły 1. miejsce w konkursie „Mistrz Kartaczy” na Festiwalu Pogranicza „Kartaczewo” w Gołdapi. W sierpniu 2015 roku po raz kolejny udało się powtórzyć sukces sprzed lat i po raz trzeci kartacze zdobyły tytuł Mistrza Kartaczy. Bar należy również do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla.

Cena: 38 zł

Cena: ok. 24 zł

Cena: ok. 20 zł.

Restauracja Olsztyńska ul. Dąbrowszczaków 28, Olsztyn www.hoteldyplomat.com

Zajazd Pod Kłobukiem ul. Zamkowa 11, Małdyty www.klobuk.pl

Bar „Młyn” ul. M. Konopnickiej 31, Banie Mazurskie www.bar-mlyn.pl

/ 46

Love W_M 88/15 ZIMA  

Tak się jakoś utarło, że na Mazury i Warmię jeździ się latem, ewentualnie wiosną, ale jesienią i zimą to już mniej. W numerze, który Państw...

Love W_M 88/15 ZIMA  

Tak się jakoś utarło, że na Mazury i Warmię jeździ się latem, ewentualnie wiosną, ale jesienią i zimą to już mniej. W numerze, który Państw...

Advertisement