Page 80

FELIETON

NASZYWKA PACYFKA NIECO POND DWA MIESIĄCE TEMU JEDNA Z AMERYKAŃSKICH FIRM, ZAJMUJĄCA SIĘ TWORZENIEM DOSYĆ PRZECIĘTNYCH GRAFIK, WYWOŁAŁA KONTROWERSJĘ, PROJEKTUJĄC PODKOSZULEK Z BIAŁĄ SWAST YKĄ NA TĘCZOWYM TLE. JAKBY TO NIE WYSTARCZYŁO, ABY NAPĘDZIĆ MACHINĘ BLUŹNIERST W I OBELG, POD TĄ GRAFIKĄ UMIESZCZONO NIE MNIEJ TĘCZOWY NAPIS PEACE.

Malwa&Michał malwaimichal.com

78

też hippisi i to dzięki nim właśnie przedostała się do świata mody, w którym osiągnęła wielki komercyjny sukces.

Znak pokoju, powszechnie nazywany pacyfką, w przyszłym roku będzie obchodzić swoje sześćdziesiąte urodziny. Gdyby żył, jego twórca Gerald Holtom mógłby być zaskoczony, patrząc jak popularny i powszechny stał się znak stworzony pierwotnie jako symbol organizacji Campaign for Nuclear Disarmament. Holtom mógłby się zdziwić, widząc pacyfkę nie tylko na naszywkach umieszczanych na gimnazjalnych plecakach, spodniach, czy czapkach z daszkiem, ale także na skarpetach, paskach, majtkach oraz t-shirtach dla dzieci. Co tu dużo mówić, symbol pokoju wszedł w każdy możliwy zakątek naszej garderoby i akcesoriów nie zastanawiając się nawet, jaki związek mają one z rozbrojeniem nuklearnym i szeroko pojętym pokojem.

Na przekór hippisom, których styl zrodził się z buntu wobec tego, co modne, oraz na przekór pierwotnej istocie symbolu pokoju, znak działań antynuklearnych wszedł na luksusowe salony i wybiegi największych projektantów mody. Dzięki kolekcjom takich kreatorów jak Yves Saint Laurent, Kenzo czy Tom Ford styl hippie stawał się coraz bardziej popularny, nawet długo po latach siedemdziesiątych, a wraz z nim na popularności zyskiwała pacyfka, która na stałe przylgnęła do hippisowskiej kultury. Kiedy więc luksusowa amerykańska sieciówka, Barneys New York, w pięćdziesiąte urodziny symbolu pokoju zaprosiła swoich klientów na hippie-zakupy pod hasłem Have a Hippie Holiday znak pacyfistów grał pierwsze skrzypce. Pojawił się na specjalnie zaprojektowanych produktach od Diane Von Furstenberg, Ralpha Laurena, Michaela Korsa, Stelli McCartney, Phillipa Lima oraz Alexandra Wanga. W tym samym roku pacyfka pojawiła się także w projekcie marki Tiffany jako diamentowa zawieszka warta ponad milion dolarów, którą reklamowano hasłem Some Style is Legendary. W kolejnych latach pacyfistyczny symbol pojawiał się w kolekcjach takich marek jak Victoria’s Secret, Guess, Forever 21 i wielu innych, których nie sposób tu wymienić. Pacyfkę zobaczymy dziś wszędzie — po jednej stronie ulicy na torebce od Jimmy’ego Choo, a po drugiej na średniej jakości podkoszulku za dziesięć dolarów. Znak pokoju przeszedł długą drogę od antynuklearnej organizacji po skarpetki w sieciówkach i dyskontach. Stał się ikoną mody, która dziś jest bardziej oczywista i łatwiej dostrzegalna niż pokój, który symbolizuje.

Być może należało się tego spodziewać już od samego początku, bo przecież w latach sześćdziesiątych nie było ważniejszego słowa niż pokój. Głośno skandowane hasła przeciwko wojnie i przemocy potrzebowały jasnej symboliki, która stanie się jednoznacznym znakiem pokoju. Kiedy na początku lat siedemdziesiątych symbol zaprojektowany przez Holtoma stał się dostępny publicznie, pacyfka zaczęła swoją ekspansję na przedmioty codziennego użytku. Pokochali ją

Te zmiany, choć potrzebują czasu, widoczne są już teraz. Być może nie będziemy świadkami zastąpienia znanych nam materiałów wyłącznie eko-technologiami oraz całkowitej uniformizacji, ale faktem jest, że nowa moda powoli staje się faktem. Nie wiemy, jak dokładnie będzie ona wyglądać i jakie konsekwencje spowoduje, ale jesteśmy pewni, że podobnie jak wcześniejsze rewolucje, zmieni nasz sposób postrzegania i użytkowania tego, co nosimy.

Graficy bronili swojego wątpliwego dzieła, tłumacząc się pierwotnym znaczeniem swastyki jako symbolu słońca i życiodajnej energii. Zamarzyło im się odczarowanie negatywnych konotacji symbolu używanego przez nazistów i naszpikowanie go pokojowym przesłaniem. Zapomnieli jednak, że znaki kodują się w pamięci odbiorców z większą trwałością niż słowa, definicje czy naukowa racja. Zapomnieli też, że dla słowa peace kultura, polityka i moda już dawno przypisała inny symbol i nikt nie zamierza go zmieniać.

lounge | No 95 | 10 '17  

The PEACE Issue. Wysokiej jakości magazyn lifestyle'owy. Bezcenny. High quality lifestyle magazine. Priceless.

Advertisement