Page 32

R O Z M O WA

Techno i kwiaty zła Festiwal Unsound to jedno z najbardziej eksportowych wydarzeń z Polski. Krakowskie święto muzyki elektronicznej przyciąga tłumy fanów z zagranicy. Tak będzie również w czasie najbliższej, 15. Edycji – start już 8 października. O festiwalu opowiada Małgorzata Płysa z Fundacji Tone – rozmawia Rafał Stanowski Był już Unsound pod hasłem „The End”… - Na szczęście się na nim nie skończyło… Teraz zaczynacie nowy rozdział pod hasłem „Flower Power”. Dlaczego ten motyw w czasach, które nie są kolorowe jeśli chodzi o społeczne nastroje? - Poprzednie edycje Horror, Future Shock czy Interference miały apokaliptyczny wymiar, nawiązywały do kulturowych tendencji. „Flower Power” odwołuje się nieco ironicznie do słynnego Lata Miłości z 1967 roku, czyli początków kontrkultury. Chcemy przypomnieć, że współczesny underground, na polu którego działamy, wypływa bezpośrednio z tamtego prądu. Brzmi to eskapistycznie. Stawiacie na ucieczkę od rzeczywistości? - Festiwal jest bańką, świętem miłości, celebracją, zabawą, przewijają się w nim wątki hedonistyczne. To forma ucieczki od rzeczywistości, lęków politycznych czy społecznych, które towarzyszą nam w Polsce i na świecie. To wszystko zbliża nas do lat 60., kiedy panowała duża niepewność, to był środek zimnej wojny, trwała wojna w Wietnamie. Nie chcemy jednak, by Unsound kojarzył się tylko z rozrywką, dlatego oprócz muzyki zamierzamy dyskutować na ważne dla współczesności tematy. „Flower Power” to celebracja natury, wigoru, ale też bardziej mroczny aspekt mówiący o wpływie człowieka na środowisko, sprzężeniu z technologią, pozycji we współczesnym świecie. W w ramach programu dziennego będziemy rozmawiać z artystami i dziennikarzami o ekologii, która jest gorącym tematem choćby z powodu Puszczy Białowieskiej, pojawią się wątki dotykające nowych technologii, rewolucji seksualnej czy praw kobiet.

30

Czyli nie tylko radość, lecz także „Kwiaty zła” Baudelaire’a. Po raz pierwszy Unsound nawiązuje mocno do trendów estetycznych, które widać w modzie czy designie. Wasz florystyczny plakat jest bardzo na czasie! - To nie był celowy zamysł, oczywiście śledzimy trendy, ale nie chcemy za nimi podążać. Motyw botaniczny rzeczywiście często pojawia się na wybiegach, widać go w kolekcjach Balenciagi i Gucci. Myśleliśmy nawet o tym, by zrobić kolekcję gadżetów festiwalowych nawiązujących do klimatu

hippie. W końcu jednak z tego zrezygnowaliśmy, festiwal rządzi się innymi prawami, nie chcieliśmy, aby nasze rzeczy mylono z ubraniami z sieciówek. Dlatego będziemy bawić się hasłami nawiązującymi do hitów z lat 70., np. „Hello darkness, my old friend” zespołu Simon & Garfunkel. Akcentem modowym będzie też impreza organizowana przez modną markę MISBHV, w czasie której zagrają didżeje z Kijowa.

lounge | No 95 | 10 '17  
lounge | No 95 | 10 '17  

The PEACE Issue. Wysokiej jakości magazyn lifestyle'owy. Bezcenny. High quality lifestyle magazine. Priceless.

Advertisement