Page 8

SPRZĘT CZY UMIEJĘTNOŚCI? Wszystkim nam zdarzało się zasłaniać brakiem właściwego aparatu, wyspecjalizowanych obiektywów czy innych dedykowanych gadżetów, co teoretycznie miało przeszkodzić w realizacji wymarzonego zdjęcia. Czasem nawet zamiast robić zdjęcia, postanawiamy czekać na nowe zakupy. W środowisku fotograficznym często można usłyszeć także pytania o to, czym pracujemy.

Czy w rzeczywistości ma to znaczenie? Czy wydawanie pieniędzy na bardzo drogi sprzęt ma sens? To snobizm? A może jeśli kupimy sobie wypasiony aparat z jeszcze lepszym obiektywem to wszystkie nasze ograniczenia znikną? Profesjonaliści na sprzęt narzekają najmniej

MICHAŁ MASSA MĄSIOR

Trochę naciągnąłem tę tezę, ale faktycznie Ci bardziej doświadczeni traktują swój sprzęt jako narzędzie pracy i najczęściej posiadają, kupują lub wypożyczają taki, który według nich jest najwłaściwszy do zlecenia, które mają wykonać. Pamiętają, że aparat fotograficzny i zestaw soczewek mają być przedłużeniem pomysłu, by zarejestrować to, co zobaczyliśmy oczami wyobraźni.

Fotograf mody i reklamy. Technikę szlifował w International Center of Photography w Nowym Jorku, a także pod okiem Bruce’a Gildena i Wojciecha Plewińskiego. Na co dzień pracuje w Krakowie. Specjalizuje się w nietypowych portretach i koncepcyjnych sesjach. Nie rozstaje się z aparatem fotograficznym, co można obserwować na jego stronach

Im bardziej profesjonalnie, tym więcej ograniczeń

madmassa.com krakowtumieszkam.pl

Szybkostrzelna lustrzanka świetnie się sprawdzi u reporterów fotografujących ważne, niepowtarzalne wydarzenia, lub u fotografów sportowych, którzy potrzebują bardzo szybkiego systemu nastawiania ostrości, plus możliwości zrobienia kilkunastu klatek na sekundę. Dalmierzem zainteresują się dokumentaliści, chcący nie rzucać się w oczy, dla których bardzo ważne jest, by mieć non-stop podgląd w wizjerze, bez momentu ciemności podczas klapnięcia lustra. Wreszcie średni format to zabawka fotografów mody, architektury, czyli takich, którzy kosztem szybkostrzelności postawią na jak najwyższą jakość obrazu. Należy pamiętać, że klasyczna lustrzanka cyfrowa jest duża i dość głośna, dalmierz może korzystać z wąskiego zakresu ogniskowych, a sprzęt średnioformatowy jest znacznie wolniejszy od pozostałych, ciężki i nie radzi sobie zbyt dobrze z wysokimi czułościami.

Z tego wielu sobie nie zdaje sprawy. W rzeczywistości, kiedy mówimy o bardzo drogim sprzęcie, zwykle mamy do czynienia z wyspecjalizowanym narzędziem do konkretnych zadań. Czy jest to wielka, szybkostrzelna lustrzanka dla fotoreporterów, czy cichy, niewielki i dyskretny dalmierz, czy też może spory i ciężki aparat średnioformatowy, za każdym razem służy on do konkretnych działań.

Modne dzisiaj bezlusterkowce są rozwiązaniem uniwersalnym, jednak posiadają też swoje wady, obiektywy w nich stosowane z reguły nie osiągają tak wysokich parametrów

8

optycznych jak te lustrzankowe. Szybkość ich pracy i trafność autofocusa też nie jest wybitna w porównaniu do innych, a gabaryty co prawda pozwalają je mieścić często nawet w kieszeni, ale w niektórych użyciach profesjonalnych ważna jest też ergonomia pracy, która w większości małych aparatów nie była priorytetem projektantów.

Cena rośnie geometrycznie do jakości Wielu z Was zapewne ma doskonale opanowane cenniki sprzętu. Na liście zakupów aktualnych lub przyszłościowych znajdują się pozycje, które mają odmienić życie fotograficzne. Niestety dość często dajemy się ponieść wyrobionej potrzebie. Płacąc duże pieniądze, jakość zdjęć i parametry obrazu niekoniecznie są o tyle razy wyższe, co cena. Ktoś kiedyś mi powiedział, że wiedza z optyki już nie jest tajemna i każdy producent umie zrobić wybitne obiektywy. Pewnie jest w tym odrobina prawdy, ale pamiętajmy, że elementami dającymi wysoką jakość produktu są projekt, jakość materiałów, precyzja wykonania oraz kontrola jakości. Wszystkie elementy są ważne, a szczególnie kosztowne - te dwa ostatnie. Istnieją producenci, którzy do dzisiaj szlifują soczewki ręcznie, a wykonanie niektórych obiektywów jest tak trudne, że nawet jeśli stać nas na wyłożenie kilkudziesięciu tysięcy złotych, trudno znaleźć te produkty w sklepie, gdyż produkcja nie nadąża z zaspokajaniem potrzeb konsumentów.

Sprzęt to tylko narzędzie Nie powiem nic nowego używając porównania sprzętu fotograficznego do akcesoriów malarskich. Artyści malarze też mają wielu producentów farb, pędzli,czy innych urządzeń nanoszących kolory na płótno. A przecież nie słyszy się, żeby dyskutowali o tym non-stop, jak my fotografowie. Kiedy klient pyta mnie o to, jakim sprzętem pracuję, mam często ochotę zapytać go, jakim pisze długopisem? Oczywiście sprzęt renomowanej marki podnosi prestiż fotografa, ale nie zmienia to faktu, że ktoś z doświadczeniem i renomą lepiej poradzi sobie kiepskim sprzętem niż początkujący tym najbardziej wysublimowanym. Dlatego zanim pójdziecie wydać kolejne pieniądze, zastanówcie się dobrze czy wszystko przemawia za Waszym wyborem? Tak - to śmiało. Nie - to właśnie zaoszczędziłem Wam sporych wydatków.

Profile for Lounge

lounge | No 93 | 07-08 '17  

The Orient Issue. Wysokiej jakości magazyn lifestyle'owy. Bezcenny. High quality lifestyle magazine. Priceless.

lounge | No 93 | 07-08 '17  

The Orient Issue. Wysokiej jakości magazyn lifestyle'owy. Bezcenny. High quality lifestyle magazine. Priceless.

Advertisement