Page 46

moto

Na wolnych obrotach

FOTEL KIEROWCY W NOWYM PORSCHE PANAMERA – JEDNO Z NAJLEPSZYCH MIEJSC NA RELAKS PO CIĘŻKIM DNIU

ABY UCIEC OD ZGIEŁKU ŚWIATA WCALE NIE TRZEBA RZUCAĆ WSZYSTKIEGO I WYJEŻDŻAĆ W BIESZCZADY. WYSTARCZY WSIĄŚĆ ZA KIEROWNICĘ, TRZASNĄĆ DRZWIAMI I RUSZYĆ PRZED SIEBIE. WCZEŚNIEJ TRZEBA JEDNAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI SAMOCHÓD. NIESTETY – PRAWDZIWE UKOJENIE DLA ZMYSŁÓW ZAGWARANTUJĄ JEDYNIE TE Z WYŻSZEJ PÓŁKI. Samochody dopiero od niedawna zaczęły oferować najwyższy komfort. Jeszcze do lat 50. XX wieku jazda autem nie miała wiele wspólnego z relaksem. Głośne, surowe, słabo ogrzewane wnętrze z parującymi w czasie deszczu szybami i niezbyt wyrafinowane zawieszenie nie sprzyjały relaksowi za kółkiem. Dzisiaj nawet bazowa wersja Volkswagena Golfa oferuje kierowcy wyższy standard niż przedwojenne modele Rolls-Royce’a. Zapewnienie nam dobrego samopoczucia to jedno z nadrzędnych dążeń producentów. Im auto droższe, tym samopoczucie ma być lepsze.

44

Podstawowym aspektem wpływającym na nasz błogostan w czasie jazdy jest odcięcie od wszelkich nieprzyjemnych wrażeń związanych z szybkim przemieszczaniem się. Sprawienie, aby wnętrze poruszającego się samochodu było oazą spokoju. Osiąga się to dzięki skutecznemu wyciszeniu kabiny od szumów powietrza opływającego karoserię, odgłosów pracy silnika i toczących się opon oraz dzięki zagwarantowaniu doskonałej izolacji od walki, jaka toczy się na styku kół z asfaltem. W tym celu montuje się grube, tłu-

miące dźwięk szyby, masywne uszczelki czy mikrofony aktywnie redukujące hałas. Uczucie płynięcia po drodze to z kolei zasługa zaawansowanego zawieszenia pneumatycznego. Ale… i to nie wystarcza. W Mercedesie klasy S system wspomaga się kamerą monitorującą jezdnię przed samochodem, aby w maksymalnym stopniu dostosować amortyzację koła do zbliżających się nierówności. Wszystko w imię komfortu.

lounge | No 87 | gru-sty'16/'17  

The SLOW Issue. Wysokiej jakości magazyn lifestyle'owy. Bezcenny. High quality lifestyle magazine. Priceless.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you