lounge | No 75 | październik'15

Page 41

POLSKIE TRENDY W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ

JAKIŚ CZAS TEMU MIAŁAM OKAZJĘ TWORZYĆ DLA POPULARNEGO PORTALU INTERNETOWEGO RANKING NAJBARDZIEJ DESIGNERSKICH PRODUKTÓW MINIONEGO ROKU. GDYBYM MIAŁA WYKREŚLIĆ GO JESZCZE RAZ, TO UMIEŚCIŁABYM W NIM PRZEDMIOTY WYKONANE Z MIEDZI, ZŁOTA, KRYSZTAŁÓW, A TAKŻE WSZELKIE ELEMENTY ZROBIONE Z DREWNA Z ODZYSKU. TEN OSTATNI MATERIAŁ JEST NIEZWYKLE POPULARNY ZWŁASZCZA WŚRÓD POLSKICH TWÓRCÓW.

Skąd to wiem? Kilka razy w roku uczestniczę w targach designu w Polsce i za granicą. Jesień jest porą roku obfitującą u nas w takie wydarzenia – w przeciągu dwóch miesięcy będę miała okzję odwiedzić Wrocław, Łódź i Kraków – moje rodzime miasto na festiwalach prezentujących najnowsze wzornicze projekty. I o tym właśnie chciałam napisać – o wielkim odrodzeniu polskiego wzornictwa. Jestem absolutnie zafascynowana ideą sztuki użytkowej oraz możliwością zaprezentowania jej przez twórców na targach, takich jak kontury. we Wrocławiu, Łódź Design Festival, Zaprojektowani w Krakowie. Po pierwsze dlatego, że wydarzenia takie dają nam możliwość spotkania z ludźmi, z artystami, z twórcami dzieł. Im nie tylko zależy na sprzedaniu swojego produktu, ale również na opowiedzeniu jego i swojej historii. Ilekroć, buszując po targach, zapytałam wystawców o ich sposób na życie, na twórczość – za każdym razem miałam okazję usłyszeć fascynującą opowieść. Sztuka użytkowa tworzona jest bowiem z pasji. Jej autorzy wierzą w to, co robią. Większość z nich zdobyła już pierwsze doświadczenia zawodowe, pracując w korporacjach, na etatach, wiernie odtwarzając czyjeś polecenia. Okazało się jednak, że to nie daje im spełnienia, ani życiowego sensu. Dlatego właśnie postanowili postawić wszystko na jedną kartę, zacząć od zera, od stworzenia czegoś oryginalnego i indywidualnego. Takiego designu i takiej historii nie można nie kupić! Obserwatorzy trendów bardzo silnie zaznaczają, że pojęcia takie jak design przestają istnieć, a zastępują je inne, bardziej odpowiadające obecnym realiom, jak chociażby "creative business". Co to oznacza? Wzornictwo to nie tylko sam produkt, to również pomysł na jego wdrożenie i finansowanie. Aby móc działać w branży kreatywnej, trzeba mieć głowę do

fot. Monika Wypych

CO JEST MODNE I JAK NA TYM ZAROBIĆ?

design

MARIA PODOBIŃSKA-TULEJA Proste Wnętrze projektant wnętrz, bloger

biznesu. Rzadko kiedy nowy pomysł obroni się sam, gdy nie mamy funduszy na jego testowanie i wprowadzenie na rynek. Na szczęście na najbardziej pomysłowe osoby czeka jeszcze wielka szansa. Do 30 grudnia 2015 roku możliwe jest bowiem ubieganie się o unijne bony na innowacje PARP. Maksymalna kwota jaką mogą uzyskać projektanci na opracowanie projektu wzorniczego, to nawet 400 000 złotych, które dla mikroprzedsiębiorców będą w 80% bezzwrotne. Czasu zostało niewiele – warto więc mieć oczy szeroko otwarte i skorztać z takiej możliwości. Gorąco Was do tego zachęcam ja – samozwańczy ambasador polskiego designu.


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.