Page 1


1

The Monte Rosa hut Vysokohorská chata Monte Rosa

Údaje o stavbe : Autori: Autori:

Stavba je spoločným projektom Technickej univerzity ETH Zürich, alpinistického klubu SAC, Ústavu

Realizácia:

techniky a architektúry Hochschule Luzern, Lauber IWISAa EMPA podle plánů Daniela Ladnera z kanceláře Bearth & Deplazes Architekten z Churu. Stavbu realizoval Hans Zurniwen a firma Architektur & Design GmbH z Zermattu. Automatiku

Klient:

budovy vytvořil Siemens Building Technologies. Swiss Alpine Club

Miesto:

Monte Rosa, Alpy, Švajčiarsko

Projekt:

2006, realizácia : 2008-2009

Ocenenia:

Schweizer Solarpreis 2010 v kategorii novostavby a sanácia stavieb,

Detaily:

Norman Foster Solar Award 2010, zvláštna cena Milestone 2009 ako udržateľná stavba, cenu Holcim Award 2009 Bronze nominácia na cenu Detail 2011 Prize Green Architecture. Celková plocha 5 nadzemných podlaží 890 m2, celkový objem stavby 3700 m3, celková hmotnosť stavby 280 t plocha fasády 1108 m2


2

Realizรกcia


3

Prostredie, situácia Nová Monte Rosa, nazývaná aj horská chata budúcnosti sa nachádza na mieste zvanom Plattje na okraji ľadovca Gornergletscher severozápadne pod vrcholom Dufourspitze (4634 m) v masívu Monte Rosy vo Walliských Alpách. (Švajčiarsko). Chata sa nachádza vo výške 2883 m.n.m. nad známym turistickým strediskom Zermatt s výhľadom na Matterhorn.

Najdôležitejším faktorom pri projektovaní tejto vysokohorskej chaty bola jej autonómia, poloha v extrémnych klimatických podmienkach. Navyše si autori kládli za cieľ vyprojektovať budovu, ktorá sama osebe nebude zasahovať do okolia – výrazom, formou, použitou technológiou a nakoniec ani logistikou staveniska. Stavba ako taká musela byť sebestačná. So svojimi extrémnymi výkyvmi teplôt (od +20 °C do –30 °C), búrkami a ďalšími vrtochmi počasia predstavuje ideálnu lokalitu na testovanie nových stavebných a riadiacich technológií. Chata je situovaná v tak náročnom teréne, čo znamená že prístup ku nej je len pešky. Chata je neprístupná autom a nevedie ku nej ani žiaden lyžiarsky vlek. Pre najoddanejších fanúšikov architektúry je určená trojhodinová túra po zasneženom teréne z najbližšej stanice Rotenboden alebo sa taktiež môžu nechať dopraviť helikoptérou.


4

Situácia : Satelitné snímky


5

Filozofia Táto netradičná vysokohorská chata vznikla ako špeciálny projekt na oslavu 150. výročia ETH univerzity vedy a technológie v Zürichu. „Zámerom bolo vybudovať samostatne fungujúcu sebestačnú budovu ako príklad.“ Podmienky s ktorými sa architekti museli vysporiadať boli extrémne, bez elektriny, bez dodávky vody , bez akejkoľvek pozemnej komunikácie.

Popis Vysokohorská chata, ktorá sa nachádza vo výške 2 883 m ponúka 125 lôžok v neštandardne riešených izbách a reštauráciu s kuchyňou. Budova je vďaka fotovoltickým článkom inštalovaným na fasáde sebestačná. Až 90 % energie potrebnej na ohrev vody sa totiž získava práve zo solárnych kolektorov

Architektonický návrh päťpodlažného objektu musel spĺňať mnohé špeciálne požiadavky. Kompaktná polygonálna forma, obalená alumíniovým plášťom, zohľadňuje extrémnu polohu a poskytuje vhodné plochy na umiestnenie solárnych panelov. Jej situácia si vyžiadala aj špeciálnu konštrukciu a netradičný spôsob výstavby, ktorá trvala 5 mesiacov.


6

Výstavba

Chata je postavená z 200 t prefabrikovaných drevených dielcov, ktoré boli najprv dopravené kamiónom z Morel do Visp, odtiaľ nákladným vagónom dráh MatterhornGornergrat Bahn (MGB) a zubačky Gornergrat Bahn (GGB) s rozchodom 1000 mm do stanice Zermatt-Riffelboden vo výške 2815 m . Odtiaľ, rovnako ako všetok ostatný stavebný materiál, stavebná technika, stroje a zariaďovacie predmety, putovali vrtuľníkom Aerospatiale SA 315B spoločnosti Air Zermatt s užitočnou nosnosťou 650 kg na stavenisko. Celkom sa uskutočnilo približne 3000 letov. Let s 1 m³ betónu stál 3200 CH F; pre porovnanie: v údolí stojí kubík betónu 120 až 150 CH F. Diely boli okamžite spracovávané, pretože stavebná sezóna v roku 2009 trvala len 5 mesiacov - od mája do septembra.

Priekopnícky v tomto konkrétnom prípade je spôsob zakladania, sprevádzaný malými výbuchmi a následným osadením oceľových základov v skale. Dômyselný koncept pozostáva z menších „diamantov“ prevezených do základne. Tie sa potom spájali spôsobom typickým pre miestnu drevársku tradíciu. Zváženej a očíslované diely boli vynesené na stavbu v poradí

podľa montáže. Stavba sa tak stala aj logisticky mimoriadne náročným dielom.


7

Konštrukcný systém Na železobetónový základ bol položený osemuholníkový montážny rám priemere 16 m z oceľových profilov s betónovým jadrom, predmontovaný v doline a po častiach vynesený vrtuľníkom. Rám bol neskôr osadený drevenou modulovú konštrukciou z dielov vyrobených firmou Holzbau AG v Morel. Kostra stavby je naprojektovaná za pomoci počítača tak, aby mohla byť stavba de facto zostavená z predpripravených drevených dielcov, ktoré potom na stavenisko dopravuje vrtuľník.

Pôdorysy

Obr. -2NP

Obr. -1 NP

Obr. 0NP

Obr. 1NP


8

Obr. 2NP

Obr. 3 NP

Jednotlivé komponenty zapadajú do seba ako puzzle spoľahlivej schémy. Komplexnosť systému sa neustále kontroluje a vyhodnocuje v nepretržite aktualizovaných dátach.Navonok sa dômyselný koncept prejavuje aj prostredníctvom fotovoltických článkov inštalovaných na paneloch južnej fasády s plochou 85 m2. Prebytočná energia sa ukladá do výkonných akumulátorov, ktoré zaručujú dodávky elektriny aj pri zatiahnutej oblohe. Tepelná energia sa získava rekuperáciou z odvádzaného vzduchu, ale aj z tepla pochádzajúceho od ľudí. Je len prirodzené, že v porovnaní so starou chatou Monte Rosa sa znížil aj objem meraných emisií CO2 – a to až o dve tretiny na osobu.

Rez


9

Pohl Pohlady

Južný pohlad

Severný pohlad


10

Západný pohlad

Východný pohlad


11

Interi Interiér

Typická kryštalická forma je prirodzeným výsledkom spomínaných prístupov. Jej charakteristický výraz pripomínajúci brúsený diamant je odpoveďou na základné princípy definované v odpovediach na otázky „udržateľnosti“ architektúry vysokohorskej chaty.


12 Dispozícia každého z piatich podlaží je podobná, zaujímavosťou je špirálovito stúpajúce schodisko – komunikačný koridor pomáha vytvárať tepelný komfort izieb vo vnútri dispozície a zároveň ponúka unikátny výhľad na panorámu švajčiarskych Álp. Prekvapivé sú minimálne okenné otvory v spálňach – podľa slov tvorcov ide o prispôsobenie stavby potrebám vysokohorských turistov.

Nástenné a stropné prvky sú vyrobené z dreva a priskrutkované boli priamo na mieste. Izolácia je integrovaná medzi drevom a je chránená proti vetru a odolná proti vplyvom počasia hliníkovým obalom. Takáto budova si vyžaduje najvyššie požiadavky na plánovanie a vykonávanie. Preprava materiálov musí byť plánovaná dôsledne a s minimálnymi rezervami.

.


13


14 Zdroje: [1] http://archplus355.blogspot.sk/2011/01/monte-rosa-huette-bearth-deplazes.html [2] http://www.iconeye.com/read-previous-issues/icon-081-%7C-march-2010/the-neue-monte-rosa-hutte [3] http://www.imaterialy.cz/Technologie/Monte-Rosa-Hutte-horska-chata-s-provozem-rizenym-automaticky-podlepocasi.html [4] http://www.kartel.sk/images/poradenstvo/pdf/Nova%20horska%20chata%20Monte%20Rosa.pdf [5] časopis ASB, článok Prediktívna regulácia v Monte Rosa Hut


15

The Monte Rosa hut  

Svajciarsko