Page 77

Február 2012

77

Hybridy si prešli svojou históriou, ktorá nebola vždy úplne žičlivá a svet k nim nepristupoval odjakživa s pochopením. Duo Už s  marcom tohto roku prichádza na trh najnovší sedan od BMW. A  nie taký hocaký! Ide o  ActiveHybrid5, v  ktorom sa snúbi spaľovací motor s  elektromotorom a  vytvárajú duo s impresívnym ekonomickým výsledkom. Do nového bé-emvéčka, ktoré vychádza z i535ky sa dostal radový benzínový šesťvalec s  technológiou TwinPower Turbo a výkonom 306 koní. K  nemu pripojený elektromotor dodáva pohonnej jednotke ďalších 55 koní čerpajúc z  lítium-jónovej batérie uloženej v  batožinovom priestore. Oba výkony sú prenášané na zadnú nápravu. Maximálny výkon tohto

dua tak dosahuje výkon 340 koní (250kW). Z nuly zrýchli takto vybavené vozidlo na stovku za 5,9 sekundy a normovú spotrebu tlačí k 8 litrom na 100 kilometrov. Pobeží aj sám Nabíjanie prebieha tradične z  veľkej časti pri brzdení, alebo pri voľnej jazde bez stisnutého plynového pedálu, pri akcelerácií pomáha elektromotor znižovať spotrebu spaľovacieho agregátu. Zaujímavosťou je, že elektromotor môže poháňať automobil aj sám a to až do rýchlosti 60 kilometrov za hodinu. Napriek zaujímavým číslam treba podotknúť, že trh ponúka aj výkonnejšie dvojice, napríklad u  nás ťažšie dostupné Infiniti M35 Hybrid.

Dôraz na motor Exteriérom sa ActiveHybrid5 od svojich predchodcov nijak dramaticky nelíši. Technici si dali záležať najmä na pohonnej jednotke a prísť s  novým vzhľadom nebolo až tak podstatné. V prípade záujmu môže byť autíčko dodávané s  kolesami z  ľahkej zliatiny dizajnovanými pre dosiahnutie lepšej aerodynamiky. Interiér sa podriadil jedine ovládaniu hybridu, no ani v „kokpite“  sa nič zásadné neudialo. BMW ActiveHybrid5 sa spolu s  ostatnými automobilmi radu 5 vyrába v Dingolfingu a stáť by mal menej ako 50 000 Eur.

february 2012 - LOOK magazine  
february 2012 - LOOK magazine  

LOOK magazine 2012 may © Generation C media, s.r.o. Komárno, Slovakia bilingual magazine (hungarian, slovak)

Advertisement