Page 3

3

AVRUPA

Haberler

17 Mayıs 2019 Cuma

Demokrasi’nin tanımına dönecek olursak... Komşumuz Yunanistan'dan çıkmış. Bize yabancı değil. Yunan’da devletinde uygulanan bir politik yönetme tarzı. Aynı zamanda günlük hayata uyarlanan bir felsefe, yaşama şekli. O günden bu güne demokrasi sivil toplum örgütlerinden tutunda, devletlere, derneklere, hatta kişisel olarak ta uygulanan bir hale gelmiş. Demokratik yönetimler, ben demokrat bir insanım… gibi örnekler çoğaltılabilir. Kelime anlamı ise, Yunan dilindeki Demos ile Kratos kelimelerin birleşmesinden geliyor. Tam Türkçesi herhalde şöyle olurdu: ‘Halkın iktidarı’. Korku Demokrasiyi kendi haline bırakarak, korkuyu ele alalım. Bir halka inanması zor bir durumu anlatmak isterseniz elinizideki silah kuşkusuz korkutma olmalıdır. Neden mi ? Hepimizin bildiği çok basit bir örnek. Küçükken annemiz yemeğimizi yemek istemediğimizde, yemeğimizi abimize, ablamıza verme korkusuyla, biz masum çocukları kendi yararımıza olsa bile kandırarak büyütmediler mi? Korku hep işe yaramıştır. Ama siz Korkmayın !

Vatan Öz Halkın iktidarı ve korku vatanoz@avrupagazete.com İngiliz halkı aç sokaklarda yatıyor Avrupa Birliği'nde çıkma (Brexit) arefesindeki İngiltere'de hem sosyal hayat hem de ekonomi çok kötü. Sokaklarda yatan aç insanların sayısı gözle görülür ve hissedilir oranda arttı. Londra’da 3000 evsiz insan sokakta yaşıyor. Gasp olaylarında açlık ve bozulan ekonomiyle birliikte paralel bir artış var. Küçük ve orta esnaf var olma yarışında... Başkent Londra'da durum fena... Londra'nın ışıklarıyla popüler olan mahallelerinden geçtim. Covent Garden, Piccadilly, Oxford Street, Big Ben... İnanın dünyanın göz bebeği olan bu pahalı ve turistik semtlerde her üç dört binanın altı, akşamları evsizlerle (homeless) dolu.

Ne olursa olsun korkmayın ! Gidip her akşam görebilirsiniz. **** Suriye mi İngiltere mi güvenli Londra’da birçok çocuk, genç, son bir ayda bıçaklanarak öldürüldü ! Sadece geçen hafta Londra’da 2 çocuk öldü ! Londra değil sanki Texas. İngiltere ekonomisi çöktü mü ? ingiliz devletinde para olmayınca toplumsal sorunlar artıyor. Önlem alınmazsa daha kötü olacak ... İngiltere’de yapılacak ilk seçimlerde sosyal haklar, güvenlik ve ev barınma konularına eğilen partilere bilinçli olarak oy vermek gerekiyor. ****

Bir mahallede en fazla iki evsiz insan var iken şimdi bir mahallede otuz kırk insan bina altlarında kartonlarla üzerlerine örterek bu soğuk günlerde yaşam savaşı veriyor. *** Yerel belediyeler evsiz insanlara eskiden ev verirdi. Ama Avrupa Birliği kanunlarına göre öncelik Romanya, Bulgaristan Polonyalı gibi AB vatandaşlarında olunca gerçek İngiliz (abartmıyorum) evsiz kalıyor. Her gün olmasada ayda iki üç defa devletin resmi televizyonu BBC, İngiliz halkının aç olduğunu, sosyal sorunların arttığını gösteriyor. Röportaj yaptıkları İngilizlerin mutfağındaki boş dolapları izleyicilerine gösteren BBC, İngiltere’deki krizi çarpıcı şekilde ele alıyor.

Profile for Vatan Londra

avrupa gazete egazete 17 mayis 2019  

avrupa gazete egazete 17 mayis 2019

avrupa gazete egazete 17 mayis 2019  

avrupa gazete egazete 17 mayis 2019

Profile for londra874
Advertisement