Page 21

21

AVRUPA

Reklamlar

17 Mayıs 2019 Cuma

BAŞSAĞLIĞI

“Emekli Büyükelçimiz Sn. Korkmaz Haktanır’ı kaybettik, acımız sonsuzdur”

İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu ve İngiltere Atatürkçü Düşünce Başkanı Jale Özer, başsağlığı iletisi yayınladı. Özer’in iletisi şöyle: “Emekli Büyükelçimiz Sn. Korkmaz Haktanır’ı kaybettik, acımız sonsuzdur.T.C. Dişişleri Bakanlığı’nın yetiştirdiği ender diplomatlardan biri olan Korkmaz Haktanır çalışkanlığı, engin bilgisi, alçak gönüllülüğü, nezaketi, ülke çıkarlarının ödünsüz savunucusu olarak Dişişleri tarihinde altın harflerle yerini almıştır. Genç diplomatlara her zaman örnek olacaktır. 2000-2002 yılları arasında Londra’da görev yapan Sn. Büyükelçi-

mizi tanıma firsatı bulduğum için çok şanslıyım. Korkmaz Bey ve sevgili eşi Sefire Handan Hanım Londra’da bulundukları süre boyunca Türk Toplumu’nu biraraya getirmek için büyük çaba harcamışlar, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşuna büyük katkı sunmuşlardır. Dostlukları, alçak gönüllülükleri ile hepimizin gönlünde taht kurmayı başarmışlardır. Güle, güle güzel insan, sevgili Büyükelçimiz, yolun açık ve aydınlık olsun. Sevgili Sefiremiz Handan Hanım, acınızı paylaşır, size Dişişleri camiasına ve Londra Türk Toplumu’na başsağlığı dileriz.”

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren Nesimi Çimen’e ait türküyü seslendirme nedenini Balkır, “Türkü seven herkes Nesimi Çimen’i zaten bilir, burada önemli olan türküleri ve Nesimi babayı bilmeyen gençlere ulaşmaktı”

Çukur dizisinde Nesimi Çimen’in “Ruhumda Sızı”

türküsünü Ender Balkır Londra’da söyleyecek

Türkü sevgisi, tutkusu kuşaklar boyunca ailesine kadar taşınmıştı ve türkülerle sallandı beşiği. Doğal olarak beyninin, kalbinin, hayatının içine işledi türküler. O kadar sevdi ki türküleri, ilkokul yıllarında tahtadan yaptığı telsiz sazı ile türküler mırıldanmaya başladı. Mehmet Karakuş organizasyonunda yıllardır gerçekleşen başarılı konserlere imza atan IDMC’nin mayıs sonundaki flaş ismi Ender Balkır. 31 mayıs cuma saat 20.00 dan geç saatlere kadar Kuzey Londra Prenses düğün salonunda, Ender Balkır konseri yapılacak.

IDMC GELENEKSEL TÜRKÜ KONSERİ Türk Halk Müziği sanatçısı Ender BALKIR, Londra’da birbirinden güzel eserlerden oluşan performansını sergileyecek. Nesimi Çimen’in “Ruhumda Sızı” türküsünü Çukur dizisinde seslendiren Müzisyen Ender Balkır: Amacımız Nesimi Çimen’i bilmeyen gençlere ulaşmaktı.

IDMC-Mehmet Karakuş’tan anlamlı konser 31 Mayıs’ta Özbu Inşaat, Özel Özbudent, Midpoind Restorant , Didim Yonca Yapi ana sponsorluğundaki muhteşem konserin sanatçıları Ender Balkır, Baran Deniz. Konserin medya sponsor Bizim fm ve ulaşım sponsoru Just 2 travel. Fix menü bilet £30 vip £40. Bilet satış noktaları : Kuzey Print, Taş Magara, Daymer, Rakkas Bar. Daha Fazla Bilgi için MEHMET KARAKUS Tel 0795 739 60 65

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren Nesimi Çimen’e Sinema ve dizi filmlerine müzikler yapan Ender Balkır, Nesimi Çimen’in “Ruhumda Sızı” türküsünü Çukur dizisi için seslendirdi. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren Nesimi Çimen’e ait türküyü seslendirme nedenini Balkır, “Türkü seven herkes Nesimi Çimen’i zaten bilir, burada önemli olan türküleri ve Nesimi babayı bilmeyen gençlere ulaşmaktı” sözleriyle açıkladı. Balkır, “Ruhumda Sızı” türküsünü yorumlarken hissettiği duyguları “Nesimi Çimen onu tanıyan ve sevenlerin içinde bir sızıdır. Dinlerken de söylerken de hep onu yaşıyoruz” şeklinde ifade etti.

DİZİLERİN SESİ ENDER BALKIR KİMDİR? Ender Balkır, 10 Şubat 1977'de Muş'un Malazgirt ilçesinde dünyaya geldi. 5 yaşında ailesiyle birlikte Mersin'e yerleşti. İlk orta ve Lise eğitimini Mersin'de tamamladı. Türkü sevgisi, tutkusu kuşaklar boyunca ailesine kadar taşınmıştı ve türkülerle sallandı beşiği. Doğal olarak beyninin, kalbinin, hayatının içine işledi türküler. O kadar sevdi ki türküleri, ilkokul yıllarında tahtadan yaptığı telsiz sazı ile türküler mırıldanmaya başladı. O denli tutkuyla sarıldı ki türkülere, ortaokulun ilk yılında bağlama çalmaya başladı. Onun deyimiyle; bağlama çalmak türkü söylemek, kendini ifade edebilmenin en kısa ve yalın yoluydu. Büyük bir özveri ve emekle geceli gündüzlü çalışarak oluşturdukları albüm, 2007'nin ekim ayının dinleyicileriyle buluştu. 2007 yılında ilk albümü “Ezim Ezim” i çıkardı. Diğer albümü “Ahir” ile müziktir.

Profile for Vatan Londra

avrupa gazete egazete 17 mayis 2019  

avrupa gazete egazete 17 mayis 2019

avrupa gazete egazete 17 mayis 2019  

avrupa gazete egazete 17 mayis 2019

Profile for londra874
Advertisement