Page 6

6

AVRUPA

Haberler

10 Mayıs 2019 Cuma

22 Haziran 2012’de, Doğu Akdeniz’de bir savaş uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü, gündemimize flaş bir haber olarak oturmuştu. Suriye’de ABD tarafından başlatılan vekâlet savaşının henüz 16’ıncı ayındaydık. Ne yazık ki Türkiye, kendi çıkarlarının ve güvenliğinin aksine, bu vekâlet savaşına Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eş Başkanlığıkapsamında balıklama dalmış, bu insanlık dışı savaş için ardına kadar açmış olduğu kendi topraklarının eski Osmanlı coğrafyası olan Suriye’ye doğru büyüyeceğini sanmıştı. Malatya, Erhaçhava meydanından kalkan, 173. KeşifFilosunabağlı bir RF-4 E(Phantom) tipi keşif uçağımız Suriye’nin sahil kenti olan Lazkiye’ye 8 mil mesafede ve Suriyehava sahası içinde düşürüldü. Belli ki; savaş uçağımız Suriye’deki vekâlet savaşı için keşif yapma adına, siyasi iktidar tarafından oraya gönderilmişti. Halbuki ülkemizin çıkarları ve güvenliği açısından bu yapılan çok yanlıştı! Ama askerin itiraz edecek ve “Bu doğru olmaz” diyecek gücü yoktu! “Hayır”diyebilecekler; Ergenekonve Balyozoperasyonları ile susturulmuş, tasfiye edilmiş, içeri atılmış, geriye kalanlar sindirilmiş ve bugün FETÖdenen o gün ise yere göğe konamayancemaatinköstebeklerine alan açılmıştı. İktidar, Suriye’yi vurarak uçağımızın düşürülmesine yanıt vermek istedi. Zaten iktidar, Suriye’ye karşı ilan edilmemiş bir savaş içindeydi. Ama uzmanlar, Suriye’yi açıkça hava saldırısı ile vurmamız halinde Suriye’nin de elinde bulunan balistik füzelerle (SCUD-B) reaksiyon gösterebileceğini, İstanbul ve Ankaragibi şehirlerimizi vurabileceğini ama Türkiye’nin bu füzelere karşı savunmasının olmadığını rapor etti. Bunun üzerine iktidar, balistik füzelere karşı orta ve yüksek irtifa hava savunması için hemen ABD’den Patriot Füze Savunma Sistemialmak istedi. Halbuki yapılması gereken; Türkiye’nin balistik füzelere karşı harekât ihtiyacını karşılayacak milli bir sistemin tasarlanması ve üretilmesiydi. Buna kimsenin itirazı olamazdı, bunu yapacak bilgi birikimimiz de vardı ama iktidarın bekleyecek zamanı yoktu. Beşar Esad’ın işini bitirmek ve “Yeni Osmanlı” hayali üzerinden Suriye’de bir egemenlik alanı peşindeydi.ABDise iktidarın bu niyetinin farkındaydı. “Siyasal İslam”(Ilımlı İslam) ve “Yeni Osmanlıcılık”; ABD’nin Türkiye’deki iktidarı kandırmak ve projelerinde kullanmak için önüne sürdüğü balık yemleriydi. ABD, kendi kontrolü dışında Suriye’de iş yapılmasını istemediği için Patriot’larıTürkiye’ye vermedi ama NATOkontrolünde altı Patriot bataryası Gaziantep, Kahramanmaraşve Adana’da geçici olarak konuşlandırıldı. Bunun üzerine harekât ihtiyacı belirlendi ve ihtiyacı karşılamak üzere ihaleye çıkıldı. Yaklaşık 4 milyar dolar olan projeyi Çinkazandı. Çin’inprojesi iyiydi. Çünkü nispeten açık mimariliydi ve teknoloji transferi içeriyordu. Ama iki yıl sonra iktidar, ABD’nin baskısıyla projeyi iptal etti. Açıklama olarak;“Bu konuda milli bir proje geliştireceğiz” dendi ama bir şey yapılmadı. Kamuoyunu kandırmaya ve oyalamaya yönelik bir açıklamaydı bu!

Türker Ertürk

KKTC Başbakanı ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya sundu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde S-400 Meselesinin Aslı Astarı turkererturk@avrupagazete.com

22 Kasım 2015’de, Türkiye’ye karşı hiçbir düşmanca tutumu olmayan ve Suriye’de teröristlere karşı operasyon yapan bir Rus Savaş Uçağını(SU-24M) hava sahamızı ihlal ettiği iddiası ile düşürdük. Halbuki Rusya’nın Suriye’de teröristlere karşı sürdürdüğü operasyon, ülkemizin çıkarları ve güvenliği ile örtüşüyordu. Rusuçağı düşürülünce, Ruslarlaaramızdaki tüm ilişkiler ticaret, müteahhitlik ve turizm de dâhil olmak üzere bozuldu ve Türkiyekaybeden taraf oldu. Ayrıca; iktidar Ruslarınmisilleme yapmasından da çok korktu ve 5. Madde gereğince NATO’yu Ruslara karşı yardıma çağırdı. Ama ekonomimizin, Ruslarınher alanda koyduğu ambargoya karşı koyacak gücü yoktu. Sonunda pes edildi, biraz da aşağılanarak, Haziran 2016’da Putin’den özür dilendi ve bolca tazminatlar, cezalandırmayı da kapsayacak şekilde ödendi. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra, bu sefer iktidar ABD’ye tepki olarak Rusyatarafına savruldu. Ve bu tepkinin bir sonucu olarak Eylül 2017’de Ruslarlayaklaşık 2,5 milyar dolarlık S-400anlaşması yapıldı. Ama bu proje, Çinprojesinden farklı olarak, teknoloji transferi içermiyordu. S-400alınmasına karar verilmesi, bir tehdit değerlendirmesi ve bu tehdide karşı bir harekât ihtiyacının karşılığı olarak gelişmedi. Bu; içinde askerin kurumsal olarak yer almadığı, tek kişilik bir siyasi kararın sonucuydu. ABD, şimdi yine şantaj yapıyor. Çinprojesini iptal ettirdiği gibi! Papazı aldığı gibi! Çünkü ABD biliyor ki; rejim değişikliğinden sonra Türkiye’de en yaşamsal kararlar bile tek kişi tarafından alınıyor. Ekonomik iflası da ekleyince, Türkiye’nin bu sistemle ne yazık ki ABD’ye karşı tamamen kamp değiştirmekten başka hiçbir kozu yok. O da koz sayılırsa! ABDise Türkiye’yi ikna edeceğinden emin ve her alanda şantaja ve mesaj vermeye devam ediyor! Bu iktidarın da başka çıkışı yok! Zaten S-400’leri alma kararı verdiğine de çok pişman. İktidar,S-400 kararından “Karizmayı çizdirmeden nasıl vaz geçerim”in peşinde! Bunun emarelerini de veriyor. “S-400’ü alırız ama hava savunma sistemimize entegre etmeyiz”demek; “Parayı çöpe atarız, silahı da depoya koyarız”demektir! Halkı kandırmak için böyle bir ara çözüme ihtiyaçları var! S-400’ler sonradan başka bir ülkeye de satılabilir!

Hükümet krizi Başbakan Erhürman, Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın istifası ve koalisyon ortağı Halkın Partisinin (HP) hükümetten çekilme kararının ardından hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya sundu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde

devam etmesini istedi. Erhürman liderli-

(KKTC), Başbakan ve Cumhuriyetçi Türk

ğindeki koalisyon hükümetinde maliye

Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhür-

bakanlığı görevini yürüten Demokrat

man liderliğindeki koalisyon hükümeti

Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş,

istifa etti. Başbakan Erhürman, Maliye

dün bakanlık görevinden ayrıldığını açık-

Bakanı Serdar Denktaş'ın istifası ve koa-

lamıştı. Denktaş'ın istifasının ardından ise

lisyon ortağı Halkın Partisinin (HP) hü-

Halkın Partisi Genel Başkanı, Başbakan

kümetten çekilme kararının ardından

Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret

hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı

Özersay da HP’nin hükümetten çekilme

Mustafa Akıncı'ya sundu. İstifayı geçen

kararı aldığını bildirmişti. KKTC'de 50

perşembe sabahı kabul eden Akıncı, Er-

sandalyeden oluşan Cumhuriyet Mecli-

hürman'dan teamüller gereği, yeni hükü-

sinde hükümetin kurulabilmesi için 26

met kurulana kadar başbakanlık görevine

milletvekilinin desteği gerekiyor.

FT: “Türkiye vahim bir şekilde

demokrasiden sapıyor”

İstanbul'un Belediye Başkanlığı seçiminde muhalefetin zaferi, Türkiye'de demokrasinin ölmediğine dair bir umut ışığı uyandırdı. YSK kararı bu ışığı söndürdü Türkiye Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK)

zısında başlığı, "Türkiye vahim bir şe-

aldığı İstanbul’da seçim yenileme kararı

kilde demokrasiden sapıyor". Yazı,

İngiliz basınında yorumlandı.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimi altında yıllar içerisinde

Karar, Türkiye’deki ekonomidenin zayıf-

otoriterliğin giderek arttığı düşünüldü-

lamasının daha da şiddetlenmesi de dahil

ğünde, İstanbul'un Belediye Başkanlığı

bir dizi riski beraberinde getirdi.

seçiminde muhalefetin zaferi, Türkiye'de demokrasinin ölmediğine dair bir umut

Türkiye'nin TL üzerinde oluşacak yeni

ışığı uyandırdı.

bir baskıya karşı kendini koruyabileceğine dair soru işaretleri var.

Yüksek Seçim Kurulu'nun sonuçları iptal

Dünyaca ünlü Financial Times'ın başya-

etme kararı bu ışığı söndürdü"

Profile for Vatan Londra

avrupa gazete egazete 10 mayis 2019  

avrupa gazete egazete 10 mayis 2019

avrupa gazete egazete 10 mayis 2019  

avrupa gazete egazete 10 mayis 2019

Profile for londra874