Page 1


L’Officiel Mada TENDENCIJOS

SEZONO MANIJA Aksesuarai, su kuriais šį rudenį žengsite koja kojon su mada. Fotografė Fiona Torre Stilistė Deborah Reyner Sebag

AUKŠTŲJŲ TECHNOLOGIJŲ AKINIAI NUO SAULĖS Modelis kairėje: muslino suknelė, IKKS, kaina sutartinė. Akiniai iš metalo ir acetato, Marni, 400 €. Dešinėje: kašmyro bluzonas, Hotel Particulier, 295 €. Akiniai metaliniais rėmeliais, Balenciaga, 370 €. Rankinė-diržas iš dygsniuotos odos, Gucci, 850 €.

26


TENDENCIJOS L’Officiel mada

9 deŠIMTMEČIO bateliai Modelis kairėje: maišytos alpakų vilnos švarkas ir kelnės, Escada, 995 € ir 495 €. Odinis diržas, Un Jour Ailleurs, 59 €. Verstos veršiuko odos bateliai, Pierre Hardy, 530 €. Dešinėje: vilnonis megztinis, Versace, 460 €. Medvilninė palaidinė, Marie Marot, 245 €. Merinosų vilnos kelnės, Jacqueline Coq, 750 €. Odiniai bateliai, Michael Kors Collection, 595 €.

27


L’Officiel Mada interviu

Živilės mados pamokos Vos išvydus pirmuosius Vilniaus dailės akademiją tik baigusios dizainerės Živilės Aleknavičiūtės kolekcijos „Bendruomenė visatos pakrašty“ modelius ant šių metų „Mados infekcijos“ podiumo, buvo aišku, kad prieš akis – naujas talentas (ir neabejotinai būsima žurnalo herojė). Ir kiti susidūrimai abejonių nepaliko – laikas kviesti jaunąją dizainerę pokalbio. „Skrydyje Nr. 12“ pažadėta pažintis su 23-ejų dizainere Ž. Aleknavičiūte. Iki šių metų jaunųjų talentų konkurso „Injekcija“ ir vėliau – pasirodymo ant „Mados infekcijos“ podiumo – apie tave mažai žinojome. Kas paskatino išdrįsti parodyti savo kūrybą? Pusmetį iki konkurso „Injekcija“ praleidau Olandijoje, kur studijavau. Ir nors finalinis visos akademijos studentų mados šou buvo rimtas (jį stebėjo „Vogue“, „Dazed“ ir kt. leidinių žurnalistai), jo nelaikau pirmuoju savo pasirodymu. Tad, galima sakyti, kad dalyvavimas „Injekcijoje“ ir „Mados infekcijoje“ buvo pirmas asmeninis pasirodymas Lietuvoje, kur buvau atrinkta komisijos kaip kūrėja, ne studentė. Čia mano gimtinė, buvo svarbu parodyti, ką kuriu, ir išbandyti laimę. Anksčiau padėdavau „Mados infekcijoje“ dalyvaujantiems dizaineriams. Žiūrėdavau į juos ir galvodavau, kad štai kitais metais ir aš dalyvausiu kaip dizainerė. Matyt, kur nors pasąmonėje šis noras įsirašė. Nors, teisybę pasakius, dalyvaudama „Injekcijoje“ nelabai tikėjau, kad mano darbus atrinks, bet man buvo svarbu prisistatyti, įgyti patirties. O štai kaip viskas baigėsi – patekau į „Mados infekciją“, sėdžiu redakcijoje ir duodu interviu (šypsosi). Tavo kūriniai turi išskirtinį braižą. Ką pati laikytum savo kūrybos išskirtinumu? Visada labai sunku kalbėti apie savo kūrybą, geriau, kai tai daro kiti. Tiesa, visokių komentarų esu girdėjusi apie savo „siūlus“ (šypteli). Dar ir todėl norėjosi save išbandyti ir „pasitikrinti“. Pirmoji kolekcija buvo labiau eksperimentinė, tad apie išskirtinį kūrybos bruožą gal dar anksti kalbėti. Tiesa, VDA dėstytoja Jolanta Talaikytė yra pasakiusi, kad mano drabužiai primena itališką madą, o bakalaurinio darbo recenzentė pavadino mano kuriamą madą gurmaniška. Tačiau tiesos jūsų teiginyje yra. Man tikrai patinka siūlai (juokiasi), taip pat agresyvumo ir moteriškumo derinys. Studijuodama atradau audimą – pati išaudžiau drabužių dalis.

34

Asmeninio albumo (autorė – Inga Jankūnaitė) nuotr. Iliustracija – Živilės Aleknavičiūtės

Asta Lipštaitė


interviu L’Officiel mada

35


5 MŪZOS

40 Lina BERNOTAITYTĖ

Toli ieškoti įkvėpėjų nereikia. Pristatome penkias veiklias, savo išskirtinumu, vidine jėga ir kūrybiškumu kiekvieną dieną švente paverčiančias herojes. Iš jų yra ko pasimokyti, ir jos tikrai įkvepia!

L’Officiel Mada Kryptis


Kryptis L’Officiel mada

Asmeninio albumo (autorius – Viktoras Herakas) nuotr.

Vardas ir pavardė. Erika Stanevičiūtė. Amžius. 32 metai. Veikla. Viena mados prekės ženklo Nympha įkūrėjų, kūrybos ir rinkodaros vadovė. Įdomus faktas. Baigusi gimnaziją, pradėjo Teisės ir penitencinės veiklos studijas Mykolo Romerio universitete. Jei įpusėjusi studijų nebūtų išvykusi į Londoną ir likusi jame gyventi, galbūt dabar dirbtų kalėjimo prižiūrėtoja Lietuvoje. Kokį meno kūrinį pavadintum tobulu? Tai toks kūrinys, kuris paliečia ne tik protą, bet ir sielos gelmes, provokuoja pamąstyti, pažadina vaizduotę. Jeigu galėtum turėti supergalią, kas tai būtų? Gebėjimas skraidyti. Nuo pat vaikystės pavydėjau pasakų raganaitėms, raižančioms dangaus platybes ant šluotų. O kokio amato ar įgūdžio norėtum išmokti? Juvelyrikos. Kokia mados tendencija labiausiai nepatinka ir jos niekada nenešiotum? Sportinių drabužių su motyvuojančiais užrašais. Ko dažniausiai ieškai „Youtube“ kanale? Mooji, „TEDx“ pokalbių ir žiūriu viską, kas susiję su gyvūnais. Kokia buvo pastaroji nuotrauka, kurią padarei savo telefonu? Net nepatikrinusi telefono galiu pasakyti, kad tai mano augintinio mopsiuko Lolo nuotrauka. Koks yra tobulo ryto ritualas? Meditacija, socialinių tinklų bei pasaulio aktualijų apžvalga gurkšnojant puodelį juodos kavos lovoje ir joga. Dažniausiai naršomas puslapis. www.netflix.com.

ERIKA

Įsimintiniausia knyga, kurią neseniai perskaitei? Eckharto Tolle „Šios akimirkos jėga“. Jeigu galėtum sukurti mobiliąją programėlę, apie ką ji būtų? Jau kurį laiką svajoju sukurti interaktyvią mobiliąją programėlę savo prekės ženklui Nympha, kuri ne tik padėtų dar labiau suartinti mūsų bendruomenę, bet ir palengvintų apsipirkimo procesą: suteiktų galimybę jos vartotojams virtualiai pasimatuoti drabužius, mėgautis specialiais pasiūlymais ir iš arčiau susipažinti su pačia kompanija ir jos užkulisiais. Mėgstamiausias drabužių derinys? Tai priklauso nuo labai daug aspektų – nuotaikos, metų laiko, progos. Šiuo metu žaviuosi įdomaus kirpimo moteriškais kostiumėliais ir unikaliais aksesuarais. O kvapas? Thierry Mugler „Alien“. Nuostabiausias atostogų maršrutas. Pailsėti ir stebėti kvapą gniaužiančius saulėlydžius Gili Air saloje Indonezijoje. Pašokti Berlyne. O šiuo metu planuose – daug iššūkių, ištvermės ir savęs pažinimo pareikalausianti kelionė į Peru džiungles.

Kokios Lietuvos vietovės labiausiai traukia? Vilniaus Senamiestis, Užupio Respublika, Kryžių kalnas ir visos Lietuvos pušų giraitės. Jei pati būtum prekės ženklas, koks būtų tavo šūkis? „Where there is a woman, there is magic“ („Kur moteris – ten stebuklai“). „More is more, less is bore“ („Daugiau yra daugiau, mažiau – nuobodu“). „Whatever, whoever you are – be it“ („Kad ir kas būtum, būk“). Didžiausia paslaptis, kurią norėtum įminti? Ar prieš Didįjį sprogimą egzistavo kita visata. Tobula spalvų kombinacija. Raudona, juoda, balta. Kokiai meno krypčiai save priskirtum? Art deco. Kokia, tavo nuomone, papildoma disciplina turėtų būti dėstoma mokyklose? Tolerancija. Asmenybės, kurias, manai, verta sekti šiandien. Jaunoji poetė Rupi Kaur (@rupikaur_). Fizikas ir rašytojas Carlo Rovelli. Ekscentriškosios tinklaraštininkės Sita Abellan (@sitabellan) ir Aleali (@alealimay). Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau ir rašytoja bei aktyvistė Beata Tiškevič.

41


L’Officiel mada

TENDENCIJŲ SUVESTINĖ

2017 2018 RUDUO IR ŽIEMA Mathilde Berthier

61


L’Officiel Mada Bendros kryptys

Laukinė gamta Regis, ką tik atklydusios iš Šiaurės pusrutulio miškų, podiumus užkariauja nuotykių ieškotojos. Ką po kailiais slepia šios bebaimės?

1. Off-White 2. Louis Vuitton 3. Etro 4. Moncler Gamme Rouge 5. Lacoste 6. Coach 7. Chloé 8. Sonia Rykiel 9. Prada

1

2 64 64

3

4


L’Officiel Mada TENDENCIJOS

Rudens nuotaikų barometras Nors ir sunku nuslėpti šiokį tokį melancholišką liūdesį, visuomet užklumpantį artėjant rudens darganoms, šis metų laikas yra pati tikriausia pradžia ir naujas energijos pliūpsnis, lemsiantis kone visų ateinančių metų nuotaiką. Žinoma, kalbame apie naujojo sezono kolekcijas. Monika Repčytė

Naujasis moteriškumas Kad ir kokiomis aplinkybėmis išvystumėte moterį, dėvinčią kokybišką ir stilingą kostiumą, garantuotai negalėsite nuo jos atitraukti akių. Pastaruosius sezonus mados diskurse atkakliai konstruojamas stiprios, užsispyrusios, už savo pasirinkimus gyvenime, darbe ir spintoje atsakingos moters įvaizdis stipriai susijęs su naująja feminizmo banga. Nors gyvename laikais, kai neformalumo darbo aplinkoje vis daugėja, atsiranda daugiau laisvųjų profesijų, kostiumas visuomet žadins vaizduotę kaip galios ir autoriteto simbolis. Vis dėlto neskubėkite daryti skubotų išvadų – šio sezono kostiumai jokiu būdu nėra paprasčiausios vyriško garderobo citatos. Jau vasaros sezono kolekcijose matėme alternatyvias kostiumėlio formas (pavyzdžiui, dekonstruoti Louis Vuitton ansambliai), o šį rudenį moteriškas kostiumas atsiskleidžia visomis įmanomomis formomis. Jis tapo daugelio dizainerių eksperimentų objektu, jie tarsi leidosi į nebylias varžytuves, kas sukurs šiuolaikiškesnę ir patrauklesnę

Moteriško kostiumo variacijos: pailgintas griežtos formos švarkas-suknelė, laisvos platėjančios biuro kelnės, aiškių linijų švarkas. XXI a. darbo uniformą. Emblematiškasis sezono siluetas, be jokios abejonės, priklauso Stella McCartney. Jos kostiumėliai itin charakteringi, su stipriu moterišku akcentu – šiek tiek pailginamas griežtų formų švarkas tampa liemenuota suknele; laisvos, šiek tiek platėjančios biuro kelnės derinamos su tokios pat spalvos golfu ir ilgu paltu. Mados namai Céline siūlo gana lakonišką ir griežtą kostiumo variantą, kurį papildo juodos spalvos aksesuarai. Beje, švarko ilgis taip pat pakankamas švarkosuknelės alternatyvai. Nieko keista, kad kostiumas pro akis neprasprūdo ir dizainerei bei supermoteriai Victoriai Beckham, ji savo klientėms pasiūlė oversized ansamblių. Ieškančioms dar daugiau įkvėpimo ne tik siluetų, bet ir spalvų prasme, pravartu pasidairyti po Dries Van Noten, Max Mara, Ellery, Balenciaga ir Jil Sander kolekcijas. Jeigu kostiumas jums visai ne prie širdies, papildomų stiliaus taškų pelnysite į savo garderobą įtraukusi bent jau aiškių, struktūruotų linijų švarką (daugiau tokių pavyzdžių galima pamatyti Mulberry, Calvin Klein ir Lanvin kolekcijose).

Jil Sander

Victoria Beckham

Stella McCartney

80

Céline

L’Officiel Paris archyvo nuotr.

Sunku nepastebėti kelių pastarųjų sezonų nuoseklumo – daugelis tendencijų jau išties žinomos, į naująjį sezoną žengia tik švelniai keisdamos pavidalą. Kokios bus šio sezono nuotaikos? Panašu, kad nuo rudens stilinga XXI a. moteris nebepaisys jokių kompromisų, vidutinybių ar aukso viduriuko. Į kiekvieną gyvenimo sritį pasiners visa galva. Tad nuotaikos, kaip ir priklauso prasidedant naujiems darbams, itin produktyvios (be to, su nemenku feminizmo prieskoniu) ir energingos, kaip niekada aistringos ir jausmingos, kartais net nukrypstant į misticizmą... Tačiau kartu jos praktiškos, realistiškos, neprarandant moteriškų instinktų.


TENDENCIJOS L’Officiel mada

Michael Kors

Balenciaga

Kosminės bangos Kokios žvaigždės lems jūsų rudens stilių ir nuotaiką? Jeigu atidžiai stebite tendencijas, tikriausiai jau pastebėjote dizainerių susižavėjimą magija, mistika ir su jomis susijusiomis filosofinėmis plotmėmis (vienas geriausių to pavyzdžių – Marios Grazios Chiuri sprendimas debiutinei savo kolekcijai Dior įkvėpimo semtis iš Christiano Dioro aistros kortoms). Sunku apčiuopti ir tiksliai apibrėžti šios nežemiškos nuotaikos gaires ir pagrindinius bruožus, tačiau į šią kategoriją neabejotinai įeina visi drąsiausi, kartais – keisčiausi, širdį intensyviau plakti priverčiantys dizaino sprendimai. Juos visus siejantis bendras vardiklis yra akinamas blizgesys. Saint Laurent modeliai dėvi blizgančias palaidines, sukneles, tačiau tikrąja šou žvaigžde tapo milžiniški žėrintys ilgaauliai – neabejotinai populiariausias pirkinys šį sezoną. Viena įspūdingiausių mados savaitės kolekcijų pelnytai galima tituluoti Chanel, šou buvo pastatytas didžiulis raketos prototipas. Be jokios abejonės, jis padiktavo ir kolekcijos nuotaiką – ne kartą palankumą futurizmui demonstravęs Karlas Lagerfeldas pasirūpino, jog jo modeliai atitiktų visas svarbiausias ateities tendencijas ir būtų pasirengusios užkariauti dar neatrastas galaktikas. Tam prireiks ir inovatyvių aksesuarų bei audinių. Kalbant apie inovatyvumą, sunku nuošalyje palikti drąsiuosius Balenciaga sprendimus, pavyzdžiui, daug apkalbų sukėlusius sijonus, primenančius mašinų kilimėlius. Jeigu vis dėlto dar nesate pasirengusios tokiems kosminiams savo garderobo šuoliams, neskubėkite sakyti „ne“ žėrintiems drabužiams ir aksesuarams, kurie garantuos sėkmę ne tik vakarėliuose, bet ir kasdienybėje. Užmeskite akį į Christopher Kane, Emilia Wickstead, Mugler ir Michael Kors kolekcijas.

Christopher Kane

8-ojo dešimtmečio aidai Rodos, ši tendencija podiumų nepaliks niekada – dizaineriai nuolat gundomi šio laikotarpio nerūpestingumo, žavingos spalvų eklektikos, aksomo švelnumo ir smulkių raštų jausmingumo. 8-asis dešimtmetis alsuoja intelektualia bohema, kava, knygomis, susižavėjimu iš pirmo žvilgsnio, neskubėjimu ir laiku sau  – į juos telpa viskas, dėl ko dūsaujame žvelgdami į „Pinterest“ nuotraukas. Kaip visas šis emocingumo ir elegancijos derinys perkeliamas ant podiumų? Pirmiausia reikia žvelgti ne kur kitur, o į geriausius šio laikotarpio ambasadorius – mados namus Chloé. Prigesinti žemės atspalviai, valiūkiški raštai ant mini suknelių, šilti paltai, platėjančios kelnės, romantiški žemakulniai, mažytės rankinės – tokie deriniai saugo Chloé svajokles nuo rudens vėjų ir pirmųjų šalnų. Prada siūlo labiau eklektišką 8-ojo dešimtmečio estetikos interpretaciją – tarpusavyje maišomi audiniai, nuo storiausių ir šilčiausių paltų iki plonyčių palaidinių, ansamblius praskaidrina pompastiškos ir spalvingos plunksnos bei kutai. Tikros deivės, vertos kino kadrų, žingsniavo Max Mara podiumu. Nėra nieko įspūdingiau, nei tos pačios spalvos ansambliai nuo galvos iki kojų, ypač jeigu tai žėrinčios rudos, kavos arba šokolado atspalviai. Tai – nesuvaidintos, neperspaustos prabangos spalvos. Panašių ansamblių galima rasti ir Mulberry, Acne Studios, Hermès bei Bottega Veneta kolekcijose.

Chanel

Saint Laurent

Ateities tendencijos: akinamas blizgesys, inovatyvūs aksesuarai bei audiniai. Neabejotinai populiariausi šį sezoną – žėrintys ilgaauliai.

Chloé

Max Mara

Prada

81


L’Officiel Mada Mėnesio akcentas

Yeezy, 2016 m. ruduo ir žiema

Sportinė Amerikos klasika Šiandien, kai mados gerbėjų spintas augina vis spalvingesnės sportinių batelių poros bei ryškiais logotipais marginti džemperiai, dažnai pamirštama, iš kokių skirtingų istorijų sportinė tendencija semiasi įkvėpimo. Bet pagrindinė jų kryptis – kita Atlanto pusė.

Nors norėtųsi iškart pasakoti apie tai, ką Vêtements dizaineris Demna Gvasalia išdarinėja su tokiais ženklais kaip Champion ar kodėl ant podiumų grįžo dešimtojo dešimtmečio hiphopo kultūra, tekstą teks pradėti nuo trumpos terminologijos pamokos. Demokratiška kasdienybė Mados žurnalų puslapiuose retkarčiais atsirandanti amerikietiška sąvoka sportswear

90

yra kiek klaidinanti – lietuviškai ji dažniausiai vartojama sportiniams drabužiams apibūdinti, tačiau tai nėra visai tikslu. Terminas American sportswear dar XX a. pradžioje atsirado kaip amerikiečių dizainerių atsakymas prancūzų aukštosios mados scenai. Kol šie iki pat amžiaus vidurio moterims siūlė prabangų specifinių siluetų įvaizdį bei juo diktavo madas likusiai Europai, kitoje Atlanto pusėje pamažu radosi naujas požiūris – kiekvienai

dienai tinkami aprangos ansambliai, užtikrinantys paprastą priežiūrą, lengvą derinimą bei tinkamumą visiems figūros tipams. American sportswear fenomeno autore laikoma dizainerė Berthe Holley, dar trečiojo dešimtmečio pradžioje savo klientėms pasiūliusi patogių ir paprastai derinamų, bet elegantiškų ir daugeliui progų tinkančių drabužių. Nors šie kūriniai nebuvo susiję su aktyvia sportine veikla, jie leido moterims rengtis

Vida Press archyvo nuotr.

Deimantė Bulbenkaitė


Mėnesio akcentas L’Officiel mada savarankiškai (pavyzdžiui, buvo neįmanoma surišti korsetą ar sutvirtinti sijoną be kito žmogaus pagalbos), laisvai judėti. Pasak Metropoliteno muziejaus kuratoriaus Richardo Martino, surengusio net dvi šiai temai skirtas parodas (1985 m. FIT institute bei 1998 m. Metropoliteno muziejuje), amerikietiškas sportinis stilius yra gerokai daugiau nei tik patogumas – demokratiški drabužiai atitinka pagrindinius vidurinės klasės poreikius ir madą paverčia prieinama, suprantama, palankia techninėms inovacijoms taikyti. Sportiška ar aktyvu? Tiesa, čia tenka išskirti dar vieną kertinį terminą activewear – priešingai nei patogius kasdienius drabužius apibūdinantis sportswear, šis yra vartojamas kalbant apie funkcinius drabužius, dėvimus būtent sportinių treniruočių metu. Nors skirtis kurį laiką buvo aiški, šiandien abi sąvokos vėl pradeda flirtuoti ir viena iš kitos skolintis idėjas. Kaip teigia mados kritikas bei konsultantas Timas Gunnas, romanas prasidėjo dar devintojo dešimtmečio pradžioje, kai amerikietės dieną pradėjo dėvėti didelius džemperius, tampres bei ištisus sportinius kostiumus. Tiesa, paskui be tikslo apsilankyti sporto salėje – sportiškas įvaizdis tiesiog padėjo formuoti aktyvaus gyvenimo būdo iliuziją, atrodyti jaunatviškai. Nemažai kasdienių drabužių elementų pasiskolino ir pati funkcinė apranga. Dabar jos kūrėjai vis dažniau ieško mados tendencijas atitinkančių sprendimų, kurie, neprarandant funkcijos, išlaiko eleganciją. Ribas dar intensyviau trina garsių dizainerių kolaboracijos su žinomais sportinės aprangos gamintojais. Pavyzdžiui, buvęs Givenchy dizaineris Riccardo Tisci ir mados namai Sacai keletą sezonų dirbo su Nike, Alexanderis Wangas, Jeremy Scottas, Mary Katrantzou, Rafas Simonsas bei Stella McCartney kuria

Alanna Arrington

Tiffany Hsu

kolekcijas Adidas, o mados namai Sandro išleido kapsulinę kolekciją su Reebok. Nors rezultatai varijuoja nuo itin funkcinių bėgimo aprangų ar jogos kostiumų iki kasdienai tinkančių modelių, skirstymas į activewear bei sportswear kategorijas dažnu atveju netenka prasmės.

Hermès bei viskas, kas simbolizavo greitą išpopuliarėjimą ir lengvus pinigus. Šiandien istorija jau spėjo apsukti ratą ir grįžti prie ištakų – Kanye Westas su Adidas kuria bendrą kolekciją Yeezy, Kendrickas Lamaras dirba su Reebok, o Frankas Oceanas pagrindinį savo naujausio albumo singlą pavadino Nikes.

Gatvių balsas Anaiptol ne paslaptis, kad šiandien sportiniai drabužiai yra tapę natūralia (jei ne pagrindine) mados sostinių gatvės stiliaus dalimi – prabangius aukštakulnius keičia patogūs sportbačiai (net nesvarbu, Adidas ar įmantrūs Céline), rankines  – kuprinės, o kostiumus  – plačių retro stiliaus sportinių kelnių bei marškinėlių derinys. Rodos, iš pirmo žvilgsnio  – ne pats elegantiškiausias variantas, tačiau dabartinės audinių technologijos bei subtilus derinimas net tokį derinį gali paversti prabangiu, stilingu. Už tai iš dalies galima dėkoti JAV popkultūrai  – tiek pramogų, tiek dizaino industrijų atstovams. Vieni pirmųjų sportinius drabužius pastebėjo ir išpopuliarino hiphopo scenos atlikėjai, kurie net savo albumų viršeliams pozuodavo pasipuošę derančiais iš satino pasiūtais sportiniais kostiumais bei storais raišteliais perrištais Adidas bateliais „Superstar“. Po kurio laiko jų dėmesį pagavo FILA, Puma, Nike, Reebok bateliai bei striukės – iki šiol sakoma, kad ikoniškiausia dešimtojo dešimtmečio hiphopo nuotrauka yra FILA sportbačius avintis Tupacas Shakuras, o gamintojai kaip tik prieš keletą mėnesių paskelbė, jog legenda tapusį modelį po beveik dvidešimties metų sugrąžins į prekybą. Tiesa, pradinė hiphopo įvaizdžio idėja buvo atlikėją priartinti prie jo auditorijos, o žengiant į XXI a. hiphopas atrado radikalią prabangą – tiek dainų žodžiuose, tiek spintose pradėjo šmėžuoti Versace, Louis Vuitton,

Naujoji americana Galbūt kiek ironiška, bet šiandienis sportinės amerikietiškos klasikos sugrįžimas dažniausiai grindžiamas nostalgija – hiphopo kartai, dešimtojo dešimtmečio stiliui, neįpareigojančiai bei demokratiškai madai. Kartais ši nostalgija net persipina su dabartinės millennials kartos vaikyste, pažymėta tokiais ženklais kaip Juicy Couture ar FILA. Šią nuotaiką puikiai išnaudojo populiariausi dabartinės kartos dizaineriai – Demna Gvasalia ant Vêtements podiumo išleido savitas Champion bei Juicy Couture drabužių versijas, Off-White kūrėjas Virgilas Ablohas dirba su Umbro, o Rytų Europos pankas Gosha Rubchinskiy  – su gerokai primirštu italų prekės ženklu Kappa. Jų visų kolekcijose šie sportiniai drabužiai turi su niekuo nesupainiojamą amerikietišką prieskonį  – viskas padidinta, kasdieniška, turi retro atspalvį. Šypseną kelia faktas, kad geriausiai naująją americaną – amerikietiškai kultūrai būdingų simbolių visumą – pastaruoju metu išryškino naujasis Calvin Klein dizaineris belgas Rafas Simonsas. Nors jo kolekcijose sporto nebuvo daug, sportiški elementai pasislėpė po klasikiniu amerikietišku denimu supaprastintais siluetais, JAV vėliavos spalvų deriniais. Jo debiutinis pristatymas Niujorke buvo puiki proga treniruoti žvilgsnį (tai sportinės kelnės ar klasikinės? Marškinėliai ar marškiniai?) ir iš naujo permąstyti, kas vis dėlto yra American sportswear, kai, rodos, demokratiškumo principai išlikę, bet forma toliau keičiasi praėjus net visam šimtmečiui.

Emm Arruda

Ursina Gysi

Gatvės stilius

91


L’Officiel Mada AROMATAI

Nekaloringa parfumerija Kvepalų pasaulyje, kaip ir aukštojoje madoje ar pavyzdinio gyvenimo standartuose, galima atpažinti vyraujančias tendencijas, susijusias su kur kas platesniais sluoksniais ir pjūviais nei meistriškai sukonstruotos kvapų kompozicijos ar geras augalų derlius. Rimantė Budrytė-Kvietkauskienė

114

pastaruosius keletą metų pasakojimus apie daugelį parfumerijos naujienų buvo galima pradėti agarmedžio paminėjimu ir tai būtų visiška tiesa: agarmedis buvo tapęs privalomuoju ingredientu, tam tikru garbės ar mados reikalu kiekvienam kvepalų gamintojui, taip ironiškai pasiekiant parfumerinio banalumo lygmenį. Blėstant visą pasaulį apėmusiai agarmedžio manijai, išryškėjo nauja Vakarų pasaulio kvepalų aistruolių poreikius tobulai atitikusi parfumerinė tendencija, kuriai galima priskirti daugelį 2016–2017 m. pasirodžiusių kvepalų naujienų,  – gurmaniški kvapai.

aromatų karštlige persirgusiam nuobodžiaujančiam Vakarų pasauliui. Milžiniškas agarmedžio poreikis paskatino medžio kamieną

pažeidžiančiu grybeliu užkrėsti ištisas agarmedžių plantacijas bei itin įvairiaveidžių sintetinių agarmedžio variantų sukūrimą. Per

Tarp uoslės ir skonio Kas yra tie gurmaniški kvapai, dėl kurių pasaulis pametė galvą ir nosį? Tie, kuriuos uostant burnoje kaupiasi seilės ir aktyvuojami skonio receptoriai, priverčiantys sutrikti: uostai ar ragauji? Kitaip tariant, tai yra maisto įkvėpti aromatai, primenantys žmogiškąsias nuodėmes – tauriuosius gėrimus ar konditerijos gaminius. Kava, kakava, šampanas, romas, viskis, šokoladas ar karamelė kvepalų buteliuke virsta tikrais palaimos eliksyrais ir leidžia mėgautis įsivaizduojamais skoniais pasitelkus uoslę, pokštais paverčiantys lietuvių kalbos taisykles, draudžiančias kvapą apibūdinti kaip skanų. Priežasčių, kodėl pastaruoju metu stebimas gurmaniškų kvapų

Prekių ženklų, platintojų ir redakcijos archyvų nuotr.

Istoriškai vieno ar kito kvepalų ingrediento ar aromatų tipo išpopuliarėjimas yra lemtas daugybės technologinių ir socialinių veiksnių. Pavyzdžiui, apie 1370 m. pirmieji alkoholio pagrindu Europoje sukurti kvepalai „L’Eau de la Reine d’Hongrie“ („Vengrijos karalienės vanduo“), kurie, spėjama, dvelkė rozmarinais, čiobreliais ir levandomis, buvo XIV a. išpopuliarėjusios spirito gamybos bei alchemikų jaunystės eliksyro paieškų rezultatas. 1882-aisiais kuriant Houbigant „Fougère Royale“ pirmą kartą buvo panaudotas sintetinis tongapupių kvapo ingredientas kumarinas: pramonės revoliucijos laikotarpio chemijos atradimai ir naujovių bei mažesnių kvepalų gamybos sąnaudų poreikis. Chanel „Chanel No 5“ atsiradimas – aldehidų inovacija ir ambicinga „jokių rožių!“ deklaracija. XXI a. 1-ojo dešimtmečio pabaigoje akimirksniu išpopuliarėjęs agarmedis su jam būdingu rytietišku paslaptingumu buvo egzotiškas atradimas ką tik gaivių vaisinių


AROMATAI L’Officiel mada

populiarumas, toliau skatinamas itin dažnai pasirodančių naujų parfumerinių skanėstų, šįkart galima ieškoti ne tiek technologijose, kiek bendruosiuose Vakarų visuomenės laikotarpio bruožuose. Maisto kultas 2008-aisiais prasidėjusi pasaulinė ekonomikos krizė įtikino iškeisti klestėjimo laikotarpiu, rodos, kasdienybe tapusį prabangų restoranų maistą į pamirštą valgymą namuose. Maisto gamyba namuose tapo kultiniu reiškiniu: suklestėjo maisto gaminimo tinklaraščiai, garsūs restoranų šefai televizijos laidose mokė ruošti įmantrius patiekalus, o firminiai naminiai patiekalai tapo modernių šeimų garbės reikalu. Greta dažnesnių minčių apie maistą ir virtuvės eksperimentų, miesto gyventojų kasdienybe tapusia kava išsinešti, pagardinta kvapniais priedais, lygiagrečiai augo sveiko kūno privalomumas, fiziniais pratimais ir griežtomis dietomis baudžiantis už burnoje ir mintyse tirpstančius pyragaičius ar vyno taures. Šią padėtį be išeities, kai norisi nuodėmingo maisto, bet nesinori kalorijų bausmės, kuo puikiausiai sprendžia gurmaniška parfumerija: uoslės ir skonio receptoriai persidengia, todėl kvepinantis madingus avietinius migdolinius pyragaičius ar karamelinę kavą su grietinėle primenančiu aromatu pasitenkinimo lygis prilygsta skonio euforijai. Pavyzdinė maisto kulto apraiška kvepaluose – Juliette Has A Gun „MMMM…“, pavadinti palaimos atodūsio garsu, užuodžiant aviečių su karamele kvapą. Nasomatto „Baraonda“ žaidžia nosimis aiškiai atpažįstamu viskio aromatu, By Kilian „Black Phantom: Memento Mori“ – ypač saldi kava su romu. Tai tik keletas pavyzdžių iš pastaraisiais metais pasirodžiusių gardėsių uoslei.

Hygge Patogus namų jaukumas, dažnai vadinamas danų kalbos žodžiu hygge, apima palaimingą

pasitenkinimą ir komfortą, sukuriamą asmeninių ritualų bei interjero detalių. Minkštos antklodės, margaspalvės pagalvėlės, mėgstamos arbatos puodelis, naminis maistas ir jo kvapai, – visa tai, kas leidžia jaustis saugiam ir laimingam atšiauriomis sąlygomis. Dar vaikystėje sužinoję, kad saldi kakava yra geriausias vaistas nuo visų nuoskaudų, suaugę nevalingai ieškome paguodos pilnametystės skanėstuose. Hygge, komfortas, paguoda, šokoladiniai ir vaniliniai vaikystės kvapai, laimės pojūtį aktyvuojantis maistas bei nuodėmingos pagundos saldumas, – visa tai yra varomoji gurmaniškos parfumerijos jėga. Laurent Mazzone „Ultimate Seduction“ su šokoladiniais saldainiais ar sausainiais kvepiantys Montale „Chocolate Greedy“ – nekaloringa, bet priverčia prisimerkti iš įsivaizduojamo jaukaus malonumo. Ramybės poreikis Kintančiame pasaulyje norisi ramybės ir stabilumo, todėl greta gurmaniškų tendencijų galima atpažinti atsigręžimą į kadaise šlovę garsiems kvapų namams pelniusią klasiką ar klasikiniais laikomus ingredientus, tokius kaip levandos, puikiai tinkančias į komforto būseną sukeliančių kvapų lentyną. Guerlain „Mon Guerlain“, pasitelkę vieną įtaigiausių ekrano veidų Angeliną Jolie ir vieną įsimintiniausių istorinių kvepalų buteliukų, – praeities legendų levandinių „Jicky“ bei vanilinių „Shalimar“ adaptacija prie modernaus žmogaus suprantama kalba su XXI  a. taip aktualiu individualumu ir nuosavybės jausmu. Levandų medumi auksinius saulėlydžius iškvepino „L’Occitane en Provence“ pirmuosiuose savo gurmaniškuose kvepaluose „Terre de Lumièrre“, Amouage „Bracken Man“ levandomis, prieskoniais ir mediena iššifravo miške augančius paparčius, bene seniausius Žemės augalus. Santūria gaiva ir ramybe apdovanojanti arbata  – vienas svarbiausių iškiliojo Jeano-Claude’o

Ellenos parfumerinių nuopelnų: 1992 m. pristatytas jo kūrinys Bvlgari „Eau Parfumée au Thé Vert“ tapo tikra revoliucija, lėmusia begalines arbatos kvapo interpretacijas. Pastaruoju metu stebimas arbata dvelkiančių aromatų sugrįžimas: visai neseniai pristatyti arbata ir versta oda kvepiantys jubiliejiniai Memo Paris kvepalai „Eau de Memo“, pušies spygliuose išrūkytų arbatžolių turtingi Mona di Orio kvepalai „Bohea Bohème“, prieš porą metų pasirodę ypač gaivūs Guerlain „Aqua Allegoria Teazzura“. Arbata ir levandos  – beveik instinktyvus poreikis išsekus ramybės ištekliams. Nesaugumo jausmas Ekonomikos ir politikos krizės, teroristinio išpuolio grėsmė, priartėjusi prie kiekvieno Vakarų gyventojo sprogimais koncertuose ir viešajame transporte, gamtos katastrofos, urbanistinės ypatybės ir dėl pačių įvairiausių veiksnių svyruojančios vertybės užaugino permanentinį nesaugumo jausmą, verčiantį ieškoti geresnės savijautos šaltinių. Kuo didesnis nesaugumas, tuo intensyviau žmogus linkęs atsigręžti į esminius išlikimo instinktus  – maistą, jėgą ir seksualumą, nes santūraus intelektualumo veiksnys nesuveikia, stiprėjant grėsmės suvokimui. Reaguodama į šią nesaugios visuomenės tendenciją, parfumerija skubiai ateina į pagalbą ir siūlo naujų gardėsių su amžiaus cenzu: agresyviai afrodiziakinis muskuso ar ambros saldumas, kuriuo paremtas dažno naujo vardo parfumerijos pasaulyje populiarumas, sveikatai nepavojingos svaiginančių medžiagų versijos kvepaluose (urbanistinė legenda apie Nasomatto „Black Afgano“ kaip aukščiausios kokybės hašišo kvapą – viena šio aromato sėkmės priežasčių), įvairūs likeriai ar atšaldyta degtinė be promilių, pavyzdžiui, By Kilian „Vodka on the Rocks“. Nekonformistinės asmenybės manifestas su aiškiai išreikštu saugumo poreikiu – tokį verdiktą galima rašyti daugeliui skandalingų kvapų.

Skaniais aromatais lepinanti gurmaniškoji parfumerija – mūsų pačių vidinio pasaulio poreikių iliustracija. Gyvename sudėtingais laikais, kai visos papildomos asmeninės galios priemonės yra svarbu  – geresnę savijautą dovanojantys kvepalai taip pat: manipuliavimas savo emocijomis kvepalais – svarbus moderniojo pasaulio įgūdis. Jeigu iki laimės pojūčio ir saugumo jausmo trūksta tik šokoladinio pyragaičio, nepaliekančio žymių ant talijos, bet kviečiančio šypsotis keletą valandų, kol kvapas išblės, – visada galima pasikvepinti ir jaustis šiek tiek laimingesniam be kalorijoms alergiškos sąžinės graužimo.

115


Gera forma L’Officiel mada

SUPERMAISTAS: miTAS AR realybĖ? Senėjimą stabdančios uogos, už kepsnį maistingesni dumbliai ar hormonų veiklą subalansuojančios šaknys – nepaprastų galių augalai karaliauja mūsų lėkštėse. Pasidomėkime šia žaliąja revoliucija, kuri kartkartėmis kvepia... rinkodaros triukais. Eugénie Adda

L’Officiel Paris ir Vida Press archyvų nuotr.

Dažinės urlijos sėklose beta karoteno yra šimtą kartų daugiau nei morkose

Lapinio kopūsto šlovė nublanko, mat 2017 m. tyrimai atskleidė, kad jis naudingas sveikatai tiek pat, kiek garinti špinatai. Ir nors paaiškėjo, kad ši garbanota daržovė mūsų nuo vėžio neišgelbės, tenka pripažinti, kad ji paskatino susidomėti kitais stebuklingais produktais. Supermaistu vadinamos maistingumo bombos pranoksta kasdienę rekomenduojamą penkių vaisių ir daržovių normą, mat turi organizmą valančių savybių ir begalę vitaminų. Baobabai, aliejinės moringos, beržo grybas, aliejinės kopūstpalmės, spirulinos, dumbliai ir naudingos sėklos turi

kone mistinių galių, apie kurias žinojo praeities civilizacijos. Kodėl taip negalėtų būti? „Kartais tyrimai nieko neatskleidžia, – tikina veganų programos „Wild & the Moon“ įkūrėja Emma Sawko. – Kartais daug patikimesnės iš senovės atkeliavusios žinios, pavyzdžiui, Amazonės indėnų, kurie kokį nors vaisių ar žolę naudojo jau tūkstančius metų, nors iš pirmo žvilgsnio tie augalai niekuo neypatingi. Šiek tiek daugiau vitamino B ar E? Mokslininkai pasakys, kad čia nėra nieko ypatinga, tačiau pamirštame, kad esame atradę dar ne visas naudingąsias augalų molekules ir nežinome,

kaip jos veikia sąveikaudamos su kitais augalais.“ Tokiu entuziazmu užsikrečia vis daugiau žmonių. „Juk negalima likti nuošalyje, – su tuo sutinka viešbučio „Royal Monceau“ dietologė Jenna Bitan.  – Pastebėjau, kad kai kuriems žmonėms supermaistas yra būtinybė. Tai šiuolaikinio sveiko gyvenimo būdo pagrindas.“ Kūnui ir sielai Tačiau ar supermaistas, kaip ir maisto papildai, gali turėti įtakos smegenų veiklai, kaip kartais žadama? Gydomosiomis sultimis prekiaujančio prekės ženklo Nubio savininkė

123


L’Officiel Mada Gera forma

„Wild & the Moon“

Claire Nouy patikina, kad taip. „Ne patys ingredientai, o jų sąveika padeda atsiskleisti geriausioms kiekvieno iš jų savybėms“, – įsitikinusi verslininkė. Ji kaip tik pristatė naują miltelių liniją „Superfood Mix“. Pavyzdžiui, mišinys „Lucidité“ („Įžvalgumas“) sukurtas iš saulėgrąžų sėklų, bananų, baobabų, peruvinių pipirnių ir dygliuotųjų ožerškių sėklų. Ypač sąveikauja peruvinės pipirnės, reguliuojanti hormonų veiklą, ir baobabų vaisius, turintis savybių mažinti nuovargį ir turintis daug vitamino C, palaikančio tinkamą nervų sistemos darbą. „Žinoma, nieko nenustebinsiu pasakydama, kad mityba labai susijusi su psichologine būsena,  – savo mintį papildo C. Nouy. – Tačiau šių miltelių paskirtis – nuo pat ryto suteikti pakankamai energijos, kad jos užtektų visai dienai.“ Stebuklingus miltelius reikia sumaišyti su šviežiomis sultimis ir augaliniu pienu. Et voilà! Kita supermaisto „garsenybė“  – ispaninio šalavijo sėklos. Jomis mito dar actekai. Vienas

124

„Sol Semilla“

iš daugybės jų vartojimo tikslų – susidūrus su „priešu“ padidinti savo protinius gebėjimus. Šios sėklos buvo pamirštos po ispanų invazijos XV  a. ir vėl pradėtos naudoti dešimtojo dešimtmečio pradžioje. Jas vėl ėmė auginti amerikiečių kompanija „Core Naturals LLC“, kuri siekė baltąsias ispaninio šalavijo sėklas patentuoti Salba vardu ir jomis užvaldyti pasaulį. Gražus kapitalistinis ėjimas? Ne tik. Mat šios nuo skysčio drebučiais virstančios sėklos turi bene didžiausią augalinių omega 3 riebalų rūgščių kiekį, o šios yra nepaneigiama depresijos gydymo priemonė. O štai aliejinių moringų lapai, ajurvedinėje medicinoje vertinami kaip stebuklingi, neseniai ėmė plisti miltelių pavidalu ir naudojami Alzheimeriui gydyti, mat yra duomenų apie teigiamą jų poveikį atminčiai. Svarus argumentas įmaišyti šių miltelių į rytinį kokteilį. Naudojimas kosmetikoje Pernai Paryžiuje duris atvėrusiame bare „Wild

„Nubio“

& the Moon“ ekologiškos sultys prilygsta magiškiems eliksyrams tokiais pavadinimais: „Hangover Cure“ („Pagirių gydymas“), „Liquid Motivation“ („Skysta motyvacija“), „Doctor Digestion“ („Daktaras Virškinimas“), o vienas perkamiausių – „Better Than Botox“ („Geriau nei botulinas“). Jo sudėtyje yra agurkų, obuolių, laukinių mėtų, burokų ir alavijų. Nieko ypatinga, tiesa? „Tyrimais nustatyta geriamo alavijo nauda: vyresnėms nei 40 metų moterims jis sumažino raukšlių, nes stimuliuoja kolageno ir hialurono rūgšties gamybą odoje, – tvirtina E. Sawko. – O burokai žinomi dėl organizmą valančių savybių, be to, malšina uždegimus, vadinasi, ir stabdo odos senėjimą.“ Jenna Bitan pasikliauja dažinėmis urlijomis – indėnų atrastu augalu, kurio sėklose beta karoteno yra šimtą kartų daugiau negu morkose, tad jos dar geriau veikia odą. Paryžiuje šių sėklų galima įsigyti „Sol Semilla“ supermaisto krautuvėlėje. Kovojant su raukšlėmis neverta pasitikėti gyvūninės kilmės kolageno priemonėmis. „Kaip tik


L’Officiel Mada Viršelio istorija

Už vienuolyno sienų Jei Obazino vienuolyno Prancūzijoje sienos prabiltų, ką jos papasakotų apie vieną iškiliausių mados asmenybių?

FotografĖ Collier Schorr

Juoda kašmyro ir viskozės suknelė iš 2017– 2018 m. rudens ir žiemos kolekcijos, Chanel Balta trikotažinė kepuraitė, Maison Michel Baltojo ir geltonojo 18 karatų aukso auskarai su deimantais, „Coco Crush“, Chanel Fine Jewelry Makiažas: Makiažo pagrindas „Les Beiges Touche de Teint Belle Mine“ (Nr. 30), Chanel Vokų šešėliai „Ombre Première“ (Nr. 22, „Visone“), Chanel Blakstienų tušas „Inimitable Waterproof“ („Brun Profond“), Chanel Antakių želė „Le Gel Sourcils“ („Brun“), Chanel Lūpų dažai „Rouge Coco Shine“ (Nr. 537, „Golden Sand“), Chanel

130


Pereinamasis laikotarpis Dar ne visai ruduo, bet jau ir nebe vasara – nelengva apibūdinti šį metų laiką. Ką vilkėti tokiu pereinamuoju laiku? Fotografė Culiette Cassidy Stilistė Vanessa Bellugeon


Vištos kojelių raštu margintas paltas su odiniais kutais ir lapės kailiu, atlaso ir plunksnų sijonas, batai iš pitono ir paprastos odos durstinių, Prada. Medvilninio audinio skrybėlė, Surplus Doursoux

L'Officiel Mada 72  
L'Officiel Mada 72  
Advertisement