Page 1

hn

reality príloha denníka

www.hnreality.sk mesačník o bývaní, životnom štýle, nehnuteľnostiach a záhrade

3/2011

NÁVŠTEVA

U organistu F. Klindu (reportáž – strana 4)

INTERIÉR

Lepší ako televízor (moderné kozuby – strana 6)

EXTERIÉR

Bazén v záhrade (krajšie žiť – strana 12)


02-03_02-03.qxd 27. 4. 2011 13:08 Stránka 2

obsah editorial

3

ROZHOVOR Príkladná Eurovea S podpredsedom IUR Drahanom Petrovičom o súčasnej architektúre.

4

NÁVŠTEVA Dom bez kútov Zázemie MUDr. Ferdinanda Klindu tvorí aj rozmerný organ.

4

N

ovela Trestného zákona obsahuje nové skutočnosti. Napríklad o nepovolených stavbách. Téma sa pertraktovala na verejnosti v súvislosti s jazerom a obrovskou nepovolenou stavbou neďaleko Senca v obci Réca. Podnikateľ Cyril Talapka nahonobil „majland“, zabral plochu 70tisíc štvorcových metrov a postavil megalomanský zámok, pričom len obci dlhoval na daniach 23-tisíc eur. Chyboval, pretože kaštieľ postavil práve na kúsku zeme, ktorú si prenajal od Železníc SR. A podnik chcel zrazu pôdu v pôvodnom stave naspäť. Keby zámok vyrástol o kúsok ďalej, pravdepodobne by dopadol ako iné čierne stavby na Slovensku. Zaplatením pokuty by sa všetko zlegalizovalo. Situácia je dnes celkom iná. Bublina spľasla, o zbúraní stavby už nikto nerozpráva. Vraj pochybili právnici štátneho podniku, čo sa u nás stáva pomerne často. Samozrejme, doteraz žiadnu veľkú čiernu stavbu nikto nezbúral. Peniaze majú svoju moc a tento fakt nezmení ani novela Trestného zákona. Ďalší otras pre dôveru poriadnych ľudí v našu spravodlivosť.

6 INTERIÉR Kozub zbližuje Je moderný a lepší ako televízor. Rozhodne má v modernej domácnosti viac významov kvôli svojej praktickosti ale aj pre atmosféru. Pre aký kozub sa rozhodnete?

6 12

8 INTERIÉR Voda v dome Možno mať vaňu, ale aj bazén. Vrcholom luxusu sú vane z kvalitného dreva.

12

EXTERIÉR Bazén v záhrade Skrášľuje, skvalitňuje a pozitívne pôsobí na vaše zdravie. Neoceniteľný bazén v záhrade.

Túžite po bazéne v záhrade? INZERTNÝ MESAČNÍK HN Zastupujúci riaditeľ inzercie: Ladislav Ollé, ladislav.olle@ecopress.sk Vedúci komerčných príloh: Milan Valášek, milan.valasek@ecopress.sk Editorka prílohy: Barbora Laucká, barbora.vitova@ecopress.sk Manažér prílohy: Vladimír Šiška, vladimir.siska@ecopress.sk Grafické spracovanie: Ľubica Gánoczyová

2

hn

reality

Yvonne Vavrová, režisérka a scenáristka Bazén by bol super, ale musel by byť dosť veľký s protiprúdom, aby sa v ňom dalo dobre plávať. A k tomu by ešte musela byť krásna záhrada s profesionálnym záhradníkom.

Peter Beňuška, predseda Domu Európy Netúžim po ňom z dvoch dôvodov: Býva príliš malý na to, aby sa v ňom dalo dobre zaplávať, a v našich klimatických podmienkach sa dá využívať len malú časť roka.

Andrea Elscheková, vedúca zastúpenia EK v SR Túžim najmä po záhrade. Bazén by bol iste príjemným bonusom.


02-03_02-03.qxd 27. 4. 2011 13:09 Stránka 3

2

Príkladná Eurovea Hovoríme s podpredsedom IUR Drahanom Petrovičom

Cítili sme, že nastal čas, aby sa podľa vzoru podobných združení v zahraničí vytvorila platforma, ktorá dá možnosť formulovať názory na urbanistický rozvoj za účasti čo najširšieho spektra jeho tvorcov – developerov, architektov, inžinierov, projektantov, stavebných firiem, ale aj predstaviteľov finančných inštitúcií, marketingových odborníkov, právnikov, realitných kancelárií, správcov nehnuteľností i reprezentantov samospráv a orgánov štátnej správy. Naša spoločnosť sa však borí s problémami v oblasti urbanistického rozvoja už pomerne dlho. Ako hodnotíte súčasnú situáciu?

Situácia, predovšetkým v Bratislave, dospela do takého štádia, že nás už nemohla nechať nečinnými. Neexistencia jasných, jednoduchých a transparentných pravidiel hry má v konečnom dôsledku priamy dosah na to, ako mesto vyzerá. Zbúrané a ohradené obrovské plochy územia, roky čakajúce na povolenia, sú zrkadlom konfliktov, ku ktorým v našom odvetví dennodenne dochádza. Obyvatelia tohto mesta a jeho návštevníci si zaslúžia viac ako pohľad na ruiny a špinu, ktorá ich mimo historického jadra vo veľkej miere obklopuje. Eurovea je príkladom, že aj v našich podmienkach možno zrealizovať novú časť mesta tak, aby boli všetci spokojní – verejnosť, samospráva aj developer. Akú funkciu má IUR v spoločnosti zohrávať? Ide o akési poradenstvo, alebo sa snažíte, aby mali vaše aktivity konkrétny dosah? Čo by ste chceli dosiahnuť?

Náš cieľ je stále rovnaký. Ide nám o vytvorenie partnerského vzťahu medzi verejnosťou, vládnymi inštitúciami, samosprávami a developerským odvetvím, ktorý bude fungovať na vzájomnej dôvere a porozumení. Vytvárame priestor na výmenu názorov rôznych účastníkov tvorby mestského prostredia a chceme tak pripraviť odporúčania pre relevantné orgány a organizácie formou konkrétnych návrhov na zmeny predpisov na samosprávnej alebo štátnej úrovni. Ako hodnotíte takmer ročné pôsobenie IUR?

Určite pozitívne. Za najdôležitejšie považujeme, že sa nám darí dosiahnuť to, čo sme si na začiatku predsavzali – vybudovať vzájomnú dôveru medzi IUR a bratislavskou samosprávou s cieľom rozbehnúť spoluprácu. Pán primátor, odborní pracovníci mesta Bratislavy a tiež mestských častí sa zúčastňujú na našich vzdelávacích a diskusných podujatiach. Je pre nás veľmi dôležité mať možnosť verejne prezentovať naše názory dotknutým orgánom a následne o nich spolu hovoriť.

1, 2 Na jeseň minulého roku odštartovali cyklus prednášok a pracovných stretnutí na tému Územný plán mesta Bratislavy za účasti 10 špičkových odborníkov v tejto oblasti. Téma sa v nasledujúcich týždňoch uzatvorí formou odporúčaní pre mestské zastupiteľstvo a vedenie mesta.

Na hlavného architekta si počkajú aj kauzy, okrem iných napr. PKO. Ako sa v IUR pozeráte na vášnivú diskusiu, ktorá sa rozpútala v súvislosti s PKO?

Úlohou IUR nie je vyjadrovať sa k jednotlivým projektom alebo kauzám. Naším cieľom je vytvárať také pravidlá hry, aby sa situácia, aká vznikla v súvislosti s PKO, už neopakovala. Dnes je tu namiesto príjemného mestského prostredia na nábreží Dunaja frustrovaná samospráva, frustrovaná časť verejnosti a frustrovaný developer. n (red)

PREDAJ – Kadnárova ul., BA III, 4 iz. byt v novostavbe – ihneď k nasťahovaniu, 91 m2 + 69 m2 terasa, 6/6, pekný výhľad na Karpaty, tiché prostredie, možnosť krbu a 1x garážového státia HN04925

IUR vznikol v apríli minulého roku. Prečo ste považovali za potrebné založiť takéto združenie?

kontakt: +421 910 405 405 cena: 232 000 €

hn

reality

3


04-05_navsteva_04-05_navsteva.qxd 27. 4. 2011 13:12 Stránka 2

návšteva

Dom bez kútov, ale s organom

Nie je to malý hudobný nástroj. Profesor MUDr. Ferdinand Klinda, ktorého svet považuje za elitu organových majstrov, svoju existenciu zviazal práve s ním. Kvôli organu pred tridsiatimi ôsmimi rokmi kúpil v Bratislave dom. n BARBORA LAUCKÁ Snímky: Peter Leginský

V

o svojej poslednej autobiografickej knižke Kráľovský nástroj a ja spomína profesor na časy, keď v byte na Klemensovej ulici v Bratislave žilo dovedna jedenásť ľudí. Typické pre päťdesiate roky, keď byty dostávali iba vyvolení. Nestraníci, ako rodina lekára a organistu, ktorých aj s malými dcérkami prichýlili svokrovci, nemali šancu na to, aby získali vlastné štyri steny. „Po nejakom čase sa švagrovci zo spoločného bytu odsťahovali a svokrovci mi veľkoryso dovolili, aby som si umiestnil do najväčšej izby organ,“ spomína po rokoch významný organový majster. Keďže pán doktor vtedy už hrával na rozličných koncertoch, zarobil si nejaké financie navyše a rozhodoval sa: kúpim si auto alebo organ? Zvíťazili racionálne dôvody a organ upevňovali odborníci do izby na špeciálne konzoly. Aj keď išlo o starší dom s hrubšími stenami, Klindovci urobili rôzne opatrenia, aby majstrovo cvičenie na organ nerušilo susedov, no stále to nebol dostatočný komfort pre organového virtuóza.

4

hn

reality

Pomohla náhoda Zvláštny dom v Horskom parku pred rokmi nikto nechcel kúpiť. Jeho jedinečné výklenky a zaoblenia bez kútov potenciálnych kupcov rušili. Kde a ako umiestniť typizovaný nábytok? Stavba z obdobia 20. až 30. rokov minulého storočia pochádza z dielne architekta Jozefa Koryčánka, ktorý sa inšpiroval v zahraničí. Funkcionalistickú vilu projektoval pre seba, na rozdiel od iných domov na tejto ulici, ktoré vyrástli na objednávku. Z prízemia vystupujeme po mohutnom drevenom schodišti na prvé poschodie. Vonku prší, ale tu sa svetlo láme cez nádherné vitrážové okná hrajúce do modra. Francúzskymi dverami vchádzame do priestrannej, vyše tridsaťmetrovej oblej obývačky. Bielohnedý nábytok, ktorý kúpili ešte do predchádzajúceho bytu, museli v tomto priestore rozdeliť na tri časti. Spestrujú ho obrazy na stenách prevažne od slovenských autorov. Okná tejto izby sú orientované do romantickej záhrady s mohutným jedlým gaštanom, mohutným

tisom a jedľou, s americkou hojdačkou a početnou zeleňou, ktorá najmä v horúcom lete poskytuje obyvateľom tejto vily dostatočný tieň. V obývačke je aj jedálenský kút, do ktorého sa na pravidelné nedeľné obedy pomestí do dvanásť ľudí. Na poschodí je ešte spálňa, ale aj kúpeľňa ladená do modra. Pohodlná, veľká kuchyňa so štýlovou lampou a bielo-hnedou linkou pôsobia útulne, rovnako ako ďalšie miestnosti, ktoré sú na prízemí.

Dve pracovne a detská izba Hoci Klindovcom dievčatá už dávno odrástli a už aj dve vnúčatá sú v dospelom veku, jedna detská izba sa vo vile aj s osobitnou kúpeľňou a toaletou zachovala. Z druhej zariadila domáca pani Ľuboslava pracovňu s klavírom. Písací stôl z 19. storočia, ale aj ostatný „antik nábytok“ je zdedený po predkoch. Všade na stenách neodmysliteľné množstvo kníh, ale aj vavrínové vence. To všetko nachádzame aj v druhej pracovni,


04-05_navsteva_04-05_navsteva.qxd 27. 4. 2011 13:13 Stránka 3

PhDr. Ľuboslava Klindová n PhDr. Ľuboslava Klindová, CSc., je autorka diela Od kategórie k pojmu (Bratislava 1970) n Je spoluautorkou učebníc pre stredné školy, ktoré vyšli pod názvami: Vývinová psychológia (Bratislava 1971, 1977; Praha 1974, 1979, 1981), Pedagogická psychológia (Bratislava 1971, 1977, 1978; Praha 1974, 1976), Psychológia pre pedagogické školy (Bratislava 1965, Praha 1965) a Hry v materskej škole (Bratislava 1958, 1966; Praha 1961) n Bola aj vedúcou redaktorkou časopisu Predškolská výchova.

Profesor MUDr. Ferdinand Klinda CENY A VYZNAMENANIA: n 2009 Cena primátora mesta Bratislavy za celoživotné dielo virtuóza a vysokoškolského pedagóga hry na organe n 2009 Cena predsedu Národnej rady SR n 2008 Rad Ľudovíta Štúra II. triedy n 2001 Cena Jozefa Kresánka za knihu Organ v kultúre dvoch tisícročí a za propagáciu a slovnú reflexiu organa n 1997 Pocta ministra kultúry SR n 1996 Platinová platňa vydavateľstva Opus n 1988 Čestný diplom a plaketa Slovkoncertu n 1984 Zlatý erb vydavateľstva OPUS za dokumentáciu historických organov n 1971 Štátna cena n 1969 Cena Frica Kafendu n Zlatá medaila VŠMU v Bratislave

mnohému sa musel priučiť sám. Kým však profesor na mesačnom turné koncertoval v USA, jeho manželka dohliadala na rekonštrukciu. Až oveľa neskôr vymenili okná na prvom poschodí, ostatné v nádhernej vile udržiavajú v dobrom stave.

Bez skríň s kumbálmi Zaoblenie domu vyrovnával jeho pôvodný majiteľ architekt Koryčánek zriadením kumbálov. Klindovcom tieto priestory, ktoré v celej vile nahrádzajú skrine, slúžia ako šatníky. V tomto smere architekt predbehol svoju dobu. Zjari sa zasa na zaoblenej fasáde zazelenajú listy zimozela, čo ešte utuží celkový romantický dojem vily. V októbri budú zasa padať gaštany a domáca pani zorganizuje v rodine gaštanové hody, na ktoré sa všetci tešia. Všetko je, ako má byť, len škoda, že nie sme mladší, lúčia sa s nami oceňovaný pán profesor so svojou manželkou, ktorá ako psychologička skúmala celý život škôlkarov v predškolských zariadeniach. n

PREDAJ – Kadnárova ul., BA III, 4 iz. mezonetový byt v novostavbe – ihneď k nasťahovaniu, 146 m2+ 33 m2 terasy + pivnica, 8/9 p., tiché prostredie, možnosť 2x garážového státia HN04925

kde si zriadil lekár a profesor organu Ferdinand Klinda druhú pracovňu. V jej centre tróni busta Franza Liszta, ku ktorému cíti okrem Bacha a Messiaena náš najznámejší organista úctu. Títo traja urobili pre organ ako hudobný nástroj asi najviac zo všetkých skladateľov na svete. Navyše Liszt prispel k demokratizácii hudby, hovorí profesor. „Celý život sa naša rodina podriaďovala umeniu manžela,“ nadväzuje domáca pani, ktorá sa so svojím manželom zoznámila ešte v detstve. Dodnes manžela podporuje v jeho každodennom cvičení. Bez hudby nie je život – hlása latinská múdrosť, ktorej sa táto rodina drží doteraz. „Keď sme dom kúpili, takmer všetko sme tu nechali pôvodné,“ dodáva docentka Ľuboslava Klindová. „Museli sme však nechať urobiť etážové kúrenie, pretože dom mal povesť, že je nevykurovateľný a nám sa nechcelo v zime mrznúť. Tak isto sme svojpomocne zrekonštruovali kúpeľňu. „Profesor – bývalý hematológ nepatrí medzi domácich kutilov', no ako priznáva, '

kontakt: +421 910 405 405 cena: 314 700 €

hn

reality

5


06-07_10-11.qxd 27. 4. 2011 13:14 Stránka 2

interiér

Lepší ako televízor

Keby si Pat a Mat kúpili kozub, určite by sa doň s detským nadšením pozerali ako do televízora. A zažili by pri ňom aj mnoho zábavy; veď pílenie a rúbanie dreva je priam ideálnou pôdou pre chutné patmatovské situácie.. n MONA GÁLIKOVÁ

H

ovorí sa, že oheň má magickú moc a zbližuje ľudí. I keď to môže pôsobiť príliš romanticky, je fakt, že aj moderní ľudia pospájaní netom a surfujúci vo virtuálnom priestore si dokážu užiť posedenie pri ohníku.

Zaujímavosť n Každý interiér získa, ak v ňom nájde správne umiestnenie moderný, nápaditý kozub. Jedným z autorov krásnych kozubov v súčastnosti je Ing. arch. Vladimír Institoris

Podobným čarom disponujú aj kozuby, ktoré vídame v interiéri novopostavených domov čoraz častejšie. Je to len romantizujúci trend?

6

hn

reality

Teplo z vody aj zo vzduchu „Keď už mám dom, tak s kozubom,“ hovorí Fedor Záviš, ktorý počítal s kozubom už v začiatkoch stavby svojho domu. Preto do betónu pod podlahou budúcej obývačky zalial aj rúrku, ktorá privádza do kozuba z exteriéru studený vzduch potrebný na vyhovujúce horenie. V zime tak využíva teplo z kozubovej vložky na doplnkové vykurovanie. „Uvažoval som aj o kachľovej peci, ale po prvé by sa mi do interiéru nehodila a po druhé, v mojom prípade by to bola príliš veľká vstupná investícia,“ vysvetľuje. Kozub v tomto dome je obložený obkladačkami s dizajnom štiepanej bridlice. „Kozubové vložky nemá význam obkladať keramickými kachlicami alebo obmurovávať šamotom. V teplovzdušných kozuboch je totiž prúdenie vzduchu rýchle a obkladový materiál sa nemôže zo-

hriať tak, aby poskytoval sálavé teplo.“ Rozľahlý kozub so zabudovaným zásobníkom na vodu zas tróni v reštaurácii Csente Csárda. Kúria v ňom tvrdým drevom a dokáže zohriať vodu do systému 27 radiátorov, ktoré vyhrievajú priestory reštaurácie aj priľahlého súkromného bytu. „Elektrický kotol zapíname len občas, napríklad počas sviatkov, keď si chce manžel oddýchnuť a nechce sa mu ísť von do zimy po drevo,“ vysvetľuje majiteľka reštaurácie Marta Knížatová.

Plány do budúcnosti Aj iní sa v poslednom čase vracajú ku klasike – kúreniu drevom. Ale nespoliehajú sa na naň úplne. Väčšinou ho kombinujú zohrievaním vody prostredníctvom elektrického kotla, solárnych panelov alebo tepelného čerpadla; podľa finančných možností. I keď sa


06-07_10-11.qxd 27. 4. 2011 13:14 Stránka 3

Výhody a nevýhody kozubových vložiek + teplo sa vyprodukuje rýchlo, tieto zariadenia sú vhodné najmä do objektov, kde sa nezdržujete dlhší čas, napríklad do chaty či chalupy

+ teplo sa dá rozviesť do iných miestností, do miestností v okolí kozuba alebo priamo nad ním aj bez ventilátora, do vzdialenejších miestností pomocou kozubového ventilátora

Ako to vyzerá s financiami

kachliari nedajú dopustiť na poctivú starodávnu kachľovú pec. Tvrdia, že sálavé teplo, ktoré produkuje, je oveľa zdravšie a príjemnejšie ako teplo, ktoré dokáže poskytnúť iný variant. A navyše oproti kozubom, kozubovým vložkám sporákom a pieckam je jej prevádzka oveľa ekonomickejšia aj menej prácna. Solídne postavená kachľová pec totiž na jedno priloženie spotrebuje len okolo 10 kilogramov dreva a prikladá sa do nej len dva- alebo trikrát za deň. Kozubové vložky vraj preferujú najmä obyvatelia postkomunistických krajín – Slováci, Poliaci, Ukrajinci, obyvatelia bývalej Juhoslávie. Rakúšania, Nemci a ďalší „západniari“ uprednostňujú z hľadiska imidžu skôr klasické otvorené kozuby a na vykurovanie kachľové pece.

Teplovodná vložka, ktorá má vykúriť dom s rozlohou 150 štvorcových metrov, by mala mať približne výkon 14 – 16 kW. Zariadenie takéhoto výkonu môžete na Slovensku kúpiť zhruba za 900 až 4 000 eur. Cenu najviac ovplyvňuje druh paliva; novinkou na našom trhu je teplovodná kozubová vložka na pelety a jej cena je viac ako 4 000 eur, pričom za 12-kilowattovú kozubovú vložku na drevo od domácich výrobcov dáte okolo 950 eur. Cena stúpa podľa výkonu, podľa toho, akého výrobcu si zvolíte (za vložku La Nordica s výkonom 11 kW zaplatíte 2 600 eur), aj podľa nárokov na dizajn – viac vás, samozrejme, bude stáť oblúkové alebo rohové sklo, sklené dvierka z oboch strán kozuba a podobne. Aj keď kozubové vložky vyzerajú zaujímavo aj hospodárne, starí

Do problematiky kozubov majú čo povedať dokonca aj majstri feng šuej. Tí majú pre svojich priaznivcov niekoľko ďalších odporučení. Hovoria, že kozub je najlepšie umiestniť tam, kde obyvatelia domu trávia spoločný čas – teda napríklad v obývačke, a nemal by byť v energetickom centre domu, ale pri stene. Upozorňujú aj na to, že je nevyhnutné, aby sa kozub pravidelne používal, inak môže fungovať ako odsávač pozitívnej energie. Kozub by tiež mal byť podľa pravidiel feng šuej vždy vyčistený (bez popola), komínová klapka má byť privretá a vždy má byť naložené drevo pripravené na zakúrenie. A ešte jeden tip na dôvažok: zrkadlo umiestnené nad kozubom pomáha posilniť pozitíva priestoru. n

Teplo podľa feng šuej

HN04897

+ jednoduchý postup stavby – nekvalitné teplo nerovnomerne rozložené v miestnosti i v budove – väčšia spotreba paliva (záleží však aj na kvalite vložky) – vyššie nároky na obsluhu (treba pomerne často prikladať) – po spotrebovaní paliva teplo v kozube i v miestnosti rýchlo vychladne

drevom dá kúriť v rôznych médiách (sporák, piecka, kachľová pec a podobne), trendom sú teplovzdušné alebo teplovodné kozubové vložky. „Rozhodli sme sa vykurovať miestnosti podlahovkou a uvažujem, že budeme do nej zohrievať vodu v teplovodnej kozubovej vložke,“ hovorí Ondro Danuš, ktorý plánuje rekonštruovať starší rodinný domček. „Ale do systému zapojíme aj elektrický kotol, ktorý bude zohrievať vodu, pokým sa voda v kozubovom zásobníku dostatočne nezohreje, alebo počas našej neprítomnosti. Časom pôjde možno kotol preč a nahradíme ho nejakou ekologickejšou alternatívou – napríklad tepelným čerpadlom alebo solárnymi panelmi.“

hn

reality

7


08-09_10-11.qxd 27. 4. 2011 13:15 Stránka 2

interiér Z celkových nákladov na prevádzku bazéna predstavuje približne 40 – 50 % ohrev vody. (Celosezónna spotreba tepla sa pohybuje až okolo 100 kWh/m2.) Možno ich však výrazne znížiť ohrevom (prípadne predhrevom) bazénovej vody solárnymi panelmi – doskovými kolektormi umiestnenými na streche domu – čo je vlastne najekonomickejší a najdostupnejší spôsob.

Voda v dome Viac než jedna miliarda ľudí nemá prístup k zdravotne bezchybnej pitnej vode. To, čo však je v niektorých krajinách len vytúžený sen – mať stále k dispozícii pitnú vodu – je pre nás Európanov samozrejmé. n DUŠAN BRINDZA

V

Nemecku je priemerná spotreba pitnej vody 130 litrov na osobu a deň – čo je v porovnaní s inými západoeurópskymi krajinami veľmi úsporné. Švajčiari a Taliani spotrebujú v priemere 250 litrov na osobu a deň. Na Slovensku je v súčasnosti priemerná spotreba približne 120 litrov na osobu a deň. V priemere 4 litre vody denne spotrebujeme na varenie a pitie, 8 litrov na umývanie riadu, 25 na pranie, 32 na splachovanie záchodov a 55 litrov sa používa v kúpeľni.

Oddych na orbite

8

hn

reality

HN04925

PREDAJ – Dlhé Diely III, BA IV, 4 iz. byt, novostavba – vyšší štand., 128 m2 + 42 m2 predzáhradka + pivnica, pekné prostredie medzi lesmi, 1/4 p.; 2x garážové státie v cene kontakt: +421 910 405 405 cena: 311 330 €

v bezváhovom stave. Ocitnúť sa v tomto stave však môžu veľmi ľahko aj nekozmonauti a nemusia pritom byť na palube orbitálnej kozmickej stanice alebo raketoplánu, Dá sa to dosiahnuť aj na matičke zemi, a to veľmi jednoducho, stačí si telo ponoriť do vody. Preto treba dôkladne uvážiť a rozhodnúť sa, kde a v čom sa budeme takejto bezváhovej relaxácii oddávať. Vo vani či v bazéne? Závisí to len od našich zámerov, požiadaviek a potrieb, ale aj priestorových a finančných možností. Ak sa rozhodneme pre vaňu, máme naozaj veľký výber.

Mnohí navyše využívajú vodu nielen na očistu tela, ale poslúži im i na hygienu duše – na relaxáciu. Je praxou dokázané, že človek sa najlepšie uvoľní a oddýchne si

Domové bazény Ak sa rozhodneme, že budeme mať v dome bazén (v byte je to zrejme nereálne), treba vziať do úvahy via-


08-09_10-11.qxd 27. 4. 2011 13:18 Stránka 3

Materiály vaní podľa odolnosti a tvrdosti mastenec Tvrdosť podľaMohsovej stupnice

halit

kalcit

fluorit

apatit

topás

korund

diamant

dá sa doň ľahko vrypnúť nechtom, na dotyk jemný a hebký

možno doň čiastočne vrypnúť nechtom

možno doň vrypnúť medenou mincou alebo drôtom

možno doň vrypnúť železom

možno doň vrypnúť oceľovým nožom

nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskria

materiál vane

mäkké drevá

tvrdé drevá

PU lak, laminát, akrylát, v vzácne drevá

prírodný mramor a iné nerasty, nerastné kompozity a zmesové materiály

antikorová oceľ, syntetická keramika

x

odolnosť voči oderu

veľmi nízka

nízka

dostatočná

dostatočná až dobrá

dobrá

x

x

výnimočne dobrá

Vane n Podľa spôsobu využívania, resp. doplnkového vybavenia poznáme klasické vane – výlučne na hygienické účely a relaxačné, hydromasážne vane (prípadne jakuzi a pod.), ktoré môžu byť vybavené okrem bežných hydromasážnych hubíc aj perličkovou alebo ultrazvukovou masážou, muzikoterapiou, relaxačno-liečivým osvetlením čiaromaterapiou. n Pri výbere správneho tvaru a rozmerov vane treba brať do úvahy rozmery kúpeľne, alepredovšetkým vašu výšku a telesnú konštrukciu. Napríklad pre človeka s výškou 180 cm a hmotnosťou okolo 90 kg je optimálna vaňa s dĺžkou 170 –180 cm a šírkou 80 cm, prípadne rohový variant s rozmermi 140 x 140, resp. 150 x 150 cm. Dôležitým rozmerom, na ktorý sa zabúda, je hĺbka – mala by byť minimálne 60 cm. n Na vrchol luxusu patria dnes vane vyrobené z kvalitného dreva alebo z prírodného kameňa. (tab) n Kvalitné vane dnes obvykle majú špeciálnu povrchovú úpravu so zvýšenou odolnosťou proti poškrabaniu a s obsahom teflónu, ktorý odpudzuje vodu, prach a nečistoty – kvapky kĺžu po povrchu, stekajú spolu s prachom a nečistotou do odpadu, Výrazne redukuje aj usadzovanie vodného kameňa.

Dispozičné riešenie Domové bazény sa umiestňujú v prízemí, v prvom nadzemnom alebo v prvom podzemnom podlaží. Obvykle sú zapustené na úroveň terénu, resp. podlahy. Okolo vodnej plochy treba ešte ponechať minimálne 0,8 až 1,2 m široký pás podľa možnosti po všetkých stranách nádrže. Typ, hĺbku a veľkosť bazéna zvolíme podľa rozmerov domu, resp. zvolenej miestnosti – haly bazéna a, samozrejme, i podľa predstáv, ako ho budeme využívať.

Vzhľadom na náklady sa odporúčajú rozmery bazéna 6 x 3 m až 8 x 4 m. Hĺbka má byť 1,2 až 1,5 m, čo stačí aj na plávanie. Minimálne rozmery bazéna, kde sa dá urobiť aspoň niekoľko temp, sú 8 x 4 x 1,2 – 1,5 metra, pri použití protiprúdu sa dajú rozmery zhruba o polovicu zmenšiť. Na príjemné rodinné kúpanie sú odporúčané minimálne rozmery 6 x 3 metre.

Konštrukcia a stavebná technológia Finančne najnákladnejšie a časovo na prípravu najnáročnejšie sú betónové bazény. Základom býva masívna železobetónová alebo betónová vaňa vyložená fóliou, s keramickým obkladom, alebo inak upraveným vnútorným povrchom. Betónový je v podstate i plastový bazén vybudovaný technológiou strateného debnenia z polypropylénových panelov. O niečo lacnejšie sú laminátové bazény. Korpus bazéna tvorí jednoliaty laminátový celok, ktorý sa kladie na pripravenú armovanú dosku. Ich výhodou je rýchla montáž, úplná hygienická bezchybnosť a vyššia životnosť v porovnaní s jednoznačne najlacnejšími zapustenými bazénmi – klasickými plastovými bazénmi. (Bývajú samonosné alebo vystužené rebrami či sedacím lemom.) Pre toho, kto dáva prednosť nevšedným materiálom, je vhodný kovový bazén z ocele, zo zliatiny hliníka alebo z antikora.

Vodné pary a klimatizácia Umiestnenie bazéna v dome má výhodu najmä v tom, že ho možno používať po celý rok. Zároveň to však

prináša aj isté problémy, na ktorých riešenie treba pamätať. Okrem zvýšených konštrukčných a stavebných požiadaviek je to najmä zvýšená vlhkosť vzduchu. Prenikaniu pár a vlhkosti do ostatných domových priestorov treba zabrániť kvalitnými samozatváracími, dobre tesniacimi dverami. Vhodné je prípadne situovať v rámci prepojenia domu s bazénovou halou zariadenia osobnej hygieny – sprchy, WC, prezliekareň, šatňu, prípadne rodinnú saunu. Rovnako môže poslúžiť i fitnesroom, telocvičňa, posilňovňa alebo oddychová miestnosť s priestorom na občerstvenie, ktorá môže bezprostredne nadväzovať na bazénovú halu, najmä ak sa predpokladá využívanie bazéna väčšou spoločnosťou. n

PREDAJ – Dlhé Diely III, BA IV, 3 iz. byt, smer Devín, v skolaud. novostavbe, vyšší štand., 105 m2 + 12 m2 balkón + pivnica, pekné prostredie medzi lesmi, 1/4 p.; 2x parkov. státie v cene HN04925

ceré aspekty realizačného i prevádzkového charakteru. Predovšetkým treba zvážiť, či bazén má byť súčasťou novobudovaného domu, alebo ide o výstavbu bazéna pri jestvujúcom rodinnom dome. V oboch prípadoch však treba osloviť odborníkov na túto problematiku a vyvarovať sa amatérskych pokusov. Pred rozhodnutím, či stavať bazén v rodinnom dome, by si mal každý stavebník odpovedať na otázku, či bazén dostatočne využije, a najmä aké budú investičné a prevádzkové náklady. Z hľadiska budúceho používateľa ide v zásade o finančné náklady potrebné na výstavbu bazéna a jeho prevádzku. Náklady potrebné na stavebnú časť domového bazéna (bazénové teleso, okolie bazéna, bazénová hala) sú zhruba o 60 % vyššie ako pri stavbe vonkajšieho bazéna s tými istými rozmermi. Zároveň treba objektívne konštatovať, že finančné nároky na technický chod bazéna (výrobu tepla, úpravu vody a prevádzku simultánnych zariadení) sú približne rovnaké ako na vykurovanie celého rodinného domu.

kontakt: +421 910 405 405 cena: 211 680 €

hn

reality

9


10-11_8-9 zochova.qxd 27. 4. 2011 13:16 Stránka 2

TLAČOVÁ SPRÁVA a na zákazníka orientovanému personálu patrí teraz firma medzi lídrov na trhu vo svojom odvetví.

Od 8. apríla 2011 oficiálne začína svoju prevádzku moderné logistické centrum spoločnosti Berndorf-Sandrik a Berndorf Bäderbau v Žarnovici, pod ktoré sa podpísali projektanti aspoločnosti Pro Art Levice – Ing. arch. Alica Tichá a Ing. Zsolt Papp. Táto investícia stála 1 850 000 eur a jej budovanie trvalo sedem mesiacov. Vďaka nej sa v spoločnosti Berndorf Sandrik utvorili tri nové pracovné miesta k už existujúcim 26. Berndorf Sandrik Ročný obrat spoločnosti Berndorf- Sandrik dosiahol v roku 2010 3 940 000 eur aj vďaka tomu, že slovenská „dcéra“ zabezpečuje logistiku a distribúciu tovaru aj pre materskú firmu Berndorf v Rakúsku – do celej Európy. Novým centrom získa spoločnosť veľké moderné skladovacie a manipulačné priestory a rozlohou viac než 1 700 m2 a nový, moderný showroom s plochou 320 m2. V ňom dokáže Berndorf Sandrik predstaviť celý sortiment, ktorý ponúka – príbory, hrnce, potreby na stolovanie, reštauračné sklo, porcelán.

Slávnostné prestrihnutie pásky. Tovar sa bude okrem výstavných regálov prezentovať tematicky aj na výstavných stoloch (napríklad Svadba, Deti, Raňajky, Catering, Bar – káva, Víno, Pizza – Pasta a pod.), takže zákazník uvidí, čo všetko sa mu na danú tému ponúka. Zároveň sa môže inšpirovať, ako sa to všetko dá hosťovi prezentovať, ako krajšie a originálnejšie stolovať v profesionálnej gastronómii i domácnosti. Spoločnosť k týmto výrobkom poskytuje aj poradenstvo; tovar si môže klient objednať, alebo priamo kúpiť, zaplatiť a odviezť. Bude ho mať pripravený a zabalený. Zákazníkov z radov tzv. drobných poteší, že poradenstvo a ani nákup nie sú obmedzené len pre profesionálnych odberateľov – takisto si môžu výrobky kúpiť, dať zabaliť a hneď aj odviezť. Showroom bude slúžiť taktiež pre potreby materskej spoločnosti z Rakúska a jej zákazníkov.

Zasadacia miestnosť pre Berndorf Bäderbau.

Nové priestory spoločností Berndorf Bäderbau a Berndorf Sandrik. Trochu z histórie firiem Berndorf aj Sandrik: 1843 – založenie fabriky na výrobky z kovu v Berndorfe / Nižné Rakúsko – Alexander von Schoeller a Hermann Krupp. O stodvadsať rokov neskôr, keď prežil svetové vojny i rôzne formy reštrukturalizácie, rozšíril svoju výrobu aj o plavecké bazény. Spoločne s firmou Ranshofen, ktorá sa špecializovala na spracovanie hliníka a hľadala možnosti jeho využitia, vyrobil v roku 1960 prvý hliníkový plavecký bazén ako spoločný produkt firmy Vereinigte Metallwerke Ranshofen – Berndorf AG 1895 – bol urobený slávnostný výkop na stavbe továrne na príbory a výrobky zo striebra s názvom SZANDRIK v obci Hámry 1897 – Berndorf sa stáva kráľovským a cisárskym dvorným dodávateľom 1900 – spolupráca s umelcami z viedenských dielní (Otto Prutscher, Philipp Häusler, Guido Heigl, Alfred Sachs alebo Michael Powolny, ktorí prispeli svojimi návrhmi k vývoju nových dizajnových línií príborov) 1917 – rakúska spoločnosť Artur Krupp v Berndorfe kúpila navýšené akcie Sandriku. Takto vznikol nový výrobný koncern: Artur Krupp – Sandrik – Hermann – Bachmann, ktorý zamestnával okolo 2500 ľudí. V júni 1921 všetky akcie Sandriku rakúska firma A.Krupp predala Moravskej agrárnej a priemyselnej banke – filiálka v Prahe 1991 – firma Berndorf vstúpila kapitálovo do firmy Sandrik na Slovensku a po zmene režimu sa sila týchto dvoch značiek opäť spojila 2000 – 2007 – obdobie kooperácie 2003 – oslava 160. výročia spoločnosti Súčasnosť – inovatívny dizajn a avantgardné modely príborov zároveň s návratom klasických modelov, často vyrobených zo striebra; so spoločnosťou spolupracujú medzinárodne známi dizajnéri James Kawada alebo Bob Patino Berndorf Bäderbau Prvý antikorový bazén v Európe bol postavený v rakúskom Lienzi v západnom Tirolsku v roku 1971. Je stále v prevádzke bez akýchkoľvek optických zmien a úprav povrchu telesa. Na Slovensku to bolo až o tridsať rokov neskôr v roku 2000 v Rajeckých Tepliciach v kúpeľnom dome Afrodita v rámci jeho rekonštrukcie. Doteraz bolo v Európe spoločnosťou Berndorf Bäderbau vybudovaných takmer 5 500 antikorových bazénov v najrôznejších veľkostiach a tvaroch. Bazén z nehrdzavejúcej ocele sa prejavil ako ideálny najmä pri navrhovaní verejných bazénov. Vďaka vyspelým technickým riešeniam, moderným výrobným technológiám a výrazne motivovanému

Míľniky v skratke: 1960 – Vereinigte Metallwerke Ranshofen Berndorf sa špecializuje na výrobu plaveckých bazénov a nádob z hliníka 1970 – 1. plavecký bazén z nehrdzavejúcej ocele 1984 – použitie elektrochemickej metódy farbenia 1985 – založenie Berndorf Metallwarengesellschaft s.r.o. v Nemecku 1988 – vývoj ľubovoľného tvaru prepadového kanála 1988 – patentovaný systém vtokových kanálov (podlaha) 1988 – vývoj vlastného postupu navrhovania v spoločnosti, na výrobu neklzkých povrchov 1992 – 1. termálny bazén postavený z vysokolegovaných materiálov 1993 – 1. bazén na slanú vodu postavený z vysokolegovaných materiálov 1993 – vývoj vlastnej krycej mriežky v spoločnosti z PP 1994 – založenie Berndorf Metall- und Bäderbau a.s. vo Švajčiarsku 1995 – certifikácia riadenia systému kvality podľa ISO 9001/1994. Prvý certifikovaný výrobca bazénov z nehrdzavejúcej ocele 1998 – certifikácia podľa švajčiarskeho systému kvality EN 729. V plnení tejto normy sa Berndorf Bäderbau stal jednou z najlepších 16 prevádzok v Európe 2000 – založenie Berndorf Bäderbau s.r.o. v Českej republike 2000 – založenie Berndorf Bäderbau organizačná zložka českej spoločnosti na Slovensku, od roku 2003 samostatná s.r.o. so sídlom v HodrušiHámroch, od roku 2011 v Žarnovici 2001 – prechod na nový systém riadenia kvality ISO 9001/2000 2002 – založenie Berndorf Bäderbau s.r.o. v Poľsku a dohody o predaji v Maďarsku, Chorvátsku a Slovinsku Ročný obrat spoločnosti Berndorf Bäderbau dosiahol v roku 2010 výšku 3 147 422 eur

Maskot sediaci na detskej antikorovej šmýkačke. Spoločnosť Berndorf Bäderbau vidí pred sebou veľkú príležitosť upevniť svoju pozíciu na bazénovom trhu najmä v oblasti výstavby a rekonštrukcie verejných bazénov, plavární a letných kúpalísk, ktoré sú v správe miest, obcí a ich spoločností. Takisto bazény v kúpeľných mestách, ktoré už stáročia plní termálna a minerálna voda zo slovenských bohatých prameňov, potrebujú nové materiály a moderné technické riešenia. HN04934


10-11_8-9 zochova.qxd 27. 4. 2011 13:19 Stránka 3

Berndorf Bäderbau SK s. r. o., Bystrická 1571, 966 81 Žarnovica, tel.: 00421-45-6844 780, fax.: 00421-45-6844 781, adamec@berndorf.sk, www.berndorf-baederbau.sk

Antikorové bazény od Berndorf Bäderbau

HN04934

O francúzskom bazéne Akoby to bola veľká nádoba plná vody. Tak vyzerá francúzsky bazén na prvý, povrchný pohľad.

F

rancúzi vedia žiť. Určite preto sa práve u nich zrodil termín savoy vivre – čiže umenie vychutnávať život. To je určite dôvod, prečo práve v tejto krajine vymysleli špeciálny patent na bazén. Na rozdiel od klasických bazénov, do ktorých sa voda privádza a odvádza, aby sa prefiltrovala a ohriala, je práve ten francúzsky bez vývodu a prívodu vody. I preto sa mu hovorieva bazén s bezpotrubnou filtráciou. Odborníci píšu: Systémom strateného debnenia veľmi rýchlo vytvoríte požadovaný tvar bazéna, vybetónujete a umiestnite dovnútra liner, ktorý odsatím vzduchu presne priľne na steny a vytvoríte tak z jedného kusa dno aj steny bazéna. A to bez jedinej škárky, bez jediného vpustu či výpustu, kde by v budúcnosti mohol vzniknúť problém. Hoci takýto bazén nemá komplikované zariadenia na udržiavanie, nemení sa časom na páchnucu nádrž vo-

Kto ho vymyslel? n Tento systém vymyslel pred viac než dvadsiatimi rokmi Jean Desjoyaux pre tých ľudí, ktorí sa už viac nechcú spoliehať na počasie a verejné plavárne.

dy plnú žiab. Kompaktná jednotka umiestnená na jeho okraji mu zaisťuje údržbu a ohrev vody. Zariadeniu nechýbajú kĺbové trysky, perlička a špeciálne svetlo, ktorého výkon je oveľa väčší a dlhší ako pri tradičných halogénkach. Vo francúzskom bazéne môžete mať rôzne druhy ohrevu vody, môže byť vybavený aj protiprúdom. Ná-

sledne sa bez našej pomoci všetko odohráva ako na bežiacom páse. Pravdaže, najskôr musíme zariadenie nastaviť a potom iba raz za určité obdobie vyprať v tridsaťstupňovej vode filtre.

V zime v garáži? Počas zimy iba vyberieme kompaktnú jednotku z bazéna a dáme ju do by-

tu, domu alebo do garáže. Odborníci tvrdia, že takéto filtračné jednotky, ktoré sú typické pre francúzske bazény, možno prirovnať k závesnému motoru lode. Šikovne a bez potrubia môžu byť takéto jednotky skryté v mobilných schodoch, v schodisku bazéna alebo môžu splynúť s celým bazénom. n (red) hn

reality 11


12-13_10-11.qxd 27. 4. 2011 13:20 Stránka 2

exteriér

Bazén v záhrade

Hoci v našich zemepisných šírkach nebola v minulosti veľká tradícia zriaďovať si v záhradách pri domoch alebo chatách bazény tak, ako je to bežné v krajinách s teplejším podnebím, dnes je situácia celkom iná. Vzhľadom na fakt, že napríklad v hlavnom meste Slovenska sa bežní občania nemôžu vo verejných bazénoch dostatočne zrelaxovať, súkromné bazény sú možnosťou pre zlepšenie kvality života a zdravia každého.

Voda v záhrade od nepamäti vytvárala osobitné čaro, pôsobí relaxačne, uvoľňujúco, spôsobuje radosť a osvieženie počas horúcich letných dní. Bazén v záhrade podľa typu viete využiť aj počas celého roka, utužujete tak zdravie, a najmä deťom ním urobíte nesmiernu radosť. A nie len to. Je to zároveň investícia a následná starostlivosť o vodu. n AF

B

azén je stavba, na ktorú sa vzťahuje stavebné povolenie, pokiaľ ide o klasický bazén murovaný alebo s pevným základom, teda bazén zapustený do zeme. Obyčajne je súčasťou architektonického plánu domu. Pokiaľ však máte záujem o nafukovací bazén alebo polozapustený fóliový bazén s kovovými vzperami, stavebné povolenie odpadáva. K samotnému rozšíreniu vodného prvku v záhradách prispeli aj lepšie znalosti o tom, akým spôsobom je možné uchovať stojatú vodu čistú, nezakalenú a vyrovnanú od všetkých stránok.

dov, ako správne navrhnúť miesto pre bazén, veľkosť, mieru využitia, zakomponovať ho do záhrady tak, aby nerušil ostatné kompozície. n Čím je tvar bazéna a jeho okolie jednoduchšie, tým lepšie zapadá do terénu. n Bazén by mal byť umiestnený na otvorenej slnečnej ploche vzdialenej od opadavých drevín, ktoré by často znečisťovali vodu lístím. n Tiež si musíme zistiť výšku hladiny podzemnej vody; ak by bola príliš blízko k povrchu, celá stavba zapusteného bazéna by bola ohrozená jej pohybom a výkyvmi.

n Súčasťou každého vonkajšieho bazéna má byť plytký brod na opláchnutie nôh od trávy, zeme a prachu alebo sprcha. n Prevádzkuje sa jednoducho v sezóne, v zimnom období sa odstaví a prikryje. Alebo si zadovážite kryt a vyhrievanie a bazén tak využijete aj v zime. n Na výstavbu sa musia použiť kvalitné konštrukcie, ktoré majú výbornú odolnosť a životnosť, sú vodotesné a jednoducho sa ošetrujú. n Bazén môže byť murovaný alebo z holého betónu či železobetónu. n Nafukovacie alebo polozapustené bazény dokážete umiestniť, samozrejme, sami.

Nafukovacie bazény s prstencom

Vodné plochy s rôznou rozlohou, od drobných skalkových minijazierok cez väčšie jazierka až po rybníky so zamokrenými brehmi a plytčinami, spojené s plávaním, sú dôležitou súčasťou a dominantným prvkom modernej záhradnej architektúry.

Ako na to? K veľkej záhrade neodmysliteľne patrí aj bazén, hoci je finančne nákladný a nie každý si ho môže dovoliť. Do každej záhrady sa však bazén podľa typu dá umiestniť. Musíme však vedieť pár dôležitých bo-

12 hn reality

n Stavebné práce by sme mali, samozrejme, ponechať na odborníkov. n Pri stavbe potrebujeme dostatočný priestor na ťažké mechanizmy a taktiež treba pouvažovať o mieste, ktoré bude slúžiť na náradie, filtračné zariadenie. n Za minimálne rozmery bazéna sa považuje 5 x 2,5 m, za odporúčané 8 x 4 m, ale nemusíte si hneď na záhrade vybudovať plavecký bazén na špičkovej úrovni, lebo potom vám už nezostane miesto na zeleň a trávnik.

Sú malé a mobilné. Využijú ich najmä deti, dospelí sa v nich však len osviežia, ale nezaplávajú si. Bývajú spravidla v rôznych rozmeroch a hĺbkach, finančne sú dostupné s ľahkou inštaláciou. Stačí nafúkať prstenec a dopúšťať vodu. Sú ideálne na sezónne kúpanie pri chate či v menšej záhrade. Problémom býva ťažšie čistenie, keďže sa v nich nedá použiť chemické čistenie vody a je tu väčšie riziko prepichnutia gumy. Odporúča sa bazén položiť na rovnú plochu alebo na trávnik či pieskové podložie. Po sezóne sa jednoducho vypustí, vysuší a uskladní.

Polozapustené bazény s fóliou Korpusové bazény sa zhotovujú z PVC, pozinkovaných a oceľových plechov. Hovorí sa im tiež polozapustené bazény. Vnútri sa nachádza fólia. Najvýhodnejšie sú bazény z oceľovej konštrukcie s fóliou. Bývajú rôznych rozmerov a hĺbok, od 90 do 120 cm a aj dospelí si


12-13_10-11.qxd 27. 4. 2011 13:22 Stránka 3

Vhodné rastliny na vysadenie okolo bazéna: n Ihličnany a doplnkové rastliny, funkia (Hosta), hortenzia (Hydrangea), bršlen (Euonymus), rozchodník (Sedum), levanduľa (Lavandula), cezmína (Ilex), kosatec (Iris). n Prevažne neopadavé a nekvitnúce druhy drevín, aby nelákali opeľujúci hmyz a nezhadzovali listy, čiže ihličnany, vždyzelené dreviny, okrasné trávy, paprade, v odľahlej časti záhrady môžeme, samozrejme, použiť všetky ostatné kombinácie drevín, trvaliek. n Pôdu v blízkosti vodnej plochy nie je vhodné vysypávať kôrou, ale kameňmi. n Ideálne je mať rastliny v nádobách, veľké interiérové palmy, ktoré vám pripomenú dovolenku pri mori u vás doma na záhrade.

v nich dokážu zaplávať. Bazén vyžaduje umiestnenie na rovnej ploche, pretože tieto bazény sú konštruované na rovnomerné rozloženie tlaku vody. Pokiaľ by boli v jednom mieste viac namáhané, hrozilo by pretrhnutiu a následne zničenie. Taktiež správne uloženie vnútornej fólie je veľmi dôležité. Na dne bazéna nesmie chýbať pieskové lôžko a textília.

Bazén na celý rok, zapustené bazény

dní čistá. Všetko podstatné by vám mali odporučiť a vysvetliť pri objednávke alebo samotnej kúpe bazéna. Budete potrebovať aj lapače nečistôt, náradie na zber lístia, filtre, mriežky, prípadne vodný vysávač. Čo zostáva na vás? Zhodnotiť blízky zdroj vody, z ktorého sa bude bazén plniť, zabezpečiť vhodnú okolitú výsadbu, okolo bazéna umiestniť protišmykovú dlažbu. Vhodná je aj dlažba z dreva. Bazén môžeme zakrývať pomocou krycích plachiet, ktoré sa naťahujú priamo na vodnú hladinu. Ak si vodu chceme prirodzene ohriať, používame solárne plachty. n

HN04758

Základom je betónová konštrukcia vystlaná pevnou fóliou, alebo laminátové či antikorové bazény. Firma vám ich jednoducho privezie vo forme veľkej vane

v rôznych tvaroch a veľkostiach, podľa vašich požiadaviek. Takýto bazén by mal mať aj kryt, prípadne solárny ohrev vody a všetko potrebné príslušenstvo. Určite si nechajte poradiť od renomovaných firiem a odborníkov. Bazén vyžaduje naozaj pozornosť. Najmä čo sa týka starostlivosti o vodu. Určite by ste sa nechceli kúpať po dvoch dňoch v zelenej vode. Základom bazéna je filtračná jednotka na čistenie bazéna podľa objemu. Nestačí ho však len čistiť od hrubých nečistôt. Vodu treba upravovať a dezinfikovať chlórom použitím tabliet podľa návodu. Voda tak zostane niekoľko

27015_Next_inz_190x84.indd 2

hn

reality 13

17.1.11 16:59


14-15_14-15.qxd 27. 4. 2011 13:23 Strรกnka 2

HN04669

fotoponuky

14 hn reality


14-15_14-15.qxd 27. 4. 2011 13:24 Strรกnka 3

hn

reality 15


ludsky kapital_marec_2011_ludsky kapital_marec_2011.qxd 30. 3. 2011 16:45 Strรกnka 16

PredplatneESHOP_210x297kr.indd P d l t ESHOP 210 297k i dd 1

15.2.2011 15 2 2011 16 16:00:00 00 00

HN reality 03/2011  
HN reality 03/2011  

Mesačník o bývaní, životnom štýle, nehnuteľnostiach a záhrade

Advertisement