Page 12

Dawid Sznajder

Subiektywny przegląd nowości książkowych szukiwaniu pomocy wyrusza do Dobrego Maga Humfreya. Jeżeli mu się to nie uda, zostanie wygnany z Xanth.

Terry Pratchett Niuch Książek Terry’ego Pratchetta nie trzeba nikomu przedstawiać ani szczególnie polecać. Wiernym czytelnikom Świata Dysku mogę tylko przypomnieć, że niedawno ukazał się najnowszy tom z cyklu o Straży Miejskiej Ankh-Morpork (mojego ulubionego), który natychmiast trzeba zakupić, bo naprawdę warto. Świetna zabawa i  co najmniej jedna zarwana noc gwarantowana. Prócz tego można się przekonać, że książeczki dla dzieci o  kupkach nie są tak straszne, jak dotąd mi się wydawało.

Anthony Piers Zaklęcie dla Cameleon Wydawnictwo Nasza Księgarnia wznawia kultowy cykl fantasy Xanth w nowym przekładzie. Xanth to kraina, gdzie każdy ma jakiś magiczny talent bądź sam jest magiczny. Każdy, prócz młodego Binka, który najwyraźniej takiego talentu jest pozbawiony. W  po-

Andrzej Ziemiański Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 1 Wiele niezamkniętych wątków Achai przez tysiąc lat domagało się kontynuacji (albo osiem naszego czasu) i wreszcie zarówno wątki, jak i  czytelnicy znaleźli ukojenie. Mam tylko nadzieję, że Pomnik poziomem dorówna raczej pierwszemu tomowi Achai niż ostatniemu.

Sam Harris Koniec wiary. Religia, terror i przyszłość rozumu W  2008 roku ukazał się Bóg urojony Dawkinsa, Odczarowanie Dennetta i  Bóg nie jest wielki Hitchensa. Na książkę ostatniego z  „Czterech Jeźdźców” musieliśmy czekać osiem lat od wydania oryginału. Bynajmniej nie dlatego, że jest to najsłabsza książka z  wyżej wymienionych bądź mniej ważna. Bodźcem do napisania książki 12 | nr 18

były dla Harrisa wydarzenia 11 września 2001 roku, których przyczyn upatruje bezpośrednio w nauce islamu. Harris nie koncentruje się wyłącznie na muzułmanach, krytykuje również chrześcijaństwo i judaizm. Książka Koniec wiary w  roku 2005 otrzymała nagrodę PEN/ Martha Albrand Award for First Nonfiction). W  tym samym roku dostała się na czwarte miejsce listy bestsellerów New York Timesa, pozostając na liście przez trzydzieści tygodnie. Do chwili obecnej na rynku amerykańskim sprzedanych zostało ponad pół miliona egzemplarzy, a książka przetłumaczona została na kilkanaście języków.

Steven Erikson Okaleczony bóg Wieść o rychłym ukazaniu się zakończenia opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych wzbudziła wśród moich znajomych wzmożone ożywienie, żeby nie powiedzieć podniecenie tym faktem. Ulegając ich namowom, zacząłem czytać Ogrody księżyca, lecz pomimo tego, że w  tej chwili kończę tę część, nie mam pojęcia, o  co chodzi w  opisie na okładce Okaleczonego boga. Cóż, przede mną jeszcze dziewięć grubych tomów i dużo czasu, żeby zrozumieć.

Literadar nr 18  
Literadar nr 18  

Elektroniczny magazyn o książkach. Artykuły, wywiady, recenzje, wczesne polecanie nowości wydawniczych. Literadar jest wydawany przez portal...

Advertisement