Page 1


Rodyklė 4 psl. Pietų Korėjos virtuvė

6 psl. Seulo gatvėmis

8 psl. “Eat Your Kimchi”


12 psl. “K-pop”

14 psl. Televizija

16 psl. Mada

18 psl. Tradicijos


Pietų Korėjos Virtuvė

Korėjiečių virtuvė, hankuk jori (한국 요리) arba hanšik (한식), vystėsi per socialinių ir politinių pokyčių šimtmečius. Patiekalai ir jų ingredientai skiriasi priklausomai nuo regiono. Pietų Korėjos virtuvės pagrindą sudaro ryžiai, sriubos, ryžių nuovirai, daržovės, žuvys, naminiai paukščiai, kiaušiniai, pupelės, varškė ir jūrų gėrybės. Valgiai gausiai skaninami raudonuoju pipiru. Kaip ir japonai, korėjiečiai dievina šviežius produktus ir juos būtinai paskanina.


Nacionaliniai patiekalai – prieskoningi kopūstai arba baltieji ridikai su turnepsais, svogūnais, druska, žuvimi, kaštonais ir raudonuoju pipiru (Kimchi), marinuotas, ant anglių keptas jautienos barbekiu (Pulgogi), virti ploni mėsos gabaliukai ir daržovės (Genghis Khan), virtas mėsos, žuvies, kiaušinių, daržovių, kaštonų gumbų valgis (Sinsollo), didkepsnio gabaliukai su svogūnais ir grybais (Sanjok), garinti jautienos šonkauliukai (Kalbichim). Vietiniai gėrimai padaryti iš fermentuotų ryžių ir kviečių, pavyzdžiui, ryžių vynas (Jungjong), degtinė (Soju) iš bulvių arba grūdų. Žinomas korėjietiškas alus (pvz., Crown, OB, Jinro), vynas (pvz., Ginseng – stiprus ir saldus, panašus į brendį, tačiau skiriasi skoniu), spiritiniai gėrimai (pvz., Suljip).


Seulo gatvėmis

Hongdae (홍대앞 ) yra regionas Seule, Pietų Korėjoje Netoli Hongik Universiteto, iškur ir kilo gatvės pavadinimas. Geriausiai žinomas dėl savo gatvės meno, Indie musikos ir klubų.


Gangnam (강남구 ) išvertus į lietuvių kalbą reiškia į Pietus nuo upės. Ši apskritis yra 4 pagal populiacija ir 3 pagal dydi Seule. Ji geriausiai žinoma kaip turtingų žmonių ir vardinių parduotuvių rajonas. Šią apskritį labai išpopuliarino Korejiečių dainininkas PSY apie Gangnam apskritį parašęs dainą “Gangnam style”.


“Eat Your Kimchi” Eat your Kimchi tai video blogas sukurtas Saimono ir Martynos Stawski. Saimonas su Martyna yra vyras ir žmona kurie išvažiavo į Koreja dirbti mokytojais, tačiau, kad nuramintų tėvų nervus pradėjo filmuoti video ir dėti į savo blogą. Pirmieji video tiesiog rodė kaip naudotis tam tikromis priemonėmis ar technologijomis korėjoje, bet jiems labiau susidomėjus pradėjo kurti ir daugiau video tokių kaip “Kpop music mondays” kuriame pasakoja apie Korejiečių populiariaja muziką ir dar daugiau. Šiuo metų jie nebedirba mokytojais, o pilnu etatų yra Youtube bloger’iai. Dabar jie yra 18 populiariausi youtube‘riai Pietų Korėjoje. Jie įkūrė savo studija Hongdae kvartale. Studijoje filmuoja visus savo video ir ima interviu iš populiarių muzikantų.


“K-pop”

Korejiečiu populiarioji muzika arba trumpiau K-pop, tai atskiro žanro tas tariamas „popsas“, nors tai priskiriama prie popiuliariosios muzikos K-pop turi tam tikra „skonį“ būdigą tik jam. Kpop tai daugiau negu tik dainavimas į visą žanrą taip pat priskiriamą ir šokis. Dažniausiai grupei ar artistui vadinamam „Idol“ išleidus dainą, tai dainai yra sukuriamas ir šokis. Šiuo metu Kpop viršūnėja yra trys kompanijos, kurios paruošę ir „prižiūri“ savo artistus, šios trys kompanijos yra SM, YG, JYP. K-pop nėra labai populiarus žanras pasaulėtiškai, tačiau paskutiniu metu išgarsėjo, kai YG kompanijos atlikėjas PSY išleido savo dainą Gangnam Style.


Televizija Pietų Korėjos televizija visalaiką pilna K-drama ir visokiausių laidų. Jei kalbant apie laidas Pietų Korėjoje laidos yra labai ūnikalios, ne del turinio, bet del laidos pristatymo. Laidose naudojami, to pačio įvykio, bet iš skirtingų perspektyvų pakartojimai, juokingi vaizdeliai ar užrašai. Jie nenaudoja daug juodo humoro, o sarkazmo išvis beveik negirdėti, vietoje to jia naudoja parodijas per teikiančias juokingas skirtinų sluoksnių ir amžių žmonių ydas pvz.: Jaunas vaikinas, vaizduojantis seną žmogų ar jauną merginą. Taip pat jie viska parodo perdėtais išsireiškimais, pirmą kartą žiūrinčiam tai gali pasirodyti šiek tiek per daug, bet viną kartą pažiurėjus, galima sakyti „užkabiną“.


O dabar apie K-drama, pavadinimas viską pasako tai Korejietiškos dramos. Panašiai kaip ir per paprastas Korejietiškas laidas, vaidinimas truputi perdėtas, bet tai netrukdo. Vienas iš didžiausių skirtumų tarp dramų prie kurių pripratę mes ir K-drama, tai, kad K-drama labai koncervatyvi, kai mes priprate prie vulgaresnių siužetų, čia kas mums tik paprasčiausias prisilietimas yra didelės meilės išraiška. Dažniausiai Korejietiškos dramos turi labai painius siužetus liečiančius tam tikrą amžiaus grupę, pvz.: vyresnio amžiaus žmonėms kalbama apie profesijos aukštybių siekima, kartu surandant mylimą žmogų ir sukuriant šeimą, o paaugliams apie sunkumus, meilę mokykloje, svajonių išsipildymą.


Mada Korėjos madą galimą būtų suskirstyti į dvi rūšis: gatvęs madą; 2. aukštają madą. Seoulas, ne tik Pietų Korėjos sostinė, bet ir viena iš didelių mados sostinių. Taigi aukštoji mada čia, kaip ir kitose šalyse. Tik gal kiek spalvingesnė, naudojama daugiau raštų.


Kaip gi dėl gatvėse sutinkamos mados? Pietų Korėja labai aukština naturalų grožį, taigi gatvėse madingai apsirengusį žmogų sutikę žurnalistai paprašo nuotraukos ir jei žmogus sutinka, jį nufotkiną ir jo nuotrauką dedą į žurnalą. Taip pat pastaruoju metu išpopuliarėjo orouosto mados, tai kažkas panašaus į gatvės stilius tik, kad kalbama apie žvaigždžių madas, oruoste grįštant ar išvykstant kur nors.


Tradicijos Korėjiečių meną stipriai paveikė budizmas ir konfucianizmas. Gerai žinomi keraminiai ir porcel i a n i n i a i d i r b i niai: bekdžia ir bučiong. Korėjiečių arbatos gėrimo ceremonija, Pansori, Talčum ir Bučečum, yra viena populiariųjų scenos meno rūšių.

Hanbok yra tradicinis korėjiečių drabužis, šiomis dienomis dėvimas per tradicinius festivalius ir šventes. Dažniai stilizuoti ryškiomis spalvomis ir paprastomis linijomis, be kišenių. Šiais laikais Hanbok nėra dėvima visiškai teisingiai, nes per dvidešimtą amžių jis buvo labai, drąstiškai pakeista, sumodernizuota.


Pietų Korėja savo tradicine kultūra dalijasi su Šiaurės Korėja, nors dvi Korėjos išvystė visai skirtingas šiuolaikinės kultūros formos nuo to laiko, kai pusiasalis 1945 m. buvo padalintas. Dar Korėjai jautus labai stiprią kaimyninės Kinijos įtaką, šalis sugebėjo išvystyti unikalų ir atskirą kultūrinį identitetą nuo didžiosios kaimynės. Pietų Korėjos Kultūros ir turizmo ministerija aktyviai remia tradicinius menus, o kartu ir moderniąsias jų formas. P. Korėjos industrializacija ir urbanizacija smarkiai pakeitė korėjiečių gyvenimą, o pasikeitus gyvensenai, pasikeitė ir gyventojų susitelkimo centrai - kaimų gyventojai kėlėsi į didmiesčius, ypač sostinę Seulą, mažėjo šeimų, kuriose gyveno kelios kartos, skaičius.


Zurnalas KPop  

Kpop and stuff

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you