Page 1

®

Časopis pro zaměstnance společnosti LIKO-S | Ročník XVI.

10 | 2013

Budujeme HAPPY and GREEN company

LUKÁŠ KOVAŘÍK: PRECIZNÍ PLÁNOVÁNÍ A PODPORA TÝMU = VŠECHNO ZVLÁDNEME MONTUJEME PRE LEGO ALEBO HRAJ SI DOBRE Marjolijn Pols: ROZLOUČENÍ PO 20 LETECH NOVÁ KNIHA JOSEFA DRESSLERA

10 / 2013


BUĎME HRDÍ NA TO, CO UMÍME Milí LIKO-Sáci, jdeme společně do závěru letošního roku. Ještě nám zbývají dva měsíce k jeho ukončení, ale vypadá to dobře. Ne vše, ale většinu z toho, co jsme si naplánovali, jsme zvládli. Pokud se potvrdí výhledy, budeme mít velmi dobrý rok. Nepovolíme a budeme z toho mít radost a užitek. Radost v práci, užitek doma. Ne plně všichni, ale vždy podle výsledků. Navštívil jsem krátce ostrov Jamajka, kde žije část mé rodiny, kterou jsme získali svatbou naší dcery s mužem z Jamajky. Na Jamajce se žije prostě a skromně. Žijí tam statisíce lidí, kteří by měli neskutečnou radost, kdyby alespoň na chvíli dosáhli toho užitku, kterého si ve většině užíváme my tady v Česku. Vedle toho je tam mnoho lidí, kteří to, co my zde nutně potřebujeme, k životu nepotřebují. Ale příroda vždy balancuje, a tak na druhé straně zase mají to, co nám zde chybí. A to je zdravý patriotismus k pojmu Jamajka a lásku a pýchu ke všemu, co tento pocit umožňuje. I to jim pomáhá v nesnázích.

Jamajčané jsou národem, který při každé příležitosti dává pyšně najevo svou národní hrdost. Dobře, mají Usajna Bolta, Boba Marleyho, ale… mají za sebou teprve 51 let od vyhlášení samostatnosti, od okamžiku, kdy se začali učit řídit svou zemi samostatně. Mají potíže, které naše společnost vůbec nemusí řešit, ale vedle toho udělali mnoho práce a mají dnes velmi dobré dálnice, školy, univerzity, mobilní 3G síť, přístav, letiště, resorty pro turisty, přírodu, jídlo, muziku a… rum. Moje rodina se rozrostla o dobré a zajímavé lidi z Jamajky a já i moje manželka jsme získali zase větší nadhled nad vším tím, co se zdá býti problémem v našem okolí, zde v Evropě. Velmi si považujeme toho, čím jsme zde obklopeni a kde žijeme, a Vám, milí LIKO-Sáci, doporučujeme – Buďte spolu s námi na to hrdí! Hrdí na naši historii a na to, co dnes umíme. A jako dodatek: nevěnujte pozornost všem škarohlídům a komplikovaným lidem okolo, ať jsou v jakékoliv funkci. Raději se každý den s optimismem snažme, ať jsme za 51 let od nabytí naší svobody stejně hrdí na Česko, jako jsou hrdí lidé na Jamajce. Výsledek voleb k tomu pomohl – vypadá to tak, že i politici se budou nyní muset každý den snažit, aby přežili. Tak jako to my, v naší firmě, děláme denně již 21 let (od října 1992). Libor Musil

YORK TOwN, CLAReNdON

eR TH

R TOGe e V

FORe

SLAVKOV U BRNA

Jana Musilová s částí své rozvětvené rodiny na Jamajce.

10. 8. 2013 Tabule na letišti v hlavním městě Jamajky Kingston informuje návštěvníky své země, na co jsou Jamajčané hrdí.

20 ZAJÍMAVÝCH FAKTŮ O JAMAICE

• • • • • • • 2

Název Jamajka pochází ze slova Avaraků (skupina indiánů Jižní Ameriky) „Xamaica“, což znamená země lesů a vody. Angličtina je národním jazykem, ale Jamajčané většinou mluví v jamajské patios (zdejší nářečí, slang), jazyk složený z angličtiny a africké kreolštiny. Jamajka je první anglicky mluvící stát v Karibiku, který je nezávislý a to už od roku 1962. Jamajka je první západní zemí, která postavila železnici – jen 18 let po Británii a před USA. Vedle USA je Jamajka zemí, která vyhrála nejvíce Olympijských a světových medailí Sprinter Usain Bolt, trojnásobný vítěz zlaté medaile na Olympijských hrách a trojnásobný držitel světového rekordu za nejrychlejšího muže na světě, je Jamajčan! Jamajka je i na třetím místě na seznamu zemí, které nejvíce vyhrávají soutěž krásy Miss World. Krásné! Golf club na faře v Manchesteru je nejstarším hotelem v západním světě a byl založen už roku 1868.

• • • • • • • • • •

Obraz česko-jamajské sounáležitosti jako svatební dar Hance a Orraineovi od výrobního ředitele Romana Zouhara (vytvořila jeho paní Zdeňka).

Jamajka je oficiálně zemí, kde se zrodilo Reggae a Dancehall a je také domovem Krále Reggae – Boba Marleyho. Jamajka byla první tropickou zemí, která se zúčastnila zimních Olympijských her. Snaha bobového týmu inspirovala i film – Kokosy na sněhu. Jamajka je první britskou kolonií, která založila poštu (v roce 1688). Jamajka je domovem druhého největšího motýla na světě – otakárka obřího (nebo otakárek jamajský). Kolibřík – národní symbol země – najdete ho jen na Jamajce. Jamajka je největším světovým výrobcem rumu. Káva z Modrých hor je nejznámější a nejdražší. Co se týče náboženského nadšení, Jamaika má v průměru více kostelů na míli než jakákoliv křesťanská země na světě. Národní strom Jamajky je Ibišek. Národní květinou je Guajak posvátný (Strom života). Město Port Royal (1962) bylo jednou neoficiální hlavní město Jamajky, lépe známé jako „Nejhříšnější město na zemi“. Poražena pouze Brazílií a Singapurem byla Jamajka oceněna jako 3. nejúžasnější země na světě a Jimmi Cliff definoval Jamajku jako „ikonu pohody“ na CNN v roce 2011.


NA CO MŮŽEME BÝT HRDÍ V ČESKU • • •

• • •

Žijeme v krásné zemi uprostřed Evropy, v níž se nachází mnoho kulturních památek i přírodního bohatství. Máme bohatou historii spojenou s velikány, jakými byli Karel IV., Jan Hus, Jan Žižka, František Palacký, Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel a mnoho dalších. Můžeme se pochlubit pražskou Karlovou univerzitou, jednou z nejstarších univerzit v Evropě, která byla založena již v roce 1348, tedy o 144 let dříve, než Kryštof Kolumbus objevil Ameriku (1492). Přestože jsme malý národ, udrželi jsme si díky bodrým vesnickým lidem a hrdinům Českého národního obrození vlastní český jazyk. Čeština dala světu slova robot, pistole, dolar, houfnice nebo chřipka. Můžeme se pochlubit výraznými uměleckými osobnostmi. Díla hudebních skladatelů Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, spisovatelů Franze Kafky a Jaroslava Haška, sochaře Vladimíra Preclíka, malíře Alfonse Muchy a fotografa Františka Drtikola jsou známá téměř po celém světě.

• • •

• •

• •

Do řady světových zpěvníků se dostala Vejvodova skladba Škoda lásky. Jsme zemí, v níž se narodil a působil Tomáš Baťa – zakladatel celosvětové obuvnické značky Baťa. Z  naší země pocházejí světově uznávaní vědci, jako například Johan Gregor Mendel - zakladatel genetiky, Jan Evangelista Purkyně – autor buněčné teorie, Jan Jánský - objevitel krevních skupin, Josef Ressel – vynálezce lodního šroubu, Prokop Diviš – vynálezce hromosvodu, Sigmund Freud – zakladatel psychoanalýzy, nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský - zakladatel české polarografické školy, Otto Wichterle - vynálezce silonu a gelových kontaktních čoček. Česko je světovou špičkou ve výzkumu a výrobě nanovláken. Naši sportovci vítězili na olympijských hrách a světových kláních. Jména Emil Zátopek, Ivan Hlinka, Kateřina Neumannová, Dominik Hašek, Jaromír Jágr, Jan Kodeš, Martina Sáblíková … zněla v mnoha světových jazycích. Praha patří k  nejznámějším a nejnavštěvovanějším světovým metropolím. Máme nejlepší pivo na světě. Pilsner Urquel – to je pojem!

JEDEN Z NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PROJEKTŮ LETOŠNÍHO ROKU - CENTRUM FLORENTINUM Centrum Florentinum je jednou z největších administrativních budov v České republice, tvoří ji 9 podlaží kancelářských ploch o rozloze 49 tisíc m 2 a téměř 7,5 tisíce m 2 ploch doplňkových (restaurace, supermarket, kavárny ...). Získala první místo v soutěži BEST OF REALTY. Vzniká jako nadčasová stavba v samotném centru Prahy, jejímž hlavním účelem je vytvoření výjimečného prostoru pro ty nejlepší z nejlepších. A proto jsme se tam dostali i my s našimi příčkami. Historie projektu Florentinum sahá na začátek roku 2010, kdy firma Penta Investments koupila od rakouské společnosti S+B CEE Beteiligungsverwaltungs komplex budov České typografie. Vývoj nabral rychlý spád a už v polovině roku 2011 se začalo s bouráním starých budov. V polovině roku 2012 začala samotná výstavba nové budovy, která by měla být dokončena ke konci stávajícího roku. Po náročných jednáních a angažovanosti pana Coufala jsme dosáhli prvního úspěchu. Byla postavená vzorová příčka, kterou si mohou nájemci prohlédnout. Jedním z prvních nájemců, kteří se pro nás rozhodli, je i největší česko-slovenská právnická kancelář Havel, Holásek & Partners, pro kterou nyní realizujeme příčky Omega 100.1, MICRA I a II a mobilní stěny LIKO-Space®.

Musím pochválit jak Honzu Kotena při objednávání, tak Jirku Vidrmerta, který svou práci navzdory těžkým logistickým podmínkám zvládá výborně. Nesmím zapomenout ani na naše montéry, kterým to jde pěkně od ruky, a také pochválit spolupráci se společností K4, a.s., která na Florentinu figuruje v pozici Construction Managementu. Na tomto základu můžeme stavět a máme dobře vykročeno i  k  budoucím nájemníkům, kteří nám mohou dát šanci „ochutnat další kus koláče“. Takže, Likosáci, jen tak dál. Jozef Ferjo, obchodní manažer divize Interiors Prosklenou příčku MICRA II pro právnickou kancelář Havel, Holásek & Partners montují Josef Michalec a Rudolf Musil.

zdroj www.florentinum.cz

Premiéra naši příčky pro nájemce kanceláří, připravují Pavel Matyáš a Franta Zbožínek. 10 / 2013

3


Knihovna Katolické univerzity v Ružomberku.

JESENNÁ ENERGIA SLOVENSKÉHO TÍMU LIKO-S Dlho som rozmýšľala, o tom čo napísať. Rozhodla som sa napísať o našej pobočke, o tom ako sa rozrastá ale hlavne o ľuďoch v nej. Máme za sebou 3Q. roka 2013. Ešte nedávno sme sa tešili z dlhých horúcich letných dní a  zo slniečka, ktoré dodáva tak veľa energie a  dobrej nálady. Dnes už máme dni kratšie,  slniečka menej, ale to nič nemení na našej energii a  dobrej nálade. Veríme, že do konca roka úspešne ukončíme všetky naplánované projekty a budeme mať z toho radosť a príjemný pocit z dobre vykonanej práce. Náš slovenský kolektív na divízii interiéry nie je veľký, ale myslím, že aj mi dokážeme veľké veci. Divíziu Interiéry tvorí tím 10 ľudí. Tento rok sme sa trochu rozrástli. Začiatkom roka sme posilnili naše technické oddelenie a  taktiež obchodné oddelenie. Posila nám pribudla aj v administratíve. Ja spolu s  Luciou Danielovou tvoríme support pre všetkých Pavol Juhas a Dušan Pčola dokončují jeden našich kolegov a  pre z vestavků pro Volkswagen. našu účtovnú firmu. My síce nestaviame priečky, neobchodujeme, nekalkulujeme... Ale snažíme sa, aby bolo vždy všetko v poriadku a načas urobené. Verím, že prispievame k tomu aby v našej kancelárii nevládol chaos, ale aby bolo všetko na svojom mieste a včas. Svojou prácou napomáhame k lepšiemu  hospodáreniu so zarobenými peniažkami, pomáhame   hospodáriť s časom našich kolegov a verím , že vytvárame príjemné pracovné prostredie a atmosféru ktorá je tiež dôležitá pri našej práci. Tím obchodníkov posilnil náš kolega Martin Aľušík, ktorý pracoval na pozícii technika a tento rok pracuje na plný úväzok ako obchodný manažér junior. Podarilo sa mu úspešne uzavrieť viacero menších projektov, ale aj projekty väčšie. Spomeniem úspešnú reklamnú agentúru Mc Cann v Bratislave, ktorá navrhuje TV reklamy, s ktorými sa denne stretávame na TV obrazovkách, kde sme realizovali v administratívnych priestoroch približne 200 m2 priečok MICRA II s elektrickými 4

Tomáš Havír, Pavol Žák a montéři Peter Sapieta, Dušan Kaderka a Anton Stolárik se radí nad projekty před nástupem na montáž interiérových systémů ve firmě INA, Skalica

žalúziami. OD Kocka vo Veľkom Krtíši, kde hlavným generálnym dodávateľom bola spoločnosť Dynamik Holding, sme realizovali 120 m2 priečok Micra I. Martinovi držím palce, aby sa mu naďalej darilo, a tešíme sa na ďalšie uzavreté projekty. Samozrejme pod   Martinove úspechy sa podpisujú aj skúsenosti a od podpora našich senior obchodných manažérov. Nataša Lichnerová a Roman Macko. Počas roka priniesli množstvo pekných projektov, ktoré sme zrealizovali, alebo realizovať budeme. Vďaka ich kontaktom a  dlhodobom pôsobení na našom trhu spolupracujeme s najväčšími stavebnými firmami na Slovensku. Realizujeme projekty pre významné medzinárodné spoločnosti, ktoré dávajú prácu tisíckam ľudí na Slovensku. ZF Sachs, Ján Becher, VW, INA, DHL. Najväčší tohoročný projekt Nataši Lichnerovej je realizácia 12 vstavkov inLIKO® pre medzinárodnú automobilovú spoločnosť Volkswagen, ktorá na Slovensku stavia najväčšiu karosáreň na svete, čo je zákazka asi v objeme 300 000 €. Bude to výborná referencia do budúcna. Roman Macko sa popri povinnostiach konateľa stále môže chváliť aj projektami, ktoré uzatvára. Za tento rok spomeniem Katolícku univerzitu v Ružomberku, čo je projekt, kde sme realizovali 1200 m2 priečok Omega 100.1 asi v objeme 157 000 €. Momentálne pracujeme na projekte INA, Skalica, kde realizujeme 3000 m2 podhľadov RCF Koral, 78 okien do SDK, 1x LIKO-Space® a 218 m priečok v atypickom prevedení. Tím technikov sme posilnili o dvoch nových kolegov. Je to George Gugutsidze a Pavol Žák. Myslím, že sa úspešne zhostili svojej úlohy a pomáhajú nám či už v naceňovaní nových projektov, alebo v technickej príprave získaných projektov. Pracujú pod vedením Cristiana

Jan Becher, Bratislava, mobilní stěna LIKO-Space®


Segeciho, ktorý im postupne odovzdáva svoje skúsenosti a pomáha im posúvať sa dopredu. Myslím, že sa vzájomne dopĺňajú a prispievajú tak k skvalitneniu našej práce. Dobrá príprava je základ úspešnej realizácie. Len tak ďalej, chalani! Naši projektový manažéri od začiatku roka zrealizovali projekty v hodnote cca 2 800 000 €. Boli to rôzne projekty, niektoré sa realizovali jednoducho iné ťažšie. Niektoré si odkrojili aj z ich voľného času a museli im obetovať veľa energie. Za to im ďakujem. Musím tu spomenúť prácu Mateja Rublíka, ktorý momentálne riadi stavbu Lego v  Maďarsku. Túto zákazku získala naša kolegyňa z maďarskej pobočky Maja Veréb. Prípravu a realizáciu zastrešujeme my. Ide o dodávku asi 38 000 m2 obkladov a podhľadov v objeme zhruba 820 000 € . Matej, držím palce, aby všetko dobre dopadlo. Spoločnosť LIKO-S je leader na trhu vo svojom obore na Slovensku, ale ľudia poťahujú za šnúrky a robia ju živou a jedinečnou. Vdychujú jej dušu. Na záver chcem všetkým popriať veľa úspechov a hlavne nech sa každý zhostí svojej roly ako len najlepšie vie. Vtedy budeme hrdý na svoju prácu a firma na nás. Renata Pirníková, asistentka konateľa pobočky LIKO-S, Slovensko

Herz, Bernolákovo, mobilní stěna LIKO-Space®

MONTUJEME PRE LEGO ALEBO HRAJ SI DOBRE Chcem Vás oboznámiť s projektom, ktorý momentálne realizujeme v Maďarsku. Projekt sa volá Lego Nyíregyháza – akustické podhľady a obklady stien. Dánska spoločnosť LEGO je v súčasnej dobe svetovou dvojkou vo výrobe hračiek. Projekt získala Maja Veréb, obchodníčka pobočky LIKO-S v Maďarsku.

Tento projekt v Nyíregyháze pre nás znamená veľa. Realizácie pre prestížnu spoločnosť akou Lego je. Na realizáciu sme nastúpili 23.10.2013. Samotná realizácia prebieha v dosť netradičných podmienkach pre náš produkt. Stavba rastie a my s ňou. Naše produkty dodávame pre dvoch generálnych dodávateľov KESZ a  STRABAG. Spolu máme zrealizovať niečo cez 38 000 m2 akustického podhľadu a  obkladu s materiálom Rockfon Facett. Akustický obklad skrutkujeme priamo na trapézový plech pomocou skrutiek a  izolačných tanierikov vo výške 11 až 12 m. Obklad na stenu montujeme od výšky 3,0 ÷ 3,30 m až 5,4 ÷ 8,4 m montáž nám zabezpečuje firma Gipsz Mark, ktorá pre nás montuje už dlhú dobu. Samotná montáž neprebieha podľa mojich predstáv. Kapacitne to musíme posilniť pracovníkmi možno zo Slovenska, ale aj z  Chorvátska. Nakoľko stavba mešká, pociťujeme to aj my vo forme nedostatočnej stavebnej pripravenosti a následne vysokému tlaku na samotnú realizáciu. Tento fakt nemení nič na tom, že to musíme zvládnuť. Pre mňa je to najväčší projekt, od kedy pôsobím v LIKO-Se. Dostal som ju „ako dar“ k desiatemu výročiu môjho pôsobenia v spoločnosti LIKO-S. Moje znalosti maďarského jazyka sa tu uplatnia a sám si zlepším jazykovú úroveň na komunikatívnej i písomnej úrovni. Spoznávam maďarskú mentalitu. Sú tu veľmi milí ľudia. Matej Rublik, projektmanžér pobočky v Bratislave

Matěj Rublík (vpravo) s montérem Attilou Csiki z firmy Gipsz Mark.

Pred nástupom na projekt som sa trošku zahĺbil do histórie a vzniku spoločnosti a hračiek Lego. Informácie som čerpal samozrejme z  internetu. Spoločnosť Lego Group je rodinná spoločnosť, ktorá vznikla v  roku 1932, keď chudobný dánsky tesár z mestečka Billund Ole Kirk Christiansen jedného dňa začal vyrábať drevené hračky. Ovšem legendárne LEGO kocky prišli na svet až po druhej svetovej vojne v roku 1949. Názov LEGO vytvoril Christiansen z dánského výrazu „Leg godt!“ (česky „Hraj si dobře!“). Výroba kociek LEGO je doslova nadnárodná záležitosť. Okrem dvoch závodov v Dánskom kráľovstve se vyrába v Maďarsku, Mexiku a od roku 2000 v Českej republike. Celkový ročný objem vyrobených kociek je približne 20 miliárd, čo je 600 dielcov za sekundu. Z Českej republiky a Maďarska zásobujú trhy strednej a východnej Európy. Montáž podhledů probíhá ve výšce 11 až 12 metrů. 10 / 2013

5


Montáž konstrukce haly pro Sittech, Most.

LUKÁŠ KOVAŘÍK: PRECIZNÍ PLÁNOVÁNÍ A PODPORA TÝMU = VŠECHNO ZVLÁDNEME

Na podzim bývá na Živých stavbách velmi „ŽIVO“. Zeptala jsem se krátce našeho projektmanažera Lukáše Kovaříka, na jakých zakázkách pracuje a kolik má v současnosti práce. Kovovýrobou. V Ondřejově u Prahy stavíme prodejnu a výrobnu nerezových komínů. V  Tišnově dostavujeme velký projekt pro výrobce vodárenské techniky IN-EKO, kde jsme mimo nové haly a přestavitelných příček, zateplovali fasádu naší Chytrou izolací® i stávající objekt administrativy. V  Moravanech u Brna jsme dostavovali areál výrobce elektromotorů, kde nyní připravujeme i další projekt rozvoje areálu - laboratoře. V  Plzni realizujeme adaptaci stávající výrobní strojírenské haly a kompletně jsme tuto halu přeplášťovali z hlediska úspor energií. V Mostě stavíme velký objekt výrobní haly pro výrobce těsnící techniky a administrativní část, která bude mít opláštění tvořeno naší Chytrou fasádou, kterou máme chráněnou průmyslovým vzorem.

Konzultace mezi projektmanažerem Lukášem Kovaříkem a montérem Markem Bártou. Při výstavbě autosalonu je nutné dopředu naplánovat každý detail.

Lukáši, měl jsi současně na starosti i dvanáct zakázek, jak jsi to všechno zvládl? Jde hlavně o dobrou koordinaci, myslet dopředu a taky mám velkou podporu od našeho týmu, za kterou moc děkuji. Jaké stavby máš pod svým vedením? Záběr našich realizací je velmi široký a naše haly slouží k různým účelům. V Kladně realizujeme současně dva autosalony, jejichž zvláštností je to, že stojí naproti sobě přes cestu. Na Kladně mám celkem pět realizací, mimo zmíněné dva autosalony, ještě realizuji opravu střechy ředitelství velké firmy, kde dodáváme nové opláštění střechy a naši Chytrou izolaci®. V  Žernovce u Prahy jsme realizovali zateplení střechy prodejny zahradních jezer. Toto zateplení bylo prováděno opět pomocí Chytré izolace a opláštění z PUR panelů. V Nymburku stavíme skladovou halu pro velkou strojařskou společnost a při návštěvě naší firmy vedením společnosti zákazníka se blýská i na spolupráci s naší 6

Současně se ti dařilo i v obchodní činnosti … Podařilo se mi při mém krátkém působení na Slovensku při stavbě haly v  Bratislavě zobchodovat dvě zakázky na zateplení haly a rodinného domu. Věnuji se i dalšímu pokračování vývoji systému s  naší Chytrou izolací®, kde jsme dostali grant od Jihomo-

Provětrávaná fasáda s Chytrou izolací® umožní dýchat i starší rekonstruované budově (IN-EKO, Tišnov)

ravského kraje na vývoj a spolupracujeme s VUT na dalším posunu naší izolace a jejím využitím. Různorodost našich projektů mě velmi baví a stále objevuji nové a nové věci z  různých oblastí lidské činnosti a nových požadavků našich investorů. Děkuji za rozhovor a přeji ti, ať se ti i nadále skvěle daří. Michaela Stloukalová, asistentka divize Energy

Systémové příčky jsou většinou součástí našich energeticky úsporných staveb. Tato kombinace skla a dřeva je pouze na dvou místech na světě – v Tišnově a v Londýně.


NA STAVEBNÍM VELETRHU SAIE 2013 V BOLOGNI V rámci obohacování svých znalostí ve stavebnictví navštívil 16. října náš tým ve složení Petr Juřeník, Daniele Gualeni a Radek Černý stavební veletrh SAIE 2013 v Bologni.

Radek Černý: Živou fasádu umíme taky! (www.zivafasada.cz)

Cesta trvala necelých deset hodin. Přijeli jsme do města večer před veletrhem, takže jsme měli možnost projít si město a ochutnat italskou kuchyni. Ubytovaní jsme byli 3 km od výstaviště, v centru města. Ráno jsme tedy byli na místě mezi prvními.

Prvním velkým překvapením bylo, že veletrh není reálně mezinárodní, ani vystavovatelé jej tak nevnímají. Jedná se spíše o veletrh lokálně Italský. Vystavující firmy nejsou vybaveny propagačními materiály v jiném než italském jazyce, personál stánků není schopen komunikace v angličtině. Bez italsky mluvícího člověka, kterého jsme s sebou naštěstí měli, se nedorozumíte. Zaměření je na všeobecné stavebnictví - od cementu, míchačky, cihly, dlažby, přes geodetické přístroje až po projekční software. Lámali jsme si hlavu, proč dávají Italové všude do zdiva betonářské výztuže a prolévají cihly betonem. Důvodem je seismická činnost a občasná zemětřesení, která jsou v  Itálii běžná a jsou tudíž důležitým stavebním tématem. To, co na první pohled vypadalo jako šílenost, dávalo s  touto spojitostí význam. Pro každou z  našich divizí jsme našli něco přínosného. Od nevšedních skladeb pro provětrávané fasády, zelené fasády, speciální ochranné pomůcky až po dodavatele technologií pro aplikací stříkané pěny. Italský stavební trh je hodně specifický, ale o to byl tento veletrh zajímavější. Radek Černý obchodní manažer divize ŽS

Petr Juřeník a Daniele Gualeni si prohlížejí „typické italské“ zdivo s betonem a betonářskými výztužemi.

NA ODBORNÉ PRAXI V LIKO-SU

V září letošního roku navázali naši kolegové z divize Production spolupráci při zajišťování odborné praxe učňů se Střední integrovanou školou ve Slavkově u Brna. Oslovil jsem dva ze žáků prvního ročníku a zeptal se jich na první pocity ze svého nového pracoviště. DOMINIK ŽIŽLAVSKÝ Dominiku, jsi ze Slavkova, nebo bydlíš někde v okolí? Jsem z Bučovic. Jaké jsi měl pocity, když ses dozvěděl, že jdeš na odbornou praxi do LIKO-Su? Byl jsem překvapený a trochu i nervózní, nevěděl jsem, jak to tady bude vypadat. A když už jsi tu déle? Je to tady dobré, jsem moc spokojený. Učíš se sice automechanikem, ale chtěl bys tu i případně pracovat? Docela ano, podle toho, jak se to všechno vyvine. Co tě u nás nejvíce zaujalo? Celá výroba a hlavně svařování, to je pro mě moc zajímavé. Jaká práce tě nejvíc baví? Vrtání a broušení. Starší kolegové ti poradí, když potřebuješ? Ano, když potřebuji, tak mi poradí.

PAVEL DUFEK Pavle, kde ty bydlíš? Jsem taky z Bučovic. Jsi tu kratší dobu než Dominik. Co jsi říkal na to, když jsi byl vybrán na praxi do LIKO-Su? Kamarád mi řekl, že to je tady opravdu dobré, tak jsem se těšil. Když jsi k nám přišel, jak to na tebe působilo? Moc dobře, je tu super atmosféra, takže jsem tu moc spokojený. Teď právě děláš na bytových jádrech, dá se říct na evropské novince. Je to pro tebe zajímavá práce? Je to hodně zajímavé a člověk se přitom dost věcí naučí. Jak se ti s kolegy spolupracuje? Je to výborný, když potřebuji, tak mi pomůžou a poradí. Jsem tu nadmíru spokojený. Chtěl bys u nás v budoucnu pracovat? Pokud by se mi ta příležitost naskytla, tak určitě ano. Děkuji vám za rozhovor a „držím palce“, ať vám oběma všechno vyjde podle představ. Jiří Stratil, redakce

CHCETE SE STÁT LIKOSÁKEM? MÁTE RÁDI VÝZVY?

AKTUÁLNÍ POZICE:

Pak nás neváhejte kontaktovat! Tel: 5 44 22 11 11

Zástupce ředitele – divize Interiors Ředitelka vnitropodnikové školy obchodu a práce Recepční/asistentka

Bližší informace najdete na www.liko-s.cz/kariera

TĚŠÍME SE NA VÁS!

Dominik Žižlavský

Pavel Dufek 10 / 2013

7


ROZLOUČENÍ PO 20 LETECH Děkujeme paní Marjolijn Pols za dvacetiletou úspěšnou spolupráci s naší společností. 7. října se s námi ve Slavkově rozloučila a poděkovala nám za nezapomenutelnou část svého života, který strávila při spolupráci s námi. Přečtěte si slova, která nám ještě poté poslala mailem. Vážení, během mé poslední dovolené jsem měla čas přemýšlet a došla jsem k názoru, že přišel ten správný čas si uvědomit, že být workoholikem není jedinou pointou mého života. Dosáhla jsem už určitého věku (který samozřejmě neprozradím). Proto jsem se rozhodla ukončit své povinnosti vůči firmě LIKO-S. Při mé poslední návštěvě ve Slavkově jsme se domluvili na krocích, které povedou k ukončení mých povinností k prvnímu lednu 2014. Do konce roku tedy budu stále podporou a také připravím pro LIKO-S speciální reporty. Od 1. ledna 2014 převezme oddělení Supportu firmy LIKO-S zodpovědnost a dostane se vám stejné podpory a péče, jakou jste dostávali i posledních pár měsíců, kdy už většinu mých povinností přebírali. Je to trochu neosobní psát toto e-mailem, ale jsem si jistá, že během příštích pár týdnů budu mít příležitost některým z vás zavolat, abych se s vámi osobně rozloučila. Mezitím bych vám ráda poděkovala za vaši spolupráci. S některými z vás za kratší dobu a s některými za delší, během které jsem si utvořila dobrá přátelství. Pro mě to je nezapomenutelná část mého života, za kterou bych vám všem ráda poděkovala. Přeji vám hodně štěstí v businessu a úspěch do budoucna. S pozdravem Marjolijn

8

S exportním týmem LIKO-Su a našimi švýcarskými partnery (květěn 2011).

Předseda představenstva společnosti LIKO-S Libor Musil děkuje Marjolijn Pols za úspěšnou dvacetiletou spolupráci.

Marjolijn Pols s účastníky školení našich exportních partnerů ve Slavkově u Brna.

Na jednom z mnoha obchodních jednání.

Vzpomínka na přátelskou spolupráci s námi si zasloužila potlesk (oslava 20. výročí založení firmy LIKO-S).


KNIHA ŠKOLA KOLA II Biketrialista, dvojnásobný mistr světa a učitel jízdy na kole Pepa Dressler právě připravuje po jedenácti letech nové vydání své úspěšné knihy Škola kola. Tentokrát se spojil s fotografkou Markétou Navrátilovou, která fotí i pro nás a její exkluzivní fotografie známe z našich prospektů. Jak probíhá příprava této nové knihy, která by měla spatřit světlo světa na konci listopadu? To nám prozradili v rozhovoru její tvůrci. V čem bude nové vydání jiné? Pepa: „Myslím, že bude mnohem rozsáhlejší. Za těch jedenáct let jsem nasbíral řadu nových zkušeností a ty se promítnou do výuky. A určitě taky designem a fotkama Markéty :-). Oba jsme už vydali dvě knihy a věříme, že naše zkušenosti budou na knížce znát. Jiné je rozdělení kapitol a dovedností. Celá knížka má podtitul: Kniha o překonávání překážek nejen ze sedla kola. A o tom by měla být. Poučná i veselá.“ Markéta: „Z mého pohledu věřím, že to bude obrazově zajímavější, čtivější, ale milé i lidsky a v neposlední řadě také výborné

Ve chvílích odpočinku: Markéta Navrátilová, Jakub Kohák a Pepa Dressler.

svým grafickým zpracováním, kterého se ujal jeden z nejlepších grafických designérů u nás Štěpán Malovec. Strávili jsme půl dne v tiskárně a hledali pro knihu vhodnou a nápaditou formu a doufám, že se nám to podařilo.” Co se čtenář díky vaší knížce může naučit? Pepa: „Hlavně základní dovednosti. Na kole jezdí skoro každý, ale málokdo jej umí ovládat. Většina cyklistů má špatné návyky v těch základních věcech, jako je rovnováha, rytmus jízdy, řazení, jízda do kopce, zatáčení atd. Za poslední roky jsem nabral hodně dalších zkušeností při výuce dětí na KPŽ, ale hlavně na svých campech - a ty se v knize objeví. Ukazovat budeme i specifika techniky pro děti, ženy a nebo jízdu ve městě. Markéta: „Já, jako necyklista asi všechno. Mimo techniku bude určitě zajímavé nahlédnout pod pokličku našim hostům. Byť jsou velmi rozdílní, každý z nich v životě něco dokázal a možná budou inspirací i pro vás. Já jsem doposud z každého focení odcházela s pokorou, respektem a společnou fotografií do rodinného alba.”

Zdeněk Štybar v objektivu Markéty Navrátilové.

Učíte v ní jezdit různé osobnosti. Jakou to má výhodu? Pepa: „Už na první knížce jsem si ověřil, že pro lepší vysvětlení a pochopení výuky je důležité porovnávání. Tedy správný postup oproti běžným chybám. Proto máme v knize víc jak desítku hostů, které učím lepší techniku, ale každý nám píše i svůj příběh. Jsou to skvělí lidé a focení a ježdění s nimi bylo inspirující. To se snažíme zachytit i v knize. Mezi hosty patřil třeba herec Tomáš Hanák, režisér Jakub Kohák, zpěvačka Tonya Graves, herec Roman Vojtek, skikrosař Tomáš Kraus, kanoista a lékař Lukáš Pollert nebo moderátoři Lucie Výborná a Martin Veselovský. Z cyklistů Katka Nash, Radek Šimůnek, Zdeněk Štybar a jako spe�ciální host Danny MacAskill. Hlavně to jsou ale různorodí cyklisté, a to mě baví nejvíc. Ukázat, že cyklistika má různé podoby a že si v ní každý může najít to své. Kolo je přeci hlavně hračka, která by měla bavit!” Markéta: „V tomto bodě nelze s Pepou nesouhlasit. Přidávají knize další rozměr jiné zkušenosti, jiný názor na život …”

Tomáš Hanák (vlevo) vzal raději kolo na ramena.

Tak ať se vám nová kniha podaří … Jiří Stratil, redakce 10 / 2013

9


KŘÍŽOVKA A OMALOVÁNKY PRO NAŠE LIKOSÁČKY

Připravila Hanka Michalkiewiczová 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13.

Vyluštění tajenky: Pouštění draka

BLAHOPŘEJEME OSLAVENCŮM LISTOPAD

Martin Coufal 1.11. ředitel divize Interiors, člen představenstva Miloš Křivan 1.11. technický specialista - přípravář divize Production Agnieszka Kulesza 4.11. asistentka marketingu a propagace divize Interiors Miloš Matucha 4.11. skladník Kovovýroby, divize Production Lucia Danielová 5.11. asistentka pobočky v Bratislavě Petr Čermák 5.11. zámečník - svářeč, divize Production Michal Horáček 7.11. zámečník - svářeč, divize Production Hana Kolouchová 9.11. kalkulantka divize Interiors Jan Ivičič 10.11. zámečník - svářeč, divize Production Radomír Kučera 11.11. skladník Kovovýroby, divize Production Ondřej Pleva 11.11. skladník Kovovýroby, divize Production Milan Moric 16.11. zámečník - svářeč, divize Production Václav Pěnička 16.11. obchodní manažer Chytré izolace Petr Dostál 22.11. řemeslník výroby AIS, divize Production Jana Musilová 22.11. personální ředitelka, místopředsedkyně představenstva Zdeněk Fibinger 23.11. zámečník - svářeč, divize Production Petr Mendlík 25.11. skladník Supportu , divize Production

PROSINEC

Martina Polová Jan Koten Milan Křivák Jaroslav Dembický Martina Drápalová Jaroslav Gzela Lukáš Mikyska Lukáš Ryšánek Radek Černý Ľubomír Domský Jiří Dufek

1.12. 2.12. 5.12. 9.12. 11.12. 14.12. 20.12. 21.12. 26.12. 28.12. 30.12.

asistentka Supportu, divize Production technický specialista - přípravář divize Interiors montér divize Interiors zámečník - svářeč, divize Production asistentka - recepční aplikátor Chytré izolace projektový manažer divize Interiors aplikátor Chytré izolace obchodní manažer divize Energy správce IT technický ředitel Chytré izolace

Likosáček, měsíčník pro zaměstnance a obchodní partnery společnosti LIKO-S XVI. ročník, MK ČR E 17446, vydáno ve Slavkově u Brna 31. 10. 2013. Vydavatel: LIKO-S, a.s., U Splavu 1419, 684 01 Slavkov u Brna, IČ 60734795, likosacek@liko-s.cz. Redakční rada: Jiří Stratil, Zdena Březinová, Martina Drápalová, Světlana Honsová, Hana Michalkiewiczová, Martina Polová, Michaela Stloukalová, Leona Švandová; design a sazba: Agnieszka Kulesza. Několik posledních čísel Likosáčku najdete na www.liko-s.cz

10


OBJEKTIVEM LIKOSÁČKU

Mobilní stěny jsou pro investory zajímavé pro řešení optimálního prostoru, proto jejich výroba běží naplno, Ondřej Holásek vkládá akustickou a tepelnou izolaci.

Přemek Machala a Dalibor Kučera dokončují pod autorským dohledem Ladislava Ravase montáž nového typu zárubně pro prosklenou příčku MICRA I.

Na návštěvu naší kovovýroby zavítali 4. října zástupci obchodního partnera divize Production, rakouské firmy Kössler GmbH ze Sankt Georgen am Steinfelde, zleva Milan Florian, Josef Breitenecker, Heike Seher a Roman Zouhar.

Začátkem listopadu jsme našemu indickému partnerovi firmě Pushpak odeslali první dodávku skladových zásob pro výrobu našich přestavitelných příček. Nakládku připravili Iva Kuncová, Jan Doležal, Zbyněk Macalík, Martin Hrabovský, Luboš Šenkyřík, Petr Mendlík a Jan Škrabal. Marek Břeň dokončuje svařování potrubí do vnitřní části žíhací pece.

Naše kovovýroba se vybavuje novou moderní technologií, aby mohla lépe vyhovět požadavkům zákazníků. Dvě z nových zařízení představujeme - tryskací jednotku (v akci Pavel Buriánek) a CNC soustruh (programuje Tomáš Kropáček). 10 / 2013


Fotosoutěž Léto s dětmi Před prázdninami jsme vyhlásili fotosoutěž na téma Léto s dětmi. Redakční rada Likosáčku chtěla původně sama vybrat vítěznou fotografii, ale nakonec se pro větší objektivitu rozhodla o výběr požádat vás, naše čtenáře. Celkově jsme obdrželi 26 hlasů, z nichž bylo nejvíce (7 hlasů) pro fotografii Světlany Honsové s dcerou Eliškou z Kanárského ostrova Tenerife. Na dalších místech se umístily fotografie Aleše Seluckého a Viktora Frice, Luďka Rejdy, Antonína Řičánka, Markéty Doležalové, Martiny Juřinové, Jany Hlubinkové, Pavla Matyáše, Pavla Pavlíka a Luboše Šenkyříka. Ještě jednou mockrát děkujeme našim čtenářům za zaslané fotografie z prázdnin a už teď se těšíme na další. Redakce Likosáčku

Vítězná fotografie fotosoutěže Likosáčku Léto s dětmi.

Podzimní kolekce LIKO-Style® Zapózovali (zleva) Standa Pátik, obchodní manažer Chytré izolace® na Slovensku, Zbyněk Macalík, vedoucí skladového hospodářství Support a Miloš Křivan, technik-přípravář divize Production.

Blahopřejeme

Blahopřejeme Zbyňku Macalíkovi, který v letošní sezóně tvrdě zabojoval a stal se mistrem Jihomoravského kraje v motokrosu.

Tomáši Michalcovi se 30. září narodila dcera Ella (na obrázku s manželkou Táňou). Šťastným rodičům blahopřejeme a Ellince přejeme do života hodně zdraví, štěstí a slunečných dnů.

Náš slovenský kolega Pavol Žák s manželkou Žofií se 19. října vydali na společnou cestu životem. Přejeme jim všechno nejlepší, hodně štěstí a lásky.

Likosáček 10 2013  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you