Page 1

ř í j e n 2 0 1 2 / č Í S L O 1 0 / R O č NÍ K V I I .

32 000 odběratelů

místo aby čistila, ničí čistírna v globusu oděvy nový hlavní hygienik ČR je z liberce

Ostuda

Němci se bouří. „Zavřete hranice,“ volají.

Krajské volby

Mi ss as Libe ujt r e e p cké dív ro l ku sv is t y ! ou

Zloději z Čech řádí v Sasku

Půta chtěl vládnout s ODS Je to podraz na voliče? Foto na titulní straně


Aktuálně

Benzin v Liberci zlevnil, ale jinde zaplatíte mnohem méně

V

Libereckém kraji mírně zlevnil benzin. Natural 95 se prodává v  průměru za 37,50 Kč, v  polovině října byl o  32 haléřů dražší. Nafta ale naopak zdražila, byť jen o čtyři haléře na 36,90 Kč. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny pohonných hmot v Česku dlouhodobě sleduje. Průměrné ceny pohonných hmot ale neodpoví na otázku, kde v  Liberci koupit nejlevnější benzin. Dlouho platilo, že levně určitě nakoupíte na čerpací stanici Alfastation v  Růžodole, kde ale měli problém s  vodou v  naftě, není možné tam platit kartami a  prostředí je celkově neutěšené. Podle posledního stavu cen stál litr Naturalu 95 i litr nafty 36,90 Kč. Nedávno ale zahájila novou cenovou politiku čerpací stanice Shell vedle Babylonu. Litr nafty je za 37,40, ale ceny benzinu už za 36,90. Je velká škoda, že v  okolí Liberce není čerpadlo firmy Tank ONO, protože ta nabízí Natural 95 za skvělých 33,90 Kč a naftu za 34,90 Kč.

Podobně jako v Libereckém kraji se vyvíjely i  průměrné ceny pohonných hmot v Česku. Nejvýrazněji klesla cena Naturalu 95 na Liberecku, kde se prodává v průměru po 37,46 Kč za litr, před týdnem byl o  47 haléřů dražší. Nafta na Liberecku naopak nejvýrazněji zdražila - o  24 haléřů na 37,34 Kč za litr. Ceny pohonných hmot se napříč krajem liší. Levněji lze v  Libereckém kraji natankovat hlavně v  pohraničních oblastech nebo v České Lípě - 35,90 Kč za benzin. Nejdražší jsou čerpací stanice na dálnici. V Příšovicích u Shell zaplatíte za natural 39,40 Kč. Méně zaplatí motoristé za pohonné hmoty v  sousedním Polsku. Litr nafty se prodává v  Polsku v  průměru za 34,55 Kč a litr Naturalu 95 za 35,16 Kč. V Německu se tankovat nevyplatí, i když tam pohonné hmoty zlevnily. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, se prodává za 1,595 eura za litr (39,80 Kč) a nafta přijde na 1,481 eura (36,96 Kč). (nav), (čtk)

v Jelení hoře​ nechce nikdo žít C

hybějící turistické produkty, které by propagovaly region, stále větší expanze hypermarketů na úkor umírající historické zástavby jak v centru města, tak v Cieplicích, především však lavinovitý odliv obyvatel - to vše jsou nejzásadnější problémy Jelení Hory, na něž během svého setkání s primátorem Marcinem Zawiłou minulý týden poukazovali místní podnikatelé. „Kowary mají park miniatur, Ściegny westernové městečko - co však máme my? Už dlouho je to jenom hrad Chojnik, to je však na tak velké město poměrně málo,“ uvedl hlavní organizátor setkání Zdzisław Dąbrowski, předseda Jelenohorské obchodní rady. Největší chybou je podle něj bagatelizování turistického potenciálu města. K tomuto jeho mínění se připojili také ostatní

2

podnikatelé. V dopise určeném jelenohoskému primátorovi, který diskuzi inicioval, pisatelé zdůrazňují zejména to, v jak velké míře se turistický ruch přesunul spíše na českou stranu Krkonoš. Během diskuze tento dojem potvrdil i  sám jelenohorský primátor. „Z tohoto důvodu jsme vytvořili trať pro speciální typ bruslí v Sobieszowě a v budově bývalého ‚Rolnika‘ vzdělávací a  konferenční centrum, provozované polským Krkonošským národním parkem. Pevně doufáme, že nové turisty přilákají i cieplické termiky. Krom toho jsou nyní na prodej nemovitosti o celkové ceně 40 milionů zlotých, a  to včetně atraktivních pozemků v  Sobieszowě, Cieplicích a  Jagniątkowě. Bohužel se jich zatím moc neprodalo,“ vysvětluje Marcin Zawiła. (ero)

senátorem za jablonec je továrník Jaroslav zeman

Z

a Jablonec bude senátorem občanský demokrat Jaroslav Zeman. V druhém kole voleb do horní komory parlamentu porazil dosluhujícího libereckého hejtmana Stanislava Eichlera z ČSSD. Druhého kola senátních voleb se v jabloneckém volebním obvodu zúčastnilo pouze 19,90 procenta voličů. V prvním kole k volebním urnám přišlo 37,07 procenta voličů. Pro starostu Albrechtic a majitele továrny DETOA (TOFA) Zemana hlasovalo 63,62 procenta voličů (14.403 lidí), dosavadního hejtmana Libereckého kraje Eichlera volilo 36,37 procenta voličů (8 236 lidí). Zeman zvítězil i v prvním kole, když získal 8 043 hlasů, pro Eichlera hlasovalo 5 838 voličů. V roce 2006 se stala senátorkou Soňa Paukrtová za Stranu pro otevřenou společnost. Letos mandát obhajovala na koaliční kandidátce, ale skončila v poli poražených. Zeman uvedl, že vítězství ve volbách nečekal. Překvapil ho výsledek zejména v 1. kole, kdy také získal nejvíce hlasů. „Byl tady hejtman, dvojnásobná senátorka a další úspěšní lidé jako ředitel divadla, primář Vraný,“ připomněl. Druhé kolo bylo podle něj loterie. „Moje výhoda byla, že jsem odtud. Pro hejtmana zase, že byl čtyři roky mediálně vidět,“ konstatoval. Myslí si také, že mu k  vítězství pomohla zvolená témata, kterými se chce jako senátor zabývat. Jedním je podpora cestovního ruchu a  druhým řešení romské problematiky a  zneužívání dávek. „To mi velmi vadí, protože vidím ve své fabrice, jak se těžce vydělává na chléb a na druhou stranu, jak se velmi lehce chodí pro sociální dávky, které jsou daleko větší než normální plat,“ řekl. I  jako senátor chce nadále jako starosta řídit obec Albrechtice v  Jizerských horách. „Jsem neuvolněný a mandát v obecních volbách byl tak silný, že dodělám volební období,“ prohlásil. Jako senátor nechce trávit většinu času v Praze, ale být v regionu, kde byl zvolený. „Nechtěl bych se stát Pražanem, co jezdí domů jen na víkend, jak to u některých vidím. To je hodně špatně, neboť zastupuji region v Praze a ne naopak,“ dodal. (čtk)

issuu.com/liberecke_listy

www.libereckelisty.cz Soukromé nezávislé noviny. E-mail: redakce@liberecke-listy.cz Manažer inzerce: 604 232 238 Vydavatel: BOHEMIA WERBUNG, s. r. o. Všechna práva k uveřejněným dílům jsou vyhrazena. Za obsah inzerce odpovídá její zadavatel. Materiály označené (PI) a (PR) jsou placenou inzercí. Registrační značka: MK ČR E 16697

říjen 2012


aktuálně kauza

Čeští zloději řádí v sasku Sběrači kovů: Čechy už vykradli, na řadě je Německo

Národ zlodějů, takovou dostali Poláci a Češi nálepku od svých německých sousedů. Obyvatelé příhraničí, tedy i Žitavy, volají po opětovném uzavření hranic. Ztrácí se jim kola, sekačky, vozíky, kolečka a kovové předměty ze zahrad, ale i nákupní košíky od supermarketů. Prodejci nových automobilů jsou zoufalí, především polské bandy na ně pořádají doslova nájezdy.

N

ěmečtí obyvatelé jsou rozezleni, krádeží přibývá a v Trojzemí označují za zloděje vedle Čechů hlavně Poláky. Velká část českých loupežníků se rekrutuje z romských rodin, alespoň tak hovoří očití svědci. Odpovídá tomu i  charakter krádeží, když se ztrácí vše kovové, elektrické kabely a podobně. Ostatně, není to tak dlouho, co sběrači opakovaně ukradli v  Bodu Trojzemí dokonce tyče nesoucí vlajky Česka, Německa a Polska. Krádeže se opakovaly a při slavnostech se musely stožáry vztyčovat a poté schovávat! Problém nakonec vyřešila instalace stožárů z  umělé hmoty. Nedej Bože, aby někdo začal vykupovat plasty, modlí se budoucí hejtman kraje a starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. V  Německu se kradou i  nová auta přímo z  parkovišť autosalonů. Již několik měsíců má například vozy obuté do botiček prodejce vozů Honda - Autohaus Lust na Äußere Weberstraße. Přitom do nedaleké Normy a Aldi jezdí nakupovat často čeští zákazníci. Auta kradou organizované bandy z  Čech a Polska. Jenže i v této zdánlivě jednoznačné situaci se ukazuje, jak jsou lidé a  jejich zvláštní druh zvaný politici, nanejvýš pokrytečtí. Protože se to prounijním regionálním politikům nehodí do krámu, oficiálně se o  českých a  polských lumpech moc nehovoří. Došlo to až tak daleko, že i sami okradení se bojí označovat za zloděje Čechy nebo Poláky, i když k tomu mají spoustu pádných důvodů. Situace se však může rychle změnit. Jako vždy ji mohou změnit peníze. Rasismus nerasismus, když už je situace natolik neúnosná, že prodejce aut odmítají pojistit i silné německé pojišťovny, jde pokrytectví stranou, alespoň částečně. Můžeme si za to sami. Slabá funkčnost české policie, až podezřele laxní přístup polských policistů, ale i  nedomyšlený koncept Evropské unie, především z  hlediska volného pohybu osob, lumpům jen nahrává. Situace na německé straně hranice se přiostřuje více, než by se moh-

říjen 2012 

lo zdát. Probleskují dokonce zprávy o chystání jakési domobrany. U  některých pozemků na hranicích se dokonce zase objevily ostnaté dráty. Zavření volných hranic je na spadnutí. A vůbec se není čemu divit. Jen malou útěchou je pro nás fakt, že Poláci kradou daleko více než Češi. Ale to je dáno také dlouhou společnou hranicí až k Baltu.

Žitavsko se tak kvůli zlodějům ocitá v jisté schizofrenii. Na jednu stranu místní neskutečně štvou bandy zlodějů a sběračů, na straně druhé hodlají budovat pro české zákazníky nové obchody a  přijímají české prodavače. Stále více Čechů také v  Žitavě kupuje domy a  byty. Jsou tam totiž proti Liberci neskutečně levné. Menší rodinný dům s  garáží seženete za milion a  půl v dobrém stavu, byt pak doslova za pár se tisíc. A proč Češi utíkají do Německa? Kromě cen nemovitostí při srovnatelných nákladech za energie také kvůli lepšímu (levnějšímu a kvalitnějšímu) zboží v  obchodech. Důležitým momentem je také kultivovanější prostředí, čistota ulic a  eliminace všudypřítomných sběračů-zlodějů. Bohužel, spolu s  normálními lidmi se do německého příhraničí zloději stěhují také. V Liberci začíná být situace se zloději kovů na pováženou. Lidem se ztrácejí elektrické kabely u garáží, oplechování zdí, okapy a další zařízení ve stále větší míře. Je to vidět i v centru města, kde jsou u  budov ostřihovány měděné oplechování například na hotelu Praha, na hřbitovech mizí různé krycí plechy a tak dále a tak dále… V Liberci přibývá i  vykrádání rodinných domů, bytů. Policie řeší nedávnou šňůru vloupaček například v Ruprechticích pod Hokejkou. Jaroslav Čížek

3


auto moto škoda rapid

rapid - Levnější verze vw Jetta Česká novinka se prodává už od roku 2010 v Mexiku

M

álem obdivné ódy se pějí na novou Škodu Rapid. Vůz, který se právě začal prodávat za necelých 300 tisíc má nahradit levnou Octavii Tour. O tom, že to díky ne zrovna spolehlivým motorům TSI a  vysoké ceně nebude mít zrovna lehké, jsme již psali. Ale on to také není žádný designový superpočin, i když je tak Rapid často prezentován. Bohužel, čeští motorističtí novináři v  podstatě slepě opisují tiskové zprávy Škody Auto… Volkswagen Jetta, Seat Toledo a Škoda Rapid jsou v podstatě totožná auta. Rapid údajně vychází z  loňského konceptu Mission L, který měl být jeho předzvěstí. Jenže už v  roce 2009 jezdil prototyp nového VW Jetta, který se záhy začal vyrábět v Mexiku. To znamená, že Jetta vznikala někdy v roce 2008 a  světe div se, kromě jiného čumáku a  zadku je to totéž auto jako oslavovaný Rapid! Mission L tedy nesloužil pro nic jiného než pro mimikry - představení škodováckého vzhledu přední a  zadní části. Rozdíl pro německému vozu je v rozměrech. Rapid je o několik milimetrů užší, kratší, nižší, s menším rozvorem a  má výklopnou záď. Přesto to žádné médium takto neuvádí. Jednu z mála informací jsme našli na Drive Arabia pod titulkem „Škoda Rapid 2012 je česká Jetta“. Autor zcela přesně vystihl charakter nové škodovky, kterou označil za levnější verzi VW Jetta. Škoda Rapid je tak globálním vozem, který koncern nasadil do celého světa. Nejde tak o původní českých vůz, jakým byla Octavia

VW Jetta Mexiko 2010

VW Jetta SRN 2011

(je to podobné, jako v minulosti VW Sharan, Seat Alhambra a  Ford Galaxy, kde byly modifikovány jen přední masky a vozy se vyráběly v Portugalsku). Globální znamená v  případě Škodovky levný a  pokud v  něm kupci budou hledat menší Octavii, budou zklamáni. V první řadě v Čechách minimálně cenou. Za 290 tisíc dostanete holou verzi se slaboučkým tříválcem, upravenou verzí 1.2 HTP… Na rodinnou dovolenou zcela nevhodný vůz, při plném zatížení má problém předjet kamion do kopce za relativně vysoké spotřeby benzínu. Ono totiž jediným důvodem, proč před lety motor 1.2 HTP vůbec vznikl, byly nízké výrobní náklady. A to nemá nic společného s  ekonomikou provozu, spolehlivostí, spotřebou a ekologií - i když Škoda Auto to tak vždy prezentovala. Jak z jiného světa je pak cenovka Rapidu se slušnou výbavou a  turbodieselem 1.6 - bratru za 480 tisíc korun. A to je skutečně UFO. (jac)

Škoda Rapid 2012 (Seat Toledo)

Mission L 2011

4

říjen 2012


volby liberecký kraj

podraz na voliče? Martin Půta se křehké kolice s Janem Korytářem bojí! To by snad ani nebyl Liberec, aby něčím nevybočoval. Třeba jako při krajských volbách. Po celé zemi vyhrávala vesměs ČSSD, potvrdil se předpokládaný nástup KSČM. Jen v Libereckém kraji vyhráli Starostové, kteří ani nebyli spřaženi (nebo právě proto, že nebyli spřaženi) s TOP 09.

V

době uzávěrky nebyly ještě známy definitivní závěry koaličních vyjednání. Připomeňme, že volby vyhrál Martin Půta se Starosty pro Liberecký kraj, druzí byli komunisté, třetí Jan Korytář a jeho Změna, ČSSD propadla s odstupem na čtvrté místo a  ODS se přiblížila na dohled hranici, kdy má její existence ještě smysl.

Naše hnutí vzniklo v roce 2008 s hlavním cílem ovlivňovat fungování Libereckého kraje. Pochopili jsme, že ani ODS ani ČSSD nereprezentují zájmy obyvatel kraje, ale jsou představiteli úzkých skupinových a osobních zájmů lidí, kteří tahají za nitky v zákulisí. Martin Půta, 1. 10. 2012 „Preferujeme dohodu se Změnou pro Liberecký kraj a ODS. Chceme vytvořit stabilní koalici, která bude fungovat celé čtyři roky,“ uvedl Půta. iDnes, 20. 10. 2012 stupci odmítají spolupracovat se Změnou, která zase nechce ODS a ČSSD. A aby jo, vždyť tichá dohoda těchto dvou stran vymetla Jana Korytáře z  primátorského křesla, ani rozkoukat se na liberecké radnici nestačil. ODS se zase před časem usnesla, že nebude za žádnou cenu spolupracovat se Změnou (před pár dny toto usnesení opět zrušili - další ze šaškáren ODS, chuť po moci je jim vlastní). Takže je to zamotaný kruh. Martin Půta by přitom s modrou stranou vládl velmi rád… Jenže podraz na Změnu by mu voliči neodpustili a to lídr Starostů dobře ví. ČSSD na prohrané volby a vzniklou situaci

tyto krajské volby vyhrál. Jenže Jan Korytář se zdál být neoblomný a 20. října prohlásil: „Pro Změnu je z dlouhodobého hlediska nyní nejvýhodnější pozice pro to, čeho chceme dosáhnout, být nyní v opozici, takže nepotřebujeme, ani nechceme být v jakékoliv koalici za každou cenu. Buď koalice se Starosty, kde budeme rádi pracovat a uděláme maximum pro to, aby vydržela celé čtyři roky, nebo odchod do opozice.“ Lišácký Půta vymyslel ale další variantu - nabídnout ODS nebo ČSSD jedno křeslo v radě za podporu v zastupitelstvu. Pro ODS je to ale málo a  stanovisko ČSSD nebylo do uzávěrky

Počet křesel v krajském zastupitelstvu po volbách 2012 pro jednotlivé strany Právě ale nejvíce poražení byli při jednáních o nové krajské vládě ve hře. 13 SLK 10 KSČM 10 SZ+Změna 7 ČSSD 5 ODS Půta by sice s Korytářem koalici postavili (23 hlasů), ale nový předpokládaný hejtman z  Hrádku nad Nisou asi moc zareagovala promptně a chystá se některé zno- známo. Nicméně, takovou variantu nezavrhuje svým ovečkám nevěří. Převahy pouhého jedno- vu zvolené zastupitele odstranit (Sepp, Bursa…). už ani Jan Korytář. Buď jak buď, Starostové i Změna v případě Zvýší tak důvěryhodnost a svůj koaliční potenho hlasu se bojí. Koho tedy přibrat do party? Přestože KSČM se pomalu stává nejdůvěry- ciál. Nutno říci, že takovou sebereflexi bychom spojení s  ČSSD nebo ODS, ať již v  jakékoliv hodnější stranou s rostoucími sympatiemi a do- v jiných stranách, a zvlášť v regionech, hledali formě, ztrácí u  svých voličů kredit. A  to by zvláště Změnu, která si brousí zuby spíše na sáhla výborného volebního výsledku, nepřichá- těžko. Pokud vyloučíme KSČM, může duo Půta - libereckou radnici, mohlo při komunálních zí u  pravicových starostů v  úvahu. Jinak by totiž s KSČM jednali. Místo toho padla volba Korytář zvolit buď ČSSD nebo ODS. Jde asi volbách dost poškodit. Někteří kritici krajskéna nejslabší stranu, tedy ODS. Jenže, situace je jen o to, co za to. Půta ale před volbami slíbil, ho povolebního vyjednávání ještě k tomu oznaže do koalice s ODS nebo ČSSD nepůjde. Na čují Martina Půtu za zrádce volebního progradaleko komplikovanější. Ani u KSČM není tak jednoduchá - její zá- základě kritiky (nejen) vládnoucí ČSSD totiž mu. Jaroslav Čížek

říjen 2012 

5


zdraví

hlavní hygienik je z liberce Šéf Krajské hygienické stanice v Liberci nahradil Víta

A

gendu hlavního hygienika ČR převzal na ministerstvu zdravotnictví šéf liberecké krajské hygieny Vladimír Valenta. Ministr zdravotnictví jej vybral, protože Valenta je erudovaný odborník a takzvaně „lidsky v pořádku“. Vláda Valentu jmenovala do funkce 10. října. Dosavadní šéf Krajské hygienické stanice v Liberci nahradí Michaela Víta, který kvůli policejnímu vyšetřování nevykonával funkci od jara. Zhruba půl roku tak měla na starosti hygienickou službu Vítova zástupkyně Viera Šedivá. Dlouholetého hlavního hygienika Víta policie v  březnu obvinila pro podezření ze zneužití pravomocí a  porušení povinností při správě cizího majetku manipulováním zakázek na poradenství. Od té doby je vysoký úředník na neplacené dovolené. Absenci hlavního hygienika kritizovala vládní opozice během září, kdy ministerstvo zdravotnictví koordinovalo opatření proti šíření otrav metanolem.

Ve druhé polovině září požádala policie žalobce o prodloužení vyšetřování. Pokud se Vítova vina prokáže, hrozí mu až desetileté vězení. Heger už začátkem června avizoval, že podle vývoje v případu by Vít měl skončit po prázdninách jako hlavní hygienik i ministerský náměstek.

O libereckém Vladimíru Valentovi mluví ministr Leoš Heger jako o  plně erudovaném odborníkovi v  oboru a slušném člověku. Cení si na něm i  toho, že je racionální úředník, který bude hygienická pravidla vymáhat tam, kde hrozí opravdové nebezpečí pro občany a  jejich majetek. Svůj praktický přístup a akceschopnost prý prokázal Valenta při zvládnutí ničivých záplav, které postihly Liberecko. Valenta vystudoval Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy, má dvě atestace a  titul Ph.D. Je členem Výboru Zdraví 21 při Radě vlády pro zdraví a životní prostředí, publikuje v odborných časopisech, vyučuje a přednášel na zahraničních fórech. Třiapadesátiletý Valenta řídí krajskou hygienu v Libereckém kraji 11 let. Před tím byl deset let okresním hygienikem a  ředitelem Okresní hygienické stanice v Liberci. (čtk), (jac)

záchranka bude v nemocnici Místo restaurační kuchyně vznikne nový dispečink pro sanitky

Z

dravotnická záchranná služba Libereckého kraje chystá výstavbu nového operačního střediska. Na projekt skoro za 47 milionů korun získala dotaci z evropských fondů. Dotace ale nepokryje všechny náklady, na projektu je spoluúčast zhruba 15 milionů korun a  zatím není jasné, kdo ji zaplatí. Záchranka na to peníze nemá, a tak musí počkat, jak se k projektu postaví nově zvolená krajská reprezentace. Záchranná služba sídlí v  Liberci ve dvou vilách blízko liberecké nemocnice a další stanoviště má na letišti. Vily prošly v  minulých letech rekonstrukcí, operační středisko ale už nevyhovuje současným potřebám - je malé a není kompatibilní s ostatními operačními systémy. V případě kolapsu tak nemohou službu převzít

6

dispečeři v Ústí nad Labem nebo Praze. Jako velká slabina se to ukázalo loni v  červenci, kdy zasáhl středisko kulový blesk, poničil počítače a vyřadil informační systém. Dispečerky musely sanitky navádět mobilem. Nové středisko chtěla záchranka vybudovat spolu s garážemi u vrtulníkové základny na libereckém letišti, to by ale vyžadovalo změnu územního plánu, což potrvá více než rok. Tak dlouho nelze čekat, vedení proto zvolilo jinou variantu - nové operační středisko vybuduje

z bývalé restaurace Neli v areálu liberecké nemocnice. Kraj už vypsal veřejnou soutěž na dodavatele přestavby. Náklady se odhadují na 22,5 milionu korun. Dotace z  integrovaného operačního programu je určena především na vybavení nového operačního střediska, jen necelé čtyři miliony půjdou do stavebních úprav, zbytek by měl zaplatit kraj. Pokud spolufinancování nezajistí, o dotaci přijde. Nový dispečink musí záchranka vybudovat do tří let. Operační centra budují i krajští hasiči a  policie. V  budoucnu by měla umožnit lepší komunikaci i  sdílení informací mezi složkami integrovaného záchranného systému. (čtk), (jac)

říjen 2012


spotřebitelský servis čistírna penguin v globusu

vyčistit = zničit Čistírny jsou vždy odpovědné za znehodnocené oděvy Živé diskuze na internetových fórech vyvolává činnost čistírny v libereckém Globusu. Vietnamská obsluha se usmívá, přijme oděv na vyčištění a když si jej jdete vyzvednout, nestačíte zírat. Vaše sako je najednou menší, kožená bunda má fleky a zánovní potah sedačky můžete vyhodit. Obsluha už tak usměvavá není a reklamaci odmítá. Na čistírnu v  Globusu se v  poslední době hrnou jedna stížnost za druhou. Uvedené příklady v  úvodu článku se všechny skutečně v  poslední době staly. A  ne jednou. Zákazníci většinou dovolání nemají. Obsluha odmítá převzít odpovědnost a  vymlouvá se na všechno možné. V  některých případech špatně vyčištěný oděv přijme a snaží se jej vyčistit znovu. A většinou bez úspěchu. Tím snaha o nápravu končí a  začne se ohánět doklady o  zbavení se odpovědnosti, které zákazník při předávání oděvu k vyčištění mimoděk svým podpisem k objednávce potvrdil. Podle České obchodní inspekce má ale majitel čistírny smůlu. Odpovědnosti za škody se nikdy nemůže zbavit. I  když zákazník jakési prohlášení podepíše, stále má právo zboží reklamovat a  náhrady škody se domáhat soudní cestou. Může také podat podnět ke kontrole České obchodní inspekci. Od ČOI hrozí čistírně pokuta až 10 tisíc korun. Myslíte si, že soudit se s čistírnou kvůli bundě za pár tisícovek nemá cenu? Chyba! V případě čistíren je totiž situace celkem jasná. Zákon v  těchto případech hovoří jasně a  vyhýbání se odpovědnosti nepřipouští. Že je možné nad takovou čistírnou soud vyhrát a donutit jí zaplatit nejen zničenou věc, ale celkové náklady na řízení (soud, soudní znalec) se již několikrát potvrdilo. A  nejen nad čistírnou. Soudy rozhodly například i  o  reklamaci bot ve prospěch zákazníka a  dokonce celkem rychle. Prodejce musel zaplatit všechny náklady ve výši cca 25 tisíc korun. Podle zkušeností libereckých zákazníků nedoporučujeme čistírnu v  Globusu, a  když se vám nějaká podobná nehoda stane, nedejte se. Kontaktujte ČOI a  obraťte se například na sdružení dTest, kde vám zadarmo poradí, jak se domoci svých práv u soudu. Jaroslav Čížek Foto: www. penguincz.cz

říjen 2012 

7


region liberecký kraj

Kampaň Uber plyn! jde do finále „Uber plyn!“ je název kampaně, kterou se Liberecký kraj společně s partnery snažil v letošním roce ovlivňovat chování řidičů. Kampaň se zabývala z pohledu bezpečnosti dlouhodobě nejzávažnějším problémem – nepřiměřenou rychlostí. Kampaň Uber plyn!, která odstartovala na jaře letošního roku, pomalu končí. Statistiky poukazují na skuteÿnost, že právě nepőiměőená rychlost zpţsobuje nejvíce smrtelných zranění, a to nejen v našem kraji, ale v celé republice. V letech 2007 až 2011 zemőelo jenom na silnicích v Libereckém kraji 152 osob, 740 bylo zraněno těžce a 5 634 lehce. Nepőiměőená rychlost z tohoto poÿtu zavinila 62 úmrtí, 291 těžkých zranění a 1 635 zranění lehkých. Z toho vyplývá, že nepőiměőená rychlost zpţsobí více než 40 % smrtelných zranění. Vizuály kampaně mohli obÿané Libereckého kraje zaznamenat na 21 billboardech v regionu a v denním regionálním tisku. Spoty upozorłující na nebezpeÿí nepőiměőené rychlosti běžely na rádiích Evropa 2, Frekvence 1 a Impuls. Hlavní formou šíőení myšlenky kampaně však byly ÿetné dopravně preventivní aktivity poőádané nejen Libereckým krajem, jakožto nositelem projektu, ale také jejími partnery, kteőí se ke kampani pőipojili. Kampał tak byla v prţběhu

roku prezentována na celé őadě veőejných akcí, pro pőíklad uveĐme jen několik z nich: Den s Městskou policií na DDH v Liberci, Liberecký Autosalon 2012, Den s rodinou ve Vesci, XI. roÿník Dne s policií a IZS na autodromu v Sosnové u þeské Lípy, Vítání prázdnin s dopravou a Den s IZS na libereckém letišti nebo na již tradiÿní akci Liberecký kraj dětem – Den bez aut, který se tentokrát konal ve sportovním areálu Vesec v Liberci. Podobných akcí pro veőejnost se ale od jara letošního roku uskuteÿnila celá őada, podrobné informace o jednotlivých akcích poőádaných Libereckým krajem nebo partnery kampaně naleznete na jejích webových stránkách www.uberplyn.cz. Jedním ze dvou nejvýznamnějších poÿinţ v rámci kampaně bylo poőádání již ÿtvrtého pokraÿování kurzţ bezpeÿné jízdy na motocyklu „Uÿme se pőežít!“. Uspoőádáno bylo 6 jednodenních kurzţ na autodromu v Sosnové. Ministerstvo dopravy – oddě-

Partner kampaně Zdravotnická záchranná služba Liberec Foto archiv Liberecký kraj

lení BESIP, které neslo nad kampaní záštitu, se následně rozhodlo uspoőádat na své náklady jeden dodateÿný, tedy sedmý termín na zaÿátku záőí. Celkem se kurzţ „Uÿme se pőežít!“ zúÿastnilo pőesně 719 motocyklistţ. Projekt Uÿme se pőežít! pro letošek skonÿil. Liberecký kraj ve spolupráci a pod záštitou Ministerstva dopravy – oddělení BESIP ale hledají

Uber plyn! Jeho oblíbená cesta byla volná, přidat plyn se přímo nabízelo. Igor si v euforii užíval požitek z jízdy a silné vibrace zrychlujícího se stroje. Náhle se přiblížila zatáčka na konci rovinky. Zareagoval pozdě. Příliš pozdě začal brzdit motocykl a v zatáčce nad ním ztratil kontrolu. Dostal se do protisměru… Mezi lety 2009-2011 zemřelo na silnicích Libereckého kraje každoročně v průměru 23 lidí.

www.uberplyn.cz 8

prostőedky pro pokraÿování kurzţ i v roce 2013, neboř zájem o kurzy je velký a na všechny zájemce se letos bohužel nedostalo. Druhým významným letošním poÿinem poőádaným pod logem kampaně Uber plyn! je 4. roÿník putovní výstavy „STOP smrtelným nehodám“. Výstava dokumentuje vybrané smrtelné nehody v Libereckém kraji za rok 2011. Od zaÿátku prázdnin výstava putovala na radnici ve Frýdlantu, do obchodního centra Géÿko, na radnici v Semilech, do kontaktního centra v Novém Boru a do budovy internátu SOŠ Jablonecká v Liberci. Její další zastávkou bude galerie Vlastimila Rady v Železném Brodě, kde ji mohou zájemci shlédnout až do 5. listopadu. „Liberecký kraj letos investoval do realizace kampaně 3 miliony korun. Od kampaně jsme si slibovali, že sníží poÿet dopravních nehod a ovlivní pőístup őidiÿţ k odpovědnosti za volantem. Jak to dopadlo, uvidíme po jejím vyhodnocení na zaÿátku pőíštího roku. Německý partner DVR každopádně doporuÿuje její pokraÿování. V Německu běží kampał již 4. rokem,“ dodává Martin Sepp, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu.

říjen 2012


Autobus na zavolání Koordinátor veřejné dopravy KORID LK, spol. s r. o. připravuje pro Liberecký kraj projekt tzv. „Poptávkové dopravy“. Cílem je udržet autobusová spojení do míst, kam cestuje zpravidla nízký počet cestujících, a to ještě nepravidelně. Autobus si budou moci cestující jednoduše přivolat telefonem. Liberecký kraj ve spolupráci s autobusovými dopravci pőipravuje pro cestující systém poptávkové dopravy, který umožłuje operativně pőizpţsobit nabídku veőejné dopravy aktuální poptávce cestujících – tím dochází k vyšší efektivitě veőejné dopravy a k úspoőe finanÿních prostőedkţ v místech nebo ÿase, kdy je nabídka spojţ využitá jen minimálně. A proÿ se vlastně slabé spoje rovnou nezruší? „Primárním cílem je zachovat základní dopravní obslužnost i do obcí, kam cestuje menší poÿet cestujících. Nový systém nám do budoucna umožní do některých odlehlých ÿástí kraje zajistit spojení veőejnou dopravou i v nových ÿasových polohách, a tím dojde k zatraktivnění veőejné dopravy jako takové,“ vysvětluje Martin Sepp, náměstek hejtmana Libereckého kra-

je pro dopravu. Kraj pőipravuje pilotní projekt jen v několika obcích. Celý systém bude testován na tzv. vratných spojích, které jsou urÿeny pőedevším pro návrat cestujících z práce, ze školy a podobně. „Díky systému poptávkové dopravy budeme schopni udržet turistickou, leÿ ne pőíliš využívanou nabídku spojení na Souš, ale také budeme moci rozšíőit nabídku spojení napőíklad do Kőižan, þernous, okolí Dubé ÿi do Vítkovic,“ őíká Ing. Otto Pospíšil, zástupce őeditele spoleÿnosti KORID LK. Poptávková doprava se bude týkat vybraných spojţ ÿi zastávek pőibližně na patnácti autobusových linkách v systému IDOL. A jak se lidé dozvědí kdy, kde a jak si mají autobusové spojení objednat? „Všechny potőebné informace najdou cestují-

Autobus na zavolání

cí na našich webových stránkách ÿi na stránkách dotÿených obcí, ale hlavně pro konkrétní obce pőipravujeme informaÿní letáÿky s jízdními őády, kde budou uvedena základní pravidla a kontakty na dopravce,“ vy-

Foto: Milan Bejbl

světluje Pospíšil. Kompletní seznam pőipravovaných změn vÿetně Manuálu poptávkové dopravy pro cestující je k nalezení na www.iidol.cz v sekci Pőipravované změny.

Cestujte i plaťte s novou kreditní kartou Citi Opuscard Citibank Europe plc ve spolupráci s Libereckým krajem uvádí na ÿeský trh kreditní kartu Citi Opuscard, která sluÿuje výhody kreditní karty Citi Life a regionální karty Opuscard. Jedná se o první multifunkÿní kreditní kartu svého druhu v þeské republice. Poÿet vydaných karet Opuscard dosahuje téměő 170 tisíc a denně ji používá 60 tisíc držitelţ ve veőejné dopravě. Nová kreditní karta Citi Opuscard nabízí svým držitelţm rozložení poplatku za roÿní jízdenku v rámci tarifu veőejné dopravy IDOL v hodnotě minimálně 4 tisíce korun do 12 měsíÿních splátek. Držitel získá odměnu ve výši 2 % z každého nákupu zaplaceného kreditní kartou Citi Opuscard a až 25% slevy u partnerţ programu Citi Club po celé þeské republice. „Klienti z Libereckého kraje ocení možnost mít namísto dvou karet v peněžence pouze jednu i benefity a slevy, které jim placení kartou Citi Opuscard pőináší,“ őíká Ve-

říjen 2012

ronika Špałárová, őeditelka retailového bankovnictví Citibank. „Platby kartami jsou dnes již běžným prostőedkem úhrad za zboží a služby,“ őíká Martin Sepp, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu a dodává: „Karta Opuscard doposud umožłovala možnost elektronických plateb v rámci tzv. peněženky IDOL, ale její možnosti byly limitované. Proto jsme se rozhodli nalézt partnera, který by byl schopen a ochoten integrovat regionální ÿip MIFARE na svoji platební kartu. Naším partnerem se stala Citibank.“ Obyvatelé města Liberec a všichni, kteőí využívají veőejnou dopravu v Libereckém kraji ve věku od 21 let, mohou zažádat o kreditní kartu Citi Opuscard v Klientském centru Opuscard v Liberci. Držitelé karty Opuscard mohou zažádat o vydání na stránkách www.citikarta.cz. Kreditní karta bude zaslána na jejich adresu. Po jejím obdržení a aktivaci na zákaznické lince CitiPhone ji lze ihned používat. Je ale nutné navštívit

i kontaktní místo Opuscard a nahrát do ní dopravní aplikaci IDOL. Pői aktivaci dopravní ÿásti kreditní karty je klientovi vrácen poplatek za vydání karty Opuscard ve výši 140 Kÿ. Provede-li zákazník kreditní kartou platbu u obchodníka do 30 dnţ od schválení žádosti o vydání kreditní karty, získá Extra Citi Life Prémii ve výši 250 Kÿ. Z každého nákupu uhrazeného kreditní kartou Citi Opuscard získají její držitelé 2 % zpět, pőiÿemž měsíÿně tak mohou získat až 2 000 Kÿ, které jim budou pőipsány ve formě Citi Life Prémií na Citi Life Prémiový úÿet. Následně je lze ÿerpat ve formě hotovosti. Pokud je karta použita k jakékoliv transakci v každém zúÿtovacím období, je držiteli v prvním roce vrácen padesátikorunový měsíÿní poplatek za její vedení. Prémie lze využít i jiným zpţsobem uvedeným v Programu výhod pro Citi kreditní karty. Všichni držitelé kreditní karty Citi Opuscard

mohou získat výhody a slevy ve výši až 25 % na zboží a služby zakoupené u partnerţ věrnostního programu Citi Club, pőiÿemž věrnostní program BENEFIT zţstává pro držitele Opuscard karet nadále v platnosti. Výhodné slevy mohou držitelé kreditní karty Citi Opuscard získat na více než 900 místech po celé þeské republice. Kreditní karta Citi Opuscard také nabízí bezúroÿné období až 55 dní a klient k ní mţže získat až ÿtyői dodatkové karty zdarma. Více informací o kreditní kartě Citi Opuscard je k dispozici na adrese www.citikarta.cz.

9


jak se chovat v různých situacích

D

nešní doba není jednoduchá a přináší nejedno úskalí. Občanské sdružení “D“ nabízí všem občanům Liberecka a Jablonecka možnost získat vědomosti o tom, jak reagovat na zásadní a problematické situace, se kterými se lidé stále častěji potkávají. Občané se mohou naučit, co je to odpovědný přístup k financím, jaký mít vztah k médiím a informačním technologiím, poznat zásadní pravidla prevence kriminality, jak reagovat na šikanu a psychické násilí nebo jak obhajovat svá občanská práva. Vzdělávání v rámci projektu je občanům nabízeno zcela zdarma.

zena z prostředků ESF a státního rozpčtu ČR. Projekt nabízí informace občanům, kteří jsou ohroženi rizikovými sociálními faktory, jako je vzrůstající počet zadluženosti obyvatel, negativní vliv reklamy a mediální manipulace nebo nárůst kriminality či domácího násilí. Projekt si zároveň klade za cíl povzbudit u  občanů účast na veřejné správě a veřejných věcech. Bezplatné vzdělávání veřejnosti budou zajišťovat odborní lektoři s individuálním přístupem. Na veřejných debatách budou mít občané možnost setkat se se zajímavými osobnostmi a  dozvědět se více o daných tématech.

v Čechách. Pro občany, kteří to mají do Liberce a zmíněných měst daleko, připravujeme webové stránky vzdelavani-obcanu.cz, kde budou probíhat moderované diskuse k jednotlivým tématům projektu, takže ani občané z dalekého okolí nebudou o  možnost získat užitečné informace ochuzeni.” Občanské sdružení „D“ bylo založeno v roce 1998. Od začátku činnosti sdružení bylo naším hlavním cílem rozvíjet psychosociální služby v regionu a vzdělávat laickou i odbornou veřejnost v krizové pomoci. S rozvojem sdružení se rozvíjí i naše programy a aktivity. „D“éčko v ro-

“D“ občanské sdružení ce 2001 iniciovalo vznik pracoviště Občanské Romana Lakomá, manažerka V rámci projektu „Další Liberecka vzdělávání občanů Občané se mohou zdarma vzdělat,projektu jak seříká: chovat v klíčových poradny, v  roce 2005 pracoviště Poradny pro „Projekt dalšího vzdělávání má napomoci občaLiberecka“, kteréživotních zajišťuje občanské sdružení situacích “D“, budou v  prostorách sdružení v  Liberci - nům orientovat se v  možnostech, které mohou oběti trestných činů (v současné době Bílý kruh bezpečí). Obě pracoviště Témata jsme připravovali, mimo ji- sdružení Františkově i  ve Dnešní veřejném doba prostoru probíhat se- sami avyužít. není jednoduchá přináší nejedno úskalí. Občanské “D“ nabízíslouží široké veřejnosti Libereckého kraje. V  programech sdružení poné, s  přihlédnutím k  potřebám klientů, kteří mináře, workshopy, veřejné diskuse a  panelové všem občanům Liberecka a Jablonecka možnost získat vědomosti o tom, jak reagovat na máhalo a pomáhá několik desítek dobrovolníků, navštěvují naši Občanskou poradnu. V  rámci diskuse pro širokou veřejnost. Setkání budou zásadní a problematické situace, se kterými se lidé stále častěji potkávají. Občané se probíhat v podvečerních hodinách nebo o víken- projektu plánujeme nabídnout realizaci seminá- ať již jde o odborné poradce (právníky, psychomohou naučit, co je to odpovědný přístup k financím, jaký mít vztah k médiím a du a jsou určena všem dospělým obyvatelům Li- řů také v městech, kde pracují pobočky Občan- logy) nebo studenty. informačním technologiím, poznat zásadní pravidla prevence kriminality, jak reagovat berecka a Jablonecka. Účast na vzdělávání je hra- ské poradny - Jablonci nad Nisou a  Frýdlantu Romana Lakomá, www.d-os.net.

na šikanu a psychické násilí nebo jak obhajovat svá občanská práva. Vzdělávání v rámci projektu je občanům nabízeno zcela zdarma.

V rámci projektu „Další vzdělávání občanů Liberecka“, které zajišťuje občanské sdružení “D“, budou v prostorách sdružení v Liberci - Františkově i ve veřejném prostoru probíhat semináře, workshopy, veřejné diskuse a panelové diskuse pro širokou veřejnost. Setkání budou probíhat v podvečerních hodinách nebo o víkendu a jsou určena všem dospělým Liberecka a Jablonecka. Účast na vzdělávání je hrazena z prostředků ESF a uvedl Jiří Cerman. Poakzvaná obyvatelům potravinová banstátního rozpčtu travinové banky ve ka v Liberci skutečně ČR. Projekt nabízí informace občanům, kteří jsou ohroženi rizikovými sociálními faktory jako je svých skladech shrovznikne. Zřízení liberecké vzrůstající počet zadluženosti obyvatel, negativní vliv reklamy a mediální manipulace nebo mažďují přebytečné pobočky pomohlo město, radnici nárůst kriminality či domácího násilí. Projekt si zároveň klade za cíl povzbudit u občanů darované potraviny od se podařilo najít vhodné skladové účast na veřejné správě a veřejných věcech, což reaguje na aktuální zvýšený zájmem občanů organizací, obchodprostory. Banka začne potřebným Liberce o veřejné dění nebo seznámit veřejnost s fenoménem dobrovolnictví. ních sítí nebo výrobců pomáhat pravděpodobně už letos,

Potravinová banka v liberci bude

T

a rozdělují je opět možná symbolicky před vánočníBezplatné vzdělávání veřejnosti budou zajišťovat odborní lektoři s individuálním přístupem. zdarma potřebným limi svátky. manem, zástupcem České federace potravinových „Hledání vyhovujícího skladu Na veřejných debatách budou mít občané možnost setkat se se zajímavými osobnostmi a dem prostřednictvím humanitárních nebo charitativních organizací. bank, který pobočku v Liberci zakládá. nebylo vůbec snadné, už jen proto, že město příliš tématech. dozvědět se více o daných Mohou poskytnout okamžitou humanitární Liberec bude čtvrtým místem v  Česku, kde nevyužívaných prostor nevlastní. A  zájemců je Romana Lakomá, manažerka projektu říká: „Projekt dalšího vzdělávání mátaké napomoci pomoc v České republice. Jejich posláním je tedy začne potravinová banka působit. Po celém světě mnoho. Přesto seobčanům nám to během tří měsíců podaorientovat se v možnostech, které mohou sami využít. Témata jsme připravovali, pomáhat s  odstraňováním chudoby a  hladu jich funguje několik desítek. „Pomoci od města si řilo. Potřebám potravinové banky ideálně posloumimo jiné, s přihlédnutím k potřebám klientů, kteří navštěvují naši Občanskou poradnu. V a předcházet plýtvání potravinami. velice vážím a věřím, že se nám pobočku podaří ží prostory bývalérámci pošty v ulici Pionýrů v Rochliprojektu plánujeme nabídnout realizaci seminářů také v městech, kde pracují pobočky Do liberecké potravinové na začátku příštího roku. Staci, které budeme pronajímatporadny za symbolickou Občanské - Jablonciotevřít nad nejpozději Nisou a Frýdlantu v Čechách. Pro občany, kteří to mají do banky budou moci přispívat kromě firem i samotní lidé. „Takové davební úpravy si musíme provést na vlastní náklajednu korunu za Liberce rok,“ řeklaa primátorka Martina zmíněných měst daleko, připravujeme stránky vzdelavani-obcanu.cz, kde budou Rosenbergová. S  projektem se seznámila už dy, platit budeme i  provoz, takže stále sháníme ry uvítáme. Potraviny však nesmí mít prošlé daprobíhat moderované diskuse k jednotlivým tématům projektu, takže ani občané z dalekého v červnu letošního roku, kdy se sešla s Jiřím Cer- sponzory, kteří budou ochotni nám pomoct,“ tum spotřeby,“ doplnil Cerman. (sml)

okolí nebudou o možnost získat užitečné informace ochuzeni.”

10

Občanské sdružení "D"...jako důvěra... bylo založeno v roce 1998. Od začátku činnosti sdružení bylo naším hlavním cílem rozvíjet psychosociální služby v regionu a vzdělávat laickou i odbornou veřejnost v krizové pomoci. S rozvojem sdružení se rozvíjí i naše programy a aktivity. "D"éčko v roce 2001 iniciovalo vznik

říjen 2012


sport

jediná atletická soutěž pro malé školáky z prvního stupně

A

tletická hala Střelnice v Jablonci nad Nisou hostila ve středu 24. října závěrečné kolo podzimní části Kinderiády – jediné atletické soutěže pro žáky 1. stupně základních škol. Své síly poměřila v šesti atletických disciplínách družstva mladých sportovců z 26 základních škol Libereckého kraje. Celkové vítězství si tradičně s přehledem zajistila ZŠ Komenského z Jilemnice. Druhé místo po celkovém součtu bodů vybojovala liberecká ZŠ Dobiášova. Z  bronzového umístění se radovali reprezentanti ZŠ Liberecké z Jablonce nad Nisou. Vítězné školy se utkají s  postupujícími z  ostatních krajů v  červnovém finále v  Praze. Výjimkou je ZŠ Dobiášova, která se finálového

říjen 2012 

klání zúčastnila v minulém ročníku a podle pravidel Kinderiády musí přenechat účast další škole v pořadí. O finanční dotaci od společnosti Ferrero Česká s. r. o. ve výši 300 000 Kč pojede do Prahy bojovat také jablonecká ZŠ Pivovarská. V atletické hale TJ LIAZ Jablonec nad Nisou proběhlo v pořadí páté regionální kolo 15. ročníku atletické soutěže Kinderiáda. Tímto kolem zároveň Kinderiáda ukončila podzimní část závodů a bude opět pokračovat až v jarních měsících. Týmy základních škol celého regionu se v Jablonci utkaly v běžeckých i technických disciplínách atletiky o postup do červnového finále 15. ročníku. Postupující školy budou bojovat spolu s  vítězi ostatních 13 krajských kol o  fi-

nanční příspěvek na nákup sportovních potřeb v celkové hodnotě 300 000 Kč, který do soutěže věnuje společnost Ferrero Česká. Žáci a  žákyně druhých až pátých tříd se na Kinderiádě utkávají v běhu na 60 m, hodu plným a  kriketovým míčem, skoku dalekém, skoku z místa a v závěrečné štafetě družstev. Líheň talentovaných sportovců pečlivě sledují patroni Kinderiády. Spolu s Tomášem Dvořákem se patronátu letos poprvé ujala také dvojnásobná držitelka českého rekordu v  sedmiboji a  reprezentantka ČR na Olympijských hrách v  Londýně Eliška Klučinová. Patroni se osobně účastní vybraných regionálních kol a  červnového finále v Praze. (amic)

11


inzerce

do drážďan na vánoční trhy

fotografie liberce, který už neexistuje

D

S

rážďanský vánoční trh Štrýclmarkt začne ve středu 28. listopadu 2012 a koná se až do Štědrého dne.. Kromě tohoto nejznámějšího vánočního trhu můžete letos v Drážďanech navštívit dalších 11 trhů. Novinkou je historický vánoční trh Augustusmarkt na pravém břehu Labe v barokní části čtvrti Neustadt. Opakováním loňské světové premiéry je vánoční městečko 1000 Funkel na louce Cockerwiese nedaleko centra. Jednou z hlavních akcí letošního Štrýclmarktu je Štolová slavnost o druhé adventní sobotě 8. prosince 2012.

12

everočeské muzeum v Liberci připravuje výstavu fotografií, které zachycují různá zákoutí starého Liberce včetně dnes už neexistujících míst. Autorem snímků je slavný liberecký fotograf z přelomu 19. a 20. století Rudolf Ginzel. Fotografie někdejšího pedagoga, regionálního badatele a fotografa vystaví muzeum v  nedávno přestavěných prostorech. „Fotokabinet už byl za uplynulých 30 let sešlý. Sami jsme ho opravili, vymalovali a dali tam nové panely,“ uvedl ředitel muzea Jiří Křížek. Podle něj to není sice úplně ideální prostor pro výstavu fotografií, vhodnější ale nemají. „Nemáme jinou možnost, kde je vystavit, aby nebyly ohrožené slunečním světlem,“ konstatoval. V  muzeu se rozhodli změnit i  koncept výstav ve fotokabinetu. Dlouhodobé výstavy totiž fotografiím škodí, proto je budou v muzeu zhruba každý půl rok obměňovat. Rudolf Ginzel (1872 až 1944) svým objektivem zachycoval historické památky, zákoutí měst i přírodní motivy. Lákaly ho i uličky starého Liberce. Ginzel pocházel ze staré a rozvětvené liberecké tkalcovské rodiny, v níž se však objevily i významné osobnosti věnující se výtvarnému umění či fotografii. Jeho prasynovcem byl cestovatel a dobrodruh Gustav Ginzel, který vlastnil na Jizerce turisty vyhledávaný Hnojový dům. Právě Gustav se svým bratrem Wolfgangem darovali muzeu v  roce 1967 téměř 500 skleněných a  listových negativů svého prastrýce. (čtk)

říjen 2012


křížovka listů

Vážení čtenáři, po vyluštění křížovky zašlete tajenku a vaše jméno pomocí SMS na číslo 900 06 06 v tomto tvaru: LISTY KR jmeno vylustena tajenka Cena je 6 Kč vč. DPH. SMS servis poskytuje: Erika, a. s., Na Příkopě 9 - 11, Praha 1, 110 00.

Výherce z minulého vydání Listů: paní Prosvičová, tel.: 723 405 445.

Jeden vylosovaný výherce obdrží reklamní a propagační předměty. Nevíte, jestli jste vyhráli v našich soutěžích? Přehled všech výherců najdete na www.libereckelisty.cz

Murphyho zákon: ... (najdete v tajence)

říjen 2012 

13


vaše inzerce

Byty

Elektronika prodej

➤ Grafická karta Geforce 7600gs 256

➤ Prodám uplně novou mikču Nike

➤ Prodám byt 2+1, OV, 64 m2, ve zdě-

➤ Prodám velmi pěkný manažerský

mb AGP8x. Karta je málo pouzívaná vy-

Slovan Liberec. PC 1299 Kč, za 999 Kč.

ku, k postavení na Vaši zahradě! Dále

ném domě v Turnově Na Výšince. Přímý

notebook, úhl. 36 cm, DVD, WiFi, Win-

padá jako nová (větráček čistý bez hlu-

Tel.: 607 524 092.

zahradní bránu, branku a pletivo. Nové.

prodej od vlastníka, cena 1,3 mil. Kč.

dows XP Professional, jako nový, jen

ku) karta se musí napájet klasickým ka-

➤ Prodám houpačku Graco, 2 rychlosti

Dopravu zajistím. Tel: 773 504 221.

Tel. 602 24 20 95.

3900 Kč. I na dobírku.T: 604 961 269.

belem od zdroje. V Liberci a v Chrudimi

houpání, hrací pultík, snímatelný potah,

➤ Prodám 2 nepromok. plachty 3x4m,

➤ Hledám zařízený byt 1+1, 1+kk nebo

➤ Samsung Galaxy S2 ve VELMI dob-

předám osobně. Cena 500 Kč. Tel.: 774

2 pozice naklonění, rychlé skládání

odolné proti slunci i mrazu, ze silnější

garsonku v LB do 5 500,- pokud možno

rém stavu, v záruce a s veškerým příslu-

809 852.

a snadné skladování. Cena 600 Kč.

plast. hmoty, univerz. použití na stavbě,

včetně energií. Jsem mamina co brzy

šenstvím a krabičkou. Přidám ZDARMA

zahradě apod., úplně nové v orig. balení,

nastoupí na mateřskou a manžel se

náhradní baterii s lepší kapacitou, 2 su-

Prodej - různé

K odběru v  Jiříkově u  Rumburka nebo kdekoliv na trase Liberec - Praha. Mohu

290 Kč/ks. I na dob. Tel.: 731 342 476.

snad brzy vrátí z ciziny. Takže resp. pro-

per pouzdra, nabíječku do auta a 8 Gb

➤ Prodám dnes již nesehnatelné LEGO

dovést i do Liberce. Pošlu i na dobírku.

➤ Prodám pásovou brusku Bosch PB-

nájem pro dva. Děkuji za nabídky.

paměťovou kartu. Foto zašlu VÁŽNÝM

duplo 2741 - motorový vlak a 2732 -

Tel.: 604 237 145.

S7A, momentálně nefunkční - poškoze-

Sarickama@volny.cz, tel.: 773 626 883.

zájemcům. Pište sms na 777 828 555.

parní lokomotiva. K tomu: 2738 - most,

➤ Prodám sklokeramický sporák AMI-

ná kotva, pro někoho kdo si ji umí opra-

stavená. Cena 64.000 Kč. Bez pozem-

APPLE výkup iPhone 4, 4S, iPad, MacBook, iMac

peníze ihned. Jen nepoškozené! Liberec. Apple@Nabito.eu ➤ Prodám byt 1+1 v obci Hejnice, okr.

JEN OSOBNÍ PŘEDÁNÍ. Další možností je

2x 2736 - výhybky, 2x 2740 - závory, 2x

CA. Šíře 60cm s horkovzdušnou a elek-

vit. Cena 890 Kč. Tel.: 737 486 429.

Liberec, v osobním vlastnictví, o výměře

výměna za iPhone 4 nebo 4s (zde dopla-

2734 - rovinky, 2x 2735 - zatáčky, 2737

trickou troubou a grilem. Sklokeramická

➤ Skládací režisérskou židli s náp. Direc-

36m, v zachovalém stavu, cena 260

tím). Cena 9 490 Kč.

- křížení. Celkem 2 lokomotivy, jedna na

deska je s ochraným potiskem, ukazate-

tor. Nesehnatelné! Tel.: 602 455 161.

000 Kč. Tel. 608 250 008, mail: vine-

➤ Nokia 6300, moderní design, tloušť-

tužkové bat., most, 4ks výhybek, 2ks

lem zbytkového tepla. Časovač, minut-

te@seznam.cz.

ka pouze 12 mm, velmi odolný ocelový

závory, 22x rovinka, 40x zatáčka, 1x

ka, elektronický displej a hodiny. Dvojité

kryt,fotoaparát/kamera, MP3 přehrávač,

křížení a 1x nákladní auto. Cena 4 600

sklo ve dveřích. Super stav. Lux. třída.

Koupě - různé

Nemovitosti

bluetooth,USB,internet, email aj., pamě-

Kč. Tel.: 721 732 822.

Použivaný většinou jen o vikendu. Pořizo-

➤ SMS: koupim zbytky z vyroby vanoc-

➤ Pronajmu řadovou garáž v ul. Na Po-

ťová karta, jako nový včetně přísl., jen

➤ Ultrazvuková čistička, úplně nová,

vací cena 22 000 Kč, prodám za 3 950

nich ozdob, zvonici stromek, vanocni

tůčku, Liberec 6. Zavedena elektřina.

1200 Kč. I na dobírku. Tel.: 731 719

dokonale a šetrně vyčistí šperky, brýle,

Kč. Možno vidět. Tel 606 251 255

stromek, t. 603 410 736.

Kontakt 723 543 284.

454.

zubní protézy, hodinky aj. drobné před-

➤ Prodám dívčí kolečkové brusle Bla-

➤ Staré pohlednice všech námětů do

➤ SMS: MAM ZAJEM O NABIZENOU

➤ Prodám holicí strojek BRAUN 330,

měty, velmi jednoduchá obsluha, český

derunner PHASER G jako nové, 1x použi-

roku 1950. Odznaky, bankovky, mince,

ZAH.CHATKU za 64.000, UVEDENY

nepoužívaný. Mobil 728 367 366.

návod, cena 490 Kč. I na dobírku. T:

té. Tel.: 723 839 686.

mapy, legitimace, plakáty, diplomy, pla-

TEL.773 504 221 PRY NEEKZISTUJE,

➤ NOKIA 6230i výborný mobil, blueto-

604 961 269.

➤ Prodám krosové kolo Author Airline.

kety, známky. Větší sbírku známek nebo

s pozdravem NEUSCHLOVA 606 438

oth, infraport, paměťová karta, internet,

➤ Prodám starou ložnici asi z 20. let. Je

Kolo je v dobrém stavu - používané, pra-

celou pozůstalost. Provedu odhad va-

103.

diktafon, fotoaparát/kamera, FM rádio,

v zachovalém stavu s nočními stolky, ale

videlně v servisované v  autorizovaném

šich sbírek. Tel.: 603 598 334, LBC.

➤ Pronajmu garáž v parkovacím domě

MP3 přehrávač aj. funkce, plně funkční,

nejsou k ní matrace. Drobné povrchové

servise. Rám velikosti 22‘. Přední od-

na sídlišti Rochlice. Měsíční nájem

jako nový, včetně příslušenství, jen 990

oděrky. Vhodná snad na chalupu, nebo

pružená vidlice Manitou Luxe. Kolo osa-

1.000,- Kč včetně poplatků za el. ener-

Kč. I na dobírku. Tel.: 605 414 891.

do dobově zařízeného bytu. Předvedu jen

zeno Shimano Deore LX. Brzdy véčka.

Auta prodej

gii. Kontakt 777 071 590.

➤ Mobil Nokia 6070, fotoaparát/kame-

vážnému zájemci! Dlouho skladovaná,

Pedály nášlapné jednostranné - jedna

➤ Prodám MB C 200 CDI, rok výroby

➤ Prodej zahrady v OV s  předkupním

ra, MP3, FM rádio aj. funkce, s nabíječ-

nebyla používána asi 20 let. Prodám

strana SPD, druhá normální pedál.Pro-

2000, klima, centrál, vše v el., letní

právem PFČR, v klidné části Liberce -

kou, výborný stav, jen 800 Kč. I na dobír-

nejvyšší nabídce. Tel.: 485 124 410.

dám včetně podsedlové brašny. Tel.:

i zimní kola. Tel.: 603 520 460. Cena 59

Františkově. Zavedeno 230 V, přípojka

ku. Tel.: 604 961 269.

➤ Prodám dveře plastové vchodové,

737 265 009.

000 Kč.

pitné vody s vlastním vodoměrem. Cena

➤ Prodám USB modem 3G - Huawei

bílé a zlatý dub. Dále zahradní chatku,

➤ Prodám terénní vůz řízený rádiem

➤ Prodám komplet letní sadu Renault

350.000 Kč. Tel.: 608 174 217.

E160 (komplet balení s usb kabelem).

bránu, branku a pletivo. Vše nové z neu-

s dvoukanálovým řízením. Vysoce odolné

Espace pneu 225/55-17. 2 800 Kč.

➤ Prodám garáž v Liberci u stadionu (ul.

Mobilní internet v notebooku, stolním

skutečněné stavby. Levně. Přivezu. Tel:

terenní auta řady „Off roades“ od NIKKO

Tel.: 739 551 251.

28. října). Zavedeno 230V. Kontaktní

PC, domácí i kancelářské síti. Připojení

777 106 709.

jsou vyrobeny z kvalitního materiálu

➤ Prodám Renault Laguna II 1.6 16v

tel.: 722 074 661.

i přes USB router (lan/wlan) jako sdílené

➤ Prodám nový dalekohled, 30 x 60

a kola mají vyrobeny z gumy. Auto dosa-

79 kW, servisní knížka - r.v. 2002, najeto

➤ Prodám zahradní chatku s pozem-

mobilní připojení k internetu. Pomohu

mm, barva černá, s brašnou, Russia,

huje slušné maximální rychlosti 6,5

124 tis. km, pravidelný servis. Super

kem 365 m2 v OV v zahrátkářské kolonii

s instalací. Tel.: 603 216 355.

výborný stav, cena jen 450 Kč. Mohu

km/h. Pouze odzkoušen jinak nevyuží-

výbava. Liberec 720 435 914, cena: 85

v Liberci - Starých Pavlovicích. Klidné

➤ Prodám mobilní telefon Nokia 3310,

zaslat i na dobírku. Tel. 731 342 476.

ván. Preferuji osobní odběr. Tel.: 606

000 Kč.

a slunné místo, krásné prostředí, dobře

málo používaný, s nabíječkou, ve 100 %

➤ Prodám staré černé piáno za symbo-

351 556.

dostupné i MHD. Cena 320 tis. Kč,

stavu, jednoduché ovládání, velká pís-

lickou cenu a vlastní odvoz. hannpa@

➤ Lyžářský komplet – bunda, kalhoty –

tel.:724 278 187.

mena – vhodný pro seniory, jen 500 Kč.

seznam.cz

Schöffel Protector málo nošený jako no-

Zvířata

I na dobírku. Tel: 731 342 476.

➤ Pěkný kovový model německého

vý; bez vad na kráse velikost: D54 (XXL,

➤ Rádi bychom si pořídili štěně, nejlé-

tanku King Tiger. Délka cca 18 cm. Fir-

výška postavy: 180-185 cm) materiál:

pe křížence střední velikosti, spíše krát-

ma del Prada. Výborný stav, nepoškoze-

12 % nylon, 88 % polyamid, vodní slou-

kosrsté a fenku :). Ráda bych časem

ný. Cena 350 Kč. Zašlu na dobírku. Tel.:

pec: 20 000, bezpečnostní vycpávky

brala pejska ven na vyjížďky s mým koní-

731 719 454.

proti pádu (Inteligent molecules) - bunda

kem (tj. raději nějakého aktivnějšího).

➤ Krásný model auta VW GOLF GTI na

i kalhoty. Volejte na tel.: 777 292 148.

Máme doma 1,5 roku starého kocourka

dálkové ovládání, červený, velmi pěkný,

➤ Prodám psací stroj zn. Continental

a bydlíme v bytě (pes by neměl k dispo-

úplně nový v originální krabici. Vhodné

výrobce Wanderer Werke A.G. Chemnitz

zici zahradu). Děkujeme za nabídky (Li-

jako velmi pěkný dárek pro každého klu-

cena dohodou inf. na tel. 602 852 523.

berec a okolí). Tel.: 607 987 165.

ka. Jen za 490 Kč. Zašlu i na dobírku.

➤ Detektor kovů a elektrického vedení,

Tel.: 605 414 891.

jednoduchá lokalizace starých instalací

➤ Hvězdářský dalekohled - teleskop pro

při renovacích a přestavbách, nový

začínající, kompletní souprava včetně

v orig. bal., jen 390 Kč. Zašlu i na dobír-

➤ Příležitost: www.prace-internet.eu

hledáčku, kompasu, stativu, nový v orig.

ku. Tel.: 604 961 269.

➤ Hledám šikovného řemeslníka na re-

balení, cena pouze 800 Kč. Mohu zaslat

➤ Prodám chatu zahradní patrovou,

konstrukci bytu - sádrokarton, podhledy,

i na dobírku. T: 604 961 269.

vhodná k rekreaci i k bydlení. Nová nepo-

koupelna. Tel.: 602 455 161.

14

Práce

říjen 2012


horoskop listĹŻ

Beran 21. 3. - 20.4. PĹ™ipadĂĄte si najednou Beran 21. 3. - 20.4. podivnÄ›, trochu jako S podepsĂĄnĂ­m smlouoběż. OstatnĂ­ by se sice mohli od vy nespÄ›chejte, mĂĄte-li vĂĄs uÄ?it, ale nikoho nynĂ­ vaĹĄe znapocit, Ĺže obsahuje jakĂŠkoliv nesrovlosti nezajĂ­majĂ­. Pokud je to jen nalosti, pĹ™edejte ji prĂĄvnĂ­kĹŻm k potrochu udÄ›lejte si na pĂĄr Beran 21. moĹžnĂŠ, 3.BuÄ?te - 20.4.maximĂĄlnÄ› souzenĂ­. opatrnĂ­ dnĂ­ volno a odpoÄ?iĹˆte Firma to S podepsĂĄnĂ­m smlou- si. nic nesmĂ­te uspÄ›chat, prostÄ› hrajte bez vĂĄs vydrŞí. Vy si zajeÄ?te nÄ›vy onespÄ›chejte, mĂĄte-li Ĺže partner Ä?as. NenĂ­ vylouÄ?eno, kam,Ĺžekde se vĂĄm jakĂŠkoliv to lĂ­bĂ­. PotĹ™ebujepocit, obsahuje nesrovbude kritizovat vaĹĄi pomalost a nete chvĂ­li myslet na jinĂŠ, mnohem nalosti, pĹ™edejte ji prĂĄvnĂ­kĹŻm k porozhodnost. příjemnÄ›jĹĄĂ­ souzenĂ­. BuÄ?tevÄ›ci. maximĂĄlnÄ› opatrnĂ­ nicBĂ˝k nesmĂ­te 21. 4.uspÄ›chat, - 21. 5. prostÄ› hrajte 4. - vylouÄ?eno, 21. 5. o Byk Ä?as.I 21. NenĂ­ kdyĹž tento tĂ˝denĹže partner V pracovnĂ­m procesu bude kritizovat pomalost a nenepatří mezi vaĹĄi ty nejĂşsse vyskytne komplirozhodnost. pěťnÄ›jĹĄĂ­, existuje zpĹŻsob, jak si kace, jako by se ztratil dĹŻleĹžitĂ˝ pĹ™ivydÄ›lat nÄ›jakou korunku nakĂłd21.a 4.nikdo nebude vÄ›dÄ›t, jak se BĂ˝k vĂ­c. StaÄ?Ă­- 21. jen 5.bĂ˝t ve sprĂĄvnou domĂĄ dĂĄl pokraÄ?ovat. MĹŻĹže se takĂŠ I kdyĹž tento tĂ˝den bu na sprĂĄvnĂŠm mĂ­stÄ›. O zvýťenĂ­ jednatmezi o finanÄ?nĂ­ uzĂĄvÄ›rku, kde nepatří ty nejĂşsplatu neŞådejte ĹĄĂŠfa pĹ™ed obÄ›dem bude zĂĄhadnÄ› chybÄ›t vÄ›tĹĄĂ­jak Ä?ĂĄstka. pěťnÄ›jĹĄĂ­, existuje zpĹŻsob, si s hladovĂ˝m Ä?lovÄ›kem se ĹĄpatnÄ› Nikdo ale nÄ›jakou nebude vÄ›dÄ›t, jak se pĹ™ivydÄ›lat korunku na-to jednĂĄ. mohlo zĂşÄ?astnÄ›nĂ­dobuvĂ­c. StaÄ?Ă­stĂĄt. jen VĹĄichni bĂ˝t ve sprĂĄvnou budou na pĹ™emýťlet. sprĂĄvnĂŠm BlĂ­Ĺženci 22. 5. -mĂ­stÄ›. 21.6. O zvýťenĂ­ platuPokud neŞådejte ĹĄĂŠfasamota pĹ™ed obÄ›dem vĂĄm 22. 5. - 21.6. se ĹĄpatnÄ› s BlĂ­Ĺženci hladovĂ˝m neprospÄ›je,Ä?lovÄ›kem tak vĂĄm ale na druhou NadřízenĂ­ majĂ­ s vĂĄmi jednĂĄ. stranu rozhodnÄ› neuĹĄkodĂ­. KrĂĄtproblĂŠm, vĂĄs ale nebavĂ­ se obhajokodobĂŠ odlouÄ?enĂ­ prospÄ›je dvojivat, kdyĹž vĹĄechno tak jasnĂŠ. JeBlĂ­Ĺženci 22. je5.proŞívajĂ­ - 21.6. prvnĂ­ cĂ­m, kterĂŠ partnernomĹže budete muset. Pokud promluvit vĂĄm samota skou krizi. SvĹŻj Ĺžal nikdy Oni se dostali do ĹĄpatnĂŠ uliÄ?ky, neneprospÄ›je, takvvĂĄm ale na druhou nezapĂ­jejte mĂ­stnĂ­m pohostinvidĂ­ to,rozhodnÄ› co vidĂ­te neuĹĄkodĂ­. vy. TentokrĂĄt nestranu KrĂĄtstvĂ­ mezi neznĂĄmĂ˝mi osobami posmĂ­te Ä?ekat, aĹž jak problĂŠm nakokodobĂŠ odlouÄ?enĂ­ chybnĂŠ povÄ›sti. prospÄ›je dvojineckterĂŠ sĂĄmproŞívajĂ­ dopadne, budete cĂ­m, prvnĂ­alepartnermusetkrizi. sami doSvĹŻj boje. Ĺžal JasnÄ› nikdy vyloĹžte skou Rak 22. 6. - 22. 7. svĂĄ stanoviska a smÄ›r cesty, kterĂ˝ nezapĂ­jejte mĂ­stnĂ­m Pokud v je vÄ›tĹĄinapohostinnavrhujete. stvĂ­ mezirodiny neznĂĄmĂ˝mi osobami poÄ?lenĹŻ narozena ve stejnĂŠm chybnĂŠ povÄ›sti. znamenĂ­, tak se mĂĄte na co těťit. RakĹŻm se totiĹž silnÄ› zapalujĂ­ lĂ˝tRak 22. 6. - 22. 7. Pokud je vÄ›tĹĄina Ä?lenĹŻ rodiny narozena ve stejnĂŠm znamenĂ­, tak se mĂĄte na co těťit. RakĹŻm se totiĹž silnÄ› zapalujĂ­ lĂ˝t-

    

 

 

HOROSKOP ListĹŻ 8. VĂĄhy 24. 9. - 23. 10. Kozorohod 22. 12. - 28. 20.1. HOROSKOP ListĹŻ od 28. 8.

Rak 22. 6. - 22. 7. KdyĹž jste pĹ™ed Ä?asem ka, aĹĽ je jim ĹĄestnĂĄct nebo ĹĄedesĂĄt. nastupovali do firmy, Je logickĂŠ, Ĺže kaĹždĂĄ generace svou mÄ›li jste pocit, Ĺže to je jistĂĄ zĂĄrulĂĄsku proŞívĂĄ jinak. UvÄ›domte si ka, kterĂĄ tady bude vÄ›Ä?nÄ›. Nebyl tento fakt, a tak si nedÄ›lejte legrajedinĂ˝ dĹŻvod, proÄ? by se o tom ci ze svĂ˝ch vnukĹŻ ani z dÄ›deÄ?kĹŻ. v posledka,mÄ›lo aĹĽ jepochybovat. jim ĹĄestnĂĄctPĹ™esto nebo ĹĄedesĂĄt. nĂ­ dobÄ› vnĂ­mĂĄte, Ĺže je vĹĄechno nÄ›Je Lev logickĂŠ, 23. 7.Ĺže- kaĹždĂĄ 23. 8. generace svou jak jinak. se UvÄ›domte na vĹĄech fronlĂĄsku proŞívĂĄĹ etří jinak. si Chybovat je lidskĂŠ, tĂĄch,fakt, dochĂĄzĂ­ ksiomezovĂĄnĂ­ vydajĹŻ tento a tak nedÄ›lejte proto odpusĹĽte případ- legrapropouĹĄtÄ›jĂ­ se ani pracovnĂ­ci, kteří ciaze dÄ›deÄ?kĹŻ. nĂŠ svĂ˝ch kĹ™ivdy,vnukĹŻ kterĂ˝ch sez kdysi dopusjsou ĂşdajnÄ› nadbyteÄ?nĂ­. tila blĂ­zkĂĄ osoba. MĹŻĹžete si bĂ˝t jis- 23. 8. Levti,23. Ĺže 7.tohoto Ä?lovĂ­Ä?ka hlodĂĄ Ä?ervĂ­k Lev 23. 7. - 23. 8. Chybovat lidskĂŠ, svÄ›domĂ­ a jenevĂ­, jak by se k vĂĄm MĹŻĹže vĂ˝jimeÄ?nÄ› dojĂ­t proto odpusĹĽte případpĹ™iblĂ­Ĺžil. RozvedenĂ­ partneĹ™i by se zvratukterĂ˝ch v nastĂĄlĂŠm vyvoji.dopusDosud nĂŠke kĹ™ivdy, se kdysi mÄ›li chovat dospÄ›le alespoĹˆ pĹ™ed vĂĄm vĹĄechno tila blĂ­zkĂĄ osoba.vychĂĄzelo MĹŻĹžete si naprosto bĂ˝t jissvĂ˝mi dÄ›tmi. najednou budeÄ?ervĂ­k vĹĄechti,ideĂĄlnÄ›, Ĺže tohoto Ä?lovĂ­Ä?kaale hlodĂĄ no jinak.a MĹŻĹže se pĹ™ihodit cokoli, svÄ›domĂ­ jak Panna 24.nevĂ­, 8. - 23. 9.by se k vĂĄm nÄ›komuRozvedenĂ­ se znelĂ­bĂ­te, moĹžnĂĄby se se obpĹ™iblĂ­Ĺžil. partneĹ™i Jste nepouÄ?itelnĂ­, jevĂ­ chovat novĂ˝ kolega nebo nadřízenĂ˝ a mÄ›li dospÄ›le alespoĹˆ pĹ™ed celĂ˝ Ĺživot dÄ›lĂĄte stĂĄle stejnĂŠ chyby. budete postavenĂ­ pĹ™ed neuvěřitelsvĂ˝mi ProÄ?dÄ›tmi. si dĹŻleĹžitĂŠ schĹŻzky a vĂ˝roÄ?Ă­ nĂ˝ fakt, Ĺže dĂĄl se s vĂĄmi uĹž nepoÄ?Ă­nezapisujete? ZejmĂŠna v tyto dny tĂĄ. Budete se sice9.brĂĄnit, ale jen vePanna 24. 8.na - nic 23. nesmĂ­te a na nikoho zapolice JstesloĹžitÄ›. nepouÄ?itelnĂ­, menout. NenĂ­ pravda, Ĺže jste pĹ™ecelĂ˝ Ĺživot dÄ›lĂĄte stejnĂŠorganizuchyby. pracovanĂ­, jenstĂĄle si ĹĄpatnÄ› Panna 24. 8. - 23.schĹŻzky 9. ProÄ? vĂ˝roÄ?Ă­tak jetesi dĹŻleĹžitĂŠ jak pracovnĂ­ aden, SklĂ­zĂ­te ĂşspÄ›chy, jako nezapisujete? ZejmĂŠna v tyto dny soukromĂ˝ Ĺživot. byste prochĂĄzeli rozknesmĂ­te na nic a nanĂĄdhernou nikoho zapovetlou NenĂ­ zahradou. VĹĄude je plno menout. VĂĄhy 24. 9. - pravda, 23. 10. Ĺže jste pĹ™ekvÄ›tĹŻ a krĂĄsnĂ˝ch vĹŻnĂ­. Jdete klidpracovanĂ­, jen si ĹĄpatnÄ› OdhalenĂ­ jednohoorganizunÄ›, nĂĄsleduje prĹŻvod den, vaĹĄich tak blĂ­zjete jak pracovnĂ­ tajemstvĂ­ vĂĄs sice nekĂ˝ch. VnĂ­mĂĄte, jak ostatnĂ­ jsou tasoukromĂ˝ Ĺživot. potěťí, ale aspoĹˆ vĂ­te, na Ä?em jste dy s vĂĄmi, ale pĹ™itom vy jste v Ä?ele a koho mĂĄte pĹ™ed sebou. Nejedna tohoto procesĂ­, zcela nezamÄ›nitelVĂĄhy 24.mĂĄ 9. -pocit, 23. 10. VĂĄha Ĺže prĂĄvÄ› teÄ? zaÄ?Ă­nÄ›. Radujte se,jednoho ale s mĂ­rou. VaĹĄi ceOdhalenĂ­ nĂĄ novĂ˝ Ĺživot a v mnohĂ˝ch přípastu prosvÄ›tluje nĂĄdhernĂ˝ tajemstvĂ­ sice ne-VaĹĄĂ­jas. dech je tovĂĄsi pravda. psychice potěťí, ale aspoĹˆ vĂ­te, nazmÄ›na Ä?em jste prospÄ›je pĹ™echodnĂĄ proa koho pĹ™ed sebou. NejednapostĹ™edĂ­.mĂĄte Vzhledem ke krĂĄsnĂŠmu VĂĄha mĂĄ pocit, Ĺže prĂĄvÄ› teÄ? zaÄ?Ă­nĂĄ novĂ˝ Ĺživot a v mnohĂ˝ch případech je to i pravda. VaĹĄĂ­ psychice prospÄ›je pĹ™echodnĂĄ zmÄ›na prostĹ™edĂ­. Vzhledem ke krĂĄsnĂŠmu po-

Jdete po sprĂĄvnĂŠ cestÄ›. Ä?asĂ­ zkuste tĹ™eba i prochĂĄzku v leTohle je pĹ™esnÄ› to, co se. jste uĹž dlouho hledali. HlavnÄ› si nenechte nikĂ˝m mluvit do vaĹĄich Ĺ tĂ­r 24. 10. - 22. 11. zĂĄmÄ›rĹŻ. NynĂ­ jste to jenom a jeDny jako stvoĹ™enĂŠ nom vy, kdo řídĂ­ vaĹĄe kroky.v leJste Ä?asĂ­ zkuste prochĂĄzku pro lĂĄsku,tĹ™eba pro iupevnÄ›cĂ­levÄ›domĂ­ PĹ™ed vĂĄse. nĂ­ vĂĄĹžnĂ˝cha samostatnĂ­. perspektivnĂ­ch znĂĄmi se uĹž brzy otevĹ™e obrovskĂĄ zlamostĂ­ a samozĹ™ejmÄ› i pro platotĂĄ 24. brĂĄna -do NepropaĹ tĂ­r 22.krĂĄlovstvĂ­. 11. nickĂŠ10. vztahy. V tomto obdobĂ­ se dejte proto pĹ™edÄ?asnÄ› beznadÄ›ji, Dny jako stvoĹ™enĂŠ neubrĂĄnĂ­te nostalgii a vzpomĂ­nkdyĹž ji jeĹĄtÄ› nevidĂ­te. pro lĂĄsku, prokteří upevnÄ›kĂĄm na ty, uĹž mezi nĂĄmi nenĂ­ jsou. vĂĄĹžnĂ˝ch znĂĄ-Ä?loJeĹĄtÄ› perspektivnĂ­ch ĹĄtÄ›stĂ­, Ĺže se objevĂ­ Ĺ tĂ­r 24. 10. 22. 11. mostĂ­ samozĹ™ejmÄ› pro platovÄ›k, akterĂ˝ udÄ›lĂĄ vei vaĹĄem ĹživotÄ› MĂĄte ze svych pracovnickĂŠ V tomto obdobĂ­ se dostvztahy. silnĂ˝ prĹŻvan. nĂ­ch ĂşspÄ›chĹŻ dobrĂ˝ apocit. Daří se neubrĂĄnĂ­te nostalgii vzpomĂ­nvĂĄmnavĹĄechno, na comezi si jen pomyslĂ­kĂĄm StĹ™electy,23.kteří 11. -uĹž 21. 12. nĂĄmi nete. Projekty vĂĄmĹžejdou od ruky, jsou. JeĹĄtÄ› ĹĄtÄ›stĂ­, se objevĂ­ Ä?lo-vaNemĹŻĹžete si zvykĹĄĂ­mkterĂ˝ heslem je, Ĺževenic nenĂ­ nemoĹžvÄ›k, nout na udÄ›lĂĄ fakt, Ĺže vaĹĄem vaĹĄe- ĹživotÄ› nĂŠ. silnĂ˝ JakĂŠkoli komplikace nechĂĄvĂĄte dost prĹŻvan. dÄ›ti uĹž nejsou malĂŠ a Ĺže se majĂ­ Ä?iza sebou, nepĹ™ipouĹĄtĂ­te si je. Jste le k svÄ›tu. VaĹĄe vĂ˝chova by se uĹž stĹ™edem pozornosti, jak StĹ™elec 23. omezit 11. - 21. jen 12. navnĂ­mĂĄte, nemÄ›la samĂŠ příkaostatnĂ­ dajĂ­ na vĹĄechno, NemĹŻĹžete zvyk- co Ĺ™eknete. zy a zĂĄkazy.si Diskutujte s nimi Jste pracĂ­ skuteÄ?nÄ› naplnÄ›ni. nout na fakt, Ĺžejejich vaĹĄe a respektujte nĂĄzory. Bude dÄ›titouĹžtanejsou malĂŠ a Ĺže se pro majĂ­jejich Ä?inejlepĹĄĂ­ příprava 11. - vĂ˝chova 21. 12. by se uĹž leStĹ™elec k svÄ›tu.23.VaĹĄe budoucĂ­ zamÄ›stnĂĄnĂ­ nebo studiPo dokonÄ?enĂ­ ĂşspěťnĂŠ- příkanemÄ›la um. omezit jen na samĂŠ nynĂ­ pĹ™i-- s nimi zyhoa projektu zĂĄkazy. siDiskutujte trochu jako nĂĄzory. v pasti. Neroza padĂĄte respektujte Kozoroh 22.jejich 12. - 20. 1. Bude se dĂĄl příprava tak, jak jste si tojelta CelĂŠ nejlepĹĄĂ­ pro dlouhĂŠ roky m jejich pĹ™edstavovali. ÄŒekali jstestudisnad budoucĂ­ zamÄ›stnĂĄnĂ­ podĹ™izujete kariĂŠĹ™e nebo veĹĄbouĹ™livÄ›jĹĄĂ­ reakce, moĹžnĂĄ i potlesk. um. kerĂ˝ soukromĂ˝ Ĺživot, ale pamatujZatĂ­m se vĂĄm ĹĄpatnÄ› dychĂĄ a nevĂ­te, Ĺže se brzy vĹĄe zmÄ›nĂ­. Nasadili te, jak dlouho bude DoKozoroh 22. vysokĂŠ 12. -to20. 1. trvat. jste příliĹĄ tempo, a potĹ™ekonce smysl pĹ™edCelĂŠ zvaĹžujete dlouhĂŠ roky m svĂŠho bujete si odpoÄ?inout. Snad jste si chozĂ­ho konĂĄnĂ­. Bude tĹ™eba, abyste podĹ™izujete kariĂŠĹ™e ani nevĹĄimli, Ĺže veĹĄse zaÄ?Ă­nĂĄte se o sobÄ› dali vÄ›dÄ›t jinde. kerĂ˝ soukromĂ˝ Ĺživot, ale pamatujsvĂ˝m partnerem odcizovat, kaĹždĂ˝ te, zĹževĂĄs se brzy vĹĄe zmÄ›nĂ­. Nasadiliale mĂĄ nejen jinĂŠ nĂĄzory, jstei přåtele. příliĹĄ vysokĂŠ tempo, a potĹ™ebujete si odpoÄ?inout. Snad jste si ani nevĹĄimli, Ĺže se zaÄ?Ă­nĂĄte se svĂ˝m partnerem odcizovat, kaĹždĂ˝ z vĂĄs mĂĄ nejen jinĂŠ nĂĄzory, ale i přåtele.

 

  HrozĂ­ vÄ›tĹĄĂ­ problĂŠm ms VodnĂĄĹ™ 21. 1. - 19. 2. technikou, kterou pĹ™i Dostanete to, po svĂŠ prĂĄci pouŞívĂĄte. MĹŻĹže zkolaÄ?em nejvĂ­ce touŞíte. bovat zdroj napĂĄjenĂ­, pracujete-li ZĂ­skĂĄte-li takĂŠ dĹŻvÄ›ru uzavĹ™enĂŠho například na poÄ?Ă­taÄ?Ă­ch, nebo buÄ?lovÄ›ka, snaĹžte se, abyste si ji takĂŠ de velkĂĄ na silniVodnĂĄĹ™ 21.dopravnĂ­ 1. - 19. 2.nehoda udrĹželi. PotĹ™ebujete se obklopit ci, kudy mĂĄteto,jet,po jste-li autodoDostanete spolehlivĂ˝mi osobami, kterĂ˝m nepravci. NedokĂĄĹžete se posunout Ä?em nejvĂ­ce touŞíte. jde jen o penĂ­ze - a takovĂ˝ch lidĂ­ je dĂĄl. UvÄ›domĂ­te si, ĹžeuzavĹ™enĂŠho svĹŻj Ĺživot si ZĂ­skĂĄte-li takĂŠ dĹŻvÄ›ru dnes opravdu mĂĄlo. BuÄ?te ke neřídĂ­tesnaĹžte kaĹždou vteĹ™inu jenom vy Ä?lovÄ›ka, se, abyste svĂ˝m bliĹžnĂ­m vlĂ­dnÄ›jĹĄĂ­.si ji takĂŠ sami. PotĹ™ebujete se obklopit udrĹželi. spolehlivĂ˝mi 2. - 20. 3.kterĂ˝m neRyby 20.osobami, 21. 1. - -19. 2. jdeVodnĂĄĹ™ jen o penĂ­ze a takovĂ˝ch MnohĂŠ Rybky se lidĂ­ je VĹĄechny krizovĂŠ oka-BuÄ?te ke dnes hodĂ­opravdu spĂ­ĹĄe kmĂĄlo. tĂ˝movĂŠ mĹžiky jsou zavlĂ­dnÄ›jĹĄĂ­. vĂĄmi, zasvĂ˝m bliĹžnĂ­m prĂĄci a podle toho by si mÄ›ly vyse se mĹŻĹžete vÄ›novat svĂŠ prĂĄci, bĂ­rat novĂŠ zamÄ›stnĂĄnĂ­. Proto si svym projektĹŻm. NenechĂĄvĂĄte se 20. 2. 20. Ryby dobĹ™e rozmyslete,3.zda pracovat na nikym dobĹ™e vĂ­te, Ĺže MnohĂŠznejistÄ›t, Rybky ĹživnostenskĂ˝ list Ä?ise nikoliv. NavznikĂĄ sprĂĄvnĂĄ vÄ›c. Pro inspiraci si hodĂ­ spĂ­ĹĄe tĂ˝movĂŠ bĂ­dku na kĹĄĂŠfovskĂŠ mĂ­sto zatĂ­m pravdÄ›podobnÄ› budete musetvy-nÄ›prĂĄci a podle -toho si mÄ›ly odmĂ­tnÄ›te jeĹĄtÄ› by nepĹ™iĹĄel vĂĄĹĄ Ä?as. kam novĂŠ zajet zamÄ›stnĂĄnĂ­. nebo takĂŠ nÄ›co novĂŠho bĂ­rat Proto si PotĹ™ebujete se nauÄ?it spoustu vÄ›cĂ­ nastudovat, ale dojde tak postupnÄ› dobĹ™e rozmyslete, zda pracovat - například jednĂĄnĂ­ s lidmi. na k vĂ˝raznĂŠmu posunu smÄ›rem ĹživnostenskĂ˝ list Ä?i nikoliv. NavpĹ™ed.na ĹĄĂŠfovskĂŠ mĂ­sto zatĂ­m bĂ­dku odmĂ­tnÄ›te - jeĹĄtÄ› nepĹ™iĹĄel vĂĄĹĄ Ä?as. Ryby 20. 2.se- 20. 3. spoustu vÄ›cĂ­ PotĹ™ebujete nauÄ?it Mohli byste byt malinko - například jednĂĄnĂ­ s lidmi. znejistÄ›ni. Nebude totiĹž vĹĄechno naprosto ideĂĄlnĂ­. ObjevĂ­ se problĂŠm, s kterĂ˝m si nebudete hned vÄ›dÄ›t rady. Jako byste na chvĂ­li uvĂ­zli v pasti, z kterĂŠ nemĹŻĹžete ven. ZĹŻstaĹˆte v klidu, pořådnÄ› si vĹĄechno promyslete, nÄ›kde je zvlĂĄĹĄtnĂ­ uzel, ktery se vĂĄm ale ke konci tĂ˝dne podaří rozvĂĄzat. 

Listopad NĂĄzev je odvozen od padĂĄnĂ­ listĂ­, kterĂŠ je v tuto roÄ?nĂ­ dobu ve stĹ™edoevropskĂ˝ch přírodnĂ­ch podmĂ­nkĂĄch typickĂŠ. V  římskĂŠm kalendĂĄĹ™i byl listopad devĂĄtĂ˝m mÄ›sĂ­cem (proto se jmenuje v  jinĂ˝ch jazycĂ­ch november, podle novem = devÄ›t). V roce 153 pĹ™. n. l. byly pĹ™idĂĄny jeĹĄtÄ› dalĹĄĂ­ dva mÄ›sĂ­ce. TeplĂ˝ říjen - studenĂ˝ listopad. ListopadovĂŠ hĹ™mÄ›nĂ­ pĹĄenici ve zlato mÄ›nĂ­. KdyĹž krtek v  listopadu ryje, budou na vĂĄnoce lĂŠtat komĂĄĹ™i. Stromy-li v  listopadu kvetou, sahĂĄ zima aĹž k lĂŠtu. PadĂĄ-li listĂ­ v  listopadu, jistÄ› brzy pĹ™ijde led, ale dlouho nepobude. StudenĂ˝ listopad - zelenĂ˝ leden. JestliĹže snĂ­h listopadovĂ˝ dlouho zĹŻstane, vĂ­ce neĹž hnĹŻj polĂ­m prospÄ›je. KdyĹž napadĂĄ snĂ­h na zelenĂŠ listĂ­, bude tuhĂĄ zima. JakĂ˝ listopad, takovĂ˝ bĹ™ezen.

LibereckĂŠ listy a agentura Bohemia WerBung pořådajĂ­ dalĹĄĂ­ roÄ?nĂ­k miss LibereckĂŠ listy. DĂ­vky, jejichĹž poĹ™adĂ­ urÄ?Ă­ SMS hlasy Ä?tenåřů, se mohou hlĂĄsit na e-mailu:

miss@Liberecke-listy.cz DĂ­vky i hlasujĂ­cĂ­ opÄ›t hrajĂ­ o  hodnotnĂŠ ceny. ÄŒtenĂĄĹ™i se budou na oplĂĄtku po nÄ›kolik mÄ›sĂ­cĹŻ setkĂĄvat na strĂĄnkĂĄch ListĹŻ s nejkrĂĄsnÄ›jĹĄĂ­mi dĂ­vkami Liberecka. NevĂĄhejte a pĹ™ihlaĹĄte se! ProfesionĂĄlnĂ­ fotografie vytvoří vĹĄem dĂ­vkĂĄm agentura Bohemia WerBung. Na www.fotowerbung.net si mĹŻĹžete prohlĂŠdnout snĂ­mky z minulĂ˝ch roÄ?nĂ­kĹŻ.

říjen 2012

15


MISS Liberecké listy IV. Hlasujte: MLL 23 na 900 06 06

Michaela Kropáčková, 24 let, Česká Lípa

Profesionální fotografie ve studiu i v terénu

Míry (prsa­‑pas­‑boky, výška): 86 – 61 – 84,168 cm Zájmy: nakupování, cestování, posezení s přáteli Oblíbené sporty: basketbal, in-line, beach volejbal Zaměstnání: hosteska

studio@fotowerbung.net

Čtvrtý ročník soutěže dívek z Liberce a Libereckého kraje - Miss Liberecké listy Opět se v Listech setkáváte s dívkami, které exkluzivně pro Listy a naši soutěž nafotila agentura BOHEMIA WERBUNG. Každá z dívek má své číslo, na které můžete posílat SMS hlasy a určit tak nejsympatičtější dívku Listů roku 2012. Dívka s nejvíce hlasy opět získá zahraniční zájezd a spoustu hodnotných cen. Vyhlášení Miss SMS Liberecké listy 2012 a Miss Liberecké listy 2012 se uskuteční na slavnostním večeru.

Foto © Luboš J. Marek; ww.fotowerbung.cz

Pravidla soutěže jsou jednoduchá. Pod každou dívkou je uveden tvar SMS a číslo, kam jí můžete poslat hlas (příklad: MLL 30, pošlete na č. 900 06 06). Cena je 6 Kč vč. DPH. SMS servis poskytuje Erika, a. s., Na Příkopě 9 - 11, Praha 1, 110 00. Podrobná pravidla najdete na www.libereckelisty.cz.

Průběžné výsledky hlasování 1. Veronika Arnoldová 2. Nikol Hotovcová 3. Martina Kotková 4. Lucie Ratajská 5. Petra Máslová 6. Michaela Stránská 7. Lucie Mrázková 8. Michaela Jeriová 9. Eva Slačíková 10. Hana Kotenová

MLL 1 MLL 19 MLL 16 MLL 9 MLL 13 MLL 3 MLL 11 MLL 17 MLL 4 MLL 6

CK PLUSTOUR M Nový Bor T. G. Masaryka 810 473 01 Nový Bor plustour@volny.cz Tel./fax: 487 725 155 Tel.: 487 721 330 GSM: 602 440 611

Hlasujte: MLL 24 na 900 06 06 Lékařský dům Praha 7, a. s. www.plasticka­‑chirurgie.us

Lucie Kulhánková, 22 let, Děčín Míry (prsa­‑pas­‑boky, výška): 86 – 64 – 94, 170 cm Zájmy: modeling, cestování, sport Oblíbené sporty: plavání, kolo, in-line Zaměstnání, škola: TUL

Foto © Luboš J. Marek; ww.fotowerbung.cz

Vítězka získá zájezd pro dvě osoby do Říma nebo Paříže

Listy 10/2012  

Martin Půta se křehké krajské kolice s Janem Korytářem bojí! Do party chtěl přibrat ODS. Sběrači kovů: Čechy už vykradli, na řadě je Německ...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you