Page 1

ЕКОЛОГІЯ СВІТОВОГО ОКЕАНУ Веб-навігатор


Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА

ЕКОЛОГІЯ СВІТОВОГО ОКЕАНУ Веб-навігатор

Випуск 3

Миколаїв 2017

2


УДК 504.4.054 Е-40 Укладачі: Т. Д. Корольова, завідуюча Електронним читальним залом Наукової бібліотеки НУК; Н. В. Джурміна, завідуюча сектором Наукової бібліотеки НУК.

Екологія Світового океану : Веб-навігатор. Вип. 3. / НУК ім. адм. Макарова, Наук. б-ка; уклад. Т. Д. Корольова, Н. В. Джурміна. – Миколаїв : НБ НУК, 2017. – 35 c. Третій випуск вебліографічного навігатора значно оновлено і доповнено новими веб-посиланнями на різні українські та міжнародні екологічні організації, проекти та портали, які займаються проблемами Світового океану.

(с) Наукова бібліотека НУК імені адмірала Макарова

3


ВСТУП Проблема використання і дослідження Світового океану є однією з глобальних проблем сучасності. Досить сказати, що Світовий океан займає 71% нашої планети і від господарського відношення до освоєння його багатств у значній мірі залежить добробут усіх народів Землі. Сьогодні Світовий океан зазнає значного антропогенного впливу, який призводить до серйозних негативних наслідків, у тому числі до зменшення відтворювання біологічних ресурсів. У деяких областях Світового океану виникла напружена екологічна ситуація, утворилися поля хронічного забруднення. Надходження забруднюючих речовин антропогенного походження, активне вилучення біологічних ресурсів стають постійно діючими екологічними факторами, які видозмінюють морські екосистеми. Вебліографічний навігатор «Екологія Світового океану» присвячено такій тематиці, як екологічний моніторинг Світового океану та його захист від забруднення. У ньому ви зможете знайти чималу кількість посилань на різні організації, установи, інститути, програми, які займаються екологічними проблемами. У навігаторі представлено посилання на різні українські та іноземні екологічні ресурси. Новий розділ «Періодичні видання» зібрав основні наукові та науково-популярні періодичні видання з екології та океанології.

4


Зміст Українські ресурси………………………………………6 Світові ресурси…………….…………………………....10 Періодичні видання…………………………………….28

5


Українські ресурси Офіційний сайт Міністерства екології і природних ресурсів України http://www.menr.gov.ua На офіційному web-сайті Мінекоресурсів можна ознайомитись із станом довкілля та екологічними проблемами України. Тут також розміщено інформацію від територіальних органів Головдержекоінспекції та інспекцій Мінекоресурсів України про випадки аварійних забруднень навколишнього природного середовища. Інститут біології південних морів ім. О. О. Ковалевського Національної Академії наук України http://bit.ly/2stJKg3 Інститут є науково-дослідним комплексом, входить до складу Відділення загальної біології НАН України і є базовою організацією Океанологічного центру НАН України. До структури Інституту входять: Одеський філіал, Дослідне виробництво ІНБЮМ, акваріум-музей, лабораторії, науково-допоміжні підрозділи, а також 13 науково-дослідних відділів. Сьогодні Інститут, будучи провідною науковою установою з питань збереження морського навколишнього середовища, стійкого розвитку і біорізноманіття, розробляє актуальні проблеми світової науки із створення нових технологій охорони навколишнього середовища і відтворення біологічних ресурсів. Одеська філія Інституту біології південних морів ім. О. О. Ковалевського Національної Академії наук України http://www.obibss.narod.ru/ Пріоритетний науковий напрям – дослідження структури, просторово-часової мінливості і функціонування морських екосистем у зв'язку з умовами місця існування. Район регулярних досліджень – високопродуктивні шельфові зони північнозахідної частини Чорного моря, включаючи пригирлові і дельтові ділянки річки Дунай, Дніпро-Бузького і Дністровського лиманів, а також інші прибережні відкриті і закриті акваторії (затоки, бухти, лимани), що випробовують підвищене антропогенне навантаження. 6


Український науковий центр екології моря http://bit.ly/2rFLjVl Український науковий центр екології моря (УкрНЦЕМ) – правонаступник Одеського відділу Державного океанографічного інституту (ОдВ ДОІН), заснованого в 1970 році. Він є головною організацією Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в галузі морських екологічних досліджень. УкрНЦЕМ – єдиний із суб’єктів державної системи екологічного моніторингу Чорного і Азовського морів, який забезпечує виконання всього комплексу завдань екологічного моніторингу. Морське відділення Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Національної академії наук України (УкрНДГМІ) http://www.uhmi.org.ua/sub/sevastopol/ Морське відділення УкрНДГМІ є головною науково-методичною та інформаційно-аналітичною установою морської мережі Державної гідрометеослужби України. Фонди відділення (філія Національного галузевого архіву Держгідромету) і створені на їхній основі комп’ютерні БД та ГІС постійно поповнюються даними спостережень з берегових гідрометеостанцій та регіональних обсерваторій. Деякі з цих виробничо-оперативних закладів виконують систематичні спостереження за фізичними та хімічними параметрами морського середовища прибережної смуги, маючи власні малотоннажні судна. Державна екологічна інспекція Азовського моря http://bit.ly/2rZ0OHl Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики щодо охорони навколишнього природного середовища; раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; поводження з відходами (окрім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами.

7


Національний антарктичний науковий центр http://bit.ly/2gUzxWs Сайт Національного антарктичного наукового центру Міністерства освіти і науки України.

Екопортал http://ecoportal.univ.kiev.ua/ Даний інформаційний ресурс створений для надання екологічної інформації, а також для обміну думками між людьми, яким не байдужий стан екології в місті Маріуполі і в Приазов’ї.

Комітет екологічного порятунку України http://eco-ua.org/ Львівська обласна громадська організація «Комітет екологічного порятунку України» зареєстрована Львівським обласним управлінням юстиції 26 вересня 2006 р. Основною метою її діяльності є об’єднання громадян для захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. Українська Водна Асоціація http://www.cleanwater.org.ua/ Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська Асоціація виробників водоочисної техніки та питної води» (Українська Водна Асоціація) була заснована у 1999 році з метою покращення механізмів забезпечення населення високоякісною питною водою, здійснення організаційної та методичної підтримки підприємств та організацій, що займаються виробництвом водоочисної техніки та питної води.

8


Суспільний екологічний Internetпроект ECOLOG http://ecolog.at.ua/ ECOLOG – інформаційний екологічний портал, який представляє статті, архів літератури, MP3, відео, фотогалерею, форум, дошку оголошень і Internet-магазин. Велика база з загальної (теоретичної), спеціалізованої (галузевої) і прикладної екології. GreenHome (Україна) http://greenhome.com.ua/ GreenHome – некомерційний Інтернет проект, присвячений екології, біології та близьким за тематикою до них галузям, а також альтернативній енергетиці. Проект існує завдяки підтримці людей різних професій, матеріального статку, віросповідання, які не байдужі до здоров’я майбутнього покоління. Проект є повністю самостійним та незалежним. Мета проекту – розвиток екологічної культури, пропагування бережливого ставлення до оточуючої природи у всіх її проявах, розробка та впровадження інформаційних заходів, направлених на збереження біологічного розмаїття на планеті. Український екологічний сервер http://proeco.visti.net/ Сайт ProEco був створений у 1998 році інформаційним центром ElVisti. На сторінках сайту Ви знайдете:  оперативні новини про екологічний стан в Україні та зарубіжжі;  фактографічну інформацію про екологічний стан регіонів України;  законодавчі акти, пов'язані з питаннями екології;  наукові публікації та відеосюжети. На сайті також є можливість самостійного пошуку наукової документації за допомогою створеної компанією ElVisti пошукової системи – PDF Science Search. Вся інформація на сайті ProEco отримана з відкритих джерел за допомогою системи моніторингу новин – InfoStream® і системи пошуку – PDF Science Search. Матеріали публікуються російською та українською мовами.

9


Промислова екологія http://eco.com.ua/ Сайт створений спільнотою фахівцівекологів. Вміщує матеріали конференцій, статті з екології, відеоматеріали, аналітичні статті, екологічне законодавство, лекції та реферати.

Світові ресурси 1001 вопрос об океане и 1001 ответ http://1001qfo.info/ Мета даного сайту – надати інформацію про різні аспекти сучасної науки про океан. Серед різноманітних питань розглянуто і питання екології океану.

Agreement on the Conservation of Cetaceans of the Black Sea, Mediterranean Sea and Contiguous Atlantic Area (ACCOBAMS) http://bit.ly/2tB7ygF Угода про збереження китоподібних Чорного і Середземного морів і прилеглої Атлантичної акваторії. Мета Угоди ACCOBAMS – скоротити загрози тваринам з сімейства китових у цьому районі Світового океану і розширити знання людей про них. APDRC http://apdrc.soest.hawaii.edu/index.php Азіатсько-Тихоокеанський науководослідний центр даних (APDRC) – міжнародний центр досліджень клімату, в якому основна увага приділяється Азіатсько-Тихоокеанському регіону. Центр прагне зрозуміти кліматичну систему і те, як вона може реагувати на діяльність людини, проводячи експерименти з комп'ютерними імітаційними моделями і аналізуючи численні прямі та віддалені спостереження, пов'язані з кліматом. APDRC забезпечує легкий доступ до широкого спектру кліматичних даних і продуктів та проводить дослідження для їх покращення. 10


Black Sea SCENE (Black Sea Scientific Network) http://www.blackseascene.net/ Міжнародний проект Європейського союзу FP6 Black Sea SCENE (Black Sea Scientific Network). Мета проекту – створити в регіоні Чорного моря наукову мережу провідних екологічних і соціоекономічних дослідницьких інститутів, університетів і неурядових організацій, а також організувати віртуальну інфраструктуру даних та інформації, яка буде поповнюватися і підтримуватися цими організаціями. Ця мережа дасть можливість поліпшити ідентифікацію, доступ, обмін, контроль якості і використання даних про Чорне море. Convention on the Prevention of Marine Pollution by Dumping of Wastes and other matter, London Convention http://bit.ly/2t2vzzL Конвенція про запобігання забруднення моря відходами та іншими матеріалами (Лондонська Конвенція). Принцип захисту екологічних систем Світового океану зобов’язує держави приймати всі необхідні заходи контролю по запобіганню і скороченню забруднення морського середовища та його збереженню за допомогою всіх можливих джерел. Danube River Protection Convention http://bit.ly/2t26cOO Конвенція про захист Дунаю, що представлена в базі даних Eionet (European Environmental Information and Observation Network) – Європейська екологічна інформаційно-спостережна мережа.

Earth and Ocean Sciences (Science.gov) http://bit.ly/2tAMXN8 Англомовні безкоштовні БД про геонауки з серверу наукової інформації США (Science. gov).

11


Earth Sciences (HighWire) http://home.highwire.org/ Наукові статті з геонаук Американського наукового архіву Hindawi Publishing Corporation, які складаються з таких підтем: екологічна геологія, геохімія, геологічний час, геоморфологія, геофізика, лимнологія, морська геологія, мінералогія тощо.

Earth Systems: The Source for Environment Information http://mrw.elsevier.com/eses/ Earth Systems – довідкова база даних компанії Elsevier, що включає основні напрямки наук про навколишнє середовище, і є частиною міждисциплінарної платформи ScienceDirect. База даних організована з використанням предметної ієрархії, розробленої спеціально для неї, щоб дозволити дослідникам і студентам знайти інформацію, яка їм потрібна, швидко і легко. Encyclopedia of Earth http://bit.ly/2unr4jd Електронний довідник про Землю, її природні середовища та їх взаємодію з суспільством. Наповнюється вченими, викладачами, фахівцями-практиками та іншими експертами. Контент корисний для студентів, викладачів, науковців, фахівців та широкого загалу.

FAO Species Identification and Data Programme (SIDP) http://www.fao.org/fishery/sidp Визначник риб і безхребетних Середземного моря на сайті UN Food and Agriculture Organization. У ньому представлена більшість чорноморських видів. На сайті FAO представлена відкрита, відмінно організована база даних з вилову риби, зокрема, в Чорному морі.

12


Global Environment Facility – GEF https://www.thegef.org/ Global Environment Facility, GEF (Глобальний екологічний фонд, ГЕФ) — незалежний міжнародний фінансовий суб'єкт, чия діяльність реалізується через Програму розвитку ООН, Програму охорони навколишнього середовища ООН і Світовий банк. ГЕФ надає кошти на фінансування додаткових витрат для того, щоб проект став екологічно привабливим. Global Nest http://www.gnest.org/ Global Nest — міжнародна асоціація вчених, технологів, інженерів та інших зацікавлених груп, що беруть участь в усіх наукових і технологічних аспектах навколишнього середовища, а також у застосуванні методів, спрямованих на сталий розвиток. Головною метою організації є підтримка та сприяння поширенню інформації про найсучасніші методи для поліпшення якості життя на основі розробки і застосування технологій і політики, дружньої до навколишнього середовища. Організація випускає однойменний журнал. Intergovernmental Oceanographic Commission (IOC) of UNESCO http://ioc-unesco.org/ IOC був створений у 1960 р. як Центр міжнародної співпраці і координації для дослідження, розвитку, захисту морського навколишнього середовища. На регіональному рівні він координує інформацію про утворення цунамі в Тихому та Індійському океанах, Північно-східній Атлантиці, Середземному і Карибському морях. International Association for the Physical Sciences of the Oceans (IAPSO) http://bit.ly/2t2au92 IAPSO – одна з восьми Асоціацій Міжнародного Союзу Геодезії і Геофізики (IUGG). Сайт розповідає про IAPSO і його діяльність. Він також забезпечує доступ до початкових сторінок на океанографічні ресурси і посилання на інші організації.

13


International Convention for the Prevention of Pollution from Ships, 1973, as modified by the Protocol of 1978 relating thereto (MARPOL 73/78) http://bit.ly/2s2VYZJ Міжнародна конвенція про запобігання забруднення від суден (MARPOL 73/78). Конвенція MARPOL – головна міжнародна угода про запобігання забруднення вод Світового океану різними видами суден. International Maritime Organization (IMO) http://www.imo.org/ Міжнародна морська організація (ММО) – міжурядова організація. Вона є спеціалізованою установою ООН; служить апаратом для співпраці і обміну інформацією з технічних питань, пов’язаних з міжнародним торговим судноплавством. Діяльність ММО направлена на відміну дискримінаційних дій, які зачіпають міжнародне торгове судноплавство, а також на ухвалення норм (стандартів) щодо забезпечення безпеки на морі і на запобігання забрудненню з суден навколишнього середовища, в першу чергу, морського. International Society for Reef Studies http://www.coralreefs.org/ Міжнародне товариство з вивчення рифів (ISRS) було засновано в 1980 р. Як визначено в його конституції, головне завдання товариства – розповсюдження наукових знань про коралові рифи як живі, так і скам’янілі.

Maritime Space: Maritime Zones and Maritime Delimitation http://bit.ly/2trEfwD Відділ з питань океану та морського права (DOALOS), Управління з правових питань Секретаріату Організації Об'єднаних Націй підготували базу даних, в якій представлено повну інформацію з міжнародного морського права, національне законодавство, договори про делімітацію морських кордонів. Крім того, БД містить інші довідкові матеріали, такі як таблиці, що 14


вказують на статус Конвенції Організації Об'єднаних Націй з морського права, та інші. MarLIN – The Marine Life Information Network http://www.marlin.ac.uk/ Інформаційна мережа про морське життя – MARLIN є ініціативою Морської біологічної асоціації Великобританії (MBA). MARLIN є піонером у використанні Інтернету для розповсюдження якісної інформації про морське біорізноманіття північно-східної Атлантики. MARLIN пропонує інформаційні ресурси для підтримки та раціонального використання морського середовища. National Climate Change and Wildlife Science Center https://nccwsc.usgs.gov/ Сайт Національного наукового центру змін клімату і дикої природи, який забезпечує інструментами та інформацією, необхідними для розробки і запуску стратегій управління, спрямованих на вплив змін клімату на рибу, диких тварин та середовища їх існування. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) http://www.noaa.gov Національне управління океанічних і атмосферних досліджень – федеральне відомство у структурі Міністерства торгівлі США; займається різними видами метеорологічних і геодезичних досліджень і прогнозів для США, вивченням Світового океану і атмосфери. Попереджає населення про можливі руйнівні природні катастрофи. Створено у 1970 р. Nature Time http://bit.ly/2sUcwY9 Сайт екологічної грамотності. Мета проекту Nature Time полягає в підвищенні загальної екологічної грамотності, у зміні нашого способу життя на більш «зелений», безпечний для здоров'я і усвідомлений по відношенню до природи і до проблем екології.

15


NOAA. National Centers for Environmental Information (NCEI) https://www.nodc.noaa.gov/ Національні центри екологічної інформації США розміщують і надають публічний доступ до одного з найбільших та найзначніших архівів екологічних даних на Землі. Штаб-квартира розташована в місті Ешвілл, штат Північна Кароліна. У 2015 році він був створений у результаті злиття Національного центру кліматичних даних (NCDC), Національного центру геофізичних даних (NGDC) і Національного центру океанографічних даних (NODC). Керівник – Томас Р. Карл, який був директором NCDC до злиття. Створення NCEI грунтується на різкому збільшенні попиту на дані та інформацію про навколишнє середовище. NCEI розміщує і надає доступ до більш ніж 20 петабайт комплексних атмосферних, прибережних, океанічних і геофізичних цифрових даних, наприклад, інформацію про глибину океану, дані про поверхню Сонця, мільйони звітів про опади і зображення в режимі реального часу. NOAA Central Library www.lib.noaa.gov Центральна бібліотека Національних центрів екологічної інформації США представляє широкий спектр матеріалів і даних про зміни клімату. Вона також виконує функції федеральної депозитарної бібліотеки для публікацій федерального уряду США.

OceanColor https://oceancolor.gsfc.nasa.gov/ Сайт OceanColor проекту NASA. Можна подивитися супутникові фотографії будь-якого району Землі, зокрема Чорного моря, знімки спектрометрів, що дають карти розподілу хлорофілу на поверхні морів, й інші знімки. Фотографії знаходяться у відкритому доступі.

16


OceanExpert (UNESCO project) https://www.oceanexpert.net/ OceanExpert підтримується з 1997 р. IODE Group of Experts on Marine Information Management (GE-MIM). OceanExpert є вільним продуктом, але може використовуватися тільки для некомерційних цілей.

Oceanographers.net www.oceanographers.net Найкорисніший з океанологічних ресурсів, що з’явилися за останній час. Є системою форумів, в яких можна знайти відповідь практично на будь-яке питання, що стосується океанології.

Oceans and Law of the Sea (United Nations) http://bit.ly/1tpZZBd Сайт з міжнародного морського законодавства. На сайті представлено Конвенцію ООН з морського права. Вона передбачає нормативне регулювання наступних міжнародно-правових інститутів:  територіальне море і прилегла зона;  протоки, які використовуваються для міжнародного судноплавства;  континентальний шельф;  відкрите море;  режим островів;  міжнародний район морського дна. OceanTeacher (UNESCO project) http://oceanteacher.org/ OceanTeacher – це різноманітні навчальні матеріали з океанографії. Система OceanTeacher складається з двох компонентів: цифрової бібліотеки та навчальних модулів.

17


ODINBLACKSEA – The Ocean Data and Information Network for the Black Sea http://odinblacksea.iode.org/index.php ODINBLACKSEA була створена в ході XIX сесії IODE Committee (Трієст, Італія, березень 2007 р.) з рекомендації IODEXIX.10. Цілі проекту: надання допомоги в розробці, експлуатації та зміцненні національних океанографічних даних (і інформації) центрів і підрозділів ADU країн Чорного моря і встановлення океанографічних даних та інформаційної мережі серед них шляхом застосування IOC/IODE Ocean Data Portal (ODP); забезпечення професійної підготовки та освіти в області океанографічних даних і управління інформацією, а також збір даних з урахуванням вимог оперативної океанографії та застосуванням стандартних форматів і методологій, які визначені в IOC/IODE; зміцнення національного і регіонального рівня інформованості для океанографічних даних і управління інформацією та інші. Project Building Capacity for а Black Sea Basin Observation and Assessment System supporting Sustainable Development (ENVIROGRIDS @ Black Sea Basin) http://www.envirogrids.net/ ENVIROGRIDS планує розробити наглядову систему для Чорноморського басейну для того, щоб зберігати, аналізувати, візуалізувати і розповсюджувати найбільш важливу інформацію про минулий, сьогоденний і майбутній стани цього регіону, щоб оцінювати і передбачати його стійкість і уразливість. Система буде заснована на ультрасучасній технології з використанням найбільших «gridded» комп’ютерних систем, що є у світі. ENVIROGRIDS служитиме точкою відліку для розвитку Глобальної системи спостереження за Землею (GEOSS).

18


Scientific Committee on Oceanic Research (SCOR) http://www.scor-int.org/ SCOR – Центр міжнародної співпраці з планування і проведення океанографічних досліджень.

SESAME http://www.sesame-ip.eu/ Southern European Seas: Assessing and Modeling Ecosystem Changes – Міжнародний проект Європейського союзу SESAME («Південно-європейські моря: оцінка і моделювання екосистемних змін»). Координатор проекту – Грецький центр морських досліджень (HCMR). Surface Ocean – Lower Atmosphere Study (SOLAS) http://solas-int.org/ Міжнародна Конвенція СОЛАС – проект міжнародної ініціативи дослідження. Складається з більш ніж 1500 вчених з 23 країн світу. Основною метою проекту є досягнення кількісного розуміння основних біогеохімічних, фізичних взаємодій та зворотних зв’язків між океаном і атмосферою, та, як ця пов'язана система впливає на клімат і зміну навколишнього середовища. The Commission on the Protection of the Black Sea Against Pollution http://bit.ly/2uNXZOB Комісія із захисту Чорного моря від забруднення займається відстежуванням виконання Угоди про захист Чорного моря від забруднення (Бухарестська Угода), її протоколів і стратегічного плану дій з екологічного захисту і реабілітації Чорного моря (остання версія прийнята в 2009 р.).

19


The WorldFish Center http://www.worldfishcenter.org Центр WorldFish – автономна, некомерційна організація. Його було створено як міжнародний центр у 1977 р. Місія Центру – скоротити бідність і голод, покращуючи умови рибальства, примножуючи аквакультуру.

U.S. Geological Survey http://www.usgs.gov/ Американський геологічний сервер надає наукову інформацію з біології, географії, геології, водних та мінеральних ресурсів.

United Nations Atlas of the Oceans http://www.oceansatlas.org/ Інформаційну систему «Атлас» створено для вчених, студентів і менеджерів з метою ознайомлення з питаннями вивчення проблем океанів та морів, а також берегової охорони. Над підтримкою «Атласу» працює міжвідомчий координаційний центр ООН.

Water: Science and Issues http://www.waterencyclopedia.com/ Англомовна онлайн-енциклопедія статей про воду.

World Meteorological Association http://bit.ly/1pG4N3K Мета Всесвітньої метеорологічної організації – міжнародна співпраця у визначенні клімату, вивченні гідрології, водних ресурсів і екологічних проблем; сприянні безпеці і благополуччя людей у всьому світі, економічній вигоді всіх націй.

20


Арктический и Антарктический научно-исследовательский институт http://www.aari.ru/main.php Державна установа «Арктический и Антарктический научно-исследовательский институт» (ДУ «ААНИИ») належить Федеральній службі з гідрометеорології і моніторингу навколишнього середовища (Росгідромет) і є єдиною в Росії науководослідницькою установою, яка проводить комплексне вивчення полярних регіонів Землі. Всероссийский научноисследовательский институт геологии и минеральных ресурсов Мирового океана имени академика И. С. Грамберга https://www.vniio.org/ Всеросійський науково-дослідний інститут геології і мінеральних ресурсів Світового океану імені академіка І. С. Грамберга в даний час є головною (базовою) науковою організацією Міністерства природних ресурсів РФ в області геологічного вивчення континентального шельфу, Світового океану, Арктики і Антарктики. ВНДІ Океангеологія, як головна організація, брав ключову участь у підготовці і реалізації багатьох федеральних і галузевих програмних документів, що визначають стратегію розвитку морської геологічної галузі Росії в цілому та її базового Інституту. Государственное учреждение «ГИДРОМЕТЦЕНТР РОССИИ» http://meteoinfo.ru/ Державна установа «ГИДРОМЕТЦЕНТР РОССИИ» є провідною науково-дослідною і оперативнометодичною установою Росгідромета в області гідрометеорологічних прогнозів. У розділі «Моря і океани» представлені матеріали:  щільність льодового покриву в Арктиці;  щільність льодового покриву в Антарктиці;  поточна обстановка в океанах і морях (огляд);  температура води на поверхні морів: поточні значення;  карти середніх кліматичних значень температури поверхні Світового океану; 21


 прогноз вітрового хвилювання у Світовому океані;  поточне перебування льодового покриву на морях. Государственное учреждение «Государственный гидрологический институт» (ГУ «ГГИ») http://bit.ly/2vNq9GF Державний Гідрологічний Інститут (ДГІ) – провідна науково-дослідна установа Росії в області гідрології суші і водних ресурсів. Інститут функціонує у складі Федеральної служби з гідрометеорології і моніторингу навколишнього середовища. Государственное учреждение «Государственный океанографический институт» Росгидромета http://www.oceanography.ru/ Державна установа «Государственный океанографический институт» Росгідромета, заснований в 1943 р., має великий досвід з гідрометеорологічного і екологічного забезпечення робіт з пошуку, розвідки і експлуатації морських нафтогазових споруд у морях. Государственное учреждение Дальневосточный региональный научноисследовательский гидрометеорологический институт (ДВНИГМИ) http://rus.ferhri.ru/ ДСНДГМІ проводить масштабні наукові дослідження з гідрометеорології Далекого Сходу і навколишніх морів Тихого океану в рамках Федеральних цільових програм «Світовий океан» і «Гідрометеорологічне забезпечення народного господарства» та ін. В інституті на правах оперативного управління знаходяться 13 суден, з них 10 необмеженого району плавання і 3 одиниці малого флоту. Единая система информации об обстановке в Мировом океане (ЕСИМО) http://www.esimo.ru/ ЄСІСО є міжвідомчою розподіленою системою інформації про стан у Світовому океані, яка функціонує на основі існуючих інформаційних систем Росгідромета, Міноборони Росії, МПР Росії та інших відомств відповідно до узгодженого порядку і стандартів взаємодії; підтримує на 22


постійній основі бази метаданих і інформації регламентованого змісту, технології доступу, обміну, інтеграції інформаційних ресурсів відомств для повноцінного інформаційного забезпечення діяльності з вивчення Світового океану, моніторингу його стану і використання його ресурсів. Зелёный Парус http://bit.ly/2tVTcGV Cайт створено силами організації «Зелёный Парус» і присвячено вивченню і збереженню різних водоймищ.

Институт биологии моря Дальневосточного отделения Российской академии наук имени А. В. Жирмунского http://www.imb.dvo.ru/ Основними напрямами наукових досліджень ІБМ є:  вивчення фауни і флори, екології і продуктивності біоти далекосхідних морів і прилеглих акваторій Тихого океану;  розробка наукових основ охорони, відтворення і раціонального використання біологічних ресурсів шельфу;  дослідження адаптації, онтогенезу і еволюції морських організмів, медикобіологічні дослідження. Институт глобального климата и экологии (ИГКЭ) http://www.igce.ru/about/ Основне завдання Інституту – вивчення зміни клімату, забруднення природного середовища і його екологічних наслідків. Досліджуються як фундаментальні закономірності цих явищ і процесів, так і прикладні аспекти їх моніторингу і оцінки в регіональному, континентальному і глобальному масштабах. Наукова діяльність ІГКЕ зосереджена на дослідженнях таких процесів, як антропогенні зміни Світового океану (забруднення, його екологічні наслідки, наслідки зміни клімату).

23


Институт Океанологии им. П. П. Ширшова РАН http://www.ocean.ru/ Інститут Океанології ім. П. П. Ширшова (ІОРАН) РАН є найстарішим і найбільшим російським дослідницьким центром в області океанології. Основним завданням ІОРАН є комплексне вивчення Світового океану і морів Росії на основі уявлення про єдність фізичних, хімічних, біологічних і геологічних процесів; створення наукових основ прогнозування мінливості клімату Землі; раціонального використання морських ресурсів і забезпечення екологічної безпеки на користь стійкого розвитку людства. Мировой океан http://www.okeanavt.ru/ Інформаційно-новинний портал про Світовий океан. Розглядаються питання: океаносфера, походження океану, клімат океану, структура вод Світового океану та ін. Великий інтерес представляють розділи фото- і відеодокументів, а також екологічна анімація.

Мировой океан. Экология мировых океанов http://bit.ly/2rYp8Ot Енциклопедія економіста містить понад 1000 статей і охоплює найбільш важливу інформацію, необхідну для отримання вищої професійної освіти. Система навігації сайту надає можливість зручно орієнтуватись серед численних статей, представлених у 18 основних предметах. Екологічні проблеми представляють статті, розміщені в розділах: ареали, тваринний світ, льодовики, наука, нейтральні води, відпочинок, охорона природи, течії і екологія.

24


MOEMORE.COM http://www.moemore.com/index.html Сайт moemore.com – путівник по морях, океанах і курортах. Матеріали сайту базуються на «Енциклопедії Кольера», «Енциклопедії Кругосвет» та інших джерелах.

Научно-производственное объединение «Тайфун» (НПО «Тайфун») http://www.typhoon.obninsk.ru/ Науково-виробниче об'єднання «Тайфун» – державна установа, одна з провідних науково-дослідних установ Федеральної служби Росії з гідрометеорології і моніторингу навколишнього середовища (Росгідромета). НВО «Тайфун» є правонаступником наступних державних установ: Інституту експериментальної метеорології, Центрального конструкторського бюро гідрометеорологічного приладобудування і Регіонального центру «Моніторинг Арктики» Росгідромета. Океанолог.ру http://www.oceanolog.ru/ Океанолог.ру – науково-популярний портал про воду, землю та небо. Цікава підбірка статей з океанології, метеорології, гідрології, картографії; велика фотогалерея.

Океанология http://bit.ly/2tNeFSy

Науково-популярний блог про Світовий океан і його мешканців. Серед найцікавіших рубрик потрібно відзначити такі, як: міфи і легенди про океан, морські льоди і айсберги, історії кораблів, історії маяків, морські музеї світу.

25


Отдел региональной геоэкологии и морской геологии Федерального государственного унитарного предприятия «Всероссийский научноисследовательский геологический институт им. А. П. Карпинского» (ФГУП «ВСЕГЕИ») http://bit.ly/2tWdkZz Деякі досягнення: розроблені і практично випробувані принципи та методи геоекологічних досліджень на шельфі і в берегових зонах, проведені масштабні спеціалізовані (прикладні) геоекологічні дослідження (Балтійське і Біле моря, Ладозьке озеро, Баренцево море і Кольська затока, Карське і Аральське моря, Норільськ та ін.). Океанология. Океанография. Сообщество российских океанологов http://www.oceanographers.ru/ Портал російських океанологів представляє інформацію про експедиції і дослідження Світового океану. У розділі «Про науку» можна ознайомитися з легендарними суднами, великими подорожами і видатними дослідниками океану. Тихоокеанский океанологический институт им. В. И. Ильичева Дальневосточного отделения Российской академии наук (ТОИ ДВО РАН) http://www.poi.dvo.ru/ Тихоокеанський океанологічний інститут ДСО РАН створений з метою розвитку фундаментальних досліджень і рішення прикладних задач, пов'язаних з освоєнням Тихого океану і прилеглих до нього морів. Федеральная целевая программа «МИРОВОЙ ОКЕАН» http://okeany.com/ Єдина система інформації про становище у Світовому океані розробляється в рамках Х підпрограми Федеральної цільової програми «Світовий океан» (ФЦП «Світовий океан»). Мета підпрограми полягає у створенні Єдиної системи інформації про становище у Світовому океані, заснованої на існуючих відомчих системах, і спрямованої на інформаційне забезпечення різноманітної морської діяльності.

26


Федеральное государственное унитарное предприятие «Атлантический научно-исследовательский институт рыбного хозяйства и океанографии (АтлантНИРО)» Федерального агентства по рыболовству http://www.atlantniro.ru/ Сьогодні АТЛАНТНІРО – провідний науково-дослідний інститут з вивчення сировинної бази рибальства в Балтійському морі, Атлантичному океані, південносхідній частині Тихого і західній частині Індійського океанів. Мета досліджень інституту – створення наукових основ раціональної експлуатації біоресурсів і ефективного їх використання на базі сучасних технологій. Федеральное государственное учреждение культуры «МУЗЕЙ МИРОВОГО ОКЕАНА» http://world-ocean.ru Музей Світового океану організований 12 квітня 1990 року. Згідно Статуту, Музей Світового океану здійснює наукові дослідження, є республіканським центром наукових досліджень і науково-методичної роботи в області вивчення історії дослідження і природи океану. Місія Музею Світового океану – всебічне уявлення про океан як планетарний феномен за допомогою музейних засобів. Центр океанографических данных (ЦОД) http://bit.ly/2uMOAXK Центр океанографічних даних (ЦОД) був створений у листопаді 1964 р. Його створення стало важливим рішенням, що заклало науково-організаційну і правову основу формування державного фонду даних (ДЕРЖФОНДА) з океанографії, забезпечення цими даними установ всіх міністерств і відомств, що здійснюють вивчення океанів і морів, використання їх ресурсів.

27


Экологический портал http://ecology-portal.ru/ Екологічний портал, присвячений екології, як галузі науки. Представлена велика екологічна бібліотека і підбірка відеоматеріалів.

Періодичні видання Aquatic Biology http://bit.ly/2tBt9te Aquatic Biology (AB) є мультидисциплінарним форумом для дослідження біології організмів у морських, солоних і прісних водах. Видається Міжнародним інститутом екології (ECI), Німеччина. Підтримує відкритий доступ.

Aquatic Microbial Ecology http://bit.ly/2vNQ0yc Aquatic Microbial Ecology (AME) – провідний журнал у своїй галузі, охоплює всі аспекти динаміки мікроорганізмів води, зокрема віруси, прокаріоти та еукаріоти – планктонічні та бентосові, автотрофні та гетеротопічні – у морських, лімневих і солоноватських середовищах. Видається Міжнародним інститутом екології (ECI), Німеччина. Підтримує відкритий доступ.

Annual Review of Marine Science http://bit.ly/2uMPWBM Щорічник публікується з 2009 року. Надає інформацію в галузі морських наук. Основні теми: біологічні, хімічні, геологічні та фізичні проблеми океанографії, екологія Світового океану, огляд технологічних досягнень з вивчення морського середовища. Доступ до статей за передплатою.

28


Deep-Sea Research Part I: Oceanographic Research Papers http://bit.ly/2uM9u9K Матеріали журналу присвячені результатам оригінальних наукових досліджень, вирішенню інструментальних проблем та нових лабораторних методів у морських науках. Він унікальний у галузі океанографії у своєму міждисциплінарному підході, що охоплює широкий спектр питань, пов'язаних з геологічними, фізичними, математичними, хімічними та біологічними аспектами океану, морського дна та прикордонного шару між атмосферою та океаном. Видається видавництвом Elsevier і є частиною міждисциплінарної платформи ScienceDirect. Підтримує відкритий доступ. Deep-Sea Research Part II: Topical Studies in Oceanography http://bit.ly/2uVqv1t Журнал публікує статті з актуальних проблем багатьох міжнародних та міждисциплінарних проектів, що проводяться в океанографії. Окрім цих спеціальних випусків, журнал публікує збірники статей, представлених на конференціях. Спеціальні випуски мають електронні додатки нетекстового матеріалу (цифрові дані, зображення, відео тощо), які публікуються в ScienceDirect. Журнал було створено у 1993 році. Видається видавництвом Elsevier і є частиною міждисциплінарної платформи ScienceDirect. Підтримує відкритий доступ. FacePla.net http://www.facepla.net FacePla.net – екологічний дайджест, покликаний освітлювати останні новини і досягнення не тільки в області захисту навколишнього середовища. Одна з пріоритетних цілей журналу – створити позитивний імідж екологічно доброзичливому способу життя; показати те, що кожна людина здатна зробити свій внесок до справи збереження нашої планети і цивілізації на ній.

29


International Journal of Oceans and Oceanography (IJOO) https://www.ripublication.com/ijoo.htm Міжнародний журнал «Океани та океанографія» (IJOO) публікує роботи з усіх дисциплін та галузей морських наук: морська хімія, морська фізика, морська геофізика, морська геологія, проміжна вода, морська біогеохімія, морська біологія, морська екологія, морське середовище, забруднення морського середовища, мінеральні органічні забруднювачі, прибережні катастрофи, радіонукліди, географічні інформаційні системи (ГІС), морські масиви, коралові рифи, рибальство, аквакультура, економіка рибної промисловості, управління рибальством, морська метеорологія, гідродинаміка, механіка рідини, динаміка прибережних і океанських об'єктів, гідравлічна і океанська техніка, пляжна ерозія, застосування дистанційного зондування, моделювання водних систем, моделювання узбережжя в лиманах, управління прибережною смугою. Основною метою цього журналу є публікація та надання всеосяжної інформації, що охоплює всі аспекти океанів та океанографії, а також лімномію прибережних водно-болотних угідь у зв'язку з регіональними базами та океанами, включаючи прибережні лагуни, озера та лимани. Видається у Коледжі природничих наук Національного університету ГаньнюнгВоню, Корея. Підтримує відкритий доступ. Journal of Physical Oceanography (JPO) http://bit.ly/2uNGttS Журнал фізичної океанографії публікує дослідження, пов'язані з фізикою океану і процесами, що діють на його кордонах. Також є статті, які досліджують взаємодію з іншими компонентами систем Землі (наприклад, океан-атмосфера, фізикобіологічні та фізико-хімічні взаємодії), а також дослідження інших систем (наприклад, озер та лабораторних резервуарів), оскільки вони спрямовані на розуміння океану або його ролі в системі Землі. Видається Американським метероологічним товариством. Доступ надається через передплату.

30


Limnology and Oceanography http://bit.ly/2gUK43U Журнал публікує оригінальні статті, включаючи наукові огляди, про всі аспекти лімнології та океанографії. Журнал створюється Американським товариством лімнології та океанографії (ASLO). Щорічно публікуються шість випусків, а також спеціальні випуски, присвячені актуальним і цікавим темам для широкого кола учасників ASLO. Доступ надається через передплату. Marine Ecology http://bit.ly/2vyhRDg Журнал публікує оригінальні матеріали щодо структури та динаміки морських бентосових і пелагічних екосистем, а також розглядаються питання зв'язку між екологією та еволюцією морських організмів. З 2013 року видається тільки електронна версія. Офіційний журнал Stazione Zoologica di Napoli. Журнал публікується у співпраці з Societa Italiana di Biologia Marina, а також Асоціацією італійської океанології і лімнології. Входить до БД Wiley (Blackwell Verlag GmbH). Доступ надається через передплату, але частина статей є у відкритому доступі. Marine Ecology Progress Series http://bit.ly/2eFKXMR Marine Ecology Progress Series (MEPS) – головний журнал у своїй галузі, охоплює всі аспекти морської екології, фундаментальні та прикладні. Основні теми включають мікробіологію, ботаніку, зоологію, дослідження екосистем, біологічну океанографію, екологічні аспекти рибальства та аквакультури, забруднення, охорону навколишнього середовища, збереження та управління ресурсами. Видається Міжнародним інститутом екології (ECI), Німеччина. Підтримує відкритий доступ.

31


Meteorological Monographs http://bit.ly/2trqDla Видається Американським метероологічним товариством (AMS). Метеорологічні монографії AMS – це тематичні збірки рецензованих, оригінальних статей, статей та інших матеріалів з метеорології і тісно пов'язаних з ними сфер, які не відображаються в журналах AMS. На сайті журналу повні тексти доступні безкоштовно, а друковані копії доступні за окрему плату. Архівні номери доступні через Книжковий магазин AMS та Springer (PDFкниги). Ocean Modelling http://bit.ly/2gUTo83 Головне завдання «Ocean Modeling» полягає у забезпеченні швидкого спілкування між тими, хто зацікавлений у моделюванні океану, чи то шляхом прямого спостереження, чи то через аналітичні числові або лабораторні моделі, включаючи взаємодію між фізичними та біогеохімічними або біологічними явищами. Крім основних рецензованих статей, журнал надає оглядові документи, попередні повідомлення та обговорення. Видається видавництвом Elsevier і є частиною міждисциплінарної платформи ScienceDirect. Підтримує відкритий доступ. Ocean Science Journal https://link.springer.com/journal/12601 Ocean Science Journal (OSJ) – міжнародний журнал, метою якого є досягнення прогресу та поширення інформації в галузі океанографії. Журнал публікує оригінальні дослідницькі статті, огляди та замітки з усіх областей океанографії, включаючи фізичну океанографію, біологічну океанографію/морську біологію, хімічну океанографію/морську хімію, геологічну океанографію/морську геологію та забруднення морів (аналіз та моніторинг забруднюючих речовин, водна токсикологія, екотоксикологія). Видається видавництвом Springer. Входить до БД Springer Nature. Підтримує політику відкритого доступу.

32


OCEANOLOGIA http://bit.ly/2umZJ0x Океанологія – офіційний журнал Комітету морських досліджень та Інституту океанології Польської академії наук, є міжнародним журналом, в якому публікуються результати оригінальних досліджень у галузі морських наук з акцентом на європейські моря. Виходить з 1971 р. 4 рази на рік. Рецензується видавництвом Elsevier і є частиною міждисциплінарної платформи ScienceDirect. Підтримує відкритий доступ. Russian Meteorology and Hydrology https://link.springer.com/journal/11983 Журнал «Russian Meteorology and Hydrology» забезпечує всебічний огляд метеорологічних і гідрологічних досліджень на території колишнього Радянського Союзу. Покриття включає прогнозування погоди; зміни клімату, глобальні і регіональні; модифікацію погоди; океанічну гідродинаміку і коливання рівня моря; вітри, шторми і урагани; агрометеорологічні умови і врожайність сільськогосподарських культур; забруднення навколишнього середовища; гідрометеорологічні інструменти спостереження; атмосферну турбулентність і безпеку польотів; іоносферні дослідження; геомагнітну активність; арктичні і антарктичні дослідження; річковий стік. Журнал публікується під егідою Федеральної Служби з гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища Російської Федерації під редакцією В. В. Асмуса, відомого на міжнародному рівні за його роботами з космічної гідрометеорології. Всі статті, опубліковані в журналі, знаходяться на сайті Springer. Доступ надається через передплату.

33


Shipbuilding & marine infrastructure http://smi.nuos.edu.ua/ Журнал «Кораблебудування і морська інфраструктура» підтримує політику відкритого доступу. Видається Національним університетом кораблебудування імені адмірала Макарова з вересня 2014 року. Матеріали, опубліковані в журналі «Кораблебудування і морська інфрастуктура», вважаються фаховими у галузі технічних та економічних наук. Електронна копія журналу у відкритому доступі розміщується на сайті, а також зберігається в загальнодержавній реферативній базі даних «Україніка наукова» (вільний онлайновий доступ до ресурсів на Web-сервері Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського): http://www. nbuv.gov.ua. Журнал видається за підтримки Морського інженерного бюро, Zaliv Shipbuilding Design. Екологічна безпека http://bit.ly/2uMUV5z Науковий журнал Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського. Рік заснування: 2008. Тематика: управління екологічною безпекою, розробка та експлуатація систем екологічного моніторингу, забезпечення сталого розвитку, екологічний менеджмент і аудит, оцінка та прогнозування техногенного впливу на довкілля, розробка екологічно безпечних технологій, процесів і устаткування. Підтримує відкритий доступ. Екологічна безпека та природокористування http://ebzr.nung.edu.ua/uk Збірник наукових праць Київського національного університету будівництва і архітектури. Рік заснування: 2008. Тематика: природокористування, екологічне управління урбанізованими екосистемами, інформаційні системи екологічного управління, екологічна безпека розвитку і функціонування природних та індустріальних екосистем. Підтримує відкритий доступ.

34


Екологія та ноосферологія http://www.uenj.cv.ua/ Екологія та ноосферологія – перший екологічний журнал України, що висвітлює актуальні проблеми екології та ноосферології, а також шляхів їх вирішення за допомогою фундаментальних і прикладних досліджень, консолідації інтелектуального та наукового потенціалу в інтересах екології, охорони навколишнього середовища, здоров'я і життя людини. Номери журналу в архіві з 2002 р., доступні у повнотекстовому варіанті (pdf-формат). Метеорология и гидрология http://www.mig-journal.ru/ «Метеорология и гидрология» – єдиний в СНД щомісячний науково-технічний журнал, що висвітлює основні проблеми і досягнення вітчизняної та світової гідрометеорологічної науки і практики, питання моніторингу забруднення природного середовища і клімату; методи прогнозування погоди, змін клімату. Доступ до статей на платній основі. Український антарктичний журнал http://uaj.uac.gov.ua/ Наукове видання Українського антарктичного центру, присвячене дослідженням вітчизняних науковців в Антарктиці. Архів публікацій з 2003 року. Підтримує відкритий доступ.

Экология и жизнь http://www.ecolife.ru/

Науково-популярний журнал «Экология и жизнь» буде корисний найширшому колу практичних екологів, викладачів і всім, кого цікавить майбутнє людства і власної сім’ї, стан навколишнього середовища, економіки і політики в цій області в регіонах нашої країни і за кордоном, а також стан природних ресурсів – від води і повітря, до нафти і газу. Особлива увага приділяється екологічній освіті, вихованню і освіті (матеріали для практики викладання містяться в кожному з розділів). Архів журналу у відкритому доступі. 35

Экология моря 17  
Экология моря 17  

...

Advertisement