Page 1

RODZINA MODELI LEXUS

POZNA BLIŻE RODZINĘ MODELI LEXUS azda próbna to najlepszy sposób, aby osobiście przekonać się, jak niezwykłe są samochody Lexus. Zapraszamy do autoryzowanych salonów Lexusa lub na naszą krajową stronę www.lexus-polska.pl, gdzie można zarezerwować jazdę próbną.

© 2011 Lexus Europe* zastrzega sobie prawo do zmiany wszelkich szczegółów specyfikacji i wyposażenia bez uprzedniego powiadomienia. Szczegóły specyfikacji i wyposażenia mogą być ponadto modyfikowane w celu dostosowania ich do lokalnych warunków i wymagań. Szczegółowe informacje na temat zmian koniecznych w danym kraju lub regionie można uzyskać w autoryzowanych salonach Lexusa w danym regionie. Uwaga: pojazdy przedstawione na ilustracjach i specyfikacje zamieszczone w niniejszej broszurze mogą różnić się od modeli i elementów wyposażenia dostępnych w danym kraju lub regionie. Kolor nadwozia pojazdu może nieznacznie odbiegać od przedstawionego na ilustracjach w niniejszej broszurze. Więcej informacji można znaleźć w naszej witrynie internetowej: www.lexus-polska.pl

Aby uzyskać więcej informacji w Internecie na temat samochodów Lexus zeskanuj ten znak używając telefonu komórkowego.

Dbałość o stan środowiska naturalnego to jeden z priorytetów Lexusa. Stosujemy wiele rozwiązań, które do minimum ograniczają wpływ, jaki wywierają nasze samochody na środowisko naturalne. Dotyczy to całego cyklu od prac projektowych, poprzez produkcję, dystrybucję, sprzedaż, aż po wycofywanie zużytych pojazdów z eksploatacji. Dilerzy udzielają wszelkich informacji na temat wymagań wynikających z przepisów o postępowaniu z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. *Lexus Europe jest oddziałem spółki Toyota Motor Europe NV/SA. Wydrukowano w Europie, wrzesień 2011


LEXUS, OFICALNY DOSTAWCA EGO NAAŚNIESZE WYSOKOŚCI KSIĘCIA MONAKO


RODZINA MODELI LEXUS

04–17 Wprowadzenie

18–23 Lexus Hybrid Drive

24–25 CT 200h

26–27 RX 450h

28–29 GS 450h

30–31 LS 600h i LS 600h L

32–33 LS 460 i LS 460 AWD

34–35 RX 350

36–37 IS 200d i IS 220d

38–39 IS 250

40–41 IS 250C

42–43 IS F

44–47 Dane techniczne i eksploatacja Lexusa 03


STYMULUEMY ZMIANY Od powstania marki Lexus w 1989 roku fundamentalną zasadą naszej marki jest dążenie do perfekcji. Filozofia ta zrewolucjonizowała rynek samochodów luksusowych dzięki światowej klasy produktom oraz niezrównanej obsłudze klienta. Dążenie do perfekcji Lexus od zawsze łączy z promowaniem innowacji i przełamywaniem barier dzięki stosowaniu nowych technologii i odważnemu myśleniu. Weźmy na przykład napęd hybrydowy Lexus — Lexus Hybrid Drive — przełomowe osiągnięcie inżynierskie, stosowane obecnie w pierwszej na świecie rodzinie samochodów luksusowych z napędem w pełni hybrydowym, między innymi w crossoverze RX 450h i nowym kompaktowym modelu CT 200h. Konsekwentne promowanie innowacji w połączeniu z tradycyjnym zaangażowaniem w zapewnienie najwyższej jakości pozwala marce Lexus od lat zajmować pozycję lidera w dziedzinie pojazdów przyjaznych środowisku — i tworzyć luksusowe samochody, które oczarowują inteligencją, nowoczesnością i przyjemnością z jazdy.

04


05


WZORNICTWO NAWYŻSZE KLASY Przyjęty przez projektantów Lexusa język artystycznego wyrazu — L-finezja — redukuje wyrafinowaną formę do jej stanu „czystego” i umożliwia przekazanie idei dynamizmu w sposób subtelny i finezyjny. Powstają w ten sposób samochody o śmiałej formie, przyszłościowe, a jednocześnie eleganckie. Wystarczy bliżej przyjrzeć się nowemu Lexusowi, by stopniowo zacząć dostrzegać intrygujące elementy wzornictwa: śmiało ukształtowane atrapy chłodnic, czy charakterystyczne dla marki okna tylne układające się w trójkąt. A także innowacyjne, wykonane w technologii LED reflektory i światła do jazdy dziennej nowego CT 200h, które nawiązują do charakterystycznego dla Lexusa motywu grotu strzały. W kabinie każdego Lexusa na kierowcę i pasażerów czeka nowoczesny, ergonomiczny kokpit, który dosłownie odgaduje życzenia swojego użytkownika, a także mnóstwo rozwiązań i detali sprawiających, że każda podróż przebiega komfortowo i bezproblemowo.

06


07


08


DYNAMIKA I WYRAFINOWANIE Samochody Lexus są projektowane z myślą o zapewnieniu kierowcom wyjątkowej przyjemności z jazdy i zrównoważeniu emocji z wyrafinowaniem. Począwszy od nadwozia o dużej sztywności i wytrzymałości, poprzez najlepsze w klasie parametry aerodynamiczne, szerokie wykorzystanie lekkich materiałów konstrukcyjnych, aż po zawieszenie wywodzące się z konstrukcji samochodów wyścigowych — wszystko to gwarantuje kierowcy pewność w każdej sytuacji, a jednocześnie mnóstwo pozytywnych emocji podczas prowadzenia. Niemal bezgłośne pełnohybrydowe układy napędowe, aksamitnie pracujące silniki benzynowe V6 i V8 oraz innowacyjne jednostki Diesla sprawiają, że jazda Lexusem to czysta przyjemność. Zaawansowane systemy kontroli przyczepności i hamowania – takie jak system zintegrowanego zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) — współpracują z precyzyjnym układem kierowniczym wspomaganym elektrycznie.

09


10


INNOWACYNE TECHNOLOGIE Każdy Lexus jest samochodem niezwykłym także dlatego, że zastosowano w nim szereg nowatorskich rozwiązań technicznych. Na przykład RX 450h to pierwszy crossover w swojej klasie wyposażony w diodowe (LED) reflektory świateł mijania. Wewnątrz pojazdu znajdziemy Remote Touch — prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie do obsługi centralnego ekranu wielofunkcyjnego. Z kolei nasz flagowy sedan LS 600h L może być wyposażony w rozkładany tylny fotel z funkcją masażu „Shiatsu”. Nie sposób przy tym pominąć kwestii o zasadniczym znaczeniu — szeregu rozwiązań minimalizujących wpływ naszych pojazdów na środowisko naturalne. Na przykład CT 200h oferuje kierowcy 4 tryby jazdy: Eco, Normal, Sport i EV (tryb samochodu elektrycznego). Nasz nowy kompakt wyposażony jest w plastikowe wykładziny bagażnika wytworzone z żywicy uzyskiwanej z trzciny cukrowej, natomiast jako jedna z opcji wykończenia oferowane są wstawki pozyskane z uprawianych lokalnie, szybko rosnących drzew bambusowych.

11


12


LEXUS — SAMOCHÓD GOŚCINNY Samochody marki Lexus intuicyjnie przewidują potrzeby użytkownika, sprawiając, że każdy czuje się w nich jak w domu. „Człowiek w centrum uwagi” to dewiza naszych inżynierów. Przykładem takiego „gościnnego” rozwiązania jest system oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, który ciepło wita użytkownika zbliżającego się do samochodu, stopniowo oświetlając mu drogę. Przejawy dbałości o komfort użytkowników można znaleźć w każdym najmniejszym detalu: za przykład posłużyć może kamera cofania, która przekazuje obraz zza Lexusa na ekran w centralnej konsoli, by kierowca nie musiał oglądać się przez ramię. Inteligentny układ sterowania klimatyzacją wykrywa silniejsze nasłonecznienie jednej strony samochodu i odpowiednio dostosowuje sposób chłodzenia. Liczy się dosłownie każdy detal, dlatego na przykład w naszym luksusowym sedanie LS wszystkie drzwi są wyposażone w ultra ciche silniki elektryczne umożliwiające ich ciche domknięcie.

13


INTERPRETACA LUKSUSU Wszystkie oferowane dziś modele samochodów Lexus wyznaczają standardy w dziedzinie ergonomii, wzornictwa i jakości wykończenia. Kierowca, siedząc w elektrycznie regulowanym fotelu zapewniającym znakomite trzymanie boczne, otoczony jest przez kokpit dający poczucie przestronności, zaprojektowany z myślą o uważnej, a przy tym odprężającej jeździe. Czegokolwiek by nie dotknąć, ma się tutaj poczucie obcowania z najwyższą jakością. akość widoczna jest na każdym kroku, na przykład w kierownicy obszytej skórą, pięknie wykończonej tapicerce siedzeń i elegancko wykończonych wstawkach z drewna lub aluminium. Zastosowana na szeroką skalę izolacja akustyczna – w większości wykonana z materiałów ekologicznych — zadziwia swoją skutecznością, nawet przy prędkościach autostradowych. Kabina Lexusa jest idealnym miejscem relaksu, któremu sprzyja także wysokiej klasy wyposażenie audio, takie jak system Mark Levinson® Premium Surround.

14


15


16


ZAAWANSOWANE SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA Chociaż przykładamy wagę do wszystkich detali, to jeśli chodzi o bezpieczeństwo, kieruje nami szczególna determinacja. O bezpieczeństwo dbamy na każdym poziomie. Wyciszenie kabiny i ergonomia kokpitu sprzyja koncentracji i separuje kierowcę od czynników rozpraszających uwagę. System kontroli stabilności pojazdu (VSC) oraz zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) dbają o to, by pojazd zachowywał się przewidywalnie. Wszystkie samochody Lexus mogą być również wyposażone w system ochrony przedzderzeniowej (PCS), który za pomocą radaru wykrywa przeszkody przed pojazdem. eśli, mimo ostrzeżenia kierowcy i aktywowania wspomagania hamowania awaryjnego, kolizja jest nieunikniona, system PCS załącza hamulce w celu maksymalnego zredukowania prędkości przed uderzeniem i napina pasy bezpieczeństwa przednich foteli.

17


NAPĘD W PEŁNI HYBRYDOWY W roku 2005 Lexus wprowadził na rynek przełomowy model RX 400h z napędem hybrydowym. Od tamtej pory na całym świecie sprzedano ponad 250 000 samochodów wyposażonych w napęd Lexus Hybrid Drive. Obecnie wciąż jesteśmy jedynym producentem aut klasy premium oferującym całą gamę modeli z napędem w pełni hybrydowym. W każdym z tych pojazdów znajdziemy niezwykle zaawansowany technicznie układ napędowy. Rozwiązania stosowane przez Lexusa gwarantują znakomitą charakterystykę pracy napędu, niemal bezgłośną pracę, liniowe przyspieszanie, mniejsze zużycie paliwa i ograniczenie emisji substancji szkodliwych. Napęd w pełni hybrydowy Lexusa jest dostępny w czterech przełomowych modelach samochodów: kompaktowym CT 200h; crossoverze RX 450h, modelu GS 450h — hybrydowym sedanie o znakomitych osiągach; a także we flagowym modelu LS 600h — luksusowym sedanie ze stałym napędem na wszystkie koła (AWD).

18


19


LEXUS HYBRID DRIVE: Inteligentne połączenie nowoczesnego silnika benzynowego, silników elektrycznych i akumulatora hybrydowego sprawia, że napęd hybrydowy Lexus przyczynia się do znacznej redukcji zużycia paliwa, a jednocześnie zapewnia znakomite osiągi w każdej sytuacji drogowej. Gdy silnik benzynowy jest wyłączony, a pojazd napędzany jest tylko przez silniki elektryczne, nie jest zużywane paliwo, a do atmosfery nie są wydzielane szkodliwe substancje. Ponadto w modelach RX 450h, LS 600h i CT 200h kierowca może wybrać tryb samochodu elektrycznego (EV), w którym przy niskich prędkościach, na krótkich dystansach, samochód napędzany jest tylko silnikiem elektrycznym i nie emituje do atmosfery żadnych substancji szkodliwych. W porównaniu z przeciętnymi nowymi samochodami pojazdy w pełni hybrydowe Lexus* wydzielają o 70% mniej substancji tworzących smog. * W bardziej zaawansowanych pojazdach — określanych jako pełnohybrydowe (Full Hybrid) — silnik spalinowy i silnik elektryczny harmonijnie współpracują ze sobą. W odróżnieniu od pojazdów klasy Mild Hybrid, samochody pełnohybrydowe wykorzystują silnik elektryczny nie tylko przy ruszaniu — silnik elektryczny może bowiem także samodzielnie napędzać auto. Wszystkie samochody hybrydowe Lexus należą — i zawsze należały — do grupy Full Hybrid.

20


21


AK DZIAŁA NAPĘD HYBRYDOWY LEXUS?

RUSZANIE I ROZPOCZĘCIE JAZDY Podczas ruszania, silnik elektryczny może rozpędzić Lexusa z napędem w pełni hybrydowym do 45 km/h, czerpiąc energię z akumulatora. Na tym etapie pojazd porusza się niemal bezgłośnie, nie zużywa benzyny i nie wydziela substancji szkodliwych do atmosfery.

22 AK DZIAŁA NAPĘD HYBRYDOWY LEXUS?

USTABILIZOWANE WARUNKI JAZDY Przy prędkościach powyżej 45 km/h do akcji po cichu włącza się silnik benzynowy, który nadal w razie potrzeby wspomagany jest przez silnik(i) elektryczny/-e. Dzięki niemal perfekcyjnej koordynacji obu źródeł napędu w pełni hybrydowego Lexus zapewnia wyjątkowy komfort jazdy — w połączeniu z niskim poziomem emisji i zużyciem paliwa.


INTENSYWNE PRZYSPIESZANIE Gdy kierowca zdecydowanie naciśnie pedał przyspieszenia, napęd elektryczny od razu zaczyna wspomagać silnik benzynowy. Pojazd otrzymuje „zastrzyk” momentu obrotowego pozwalający na natychmiastowe rozpoczęcie przyspieszania.

WYTRACANIE PRĘDKOŚCI, ZATRZYMYWANIE, HAMOWANIE Podczas wytracania prędkości lub zatrzymywania pojazdu silnik benzynowy wyłącza się, a poziom emisji spada do zera. Gdy kierowca naciśnie pedał hamulca lub zdejmie nogę z pedału przyspieszenia, aktywuje się układ hamowania regeneracyjnego, który przechwytuje energię kinetyczną — w innych pojazdach bezpowrotnie traconą. Energia kinetyczna zostaje zamieniona na elektryczną i zostaje zmagazynowana w akumulatorze napędu hybrydowego. Między innymi ten proces sprawia, że akumulatora tego nigdy nie trzeba doładowywać z zewnątrz. AK DZIAŁA NAPĘD HYBRYDOWY LEXUS? 23


• Napęd hybrydowy Lexus, 136 KM • Emisja CO2: od 87 g/km • E-CVT, napęd na przednie koła • Tryby EV, ECO, NORMAL i SPORT • Znakomite właściwości aerodynamiczne, reflektory LED • Nawigacja z dyskiem twardym, Remote Touch • Zawieszenie tylne typu double-wishbone • 8 poduszek powietrznych, w tym kolanowe, ochrona przedzderzeniowa (PCS)

24 CT 200h


CT 200h KOMPAKT Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM Nowy CT 200h z napędem w pełni hybrydowym to przełomowy samochód dla pokolenia kierowców myślących o przyszłości. Ten piękny 5-drzwiowy Lexus oferuje znakomite osiągi, typowe dla technologii pełnego napędu hybrydowego, w połączeniu z wyjątkowo niskim poziomem emisji CO2 — od 87 g/km — i zużyciem paliwa — od 3,8 l/100 km. Zastosowano w nim napęd hybrydowy Lexus drugiej generacji, który stanowi inteligentne połączenie nowoczesnego 1,8-litrowego silnika benzynowego działającego w cyklu Atkinsona, silnika elektrycznego o dużej mocy i zaawansowanego technicznie, kompaktowego akumulatora. W trybie samochodu elektrycznego (EV, ang. Electric Vehicle) nowy, przyjazny dla środowiska CT 200h, będzie poruszał się niemal bezgłośnie, nie zużywając paliwa i nie wydzielając do atmosfery szkodliwych substancji. CT 200h to samochód dynamiczny i dający wiele satysfakcji z jazdy, a przy tym doskonale wykonany, komfortowy i innowacyjny — jak przystało na Lexusa.

CT 200h 25


RX 450h CROSSOVER Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM Oto crossover stworzony zgodnie z dalekosiężną wizją, który oferuje osiągi, właściwości jezdne i komfort luksusowego sedana, a jednocześnie elastyczność dużego samochodu SUV. Napęd hybrydowy Lexus w modelu RX 450h to połączenie 3,5-litrowego silnika benzynowego V6 z silnikiem elektrycznym o dużej mocy. Zdecydowane naciśnięcie pedału przyspieszenia skutkuje płynnym, liniowym wzrostem prędkości. Rozpędzanie od 0 do 100 km/h trwa zaledwie 7,8 sekundy. ednak, co naprawdę zaskakuje w samochodzie tej wielkości z napędem 4x4 , średnia emisja CO2 wynosi zaledwie 145 g/km (140 g/km w wersji z napędem na przednie koła). Wewnątrz kierowcę i pasażerów witają piękne siedzenia ze skórzaną tapicerką i wyrafinowane wyposażenie. RX 450h to perfekcyjny samochód do podróży służbowych i rekreacyjnych.

26 RX 450h


• Napęd hybrydowy Lexus, 299 KM • Emisja CO2: 140 (napęd na przednie koła) lub 145 (E-FOUR) g/km • E-CVT, napęd na przednie koła lub E-FOUR • Tryby EV i ECO • 19-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, reflektory LED • Wyświetlacz HUD, Remote Touch • Zawieszenie pneumatyczne lub aktywne stabilizatory, VDIM • 10 poduszek powietrznych, ochrona przedzderzeniowa (PCS)

RX 450h 27


• Napęd hybrydowy Lexus, 345 KM • Emisja CO2: 179 g/km • E-CVT, napęd na tylne koła • 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, reflektory HID z I-AFS • Skóra półanilinowa, system audio Mark Levinson® • Układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS), VDIM • 8 poduszek powietrznych, ochrona przedzderzeniowa (PCS)

28 GS 450h


GS 450h SEDAN O ZNAKOMITYCH OSIĄGACH, Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM Sedan GS 450h to kolejny krok przybliżający Lexusa do ideału pod względem bezpieczeństwa dla środowiska, jak i przyjemności z jazdy. Krok ten uczyniono poprzez zastosowanie napędu hybrydowego Lexus, który stanowi inteligentne połączenie 3,5-litrowego silnika benzynowego V6 o znakomitej kulturze pracy oraz silnika elektrycznego o dużej mocy. GS 450h przyspiesza liniowo do 100 km/h w czasie zaledwie 5,9 i dowodzi, że możliwa jest idealna harmonia między dynamicznymi osiągami, stylem i komfortem jazdy. Idealnie wyciszona kabina sprzyja odprężeniu, a liczne ergonomiczne rozwiązania — w tym system nawigacji z 40-gigabajtowym dyskiem twardym i elektronicznie sterowana klimatyzacja — sprawiają, że każda podróż staje się przyjemnością.


LS 600h / LS 600h L LUKSUSOWY SEDAN Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM Sercem flagowego modelu Lexusa jest najnowocześniejszy układ napędu hybrydowego spośród stosowanych w seryjnie produkowanych samochodach. Oferuje on niespotykaną dotąd kombinację znakomitego przyspieszenia, płynnej pracy, niewielkiego zużycia paliwa i niskiego poziomu emisji. Napęd jest przekazywany stale na wszystkie koła przez układ AWD, który zapewnia przewidywalne zachowanie pojazdu nawet w najtrudniejszych warunkach. Emanujące spokojem wnętrze Lexusa LS 600h to ilustracja talentów najlepszych na świecie rzemieślników: ręcznie wykończona skóra, drewno o pięknej strukturze, perfekcyjnie wykonane szwy. Zaś wersja LS 600h L o wydłużonym rozstawie osi to nasze ostatnie, jak dotąd, słowo w klasie samochodów luksusowych.

LEXUS, OFICALNY DOSTAWCA EGO NAAŚNIESZE WYSOKOŚCI KSIĘCIA MONAKO


• Napęd hybrydowy Lexus, 445 KM • Emisja CO2: 218 (LS 600h) lub 219 (LS 600h L) g/km • E-CVT, napęd na wszystkie koła (AWD) • Tryby EV i ECO • 19-calowe obręcze kół ze stopów lekkich z hamulcami Brembo®, reflektory LED • Fotele tylne z funkcją masażu i systemem rozrywkowym • Układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS), VDIM • Maks. 11 poduszek powietrznych, zaawansowana ochrona przedzderzeniowa (PCS) LS 600h / LS 600h L 31


• Silnik benzynowy V8 o pojemności 4,6 l, 381 (LS 460) lub 367 (LS 460 AWD) KM • 8-biegowa przekładnia automatyczna, napęd na tylne (RWD) lub na wszystkie koła (AWD) • 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, reflektory HID z I-AFS • 19-głośnikowy system audio Mark Levinson®, system rozrywkowy dla pasażerów z tyłu • Układ korekcji sztywności zawieszenia, VDIM, VGRS • 8 poduszek powietrznych, zaawansowana ochrona przedzderzeniowa (PCS) 32 LS 460 / LS 460 AWD


LS 460 / LS 460 AWD LUKSUSOWY SEDAN Z SILNIKIEM V8 Połączenie najbardziej zaawansowanych technologii motoryzacyjnych i kunsztu japońskich rzemieślników z walorami artystycznymi sprawiło, że LS 460 kreuje nową wizję luksusowego sedana. Pod elegancko ukształtowaną maską kryje się potężny silnik benzynowy V8 o pojemności 4,6 litra, który płynnie współpracuje z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów, wyznaczając nowe standardy dynamiki jazdy i kultury pracy. Zaawansowana technologia stałego napędu na wszystkie koła zastosowana w nowym modelu LS 460 AWD gwarantuje jeszcze lepszą przyczepność i pewność prowadzenia w trudnych warunkach drogowych. Nowoczesne limuzyny LS rozpieszczają pasażerów komfortem i systemami rozrywkowymi, ale przy tym wyposażone są w pionierskie technologie wspomagające pracę kierowcy, takie jak monitorowanie aktywności kierowcy, utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu (LKA) i inteligentny asystent parkowania.

LS 460 / LS 460 AWD 33


RX 350 LUKSUSOWY CROSSOVER Z SILNIKIEM V6 RX 350 to nowoczesny wszechstronny pojazd klasy crossover, który oferuje komfort i jakość wykończenia eleganckiego sedana. Moc benzynowego silnika V6 o pojemności 3,5 litra przekazywana jest na wszystkie koła przez płynnie działającą automatyczną przekładnię 6-biegową i elastyczny system AWD z aktywnym sterowaniem momentem obrotowym. Bogate wyposażenie standardowe i ergonomiczna kabina gwarantuje komfort i przyjemność z prowadzenia. W wielu miejscach przestronnego wnętrza dostrzeżemy praktyczne i pomysłowo zaprojektowane schowki — na przykład wielofunkcyjną konsolę centralną. Pomyślano także o dużym i elastycznym przedziale bagażowym, za sprawą którego RX 350 nadaje się do transportowania większych ładunków.

34 RX 350


• Silnik benzynowy V6 o pojemności 3,5 l, 277 KM • 6-biegowa przekładnia automatyczna z trybem sekwencyjnym, napęd na wszystkie koła (AWD) • 19-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, dach panoramiczny • Remote Touch, system audio Mark Levinson® • Zawieszenie pneumatyczne, VDIM • 10 poduszek powietrznych, ochrona przedzderzeniowa (PCS)

RX 350 35


IS 200d / IS 220d DYNAMICZNY SEDAN Z SILNIKIEM DIESLA Śmiało, ostro zarysowana sylwetka nadwozia sportowych sedanów IS 200d i IS 220d emanuje dynamizmem i charakterystyczną dla Lexusa „L-finezją”. Prowadząc Lexusa IS, ma się poczucie bezpieczeństwa, pełnego panowania nad pojazdem i niczym niezmąconej równowagi. Odczuwalne są znakomite właściwości aerodynamiczne oraz zalety wyrafinowanego zawieszenia i intuicyjnego wspomagania kierownicy. Oba modele są wyposażone w nowoczesne silniki Diesla z zasilaniem common rail, wyposażone w filtry cząstek stałych i spełniające normy emisji Euro 5. Obok niskiego poziomu emisji i zużycia paliwa obie jednostki charakteryzują się wysokim momentem obrotowym i znakomitą kulturą pracy. Wewnątrz kabiny zwraca uwagę staranne zrównoważenie materiałów wysokiej jakości i elementów wyposażenia podnoszących komfort podróży.

36 IS 200d / IS 220d


• Silnik Diesla o pojemności 2,2 litra, 150 (IS 200d) lub 177 (IS 220d) KM • 6-biegowa przekładnia manualna, napęd na tylne koła • Znakomite właściwości aerodynamiczne, światła LED do jazdy dziennej • Nawigacja z dyskiem twardym, system audio Mark Levinson® • Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, VDIM • 8 poduszek powietrznych, fotele przednie typu WIL

IS 200d / IS 220d 37


• Silnik benzynowy V6 o pojemności 2,5 l, 208 KM • 6-biegowa przekładnia automatyczna z łopatkami do zmiany biegów, napęd na tylne koła • 16-, 17- lub 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, światła LED do jazdy dziennej • Nawigacja z dyskiem HDD, skóra półanilinowa • Sportowe zawieszenie, VDIM • 8 poduszek powietrznych, ochrona przedzderzeniowa (PCS) • Model F-Sport

38 IS 250


IS 250 SPORTOWY SEDAN Z SILNIKIEM V6 Sercem sportowego IS 250 jest niezwykle płynnie pracujący silnik V6 o pojemności 2,5 litra, z układem bezpośredniego wtrysku paliwa i podwójnym układem zmiennych faz rozrządu. Taka konstrukcja zapewnia wysoki poziom kultury pracy oraz umiarkowane zużycie paliwa. Automatyczna 6-biegowa przekładnia pozwala na dynamiczną jazdę dzięki krótkim przełożeniom i możliwości ręcznej zmiany przełożeń za pomocą łopatek przy kierownicy. Kierowca — trzymając w dłoniach kierownicę ręcznie obszytą skórą i patrząc na kokpit zwrócony ku niemu — może czerpać pełną satysfakcję z prowadzenia tego niezwykłego auta.


• Silnik benzynowy V6 o pojemności 2,5 l, 208 KM • 6-biegowa przekładnia automatyczne z łopatkami do zmiany biegów, napęd na tylne koła • 3-częściowy aluminiowy sztywny dach składany w pełni automatycznie • Skóra półanilinowa, ekran dotykowy • Sterowanie AI-Shift, VDIM • 6 poduszek powietrznych, ochrona przedzderzeniowa, zabezpieczenie na wypadek wywrócenia

40 IS 250C


IS 250C SPORTOWE COUPE ZE SKŁADANYM DACHEM IS 250C wprost emanuje elegancją, wyrafinowaniem i radością. Model ten został zaprojektowany tak, by był samochodem luksusowym i praktycznym zarówno jako sportowe coupe, jak i kabriolet. Elegancki, aluminiowy trzyczęściowy dach tego samochodu to prawdziwe arcydzieło mechaniki precyzyjnej. Otwiera się szybko i płynnie w czasie około 20 sekund. Przednie fotele regulowane elektrycznie — z wydajnymi grzałkami przydatnymi podczas jazdy ze złożonym dachem w chłodniejsze dni — mogą być obite elegancką skórą. Na drodze IS 250C zachowuje się więcej niż wzorowo dzięki 2,5-litrowemu silnikowi benzynowemu V6, który idealnie współpracuje z 6-biegową sekwencyjną przekładnią automatyczną.

IS 250C 41


• Silnik benzynowy V8 o pojemności 5 l, 423 KM • 8-biegowa sportowa przekładnia automatyczna z bezpośrednią zmianą przełożeń, napęd na tylne koła • 19-calowe obręcze kół BBS® ze stopów lekkich z wentylowanymi tarczami hamulcowymi Brembo® • Sportowa kierownica, sportowe przednie fotele • Układ różnicowy o ograniczonym poślizgu, VDIM z trybem sportowym • 8 poduszek powietrznych, ochrona przedzderzeniowa (PCS)

42 IS F


IS F OSIĄGI NA NA ULTRAWYSOKIM POZIOMIE Potężny sportowy silnik V8 o pojemności 5,0 litrów jest w stanie rozpędzić sedana IS F od 0 do 100 km/h w 4,8 sekundy, a potem do elektronicznie ograniczonej prędkości maksymalnej 270 km/h (zwracamy jednak uwagę na obowiązujące przepisy ograniczające prędkość). Dzięki niezwykle szybkiej, automatycznej, 8-biegowej, sportowej skrzyni biegów z bezpośrednią zmianą przełożeń (8-Speed SPDS) kolejne biegi włączane są prawie natychmiastowo, zaś nowy mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu dodatkowo poprawia dynamikę pojazdu. Hamulce również są niesamowicie skuteczne — jak przystało na samochód opracowywany na torze wyścigowym Fuji Speedway. Przednie zawieszenie typu double-wishbone i wielowahaczowe zawieszenie tylne gwarantuje precyzję prowadzenia. Warto wspomnieć, że mimo sportowej charakterystyki IS F pozostaje pojazdem komfortowym na co dzień — bo to przecież Lexus.


DANE TECHNICZNE 3

CT 200h

GS 450h

RX 450h

LS 600h / LS 600h L V8/4969

Liczba cylindrów/poj. skokowa (cm ):

R4/1798

V6/3456

V6/3456

Maks. moc (KM wg DIN / kW przy obr./min.)

99 / 73 przy 5200

296 / 218 przy 6400

248 / 183 przy 6000

394 / 290 przy 6400

Maks. moment obrotowy (Nm przy obr./min.)

142 przy 4400

368 przy 4800

317 przy 4800

520 przy 4000

Łączna moc układu (KM wg DIN / kW)

136 / 100

345 / 254

299 / 220

445 / 327

Maks. prędkość (km/h)

180

240

200 (180)*

250 6,3

0-100 km/h (s)

10,3

5,9

7,8 (8,2)*

Zużycie paliwa (l/100 km, cykl mieszany)

3,8

7,7

6,3 (6,1)*

9,3

Emisja CO2 (g/km, cykl mieszany)

87

179

145 (140)*

218 (219)** 5060 (5180)**

Długość (mm)

4320

4850

4770

Szerokość (mm)

1765

1820

1885

1875

Wysokość (mm)

1430

1430

1685

1480

Rozstaw osi (mm)

2600

2850

2740

2970 (3090)**

* RX 450h z napędem na przednie koła. ** LS 600h L

44 DANE TECHNICZNE


DANE TECHNICZNE 3

IS 200d

IS 220d

IS 250

IS 250C

IS F V8/4969

Liczba cylindrów/poj. skokowa (cm ):

R4/2231

R4/2231

V6/2500

V6/2500

Maks. moc (KM wg DIN / kW przy obr./min.)

150 / 110 przy 3600

177 / 130 przy 3600

208 / 153 przy 6400

208 / 153 przy 6400

423 / 311 przy 6600

Maks. moment obrotowy (Nm przy obr./min.)

340 przy 2000-2800

400 przy 2000-2800 252 przy 4800

252 przy 4800

505 przy 5200

Maks. prędkość (km/h)

205

220

225

210

270

0-100 km/h (s)

10,2

8,9

8,5

9

4,8

Zużycie paliwa (l/100 km, cykl mieszany)

5,1

5,5

8,4

9,2

11,6

Emisja CO2 (g/km, cykl mieszany)

134

144

194

213

270

Długość (mm)

4585

4585

4585

4635

4660

Szerokość (mm)

1800

1800

1800

1800

1815

Wysokość (mm)

1440

1440

1425

1415

1415

Rozstaw osi (mm)

2730

2730

2730

2730

2730

Liczba cylindrów/poj. skokowa (cm3):

RX 350

LS 460

LS 460 AWD

V6/3456

V8/4608

V8/4608

Maks. moc (KM wg DIN / kW przy obr./min.)

277 / 204 przy 6200

381 / 280 przy 6400

367 / 270 przy 6400

Maks. moment obrotowy (Nm przy obr./min.)

346 przy 4700

493 przy 4100

469 przy 4100

Maks. prędkość (km/h)

200

250

250

0-100 km/h (s)

8

5,7

6,3

Zużycie paliwa (l/100 km, cykl mieszany)

10,7

11,1

11,6

Emisja CO2 (g/km, cykl mieszany)

250

261

274

Długość (mm)

4770

5060

5060

Szerokość (mm)

1885

1875

1875

Wysokość (mm)

1685

1465

1465

Rozstaw osi (mm)

2740

2970

2970

DANE TECHNICZNE 45


EKSPLOATACA LEXUSA DBAMY O TWOJEGO LEXUSA

GWARANCJE

SERWIS LEXUS Zapraszamy do powierzenia Lexusa oddanym sprawie profesjonalistom. Będzie to okazją dla nas, aby zapewnić niespotykaną obsługę.

NA WSZYSTKIE POAZDY

PROFESONALNA OPIEKA Zalecamy powierzanie obsługi technicznej samochodu wyłącznie autoryzowanym serwisom Lexusa. Wszyscy zatrudnieni przez nas technicy i diagności nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje w dziedzinie zasad serwisowania, inżynierii i technologii samochodów Lexus. ŚRODOWISKO Aby ograniczyć ilość odpadów, części wymieniane na nowe są odbierane i wtórnie przerabiane, a czynnik chłodniczy z układów klimatyzacji jest odzyskiwany i ponownie wykorzystywany. Pracujemy także nad wydajniejszymi technologiami demontażu pojazdów, dzięki którym większa część pozostałości samochodu nadaje się do ponownego przetworzenia. POAZDY WYCOFYWANE Z EKSPLOATACI W związku z przepisami dotyczącymi pojazdów wycofywanych z eksploatacji posiadacze Lexusa mają do dyspozycji nową, nowatorską możliwość zwrócenia starego pojazdu do producenta.

3-LETNIA PEŁNA GWARANCA Obejmuje wszelkie defekty, które można przypisać błędowi produkcyjnemu lub montażowemu w warunkach normalnego użytkowania. Gwarancja obowiązuje przez trzy lata lub do momentu osiągnięcia przez pojazd przebiegu 100 000 km – jeśli nastąpi to wcześniej, przy czym w pierwszym roku nie obowiązuje limit kilometrów. 3-LETNIA GWARANCA NA KOROZĘ POWIERZCHNIOWĄ ORAZ POWŁOKĘ LAKIERNICZĄ Ta gwarancja obejmuje ślady korozji powierzchniowej oraz wady powłoki lakierniczej na elementach lakierowanych, jakie ewentualnie pojawiłyby się w wyniku wady materiałowej lub wykonawczej. Ograniczenie przebiegu w przypadku tej gwarancji nie ma zastosowania. 12-LETNIA GWARANCA NA KOROZĘ est to gwarancja na 12 lat bez względu na przebieg pojazdu i dotyczy perforacji nadwozia (ze środka na zewnątrz), jakie mogą powstawać na skutek korozji spowodowanej wadami materiałowymi lub wykonawczymi. Gwarancje te przechodzą także na kolejnych użytkowników.

46 EKSPLOATACA LEXUSA

MODELE Z NAPĘDEM HYBRYDOWYM LEXUS 5-LETNIA GWARANCA NA PODZESPOŁY NAPĘDU HYBRYDOWEGO Gwarancja na niektóre podzespoły hybrydowego układu napędowego obowiązuje przez 5 lat lub do przebiegu 100 000 km, jeśli zostanie osiągnięty wcześniej. Więcej informacji można uzyskać w lokalnym autoryzowanym salonie Lexusa. MOBILNOŚĆ Nie chcemy, aby cokolwiek zakłóciło spokój kierowcy podróżującego samochodem marki Lexus w całej Europie. Każdy pojazd przez pierwsze trzy lata od zakupu objęty jest bezpłatnym programem Lexus Euro Assistance 24*. Program ten gwarantuje mobilność, czyli dotarcie do celu podróży. ego elementami są na przykład usługi holowania, zakwaterowanie w hotelu, wynajęcie samochodu zastępczego, naprawa pojazdu i wiele innych form pomocy na wypadek unieruchomienia, kradzieży Twojego Lexusa lub udziału w kolizji. * Uwaga: warunki programu mogą różnić się w poszczególnych krajach. Szczegółowych informacji na temat programu udzielają stacje dilerskie i autoryzowane serwisy Lexus.


LEXUS, OFICALNY DOSTAWCA EGO NAAŚNIESZE WYSOKOŚCI KSIĘCIA MONAKO


RODZINA MODELI LEXUS

POZNA BLIŻE RODZINĘ MODELI LEXUS azda próbna to najlepszy sposób, aby osobiście przekonać się, jak niezwykłe są samochody Lexus. Zapraszamy do autoryzowanych salonów Lexusa lub na naszą krajową stronę www.lexus-polska.pl, gdzie można zarezerwować jazdę próbną.

© 2011 Lexus Europe* zastrzega sobie prawo do zmiany wszelkich szczegółów specyfikacji i wyposażenia bez uprzedniego powiadomienia. Szczegóły specyfikacji i wyposażenia mogą być ponadto modyfikowane w celu dostosowania ich do lokalnych warunków i wymagań. Szczegółowe informacje na temat zmian koniecznych w danym kraju lub regionie można uzyskać w autoryzowanych salonach Lexusa w danym regionie. Uwaga: pojazdy przedstawione na ilustracjach i specyfikacje zamieszczone w niniejszej broszurze mogą różnić się od modeli i elementów wyposażenia dostępnych w danym kraju lub regionie. Kolor nadwozia pojazdu może nieznacznie odbiegać od przedstawionego na ilustracjach w niniejszej broszurze. Więcej informacji można znaleźć w naszej witrynie internetowej: www.lexus-polska.pl

Aby uzyskać więcej informacji w Internecie na temat samochodów Lexus zeskanuj ten znak używając telefonu komórkowego.

Dbałość o stan środowiska naturalnego to jeden z priorytetów Lexusa. Stosujemy wiele rozwiązań, które do minimum ograniczają wpływ, jaki wywierają nasze samochody na środowisko naturalne. Dotyczy to całego cyklu od prac projektowych, poprzez produkcję, dystrybucję, sprzedaż, aż po wycofywanie zużytych pojazdów z eksploatacji. Dilerzy udzielają wszelkich informacji na temat wymagań wynikających z przepisów o postępowaniu z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. *Lexus Europe jest oddziałem spółki Toyota Motor Europe NV/SA. Wydrukowano w Europie, wrzesień 2011

10379_Range_post_FrankfurtMS_2011_POL_150dpi  
10379_Range_post_FrankfurtMS_2011_POL_150dpi  

RODZINA MODELI LEXUS LEXUS, OFICJALNY DOSTAWCA JEGO NAJJAŚNIEJSZEJ WYSOKOŚCI KSIĘCIA MONAKO 30–31 LS 600h i LS 600h L 28–29 GS 450h 26–27 RX...

Advertisement