Page 1

NOWY GS

NOWY GS

Mocne wejście

NOWY GS

©

Zapraszamy do autoryzowanych dilerów Lexusa lub na krajową stronę WWW, gdzie mogą Państwo uzyskać więcej informacji o nowym modelu GS. www.lexus-polska.pl/newgs

Uwaga: pojazdy przedstawione na ilustracjach i specyfikacje zamieszczone w niniejszej broszurze mogą różnić się od modeli i elementów wyposażenia dostępnych w danym kraju lub regionie. Kolor nadwozia pojazdu może nieznacznie odbiegać od przedstawionego na ilustracjach w niniejszej broszurze.

2012 Lexus Europe* zastrzega sobie prawo do zmiany wszelkich szczegółów specyfikacji i wyposażenia bez uprzedniego powiadomienia. Szczegóły specyfikacji i wyposażenia mogą być ponadto modyfikowane w celu dostosowania ich do lokalnych warunków i wymagań. Szczegółowe informacje na temat zmian koniecznych w danym kraju lub regionie można uzyskać u autoryzowanych dilerów Lexusa w danym regionie.

Więcej informacji można znaleźć w naszej witrynie internetowej: www.lexus.pl Dbałość o stan środowiska naturalnego to jeden z priorytetów Lexusa. Stosujemy wiele rozwiązań, które do minimum ograniczają wpływ, jaki nasze samochody wywierają na środowisko naturalne. Dotyczy to całego cyklu od prac projektowych, poprzez produkcję, dystrybucję, sprzedaż, aż po wycofywanie zużytych pojazdów z eksploatacji. Dilerzy udzielają wszelkich informacji na temat wymagań wynikających z przepisów o postępowaniu z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. * Lexus Europe jest oddziałem spółki Toyota Motor Europe NV/SA. Wydrukowano w Europie, luty 2012

Aby uzyskać więcej informacji w Internecie zeskanuj ten znak używając telefonu komórkowego.


NOWY GS „Projektując nowego Lexusa GS, staraliśmy się uwolnić od dotychczasowych wyobrażeń o wyglądzie i prowadzeniu klasycznego, luksusowego sedana. Weźmy na przykład wrzecionowatą atrapę chłodnicy — ona dosłownie zmienia oblicze Lexusa, nadaje mu nową twarz, albo innowacje techniczne — układ tylnych kół skrętnych i napęd hybrydowy Lexus nowej generacji, który pozwolił obniżyć poziom emisji spalin i zużycie paliwa o ponad 20%. Wewnątrz pojazdu zwraca uwagę wyświetlacz wielofunkcyjny o przekątnej 12,3 cala — najszerszy samochodowy wyświetlacz tego typu — oraz zaawansowane rozwiązania techniczne, takie jak system Night View i zaawansowana ochrona przedzderzeniowa.” YOSHIHIKO KANAMORI, GŁÓWNY INŻYNIER GS Tworzymy, by zachwycać Przybywa z klasą Stworzony, by dawać radość Sedan GS 450h z napędem w pełni hybrydowym Sedan GS 250 V6 Selektor trybu jazdy Nowy gatunek Lexusa Modele GS F SPORT Wizjonerski wystrój wnętrza Zaawansowane rozwiązania techniczne Więcej niż dobra ochrona

ak produkowany jest Lexus

04 - 05 06 - 07 08 - 09 10- 1 5 16- 1 7 18- 1 9 20 - 2 1 24 - 25 28 - 3 1 32 - 39 40 - 4 1 42 - 45 www.lexus.pl

03


04


TWORZYMY, BY ZACHWYCAĆ PRZYJEMNOŚĆ Z JAZDY PLUS ZAAWANSOWANA TECHNIKA Gdy projektujemy nowego Lexusa, poprawiamy nasze pomysły tak długo, aż powstanie samochód zachwycający. Podobnie w przypadku nowego modelu GS - projektowanie rozpoczęło się od śmiałej, nowej „twarzy” z charakterystycznym wrzecionowatym wlotem powietrza. Dla modelu GS 450h zaprojektowaliśmy przełomowy napęd hybrydowy Lexus, który wprost „katapultuje” pojazd od 0 do 100 km/h w czasie 5,9s. Pod maską modelu GS 250 kryje się nowoczesny silnik benzynowy V6 o znakomitej kulturze pracy i osiągach. Lexus GS wyznacza standardy komfortu, jakości wykończenia i technicznego zaawansowania. ego wnętrze kusi najszerszym na świecie ekranem multimedialnym, klimatyzacją S-Flow i najlepszymi w swojej klasie systemami wspomagającymi kierowcę. Nowy GS, dostępny także w wersji F SPORT, to samochód, który z każdym kilometrem dostarcza większej frajdy z jazdy. Wiemy, co mówimy — prototypy testowaliśmy na dystansie ponad 1,6 miliona kilometrów. Dowiedliśmy, dosłownie, że nic nie zatrzyma nas na drodze do doskonałości.

05


PRZYBYWA Z KLASĄ NOWA FILOZOFIA L-FINEZJI, CZOŁOWE W TEJ KLASIE WŁASNOŚCI AERODYNAMICZNE Sedan GS został zaprojektowany na fundamencie nowej, śmielszej wersji naszego języka stylistycznego — L-finezji. Nadwozie Lexusa GS zostało zaprojektowane od podstaw, a jego wizualny środek ciężkości stanowi wrzecionowata atrapa chłodnicy o przekonującym, dynamicznym wizerunku. Przednie reflektory, błyszczące niczym diamenty, zapewniają kierowcy znakomitą widoczność, natomiast światła do jazdy dziennej w technologii LED sprawiają, że Lexusa GS z daleka nie sposób pomylić z żadnym innym pojazdem. Patrząc z profilu, warto zwrócić uwagę na kontrast między muskularną sylwetką całego samochodu a szczupłą „talią” i wydłużoną, obłą kabiną, w której komfortowo może podróżować nawet pięć osób. Dynamiczny wizerunek podkreślają poszerzone łuki nadkoli. W samochodzie zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań, którym zawdzięcza on swoje znakomite właściwości aerodynamiczne: gładkie osłony podwozia, zamykane wloty powietrza do chłodnicy (w modelu GS 450h), z kolei użebrowanie na tylnych światłach poprawia stabilność pojazdu i ogranicza hałas powodowany przez powietrze opływające kabinę.

06


07


08


STWORZONY, BY DAWAĆ RADOŚĆ NOWE PODWOZIE, ZAWIESZENIE WIELOWAHACZOWE Nowy Lexus GS oferuje kierowcy niesamowitą przyjemność z jazdy — prześcigając pod tym względem wszystkie poprzednie sedany Lexusa. Układ kierowniczy jest precyzyjny, „ostry” i zapewnia pełne panowanie nad pojazdem podczas pokonywania ciasnych zakrętów, natomiast przy prędkościach autostradowych pozwala cieszyć się doskonałą stabilnością kierunkową i komfortem jazdy. est to efekt zastosowania nowych rozwiązań i zmian - z myślą o precyzji prowadzenia i właściwościach jezdnych podwozie zostało całkowicie przeprojektowane i jest teraz bardziej sztywne. Nowa konstrukcja zawieszenia obejmuje bardziej zwarty tylny układ wielowahaczowy, pozwalający znacząco powiększyć przestrzeń bagażową. Lexus GS jest wyposażony w skuteczne, wentylowane tarcze hamulcowe i układ korekcji sztywności zawieszenia, a także supernowoczesne rozwiązania, takie jak układ tylnych kół skrętnych i dynamiczny układ jezdny — Lexus Dynamic Handling — które kierowcy GS 450h F SPORT dostarczyć mogą niezapomniane wrażenia i radość z jazdy.

09


10


GS 450h MOC LITERY h

PRZEŁOMOWE OSIĄGI NAPĘDU W PEŁNI HYBRYDOWEGO, TRYB EV Lexus od ponad dziesięciu lat wyznacza swoimi rozwiązaniami kierunki rozwoju napędu w pełni hybrydowego. Nic więc dziwnego, że model GS 450h, za sprawą swojego napędu hybrydowego Lexus o dużej mocy, oferuje osiągi zapierające dech w piersiach. Napęd hybrydowy nowego Lexusa GS rozwija moc 345 KM DIN i składa się z 3,5-litrowego silnika benzynowego V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa (działającego w cyklu Atkinsona), który inteligentnie współdziała z silnikiem elektrycznym o dużej mocy. Samochód przyspiesza płynnie i wyjątkowo szybko (osiągając 100 km/h w 5,9 sekundy), a mimo to zużycie paliwa udało się zmniejszyć o ponad 20%, do 5,9 l/100 km, zaś emisja CO2 spadła do 137 g/km. W trybie EV (Electric Vehicle — samochód elektryczny) Lexus GS 450h porusza się niemal bezgłośnie, nie zużywając benzyny, przy zerowej emisji CO2 i NOX. Nowy w pełni hybrydowy układ napędowy Lexusa jest konstrukcją bardzo praktyczną: akumulator napędu zajmuje minimalną ilość miejsca, dzięki czemu przestrzeń bagażowa ma pojemność 482 litrów.

SEDAN GS 450h Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM

11


12


NOWOCZESNY NAPĘD W PEŁNI HYBRYDOWY NAPĘD W PEŁNI HYBRYDOWY LEXUS Z TRYBEM ZEROWEJ EMISJI W 2004 roku marka Lexus wprowadziła na rynek napęd hybrydowy Lexus Hybrid Drive, a obecnie wciąż jest jedynym producentem aut klasy premium oferującym całą gamę modeli hybrydowych. Napędy hybrydowe różnych producentów różnią się między sobą – możemy wyróżnić dwie ogólne kategorie takich pojazdów: „mild hybrid” oraz „full hybrid”– napęd w pełni hybrydowy. W przypadku „mild hybrid” silnik benzynowy lub wysokoprężny jest zwykle głównym źródłem napędu, a silnik elektryczny jedynie wspomaga spalinowy. W bardziej zaawansowanych pojazdach — z napędem w pełni hybrydowym, takich jak GS 450h — silnik spalinowy (w tym przypadku benzynowy V6) i silnik elektryczny harmonijnie współpracują ze sobą. Wszystkie samochody hybrydowe Lexus należą do grupy pojazdów z napędem w pełni hybrydowym, a silnik elektryczny wykorzystują nie tylko przy ruszaniu – w określonych warunkach może on także samodzielnie napędzać auto.

13


AK DZIAŁA NAPĘD HYBRYDOWY LEXUS?

RUSZANIE I ROZPOCZYNANIE JAZDY Podczas ruszania, mocny silnik elektryczny może rozpędzić Lexusa GS 450h do 64 km/h, czerpiąc energię z akumulatora napędu hybrydowego. Na tym etapie pojazd porusza się niemal bezgłośnie, nie zużywa benzyny i nie wydziela substancji szkodliwych do atmosfery.

14

SEDAN GS 450h Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM

USTABILIZOWANE WARUNKI JAZDY Przy prędkościach powyżej 64 km/h do akcji po cichu włącza się 3,5-litrowy silnik benzynowy V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa, działający w cyklu Atkinsona, który jednak nadal w razie potrzeby wspomagany jest przez silnik elektryczny. Dzięki niemal perfekcyjnej koordynacji obu źródeł napędu Lexus GS 450h zapewnia wyjątkową przyjemność z jazdy — w połączeniu z niskim poziomem emisji i skromnym „apetytem” na paliwo.


INTENSYWNE PRZYSPIESZANIE Gdy kierowca zdecydowanie naciśnie pedał przyspieszenia, 200-konny silnik elektryczny od razu zaczyna wspomagać 3,5-litrowy silnik benzynowy V6 o mocy 292 KM (DIN). Od obu tych silników pojazd otrzymuje „zastrzyk” momentu obrotowego pozwalający na natychmiastowe rozpoczęcie liniowego przyspieszania.

WYTRACANIE PRĘDKOŚCI, ZATRZYMYWANIE Podczas wytracania prędkości lub zatrzymywania pojazdu silnik benzynowy wyłącza się, a poziom emisji spada do zera. Gdy kierowca naciśnie pedał hamulca lub zdejmie nogę z pedału przyspieszenia, aktywuje się układ hamowania regeneracyjnego, który przechwytuje energię kinetyczną — w innych pojazdach bezpowrotnie traconą. Energia kinetyczna zostaje zamieniona na elektryczną i zmagazynowana w akumulatorze napędu hybrydowego. Między innymi ten proces sprawia, że akumulatora tego nigdy nie trzeba doładowywać z zewnątrz.

SEDAN GS 450h Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM

15


16


GS 250 PERFEKCYNE REAKCE DYNAMICZNY SILNIK V6, PRZEKŁADNIA Z FUNKCJĄ RĘCZNEJ ZMIANY BIEGÓW Zupełnie nowy model GS 250 jest wyposażony w 2,5-litrowy silnik benzynowy V6, który płynnie rozwija moc 209 KM DIN i znakomicie reaguje na naciśnięcie pedału przyspieszenia. Samochód daje mnóstwo przyjemności z jazdy i daje się szybko rozpędzać do prędkości maksymalnej 230 km/h (kierowca powinien jednak pamiętać o obowiązujących ograniczeniach prędkości). Blok silnika V6 wykonany ze stopu aluminium jest lekki i wytrzymały, znakomicie wyważony i trwały. Projektanci zadbali także o rasowe, głębokie brzmienie silnika. Silnik z nawiązką spełnia wymagania normy emisji Euro V, zaś nowoczesny układ bezpośredniego wtrysku D-4 wraz z podwójnym układem sterowania fazami rozrządu VVT-i zapewnia doskonałe osiągi i niskie zużycie paliwa w całym zakresie obrotów. Napęd przenoszony jest na koła tylne, a 6-biegowa przekładnia automatyczna umożliwia także kierowcy jazdę w trybie ręcznym M i zmianę biegów za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy.

17


TRYB ECO / EV

18

SELEKTOR TRYBU AZDY

Selektor trybu jazdy umożliwia kierowcy wybór trybu ECO, NORMAL, SPORT S lub SPORT S+ — które różnią się pod względem równowagi między zużyciem paliwa a osiągami i charakterystyką dynamiczną pojazdu. W trybie ECO sterowanie silnikiem i wyborem przełożeń odbywa się w taki sposób, aby osiągnąć jak najniższe zużycia paliwa. Dodatkowo pomaga w tym inteligentne sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem foteli. Z kolei w trybie EV (samochodu elektrycznego) Lexus GS 450h może poruszać się niemal bezgłośnie, nie zużywając paliwa i nie wydzielając CO2 ani NOX. W trybach EV, ECO i NORMAL podświetlenie przyrządów ma uspokajająca barwę niebieską, zaś specjalny wskaźnik pomaga kierowcy w ekonomicznej jeździe.


TRYB SPORT S / SPORT S+

eśli kierowca jest w nastroju do dynamicznej jazdy, może wybrać tryb SPORT S, a Lexus GS od razu szybciej zaczyna reagować na naciśnięcie pedału przyspieszenia. W wersjach GS wyposażonych w układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS) dostępny jest także tryb SPORT S+, który nie tylko zmienia charakterystykę układu napędowego, lecz także odpowiednio koordynuje parametry działania układu AVS, elektrycznego wspomagania kierownicy i  systemu zintegrowanego zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) — tak aby pojazd oferował kierowcy zarówno wspaniałe osiągi, jak i idealną precyzję prowadzenia. W trybie SPORT S i SPORT S+ podświetlenie przyrządów ma żywy czerwony kolor, a w miejscu wskaźnika mocy układu napędowego Lexusa GS 450h pojawia się obrotomierz. SELEKTOR TRYBU AZDY

19


20


NOWY GATUNEK LEXUSA INTELIGENTNA KONCEPCJA AERODYNAMIKI, WYJĄTKOWA DYNAMIKA JAZDY Prace projektowe prowadzone z wykorzystaniem najnowocześniejszego na świecie symulatora jazdy, a potem testy na dystansie 1,6 miliona kilometrów prowadzone w różnych zakątkach świata, doprowadziły do powstania Lexusa, o którym można śmiało powiedzieć, że należy do nowego gatunku. Zaczęliśmy od zwiększenia sztywności skrętnej nadwozia GS o 14%, a następnie udoskonaliliśmy nową koncepcję kierowania przepływem powietrza, nazwaną „amortyzacją aerodynamiczną”, która zakłada przybliżenie strumienia powietrza do powierzchni nadwozia, a przez to poprawę właściwości jezdnych całego pojazdu. We wnękach kół i wokół nich przepływ jest wygładzony, a ciśnienie wewnątrz nadkoli — mniejsze. W efekcie układ kierowniczy bardziej precyzyjnie reaguje na działania kierowcy, samochód jest mniej podatny na przechyły i lepiej trzyma się drogi, a współczynnik oporu aerodynamicznego Cd wynosi zaledwie 0,26*. Udoskonalenia te sprawiają, że powstał jeden z najbardziej dynamicznych Lexusów w historii. * Dane dla wersji Eco.

21


22


23


GS F SPORT KUSZĄCA DYNAMIKA SPORTOWA STYLIZACJA F SPORT, 19-CALOWE OBRĘCZE ZE STOPÓW LEKKICH, DYNAMICZNY UKŁAD JEZDNY Nowe modele GS 250 F SPORT i GS 450h F SPORT wyróżniają się swoim dynamicznym wizerunkiem. Agresywną stylizację przedniej części nadwozia dopełniają 19-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, przednie hamulce z podwójnymi tarczami 356 mm i dyskretny tylny spojler, a w kabinie fotele o geometrii regulowanej 16 parametrami, aluminiowe pedały i nakładki na progi, a także kierownica i dźwignia zmiany biegów wykończone perforowaną skórą. Modele GS F SPORT „dostrajane” były przez zespół, który do perfekcji dopracował supersamochód LFA V10 — dzięki czemu oferują niewiarygodną precyzję prowadzenia i niezapomniane wrażenia z jazdy. GS 450h F SPORT, którego napęd oferuje fantastyczne osiągi, wyposażono w układ jezdny Lexus Dynamic Handling — który integruje układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS) i układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu (VGRS) z układem tylnych kół skrętnych i systemem zintegrowanego zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM).

24


25


26


27


28


WIZONERSKA STYLISTYKA KOKPIT ZORIENTOWANY NA KIEROWCĘ, NASTROJOWE OŚWIETLENIE LED Nowy GS oferuje wyjątkowy poziom komfortu i ergonomii, między innymi za sprawą logicznego podziału kokpitu na strefę wyświetlania i obsługi, co do minimum ogranicza konieczność przenoszenia wzroku kierowcy między różnymi elementami. Za pośrednictwem manipulatora Remote Touch nowej generacji, który znajduje się w dogodnym miejscu na konsoli centralnej, można sterować zaawansowanymi systemami pojazdu — nawigacją z mapami o wysokim stopniu szczegółowości lub 17-głośnikowym systemem audio Mark Levinson® Premium Surround system, który dostarcza wrażeń typowych dla kina domowego. W nowym Lexusie dbałość o szczegóły widoczna jest na każdym kroku. Za przykład niech posłuży nastrojowe oświetlenie kabiny diodami LED, majstersztyk inżynierii precyzyjnej — zegarek analogowy LED pośrodku deski rozdzielczej, albo miękkie, przyjemne w dotyku materiały wykończeniowe środkowego podłokietnika, podłokietników drzwiowych i dolnej części deski rozdzielczej, które dodatkowo podnoszą komfort podróży.

WIZ ONERSKI WYSTRÓ WNĘTRZA

29


PIĘKNA POWIERZCHOWNOŚĆ I WEWNĘTRZNY SPOKÓ

PRZESTRONNA, LUKSUSOWA KABINA, FOTELE Z ELEKTRYCZNĄ REGULACJĄ 18 PARAMETRÓW Przestronna i cicha kabina Lexusa GS pozwala na całkowite odprężenie, nawet w najdłuższej podróży. Mając przed sobą pięknie ukształtowaną kierownicę, kierowca siedzi na luksusowym fotelu, który umożliwia elektryczną regulację nawet 18 parametrów geometrycznych. Warto wspomnieć, że zaprojektowanie tego fotela i dopracowanie go do perfekcji zajęło nam aż pięć lat. Punkt podparcia bioder celowo obniżono, tak aby kierowca siedział bliżej środka ciężkości samochodu i miał poczucie większego „zespolenia” z pojazdem. Liczba parametrów podlegających regulacji jest imponująca: do własnych preferencji dostosować można na przykład położenie zagłówka, podparć ramion, podparć bocznych i podparcia odcinka lędźwiowego, a nawet długość siedziska. Pasażer siedzący z przodu ma do dyspozycji komfortową, elektrycznie wysuwaną poduszkę siedzenia, która zapewnia dodatkowe podparcie dla ud i łydek. GS to samochód wykwintnie wykończony: potwierdzają to idealnie wykonane detale, takie jak ozdoby z matowego metalu, dyskretne szwy i precyzyjnie obrabiane aluminiowe elementy sterujące systemem audio. 30

WIZ ONERSKI WYSTRÓ WNĘTRZA


31


SZERSZE SPORZENIE NAJSZERSZY WYŚWIETLACZ MULTIMEDIALNY, MANIPULATOR REMOTE TOUCH Zastosowany w nowym Lexusie GS wyświetlacz nawigacji to rozwiązanie na niespotykanym dotąd poziomie technicznym. est to w pełni kolorowy ekran z podświetleniem LED o przekątnej 12,3 cala, w ultraszerokim formacie 24:9. Takiego wyświetlacza nie znajdziemy w żadnym innym samochodzie na świecie. Na dużym i idealnie czytelnym ekranie wyświetlane mogą być jednocześnie dwie grupy informacji, np. mapa/system audio, Lexus Night View/mapa, czy menu nawigacji/połączenie przychodzące. Kierowca i pasażer jadący z przodu mogą sterować systemami multimedialnymi, wypowiadając polecenia na głos lub posługując się manipulatorem Remote Touch drugiej generacji, który przesuwa wskaźnik na ekranie — zupełnie jak komputerowa mysz. W ciemności niezwykle przydatny okazuje się system Lexus Night View, który wyświetla na ekranie obraz drogi pochodzący z kamery na podczerwień. Podczas cofania ekran służy do wyświetlania obrazu z tylnej kamery monitora asystenta parkowania.

32

ZAAWANSOWANE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE


33


34


CZYSTA INNOWACA 3-STREFOWA KLIMATYZACJA S-FLOW, TECHNOLOGIA NANOE® Inteligentna klimatyzacja S-Flow, skuteczniejsza niż poprzedni system, a przy tym znacznie bardziej energooszczędna, dba o komfort termiczny w tych miejscach kabiny, które faktycznie są zajęte. Aby jeszcze bardziej ograniczyć zużycie energii, do odparowywania przedniej szyby wykorzystywane jest powietrze z zewnątrz, podczas gdy cieplejsze powietrze z wnętrza jest kierowane do dolnej części kabiny, aby ograniczyć straty ciepła. W trybie jazdy ECO inteligentnie sterowane podgrzewanie foteli zapewnia kierowcy i pasażerom przyjemne ciepło, a jednocześnie ogranicza całkowite zapotrzebowanie na energię. Kolejnym przełomowym rozwiązaniem w dziedzinie zapewnienia jakości powietrza w kabinie jest technologia nanoe®. Istotą jej działania jest uwalnianie mikroskopijnych, ujemnie naładowanych cząstek nanoe®. ony zawarte w cząstkach nanoe® powodują ich wiązanie z innymi cząstkami unoszącymi się w kabinie, a tym samym oczyszczają powietrze i skutecznie eliminują nieprzyjemne zapachy z foteli i tapicerki. Dodatkowo cząsteczki nanoe® wywierają korzystny, nawilżający wpływ na skórę i włosy.

ZAAWANSOWANE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE

35


BRZMIENIE, KTÓRE BUDZI EMOCE WYSOKIEJ KLASY SYSTEM AUDIO MARK LEVINSON® Z 17 GŁOŚNIKAMI Nowego Lexusa GS można zamówić z 12-głośnikowym systemem audio nowej generacji, o krystalicznie czystym brzmieniu, albo z niezrównanej jakości, wysokiej klasy systemem audio Mark Levinson® zawierającym aż 17 głośników.

est to supernowoczesny system 7.1-kanałowego cyfrowego dźwięku surround, który podczas słuchania muzyki i oglądania płyt DVD dostarcza wrażeń, jakich można spodziewać się podczas koncertu na żywo. Pięć głównych głośników rozmieszczono w taki sposób, aby wysoką jakością dźwięku mogły cieszyć się zarówno osoby siedzące z przodu, jak i z tyłu. Cyfrowy wzmacniacz Mark Levinson® o mocy 125 watów na kanał (łącznie 835 W) zużywa czterokrotnie mniej energii niż model poprzedniej generacji. W każdym z głośników zastosowano technologię GreenEdge™, pozwalającą na uzyskanie dwukrotnie większej mocy akustycznej z tej samej ilości energii. Dla wygody użytkowników wszystkie wersje Lexusa GS posiadają w port USB, gniazdo AUX i gniazdo zasilania 12 V.

36


37


38


BEZPIECZNIE NAPRZÓD ZAAWANSOWANA OCHRONA PRZEDZDERZENIOWA, RADAR NOCNY LEXUS NIGHT VIEW Nowy GS może być także wyposażony w system zaawansowanej ochrony przedzderzeniowej (PCS) z funkcją monitorowania kierowcy — zastosowany po raz pierwszy we flagowym sedanie LS — oraz system wspomagania utrzymania pojazdu na pasie ruchu (LKA). Dzięki zastosowaniu radarów i kamer systemy te rozpoznają objawy zmęczenia kierowcy i generują odpowiednie ostrzeżenia, pomagają utrzymać pojazd na pasie ruchu oraz — co najważniejsze — aktywują przedzderzeniowe wspomaganie hamowania i przedzderzeniowe napinacze pasów. Rozwiązania te działają w oparciu o radar i kamery, które wykorzystywane są także do automatycznego utrzymywania odległości od poprzedzającego pojazdu (w systemie ACC — tzw. tempomacie adaptacyjnym). Projektor HUD wyświetla najważniejsze wskazania na przedniej szybie, pomagając kierowcy utrzymać koncentrację na drodze, zaś monitor martwego pola, korzystający z radaru w tylnym zderzaku, ostrzega o pojazdach wyprzedzających w martwym polu lusterek. Bezpieczeństwo jazdy w ciemności podnosi system Lexus Night View, który na dużym ekranie multimedialnym wyświetla obraz drogi „widziany” przez kamerę na podczerwień.

ZAAWANSOWANE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE

39


WIĘCE NIŻ DOBRA OCHRONA SZTYWNA KLATKA BEZPIECZEŃSTWA, 10 PODUSZEK POWIETRZNYCH Nowy Lexus GS oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego — wyposażony jest między innymi w zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) nowej generacji, zaawansowane systemy ochrony przedzderzeniowej oraz hamulce o najwyższej skuteczności w tej klasie samochodów. Gdyby jednak kolizja okazała się nieunikniona, kierowcy i pasażerom dobrą ochronę zapewnia kabina zamknięta w strukturze, której elementy wykonane są ze stali o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, dzięki czemu jest ona sztywna i lekka. Rozmieszczenie elementów konstrukcyjnych zapewnia równomierne rozpraszanie siły uderzenia. Kolejne rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa biernego to nowe fotele przednie typu WIL (zmniejszające ryzyko urazu kręgów szyjnych) oraz jeden z najlepszych w tej klasie pojazdów systemów poduszek powietrznych obejmujący poduszki czołowe oraz chroniące kolana kierowcy i pasażera, boczne w fotelach przednich i tylnych oraz kurtyny sięgające na całą długość okien bocznych.

40


41


42


NOWA WIZA AKOŚCI RĘCZNIE POLEROWANY LAKIER, MISTRZOWIE „TAKUMI” Lexus GS jest produkowany zgodnie z absolutnie unikalną koncepcją zapewnienia jakości. Efekty są widoczne i odczuwalne, gdy tylko dotkniemy precyzyjnie obrobionych aluminiowych przycisków radia lub idealnie zszytej skórzanej tapicerki czy muśniemy błyszczącą powłokę lakierniczą samochodu. Powłoka ta jest ręcznie polerowana na mokro po nałożeniu każdej warstwy podkładu (ten czasochłonny proces zarezerwowany jest zwykle tylko dla pojazdów wykonywanych na zamówienie w pojedynczych egzemplarzach). Ostateczna kontrola jakości powłoki lakierniczej składa się zarówno z weryfikacji wzrokowej, jak i pomiarów cyfrowych. Równie duże wrażenie robi kierownica Lexusa GS 450h — wykończona wieloma warstwami drewna bambusowego pozyskanego z upraw lokalnych. Taki dobór materiału potwierdza tylko opinię o marce Lexus, która słusznie kojarzona jest ze zrównoważonym rozwojem i dbałością o środowisko. Lexusy GS produkowane są w zakładach Tahara, na tej samej linii, co flagowe sedany LS, zaś cały proces produkcyjny nadzorowany jest przez mistrzów „Takumi”. Są to najwyższej klasy specjaliści, którzy sprawdzają każdy egzemplarz pojazdu pod kątem rygorystycznych norm jakościowych. Na koniec każdego Lexusa GS czeka 30-kilometrowa jazda próbna.

43


STWORZONY Z ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NAJCZYSTSZY UKŁAD NAPĘDOWY W SWOJEJ KLASIE, 85% MATERIAŁÓW DO RECYKLINGU Nowy Lexus GS wyposażony jest w najczystszy i najbardziej oszczędny napęd hybrydowy w swojej klasie, a dodatkowo w klimatyzację S-Flow i systemy audio GreenEdge™, które przyczyniają się do dalszego ograniczenia zużycia energii. Cały samochód, od początku do końca, zaprojektowany został w taki sposób, aby jego produkcja i eksploatacja miała jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Po raz pierwszy w ofercie dostępne są materiały pozyskiwane ze źródeł ekologicznych oraz takie opcje, jak wykończenie kierownicy z uprawianego lokalnie, szybko rosnącego drzewa bambusowego (w modelu GS 450h). Po wycofaniu pojazdu z eksploatacji nawet 85% jego materiałów — w tym akumulator hybrydowy — można poddać recyklingowi. Produkcja w renomowanych zakładach Tahara jest zorganizowana według naszego słynnego na całym świecie procesu „szczupłego wytwarzania”, w którym ilość odpadów ograniczona jest do absolutnego minimum, zaś przyzakładowa oczyszczalnia ścieków uzdatnia tysiące ton wody na dobę.

44


45


46


ROZWIĄZANIA I DANE TECHNICZNE Napęd w pełni hybrydowy Dynamika jazdy Zaawansowane systemy bezpieczeństwa Elementy zewnętrzne Elementy wyposażenia wnętrza Systemy audio, komunikacyjne i informacyjne Dane techniczne, w pełni hybrydowy GS 450h Dane techniczne, benzynowy GS 250 Wyposażenie standardowe Wyposażenie w poszczególnych klasach Klasy, opcje i pakiety wyposażenia F SPORT Akcesoria Kolory wnętrza Kolory nadwozia Eksploatacja Lexusa

48 - 49 50 - 5 1 52 - 53 54 - 55 56 - 57 58 - 59 60 - 6 1 62 - 63 64 65 66 - 67 68 - 69 70 - 7 1 72 - 75 76 - 7 7 78 - 79

47


NAPĘD W PEŁNI HYBRYDOWY Napęd hybrydowy Lexus składa się z silnika benzynowego, który w inteligentny sposób współdziała z silnikiem elektrycznym. Układ napędowy rozwija łączną moc 345 KM DIN i umożliwia błyskawiczne, płynne przyspieszanie; jednocześnie emisja CO2 w cyklu mieszanym wynosi zaledwie 137 g/km.

48


SILNIK BENZYNOWY V6 O POJEMNOŚCI 3,5 LITRA Sercem w pełni hybrydowego Lexusa GS 450h jest oszczędny silnik benzynowy z innowacyjnym układem wtrysku bezpośredniego D-4S i podwójnym układem zmiennych faz rozrządu VVT-i, działający w cyklu Atkinsona. Dodatkowym rozwiązaniem ograniczającym zużycie paliwa i poziom emisji jest system Start/Stop.

MODUŁ STERUJĄCY MOCĄ „Mózgiem” napędu hybrydowego Lexus jest moduł sterujący mocą (PCU), którego rolą jest płynne sterowanie jednostkami napędowymi i akumulatorem, tak aby w każdych warunkach układ napędowy działał z maksymalną sprawnością. Moduł PCU steruje także procesem ładowania akumulatora napędu hybrydowego — z wykorzystaniem mocy silnika spalinowego lub poprzez hamowanie regeneracyjne.

ZAAWANSOWANY AKUMULATOR NAPĘDU HYBRYDOWEGO Napęd hybrydowy Lexus zawiera 2-poziomowy, 40-modułowy akumulator niklowo-wodorkowy wytwarzający napięcie 288 V i sterowany przez zaawansowane oprogramowanie do zarządzania energią. Inteligentne sterowanie gwarantuje doładowywanie akumulatora w trakcie jazdy i eliminuje konieczność doładowywania go z zewnątrz. Dzięki zwartej konstrukcji akumulatora udało się wygospodarować dużo wolnego miejsca w bagażniku.

HAMOWANIE REGENERACYJNE Podczas hamowania lub wytracania prędkości role się odwracają i to koła pojazdu napędzają silnik elektryczny, który w tej sytuacji pełni rolę prądnicy. Energia kinetyczna — która w tradycyjnym samochodzie zostałaby rozproszona w postaci ciepła — tutaj jest zamieniana na energię elektryczną. Energia ta magazynowana jest w akumulatorze napędu hybrydowego i wykorzystywana później podczas jazdy w trybie samochodu elektrycznego (EV) i przy gwałtownym przyspieszaniu.

TRYB SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO (EV) Gdy akumulator jest wystarczająco naładowany, w trybie EV samochód jest napędzany tylko przez silnik elektryczny. W trybie tym możliwa jest jazda z niewielką prędkością na niewielkim dystansie. W trybie EV samochód porusza się niemal bezgłośnie, przy zerowym poziomie emisji, i nie zużywa paliwa. Ten tryb idealnie nadaje się np. do jazdy w powolnym ruchu miejskim lub po parkingu.

OSIĄGI NAPĘDU W PEŁNI HYBRYDOWEGO Osiągi w pełni hybrydowego Lexusa GS 450h budzą respekt. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu mocy silnika benzynowego i elektrycznego przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 5,9 sekundy. Możliwa jest także niemal bezgłośna jazda w trybie EV, w którym napęd nie wydziela szkodliwych substancji do atmosfery. Poziom emisji przy jeździe mieszanej wynosi zaledwie 137 g/km, a zużycie paliwa — tylko 5,9 l/100 km*. *dane dla wersji ECO

NAPĘD W PEŁNI HYBRYDOWY

49


DYNAMIKA AZDY

ZAWIESZENIE PRZEDNIE Zawieszenie przednie typu Double Wishbone, w skład którego wchodzą elementy z kutego aluminium, jest teraz lżejsze i dynamiczniej reaguje na działania kierowcy. Poważne zmiany w konstrukcji zawieszenia zaowocowały zwiększoną stabilnością i wyższym komfortem jazdy.

PODWOZIE Za sprawą większej sztywności skrętnej i przeprojektowanego zawieszenia nowy GS jest samochodem dynamicznym i dającym mnóstwo satysfakcji z prowadzenia. Lexus GS daje kierowcy poczucie panowania nad sytuacją, a układ kierowniczy pozwala doskonale wyczuć drogę i zapewnia perfekcyjną precyzję prowadzenia.

50

DYNAMIKA AZDY

ZAWIESZENIE TYLNE Modyfikacje geometrii i układu wielowahaczowego zawieszenia tylnego korzystnie wpłynęły na stabilność jazdy na wprost oraz zachowanie na zakrętach. Połączenie elementów ze stali o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, elementów odlewanych i części z kutego aluminium pozwoliło zredukować masę zawieszenia, a jednocześnie zwiększyć jego wytrzymałość i precyzję działania.


n

UKŁAD KOREKCJI SZTYWNOŚCI ZAWIESZENIA Siłą amortyzacji wszystkich czterech kół inteligentnie steruje układ korekcji sztywności zawieszenia, który aktywnie reaguje na stan nawierzchni oraz działania kierowcy. Takie rozwiązanie nie tylko poprawia komfort jazdy, lecz także zwiększa stabilność na drodze — zwłaszcza podczas szybkiego pokonywania zakrętów.

n

DYNAMIKA JAZDY — LEXUS DYNAMIC HANDLING Dynamiczny układ jezdny Lexus Dynamic Handling, dostępny tylko w wersji GS 450h F SPORT, przenosi charakterystykę jezdną Lexusa w zupełnie nowy wymiar. Układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu (VGRS) i układ tylnych kół skrętnych niezależnie kierują wszystkimi czterema kołami. Przy niskich i średnich prędkościach koła tylne skręcają pod kątem przeciwnym do przednich. Znacznie skraca to promień zawracania i ułatwia manewrowanie przy niskich prędkościach, a podczas jazdy po krętych drogach czyni auto bardziej zwinnym. Przy większych prędkościach wszystkie koła skręcają w tym samym kierunku, co poprawia przyczepność tylnych kół i stabilność całego pojazdu. Rozwiązanie to pomaga w bezpiecznej zmianie pasa ruchu i szybkim pokonywaniu zakrętów.

SELEKTOR TRYBU JAZDY Korzystając z selektora trybu jazdy, kierowca może dostosować charakterystykę pojazdu do swoich preferencji. Tryb ECO przeznaczony jest do odprężającej, spokojnej jazdy i zapewnia niski poziom emisji oraz zużycia paliwa. W trybie NORMAL, skonfigurowanym do codziennej jazdy, charakterystyka samochodu zapewnia idealną równowagę między oszczędnością a komfortem jazdy. W trybie SPORT S układ napędowy od razu bardziej dynamicznie reaguje na naciśnięcie pedału przyspieszenia. eśli zaś samochód wyposażony jest w układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS), to w trybie SPORT S+ oprócz zmiany charakterystyki napędu modyfikowane są także nastawy zawieszenia. W wersji GS 450h F SPORT na charakterystykę trybu SPORT S+ wpływa inteligentna współpraca 5-stopniowego systemu zintegrowanego zarządzania dynamiką pojazdu z dynamicznym układem jezdnym — Lexus Dynamic Handling. W rezultacie kierowca ma możliwość bezpiecznego, a jednocześnie bardzo dynamicznego prowadzenia samochodu, nawet na granicy przyczepności.

n

Dostępne jako opcja, element pakietu lub w określonych wersjach wyposażeniowych

DYNAMIKA AZDY

51


ZAAWANSOWANE SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA

n

UTRZYMYWANIE POJAZDU NA PASIE RUCHU To innowacyjne rozwiązanie pomaga kierowcy w uniknięciu niezamierzonej zmiany pasa. ego działanie polega na wygenerowaniu ostrzeżenia i krótkotrwałym wymuszeniu lekkiej korekty toru jazdy.

n

SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWEJ (PCS) System PCS, w skład którego wchodzi radar działający w zakresie fal milimetrowych oraz komputer pokładowy, analizuje sytuację przed pojazdem i ocenia ryzyko kolizji. eśli ryzyko jest wysokie, ostrzega kierowcę dźwiękowo i wizualnie oraz podwyższa ciśnienie w układzie hamulcowym. eśli kolizja jest nieunikniona, system może automatycznie włączyć hamulce i napiąć przednie pasy bezpieczeństwa. Ten sam radar używany jest przez tzw. tempomat adaptacyjny, czyli system utrzymywania odległości od poprzedzającego pojazdu (ACC). W skład zaawansowanego systemu PCS wchodzi także funkcja monitorowania kierowcy.

52

ZAAWANSOWANE SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA

n

MONITOROWANIE KIEROWCY System monitorowania kierowcy, w skład którego wchodzą kamery cyfrowe z czujnikami CCD i diody LED działające w paśmie bliskim podczerwieni, może wykrywać zamknięcie oczu lub odwrócenie przez kierowcę wzroku od drogi. Odpowiednio do sytuacji generowane są ostrzeżenia.


DZIESIĘĆ PODUSZEK POWIETRZNYCH Oprócz niezwykle wytrzymałej klatki bezpieczeństwa pasażerów i kierowcę chroni komplet dziesięciu poduszek powietrznych sterowanych czujnikami. Wszystkie pasy bezpieczeństwa, z wyjątkiem pasa na środkowym miejscu tylnym, są wyposażone w  napinacze. Kierowca i pasażer z  przodu są chronieni czołowymi poduszkami powietrznymi napełnianymi dwustopniowo, poduszkami powietrznymi chroniącymi kolana oraz bocznymi poduszkami powietrznymi. Tylne miejsca zewnętrzne są standardowo wyposażone w poduszki boczne, natomiast kurtyny powietrzne biegną na całej długości szyb bocznych po obu stronach kabiny. Tak bogaty zestaw elementów podnoszących poziom bezpieczeństwa należy w nowym GS do wyposażenia standardowego.

n

SYSTEM NIGHT VIEW System Night View, w skład którego wchodzi kamera na podczerwień i projektory promieniowania w zakresie bliskiej podczerwieni, podczas jazdy w nocy generuje obraz sytuacji przed pojazdem i wyświetla go na ekranie multimedialnym o przekątnej 12,3 cala. Dzięki temu kierowca ma szansę dostrzec obiekty przed pojazdem zanim jeszcze zostaną one w ciemności zarejestrowane przez nieuzbrojone oko.

n

MONITOR MARTWEGO POLA Radary zamontowane w tylnym zderzaku wykrywają pojazdy na sąsiednich pasach wjeżdżające w obszar niewidoczny w lusterkach bocznych. eśli kierowca sygnalizuje zamiar zmiany pasa, a inny pojazd znajduje się właśnie się w martwym polu, w odpowiednim lusterku bocznym generowany jest sygnał ostrzegawczy.

n

n

PROJEKTOR HUD Najważniejsze informacje o stanie pojazdu, np. prędkość jazdy, wyświetlane są wprost na przedniej szybie w polu widzenia kierowcy. Projektor HUD może też wyświetlać instrukcje nawigacyjne, ustawienia audio lub inne dane pojazdu. Dzięki temu kierowca może odczytywać ważne dane, nie odrywając wzroku od drogi.

Dostępne jako opcja, element pakietu lub w określonych wersjach wyposażeniowych

ZAAWANSOWANE SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA

53


ELEMENTY ZEWNĘTRZNE

n

CZUJNIKI PARKOWANIA Czujniki, umieszczone dyskretnie w przednim (4 szt.) i tylnym (także 4  szt.) zderzaku, w trybie ciągłym obliczają odległość do najbliższej przeszkody. Za pośrednictwem sygnałów dźwiękowych i wizualnych o różnej intensywności kierowca informowany jest o tym, ile miejsca jeszcze pozostało do zetknięcia z przeszkodą. 54

ELEMENTY ZEWNĘTRZNE

17-CALOWE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH Lekkie, 9-ramienne obręcze kół o średnicy 17 cali są wykonane ze stopów lekkich i wykończone srebrną, metaliczną powłoką. Koła z komplecie z oponami 225/50 R17 przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2 oraz zużycia paliwa.

n

18-CALOWE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH 18-calowe, 10-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich, z eleganckim metalicznym wykończeniem, oferowane są z oponami 235/45 R18. Szersze koła i opony nie tylko świetnie się prezentują, lecz także zapewniają zwiększoną przyczepność na drodze.

n

WYCIERACZKI Z CZUJNIKIEM DESZCZU Czujnik umieszczony nad lusterkiem wewnętrznym wykrywa opady deszczu i określa ich intensywność. Wycieraczki działają automatycznie z częstotliwością i szybkością odpowiednią do ilości wody.

PODGRZEWANE LUSTERKA BOCZNE Oprawy lusterek bocznych o aerodynamicznym kształcie mają wbudowane kierunkowskazy i dyskretne lampki oświetlające okolice progów. Lusterka są regulowane elektrycznie i w razie potrzeby mogą być podgrzewane.

n

18-CALOWE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH Wieloszprychowe 18-calowe obręcze z oponami 235/45 R18 z jasnym, metalicznym wykończeniem są opcjonalnym wyposażeniem dostępnym w klasie Prestige. Ich intrygujący wzór geometryczny stwarza niezwykle dynamiczne wrażenie.

AUTOMATYCZNE SKŁADANIE Elektrochromatyczne lusterka boczne – automatycznie przyciemniające się, zapobiegające oślepianiu kierowcy przez inne pojazdy – można złożyć elektrycznie, aby ułatwić sobie manewrowanie w wąskich miejscach oraz ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia w zaparkowanym samochodzie.


WRZECIONOWATA ATRAPA CHŁODNICY Rozpoznawalna atrapa chłodnicy o wrzecionowatym kształcie jest jednym z atrybutów nowej, śmiałej interpretacji języka stylistycznego Lexusa — L-finezji. Ta niepowtarzalna cecha stylistyczna w połączeniu z głęboko osadzonymi reflektorami i światłami LED do jazdy dziennej w kształcie litery L stanie się nowym znakiem rozpoznawczym marki Lexus.

REFLEKTORY BIKSENONOWE Przednie lampy biksenonowe HID są standardowo uzupełnione o układ autopoziomowania, spryskiwacze wysokociśnieniowe i światła dzienne w technologii LED. Dostępny jest także inteligentny system zmiany położenia lamp na zakrętach (AFS) i układ automatycznego sterowania światłami drogowymi (AHB).

n

REFLEKTORY BI-LED Nowy GS 450h jest pierwszym modelem Lexusa dostępnym z reflektorami przednimi w technologii bi-LED. Energooszczędne diody LED zapewniają znakomite oświetlenie i charakteryzują się wysoką niezawodnością oraz trwałością. Reflektory bi-LED z układami AFS i AHB są wyposażeniem standardowym wersji 450h F Sport i Prestige.

n Dostępne jako opcja, element pakietu lub w określonych wersjach wyposażeniowych

OŚWIETLANIE DROGI DO DOMU (FOLLOW ME HOME) Oświetlenie Lexusa GS można tak skonfigurować, aby reflektory świateł mijania i świateł w lusterkach pozostawały włączone przez 30 sekund po opuszczeniu pojazdu i oświetlały drogę kierowcy i pasażerom. Czas świecenia można wydłużyć do 60, 90 lub 120 sekund.

n

DACH SŁONECZNY Elektrycznie odchylany i odsuwany dach słoneczny ze szkła umożliwia otwarcie kabiny na więcej słońca i świeżego powietrza. Obsługa dachu słonecznego jest bardzo wygodna, a dodatkowa, ręcznie rozwijana roleta dodatkowo chroni przed zbyt silnym nasłonecznieniem.

TYLNE ŚWIATŁA W TECHNOLOGII LED I AKTYWNE ŚWIATŁO STOP Tylne światła zespolone, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, a także — po raz pierwszy w samochodzie marki Lexus — tylne światła przeciwmgłowe zrealizowano w formie matryc diod LED. Intrygujące wrażenie głębi podkreślają niebanalne kształty lamp. Tożsamość marki Lexus podkreślają dwie ścieżki świetlne w kształcie liter L, natomiast użebrowanie kloszy poprawia właściwości aerodynamiczne i stabilność. Podczas gwałtownego hamowania światła stop — w tym centralna górna lampa LED — szybko pulsują, skutecznie ostrzegając nadjeżdżające z tyłu pojazdy.

ELEMENTY ZEWNĘTRZNE

55


ELEMENTY WYPOSAŻENIA WNĘTRZA

FOTELE ZAPEWNIAJĄCE KOMFORT I STABILNOŚĆ Projektanci spędzili ponad 5 lat nad konstrukcją fotela, która zapewniłaby optymalny komfort. Oba fotele przednie w klasie wyposażenia Prestige oferują regulowane podparcie miednicy — będące pierwszym takim rozwiązaniem na świecie — wraz z podparciami barków i boków oraz zagłówkami w kształcie „motyla”. 56

TAPICERKA FOTELI Standardowo fotele nowego Lexusa GS pokrywa miękka tkanina Cellensia. Tapicerka z delikatnej, perforowanej skóry jest dostepna w wersji Comfort lub jako wyposażenie opcjonalne. Wersja F SPORT wyposażona jest w skórzaną tapicerkę z trapezowymi perforacjami, a wersja Prestige w najwyższej jakości skórę półanilinową.

n

PODGRZEWANIE/ WENTYLACJA Fotele kierowcy i pasażera z przodu, w wariancie z tapicerką skórzaną, mogą być indywidualnie podgrzewane lub wentylowane. Takie rozwiązanie znacząco podnosi komfort podróży, zwłaszcza w skrajnych warunkach atmosferycznych.

ELEKTRYCZNA REGULACJA FOTELI Standardowe fotele przednie oferują 10 parametrów regulacji geometrycznej, w tym 2 parametry regulacji podparcia lędźwiowego. W wersji F SPORT liczba ta wzrasta do 16 (w tym 4 parametry podparcia lędźwiowego), a w klasie Prestige do aż 18 różnych parametrów, w tym 4 parametrów podparcia lędźwiowego.

n

n

n

PODPARCIE DLA UD I ŁYDEK Opcją dostępną wyłącznie w klasie wyposażenia Prestige jest możliwość wydłużenia siedziska fotela kierowcy. Z kolei pasażer z przodu ma do dyspozycji wysuwane podparcie dla ud i łydek, które pomaga odprężyć się w trakcie podróży.

ELEMENTY WYPOSAŻENIA WNĘTRZA

KLIMATYZACJA 3-STREFOWA Kabina Lexusa GS podzielona jest logicznie na trzy „strefy klimatyczne”, a wysoką jakość powietrza zapewnia unikatowa w skali światowej technologia nanoe®. Osoby na przednich fotelach mogą wybierać ustawienia indywidualnie za pomocą manipulatora Remote Touch lub na przednim panelu, natomiast pasażerowie siedzący z tyłu mają do dyspozycji swój osobny panel.

TYLNY PANEL STEROWANIA Tylne miejsca zewnętrzne mogą być także podgrzewane — indywidualna regulacja odbywa się za pośrednictwem dogodnie ulokowanego panelu. Znajduje się on w tylnym środkowym podłokietniku i zawiera wyświetlacz LCD. Za jego pomocą można także regulować działanie klimatyzacji w tylnej strefie, sterować systemem audio i tylną roletą przeciwsłoneczną.


KIEROWNICA WYKOŃCZONA SKÓRĄ Dla nowego modelu GS zaprojektowano nową, ergonomiczną, 3-ramienną kierownicę obszytą skórą. Mierzy 380 mm średnicy, doskonale leży w dłoniach i jest wyposażona w przyciski do sterowania systemem audio, wyświetlaczem, telefonem oraz wywoływania komend głosowych, może być ogrzewana.

n

KOMBINACJE SKÓRY / DREWNA W klasie wyposażenia Prestige ogrzewana kierownica wykończona jest kombinacją skóry i drewna. Klient ma do wyboru dwa kolory i wzory drewna: heban (z połyskiem) albo orzech (matowy). Nowego Lexusa GS 450h po raz pierwszy zamówić można z kierownicą wykończoną drewnem bambusowym.

RÓŻNE OPCJE REGULACJI Wszystkie wersje nowego Lexusa GS są wyposażone w kolumnę kierownicy o regulowanej elektrycznie długości i pochyleniu. Te opcje regulacji, w połączeniu z elektryczną regulacją licznych parametrów geometrii foteli, pozwalają kierowcy na zajęcie idealnej pozycji za kierownicą.

ŁOPATKI DO RĘCZNEJ ZMIANY BIEGÓW Mimo że wszystkie modele GS oferują w pełni automatyczny tryb zmiany biegów, przy kierownicy dostępne są także łopatki umożliwiające kierowcy szybką, ręczną zmianę przełożeń. Takie rozwiązanie, wywodzące się z samochodów Formuły 1, umożliwia bardziej dynamiczną, aktywną jazdę.

n

PRZESTRZEŃ BAGAŻOWA Przestrzeń bagażowa nowego Lexusa GS 450h została znacznie powiększona w porównaniu z poprzednią generacją tego modelu. Teraz pomieści trzy komplety kijów golfowych, zaś w bagażniku benzynowego modelu GS 250 zmieści się jeszcze jeden dodatkowy komplet.

OŚWIETLENIE WNĘTRZA DIODAMI LED Łagodne, białe oświetlenie przyrządów i kabiny sprawia, że wewnątrz panuje odprężająca atmosfera. Energooszczędne diody LED oświetlają kabinę z głównej lampy sufitowej oraz lampek do czytania i oglądania mapy. W nocy stale oświetlone są panele drzwi.

KLASYCZNY ZEGAR Centralne miejsce na desce rozdzielczej zajmuje klasyczny zegar, będący świadectwem kunsztu specjalistów odpowiedzialnych za projektowanie i produkcję samochodów Lexus. Białe podświetlenie LED stwarza wokół niego aurę ponadczasowości.

TYLNE ROLETY PRZECIWSŁONECZNE Sterowana elektrycznie roleta tylnej szyby działa płynnie i cicho, a gdy nie jest używana w żaden sposób nie przeszkadza ani nie pogarsza widoczności. Tylne okna boczne wersji Prestige wyposażono w ręcznie rozwijane rolety, a nawet specjalne zasłony na okienka w tylnych słupkach.

n Dostępne jako opcja, element pakietu lub w określonych wersjach wyposażeniowych

ELEMENTY WYPOSAŻENIA WNĘTRZA

57


SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACYNE I INFORMACYNE

n

EKRAN MULTIMEDIALNY O PRZEKĄTNEJ 12,3 CALA Nowy ekran multimedialny o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 12,3 cala to najszerszy tego typu wyświetlacz stosowany w samochodach produkowanych seryjnie. Kierowca i pasażer jadący z przodu mogą sterować systemami pojazdu za pomocą manipulatora Remote Touch. Wiele aplikacji reaguje też na polecenia głosowe. Podzielony panoramiczny ekran optymalnie nadaje się do wyświetlania dwóch kategorii informacji — np. dużej mapy i informacji z cyfrowej stacji radiowej DAB.

n

REMOTE TOUCH Dotykowy interfejs Remote Touch nowej generacji, w którym do potwierdzania wyboru wystarczy jedno naciśnięcie, umożliwia użytkownikom intuicyjną obsługę centralnego wyświetlacza. Korzystanie z tego ergonomicznego, podręcznego manipulatora przypomina korzystanie z myszy komputerowej.

58

n

NAWIGACJA Z DYSKIEM TWARDYM System nawigacji wyposażony w dysk twardy oferuje szereg opcji wyświetlania map, jest bardzo przejrzysty, intuicyjny w obsłudze i szybko reaguje na działania użytkownika. Na dysku twardym zapisane są mapy europejskiej sieci drogowej. Mapy mogą być aktualizowane w placówkach autoryzowanych dilerów Lexusa.

SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACY NE I INFORMACY NE

KOMUNIKACJA CYFROWA Ekran multimedialny można wykorzystać do sterowania różnymi aplikacjami cyfrowymi. Możliwe jest na przykład pobranie całej książki adresowej ze smartfona i przewijanie jej na wyświetlaczu samochodu. W podobny sposób odbywa się przeglądanie informacji z odtwarzacza iPod® oraz innych urządzeń multimedialnych, a także sterowanie nimi.

ROZPOZNAWANIE GŁOSU Komendy głosowe to bezpieczny sposób sterowania różnymi systemami pokładowymi, np. nawigacją lub telefonem Bluetooth® — bez odrywania rąk od kierownicy i nadmiernego rozpraszania uwagi kierowcy.


STANDARDOWA KONSOLA ŚRODKOWA Nowy Lexus GS jest standardowo wyposażony w 8-calowy wyświetlacz obsługiwany za pomocą manipulatora Remote Touch. Umożliwia on sterowanie systemami, np. audio i klimatyzacji, a także wyświetlanie danych z monitora energii (GS 450h). Nawigacja z dyskiem twardym jest dostępna w wersjach Elegance, Comfort i F SPORT lub jako opcja dodatkowa. Konsola centralna mieści także główny moduł 12-głośnikowego systemu audio. Zawiera on tuner DAB, interfejs audio Bluetooth® i odtwarzacz CD/DVD. W schowku konsoli znajduje się port USB i gniazdo AUX. Oba te złącza podświetlone są białymi diodami LED.

WIELOFUNKCYJNY WYŚWIETLACZ INFORMACYJNY Między dwoma głównymi wskaźnikami umieszczony jest kolorowy wielofunkcyjny wyświetlacz informacyjny o przekątnej 3,5 cala i wysokiej rozdzielczości. Zapewnia on dostęp do szeregu różnych informacji o stanie pojazdu. Kierowca może wybierać zestaw danych i sposób prezentacji za pomocą przycisków na kierownicy.

PRZYCISKI NA KIEROWNICY Ergonomiczne przyciski do sterowania systemem audio, telefonem, wyświetlaczem i rozpoznawaniem głosu są wbudowane w kierownicę. Na kierownicy umieszczony jest także przełącznik opcjonalnego systemu LKA (wspomaganie utrzymania pojazdu na pasie ruchu) i adaptacyjnego tempomatu ACC.

n

n

KOMPAS Miniaturowy kompas jest jednym z wielu dodatkowych wskaźników dostępnych w systemie nawigacyjnym. W przypadku ekranu o przekątnej 12,3  cala dostępnych jest szereg większych wariantów kompasu, które podają także długość i szerokość geograficzną.

AUDIO MARK LEVINSON® System audio Mark Levinson®, w skład którego wchodzi wzmacniacz o mocy 835 W i 17 głośników wykonanych w technologii GreenEdge®, oferuje wysoce selektywny, stereoskopowy dźwięk dookólny o niemal koncertowej charakterystyce.

CYFROWA ROZRYWKA Wszystkie modele GS oferują możliwość oglądania płyt DVD na centralnym ekranie (ale tylko, gdy samochód stoi nieruchomo). Z kolei przez głośniki samochodu można odtwarzać dźwięk z odtwarzacza iPod® — wówczas na ekranie centralnym wyświetlane są informacje o utworach.

n Dostępne jako opcja, element pakietu lub w określonych wersjach wyposażeniowych

MONITOR ASYSTENTA PARKOWANIA Po włączeniu biegu wstecznego obraz zza samochodu zostanie skierowany na standardowy wyświetlacz 8-calowy, na którym dodatkowo pojawią się linie ułatwiające parkowanie. W wersjach z wyświetlaczem o przekątnej 12,3 cala ekran jest podzielony i dodatkowo widoczny jest graficzny schemat sytuacji wokół czujników parkowania.

SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACY NE I INFORMACY NE

59


DANE TECHNICZNE, W PEŁNI HYBRYDOWY GS 450h MOC MAKSYMALNA

KM DIN / kW

ZUŻYCIE PALIWA (l/100 km)

345 / 254

SILNIK

Cykl mieszany*

od 5,9 do 6,2

HAMULCE

Pojemność skokowa (cm sześc.) Cylindry/zawory Mechanizm rozrządu Rodzaj paliwa Maks. moc (KM wg DIN / kW przy obr/ min) Maks. moment obrotowy (Nm przy obr/ min)

3456 V6/24 Podwójny układ VVT-i Benzyna, min. 95 oktanów 292 / 215 przy 6000

Przód - Eco/Elite/Elegance/Comfort (mm) - Prestige/F SPORT (mm) Tył - Wszystkie klasy wyposażenia (mm)

352 przy 4500

ZAWIESZENIE

Przód Tył

SILNIK ELEKTRYCZNY

Typ Maks. moc (KM wg DIN / kW) Maks. moment obrotowy (Nm)

Silnik asynchroniczny na prąd przemienny, z magnesem stałym 200 / 147 275

Napięcie (V)

Silnik asynchroniczny na prąd przemienny, z magnesem stałym 650

AKUMULATOR NAPĘDU HYBRYDOWEGO

Typ Liczba ogniw Napięcie w układzie

Wodorkowo-niklowy (Ni-MH) 240 650

PRZENIESIENIE NAPĘDU

Koła napędzane Przekładnia

Koła tylne Przekładnia bezstopniowa sterowana elektronicznie (E-CVT)

OSIĄGI

Maks. prędkość (km/h) 0-100 km/h (s)

250 5,9

EMISJA CO2 (g/km)

Poziom emisji Cykl mieszany*

Double Wishbone Wielowahaczowe

UKŁAD KIEROWNICZY

Typ Minimalny promień zawracania (m)

Z mech. zębatkowym 5,3

MASA (kg)

PRĄDNICA

Typ

Tarczowe wentylowane 334 356 Tarczowe wentylowane 310

Euro V od 137 do 145

Dopuszczalna masa całkowita - Eco - Elite/Elegance/Comfort/F SPORT/ Prestige Masa własna pojazdu (min.-maks.) - Eco - Elite/Elegance/Comfort/F SPORT/ Prestige Uciąg (przyczepa z hamulcami) Uciąg (przyczepa bez hamulców)

od 2305 do 2325 2305 2325 od 1820–1855 do 1825–1910 1820-1855 1825-1910 1500 750

WSPÓŁCZYNNIK OPORU AERODYNAMICZNEGO

Cd - Eco - Elite/Elegance/Comfort/F SPORT/ Prestige

0,26 0,27

POJEMNOŚCI (l)

Zbiornik paliwa Przedział bagażowy** - z zestawem naprawczym do opon - z dojazdowym kołem zapasowym

66 482 465

* Najniższe podane wartości emisji CO2 i zużycia paliwa (137/5,9) dotyczą modelu GS 450h w klasie wyposażenia Eco z 17-calowymi obręczami kół ze stopów lekkich. Najwyższe podane wartości (145/6,2) dotyczą wersji GS 450h F SPORT z 19-calowymi obręczami kół ze stopów lekkich. W przypadku modelu GS 450h w klasach wyposażenia Elite, Elegance oraz Comfort z 17-calowymi obręczami ze stopów lekkich odpowiednie wartości wynoszą 139/6,0. W przypadku modelu GS 450h w klasie wyposażenia Prestige z 18-calowymi obręczami kół ze stopów lekkich odpowiednie wartości wynoszą 141/6,1. ** Wyliczone wg metody VDA. Wartość dla samochodu z zestawem naprawczym do opon uwzględnia znajdujący się pod podłogą ukryty schowek. Uwaga: prezentowane tutaj informacje są oparte na danych uzyskanych przez producenta w toku własnych testów. Dane te mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Zaktualizowane informacje można uzyskać u autoryzowanych dilerów Lexusa i/lub na stronie www.lexus.pl.

60

DANE TECHNICZNE, W PEŁNI HYBRYDOWY GS 450h


1455 mm

1575 mm 1840 mm

1130 1125 mm

1590 1590 mm* mm

2850 2855 mm

870 mm

4850 mm * = 1560 mm dla modelu F SPORT z tylnymi oponami w rozmiarze 265/35 R19

DANE TECHNICZNE, W PEŁNI HYBRYDOWY GS 450h

61


DANE TECHNICZNE, BENZYNOWY GS 250

MOC MAKSYMALNA

KM DIN / kW

HAMULCE

209 / 154

SILNIK

Pojemność skokowa (cm sześc.) Cylindry/zawory Mechanizm rozrządu Rodzaj paliwa Maks. moc (KM wg DIN / kW przy obr/ min) Maks. moment obrotowy (Nm przy obr/ min)

2500 V6/24 Podwójny układ VVT-i Benzyna, min. 95 oktanów 209 / 154 przy 6400

Przód - Wszystkie klasy wyposażenia (mm) Tył - Wszystkie klasy wyposażenia (mm)

Tarczowe wentylowane 334 Tarczowe wentylowane 310

ZAWIESZENIE

Przód Tył

253 przy 4800

UKŁAD KIEROWNICZY

Koła tylne 6-biegowa automatyczna z trybem sekwencyjnej zmiany biegów

MASA (kg)

Typ Minimalny promień zawracania (m)

Double Wishbone Wielowahaczowe

Z mech. zębatkowym 5,3

PRZENIESIENIE NAPĘDU

Koła napędzane Przekładnia OSIĄGI

Maks. prędkość (km/h) 0-100 km/h (s)

230 8,6

Dopuszczalna masa całkowita Masa własna pojazdu (min.-maks.) Uciąg (przyczepa z hamulcami) Uciąg (przyczepa bez hamulców)

WSPÓŁCZYNNIK OPORU AERODYNAMICZNEGO

Cd EMISJA CO2 (g/km)

Poziom emisji Cykl mieszany

Euro V 207

ZUŻYCIE PALIWA (l/100 km)

Cykl mieszany

8,9

2170 1640-1720 1600 750

0,27

POJEMNOŚCI (l)

Zbiornik paliwa Przedział bagażowy* - z zestawem naprawczym do opon - z dojazdowym kołem zapasowym - z pełnowymiarowym kołem zapasowym

66 566 552 530

* Wyliczone wg metody VDA. Podane wartości, za wyjątkiem samochodu z pełnowymiarowym kołem zapasowym, uwzględniają znajdujący się pod podłogą ukryty schowek Uwaga: prezentowane tutaj informacje są oparte na danych uzyskanych przez producenta w toku własnych testów. Dane te mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Zaktualizowane informacje można uzyskać u autoryzowanych dilerów Lexusa i/lub na stronie www.lexus.pl.

62

DANE TECHNICZNE, BENZYNOWY GS 250


1455 mm

1575 mm 1840 mm

1130 1125 mm

1590 1590 mm* mm

2850 2855 mm

870 mm

4850 mm * = 1560 mm dla modelu F SPORT z tylnymi oponami w rozmiarze 265/35 R19

DANE TECHNICZNE, BENZYNOWY GS 250

63


WYPOSAŻENIE STANDARDOWE BEZPIECZEŃSTWO CZYNNE I DYNAMIKA JAZDY

SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACYJNE I INFORMACYJNE

4-stopniowy system zintegrowanego zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) Zaawansowany układ hamulcowy, stabilizacji toru jazdy, kierowniczy oraz kontroli trakcji* - ABS / BAS / ECB-R (tylko GS 450h) / EPB / EPS / TRC / VSC Układ wspomagania ruszania przed wzniesieniem (HAC) System ostrzegania o spadku ciśnienia w oponach (TPWS)

3,5-calowy uniwersalny wyświetlacz informacyjny 8-calowy ekran centralny obsługiwany za pomocą manipulatora Remote Touch Wysokiej klasy 12-głośnikowy system audio Zegar analogowy z białym podświetleniem LED Gniazdo AUX i port USB Interfejs Bluetooth® do telefonu komórkowego i systemu audio Tuner DAB/wbudowany w deskę rozdzielczą odtwarzacz CD/DVD z jedną szczeliną Dwukolorowe podświetlenie wskaźników (niebieskie/czerwone) Dwa warianty wskaźników (tylko GS 450h) - wskaźnik układu hybrydowego/obrotomierz Wskaźnik jazdy ekonomicznej (tylko GS 250) Tryb EV (samochodu elektrycznego, tylko GS 450h) Wskaźniki Optitron Elementy sterowania na kierownicy - audio/wyświetlacz/telefon/sterowanie głosowe

BEZPIECZEŃSTWO BIERNE

Łącznie 10 poduszek powietrznych - kierowca i pasażer z przodu: czołowe, boczne, chroniące kolana - zewnętrzne miejsca z tyłu: boczne - boki kabiny: kurtyny na całej długości Przełącznik odcinający poduszkę powietrzną pasażera z przodu Dźwiękowe i wizualne przypomnienie o zapięciu pasów bezpieczeństwa z przodu Mocowanie ISOFIX na tylnych zewnętrznych siedzeniach Napinacze pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych fotelach zewnętrznych Fotele przednie typu WIL (redukujące ryzyko urazów kręgosłupa szyjnego) z aktywnymi zagłówkami WYPOSAŻENIE ZEWNĘTRZNE

Aktywne światła stop Biksenonowe reflektory wyładowcze o wysokiej mocy (HID) - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi wycieraczkami Lusterka boczne - elektrycznie regulowane i podgrzewane - z kierunkowskazami i oświetleniem miejsca wokół progów Czujnik zmierzchu z funkcją oświetlania drogi do domu (follow me home) Światła przeciwmgielne z przodu i z tyłu Wykonane w technologii LED (diody elktroluminescencyjne): - światła do jazdy dziennej - tylne światła zespolone Wycieraczki z czujnikiem deszczu Przyciemniane szyby atermiczne z filtrem promieniowania ultrafioletowego (UV)

KOMFORT I WYGODA WNĘTRZA

Trójramienna kierownica wykończona skórą - elektrycznie regulowana w wielu płaszczyznach/z łopatkami do zmiany biegów Gniazda 12 V, z przodu i z tyłu Aluminiowe nakładki na progi drzwi przednich i tylnych Tempomat System ułatwiający wsiadanie i wysiadanie - fotel kierowcy/kierownica z funkcją odsuwania/powrotu Elektrycznie sterowane szyby, przód i tył Zamontowane na stałe fotele tylne z centralnym podłokietnikiem Przedni podłokietnik centralny ze schowkiem Automatyczne oświetlenie po wejściu do pojazdu Oświetlenie wnętrza wykonane w technologii LED Dźwignia włączania kierunkowskazów z funkcją 3-krotnego błysku po jednym naciśnięciu Inteligentny system otwierania i rozruchu Otwór do przewozu długich przedmiotów (tylko GS 250) Zestaw naprawczy do opon

ZABEZPIECZENIA

System antykradzieżowy - immobilizer/czujnik wtargnięcia/syrena

* ABS = system zapobiegający blokowaniu kół / BAS = wspomaganie hamowania awaryjnego / ECB-R = hamulce regeneracyjne sterowane elektroniczne / EPB = elektronicznie sterowany hamulec postojowy / EPS = elektryczne wspomaganie układu kierowniczego / TRC = kontrola trakcji / VSC = stabilizacja toru jazdy

64

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE


WYPOSAŻENIE W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH ELITE (GS 450h i GS 250)

(Dodatkowo względem wyposażenia standardowego) 17-calowe, 9-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich - opony 225/50 R17 Selektor trybu jazdy - ECO / NORMAL / SPORT S Elektronicznie sterowana klimatyzacja - 2-strefowa/filtr powietrza z pochłaniaczem zapachów Tapicerka z tkaniny z czarnymi, błyszczącymi wstawkami Elektrycznie regulowane fotele przednie - 10 parametrów regulacji fotela (kierowcy i pasażera) - 2 parametry regulacji podparcia lędźwiowego (kierowcy i pasażera) - funkcja pamięci (3 ustawienia dla kierowcy) COMFORT (GS 450h i GS 250)

(Dodatki względem wyposażenia ELITE) Podgrzewane koło kierownicy Fotele przednie, kierowcy i pasażera - podgrzewanie i wentylacja Czujniki parkowania z przodu i z tyłu Lusterka boczne, dodatkowe funkcje - elektryczne składanie/automatyczne przyciemnianie Lusterko wewnętrzne elektrochromatyczne (automatycznie ściemniane) Nawigacja GPS z mapami na twardym dysku oraz ekranem 8 cali Skórzana tapicerka PRESTIGE (GS 450h i GS 250)

(Dodatki/różnice względem wyposażenia ELITE) 18-calowe, 10-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich - opony 235/45 R18 Układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS) Automatyczne (delikatne) zamykanie bagażnika Reflektory biksenonowe (dla modelu 450h reflektory w technologii bi-LED), dodatkowe funkcje - system zmiany położenia lamp reflektorów na zakrętach (AFS)

- automatyczne wyłączanie świateł drogowych (AHB) Lusterka boczne, dodatkowe funkcje - elektryczne składanie/automatyczne przyciemnianie Elektronicznie sterowana klimatyzacja, dodatkowe funkcje - 3-strefowa/z technologią nanoe®/S-Flow Fotele przednie, kierowcy i pasażera - 18 parametrów regulacji, w tym regulacja długości siedziska kierowcy, wysuwane podparcie ud i łydek pasażera, podparcie barków, podparcie boczne, zagłówki w kształcie „motyla” i 4 parametry regulacji podparcia lędźwiowego - podgrzewanie i wentylacja/pamięć 3 zestawów ustawień Czujniki parkowania z przodu i z tyłu Podłokietnik pośrodku tylnej kanapy, dodatkowe funkcje - podświetlany panel wielofunkcyjny z wyświetlaczem LCD Podgrzewane tylne siedzenia zewnętrzne Lusterko wewnętrzne elektrochromatyczne (automatycznie ściemniane) Tapicerka ze skóry półanilinowej i drewniane wstawki Dodatkowy tryb jazdy SPORT S+ Rolety przeciwsłoneczne - na tylnej szybie, sterowana elektrycznie/na bocznych tylnych szybach, sterowane ręcznie Sygnalizacja spadku ciśnienia w oponach (TPWS) z automatycznym wskazywaniem koła Projektor licznika (HUD) Podgrzewane, skórzano-drewniane koło kierownicy Nawigacja GPS z mapami na twardym dysku, ekranem 12,3 cala oraz systemem audio Mark Levinson (17 głośników) System monitorowania „martwego pola” Inteligentna karta F SPORT (GS 450h i GS 250)

(Dodatki/różnice względem wyposażenia ELITE)

technologii bi-LED), dodatkowe funkcje - system zmiany położenia lamp reflektorów na zakrętach (AFS) - automatyczne wyłączanie świateł drogowych (AHB) Lusterka boczne, dodatkowe funkcje - elektryczne składanie/automatyczne przyciemnianie F SPORT, zewnętrzne elementy stylistyczne* - przedni i tylny zderzak/tylny spojler - kratka wlotu chłodnicy o wzorze plastra miodu/boczne logo F SPORT, wewnętrzne elementy stylistyczne - wstawki aluminiowe/czarna podsufitka - przewiercane aluminiowe pedały/specjalne nakładki na progi - tapicerka skórzana o specjalnym wzorze F SPORT - kierownica i gałka dźwigni zmiany biegów obszyte perforowaną skórą Elektrycznie regulowane fotele przednie - 16 parametrów regulacji fotela kierowcy, w tym regulacja długości siedziska, podparcia bocznego i 4 parametry regulacji podparcia lędźwiowego - podgrzewanie i wentylacja foteli kierowcy i pasażera Dynamiczny układ jezdny Lexus Dynamic Handling (tylko GS 450h) - 5-stopniowy system VDIM - układ tylnych kół skrętnych (DRS) - układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu (VGRS) Czujniki parkowania (przód i tył) Lusterko wewnętrzne elektrochromatyczne (automatycznie ściemniane) Elektryczna roleta tylnej szyby Dodatkowy tryb jazdy SPORT S+ Projektor licznika (dla modelu 450h) Podgrzewane koło kierownicy Automatyczne (delikatne) zamykanie bagażnika Nawigacja GPS z mapami na twardym dysku oraz ekranem 8 cali System monitorowania „martwego pola”

19-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, wzór F SPORT - opony 235/40 R19 (przód) / 265/35 R19 (tył) Układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS) Reflektory biksenonowe (dla modelu 450h reflektory w

* Wersja F SPORT nie jest wyposażona w przednie światła przeciwmgłowe.

WYPOSAŻENIE W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH

65


KLASY, OPCE I PAKIETY WYPOSAŻENIA

ELITE (GS 450h i GS 250)

OPCJE 18-calowe, 10-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich - opony 235/45 R18 Układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS) z trybem SPORT S+ (tylko GS 450h) Elektrycznie odchylany i przesuwany szklany szyberdach System nawigacji z napędem dysku twardego (HDD) Podgrzewane fotele przednie Podgrzewana kierownica Czujniki parkowania (przód i tył) PAKIETY PAKIET WYŻSZE KLASY AUDIO, MULTIMEDIÓW I NAWIGAC I - multimedialny wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala z funkcją podziału ekranu - 17-głośnikowy system Mark Levinson® - system nawigacji z napędem dysku twardego (HDD)

COMFORT (tylko GS 450h)

SKÓRA - tapicerka skórzana (ze skóry perforowanej) - podgrzewane i wentylowane fotele przednie SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE (PCS) - system PCS z radarem działającym w zakresie fal milimetrowych - system kontroli odległości do poprzedzającego pojazdu (ACC)* - układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS) z trybem SPORT S+ (tylko GS 450h) - elementy pakietu Comfort SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE (PCS) I WSPOMAGANIE UTRZYMANIA NA PASIE RUCHU (LKA) - elementy pakietu PCS - system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu (LKA)

MONITOR MARTWEGO POLA - monitor martwego pola - elementy pakietu Comfort

OPCJE 18-calowe, 10-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich - opony 235/45 R18 Układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS) z trybem SPORT S+ (tylko GS 450h) Elektrycznie odchylany i przesuwany szklany szyberdach Monitor martwego pola

PAKIETY PAKIET WYŻSZE KLASY AUDIO, MULTIMEDIÓW I NAWIGAC I - multimedialny wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala z funkcją podziału ekranu - 17-głośnikowy system Mark Levinson® - system nawigacji z napędem dysku twardego (HDD) SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE (PCS) - system PCS z radarem działającym w zakresie fal milimetrowych - system kontroli odległości do poprzedzającego pojazdu (ACC)* - układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS) z trybem SPORT S+ (tylko GS 450h) SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE (PCS) I WSPOMAGANIE UTRZYMANIA NA PASIE RUCHU (LKA) - elementy pakietu PCS - system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu (LKA)

PAKIET COMFORT - elektrycznie składane lusterka boczne - elektrochromatyczne lusterka boczne - elektrochromatyczne lusterko wewnętrzne

* Wersja działająca przy każdej prędkości (w modelu GS 450h) działa od prędkości 0 km/h. Wersja działająca przy wyższych prędkościach (w modelu GS 250) działa od prędkości 40 km/h.

66

KLASY, OPC E I PAKIETY WYPOSAŻENIA


PRESTIGE (GS 450h i GS 250)

OPCJE 18-calowe, wieloramienne obręcze kół ze stopów lekkich Elektrycznie odchylany i przesuwany szklany szyberdach

F SPORT (GS 450h i GS 250)

PAKIETY ZAAWANSOWANY SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE (PCS) - system PCS z radarem działającym w zakresie fal milimetrowych - system kontroli odległości do poprzedzającego pojazdu (ACC)* - monitor zmęczenia kierowcy z funkcją wykrywania zamkniętych oczu ZAAWANSOWANY SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE (PCS) I WSPOMAGANIE UTRZYMANIA NA PASIE RUCHU (LKA) - elementy zaawansowanego pakietu PCS - system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu (LKA) NIGHT VIEW (tylko GS 450h) - wyświetlacz Night View - elementy zaawansowanego pakietu PCS

OPCJE Kluczyk Card Key Elektrycznie odchylany i przesuwany szklany szyberdach

PAKIETY PAKIET WYŻSZE KLASY AUDIO, MULTIMEDIÓW I NAWIGAC I - multimedialny wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala z funkcją podziału ekranu - 17-głośnikowy system Mark Levinson® - system nawigacji z napędem dysku twardego (HDD) SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE (PCS) - system PCS z radarem działającym w zakresie fal milimetrowych - system kontroli odległości do poprzedzającego pojazdu (ACC)* NIGHT VIEW (tylko GS 450h) - wyświetlacz Night View - elementy pakietu wyższej klasy audio, multimediów i nawigacji - elementy pakietu PCS SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE (PCS) I WSPOMAGANIE UTRZYMANIA NA PASIE RUCHU (LKA) - elementy pakietu PCS - system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu (LKA)

* Wersja działająca przy każdej prędkości (w modelu GS 450h) działa od prędkości 0 km/h. Wersja działająca przy wyższych prędkościach (w modelu GS 250) działa od prędkości 40 km/h.

KLASY, OPC E I PAKIETY WYPOSAŻENIA

67


ELEMENTY STYLIZACYNE WERSI F SPORT 19-CALOWE OBRĘCZE ZE STOPÓW LEKKICH 19-calowe obręcze o wzorze zarezerwowanym dla wersji F SPORT są „obute” w niskoprofilowe opony — 235/40 (z przodu) i 265/35 (z tyłu) — zapewniające znakomitą przyczepność na zakrętach. Hamulce z podwójnymi tarczami o średnicy 356 mm zapewniają niezbędną siłę i skuteczność hamowania.

SPECJALNA STYLIZACJA PRZEDNIEGO ZDERZAKA I ATRAPY CHŁODNICY Charakterystyczny wlot powietrza ze wzorem plastra miodu i zderzak wersji F SPORT o wyjątkowym kształcie przemawiają niezwykle śmiałym językiem stylistycznym. W głębszej, niżej położonej części znajduje się zintegrowany spojler oraz dwa odrębne wloty powietrza po zewnętrznych stronach pasa przedniego.

68

F SPORT

INSKRYPCJA F SPORT Inskrypcja F SPORT, choć nie rzuca się w oczy, jednoznacznie potwierdza, że mamy do czynienia z samochodem wyjątkowym. Odzwierciedla ona sportowy rodowód samochodu, do pewnego stopnia wspólny z supersamochodem Lexus LFA V10.

TYLNY SPOJLER I ZDERZAK F SPORT Tylny spojler i zintegrowany dyfuzor w tylnym zderzaku zwiększają siłę dociskającą tył samochodu do drogi, zapewniając mu wyjątkową stabilność. Mimo nieznacznych różnic stylistycznych między modelem hybrydowym a benzynowym, w obu przypadkach wersja F SPORT wyróżnia się oryginalnym i dynamicznym charakterem.


STYLIZACA WNĘTRZA F SPORT

WSTAWKI ALUMINIOWE Wkładki ze szczotkowanego aluminium są idealnym dopełnieniem stylizacji pedałów, nakładek na progi i innych elementów wykończenia wersji F SPORT.

KIEROWNICA F SPORT Trzymając w dłoniach kierownicę obszytą perforowaną skórą, ozdobioną logo F SPORT, kierowca może mieć poczucie pełnego zespolenia z samochodem.

PRZEWIERCANE PEDAŁY F SPORT Aluminiowe, przewiercane pedały odzwierciedlają sportowy rodowód wersji GS F SPORT. Zapewniają doskonałą stabilność stopy i ułatwiają dynamiczną jazdę.

EKSKLUZYWNE NAKŁADKI NA PROGI Nakładki na progi przednich i tylnych drzwi są wykonane ze szczotkowanego aluminium i opatrzone logo LEXUSA w kolorze czarnym, stosowanym tylko w wersji F SPORT.

DŹWIGNIA ZMIANY BIEGÓW F SPORT Dźwignia zmiany biegów F SPORT obszyta perforowaną skórą jest stylistycznie skoordynowana z kierownicą, dodatkowo podkreślając sportowy charakter pojazdu.

SKÓRZANA TAPICERKA F SPORT Nowy wzór skórzanej tapicerki z trapezowymi perforacjami został zaprojektowany specjalnie dla wersji F SPORT. Żywa czerwień granatu, podobnie jak czarna podsufitka, to charakterystyczne cechy wnętrza F SPORT.

F SPORT

69


AKCESORIA

LUKSUSOWY UCHWYT DO NART I SNOWBOARDU Aluminiowa konstrukcja wyposażona w zamek, przeznaczona do transportowania maksymalnie sześciu par nart lub czterech snowboardów. Uchwyt można odblokować i zsunąć na bok pod dachu, co znakomicie ułatwia załadunek i rozładunek.

70

AKCESORIA

FOTELIK ISOFIX DUO PLUS Zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dzieciom w wieku od 9 miesięcy do 4 lat (od ok. 9 do 18 kg). Fotelik jest mocowany bezpośrednio do nadwozia samochodu za pośrednictwem tylnych prętów ISOFIX i stabilizowany górnym paskiem zapobiegającym przechyleniu się. Boczne poduszki zagłówka zapewniają dodatkową ochronę na wypadek zderzenia bocznego.

HAK HOLOWNICZY Mocny i stabilny Lexus GS znakomicie radzi sobie z holowaniem przyczepy, na przykład przyczepy do przewożenia konia, łodzi lub przyczepy kempingowej. W ofercie akcesoriów Lexusa znaleźć można szereg stałych lub odłączalnych haków holowniczych oraz zestawy okablowania elektrycznego w wersjach 7- i 13-stykowych.

MATA DO PRZEDZIAŁU BAGAŻOWEGO Firmowa mata Lexusa do przedziału bagażowego skutecznie chroni wykładzinę przed zabrudzeniem. Wykonana jest z grubej gumy, posiada antyposlizgową powierzchnię i podwyższone brzegi - idealnie nadaje się do transportu np. butów górskich, sprzętu sportowego czy akcesoriów dziecięcych.

UCHWYT NA ROWER Z SYSTEMEM „EASY CLICK” Lekki uchwyt do przewożenia dwóch rowerów, z zamkiem „Easy Click” jest łatwy w montażu, można go odchylać uzyskując dostęp do przedziału bagażowego, i składać płasko, aby wygodnie go transportować. W komplecie z oprawą świateł i tablicy rejestracyjnej. Do zamocowania nie wymaga haka holowniczego.

Informacje o całej gamie dostępnych akcesoriów można uzyskać u autoryzowanych dilerów Lexusa.


19-CALOWE KUTE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH Solidne antracytowe wykończenie nawiązuje do współczesnej kolorystyki związanej z modyfikacjami wyścigowymi. Obręcze są precyzyjnie zaprojektowane pod kątem wytrzymałości, niskiej masy i trwałości.

AKCESORIA

71


KOLORY WNĘTRZA TKANINA A. Czerń

B. Kość słoniowa

SKÓRA GŁADKA C. Czerń

D. Kość słoniowa

E. asna szarość

F. Brąz

H. Kość słoniowa

I. Brąz topazu

. Czerwień granatu

SKÓRA F SPORT G. Czerń

WSTAWKI K. Czerń z połyskiem

72

L. Aluminium (F SPORT)

KOLORY WNĘTRZA


E/K

J/L KOLORY WNĘTRZA

73


KOLORY WNĘTRZA SKÓRA PÓŁANILINOWA A. Czerń

B. Kość słoniowa

C. Brąz

D. Brąz topazu

WSTAWKI DREWNIANE E. Heban (z połyskiem) F. Orzech (matowe)

G. Bambus (matowe)

A/G

B/F 74

KOLORY WNĘTRZA


D/E

C/E KOLORY WNĘTRZA

75


KOLORY NADWOZIA BIAナ、 PERナ、 (077 CS)

SREBRNY METALIK (1 2)

CZARNY (212 S)*

CZARNY METALIK (217 GF)

GRAFITOWY METALIK (1H9 MC)

CZARNY OPAL METALIK (214 MC)**

76

KOLORY NADWOZIA


CZERWONY METALIK (3S8 GF)

ECRU METALIK (4U7 ME)

NIEBIESKI METALIK (8W3 MM)

GRANATOWY METALIK (8V3 MC)

BRĄZOWY METALIK (4V3 MM)

* Kolor jednolity ** Tylko GS 450h Uwaga: wersja F SPORT jest dostępna tylko w kolorach biała perła, srebrny metalik, czerwony metalik, czarny i grafitowy metalik.

KOLORY NADWOZIA

77


EKSPLOATACA LEXUSA

Troska o Państwa Lexusa jest dla nas wyrazem troski o Państwa. Każdy pracownik zespołu Lexusa wniósł swoje umiejętności i zaangażowanie, aby jak najlepiej zadbać o Państwa potrzeby. Odnosi się to do każdego aspektu naszego serwisu. Doskonałość serwisu jest czymś więcej niż tylko celem — jest pasją każdego z nas.

DBAMY O PAŃSTWA LEXUSA PROFES ONALNA OPIEKA Zalecamy powierzanie obsługi technicznej samochodu wyłącznie autoryzowanym serwisom Lexusa. Wszyscy zatrudnieni przez nas technicy i diagności nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje w dziedzinie zasad serwisowania, inżynierii i technologii samochodów Lexus. ŚRODOWISKO Aby ograniczyć ilość odpadów, części wymieniane na nowe są odbierane i wtórnie przerabiane, a czynnik chłodniczy z układów klimatyzacji jest odzyskiwany i ponownie wykorzystywany. Pracujemy także nad wydajniejszymi technologiami demontażu pojazdów, dzięki którym większa część pozostałości samochodu nadaje się do ponownego przetworzenia. Informacje o działaniach dotyczących odzysku materiałów i recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji znajdują się na stronie www.lexus-polska.pl.

78

EKSPLOATAC A LEXUSA

GWARANCJE

MODELE HYBRYDOWE

NA WSZYSTKIE PO AZDY

5-LETNIA GWARANC A NA PODZESPOŁY NAPĘDU HYBRYDOWEGO Gwarancja na niektóre podzespoły układu hybrydowego obowiązuje przez 5 lat lub do przebiegu 100 000 km, jeśli zostanie osiągnięty wcześniej. Więcej informacji można uzyskać w lokalnym autoryzowanym salonie Lexusa.

3-LETNIA PEŁNA GWARANC A Obejmuje wszelkie defekty, które można przypisać błędowi produkcyjnemu lub montażowemu w warunkach normalnego użytkowania. Gwarancja obowiązuje przez trzy lata lub do momentu osiągnięcia przez pojazd przebiegu 100 000 km — jeśli nastąpi to wcześniej, przy czym w pierwszym roku nie obowiązuje limit kilometrów. 3-LETNIA GWARANC A NA KOROZ Ę POWIERZCHNIOWĄ ORAZ POWŁOKĘ LAKIERNICZĄ Ta gwarancja obejmuje ślady korozji powierzchniowej oraz wady powłoki lakierniczej na elementach lakierowanych, jakie ewentualnie pojawiłyby się w wyniku wady materiałowej lub wykonawczej. Ograniczenie przebiegu w przypadku tej gwarancji nie ma zastosowania. 12-LETNIA GWARANC A NA KOROZ Ę PERFORACY NĄ 12-letnia gwarancja, bez limitu przebiegu, na korozję perforacyjną dowolnego elementu metalowego nadwozia (z zastrzeżeniem wyjątków podanych w książce gwarancyjnej), pojawiającą się w wyniku wady produkcyjnej lub montażowej. Wszystkie rodzaje gwarancji przechodzą na kolejnych użytkowników.

MOBILNOŚĆ Nie chcemy, aby cokolwiek zakłóciło spokój kierowcy podróżującego samochodem marki Lexus w całej Europie. Każdy pojazd przez pierwsze trzy lata od daty wydania samochodu pierwszemu właścicielowi objęty jest bezpłatnym programem Lexus Euro Assistance 24*. Program ten gwarantuje mobilność, czyli dotarcie do celu podróży. ego elementami są na przykład usługi holowania, zakwaterowanie w hotelu, wynajęcie samochodu zastępczego, naprawa pojazdu i wiele innych form pomocy na wypadek unieruchomienia, kradzieży Państwa Lexusa lub udziału w kolizji. * Warunki programu mogą różnić się w poszczególnych krajach. Szczegółowych informacji na temat programu udzielają autoryzowane stacje dilerskie i serwisy Lexus.


NOWY GS

NOWY GS

Mocne wejście

NOWY GS

©

Zapraszamy do autoryzowanych dilerów Lexusa lub na krajową stronę WWW, gdzie mogą Państwo uzyskać więcej informacji o nowym modelu GS. www.lexus-polska.pl/newgs

Uwaga: pojazdy przedstawione na ilustracjach i specyfikacje zamieszczone w niniejszej broszurze mogą różnić się od modeli i elementów wyposażenia dostępnych w danym kraju lub regionie. Kolor nadwozia pojazdu może nieznacznie odbiegać od przedstawionego na ilustracjach w niniejszej broszurze.

2012 Lexus Europe* zastrzega sobie prawo do zmiany wszelkich szczegółów specyfikacji i wyposażenia bez uprzedniego powiadomienia. Szczegóły specyfikacji i wyposażenia mogą być ponadto modyfikowane w celu dostosowania ich do lokalnych warunków i wymagań. Szczegółowe informacje na temat zmian koniecznych w danym kraju lub regionie można uzyskać u autoryzowanych dilerów Lexusa w danym regionie.

Więcej informacji można znaleźć w naszej witrynie internetowej: www.lexus.pl Dbałość o stan środowiska naturalnego to jeden z priorytetów Lexusa. Stosujemy wiele rozwiązań, które do minimum ograniczają wpływ, jaki nasze samochody wywierają na środowisko naturalne. Dotyczy to całego cyklu od prac projektowych, poprzez produkcję, dystrybucję, sprzedaż, aż po wycofywanie zużytych pojazdów z eksploatacji. Dilerzy udzielają wszelkich informacji na temat wymagań wynikających z przepisów o postępowaniu z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. * Lexus Europe jest oddziałem spółki Toyota Motor Europe NV/SA. Wydrukowano w Europie, luty 2012

Aby uzyskać więcej informacji w Internecie zeskanuj ten znak używając telefonu komórkowego.

10376 - GS NG Model Combined_POL_150dpi_150dpi  

NOWY GS Mocne wejście YOSHIHIKO KANAMORI, GŁÓWNY INŻYNIER GS www.lexus.pl 03 04 05 06 07 08 09 10 SEDAN GS 450h Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you