Page 1

KOMPUTER - wr贸g TWOICH oczu

1


Oko ludzkie fizjologicznie dostosowane jest do patrzenia na dalszą odległość. W dzisiejszych czasach jednak warunki środowiskowe i cywilizacyjne narzuciły nam, że coraz więcej czasu spędzamy patrząc do bliży. W wielu przypadkach jest to nieuniknione, bo związane z pracą lub nauką, a także z coraz większą aktywnością w Internecie czy oglądaniem filmów na komputerach. Takie, czasem nawet wielogodzinne, wpatrywanie się w ekran nie służy dobrze naszym oczom.

Dlaczego komputer szkodzi oczom? Jest to spowodowane w głównej mierze siedzeniem w nieruchomej pozycji przed monitorem komputera i ciągłym wpatrywaniem się w jeden punkt. Zwykle odległość oczu od monitora jest stała, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do osłabienia mięśni gałki ocznej, a także do braku koncentracji, zmęczenia i bólu głowy.

Kolejną kwestią jest promieniowanie, które komputer wysyła w naszą stronę. To przez nie na twarzy i oczach zalega coraz więcej kurzu, co w konsekwencji skutkuje np. zapaleniem spojówek.

Jak rozpoznać, że mamy problemy ze wzrokiem?

Do okulisty należy udać się niezwłocznie, gdy zauważymy u siebie następujące symptomy: + częste łzawienie, + zaczerwienienie oczu, + rozmyte, zamazane widzenie, + bóle, zawroty głowy, + zwiększoną wrażliwość na światło.

M.in. z powodu wielogodzinnej pracy z bliska, z komputerem zwłaszcza, problem krótkowzroczności będzie dotyczył coraz większej ilości ludzi. Na szczęście wraz z rozwojem nauki pojawiają się też nowe, coraz doskonalsze metody korekcji.

www.lexummedica.pl 2


Jak zadbać o oczy pracując przed komputerem przez cały dzień? Metod jest wiele, jednak wszystkie mają na celu to samo – utrzymanie naszego wzroku w jak najlepszej kondycji: + monitor powinien znajdować się w odpowiedniej odległości (przyjmuje się długość wyciągniętego ramienia); + należy siedzieć na wprost ekranu, a nie pod kątem (gdyż wtedy oczy męczą się i zużywają najwięcej energii); + komputer należy ustawić w sposób pozwalający na patrzenie w dal poza ekran, najlepiej za okno. Jeżeli w pokoju nie ma okna lub jest to niemożliwe z innych powodów, to najlepiej jest siedzieć twarzą do drzwi, aby po ich otwarciu móc spoglądać w przestrzeń za nimi;

+ ważne jest odpowiednie oświetlenie – ekran powinien być oświetlany z góry, jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt jasno, należy zasłonić żaluzje bądź wyłączyć niepotrzebne lampki; + w pomieszczeniu powinna panować odpowiednio wysoka wilgotność, ponieważ suche powietrze męczy oczy i wysusza spojówki; + w miarę możliwości należy robić sobie krótkie (10-15min.), ale częste przerwy (przynajmniej co godzinę lub dwie) – w czasie przerw wzrok powinien być skupiony na odległych obiektach, np. na widok za oknem.

Pracując z komputerem rzadziej również mrugamy, a mrugnięcia przy naprzemiennym patrzeniu na ekran i klawiaturę bywają niepełne. Następuje wtedy nieprawidłowe rozprowadzenie filmu łzowego, pojawiają się objawy dyskomfortu polegające na pieczeniu, uczuciu piasku pod powiekami, łzawieniu będące formą zespołu suchego oka.

Co to jest zespół suchego oka? Zespół suchego oka to jedno z najczęstszych schorzeń okulistycznych. Choroba ta polega na niedostatecznym łzawieniu, które powoduje złuszczanie się nabłonka gałki ocznej. Oko pozbawione takiego nabłonka ma zmniejszoną odporność i sprzyja rozwojowi zakażeń. Objawy: + zaczerwienienie, + swędzenie, + uczucie ciała obcego wewnątrz oka, + niewyraźne widzenie.

Leczenie: Jest procesem długofalowym i polega głównie na dostarczeniu oczom brakujących łez, które nawilżają powierzchnię oka. W tym celu stosuje się tzw. sztuczne łzy.

Jak dbać o suche oczy? Ochrona oczu przed wysychaniem jest trudna. Najważniejsze jest regularne przyjmowanie zalecanych kropli. Istotna jest także higiena. Nie wolno pocierać chorego oka brudną dłonią, bo jest ono bardziej podatne na infekcje. Ważna jest również pomieszczenie w którym

się przebywa. Należy je często wietrzyć i utrzymywać w nim odpowiednią wilgotność. Osoby z zespołem suchego oka powinny unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

www.lexummedica.pl 3

Komputer - wrog twoich oczu  

Zadbaj o wzrok podczas pracy przy komputerze.

Komputer - wrog twoich oczu  

Zadbaj o wzrok podczas pracy przy komputerze.

Advertisement