Page 1

Кам’янець-Подільська міська ЦБС Методико-бібліографічний відділ

«Українська людина на зламі століть» 110 років від дня народження Уласа Самчука Рекомендаційний список літератури

2015


Матеріал підібрала і надрукувала бібліограф центральної міської бібліотеки О.В.Дачковська


Народився письменник 20 лютого 1905 року. Про це свідчить й напис на камені, який встановили на місці тої хати, де він з’явився на світ. Родина Уласа Самчука на ті часи була заможною. Хоча у пошуках землі батько переїхав з Дубнівського до Кременецького повіту в село Тилявка. Уласу тоді було вісім років. Проте з 1917 до 1920 року хлопець навчався у вищепочатковій школі, що була при Дерманській Свято-Федорівській учительській семінарії. Отож дитинство фактично пройшло у цьому селі. Бо після чотирьох років навчання в Крем’янецькій українській приватній гімназії імені Івана Стешенка його життя склалося так, що він майже весь час проживав за кордоном. З польського війська, куди його призвали у 1927 році, він втік у Німеччину, там навчався у Бреславському університеті, а через два роки опинився у Чехії, де теж студіював в університеті. Проте жоден навчальний заклад з різних причин йому за-кінчити не вдалося – він самотужки здобув освіту і досить непогано володів польською, німецькою, чеською мовами. У Празі Самчук прожив майже дванадцять років. У 1923 р. він вступив до кременецької організації «Просвіта». Наступного 'року зробив спробу переходу польсько-радянського кордону, яка скінчилась ув'язненням до польської в'язниці (причина нелегального подолання кордону пояснювалась дуже просто: Упас хотів «стати письменником», а це, на думку 19-річного Самчука, могло зреалізуватись тільки в Києві). У 1926 pp. у с Дермані Самчук організував школу «українського національного танку», кваліфікацію для чого отримав перед тим на курсах митця народного танцю В. Авраменка. У 1926 р. у варшавському журналі' «Наша бесіда» Улас Самчук опублікував перше оповідання «На старих стежках». За політичними мотивами він залишив Польщу Г переїхав до Німеччини. Але в передвоєнній Німеччині важко було знайти цілісне українське середовище, тому згодом він; переїжджає до? Праги. Прага привела Самчука у велику літературу і велику політику; Протягом- Г929—193Г pp. Самчук навчався в Бреславському університеті та в Українському вільному університеті в Празі. У 1931—1935 pp. у нелегальних революційио-пропагандист-ських журналах УВО-ОУН «Сурма» і «Український націоналіст» Самчук помістив 25 політичних «фейлетонів», частина яких була у 1932р. видана


пропагандистським відділом УВО (українська військова організація) окремою книжкою під псевдонімом Ольга Волинянка (ОУН — організація українських націоналістів, політична партія, яка виникла у Відні 1929р. УВО фактично стала її бойовим підрозділом). У 1932 р. написаний роман «Кулак»-, перша частина трилогії' «Волинь» («Куди тече та річка»), наступного року повість «Марія» — твір, що висвітлює події страшного голодомору в Україні в1 1932—1933 роках. У 1936 р. Самчук видає збірку ранніх оповідань «Віднайдений рай» і роман «Тори- говорять», що був присвячений боротьбі закарпатських українців за незалежність. 1937 р. була створена Культурна референтура Проводу українських націоналістів на чолі з О. Ольжичем. Центром Культурної референтури стала Прага, а однією з головних установ — Секція митців, письменників і журналістів, де головував: Самчук. У 1938—1939 pp. письменник їздив Закарпаттям, агітуючи за проголошення незалежності Карпатської України, посідав місце референта пропаганди УНО (українське національне об'єднання) в Хусті, будучи одночасно «звітодавце» командування Карпатської Січі» до ньюйоркської «Свободи» і паризького «Українського слова». В Чехії, Німеччині, Польщі об'їздив протягом 1940 — 1941 pp. з виступами десятки українських міст, містечок, селищ, сіл, громад і організацій. З початком війни письменник повертається в Україну, сподіваючись, що нарешті вона зможе стати незалежною і до 1943 року редагує у Рівному часопис “Волинь”. 1942 року його арештувала німецька влада, звинувачуючи у надто самостійницькій ідеології. Вирватись з тюрми допомогли давні німецькі зв’язки. Тут, у Рівному, Улас Самчук познайомився зі своєю майбутньою дружиною Тетяною Праховою, актрисою й кіномонтажницею, яка поверталася з групою відомого тоді кінорежисера Кавалеридзе зі зйомок фільму “Олекса Довбуш” зі Львова. В Україні письменнику перебувати довелося недовго. Йому, як і багатьом свідомим українцям, жити в рідній державі було несила – не міг визнати комуністичну владу. Вже у 1943 році він знову потрапив у Німеччину. А далі його емігрантське життя продовжилося у Канаді – туди він переїхав у 1948 році. Доля цього українського письменника була досить непростою, а життя нелегким. За океаном йому навіть доводилося мести


вулиці, аби заробити на кусень хліба. Та попри негаразди, він усе своє життя писав. Чимало його творів мають мемуарний характер. Про те, що Улас Самчук великий письменик, свідчить подання його на отримання Нобелівської премії. На жаль, він не удостоївся її з банальної причини: не мав перекладів і проживав не у своїй державі... Вся творчість Уласа Самчука присвячена Україні та її складній історії. З-поміж усієї творчості найбільш відома його трилогія “Волинь”, де дуже характерно й яскраво описана доля українського селянинагосподаря. Читаючи цей твір, розумієш, яким самобутнім, неперевершеним і великим письменником був Улас Самчук! Інші його книги – про Українську повстанську армію, голодомор, тобто все те, що найбільше йому боліло. Адже, як відомо, чимало дерманських хлопців воювали в УПА. Недарма у книзі “Чого не гоїть огонь” Улас Самчук писав: “На всій території цього шматка Волині – на південь від Дерманя через Мости, Гурби, аж до Шумська і далі на захід, через Антонівці до Білої Криниці і Крем’янця – розкинулось царство лісової армії”. Бій повстанців з кагебістами й армійськими підрозділами під Гурбами старожили пам’ятають і досі... Улас Самчук зі своїм інтелектом, вихованням та поглядами на життя й людину у цьому житті сприйняти більшовицький режим не міг. Він писав: “Большевизм багато говорив про свідомість. Але його свідомість зводилась не до людської свідомості, а, як тоді говорилося, до свідомості класової чи соціальної. А це є далеко не те саме. Основою життя є не клас, а людина. Той чи інший поділ людей не повинен заміняти основного. Не важно, до якого класу належить порядна творча свідома людина. Важно, щоб вона такою була. Бо коли привілейований той чи інший клас складається з юрби бандитів чи людського шумовиння, то будь він тричі пролетарський чи буржуазний – він сам по собі не має найменшої вартості. Не в пролетаріаті і не в буржуазії справа. А в людині. І тільки в людині”. Письменник помер у Торонто 9 липня 1987р.


Література Художній світ Уласа Самчука /твори письменника/ Самчук У. О. Волинь: роман у 3-х ч. Т. 1. / У. О. Самчук – Київ: Дніпро, 2005. – 582 с. Самчук У. О. Волинь: роман у 3-х ч. Т. 1./ У. О.С амчук. – Київ: Дніпро, 1993. – 574 с. Самчук У. О. Волинь: роман у 3-х ч. Т.2. / У. О. Самчук. – Київ: Дніпро, 1993. – 574 с. Самчук У. Гори говорять: роман у 2-х ч. / У. Самчук. – Ужгород: МПП «Гражда», 1996. – 270 с. Самчук У. Куди тече та річка / У.Самчук; упоряд. І. В. Немченко. – Харків: Ранок, 2009. – 288 с. Самчук У. Марія: повість / У. Самчук . – Київ: Школа, 2007. – 320 с. Самчук У. Марія. Нарід чи чернь?: посібн. для 11 кл. / У. Самчук . – Харків: Ранок, 2000. – 27 с. Самчук У. Марія: куди тече та річка / У. Самчук .– Київ: Наук. думка, 1999. – 416 с. Самчук У. Марія: хроніка одного життя: роман / У. Самчук . – Київ: Рад. письменник, 1991. – 187 с. Самчук У. Чого не гоїть огонь: роман / У. Самчук . – Київ: Укр. письменник, 1994. – 232 с. Син Великої Волині /статті з періодичних видань/ Мафтин Н. Улас Самчук (1905-1987): [життя і творчість] / Н. Мафтин // Дивослово. – 2015. – № 2. – С. 59– 64. Омелянчук І. «Марія» йде до українців: [перший роман про Голодомор у 1934 році створив У. Самчук] / І. Омелянчук // Уряд. кур’єр. – 2013. – 22 листоп. – С. 9. Нагорна І. Вшанували Уласа Самчука: [26 років з дня смерті ] / І. Нагорна // Літ. Україна. – 2013. – 25 лип. –С. 2.


Цибуковська М. Художній світ оповідання «Помстився» Уласа Самчука / М. Цибуковська // Слово і Час. – 2010. – № 6. – С. 35–42. Руснак І. Поетика інтелектуальної драми Уласа Самчука / І. Руснак // Слово і Час. – 2010. – № 6. – С. 43– 50. Хопта С. Гомер української літератури ХХ століття: [Улас Самчук ]/ С. Хопта // Дніпро. – 2010. – № 2. – С. 131-133. Шульга О. Неблудний син Великої Волині: [105 років із дня народження Уласа Самчука] / О. Шульга // Слово Просвіти. – 2010. – 25 лют. – 3 берез. – С. 10. Венцковський А. Погляд мужній і правдивий : [публіцистика Уласа Самчука] / А. Венцковський // Літ. Україна . – 2009. – 5 листоп. Дем’янчук О. Улас Самчук міг би бути хорошим політиком / О. Дем’янчук // Україна молода. – 2009. – 13 берез. – С. 20. Поліщук Я. Формули ідентичності Уласа Самчука на тлі доби / Я. Поліщук // Слово і Час. – 2007 . – № 6. – С. 25–32. Шовкова О. Немає кінця нашому життю: [роман Уласа Самчука «Марія»] / О. Шовкова // Дивослово . – 2006. – № 6. – С. 31– 34. Фасоля А. Стаття Уласа Самчука «Нарід чи чернь?» / А. Фасоля // Дивослово. – 2006. – № 2. – С. 15–18. Мариненко Ю. «Схід – захід» Уласа Самчука / Ю. Мариненко // Дивослово. – 2005. – № 8.– С. 59–64. Бурлакова І. Від теоретичного поняття до конкретного тексту: [ текстовий аналіз епічного твору на матеріалі роману Уласа Самчука «Волинь»] / І. Бурлакова // Укр. мова й літ. в ліцеях . – 2005. – № 5. – С. 89–92. Гром’як Р. Розпросторення духовного світу Уласа Самчука: [післямова до трилогії «Ost»] / Р. Гром’як // Слово Час. – 2005. – № 7. – С. 3–14.


Павлюк І. Улас Самчук і преса Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя 1937-2000 рр. / І. Павлюк // Слово і Час. – 2005. – № 7. – С. 61. Мовчан Р. Привид реалізму, або проза Уласа Самчука на перетині національної традиції та модернізму: [до 100-річчя від дня народження] / Р. Мовчан // Укр. мова й літ. в ліцеях . – 2005. – № 3. – С. 108–115. Руснак І. Кохання – шлюб – щастя: роздуми над прозою Уласа Самчука / І. Руснак // Слово і час. – 2005. – № 2. – С. 27–38. Скорина Л. Дім, як домінанта семантичного простору в романі У.Самчука «На твердій землі» / Л. Скорина // Слово і Час. – 2005. – № 2 .– С. 38 – 43. Руснак І. Художня візія тоталітарної дійсності у прозі Уласа Самчука : [до 100-ліття від дня народження] // І. Руснак // Дивослово. – 2005. – № 2. – С. 49. Сайти uk.wikipedia.org/wiki/Самчук_Улас_Олексійович korolenko.kharkov.com/samchuk.htm www.parta.com.ua › Освіта в Україні › Перекази › Біографії school.xvatit.com › Гіпермаркет Знань › Українська література museumlit.org.ua/?page_id=164 www.ukrlitzno.com.ua/ulas-samchuk-biografiya-skorocheno/ samchyk.oa.edu.ua/biograf.htm www.ukrtvory.com.ua/samc.html

Наша адреса: Україна 32300, Хмельницька обл., м. Кам`янець - Подільський, вул. Князів Коріатовичів, 3 Тел: (03849) 2-44-52 E-mail: XDR 123@rambler.ru

Улас Самчук  
Улас Самчук  
Advertisement