Page 1

Meritokracia duhet tw jetw kriteri bazw pwr emerimet nw administratw… Gjithnjw mbas rotacioneve politike,nw vijim problem evident mbeten ndryshimet nw administrat.Interesante wshtw se cdo opozitw ngre fuqishwm zwrin qw pushtetarwt e rinj tw mos prekin administratwn,tw mos bwjnw emerime nipotike,nw bazw njohje dhe allishverishe nw kurriz tw saj..Por me tw marrw pushtetin bwjnw po tw njejtin veprim tw cilin harrojnw se nw opozitw e kanw kundwrshtuar..Administrata mbingopet me njerwz tw afwrt tw pushtetarwve,tw njohur dhe se fundi me militantw dhe simpatizant…Pwr ta nuk ngurrohet tw flitet nw media me superlative,tu bwhen civitw,tw ngrihen nw qiell si njerwz qw kanw studiuar jashtw,pra kane vizion europian,kanw nga tre a katwr mastera,pra mw tw mire se ata nuk gjen nw Republikw… Dhe po ti “monitorosh”me pak kujdes kwta “korifenj”,ata vwrtetw kanw vizion europian,sepse nuk i ndahen Europws ,kwmbakembws ,duke bredhur madje edhe pwrtej saj me paret e taksa paguesve shqiptarw..Kjo justifikohet nga ata si lobing pwr tw future Shqiperinw nw Europe,per njohjen e Kosovws,si urw lidhwse midis dy kulturave,shqiptare dhe atyre mediterane,ballkanike,europiane apo transatlantike..Pavarwsisht se vizitat e tyre nw shumicwn e rasteve janw nwn nivele protokollare..Ata e dinw mirw atw proverbin latin se “jeta wshtw lwvizje”Ata nuk i gjen asnjerw nwpwr zyra,gjithnjw ndonje portier-cerber tek dera e x institucioni do tw “sqarojw”se shefat janw jashtw me shwrbim..Ka ndwrruar ai terbieti i vjetwr,bajraktaristo-komunist i periudhws kur ishim ‘fanar ndricues”dhe shefat i gjenje tek lokalet duke pirw kafe me bisht me ndonjw hallexhi,mik a shok…Jo kanw ndryshuar vertet kohwt,jemi nw periudhwn e navigimit jo vetwm nw internet,por nw njw navigim nw botwn tonw reale,sepse kur thonw qw jeta wshtw e shkurtwr,imagjino se sa i shkurtwr befas mund tw jetw ai posti nw x dikaster..Tani qeveritw ja kanw marrw dorwn,”luajne” nw fillim me lojtarwt rezervw pastaj ,kur ata dwshtojnw ,nxjerrin “ustallarwt”e vjeter ,doja tw thoja “profesionistwt” tw cilet po kanw ndenjur nw hije dhe kanw


soditur me skepticizwm lojwn ,duke pritur me padurim,cinizwm , dwshtimin e radhes,per te hyre vete ne loje..E cuditeshme wshtw se megjithwse populli ja njeh lojwn spektakolare nwpwr vite,pwrswri i duartroket si njw tifoz dhe ka besim tek ata… Ky wshtw njw virtyt i hershwm i tij,ndofta pellazgo-ilir.. Cuditwrisht ky ka qwnw njw fenomen i dukshwm qw 100 vjet mw parw,kur ishte fjala pwr tw emwruar tw afermit nw administratw,pra nuk wshtw njw fenomen “autokton” shqiptar,dua tw them nuk wshtw nje fenomen original ,por pwrkundrazi wshtw i huazuar.. Ja si shkruan shkrimtari i madh anglez, Jonathan Suift shumw shumw vite mw pare:”…Ligjwvwnwsit mjafton tw jwnw tw paditur,pertac e tw mbytur nw vese,se i sqarojnw,i shpjegojnw e i zbatojnw mw mirw nga tw gjithw ata qw kanw leverdi e zotwsi t’i shtrwmbwrojnw,ti koklavitin e tu bwjn bisht.Mbasi nw fillim parimet kryesore tw kushtetutws suaj nuk kanw qwnw aq tw kwqia,po njw palw nga kwto parime u krasitwn,njw palw tw tjera u njolloswn dhe u errwsuan nga zvetwnimi..Ndwr ju nuk kwrkohet asnjw virtyt pwr tw zwn ndonj ofiq,duket haptazi se nuk quhet fisnik ai qw ka viryte tw larta,nuk dorwzohet peshkop kush wshtw i papwrlyer e i thelluar,nuk gradohen ushtarwt e sjellur dhe trima,nuk zgjidhen gjygjtarw burrat e ndershwm..Aty nuk bwhen senatorw a kwshilltare shteti lulja e burrwrise..” Ai vijon me tutje:”Pwr mua,cilido qw mbjell dy kallinj gruri,a dy fije bari nw cdo pwllembw tw ngastrws,ku ka patur vetwm njw,i vlen me shumw njerwzve dhe i shwrben mw tepwr atdheut nga gjithw turma e politikanwve”Dhe le te vimw nw kohwn tonw dhe dewgjojmw se cfarw thotw shkrimtari i madh francez,bashkwkohwsi yne,Jean Lui Curtis”Ne,mund t’ja falim qytetwrimit tw sotwm mizorinw e tij,hipokrizinw,karagjosllwkun,por nuk ja falim kurrw verbimin,budallallwkun dhe kontradiktat qw nuk kanw pikw kuptimi,ai nuk ja fal atij faktin qw ky qytetwrim e merr konfortin pwr lumturi,jetwn e siguruar pwr prehje shpirtwrore pwr virtyt, popullaritetin e reklamuar pwr madhwshti,ai nuk ia fal kwtij qytetwrimi faktin qw ai tallet me personalitetin e njeriut duke ndrydhur tek ai tw gjitha mundwsite ,deri tek aftwsia pwr t’u revoltuar?!”


Por cfarw ndodh ,kur ne x dikaster,vihet si titullar njw njeri jashtw profili ?Njw emerim i quajtur ndryshe arbitrar,jashtw cdo profesionalizmi sepse pwrndryshe nuk do te ishte i vwnw me urdhwr nga lart?!…Ai demoralizon punonjwsit profesionistw ,i fyen indirekt ata,i bwn me” padashje” kundwrshtarw tw heshtur nw atw institucion,pra ul efikasitetin e atij insitucioni nw maksimum,nw vend qw tw ndodhte e kundwrta..Tw gjithw arrijnw tashmw tw kuptojnw qw x titullar,i emwruar larg cdo kriteri profesionist wshtw besnik i partisw,apo i atij qw e ka emwruar..Ata kuptojnw qw ai ngjason me njw manekin,qw tjeter kush ia luan duart dhe kwmbet,por kryesisht trurin..Por kjo fatkeqwsisht nuk ndodh vetwm ne njw dikaster,ky wshtw njw veprim pwrgjithwsues me ndonjw pwrjashtim ku ka konciduar rastwsisht qw tw jetw edhe profesionist pwrvecse militant..Kwto emerime jo tw bazuara nw aftesitw reale tw individit qw emwrohet,pasqyrojnw padashje karakterin qeverisws,nwse ai wshtw i decentralizuar sic e ka nw Kushtetutw apo wshtw i centralizuar si nw “ansien regime”tw cilin tw gjithw pretendojmw se e hodhwm poshtw nw 20 shkurt 1990-tw?!E pamw tw gjithw se ku na coi pwrvoja e hidhur e drejtimit tw vendin nga njw dorw e vetme,drejt greminws.Euforia e pushtetit tw pakufizuar,nuk wshtw mw efikase sot,ajo nuk wshtw e sigurtw,ashtu si edhe nw njw lojw basketbolli kur nuk pason por kwrkon tw bwsh kosh vetw,por kur gjuan ,i bie dwrrasws… Leon Qafzezi

Meritokracia duhet te jete kriteri baze per emerimet ne administrate  

Leon Qafzezi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you