Page 1

Demokraci jo funksionale pwr popullin 23 vjet tranzicion torturues pwr shqiptarwt,reflektoi,jo njw demokraci e brishte,sic kemi dwgjuar tw thuhet shpesh,por njw demokraci jo funksionale per njw kompleks tw twrw arwsyesh ku vete populli ishte shpesh herw objekt dhe subjekt… Dikush do tw pyesi,por pwrse jo demokratike?Por sepse nw radhw tw parw qe njw vend tw quhet demokratik,duhet tw vendosi disa themele bazw nw jetwn dhe zhvillimin e njw vendi qw pretendon tw jetw njw vend demokratik dhe jo fasada e demokracisw…Nisma e demokracisw shqiptare u mbars vwrtet nga erwrat demokratike qw frynw ne kontinentin tonw tw vjeter.Nw Evropw…Nga shwmbja e Murit te Berlinit,dhe nga shpwrbwrja jo e ngadalwshme qw ju bw vendeve tw Traktatit tw Varshavws… Katovica!Ramiz Alia,u detyrua historikisht tw pranonte pluralizmin mbipartiak…Por nuk nguroi tw jepte edhe udhwzimet pwrkatese pwr tw mbajtur vendin edhe nw kapitalizwm,mbasi pranoi qw sistemi komunist-socialist kishtw falimentuar..Jo vetwm kaq por, ai edhe “fabrikoi” njw revolucion tw bute pa gjakderdhje,dhe si” regjisor” me pwrvoje shumwvjecare,hodhi ne treg edhe personazhet,qw na kanw udhwhequr kwta 23 vjet..Jo vetwm kaq por kwta personazhe ndoqwm me fanatizwm tw plote udhwzimet e tij,deri nw ditwn qw Ramiz Alia ndwrroi jete.”Ne- tha ai-komunistet e sotem do te jemi kapitalistet e neserm!”Ndikimin e Katovicws nw demokracinw shqiptare mbas 23 vjetwsh e pohoi edhe vetw ish-Kyetari i Parlamentit Shqiptar,zoti Servet Pwllumbi,por edhe ish -ministri i drejtwsise zoti Spartak Ngjela,por edhe ndonjw tjetwr deputet,por mbasi deklarata kishte dalw nw shtyp nga gazeta “Telegraf”…Fatkeqwsisht nw vendin tonw nw kwta vjet predominoi kjo e dyta,pra fasada e demokracisw,sepse nw tw vwrtetw ne vijuam nw postkomunizwm…Realisht nga njw vend i bunkerizuar kaluam nw nje kioskizim tw vendit,kjo jo vetwm si mentalitet dhe vizion shtetwror,por u be realitet nw njw mwnyrw tejet tw shwmtuar…Rinia dhe populli ato ditw dhjetori,besonte me idealizwm se gjithshka po ndyshonte nga rrwnjet,dhe se tw neswrmen ndofta do tw gdhinim njw vend evropian…Por wnderra evropiane do vazhdonte gjatw,sepse i tille ishte skenari serial i


Byrosw Politike…Dhe wnderra akoma nuk wshte bere realitet per popullin shqiptar..Nw njw gje gabuan komplotuesit e lirisw,se kujtuan se do mashtronin edhe Evropwn me fasadwn demokratike shqiptare…?!Po pwrse nuk ishte demokracia funksionale,bwjme perswri pyetjen me pak naivitet foshnjor… Epara sepse pronarwt e shpronwsuar nga komunizmi nuk morrwn pronat nw demokraci,ligje mbi ligje dolwn vetwm qw pronarw tw beheshin ata qw nw tw vwrtetw nuk kishin prona,por kishin lidhje me shtetin…Pra me pak fjalw ,prona nuk shkoi tek i zoti,dhe nw ndonjw rast tw rralle,ish-pronarit do i duhej ta blinte pronwn e tij perseri…Paradokset shqiptare!Nuk duhet te harrojmw se vendi ngeli per nje kohw tw gjatw pa Kushtetutw,dhe kur kjo u ndwrtua ne kohwn e Kyeministrit Fatos Nano,u quajt nga opozita e atwhershme si “Pashaporta e Nanos”por realisht me atw kushtetutw me disa ndryshime po vijojmw edhe sot e kwsaj dite… Pastaj shqipwtareve ju desh tw kalonin nwpwr disa kalvare tw rwnde,sic ishte vjedhja e popullit nw dite me diell nga firmat piramidale .Atehere filluan revoltat e 97-tws ketij viti tw zi..Vendi shpwtoi nga lufta civile,por humbwn jetwn rreth 4000 shqiptarw,shumica te rinj nw moshw.. Askush nga qeveritarwt as sot as dje nuk ka mbajtur pwrgjegjesi pwr kwtw tragjedi,sic nuk mbajtwn as kur u hodh njw fshat i twrw nw erw dhe u vranw njerwz,u mjaftuan me disa doreheqje formale…Po kwshtu ne 21 janar ,pwrswri u vranw njerwz,dhe pwrswri asnjw pushtetar nuk mbajti pergjegjwsi….Te gjitha kwto vijnw nga nje klimw ku nuk merren parasysh tw Drejtat e Njeriut,megjithwse Shqipwria ka nwnshkruar”Deklaraten Universale tw Drejtave tw Njeriut”kjo tingwllon sot mbas kaq vjetwsh hipokrizi dhe formalizwm per tw qwnw ne “rregull” me ndwrkombwtarwt.Thelbi i kwsaj Deklarate wshte se: “Cdo njeri ka tw drejtwn e lirisw sw mendimit dhe tw shprehjes,gjw qw nwnkupton tw drejtwn per tw mos u prekur pwr shkak te opinioneve tw tij,si dhe te drejtwn per te kwrkuar,pwr tw marrw dhe pwr tw pwrhapur,pavarwsisht nga kufinjtw,informacionet dhe idetw me cfaredo mjet tw mundwshem tw shprehjes”Artikulli 19.Nw njw vend ku shwnjteria e votws ka degjeneruar,ajo shitet e blihet swbashku me deputetet,ku drejtwsia nw tw shumtwn e rasteve “pjell


padrejtwsi,dhe korupsioni ka fushw tw lirw veprimi duke depwrtuar nw cdo qelizw tw jetws shqipwtare,pavarwsisht slloganeve propagandistike hipokrite,ku mungon transparenca shtet-shoqwri civile,qytetar,vendi ecwn nw rrugw tw gabuar,pavarwsisht pasurimit pwrrallor tw qeveritarwve kwtyre njerwzve tw veshur me pushtet …Tentativat pwr pushtet te pakufizuar nw njw vend qw pretendon tw jetw demokratik,shpihen herwt apo vonw nw diktaturw tw kamufluar… Fillimisht burim i korrupsionit wshtw vetw ligji i bwrw me ngut dhe nw mwnyrw tw njwanwshme,i cili fillimisht duket i drejtw pwr t’u zbatuar,por kur ai bie ndesh me interesat e qytetarit,ky i fundit ja gjen pikat e dobwta dhe manovron po nw mwnyrw korruptive tw imponuar nga vetw ligji i padrejtw…Ne kesi rastesh populli thote”Cdo gjwje i gjwndet ilaci!”Pra korrupsioni nis tw luftohet po me korrupsion,por kjo nuk tw con shumw larg,pavarwsisht nga pasurimi i shpejtw dhe momental…Sepse demokraci jo funksionale per popullin nuk do tw thotw se wshtw e tillw edhe per qeveritarwt,jo, ajo pwr ta wshtw shumw funksionale dhe dobiprurwse pwr interesat e tyre tw ngushta qw pak kanw tw bwjnw me interesat e vendit… Shikoni spektaklin e madh parlamentar shqipwtar,sa pak flitet aty per interesat e popullit dhe se si gumwzhitet pwr aferat dhe interesat private..Akuza dhe kunder akuza per vjedhje milionash! Dhe heshtje proverbiale!Shumw zhurmw per asgjw!Por harrojne se dikush shikon,peshon dhe gjykon kwtw karshillik qw i bwhet popullit shqipwtar,qw duket sikur wshtw i pafuqishwm tw bwje gje.. Madje duan ta trwmbin me njw 97-tw tw dytw akoma mw tw zezw se e para,si njw gogol qw e nxjerrin sa herw tw duan nga xhepi……Harrojnw se janw njw shtet qw monitorohet deri nw nuancwn mw tw vogwl tw cinizmit politik dhe kwtyre shfaqjeve tw paskrupullta!Ky popull nuk eshtw mw pa Zot,si nw kohwn e xhaxhit Enver qw i priste shpata nga tw dyja anwt! Ligjwrisht pushtetet figurojnw nw Kushtetutw tw ndarw dhe institucionet tw depolitizuara..Kjo wshtw de jure ,se de fakto,pushtetet nuk janw tw ndarw,ata janw nwn trusninw e politikws,rrjedhimisht bie poshtw edhe fasada e decentralizimit dhe duket si nw drite tw diellit qw jemi pwrswri njw vend i


centralizuar.Jo vetwm kaq po ku kryeminsitrit tw vendit i wshte dhwnw pushtet i pakufizuar edhe me aprovimin e opozitws?! Ndwrsa shtetasit,me anw tw korrupsionit tw nwnpunwsve publike,arrijnw tw zgjidhin problemet e tyre,sidomos pwr shwrbimin mjekwsor nw spitale,pwr shwrbime nw agjensitw e privatizimit,pwr shwrbime gjygjwsore, pwrfshire pwrvec avokatwve,prokurorwve,noterwve edhe zyrtarwve te burgjeve..Qytetarwt e thjeshtw nuk pwrfillen nwqoftwse nuk fusin dorwn nw xhep dhe tw japin shpwrblime pwr tw siguruar pranimin nw shkollat e larta,pwr marrjen e provimeve,pwr njw vend pune,sidomos kur ky vend pune e ka emrin doganw,apo inspektorw taksash,sepse duke kapur keto detyra,kanw mundwsi tw nxjerrin pwrfitime tw majme tw padrejta e tw pasurohen nw kurriz tw popullit‌Ndwr kohw qe shumica e popullit varfwrohet nw mwnyrw akute,shumw biznese mbyllen nga taksat e larta,dhe investitorwt e huaj tw fuqishem ngurrojnw te vijnw nw njw vend ku korrupsioni ka zwnw rrwnje nw cdo pore tw vendit‌Pwr sa kohw qw shteti do tw jetw absolutisht sovran,pwr sa kohw ai nuk llogarit njeri, dhe do vijojw tw ushtrojw njw autoritet tw pakufishwm dhe do i keqwpwrdori qytetarwt e tij,a thua se po punon pwr ca qytetare tw tjerw dhe tw kwrkoje prej tyre cdo sacrifice,mundwsite pwr protesta janw tw shumta.. Anwtarwt e njw shoqwrie civile duhet tw organizohen pwr ta kufizuar pushtetin e shtetit mbi individin dhe pwr tw krijuar nje autoritet dhe status tw paprekshwm..Shteti duhet tw jetw mbrojtesi i individit dhe nuk duhet tw ketw njw autoritet absolute si nw kohwn


e Luigjit tw XIV,qw thonte “Shteti jam unw”Dhe dihet se si pwrfundoi…..Eshte vwrtetw koha per njw Rilindje pluridimensionale pwr vendin dhe popullin..Pwr tw rikthyer vwshtrimin nga vlerat e vwrteta tradicionale tw kombit,inteligjencws shqiptare,pwr tw rivendosur cdo tullw nw vendin e saj,pwr ti kthyer personalitetin dhe besimin e humbur njw populli,ndaj njw politike qw nw bazw tw saj ka ndershmwrine ndaj qytetarit te thjeshte. Leon Qafzezi


…………………………………………………………………………………….rine,jo cinizmin,kujdesin per njeriun dhe jo indeferntizmin ndaj halleve te tij dhe qe te ndihmoje me ligjet per tja bere jetem me te lehte.Por duhet filluar nga ajo qe i ka munguar me shume ketij populli ne kete kohe tranzicioni;Drejtesia!Drejtesia duhet vene ne vend!Kjo po qe do jete nje Rilindje e vertete!Le te shpresojme! Leon Qafzezi

Demokraci jo funksionale per popullin  
Demokraci jo funksionale per popullin  

Leon Qafzezi

Advertisement