Page 1

Nemokamas žurnalas platinamas Vakarų Lietuvoje 2014 pavasaris – vasara

VESTUVIŲ PLANAVIMAS

Vaikystės „SEKRETAI“ atgimė vestuvėse KRIKŠTYNOS

Vaikų krikštynos šventė visai šeimai SUKNELĖS

Dizainerė I.Railienė: IŠSKIRTINĖ SUKNELĖ išskirtinei nuotakai FOTO ISTORIJA

Ir visa tai - Džiazas! www.jusu-vestuves.lt

1


2

www.jusu-vestuves.lt


REDAKTORĖS ŽODIS

Ar pastebėjote, kad viskas sukasi ratu? Tai kas buvo seniai pamiršta, netikėtai atgimsta ir tampa aktualu šiandien: drabužių, muzikos stiliai, papročiai, vaikystės žaidimai. Šiame žurnalo numeryje pabandėme pažvelgti į vestuves būtent taip – paieškoti naujovių pamirštuose dalykuose. Į nuostabią dviejų žmonių meilės istoriją džiazo ritmu jus nukels Viktorijos Vaišvilaitės Skirutienės fotoreportažas. Vestuvių organizatoriai dalinsis patirtimi, kaip įprasminti šventę prisimenant senuosius lietuvių papročius, sovietinias laikais švęstas vestuves ar seniai pamirštus vaikystės „sekretus“. Juk santuoka tarsi „sekreto“ kūrimas smėlyje: kokį pagrindą paklosite, tokia ji ir bus.

Turinys

FOTO ISTORIJA

4 psl. Ir

4

visa tai – Džiazas!

FLORISTIKOS IDĖJOS

8 psl. Angelo

10

sparnai nuotakai

VESTUVIŲ PLANAVIMAS

10 psl. Vaikystės „sekretai“ atgimė vestuvėse 12 psl. Šiuolaikinėse lietuvių vestuvėse

lemta gyvuoti tradicijoms 14 psl. Atgal į kolūkį: vestuvės 80-ųjų stiliumi SUKNELĖS

8

20

14

16 psl. Dizainerė

I. Railienė: Išskirtinė suknelė – išskirtinei nuotakai JUVELYRIKA

16

18 psl. Naujausios

vestuvinių žiedų tendencijos – raštai, detalės, spalvos

18

KRIKŠTYNOS

20 psl. Vaikų krikštynos – šventė visai šeimai 21 psl. Senieji papročiai šiuolaikinėse krikštynose. VAIŠĖS

22 psl. Kaip

Žurnalas „Jūsų vestuvės ir kitos šventės“ nemokamai platinamas Vakarų Lietuvoje: Klaipėdos, Gargždų, Mažeikių, Skuodo, Šilutės, Šilalės, Tauragės, Plungės ir Telšių metrikacijos skyriuose, Klaipėdos miesto kavinėse, grožio centruose. REDAKCIJA Redaktorė – Erika Drungilienė, tel. 8 656 98088, el. p. marketingas@stenda.lt Dizainerė – Eglė Krištopaitytė, tel. 8618 45006, el. p. egle.krist@gmail.com REKLAMOS SKYRIUS Tel.: 8 656 98088, 8 602 39964, el. p. vadyba@stenda.lt, renata@stenda.lt

planuoti gėrimus vestuvių pokyliui

LEIDŽIA UAB „STENDA“, Danės g. 6, Klaipėda Tel. 8 46 217426, el. p. info@stenda.lt, www.stenda.lt Už reklamos turinį ir jos kalbą leidėjai neatsako. Leidimo nr. 13 – 2014 pavasaris – vasara. Tiražas 5 000 egz. SPAUSDINO UAB „Judex spauda“, Europos pr. 96C, LT-46351, Kaunas Tel. 8 37 341246, el. p. info@judex.lt VIRŠELIO NUOTRAUKA – fotografė Viktorija Vaišvilaitė Skirutienė www.jusu-vestuves.lt

3


FOTO ISTORIJA

Ir visa tai – DŽIAZAS! Viktorija Vaišvilaitė Skirutienė Grožio ir stiliaus namų „Viva“ vadovė, įvaizdžio ir makiažo kūrėja, fotografė

Š

ventės kvaitulyje prie manęs priėjo svečias: „Nieko sau, – sakė, – atrodo, kad patekau į filmą“. Aš ir pati lengvai svaigau nuo stulbinančiai gražių jaunųjų, kvatojančių svečių, džiazuojančių muzikantų. Stebėdama aplinką, jaučiausi it apsupta sulėtinto kino. Spragteli kamerą – paveikslas. Dar kartelį – paveikslas. Tokie svaigūs ir harmoningi vaizdai, tik spėk juos „susemti“.

4

www.jusu-vestuves.lt

Harmoningas paveikslas – lyg mozaikos dėlionė – sužiba tik tada, kai kiekviena detalė yra tik jai skirtoje vietoje, nepriekaištingai sugludusi su kitomis. Kurdami savo vestuvių istoriją, jaunavedžiai svajoja, kaip ir kur sakys savąjį „Taip“, kokie bus kostiumai, kokios gėlės žydės, kaip ir kur sutiks artimuosius, kokia skambės muzika, kokios vaišės... Vestuvių puokštė, makiažas, suknelė – turėtų būti sukurta tik Tai nuotakai, tik Jos grožiui išryškinti.


FOTO ISTORIJA

www.jusu-vestuves.lt

5


FOTO ISTORIJA Kiekvienas akcentas gali būti žavus, bet ar jis derės tame paveiksle? Ar bus skirtas Jiems? Man labiausiai patinka tas kūrybos momentas, kai nebereikia nė galvoti apie detalių harmoniją. Kai išsvajotas paveikslas tarsi ima gyventi savo gyvenimą. Su Laura ir Vitaliu ieškojome daug, įkvėpimo sėmėmės iš džiazo epochos. Klausėmės muzikos; ieškojome savų instrumentų; žiūrėjome filmus, juokėmės – kaip jie ten svaigiai geria, šoka, kvatoja; glostėme audinius; bandėme išlankstyti bangas plaukuose; vaikštinėjome dairydamiesi „savo edvių“... Virsmas įvyko kai vestuvių rytą dizainerės Ainos studijoje Laura „įsliuogė“ į suknelę. Aiktelėjome vienu balsu. Ir dabar pajuokaujame, kad Laura praėjusiame gyvenime matyt buvo džiazo eros mergina – makiažas, šukuosena, rūbas tik atskleidė tai, kas joje slypėjo.

Harmoningas paveikslas – lyg mozaikos dėlionė – sužiba tik tada, kai kiekviena detalė yra tik jai skirtoje vietoje, nepriekaištingai sugludusi su visomis kitomis.

6

www.jusu-vestuves.lt


FOTO ISTORIJA

Visa diena tarsi persikėlė į kitą realybę. Man buvo sunku atpažinti savo Klaipėdą, daug kartų išvaikščiotas Palangos gatveles – ten kur ėjo jaunieji, viskas atrodė skirta tik Jiems. Po santuokos įžadų, išeinančius pro bažnyčios duris, jaunavedžius pasitiko džiazuojantys muzikantai. Dar po akimirkos, apsupti būrio svečių, Laura ir Vitalis šoko. Šoko taip, kad netrukus į judesio ir muzikos transą buvo pasinėrę visi. Atsitokėję jaunuoliai nė patys nesuprato kaip visa tai nutiko. Šokio nerepetavo ir kitomis aplinkybėmis nebūtų išdrįsę. Bet Jų Dienos svaigulys taip įsupo, kad visas planavimas nebeteko prasmės. Spalvos, garsai, juokas liejosi savaime. Išsvajotas paveikslas „gyveno“.

Įvaizdis ir makiažas kurtas grožio namų „Viva“. Šukuosena – „Proffi“ studija. Kostiumų autorė – Aina Zinčiukaitė. Džiazas – Klaipėdos Jaunimo Teatro muzikinės trupė.

Ligoninės g. 7, Klaipėda, tel. 8 685 31394

www.jusu-vestuves.lt

7


FLORISTIKOS IDĖJOS

Angelo sparnai NUOTAKAI Floristė – dekoratorė Ineta Sukackienė „I. S. Deco“

P

www.v 8

www.jusu-vestuves.lt

a.lt

Nuotraukos – Vita Jurevičienė

er vieną tarptautinį festivalį kūrėme floristinius sparnus. Juos darydama labai stengiausi, įdėjau daug meilės. Grįžus iš festivalio nesinorėjo, kad tas jausmas dingtų, tad sukūriau dar vienus sparnus ir pakabinau savo dirbtuvėse. Kaskart pažvelgus į juos man sukildavo gražūs jausmai. Jaučiau, kad jie bus dar panaudoti, tik nežinojau kada. Tai turėjo būti ypatinga proga ir būtinai iš meilės. Ilgai laukti nereikėjo. Dovilė buvo vienintelė nuotaka, su kuria nebuvome susitikusios. Ji nuoširdžiai manimi pasitikėjo ir leido jos šventę dekoruoti taip, kaip aš įsivaizduoju. Bendravome tik virtualioje erdvėje. Per šiuos pokalbius tarp mūsų užsimezgė nuoširdus ir neįkyrus ryšys, pajutome abipusį pasitikėjimą. Todėl ir nusprendžiau atsidėkoti šiai merginai – padovanoti savo kūrybos sparnus. Mūsų susitikimas vestuvių dieną buvo įspūdingas. Atrodė, kad pažįstame viena kitą jau seniai. Džiugesys nuotakos veide, skruostus puošiančios duobutės, nuostabios akys. Uždėjus paskutinį akcentą – sparnus, iš Dovilės sklido angeliškas tyrumas. Tegul žemėje gyvena daugiau tokių angelų. O aš pasiruošusi ir toliau kurti gražiausius gėlių sparnus.


REKLAMA

www.jusu-vestuves.lt

9


VESTUVIŲ PLANAVIMAS

Vaikystės „SEKRETAI“ atgimė vestuvėse

A

Monika Kulpytė, „Meilės Legendos“

urelija ir Svajūnas nutarė susituokti pavasarį. Jaunavedžių pora buvo iškirtinė – abu išsilavinę ir labai linksmi žmonės, su atviru požiūriu į pasaulį. Per pirmuosius susitikimus su jaunaisiais supratau, kad jiems visiškai nereikia „glamūrinių“ nuotraukų ir „blizgančių“ prisiminimų. Jų šventės planavimas tapo linksmu ir kūrybišku procesu. Jaunieji pageidavo subtilios šventės artimiausių žmonių apsuptyje, kur būtų skirta užtektinai laiko bendravimui ir pasibuvimui gamtoje. Atsižvelgdami į šiuos pageidavimus, pajūryje išsirinkome vietą, kurioje sukūrėme įsimintiną fotosesiją, o vėliau pakvietėme svečius vakarienės į viešbutį, įsikūrusį Palangoje. Norėdami surengti išskirtines vestuves, turėjome pasukti galvas, nes jauniesiems visos tradicijos, kurios šiuo metu plūsta iš vakarų, atrodė banalios. Susėdę drauge dalinomės mintimis ir galiausiai nusprendėme, kad per vestuvių fotosesiją kursime senus gerus nostalgiškuosius „sekretus“! Mūsų idėja „atsipirko“ su kaupu. Aurelija ir Svajūnas buvo laimingi pažadinę senus vaikystės prisiminimus.

Vestuvių planuotoja Monika Kulpytė www.meileslegendos.lt Fotografas Kęstas Masilionis www.kestasm.lt 10

www.jusu-vestuves.lt


REKLAMA

LIPNIOS SPAUDOS STEBUKLAI Vestuvių planuotoja Sandra Paulauskė

Planuodami vestuves, krikštynas ar kitas asmenines šventes labai daug laiko skiriame geriausio varianto ieškojimui, smulkmenoms, kurios suteikia žavesio ir asmeniškumo. Nuotakos tik patvirtins mano žodžius, kad nėra taip paprasta išsirinkti iš idėjų gausos kažką tokio, kas sukeltų svečių ir artimųjų nuostabą. Lengviau yra tada, kai vestuvės organizuojamos kartu su vestuvių planuotojais. Jie gali pasiūlyti įdomesnių sprendimų iš savo idėjų skrynios, sukauptos organizuojant renginius, dalyvaujant parodose, ieškant informacijos kituose šaltiniuose. Mūsų komanda ne išimtis. Gyvename ieškodami naujovių vestuvėms, tyrinėjame ir kuriame produktus, stengiamės būti išskirtiniai. Pristatome naujovę, kuri Jūsų šventei suteiks asmeniškumo ir žavesio. Siūlome išmėginti žaismingus lipdukus. Mūsų naująjį produktą lengvai pritaikys žmonės, ruošiantys įsimintinas vestuves, krikštynas, jubiliejų ar kitą svarbią šventę. Lipnūs vardai. Tai labai nebrangi paslauga, kurios dėka šventines servetėles paversite vardo kortelėmis. Jums tereikia susisiekti su mumis – atsiųsti svečių sąrašą ir išsirinkti spalvą. Po kelių dienų gausite ant lipnios plėvelės išpjaustytus vardus. Klijuoti juos ant servetėlių yra paprastas ir smagus darbas, o rezultatu džiaugsitės ne tik Jūs, bet ir Jūsų artimieji. Lipnūs inicialai. Mūsų dizaineriai gali sumaketuoti Jūsų vardų pirmąsiais raides. Lipniais inicialais galėsite puošti bet ką: vokus, kvietimus, dovanėles, svečių knygos puslapius. Lipnūs tekstai. Savo šventės atributiką – alkoholinius butelius, padėkos dovanėles svečiams, transporto priemonių stiklus galite dekoruoti įvairiausiais sakiniais, palinkėjimais, citatomis, mįslėmis bei sentencijomis. Nominacijų juostos. Nominuokite savo svečius „gražiausiomis šukuosenomis“, „blaiviausiomis akimis“, ir kitais titulais, rišdami juostas su paskirta nominacija, Jūsų santuokos data ir inicialais. Lipnūs paveiksliukai. Širdelėmis, drugeliais, angeliukais ir kitais lipniais paveikslėliais galėsite išpuošti banketinę salę, automobilius, dovanėles. Susisiekite su mumis ir mes išklausę Jūsų idėjų, minčių pritaikysime ir pasiūlysime Jums labiausiai tinkančius variantus su Jūsų pasirinktomis spalvomis, ir pageidaujamais dydžiais.

Lipnios spaudos stebuklai nustebins ne tik Jus, bet ir Jūsų svečius Kainas ir įvairius pavyzdžius galite rasti mūsų tinklalapyje www.idejuplunksna.lt

www.idejuplunksna.lt +370 600 28250 idejuplunksna@gmail.com www.jusu-vestuves.lt

11


VESTUVIŲ PLANAVIMAS

Šiuolaikinėse lietuvių vestuvėse lemta gyvuoti tradicijoms Jonas Kavaliauskas Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorius, kapelos „Martvežiai“ vadovas

Senieji papročiai tinka ir iškilmėms, ir linksmybėms

Š

Man pačiam dažniausiai tenka vesti ir organizuoti vestuves tiems jauniesiems, kurie nori etnografinių elementų savo šventėje. Tačiau būna porų, kurios nepageidauja tradicinių vestuvių, o nori tik modernumo ir pramogų. Aptardami vestuvių scenarijų, dauguma vis dėlto įsitikina, kad papročiai ir tradicijos gali puikiai praversti ne tik kuriant iškilmingą vestuvių atmosferą, bet ir linksminantis bei pramogaujant. Blogą tradicinių vestuvių įvaizdį sukuria neskoningai pristatomi papročiai, kai tekstai būna paimami tiesiog iš interneto. Originaliose pagal etninę kultūrą surengtose vestuvėse yra svarbios ir regioninės papročių subtilybės, tikslus apeigų įgyvendinimas ir tinkamas senovinio rekvizito panaudojimas.

iandieną, norint suorganizuoti šiuolaikiškas ir modernias vestuves, tikrai svarbu išmanyti ir senąsias vestuvių tradicijas. Papročių nereikia pamėgžioti ar įmantriai vaizduoti, bet prasmingai interpretuoti. Tada vestuvių šventė bus išskirtinė.

Svečius reikia paskatinti Svarbu atsižvelgti ne tik į jaunųjų, bet taip pat į susirinkusių svečių poreikius, jų nusiteikimą švęsti. Svečius reikia maloniai priimti, palaikyti jų iniciatyvą. Dažniausiai tik per pačias vestuves susirinkusieji nusprendžia suorganizuoti pramogines vestuvių dalis: „stalo užsėdimą“, „kelio užstojimą“. Būna ir atvirkščiai – jaunieji nori tradicijų, o svečiai – ne. Tada padėtį kontroliuoja ir iniciavos imasi vedėjai, ir netrukus prisijungia ir įsilinksminę svečiai.

Nuotraukos – Vita Jurevičienė

Prasmingos tradicijos turi išlikti

Senovinio sietyno įžiebimas

www.dvelkialaime.lt 12

www.jusu-vestuves.lt

Nereikėtų atsisakyti prasmingų, laimę ir sėkmę jaunavedžiams pranašaujančių tradicijų. Seniau po jungtuvių bažnyčioje jaunuosius prie namų durų pasitikdavo tėvai su duona, druska ir stikline vandens. Šiandien tėvams pasiūlau jaunavedžius pasitikti su XIX a. kaušeliu ir druskine. Šie seni atributai atrodo pakankamai moderniai šiuolaikinėse vestuvėse. Labai svarbi šeimos židinio įkūrimo bei perdavimo jauniesiems ceremonija. Senosiose lietuvių vestuvėse židinys iš tiesų buvo labai svarbus objektas. Atsisveikindama su namų ugnimi, nuotaka tris

info@dvelkialaime.lt

tel. +370 670 210 81


VESTUVIŲ PLANAVIMAS kartus apeidavo savo namų židinį, o vyro namuose ji būdavo tris kartus vedama aplink naujųjų namų ugnį. Tradicija, kai jaunųjų tėvai įneša ir simboliškai perduoda savo vaikams įžiebtą ugnį populiari ir šiandien. Šį ritualą mes atliekame įžiebdami dvylika žvakių senoviniame sietyne. Tai sukuria ypač iškilmingą atmosferą, žada jauniesiems šviesų ir laimingą gyvenimą.

Martvežys – šventės organizatorius

Užmiršti personažai Savitas personažas lietuvių vestuvėse buvo „martvežys“. Tai vežimo, kurį jaunikis pasiųsdavo parvežti jaunosios iš jos tėvų namų, vadeliotojas. „Martvežio“ pareiga buvo prižiūrėti vežamą marčią (nuotaką) ir saugoti vežimo puošmenas, uždegtas žvakes. Neatsitiktinai šio personažo vardu buvo pavadinta kapela „Martvežiai“, grojanti tradicinę vestuvių muziką, atliekanti tiek šiuolaikinių, tiek senovinių sutuoktuvių organizatorių darbus. „Martvežiai“ šiandieną gali atlikti persirengėlių, linksmintojų vaidmenį, pasiūlyti tradicinio jungtuvių gėrimo. Klaipėdos krašte vestuvių persirengėliai buvo vadinami „meškininkais“. Jie vilkėjo išverstus kailinius ir šokdami su lazdomis vaizdavo meškas. Iki XIX a. vidurio Vakarų Lietuvoje po kaimus vaikščiodavo, pasirodymus plačiai rengdavo ir tikrieji meškininkai su dresuotomis meškomis. Tradicinio Klaipėdos krašto vestuvių gėrimo pavadinimas panašus – „meškinis“. Tai likeris iš spirito gamintas namuose, vėliau ir vaistinėse. Jame tirpinta bičių medaus, dėta vanilės, cinamono, gvazdikėlių. Toks mišinys plaktas ir laikytas vėsioje vietoje. Patiekiamas šiek tiek atskiestas. Liaudiški papročiai atgimsta kaskart vis nauja išraiška ir perteikia svarbiausias vertybes. Tradicijos – tai neišsenkantis šaltinis, kuriantis ypatingą ir nepakartojamą vestuvių atmosferą, todėl, manau, joms lemta gyvuoti.

Užduotis jaunikiui

Stalo užsėdimas ir vestuvių persirengėliai

www.jusu-vestuves.lt

13


VESTUVIŲ PLANAVIMAS

Vestuvių tema gali kilti iš bet ko, net jaunikio pomėgio… senai volgai. Būtent dėl seno žydro automobilio žemaičiui Virgiui ir brazilei Miriam gimė idėja grįžti į 80-uosius metus.

Atgal į KOLŪKĮ: vestuvės 80-ųjų stiliumi Žiogas, renginių vedėjas „Trys karaliai“

V

irgis, kilęs iš didelės šeimos, penkių brolių ir trijų seserų, norėjo didelių storų lietuviškų vestuvių. Ir ne šiaip kokių, o „kolūkietiškų“ 80-ųjų stiliaus. Visa jaunųjų svita, dešimt porų, buvo pasipuošę šiam laikmečiui būdingais atributais: vyrukai vilkėjo rudus kostiumus, spalvotus marškinius, avėjo sandalus, merginos – geltonas pūstas sukneles. Vyrai netgi užsiaugino ūsus ir žandenas, o moterys buvo pasidariusios senovines šukuosenas. Jaunųjų palydovams buvo išnuomotas senas autobusiukas, liaudiškai vadinamas „sportbačiu“, kuris iki šiol vežioja įmonės darbininkus. Taip pat iš garažų išvarytos keturios senos volgos. Sovietiniais metais volga buvo pats geidžiamiausias, prabangos automobilis, prestižas. Telšių katedroje susituokusius jaunavedžius pasitiko vestuvių muzikantai, grodami šiam dešimtmečiui būdingas polkutes ir vestuvinį maršą. Linksmybės tęsėsi etnografinėje sodyboje, Plungės Babrungo dvaro slėnyje. Vestuvių fotosesija buvo surengta ant geležinkelio bėgių, sukuriant kuo didesnį sovietinių vestuvių įvaizdį. Šventinėje dalyje netrūko tradicinės baltos mišrainės ir šakočių. O viską vainikavo lietuviškų šokių pamokėlės, grojant liaudiškai kapelai „Mingė“, vėliau virtusios į siautulingus kaimo šokius. Projektas „kolūkietiškos vestuvės“ pavyko! Dalyviai dar ilgai su nostalgija prisimins skoningai surengtą 80-ųjų vestuvių šventę.

Vestuvių organizatorius – „Trys karaliai“ Nuotraukos – vakarufoto.lt 14

www.jusu-vestuves.lt


REKLAMA

KOSMETOLOGINĖ IR ESTETINĖ MEDICINA • Kosmetologė mezoterapeutė Lina Semionova • Pagrindinis kosmetologinės ir estetinės medicinos tikslas – sveika oda Šio tikslo siekiame derindami įvairius metodus: • Stangrinamoji odos pakėlimo procedūra mezoterapiniais siūlais; • Odos paviršiaus atnaujinimas cheminiu būdu; • Minkštųjų audinių tūrio atstatymas hialurono rūgšties užpildais; • Mezoterapija; • Palaikomosios procedūros. Kada atliekama MEZO SIŪLŲ procedūra? Kai vargina: smulkios raukšlės aplink lūpas, nusileidę antakiai, raukšlė tarp antakių (taip vadinamoji „pykčio“ raukšlė), raukšlės aplink akis, nosies, lūpų raukšlės, klostės, nelygus odos paviršius, dėl liposakcijos ir aknės atsiradę randai, asimetrija po plastikos operacijų, suglebusi, prarandanti stangrumą oda, pilvo, sėdmenų, rankų ir kojų odos suglebimas, raukšlės kaklo ir dekoltė srityje, išryškėjęs ašarų latakas.

PRIEŠ

PO

IJ Grožio salonas, Liepų g. 21-67 / Karoso g. 6, Klaipėda, tel. +370 601 14042 Kosmetologė – mezoterapeutė Lina

www.jusu-vestuves.lt

15


SUKNELĖS Dizainerė Ingrida Railienė:

IŠSKIRTINĖ SUKNELĖ – išskirtinei nuotakai

V

„Bendrai apibūdinti, kokia gi turėtų būti ta nuostabiausioji gyvenimo suknelė, vis dėlto, galima. Pirma – vestuvinė suknelė privalo būti pasiūta iš nepriekaištingo audinio. Antra – labai svarbus yra aukštas techninis atlikimo lygis. Trečia ir svarbiausia – suknelė turi išskirti nuotaką iš visų visų kitų pasaulio nuotakų. Tai bene sunkiausia užduotis dizaineriui. Tačiau toks jau jo darbas – nuolat reikalauti iš savęs išradingumo“, – teigia I. Railienė.

Dizainerio kurta vestuvinė suknelė – taisyklė ar išimtis? „Dizainerio kurta vestuvinė suknelė vis dėlto yra labiau poreikio, o ne pinigų klausimas. Dėl autorinių vestuvinių suknelių kūrimo į mane kreipiasi ir būsimosios turtingų vyrų žmonos, ir vidutines pajamas gaunančios merginos. Tačiau visas jas vienija vienintelis noras: savo vestuvių dieną jos nori Nuotraukos – Žaneta Plečkaitienė

estuvinė suknelė – išskirtinis šventės akcentas. Tad kokia ji turėtų būti? Puošta nėriniais, plevenanti, elegantiška, itin rafinuota ir prabangi, o gal kukli, trumpa stilinga vintažinė? Pasak Klaipėdoje gyvenančios ir čia kuriančios drabužių dizainerės Ingridos Railienės, vestuvinė suknelė įkūnija bendrą vestuvių stilių ir temą. Todėl kuriant ją yra atsižvelgiama į puotos idėją, vietą, metų laiką, o taip pat į nuotakos asmenybę bei kūno linijas.

Kokia ji turėtų būti?

16

www.jusu-vestuves.lt


SUKNELĖS atrodyti pribloškiamai. Todėl galiu teigti, kad dizainerio kurta suknelė yra išskirtinių nuotakų užgaida“, – pabrėžia drabužių dizainerė. „Pirmojo susitikimo metu susipažįstame; įsiklausau į merginos ar moters pageidavimus, vizijas ir svajas; aptariame būtiniausius dalykus, pavyzdžiui: kur, kada ir kaip vyks šventė. O vėliau nupiešiu keletą vestuvinių suknelių modelių, dekoro motyvus, formas, parenku audinius bei aksesuarus. Per šį procesą, nuo pat pirmo iki paskutinio susitikimo, kada atiduodama gražiai supakuota suknelė, visų primatavimų metu dalyvauju aš pati. Išskirtinės nuotakos reikalauja ir išskirtinio dėmesio“, – šypsosi Ingrida.

Paprasti patarimai „Neretai nuotakos turi savo svajonėse susikurtą modelį, ar pirštuku baksteli į suknelės modelį žurnale, kuris, deja, netinka jos figūrai. Tarkime, griežtesnės, undinės formos suknelę, pasiūtą iš šilkinės taftos gali vilkėti tik nepriekaištingų kūno linijų savininkė. Lengva plazdanti šifoninio šilko suknelė puošta ažūriniais prancūziškais nėriniais taip pat labiau tiktų lieknai nuotakai.Todėl nuoširdžiai raginčiau pasitikėti dizaineriu ir leisti jam diriguoti vestuvinės suknelės kūrimo procesui“, – sako dizainerė. Pasak I. Railienės, ilgas vestuvines sukneles patartina vilkėti ne tik toms, kurios nori atrodyti itin iškilmingai. Ilga suknelė puikiai maskuoja netobulą apatinę kūno dalį. Kita vertus, ilga suknelė vizualiai lieknina nuotaką. Ir atvirkščiai. Jei nesate

patenkinta viršutine kūno dalimi – atsisakykite berankovių, optiškai krūtinę padidinančių siluetų. Ilgos, permatomų nėrinių rankovės paslėps netobulas rankas. Jei yra poreikis visiškai paslėpti rankas, prie suknelės derinkite bolero arba švarkelį. Esate linksma, žavi, judri, ir jūsų gražios kojos – nedvejodamos rinkitės trumpą vestuvinę suknelę! Jei puota vyks karštą vasaros dieną – jūsų pasirinkimas bus tobulas. Be to, atrodysite jauna ir seksuali.

Neatsisakykite nuometo! Nuometas – vienas simboliškiausių nuotakos atributų. Tiesa, vis dažniau nuotakos jo atsisako. Priežastis labai praktiška: dėvėti nuometą per visą šventę, tiesiog, keblu ir nepatogu. „Ir vis dėlto dažnai aš paakinu merginas puoštis šiuo ypatingu aksesuaru. Juk lengvutis, vėjyje plazdantis, siuvinėtas ar nėriniuotas nuometas taurina nuotaką: suteikia jai deivės, madonos įvaizdį. Toms, kurios vis dar abejoja, siūlyčiau išeitį: nuometą segėkite tik per iškilmingąją tuoktuvių ceremonijos dalį. Vėliau, puotai įsibėgėjus, tiesiog, išsisekite“, – pataria I. Railienė. Drabužį, galutinai išpildo ne tik tikslios iškarpos, puikūs audiniai, siluetas, konstrukcija, bet ir aksesuarai: įvairiausi galvos apdangalai, vestuvinė puokštė, šukuosena bei jos puošyba, avalynė, makiažas ir daugybė kitų detalių. Pasak I. Railienės, šiuolaikinės nuotakos jau nebereikia įtikinėti, jog vestuvių suknelės ir prie jos derančių aksesuarų dermė yra viso ansamblio sėkmė.

www.jusu-vestuves.lt

17


JUVELYRIKA

Naujausios vestuvinių žiedų tendencijos –

RAŠTAI, DETALĖS, SPALVOS Įspūdžiai iš specializuotos juvelyrikos parodos „Inhorgenta 2014“ Miunchene Viktoras Sitalo „Aukso kalvė“ juvelyras dizaineris

T

risdešimt dvi įmonės – būtent tiek gamintojų vasario viduryje Miunchene pristatė naujausias vestuvinių ir sužadėtuvių žiedų kolekcijas. Varžydamiesi ekspozicinių stendų įspūdingumu, garsiausios juvelyrikos įmonės skyrė ne ką mažiau dėmesio pristatomiems žiedams. Nesunkiai išskyrėme pagrindines tendencijas, kurias galima apibūdinti vienu sakiniu: minimalizmas ir asketizmas užleido vietą kūrybiškumui, spalvoms, detalėms.

18

www.jusu-vestuves.lt

SMĖLIO IR PAJŪRIO MOTYVAI Pirmiausia, kas krito į akį – tai raštai. Koncentriniai apskritimai, ovalai, suapvalinti kvadratai, laiveliai. Visa tai primena smėlio ir vėjo sukurtus ornamentus Smiltynės kopose. Kitas motyvas – išgraviruotos arba iškilusios, viena ar kelios bangos, juosiančios žiedą; subtilios bangelės ar jų fragmentai iš mažų briliantų. Tokie žiedai atrodo labai trapūs ir romantiški, subtiliai perteikdami vandens ir laiko tekmių panašumą.

ŽIEDŲ KOMPLEKTAI Dar viena ryški tendencija – moteriški vestuviniai žiedai, susidedantys iš kelių (trijų ar penkių) plonų žiedelių, maždaug 3 mm pločio. Įprastai vienas žiedas yra klasikinis su poliruotu paviršiumi, kitas puoštas smulkiais deimantukais, trečias – kaip nors įdomiai faktūruotas. Tokiu būdu kiekvienas žiedelis – užbaigtas kūrinys. Tačiau visi yra vienodo pločio ir formos ir kartu atrodo harmoningai, puošniai ir vientisai. Toks žiedų komplektas leidžia nuolat keisti vestuvinio žiedo išvaizdą užsimaunant vieną, du, tris ar visus žiedelius iš karto.


Nuotraukos – Viktoras Sitalo

JUVELYRIKA

ŽIEDAI – DĖLIONĖS Prieš porą metų įsigalėjusi, tačiau iki šiol aktuali tendencija – dėlionės principu sukurti žiedai, kai taisyklingai sudėjus du žiedus išryškėja piešinukas. Šiuolaikinės juvelyrikos gamybos technologijos leidžia atkartoti labai smulkius vaizdus ir sudėtingus reljefus ir taip įgyvendinti jaunavedžių norus ir sukurti išties unikalius vestuvinius žiedus, kurių bendras piešinukas simbolizuotų bendrą ateitį.

PRAKTIŠKUMAS Negalėjome nepastebėti ir praktiškų dalykų. Pavyzdžiui, daugelio pristatytų vestuvinių žiedų plotis – 5-6 mm. Tokia pati tendencija vyrauja Lietuvoje. Populiariausios formos – neiškilusios, gan glotnios, su gražiai užapvalintais kraštais. Tokie žiedai labai praktiški, patogūs, daug nesveria, atrodo puikiai. Vykome taip toli ir nagrinėjome naujausias juvelyrikos tendencijas taip įdėmiai tik tam, kad galėtume kuo sėkmingiau jas pritaikyti kurdami Jūsų svajonių žiedus. Kviečiame būsimuosius jaunavedžius į „AUKSO KALVĘ“, kur meistriškumas, patirtis ir šiuolaikinių tendencijų išmanymas neabejotinai pateisins Jūsų lūkesčius. Sukursime aukščiausios kokybės, vien tik Jums skirtus, vestuvinius žiedus.

Straipsnyje naudotos nuotraukos iš žiedų gamintojų svetainių: Christian Bauer, www.christianbauer.de; Brueder Nawotny KG, www.collection-ruesch.at; Claudia Schueller, www.schueller-design.de; Gerstner AG, www.gerstner-trauringe.de; RUBIN Goldschmuck GmbH, www.rubingoldschmuck.de; Bella Luce, www.bellaluce.de; Weidner, www.trauringe-guide.de; www.ballens.ca; www.zlatolux.ru

www.jusu-vestuves.lt

19


KRIKŠTYNOS

Vaikų krikštynos – šventė visai šeimai Erika ir Monika, švenčių planuotojos, „Idėjų sparnai“

Y

ra švenčių, kurios šeimos gyvenime turi labai didelę reikšmę. Viena iš jų – krikštynos. Anksčiau vaikus skubėta pakrikštyti jau pirmąją savaitę. Šiais laikais krykštynos yra planuojamos, sulaukiama, kol vaikas ūgtels, kad pati šventė artimiesiems ir vaikui suteiktų daugiau džiaugsmo. Nors šventės tradicijos ir gerokai pakito, vis dėlto išliko keli pagrindiniai papročiai.

Apeigų žvakė tradiciškai puošiama baltu kaspinu ar keliomis gėlėmis. Krikštynų žvakę anksčiau saugodavo visą žmogaus gyvenimą. Dabar retai kas ją pasilieka, tačiau ši graži tradicija galėtų būti tęsiama sudedant vaiko krikštynų reikmenis į specialiai tam skirtą dėžutę.

Nuotraukos – „Idėjų sparnai“

Baltas drabužis – nepaprasto išaukštinimo ir nekaltumo ženklas. Seniau melsva spalva simbolizavo Marijos apsiaustą, o rožinė – Jėzaus Kristaus, tad atitinkamai tokiomis spalvomis buvo dekoruojami mergaičių ir berniukų krikšto drabužėliai. Dabar viskas atvirkščiai – mergaičių aprangoje dažniausiai vyrauja rožinės, o berniukų – melsvos spalvos detalės.

Dažnai šventės nuotaika ir atmosfera sukuriama ne tik papročiais ir tradicijomis, bet ir įvairiomis dekoracijomis. •

Graži tradicija – visiems kartu dalyvauti duonos kepimo rituale. Duonos kepaliukai pažymimi vaiko rankos įspaudu. •

Seniau krikštynų linksmojoje dalyje svečius užimdavo krikštatėviai. Šiandien vis daugiau žmonių pasitelkia profesionalių „animatorių“ pagalbą. Jų tikslas sudominti ir užimti šventėje esančius vaikus. Paprastai „animatorius“ atlieka pageidaujamo pasakos personažo vaidmenį. •

Krikštynos, kuriose laikomasi daugiau tradicijų, šiais laikais organizuojamos gamtoje, kaimuose, šalia senų, kultūrinį paveldą simbolizuojančių pastatų, svirnų. Vaikus krikštija mažose kaimo bažnyčiose pagal apeigas. Tokiose krikštynose stalas, vardų kortelės puošiamos gyvomis gėlėmis ar kitais gamtos elementais – stengiamasi išlaikyti stipresnį ryšį su gamta ir senosiomis tradicijomis.

20

www.jusu-vestuves.lt


KRIKŠTYNOS

Senieji papročiai šiuolaikinėse krikštynose Erika Drungilienė

B

ėgant laikui kinta ne tik vestuvių, bet ir krikštynų papročiai. Nors pagrindinė šventės dalis – vaiko krikštas bažnyčioje – išliko beveik nepakitusi. Pastebima tendencija labiau kreipti dėmesį į šventės formą, o ne turinį. Vis mažiau prasmės turi pats ritualas, daugiau akcentuojamos linksmybės po krikšto, dekoracijos, vaiko bei krikštynų dalyvių apranga. Nors ši šventė nebeatlieka tokios sakralios funkcijos kaip anksčiau, tai puiki proga susiburti šeimai, sukurti, kad ir naujas, bet savas tradicijas. Ruošdamiesi nepatingėkite paieškoti informacijos kaip krikštydavo vaikus anksčiau. Nustebsite, kiek gražių ir prasmingų papročių galite pritaikyti ir šių dienų krikštynose.

Keli patarimai planuojantiems krikštynas: • Svarbiausias tėvų darbas – išrinkti vaikui tinkamus krikštatėvius. Pasak kaimo senolių išminties, „kūmų griekai kūdikiui prilimpa“, todėl kviesdavo tik dorus ir tvarkingus kaimynus. Atsitikus kokiai nelaimei šeimoje, krikštatėviai atstodavo vaikui tėvus. Šiandien stengiamasi krikšto tėvais kviesti artimiausius giminaičius, dažnai – vieną iš vaiko tėvo, kitą iš mamos pusės. • Atsakingai išrinkite vaikui krikšto vardą. Dažnai vaikui duodavo gimimo dieną užrašytą šventojo vardą, kad jis turėtų ir to šventojo globą. • Prieš veždami kūdikį į bažnyčią, į vystyklo kampelį suvyniodavo „lauknešėlį“ (duonos, druskos, pinigų, adatą su siūlų), kad visą gyvenimą turėtų ką valgyti ir kuo apsirengti. Šiandieną krikštatėviai dovanas deda į lininius maišelius, linkėdami to paties. • Linkint vaikui tam tikrų savybių buvo atliekami ir atitinkami veiksmai. Eidami į bažnyčią visiems sutiktiesiems duodavo „krikštynų pyrago“ – saldainių ar sausainių, linkėdami, kad vaikas užaugtų dosnus. Kad vaiko dantys būtų stiprūs, prieš bažnyčią krikšto tėvai ant akmens pastovėdavo. O kad tarp dantų tarpo nebūtų, kūmai prie vaišių stalo turėdavo susiglaudę sėdėti. Bažnyčioje reikėdavo garsiai ištarti vaiko vardą, kad vaikas greitai kalbėti pradėtų. Šiuos papročius galima puikiai pritaikyti ir šiandien. • Jei krikštydavo pirmąjį anūką, per puotą „į bočelius įšventindavo“ senelį, o jei krikštydavo pirmąją anūkę – įšventindavo senelę. Senelį ar senelę sodindavo ant suolo ir kilnodavo, tokiu būdu juos sveikindami. Šį gražų paprotį būtų galima atgaivinti ir šiuolaikinėse krikštynose taip pagerbiant senelius. www.jusu-vestuves.lt

21


VAIŠĖS

Kaip planuoti gėrimus vestuvių pokyliui Linas Prankevičius Lietuvos someljė asociacijos narys korespondentas, vyno ir kitų alkoholinių gėrimų žinovas

N

Išsiaiškinę gėrimų asortimentą pirmiausiai patiekite brangesnius, geresnės kokybės gėrimus, o įpusėjus vestuvėms galite pasiūlyti tos pačios rūšies paprastesnių, pigesnių gėrimų. Turėtumėte parinkti skirtingų rūšių (sauso ir pusiau sauso) putojančio vyno, kuris bus geriamas ne tik vestuvių vietoje, bet ir jaunavedžiams išvažiavus sumainyti žiedus. Beveik visose vestuvėse būna ir alaus stalas. Paprastai alus ir užkandžiai patiekiami atskiroje patalpoje. Geriausias variantas yra pasirinkti vieną pilstomo alaus rūšį – šviesųjį „lagerį“. Jis gaivesnis, lengvesnis ypač vartojant kitą dieną. Verta nepamiršti ir dar vieno svarbus lietuviško gėrimo – midaus. Jis simboliškai geriamas jaunavedžiams sugrįžus į šventės vietą. Kaip paskaičiuoti reikiamą kiekį? Kai žinosite kokius gėrimus vartoja jūsų kviesti svečiai, galėsite apytikriai apskaičiuoti kiek jų reikės visai šventei. Taip pat nepamirškite pasirūpinti alkoholiu ir antrai vestuvių dienai. Labai svarbu iš anksto sutarti su pardavėju apie galimybę grąžinti nepanaudotus gėrimus. Tokiu būdu sumažinsite išlaidas. Sutuoktinių laukimas kartais labai prailgsta. Tačiau galima išeitis yra suorganizuoti pramoginę alkoholinių gėrimų degustaciją, kurią vestų vynų žinovas ar apsiskaitęs mėgėjas. Per degustaciją svečiai nedideliais kiekiais ragautų įvairių gėrimų su tinkančiais užkandžiais, dalyvautų viktorinose. Vestuvėms dar neprasidėjus jie jau žinotų kokie gėrimai bus patiekiami, kaip ir su kuo juos vartoti.

Nuotraukos – Rasa Ragelskienė

e paslaptis, kad sprendžiant kokius gėrimus reikia patiekti vestuvių svečiams, iškyla problema, ką pirkti. Vieni puola į didžiuosius prekybos centrus ieškodami akcijų, kiti ieško „šešėlyje“ parduodamų pigesnių gėrimų, rizikuodami įsigyti nekokybiško, o kartais ir sveikatai kenksmingo alkoholio. Treti, norėdami pabrėžti vestuvių prabangą, atvirkščiai – ieško garsių firmų, išskirtinių ir kokybe pasižyminčių gėrimų, žinodami, kad reikės daug sumokėti. Remiantis asmenine patirtimi galiu drąsiai teigti, kad alkoholinių gėrimų asortimentas vestuvėse per paskutinius 10 metų labai pasikeitė. Tam turi įtakos nemažas importuojamų gėrimų pasirinkimas, populiarios gamintojų reklamos, bei emigracija, kurie pakeitė lietuvaičių gėrimo įpročius. Dalyvaujant įvairių vestuvių organizavime tenka pastebėti, kad patyrę vestuvių planuotojai negali patarti kaip išsirinkti alkoholinius gėrimus. Kaip žinoti, kokius gėrimus atsirinkti? Pagal svečių sąrašą išsiaiškinkite kokius alkoholinius gėrimus jie paprastai vartoja. Surašykite juos pagal gėrimų grupes, be jokių pavadinimų, pvz.: brendis, škotiškas viskis, burbonas, tekila, baltas pusiau saldus vynas ir t.t. Išsiaiškinti labai paprasta, juk kviesdami svečius jūs asmeniškai bendraujate su jais, tad pokalbio metu nėra sunku patikslinti ką paprastai jie vartoja. Tai nėra nepatogu, nes gėrimų parinkimas yra neišvengiamas. Surinkę informaciją ir sugrupavę visus gėrimus, jūs matysite ką mėgsta jūsų kviesti svečiai.

Pramoginės alkoholinių gėrimų degustacijos; degustacijos-paskaitos (6 mėnesių programa); vyno rūsio spintos formavimas, priežiūra, konsultacijos.

~

Tel. 8 656 55911, skype linas.prankevičius, facebook linas.prankevicius 22

www.jusu-vestuves.lt


REKLAMA Kulinarinėje studijoje „Baker street“ išmoksite maisto ruošimo paslapčių, praleisite mielą popietę su draugėmis, atšvęsite vaikų gimtadienį ar sukursite nepakartojamą ir nepamirštamą mergvakarį. Jaukumas profesionalumas gera nuotaika!

Ateidami į studiją kartu atsineškite tik gerą nuotaiką ir fotoaparatą.

Adresas: Didžioji vandens g. 13, Klaipėda (įėjimas nuo Vežėjų gatvės) El. paštas bakerst bakerstreet.klaipeda@gmail.com Tel. +370 646 73423 Studijos savininkė Valerija Livanova

www.jusu-vestuves.lt

23


REKLAMA VESTUVIŲ ATRIBUTIKA, GĖLĖS

24

www.jusu-vestuves.lt


REKLAMA

FOTOGRAFAI MAKIAŽAS, ŠUKUOSENOS GINTA ČYVĖ vizažistė

Profesionalus makiažas: natūralus - dieninis vakarinis - proginis vestuvinis

Tel. +370 622 11898 el.p. ginta.cyve@gmail.com

ŠVENTĖS VIETOS

www.jusu-vestuves.lt

25


REKLAMA SUKNELĖS

JUVELYRIKA

Gaminame kokybiskus ziedus kiekvieno skoniui ir poreikiams! v

TRANSPORTAS

v

DESERTAI

K. Donelaičio g. 23, Telšiai Mob. 8 616 36416 Tel. 8 444 74499 El. p. gelze@inbox.lt Internetinė svetainė: www.gelze.lt

Konditerijos gaminių gamyba pagal užsakymą!

VESTUVINĖ SPAUDA

Mob. +370 609 94644 Tel. +370 46 217426 Danės g. 6, 402 kab. Klaipėda

26

www.jusu-vestuves.lt

Kvietimai Stalo kortelės Svečių sąrašas Saldainių poperiukai Krikštynų atributika Etiketės

vestuvinė spauda


REKLAMA

www.jusu-vestuves.lt

27


Kristinaairrgrupė Renginiųųvedėja ir Muzikantai Vedaažaidimus, konkursusssuudovanomis, pasakojaaanekdotus.

www.kristinairgrupe.lt tel..861632565 28

www.jusu-vestuves.lt

Jusu vestuves 2014 pavasaris vasara  

Ar pastebėjote, kad viskas sukasi ratu? Tai kas buvo seniai pamiršta, netikėtai atgimsta ir tampa aktualu šiandien: drabužių, muzikos stili...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you