Page 61

Kargo, Türk Rock tarihinin mihenk taşlarından biri. Değişen koşullara rağmen ayakta kalmayı nasıl başarabildi? Burak Karataş (davul): Bunun özel bir formülü yok, tabii ki. Çok istemek, çok sevmek, çok sebat etmek, fedakarlıklar yapmak ve sonuna kadar inanmak. Bunları yaşatabilecek gücünüz ve kabiliyetiniz varsa, ayakta kalmayı başarabilirsiniz. Ülkemizde müzik yapmak için ihtiyacınız olan gerçek şeyler tam olarak bunlar. Selim Öztürk (gitar): Müzik yapmayı istemek en önemli etken. Her koşulda sahnede olmayı istemek bizim için en büyük itici güç oldu. Sizce Türk Rock müziğinde Kargo nerede duruyor? Ozan Anlaş (solist): Bence Kargo, Türk Rock müziğine yön vermiş gruplardan biri. Rock müzik daha önce hep vardı ancak kısıtlı bir dinleyiciye hitap ediyordu. Kargo ile beraber Rock, Türk müziğinde ana akım içine girmeye başladı. Bu nedenle yeri çok önemli. Burak: Nereyi hak ediyorsa orada… Buna aslında dinleyenler karar veriyor. Selim: Bunu bizim değerlendirmemiz ne kadar doğru olur bilemiyorum, ancak birçok plak şirketi bizden sonra Rock gruplarına inanıp, yatırım yapmaya karar verdi. Bu göz önüne alındığında, oldukça fayda sağladığımızı söylemek yanlış olmaz sanırım. 20 yıl içinde birçok hite imza attınız. Pop’un Türk müziğini ele geçirdiği yıllarda bir Rock grubu olarak uzun süre liste başında kaldınız. Bunun formülü sizce neydi? Burak: İyi müzik yapmaya çalışmak her zaman en önem verdiğimiz ve hassasiyet gösterdiğimiz konu. Biz elimizden geleni, şartlar ve imkanlar dahilinde en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Demek ki, bunu başarabilmişiz. Selim: Gençliğin istediği müzik ve mesajları verdik herhalde, yoksa böyle olmazdı. Samimi olmaya çalıştık her zaman. Bu çabamız karşılığını buldu belki de. Kargo’nun müziğinde şarkı sözleri de önemli bir yer tutuyor. Bugüne kadar yazılmış en iyi Türkçe Rock müzik sözleri diyebiliriz. Bu durumun müziğinize etkisi sizce ne? Burak: Türkiye’de şarkı sözlerine birçok müzikte diğer ülkelerden daha fazla önem veriliyor. Bunu dikkate alarak, söz yazımı konusuna ayrı bir özen gösteriyoruz. Sözler, müziğin en önemli bileşeni bizim için.

solisti Dave Gahan’ı hep özel bir yerde tutmuşumdur. Ancak müzikal zevkler zaman içinde eskinin üzerine yeniler eklenerek değişiyor. Önceden dinlediğim sert müzikleri hala sevmeme rağmen, şu aralar Band of Horses, Fleet Foxes gibi daha akustik ve pastoral grupları dinliyorum. Selim: Ben en çok Depeche Mode seviyorum ama dinlediğim çok sayıda grup var. Kargo’nun müziğinde 20 yılda değişen ne oldu? Burak: Şu an için en büyük fark, artık üç kişi müzik yapıyoruz. Ağırlıklı olarak vokal-gitar-davul-bas üzerine gelişiyor müziğimiz. Selim: Kargo müziği hep değişken olmuştur. Tekrarı sevmeyen bir grubuz. Ozan Anlaş’ın katılmasıyla yeni bir ruha büründü Kargo. Ozan’ın Kargo’ya katılmasını sağlayan en önemli özelliği neydi? Ozan: Bu soruya ben cevap vermeyeyim isterseniz (gülüyor). Burak: Sağlam, pozitif ve enerjik vokali… Selim: Ses rengi ve dinamizmi. Kişiliği ile de bize ileriye dönük olarak güven verdi. Peki sizce bundan sonra ne olacak? Kargo kendine nasıl bir yön çiziyor, Türk Rock tarihinde nerede durmak istiyor? Burak: Biz her zamanki gibi yapabileceğimiz en iyi şeyleri yapacağız. Sonrasına dinleyiciler, zaman ve tarih karar verecek. Selim: Kargo her zaman çok sayıda dinleyicisi olan ve takip edilmek isteyen bir grup olmuştur. Feyz alınan bir grup olmak bizim için oldukça önemli. Ama ilk sırada samimi bir müzik grubu olmak gelir herhalde. Ozan: Öncelikle tüm dinleyicilerimizin iyi müziği diğer her şeyin önünde tuttuğumuzu bilmelerini isteriz. Beğenip beğenmemek onların işi, ama bizim kendimize çizdiğimiz yol hep ilham veren bir grup olmaktır. Son sorumuz küçük bir anket: Kargo bir moda akımı olsaydı, nasıl bir akım olurdu? a. Herkesin kendisine yakışanı giydiği b. Bir kot-bir tişörtün mucidi c. Zamanın ötesinde futuristik ve metalik bir stilin yaratıcısı

Selim: İyi söz, müziği olumlu etkiler. Sözler her zaman Türk müziği için önemli olmuştur. Mesajlar, yaptığınız müzikte önemli yer tutar.

d. Düğünde parlak takım elbise, barda deri pantalon, piknikte pijamaatlet giyilmesine fırsat veren…

Ozan: Sözler gerçekten Kargo için hep önemli olmuş. Üzerinde en çok çalıştığımız konulardan birisi gerçekten. Ayrı ayrı her cümlenin kompozisyonunu oluşturuyoruz diyebilirim. Duygunun iletimi, müzikle olduğu kadar sözel olarak da çok güçlü olmalı ki o şarkı iyi olsun.

Cevaplar: Burak a. şıkkı, Selim b. şıkkı, Ozan c. şıkkı Herkesin farklı bir cevap vermesi Kargo’nun farklı kaynaklardan beslenerek müziğini bugünlere taşıdığının da kanıtı olsa gerek.

Şarkılarınızı nasıl yazıyorsunuz? Bu süreç formüllerle mi ilerliyor? Ozan: Herkes kendi özel yaşantısında bazı malzemeler biriktiriyor. Önce söz ve müzik olarak, sonra bu kişisel birikimleri ortaya dökerek birbirimizle paylaşıyoruz. Grup müziğinin en önemli özelliği bu paylaşım. Tüm şarkılarda herkesin emeği oluyor. Burak: Bizim bildiğimiz bir formül yok. Doğrusu buna da çok inanmıyoruz. İlk önce şarkının duygusu, ne anlattığı ve bunların birbiri ile uyumunu değerlendiriyor, yapılabilecek düzenleme fikirlerini ortaya döküyor, sonra da elimizdeki yol haritasına göre nasıl canlandıracağımız üzerine çalışıyoruz. Bu noktada sözler ya da müzikte değişiklikler yapmak gerekiyorsa bunları yapıp, demolar hazırlıyor, her şey yolunda ise kayıt aşamasına geçiyoruz. Selim: Formüller her zaman işe yaramaz. Müzik yaratırken samimi ve gerçek mesajlar anlatmalısınız. En doğru formül budur. İçinizden geçenleri en saf ve doğru şekilde dinleyiciye ulaştırmanız gerekir. Dünya’da en beğendiğiniz gruplar, sanatçılar kimler? Kargo’nun kendini yakın hissettiği, ilham aldığı gruplar var mı? Burak: John Mayer, Muse, Mutemath, Foo Fighters son zamanlarda dinlediğim isimler. Kargo’nun kendi gerçekleri var ama kişisel olarak bir dönem birilerinden çok etkileniyorsak, yine kişisel yaklaşım olarak bu yaptığımız müziğe yansıyor. Ozan: Bir solist olarak sahnede farklı duruşu olan şarkıcılardan ilham alırım, Queen grubunun solisti Freddie Mercury ve Depeche Mode’un

59

LCWORLD- İlkbahar 2013  

LCWORLD- İlkbahar 2013

LCWORLD- İlkbahar 2013  

LCWORLD- İlkbahar 2013

Advertisement