Page 33

10

Bahar diyetinin

altın kuralı

Haydi kabul edin: Kış günlerinde kilo aldınız! Fakat bahar aylarında sıkı bir diyete başlayıp, yaza formda girmeyi planlıyorsunuz. O zaman doğru satırları okuyorsunuz. İşte, hangi diyetle bu yolculuğa çıkarsanız çıkın, dikkat etmeniz gereken 10 altın kural! Zeynep Hoşkal

1

Üç saatte bir yiyin Vücut saatimiz her üç saatte bir yemek yememizi öneriyor. Çünkü üç saatte bir yemek, kilo verme hızını artırıyor. Düzenli yeme eylemi sonucunda kan şekeri dengesi korunuyor. Öğün atlamak, bir sonraki öğünde yemeklere saldırmanıza ve tıka basa yemek yemenize sebep olabiliyor.

2

Kalori hesaplayın Kilo vermek için basit bir hesap yapmanız yeterli. Günlük olarak harcadığınız kaloriden daha az kalori alırsanız, kilo vermeniz kolaylaşır. Kilonuzla orantılı olarak günlük kalori ihtiyacınızı belirleyin ve sadece ihtiyacınız kadar kalori tüketin. Yediğiniz besinlerin ne kadar kalori içerdiğine de dikkat edin.

3

Öğünlerinizi bölün Enerjinizi doğru bir şekilde tüketmek istiyorsanız, öğünlerinizi beşe bölün. Sırasıyla kahvaltıda 300-400 kalori, ara öğünde 100-200 kalori, öğle yemeğinde 400-500 kalori, ara öğünde 100-200 kalori, akşam yemeğinde 300-400 kalori tüketebilirsiniz. Bu şekilde yağ yakmanız kolaylaşacak ve metabolizmanız daha hızlı çalışacak.

kaçırmamak şartıyla içebilirsiniz. Bitki veya meyve çaylarını rahatça tüketebilirsiniz.

9

Bilinçli beslenin Yemeklerinizi yavaş yiyin. Böylece hormonlarınız daha az yiyerek doyduğunuzu, beyninize doğru zamanda haber verecektir. Ayaküstü ve hızlı tükettiğiniz her şey beyniniz tarafından doğru bir şekilde algılanmaz. Hızlı yemek yediğinizde çabuk acıkırsınız ve yediklerinizdeki yağ hızlı bir şekilde vücudunuzda depolanır.

10

Hareket edin Spor yapmadan kilo vermek zor! Bu nedenle, günlük yaşamınızda 10-30 dakika hareket etmeye özen gösterin. İster merdiven çıkın, ister yürüyün, ister spor salonunda ter atın veya evde yoga yapın.

4

Az yağ tüketin Yağ kullanırken kalitesine dikkat edin. Hayvansal yağlardan uzak durun. Bitkisel yağları özellikle zeytinyağını tercih edin. Kalp sağlığı ve kan dolaşımı için önemli olan bitkisel yağlar ve zeytinyağı kolesterolü de düşürür.

5

Kaliteli karbonhidrat tüketin Kaliteli karbonhidrat olan meyve, sebze ve tahıl ürünleri, kan şekerini yavaş yükselttiği için uzun süre tokluk hissi verir. Un, şeker ve yüksek glisemi içeren patates gibi kötü karbonhidratlarda ise durum tam tersidir.

6

Protein ile zayıflayın Kilo vermek isteyenler mutlaka proteinle beslenmeli. Özellikle balık, et, yağ oranı düşük süt ve kepek ürünlerini tüketmeye özen gösterin. Bu ürünlerin tüketimi azaldığı takdirde vücuttaki kas oranı zayıflar ve metabolizma yavaşlar.

7

Şekere dikkat edin Çay veya kahvenize şeker atmaktansa, tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Çünkü tatlandırıcılar beyni aldatarak vücuda şeker alınmış gibi tokluk hissi verir. Ayrıca küçük tatlı kaçamaklarında yine şeker yerine çok az miktarda bal ya da pekmez kullanabilirsiniz. Az da olsa vücudun şekere ihtiyacı var.

8

Su için Fazla su içemediğiniz zaman günlük enerji kullanımınızda düşüş olur. Günde iki litre su için. Karnınızın dolmasını sağlayan su, size tokluk hissi verir. Şekersiz sütlü kahveyi de dozunu

31

LCWORLD- İlkbahar 2013  

LCWORLD- İlkbahar 2013

LCWORLD- İlkbahar 2013  

LCWORLD- İlkbahar 2013

Advertisement