Page 1

№ 44 (074)

24 декабря 2012 года тираж 30 000

МНС інформує

Пункти обігріву

З метою запобігання випадків переохолодження громадян, у зв’язку зі значним похолоданням, із 15 грудня на Чернігівщині розпочали роботу 133 пункти обігріву, сім з яких встановлено на території обласного центру. Вони призначені, насамперед, для надання допомоги малозахищеним верствам населення та тим людям, які з різних обставин не можуть продовжити рух на транспорті по автодорогах. У всіх розгорнутих пунктах обігріву людям пропонуватиметься гарячий чай та харчування. Всі пункти працюють цілодобово. Адреси розташування пунктів обігріву: Колишній парк «Комсомольський» – між вул. Пухова та Кільцевою (так звані «Берізки»); вул. Одинцова, 4; вул. Жабинського, 21; вул. Шевченка, 3; пр-кт Миру, 190-А; вул. Індустріальна, 3; вул. Кітіцина, 19.

Екологія

Подаруй життя ялинці

Акція «Подаруй життя ялинці», яка стартувала в Чернігові, має на меті зберегти лісові насадження. Ініціатори цього заходу пропонують керівникам установ і організацій, депутатам, бізнесменам та іншім придбати ялинку у вазоні та подарувати її дитячому садочку, школі, лікувальному закладу. Друга частина акції відбудеться навесні, коли необхідно буде висадити подаровані відповідним закладам хвойні деревця у ґрунт. Це не лише збереже життя ялинці, а й сприятиме озелененню рідної місцевості. Крім того, акція має велике виховне значення для формування у дітей та підлітків бережливого ставлення до природи. Ялинки з кореневою системою, висаджені у вазони, можна придбати у ДП «Чернігівський лісгосп» за адресою: вул. О. Молодчого,18 за приблизною вартістю від 100 до 130 грн.

Программа

Новое доступное жилье

Государственное ипотечное учреждение (ГИУ) готово к запуску новой программы доступного жилья – «Аренда с правом выкупа». Об этом сообщил председатель правления ГИУ Валентин Рыбачук. По условиям программы «Аренда с правом выкупа», ежемесячная арендная плата будет составлять из расчета 3% годовых от стоимости квартиры с правом выкупа до 15 лет. Принять участие в программе смогут люди, требующие улучшения жилищных условий и находящиеся на квартирном учете. Александр Соколов отметил, что обсуждал с Валентином Рыбачуком возможность реализации данной программы в Чернигове. Одним из перспективных районов для нового строительства мэр назвал Масаны.

Цигарки: отрута чи товар? Гортаючи старі «жіночі» журнали, мимоволі звернула увагу на яскраву рекламу цигарок. Як правило, «прийти в країну аромату» можна було б, закуривши щось закордонне (звісно ж, попередньо ознайомившись із вмістом смол). Різноманітні креативні гасла-девізи не спрацьовували, бо від спокуси мене відлякувало нагадування, виділене в тексті великими літерами  – «Міністерство охорони здоров’я України попереджає: паління шкідливе для здоров’я». Хоча застереження й домінувало над пропозицією, товар у кінцевому рахунку таки міг би знайти потенційного покупця. Та під руку потрапили часописи десятилітньої давності, коли реклама тютюнових виробів мала право на існування. Від 16 вересня 2012 року все змінилося: набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України

на рекламу цигарок у транспорті, на зовнішніх носіях, Інтернеті (за винятком сайтів для дорослих з попередньою ідентифікацією віку користувачів). Забороняється спонсорство всіляких видовищних, спортивних, театрально-культурних заходів, теле– і радіопередач із використанням реклами тютюнових виробів, назв виробників та продавців. Наміри, безперечно, благі: зберегти здоров’я нації. Порушників закону чекають всілякі штрафні санкції (Кабінет Міністрів України навіть прийняв відповідну постанову під №885 «Про внесення змін до пункту 4 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу»). Зокрема, фінансові санкції для суб’єктів господарювання становлять від 30 до 50 тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожного окремого заходу з метою стимулювання продажу тютюнових виробів.

Закон один – трактування різні

щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів», покликаний і зменшити кількість курців, і застерегти населення від шкідливого впливу тютюнопаління на здоров’я людини.

Рекламі – ні! Друковані видання (і не тільки періодичні, а й наукові, популярні, навчальні, довідкові, літературнохудожні) тепер закриті для реклами тютюну. Заборона поширюється

Без сумніву, новий закон суспільство сприйняло позитивно. Приваблюють його соціальна спрямованість, надія, що курців таки поменшає (Україна займає 7-е місце в світі за розповсюдженням цієї шкідливої звички). Вітаючи боротьбу держави з тютюнопалінням (до слова, авторка цих рядків ніколи не курила), змушена констатувати, що трактується і згаданий закон, і підзаконні акти неоднозначно. По-різному його читають контролюючі органи, підприємці, торговельники, споживачі. Якоюсь мірою його впровадження нагадує мені 80-ті роки минулого століття – період так званого «су-

хого закону». Тодішня «боротьба з алкоголем» закінчилась знищенням елітних виноградників, які вціліли навіть у часи воєнного лихоліття. Любителі «зеленого змія» стали пити всілякі сурогати, торгівля алкогольними напоями перейшла в підпілля. Образно кажучи, разом із водою тоді вихлюпнули з корита й немовля. Нині представники малого й середнього бізнесу, торговельної сфери теж стурбовані: неоднакові формулювання й нестиковки деяких положень закону можуть обернутися для суб’єктів підприємництва чималими збитками. Їх чекають численні перевірки (подекуди необ’єктивні), а відтак – штрафи. Не виключено, що багатьом доведеться згортати свій бізнес, ліквідовувати робочі місця. На думку голови комісії з питань економічної політики УСПП Юлії Дроговоз, ситуація з новим законом виникла дуже серйозна. Бо ж відразу задіяні кілька вже чинних законодавчих актів, до яких внесені поправки й доповнення. Загалом маємо складний законодавчий організм, який треба навчитися правильно читати, розуміти й застосовувати.

Право на інформацію Заповзята атака на курців певною мірою спричинила й порушення прав споживачів, котрі повинні знати, що купують. У законі відсутні норми, які забороняють розміщення на вітринах в будь-якій формі пачок сигарет. Не може вважатися порушенням й освітлення місць торгівлі. Ціноутворення на тютюнові вироби теж не предмет регулювання законодавством. Продавець зобов’язаний вказати ціну кожної одиниці продукції. Не вважається рекламою й розміщення одного плаката (розміром 40х30 сантиметрів) на одне місце торгівлі, в якому міститься текстова інформація про наявність в продажу тютюнових виробів і цін на них. Окончание на стр. 4


№44 (074) 24 декабря 2012

Одной строкой • Выгул собак на территории Вала запрещен. • В Черниговской области увеличились надои молока. • «Облтеплокоммунэнерго» планирует построить новую котельную на Масанах. • Административная коллегия Антимонопольного комитета оштрафовала «Чернігівобленерго» на 90 тыс. грн за злоупотребление монопольным положением. • В Чернигове прошел 19-й традиционный турнир среди боксеров области. • В области начали свою работу пункты обогрева. • Работники «Дома книги» решили приобщить к чтению депутатов, развернув в здании горсовета книжную торговлю. • В субботу 22 декабря на Красной площади состоялось торжественное открытие городской Новогодней елки. • В Чернигове выбрали лучшего работника суда, в трудовой книжке которого только одна запись. • В коррупции обвинен заместитель командира специального авиационного отряда МЧС. • В День святого Николая 21 черниговская семья получила ордера на долгожданные квартиры в доме на ул. Челюскинцев, 9. • 15 черниговских семей, в которых воспитываются дети-инвалиды, получили ко Дню святого Николая необычный подарок – благотворительное подключение к сети Интернет. • По данным статистики, главными торговыми партнерами Черниговской области остаются Россия и Беларусь. • ООО «Черниговшерсть-плюс» (бывшая фабрика «Шерстянка») остановила свою работу, генеральный директор Павел Герман сложил свои полномочия. • Суд удовлетворил иск прокуратуры о признании недействительной продажи Дома культуры строителей в Чернигове по завышенной вдвое цене. • Курсантам Юридического колледжа рассказали про дворянский этикет XIX века. • Представители НАТО и Посольства Польши посетили артистов Военнно-музыкального центра Сухопутных войск Вооруженных сил Украины. • Уволенный недавно с должности главы Репкинской госадминистрации Петр Головач назначен начальником облуправления ЖКХ. • В военно-историческом музее (отделе Исторического музея им.  В.  Тарновского) открылась выставка про остарбайтеров «И плач, и прощание…» • Знаменитые «Кролики» выступили в Чернигове. • На Валу установили новые кормушки для белок. • После Нового года стартует новая программа доступного жилья. • Черниговские таможенники за год конфисковали сигарет на сумму в 95 тысяч гривен. • Черниговский областной противотуберкулезный диспансер получил две мобильные флюорографические установки. • Королевой Лицея быта стала Светлана Шафрай. • Выставка «Шляхами творчості» открылась в Национальном архитектурно-историческом заповеднике «Чернігів стародавній». • Живые ёлочки с чипами уже появились в продаже. • В Чернигове прошел парад Дедов Морозов. • В Черниговской области сокращено 55% работников санитарноэпидемиологической службы. • Областная рада приняла бюджет области на 2013 год.

Информация. Реклама

Телефон редакции: (0462) 91-55-56 Телефон рекламного отдела: +38 (0462) 97-44-47 +38-093-187-60-78 E-mail: gazeta@gf.com.ua

С «Пиромагией» – настоящий праздник! Считанные дни отделяют нас от наступления одного из любимейших праздником детей и взрослых. Новогодняя ночь – это время сюрпризов и исполнения даже самых сокровенных желаний! Ну а что за праздник без бенгальских огней, фейерверков и салютов? Но так как уже имеется неудачный опыт, к покупке этих специфических товаров на сей раз решила подойти основательно. Вхолостую выпускать «деньги в воздух» больше не хочется.

Улыбка в подарок На прошлогодние праздники покупала салют в одном из столичных гипермаркетов. Ориентировалась на яркую упаковку, среднюю цену и, конечно же, рекомендации продавца. Едва куранты оповестили о начале Нового года, решили запустить фейерверк. Бац-бац! – и всё быстро закончилось. Деньги потратили, а обещанного фурора не получили. Дети разочаровались, да и у нас, взрослых, праздничное настроение испортилось. Ну как после этого доверять продавцам? Знакомые порекомендовали обратиться в студию «Пиромагия». На-

звание компании на слуху, отзывы позитивные, занимаются сугубо пиротехникой. Ну, что ж, обратимся к ним. В офисе меня встретили доброжелательно. На стенах – множество писем благодарности (в том числе и от городских властей), сертификаты качества. Приятным сюрпризом стали цены на пиротехнику. Они здесь ниже, нежели в сезонных отделах крупных магазинов. – Хочу красивый салют. Могу потратить 300 гривен, – заявила я. – А можно купить фейерверк за 315 и вместо 36 выстрелов получите 49, – порекомендовал специалист. Им оказался директор студии «Пиромагия» Николай Романов. Воспользовавшись случаем, поинтересовалась: где лучше приобретать пиротехнику? И на что при этом следует обращать внимание?

Если за прилавком стоит хозяин… – Новогодние продажи для нас – это не только заработок денег, а и общение, юмор и приятные сюрпризы, – рассказывает Николай Николаевич. – Наши постоянные клиенты уже знают: если за прилавком находится хозяин, их ожидает скидки и подарки. Ради создания праздничного настроения для покупателей мы можем позволить себе лавировать в цене. Предлагая лучшее, что есть на рынке Украины, мы постоянно мониторим цены. И кто, как не мы, знает реальную стоимость пиротехнических изделий! – признаётся Николай Романов. Но главное  – это профессионализм и ответственность студии «Пи-

ромагия» перед своими клиентами. Прежде, чем закупить партию товара, специалисты досконально изучают ассортимент и качество пиротехнических изделий. Перед тем, как попасть к покупателю, она проходит несколько апробаций. Специалисты с одинаковой щепетильностью относятся и к группе «детских товаров», и к продукции, цена на которую измеряется несколькими тысячами гривен. – Приятно, когда к нам возвращаются с позитивом, – признаётся директор компании. Наверное, поэтому здесь не жалеют времени и слов на каждого из своих покупателей.

Ответственность перед покупателем Не упустив возможность, интересуюсь у пиротехника: «Как отличить качественный товар от некачественного?» – Однозначно: нужно иметь дело только с профессиональными консультантами! Настоящий специалист

должен не только прочитать инструкцию к использованию и посмотреть ролик в Интернете, а и побывать в «поле» и увидеть, как оно работает! На рынке профессиональной демонстрации фейерверков компания работает двенадцать лет. Здесь закупают только сертифицированные изделия проверенных торговых марок. Профессионализм – это не только подход к работе, но и стиль жизни. Они зарабатывают деньги и при этом занимаются любимым делом. Однако генеральное направление деятельности компании – организация и проведение пиротехнических шоу. К слову, специалисты студии в одиннадцатый раз подряд запустят в центре Чернигова праздничный фейерверк в Новогоднюю ночь! P.S. С 2009 года, когда Николай Романов стал директором Центра адаптации бездомных и бесприютных, ощутимая часть доходов «Пиромагии» уходит на поддержку контингента заведения. Наталия ГЛЕБОВА


Актуально

Телефон редакции: (0462) 91-55-56 Телефон рекламного отдела: +38 (0462) 97-44-47 +38-093-187-60-78 E-mail: gazeta@gf.com.ua

№44 (074) 24 декабря 2012

Чернігівські довгобуди: непривабливі чи небезпечні? Довгобуди, як культурне явище, мають давню історію. Десятиліттями зодчі будували єгипетські піраміди та Велику китайську стіну, так само тривалий час тривало будівництво багатьох соборів у середньовічній Європі. Проте українські довгобуди – то явище унікальне, оскільки є спадком померлого Радянського Союзу з його плановою системою господарювання та повальним дефіцитом. Попри капіталізм, що запанував у нашій державі після отримання Україною незалежності, довгобуди продовжують існувати, а їхнє «життя» підтримується не тільки й не стільки браком коштів, а подекуди й причинами, що мають незрозумілий, дещо навіть протизаконний характер. Чернігівські довгобуди є не лише ганебною машкарою міської архітектури, а віднедавна ще й перетворилися на потенційну загрозу для жителів міста. Так, влітку на одному з будмайданчиків загинуло два юнаки, котрі, вирішивши звести рахунки із життям, не знайшли кращого виходу, аніж здертися на стрілу крана, звідки разом і плигнули донизу. Та резонансна історія сколихнула суспільство, і вперше постало запитання: а чи такі вже вони безпечні, ці довгобуди?

Найпримітніші довгобуди чернігова Чернігівські довгобуди скрізь й усюди впадають в око жителям міста та його гостям. Найпримітніший серед усіх – Будинок дворянських зібрань на Валу, що зводиться вже не один рік і має відтворити однойменну споруду в усіх деталях. Саме сюди найперше

будівлі точилася неабияка суперечка, радше викликає радість. Адже його відсутність відкриває чудовий вид на Лісковицю. Два будинки стоять біля «Мегацентру» по вул. Київській: так звана «етажерка» і ще щось незрозуміле через дорогу навпроти. Великий довгобуд розташований на вул. О. Молодчого. Ще два – на Масанах та на вул. Войкова. Оригінальні, зарослі бур’яном фундаменти цієї осені проступили на вул. Любецькій, коли там нарешті впав паркан. А із запілля Чернігівської митниці на вул. Жабинського вже давно стирчать ще одні «фундаменти», котрі теж хочуть отримати життя у вигляді повноцінної будівлі.

Міськвиконком у курсі справ З’ясовувати причини наявності в Чернігові такої кількості довгобудів вирушаю до заступника Чернігівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олександра Сердюка, який опікується будівництвом і земельними відносинами. За словами Олександра Вікторовича, раніше у Чернігові довгобудів було багато. Проте, починаючи з 2002 року, їх в основному було ліквідовано, насамперед завдяки тому, що довгобуди прийняли у міську власність. Разом з тим за цей же час у місті з’явилися і нові, які потребують уваги. Питання щодо давнього довгобуду на вул. Жабинського фактично вирішене: замовником будівництва буде КП «Чернігівбудінвест», тож вже найближчим часом там почнуть розбирати фундаменти під ведення нової забудови. Щодо нових довгобудів, то найбільш світла перспектива у 16-поверхового будинку, що стоїть на вул.

Будинок дворянських зібрань ідуть туристи й гості міста, і щиро дивуються цьому об’єкту, який незрозуміло з яких причин і досі недобудований. А от розібраний будинок неподалік Катерининської церкви, навколо проблеми зведення тут нової висотної

Войкова, 27. За словами О. Сердюка, після трьох років затримки там зараз активно триває будівництво. Так само міській владі вдалося зрушити з місця будівництво біля обласної наукової

бібліотеки ім. В. Короленка: принаймні фасад торгового комплексу, що виходить на проспект Миру, там звели швидко. Гірша ситуація на довгобудах біля «Мегацентру». Зокрема в будівлі, яку охрестили «етажеркою», кілька разів змінювалося цільове призначення – готельний, діловий, торговий  – разом із власником. Але оскільки це не житлове будівництво і воно перебуває у приватній власнос-

«Этажерка» возле Мегацентра оскільки зведення нової висотки взагалі затемнятиме територію, де й так порушено норми інсоляції. О. Сердюк наголосив, що київський інвестор іноді телефонує і пропонує вирішення питанДолгострой напротив «этажерки» ня, та попри те, що міська влада ті, то міська влада не має достатньо готова йти назустріч, конкретних дій повноважень, аби вплинути на будів- поки що немає. ництво. Заступник мера зазначив, що Охорону дозвіл на будівництво видає зараз Інспекція державного будівельного забезпечує інвестор контролю. Міська влада може регуПід час спілкування зайшла розлювати лише питання щодо договору мова і про охорону довгобудів. Адже оренди землі. Але ж забрати землю історія із загибеллю юнаків вимагає під недобудованим будинком, не за- ретельнішого контролю за будмайбравши при цьому власність, озна- данчиками, де відсутні бригади зодчає створити патову ситуацію і не чих. За словами Олександра Сердюка, дати можливості навіть за наявності коштів продовжити це будівництво в тому самому місці. Єдиний механізм, який може задіяти міська влада щодо власників довгобуду, – це підвищити плату за оренду землі. Поряд з «етажеркою» стоїть ще один довгобуд, де мав би бути меблевий салон. За словами Олександра Вікторовича, на одній з останніх сесій міськради порушувалось питання, щоби взагалі відмовити власнику будівлі в оренді. Проте представник інвестора узяв зобов’язання знайти кошти і продовжити будівництво. Складніша ситуація з Будинком дворянських зібрань. О. Сердюк зазначив, що міська влада неодноразово намагалася вийти на власника, спробувати звести його з іншими інвесторами, які згодні сьогодні викупити будівлю. Проте питання поки що не вирішується. Між тим Чернігів, як туристично привабливе місто, конче охорону має забезпечувати інвестор, потребує нових готелів. який вкладає кошти в будівництво. Під питанням перебуває завер- Адже в його підпорядкуванні перешення будівництва багатоквартирно- буває земельна ділянка, сама недобуго житлового будинку серії «Аркос», дова, а також техніка, що знаходиться що будується на Масанах. Цей збір- на території. Зобов’язання з охорони но-каркасний будинок на 16 повер- усне, але воно покладає на інвестохів, який зводиться домобудівельним ра певну відповідальність. Бо ж одна комбінатом у рамках експерименталь- справа, якщо хтось цікавий просто ного будівництва, надзвичайно ціка- схоче погуляти по недобудованій вий для міста об’єкт. Але про причини споруді, а інша  – коли мисливці за зупинки будівництва, на думку Олек- металом на будмайданчику почнуть сандра Сердюка, краще знає керівни- розбирати на металобрухт, приміром, цтво комбінату. висотний кран, який просто впаде на Невизначене становище і з бу- голову перехожих. дівництвом на вул. О. Молодчого,  6. Непростим залишається і питанЗаступник мера зауважив, що коли ня довіри до інвестора. Олександр київський інвестор розпочинав це Вікторович навів приклад, коли видібудівництво, то хотів побудувати бу- ляли землю під будівництво Будинку динок підвищеної поверховості  – у дворянських зібрань, то виходили з 16  поверхів. Але для цього потрібно досвіду попередньої співпраці. Адже було розробити містобудівне обґрун- інвестор до того збудував два великих тування на перебудову всього квар- житлових будинки на вул. Шевченка талу: на той час це було дозволене навпроти Міського саду. Тож міська законом, а зараз такого документа влада була впевнена в його фінансовій вже немає. За словами О. Сердюка, спроможності. Відтак виділила землю, інвестор обґрунтування розробив, але надала містобудівні умови, погодила чомусь не подав на обговорення і за- фасад, генплан, загальний вигляд бутвердження сесії. Відтак містобудівна дівлі, що мала бути ідентичною істодокументація не затверджена, а саме ричній споруді. Те, що трапилося потім, будівництво було призупинене. Щоби вийшло з повноважень міської влади і продовжити спорудження будівлі, по- перейшло до повноважень держави. трібно вирішити питання відселення Тож якось вплинути на ситуацію із довмешканців сусідньої п’ятиповерхівки, гобудом на Валу зараз дуже складно.

Аби позбавитись довгобудів як таких, на переконання заступника мера, варто вдосконалити законодавство, яке регулює стосунки між міською владою та інвестором. А ще запровадити систему страхування будівництва, що існує в західних країнах. Причому страхування проекту в цілому – від проектування до реалізації. Це зобов’язало б страхову компанію в разі незакінчення будівництва його дофінансувати. А вже потім вирішувати, що робити із збудованою спорудою – продавати, віддавати в оренду чи щось інше. Адже жителів і владу міста не повинно турбувати, з яких причин заморозилось будівництво.

Унікальний будинок на масанах Щоби з’ясувати причини, з яких у Чернігові стоять довгобуди, вирушаю на пошуки інвесторів та будівельників. Справа не проста, проте цілком реалістична. Долею унікального об’єкта, що

Дом на Масанах його зводить на Масанах ВАТ «Домобудівник», цікавлюсь у голови правління підприємства Анатолія Рогового. За його словами, багатоповерхівки такого типу вже давно й успішно зводять у Росії й Білорусі, й навіть в Україні, зокрема в Києві й Донецьку. Тож цей проект можна вже вважати випробуваним і надійним, відтак варто створити всі умови для його реалізації. Проте на практиці все виглядає дещо інакше. Наприклад, через непорозуміння з «Обленерго», яке не надало технічних умов, не вдається підвести до нового будинку електричну мережу. Також для реалізації проекту «Аркос» бракує грошей. «Домобудівник» вже вклав у спорудження будинку п’ять мільйонів гривень, і ще 20 мільйонів було вкладено у виробництво. Але потому комбінат потрапив у хвилю економічної кризи і будівництво зупинилось. Зараз для його завершення, а також для реконструкції самого комбінату потрібно загалом близько 100 мільйонів гривень. Держава нібито вирішує питання щодо виділення кредитів на модернізацію будівельної галузі України. А. Роговий впевнений, що такий кредит протягом п’яти років комбінат зможе погасити. Що стосується самого будинку, то цю зиму він ще стоятиме в нинішньому стані, а у 2012-му його планується ввести в експлуатацію. закінчення на стор. 4


Актуально

№44 (074) 24 декабря 2012

Телефон редакции: (0462) 91-55-56 Телефон рекламного отдела: +38 (0462) 97-44-47 +38-093-187-60-78 E-mail: gazeta@gf.com.ua

Чернігівські довгобуди: непривабливі чи небезпечні? закінчення. початок на стор. 3

«Ватес» відмовчується «Етажерка», що стоїть навпроти «Мегацентру» на розі вулиць П’ятницької та Київської, привертає увагу всіх перехожих. Ще б пак, такий розмах, така велич майбутньої будівлі! От тільки вона вже досить давно обнесена високим парканом і навіює хіба що сум своїм зарослим бур’янами двором. Проте з’ясувати долю недобудови в її власників в особі директора ТОВ «Ватес» Олександра Ковтуна не вдалося. Півтора місяця телефонних перемов і прохань дати офіційний коментар щодо довгобуду закінчилися пшиком. Все обмежилось обіцянками про зустріч, які чомусь увесь час відкладалися та переносилися і врешті-решт так і не втілилися в життя. Заклопотаний власними справами підприємець не знайшов у своєму щільному графіку 10 хвилин, щоби поспілкуватися із журналістом…

Будівництво на вул. О. Молодчого: суцільна змова? Пошук інвестора, котрий будує на вул. О. Молодчого, 6, виявився тривалим, але плідним. Якщо у викладі Олександра Сердюка історія з цим довгобудом виглядає простою і зрозумілою, то думка інвестора виявилась досить несподіваною. Несподіваною

в тому плані, що, на думку інвестора, історія з гальмуванням цього будівництва насправді виглядає як справжня змова чернігівської міської влади проти людей, котрі хочуть звести у місті над Десною нову ошатну багатоповерхівку і переселити туди жителів найближчих «хрущовок». За словами генерального директора

Фундаменты по Жабинского

Фундаменты по Любечской ТОВ «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» Лариси ГетьманГнідунець, історія з будівництвом почалася ще в 2006 р. Тоді рішенням Чернігівської міськради товариству видали дозвіл на будівництво багатоповерхового житлового будинку з підземною автостоянкою. Проте скористались з необізнаності інвесторів щодо реконструкції застарілого житлового фонду відповідно до Закону України «Про спеціальні режими інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Чернігівській області» від 2003 року.

Будинок по вул. О.Молодчого

Відтак зобов’язали розробити проект цілого житлового кварталу в межах вулиць О. Молодчого – Савчука – Воїнів-інтернаціоналістів – Шевченка. Як наслідок, інвестор виконав значний обсяг робіт, вклав у проект реконструкції цілого житлового кварталу власні кошти, але необхідної кількості голосів на черговій сесії міськради його містобудівне обґрунтування так і не отримало. Крім того, власним коштом інвестор викупив будівлі, де мало розпочатися будівництво, і здійснив відселення мешканців з наданням їм рівнозначної житлової та нежитлової площі. Після чого міська влада примудрилася цю вже придбану інвестором земельну ділянку віддати йому ж в оренду, чим порушила чинне законодавство. На думку Лариси Гетьман-Гнідунець, суперечить словам О. Сердюка і висновок Інституту гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзєєва АМН України щодо умов інсоляції та природної освітленості навколишньої забудови у зв’язку з проектуванням цього житлового будинку. В офіційному документі чорним по білому зазначено, що запроектований 16-поверховий житловий будинок «не порушує вимог діючих санітарних та будівельних нормативних документів стосовно умов інсоляції та природної освітленості існуючої навколишньої забудови». Загалом інвестор має чимало претензій до міської влади, оскільки, на його думку, на стадії реалізації свого проекту зіштовхнувся з цілою низкою порушень і штучно створених перешкод з боку різних посадових осіб. Зокрема численні порушення закону були допущені управлінням земельних ресурсів, фондом комунального майна Чернігівської міськради, покійною головним архітектором міста Л.В.  Павлінською, обласною службою «Укрінвестекспертиза» та Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Чернігівській області. Л. ГетьманГнідунець надіслала Чернігівському міському голові О. Соколову офіційне звернення з проханням вивчити і

Будинок по Войкова перевірити усі факти та усунути порушення, які гальмують будівництво.

По кому дзвонить дзвін?

Аналізуючи ту тяганину, яку Чернігівський міськвиконком вчинив навколо будівництва, мимоволі виникає запитання: «З якою метою це робиться?» Чи не тому, що наші чиновники вже давно відучилися працювати за зарплатню, а прагнуть отримувати ще й «премії» – за кожний свій підпис, за кожен дозвіл, який видають підприємцям та інвесторам? А може, хтось більш впливовий та заможний поклав око на будмайданчик біля міського саду? Місце вдале і перспективне, і будівництво напевне дасть можливість отримати тут неабиякі прибутки. Адже можна не лише переселити у новий 145-квартирний будинок жителів старих «хрущовок», а й вирішити житлове питання працівників кількох силових структур, що розташовані біля Красного мосту. Звичайно, це лише авторські припущення, проте, як відомо, диму без вогню не буває… Ми не випадково почали цей матеріал зі згадки про загиблих на будівництві юнаків. Адже їхня смерть певною

мірою на совісті тих, хто свідомо і не один рік гальмує будівництво на вул. О. Молодчого. Якби не дивна позиція керівників Чернігівського виконкому, котрі з незрозумілих причин не дають інвестору будувати, можливо, цих двох смертей можна було б і уникнути. Бо ж якби на будмайданчику йшла жвава робота, то юнаки навряд чи наважились лізти на той високий будівельний кран. Та й ще невідомо, чи був би там кран взагалі, адже сучасні технології дозволяють будувати швидко. Поки що можна констатувати лише одне: поки дорослі дядьки грають у незрозумілі ігри, прикриваючись статтями законів, над їхніми молодшими за віком земляками дамокловим мечем висить загроза – спокуса пошукати щастя на одній із численних чернігівських недобудов. Як тут не згадати слова поета Джона Донна: «Не запитуй ніколи, за ким дзвонить дзвін; він дзвонить за тобою»! Тож якою буде доля чернігівських довгобудів, покаже час. Поки що вони залишатимуться незугарною «окрасою» привабливого міста над Десною, таким собі архітектурним рудиментом на тлі старовинних храмів. Володимир СІВЕРСЬКИЙ

Цигарки: отрута чи товар? Окончание. начало на стр. 1 Таким місцем може бути кожна окрема каса супермаркету. У цих випадках дотримані інтереси споживача, які захищені Конституцією України та Законом «Про захист прав споживачів» (зокрема, статтею 15 про право на інформацію про продукцію). Споживач має право на вільний вибір, а отже на одержання інформації про товар до купівлі його. Продавець, за словами віце-президента Української асоціації споживачів Анни Сластьон, зобов’язаний надати покупцеві повну інформацію: тобто найменування товару, торговий знак, дані про основні особливості продукції, назву виробника… Щоб не купувати всліпу «кота в мішку».

Буква закону та реалії Повернувшись з Національної спілки журналістів України, де відбулась прес-конференція для регіональних ЗМІ, присвячена проблемам впровадження нового закону, виріши-

ла навідатися в чернігівські супермаркети й дізнатися, як виконують вимоги чинного законодавства у нашому славетному місті. Пам’ятаючи, що загалом вся масова реклама тютюнових виробів повинна зникнути, а інформація про товар залишитися доступною, шукаю «окреме місце торгівлі» (тобто касу) в «Союзі», що на проспекті Миру. Марно: над касою лишень невеликий аркуш з переліком назв цигарок. Самі ж тютюнові вироби заховані. Намагаюся щось з’ясувати в продавця й натикаюся на стіну мовчання. – Хотіла б купити тоненькі цигарки з фільтром, неїдкі, недорогі, – інформую про свої бажання. – Є такі в продажу? За хвилину відкривається скляний «люк», де стосиками спресовані цигарки: ні назви, ні ціни не видно, не кажучи про звичний напис «Куріння вбиває», «Куріння спричиняє рак» і  т.п. Продавець мовчить, мов партизан на допиті. Нагадування про права

споживача не діють: в «Союзі» прочитали закон по-своєму, не розрізняючи понять «реклама» та «інформація». Відрадно, що вуха не пухнуть від неможливості закурити, і я крокую далі. У магазинах мережі «Еко-маркет», «Седам» і «АТБ» трохи легше: тютюнові вироби, як і раніше, – над касами. Видно їх назву, ціну й застережливі написи щодо шкідливості паління. Продавці на питання щодо якості й складу продукції не реагують. Формально мої права споживача дотримані. І це втішає. Продаж тютюнових виробів у цих торговельних точках не стимулюють, товар не ховають, правом на вільний вибір не нехтують. Буква й норми закону певною мірою дотримані. Читабельна ж інформація про десятки тютюнових брендів  – з розряду нездійсненних мрій. Заборонений плід, звісно, завжди солодший і спокусливіший. Запеклих курців, як зізнавалися вони в розмові, новий закон дратує. Продавцям додає зайвих клопотів. Суб’єктів господарю-

вання лякає. Контролюючі органи надихає на боротьбу з його порушниками. Виникає й чимало інших запитань. Очевидно, треба час, аби відшліфувалися на практиці суперечливі положення згаданого закону й була можливість оцінити ефективність й результат но-

вовведень. Треба всім почекати й потерпіти, не забуваючи про засторогу МОЗ України про шкідливість тютюнопаління. Головне, щоб торгівля тютюновими виробами не перейшла в тінь та не обкрадала державний бюджет. Ольга ЧЕРНЯКОВА


№44 (074) 24 декабря 2012

«Любимая» рекомендует

«Вырастить» родословное древо – дело не одного года! Исторические документы играют огромную роль при восстановлении событий прошлого. В Государственном архиве Черниговской области хранится 1 млн 800 тыс. старинных документов. 24 декабря в Украине отмечается День работников архивных учреждений. Накануне праздника мы решили прикоснуться к истории и побывали в областном архиве. Что за документы хранятся там? И как, воспользовавшись ими, можно узнать в том числе и историю своего рода?

Кино Кинотеатр им. Щорса 24 декабря–27 декабря, 11.00, 12.50, 17.40 – «Стражи легенд» (США). Новогодняя семейная анимация. 24 декабря–27 декабря, 21.00 – «Коллекционер–2» (США). Ужасы, боевик. 24 декабря–27 декабря, 14.30, 19.20, 20.50 – «Песочный человек» (Швеция). Фентэзи. 24 декабря–27 декабря, 15.30 – «Три метра над уровнем неба–2. Я тебя хочу» (США). Сага о любви. 24 декабря–27 декабря, 15.00, 17.10, 19.00 – «Замуж на два дня» (Франция). Молодежная комедия. 24 декабря–30 декабря, 11.00 – «Дельфин и Кити» (Великобритания). Документальный. 24 декабря–30 декабря, 11.40, 13.40 – «Король Лев» (США). Мультфильм, комедия. 24 декабря–30 декабря, 14.40, 16.30 – «История дельфина» (США). Приключения. 24 декабря–30 декабря, 18.20, 20.30 – «Новый человек-паук» (США). Фантастика. Тел. 77-47-30

С чего начать поиск своих корней?

Государственный архив Черниговской области по объемам фондов и по информационному составу документов является одним из наиболее значимых архивов в Украине. Большая часть официальных документов относится к периоду Черниговской губернии – это конец ХІХ–начало ХХ века. – Много очень интересных фондов,  – рассказывает Раиса ВОРОБЕЙ, директор облгосархива.  – Это фонд Черниговского губернского правления (играло роль теперешней Черниговской областной государственной администрации), Казначейства, Контрольной палаты, Общества Красного Креста, учебных, медицинских заведений и многих других. Сотрудники архива гордятся необычайными раритетными документами. Один из них – письмо Михаила Глинки, адресованное Черниговской духовной консистории. В нём композитор обращается с просьбой выдать паспорта мальчикам, которых он отобрал на территории Черниговской губернии для придворной Санкт-Петербургской капеллы. Здесь можно найти и другие письма с автографами известных во всем мире личностей – Михаила Кутузова, Леонида Глибова, Тараса Шевченко, Бориса Гринченко, Марии Заньковецкой, М. Барклай-де-Толли. Воистину эти документы уникальны! Достаточно серьезным источником изучения событий прошлого являются периодические издания. Одно из них  – «Черниговские губернские ведомости». Сохранился достаточно полный комплект периодики. С конца XVIII и до начала XX века в каждой губернии Российской империи издавались cвои ведомости. Газета состояла из двух частей: официальной и неофициальной. В первой подавалась информация о губернской службе: условиях приема на работу чиновников, заработной плате, взысканиях, списки служащих и прочее. Исходя из этого, можно сделать вывод: работа государственных ор-

С 90-х годов прошлого столетия составление родословной стало популярным занятием среди жителей стран СНГ. И на сегодняшний день работают организации, которые за определённую плату готовы помочь восстановить родовое дерево. – Многие ли посетители архива пытают­ ся найти свои благородные корни? – любопытствуем у Раисы Воробей. – Есть достаточно много исследователей. Они работают с документами в течение нескольких лет. Некоторые исследователи приезжают к нам из-за рубежа. Чтобы заниматься этой работой, нужно иметь базовые данные о своих предках: дата и место рождения, род деятельности, социальное происхождение и прочее,  – комментирует директор архива. Кстати, дабы легче было сориентироваться в большом объеме документов, сотрудники архивного учреждения подготовили специальные путеводители.  – Это достаточно кропотливая и длительная работа,  – уверяет Раиса Борисовна. И признается: за девять лет своей работы на посту

статистика

ганов на местах была достаточно прозрачной. В неофициальной части помещалась информация об истории населенных пунктов Черниговской губернии, новости, статистические данные. К слову, в конце ХІХ–начале ХХ века в Черниговской губернии действовал достаточно профессиональный статистический комитет, в котором служило порядка 90 человек. По словам директора архива Раисы Борисовны, исследователи в основном пользуются этой газетой. Не менее интересной была еще одна губернская газета – «Черниговское слово». По формату и содержанию она очень схожа с современными периодическими изданиями. Однако сохранилась она хуже «Губернских ведомостей».

Куда пойти?

3D-кинозал

Один из самых больших архивов в Украине

Преимущественное большинство запросов касаются подтвержде­ ния гражданских актов – 73%. Другие категории: – заработная плата и трудовой стаж – 11%; – реабилитация – 3%; – подтверждение имущес­ твенных прав – 7%; – награждение, избрание депутатом – 1%; – участие в партизанском движении – 1%.

Телефон редакции: (0462) 91-55-56 Телефон рекламного отдела: +38 (0462) 97-44-47 +38-093-187-60-78 E-mail: gazeta@gf.com.ua

руководителя облгосархива так и не приблизилась к составлению своей родословной. Исходя из этого, предложения «специалистов» за несколько дней составить родословную выглядят, по меньшей мере, наивно. Но даже если ваши предки не были представителями благородных фамилий, вы всё равно имеете возможность отыскать свои корни. Самый большой источник для изучения родословной – метрические книги. Это были церковные документы, в которых фиксировались факты рождения, крещения, указывались родители, их социальное происхождение, также записывали крестных новорожденного. Также в метрических книгах фиксировали браки и смерти людей. А по некоторым населенным пунктам можно отыскать подворное описание: хозяйство, состав семьи. Сохранность всех этих документов разная. Самые ранние метрические книги относятся к концу XVIII века. А вот самые «свежие» датируются 1936 годом. Более поздние метрики хранятся в архивах ЗАГСа. По истечении семидесятипятилетнего срока хранения их передадут в областной архив. Более полуторамиллионная «армия» исторических документов хранится в четырёх корпусах, расположенных в Чернигове, и в одном – в городе Нежин. Система при работе с документами здесь примерно такая же, как и в библиотеке.

Приходите с паспортом в архив, заполняете анкету, указывая при этом цель своего исследования, – и через некоторое время получаете дела. Ждать приходится от нескольких дней до нескольких недель. В зависимости от количества посетителей, содержания документа и места его хранения. Основная работа с документами – на бесплатной основе.

Тусклый свет и стеллажи в два этажа Областной архив находится на Валу в бывшем доме архиепископа, построенном ещё в 1780 году. За два столетия здание несколько раз реконструировалось. В первоначальном варианте его фасад был направлен в сторону Борисоглебского собора. Зеленая галерея соединяла дом архиепископа с храмом. Во

справка На протяжении этого года в Госархив области поступило социально-право­ вых запросов: – от граждан Украины – 2495; – от иностранных граждан – 290. времена губернии здесь размещалось Губернское правление. С 1919 года – Черниговский губернский комитет партии большевиков. Во время войны здание было сильно разрушено. После очередной реконструкции 1945–50-х гг. в нём разместился областной архив. В облгосархиве работают 43 сотрудника. Преимущественное большинство из них имеют историко-архивное образование. Ведь для того, чтобы выполнять тематические запросы, нужно хорошо ориентироваться в хронологии событий. Дело приходиться иметь как с бумагами, так и с людьми. Сотрудник архива в среднем за день выполняет восемь запросов. Но для того, чтобы все эти документы смогли попасть в руки исследователей, огромное значение уделяется их сохранности и учёту. Мы отправляемся в святую святых архива – хранилище. Оно представляет собой большую комнату, где до самых потолков возвышаются стеллажи. Вся эта многоуровневая деревянная конструкция напоминает лабиринт, в котором можно заблудиться. Старинные документы хранятся в картонных коробках, сконструированных самими же сотрудниками архива.  – Сберечь в хорошей сохранности документы  – наша главная задача,  – говорит Раиса Воробей.  – Видите, в помещении закрашены окна  – солнечный свет разрушает структуру чернил. Также здесь необходимо соблюдать температурно-влажностный режим, проветривать, обеспыливать. Нам дают возможность ознакомиться с несколькими раритетными документами. Один из них  – вышеупомянутое письмо с автографом Михаила Глинки. Второй  – это аттестат про службу, засвидетельствованный подписью известнейшей личности графа А.  Шафонского. Документ датирован 14 июня 1803 г. Информационная справка: в 2012 году в читальном зале облгосархива работал 41 иностранец. Среди них из России – 31, Беларуси – 2, и по одному представителю из Германии, США, Канады, Испании, Израиля, Греции. Побывав на «служебной экскурсии» в архиве, появилось желание вернуться туда в качестве исследователя, как только появится свободное время… Галина САЧИВЕЦ

Театр Драмтеатр им. Т.Г. Шевченко 25 декабря, 12.00 – «Сестра моя Русалочка». Л. Розумовская. Театральная фантазия в одном действии. 25 декабря, 17.00 – Новогодняя концертная программа для молодежи. 26 декабря, 11.00 – «Волшебная лампа Аладдина». С. Лихой. Сказка. 27 деабря, 11.00 – «Зимняя сказка». М. Шуринова. 28 декабря, 11.00 – «Красная Шапочка». Е. Шварц. 29 декабря, 11.00 – «Снежная королева». Е. Шварц. Фантазия на темы сказки Х.-К. Андерсена. Тел. 699-360 (касса), 675-280, 774-861

Молодежный театр 24–30 декабря, 19.00 – «Зимний билет в летнюю Одессу, или Пароход плывет «Анюта». Музыкальное путешествие. Тел. 77-49-53, 77-89-48 htpp://mtch.com.ua

Театр кукол 29, 30 декабря, 12.00 – «Зимнее приключение крукоруков». Новогоднее представление. Тел. 3-34-31, www.teatr-kukol.org.ua

Концерты Филармония 27 декабря, 18.00 – Новогодний концерт академического симфонического оркестра «Филармония». Вечер вокальной музыки. Лауреаты международных конкурсов TENORS BEL’CANTO с новой программой. 29 декабря, 19.00 – Новогодний концерт академического симфонического оркестра «Филармония». Тел. 675-424 http://nota.net.ua/

свята у Чернігові 23 грудня, 15.00, 24 грудня, 16.00, 29 грудня, 16.00 – Новорічні ранки в Палаці культури художньої творчості дітей, юнацтва та молоді. 24–28 грудня, 14.00–17.00 – Розважальна шоу-програма для школярів «Новорічне рандеву» в міському Палаці культури. 29 грудня, 11.00, 14.00 – Розважальна шоупрограма в міському Палаці культури за участю міського голови. 31 грудня 2012 року–1 січня 2013 року, 1.00 – Загальноміське свято «Новорічний серпантин-2013» на Красній площі. Новорічний феєрверк. 7–20 січня 2013 року – Третій різдвяний фестиваль «Чернігівська коляда–2013». 7 січня 2013 року, 14.00 – Виступи обрядових гуртів «Радуйся, земле, син Божий народився!» Місце проведення: Красна площа, Палац культури художньої творчості дітей, юнацтва та молоді (район «Шерстянка»), супермаркет «Велика кишеня» (мікрорайон «Масани»), магазин «Екомаркет» (вул. Кільцева), ТЦ «Мегацентр». 13 січня 2013 року, 14.00 – Фестиваль вертепів «Колядує вся родина» та святковий ярмарок у міському Палаці культури. 20 січня 2013 року, 14.00 – Концерт духовної музики «Різдвяні піснеспіви» та різдвяна православна виставка у міському Палаці культури.


Телефон редакции: (0462) 91-55-56 Телефон рекламного отдела: +38 (0462) 97-44-47 +38-093-187-60-78 E-mail: gazeta@gf.com.ua

Интервью с Главной

№44 (074) 24 декабря 2012

Наталия РОМАНОВА: «У нас в Европе уже рождественское настроение!» Четыре года Наталия Романова возглавляла Черниговский областной совет. Она стала первой женщиной в истории нашего региона и Украины, которая поднялась такую высокую должность в местном самоуправлении. После переизбрания Наталия Андреевна, казалось, исчезла с политического олимпа, хотя и была избрана депутатом Черниговского районного совета. Совсем недавно стало известно, что наша землячка избрана президентом Палаты регионов Конгресса местных и региональных властей Совета Европы. С этой высокой честью ее поздравили и президент Украины, и премьер-министр. Ведь представитель стран Восточной Европы, да еще и Украины, которая не входит в ЕС, да еще и женщина – опять же прецедент в современной истории! Мы встретились с Наталией Андреевной, чтобы узнать, что еще интересного происходит в ее жизни.

властей Совета Европы по указу президента я вошла в сентябре этого года. А президентом Палаты регионов местных и региональных властей меня избрали недавно, и это действительно очень почетно. Так высоко коллеги оценили мою предыдущую работу в Совете Европы. Конгресс имеет двухпалатную структуру. Одна палата объединяет мэров европейских государств, это муниципальный уровень власти, а вторая объединяет руководителей регионов. Это и федеральные земли, и кантоны, и области. Как правило, это руководители парламентов. И вот они доверили мне руководить Палатой регионов. Это очень большая ответственность, потому что я должна показать, что Украина может достойно осуществлять такое руководство. Президентом нашего Конгресса является очень уважаемый человек – председатель парламента Тироля Хервиг Ван Стааф. Президентом палаты местных властей является Жан-Клод Фрекон  – мэр одного из французских городов, который возглавляет делегацию Франции в ПАРЕ. Так что сейчас в Европе мне приходится представлять не только Украину, но и 47 европейских государств.

– Любопытно, а ваша долж­ ность – общественная? – Конечно! Кстати, когда я была главой облсовета, в прессе много писали, что я езжу в командировки за бюджетные средства. Хочу вновь подчеркнуть, что ни одной копейки даже командировочных я не взяла, хотя имела на это право. И будучи простым депутатом райсовета, я продолжаю активно работать. Мне бы хотелось, чтобы люди знали: я не трачу бюджетных денег на свою деятельность. Есть регламент Совета Европы, есть определенные деньги, которые каждое из 47 государств вносят в Совет Европы. Есть бюджет Конгресса местных и региональных властей Совета Европы. И, естественно, депутатам оплачивают время их пребывания в Европе, в том числе и проезд от места проживания до места работы. Моя нынешняя деятельность никак не связана с государственной службой. Но могу добавить, что до июня этого года я возглавляла Школу высшего корпуса Нацгосслужбы Украины. Там готовят чиновников 1–4 категорий. Сейчас я много времени провожу за границей, и поэтому Школу пришлось оставить.

«Моя должность позволяет поработать Украины» «На праздничный стол Из областного совета – для – А чем ваша работа может быть приготовлю манты» в Совет Европы полезна Украине и Черниговщине? – Как ваши близкие относится к

– Наталия Андреевна, чем вы се­ годня занимаетесь? Как поживаете? – Я не пропала, как, возможно, думает кто-то из ваших читателей. Я перестала быть главой облсовета, но не перестала заниматься общественной деятельностью, была избрана депутатом Черниговского районного совета.

– В первый месяц работы я представляла Совет Европы в Албании, у меня там было три доклада – о демократии и о том, как она связана с усилением роли регионов, городов. Это как раз то, что называется регионализацией и децентрализацией. Потом была серьезная конференция

Женщина остаётся женщиной даже на высокой должности За эти два года я инициировала, разработала и сопровождала два очень важных проекта. Сегодня уже можно сказать, что они успешно реализуются. Первый – это строительство спортивного стадиона в Старом Белоусе. Мы написали проект в Фонд поддержки местного самоуправления  – и он получил поддержку. Деньги – около 100 тыс. грн из государственного бюджета – уже перечислены в местный бюджет. Второй проект предусматривает замену оборудования на специальных скважинах и подачу питьевой воды в Редьковку, Новый Белоус, Шестовицу и Ульяновку. Проектно-сметная документация по проекту готова, он уже в стадии реализации. Деньги  – около 500 тыс. грн  – поступили в полном объеме в бюджет Черниговского района. Таким образом, благодаря нашим совместным, с районной и сельской радами, усилиям были привлечены значительные средства. Причем не «выбили», а именно привлекли! – Ничего себе! Если бы каждый депутат так работал, было бы решено множество проблем. А в чем заклю­ чается ваша работа в Совете Европы? – В состав делегации Украины в Конгрессе местных и региональных

в Берлине, которую проводила Ассоциация европейских приграничных регионов. Присутствовали и наши регионы – «Ярославна» (Луганская область Украины и Ростовская область Российской Федерации), «Карпаты», «Слобожанщина» и регион «Днестр». «Днестр» подготовил очень хороший совместный проект с Польшей и в свой бюджет из фондов ЕС получил 6 млн. евро. Я бы очень хотела, чтобы наш еврорегион «Днепр» тоже зазвучал, чтобы его проекты стали более конкретными и чтобы появилась возможность привлечь дополнительные средства. Как видите, я не касаюсь политики, я говорю только о конкретных вещах. Я сейчас напрямую общаюсь с руководителями этих регионов. Моя должность позволяет очень хорошо поработать именно для регионов Украины. Так что моя нынешняя деятельность имеет международный масштаб, но она очень практична и прагматична. Через хорошие проекты есть возможность получить небюджетные деньги на дороги, на стадионы, на улучшение водоснабжения. Это касается каждого гражданина. Вот так я вижу свою работу.

тому, что жена и мама постоянно в разъездах? – Они уже привыкли, ведь когда я была главой облсовета, то уходила в 8 утра и приходила домой в 11 вечера. К моей работе муж и сын относятся с пониманием. Сейчас я наслаждаюсь тем, что у нас в Европе рождественские каникулы, и примерно до 10 января у меня есть возможность побыть дома, отдохнуть, пообщаться с друзьями. Хотя я все равно продолжаю заниматься общественной работой, много времени провожу в Киеве, где с Ассоциацией местных и региональных властей Украины мы готовим планы и серьезные мероприятия на следующий год. – Вы сказали, что много времени проводите в командировках. Выходит, вы путешественник со стажем?.. – Я путешественник со стажем, как вы говорите, но я не турист со стажем. Потому что мои поездки – рабочие. И вы сами понимаете, что Совет Европы не будет платить деньги за то, чтобы депутат ходил по улицам, рассматривал витрины магазинов. Прежде всего, это жесткий график работы. У меня есть свой секретариат, мы постоянно на связи, и если я не нахожусь в Страсбурге, мы общаемся в электронном режиме. Мне нужно изучать много европейских документов, я должна быть компетентной в тех вопросах, которые рассматриваются в Конгрессе. – Приближаются ново­ годние праздники. Есть ли в вашей семье какие-то тради­ ции, с ними связанные? – Самая главная традиция  – на праздник вся семья должна быть вместе, за столом, где стоят любимые блюда. Скорее всего, я приготовлю манты. Долго не решалась их делать, но недавно попробовала  – и хорошо получилось. По линии мужа у нас очень хорошие традиции восточной кухни, и у свекрови взяла многие рецепты. Еще мы будем делать традиционный салат «Оливье», без него никуда. Любопытно, что у нас его называют «Оливье», а в Европе – «Русский салат». В наш дом обязательно придет Дед Мороз. Бывало даже, что 1 января Дед Мороз катался с нами на лыжах. И снимки получились потря-

Наталия Романова в бытность главой облсовета сающие! В общем, для меня главное – чтобы был камин, чтобы было тепло, чтобы видеть рядом родные лица. Конечно, я готовлю каждому подарки. Моя главная радость – внученька, она знает, что Дед Мороз ей что-то подарит. В этом году она ждет мишку. – Наталия Андреевна, вы общае­ тесь с бывшей невесткой Анной Ро­ мановой  – заместителем мера Чер­ нигова? – У меня прекрасные отношения с невесткой. Я даже скажу больше: и у сына с ней прекрасные отношения, потому что нас объединяет любимая внучка Вика. Когда я дома, всегда забираю ее к себе на выходные. Если я люблю внучку, разве я могу по-другому относиться к ее маме? Я считаю, что нормальные человеческие отношения  – основа всего. Жизнь непредсказуема, сегодня ты можешь быть влюблен, а завтра – всё изменится. Это касается и мужчин, и женщин. Но есть вещи святые  – например, дети. Я считаю: крайне не-

– Моя мечта, чтобы ближайшие два года были для меня, как руководителя Палаты регионов, успешными. Мне бы не хотелось просто побыть на этой должности. Я хочу поработать так, чтобы она стала для меня стартовым трамплином. Вторая моя мечта – свободно говорить на нескольких иностранных языках. В прошлом году я много времени посвятила изучению французского, и на бытовом уровне уже могу общаться. Например, могу сказать: «Я хочу зарезервировать этот столик для двоих» (говорит пофранцузски. – Авт.). Сейчас я усиленно занимаюсь английским. И на последнем бюро нашей палаты, которое состоялось в Страсбурге, я уже делала доклады по Албании и Берлину на английском языке, чем очень порадовала своих европейских коллег. – Опять вы о работе! А что в лич­ ном плане? – Мечтаю увидеть как можно больше произведений искусства. Если у меня есть свободное время, стараюсь побывать на выставках, в музеях. Одно из последних сильных впечатлений  – от «Биенале-антиквар» в Париже, где были представлены многие направления искусства, начиная от живописи. Там я увидела работы Сезана, Матисса, Пикассо, Шагала, который меня очень поразил. Целый салон был посвящен культуре японских самураев, что было очень интересно. Понравилась антикварная мебель, коллекция фарфора, коллекции драгоценностей от всех ювелирных домов Франции. Увидеть эту красоту вживую – просто восторг! Вопрос не в том, чтобы надеть на себя эти бриллианты, вовсе нет. Просто когда ты видишь настоящий бриллиант хорошей огранки, создается впечатление, что это дрожит капелька. И это поразительно! Можно несколько дней ходить по выставке и восхищаться. Недавно я впервые побывала в Берлине, и мне С Дедом Морозом на лыжной прогулке организовали очень хороправильно, когда родители по какой- шую экскурсию. Я увидела, что такое то причине расстаются и не остаются Берлинская стена – строение, которое друзьями. От этого страдают в первую выросло за одну ночь и как шрам очередь дети. Мой сын много време- разделило весь город. Мне очень пони посвящает дочери. Так что здесь нравилась Потсдамская площадь, где нет никакой интриги. уже был установлен громадный снежный трамплин, продавали глинтвейн, Шагал, самураи отдыхала молодежь и ощущалась атмосфера праздника. Берлин очень и бриллианты интересен в культурном плане. Так что – Итак, некоторые итоги уходяще­ мне хотелось бы увидеть еще больше. го года мы подвели  – он был очень – Спасибо за интервью! насыщенный. Теперь давайте о гря­ Виктория СИДОРОВА дущем, о мечтах и планах.


Информация. Реклама

№44 (074) 24 декабря 2012

Телефон редакции: (0462) 91-55-56 Телефон рекламного отдела: +38 (0462) 97-44-47 +38-093-187-60-78 E-mail: gazeta@gf.com.ua

Ольга Богомолець піснею зігріла серця чернігівців Минулого вівторка, в день cвятої Варвари, в прохолодному приміщенні Чернігівського палацу дітей та юнацтва відбувся благодійний концерт «княгині української пісні», «володарки оксамитового голосу», авторки-виконавиці сучасних і старовинних романсів Ольги БОГОМОЛЕЦЬ. Одягнута в шуби й пальто публіка, затамувавши подих, слухала ліричні мелодії та засипала Ольгу Вадимівну запитаннями. Тендітна співачка (до слова, відмовившись накинути на плечі тепле вбрання) півтори години дарувала радість глядачам. І невидима аура теплоти та взаєморозуміння огортала актову залу Палацу.

Представниця славетного давнього роду Богомольців, гілки якого сягають і Чернігівщини, медик у шостому поколінні, засновниця Клініки лазерної медицини, головний лікар Інституту дерматології та косметології, доктор медичних наук, професор кафедри дерматології та венерології Національного медуніверситету ім. О. Богомольця, Ольга вийшла на сцену нібито випадково. Також випадково, за словами співачки, взяла до рук гітару та створила першу власну мелодію, понад двадцять років тому взяла участь в першому міжнародному пісенному конкурсі. – Із трьох років знала, що рятуватиму людей, що медицина – моє покликання й призначення, – розповідала Ольга Вадимівна. – Вірші, пісні й музика – для душі. Виходжу на сцену, щоб дарувати людям гарний настрій, насолоду, робити їх щасливішими. Спрямовую цей дар на благодійництво, на порятунок хворих і нужденних. Концерт у Чернігові – не виняток: зібрані кошти призначені для лікуван-

ня чернігівських дітей, хворих на туберкульоз. Очевидно, доброта й милосердя успадковані від прадіда – академіка, великого вченого, патофізіолога Олександра Богомольця, винахідника знаменитої імунної сироватки, яка в роки Великої Вітчизняної війни широко застосовувалася в польових й евакуаційних госпіталях і врятувала тисячі солдатських життів (адже прискорювала загоювання ран). Лікарі очолюваного Ольгою Богомолець інституту постійно безкоштовно оглядають малозабезпечених людей в усіх регіонах України. Об’їхавши з концертами півсвіту, Ольга й досі переконана, що «не має ані голосу, ані слуху» в класичному їх розумінні. Та, безумовно, наділена рідкісним даром – зцілювати душі людські: благодійністю, професійною діяльністю, творчістю, образами, зібраними в створеному нею Музеї української ікони… Бо всі грані таланту, як зізналася журналістам, гармонійно «живуть» в її особистості. Ольга ЧЕРНЯКОВА, фото автора

Корм для животных Josera: вкус дружбы! Одна из модных тенденций нашего времени – внимательное отношение к здоровью и питанию. Причем относится это не только к нашему с вами здоровью и рациону, дорогие читатели, но и к образу жизни наших домашних любимцев. Ведь нам так хочется, чтобы четырехлапые друзья всегда были красивыми и активными! Однако наши питомцы сильно отличаются от нас. Некоторые продукты, полезные для человека, животному могут быть просто противопоказаны. Вся пища, поступающая в живой организм, состоит из белков, жиров и углеводов. И все эти питательные вещества очень важны и для нас, и для наших питомцев, только требуются они человеку и животному в совершенно разных соотношениях. Основу питания человека составляют крупы,

злаки, продукты из цельного зерна, овощи и фрукты – они поставляют в организм необходимые ему углеводы, а также растительные белки, клетчатку и витамины. Второе по объему место в нашем рационе занимают молочные продукты, мясо, птица, рыба, яйца – с ними мы получаем животные белки. И на вершине этой «пищевой пирамиды» находятся жиры, которые нужны нам в незначительном количестве, причем большую часть должны составлять не животные жиры, а растительные масла. Основу питания кошек и собак должно составлять мясо, потому что наши питомцы всё-таки по природе своей хищники. И именно к перевариванию белков и жиров животного происхождения лучше всего приспособлено их пищеварение. Поэтому у них такие острые клыки, короткий пищеварительный тракт, а в желудке  – высокая концентрация соляной кислоты. Также животным обязательно нужна рыба, она содержит очень полезные для здоровья жирные кислоты Омега-3 и Омега-6. В меньших количествах, но все же обязательно необходимы домашним питомцам овощи и фрукты. Они поставляют особые углеводы, необходимые для нормальной работы организма. А вот злаки нашим четырехлапым совер-

шенно противопоказаны, в природе хищники сталкиваются с ними крайне редко. Забота о здоровье домашнего любимца для нас выражается в том, чтобы обеспечить ему рацион, состоящий в основном из мясных продуктов и рыбы, а также не забыть о том, чтобы в меню были овощи и фрукты. Но для этого нам совершенно необязательно простаивать часами у плиты, тщательно выверяя соотношение необходимых ингредиентов. Решить проблему можно намного проще – при помощи специально разработанных кормов, которые учитывают все особенности природного рациона домашних животных. Так, в Чернигове уже можно купить продукцию немецкой компании Josera премиум- и супер-премиумкласса по доступной цене. Это семейное предприятие уже более 70 лет выпускает корма для домашних животных. В производстве использует только качественные природные составляющие, которые проходят проверку на всех этапах  – от сырья до готовой продукции перед загрузкой. – Продукцию компании Josera мы уже не первый месяц даем своим собакам, предложили знакомым, у которых тоже есть домашние животные, попробовать этот корм  – и все очень довольны результатом,  – рассказывает дилер в Черниговском

регионе компании Josera Елена Пекуровская. – Поэтому мы решили познакомить с этой продукцией и наших земляков. Корма для кошек и собак производства немецкой компании Josera можно купить в зоомагазинах «Нафаня», «Зоотовары», а также в нашем представительстве по адресу: ул. Одинцова, 9. По словам Елены Николаевны, производитель кормов Josera не использует генномодифицированное сырье, сою, красители, консерванты или ароматизаторы. Все только самое

Веселі пінгвіни! Новорічна іграшка своїми руками

Таких симпатичних пігвінчиків зробити самостійно - дуже просто. Вони можуть стати прикрасою на ялинку або просто елементом новорічного декору. В такий спосіб з-під ваших рук також вийдуть на світ Сніговички, Діди Морози або всілякі звірятка. Уявіть, яке захоплення вони викличуть у малечі! Залучайте до створення іграшки діток. Ваш син або дочка на все життя запам’ятає години спільної творчості з мамою-чарівницею.

1

1. Для роботи вам знадобляться: Лампочка Фарби акрилові для кераміки та скла DECOLA (чорна, червона, біла). Самозастигаючий пластик або шматок олівця та клей (для носика). Пензлики №2 та №4. Простий олівець. Спирт та ватні диски.

• • • • • •

2

3. Нанесіть олівцем контури голівки, ніжок, ніжки та очей. Потім нанесіть чорну фарбу. Підсушіть за допомогою фену.

3

2. Протріть скло ваткою, вмоченою в спирт. Нанесіть спочатку білу фарбу. Підсушіть за допомогою фену.

Свого пінгвінчика я одягнула в плетену шапочку та шарфик. А також прикрасила блискітками, які наносяться на вологу фарбу. Проте головний убір можна пошити з тканини або намотати кольоровими нитками для в’язання. 4. Останніми малюємо ніжки та очі. Приклеюємо заздалегідь виліплений та розфарбований червоною фарбою носик. Також кріпимо згори стрічку за допомогою клею – і маємо іграшку на ялинку. Підготувала Анастасія Максименко

4

Матеріали до майстер-класу можна придбати в мережі магазинів «Віват, канцелярія!»

проверенное и натуральное! В ассортименте представлены разные виды корма для кошек и собак – взрослых и молодых, беременных и малышей. Расфасовка – от 0,4 до 20 кг. Более детальную информацию о продукции Josera в Чернигове можно получить по тел.: 97-45-91, 063-7066-786, 093-96-3333-7. Или прихо­ дите к представителю компании по адресу: ул. Одинцова, 9. И пусть ваш домашний любимец порадует вас своей игривостью и благодарностью!


№ 44 (074)

24 декабря 2012 года тираж 30 000

Мой город

Айда на каток!

В этом сезоне в нашем городе планируется работа шести ледовых катков под открытым небом: на территории Горсада (Кордовка), школ №20, №12, №19, в 16-м квартале (ул. Комсомольская, 55) и на стадионе «Химик» (ул. Щорса, 72). Некоторые из них, например, в Горсаду и 20-й школе, уже начали свою работу. А вот судьба катка на стадионе «Химик» до сих пор неясна. Прошлогодний каток на территории 28-й школы (район Ремзавода) в этом сезоне в связи с разрушением площадки за летний период функционировать не будет. Вместо него открыт новый каток в школе №12. Цены за прокат коньков и время на катке остались на уровне прошлогодних.

Свято

На гостини до митників

Напередодні Дня святого Миколая маленькі вихованці Чернігівського обласного центру соціальнопсихологічної реабілітації разом з директором та вихователями завітали до митниці. Для гостей співробітники митниці приготували кілька приємних сюрпризів. Спочатку показали, як працюють співробітники митниці. Найбільше зацікавила дітей робота кінологічних команд митниці та використання технічних засобів митного контролю для пошуку заборонених до переміщення через кордон предметів. Головні інспектори служби по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил Тетяна Дайнеко та Ігор Жердєв запропонували дітям спробувати себе в ролі майбутніх митників та «попрацювати» в парі з чотирилапими помічниками – Джессі та Мелвіном.

Каникулы

Як Святий Миколай до Чернігова завітав Сподіваємося, 19 грудня жоден з хлопчиків і дівчаток у Чернігові не залишився без подарунка, адже цього року в святого Миколая було багато помічників. Серед них – голова Чернігівської обласної ради Анатолій Мельник, народний депутат України Владислав Атрошенко, секретар міської ради Олег Шеремет, заступники мера Соколова, депутати усіх рівнів, керівники установ і організацій, підприємці. Аби допомогти Миколаю, вони не шкодували грошей та взяли участь у цілій низці благодійних заходів. Я розкажу про ті, які проводилися за участю та на підтримку юних чернігівських талантів – художників і майстрів декоративно-вжиткового мистецтва – як з особливими потребами, так і звичайних дітей.

Зимние каникулы переносятся

Согласно информации Министерства образования Украины, зимние, или как их еще называют, Новогодние, каникулы во всей стране начинаются 29 декабря 2012 года и заканчиваются 13 января 2013 года. В Чернигове принято решение сместить школьные каникулы на один день. Те же 16-дневные каникулы для учеников черниговских школ начнутся не 29-го, а 30 декабря 2012 года. Такое решение было принято управлением образования Черниговского городского совета после совещания директоров школ. Это не противоречит концепции министерства, поскольку график каникул может изменяться в связи с местными особенностями и климатическими условиями.

Зокрема, акцію «Світ очима дітей» традиційно проводить виконавчий комітет Чернігівської міської ради. Цього року меценатів запросили до мюзик-холу «Градецький» та запропонували придбати творчі роботи, які власноруч намалювали чи створили «особливі» діти. Серед робіт були картини, декоративне панно із солоного тіста, вишита бісером

ікона та квіти з бісеру, оригінальне панно з м’яких іграшок тощо. Партнерами акції «Світ очима дітей» стали громадські організації, які опікуються дітьми із соціально вразливих категорій. Це «Гіппократ», фонд «Милосердя та доброта» та деякі інші. Ведучою проекту стала особисто заступник міського голови Ганна Романова. За її словами, напередодні проведення акції з’ясувалося, що охочих придбати творчі роботи «особливих» дітей більше, ніж підготовлених для продажу картин. Надзвичайно приємно, що коло меценатів у Чернігові розширюється! Першу роботу – аплікацію із солоного тіста «Веселі соняшники» – придбав народний депутат України Владислав Атрошенко. Наступні роботи купили секретар міської ради Олег Шеремет, радник міського голови Ірина Синельник, яка повідомила, що виконує доручення мера Олександра Соколова, заступники мера, депутати та підприємці. Кошти за придбану роботу вони клали в конверт і передавали його в руки дитині. За словами організаторів, вартість робіт становила в середньому 500 гривень. А це все ж таки суттєва допомога родині, в якій виховується дитина з особливими потребами! Наступна благодійна акція під назвою «Намалюй картину» відбулася ввечері в Чернігівському музеї сучасного мистецтва «Пласт-Арт». І вона також мала відношення до мистецтва та творчості. Це виставка-продаж найкращих робіт юних художників – учнів художніх шкіл,

студій та творчих майстерень Чернігова, Ніжина, Прилук, Козельця. Цього року тут представлені близько 100 прекрасних робіт, переважна більшість яких тематично пов’язана з новорічними святами, Різдвом. Значну частину експозиції сформували роботи вихованців Чернігівської художньої школи. За словами директора цього закладу Марії Рибної-Ткач, відбираючи роботи, наставники юних художників керувалися такими критеріями, як оригінальність сюжету, майстерність, щирість. Юним майстрам – від 3 до 16 років. Їх роботи також можна придбати. Всі виручені кошти будуть передані авторам. Вартість робіт – від 100 до 350 гривень. Як повідомив директор музею «Пласт-Арт» Борис Дєдов, виставка-продаж триватиме до 23 грудня 2012 року. Однак присутні на урочистому відкритті меценати належним чином оцінили майстерність юних митців і вже викупили частину картин. І це, повірте, для дітей надзвичайно важливо! Як сказав у вітальному слові архієпископ Чернігівський і Ніжинський УПЦ КП Евстратій, допомагаючи дітям, ми наслідуємо приклад святого Миколая. І таким чином ми стаємо на крок ближчими до святості. – Дуже добре, що після років забуття ми знову згадуємо ці прекрасні традиції, згадуємо про те, що є віра, добро, любов, які проповідував і засвідчив своїм життям святий Миколай! – наголосив владика. Таїсія ПОЛІЩУК

GLChernGaz_44_20121224_small